Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Πρόβλημα στο πίσω φρένο η ιδέα μου ?

  1. #31
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    προοδευτικότητα πέδησης και αρχικό δάγκωμα (αν και πιστευω οτι το ίδιο αφορούν)
    Καλά εσύ μπορεί να θές το παραπάνω αλλά....

    ...ΔΕΝ μπάνε μαζί αυτά και έχει δίκιο ο ΝίκοςR.


    Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι θές για να ''φέρεις'' τα φρένα στα μέτρα σου στα πλάισια του δυνατού.

  2. #32
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Τότε να μη προβληματίζεσαι. Να μάθεις να φρενάρεις. Sorry αν ακουγομαι patronising αλλά 99.9% απο του ανθρώπους που έχω ακούσει να λένε για το πίσω φρένο (γενικώς όχι ειδικώς με τα Τ) πάσχουν από έλλειψη γνώσης στο φρενάρισμα, ή προέρχονται από παπιά, πισώβαρες μηχανές και στρωματέξ. Προφανώς εσύ δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία αλλά και πάλι...
    Είναι η πρώτη μου μηχανή και θεωρώ εύλογο να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.Δεν γνωρίζω πια είναι η εμπειρία σου πάνω στις μηχανές ή πόσες έχεις αλλάξει αλλα κάποτε ήσουν στην θέση μου.Cheers!
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  3. #33
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Α και κάνε ενα πείραμα. Βάλε πίσω την κοπελλιά σου και δές τότε την συμπεριφορά του πίσω φρένου.. Είδες τι κάνει η κατανομή του βάρους?

    Θα το δοκιμάσω thanks gia to info.
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  4. #34
    Καλώς ρώτησες. Απλώς μη προβληματίζεσαι. Και προπαντως μην ακους τον Σπύρο:rotflmao:

  5. #35
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81

    Re: Re: Πρόβλημα στο πίσω φρένο η ιδέα μου ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Ας τα πάρουμε από την αρχή...:


    γι'αυτό τα βλέπεις έτσι...


    ...δυστυχώς όμως δεν υπάρχει μηχανάκι δίχως ελλείψεις, ελλατώματα, προβλήματα κλπ...
    Το θέμα είναι αν τα γνωρίζεις και τα αποδέχεσαι. Και θα ήταν εύλογο το προηγούμενο να μην συμβεί κατόπιν εορτής.
    Και ξέρεις για ποιά γιορτή μιλάω.



    Όσο για το πρόβλημά σου, ο φίλος σενίνια, στο περιέγραψε μάλλον με απόλυτη σαφήνεια με το οποίο συμφωνώ..:

    Προφανώς φιλε μου γνωρίζω ότι δεν υπάρχει η "τέλεια" μηχανή εκεί έξω.1 χρόνο ερευνα αγοράς έκανα και να πω την αλήθεια δεν έδωσα τόση βαρύτητα για ένα πίσω φρένο μιας μηχανής.Αλλα επίσης δεν πρόκειται να μετανοιώσω για τίποτε!Όπως είπα και πριν κάθε μέρα που ανοίγω το γκαράζ μου και την βλέπω τόσο την αγαπώ περισσότερο.Αυτό μου αρκεί
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  6. #36
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Καλώς ρώτησες. Απλώς μη προβληματίζεσαι. Και προπαντως μην ακους τον Σπύρο:rotflmao:

    Σπύρε τα φώτα σου !
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  7. #37
    Ετσι. Σουζα τ' αλογάκι

  8. #38
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
    Σπύρε τα φώτα σου !
    ρε μην τον ακούς σου λέω. Εγω θυμάμαι χαρακτηριστικά που κάποτε συμφώνησε για τα πίσω φρένα της Τ αλλά τώρα κατι τον εχει πιάσει και μου πάει κόντρα.

    Δε βαριέσαι πές του ναι τωρα γιατι αυριο μεθαύριο μπορει να μας πιάσει κανα σοβαρο προβλημα στην μηχανή και μπορεί να τον χρειαστούμε για τις συμβουλές του, οπότε να μην τον εχουμε στεναχωρημένο.


  9. #39
    Ρε που το 'πα ρε προβοκάτορα? Θα μου δείξεις?

  10. #40
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Ρε που το 'πα ρε προβοκάτορα? Θα μου δείξεις?
    ψάχνω ......
    .
    .
    .
    .
    .

    εδιτ: δεν το βρίσκω ... ισως να το χεις πει στο chat του mainstreet.

    Αν και αφου δεν το βρίσκω τότε ειναι υποθέσεις και για να μην αφηνουμε λάθος εντυπώσεις .... ΑΝΑΚΑΛΩ και επίσημα οτι το είπες




    αντε γιατι θα φαμε και ξύλο στο τέλος, παλιοpontificationer



  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    903
    καταρχην εχεις δίκιο,θα έπρεπε να δουλευει καλύτερα αλλά πταισματάκι απο τη Triumph γιατι πρόκειται για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ μηχανάκι συνολικα!

    υψηλής νομίζω έχει απ τη μάνα του οπότε το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις racing τακάκια(πχ premier) και να μη ξεχνάς να κάνεις εξαέρωση.και όπως σου είπανε μη βασίζεσαι εκει στο φρενάρισμα έτσι...βοηθητικό είναι το πίσω.

  12. #42
    Ολα τα Τ νομίζω πως φοράνε υψηλής μπρος πισω. Το Σπριντ μου τουλαχιστον φοράει.

    Εχω την εντύπωση πως αν έβαζε racing τακάκια, το απότομο μπλοκάρισμα που νιώθει τώρα, απλώς θα ερχεται νωρίτερα. Εγω του σύστησα το ακριβώς αντίθετο. Αισθηση ότι και να κάνει με τα τακάκια δεν θα αλλάξει, τουλάχιστον μήπως το κάνει προοδευτικότερο.

  13. #43
    Ignorance is bliss Το avatar του/της apatewnas
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    81
    Λέω να το αφήσω ως έχει,ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Όπως είπε ο Νίκος θα προσαρμοστώ ως έχει και θα δώσω βαρύτητα στο να μάθω να φρενάρω πιο αποτελεσματικά.
    All waves,become my shield! All lightning,become my blade! Sougyo no Kotowari!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εαν θελεις να πας ακόμη παραπέρα, απλά βάλε την τρόμπα από το 675 πχ (αν και για εμένα δεν υπάρχει λόγος να πας τόσο μακριά).
    εχω οδηγησει μονο το R (φανταζομαι οτι και στο πισω φρενο εχουνε βαλει την τρομπα του daytona) κ η αισθηση ηταν ακριβως αυτο που περιγραφει το παιδι. οποτε μαλλον δεν φταει η τρομπα.ισως ειναι αυτο που λες, οτι δεν δινουν τοση σημεια οσο στο μπροστινο (το οποιο ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυνατο ).

  15. #45
    Να προσθέσω μια εμπειρία...

    Νέος κάτοχος Street Triple κι εγώ αλλά δεν αισθάνομαι το ίδιο για το πίσω φρένο με τον "συνάδελφο".
    Σαφώς και όπως είναι γνωστό το πίσω φρένο δεν είναι της ίδιας ισχύος. Δηλαδή δεν μπορείς να περιμένεις να έχει την ίδια αίσθηση με το εμπρός.
    Όμως προσωπικά αισθάνομαι και την προοδευτικότητα του φρένου και την "συμμετοχή" του στο φρενάρισμα όταν πατάω και τα δύο.
    Μπορεί να ακουστεί αστείο αλλά ίσως παίζει ρόλο ακόμα και το παπούτσι που φοράς ώστε να σου μεταφέρει την αίσθηση που πρέπει.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με πισω φρενο Ttr250
    από NUKE στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 17:02
  2. Πρόβλημα με πίσω φρένο
    από mizz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2009, 20:36
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 22:21
  4. Σφυριγμα στο πίσω φρένο...
    από sub_zero στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 15:33
  5. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF