Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Tank Slapping -αναλυση-αποφυγη

  1. #1
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400

    Tank Slapping -αναλυση-αποφυγη

    ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΠΟΡ ΟΔΗΓΗΣΗ.ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΠΟΦΥΓΗΣ.

  2. #2
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Φυσικα το σταμπιλιζατερ βοηθαει και κατα προτιμηση το ρυθμιζομενο.

    Σε οτι αφορα την οδηγηση χαλαρη λαβη, σπασμενοι καρποι και εαν συμβει ΔΕΝ αφηνουμε γκαζι ή παταμε φρενο για να μην βαρυνει το μπροστινο.....

    Σε καταστασεις πανικου δυσκολα να τα σκεφτεις ολα - το tank slapping oμως δεν ειναι τοσο αποτομο και ερχεται σχετικα προοδευτικα δινοντας στον οδηγο την δυνατοτητα να σκεφτει & αντιδρασει αναλογα....

  3. #3
    tank slapping μπορει να συμβει και στο χωμα.

    συμβαινει αρκετα συχνα αλλα συνηθως λογω κουρασμενων χεριων.

    εγω παντως οσες φορες μου εχει συμβει αφηνω το γκαζι και διορθωνεται.

    μου χει τυχει ομως και να το κρατησω ανοιχτο κι ας βαραει το τιμονι και διορθωσε και παλι.


    στο χωμα μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικα ομως.
    κχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

  4. #4
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ?ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ?ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΤΙΝΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΤΟ?
    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΕΛΑΦΡΑ ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΑΦΡΥ ΠΙΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΗ.ΑΝ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!.

  5. #5
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69
    Θα μπορούσε κάποιος αν είναι εύκολο να εξηγήσει τι είναι το Tank Slapping ?

  6. #6
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    κατι πολυ κακο
    Ειναι μια ταλαντωση της μοτοσυκλεττας που μεταφραζεται σε βιαια ταλαντωση του τιμονιου και καταληγει σε τρελλη τουμπα μιας και εμαφανιζεται σε μεγαλες ταχυτητες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μου συνεβη γυρνωντας απο

    Χαλκιδικη με βαλιτσες δικαβαλλο φορτωμενος τιγκα,πηγαινωντας

    200 και χ@@κα μεχρι να το κατεβασω στα180 μου φανηκε αιωνας

    &σιγουρα θα ειχα διανυσει πανω απο 3 χλμ.Πηγαινα να αφησω το

    γκαζι λιγο, & τιναζα σαν να εισουν πανω σε ταυρο!!

    Σ αυτην τη περιπτωση μαλλον εγινε γιατι ειχα πολυ , μα πολυ

    βαρος πισω.

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Συμφωνώ με τον Spatzz, ότι στο χώμα είναι διαφορετικά (έρχεται πιο εύκολα αλλά αποφεύγεται - διορθώνεται και εξίσου εύκολα).

    Sorry για την ορολογία, αλλά το φαινόμενο είναι γνωστό στους κατόχους παλαιότερων γιαπωνέζικων moto ως "καρσιλαμάς του εμπρόσθιου συστήματος" και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.

    π.χ. σε μια υπερστροφή ισχύος (πάρτα μωρή άρρωστη!!) την ώρα που η μηχανή διαγράφει τροχιά με βάση την μειωμένη πρόσφυση του πίσω τροχού (σπινάρει το βρωμόγκαζο !!) ξαφνικά αναγκάζεται απότομα να αλλάξει την τροχιά της λόγω επαρκούς πλέον πρόσφυσης (κρέμασε το μπουρδ@#λο) και να μεταπέσει σε υποστροφή βάρους πλέον λόγω αλλαγής της φοράς και του σημείου εφαρμογής της κινητήρια δύναμης.
    (Εάν αποφευχθεί η σαβούρδα, δικαιούσαι τον ισχυρισμό "Είδα τον Χριστό Φαντάρο").

    Η όλη αυτή "βίαιη" εφαρμογή δυνάμεων προσπαθεί να εξισορροπηθεί από τον σκελετό (δράση - αντίδραση) με αποτέλεσμα να φύγει πετώντας πάνω από την moto ότι δεν είναι καλά βιδωμένο (βλ. αναβάτης).

    Επειδή το κέντρο βάρους συνήθως βρίσκεται κάτω από το τεπόζιτο, ο αναβάτης φεύγει πετώντας πάνω από αυτό - εξ ού και ο ορισμός του φαινόμενου.

    Μηχανές με άκαμπτο (μη ενδοτικό) σκελετό εμφανίζουν συχνότερα το φαινόμενο αυτό (οποιοσδήποτε σοβαρός κάτοχος ευρωπαϊκής supermoto μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει δει τον Κύριο Ημών Ιησού κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Sorry για την ορολογία, αλλά το φαινόμενο είναι γνωστό στους κατόχους παλαιότερων γιαπωνέζικων moto ως "καρσιλαμάς του εμπρόσθιου συστήματος" και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.

    π.χ. σε μια υπερστροφή ισχύος (πάρτα μωρή άρρωστη!!) την ώρα που η μηχανή διαγράφει τροχιά με βάση την μειωμένη πρόσφυση του πίσω τροχού (σπινάρει το βρωμόγκαζο !!) ξαφνικά αναγκάζεται απότομα να αλλάξει την τροχιά της λόγω επαρκούς πλέον πρόσφυσης (κρέμασε το μπουρδ@#λο) και να μεταπέσει σε υποστροφή βάρους πλέον λόγω αλλαγής της φοράς και του σημείου εφαρμογής της κινητήρια δύναμης.
    (Εάν αποφευχθεί η σαβούρδα, δικαιούσαι τον ισχυρισμό "Είδα τον Χριστό Φαντάρο").

    Η όλη αυτή "βίαιη" εφαρμογή δυνάμεων προσπαθεί να εξισορροπηθεί από τον σκελετό (δράση - αντίδραση) με αποτέλεσμα να φύγει πετώντας πάνω από την moto ότι δεν είναι καλά βιδωμένο (βλ. αναβάτης).
    Μηχανές με άκαμπτο (μη ενδοτικό) σκελετό εμφανίζουν συχνότερα το φαινόμενο αυτό (οποιοσδήποτε σοβαρός κάτοχος ευρωπαϊκής supermoto μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει δει τον Κύριο Ημών Ιησού κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας)

    [/B]



    Μ'ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ..

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    Μ'ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ..
    Θανάση, όπως μάθει ο καθένας ....

    (Δεν μου αρέσουν καθόλου οι αφορισμοί, αλλά τελικά αν δεν έχεις καβαλήσει CB Four του '76 ή XR του '80, οπότε και δεν έχεις΄"ιδίαν αντίληψη" του τι σημαίνει σκελετός-μαστίχα με άλογα στο δεξί, δέχεσαι κάποια πράγματα (κράτημα, ευχρηστία, συμπεριφορά) των σημερινών moto σαν δεδομένα !!!)

    Υ.Γ.

    Ρε μπας και ακούγομαι σαν τον πατέρα μου ????
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    FOUR 750K....CBX 1050....GS 1000E.......

    NAI...ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ...!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    FOUR 750K....CBX 1050....GS 1000E.......
    NAI...ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ...!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ευτυχώς, γιατί προς στιγμήν, ΑΝΥΣΥΧΗΣΑ !!!!

    :rotflmao:
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Συμφωνώ με τον Spatzz, ότι στο χώμα είναι διαφορετικά (έρχεται πιο εύκολα αλλά αποφεύγεται - διορθώνεται και εξίσου εύκολα).

    Sorry για την ορολογία, αλλά το φαινόμενο είναι γνωστό στους κατόχους παλαιότερων γιαπωνέζικων moto ως "καρσιλαμάς του εμπρόσθιου συστήματος" και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.

    π.χ. σε μια υπερστροφή ισχύος (πάρτα μωρή άρρωστη!!) την ώρα που η μηχανή διαγράφει τροχιά με βάση την μειωμένη πρόσφυση του πίσω τροχού (σπινάρει το βρωμόγκαζο !!) ξαφνικά αναγκάζεται απότομα να αλλάξει την τροχιά της λόγω επαρκούς πλέον πρόσφυσης (κρέμασε το μπουρδ@#λο) και να μεταπέσει σε υποστροφή βάρους πλέον λόγω αλλαγής της φοράς και του σημείου εφαρμογής της κινητήρια δύναμης.
    (Εάν αποφευχθεί η σαβούρδα, δικαιούσαι τον ισχυρισμό "Είδα τον Χριστό Φαντάρο").

    Η όλη αυτή "βίαιη" εφαρμογή δυνάμεων προσπαθεί να εξισορροπηθεί από τον σκελετό (δράση - αντίδραση) με αποτέλεσμα να φύγει πετώντας πάνω από την moto ότι δεν είναι καλά βιδωμένο (βλ. αναβάτης).

    Επειδή το κέντρο βάρους συνήθως βρίσκεται κάτω από το τεπόζιτο, ο αναβάτης φεύγει πετώντας πάνω από αυτό - εξ ού και ο ορισμός του φαινόμενου.

    Μηχανές με άκαμπτο (μη ενδοτικό) σκελετό εμφανίζουν συχνότερα το φαινόμενο αυτό (οποιοσδήποτε σοβαρός κάτοχος ευρωπαϊκής supermoto μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει δει τον Κύριο Ημών Ιησού κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας)

    ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ..ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΚΛΗΡΟ..

    ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΜΙΛΑΜΕ.....ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΚΑΖΙ..ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΙΣΩ..ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΑ..ΔΙΠΛΩΝΕΙΣ..ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ..ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ....ΕΝΩ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ..
    ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ..ΧΑΙΡΕΤΑΣ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΔΕΚΑΝΕΑ...ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ..
    ...ΞΑΝΑΤΕΖΑΡΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΣΥ..ΒΡΙΣΚΕΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ..[ΣΠΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..] ΞΑΝΑΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ 4 ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ..ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΑ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΜΙΑ ΠΑΝΩ..ΜΙΑ ΠΛΑΙ..


    ΡΕ ΔΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΤΕ ΛΕΜΕ..

    ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕΝ..ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΝΕΙ..ΤΑΝΚ ΣΑΛΠΙΝΚΓ..ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΚΡΑΤΩ..ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ..
    ΔΩΣΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΚΑΖΙ?
    ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΓΩ…

    ΡΕ ΤΙ ΚΑΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΤΜ…!!

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.!

  14. #14
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Αγχωθηκα τωρα. Ειμαι και εγω κατοχος ευρωπαικης μοτο αλλα αυτο δεν μου εχει τυχει ποτε. Φτου σκορδα παναγια μου!!!!

    Συμβαινει μονο στις μεγαλες ταχυτητες η και στα λιγα? Βασικα συμβαινει και σε καλο δρομο ή συμβαινει μονο αν πεσεις σε καποια ανωμαλια??? Εγκαρσια ανωμαλια? Τι ειναι το εγκαρσια????

    Εχασα την μπαλα τωρα, εξηγηστε μου πλιζ


    :hypnotize

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    ??? Εγκαρσια ανωμαλια? Τι ειναι το εγκαρσια????:


    Καλώστηνα την πέρδικα που ξεθάβει παλιά posts !!!

    Εγκάρσιο είναι το κάθετο του διαμήκους (σε οποιοδήποτε επίπεδο)!!!

    Αν προσέξεις το πως ξεκινάει να τινάζεται ένας βρεγμένος σκύλος, τότε θα καταλάβεις το ανωτέρο φαινόμενο !!!
    (Στην θέση του νερού μπαίνει ο αναβάτης).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tρομερό Tank Slapping
    από sapila racing στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2013, 14:25
  2. Γ@μημένο Tank Slapping!!!
    από DimChios στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 144
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2008, 22:39
  3. tank cam speed video
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF