PDA

View Full Version : My TTR-250 Raid . . .



Σελίδες : [1] 2 3

el-Gatto
12/11/2015, 18:46
Εχω περάσει ατελείωτες ώρες διαβάζοντας τεχνικά θέματα εδώ.
Ειδικά τα φωτο-τεχνικο-ανακατασκευαστικά ,είναι θέματα που γουστάρω τρελλά.
Εδώ κ μήνες λέω να ανεβάσω κ κάτι παρεμφερές δικό μου ,κι όλο το αμελώ.
Ε ,έφτασε η ώρα.

Βέβαια ,δεν είναι εντελώς ανακατασκευή.
Για γενικό έλεγχο κ βασικό service ξεκίνησε.
Αλλά ,λύνε-λύνε ,έφτασε να είναι σχεδόν ανακατασκευή.
Πάμε λοιπόν.

Απο τον περασμένο Φλεβάρη ,είμαι κάτοχος ενός TTR 250Raid.

Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να πάρω ένα ελαφρύ ,παλαιάς κοπής ΟνΟφφάκι.
Μου άρεσε από παλιά το TTR 250 Raid ,κ είχα κάνει focus σε αυτό ,ψάχνοντας κάτι καλό.
Κάποια στιγμή ,εμφανίστηκε στο καρ.γρ ένα κομμάτι στην Κρήτη ,που (απο τις φωτό τουλάχιστον) φαινόταν προσεγμένο.
(φωτό αγγελίας στο καρ.γρ)
344939

344940

Βέβαια ,το να βασιστεί κάποιος σε φωτό για αγορά μοτοσυκλέτας ,έχει 70-80% πιθανότητες πίκρας.
Την έχω πατήσει δείχνοντας εμπιστοσύνη σε ανάλογη περίπτωση ,για να διαπιστώσω οτι πρέπει πάντα να δυσπιστώ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως ,ο πωλητής έτυχε να είναι φίλος-φίλου που διέμενε τότε στην Κρήτη.
Αφού πρώτα 'εγιναν οι απαραίτητες συστάσεις ,και ξέραμε εκατέρωθεν με ποιόν μιλάμε
και αφού ρώτησα τον πωλητή για τα γνωστά κ ακριβά προβλήματα που βγάζει το συγκεκριμένο μοτοσυκλετάκι ,κ με τα οποία δεν θα ήθελα να μπλέξω
και αφού εξήγήθηκα ότι δεν έχω σκοπό να αφιερώσω χρόνο κ χρήμα για να το ανακατασκευάσω
παρά μόνον είμαι διατεθιμένος να του κάνω ένα καλό service κ αλλαγή αναλωσίμων
διαβεβαιώθηκα απο τον πωλητή κ απο τον φίλο μου (κ του) ,οτι το μηχανάκι είναι άψογο κ απροβλημάτιστο.
Για να είμαστε όλοι πιό εντάξει μεταξύ μας ,το πήγαν κ σε κοινό γνωστό τους μηχανικό ,για έναν πιό ενδελλεχή έλεγχο.
Ο "μάστορας" (ο οποίος το σερβισάριζε κιόλας) επιβεβαίωσε κι εκείνος οτι ,είναι αστέρι το μικρό κ δεν χρειάζεται άμεσα τίποτα.

Κατόπιν τούτου ,΄δωθηκαν τα χέρια τηλεφωνικά ,έγιναν όλες οι διαδικασίες μεταβίβασης διαδυκτιακά ,κι ένα πουρνό ,πήγα στο λιμάνι να παραλάβω το "αστεράκι" μου.

Desperado
12/11/2015, 19:11
Κούκλα φαίνεται!!
Παρακολουθώ
344943

el-Gatto
12/11/2015, 19:18
Κάπου εδώ ξεκινάει το TTR RAID ADVenture

Φτάνω στο λιμάνι ,μπαίνω στο παπόρο ,ψυθιρίζω τα απαραίτητα φωνήεντα στον λοστρόμο ,ο οποίος μου δίνει φάκελο με χαρτιά-κλειδιά ,κ μου δείχνει που είναι παρκαρισμένο.
Πλησιάζοντάς το με αγωνία ,μου μύρισε έντονα βενζίνη.
Φτάνοντας δίπλα του ,είδα μιά λιμνούλα καυσίμου απο κάτω του ,παρ'όλο που ελέγχοντας τον διακόπτη καυσίμου ,είδα οτι αυτός ήταν στο ΟFF.
Mην θέλοντας να ρισκάρω να πατήσω μιζιά μέσα στ'αμπάρι ,το έβγαλα έξω σπρώχνοντας.
Το παρκάρισα στον ντόκο σύριζα με το νερό ,σκεφτόμενος να το φουντάρω για να σβήσει σε περίπτωση ανάγκης.
Βάζω στο Ον τον διακόπτη καυσίμου ,ανοίγω διστακτικά τον διακόπτη των ηλεκτρικών ,και πατάω αποφασιστικά το μπουτόν της μίζας ,ενώ η βενζίνη απο κάτω του έτρεχε ράϊτ θρού.
Κλείνω στιγμιαία ενστικτωδώς τα μάτια περιμένοντας το μπαμ ,αλλά...τίποτα...τζίφος...ούτε μπαμ ,αλλά ούτε κ βρούμ.
(σσ.είχα διαβεβαιωθεί πρίν το πάρω οτι μίζα-κόμπλερ-ανορθωτής-ηλεκτρικά λειτουργούσαν άψογα κ οτι μπήκε καινούργια μπαταρία την ημέρα που φορτώθηκε στο καράβι)

ΞαναΑνοίγωΚλέινω διακόπτη ,πατάω μίζα ,τίποτα ,σκύβω κι ακούω μόνο ένα τσικ-τσικ στο πάτημα της μίζας ,προφανώς το ρελέ που οπλίζει ,αλλα΄μίζα ΤΙΠΟΤΑ.
Χτυπάω μ'ένα κλειδί ελαφρά το καβούκι της μίζας ,ξαναπατάω ,και μιζαρει κ παίρνει κανονικά.
Το ίδιο έκανα κι άλλη μια φορά που μου σβησε σο δρόμο ,σε φανάρι ,λόγω αποτυχίας εύρεσης νεκράς.
Στην διαδρομή προς το σπίτι ,διακρίνω εναν περίεργο θόρυβο ,νιώθω τρέμουλο στο πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας όταν ανοίγω το γκάζι ,οι ταχύτητες κουμπώνουν δύσκολα ,η νεκρά είναι κρυμμένη ...
Τες πά...
Εφτασα σπίτι ,το έσβησα ,του'ριξα μια καλή ελεγκτική ματιά ,και κατάλαβα οτι
Για να το φέρω στα δικά μου μέτρα κ σταθμά ώστε να το θεωρώ κυκλοφορίσιμο ,θα πρέπει να ρίξω πολύ δουλειά.

Το παράτησα ΠΣΚ στο γκαράζ για να σκεφτώ αν αξίζει τον κόπο ,έκανα μιά κουβέντα κ με τον πωλητή για πιθανότητα επιστροφής ,αλλά τελικά αποφάσισα να το κρατήσω κ να το "ανα-στήσω".


Πριν συνεχίσω ,να ξεκαθαρίσω εδώ κατι: είμαι σίγουρος οτι δεν υπήρξε σε καμία περίπτωση δόλος απο τον πρώην ιδιοκτήτη.
Ούτε κ αδιαφορία απο τον φίλο του κ μου , κατά τον έλεγχο.
Ο πρώτος το κυκλοφόρησε πολύ λίγο κ το'χε τους τελευταίους 6 μήνες παρκαρισμένο για πούλημα.
Κι ο 2ος εμπιστεύτηκε την άποψη του κοινού μηχανικού τους οτι "Ολα Καλά".
Και εννοείται οτι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με ΚΑΝΕΝΑΝ απο τα δυό Κρητικάτσα μας.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,μερικές φωτό σχετικά χαμηλής ανάλυσης ,και μια εμπειρογνωμοσύνη ενός "μαστροΜήτσου" ,απέχουν συνήθως ΠΟΛΥ απο την πραγματικότητα.
Το ψυχανεμιζόμουν ,αλλά ήθελα να ελπίζω οτι ΔΕΝ θα είναι έτσι.

Η πραγματικότητα όμως είναι ότι: μια μοτοσυκλέτα 20ετίας ,δεν μπορεί παρά να έχει πολλά θέματα ,ειδικά όταν κυκλοφορεί κ συντηρείται με την φιλοσοφία Ελλήνων ιδιοκτητών & Ελλήνων "μαστροΜήτσων".
Κοινώς: αφού παίρνει μπρός κ τσουλάει ,μιά χαρά είναι.

συνεχίζεται.......

el-Gatto
12/11/2015, 19:33
Και ένα ωραίο πουρνό ,το ακουμπάω πάνω στο Ready2Race stand ,k' ξεκινάω να λύνω.
344944

Ξεκίνησα λοιπόν να λύνω ,με σκοπό αρχικά να ελέγξω τη μίζα ,να ελέγξω τα ρουλμάν του πίσω τροχού (αφού φαινόταν οτι κάποιο ήταν σπασμένο) ,κ να κάνω ένα τυπικό service.
344945

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν απο τη μίζα.
Γνωστό μοτοηλεκτροκατάστημα ,μου έδωσε μια τηλεφωνική προσφορά επισκευής της ,στα 60 €.
Αλλά την "είδα" να ασχοληθώ μονάχος.
Κατέβασα και τα μανιουάλια ,και...
αποφάσισα να την βγάλω κ να την ανοίξω μόνος μου ,να δω κ για πρώτη μου φορά πως είναι μέσα η μίζα ,και με την ελπίδα ,αν είμαι τυχερός κ δεν έχει σημαντική ζημιά ,να την επισκευάσω εγώ ,γλυτώνοντας τα 60€ του ηλεκτροπροφέσορα ,ή και τα πολύ περισσότερα αν άκουγα απο τον μάστορα το σύνηθες οτι "ήταν χειρότερα απ'ότι περίμενα φιλος".

Και ιδού η μίζα στον πάγκο
344947

nickald
12/11/2015, 19:38
ωπα εδω ειμαστε.... δωσε..... :a014:

christof40
12/11/2015, 19:40
ελα βρε,καλοριζικο.
ποτε το πηρες?:lol:

el-Gatto
12/11/2015, 19:40
Αυτό που φάνηκε με την πρώτη ματιά ήταν ότι τα λάστιχα στεγανοποίησης της ήταν το ένα απών ,το άλλο διαλυμένο.
Είχα λοιπόν μια εν δυνάμει υγροδούλευτη μίζα.

Ευτυχώς το καρέ του άξονα ρότορα ήταν σε άψογη κατάσταση
344948

Το ίδιο κ τα γρανάζια που δίνουν κίνηση στο βολάν
344950

344951

Takata Dome
12/11/2015, 19:41
Ωραίο το TTR,αλλά αυτά τα πλαινά πλαστικά είναι λες και ξεπήδησαν από GSX-R του '85.Το Djebel που έχει "σωστά" πλαστικά,είναι πιο ομορφούλι.

Καλή συνέχεια!

el-Gatto
12/11/2015, 19:43
Η κατάσταση του εσωτερικού της μίζας όμως ,ήταν ψιλοτραγική.
Μπαρουτοκαπνισμένες αρκούδες δραπέτευσαν με το άνοιγμά της.
Ευτυχώς που έμπαινε μέσα κ λίγο νεράκι της βροχής ,αλλιώς θα χανε γίνει φλαμπέ.
344954

344955

Αμέσως φάνηκε το αίτιο της δυσλειτουργίας...τελειωμένα καρβουνάκια.
344956

el-Gatto
12/11/2015, 19:46
344957

Και την κάνω τεύχη...
344959

Φτιάχνω μια αυτοσχέδια "βούτα" με disel extra κ βάζω τα πάντα όλα στο μούσκιο απο βραδύς.
Την επαύριο ,με πινέλο κι οδοντόβουρτσα την φέρνω σε αυτό το επίπεδο
344960

el-Gatto
12/11/2015, 19:57
Την σκουπίζω-στεγνώνω καλά ,και ΕΥΤΥΧΩΣ όλα φαίνονται ΟΚ.
344961

Μετράω κ τον ρότορα σύμφωνα με το μανιουάλυ κ είναι πάνω απο εντός προδιαγραφών ,οπότε ,πάμε καλά

Το πρόβλημα λοιπόν είναι εδώ
344962

Λέω να ρωτήσω μια τιμή απο ΥΑΜΑΗΑ ,έτσι ,για το γμτ
Οταν ακούω το 149 € για το π@π@ρ@κι ,σκάω στα γέλια μπροστά στο γκισέ κ ο υπάλληλος με κοιτάει με απορία.

Βλέπετε ,έχω ήδη κάνει την έρευνά μου ,κι έχω μάθει οτι ,ακριβώς την ίδια μιζα άρα κ πλακέτα με καρβουνάκια χρησιμοποιεί η Χόνδα σε ΑΧ/ΝΧ/CBF250 αλλά κ η Καβασάκι στο ΚLE-500.
Να μην σας τα πολυλογώ.
Η Χόνδα το'χει 34€ κομπλέ.
Η ΚΑΒΑ το'χει 46€ κομπλέ.
Υπάρχουν κ σκέτα καρβουνάκια με 1€ ,τα οποία θέλουν ξεκόλημα & κόλημα.
Αλλά ως γνωστόν ο Κινέζος έχει βγάλει τα πάντα όλα για όλους.
Βρίσκω λοιπόν το ίδιο σε ROC σε εξουσιοδωτημένο της ΧΟΝΔΑ ,στα 14€.
Μετά απο ερώτηση περι αξιοπιστίας του ,ο ιδιοκτητης του καταστήματος μου λέει:
"Εγώ σε όλες τις επισκευες πάντα αυτό βάζω κ δεν είχα κανένα θέμα."
Ευχαριστώ του λέω κ η απόφαση επάρθη.
Με λίγο ακόμα googlarisma το βρίσκω στα 2,5€.
Παραγγέλνω 2 ,αλλά πηγαίνοντας σε γενικό μοτοκατάστημα να πάρω κάποια άλλα πράγματα ,το βρίσκω κι εκεί στα 3,5€.
Παίρνω λοιπόν αυτό ,κ την άλλη μέρα πάω κ παίρνω κ τ'άλλα δυό να τα'χω κάβα.

Ιδού το π@π@ρ@κι
344967



PRICE EDIT
Επειδή το λύσιμο κ η ανακάλυψη φθορών συνεχίστηκε ,μερικές μέρες αργότερα...
Πήγα σε γενικό γνωστό ανταλλακτικάδικο ,απ΄όπου ψωνίζω σχεδόν τα πάντα.
Το συγκεκριμένο κατάστημα εκτός απο after market ανταλλακτικά ,διαθέτει κ τα πάντα όλα απο γνήσια ανταλλακτικά μοτο-κατασκευαστών ,τα περισσότερα βέβαια κατόπιν παραγγελίας.
Πάνω στο ψάξιμο των ανταλλακτικών της λίστας μου ,του ανέφερα την δυσφορία μου για τις υψηλές τιμές των γνησίων Γιαμάπα παρτς ,με κορυφαία την υπερβολικά υψηλή τιμή της πλακέτας με τα καρβουνάκια.
Του φάνηκε κι εκείνου παράξενο κ το τσέκαρε.
Είδε λοιπόν στον on-line τιμοκατάλογο τηςΓιαμάπα ,οτι η τιμή για την πλακέτα ,ήταν εκείνη την ημέρα (Μάρτης'15) 63,2€ κ όχι 149.
Σε ερώτησή μου πώς γινεται αυτό ,μου είπε 2 πράγματα:
1)Εδώ κ καιρό οι τιμές Γιαμάπα αλλάζουν συνεχώς ,ανάλογα με το ,απο ποιά χώρα ,κ απο ποιό στόκ ,γίνονται οι παραλαβές.
2)Πιθανά να μου έδωσε λάθος τιμή ο άλλος υπάλληλος που είχα ρωτήσει ,βγάζοντας μου κοστολόγιο της πλακέτας μαζί με το αλουμινένιο τμήμα του σώματος της μίζας που την φιλοξενεί.

Οπως κ να'χει ,ακόμα κ τα 63,2€ ,είναι σχεδόν τα 2πλάσια απο το ταυτόσημο ΟΕΜ Χονδα ανταλλακτικό(34€) ,το οποίο κ αυτός μου σύστησε να πάρω ,πρίν του εξηγήσω οτι την έχω δέσει ήδη με την πλακέτα της ROC(2,5€).

Τι να πώ....δεν ξέρω...υπερβολικές μου φαίνονται οι διαφορές ,κ παράξενες οι αστάθειες των τιμών

el-Gatto
12/11/2015, 20:07
Να'το πάλι...2,5 € λέμε...τζάμπα πράμα...πάρε-πάρε...
344968

Κι εδώ δίπλα στο original
344970

A ,ξέχασα να αναφέρω τα άλλα γέλια που έμπηξα στην Γιαμάπα ,όταν σε ερώτησή μου για τα 2 στεγανοποιητικά orings του καβουκίου της μιζός ,ο υπάλληλος διάβασε τιμή 16,5€ έκαστο.
Πήρα τα καβούκια παραμάσχαλα κ σ'ένα τσιμουχάδικο ταίριαξα 2 ,πήρα 6 (είπαμε-καβα) με κάποια λεπτά του € ,έφτιαξα καφέ ,άναψα τσιγάρο ,κι έδεσα τη μίζα σύμφωνα με το μανιουάλυ αλλά κ με φωτό που είχα τραβήξει κατα την αποσυναρμολόγηση.

Το περίεργον του πράγματος είναι ότι τα εξαρτήματα που έβγαλα απο μέσα ήταν περισσότερα απο αυτά που υπάρχουν στο σχέδιο.
Συγκεκριμένα 3 ροδέλλες απο τη μιά μεριά κ μιά πλαστική ροδέλλα απο την άλλη ΔΕΝ αναφέρονται στο σχεδιο.
344971

el-Gatto
12/11/2015, 20:11
Οπως κ να'χει εγώ δεν άφησα τίποτα απ'όξω.
Τα ξαναματαβαλα μέσα όπως ήταν τα πάντα όλα.

Και ιδού η μίζα κ πάλι ολόκληρη
344972

344973

Κατόπιν συμβουλής του φίλου μου christof ,της έκανα κ μια δοκιμή με καλώδια απο μπαταρία ,και σβούριξε τρελλά και απροβλημάτιστα.
Οπότε ,σε πρώτη φάση όλα πήγαν καλά.
Απομένει να αποδειχτεί κ το αν θα έχει διάρκεια βέβαια η Κινεζικη μεταμόσχευση.
Ιδωμεν.....




ΥΓ: Μπορεί η όλη ιστορία να φαίνεται απλή ,και σίγουρα είναι ,για κάποιον που είναι επαγγελματίας κι έχει έτοιμες τις γνώσεις κ τι άκρες.
Για μένα όμως που ήμουν "τυφλός" ,μέχρι να βρώ το φώς ,κατανάλωσα πολλές ώρες σε ψάξιμο ,στο νέτ κυρίως.


συνεχίζεται.....

el-Gatto
12/11/2015, 20:21
Ας συνεχίζω το Service ADV ,προσπαθώντας να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά.

Τα πρώτα θέματα που διέγνωσα όταν είδα-άκουσα-καβάλησα το μηχανάκι ήταν τα εξής.
1) Πρόβλημα στη μίζα(αναλύθηκε παραπάνω κ λύθηκε)
2) Μπόσικα πίσω τροχού
3) Διαρροή απο το κάτω μέρος του καρμπυρατέρ
4) Τακάκια μπρός & πίσω φαγωμένα ακανόνιστα(απο τη μεριά του εμβόλου σχεδόν τελειωμένα κ απο την μεριά της γλύστρας σχεδόν καινούργια )
5) Σκληρό σασμάν(Μου "μύρισε" πολυκαιρισμένα λάδια)

Ετσι κι αλλιώς είχα σκοπό να αλλάξω λαδόφιλτρα. Πάντα το κάνω σε αγορά μεταχείρω μοτο.
Ο πρώην ιδιοκτήτης βέβαια ,μου χε πεί οτι δεν χρειάζεται ,γιατί είχε κάνει το τυπικό Service στον "μάστορά" του κ απο τότε η μηχανή έκανε πολύ λίγα κμτρα.
Επειδή όμως ο "μάστοράς" του απεφάνθη "απροβλημάτιστο" κι εμένα μου'ρθε προβληματικό ,ήταν πλέον δεδομένο οτι θα έλυνα-τσέκαρα τα πάντα.

Ξεκινάω βγάζοντας τα λάδια.
Ε...τόσο μαύρο λάδι δεν έχω ξαναβγάλει απο μοτέρ.
344975

Ξεβιδώνω κ το καπάκι του φίλτρου λαδιού ,κ βλέπω το φίλτρο ελαφρώς τσακισμένο ,σαν να ήταν λίγο μεγαλύτερο απ'ότι έπρεπε.
Ευτυχώς πουθενά σκισμένο κ το κύκλωμα λαδιού δούλευε κανονικά.(το έλεγξα απο την γνωστή βίδα "εξαέρωσης" πρίν αρχίσω να λύνω)

Συνεχίζω το ξήλωμα βγάζοντας τεπόζιτο-πλαστικά-κ το καρμπ-το φιλτροκούτι-τον πίσω τροχό ,και ότι άλλο έβρισκα μπροστά μου ,αφού ήθελα να ελέγξω τα πάντα.
Κ καταλήγω κάπως έτσι για αρχή
344976

344977

el-Gatto
12/11/2015, 20:25
Ανοίγοντας το φίλτροκούτι αντικρύζω κ πάλι μπίχλα εγκατάλειψης.
Απορώ πως δούλευε το μηχανάκι.
344978

344979

Το φιλτροκούτι καθαρίστηκε ενδελλεχώς.
Το φίλτρο ήταν τραγικό ,οπότε μετά απο έρευνα αγοράς αγοράστηκε καινούργιο HI-FLOW (kod. HFF4018) στα 11,5€ (τιμή ΥΑΜ-ΟΕΜ 27€)
Μαζί αγοράστηκαν φρέσκα λαδάκια
Φίλτρο λαδιού HI-FLOW (kod.HF142) στα 7€ (τιμή ΥΑΜ-ΟΕΜ 17€)
Τακάκια πίσω της ARTRAX (AX35-152) (τα'χω δοκιμάσει στο Τενεκέ κ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος)
Εξωτερικό φίλτρο βενζίνης με ενσωματωμένο μαγνήτη
Εξτρα Διακόπτη τον οποίο θα παρεμβάλω στο κύκλωμα ,για να έχω τον έλεγχο On-Off στα φώτα ,μια κ απο Γιαπάν ανάβουν μόνιμα με το άνοιγμα του διακόπτη.

344981

βέβαια υπάρχει αρκετή συνέχεια.......

buckley
12/11/2015, 20:28
Οπως κ να'χει εγώ δεν άφησα τίποτα απ'όξω.
Τα ξαναματαβαλα μέσα όπως ήταν τα πάντα όλα.

Και ιδού η μίζα κ πάλι ολόκληρη
344972

344973

Κατόπιν συμβουλής του φίλου μου christof ,της έκανα κ μια δοκιμή με καλώδια απο μπαταρία ,και σβούριξε τρελλά και απροβλημάτιστα.
Οπότε ,σε πρώτη φάση όλα πήγαν καλά.
Απομένει να αποδειχτεί κ το αν θα έχει διάρκεια βέβαια η Κινεζικη μεταμόσχευση.
Ιδωμεν.....




ΥΓ: Μπορεί η όλη ιστορία να φαίνεται απλή ,και σίγουρα είναι ,για κάποιον που είναι επαγγελματίας κι έχει έτοιμες τις γνώσεις κ τι άκρες.
Για μένα όμως που ήμουν "τυφλός" ,μέχρι να βρώ το φώς ,κατανάλωσα πολλές ώρες σε ψάξιμο ,στο νέτ κυρίως.


συνεχίζεται.....

"Γάτος" είσαι , συνέχα παρακολουθούμε ...
ΥΓ Τα "μαστόρια" ασχολίαστα ............

el-Gatto
12/11/2015, 20:29
Πάμε σγα-σγα στο 2) Μπόσικα πίσω τροχού

Αυτό που φαινόταν πρίν το λύσιμο ήταν σαν κάποιο ρουλεμάν σπασμένο.
Το θέμα ξαναματαείναι οτι ,ο έρμος ο πρώην ,είχε αλλάξει κ πληρώσει στον "μάστορά" του ,ρουλμάν κ τσιμούχες κ στους 2 τροχούς.
Με τον τροχό στα χέρια λοιπόν ,κ αφού έβγαλα την τσιμούχα απο την μεριά του δίσκου ,βάζω δάχτυλο περιμένοντας να νιώσω διαλυμένο ρουλμάν ,και ώ του θαύματος εκείνο κολλάει στο δάχτυλό μου κ βγαίνει έξω με την δύναμη της καρδιάς ενός μαρουλιού. :confused:
Μετά το πρώτο σόκ ,κι αφού το μπαζοβγάζω κανα δυο φορές για πλάκα ,κι αφού βγάζω κ τον κεντρικό αποστάστη αποφασίζω να βγάλω κ τα άλλα 2 που φοράει απο την μεριά της γραναζιέρας.
Εκείνα βγαίνουν με το χαρακτηριστικό ζόρι κ με τον τρόπο που πρέπει.
Τα ελέγχω όλα και είναι ίδια κ βάσει μανιουαλ τα σωστά.
Συνειδητοποιώ λοιπόν οτι έχει φαγωθεί η αλουμινένια φωλιά του κέντρου με αποτέλεσμα το ρουλεμάν να παίζει μέσα της κι εκτούτου κ η αίσθηση τραμπάλας στον τροχό.
Το εξωφρενικό του θέματος είναι ότι τα ρουλεμάν κ οι τσιμούχες φαίνονταν όντως καινούργια-αλλαγμένα δηλ.
Πράγμα που σημαίνει οτι ο "μάστορας" είδε οτι έχει ξεχειλώσει η φωλιά του κέντρου ,αλλά πέταξε μέσα το ρουλμάν ,το κλεισε κ με την τσιμούχα ,κ όλα καλά.
Και πληρώθηκε γι'αυτό χωρίς να ντρέπεται.

Κάπου εδώ ξεκινάει αναζήτηση τρόπου υπέρβασης του προβλήματος.
Ζάντα μεταχείρω με μωβ στεφάνι δεν έβρισκα σε φυσιολογική τιμή ,μόνο ασημί ,κ δεν ήθελα να το κάνω 2κολόρε.
Να πλερώσω ΚΑΙ πλέξε ξέπλεξε πήγαινε ψηλά...
Μετά απο πολύ ψάξιμο κ ταλαιπώρια απο αλλαζόνες τορναδόρους ,τελικά βρέθηκε κάποιος που ανέλαβε κ γέμισε την φωλιά με αλουμίνιο κ μετά την ξανάφερε στα μέτρα που πρεπε με τον τόρνο.
10 λεπτά δουλειά ήταν για κείνον.
Πρεσσαρίστηκε καινούργιο ρουλμάν.
Ελέγχθηκε λειτουργικά ,και τα υπόλοιπα (κούμπωμα ρουλμαν+τσιμούχες) τα ανέλαβα εγώ με χειρουργική ευλάβια.
Ε,νταξ ,με βοήθησε κ λίγο ο γάτος μου.
344983

Αν και τα πρώην ρουλμάν ήταν φρεσκοαλλαγμένα ,λόγω του παλλάτζου του τροχού δεν το ρίσκαρα κ πήρα κ πάλι καινούργια ,κ τσιμούχες επίσης.
Προσπαθώντας να αφήσω έτοιμη γνώση για τους ενδιαφερόμενους:
ΡΟΥΛΜΑΝ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ: KOYO 60/22 2RS - Κόστος: 3Χ4,5=13,5 € . . . (τιμή ΥΑΜ-ΟΕΜ 3Χ24,5= 73,50 €)
ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ: ΝΟΚ 28Χ47Χ7 - Κόστος: 2Χ1=2 € . . . . . . . (τιμή ΥΑΜ-ΟΕΜ 2Χ24,5= 49 €)

344984

el-Gatto
12/11/2015, 20:31
Αφού είχα πλέον κομπλάρει ρουλμάν & τσιμούχες ,η χαρά μου μετριαζόταν απο την κατάσταση των ακτινών της ζάντας.
Σκουριά.
344986

Δεν μου πήγαινε να τ'αφήσω έτσι.
Λίγα ακόμα ψώνια σε συρματοβουρτσάκια
344988

- δράπανο - στοργή αγαπη κ προδέρμ - και ....το αποτέλεσμα
344989

el-Gatto
12/11/2015, 20:34
Βούρτσισα κ τα κέντρα ,φύσηξα-καθάρισα πολύ καλά τα πάντα ,γράσσο ,τσιμούχες ,κι έτοιμος ο τροχός.
344990

344991

el-Gatto
12/11/2015, 20:36
Ο λόγος που τα τακάκια ήταν φαγωμενα ανομοιόμορφα οφειλόταν στην παντελή ΜΗ συντήρηση των δαγκανών.
Λύνοντας τα απαραίτητα ώστε να βγάλω τα τακάκια ,συνάντησα βρώμα κ οξείδωση.
Προχώρησα λύνοντας την δαγκάνα ,καθάρισα τα πάντα πολύ καλά ,έβαλα κ λίγο γυαλοχαρτάκι στους πείρους της γλύστρας ,γρασσο σε αυτούς κ στις φούσκες ,κ κλείσιμο διαπιστώνοντας οτι πλέον λειτουργεί γλυκά κ ομαλά.
Φωτό της ιστορίας δυστυχώς δεν ,αφού είμαι μόνος κ με τα χέρια μέσα στα καυθαριστικά κ την μουτζούρα κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατόν.
Την έχω όμως καθαρή κ τελειωμένη.
344992

344993

Οταν την κούμπωσα πάνω στο επίσης καθαρισμένο απο την προυπάρχουσα μπίχλα ψαλίδι ,κάτι δεν μου κάθησε καλά στο μάτι.
Το ψαλίδι του RAID είναι ατσάλινο ,σε αντίθεση με το αλουμινένιο του OPEN ENDURO.
Iσως για αντοχή.
Αλλά όπου είχε χτυπήματα κ αμυχές ,είχε κ σκουριά.

344994

el-Gatto
12/11/2015, 20:39
Ξαναξήλωμα τα πάντα ,τρίψιμο ,καλό καθάρισμα ,μόνωμα ,και ....

344995

344996

344997

el-Gatto
12/11/2015, 20:42
344998

ναι...το ξέρω...είμαι "αρρωστάκι"...

345000

345001

el-Gatto
12/11/2015, 20:44
Εννοείται οτι είχα ήδη γρασσάρει όλους τους άξονες κ τους συνδέσμους του ψαλιδιού ,κάτι που δεν με ταλαιπώρησε καθόλου ,καθώς τον παλιό καλό καιρό έβαζαν γρασσαδόρους παντού.
Κάποιοι βέβαια ήταν βουλωμένοι ,αλλά βγήκαν κ καθαρίστηκαν εύκολα ,με αποτέλεσμα να μπεί φρέσκο γράσσο παντού.

345002

345003

345004

el-Gatto
12/11/2015, 20:46
345005

SPECIAL THANK'S to christof για τον επαγγελματικό κ γεμάτο γρασσο γρασσαδόρο που μου διέθεσε.


Φυσικά καθαρίστηκαν τα πάντα όλα λέμε
345006

Μονταρίστηκε και πλήρως ο τροχός και μπήκε πάνω να δέσει το γλυκό
345007

el-Gatto
12/11/2015, 20:50
345008

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ήταν δυνατόν να παραλειφθεί ένας έλεγχος βαλβίδων.
Το θέμα είναι οτι δεν είχα ξανακάνει κάτι τέτοιο.
Και ,ειδικά σε δαύτο που έχει 2 εκκεντροφόρους επι κεφαλής κ καπελότα ,χρειάζεται γνώση.
Αφού μελέτησα αρκετά ,ανάλογα threads στο ttr250.com ,κάλεσα κ το ζεύγος christof μια κυριακή στο σπίτι για να τους κάνω το τραπέζι.
Φυσικά ο σκοπός μου ήταν να αρπάξω τον christof κ να τον χώσω στο γκαράζ για "ιδιέταιρα".:D
Το έλυσα παρουσία του ,μετρήσαμε παρέα τα διάκενα ,κ μου εξήγησε τι κ πώς να προσέξω για να το φιξάρω-μοντάρω όπως πρέπει τις επόμενες μέρες.
Τον έπρηξα κ στα τηλέφωνα κατα την διάρκεια του μονταρίσματος.
Ελπίζω να τα έκανα όλα σωστά.

Ανοίχτηκε λοιπόν κ μετρήθηκε
345009


Οι ΕΞΑΓΩΓΗΣ ήταν εντός ορίων κ αποφασίστηκε να μείνουν έτσι.
Οι ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ήταν η μιά στο άνω οριο κ η άλλη εκτός.
345010

el-Gatto
12/11/2015, 20:54
345011

Βγήκε λοιπόν μόνον ο ΕΚΚ.ΕΞΩΓΩΓΗΣ.
345012

Μετά απο υπολογισμούς χρειάστηκε να αγοραστεί μόνο ένα καπελότο 185 (τιμή ΥΑΜ-ΟΕΜ 7,5 €) ,αφού το έταιρο 175 μπήκε στη θέση του 172 κι έφερε τα πράγματα ενΤός ορίων.
Για να καταλάβετε
345015

el-Gatto
12/11/2015, 21:00
Καπάκι κ φλάντζα καθαρίστηκαν καλά γιατι είχε τοποθετηθεί φλατζόκολλα.
Μετά απο οπτικό κ χειρονακτικό έλεγχο είδα οτι όλα φαίνονταν σωστά.
Το καπάκι χωρίς αμυχές κ η λαστιχένια φλάντζα μαλακή κ χωρίς παραμορφώσεις.

345017

Είπα να την αλλάξω προληπτικά αλλά η τιμολόγηση με έκανε να αλλάξω γνώμη.
Ρίσκαρα κι έβαλα την ίδια κ μάλιστα χωρίς φλατζόκολλα (εκτός απο τα σημεία με τα λαστιχένεια μισοφέγγαρα στα οποία επέμενε ο christof να βάλω) έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου την πιθανότητα διαρροής άρα κ ξανα μανά λύσιμο.
Ελπίζω να μην χρειαστεί.

Κι εδώ ρυθμισμένες
345018

ΥΓ:
Ολα τα λαστιχάκια-ροδέλες σφιξίματος του καπακιού αγοράστηκαν ΟΕΜ καινούργια.
Οπου αλλού στο μοτέρ υπήρξε τσιμούχα & oring που βγήκε ,μετρήθηκε-δειγματίστηκε κ αγοράστηκε εις ποσότηταν απο τσιμουχάδικο.
345019

Οτι λαστιχένιο βγήκε αλλάχτηκε.
Ελπίζω ο χρόνος που έφαγα για ταξινόμηση κ μετρήσεις να με βγάλει καθαρό κ να μην έχω διαρροές κ λύσε δέσε.

bleach
12/11/2015, 21:00
Δώσε πόνο! Παρακολουθούμε με αγωνία!
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ το τουτούρι! :beer:

ptc
12/11/2015, 21:03
Φοβερη δουλεια! Μπραβο.
:a23:

el-Gatto
12/11/2015, 21:04
Για να βγεί η μίζα χρειάστηκε να ξεμονταριστεί κ το μεταλικό σωληνάκι που κάνει κύκλωμα στο λάδι.
Επειδή κι αυτό ήταν ταλαιπώρημένο απο τον χρόνο ,καθαρίστηκε καλά εντός κ εκτός ,βάφτηκε με χρώμα θερμοκρασίας ,κ μπήκε στη θέση του με καινούργιες χαλκοροδέλες (εμπορίου) ,όπως μπήκε καινούργια κ όποια χαλκο/αλουμινοροδέλα χρειάστηκε να βγεί.
345020

345021

345022

el-Gatto
12/11/2015, 21:05
345023

------------------------------------------------------------------------------------------------

el-Gatto
12/11/2015, 21:08
Διαρροή απο το κάτω μέρος του καρμπυρατέρ
Με αφορμή αυτό ,αλλά κ μετά την αυτοψία φιλτρου-φιλτροκουτίου ,αποφάσισα να λύσω ΚΑΙ το καρμπυρατέρ.
Λύθηκε παρουσία του christof εκείνη την "αποφράδα" Κυριακή ,ο οποίος αφου μου λεγε λύσε και αυτό κι εκείνο ,μετά έφαγε-έφυγε-κ μ'άφησε να παλέψω μόνος με τα κοκοψόψαρα ,να τα καθαρίσω ,κ να τα κάνω πάλι ένα.
Ο παλιοκιαρατάς. :p

Δείτε πως ήταν μέσα ,κι όμως ,το γ@μμνο το Γιαπάν ,έπαιρνε μια χαρά ,κ δούλευε μια χαρά.
345024

345025

345026

el-Gatto
12/11/2015, 21:10
345028

345029

345032
...

el-Gatto
12/11/2015, 21:13
Και λύσε - λύσε φτάσαμε κάπου εδώ
345034

Καθάρισμα στην αυτοσχέδια βούτα μου με αγνό πετρελαιάκι.
345035

345036

el-Gatto
12/11/2015, 21:15
Αν και είχα πάρει καθαριστικό σπρέϋ καρμπ ,αποφάσισα να μην το χρησιμοποιήσω τελικά καθόλου ,με τον φόβο της πιθανότητας να καεί κάποια φλάντζα ή o-ring ,μια και είχα σκοπό να αλλάξω μόνο τα o-ringς της πλάγιας αντλίας επιτάχυνσης ,απο όπου είχα διαπιστώσει κ τη ύπαρξη διαρροής.
Πλυμένα πλέον...
345037

Και σκουπισμένα-στεγνωμένα-φυσηγμένα
345038

Αφού έλεγξα όλα τα λαστιχάκια στεγανοποίησης και δεν είδα εμφανές πρόβλημα ,κι αφού δούλευε χωρίς άλλη διαρροή εκτός της προαναφερθείσας ,άρχισα να δένω με την βοήθεια του μανιουαλιού
345039

el-Gatto
12/11/2015, 21:17
έχοντας βέβαια προμηθευτεί καινούργια τα ελατωματικά o-ringς του καπακιού της αντλίας επιτάχυνσης ,της οποίας η μεμβράνη-στεγανοποιητικό διάφραγμα επίσης ελέγθηκε σχολαστικά χωρίς να βρεθεί υποψία προβλήματος ,περάστηκε κ με λίγο σιλικονούχο σπρέϋ πρίν κλειστεί στο καβούκι της.

Με πολύ προσοχή κ προσήλωση ,έγινε πάλι ένα κομμάτι
345040

345041

345042

el-Gatto
12/11/2015, 21:19
345044


ΥΓ: Φόραγε pilot jet 48 -&- main jet 145 & η βίδα ρύθμισης μίγματος ήταν όταν το έλυσα 2+1/4 στροφές έξω ,απο τέρμα βιδωμένη ,και ,παρ'όλο που το μανιουαλ λέει 1-1,5 στροφές έξω ,την έβαλα στην ίδια θέση μετά απο αναφορές στο ttr250.com ,οτι όντως δουλέυει καλύτερα έτσι.

Σκέφτηκα επίσης να του αλλάξω το jetting προς το πιό πλούσιο ,αλλά ,κάτι τα 33,5 € που ήθελε η ΥΑΜ μόνο για το pilot jet ,κάτι που η αριθμολογία μου το έδειχνε αρκετό για μαμά εξάτμιση κ το παρόμοιας φιλοσοφίας κατασκευής φίλτρο με το μαμά που έβαλα ,αποφάσισα να μην ξοδευτώ άλλο ,ούτε κ να ρισκάρω μπερδέματα.
(προς το παρόν ,αν το κρατήσω αρκετά κι βάλω πιό ανοιχτή εξάτμιση κτλ ,βλέπουμε)

el-Gatto
12/11/2015, 21:23
Μια και υπάρχουν ??? για καύσεις-συμπιέσεις-αναθυμιάσεις ,πιστεύω οτι η εικόνα του μπουζί που βγήκε απο τον κινητήρα ίσως να δίνει κάποιες απαντήσεις.
Ιδού...
345046

345047

345048

Γιά πέτε οι μυημένοι...

el-Gatto
12/11/2015, 21:24
Εννοείται οτι έχει ήδη τοποθετηθεί καινούργιο ,κ μάλιστα επειδή είχα κουραστεί με τα δρομολόγια ,αγοράστηκε μαζί με άλλα ΟΕΜ απο την Γιαμάπα ,αφού τουλάχιστον για το μπουζί η τιμή ήταν φυσιολογική.(7€)
345050

el-Gatto
12/11/2015, 21:26
Εργασιών συνέχεια.........

Αφού έβαλα σε μια τάξη τα μοτερικά κ το πίσω μέρος ,καιρός ήταν να ασχοληθώ με το εμπρός.
Λύθηκαν τα πάντα όλα ,με σκοπό τον έλεγο-καθαρισμα-λίπανση-&-αντικατάσταση σε ότι χρειαζόταν.

Γκαζιέρα...
345051

Σημάδια οξείδωσης εμφανή ,σχεδόν παντού.
345052

345053

el-Gatto
12/11/2015, 21:30
Σε στατικό έλεγχο που έκανα όταν την πρωτοπήρα στα χέρια μου ,το μπροστινό γύρναγε σωστά κ χωρίς κολήματα δεξιά-αριστερά ,κ δεν φαινόταν τζόγος μπρός-πίσω.
Κρίνοντας την συνολική εικόνα που έιχα μεχρι τώρα όμως ,δεν θα μπορούσα να μην ανοίξω κ να ελέγξω-καθαρίσω-γρασάρω έστω (νόμιζα) τα ρουλεμάν κ τις θήκες τους.

Οταν έβγαλα τροχό-καλάμια κ γύρισα σιγά σιγά τις πλάκες σκέτες δεξ-αρ ,άκουσα ένα προειδοπητικό αχνό γραντζούνισμα μή λίπανσης.
Αρχίζοντας το λύσιμο...δεν μιλάμε για οξείδωση...μιλάμε για οξυγονοκόληση...
345054

Δεν μασάω όμως γιατί ,there is nothing that the WD40 can't fix.
345055

Εξω λοιπόν όλα
345056

el-Gatto
12/11/2015, 21:32
345058

και εκ'πρώτης όψης διακρίνω ξεραϊλα και καφέ-θαμπάδα.
345059

345060

el-Gatto
12/11/2015, 21:35
Δε βαριέσαι λέω ,καλό καθάρισμα-γράσσο κ κλείσιμο....ναι καλά...

Μετά το καθάρισμα ,φάνηκαν τα σημάδια.
Ειδικά το κάτω ρουλεμάν ήταν κατεστραμένο.
Τα κυλινδράκια παραμορφωμένα ,κόλαγαν στην θήκη ,και η κωνική γλύστρα στο σκελετό είχε μόνιμα κύματα 9 μποφώρ σμιλεμένα πανω της.
Πώς δι@λο δούλευε το μπροστινό χωρίς να κολλάει....????
345061

Σιγά που θα τη γλύτωνα.
Δε βαριέσαι ,θα αλλάξω κ ρουλεμάν λαιμού ,σιγά τα ωοά.

Αστα τώρα όπως είναι ,να ρίξω μιά ματιά στα καλάμια.
345062

Δεν είδα λέρωμα απο λάδια πάνω τους ,οπότε μια αλλαγή λαδιών μόνο και καθάρισα με δαύτα.
Ναι...ξαναμανακαλά....

Με το που λύνω τον κάτω κολιέ της πρώτης φυσούνας ,ένιωσα υγρασία.
Ηταν καλή χαμηλά ,κ καλά σφιγμένη ,κ κράτησε καλά κρυμένο το μυστικό της διαρροής...
345063

el-Gatto
12/11/2015, 21:37
345064

Και δεν φτάνει αυτό ,παραπάνω ήταν και σκισμένες οι γ@μwφυσούνες
345065

Σε ίδια κατάσταση ήταν και το άλλο καλάμι...

Είχα πλέον μπροστά μου ολική ανακατασκευή μπροστινού.

Τσιγάρο ξανά και καταγραφή ανταλλακτικών & αναλωσιμων που χρειαζόμουν στο ημερολόγιο επισκευών ,ώστε να πάω πάλι για ψώνια την επόμενη μέρα.

Ετσι άφησα το ΤουΤούΡι εκείνο το βράδυ ,έχοντας συνειδητοποιήσει πλέον ότι είχα μέλλον ακόμα μαζί του ,μέχρι να το φέρω στην κατάσταση που θέλω.
345066

el-Gatto
12/11/2015, 21:55
Την επόμενη ,επειδή θα πήγαινα Γιαμάπα να ψωνίσω κ κάτι άλλα ,είπα να ρωτήσω πρώτα εκεί γι'αυτά που χρειαζόμουν.
ΤΙΜΕΣ ΓΙΑΜΑΠΑ:
ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΚΑΛΑΜΙΩΝ.........................2Χ10= 20 €
ΞΥΣΤΡΕΣ ΚΑΛΑΜΙΩΝ.............................2Χ15= 30 €
ΡΟΥΛΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ (ΖΕΥΓΟΣ ΚΟΜΠΛΕ)..............135,50 €
ΣΥΝΟΛΟ: 185,50 €

Γελάσαμε πάλι... Very Happy
Πήρα MONO τα άκρως απαραίτητα κ χωρίς εναλλακτική δυνατότητα ,απο την Γιαμάπα...

...και βούρ για το γνωστό μου ρουλεμανοτσιμουχάδικο ,όπου:
ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΚΑΛΑΜΙΩΝ.........................2Χ4 = 8
ΞΥΣΤΡΕΣ ΚΑΛΑΜΙΩΝ.............................2Χ1,5= 3
ΡΟΥΛΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ (ΖΕΥΓΟΣ ΚΟΜΠΛΕ).....2Χ10=20
ΣΥΝΟΛΟ: 31 €

Για τους ενδιαφερόμενους ,τα ρουλεμάν είναι αυτά:
345072

Και τις τσιμούχες-ξύστρες ,τις βρίσκουμε με αυτές τις διαστάσεις:
345073

Ενα σετ καινούργιες ασφάλειες (4€) ,γιατί οι παλιές δεν είχαν καθόλου μεταλο πλέον ,ήταν σκέτη σκουριά
345074

el-Gatto
12/11/2015, 21:59
Κι ένα σετάκι καινούργιες φυσούνες της CEMOTO (22€)
345076

Kι ένα λαδάκι SAE 5 (7€) (την συγκεκριμένη LowBaget μάρκα την έχω δοκιμάσει στο Τενεκέ κι εχω μείνει άκρως ευχαριστημένος)
345077

Τύπωσα κ την σελίδα που χρειαζόμουν για τις ροπές
345078

και πάμε....

el-Gatto
12/11/2015, 22:03
Για να βγάλω & να βάλω τα νέα σετ ρουλμάν λαιμού ,χρησιμοποίησα τα γνωστά ειδικά εργαλεία ...
Δηλαδή: σφυρί-καλέμι-βαριοπούλα-ματσόλα-σωλήνα-καρυδάκι-προέκταση καστάνιας-ενα κομμάτι ξύλο-WD40-λαδι-γρασο-κ τις παλιές θήκες κ τα παλιά ρουλεμάν γιά βάση πίεσης στα νέα ωστε να κουμπώσουν.
Φωτό της διαδικασίας δεν ,καθ'ότι 2 χέρια μόνο κι αυτά μουτζουρωμένα.
Αλλά είναι η γνωστή διαδικασία , με τα γνωστά γκάπα-γκούπα.

Καλό καθάρισμα σε όλα τα απαραίτητα
Εκανα κι ένα ψιλο βούρτσισμα στις τιμονόπλακες..
345079

Γράσο υπέρ του δέοντος παντού...ακόμα κι εκεί που δεν χρειαζόταν.
345080

Πάνω
345081

el-Gatto
12/11/2015, 22:07
Κάτω
345086

Μοντάρισμα-Δυνατό σφίξιμο να πατήσουν-Ξέσφιγμα- κ χαλαρό σφίξιμο πάλι.(πάντα σύμφωνα με το μανιουάλυ)
345087

Καί jet απο ρουλεμάν λαιμού.:)

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
12/11/2015, 22:08
σε νιωθω απολυτα .. προσφατως τελειωσα τον KLEάνθη .... ακριβώς τα ίδια .. μόνο που δεν ασχολήθηκα με τα καρμπς και τωρα διαμαρτύρονται ....345084

345088

el-Gatto
12/11/2015, 22:11
Αντε πάμε να σιάξουμε τα καλάμια.
Για να μοντάρουμε όμως ,πρέπει πρώτα να ξεμοντάρουμε.
Ναι ,αλλά πως...
Μέγγενη ΔΕΝ...Ειδικό εργαλείο για εσωτερική κόντρα στο κάτω παξιμάδι της μπότας ΔΕΝ...Αερόκλειδο ΔΕΝ...
Είπαμε ,ερασιτέχνες-χομπίστες είμεθα.

Πάμε να δούμε λοιπόν ερασιτεχνικά κόλπα.
Αφαίρεση τσιμουχών με την μέθοδο του γρύλου.(όχι ,δεν χρειάζεται να καντηλιάσουμε κανέναν)
Ξεβιδωνουμε την τάπα του καλαμιού.
Αφαιρούμε ελατήριο-ροδελες-αποστατη.
Σηκώνουμε την μπουκάλα τερμα πάνω.
Γεμίζουμε με λάδι μέχρι πάνω.
Βιδώνουμε πάλι την τάπα.
Αφαιρούμε την ασφάλεια της τσιμούχας.
Σφηνώνουμε κάπου το καλάμι ,με έναν γρύλο αυτ/του στο κάτω άκρο του ,κι αρχίζουμε να βιδώνουμε τον γρύλο.
345089

Και ,οι τσιμούχες αναγκάζονται να εξέλθουν λόγω της πίεσης του λαδιού.
Επειδή θα τρέξει κ λάδι ,η διαδικασία πρέπει να είναι αργή για να μην γίνει μπλάφ ,κ να προβλέψετε για κάποιο κουβαδάκι κάτω απο το σημείο της διαρροής.
345090

Στράγγισμα καλό. (μιλάμε για τρελλή μπόχα το λάδι που χε μέσα)
345091

el-Gatto
12/11/2015, 22:15
Και μετά πολύ καλό πλύσιμο στα πάντα.
Χρησιμοποίησα μπάνιο πετρελαίου (γιατι το είχα διαθέσιμο) με την μέθοδο του φραπέ (βλ.τρελλό κούνημα) κ συνολικά 4 γεμίσματα-κουνήματα-αδειάσματα στο κάθε καλάμι.
Μετά στράγγισμα καλό κ άφημα ανοιχτά ωστε να εξατμιστεί το πετρέλαιο.(αν βάλετε βενζίνη θα στεγνώσει πολύ πιό γρήγορα)
Εγώ τ'άφησα 10 μέρες ανοιχτά λόγω του ότι έμπλεξα με άλλα ,οπότε στέγνωσαν τελείως.
345092

Το ίδιο καθάρισμα και στα παρελκόμενα
345093

Και είμαστε (μάλλον) έτοιμοι για δέσιμο. (ή τρελλοί για δέσιμο)

el-Gatto
12/11/2015, 22:18
Για να δέσουμε ,χρειαζόμαστε επίσης άλλο ένα ειδικό εργαλείο ώστε να μπορέσουμε να εφαρμόσουμε τις καινούργιες τσιμούχες στη θέση τους.
Εψαξα λίγο μπας κ το πάρω ,αλλά το βρήκα απο 30-50 € ,κ είπα ,άστο.

Το εργαλείο του ερασιτέχνη λοιπόν λέγεται ΠλαSτικός Υδραυλικός Σωλήνας PVC ,k η διάσταση που πρέπει να προμηθευτεί κάποιος για να μοντάρει τσιμούχες σε 43άρι συμβατικό (όπως έχουν TTR & TENERE) ,αναγράφεται πάνω στο σωλήνα στην επόμενη φωτό. (1 μέτρο πήρα με 1,5 €)
345095

Οπως βλέπετε ,στο ένα άκρο του κάνει μια διαστολή ,η οποία έχει ακριβώς το μέγεθος που χρειαζόμαστε για την δουλειά.
345096

Ολα τα απαραίτητα μπροστά μας.
345097

el-Gatto
12/11/2015, 22:22
Και πάμε να βάλουμε τσιμούχες.

Το μάνιουαλ λέει: γράσο στα χείλη της τσιμούχας κ λάδι στο καλάμι.
Επειδή όμως στο παρελθόν έχω παρατηρήσει οτι ,η εφαρμογή γράσου στα χείλη της τσιμούχας ,μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα τον εγκλωβισμό σκόνης η κόκκων χώματος εκεί που δεν πρέπει ,κ να δημιουργήσει θέμα...
Κι επειδή το λάδι μαζί με το γράσο θα μπλέξει ακόμα περισσότερο την κατάσταση της προσκόλησης ξένων σωματιδίων...
Γι'αυτό προτιμώ να χρησιμοποιώ σε τσιμούχα & καλάμι λιπαντικό σιλικόνης κατά την άρμωση.(πολύ λίγο κ πρσεκτικό ψέκασμα)
345098

Και για ασφάλεια ΜΗ πληγώματος των χειλιών της νέας τσιμούχας ,το γνωστό κόλπο της ζελατίνας.
345099

Αφού βάλουμε τσιμούχες-ξύστρες-ασφάλειες ,έρχεται η ώρα να βάλουμε κ το λάδι.
Εδώ θα χρειαστούμε κάποιο εργαλείο για να μετρήσουμε την στάθμη(gap)
Mια μικρή πριονόλαμα ,κάνει Τ μ'ένα μανταλάκι & διαγραμισμένη στα mm που θέλουμε ,θα παίξει το ρόλο του δείκτη μέτρησης.
345100

Μπορεί να γίνει το ίδιο κ με άλλα αντικείμενα ,όπως μ'ένα ηλεκτρόδιο ηλεκτροκόλησης πχ.)


Οταν βάλουμε λάδι
ΠΡΟΣΟΧΗ: Καλό τρομπάρισμα πάνω-κάτω πολλές φορές της μπουκάλας ,για να φύγει ο εγκλωβισμένος αέρας απο το κύκλωμα.

Το μανιουαλ έλεγε 555ml λαδιού σε κάθε καλάμι ,κ επιβεβαίωση με μέτρηση στάθμης στα 130mm.
Αλλά το μανιουαλ που έχω είναι του TTR OpenEnduro ,το οποίο έχει διαφορετικό μπροστινό.

Τα δικά μου χρειάστηκαν 630ml λαδιού έκαστο ,για να μου δώσουν μέτρηση στάθμης 135mm ,κ' τα'κλεισα εκεί.

el-Gatto
12/11/2015, 22:25
Τους φόρεσα κ τσι καιρνούγιες τσι φυσούνες ,και νά-τα φρέσκα ,κορδωτά κ χαρωπά.
345102

συνεχίζεται......

ptc
12/11/2015, 22:26
Τα δικά μου χρειάστηκαν 630mm λαδιού έκαστο

(ml εννοεις λογικα)

el-Gatto
12/11/2015, 22:28
Πάμε τώρα για φανοποιοία.

Η εξάτμιση ,λαιμός κ τελικό ,ήταν κάπως έτσι...
345103

Μετά απο κόπο κ τρόπο ,γίναν κάπως έτσι...
345104

Σε παρόμοια οξειδωτική κατάσταση ήταν μασπιέ-λεβιέ φρένου-ταχυτήτων-κτλ.
Τρίφτηκαν επίσης με επιμονή ,κι έγιναν έτσι.
345105

el-Gatto
12/11/2015, 22:30
Κατόπιν βάφτηκαν προσεκτικά με τα απαραίτητα χρώματα ,αναλόγως χρήσης του κάθε αντικειμένου.
345106

Και το βραδάκι ,τα'χα έτοιμα κ κάπως έτσι...
345107

el-Gatto
12/11/2015, 22:32
Κατόπιν ασχολήθηκα με τα ηλεκτρικά.

Ολες οι καλωδιώσεις ελέγθηκαν για φθορές ,μονώθηκαν όπου χρειαζόταν ,και όλες οι φίσες ανοίχτηκαν ,ελέγθηκαν ,και πρίν ξανακλειστούν ψεκάστηκαν με μπόλικο καθαριστικό επαφών μέχρι να καθαρίσουν πλήρως οι επαφές τους.
345110

Το ίδιο ακριβώς έγινε κ' στον κεντρικό διακόπτη ,καθώς κ σε όλους τους διακόπτες-χειριστήρια.

Οταν έφτασα στην φίσα του ανορθωτή όμως...
345111

...σιγά που θα τη γλυτώναμε με απλό ψεκασματάκι.

Καλά που τ'ανοιξα "μαστρο-Μήτσοοοοοοο"....φωτιά θα πέρναμε...
345112

el-Gatto
12/11/2015, 22:34
345113

Πάμε να κάνουμε κ τον ηλεκτρολόγο τώρα....

Εξω κι ο ανορθωτής ,και ΕΥΤΥΧΩΣ ,μετά απο καλό καθάρισμα με σπρέϋ επαφών ,φάνηκε ότι η πλαστική υποδοχή του ,καθώς κ τα φισάκια του ,είναι σε καλή κατάσταση.
345114

Για κάποιον που πιθανά θα ψάξει στο μέλλον για τον τύπο του ανορθωτή του TTR 250 ,είναι αυτός
345115

el-Gatto
12/11/2015, 22:37
Το καλώδιο ,απο την θερμοκρασία που αναπτυσόταν εκεί (μάλλον λόγω κακής επαφής & σπινθηρισμού) ήταν ξερό σαν ξύλο για 2-3cm μετά το τέλος της φίσας.
Κόπηκε εκεί που ξεκινούσε να είναι πάλι μαλακό σαν καλώδιο.
345116

Ξεμονώθηκε η άκρη του
345117

Καινούργιο φισάκι (στο Νο που πρέπει για να ταιριάζει κ να κουμπώνει σφιχτά στο αρσενικό φυσάκι του ανορθωτη)
Σκληρό Θερμοσυστελόμενο ,στο κομμάτι του φισακίου που θα εξείχε πλέον ,λόγω του λιωσίματος της πλαστικής φίσας.
345118

el-Gatto
12/11/2015, 22:39
Προσεκτικό κούμπωμα ,έλεγχος ,κ φαίνεται ΟΚ.
345119

Στη θέση του κ ο ανορθωτής
345120

κι άλλη μιά απο την μεριά που είχε το πρόβλημα
345121



ΥΓ: Για κερασάκι λιπάνθηκαν ενδελλεχώς με λιπαντικό σπρέϋ σιλικόνης οι ντίζες συμπλέκτη -&- γκαζιού.

amyroukai
12/11/2015, 22:42
Ειδικό εργαλείο για την εσωτερική κόντρα -συχνά- δεν χρειάζεται διότι το ελατήριο της ανάρτησης πατάει με ικανή δύναμη ώστε να μπορείς να ξεβιδώσεις την κάτω βίδα και με απλό αλενάκι. Πρέπει απλά να θυμηθείς να το ξεσφίξεις πριν ανοίξεις τις πάνω τάπες. Κανονικά ξεσφίγγει εύκολα.

Αν τώρα τα καλάμια έχουν περάσει από χέρια "έμπειρου ερασιτέχνη-γνώστη γενικού μηχανικού-πασίγνωστου αθηναίου γκουρού αναρτήσεων" κλπ και τα έχει ξεφτιλίσει με αερόκλειδο ή με τα κρουστικά που συζητάνε στο άλλο νήμα, μπορεί να φτάσεις ακόμα και σε μηχανουργείο για να στις βγάλει... Και το manual λέει μιά αστεία ροπή, 8Ν; 10Ν; κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά. Ο γορίλας φυσικά... Τα γνωστά. Ο πασίγνωστος μάστορας αναρτήσεων στις τελευταίες που είχα την χαρά να ανοίξω μετά από την δική του επαγγελματική επικευή, είχε βάλει και τεφλόν υδραυλικού στις βόλτες της κάτω βίδας γιατί τσιγκουνεύτηκε την νέα χαλκοροδέλα. Και από σφιξίματα δεν συζητώ... Απορώ πως δεν βγήκαν και οι βόλτες μαζί με τις βίδες και πάνω και κάτω.

Την μέθοδο του γρύλλου την είχα διαβάσει το πάλαι ποτέ, δεν χρειάστηκε να την χρησιμοποιήσω ως σήμερα ευτυχώς.


Και αν μιλάς για κάτι άλλο εντελώς και παρανόησα, σόρι για το σπαμ :)

motomaniac
12/11/2015, 22:49
ποιο ειναι το τσιμουχαδικο και που?

el-Gatto
12/11/2015, 22:51
Επειδή -ειδικά σε χωμάτινες διαδρομές- είναι συχνό φαινόμενο ,η βαλβίδα του στάντ ,να αρνείταιι να κάνει επαφή ,είτε απο νερά κ λάσπες ,είτε απο κάποιο χτύπημα ,με αποτέλεσμα να πρέπει να κάθεσαι να λύνεις κ να γεφυρώνεις στο βουνό ,αποφάσισα να ξηλώσω αυτή την βαλβίδα τελείως ,κ να γεφυρώσω τήν φίσα της ,ώστε το κύκλωμα να είναι μόνιμα κλειστό.

Η διαδικασία ,όταν γίνεται με ήρεμία κ σε χώρο με τα απαραίτητα ,είναι απλή ,και πλήρως αναστρέψιμη ανά πάσα στιγμή.
Χρειαζόμαστε: 2 κατάλληλα φισάκια - 1 κομματάκι καλώδιο - κι έτοιμη η γεφυρούλα.
345123

(Μaggi ,τράβα μια φωτό ρε συ...Ωραίος.)
345125

345127

typhoon
12/11/2015, 23:00
Εξαιρετικο θρεντ , θαυμάζω την υπομονή κ τις γνώσεις σου.

el-Gatto
12/11/2015, 23:02
@ amyroukai Οπως τα λές είναι φίλε.
Ομως...
Οταν δεν θέλω να ρισκάρω κ πιθανά να μπλέξω ,κ μπορώ να "κάνω αλλιώς"...το κάνω "αλλιώς".;)


@ motomaniac Αν η ερώτησή σου τίθεται ,λόγω εντυπωσιασμού σου απο τις χαμηλές τιμές ,θα εντυπωσιαστείς εξίσου ,σε οποιοδήποτε (σχεδόν) ρουλεμανοτσιμουχάδικο απευθυνθείς.
Αν θέλεις σώνει κ καλά να μάθεις το συγκεκριμένο ,για να μην κάνουμε διαφήμιση ,ρίψε μου πμ. :wave2:

nic mor
12/11/2015, 23:09
Κώστα πόσα θες για να κάνεις και το δικό μου raid έτσι ????
(πρόσεχε τι θα απαντήσεις, γιατί καταγράφεται και αν μου κάνει η τιμή
θα έχεις δεσμευτει :p)

Πραγματικά σε ζηλεύω όπως και όλους τους άλλους που κάνουν ανακατασκευες, γιατί δεν έχω τίποτα από αυτά που χρειάζονται για να γίνει μια τέτοια δουλειά.. :(
Ούτε χώρο ούτε υπομονή ούτε την όρεξη για να ανοίξω τέτοιες δουλειές και πολλά άλλα που χρειάζονται!!

Να είσαι καλά και να το χαρείς όπως γουστάρεις και ξέρεις το εργαλείο!!
Νταξ δεν έχει καμία σχέση με το ktm(???)
αν δεν κάνω λάθος που είχες, αλλά θα σε πάει παντού είναι ότι πρέπει για εκδρομικο!
Είχα φτάσει μέχρι άνω δολιανα τέτοιες μέρες πριν τρία χρόνια!!
Καλοταξιδο και πάλι!!!!

miscelano
12/11/2015, 23:30
κουκλι το κανεις το ταφταφαρ!!!

el-Gatto
12/11/2015, 23:30
Είχα ήδη κάνει πολύ δουλειά πάνω στο Τουτουράκι ,και είχα προσέξει πολύ τις λεπτομέρειες.
Είχα κουραστεί λίγο & Ημουν πλέον έτοιμος να αρχίσω να δένω.

Αλλά....αλλά...κοίταγα τα χτυπηματάκια-ξεφτισματάκια-οξειδωσούλες στο πλαίσιο ,κ δεν μπορούσα να πιάσω στα χέρια μου κλειδιά κ καστάνιες.
Δεν ήταν τίποτα σπουδαίες φθορές ,αλλά είχα κάνει όλα τα υπόλοιπα τέλεια ,κ δεν μου πήγαινε καρδιά ,τώρα που το'χα μισολυμένο ,να αφήσω το πλαίσιο θαμπό κ ξεφτισμένο.
Καθόμουν με τις ώρες κ το κοίταγα στωϊκά ,αναβοσβήνοντας το ένα στριφτό μετά το άλλο.
Δεν ήθελα όμως να κατεβάσω μοτέρ ,να ξηλώνω ψαλίδι-τροχό-τιμονόπλακες κτλ που τα'χα μοντάρει σωστά κι ήταν κομπλέ.
Τα απαραίτητα είπα να φτιάξω ,κι είχα κάνει σχεδόν ανακατασκευή.

Βυθισμένος στις σκέψεις μου ,ακούω την κυρά μου να μου χτυπάει την πόρτα του γκαράζ.
(τις εβδομάδες της ανακατασκευής ,έμπαινα στο γκαράζ πρωί κι έβγαινα πολύ αργά το βραδυ)

"Τι θα γίνει ρε άντρα" ,μου λέει "θα'ρθεις κ σπίτι σου καμιά φορά;"
Της εξηγώ τις σκέψεις μου ,κ τότε μου λέει: "Τι θα κάνουμε τελικά το Πάσχα;"
(στην κοσμάρα της ,εγώ της έλεγα τον πόνο μου ,κι εκείνη ήθελε να μάθει τι κ αν θα φύγουμε για το Πάσχα που πλησίαζε)
Και ξαφνικά ,γυάλισε το μάτι μου ,πετάχτηκα πάνω ,την αγκάλιασα ,την φίλησα ,κ της είπα χαμογελώντας:
Κυρα-Μάρω μου ,μ'έσωσες. :)

Απορείτε τώρα κ λέτε μπρος στην οθόνη: Τι μας λέει ο μλκς;;;
Εξηγώ:
Με το που ακούω την λέξη "Πάσχα" (να μας έχει καλά ο Μεγαλοδύναμος)
μου'ρχεται μπροστά στα μάτια η εικόνα του αρνιού να γυρίζει στη σούβλα τυλιγμένο στην λαδόκολλα.
(αξία ανεκτίμητη)

ΝΑΙ ρε μάγκα...αυτό είναι...λαδόκολλα it isssss.
Kαι βουαλά.......
345129

345130

el-Gatto
12/11/2015, 23:34
Τριμμένο - Μονωμένο . . . .
345131

345132

345133

el-Gatto
12/11/2015, 23:36
Βαμμένο . . . . .
345134

345135

345136

el-Gatto
12/11/2015, 23:38
345137

Α....ναι....ξέχασα κ' την "μπουγάδα".....:lol:
345138

345139


συνεχίζεται....

el-Gatto
12/11/2015, 23:57
Κώστα πόσα θες για να κάνεις και το δικό μου raid έτσι ????
(πρόσεχε τι θα απαντήσεις, γιατί καταγράφεται και αν μου κάνει η τιμή
θα έχεις δεσμευτει :p)

Δεν πληρώνεται ρε φιλαράκι αυτή η ιστορία.
ή μάλλον καλύτερα ,είναι παντελώς ασύμφορο οικονομικά να πληρώσει κάποιος για κάτι τέτοιο.
Ειδικά για ένα ταπεινό Raid.
Ειλικρινά σου μιλάω ,αυτή η φάση για μένα ήταν καθαρά ψυχοθεραπεία κυρίως ,κ μετά όλα τ'άλλα.

Αν θέλεις να σε βοηθήσω όμως για οτιδήποτε θέλεις να κάνεις στο δικό σου ,μετά χαράς.
Βάλε κανα κοψίδι να ψήνεται ,πάγωσε κ καμια μπύρα ,κ πές μου που να'ρθω.:beer:

Πραγματικά σε ζηλεύω όπως και όλους τους άλλους που κάνουν ανακατασκευες, γιατί δεν έχω τίποτα από αυτά που χρειάζονται για να γίνει μια τέτοια δουλειά.. :(
Ούτε χώρο ούτε υπομονή ούτε την όρεξη για να ανοίξω τέτοιες δουλειές και πολλά άλλα που χρειάζονται!!

Να είσαι καλά και να το χαρείς όπως γουστάρεις και ξέρεις το εργαλείο!!
Νταξ δεν έχει καμία σχέση με το ktm(???)
αν δεν κάνω λάθος που είχες, αλλά θα σε πάει παντού είναι ότι πρέπει για εκδρομικο!

Καλά θυμάσαι.
Το ΚΤΜ 250 ΕΧC/F είχα.
Εκείνο ήταν άλλη φάση.
Πολεμικό όπλο για RaceEnduro.
Aλλά εγώ είμαι μπαρμπάδι πλέον ,και έχω αφοσιωθεί στο PouroDuro.:D
Kαι για PouroDuro ,το Τουτούρι είναι τέλειο. :)

Είχα φτάσει μέχρι άνω δολιανα τέτοιες μέρες πριν τρία χρόνια!!

Καλά ,περίμενε τα προσεχώς.
3ήμερο χωμάτινο στην Πίνδο κ πέριξ ,με έδρα την Ελάτη ,πήγα με τους ΠουροΝτούρους & το TTR τον περασμένο Ιούνη.
Stay tuned....;)

Καλοταξιδο και πάλι!!!!
Nα'σαι καλά.:beer:
Και πού'σαι....μην το δώσεις...θα το μετανιώσεις.

el-Gatto
13/11/2015, 00:04
Που είχαμε μείνει; . . . Α . . . ναι . . . στη λαδόκολα... :D
345140

...ε...ννταξ...έτοιμο....μέλωσε....λουκούμι έγινε....έβγαλα τη λαδόκολα κι άρχισα να παίρνω μεζέδες...
345141

Μπήκαν πεντάλ φρένου-ταχυτήτων ,μασπιέ (τα οποία είχαν επίσης βαφτεί) ,τα πάντα όλα με γράσο όπου έπρεπε ,κόλα στα σπειρώματα
345142

el-Gatto
13/11/2015, 00:06
345143

κ καινούργιες ασφάλειες παντού.
345144

el-Gatto
13/11/2015, 00:13
Το τιμόνι του ήταν χάλια...μες στη σκουριά κ τα χτυπήματα.
Σκέφτηκα να το τρίψω-βάψω ,αλλά θυμήθηκα οτι είχα στην άκρη αυτό
345145
κ αποφάσισα να του το κάνω δώρο.

Εγινε μιά τρύπα εκεί που έπρεπε για να κουμπώσει ο διακόπτης.(χρησιμοποιώντας ένα απο τα εργαλεία που θαυμάζει ο daz):winka:
345146

Kουμπώθηκαν τα καβαλέτα-αποστάτες κ μπήκε πάνω.
345147

el-Gatto
13/11/2015, 00:16
345148

345149

ντίζες ,συμπλέκτης ,λαιμός κ τελικό εξάτμισης (επίσης είχαν βαφτεί)
μπήκε κ το μπροστινό ,κι 'αρχισε να δείχνει πλέον μηχανάκι πάλι
345150

el-Gatto
13/11/2015, 00:19
Πάνω κ το καρμπυρατέρ ,ντίζες γκαζιού ,γκαζιέρα ,φιλτροκούτι ,κ καινούργιο φίλτρο αέρα ,αφού πρώτα λαδώθηκε όπως έπρεπε
345151

Καινούργιος διακόπτης καυσίμου ,γιατι ο παλιός ήταν οξειδωμένος εσωτερικά ,έσταζε ,κ το ρουμπινέτο δεν ασφάλιζε σε καμία θέση
345152

Πάνω το τεπόζιτο ,κ βάση μπαταρίας-μπαταρία-καλωδιώσεις ,τακτοποίηση ηλεκτρικών ,κ λαδάκια στό μοτέρ
345153

el-Gatto
13/11/2015, 00:25
Καινούργιο σωληνάκι καυσίμου κ εξωτερικό φίλτρο καυσίμου με ενσωματωμένο μαγνητάκι εσωτερικά (για σκουριά-γρέζια)
345154

Και ναι....έγινε η δοκιμή....και πήρε μπρός με την πρώτη μιζιά(η οποία μίζα "σκοτώνει") ,κ κράτησε ρελαντί κανονικά ,και ανεβάζει όπως πρέπει ,χωρίς μπερδέματα κ δυσλειτουργίες. :a54:
Εγινε και έλεγχος πίεσης λαδιού απο την γνωστή βιδούλα πάνω απο το φιλτρο-κάπακο .κι έδειξε ΟΚ.
Εκ πρώτης άποψης λοιπόν ,φαίνεται να πήγαν όλα καλά. :a013:

foogr01
13/11/2015, 00:28
:a18::a20::a23::a013::a46:






:a014:

el-Gatto
13/11/2015, 00:37
Παραλειπόμενα:

ΟΧΙ...δεν είναι φλυτζάνι με καφέ :p ...είναι το πίσω δοχείο υγρών φρένων :eek:
345155

Αυτό αντίκρυσα όταν το άνοιξα για να αδειάσω τα υγρά ,πρίν καθαρίσω όλο το κύκλωμα κ σερβισάρω την πίσω δαγκάνα.
Το υγρό που περιείχε ,είχε χρώμα δουλεμένου λαδιού κινητήρα ,ήταν παχύρευστο σχεδόν σαν λάδι κινητήρα ,κ στον πάτο είχε και ντελβέ σαν του Λουμίδη. :uplate:

Σε ίδια κατάσταση ήταν κ τα υγρά στο κύκλωμα του εμπρός φρένου.
Δεν πρέπει να είχαν αλλαχτεί ποτέ.
Είμαι σίγουρος οτι ήταν αυτά ,τα ίδια ,που είχε βάλει μέσα το σωτήριον έτος 1995 ο Γιαγ@μώτο ,όταν το μοντάριζε στην γραμμή παραγωγής. :lol:

Οι πύροι που δούλευαν πάνω τα τακάκια ήταν οξειδωμένοι οικτρά.
Τα εμβολάκια της γλύστρας το ίδιο ,κ οι φούσκες ξερές απο γράσο.
Σκουριά μόνο ,τίποτ'άλλο.
Και στην μπροστά κ στην πίσω δαγκάνα τα ίδια.
Δεν δούλευαν φυσικά οι γλύστρες ,έμεναν κολημένες ,με αποτέλεσμα στην κάθε δαγκάνα ,το ένα τακάκι να είναι καινούργιο κ το άλλο τελειωμένο.

Αυτό είναι το ζευγάρι της μπροστινής δαγκάνας
345156

Απορώ πώς φρέναρε το πράμα με όλην αυτή την συνταγή...; :confused:

Φυσικά ανοίχτηκαν τα πάντα όλα ,μπρός κ πίσω ,καθαρίστηκε το κύκλωμα ,βγήκαν έμβολα ,βίδες ,ρακόρ φούσκες ,ανοίχτηκαν οι γλύστρες , κ καθαρίστηκαν ενδελεχώς.
Το πίσω κλείστηκε με καινούργια τακάκια ,φρέσκα υγρά κ γράσο σε φούσκες-γλύστρες.
(θα το ξαναλύσω αργότερα για να βάλω σωληνάκι υψηλής)

Και το εμπρός καθαρίστηκε κ ανέμενε μοντάρισμα επίσης με νέα υγρά-τακάκια-γρασάκια κ σωληνάκια υψηλής που θα προμηθευτώ.
345157

el-Gatto
13/11/2015, 00:41
Μπήκε πάνω κ το ηλεκτρονικό όργανο ,κ κάπως έτσι ,το καληνύχτισα εκείνη τη βραδιά.
345158



Αυτά για σήμερα ,αλλά δεν τελειώσαμε . . . . συνεχίζεται . . . . .:cool:

Tycho Moon
13/11/2015, 05:45
Ωραία δουλειά Κώστα! Μερακλίδικη!!! :beer:

Eversman
13/11/2015, 07:36
Μιά χαρά το πήγες :):beer:

alex14
13/11/2015, 09:15
Πολυ ωραια δουλεια Κωστα

:beer:

Sapadak
13/11/2015, 09:17
και πόσο πωλείται? :look:

el-Gatto
13/11/2015, 09:37
και πόσο πωλείται? :look:
ΔΕΝ πωλείται φίλε μου.
Το φχαριστιέμαι τόσο πολύ ,κάθε φορά που βγαίνω στα βουνά με δαύτο ,που δεν σκέφτομαι κάν την πώληση (προς το παρόν τουλάχιστον)
Οπως θα δείς πιό κάτω ,έχουν γίνει κι άλλες δουλίτσες-βελτιώσεις πάνω του ,κ συνεχίζω ακόμα.
Με "φτιάχνει" το μικρό ,κ το "φτιάχνω" κι εγώ. :)

GIXXERAKIAS
13/11/2015, 09:41
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα στον κόσμο από αυτό που κάνεις για να χαλαρώσεις τα κρύα βράδια του χειμώνα....πραγματικά σε ζηλεύω* για το μεράκι σου και τον χώρο/χρόνο που διαθέτεις για το αριστούργημα σου.Να είσαι καλά να το χαίρεσαι όπως σου αρέσει!:beer:

*Με την καλή έννοια πάντα.

Gia
13/11/2015, 09:46
σουπερ δουλειά αδερφέ, το ανέστησες το μηχανάκι..
:beer:

kyo
13/11/2015, 10:04
καινουργιο το εκανες :a18:

alexxxcbr
13/11/2015, 10:35
Πενα εγινε.:beer:Καλες βολτες

mankam
13/11/2015, 11:50
Το πηρα απο την αρχη, εχεις και το χαρισμα στον γραπτο λογο :a012:. Το εχεις το μικροβιο της ανακατασκευης μεσα σου και δεν αφησες τιποτα στην τυχη!
Σε καλυτερα χερια δεν θα μπορουσε να πεσει η μοτοσυκλετα!:beer:

kosni
13/11/2015, 11:54
Πολυ ωραια δουλεια, μπραβο!!!
:a012::a23::a23:

sapila racing
13/11/2015, 12:01
Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα! Καινούριο το έκανες και λειτουργικά κι εμφανισιακά!
:beer:

Καποια μερα θα γραψω κι εγω την περιπέτεια μου με το μηχανακι που πήρα απο την Κρητη....

el-Gatto
13/11/2015, 12:13
Ευχαριστώ σας όλους ,για τα καλά σας λόγια.:beer:
Χαίρομαι που βρίσκετε ενδιαφέρον το φωτορομάντζο μου.
Θα το συνεχίσω ,με νέα επεισόδια. :)



@ sapila racing : Αναμένω εναγωνίως ,περιπετειώδες ΜοτοΚρητικό θέμα. :a014:

theofilos888
13/11/2015, 12:29
Ωραια το πηγες! Δε σου εβγαλε εντελως την ψυχη!!! Δωσε τη συνεχεια στα πληθη σου!!!! :a014:

el-Gatto
13/11/2015, 12:59
"...Τα δικά μου χρειάστηκαν 630mm λαδιού έκαστο ..."

(ml εννοεις λογικα)
Nαι-ναί φίλε μου.
Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση.
Το διόρθωσα.
:beer:

Bob_o_mastoras
13/11/2015, 13:02
Μερακληδικη δουλεια!!!
Kαλοριζικο!!! :beer:

vaska
13/11/2015, 13:15
Στο είπα και χθες στο βρουμ, ομορφιές. Μερακλίδικη δουλειά, πολύ όμορφο και λειτουργικό το αποτέλεσμα.

:beer:

toyar
13/11/2015, 14:03
πολλα μπραβο............:beer:
-για τη μεθοδικη δουλεια σου
-για το οτι ψαχνεσαι με φθηνες και αξιοπιστες λυσεις σε εργαλεια και ανταλλακτικα
-γιατι γουσταρεις το ταπεινο μηχανακι σου και το φτανεις μεχρι το μεδουλι
και μια απορια:
εψαχνες κατι που να θελει μονο ενα απλο σερβις και σου εστειλαν αυτο........
αν ζηταγες κατι για ανακατσκευη τι θα σου εστελναν;:confused:
και μια βοηθεια:
επειδη εχω ακριβως το ιδιο θεμα με τη φωλια του ρουλεμαν του πισω τροχου θα μπορουσες να μου πεις που το εφτιαξες , με τι κοστος και αν πηγες ολη τη ροδα ή μονο το κεντρο;
ευχαριστω:beer: