Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 132

Θέμα: Yamaha XT660Z vs KTM 690 Enduro

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    662
    Πάντως εάν έχετε οποιαδήποτε απορία για την 5ετή συμβίωσή του με το κτμ μπορώ να ρωτήσω.

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    το tenere αραγε με συνεχομενο σκισιμο θα παθαινε κατι παρομοιο?

  3. #93
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Τα πρωτα 690 ειχαν θεμα με την κεφαλη...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #94
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    ride by wire εχουν ολα τα 690.αν καταργησεις τον λ εξαλειφονται ολα τα σκορτσαρισματα
    ενα + στα πρωτα 690 οτι μπαινεις στο ιντερνετ ανοιγεις tune ecu ενωνεις καλωδιο κατεβαζεις χαρτη πειραζεις μειγματα καταστρεφεις το μοτερ και γουσταρεις γιατι δεν το κατεστρεψε καποιος μαστορας αλλα εσυ!
    Το tune ecu δουλεύει σε όλα μέχρι και το 13. Απ' το 14 και μετά έχουν διαφορετική μάρκα ηλεκτρονικής. Για το rbw δεν το ήξερα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Το κτμ έχει φίλτρο, ακράποβιτς και χάρτη ακράποβιτς. Στα 50000 χλμ περίπου έσπασε. Στέγνωσε κάποιο κοκοράκι από λάδι και τρύπησε το πιστόνι. Έχει συμβεί και σε άλλους απ΄ ότι έμαθα στην πορεία. Το μηχανάκι όμως είχε φάει πάρα πολύ σκίσιμο στη ζωή του, εντουράδες, σούζες, 190άρες στην εθνική για αρκετή ώρα, και γενικά ότι κακομεταχείρηση μπορείτε να φανταστείτε. Τώρα έχει επισκευαστεί, έχει γίνει μοτάρντ και είναι έτοιμο για άλλο τόσο σκίσιμο.
    Μόνο τα 08 μοντέλα το έβγαζαν αυτό το πρόβλημα και τα πρώτα μοντέλα του 09. Μερικά μάλιστα το έβγαζαν πολύ νωρίς, πριν τα 10Κ χλμ. Μετά διορθώθηκε αλλά ο κωδικός δεν άλλαξε ποτέ. Η σχεδίαση απ' ότι λένε οι κάτοχοι ήταν λίγο διαφορετική στα μετέπειτα μοντέλα, το ίδιο και με τον εκκεντροφόρο. Κάποιοι το έβλεπαν και σαν ευκαιρία για να βάλουν τον αγωνιστικό.
    Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει για ανάλογο πρόβλημα στα μετέπειτα μοντέλα.
    Πάντως για πιστόνι δεν ήταν. Έβγαζε ένα θόρυβο όταν η φθορά προχωρούσε ενώ όσοι το ήξεραν έριχναν και μια ματιά αραιά και πού για να προλάβουν τα χειρότερα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/01/2015 στις 17:17.
    Sent from me using a computer.

  5. #95
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Πάντως εάν έχετε οποιαδήποτε απορία για την 5ετή συμβίωσή του με το κτμ μπορώ να ρωτήσω.
    Εγώ δε θα είχα κανέναν ενδοιασμό να πάρω ένα αλλά θα απέφευγα τα πρώτα μοντέλα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    το tenere αραγε με συνεχομενο σκισιμο θα παθαινε κατι παρομοιο?
    Όχι, θα έβγαζε όμως κάτι διαφορετικό. Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν ένα xt φάει το σκίσιμο που τρώει καθημερινά ένα κτμ πόσο θα αντέξει! Παρόλο που ο κινητήρας του δουλεύει σε πολύ λιγότερες στροφές και έχει πολύ μικρότερη συμπίεση και μεγαλύτερες ανοχές δεν νομίζω να την έβγαζε καθαρή.
    Άσε που οι Japanόφιλοι έχουν γίνει σαν τους ducatοβιους. Τα προβληματα τα κάνουν γαργάρα ή τα περνάνε στο ντούκου σαν να μην έγινε τίποτα. (Μάλλον για να μη τους κοροϊδεύουν οι ktmαδες ότι κουβαλάνε τζάμπα τόσο βάρος )

    Ώς τώρα τα σοβαρότερα προβλήματα που έχω δει είναι το χαλάρωμα της βίδας του γραναζιού του στροφάλου που δίνει κίνηση στον αντικραδασμικό. Εμφανίζεται μάλλον σε όλα όταν πλησιάζουν τα 70Κ χλμ)

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141920

    και το "στοπ" του επιλογέα ταχυτήτων που αν σπάσει θα σου δώσει το σασμάν στο χέρι (φρενάρει τον μύλο των ταχυτήτων για να μην εμπλέξει 2 γρανάζια μαζί). Αυτό, μόνο από ένα ή δύο άτομα το έχω δει και ο ένας είπε ότι το έσκιζε και ότι δεν είναι το πρώτο σασμάν που έχει σπάσει.

    Δεν έχω βρει κατι σοβαρότερο αλλά δεν ψάχνω και ιδιαίτερα, μονο ότι βρω τυχαία σε διάφορες συζητήσεις. Το πρόβλημα της βίδας όμως είναι πολυ πιο κοινό απ' ότι νόμιζα αρχικά και παρόλα αυτά δεν υπήρχε καμία αναφορά πουθενά. Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) "επίσημοι" το γνωρίζουν και κάποιοι (ελπίζω όχι πολλοί) ισχυρίζονται ότι είναι μπιέλα, αν πας ανυποψίαστος.

    Τι να βγάλει μωρέ ο πετρελαιοκινητήρας? Μήπως τον σκίζει και κανένας? Διαστήματα σέβις έχει κάθε 10.000 χλμ και η ελληνική αντιπροσωπία προτείνει κάθε 5,000χλμ (γις τις ελληνικές συνθήκες λέει!!) και παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι που αλλάζουν λάδια κάθε 3 ενώ μερικοί ρωτάνε αν είναι καλύτερα να βάλουν φουλ συνθετικό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τα πρωτα 690 ειχαν θεμα με την κεφαλη...
    Κάποιοι έλεγαν ότι δεν λιπαίνονταν σωστά και έβαζαν λάδι λίγο πιο πάνω απ' το μέγιστο, άλλοι νόμιζαν ότι φταίει ο αυτόματος αποσυμπιεστής. Τελικά το πρόβλημα το έλυσε η κτμ χωρίς να μας πει τίποτα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/01/2015 στις 17:30.
    Sent from me using a computer.

  6. #96
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Για να το καταφερει ομως αυτο εχει υποβιβασει την εκρηξη ενος μοτερ 650 σε αυτην ενος 250.
    Ολοι οι ψεκασμοι ειναι πολυ καλοι, αρκει να αναιρεσεις τις εμπλοκες των προδιαγραφων ρυπων.
    Δλδ να τα σκάσουμε για power commander ή αγραφο εγγέφαλο ε?

    Νομίζω ότι αυτό θα γεμίσει μόνο τις τρύπες στις στροφές που γίνονται οι μετρήσεις των προδιαγραφών. Η κλωτσιά στο άνοιξε - κλείσε και η άτσαλη λειτουργία στο σταθερό γκάζι χωρίς φορτίο θα διορθωθεί?

    (όχι πως με πειράζει δλδ γιατί είναι τόσο smooth η απόδοση που όσο κακός και να είναι ο ψακασμός δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα).

    Μωρέ καλά τα λες εσύ, ότι όλα θέλουν commander αλλά που λεφτά!
    Sent from me using a computer.

  7. #97
    Με το f650gs το μονομπουζο παντως εδω και ενα μηνα, τετοια πραματα που λετε δεν εχω καταλαβει...

  8. #98
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Με το f650gs το μονομπουζο παντως εδω και ενα μηνα, τετοια πραματα που λετε δεν εχω καταλαβει...
    Γιατί είχε ψεκασμό αυτό?
    Sent from me using a computer.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    δεν θελουν ολα comander, βλεπε 690 μεχρι 2014....

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί είχε ψεκασμό αυτό?
    Εβετ εφεντι

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από milvas Προβολή μηνύματος
    Διαμάντι ο Rotax αλλά και σαν σύνολο το gsάκι
    ,δεν με ακούει ο φίλος Βαγγέλης(ktm prestige).690 δεν παίζει να βρεί κάτω απο 3500$ και αυτό απο τα πρώτα μοντέλα του 2008 με ότι αυτό συνεπάγεται.XTZ θα βρεί σε αυτά τα χρήματα(που είναι και το budget του αν θυμάμαι καλά),gsάκι θα βρεί,δίμπουζο μάλιστα και θα του μείνουν και μερικά γιούρα στην τσέπη αλλά μάλλον δεν το γουστάρει.

  12. #102
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Με το f650gs το μονομπουζο παντως εδω και ενα μηνα, τετοια πραματα που λετε δεν εχω καταλαβει...
    Και πολυ σωστσ δε καταλαβες γιατι τα μονο... δουλευουν closed loop μεχρι 2500 rpm ενω τα διπλο... μεχρι 4500
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #103
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.490
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει κανενας λογος να κανει κανεις και τετοιο, ποσο μαλλον δε αφου τα 690 (νομιζω πλην των 2014+) συνδεονται με tuneEcu.
    Μια γρήγορη ματιά που έριξα στο λινκ είδα ότι τα 690RR(Rally replica είναι αυτά?) είχαν ή συνεχίζουν να έχουν fcr.Μήπως επιλεχθηκαν για πολυήμερους αγώνες λόγο αξιοπιστίας?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Με το f650gs το μονομπουζο παντως εδω και ενα μηνα, τετοια πραματα που λετε δεν εχω καταλαβει...
    Επειδή πριν χρόνια ψαχνόμουν να αγοράσω την έκδοση Dakar δύο που οδήγησα είχαν τέτοιο θέμα.Τώρα αν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν ξέρω,νομίζω πως και σε διάφορα φόρα υπήρχαν παρόμοιες αναφορές.
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #104
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.490
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Και πολυ σωστσ δε καταλαβες γιατι τα μονο... δουλευουν closed loop μεχρι 2500 rpm ενω τα διπλο... μεχρι 4500
    Επειδή απο ψεκασμό δεν σκαμπάζω γρι,τι είναι το closed loop?
    RIDE MORE TALK LESS

  15. #105
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δλδ να τα σκάσουμε για power commander ή αγραφο εγγέφαλο ε?

    Νομίζω ότι αυτό θα γεμίσει μόνο τις τρύπες στις στροφές που γίνονται οι μετρήσεις των προδιαγραφών. Η κλωτσιά στο άνοιξε - κλείσε και η άτσαλη λειτουργία στο σταθερό γκάζι χωρίς φορτίο θα διορθωθεί?

    (όχι πως με πειράζει δλδ γιατί είναι τόσο smooth η απόδοση που όσο κακός και να είναι ο ψακασμός δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα).

    Μωρέ καλά τα λες εσύ, ότι όλα θέλουν commander αλλά που λεφτά!
    Κατα κανονα ναι. Ισως σε καποιες μηχανες να χρειαστει και επεμβαση στο χαρτη αναφλεξης.
    Η φτηνη λυση που δουλευει απο αρκετα ως πολυ καλα ειναι αντισταση σε σειρα στον αισθητηρα θερμοκρασιας (επιρεαζει τον ανοιχτο βροχο) και μια διταξη σε σειρα με τον λαμδα για τον κλειστο βροχο που μπερδευει την ecu να εμπλουτισει το μειγμα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW G650 Xchallenge vs KTM 690 Enduro
    από eurotreno2002 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2011, 15:54
  2. Husqvarna Sm610 VS. KTM 690 poio?
    από SwAToNeR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 15:34
  3. test ride KTM 690 enduro
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 14:14
  4. KTM 690 enduro R
    από Free Filip στο forum KTM
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF