Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: οδικός η αστικός τουρισμός?

  1. #1

    οδικός η αστικός τουρισμός?

    Μια και εχτές ξεκίνησε μια κουβέντα, είναι ευκαιρία να αναπτύξουμε τους λόγους που θα κάναμε αυτο το τουρ οδικό η αστικό και της απόψεις μας επι του θέματος.

    Το ερώτημα λοιπόν, είναι.
    Άντε και παίρνουμε την μηχανή μας
    Άντε και έχουμε τον χρόνο
    Άντε και έχουμε και τα απαραίτητα φράγκα.

    Καβαλάμε την μηχανή μας και αφού έχουμε χαράξει στον χάρτη ή στο μυαλό μας την διαδρομή, ξεκινάμε.

    Η πορεία μας περιλαμβάνει στροφιλικι μεσα σε όμορφα τοπία, τουριστικά πιθανών μέρει, πόλεις ή χωριά που για κάποιον χ-ψ λόγο τα έχουν οι τουριστικοί οδηγοί, σημεία με ωραία θέα, με μαγαζιά που προσφέρουν φαγητό ή καφέ, ώστε να απολαμβάνεις την θεά μέσα στην άνεση της πολυθρόνας τους, ιστορικά σημεία η κτίρια, μουσεία, κλπ.

    Το ταξίδι αυτό που θα κάνατε, θα ηταν επικεντρωμένο στον οδικό τουρισμό?

    δλδ στο όσα πιο πολλά μέρη περάσω και δω, κάνοντας υπέροχα χλμ, ΌΛΗ ΜΕΡΑ,
    απολαμβάνοντας την τέλεια άσφαλτο ή το απίστευτο χώμα, και χορταίνοντας την θέα, της εικόνες, της μυρωδιές, που μου προσφέρονται, μέχρι να νυχτώσει, και μετά μια βόλτα για φαγητό συν ένα ποτάκι σε ένα καλτ μπαρ, στην χ-ψ πόλη θα με ικανοποιούσε?
    Η
    στον αστικό τουρισμό?
    Δηλαδή, θα κάνω την ωραία διαδρομή μου αλλά θα αφιερώσω τον περισσότερο χρόνο της ημέρας στην πόλη-σημείο-μουσείο, που θα πάω.

  2. #2
    Αναλόγως τι υπάρχει στη διαδρομή.

    Περνώντας στις Αλπεις θαυμάζεις τη διαδορμή, αλλα εαν έχεις τη δυνατότητα να σταματήσεις πχ στη Δρέσδη και δεν το κάνεις χάριν χιλιομέτρων ειναι μάλλον λαθος

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    αναλόγως τη διαδρομή και αναλόγως το μέγεθος της πόλης.
    Αν το ενδιαφέρον (και κατ' ουσίαν ο σκοπός του ταξιδιού) είναι να δεις μια Ευρωπαϊκή Μητρόπολη (Λονδίνο, Παρίσι, Μόναχο, Βαρκελόνη, Μαδρίτη κλπ κλπ) πάς με αεροπλάνο. Με τη μηχανή δε θα την γνωρίσεις όσο μπορείς. Το πιο πιθανόν είναι φτάνοντας εκεί να αφήσεις τη μηχανή σε ένα παρκινγκ και για όσες μέρες βολτάρεις να το κάνεις με συγκοινωνίες και με τα πόδια. Πας λοιπόν κατευθείαν αεροπορικώς και ξεμπερδεύεις. Η μηχανή είναι για το δρόμο, όχι για τα μουσεία, για τα αρχιτεκτονικά ορόσημα, για τα σοκάκια τις πλατείες κλπ κλπ ...

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    αναλόγως τη διαδρομή και αναλόγως το μέγεθος της πόλης.
    ...
    +1 στα παραπανω. Αν ήταν πχ να παω μονο στη Ρωμη σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα τη μηχανη. Αν ήταν όμως το παραπάνω να το συνδυασω με μια μεγαλη βολτα στα περιχωρα του lazio ή τη Νοτια Τοσκανη, τοτε θα επαιρνα τη μηχανη. Αλλα αυτο θελει και να εχεις μερες να αφιερωσεις...

  5. #5
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Καλά τα λέτε... συνεχίστε!
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Κοιτάξτε να δείτε τι θα γίνει ... θα διαφωνήσουμε για κάτι , το οποίο αρέσει σε όλους μας.

    (Για διαφορετικούς βέβαια λόγους, αλλά σε όλους μας)

    Εβίβα

  7. #7
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Ρε Χρησταρα τι διαδρομες και χαραξη κλπ.Το ταξιδι ειναι δρομος.Ξεκινας και μετα σε παει μονο του εκτος κι αν εχεις τελικο προορισμο οπως ο Γιωργος με τον Ακη.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  8. #8
    αρτοποιος 3ης γενιας Το avatar του/της Fournaris
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    17
    Εγω αν ειχα χρονο κυριως θα ανεβαινα στη σελα με ενα γενικο και αοριστο προορισμο πχ Πελλοπονησος και θα ξεκινουσα. Κυριως τα μερη που θα περασω θα με ενοιαζαν και τα ομορφα τοπια και οχι οι πολεις αυτες καθ'εαυτες ή τα αξιοθεατα τους.
    Ο μονος θεος στον οποιο πιστευω ειναι τρεις. Το μυαλο μου , τα μπρατσα μου και τα ποδια μου. Σε κανενα αλλο!
    _________________________________

    Πετρος

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Οτι γραφει ο The Who...

    το προγραμμα ειναι ψυχαναγκασμος!

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Κάθε δρόμος έχει ενα προορισμό για μένα.

    Δεν μπορείς να οδηγείς αιώνια, ούτε φυσικά να γίνεις γυρολόγος με ενδιάμεσα pitstops. Οπότε προτιμώ να χαράξω διαδρομή κάποιων χιλιομέτρων που δεν θα με εξαντλήσουν (αναλόγως οχήματος βέβαια) και σε κάθε στάση ή και προορισμό να υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που θα δώ και κάτι διαφορετικό.

    Πάνω στην μηχανή σίγουρα ξυπνάνε οι αισθήσεις αλλά δεν έχεις χρόνο να απολαύσεις το κάτι το διαφορετικό. Αυτό θα το κάνεις μόνο όταν δώσεις χρόνο και στο αστικό περιβάλλον που θα σταματήσεις/επισκεφτείς. Εκεί γνωρίζεις ανθρώπους, κουλτούρες, και συγκρατείς εικόνες.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Ρε Χρησταρα τι διαδρομες και χαραξη κλπ.Το ταξιδι ειναι δρομος.Ξεκινας και μετα σε παει μονο του εκτος κι αν εχεις τελικο προορισμο οπως ο Γιωργος με τον Ακη.
    +1000

    Ειδικά όταν αρχίσουν και ζορίζουν οι συνθήκες,

    @Φίλιππος: Για να πας μόνο Ρώμη είναι ιδανική η μηχανή. Ακόμα και για να κυκλοφορήσεις μέσα στην πόλη. Πλέον Ιταλία μόνο οδικώς. Είναι τόσο γρήγρο και όμορφο το "ταξίδι" που δεν λέει με κανένα άλλο μέσο. (Τα εισαγωγικά λόγω χρόνου και χιλιομέτρων)
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  12. #12
    Εννοείται και τα δύο. Το κάθε ένα για τους λόγους του.
    Καλύπτουν εντελώς διαφορετικές ανάγκες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    εγω νομιζω οτι πας ενα ταξιδι και θες να τα συνδυασεις ολα.
    συνηθως οταν βγαινεις Ευρωπη ο δρομος σε βρισκει. δεν τον βρισκεις.


    η αληθεια ειναι παντως οτι παιζει ρολο και η παρεα. μπορει να σε παρασυρουν σε μουσεια και σε μεσαιωνικα καστρα ή αντιστοιχα σε ατελειωτες στριφτερες διαδρομες.

    ενταξει. δεν μπορεις/ειτε να οδηγατε ολη μερα. αλλα ουσιαστικα η αγαπη για την μοτοσυκλετα και το γεγονος οτι θες να δεις οσο πιο πολλα μπορεις σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο σε κανει να μην ξεκαβαλας ευκολα...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Ρε Χρησταρα τι διαδρομες και χαραξη κλπ.Το ταξιδι ειναι δρομος.Ξεκινας και μετα σε παει μονο του εκτος κι αν εχεις τελικο προορισμο οπως ο Γιωργος με τον Ακη.
    θεωρώ οτι το κάθε ταξίδι έχει, αν οχι προορισμό, τουλάχιστον κατεύθυνση.
    αλλιώς δεν ταξιδεύεις απλά περιπλανάσαι
    Οπότε, το πως θα διανύσεις την διαδρομή, το που θα σταματήσεις και γιατί, και τελικά πως ΘΑ'ΘΕΛΕΣ να είναι το ταξίδι σου ειναι το ζητούμενο στην κουβέντα αυτη.
    (Τουλάχιστον με αυτο το σκεπτικό την εβαλα)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Εννοείται και τα δύο. Το κάθε ένα για τους λόγους του.
    Καλύπτουν εντελώς διαφορετικές ανάγκες.
    σωστό μεν αλλά......
    το ζητούμενο είναι η προτεραιότητα, του "θέλω", οχι το "πρέπει" το "χρήσιμο" και το "ιδανικό"
    Για την προσωπική ικανοποίηση, οχι την κάλυψη αναγκών.
    Βέβαια, εαν η κάλυψη αναγκών, προκαλεί την προσωπική ικανοποίηση, τότε πάσο

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    εγω νομιζω οτι πας ενα ταξιδι και θες να τα συνδυασεις ολα.
    συνηθως οταν βγαινεις Ευρωπη ο δρομος σε βρισκει. δεν τον βρισκεις.

    η αληθεια ειναι παντως οτι παιζει ρολο και η παρεα. μπορει να σε παρασυρουν σε μουσεια και σε μεσαιωνικα καστρα ή αντιστοιχα σε ατελειωτες στριφτερες διαδρομες.
    Εαν δεν εχεις κατασταλάξει στα θέλω σου ή εαν τα θέλω σου περιλαμβάνουν ή επιλέγουν την απουσία προγράμματος, τότε ναι.
    Αν άγεσαι και φέρεσαι χωρίς να κάνεις αυτό που ήθελες, τότε νομίζω οτι είσαι θύμα την παρέας.



    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    ενταξει. δεν μπορεις/ειτε να οδηγατε ολη μερα. αλλα ουσιαστικα η αγαπη για την μοτοσυκλετα και το γεγονος οτι θες να δεις οσο πιο πολλα μπορεις σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο σε κανει να μην ξεκαβαλας ευκολα...
    Μα αυτο ειναι
    Ακριβώς!!
    θελεις να ξεκαβαλίσεις ή οχι
    θέλεις να "δεις" την Χ πόλη ή δεν γαμιέται για χάριν του "οσο πιο πολλά μπορείς"??

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. εναλλακτικος τουρισμος - διακοπες
    από vaspiou στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2010, 06:43
  2. ΑΦΜ & τουρισμός!
    από Εχετλαίος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 14:28
  3. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF