Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: ασταθεια κ μαμισια λαστιχα...

  1. #1

    ασταθεια κ μαμισια λαστιχα...

    Στο BANDIT μου εχω 3,500χλμ. ,παρατηρησα οτι μετα τα 160-170 kmh το τιμονι παιζει (κοσκινιζει).Πηγα σημερα σε εναν λαστιχα ο οποιος υποστηριζει οτι φταινε τα λαστιχα....τα οποια δεν ειναι κ εμπιστοσυνης οντως!Του ειπα για ζυγοσταθμιση ,αλλα απαντησε οτι αν θελει ζυγι θα επαιζε το τιμονι στο καθετο αξονα κ απο λιγα χλμ κ οχι στον οριζοντιο κ με πολλα οπως σε εμενα.
    Ισχυει αυτο που μου ειπε?
    Κ αν ναι τι μαρκα προτεινετε?

  2. #2

    Re: ασταθεια κ μαμισια λαστιχα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από f.christos
    Στο BANDIT μου εχω 3,500χλμ. ,παρατηρησα οτι μετα τα 160-170 kmh το τιμονι παιζει (κοσκινιζει).Πηγα σημερα σε εναν λαστιχα ο οποιος υποστηριζει οτι φταινε τα λαστιχα....τα οποια δεν ειναι κ εμπιστοσυνης οντως!Του ειπα για ζυγοσταθμιση ,αλλα απαντησε οτι αν θελει ζυγι θα επαιζε το τιμονι στο καθετο αξονα κ απο λιγα χλμ κ οχι στον οριζοντιο κ με πολλα οπως σε εμενα.
    Ισχυει αυτο που μου ειπε?
    Κ αν ναι τι μαρκα προτεινετε?
    καλησπερα
    ποιο bandit εχεις φιλε?και τι λαστιχα φορας τωρα?

  3. #3
    μηπως με τοσα χιλιομετρα ειχες καμια μπαγκαζερια πισω?

  4. #4
    Εχω το 650sa k8,με τα BRIDGESTONE BT 011 μπροστα κ BT 020 πισω.
    κ δεν εχω μπαγκαζιερα.
    οντως τωρα που το σκεφτομαι αυτην την αισθηση μου εδινε...σαν της μπαγκαζιερας!

  5. #5
    Μαμίσια λάστιχα και άλλος τύπος μπροστά και άλλος πίσω; Το εμπρός σουπερσπορτάδικο και το πίσω παλιό τουριστικό; Εμ... Ναι, δεν παίζει, κάποιος έβαλε άλλο μπροστινό πριν το πάρεις. Όχι ότι φταίει απόλυτα αυτό, αλλά λέω τώρα, από το εργοστάσιο έτσι δεν βγήκε. Αν έχει αέρα εκεί που οδηγείς και αν κρατάς το τιμόνι σφιχτά (το κάνει πάρα πολύς κόσμος χωρίς να το καταλαβαίνει) λογικό είναι να κουνάει με τέτοια κορώνα μπροστά...

  6. #6
    εχω την εντυπωση οτι το κ8 τα μανισια λαστιχα ειναι ΒΤ-020 μπρος πισω, τουλαχιστον ετσι ηταν στο δικο μου

  7. #7
    παιδια ο διαφορετικος τυπος αναφερεται κ στο manual της μηχανης.
    Επιλογες suzuki!!!

  8. #8
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Φίλε είμαι στα ίδια χιλιόμετρα με εσένα και μιλάμε η αίσθηση που νιώθω είναι ακριβώς η ίδια, όχι πάντα όμως (Bandit SA08) .Το πήγα στο μηχανικό και το κανε μια βόλτα αλλά το βρήκε ΟΚ.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #9
    ομοιοπαθεις....
    για να ετοιμαζουμε κανα φραγκο για λαστιχα!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Αρχικά δημιουργήθηκε από f.christos
    ομοιοπαθεις....
    για να ετοιμαζουμε κανα φραγκο για λαστιχα!!
    Είπες την σωστη κουβεντα!!
    Κι εγω πριν 3 μηνες το αγορασα αλλα τα μαμησια του Κ8 ειναι
    χαλια γλιστρανε με τη βροχη!
    μου το είπε κι εμένα μηχανικος.

  11. #11
    Παλικάρια χρόνια πολλά και καλές βόλτες...
    Επειδή μόλις γύρισα, βόλτα 800 χιλιόμετρα από Πέμπτη, χτες και σήμερα σε βρεγμένο επαρχιακό στο νομό Λάρισας, με λάστιχα που είναι καλά μεν αλλά είναι και στο τέλος της ζωής τους θεωρητικά, διαβάζω τώρα πάλι το thread και... Για να σκεφτούμε λίγο. Οι μηχανικοί όλων (ή των περισσότερων) εδώ μέσα είναι απατεώνες, κλέφτες, άσχετοι κλπ κατά δήλωση των χρηστών του forum πάντα, ΑΛΛΑ όταν πουν "τα λάστιχα είναι χάλια" τότε είναι έγκυροι, έμπειροι, γνώστες, μύστες της τέχνης και της τεχνικής; Τι πάει να πει "μου είπε ότι γλιστράνε". ΕΣΥ το οδηγείς ρε φίλε κάθε μέρα, το αν γλιστράνε ή όχι ο άλλος θα στο πει; ΕΣΕΝΑ σου γλιστράει στη βροχή; Το τι λέει ο κάθε παπάρας γιατί το κάνουμε ευαγγέλιο; Και στην τελική, αν πας να τα αλλάξεις στο συνεργείο του, θα βγάλει και το κατιτίς του. Τον ρωτάς αν είναι καλά και σου λέει "μπααααα άλλαξέ τα φίλε, σκοτώστρες". Πήγαινε σαν πρόβατο και άλλαξέ τα. Αν είσαι τόσο χεράς που τελειώνεις λάστιχα τριών μηνών και τα πιέζεις τόσο που πας γλιστρώντας στη βροχή, φίλε σου βγάζω το καπέλο. Έχω αλλάξει τρία διαφορετικά ζευγάρια σε 50,000 χιλιόμετρα, δεν το κατάφερα ακόμα. Το ότι έχει άλλη αίσθηση το κάθε ένα, αυτό ναι, αλλά να οδηγώ και να γλιστράει είναι άλλο πράγμα.
    Αφού την πήρες την απόφασή σου, κάνε την αλλαγή και μετά μπες στο thread που έχουμε ανοίξει με τα λάστιχα να μας πεις τι πήρες και τι εντυπώσεις έχεις.

    Απλά ΠΡΙΝ τα αλλάξεις, σκέψου λίγο. Πόσο καιρό το έχεις το κ8; Αυτό, στο έκανε από την πρώτη μέρα που το πήρες ή τώρα το ξεκίνησε; Τι έχει αλλάξει; Μήπως φταίνε άλλες συνθήκες οδήγησης; Μήπως έφυγε από τη θέση του το αντίβαρο που κολλάνε στη ζάντα; (συμβαίνει καμιά φορά όταν το πας και στο πλένουν με πίεση). Η φθορά των ελαστικών είναι τέτοια που να δικαιολογεί το "τρέμουλο"; Οι πιέσεις σου είναι σωστές; Μπορεί να οδηγείς με λάθος τρόπο. Όταν κουνάει το τιμόνι χωρίς μπαγκαζιέρα, κατά 99% φταίει ο οδηγός που το κρατάει υπερβολικά σφιχτά. Μπορεί με τον αέρα των τελευταίων ημερών, να κινείσαι σε δρόμο που σε πετυχαίνει σε "κακή" γωνία και να δημιουργεί αυτές τις ταλαντώσεις. Μπορεί να κάθεσαι στραβά στη μηχανή... Έχει τόσα πολλά να σκεφτείς ΠΡΙΝ αλλάξεις λάστιχα γιατί κάποιος εξυπνάκιας τα χαρακτήρισε άσχημα, που η λίστα δεν έχει τέλος.

    Α ναι, επίσης, λάστιχο που να πηδάει από το δρόμο (κατακόρυφη ταλάντωση δεν είπες; ) επειδή δεν έχει αντίβαρο ή ζυγοστάθμιση, αυτό μην το πεις πουθενά και απορρώ πως το άκουσες και το μεταφέρεις ως σοβαρή άποψη σοβαρού επαγγελματία. Να μας πεις ποιός θεός το είπε, να μην πάμε στο μαγαζί του. Το τιμόνι κατακόρυφα ΔΕΝ μετακινείται. Είναι βιδωμένο, έχει ρουλεμάν, αν φτάσει το ρουλεμάν να είναι τόσο φθαρμένο που να μετακινείται το τιμόνι πάνω κάτω αφ' ενός δεν φταίνε τα λάστιχα, αφ' ετέρου δεν συμβαίνει σε 3500 χιλιόμετρα... Εκτός αν είσαι κάθε φανάρι και σούζα, ξέρω και εγώ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Μαμίσια λάστιχα και άλλος τύπος μπροστά και άλλος πίσω; Το εμπρός σουπερσπορτάδικο και το πίσω παλιό τουριστικό; Εμ... Ναι, δεν παίζει, κάποιος έβαλε άλλο μπροστινό πριν το πάρεις. Όχι ότι φταίει απόλυτα αυτό, αλλά λέω τώρα, από το εργοστάσιο έτσι δεν βγήκε. Αν έχει αέρα εκεί που οδηγείς και αν κρατάς το τιμόνι σφιχτά (το κάνει πάρα πολύς κόσμος χωρίς να το καταλαβαίνει) λογικό είναι να κουνάει με τέτοια κορώνα μπροστά...
    από το εργοστάσιο έτσι δεν βγήκε?
    κι ομως ετσι βγηκε!
    κι εμενα το μπροστα ειναι βτ 11 καιτο πισω 20
    τωρα γιατι?
    Επιλογες σουζουκι που ειπε κι ο φιλος παραπανω!!
    οποτε μπορει να θελει αλλαγη το μπροστινο στο Κ8..
    Για ολα οσα λες παντως συμφωνω..

  13. #13
    Κατ αρχην μαλλον μας εχεις μπερδεψει..
    Αλλος ειπε οτι του ειπαν οτι γλιστραει κ αλλος για το θεμα της ζυγοσταθμισης...
    Κατα δευτερον εγω απλα μετεφερα την ατακα του λαστιχα χωρις περαιτερο σχολια για το αν το ελαβα υποψην μου η' οχι...
    πληροφοριακα μιλωντας τα λαστιχα θα αλλαχθουν οταν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι φταινε αυτα κ μονο,απλα μια γνωμη ζητησα απ το forum,αλλα μαλλον επεσα σε "ειδημονες" που εχουν ορεξη για καυγαδακια..
    anyway ευχαριστω.αντε γεια.

  14. #14
    Ειδήμων μόνο σε κάποια από τα θέματα των σπουδών μου, που καμμία σχέση με λάστιχα και μοτοσικλέτες έχουν...

    Απλά στη μοτοσικλέτα το "ράδιο αρβύλα" δίνει και παίρνει και ο κάθε ένας λέει το ότι συμφέρει την τσέπη του. Αν δεν σου άρεσε η άποψή μου δεκτό, για καυγά πάντως διάθεση δεν έχω... Γειά σου και εσένα.

    υ.γ. Ανατρέχοντας σε παλιά ποστάκια, το είχα πάρει μεταχειρισμένο φυσικά, αλλά είxε διαφορετικά λάστιχα εμπρός και πίσω. Πιστάδικο Metzeler πισινό, τουριστικό Bridgestone εμπρός. Πέρα από το ότι το πίσω διαλύθηκε σε 5000 χιλιόμετρα και το άλλαξα με Michelin Road2, δεν θυμάμαι να είχε άλλο θέμα κρατήματος ή ταλαντώσεων ακόμα και στην πίστα. Λίγο καιρό μετά άλλαξα και το μπροστινό με Road2, όχι οι καλύτερες εντυπώσεις στο στεγνό, εξαιρετικό στη βροχή όμως. Το service manual όντως αναφέρει διαφορετικό τύπο εμπρός και πίσω, αλλά δεν είχα δει στις συναντήσεις καινούρια μοτοσικλέτα με διαφορετικά λάστιχα, οπότε το προσπέρασα ως "τυπικότητα" που δεν τηρείται στην αγορά μας.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παιδια αυτο ειπα!
    τα λαστιχα ειναι διαφορετικα απο το εργοστασιο
    τωρα αν καποιος θελει τα αλλαζει τουλαχιστον το ενα

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μαμίσια Λάστιχα;
    από dimmeneidis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2006, 13:07
  2. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29
  3. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04
  4. Μόλις άλλαξα λάστιχα
    από swtos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF