PDA

View Full Version : Ποιο μονοκυλινδρο?



Σελίδες : [1] 2 3

Bob_o_mastoras
18/05/2014, 15:13
Γεια χαρα σε ολα τα παιδια του φορουμ.
Σαν μελος ειμαι κανουργιος αλλα παρακολουθω το φορουμ καιρο.
Θα ηθελα την αποψη σας για την επιλογη μονοκυλινδρου μεσαιας κατηγοριας.
Το μηχανακι θα βρισκεται σε νησι (με μπολικη υγρασια και αλατι) και θα κυκλοφορει καλοκαιρι και φθινοπορο. Τον υπολοιπο καιρο σε κλειστο γκαραζ.
Δεν θα διανυει μεγαλες αποστασεις (εθνικη κλπ) και τα service θα γινονται απο μενα (βοηθα παναγια).
Εξαιρουνται ευρωπαικα (λογω πολυπλοκοτητας στη συντηρηση και ευπαθειας σε βλαβες) και το xt 660.
Παλι δλδ για χτ παλιο με βλεπω αλλα τελωσπαντων... :sad:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Παντα καλα και ορθιοι!!

Bradipous
18/05/2014, 15:39
Πες και που πριπου ειναι το μπατζετ σου.

Δες για klr 650, fmx, θα σου ελεγα και pegaso (που το θεωρω καλυτερο απο τα υπολοιπα) αλλα πληρει και τις δυο απαγορευτικες προυποθεσεις που εβαλες ευρωπαικο με μοτερ απο χτ660.

Αληθεια γιατι δεν θελεις το ΧΤ660, ισως ειναι το ιδανικοτερο.

Bob_o_mastoras
18/05/2014, 16:04
Φιλε Βραδυπους εχεις δικο, ξεχασα το πιο σημαντικο! Το μπατζετ ειναι 2500 ευρω. Ιδανικο σεναριο θα ηταν να μου βγει τοσο μαζι με μεταβιβασεις και λοιπες χαρτουρες και ασφαλεια για εξαμηνο.
Το 'χω το FMX στο μυαλο μου οπως και το KLR. Το KLR ομως με προβληματιζει διοτι δεν το 'χω οδηγησει ποτε και απο αυτα που διαβαζω ειναι μεν αξιοπιστο, φθηνο και απλο αλλα τα ελλατηρια στις αναρτησεις ειναι πιο μαλακα και απο αυτα στους στυλούς.
Θα εψηνα παρα πολυ και το TTR που το ειχα και παλια και μου αρεσει το στησιμο του, αλλα μιζατο αυτη τη φορα. Δυστηχως ομως τα μιζατα ειναι λιγα, δυσευρετα και τα βαρανε πολυ στην τιμη γι'αυτο που ειναι.

Bob_o_mastoras
18/05/2014, 16:18
Το χτ 660 οπως και τον πηγασο δεν το θελω για τους ιδιους λογους πανω κατω με τα ευρωπαικα. Δεν ειναι μεν τοσο απαιτητικο στη συντηρηση και μου αρεσει το μοτερ του αλλα ειναι φορωμενο με τοσα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα που θεωρω πως με την υγρασια και το αλατι που θα φανε θα την ακουσουν πολυ ασχημα και θα πρεπει να ειμαι συνεχεια με σπρει επαφων και wd40 στο χερι.
Και αμα χαλασουν τα ηλεκτρικα... κλαφ'τα, δεν μπορω να τους βαλω χερι, πρεπει να το τρεχω Αθηνα.

Bradipous
18/05/2014, 16:23
πολλα ηλεκτρονικα το χτ;
ουτε abs δεν εχει...

buckley
18/05/2014, 16:23
Σε κάτι τέτοιο δες (καλύτερα με μηχανικό μαζί) αλλιώς έλεγξε αναλώσιμα (λάστιχα αλυσίδα γρανάζια δισκόπλακες τσομούχες καλαμιών) αν μπορούσε να μετρηθεί και συμπίεση καλά θα ήταν,βόλτα δοκιμής σίγουρα και όχι γύρω από τετράγωνο μόνο.Καλή τύχη.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4889440/

Tedvj23
18/05/2014, 16:24
suzuki rm500 :beer:

lykourgi
18/05/2014, 16:45
Δες και Dominator (NX650) ή xr600-650, σε Honda.
Επίσης Suzuki DR650, όλες τις εκδόσεις.

Bob_o_mastoras
18/05/2014, 16:53
suzuki rm500 :beer:
Η cr500 αλλα μετα θα με ψαχνουν στις χαραδρες.. :cry:

Φιλε Buckley ευχαριστω, παιζουν βεβαια και πολυ καλυτερα χτακια στο car.gr με λιγα παραπανω φραγκα βεβαια. Επισης θα προτιμουσα μοταρντακι διοτι το χωμα που θα πατησει το μηχανακι το πας και με μοταρντ ανετα (χωματοδρομοι βατοι κλπ με ποιο extreme κανενα νεροφαγωμα).

Βραδυπους, δεν εχουν abs αλλα εχουν μπολικα αλλα τσιμπλικοκονια που μπορει να χαλασουν. Επισης η βενζινη στο νησι ειναι, ας πουμε, 70% βενζινη και 30% νερο. Ποιοτητα, η χειροτερη που μπορεις να φανταστεις. Και αυτο θα ταλαιπωρει πολυ τον ψεκασμο.

est
18/05/2014, 17:22
Μια πρόταση κάνω.. το BMW G650 XCountry σε λέει τίποτα;
Απ'ότι είδα παίζει στα χρήματα που λες και από ποιότητα εξαρτημάτων-βαφής-υλικών θεωρώ πως είναι καλύτερο από Kawasaki KLR 650 ας πούμε.

hidefnick
18/05/2014, 17:33
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4101563/

devil's animal
18/05/2014, 18:02
Το χτ 660 ... ειναι φορωμενο με τοσα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα που θεωρω πως με την υγρασια και το αλατι που θα φανε θα την ακουσουν πολυ ασχημα και θα πρεπει να ειμαι συνεχεια με σπρει επαφων και wd40 στο χερι.



δεν παιζει αυτο το σεναριο...
αν ηταν ετσι, δεν θα κυκλοφορουσε ιταλικο μηχανακι σε νησι και ουτε μηχανακι μετα το 2004-2005 που ξεκινησε να μπαινει μαζικα ψεκασμος...

αν παλι θες sony και καλα καρμπυρατερ, πας σε fmx, xr650l, dr650, xt600

KostasV2
18/05/2014, 21:42
Dominator ή Freewind;

KotsosDR
18/05/2014, 22:01
dr 800 big ...

Bob_o_mastoras
18/05/2014, 22:04
Φιλε hidefnick πολυ καλη ιδεα το SLR, δεν το 'χα σκεφτει. Κυριως για το μοτερ του.
Θα προτιμουσα βεβαια xr αλλα αυτα που βλεπω ειτε ειναι φθηνα αλλα φουλ σκισμενα και πειραγμενα ειτε πανακριβα για μηχανακια τετοιας ηλικιας.
Οσο για τα Dominator, ειχα ενος φιλου και το χρησιμοποιουσα 2 μηνες, ειπαμε, μ'αρεσει το μοτερ, πολυ καλη ροπη αλλα δεν μου αρεσει εμφανισιακα, πολυ ογκωδες, χωρις βεβαια να 'ναι βαρυ. :look: (εεε να με φτιαχνει και λιγο οταν το βλεπω).
Φιλε est δεν μπλεκω με ευρωπαιους. Ειδες που μας καταντησαν! χεχε. Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τπτ για bmw.
devil's animal πρωτον να σου πω οτι μου αρεσει πολυ το μηχανακι σου το xr650. Ειναι και γαμω και να το χαιρεσαι παντα!! Και 'γω αν καθομουν να μαζεψω παραπανω φραγκα το ιδιο θα επερνα χωρις δευτερη σκεψη. Και ας εχει και μανιβελα και 0 εξοπλισμο και ας ειχε και καρφια στη σελα που λεει ο λογος. Απλα το καλυτερο μονοκυλινδρο που εχω οδηγησει. Ενιωθα βασιλιας επανω του.
Ειδικα μοταρντ τα σπαει! Και εντουρο καλο ειναι αλλα λιγο χαρος στο δρομο με τακουνατα λαστιχα.
Τα ζητανε ομως ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (και 'γω το ιδιο θα κανα, χεχε).
Οσο για το χτ δεν ξερω, φοβαμαι πολυ. Δεν εχει θεμα ο ψεκασμος με τη ελεεινη βενζινη;; Για τα αλλα ιταλικα αστο. Εχω δει να τα φτυνουν στο μηνα κατι monster και κατι aprilia απο το αλατι (ατιμο πραγμα αυτο το αλατι!).

Bob_o_mastoras
18/05/2014, 22:11
Με freewind και Dr650 τι παιζει;; Απο μοτερ την παλευουν σε θεμα αξιοπιστιας; Δεν τα 'χω οδηγησει ποτε ουτε ξερω κανενα να το 'χε. To Dr650 θα με εψηνε. Ομορφο μηχανακι.
Επισης οσο αφορα το KLR ειναι οντως τοσο μαλακο οσο λενε; Πιο μαλακο απο το χτ ας πουμε;; Το 'χει κανεις;; Πως παει στο δρομο σε στροφες κλπ ;;
Εχω μπερδευτει παντως...:dizzy:

SHOOTER045
19/05/2014, 00:12
οριστε η απαντηση στο προβλημα σου http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4681930/

devil's animal
19/05/2014, 00:39
devil's animal πρωτον να σου πω οτι μου αρεσει πολυ το μηχανακι σου το xr650. Ειναι και γαμω και να το χαιρεσαι παντα!! Και 'γω αν καθομουν να μαζεψω παραπανω φραγκα το ιδιο θα επερνα χωρις δευτερη σκεψη. Και ας εχει και μανιβελα και 0 εξοπλισμο και ας ειχε και καρφια στη σελα που λεει ο λογος. Απλα το καλυτερο μονοκυλινδρο που εχω οδηγησει. Ενιωθα βασιλιας επανω του.
Ειδικα μοταρντ τα σπαει! Και εντουρο καλο ειναι αλλα λιγο χαρος στο δρομο με τακουνατα λαστιχα.
Τα ζητανε ομως ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (και 'γω το ιδιο θα κανα, χεχε).
Οσο για το χτ δεν ξερω, φοβαμαι πολυ. Δεν εχει θεμα ο ψεκασμος με τη ελεεινη βενζινη;; Για τα αλλα ιταλικα αστο. Εχω δει να τα φτυνουν στο μηνα κατι monster και κατι aprilia απο το αλατι (ατιμο πραγμα αυτο το αλατι!).

σ'ευχαριστω...αλλα εγω δεν σου προτεινα να παρεις xr650R...σου προτεινα το xr650L που ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα...
το ιδιο μοτερ εχει και το fmx...

στην τελικη αμα δεν σου αρεσουν τα καινουργια ή αδυνατεις λογω οικονομικων και γουσταρεις XR, μπορεις να παρεις ενα XR400 ή ενα XR600 και να το εχεις να χαζολογας...
ξεπερασμενα και παρωχημενα μηχανακια μεν, ασπαστα και αξιοπιστα δε...

αν και απ'οτι βλεπω στο 1ο σου ποστ ζητας μονοκυλινδρο ΜΕΣΑΙΑΣ κατηγοριας...τα >600 θεωρουνται top class...αρα μαλλον για κανενα XR400 ή DRZ σε κοβω...
:beer:

Bob_o_mastoras
19/05/2014, 01:07
SHOOTER045 καλο αλλα ποιος τρεχει Καλαματα;;
Devil's animal το καταλαβα οτι λες για το αεροψυκτο. Απλα το ανεφερα γιατι θυμηθικα το R. Το ανεφερα και παραπανω για το L . Η πολυ ακριβα η φθηνα αλλα στα τελευταια τους (μπορει και οχι αλλα παιρνεις το ρισκο;;). Προτιμω αν ειναι ετσι Dominator που παιζουν πολυ πιο φθηνα και απειραχτα, ασπαστα.
Μεσαια κατηγορια σαν κυβικα γενικα εννοω. 600 καλα ειναι. Αν επαιρνα μικροτερο θα επαιρνα το DR-Z αλλα και αυτο ακριβο ακομα.
:mad:
Τα λεφτα μου μεσα!!! Θα τα παρω στο κρανιο και θα πουλησω το αμαξι να παρω κανα καλο μοτορι (αλλα το χρειαζομαι το car γμτ!)

Bob_o_mastoras
19/05/2014, 01:14
π.χ: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4735213/
Τι 3200 ρε μαστορα το 400;;; Που ειμαστε;; Στο Ντουμπαι;;
Ειχε και ενα αλλο, θεικο, 5000 στρογγυλα για xr650L ολο μαμα, κοκκινο, παλι απο μαγαζι αλλα δεν το βρισκω. Αν ειναι δυνατον;;!!

devil's animal
19/05/2014, 01:52
π.χ: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4735213/
Τι 3200 ρε μαστορα το 400;;; Που ειμαστε;; Στο Ντουμπαι;;
Ειχε και ενα αλλο, θεικο, 5000 στρογγυλα για xr650L ολο μαμα, κοκκινο, παλι απο μαγαζι αλλα δεν το βρισκω. Αν ειναι δυνατον;;!!

για κοιτα αυτο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5005239/) και αυτο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5019152/)..με 2100-2200 ζεστα στο χερι, λογικα, τα εχεις παρει...

400αρια εχει πολυ φτηνοτερα...εσυ πηγες στο 2ο ακριβοτερο...για παρε ματι... (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&engine_size-from=%3E350&engine_size-to=%3C450&make=22&variant=xr+&pg=1&offer_type=sale)

Λευκάδιος
19/05/2014, 02:50
Αν και κολλημενος με τα XR θα σου προτεινω επιπλεον επιλογες. KLX μιζατο ή μανιβελα.Ειχα το μιζατο και ειναι αξιολογο μηχανακι με πολυ ροπη στις χαμηλομεσαιες και ωραιο στησιμο.Στα αρνητικα δυσκολο να βρεις καλό γιατι δεν κυκλοφορησε πολλα χρονια.
Το KLX650R ειναι τελειως αλλο φρουτο που "παιζει" στα λημερια του XR650R απο πλευρας δυναμης και fun to drive.
CCM404,,πιο φτηνο απο DRZ με καλα περιεφερειακα(φρενα,αναρτησεις) .Πιθανο μειονεκτημα η ελειψη ανταλλακτικων πλαισιου(παραγγελνεις απο UK). ΤΑ Αναλωσιμα,πλαστικα,ανταλλακτικα μοτερ δεν εχεις θεμα.Αν και τον τελευταιο καιρο διαβαζω παραπονα για ελειψη βασικων ανταλλακτικων σε διαφορες μεγαλες αντιπροσωπειες.
CCM 644 με μοτερ Freewind.Πιο δυσευρετο απ'το 404 αλλά πιο ροπατο,προσωπικα προτιμω την ροπη των 600+κυβικων απ'το στροφαρισμα των μικροτερων.
Στο καρ εχει στοκ καινουργιο R30 με εγγυηση ενος χρονου στα 2900.Αν κατεχεις και την τεχνη του παζαριου(εγω δεν ..)ισως παει και πιο κατω η τιμη του.

vaska
19/05/2014, 07:16
Δεν θα σου πω ποιο να πάρεις γιατί το ωραίο είναι θέμα οπτικής γωνίας και κ@υλας, θα σου μόνο ότι έχω το DR650 SE '99 και συνεχίζει ακόμα και σήμερα να με κάνει να έχω ένα χαμόγελο από το ένα αυτί μέχρι το άλλο, κάθε που το καβαλάω.

Χθες έκανα 260 χλμ (Πάτρα Άμφισσα για καφέ), ήμουν πίσω το μεσημέρι και το βράδυ που είχα όρεξη για παιχνίδια, πήγα μαζί με την κόρη στο Παμπελ/σιακό και ανεβοκατέβαινα σκάλες και πήδαγα τούμπια.

Ροπάκλα ατελείωτη με ότι αυτό συνεπάγεται.

Βγάζουν ένα πρόβλημα στο γρανάζι της τρίτης και αυτό είναι όλο. Εύκολα αντιληπτό αν το κάνεις μια καλή βόλτα.

Αν ψάξεις ίσως βρεις κάποιο στα λεφτά που έχεις.

kokkiklhs
19/05/2014, 07:26
TTR 250, αυτή είναι η πραγματική ΜΕΣΑΙΑ κατηγορία για νησί, ο,τιδήποτε μεγαλύτερο είναι βαρύ και πολυέξοδο! Το είχα για 3 χρόνια, είναι τέλειο το μηχανάκι! Και τώρα είμαι σε νησί επίσης, αλλά πλέον με KLE 250, διότι γέρασα και οι κραδασμοί σε συνδυασμό με την πολύ στενή σέλα δεν είναι για τα χρονάκια μου!! :D

SHOOTER045
19/05/2014, 10:01
Εάν πάει σε 250 τότε d trucker Kawasaki και μοταρντ όπως το θέλει

Bob_o_mastoras
19/05/2014, 11:11
Καλημερα παιδια!
Devil's animal καλες οι προτασεις! Αυτο στα Γιαννενα με ψηνει. Μιας και προς το παρων ειμαι Σαλονικα μπορει να τραβηχτω να το δω. Θα τον παρω τηλ μαλλον να δω τι και πως. Κατεχω απο Γιαννενα κατι ψιλα.
Απλα στο νησι θα κατεβω με το αμαξι φουλ φορτωμενο πραγματα συν το σκυλο μεχρι αθηνα. Οποτε αν παρω κατι απο εκτος Αθηνων πρεπει οπωσδηποτε να μπλεκω με μεταφορικες κλπ. να το στειλω Πειραια και να το φορτωσω στο πλοιο απο εκει. Και φυσικα θα πρεπει και να παω στο μερος που ειναι το μηχανακι πρωτα.
Φιλε SHOOTER χρειαζομαι μεγαλυτερο. Το μικροτερο που θα επαιρνα θα ηταν το drz και αυτο λογω του οτι μου αρεσει πολυ εξωτερικα. Αντε και XR 400.
Vaska θα το κοιταξω το DR. Ειναι ομορφο απλα θελω να δω και πως ειναι στην οδηγηση.
ΚLX μανιβελατο δυσκολα..:rolleyes: Γενικα αν ξαναεπαιρνα μηχανακι με μανιβελα θα ηταν μονο για το XR 650R που ειναι πανευκολη και αξιζει τον κοπο σαν μοτορι η οποια ταλαιπωρια. Εχω ψιλοθεματακι στα γονατα και θα με ζοριζουν οι μανιβελες συν οτι ειχα και το TTR 600 που ναι μεν αμα το μαθεις ειναι σχετικα ευκολο αλλα και παλι μου αφησε κατι ψυχικα τραυματα (ημουν και σε ευαισθητη ηλικια:a37:). Το 'χα και ενα δημηνο με σπασμενη ντιζα στον αποσυμπιεστη.:cry:
Ευτυχως εφαγα μονο δυο αναποδες.
Συνεχιζω το ψαξιμο και τη σκεψη. :confused:
Κανα σχολιο για KLR? Περι αναρτησεων κυριως. Κουμπωνει πιρουνι απο KLX χωρις τορνους και λοιπες ταλαιπωριες;
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις παιδια! :beer:

Pan (dvs)
19/05/2014, 14:09
Αν χρειαστεις κατι απο Γιαννενα ,συνεργεια,μεταφορικες κλπ κλπ,η οπου αλλου μπορω να βοηθησω,στη διαθεση σου.

vaska
19/05/2014, 14:16
Καλημερα παιδια!
Devil's animal καλες οι προτασεις! Αυτο στα Γιαννενα με ψηνει. Μιας και προς το παρων ειμαι Σαλονικα μπορει να τραβηχτω να το δω. Θα τον παρω τηλ μαλλον να δω τι και πως. Κατεχω απο Γιαννενα κατι ψιλα.
Απλα στο νησι θα κατεβω με το αμαξι φουλ φορτωμενο πραγματα συν το σκυλο μεχρι αθηνα. Οποτε αν παρω κατι απο εκτος Αθηνων πρεπει οπωσδηποτε να μπλεκω με μεταφορικες κλπ. να το στειλω Πειραια και να το φορτωσω στο πλοιο απο εκει. Και φυσικα θα πρεπει και να παω στο μερος που ειναι το μηχανακι πρωτα.
Φιλε SHOOTER χρειαζομαι μεγαλυτερο. Το μικροτερο που θα επαιρνα θα ηταν το drz και αυτο λογω του οτι μου αρεσει πολυ εξωτερικα. Αντε και XR 400.
Vaska θα το κοιταξω το DR. Ειναι ομορφο απλα θελω να δω και πως ειναι στην οδηγηση.
ΚLX μανιβελατο δυσκολα..:rolleyes: Γενικα αν ξαναεπαιρνα μηχανακι με μανιβελα θα ηταν μονο για το XR 650R που ειναι πανευκολη και αξιζει τον κοπο σαν μοτορι η οποια ταλαιπωρια. Εχω ψιλοθεματακι στα γονατα και θα με ζοριζουν οι μανιβελες συν οτι ειχα και το TTR 600 που ναι μεν αμα το μαθεις ειναι σχετικα ευκολο αλλα και παλι μου αφησε κατι ψυχικα τραυματα (ημουν και σε ευαισθητη ηλικια:a37:). Το 'χα και ενα δημηνο με σπασμενη ντιζα στον αποσυμπιεστη.:cry:
Ευτυχως εφαγα μονο δυο αναποδες.
Συνεχιζω το ψαξιμο και τη σκεψη. :confused:
Κανα σχολιο για KLR? Περι αναρτησεων κυριως. Κουμπωνει πιρουνι απο KLX χωρις τορνους και λοιπες ταλαιπωριες;
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις παιδια! :beer:


Σκέτη κ@υλα είναι!!
:D

2nisis
19/05/2014, 16:38
Καλημερα παιδια!
Devil's animal καλες οι προτασεις! Αυτο στα Γιαννενα με ψηνει. Μιας και προς το παρων ειμαι Σαλονικα μπορει να τραβηχτω να το δω. Θα τον παρω τηλ μαλλον να δω τι και πως. Κατεχω απο Γιαννενα κατι ψιλα.
Απλα στο νησι θα κατεβω με το αμαξι φουλ φορτωμενο πραγματα συν το σκυλο μεχρι αθηνα. Οποτε αν παρω κατι απο εκτος Αθηνων πρεπει οπωσδηποτε να μπλεκω με μεταφορικες κλπ. να το στειλω Πειραια και να το φορτωσω στο πλοιο απο εκει. Και φυσικα θα πρεπει και να παω στο μερος που ειναι το μηχανακι πρωτα.
Φιλε SHOOTER χρειαζομαι μεγαλυτερο. Το μικροτερο που θα επαιρνα θα ηταν το drz και αυτο λογω του οτι μου αρεσει πολυ εξωτερικα. Αντε και XR 400.
Vaska θα το κοιταξω το DR. Ειναι ομορφο απλα θελω να δω και πως ειναι στην οδηγηση.
ΚLX μανιβελατο δυσκολα..:rolleyes: Γενικα αν ξαναεπαιρνα μηχανακι με μανιβελα θα ηταν μονο για το XR 650R που ειναι πανευκολη και αξιζει τον κοπο σαν μοτορι η οποια ταλαιπωρια. Εχω ψιλοθεματακι στα γονατα και θα με ζοριζουν οι μανιβελες συν οτι ειχα και το TTR 600 που ναι μεν αμα το μαθεις ειναι σχετικα ευκολο αλλα και παλι μου αφησε κατι ψυχικα τραυματα (ημουν και σε ευαισθητη ηλικια:a37:). Το 'χα και ενα δημηνο με σπασμενη ντιζα στον αποσυμπιεστη.:cry:
Ευτυχως εφαγα μονο δυο αναποδες.
Συνεχιζω το ψαξιμο και τη σκεψη. :confused:
Κανα σχολιο για KLR? Περι αναρτησεων κυριως. Κουμπωνει πιρουνι απο KLX χωρις τορνους και λοιπες ταλαιπωριες;
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις παιδια! :beer:

Εχω KLR supermoto του 2004 1,5 χρόνο τωρα, οι αναρτήσεις είναι όντως μαλακές. Βυθίζεται πολύ μπρός-πίσω. Πέρα από αυτό πολύ καλό μηχανάκι, αξιόπιστο κτλ ΑΛΛΑ ίσως δεν το έπαιρνα ξανά λόγω του ότι δεν βρίσκω εύκολα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Δεν πρέπει να ήταν και πολύ εμπορικό μοντέλο στην Ελλάδα. Βέβαια ίσως δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι των κλεφτών.

Bob_o_mastoras
20/05/2014, 23:08
Ευχαριστω Pan DVS :beer:
Ευχαριστω και σε σενα 2nisi για την ενημερωση. Πολυτιμη!
Θα ψαχτω καποιο καιρο ακομα, κανα μηνα και ετσι, μιας και αυτη τη στιγμη λογω προβληματος υγειας σε μελος της οικογενειας δεν μπορω να τραβηχτω Γιαννενα (την κατεβασε κι αλλο την τιμη εν τω μεταξυ στα 2400:a8: το παιδι εκει) και σε μια βδομαδα πρεπει να κατεβω νησι για δουλεια.

GFawkes
21/05/2014, 15:06
Μια χαρα αξιοπιστο μοτερ Ροταξ

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4558259/

900€

Argonautis46
21/05/2014, 15:55
Δεν τα διάβασα όλα τα μηνύματα αλλά πιστεύω οτι το FMX είναι ότι πρέπει. Είναι διασκεδαστικό, είναι και HONDA ;)

est
21/05/2014, 15:55
Για το μοτέρ του Πήγασου δεν έχω ακούσει κάτι στραβό σε αντίθεση με το σύστημα της μίζας που.. όλο και κάτι ακούγεται..

Bob_o_mastoras
21/05/2014, 21:21
Παιδια, και 'γω μονο καλα λογια εχω ακουσει και διαβασει για την αξιοπιστια του Rotax. Το θεμα ειναι οτι εγω τον κινητηρα δεν τον γνωριζω καθολου εν αντιθεση με του ΧΤ η του ΧR oποτε μεχρι να τον μαθω (δηλαδη διαβασμα, ψαξιμο και δοκιμες) φοβαμαι να του βαλω χερι αν χρειαστει (οπως και σε ολο το υπολοιπο μηχανακι). Ενω με τα αλλα δεν εχω θεμα, εχω μια αλφα εμπειρια, εχω και τα service manual, ειναι ευκολοι κινητηρες σαν κατασκευη, υπαρχουν και εκατονταδες video και θρεντ στο νετ για οτιδηποτε χρειαστω που εχω ηδη δει κατα καιρους.
Θα μου πειτε, "νταξ ρε μεγαλε μαθε το!" αλλα βαριεμαι ειδικα για μηχανακι που δεν μου αρεσει και θα το κανω υποχρεωτικα και θα μου φαει και πολυ χρονο μιας και δεν ειμαι μηχανικος.

Το μηχανακι αυτο που θα παρω θα ειναι σε ειδικες συνθηκες και δεν θα παταει σε μαστορα μιας και οτι ξερει ο μηχανικος στο νησι που θα βρισκεται το μοτορι το ξερω και γω. Τπτ δηλαδη απλα παιρνει λεφτα απ' τους ντοπιους χαλωντας τα μηχανακια τους με καθε ειδους πατεντα.

Γι'αυτο θελω κατι πιο πολυ σε xt, tt, ttr, xr, fmx. Επισης αν επαιρνα κατι σε στυλ Pegaso θα ηταν ή Dominator ή Τενερε. Σκεφτομουν και για KLR που εχω μαθει τη θεωρια αλλα αστο τελικα.

Αν το μηχανακι βρισκοταν Αθηνα η σε καποια αλλη πολη θα ηταν διαφορετικα τα κριτηρια μου. Στο νησι και ειδικα το συγκεκριμενο παιζει απομονωση.

teogtp
21/05/2014, 22:01
Στο προτειναν προηγουμενος.......
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4967847/

Bob_o_mastoras
21/05/2014, 22:42
Οχι ρε συ φιλε Τεο.:nono: lol! Αυτο το μηχανακι το 'βλεπα απο μικρος και με τρομαζε :a7: (με την κακια εννοια). Σορυ αν το εχει ή ειχε καποιος αλλα μου φαινεται πολυ ασχημο και ογκωδες (γουστα ειναι αυτα). Ειλικρινα θα το επαιρνα μονο τζαμπα.
Χιλιες φορες dominator που ουτε αυτο μ'αρεσει βεβαια. Δεν μπορω την πλαστικουρα και τα φερινγκ στα εντουρακια αυτου του ειδους. :a04:

vaska
21/05/2014, 22:55
Οχι ρε συ φιλε Τεο.:nono: lol! Αυτο το μηχανακι το 'βλεπα απο μικρος και με τρομαζε :a7: (με την κακια εννοια). Σορυ αν το εχει ή ειχε καποιος αλλα μου φαινεται πολυ ασχημο και ογκωδες (γουστα ειναι αυτα). Ειλικρινα θα το επαιρνα μονο τζαμπα.
Χιλιες φορες dominator που ουτε αυτο μ'αρεσει βεβαια. Δεν μπορω την πλαστικουρα και τα φερινγκ στα εντουρακια αυτου του ειδους. :a04:

Αν και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, να πω δεν έχεις δίκιο. Πολύ ωραίο μηχανάκι και αν μπορούσα θα το είχα στο γκαράζ μου και θα απολάμβανα τσάρκες. δεν κάνει με την καμία βέβαια για καθημερινό μηχανάκι.
:wave2:

Bob_o_mastoras
21/05/2014, 23:35
Ρε συ Vaska σε καταλαβαινω, σε πολλους μπορει να αρεσει. Με εμενα ειναι κατι μυστηριο με αυτο το μηχανακι. Για καποιο λογο με φοβιζουν οι μεγαλες γωνιες που εχει. Μου καθεται πολυ περιεργο και συναμα τρομακτικο στο ματι. Και το τετραγωνο φαναρι με το φτερο μπροστα που εχει δεν το μπορω καθολου. Και αυτο με τρομαζει. Το 'χε ενας κυριος που ειχε μαγαζι σχεδον διπλα στο σπιτι μου και το παρκαρε απ'εξω και οταν ημουν μικρος παντα με τρομαζε το συγκεκριμενο.
Παιδικα τραυματα μαλλον.. :lol:

teogtp
22/05/2014, 00:03
Ρε συ Vaska σε καταλαβαινω, σε πολλους μπορει να αρεσει. Με εμενα ειναι κατι μυστηριο με αυτο το μηχανακι. Για καποιο λογο με φοβιζουν οι μεγαλες γωνιες που εχει. Μου καθεται πολυ περιεργο και συναμα τρομακτικο στο ματι. Και το τετραγωνο φαναρι με το φτερο μπροστα που εχει δεν το μπορω καθολου. Και αυτο με τρομαζει. Το 'χε ενας κυριος που ειχε μαγαζι σχεδον διπλα στο σπιτι μου και το παρκαρε απ'εξω και οταν ημουν μικρος παντα με τρομαζε το συγκεκριμενο.
Παιδικα τραυματα μαλλον.. :lol:
Και που να αρχιζαν και οι πιστονιες στ'@ρχιδια εκει να δεις τρομος.....

Bob_o_mastoras
22/05/2014, 00:20
Εμ, 780 κυβικα ειναι καπως μπολικα για μονοκυλινδρο. Πιστονι κατσαρολα.

taisteal
22/05/2014, 00:55
Bob,εχω rotax,ειμαι επαρχια και το συντηρω μονος μου 5 χρονια και 108.000 χλμ..
Σκυλι του πολεμου ειναι.
Τωρα αν δεν σου αρεσει,αλλο σεναριο.

GFawkes
22/05/2014, 08:01
To Rotax το φορανε ακομα τα BMW650.

Απο το 1ο Φ του 96 και Πεγκασο, Gagiva River κλπ, Μεχρι με καποιες μεταβολες το 2014 τα Χ650 BMW ή πως τα λενε τωρα.
Μηχανικες βλαβες δεν εχει.
Σε τιμη καλη το βρησκεις, οικονομικο ειναι. θελει προσοχη η τρομπα νερου που πρεπει να αλλαζετε καθε 80χ/χλμ περιπου και εισαι οκ.
Το ντομινεητορ καλο και αξιοπιστο αλλα πολυυυ παλιο ρε παιδι μου....και ψοφιο πολυ(οπως και το FMX)

buckley
22/05/2014, 09:42
Αν και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, να πω δεν έχεις δίκιο. Πολύ ωραίο μηχανάκι και αν μπορούσα θα το είχα στο γκαράζ μου και θα απολάμβανα τσάρκες. δεν κάνει με την καμία βέβαια για καθημερινό μηχανάκι.
:wave2:

Για πάρτη σου ρε Βασιλάκη...
316577

est
22/05/2014, 09:48
To Rotax το φορανε ακομα τα BMW650.

Απο το 1ο Φ του 96 και Πεγκασο, Gagiva River κλπ, Μεχρι με καποιες μεταβολες το 2014 τα Χ650 BMW ή πως τα λενε τωρα.

Είχα την εντύπωση ότι το μοτέρ έχει περάσει στα χέρια της BMW από την εποχή του F650 Gs. Και ότι Ροταξ ήταν μόνο μέχρι το Funduro.
Τα τελευταία F650 είναι τα δικύλινδρα 800άρια και τα μονοκύλινδρο το λέει G650.
:beer:

chillipf
22/05/2014, 10:03
Για πάρτη σου ρε Βασιλάκη...
316577

Ξυπνάνε παλιά όνειρα πάλι λέμε :cool:

Bob_o_mastoras
22/05/2014, 10:51
To Rotax το φορανε ακομα τα BMW650.

Απο το 1ο Φ του 96 και Πεγκασο, Gagiva River κλπ, Μεχρι με καποιες μεταβολες το 2014 τα Χ650 BMW ή πως τα λενε τωρα.
Μηχανικες βλαβες δεν εχει.
Σε τιμη καλη το βρησκεις, οικονομικο ειναι. θελει προσοχη η τρομπα νερου που πρεπει να αλλαζετε καθε 80χ/χλμ περιπου και εισαι οκ.
Το ντομινεητορ καλο και αξιοπιστο αλλα πολυυυ παλιο ρε παιδι μου....και ψοφιο πολυ(οπως και το FMX)


Θα 'χω πλεον στο νου μου και κανα F ή GS. Οντως παιζουν σε καλες τιμες. Αν κανω το μεγαλο βημα και παρω ον-οφ με φερινγκ. Θα κοιταξω να βρω και το service manual να του ριξω ενα ματι.

To Dominator ειναι παλιο αλλα οχι ψοφιο. Μαμα και τα δυο το παταει το FMX στανταρ. Αμα το επαιρνα θα του εβαζα και ενα γραναζι κατιτις πιο μεγαλο πισω και κομπλε. Ετσι και αλλιως εκει που θα το οδηγαω η μεγαλυτερη ευθεια δεν ξεπερναει τα 150 μετρα. 200-250 με το ζορι παρατεταμενες ανοιχτες στροφες. Τη ροπη χαμηλα θελω και σ'αυτο ειναι μανουλα. Ειχα ενα του '93 για καποιους μηνες εκει, ολιγον πειραγμενο (σχεδον μαμα) και μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις. Απλα δεν μ'αρεζε να το κοιταω.
Αλλα στο γκαζι πολυ καλυτερο απο το ΧΤ ας πουμε.

Μ'αρεσουν παντως τα παλαιας κοπης μηχανακια σε αυτην την κατηγορια. Τα καινουργια δεν τα μπορω πολυ, τα 'χουν κανει πολυ space και ετσι.

Λευκάδιος
22/05/2014, 14:53
Το 2008 εψαχνα για φτηνο μονοκυλινδρο,για καθε μερα και καμια χωματινη εκδρομη.Μου αρεσαν το παλιο υδροψυκτο tenere 660 και το DR650SE αλλά δεν βρηκα καποιο αξιολογο.Ετσι λοιπον πηρα ενα '95αρι ντομινειτορ παρ'ολο που μεχρι εκεινη την στιγμη μου ηταν παντελως αδιαφορο.
Σιγα σιγα εβλεπα οτι με καποιες βελτιωσεις(κυριως στις αναρτησεις) μπορει να κανει πολλα παραπανω πραγματα απο αυτα που υποσχονται τα specs και η εμφανιση του.
Με σωστες και λειτουργικες αναρτησεις σε κλειστα ασφαλτινα στροφιλικια μπορει να ξαφνιασει ευχαριστα(ή δυσαρεστα:lol:) κατοχους νεοτερων και ακριβοτερων ονοφ.
Τον χειμωνα ξηλωνα φαναρι-φερινγκ κλπ εξοπλισμο, του εβαζα εντουρομασκα,ψηλο φτερο,ενα δοντι μικροτερο μπροστινο γραναζι και κοπανιομουν σε μονοπατια .Οταν ηθελα να κανω 2-3ημερο ασφαλτινο/χωματινο ταξιδιωτικο(σπανια λογο χρονου και οικονομικων) σε 30-40 λεπτα το εντυνα και ηταν ετοιμο.
Το τελευταιο διαστημα υπερισχυει ο χωματινος προσανατολισμος και εχουν γινει καποιες επιπλεον ''επεμβασεις''.


Παντως τα μηχανακια εκεινης της εποχης πανω κατω προσφεραν τα ιδια,καπου ηταν καλυτερο το ενα και καπου το αλλο.Γνωμη μου ειναι να διαλεξεις αυτο που συνδυαζει την καλυτερη λειτουργικη κατασταση με την χαμηλοτερη τιμη,απο εμφανιση ολα χαλια* ειναι :lol:

*Ιδεες για να ''δειξει'' πιο φρεσκο εμφανισιακα το ντομι υπαρχουν αρκετες ;)

zannisvel
22/05/2014, 15:24
ΒΟΒ νομιζω οτι εχεις παρει ΧΤ και δεν το ξερεις.:beer:
Τωρα περα απο τη πλακα νομιζω οτι ολα τα μονοκυλινδρα της εποχης κανουν την ιδια δουλεια. Οποιο και να παρεις το ιδιο θα το ευχαριστηθεις. Εγω προσφατα πηρα το ΧΤακι και με παει και με φερνει καθε μερα και δεν παραπονιεται καθολου. Ανα καιρους μου μπαινουν ιδεες για καποιο αλλο λιγο πιο δυνατο, λιγο πιο ανετο, λιγο πιο καινουριο, αλλα μετα το ξεχναω.

Bob_o_mastoras
22/05/2014, 19:15
zannisvel το θεμα ειναι οτι ψαχνω για κατι αλλο για να μην καταληξω παλι στο ΧΤ. Το βαρεθηκα πλεον. Και να το οδηγαω και να το βλεπω παντου και παντα. ΧΤ απο 'δω, ΧΤ απο 'κει ΧΤ και παραπερα. Μου αρεσε πολυ και ακομα μου αρεσει και οταν ειχα παρει το δικο μου ημουν μες την κ@υλα αλλα θελω πλεον ή μαλλον προτιμω κατι αλλο διαφορετικο ετσι για το χαβα.

Λευκαδιε υποθετω πως θα μπορουσα να κοτσαρω κανα τεποζιτο πλαστικο και σελα απο ΧR στο dominator ή οχι;; και θελει πατεντα;; Η αυτονομια δεν με απασχολει. Το πλαισιο του Dominator δεν ειναι σαν του XR (600,650L) αλλα ξερεις αν εχει χρησιμοποιηθει πουθενα αλλου;;

Thanx!

Bob_o_mastoras
22/05/2014, 19:25
Επισης δεν ειναι χαλια τα μηχανακια αυτα απο εμφανιση! Μια χαρα ειναι! Τα καινουργια πασχουν! :lol:
zannisvel βρε λες να γινω παλι ΧΤακιας;; Αλλα τα ψιλοβαρανε κιολας στη τιμη τα καλα.

:beer:

Λευκάδιος
22/05/2014, 20:18
Λευκαδιε υποθετω πως θα μπορουσα να κοτσαρω κανα τεποζιτο πλαστικο και σελα απο ΧR στο dominator ή οχι;; και θελει πατεντα;; Η αυτονομια δεν με απασχολει. Το πλαισιο του Dominator δεν ειναι σαν του XR (600,650L) αλλα ξερεις αν εχει χρησιμοποιηθει πουθενα αλλου;;

Thanx!Υπαρχει πλαστικο μεγαλο ντεποζιτο acerbis ειδικα για ντομι αλλά σαν μεταχειρισμενο ειναι δυσευρετο.Αν κατεχεις την τεχνη της κοπτοραπτικης βαζεις σχεδον ότι θελεις.Απο xr400,600(ταιριαζει καλυτερα απο μοντελο '88 και μετα) και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
Οι φωτογραφιες ειναι απ'το δικο μου σε διαφορα σταδια δοκιμων/εφαρμογων.Τωρα βεβαια ειναι χαλια εμφανισιακα γιατι δεν εχω χρονο και χρημα να το τελειωσω(τελειωσω,λεμε τωρα ..).

Με ντεποζιτο,σελα απο 600 '86-'87,δεν καθησε ικανοποιητικα
316622

Με μεγαλο acerbis απο 250/600 και ουρα,πλαινα απο 250/400(τοποθετημενα προχειρα)
316623

Το πλαισιο δεν εχει χρησιμοποιηθει σε αλλα μοντελα,των FMX,SLR,VIGOR ειναι τελειως διαφορετικης φιλοσοφιας.

amyroukai
22/05/2014, 20:54
Το dr800 όμορφο αλλά έχω διαβάσει τα χειρότερα για το ζύγισμα του και την οδική συμπεριφορά.

Bob_o_mastoras
22/05/2014, 21:40
Πολυ ωραια Λευκαδιε!! Μ'αρεσε πολυ ειδικα με το τεποζιτο απο ΧR. Αυτα παιζουν φουλ σε μεταχειρισμενα. Βαζω και ενα φαναρι μπροστα απο Baja 250, ελατηρια στις αναρτησεις και εφυγα για Dakkar! (σε κανα χωματοδρομο κοντα στο σπιτι μου δλδ :lol:)

Περα απ'την πλακα παιζει να γινει πολυ ωραιο το μηχανακι ετσι και θα 'χω και κατι να ασχολουμαι το καλοκαιρι (εκτος απ'την κ@λοδουλεια).

Οταν λες κοπτοραπτικη για να ταιριαξει, ποσο κοπτοραπτικη εννοεις;; Περιλιπτικα τελειως πες μου. Μη σε κουραζω.
Ευχαριστω!
:beer:

Bob_o_mastoras
22/05/2014, 21:43
Για τα τεποζιτα και τη σελα XR εννοω.

Λευκάδιος
23/05/2014, 01:01
Χρειαζονται κοψιμο τα δυο ''αυτια'' που εξεχουν αριστερα/δεξια της κεντρικης σωληνας του πλαισιου στα οποια θηλυκωνει το στοκ ντεποζιτο και κατασκευη βασεων που θα στηριζουν το πλαστικο ντεποζιτο .
Η σελα του xr που δοκιμασα θελει πολυ κοψε ραψε,+τις αλλης δεν μου αρεσει αισθητικα στο πισω μερος.Καλυτερη ιδεα ειναι η στοκ του ντομι,ταιριαζει απολυτα ή και με λιγη μετατροπη στο μπροστα μερος.Εξαρταται και για ποιας γενιας ντομι μιλαμε,οι σελες δεν ειναι ιδιες.
πχ,ντομι 1ης γενιας,στοκ σελα,ντεποζιτο απο 600 '88-'89316642

ντομι 2ης γενιας,σελα ελαφρως τροποποιημενη,ντεποζιτο 600 '88+
316643

Φαναρια baja 250 τα λιμπιζομαι αρκετο καιρο τωρα αλλά οπως ειπα και πριν χρονος και χρημα δεν περισσευουν.Υπαρχει παντως ενα τετοιο ντομι στο καρ.

Κοιτα,αν σου αρεσει να ασχολεισαι με τετοιες μετατροπες προχωρα,αν οχι παρε ενα ετοιμο απ'τα πολλα μηχανακια που προτειναν τα υπολοιπα παιδια :beer:

KotsosDR
23/05/2014, 01:54
To δικο σου Λευκαδιε ειναι κουκλι με το fairing !

Αρπα και μια απο το δικο μου παλιο καλο αθανατο ματρακα...

316644

bobber
27/05/2014, 19:28
dominator και μαλιστα παλιο με χρυσες ζαντες( made in japan) και οχι μετεπειτα (ψυχολογικοι οι λογοι του made in italy)
xt600 σταθερο νο1 στις κλοπες ακομα.
fmx επισης ΔΕΝ ειναι τζαπαν (οπως βεβαια και πολλα αλλα μηχανακια που ερχονται Ελλαδα εδω και 10-15 χρονια)
rotax μοτερ (bmw-aprilia)....η πιο συχνη βλαβη που βγαζουν οσα ζουν πολη ειναι κομπλερ μιζας!! οποτε προσοχη σε αυτο το θεμα αν πας να δεις καποιο απο αυτα.
suzuki dr-freewind πολυ συχνα θεματα με ριγματα σε κεφαλες(εσωτερικα ξεκιναει οποτε αν ειναι στην αρχη του τρεχα γυρευε.
XR καλο αν θες να ξυπναει ο χουλιγκαν μεσα σου....με οτι αυτο συνεπαγεται!!!
Υamaha tenere 660 ολιγων ντουλαπα αλλα ΑΣΠΑΣΤΟ!!!!!
και μιας που εισαι σε αυτη την πλευρα κοιτα και το mz baghira-mastiff (αν δεν κανεις εμετο με το λουκ του αξιζει και δευτερη και τριτη ματια!!!!)
ξεχασα κατι????
αν ναι συμπληρωστε με!!!

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 16:02
Dominator τα μετεπειτα ηταν made in spain νομιζω οχι italy αλλα μπορει και να κανω λαθος.
FMX το ξερω οτι δεν ειναι japan οπως πολλα Γιαπωνεζικα πλεον :cry:
Παντως FMX παιζει να παρω τελικα. Προς τα 'κει καταληγω.

Εκτος εαν μαζεψω φραγκα (ληστεια, απαγωγη κλπ :ninja::lol: ) και παρω αυτο:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5136550/ :a8: και μετα... Γεια σας!! :wave2:

est
29/05/2014, 16:22
Οκ γεια μας.. αν και κάτι έχει πάρει το αυτί μου πως οι κάτοχοι των συγκεκριμένων μοτό τείνουν να γίνονται πολύ καλοί φίλοι με κατόχους πρατηρίων καυσίμων..:smokin:

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 16:30
Εννοειτε! Τα λυσσακα του καει αλλα δεν το θελω για παπι. Αν παρω αυτο θα ειναι για την κ@υλα και μονο. Το 'χω ερωτα μεγαλο απο τοτε που το 'χε ενας φιλος μου. Πεταει το μηχανακι σε ολα του!! Πανισχυρο, πανεμορφο, καλοστημενο, αξιοπιστο.. αααχ :a07:

Για τις υπολοιπες βαρετες ρουτινιαρικες μετακινησεις θα 'χω το αμαξι.

SHOOTER045
29/05/2014, 16:49
Είναι μοτορι το άτιμο
Αν ήταν και ελαφρύτερο θα χτυπουσε στα ίσα τα καθαρόαιμα

devil's animal
29/05/2014, 17:38
.

Εκτος εαν μαζεψω φραγκα (ληστεια, απαγωγη κλπ :ninja::lol: ) και παρω αυτο:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5136550/ :a8: και μετα... Γεια σας!! :wave2:

σιγα την μαλακια...:p


Οκ γεια μας.. αν και κάτι έχει πάρει το αυτί μου πως οι κάτοχοι των συγκεκριμένων μοτό τείνουν να γίνονται πολύ καλοί φίλοι με κατόχους πρατηρίων καυσίμων..:smokin:


Εννοειτε! Τα λυσσακα του καει αλλα δεν το θελω για παπι. Αν παρω αυτο θα ειναι για την κ@υλα και μονο. Το 'χω ερωτα μεγαλο απο τοτε που το 'χε ενας φιλος μου. Πεταει το μηχανακι σε ολα του!! Πανισχυρο, πανεμορφο, καλοστημενο, αξιοπιστο.. αααχ :a07:

Για τις υπολοιπες βαρετες ρουτινιαρικες μετακινησεις θα 'χω το αμαξι.

καμια σχεση...
καιει σκισμενο γυρω στα 7,5-8λιτρα στα 100χλμ και στο χαλαρο του 6-6,5...

εκτος αν το συγκρινετε με bmw 800gs..

επισης μια χαρα κανει το παπι μεσα στην πολη...
περναει απο σημεια που δεν θα σκεφτει το παπι να περασει και ειναι πολυ βολικο στις μανουβρες και στα καβαληματα πεζοδρομιων...

sfi-ka
29/05/2014, 18:07
dominator και μαλιστα παλιο με χρυσες ζαντες( made in japan) και οχι μετεπειτα (ψυχολογικοι οι λογοι του made in italy)
xt600 σταθερο νο1 στις κλοπες ακομα.
fmx επισης ΔΕΝ ειναι τζαπαν (οπως βεβαια και πολλα αλλα μηχανακια που ερχονται Ελλαδα εδω και 10-15 χρονια)
rotax μοτερ (bmw-aprilia)....η πιο συχνη βλαβη που βγαζουν οσα ζουν πολη ειναι κομπλερ μιζας!! οποτε προσοχη σε αυτο το θεμα αν πας να δεις καποιο απο αυτα.
suzuki dr-freewind πολυ συχνα θεματα με ριγματα σε κεφαλες(εσωτερικα ξεκιναει οποτε αν ειναι στην αρχη του τρεχα γυρευε.
XR καλο αν θες να ξυπναει ο χουλιγκαν μεσα σου....με οτι αυτο συνεπαγεται!!!
Υamaha tenere 660 ολιγων ντουλαπα αλλα ΑΣΠΑΣΤΟ!!!!!
και μιας που εισαι σε αυτη την πλευρα κοιτα και το mz baghira-mastiff (αν δεν κανεις εμετο με το λουκ του αξιζει και δευτερη και τριτη ματια!!!!)
ξεχασα κατι????
αν ναι συμπληρωστε με!!!

Μήπως μπερδεύεις τον κινητήρα των dr/freewind με τον rfvc της honda (dominator, xr-l, fmx); :confused:

Διότι στον δεύτερο είναι σχετικά συχνό φαινόμενο η ρωγμή στην κεφαλή, και συγκεκριμένα στο σημείο έδρασης του μπουζί.
Ο πρώτος έχει άλλα θέματα, κυριότερο απ' τα οποία είναι το γρανάζι 3ης και μαζί με τα δευτερεύοντα περιγράφονται όλα εδώ: http://dr650.wikia.com/wiki/Potential_problems_to_be_aware_of
Γιά ρωγμή κεφαλής πρώτη φορά ακούω! Παρότι, όντας κάτοχος dr-se τα τελευταία 18 χρόνια, παρακολουθώ όλα τα σχετικά φόρα (drriders, thumpertalk, advrider) ανελλιπώς.

doctoras
29/05/2014, 18:27
Δεν ξέρω εαν το πρότεινε κάποιος απο ολα αυτά τα μεσαία ψηλότερα το πιο όμορφο κατα την δική μου άποψη το παρακάτω (klx650)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4458427/

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 19:06
καμια σχεση...
καιει σκισμενο γυρω στα 7,5-8λιτρα στα 100χλμ και στο χαλαρο του 6-6,5...

εκτος αν το συγκρινετε με bmw 800gs..

επισης μια χαρα κανει το παπι μεσα στην πολη...
περναει απο σημεια που δεν θα σκεφτει το παπι να περασει και ειναι πολυ βολικο στις μανουβρες και στα καβαληματα πεζοδρομιων...[/QUOTE]

Ε δεν το λες και οικονομικο, βαλε και τα λαδια καθε 1500 με 2000 χλμ... (σε σχεση με χτ πχ). Αλλα τι να λεμε τωρα.. δεν πα' να καιγε και 15l/100km. To μηχανακι τα σπαει λεμε!!! Devil μη το δωσεις ΠΟΤΕ! Δεν ξαναβγαινουν τετοια μηχανακια φιλε.

Παπι εννοουσα οτι δεν θα το 'χω για καθημερινη μετακινηση, δουλειες κλπ. Μονο βολτες και ξεκ@υλωμα. Το πιο καλο φαρμακο για ολα. Ουτε θα βρισκεται σε πολη. Αντε να πατησει για καμια ψιλοβελτιωση ή επισκευη Αθηνα. Αλλιως επαρχιακα και νησιωτικα στροφιλικια θα 'ναι το περιβαλον του. Και κανα μικρο ταξιδακι με σακιδιο πλατης.

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 19:22
Και μιλαμε και για μηχανακι που φτιαχτηκε για αγωνες (baja κλπ). Ποσο να καιγε δλδ;; Δεν το βγαλαν για comuter. Και τα crf πολυ καινε, τι να κανουμε;; Σε ολα τα μηχανακια επιδοσεων η οικονομια καυσιμου ειναι στα τελευταια που σκεφτονται οι κατασκευαστες.

Ερωτααα μου αγιατρευτεεεε :a07::a32:

:beer:

bobber
29/05/2014, 20:00
φιλε δυστυχως δεν τα μπερδευω με rfvc honda.
τα τελευταια 4 χρονια σε συνεργειο φιλου εχουν ερθει 2 dr kai 5 freewind ολα με θεμα κεφαλης!!!!!
τα 2 μαλιστα εμειναν στο μαγαζι για λυσιμο ως ανταλλακτικα!!
οσο για την 3 που λες......πιστεψε με για καποιο περιεργο λογο η suzuki γενικοτερα βγαζει θεμα με γραναζι 3ης....
(και σε drz και σε rm και σε παπακια ακομα).

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 20:41
Τουλαχιστον για το DR ειχα διαβασει οτι αυτο με την 3η συμβαινει διοτι το συγκεκριμενο γραναζι "τρεχει" και με την 1η και τη 2η στο κιβωτιο, λογο σχεδιασμου, οποτε καταπονειται σχεδον μονιμα.

Περι κεφαλων δεν ξερω..

Takata Dome
29/05/2014, 21:10
Κάτι για Dominator Baja άκουσα :smokin:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4910783/

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 21:19
Κάτι για Dominator Baja άκουσα :smokin:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4910783/


Μας κλεβουν τις ιδεες.. τς τς τς... :lol:

buckley
29/05/2014, 21:27
Bob Mastoras
Dominator τα μετεπειτα ηταν made in spain νομιζω οχι italy αλλα μπορει και να κανω λαθος.
FMX το ξερω οτι δεν ειναι japan οπως πολλα Γιαπωνεζικα πλεον
Παντως FMX παιζει να παρω τελικα. Προς τα 'κει καταληγω.
Εκτος εαν μαζεψω φραγκα (ληστεια, απαγωγη κλπ ) και παρω αυτο:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5136550/ και μετα... Γεια σας!!

Shooter45
Είναι μοτορι το άτιμο
Αν ήταν και ελαφρύτερο θα χτυπουσε στα ίσα τα καθαρόαιμα




Την προσευχή σας πρώτα μάγκες ...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4792231/

Bob_o_mastoras
29/05/2014, 21:37
Για το μηχανακι δεν ξερω, παντως αν ειχα το σπιτι που εχει ο τυπας στο συγκεκριμενο μερος θα ημουν πολυ ευτυχισμενος. Πανεμορφο.

SHOOTER045
30/05/2014, 00:23
Bob Mastoras
Dominator τα μετεπειτα ηταν made in spain νομιζω οχι italy αλλα μπορει και να κανω λαθος.
FMX το ξερω οτι δεν ειναι japan οπως πολλα Γιαπωνεζικα πλεον
Παντως FMX παιζει να παρω τελικα. Προς τα 'κει καταληγω.
Εκτος εαν μαζεψω φραγκα (ληστεια, απαγωγη κλπ ) και παρω αυτο:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5136550/ και μετα... Γεια σας!!

Shooter45
Είναι μοτορι το άτιμο
Αν ήταν και ελαφρύτερο θα χτυπουσε στα ίσα τα καθαρόαιμα




Την προσευχή σας πρώτα μάγκες ...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4792231/

Αν και εννοούσα για το650 το xr
Γιατί το νταμπλιγιου το 500ειναι μια κατηγορία μόνο του
Διχρονο+αεροψυκτο+500!!!!!












Το μέρος είναι έξω από την Φλώρινα

KotsosDR
30/05/2014, 02:16
Μήπως μπερδεύεις τον κινητήρα των dr/freewind με τον rfvc της honda (dominator, xr-l, fmx); :confused:

Διότι στον δεύτερο είναι σχετικά συχνό φαινόμενο η ρωγμή στην κεφαλή, και συγκεκριμένα στο σημείο έδρασης του μπουζί.
Ο πρώτος έχει άλλα θέματα, κυριότερο απ' τα οποία είναι το γρανάζι 3ης και μαζί με τα δευτερεύοντα περιγράφονται όλα εδώ: http://dr650.wikia.com/wiki/Potential_problems_to_be_aware_of
Γιά ρωγμή κεφαλής πρώτη φορά ακούω! Παρότι, όντας κάτοχος dr-se τα τελευταία 18 χρόνια, παρακολουθώ όλα τα σχετικά φόρα (drriders, thumpertalk, advrider) ανελλιπώς.

Και εγω πρωτη φορα το ακουω για DR (δε ξερω για freewind) ...

Bob_o_mastoras
30/05/2014, 14:12
Ρε παιδες, σκεφτομαι... :confused: Λεμε τωρα.. Μηπως να κοιταξω και κανενα LC4 :eleison: ;;; Η θα μου βγαλει την Παναγια με ζημιες και ιδιοτροπιες;;;
Το σκεφτομαι γιατι και μου αρεσουν (να πω την αμαρτια μου:lol: ) και δεν θα κανει και πολλα χλμ στα χερια μου ουτε προβλεπεται να το σκιζω. Οποτε παιζει και να τη βγαλει καθαρη καποιο καιρο τουλαχιστον. Παιζουν σε καλες τιμες γυρω στα 2500.
Αλλα τα φοβαμαι φουλ ρε γμτ. Εννοειτε πως θα το πηγαινα σε μαστορα καλο πρωτα κλπ αλλα και παλι δεν μπορω να τα εμπιστευτω. Ουτε καν τα καινουργια.

Πωπω δεν ξερω πως μου μπηκαν τετοιες ιδεες.. (καταραμενο car.gr, καταραμενοι φιλοι που μου τα δωσαν για βολτα, καταραμενε Κabamaru) Ντρεπομαι! :blush:
Κραξτε με μπας και συνελθω!
:beer:

SHOOTER045
30/05/2014, 14:20
Το είχα πάθει και εγώ κάποτε όταν είχα για λίγες μέρες ένα 620 SC super motard
Αλλά ευτυχώς μου πέρασε.....

Bob_o_mastoras
30/05/2014, 14:32
Και μενα shooter μου 'χε περασει ή τουλαχιστον ετσι νομιζα και ημουν ευτυχισμενος τοτε με το ΤΤ μου (οταν οδηγουσα τα ΚΤΜ) και για χρονια σπανια το 'χα σκεφτει. Μαλλον ομως η σκεψη ειχε κρυφτει στο υποσυνειδητο και τωρα που ξαναψαχνω μηχανακι ειπε να βγει παραεξω :cry:
Ατιμα παλιοΚΤΜια :a52:

Ελπιζω να μου περασει!
:beer:

SHOOTER045
30/05/2014, 14:41
Παίρνω καμία φορά έναν δούκα ενός άλλου φίλου -νομίζω ο 2 είναι, με ακτινωτες ζάντες και ανάποδη μανιβέλα, και ομολογώ ότι το μηχανάκι είναι αλλού, καμία σχεση με XT XR TT
Κροταλιζει το μπ@@ρδελο αλλά...

Bob_o_mastoras
30/05/2014, 14:53
Ο Δουκας δεν μου αρεσει σαν εμφανιση. Αν επαιρνα θα επαιρνα το κλασικο το LC4.
Οντως δεν εχουν σχεση με τα αλλα (εκτος του ΧR του υδροψυκτου που 'ναι καλυτερο απο ολα :D) και κυριως στο στησιμο τους. Ειναι απιστευτο. Στριβουν τοσο ομορφα.
Αλλα και εμενα αυτο το "αλλα" με φοβιζει και με κραταει μακρια.

:beer:

SHOOTER045
30/05/2014, 14:58
650 umber alles λοιπόν και εντατική δίαιτα

Bob_o_mastoras
30/05/2014, 15:03
Μαλλον ετσι θα καταληξει το σεναριο. Θα δω τι παραπανω μπορω να μαζεψω απο τη δουλεια που ξεκιναω τωρα Δευτερα για καλοκαιρι και πως θα κινηθουν και οι οικονομικες αναγκες και τι θα παιζει απο δουλεια χειμωνα (θα ξερω πανω κατω σε κανα μηνα) και θα κανω την κινηση για το dream bike.

bobber
30/05/2014, 19:54
lc4 ε???
ε λοιπον την εκανα την κινηση πριν απο 1 μηνα και πηρα ενα 620(το ειχα μεγαλη καψα το ατιμο απο καινουριο).
ειπα να μην παρω γιαπωνεζο αυτη τη φορα......ρε παιδια τι να πω.....η ο καραγκαντεμης ειμαι η τοοοσο σιδεροφαγος πια!!!!!
εχω κανει ως τωρα το αστρονομικο ποσο των 5χλμ ολων κι ολων απο τη μερα που το αγορασα!!!!!!!!!!
περιμενω να μαζεψω λεφτα να λυσω μοτερ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
πιστονι και ισως και στροφαλος (ετσι για ψωνισο χοντρικης....μην γλυτωσω και ευκολα).
φιλε τι να πω......ειναι το ατιμο οταν το καβαλας αλλο πραγμα!!!!!
το xrακι το 600 που ειχα παλιοτερα μοιαζει με φτωχο συγγενη(αλλα το ρημαδι δεν εσπαγε!!!!!!!)
οσο για μανιβελες και τα σχετικα......με λιγη προπονιση,μια χαρα ολα!!!

bobber
30/05/2014, 19:55
ξεχασα να πω οτι οταν ειχα παει να το δω το κτμ πριν το αγορασω....λειτουργουσε οκ!!
ελεος δλδ!!!!

Bob_o_mastoras
30/05/2014, 21:40
ξεχασα να πω οτι οταν ειχα παει να το δω το κτμ πριν το αγορασω....λειτουργουσε οκ!!
ελεος δλδ!!!!

Ακριβως κατι τετοια φοβαμαι και 'γω. Οτι στο μαστορα θα φανει καλο και μολις το κατεβασω στο νησι θα παραλαβω το μοτερ στο χερι.
Μετα θα του βαλω πεταλια! :lol:

Και οσο να 'ναι αμα δεν λυσει το μοτερ να δει ο μαστορας τι παιζει μεσα πως να καταλαβει τι ακριβως εχει η δεν εχει ή τι θα ειναι το επομενο εξαρτημα που θα παραδωσει πνευμα. Εκτος αν ειναι κατι που κανει μπαμ.

bobber
31/05/2014, 19:03
Μια απο τις "ιδεες" που μου κατεβηκε ηταν να του εβαζα γιαπωνεζικο μοτερ να υσηχασω μια και καλη:lol::lol:
Αλλα αλλαξα γνωμη για την ωρα και θα κατσω να το φτιαξω μονος μου (στο συνεργειο του κολητου μου και μαστορα μου)
δλδ εγω θα λυνω....κι εκεινος θα με μουτζωνει για την επιλογη μου (για εκατομυριοστη φορα)!!!!!
Οταν με το καλο το κανω οπως πρεπει........θα του πιω το αιμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στο μεταξυ.......λεω μηπως παρω κανα μηχανακι αλλο να ξεμπουκωσω......ειδωμεν!!!!

Παντως για το fmx που ελεγες,το εχει φιλος μου εδω και 5 χρονια.....το εχει τρελλανει στο χιλιομετρο και δεν εχει κανει τσικ το ατιμο!!!!

SHOOTER045
31/05/2014, 19:20
Χοντα τι να πάθει....

Bob_o_mastoras
31/05/2014, 19:23
Bobber το lc4 που πηρες ποσα χλμ ειχε επανω;;
Το παντρεμα με Γιαπωνεζικο μοτερ θα ηταν ιδανικη περιπτωση. Πρεπει να προταθει στην ΚΤΜ την ιδια να τα φτιαχνει ετσι με εισαγωγες μοτερ απο Japan. Τι θελει και παιδευεται με τα μοτερ και παιδευει και 'μας;; :lol:
Καλα μαστορεματα!
:beer:

bobber
01/06/2014, 18:27
μακαρι να ηξερα!!!!!
δεν εχει οργανα κι ετσι χαιρετισματα!!!!
βλεπεις με πιασανε οι γεροντοκ@@λες και ειπα να παρω μηχανακι για χωμα παλι (τρομαρα μου χαχαχαχαχαχα)
οποτε οπως καταλαβαινεις κοντερ και λοιπα "αξεσουαρ" απλα για πεταμα θα πηγαιναν ετσι κι αλλιως!!!
δεν πειραζει.....καλυτερα τωρα παρα μετα απο μια αποψη!!
καλοκαιρι ειναι......σιγα μην παω για εντουραδα μες στο λιοπυρι......οποτε καταλληλος καιρος για προτζεκτ.....

bobber
01/06/2014, 18:32
bob να σου πω.......το κολπο με μοτερ γιαπωνεζικο το ειχε κανει η mz με τα baghira κλπ...
χωρις πλακα ο αδερφος μου με ειχε ακουσει τοτε και πηρε καινουριο το 2002....ειλικρινα του γα@#σε τα πεταλια και το μηχανακι ζηταγε κι αλλο!!!!!!!
89000 επειτα....του το εκλεψαν......
το τι εκανε αυτο το μηχανακι σε ασφαλτο και χωμα....απλα δεν περιγραφεται!!!!
Αρα το συνοικεσιο ηταν πετυχημενο.....και μαλλον θα επρεπε να γινοταν συχνοτερα!!!!!!!

Bob_o_mastoras
01/06/2014, 21:30
Ενταξει παιδες! Μου περασε η ΚαΤεΜιτιδα. Ξενερωσα παλι και υπερισχυσε η λογικη.
Κατεληξα στο εξης:
-Αν τα οικονομικα ειναι μετρια (δεν εχει τουρισμο κλπ και βαραω μυγες το καλοκαιρι) παω για FMX.
Αν το παρω μαμα φθηνα (κατω απο 2000) θα του βαλω 2 σε 1 εξατμιση, fcr και ελατηρια στις αναρτησεις) (οχι ολα μαζι μαλλον)
Αν το παρω ηδη ετοιμο σε καλουτσικη τιμη τοσο το καλυτερο. Μοτερ δεν θα πειραξω (εκκεντροφορους, πιστονια, ροικες κλπ)

-Αν τα οικονομικα πανε καλουτσικα και δεν προκυψουν εξοδα (φετος πχ απο τοτε που γυρισα απ'εξω εσκασα 1 χιλιαρικο σε
γιατρους και εξετασεις :( ) παω για το XR 650R.

:beer:

Bob_o_mastoras
18/07/2014, 14:30
Τελικα ακομα δεν εχω παρει τιποτα. Μαζευω λεφτα.
Καλο και βελτιωμενο FMX δεν βρισκω. (παιζει ενα με αυτα που θελω αλλα δουλευε 20000χλμ χωρις φιλτρο αερα τπτ (λογω FCR) οποτε αστο και ενας συμφορουμιτης που πουλαγε ενα δυνατο δεν το πουλαει τελικα).
Για ΧR χλωμο το κοβω λογω του οτι υπαρχουν και αλλα εξοδα και δεν προβλεπεται να δωσω πανω απο 3000 χιλιαρικα ολα μαζι (μεταβιβασεις, ασφαλεια κλπ) για το μηχανακι και ακομα δεν εχω βρει κατω απο 3200 και να βλεπεται. Τα καλα γυρω στα 4000. :(
Εχω κολλησει κιολας και θελω και κατι δυνατο γιατι για βολτα θα το 'χω κυριως και για να ξεσκαω λιγο.
Και με εως 3 χιλιαρικα τα μονα με ψαρωτικο γκαζι και ωραια οδηγηση μονοκυλινδρα που παιζουν ξερετε ποια ειναι... :plaf:
Και η χρονια δεν παει τοσο καλα απο τουρισμο ασχετα με το τι λενε..

daz
18/07/2014, 17:37
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4143393/

Bob_o_mastoras
18/07/2014, 17:59
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4143393/

Καλο το συγκεκριμενο αλλα:
Δεν θελω το καινουργιο ΧΤ!!!!!!!! (το λεω και παραπανω) (υπαρχουν διαφοροι λογοι) (πιθανον να το επαιρνα αν ηταν το μοναδικο οχημα που θα ειχα)
Βασικα θα χαραμιζεται κιολας εδω μισο χρονο σε ακινησια. Και θελω κατι με ΓΚΑΖΙ! Γι'αυτο δεν παιρνω και μαμα FMX που παιζουν σε καλουτσικες τιμες.
Να το παρω και να εχει γκαζι ηδη. Μη το βελτιωνω εγω γιατι θα πρεπει να το ανεβαζω Αθηνα απο εδω που θα το 'χω και ειναι τραβηγμα και εξτρα λεφτα και οταν ειμαι στο νησι πρεπει να ειμαι στη δουλεια. Δεν μπορω να πηγαινοερχομαι.

MG-KTiNoS
18/07/2014, 18:05
άμα πάρεις αυτά που λένε όμως θα έρθεις Αθήνα για να τα φτιάξεις....
:D

zannisvel
18/07/2014, 18:32
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4143393/

Φωτιες μας βαζεις....

Bob_o_mastoras
18/07/2014, 18:55
άμα πάρεις αυτά που λένε όμως θα έρθεις Αθήνα για να τα φτιάξεις....
:D

Σωστος! :lol:

daz
18/07/2014, 18:59
Καλο το συγκεκριμενο αλλα:
Δεν θελω το καινουργιο ΧΤ!!!!!!!! (το λεω και παραπανω) (υπαρχουν διαφοροι λογοι) (πιθανον να το επαιρνα αν ηταν το μοναδικο οχημα που θα ειχα)
Βασικα θα χαραμιζεται κιολας εδω μισο χρονο σε ακινησια. Και θελω κατι με ΓΚΑΖΙ! Γι'αυτο δεν παιρνω και μαμα FMX που παιζουν σε καλουτσικες τιμες.
Να το παρω και να εχει γκαζι ηδη. Μη το βελτιωνω εγω γιατι θα πρεπει να το ανεβαζω Αθηνα απο εδω που θα το 'χω και ειναι τραβηγμα και εξτρα λεφτα και οταν ειμαι στο νησι πρεπει να ειμαι στη δουλεια. Δεν μπορω να πηγαινοερχομαι.

Πόσους ίππους βγάζει το fmx μαμά? Η Honda το δίνει στους 37 ίππους. Δλδ όχι πάνω από 33 στον τροχό. Ίσως κάπου είχα διαβάσει 31 αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το xt η Yamaha το δίνει 48 ίππους. Στον τροχό 44 δυναμομετρημένοι.

Πόσο εύκολα το fmx κερδίζει πάνω από 10 ίππους? Και πόσο περισσότερους ίππους μπορεί να βγάλει απ' το χτ? Με τι κόστος στις χαμηλομεσαίες? Με τι κόστος στην αξιοπιστία?

Είσαι αμήχανος επειδή βρίσκεις πολύ ακριβά ένα "πειραγμένο" και όχι απαραίτητα δυνατότερο, από ένα μαμά με λιγότερα χρήματα που το βρίσκεις άμεσα σε άριστη κατάσταση πιο καινούριο μοντέλο με καλύτερη αντιπροσωπεία, καλύτερη μεταπώληση, πολύ περισσότερα after στην μεταχ/νη αγορά και το σημαντικότερο (για σένα) με τους ίδιους ίππους του πειραγμένου fmx.

Σα θες σου βρίσκω στα ίδια λεφτά και πειραγμένο που δε θα έχει καμία σχέση με το πειραγμένο fmx από θέμα ιπποδύναμης.

Το πως θα χαραμίζεται ένα μηχανάκι στα 3000 και δε θα χαραμίζεται ένα άλλο επίσης στα 3000 χιλιάρικα δεν το καταλαβαίνω.

My 2 cents

daz
18/07/2014, 19:14
Βρήκα και xt SM με ακράπες και λοιπά ψιψιψίνια πάλι κάπου στα 3000 που είναι το πλαφόν σου.

Που είναι και δυνατότερο απ' το R έχει αλουμινένιο ψαλίδι και USD εμπρός. Με φίλτρο, πρόγραμμα, ακράπες μόνο το fmx του Rain μπορεί να σταθεί δίπλα του αλλά αυτό θα σου βγει λιιιιιιγο ακριβότερο. :lol:


Είναι και λίγο παλιότερο μοντέλο για να μην πηγαίνει χαμένο απ' την ακινησία. :lol:

Bob_o_mastoras
18/07/2014, 19:36
:a38: Καλα ντε!! Μη βαρατε!!
Θα το σκεφτω και το ΧΤ περισσοτερο. Και wr 450 σκεφτομαι ή Drz αλλα προβληματιζομαι με τα δικαβαλα και καποιες φθινοπωρινες εκδρομες.
Να το παρατησω το ΦΜΧ δηλαδης;; :( Ολοι αυτο λενε. Μονο κακα λογια εχω ακουσει! :lol: Δεν με ειχε χαλασει οταν το οδηγησα αλλα γκαζι δεν εχει σιγουρα.
Παντως το ΧΤ μπορει να 'χει 48 αλογα αλλα ειναι πολυ ηρεμο μηχανακι.

Υ.Γ. Ο Ρειν δεν δινει το ΦΜΧ του πλεον. Οσο το δινε, το δινε καλα λεφτα.

Bob_o_mastoras
18/07/2014, 19:41
Με ενδιαφερει τα αλογα να τα βγαζει στο μπαμ! Δεν εχει ευθειες εδω που θα ειναι. Οσο κοντυτερο και πιο αποτομο (σε λογικα πλαισια, οχι cr500 πχ) τοσο καλυτερα. (να παρω τραϊαλ;; :lol: )