Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Πληροφορίες για αμερική

  1. #1
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Πληροφορίες για αμερική

    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάω αμερική για λίγα χρόνια και έχω
    κάποιες κρίσιμες απορίες:

    1. Ξέρει κανείς αν ισχύει το δίπλωμα για οδήγηση στην αμερική (ΗΠΑ);
    Μίλαω -μάλλον- για το Οχάϊο (για το ενδεχόμενο διαφορών από πολιτεία σε πολιτεία).

    2. Επίσεις, ξέρει κανείς τί παίζει με τη μεταφορά κατοικιδίων στις ΗΠΑ;
    Σε αυτό το site δε φαίνεται να ζητάνε και κάτι, πέραν του να είναι εμβολιασμένα.
    Παίζει λέει στον έλεγχο που θα γίνει στο αεροδρόμιο να απαγορευτεί η είσοδος στα ζώα που ίσως
    έχουν κάποια μεταδιδόμενη σε ανθρώπους ασθένεια,
    όπου μπορείς (με δικά σου έξοδα) να ζητήσεις εξέταση από κτηνίατρο
    (δηλαδή; μπάτσος κάνει τον πρώτο έλεγχο )...


    Όπως γράφω και παραπάνω το πιθανότερο είναι για το Οχάϊο αλλά δεν είναι σίγουρο.
    Η αρχική πρόταση ήταν για Ατλάντα αλλά μάλλον δεν παίζει πια (καλύτερα!).

    Γενικά, ότι πληροφορία μπορείτε να δώσετε για τη ζωή στις ΗΠΑ είναι ευπρόσδεκτη
    Πιθανότερος στόχος είναι το Οχάϊο (δε ξέρω ακόμα πια πόλη), μετά παίζουν Ατλάντα (Γεωργία)
    Νέο Μεξικό, Νότια Καρολίνα και ίσως 2-3 ακόμα πολιτείες αλλά δε ξέρω ποιές!

    Οι πιθανότητες να συμβεί είναι πάνω από 90% και ο χρόνος άμεσος! (σε ένα με τρείς μήνες
    το πολύ...)

    Ό,τι πληροφορίες έχετε είναι ευπρόσδεκτες!!!

    πχ. από έναν πρώτο έλεγχο που έκανα για την Ατλάντα (ήταν ο αρχικός στόχος)
    έδειξε ότι έχει 5+ φορές παραπάνω εγκληματικότητα από το μέσο όρο των ΗΠΑ ( :a53: ),
    έχει φρικτό (έως ανύπαρκτο) σύστημα ΜΜΜ και σαν αποτέλεσμα, φρικτή κίνηση σε ώρες αιχμής
    (αφού όλοι τελικά χρησιμοποιούν ΙΧ).

    Για Οχάϊο δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο...(πχ όπου έβλεπες "ατλάντα" αναφερόταν η
    εγκληματικότητα και η κίνηση...)

    για όλους!
    Ξέρω από βέσπα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλημερα
    καλο ταξιδι και ευκολη προσαρμογη!
    για το δευτερο ερωτημα δεν εχω ιδεα
    για το πρωτο,φιλος που πηγε αμερικη αλλα οχι οχαιο,Νεα Υορκη πηγε,δεν ισχυε λεει το διπλωμα οδηγησης απο ελλαδα και το μετετρεψε πριν φυγει σε διεθνες.πηγε στην σχολη οδηγων και του δωσαν αναλυτικα οδηγιες.εννοειται πως πληρωσε καποιο ποσο για την μετατροπη αλλα δεν θυμαμαι ποσα.τωρα αυτο εγινε πριν 2-3 χρονια,αν εισαι τυχερος και εχουν αλλαξει τα πραγματα...
    φιλικα
    γιαννης

  3. #3

    Re: Πληροφορίες για αμερική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάω αμερική για λίγα χρόνια και έχω
    κάποιες κρίσιμες απορίες:

    1. Ξέρει κανείς αν ισχύει το δίπλωμα για οδήγηση στην αμερική (ΗΠΑ);
    Μίλαω -μάλλον- για το Οχάϊο (για το ενδεχόμενο διαφορών από πολιτεία σε πολιτεία).
    Δεν υπήρχε πρόβλημα με το δίπλωμα τουλάχιστον σε New York, Connecticut, Florida.
    Μπορούσα να οδηγώ/νοικιάζω αυτοκίνητα για 6 μήνες-1 χρόνο (δεν θυμάμαι) απ΄την ημερ/νια εισόδου στις ΗΠΑ.

    Χωρίς βέβαια να αποκλείεται να έχει αλλάξει αυτό μετά τα αντιτρομοκρατικά μέτρα που πήραν....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Re: Re: Πληροφορίες για αμερική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν υπήρχε πρόβλημα με το δίπλωμα τουλάχιστον σε New York, Connecticut, Florida.
    Μπορούσα να οδηγώ/νοικιάζω αυτοκίνητα για 6 μήνες-1 χρόνο (δεν θυμάμαι) απ΄την ημερ/νια εισόδου στις ΗΠΑ.

    Χωρίς βέβαια να αποκλείεται να έχει αλλάξει αυτό μετά τα αντιτρομοκρατικά μέτρα που πήραν....
    Με το ελληνικό δίπλωμα;
    Βασικά η ερώτηση για το δίπλωμα είναι για να δω αν κάτι
    θα πρέπει να κάνω με το δίπλωμα πρωτού φύγω
    (όπως λέει ο nobody)

    Βέβαια, αν/όταν επιβεβαιωθεί θα το ψάξω πιο επίσημα,
    τώρα κάνω μια γενική έρευνα.
    Ξέρω από βέσπα!

  5. #5
    καλύτερα να βγάλεις εκεί δίπλωμα, είναι και φτηνό και εύκολο, και θα λειτουργήσει το δίπλωμα και σαν ταυτότητά σου, αφού είναι να μείνεις χρόνια, σε συμφέρει

    καμία από τις περιοχές που έχεις γράψει δεν είναι "καλή" για έλληνα που πάει ΗΠΑ, είναι κάπως "οπισθοδρομικές" και συντηρητικές περιοχές, από αυτές καλύτερη είναι η Ατλάντα

    να ξέρεις πως η ζωή στις ΗΠΑ εξαρτάται σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό από το ΠΟΥ θα μείνεις

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    μολις επικοινωνησα με τον φιλο παναγιωτη.πηγε το 2005 αμερικα.του στοιχισε περιπου 75 ευρω για να κανει το διπλωμα διεθνες για εναν χρονο.αναλογα ποδη διαρκεια θες ναχει παει και το ποσο.δεν δινεις εξετασεις.δεν πας σε σχολη οδηγων αλλα στην ελπα.αυτα τουλαχιστον ισχυαν για Νεα Υορκη,Μπαφαλλο(πως λεμε Μπαφαλλλλλο Μπιλλλλ) και Κοννεντικατ.

  7. #7
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    καλύτερα να βγάλεις εκεί δίπλωμα, είναι και φτηνό και εύκολο, και θα λειτουργήσει το δίπλωμα και σαν ταυτότητά σου, αφού είναι να μείνεις χρόνια, σε συμφέρει

    καμία από τις περιοχές που έχεις γράψει δεν είναι "καλή" για έλληνα που πάει ΗΠΑ, είναι κάπως "οπισθοδρομικές" και συντηρητικές περιοχές, από αυτές καλύτερη είναι η Ατλάντα

    να ξέρεις πως η ζωή στις ΗΠΑ εξαρτάται σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό από το ΠΟΥ θα μείνεις
    Ο νότος καλύτερος από το βορρά;
    Εντύπωση μου κάνει...

    Η δουλειά θα είναι από ελληνική εταιρία.
    Δεν πρόκειτε για μετανάστευση ουσιαστικά, μετακίνηση είναι.
    (θα πληρώνομαι και θα φορολογούμε από ελλάδα)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    να ξέρεις πως η ζωή στις ΗΠΑ εξαρτάται σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό από το ΠΟΥ θα μείνεις
    Αυτό το έχω καταλάβει, θα μάθω το συντομότερο που θα είμαι.
    Ακόμα θα παίζουν ταξίδια έως και 2 μηνών εντός αμερικής
    (πχ ακόμα και αν η έδρα μου θα είναι στο οχαϊο, παίζει να κάνω ταξίδια στην ατλάντα ή αλλού
    για κανά δυο μήνες).
    Γενικά υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που είναι πολύ σημαντικές που ακόμα δε γνωρίζω
    (σήμερα έδωσα το οκ, οπότε δεν το είχαμε συζητήσει σε βάθος μέχρι τώρα)
    Ξέρω από βέσπα!

  8. #8

    Re: Re: Re: Πληροφορίες για αμερική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
    Με το ελληνικό δίπλωμα;
    Βασικά η ερώτηση για το δίπλωμα είναι για να δω αν κάτι
    θα πρέπει να κάνω με το δίπλωμα πρωτού φύγω
    (όπως λέει ο nobody)

    Βέβαια, αν/όταν επιβεβαιωθεί θα το ψάξω πιο επίσημα,
    τώρα κάνω μια γενική έρευνα.
    Δεν έχει σημασία αν είναι Ελληνικό, αφού το είναι κοινό για τις χώρες της EE.
    Καλό θα είναι να πάρεις μια καλύτερη πληροφόρηση πάντως καθώς είναι πιθανόν να έχουν αλλάξει τους κανόνες, ενώ το πιθανότερο είναι ότι και η κάθε πολιτεία έχει διαφορετική πολιτική.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
    Ο νότος καλύτερος από το βορρά;
    Εντύπωση μου κάνει...
    μην το υπεραπλουστεύεις

    και το μαϊάμι νότια είναι (πιο νότια δεν παίρνει) αλλά μάλλον θα σου άρεσε να μείνεις εκεί...




    βέβαια μαϊάμι έχει και στο οχάιο :rotflmao:

  10. #10
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
    μολις επικοινωνησα με τον φιλο παναγιωτη
    θενκ γιου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
    μολις επικοινωνησα με τον φιλο παναγιωτη.πηγε το 2005 αμερικα.του στοιχισε περιπου 75 ευρω για να κανει το διπλωμα διεθνες για εναν χρονο.αναλογα ποδη διαρκεια θες ναχει παει και το ποσο.δεν δινεις εξετασεις.δεν πας σε σχολη οδηγων αλλα στην ελπα.αυτα τουλαχιστον ισχυαν για Νεα Υορκη,Μπαφαλλο(πως λεμε Μπαφαλλλλλο Μπιλλλλ) και Κοννεντικατ.
    Φαντάζομαι στην έλπα θα ξέρουν για ποιές πολιτείες ισχύει, ε;


    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    καλύτερα να βγάλεις εκεί δίπλωμα, είναι και φτηνό και εύκολο, και θα λειτουργήσει το δίπλωμα και σαν ταυτότητά σου, αφού είναι να μείνεις χρόνια, σε συμφέρει
    Αυτό το σκεφτόμουνα σαν μια καλή λύση.
    Αλλά θα μπορώ; Όντας τουρίστας σχεδόν...
    (έχω δει και πολλές ταινίες με αμερικάνους
    μπάτσους και νομίζω όσο πιο απλά τους τα κάνεις τόσο καλύτερα , που να τους
    μπλέκεις με ευρωπαϊκά διπλώματα και τέτοια)
    Ξέρω από βέσπα!

  11. #11
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μην το υπεραπλουστεύεις

    και το μαϊάμι νότια είναι (πιο νότια δεν παίρνει) αλλά μάλλον θα σου άρεσε να μείνεις εκεί...




    βέβαια μαϊάμι έχει και στο οχάιο :rotflmao:

    Ως προς τα ρατσιστικά τους το λέω...είναι και δίπλα στην αλαμπάμα η ατλάντα

    Αρχικά τη γούσταρα όντας δίπλα στη φλόριδα, αλλά μετά είδα και την αλαμπάμα
    να τη γλύφει...και τα περί 5πλάσιας εγκληματικότητας
    Ξέρω από βέσπα!

  12. #12
    αν δεν κάνω λάθος χρειάζεσαι Social Security Number για να βγάλεις δίπλωμα (ΔΕΝ είμαι σίγουρος)

    πάντως, να πηγαίνεις σε μπαρ, και να δείχνεις διαβατήριο στον πορτιέρη, δε λέει... μερικοί δεν σε βάζουν μέσα γιατί απλά βαριούνται να ψάχνουν το διαβατήριό σου

    βγάλε δίπλωμα και ξεμπέρδευε, θα χάσεις ένα πρωινό, το πολύ, και λίγες δεκάδες δολάρια (ούτε μια χούφτα :rotflmao: )

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μην το υπεραπλουστεύεις

    και το μαϊάμι νότια είναι (πιο νότια δεν παίρνει) αλλά μάλλον θα σου άρεσε να μείνεις εκεί...




    βέβαια μαϊάμι έχει και στο οχάιο :rotflmao:
    Εντυπωσιάζεσαι στην αρχή, αλλά είναι ζόρικη πόλη. Τρελλές αντιθέσεις από περιοχή σε περιοχή (σε κάποιες περιοχές δεν πατάει λευκός, ενώ υπάρχουν ακόμα και μαγαζιά που δεν μιλάνε αγγλικά :hypnotize ), τίγκα στους συνταξιούχους που χαζεύουν τον ωκεανό μέχρι το σούρουπο, και πολύ υγρασία και ζέστη.

    Αν υπάρχει χρήμα βέβαια, περνάς μούρλια....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    η ατλάντα έχει εκγληματικότητα σε συγκεκριμένες περιοχές, π.χ. εκεί που βρίσκεται το Georgia Tech

    αλλού είναι εντάξει (π.χ. marietta για κατοικία και buckhead για διασκέδαση)

  15. #15
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    αν δεν κάνω λάθος χρειάζεσαι Social Security Number για να βγάλεις δίπλωμα (ΔΕΝ είμαι σίγουρος)

    πάντως, να πηγαίνεις σε μπαρ, και να δείχνεις διαβατήριο στον πορτιέρη, δε λέει... μερικοί δεν σε βάζουν μέσα γιατί απλά βαριούνται να ψάχνουν το διαβατήριό σου

    βγάλε δίπλωμα και ξεμπέρδευε, θα χάσεις ένα πρωινό, το πολύ, και λίγες δεκάδες δολάρια (ούτε μια χούφτα :rotflmao: )
    Λέω να κάνω το διεθνές από εδώ (να έχω κάτι)
    και θα το ψάξω να βγάλω και εκεί.

    Κατά τα άλλα, δε συχνάζω σε μπαρ με πόρτες και δε σκοπέυω να το ξεκινήσω εκεί.
    Εκτός βέβαια και αν στα "άλλα" μπαίνεις όρθιος και σε βγάζουν 4 στον ώμο
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες για παραγγελία από Αμερική
    από DIUK13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2008, 16:17
  2. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54
  3. Πληροφορίες για TRIUMPH TIGER 900 '98
    από dolphincry78 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 00:30
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 13:02
  5. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF