Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: SV1000s Testdrive....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    SV1000s Testdrive....

    Σήμερα όπως είχα προαναγγείλει πέρασα αρκετή ώρα στην SUZUKI δοκιμάζοντας το SV1000s αλλά εκτός προγράμματος και το απλό SV1000.

    Μικτά συναισθήματα και συμπεράσματα…Ας τα πάρω από την αρχή.

    Το μηχανάκι που τελικά δοκίμασα ΔΕΝ ήταν το 2005 αλλά ένα του 2003 σε «χάλκινο» μεταλλικό χρώμα που όπως αποδείχτηκε μετά, είχε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το καινούργιο.
    Στο κοντέρ του έγραφε 18.000χλμ που μάλλον δεν είχαν γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, και κάτι μεγάλα γδαρσίματα στις εξατμίσεις έδειχναν προϊστορία πτώσεων… Ταυτόχρονα δεν είχε καθρέπτες (απαράδεκτο...) και μου παραδόθηκε με μισό λίτρο βενζίνης.

    Πρώτη προσπάθεια να το συνηθίσω. Το μηχανάκι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Sport-touring όπως πλασάρεται. Αν έπρεπε με λίγα λόγια να το περιγράψω θα έλεγα ότι είναι ένα δικύλινδρο Super-sport με λίγο μαλακότερες αναρτήσεις...Και παρακάτω θα φανεί το γιατί.

    Χαμηλά τα κλιπ-ονς, η κοιλιά μου στο ντεπόζιτο, και βγαίνω στην Πέτρου Ράλλη με κατεύθυνση Εθνική.
    Αν εξαιρέσεις την θέση οδήγησης που αμέσως μου φαίνεται άβολη, οι υπόλοιπες πρώτες εντυπώσεις είναι καλές.

    Το μοτέρ είναι καλύτερο από ότι το περίμενα - πραγματικό διαμάντι. Τραβάει πολύ δυνατά από τις 2500 μόλις στροφές και από τις 6.500 μέχρι τις 10.500 ταλαιπωρεί το πίσω λάστιχο στις 3 πρώτες ταχύτητες. Το τράβηγμά του είναι πολύ δυνατό σε βαθμό που ζοριζόμουνα να καταλάβω τι ταχύτητα είχα μέσα.
    Αν και δικύλινδρο είναι πολύ εύστροφο και δείχνει την προτίμηση του στις ψηλές στροφές.
    Εύκολα μπαίνει στα κόκκινα στις μικρές ταχύτητες, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μπορείς να πεις ότι δεν έχει αρκετή δύναμη στις χαμηλές-μεσαίες. Το αντίθετο θα έλεγα.
    Οι κραδασμοί του αισθητοί αλλά όχι ενοχλητικοί και ο ήχος του πράγματι πολύ όμορφος εκτός από ένα απαίσιο κροτάλισμα που ακουγόταν όταν έδινες αρκετό γκάζι στις χαμηλές στροφές και που εξαφανιζόταν μόλις το στροφόμετρο έφτανε τις 5-5500 στροφές.
    Αν έπρεπε να πω κάτι άσχημο θα ήτανε κάποια σκόρτσα που κάνει στις χαμηλές στροφές δυσκολεύοντας την ομαλή κίνηση στην κίνηση. Βρήκα όμως τον υδραυλικό συμπλέκτη πολύτιμο βοηθό σε αυτές τις συνθήκες ...
    Το γρανάζωμά του είναι πολύ μακρύ σε σχέση με τα τετρακύλινδρα 600άρια και μου φάνηκε περίεργη η αίσθηση του να έχεις 130+ χιλιόμετρα και μόλις 5000 στροφές στο στροφόμετρο, όταν στο Φέιζερ για τα ίδια χιλιόμετρα το στροφόμετρο δείχνει περίπου 7000.
    Εντυπωσιακή η κλιμάκωση του κιβωτίου με μακριές 1η-2α και κοντά τις υπόλοιπες - αρκεί να πώ ότι η 2α στα κόκκινα αγγίζει τα 150χιλιόμετρα/ώρα ! - αλλά στον δρόμο βοηθάνε πολύ.
    Λόγω κίνησης στο ποτάμι δεν βρήκα την ευκαιρία να τελικιάσω, αλλά η ευκολία που βλέπεις τα 200 στο κοντέρ είναι αρκετή να μην σε κάνεις να ασχοληθείς παραπέρα. Έχω όμως την αίσθηση ότι ή το κοντέρ είναι αρκετά αισιόδοξο ή το μηχανάκι δεν καταλαβαίνει τα χιλιόμετρα, δεν είμαι σίγουρος τι από τα δύο ισχύει...

    Οι αναρτήσεις του (αν και δεν γνωρίζω πως ήταν ρυθμισμένες) ήταν ιδανικές για τα γούστα μου. Κατάφερναν και να απορροφούν πολύ καλά τις ανωμαλίες του δρόμου, και ταυτόχρονα δεν επέτρεπαν στο μηχανάκι να πλέει στα 160-170, με αποτέλεσμα να δίνουν στο σύνολο μια αίσθηση στιβαρότητας, ασφάλειας και κατευθυντικότητας . Σε αυτά τα χιλιόμετρα πρέπει να έπαιζε τον ρόλο του και το στάνταρ αμορτισέρ τιμονιού που διέθετε. Κανένα παράπονο λοιπόν από αυτές, αν και δεν μπορώ να πω ότι πίεσα ιδιαίτερα το μηχανάκι.

    Το ίδιο και για τα φρένα. Μαλακή αίσθηση στην μανέττα και αρκετά δυνατά χωρίς όμως και να εντυπωσιάζουν με την δύναμή τους όπως στο Φείζερ του 02 που είχα. Μετά από λίγο παύεις να τα προσέχεις που σημαίνει ότι κάνουν καλά την δουλειά τους χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο.


    Η έλλειψη καθρεπτών δεν βοηθούσε τα δυνατά φρεναρίσματα και τις σφήνες ανάμεσα στα πολλά αυτοκίνητα που έβγαιναν από την Αθήνα (Παρασκευή μεσημέρι ....), πάντως ένοιωθα στιβαρότητα και ασφάλεια. Χαιρόμουνα ιδιαίτερα τον τρόπο που το μηχανάκι με τετάρτη στο κιβώτιο επιτάχυνε από τα 100 έως τα 180 αφήνοντας άναυδους τους οδηγούς των αυτοκινήτων, χωρίς να δείχνει ότι ζορίζεται ιδιαίτερα για αυτό.
    Αναστροφή στα διόδια της Μαλακάσας και πίσω πάλι με σκοπό να το βάλω και μέσα στην κίνηση.

    Το μηχανάκι συνέχιζε να με εντυπωσιάζει με τον ροπάτο κινητήρα του και τον τρόπο που μάζευε τα χιλιόμετρα στο κοντέρ, αλλά τα άπειρα από χαμηλά κλιπ-ονς χέρια μου είχαν αρχίσει να διαμαρτύρονται. Σε μια στάση σε φανάρι μάλιστα, στην φυσιολογική προσπάθεια να σηκωθώ όρθιος, η μέση μου μου υπενθύμισε ότι τόση ώρα ήμουν σκυφτός. Κακά τα ψέματα. Η μηχανή αυτή δεν είναι για μέσα στην Αθήνα.
    Η θερμοκρασία έφτασε τους 107 βαθμούς (χωρίς να έχω ιδέα πόσο είναι το φυσιολογικό), ο κινητήρας σκορτσάρει χαμηλά, το τιμόνι δεν κόβει πολύ, η στάση του σώματος δεν βοηθάει, καθρέπτες δεν είχα...όλα στραβά μου φαίνονταν.

    Η κατανάλωση μου φάνηκε τραγική. Το παρέλαβα σχεδόν άδειο, και έβαλα 5 ευρώ βενζίνη (περίπου 6 λίτρα). Με μια βόλτα μέχρι τα διόδια και γυρισμό μέσα από το κέντρο, σχεδόν τα έφαγε όλα !!! Και επί τη ευκαιρία να πω ότι ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΛΕΕΙΝΗ εντύπωση μου έκανε η έλλειψη δείκτη βενζίνης. AN EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ !!! σε μηχανάκι που κάνει πάνω από 10 χιλιάρικα...

    Επιστρέφω στην εταιρία και με ρωτάνε πως μου φάνηκε. Αφού τους εξηγώ, μου προτείνουν να κάνω μια βόλτα και το γυμνό που ίσως με βολέψει περισσότερο (δύσκολοι καιροί-δεν είναι για να χάνουμε πελάτες)…). Δεν βαριέσαι λέω…Γιατί όχι…

    Ανεβαίνω πάνω και…ααααα. Αυτό είναι. Γνώριμη στάση και θέση οδήγησης. Μεγάλη διαφορά στην ευκολία οδήγησης αλλά ρε γαμώτο …γυμνό ? Και να ήταν κανένα μοντέρνο γυμνό όπως το Ζ, να το σκεφτόμουνα. Αλλά το φανάρι του είναι εντελώς παλιομοδίτικο…Δεν δένει με τίποτα με το αλουμινένιο πλαίσιο και γενικά το λούκ της μηχανής.
    Ο ήχος όμως της Yuoshimura ανάσταινε νεκρούς !!! . Μου φάνηκε και λίγο πιο δυνατό – μπορεί να ήταν και η ιδέα μου…Αν το βγάζανε με ένα μισό φαίρινγκ θα το είχα κλείσει επιτόπου…

    Επιστροφή πάλι στην έκθεση και ανεβαίνω σε ένα SV1000s του 2005.
    Σε αυτό το μηχανάκι, τα κλιπ-ονς μου φάνηκαν πιο ψηλά και η στάση του σώματος πιο όρθια-βολική. Περίεργο στην όψη δείχνουν ίδια - είναι δυνατόν να κάνω τόσο λάθος ???... Ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα παλιότερα, αλλά δεν παίρνω σίγουρη απάντηση - δεν είναι πολύ καιρός που έχουν παραληφθεί τα 05. Σίγουρα μερικά πράγματα έχουν αλλάξει στο 05 του φαίρινγκ συμπεριλαμβανομένου. Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο για τεστ-ντράιβ...

    Συμπέρασμα. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑ, αν και μου άρεσε σαν εργαλείο, δεν κάνει για μένα. Και αν εγώ ένοιωθα άβολα, φαντάσου τι θα νοιώθει ο συνεπιβάτης.
    Το γυμνό με βόλεψε πολύ περισσότερο αλλά τα είπαμε. Έχω ενδοιασμούς για γυμνό. Θα ψάξω όμως να δω τι κυκλοφορεί στην αφτερ-μάρκετ αγορά από ζελατίνες και αξεσουάρ. Δεν αποκλείεται με 1-2 προσθήκες να γίνει ανεκτό...
    Το 2005 δείχνει να είναι ελαφρά διαφορετικό, με (μάλλον) πιο όρθια στάση οδήγησης, με καλύτερο φινίρισμα και προστασία από τον αέρα, και από ότι έμαθα είναι και κατά 5 άλογα πιο δυνατό.
    Πρέπει να βρώ κάποιο για μια βόλτα να βεβαιωθώ !!!

    Άσχετα όμως από τα υπόλοιπα, η εμπειρία ήταν χρήσιμη και σίγουρα οι V2 βρήκαν έναν ένθερμο υποστηρικτή !!!

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    απλα σημειώνω οτι το γυμνο και το φεριγκατο εχουν διαφορά στη θεση των μασπιεδων ΚΑΙ στο πισω γραναζι

  3. #3
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Φίλε THEOD οταν ξαναβρεθούμε,η αν κατεβεις, να σου δώσω και το δικό μου, να του κανείς ενa test drive
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Theod, και να φανταστεις οτι ειναι απο τα πιο βολικα μηχανακια με κλιπον.

    Το σκορτσαρισμα ειναι εγγενες χαρακτηριστιμο των SV, αλλα το συνηθιζεις πιστεψε με.
    Στο γυμνο, το φαινομενο αυτο του σκορτσαρισματος, δεν ειναι τοσο εντονο, λογω του πιο μεγαλου πισω γραναζιου.

    Τα κλιπον κανεις δεν ειπε οτι φτιαχτηκαν για να βοηθανε σε αστικο περιβαλλον, αλλα η λυση ειναι απλη και σχετικα φθηνη.

    Σε γενικες γραμμες, ναι εχεις δικιο, δεν ειναι ανετο για πολλες ωρες στην πολη.

    Ο συνεπιβατης επισης καθεται πιο ανετα πισω (οχι τιποτα το ιδιαιτερο ομως) λογω της χαμηλης τοποθετησης των πισω μαρσπιε, αλλα πρεπει να τον σεβαστει ο οδηγος και να προσεχει πολυ πως και ποσο ανοιγει το γκαζι.

    Οσο για αφτερμακετ ζελατινες υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλια, με πρωτες και καλυτερες τις GIVI, και αν θυμαμαι καλα, (μπορει να κανω και λαθος), της ERMAX.

    Η αυτονομια δεν ειναι και η καλυτερη, ειδικα για καποιον που εχει συνηθιζει να δουλευει το γκαζι οπως στα τετρακυλινδρα, αλλα με τον καιρο βελτιωνεται σημαντικα, και αυτο στο λεω απο προσωπικη εμπειρια.

    Αυτο το μηχανακι θα σε αποζημιωσει με αλλους τροπους, και το πιο σημαντικο ειναι, οτι η πληροφορηση που θα δεχεσαι απο τον κινητηρα, σταδιακα, με οποιαδηποτε σχεση στο κιβωτιο, θα ειναι κατι που δεν θα ζησεις ποτε σε τετρακυλινδρο.

    Δεν ειναι ιδαιτερα σπορ (αν και δεν νομιζω οτι αυτο μπορει να το καταλαβει ο οποισδηποτε), ουτε τουριστικο, ουτε στριτφαιτερ.
    Ειναι ενα τιμιο μηχανακι που τα κανει ολα απο λιγο(αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο), με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, με κινητηρα διαμαντι, και με πολλα περιθωρια εξελιξης.

    Αυτα, και αν θελεις να τα πουμε απο τηλ στειλε π.μ.

    Καλες αγορες οποιες και αν ειναι αυτες.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    THEOD

    πέρα από τα της θέσης οδήγησης, οτι σε χάλασε εσένα χαλάει και εμένα στο SV. στην κίνηση δεν το βάζω από την πρώτη στιγμή που το πήρα(έχω την πιστή μου DIVERSION για την καθημερινή εντός πόλης μετακίνηση).

    το '05 ΄όντως έχει διαφορά στην θέση από το '03.
    από το μοντέλο του '04 έχουν αυξήσει το υλικό της σέλας ώστε να είναι πιο ψιλή και έχουν χαμηλώσει τα μαρσπιέ λίγο, ώστε η συνολική θέση να έρθει πιο κοντά στα touring. αυτά.

    για aftermarket δες παρακάτω
    www.svrider.de (γερμανική σελίδα)
    www.svrider.com

    καλά χλμ ότι και να πάρεις τελικά!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Κατι αλλο που ξεχασα, κανε μια αναζητηση για SV εδω περα, εχω καποια λινκς που θα σε βοηθησουν.

    Αν θες και αλλα να στα στειλω ζιπαρισμενα με καποιο τροπο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stratospr
    Εγγραφή
    14/11/2003
    Μηνύματα
    193
    Να προτείνω και εγώ κάτι που σου είχε πει και ο DUKEII. Προσπάθησε να βρεις και κανένα Tuono για test drive. Ισως ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που ψάχνεις...
    Μην φοράτε κράνος αν δεν έχετε να προστατέψετε κάτι! (16η Π.Σ.Μ.)

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


    Τα κλιπον κανεις δεν ειπε οτι φτιαχτηκαν για να βοηθανε σε αστικο περιβαλλον, αλλα η λυση ειναι απλη και σχετικα φθηνη.

    Σε τι λύση αναφέρεσαι;;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Σε τι λύση αναφέρεσαι;;
    Αφτερμαρκετ τιμονι.
    Πολλες οι λυσεις για το συγκεκριμενο μοντελο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #10
    Το οποιο θα σου στοιχησει μονο καμια 200€ για ολα(τιμονι,καβαλετα κτλ.),και θα σου αλλαξει το μηχανακι εντελως(προς το ΠΟΛΥ πιο ανετο)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
    Να προτείνω και εγώ κάτι που σου είχε πει και ο DUKEII. Προσπάθησε να βρεις και κανένα Tuono για test drive. Ισως ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που ψάχνεις...
    Αν νομιζετε οτι εχουν σχεση αυτα τα 2 μηχανακια μεταξυ τους ειστε πολυ γελασμενοι.

    Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω.
    Θελει καποιος να παρει ενα Fazer πχ και ποσταρει.
    Κανεις ποτε δεν πεταχτηκε να αντιπροτεινει ενα Ducati Monster η καποιο αλλο.

    Γιατι εχετε την εντυπωση οτι το Τuono ειναι πιο ανετο;
    Επειδη εχει καρατιμονα;
    Ο συνεπιβατης ειναι πιο ανετα στο Tuono;

    Το ιδιο ειναι να οδηγεις αυτα τα 2 μηχανακια στην πολη η εξω;
    Η μηπως οι κινητηρες τους παρότι V δουλευουν στους ιδιους ρυθμους;

    Η μηπως εχουν το ιδιο λειτουργικο κοστος, να μην πω αξιοπιστια γιατι θα με φανε ζωντανο, και δεν θα ειμαι δικαιος, γιατι ξερω μονο απο εμπειριες αλλων.

    Ο ανθρωπος ξερει τι θελει και κοιταει να δει αν τον βολευει συγκρινοντας πολλα διαφορετικα πραγματα για να βρει αυτο που θα τα συνδυαζει.

    Εγω θα του ελεγα να κοιταξει και για Fazer 1000, αν και μαλλον θα το εχει σκεφτει.

    Σε λιγο θα του πειτε και Aprilia Mille R.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    TL1000S....ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Το avatar του/της kostom
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    663
    Η κατανάλωσει είναι αρκετά πιο μεγάλη απ' ότι στα
    τετρακύλινδρα....
    Αλλά η θερμοκρασία στους 107 ήταν υπερβολική....
    Τέλος πάντων.... άντε αν θέλεις να σε τρατάρω και μία
    ψιλή με το TL για να δείς τι εστί V-2 της μαμάς SUZUKI.
    Στείλε ΠΜ με τηλ για να τα πούμε καλύτερα για όλα τα
    σχετικά....


















    Μεταξύ μας.......................................................























    Τί να μάς πει και το TUONO....:hypnotize


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rupes_cropped_800.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	14622

  13. #13
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Θαναση may the V force be with you!!!

    Ωραιοτατη περιγραφη!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Πολύς ο προβληματισμός για τα clipons... Η γνώμη μου Θανάση είναι ότι με ένα test drive δεν συνηθίζεις τα clipons. Σου είπα ότι η πρώτη εντύπωση είναι απογοητευτική. Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ ότι με τη συχνή χρήση και τη συμβίωση, θα συνηθίσεις τόσο, που θα νομίζεις ότι είσαι και όρθιος!
    Θάνος..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Πολύς ο προβληματισμός για τα clipons... Η γνώμη μου Θανάση είναι ότι με ένα test drive δεν συνηθίζεις τα clipons. Σου είπα ότι η πρώτη εντύπωση είναι απογοητευτική. Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ ότι με τη συχνή χρήση και τη συμβίωση, θα συνηθίσεις τόσο, που θα νομίζεις ότι είσαι και όρθιος!
    Συνονόματε...
    Το θέμα δεν είναι αν θα τα συνηθίσω...
    Το θέμα είναι αν ΘΕΛΩ να τα συνηθίσω !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. EΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ Suzuki Sv1000
    από el_hymador στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 00:45
  2. Gsxr1000 Shock swap for SV1000
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:59
  3. Sv1000s
    από BRAIN στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 22:17
  4. Ζητείται testdrive FAZER 600 2004
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2004, 15:34
  5. Service Manuals για SV1000 και SV650...
    από bartman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF