Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Πρόβλημα στο πίσω φρένο η ιδέα μου ?

  1. #1
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81

    Πρόβλημα στο πίσω φρένο η ιδέα μου ?

    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,είμαι κάτοχος ενός street triple , 3 εβδομάδων περίπου και το μονο που έχω να πω ότι είμαι ερωτευμένος με την συγκεκριμένη μηχανή.Όλα είναι άψογα αλλα το μονο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω καλή αίσθηση του πίσω φρένου.

    Το πατάω και πιάνει ελάχιστα και μερικές φορες χρειάζεται να το πιέσω αρκετά με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο πίσω τροχός.Έχω οδηγήσει ένα GSR και ένα Z750 και η διαφορα είναι τεραστια !Στις συγκεκριμένες μηχανές με το που το πίεζα λίγο το φρενάρισμα ήταν ιδιαιτερα αισθητό με αντίθεση του triple μου που σχεδόν είναι σαν να μην υπάρχει!

    Σκέφτομαι καινούργια μηχανή έχω, δεν είναι δυνατόν να έχω κάποιο πρόβλημα στο πίσω φρένο και γενικότερα.Μίλησα με τον αντιπρόσωπο που αγόρασα την μηχανή και συγκεκριμένα τον μηχανικό τις triumph στην λάρισα και μου είπε ότι το φρένο είναι εντάξει ,αλλα δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό.Αν κάποιος είναι από Λάρισα και θέλει να βρεθούμε να του δώσω την μηχανή μου για ένα test και θα καταλάβει για περί τίνος πρόκειται.

    Θέλοντας να μεγιστοποιήσω τα επίπεδα τις ασφαλειας στον δρόμο το θέμα του φρένου είναι κάτι σημαντικό και δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι.

    Τα φώτα σας παρακαλώ!
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  2. #2
    Τι λαστιχακια φορας? Και τη χρονολογιας?

  3. #3
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Dunlop Sportmax Qualifier , για την χρονολογία δεν μπόρεσα να δω καθαρά αύριο το πρωί να σου πώ. Γιατί? :smilea:
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  4. #4
    Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει? μηπως δεν εχουν (στρωσει) τα τακακια???
    Rock hard ride free

  5. #5
    και εγω την ιδια απορια με εσενα ειχα.......
    ετσι λειτουργει το πισω φρενο στο street triple. εγω σε αυτο κατεληξα.
    αν εχει test ride παρε και αυτο να το δεις οτι ετσι λειτουργει και αυτο.
    μην αγχωνεσαι.


    επειδη το μηχανακι ειναι ελαφρυ αν το πισω φρενο ηταν πιο δυνατο σε περιπτωση εντονου φρεναρισματος δεν θα ηταν λειτουργικο. Θα μπλοκαρε τον πισω τροχο για πλακα. ηδη το κανει....

    ασε που το street triple ειναι σχολειο για να σταματησεις να χρεισιμοποιεις το πισω φρενο οταν δεν το χρειαζεσαι πραγματικα.

  6. #6
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209
    έχει ενα θεματακι η Triumph με το πίσω φρένο γενικώς σε όλα τα μοντέλα. Δέν ξέρω γιατι και πώς αλλά δεν τα καταφέρνουν ουτε σε αισθηση ούτε σε απόδοση.

    Τώρα κάποιοι θα αρχίσουν να σου λένε π@π@ριες περι οδηγικών ικανοτήτων και το οτι δεν το χρειάζεσαι το πισω φρένο γιατι με το μπροστά σταματάμε, αλλα μην τους ακούς, το γεγονώς ειναι οτι η Τ δεν τα καταφέρνει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα.




  7. #7
    χεχε πιστευω να μην ηταν μπιχτη για μενα!!!!!! :rotflmao:

  8. #8
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kouk
    χεχε πιστευω να μην ηταν μπιχτη για μενα!!!!!! :rotflmao:


    ουπς .... και όμως αυτο δεν πηγαινε για σένα. Δεν το ειδα καθόλου το ποστ σου. Απάντησα κατευθείαν στο αρχικό


  9. #9
    χεχε no problem ακομα και για μενα να πηγαινε!!!!!

    παντα ολες οι αποψεις δεκτες!!!!

  10. #10
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
    Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει? μηπως δεν εχουν (στρωσει) τα τακακια???
    Έχω κάνει 3500k km λογικά τα πάντα είναι στρωμένα Το μπροστά δουλεύει ρολοι
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  11. #11
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Όταν το πατάω ελαφρά είναι σαν να μην υπάρχει , λειτουργεί στο ελάχιστο επιβραδύνοντας ελάχιστα.
    Το δοκίμασα να το πατήσω όσο πήγαινε βάζοντας full δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τροχός.
    Συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει ενδιάμεσο πίσω φρενάρισμα παρα μονο 2 καταστάσεις των άκρων.Η ελάχιστα η μπλοκάρισμα.Αν και αυτό το ελάχιστο σε συνδυασμό με το μπροστινό έχει καλά αποτελέσματα.
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  12. #12
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Και κάτι τελευταίο ο τεχνικός της Triumph στην Λάρισα μου είπε ότι αυτό είναι το πίσω φρένο της μηχανής και επιβραδύνει όσο χρειάζεται σε συνδυασμό με το μπροστινό για το καλύτερο αποτέλεσμα.Δηλαδή δουλεύει στο 25% το πίσω φρένο.Αδυνατώ να το πιστέψω αυτό
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  13. #13
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Η ουσία είναι ότι δεν έχεις αίσθηση του πίσω. Είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο γενικά στις μηχανές. Δεν δίνουν και πολύ σημασία οι εταιρίες σε αυτό λόγω της μικρής σημασίας του πίσω φρένου στην συμπεριφορά της μηχανής. Άλλωστε δεν επιβραδύνεις με αυτό, αλλά απλά σταθεροποιείς την μηχανή όταν το πατήσεις ελάχιστα πριν το μπροστά. Έτσι δεν χρειάζεσαι να πιάνει και πολύ. Πάτα το κι ας μην έχεις αίσθηση ότι πιάνει. Πιάνει αρκετά ώστε απλά να σταθεροποιήσει την μηχανή.

    Εαν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να το βελτιώσεις, τότε βάλε μεταλλικό σωληνάκι και θα βελτιωθεί η αρχική αίσθηση που θα έχεις από αυτό.

    Εαν θελεις να πας ακόμη παραπέρα, απλά βάλε την τρόμπα από το 675 πχ (αν και για εμένα δεν υπάρχει λόγος να πας τόσο μακριά).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    μια χαρα ειναι τα φρενα σου, μην σε ανυσηχει. τετοιες μηχανες δεν χριαζονται απολυτα φρενα πισω γιατι πολυ απλα με το που το πατας θα ψαχνεις τον κωλο απο εδω και απο εκει. και με το cbr τα ιδια ειναι. θελη αρκετη πιεση για να νοιωσεις οτι πιανει εκτος και αν το μπλοκαρεις.

    επισεις νοιθωθεις οτι ΔΕΝ πιανει γιατι απλα διαφερει απο το μπροστινο φρενο. Δεν σου ρειχνει το σωματικο βαρος μπροστα για να νοιωσεις οτι πιανει ασχετα αν αυτο λειτουργει. Τελος παλι πιστευεις οτι δεν κανει δουλεια γιατι το πισινο φρενο ετσι και αλλιως δεν επιβραδινει πολυ. Δεν εχεις αναρωτηθει γιατι εχεις τετοιες δισκοπλακες μπρος και μια μικρη πισω ?

    ολα καλα ειναι, αδικα αγχονεσε

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    έχει ενα θεματακι η Triumph με το πίσω φρένο γενικώς σε όλα τα μοντέλα. Δέν ξέρω γιατι και πώς αλλά δεν τα καταφέρνουν ουτε σε αισθηση ούτε σε απόδοση.

    Τώρα κάποιοι θα αρχίσουν να σου λένε π@π@ριες περι οδηγικών ικανοτήτων και το οτι δεν το χρειάζεσαι το πισω φρένο γιατι με το μπροστά σταματάμε, αλλα μην τους ακούς, το γεγονώς ειναι οτι η Τ δεν τα καταφέρνει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα.




    Θα στις πουμε. Οχι ακριβώς όπως νομίζεις, αλλά θα στις πουμε...

    Ελα να μας πείς τα ίδια σε μερικά χρόνια

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με πισω φρενο Ttr250
    από NUKE στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 17:02
  2. Πρόβλημα με πίσω φρένο
    από mizz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2009, 20:36
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 22:21
  4. Σφυριγμα στο πίσω φρένο...
    από sub_zero στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 15:33
  5. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF