PDA

View Full Version : Βόλτα ανοιχτή με αγνώστους...



Σελίδες : [1] 2 3

ggs
08/03/2017, 19:36
Με αφορμή μια κουβέντα που έγινε, διαπίστωσα ότι πολλοί αναβάτες διστάζουν να συμμετέχουν σε μια ανοιχτή βόλτα που ανακοινώνει κάποιος σε ένα φόρουμ.

Υπάρχουν πολλοί που φοβούνται τους άλλους.
Φοβούνται ότι μπορεί να είναι πιο αργοί, ότι μπορεί να "εκτεθούν" οδηγικα.
Ο φόβος είναι μεγαλύτερος όταν στην βόλτα συμμετέχουν και θεωρητικά πιο "έμπειροι" οδηγοί.

Νομιζω, ότι κατ αρχήν ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Αυτό που είναι υποχρεωμένος να σεβαστεί είναι τα όρια τα δικά του και όχι των άλλων.

Τον ίδιο φόβο είχα κι εγώ παλιότερα, ειδικά άμα ήξερα ότι θα υπάρχουν γρήγοροι κσι έμπειροι οδηγοί..

Τότε, ένας αρχαίος σοφός και χιλιάδες φορές πιο γρήγορος και έμπειρος από εμένα μου είχε πει :

"να παρακαλάς να πηγαίνεις βόλτες με πιο έμπειρους. Θα μαθαίνεις πράγματα χωρίς τον φόβο να σε στείλουν στα χωράφια γιατί οι πραγματικά έμπειροι ξέρουν να βλέπουν τα όρια των οδηγών και σε καμία περίπτωση δεν θα κάνουν κάτι που θα φέρουν ένα αρχάριο σε κίνδυνο ".

Και σήμερα, που είμαι αρκετά μεγαλύτερος αλλά το ίδιο αρχάριος, παρακαλάω να συμμετέχω σε βόλτες με πιο έμπειρους οδηγούς. Νοιωθω μεγαλύτερη σιγουριά..

vaska
08/03/2017, 20:00
Ελάχιστοι θα παραδεχτούν ότι είναι νέοι και αργοί, οι περισσότεροι θα θελήσουν να αποδείξουν ότι είναι χεράδες με άσχημες τις περισσότερες φορές αποτελέσματα για την έκβαση της βόλτας.

Για μένα ισχύει το "πηγαίνω βόλτες με μυαλωμένους και συνετούς" ασχέτως ηλικίας και δεξιοτήτων.

tuning
08/03/2017, 20:09
οχι.δεν παω βολτα με αγνωστους πλεον,οσες φορες πηγα δεν το ευχαριστηθηκα.
τωρα πια παω με ανθρωπους που τους ξερω και γνωριζω οτι το χουν,βεβαια οι δικες μας βολτες δεν ειναι του τυπου παω και χαζευω τα πουλακια και τα τοπια κλπ παρα οσο πιο γρηγορες γινεται,κακως το ξερω αλλα δυστυχως δεν γινεται αλλιως για πολλους λογους

ggs
08/03/2017, 20:12
οχι.δεν παω βολτα με αγνωστους πλεον,οσες φορες πηγα δεν το ευχαριστηθηκα.
τωρα πια παω με ανθρωπους που τους ξερω και γνωριζω οτι το χουν,βεβαια οι δικες μας βολτες δεν ειναι του τυπου παω και χαζευω τα πουλακια και τα τοπια κλπ παρα οσο πιο γρηγορες γινεται,κακως το ξερω αλλα δυστυχως δεν γινεται αλλιως για πολλους λογους

Ναι... αν οι βόλτες όμως είναι "πολεμικές" φαντάζομαι ότι δεν τις βάζεις ανοιχτα σε ένα φόρουμ

o teos
08/03/2017, 20:28
Γιώργο....είπες μεγάλες κουβέντες...θα μείνω στο σημείο που λες πόσο καλό κάνει να πηγαίνεις με πιο έμπειρους...το λοιπόν εγώ όπως όλοι ξέρουμε είμαι κολαδι απ τα λίγα..πρόσεξα πόσο καλύτερα οδηγώ όταν μπροστά είναι κάποιος καλύτερος δες blitz η gayros (μ@λ@λες όντως ο γαυρος έχει απ τους πιο σταθερους ρυθμούς όταν οδηγάει και οδηγάει πολύ στρωτα :D)πάρα με κάνα δυο άλλους που κάνανε απότομες κινήσεις ατσαλες με αποτέλεσμα να πρέπει να χω το νου μου και σε αυτο..και πάντα μα πάντα στις βόλτες πάμε όσο μπορούμε αν δεν απλά αφήνουμε να περάσουν οι άλλοι και η σκούπα θα ναι εκεί για παρέα..κάνεις δε θα κοροϊδέψει κανένα..........στην αρχή τουλάχιστον κάτσε να γνωριστούμε πρωτα:evil::p

DAYMAN
08/03/2017, 20:35
ειχα ενα αγχος τετοιο στην 1η σιδεροκωλη -οχι για εμενα ,ξερω ποιος ειμαι και τι ειμαι- αλλα για τα παιδια που συμμετειχαν και πως θα παντρεψουμε ολα οσα αναφερεις στο αρχικο ποστ. Τελικα ολα αυτα καταρριφθηκαν και η εξελιξη της ηταν απροσμενα ομορφη.
Εχω να συμπληρωσω -σε οτι αφορα τον εαυτο μου φυσικα- οτι πιο παλια και μιλαω πριν 20 25 χρονια οταν ξεκινησαν απο στομα σε στομα οτι στη Επιδαυρο πχ θα μαζευτει κοσμος και κανονιζαμε με φιλους των φιλων ω φιλοι καποια εξορμηση οτι δεν σκεφτομουν τπτ απο ολα αυτα και ειχα μια συμπεριφορα υπερμετρης ινδιανιας,ορμης και αγνοιας κινδυνου. Με το περασμα του χροου οταν αρχισα να "μαζευομαι" μετα απο ενα ατυχημα του στυλ ζω δεν ζω και μετα τον ερχομο των παιδιων αρχισα να ζυγίζω και να τιθασευω την οδηγηση μου στα ορια μου.

amyroukai
08/03/2017, 20:41
Να ρίξω και μιά παράμετρο ακόμα: Πόσοι ΘΕΛΟΥΝ να πάνε βόλτα με αγνώστους.

Είμαστε σε ένα μέσο "δημόσιας συζήτησης" και διαβάζουμε συχνά ότι πολύς κόσμος δεν θέλει να γράφει για τον Χ, Ψ λόγο (δεν θα επεκταθώ και σε άλλες συμπεριφορές, δεν είναι η ώρα και το μέρος).

Αν δεν θέλει να έχει επαφή μέσω του λόγου με αγνώστους, πως περιμένουμε να ξυπνήσει ένα πρωί και να πάει βόλτα μαζί τους; Όπως συζητάμε -κυρίως- οι ίδιοι και οι ίδιοι, έτσι βολτάρουμε -κυρίως- οι ίδιοι και οι ίδιοι. Και δεν είναι ότι δεν μπορεί κάποιος άγνωστος να έρθει, προφανώς δεν θέλει. Είναι χιλιάδες άνθρωποι εδώ μέσα, δεν πιστεύω πως όλοι "δεν βγαίνουν μάναμ' " για μιά βόλτα στο κάθε τόσο. Βολτάρουν με την παρέα τους ή μόνοι τους. Είναι συνειδητή η αποχή από τα "κοινά".


Αυτό που λέει ο ggs είναι το δεύτερο κομμάτι, που έρχεται σαν ζήτημα αφού αποφασίσεις ότι "θα εκτεθείς" με την φυσική σου παρουσία σε αγνώστους... Την δική μου εμπειρία στο θέμα την έχω γράψει ξανά και ξανά, θα την προσθέσω αργότερα.

o teos
08/03/2017, 20:43
Όλα μια ιδέα είναι....είναι μέχρι να καταλάβει κάποιος πόσο γαματα παιδιά ειμαστε......το γαματα δεν έχει τόνο επίτηδες :bawl:

Μανολης67
08/03/2017, 20:55
Νομίζω ότι παλιά τα πράγματα ηταν πιο αγνά και πολύ καλύτερα....μεγαλύτεροι σε ηλικία θα θυμούνται που άγνωστοι μοτοσυκλετιστές εκαναν σινιαλα μεταξύ τους και πολλές φιλίες γεννήθηκαν απο τυχαίες συναντήσεις και βόλτες στον δρομο!.
Τωρα με την κρίση και τον κοινωνικό αυτοματισμό - κανιβαλισμό ο κόσμος κλείστηκε γενικά στο καβούκι του...

ggs
08/03/2017, 21:03
Να ρίξω και μιά παράμετρο ακόμα: Πόσοι ΘΕΛΟΥΝ να πάνε βόλτα με αγνώστους.

Είμαστε σε ένα μέσο "δημόσιας συζήτησης" και διαβάζουμε συχνά ότι πολύς κόσμος δεν θέλει να γράφει για τον Χ, Ψ λόγο (δεν θα επεκταθώ και σε άλλες συμπεριφορές, δεν είναι η ώρα και το μέρος).

Αν δεν θέλει να έχει επαφή μέσω του λόγου με αγνώστους, πως περιμένουμε να ξυπνήσει ένα πρωί και να πάει βόλτα μαζί τους; Όπως συζητάμε -κυρίως- οι ίδιοι και οι ίδιοι, έτσι βολτάρουμε -κυρίως- οι ίδιοι και οι ίδιοι. Και δεν είναι ότι δεν μπορεί κάποιος άγνωστος να έρθει, προφανώς δεν θέλει. Είναι χιλιάδες άνθρωποι εδώ μέσα, δεν πιστεύω πως όλοι "δεν βγαίνουν μάναμ' " για μιά βόλτα στο κάθε τόσο. Βολτάρουν με την παρέα τους ή μόνοι τους. Είναι συνειδητή η αποχή από τα "κοινά".


Αυτό που λέει ο ggs είναι το δεύτερο κομμάτι, που έρχεται σαν ζήτημα αφού αποφασίσεις ότι "θα εκτεθείς" με την φυσική σου παρουσία σε αγνώστους... Την δική μου εμπειρία στο θέμα την έχω γράψει ξανά και ξανά, θα την προσθέσω αργότερα.

Μωρέ, μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος δεν θέλει - μπορεί να πάει βολτα, πόσο μάλλον με αγνώστους.

Οικονομικοί, βαρεμάρας, δεν θέλει άλλους κλπ

Λεμε για την περίπτωση που κάποιος θέλει, αλλά φοβάται να "εκτεθεί"

SHOOTER045
08/03/2017, 21:05
Νομίζω ότι παλιά τα πράγματα ηταν πιο αγνά και πολύ καλύτερα....μεγαλύτεροι σε ηλικία θα θυμούνται που άγνωστοι μοτοσυκλετιστές εκαναν σινιαλα μεταξύ τους και πολλές φιλίες γεννήθηκαν απο τυχαίες συναντήσεις και βόλτες στον δρομο!.
Τωρα με την κρίση και τον κοινωνικό αυτοματισμό - κανιβαλισμό ο κόσμος κλείστηκε γενικά στο καβούκι του...


Την Κυριακή καθως κατεβαινα για την πίτα, εκανα σινιάλο σε κάνα δυο.
Πήρα τα @@ μου.
Ε δεν εκανα σε κανέναν άλλο όπως δεν μου έκανε κανείς.
Απο τα ατομα που ηταν εκεί, ήξερα μόνο δυο προσωπικά.
Ε εντάξει.
Θα πηγαινα άνετα με όλους μαζί βόλτα απο κοινού.
Γνωριζομαστε μέσω γραμματοσειρών εδώ μέσα.
Και πολλές φορές δεν φτάνουν αυτές να βγαλεις ασφαλή συμπεράσματα για τους άλλους.
Πρωτα μια γνωριμία,ένας καφές.
Μετα μια βόλτα

7Tolis
08/03/2017, 21:08
Όσο περισσότεροι άγνωστοι,τόσο περισσότερο μελλοντικοί γνωστοί.
Ευγε στα παιδιά που δεν έχουν πρόβλημα να βολτάρουν με όλο τον κόσμο και δημοσιεύουν τις επικείμενες βόλτες τους αναζητώντας παρέα.
Μια οικογένεια είμαστε.

Τώρα αν κάποιος είναι γρηγορότερος,κανένα πρόβλημα,ραντεβού στον προορισμό για καφέ.Ετσι και αλλιώς 2 λεπτά πιο νωρίς θα φτάσει,θα παραγγείλει και για εμάς να τον βρούμε έτοιμο τον καφέ.

buckley
08/03/2017, 21:09
Την Κυριακή καθως κατεβαινα για την πίτα, εκανα σινιάλο σε κάνα δυο.
Πήρα τα @@ μου.
Ε δεν εκανα σε κανέναν άλλο όπως δεν μου έκανε κανείς.
Απο τα ατομα που ηταν εκεί, ήξερα μόνο δυο προσωπικά.
Ε εντάξει.
Θα πηγαινα άνετα με όλους μαζί βόλτα απο κοινού.
Γνωριζομαστε μέσω γραμματοσειρών εδώ μέσα.
Και πολλές φορές δεν φτάνουν αυτές να βγαλεις ασφαλή συμπεράσματα για τους άλλους.
Πρωτα μια γνωριμία,ένας καφές.
Μετα μια βόλτα

Και ότι προκύψει αχαχαχαχαχα

SHOOTER045
08/03/2017, 21:10
Και ότι προκύψει αχαχαχαχαχα

Ε ναι ρε

Χαλαραααα

anavatis19
08/03/2017, 21:17
το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο που λες..και σε αρκετες εκδρομες που εχουν κανονιστει οπως προχθες που πηγατε Φολοη και ηθελα αλλα τελικα δεν μπορεσα, στις υπολοιπες με σκαλωνε και το γεγονος οτι δεν ξερω κανεναν και επειδη βλεπω πως καποιοι εδω εως πολλοι γνωριζεστε με τα μικρα σας ονοματα και εχετε σχεσεις μεταξυ σας με αποθαρρυνε. Τι να παω να κανω λεω ρε γαμωτο? Και αλλοι λογοι βεβαια

aris xj
08/03/2017, 21:19
δεν ερχομαι βολτα μαζι σας ...για να μη σας κομπλαρω...εσας τους αργους....:lol::lol:

σοβαρα τωρα,δυο τρια παιδια τα γνωριζω...θα ηθελα να συμετεχω σε βολτες -καφεδες,αλλα λογο π@@τ@ν@προγραμματαος δεν μπορω.

καπου καποτε θα ''τρακαριστουμε'':D

υγ. και καποιους τους ξερω φυσιογνωμικα αλλα δεν γνωριζω το ψευδωνυμο που γραφουν!

υγ1.το αγχος μου σε μοτοβολτες με ''αγνωστους'' δεν ειναι μην ειμαι πιο αργος,αλλα να ειμαστε και να παραμεινουμε ολοι καλα και ευχαριστημενοι...

7Tolis
08/03/2017, 21:19
Πριν 2 χρόνια και εγω δεν γνωριζα κανέναν.Πήγα σε βόλτα και σιγά σιγά γνωριστήκαμε και παρέα κάνουμε.
Όλα έχουν τη φυσική τους ροή anavatis,μη μασάς.

SHOOTER045
08/03/2017, 21:20
Όσο περισσότεροι άγνωστοι,τόσο περισσότερο μελλοντικοί γνωστοί.
Ευγε στα παιδιά που δεν έχουν πρόβλημα να βολτάρουν με όλο τον κόσμο και δημοσιεύουν τις επικείμενες βόλτες τους αναζητώντας παρέα.
Μια οικογένεια είμαστε.

Τώρα αν κάποιος είναι γρηγορότερος,κανένα πρόβλημα,ραντεβού στον προορισμό για καφέ.Ετσι και αλλιώς 2 λεπτά πιο νωρίς θα φτάσει,θα παραγγείλει και για εμάς να τον βρούμε έτοιμο τον καφέ.

Η κοπή της πίτας ηταν η πρωτη μου συμμετοχή σε μάζωξη του ΜΟΤΟ.
Είχα κάποιους ενδοιασμούς.
Αλλά έφυγαν γρήγορα.
Δηλαδή κάνα δυο παιδιά που τα είχα παρεξηγημενα άλλαξε άρδην η γνώμη μου γι αυτούς.
Μακάρι να ημασταν ποιο κοντά μεταξύ μας.
Δεν υπάρχει η σιγουρατζα της κοινής κατοικίας
Τους ποιο κοντινούς τους χωρίζουν 100 χλμ περίπου.
Αλλά αν κάτσει θα ξαναπαω οποτε μπορω να τους βρω.

Στις βόλτες Τόλη ( το λέει και το όνομα τούς)
Πάμε βόλτα.
Εγώ ξέρω οτι τους ποιο αργους και άπειρους τους βάζουμε μπροστά ώστε ο ρυθμός να είναι ανάλογος.
Όπως πολύ σωστα ειπες.
Αν κάποιος θέλει να τρέξει,φεύγει και ραντεβού στο τέρμα.

o teos
08/03/2017, 21:21
το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο που λες..και σε αρκετες εκδρομες που εχουν κανονιστει οπως προχθες που πηγατε Φολοη και ηθελα αλλα τελικα δεν μπορεσα, στις υπολοιπες με σκαλωνε και το γεγονος οτι δεν ξερω κανεναν και επειδη βλεπω πως καποιοι εδω εως πολλοι γνωριζεστε με τα μικρα σας ονοματα και εχετε σχεσεις μεταξυ σας με αποθαρρυνε. Τι να παω να κανω λεω ρε γαμωτο? Και αλλοι λογοι βεβαια

Αρχηγέ μου......Πες μας το μικρό σου να σε φωνάζουμε και σένα...κάνεις δεν ήξερε κανένα μέχρι που γνωριστήκαμε σε κάποια βόλτα και μάθαμε τα μικρά μας...τσάμπα σου κόβεις τη φορά και το αναλύεις υπερβολικά.....είπαμε την πρώτη φορά δε θα σε κοροϊδέψουμε...........πιστευω.......ισως:bawl:

ggs
08/03/2017, 21:23
το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο που λες..και σε αρκετες εκδρομες που εχουν κανονιστει οπως προχθες που πηγατε Φολοη και ηθελα αλλα τελικα δεν μπορεσα, στις υπολοιπες με σκαλωνε και το γεγονος οτι δεν ξερω κανεναν και επειδη βλεπω πως καποιοι εδω εως πολλοι γνωριζεστε με τα μικρα σας ονοματα και εχετε σχεσεις μεταξυ σας με αποθαρρυνε. Τι να παω να κανω λεω ρε γαμωτο? Και αλλοι λογοι βεβαια

Ναι, μην νομίζεις ότι είσαι ο μόνος. Και μέχρι ενός σημείου είναι λογικό.

Από την άλλη φίλοι γίναμε οι περισσότεροι μέσα από τις βόλτες ή τις συναντήσεις.
Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν σημαίνει ότι είναι και υποχρεωτικό να γίνεις φίλος με όσους πας μια βόλτα ή πιεις ένα καφέ.

Όμως, μέσα απ αυτα γεννήθηκαν και πολύ ισχυρές φιλίες.

vaska
08/03/2017, 21:46
Γυναίκες δεν βλέπω όμως στο θρεντάκι όπως και στις βόλτες. Μπακούρια ερχόμαστε μπακούρια γυρίζουμε. Άμα είναι έτσι ρε "φίλαι" γιατί να κάνω 500-600 χλμ??
:bawl:

azar41
08/03/2017, 21:49
Αν δεν εκτεθείς ,δεν θα μάθεις κι αυτό ισχύει λιγο-πολύ παντού.
Απλά νομίζω εμείς σαν μοτοσυκλετιστές έχουμε το πλεονέκτημα της κοινής τρέλας και αγάπης για το μαγικό μέσο που καβαλάμε και αυτό κάνει πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.

ggs
08/03/2017, 21:51
Γυναίκες δεν βλέπω όμως στο θρεντάκι όπως και στις βόλτες. Μπακούρια ερχόμαστε μπακούρια γυρίζουμε. Άμα είναι έτσι ρε "φίλαι" γιατί να κάνω 500-600 χλμ??
:bawl:

Μπιλ, 600 χλμ για να βρούνε θηλυκια δεν κάνουν ούτε τα λιοντάρια στην Σαβανα.. :lol:

daz
08/03/2017, 22:03
Δε θυμάμαι μια φορά να πήγα βόλτα από εδώ μέσα και να μη πέρασα καλά.

Και όταν δεν γνώριζα κανέναν και όταν γνώρισα κάποιους.

akis_trevor
08/03/2017, 22:08
Και αυτοί που πάνε βόλτες από εδώ,στην πρωτη τους βόλτα πιθανόν να μην ήξεραν κανέναν.
Σίγουρα να ξέρεις κόσμο βοηθάει αλλά οπότε βρέθηκα και με αγνώστους,πάντα ένιωθα οικεία σε βόλτες του μοτό.
Όσο για τον φόβο του είμαι αργός κλπ,ο κάθενας πάει με το δικό του όριο και ρυθμό και δεν χρειάζεται να πιέζει καταστάσεις.

ggs
08/03/2017, 22:16
Βέβαια κανείς δεν έθιξε (ούτε κι εγώ :lol:) και το άλλο.
Όσο δύσκολο είναι σε κάποιον να συμμετάσχει σε μια βόλτα γιατί φοβάται το "άγνωστο", το ίδιο ή κσι περισσότερο δύσκολο είναι να προτείνει κάποιος μια βόλτα δημόσια.

Πολλοί θεωρούν ότι θα πρέπει να έχουν οργάνωση γερμανικού τουριστικού γραφείου, προσανατολισμό Βίκινγκ θαλασσοπορου και διαδρομή για εκπομπή του lonely planet για να βάλουν μια βόλτα...
Μπα...

Βλέπετε που και πότε θέλετε να πάτε ΕΣΕΊΣ βόλτα, και την βάζετε.

Απευθύνεστε σε ενήλικες και δεν έχετε καμία υποχρέωση ή ευθύνη για όποιον έρθει

bulmont
08/03/2017, 22:19
...... γιατί να κάνω 500-600 χλμ??
:bawl:



Μήπως, γιά να μείνει και λίγο μόνη της η μιλφάρα;;;;;;;:bawl:

RaGe_Raptor
08/03/2017, 22:31
πάντως στο δρόμο,και αναλόγως ικανοτήτων η "κατηγοριοποίηση", ο πιο γρήγορος είναι αυτός που είναι διατεθειμένος να πάρει τα περισσότερα ρίσκα (λόγω εγωισμού κτλ) και είναι συνήθως αυτός που θα πρέπει να αποφεύγεις.

Συμφωνώ με το πρώτο ποστ του ggs 100%. έμπειροι,γρήγοροι κι αλλά όχι "ανόητοι" είναι αυτοί που θες για παρέα για τους λόγους που ανάφερε.

amyroukai
08/03/2017, 22:36
Βλέπετε που και πότε θέλετε να πάτε ΕΣΕΊΣ βόλτα, και την βάζετε.

Απευθύνεστε σε ενήλικες και δεν έχετε καμία υποχρέωση ή ευθύνη για όποιον έρθει

Ναι αλλά.


Αλλά πάμε πάλι στο ότι πρέπει να θέλεις παρέα "αγνώστων". Πρέπει να θέλεις να μιλήσεις με αγνώστους, να γνωριστείς με αγνώστους. Και πιθανώς (και το έχουμε δει άπειρες φορές) να μην είσαι δεκτικός στο ότι "κάτι" μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον. Ή είναι μαζί σου ή εναντίον σου, δεν υπάρχει άλλο. Ελάχιστοι μπορούν να δεχτούν "κριτική" και οτιδήποτε δεν είναι θετικό/υπερθετικό εκλαμβάνεται ως "κατηγορία". Οπότε καβούκι, ασφάλεια και έχει ο θεός.


Η επίσης αν είσαι στην φάση "εγώ θέλω να ξεσκάσω και θα είναι ο κάθε τυχαίος που και θα μου την χαλάσει, την ημέρα ΜΟΥ που ΕΓΩ θέλω να ξεσκάσω στο μέρος ΜΟΥ και με τον τρόπο ΜΟΥ" δεν θα συμμετέχεις στα "κοινά" και δεν θα βάλεις βόλτα ανοιχτά ούτε θα πας με άγνωστους.



Η όλη έννοια στο "φόρουμ" είναι να συμμετέχεις. Το να είσαι παρών αλλά να απέχεις, τι νόημα έχει;

Αυτή την λογική και αυτή την νοοτροπία προσπαθώ χρόνια να καταλάβω, ειδικά με τα γραφόμενα κατά καιρούς διαφόρων. Αν βρεθεί άκρη με αυτό, πιθανώς να βρεθεί και άκρη με αυτά που θέλεις να συζητήσεις εν μέσω "θορύβου".

Hell_Rider
08/03/2017, 22:48
Γυναίκες δεν βλέπω όμως στο θρεντάκι όπως και στις βόλτες. Μπακούρια ερχόμαστε μπακούρια γυρίζουμε. Άμα είναι έτσι ρε "φίλαι" γιατί να κάνω 500-600 χλμ??
:bawl:

Γεια σου Billara !!!!

o_gavros
08/03/2017, 22:54
ποστ #164 Από γλυκό αμουρι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127540&page=11&highlight=%CE%A3%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7)
Στην πρώτη μου βόλτα με μοταιους είχαμε αυτά που δείχνει το λινκ.
Δεν ήξερα κανέναν.
Τους έμαθα.
Με κάποιους πλέον είμαστε φίλοι.
Το δεν συμμετεχω γιατί δεν ξέρω κανέναν είναι δικαιολογία προς τον εαυτό του καθενός πρωτίστως.
Κανείς δεν γεννήθηκε ξέροντας άλλους.Κάτι μεσολάβησε και γνώρισε.
Η έκθεση είναι όντως θέμα.
Αλλά δεν είναι ορος του συμβολαίου ότι πρέπει να είσαι φίλος για να πας μια βόλτα.
Στην τελική πως θα ξέρεις ότι πχ ο αμυρουκαης σου κάνει ή ο τσιτσιες δεν είναι του γούστου σου;
Μια δοκιμή θα σε πείσει.
Κι αν δεν, και πάλι νο προμπλεμ.

nidok
08/03/2017, 23:03
Αν περιμένεις να πας βόλτα με τους φίλους σου πολύ πιθανών να μην πας ποτέ.
Στη βόλτα έχεις παρέα αυτήν που ξέρεις καλύτερα, τη μηχανή σου!
Άντε πάτε καμιά βόλτα..

amyroukai
08/03/2017, 23:06
γαύρε σε άνθρωπο πεινασμένο ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΙΣ ΧΟΙΡΙΝΕΣ ΤΗΣ ΝΙΤΣΑΣ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΟ; Θες να θυμηθώ το ζαρκάδι και το μπωλ με το βιδάκι στην κόκκινη σάλτσα και να μου πέσει το παιδί; Κοίτα να δεις κάτι άτομα που μαζεύονται στα φόρα ρε... :bawl:



Να μην πω τίποτα για τον ΠΑΝΤΟΦΛΑ1234467896987 φτου και βγαίνω που επίσης μου τον θύμισες τώρα (διαβάζει ο αλάνης αλλά δεν γράφει). Τον αγαπάμε και με καρούμπαλα και μουνουχισμένο. :bawl:



Αχ, εποχές. Και βγαίνεις από το Χάνι έχοντας φάει ένα σταύλο και ακούς από κάποιον Νπατ "ε παιδιά δεν θα τρέχουμε τώρα που φάγαμε, ΑΥΣΤΗΡΑ τουριστικοί ρυθμοί" και πέφτει εκκίνηση Joe Bar Team σπιναριστοί. Ντάξει. Για τέτοιους παλιοχαρακτήρες μιλάμε... Που λένε ότι "ε, πάμε από Δελφούς μωρέ για χαλαρά" και στρίβουν ΟΛΟΙ για "πιστάκι Δεσφίνας" :lol:


Γαύρε κάτι κάνεις γλυκά ρε μαν, να στο πω και εγώ με την σειρά μου....


ps ήταν και ζεύγος Φουρνά με το 990SM τότε, ε; Τρελό τιμ...

ggs
08/03/2017, 23:45
Ναι αλλά.


Αλλά πάμε πάλι στο ότι πρέπει να θέλεις παρέα "αγνώστων". Πρέπει να θέλεις να μιλήσεις με αγνώστους, να γνωριστείς με αγνώστους. Και πιθανώς (και το έχουμε δει άπειρες φορές) να μην είσαι δεκτικός στο ότι "κάτι" μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον. Ή είναι μαζί σου ή εναντίον σου, δεν υπάρχει άλλο. Ελάχιστοι μπορούν να δεχτούν "κριτική" και οτιδήποτε δεν είναι θετικό/υπερθετικό εκλαμβάνεται ως "κατηγορία". Οπότε καβούκι, ασφάλεια και έχει ο θεός.


Η επίσης αν είσαι στην φάση "εγώ θέλω να ξεσκάσω και θα είναι ο κάθε τυχαίος που και θα μου την χαλάσει, την ημέρα ΜΟΥ που ΕΓΩ θέλω να ξεσκάσω στο μέρος ΜΟΥ και με τον τρόπο ΜΟΥ" δεν θα συμμετέχεις στα "κοινά" και δεν θα βάλεις βόλτα ανοιχτά ούτε θα πας με άγνωστους.



Η όλη έννοια στο "φόρουμ" είναι να συμμετέχεις. Το να είσαι παρών αλλά να απέχεις, τι νόημα έχει;

Αυτή την λογική και αυτή την νοοτροπία προσπαθώ χρόνια να καταλάβω, ειδικά με τα γραφόμενα κατά καιρούς διαφόρων. Αν βρεθεί άκρη με αυτό, πιθανώς να βρεθεί και άκρη με αυτά που θέλεις να συζητήσεις εν μέσω "θορύβου".

Ναι, όλα αυτά μπορεί να ισχύουν. Είναι φυσικό και λογικό να μην θες να ποσταρεις δημόσια μια βόλτα γιατί θες τα δικά σου" πρέπει " σε μια βόλτα. Ούτε είναι" υποχρεωτικό " να βάζεις ή να συμμετέχεις σε βόλτες σε ένα φόρουμ.

Εγώ πχ τις περισσότερες βόλτες τι έκανα - κάνω μόνος μου ή με μικρή και συγκεκριμένη παρέα.

Όμως, όταν βάζω στο φόρουμ μια βόλτα ξέρω ότι μπορεί να έρθει όποιος θέλει και δεν μπορώ να έχω όρους και πρέπει.

Η κουβέντα δεν έχει κανένα κρυφό νόημα πάρα μόνο αυτό που είπα από την αρχή.

Να μην υπάρχει ο φόβος του αγνώστου στην συμμετοχή σε μια βόλτα ή να μην υπάρχει το άγχος της ευθύνης και της οργάνωσης για να βάλει κάποιος μια βόλτα.

BLiTzER
08/03/2017, 23:47
Πηγαίνοντας βόλτες με πιο γρήγορους και καλύτερους οδηγούς, θα μάθεις πράγματα. Δεν πρέπει να αποθαρρύνει κάτι τέτοιο. Εγώ "έμαθα" να οδηγώ πηγαίνοντας τέτοιες βόλτες κάθε Κυριακή, από τις πρώτες μου μόλις επαφές με μοτοσικλέτα. Με περνούσαν τα Vstrom από εξωτερική σε κάθε στροφή (εγώ με 1000άρι SS :lol: ), αλλά δε με ένοιαζε, ακολουθούσα τον ρυθμό μου, δεν πιεζόμουν, αποκτούσα εμπειρία σιγά-σιγά. Όταν λέω "έμαθα", εννοώ ότι από τελείως κουλός έγινα μετρίως κουλός. Έχω πολλά, ΠΟΛΛΑ να μάθω ακόμα, όπως όλοι μας και τέτοιες βόλτες, όπως η "σιδερόκωλη" που κάναμε προχτές, είναι ένας πολύ καλός τρόπος να φτάσεις εκεί.

Από την άλλη, καταλαβαίνω πώς νιώθει κάποιος που ανήκει στους "αργούς" της παρέας. Όλοι έχουμε βρεθεί σε τέτοια θέση και δεν είναι πολύ όμορφο συναίσθημα. Ωστόσο, τουλάχιστον στις βόλτες που κάνουμε εδώ, στο moto.gr, κανείς δεν πιέζεται ποτέ, ούτε πρέπει να νιώθει άβολα. Ο πιο γρήγορος θα ξεχυθεί μπροστά, θα στρίψει σβέλτα τις επόμενες 2-3-5-10 στροφές και θα περιμένει την παρέα λίγο παρακάτω. Έτσι συμβαίνει ΠΑΝΤΑ. Είμαστε μια παρέα και όλοι πρέπει να απολαμβάνουμε τις βόλτες με τον τρόπο μας, χωρίς να περιορίζεται κανείς και χωρίς να κινδυνεύει κανείς. Είμαστε μεγάλα παιδιά, ώστε να γνωρίζουμε το μέτρο και να μην κάνουμε κανέναν να νιώθει άσχημα ή να έρχεται σε δύσκολη θέση. Τέτοια άτομα απομακρύνονται από το σύνολο.

Για όλους μας υπήρξε η πρώτη βόλτα, η πρώτη επαφή με άτομα από εδώ μέσα. Με κάποιους ταιριάξαμε περισσότερο, με άλλους λιγότερο, με άλλους καθόλου. Αλλά σίγουρα κανείς ποτέ δεν πέρασε άσχημα.

anavatis19
08/03/2017, 23:52
Αρχηγέ μου......Πες μας το μικρό σου να σε φωνάζουμε και σένα...κάνεις δεν ήξερε κανένα μέχρι που γνωριστήκαμε σε κάποια βόλτα και μάθαμε τα μικρά μας...τσάμπα σου κόβεις τη φορά και το αναλύεις υπερβολικά.....είπαμε την πρώτη φορά δε θα σε κοροϊδέψουμε...........πιστευω.......ισως:bawl:

χααχχαχαχα οκ! ειμαι ο σπυρος και ειμαι καλα λοιπον. ελπιζω να μπορεσω να ερθω στην χαμενιαδα..ημουν και στο στρατο δοκιμος στις ειδικες δυναμεις και μου θυμιζει στιβο τοπογραφιας αυτο..οσοι το εχουν κανει ξερουν τι εννοοω και τι παλουκι ειναι.

anavatis19
08/03/2017, 23:53
Πριν 2 χρόνια και εγω δεν γνωριζα κανέναν.Πήγα σε βόλτα και σιγά σιγά γνωριστήκαμε και παρέα κάνουμε.
Όλα έχουν τη φυσική τους ροή anavatis,μη μασάς.

ετσι ολα στο μυαλο ειναι

anavatis19
09/03/2017, 00:05
τα διαβασα ολα..ελπιζω λογω υποχρεωσεων να μπορεσω αν ερθω. σε μια βολτα να πω δεν γουσταρα να ερθω γιατι εφαγα μπαν απο τον μπλιτζερ απο πανω και μετα βριζομασταν στα πριβε χαχαχαχαχα...κατι εκδρομες εν τω μεταξυ πεφτουν και με το kawasaki versys adventure greece κλαμπ και καλως η κακως τους ακολουθω! στην επομενη σχεδον δεσμευομαι!

BLiTzER
09/03/2017, 00:11
Με αντιπαθεί πολύς κόσμος εδώ μέσα, αλλά από κοντά είμαι γαμώ τα παιδιά.

anavatis19
09/03/2017, 00:20
Με αντιπαθεί πολύς κόσμος εδώ μέσα, αλλά από κοντά είμαι γαμώ τα παιδιά.

χαχαχαχα αναμονη λοιπον μεχρι την επομενη εξορμηση. και κανα σαββατο η κυριακη που ερχεται καμια κοντινη προς σουνιο παω για αρχη οποιος θελει. αρκει να μην βρεχει βεβαια

o teos
09/03/2017, 00:22
:a9:Σοοοουυςςς τσωπα τσωπα σε αγαπάμε μικρέ μας χορχοδειλε.......:D

andgeo
09/03/2017, 02:33
πότε η επόμενη ;

bulmont
09/03/2017, 06:26
....... (διαβάζει ο αλάνης αλλά δεν γράφει)....



Αρτέμη Μάτσα, εσύ;;;;;;;;;;:bawl:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 06:59
379500

Σύμφωνα με την περιγραφή της εικόνας, όπως κυκλοφορεί στο facebook, πρόκειται για την ιεραρχία σε μια αγέλη λύκων. Οι τρεις πρώτοι λύκοι είναι οι πιο αδύναμοι και άρρωστοι. Αυτοί που ρυθμίζουν το βάδισμα. Αν αντιστραφεί η σειρά, θα μείνουν πίσω θα χαθούν. Στην περίπτωση ενέδρας, είναι οι πρώτοι που θα χαθούν. Πηγαίνοντας μπροστά, ανοίγουν το δρόμο μέσα στο χιόνι και το πατικώνουν. Πίσω τους ακολουθούν πέντε ισχυροί λύκοι σχηματίζουν την πρωτοπορία, ενώ στη μέση, είναι ο πλούτος της αγέλης, 11 θηλυκές, στη συνέχεια, άλλοι πέντε λύκοι σχηματίζουν τα μετόπισθεν. Και τελευταίος, σχεδόν απομονωμένος από την αγέλη, είναι ο αρχηγός-ηγέτης, θα πρέπει να επιτηρεί την αγέλη, να την ελέγχει άμεσα, να συντονίζει και να δίνει τις απαραίτητες εντολές.

alexis_d
09/03/2017, 07:01
Άρα τα δεδομένα μέχρι στιγμής είναι τα εξης:
Ο Αμυρού πεινάει,το Ρέρεσι είναι δείγμα χαρακτηριστικής βόλτας και πως για να πας βόλτα με το μοτο με ξένη παρέα θυμίζει Ε.Σ. :bawl:
Ο λαός λέει πως αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις,κανείς δεν ξέρει κανένα.
Πας και πράττεις τα δέοντα.Στην δική μου πρώτη εκδρομή με αγνώστους συνέβη το ίδιο.Αν θυμάμαι καλά χρέη σκούπας έκανε ένας πολεμιστής...
Γενικά ένα θέμα επικοινωνίας στη σημερινή εποχή υπάρχει. Δυσκολίες επίσεις.Δικαιολογιες ακόμη περισσότερες.
Τελικά μία απόφαση είναι.

devil's animal
09/03/2017, 07:03
η πρωτη βολτα η δικια μου στο moto.gr ηταν η ετησια του μακρινου 2005...τοτε σε Β. Ευβοια, καταρρακτες Δρυμωνα...
εγω με βεσπα p200e, δικαβαλος, χωρις μοτοσυκλετιστικο μπουφαν, μποτες, γαντια, παντελονι...με κρανος δανεικο....
και φοβουμενος μην μεινω απο βενζινα, μπετονακι με μιγμα λαδι-βενζινη, δεμενο στην σχαρα της βεσπας...:cry:

παμε στο σημειο συναντησης στα mc donalds και το τοτε αισθημα μου λεει: "εισαι σιγουρος οτι εχουμε ερθει σωστα? αυτοι ολοι εχουν μεγαλες μηχανες!":lol:
"ναι μωρε, λεω, δεν γ@μεις, αφου θα εχει και γκρουπ για αρχαριους με μικρα"...
και οντως ειχε...
και γνωριστηκαμε...στα σημεια συναντησης...γιατι στον δρομο δεν την παλεψα...:bawl:
και ολα ηταν ομορφα...
μην αγχωνεστε, ζηστε το και ας ειναι και πατατα...
παρτε ματι το τοτε (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=8050&page=6&p=108472&viewfull=1#post108472)...

vaska
09/03/2017, 07:49
Με αντιπαθεί πολύς κόσμος εδώ μέσα, αλλά από κοντά είμαι γαμώ τα παιδιά.Όταν δεν βάζεις την συνεπιβάτιδα να φοράει backpak με την πινακίδα της μηχανής στερεωμένη πάνω του, όταν τρως φυσιολογικά φαγιά, ναι τότε είσαι και γαμώ τα παιδιά

:bawl:

amyroukai
09/03/2017, 07:57
ΣΤΕΛΙΟ ΤΕΡΗ πραγματικά, όσο σε γουστάρω γιατί είσαι ορίτζιναλ (όχι 21) άλλο τόσο απορώ μερικές φορές πως κυκλοφορείς εκτός Δαφνίου και λοιπών αγαπημένων προορισμών.

Ειλικρινά συγγνώμη ρε φίλε που σου χαλάω την φαντασίωση, αλλά... http://ellinikahoaxes.gr/2015/12/19/frozen-planet-gray-wolves-hoax/

Πάρε το λίγο αλλιώς, γενικότερα. Σε μιά μοτοβόλτα ΔΕΝ θα βάλεις τον πιο άσχετο μπροστά γιατί αφ' ενός απίθανο να ξέρει που πάει και αφ'ετέρου σίγουρο ότι θα αποσυντονίσει ΟΛΟΥΣ τους ακολουθούντες αφού δεν θα οδηγεί σωστά. Σε μιά μοτοβόλτα μπροστά θα βάλεις πάντα έναν έμπειρο οδηγό που να ξέρει που πάει, να μπορεί να "διαβάσει" το τέμπο της παρέας και να προσαρμόζεται (άρα θα έχει καθρέφτες, κύριοι :lol: ) ο άπειρος θα πάει προς τα πίσω και θα τον προσέχει η "σκούπα" κατά κανόνα (γιατί έχουμε δει και τόσο άπειρους και ξεροκέφαλους σε γκρουπ που αγανάκτησαν και οι σκούπες).


@Devils από ότι θυμάμαι είσαι ο λόγος (ή από τους λόγους) που βγήκαν οι κανόνες στις ετήσιες; Μπορεί την πρώτη σου φορά να είχες πάει με την βέσπα, δεν ξεχνάω όμως κάποια από τις επόμενες φορές με... τι ήταν... CBR? Το οποίο έβγαζε πιο πολλή βενζίνη άκαυστη από ότι έριχνε στον κύλινδρο, εγώ τότε με την Vegas στο bandit και ήταν ο ένας βλαμμένος που επίτηδες έμενε πίσω από το γκρουπ για να μας περάσει όλους φίλερ με όσα είχε, να κόψει, να μείνει πίσω, να μας περάσει όλους φίλερ με όσα, να κόψει... "α μην δίνεις σημασία, είναι ο τάδε, έτσι κάνει αυτός". Πήρες το αίμα σου πίσω :bawl:




Το αστείο και στενάχωρο είναι ότι ΠΑΛΙ γράφουμε οι ίδιοι... Τέλος πάντων. Καφέ (αν λέγεται καφές ο ντεκαφ) και τα λέμε πιο μετά.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 08:14
Μα εγώ το έβαλα προς αποφυγή και συμμόρφωση για την Βόλτα.
379501
Και για ενθαρρύνω μερικούς γιαναρθουν.

amyroukai
09/03/2017, 08:19
Μα εγώ το έβαλα προς αποφυγή και συμμόρφωση για την Βόλτα.

Και για ενθαρρύνω μερικούς γιαναρθουν.

Ναι και σου εξήγησα και που κάνεις λάθος, όχι μόνο για την φωτογραφία αλλά και για την θεώρησή σου για τις βόλτες και τους συμμετέχοντες.


Πιστεύεις αλήθεια ότι ένας άνθρωπος που έρχεται πρώτη φορά με άγνωστους, θέλει δέκα ζευγάρια μάτια στην πλάτη του και την ευθύνη του να οδηγεί το γκρουπ στον προορισμό;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 08:22
Για να μην γίνονται έτσι οι βόλτες ανέβασα Φώτο και κείμενο.

BLiTzER
09/03/2017, 08:42
Μα εγώ το έβαλα προς αποφυγή και συμμόρφωση για την Βόλτα.
Και για ενθαρρύνω μερικούς γιαναρθουν.

Στελιοτέρη πέρα απο το πραγματικό ή όχι της αγέλης, καταλαβαίνω τι θες να πεις και, πίστεψέ με, οι επίσημες βόλτες του φόρουμ γίνονται ακριβώς όπως τις έχεις στο μυαλό σου. Κανείς δε μένει ποτέ πίσω. Υπάρχουν έμπειροι οδηγοί μπροστά και πίσω από το κάθε γκρουπ για να αναλάβουν. Ο ρυθμός του κάθε γκρουπ είναι ο ρυθμός του πιο αργού του. Και τα γκρουπ χωρίζονται πάντα βάσει δυναμικότητας μοτοσικλέτας (και αναβάτη, αν γνωρίζουμε), ώστε κανείς να μην πιέζεται. Που δε θα πιέζεται έτσι κι αλλιώς, αφού το γκρουπ θα προσαρμοστεί όπως και να'χει.

ΑΛΛΑ σε πιο καθημερινές, "ανεπίσημες" βόλτες δε γίνεται - και δε θέλουμε - να υπάρχει τέτοια οργάνωση. Θέλουμε όλοι να ευχαριστηθούμε την οδήγησή μας. Γι'αυτό βγαίνουμε. Δε θα απαιτήσω από τον γρηγορότερο να πηγαίνει με τον ρυθμό μου επειδή εγώ είμαι κουλός. Ας περάσει μπροστά, ας κάνει τα δικά του, ας χαρεί τα επόμενα 2-3-5 χιλιόμετρα όπως θέλει, μόνος του και ας περιμένει το γκρουπ παρακάτω για να συνεχίσουμε μαζί. Κανένα πρόβλημα. Αυτό συμβαίνει πάντα και είναι όλοι χαρούμενοι. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας.

buckley
09/03/2017, 08:43
η πρωτη βολτα η δικια μου στο moto.gr ηταν η ετησια του μακρινου 2005...τοτε σε Β. Ευβοια, καταρρακτες Δρυμωνα...
εγω με βεσπα p200e, δικαβαλος, χωρις μοτοσυκλετιστικο μπουφαν, μποτες, γαντια, παντελονι...με κρανος δανεικο....
και φοβουμενος μην μεινω απο βενζινα, μπετονακι με μιγμα λαδι-βενζινη, δεμενο στην σχαρα της βεσπας...:cry:

παμε στο σημειο συναντησης στα mc donalds και το τοτε αισθημα μου λεει: "εισαι σιγουρος οτι εχουμε ερθει σωστα? αυτοι ολοι εχουν μεγαλες μηχανες!":lol:
"ναι μωρε, λεω, δεν γ@μεις, αφου θα εχει και γκρουπ για αρχαριους με μικρα"...
και οντως ειχε...
και γνωριστηκαμε...στα σημεια συναντησης...γιατι στον δρομο δεν την παλεψα...:bawl:
και ολα ηταν ομορφα...
μην αγχωνεστε, ζηστε το και ας ειναι και πατατα...
παρτε ματι το είχα ακόμα μαλλί τοτε (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=8050&page=6&p=108472&viewfull=1#post108472)...

αχαχα ρε μπαγάσα Σταύρε.

Bladerunner
09/03/2017, 08:47
Μια βόλτα με αγνώστους πάντα ενέχει το ρίσκο να μη περάσεις καλά. Αν δεν πάρεις ποτέ όμως αυτό το ρίσκο δεν θα γίνουν ποτέ οι άγνωστοι... γνωστοί!

Για τον υπαρκτό προβληματισμό νέων κυρίως αναβατών σχετικά με τον ρυθμό μιας βόλτας, η λύση πιστεύω είναι αυτή που ήδη εφαρμόζεται. Η δημοσίευση σχολίων και φωτογραφιών μετά τη βόλτα, που δείχνουν ότι ανεξάρτητα κυβισμού και εμπειρίας όλοι περνάνε καλά τελικά.

Ο προσωπικός μου προβληματισμός και άγχος -σε βόλτες με πολλά μηχανάκια- είναι τα ...κοκόρια! Και γι αυτά όμως υπάρχει λύση. Δεν τους δίνεις ευκαιρίες για "κοκορομαχία" και ...τέλος.

buckley
09/03/2017, 08:50
Για να μην γίνονται έτσι οι βόλτες ανέβασα Φώτο και κείμενο.

Ρε καμάρι μην το ψειρίζεις ,ξεκίνα με μια κοντινή που θα κανονιστεί και που θα ανταποκρίνεται και το μονοκύλινδρο αερόψυκτο μοτόρι ε και μετά βλέπεις.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 08:57
Ρε καμάρι μην το ψειρίζεις ,ξεκίνα με μια κοντινή που θα κανονιστεί και που θα ανταποκρίνεται και το μονοκύλινδρο αερόψυκτο μοτόρι ε και μετά βλέπεις.

δεν το ψειριζο. διαβασε το 15 δες και την Υπαγραφη μου και θα καταλαβης απο που πρεπει να ξεκινησουμε με τους Νεους και αγνωστους.

vaska
09/03/2017, 09:22
Κάποτε έβγαιναν 2-3 βόλτες τον μήνα και γράφαμε πόσο γαμάτα περάσαμε και πείραζε ο ένας τον άλλον, γνωστοί γνωστούς, γνωστοί αγνώστους, άγνωστοι γνωστούς και αυτό ήταν που με έκανε να λατρέψω τις βόλτες του μοτο. Πιο παλιά παλιότεροι συμφορουμίτες από μένα ξεκινούσαν από Πάτρα απόγευμα για να βρεθούν με τσι Αθηναίζοι για μπυροΐνες στον τότε Κρίκο και γυρνούσαν ξημερώματα πίσω.
Τώρα όλα μας φταίνε, οι άγνωστοι, οι ρυθμοί, οι καθρέφτες ο Ερμής που είναι ανάδρομος.
Τίποτα από όλα αυτά κύριοι δεν φταίει, η αφραγκία φταίει που σε κάνει να ψάχνεις δικαιολογία να μην πας.
Όταν όλοι γράφουν ότι πέρασαν όμορφα ακόμα και αυτοί που δεν ήξεραν κανέναν, όταν μόνο χαμογελαστές φάτσες έβλεπες στις φωτό, όταν τα πειράγματα έδιναν κι έπαιρναν, ακόμα και αυτός που ήταν κάργα προβληματισμένος με το πόσο κουλάδι είναι ή πόσους γνωστούς έχει μέσα στην βόλτα, αναθεωρούσε εύκολα κι έμπαινε και δήλωνε συμμετοχή.
Εγώ προσωπικά γνώρισα πολλά άτομα κι έκανα δυνατές φιλίες μέσα από το φόρουμ και κατάφερα να συνδέσω νικ και φάτσες μέσα από τις βόλτες.
Εγώ προσωπικά σε καμία βόλτα δεν πέρασα άσχημα και σε καμία δεν ένιωσα "εκτός κλίματος". Ακόμα και σε αυτήν που το βράδυ της προηγούμενης έσπασα την τζαμαρία του μαγαζιού μου με την χοντρή, και που τελικά έφτασα στο σημείο του ραντεβού σχεδόν ξεβράκωτος μιας και το παντελόνι έγινε κρόσσια από τον αέρα και που έκανα μόνος μου 400 χλμ για να βρω τους υπόλοιπους, ακόμα και σε αυτήν πέρασα όμορφα και γέμισα μπαταρίες.
Και στην τελική δεν ταιριάζουν όλοι με όλους απλά μοιραζόμαστε την κοινή μας αγάπη για τα δίτροχα, τις βόλτες και την ταβέρνα. Από την άλλη όσο η τιμή της βενζίνης παραμένει "πτητική" και τα εισοδήματά μας βαίνουν όλο και μειούμενα, τόσο θα διυλίζουμε τον κώνωπα και θα ψάχνουμε για δικαιολογίες.

Αυτή είναι η άποψή μου και ο BlitZ είναι και γαμώ τα παιδιά και γράμματα γνωρίζω.

7Tolis
09/03/2017, 09:24
Ωραίο το παντελόνι βρε μπαγάσα :D

Mariner
09/03/2017, 09:56
η αφραγκία φταίει που σε κάνει να ψάχνεις δικαιολογία να μην πας.

Ένας ακόμα λόγος που έχω ακούσει σε σχετικές συζητήσεις είναι πως λόγω της στενότητας που υπάρχει και της μεγάλης μείωσης στις βόλτες πολλοί δεν ρισκάρουν εύκολα να πάνε κάπου που υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην περάσουν καλά. Σου λέει πάω μια βόλτα στο τόσο οπότε θέλω να είναι όπως ακριβώς την θέλω και να την απολαύσω σίγουρα.Παλιότερα που βγαίναμε βόλτα τουλάχιστον κάθε 2ο ΣΚ και μία να σου έβγαινε φόλα δεν έτρεχε τίποτα, σε λίγες μέρες θα ήσουν πάλι στο δρόμο.

DAYMAN
09/03/2017, 10:00
το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο που λες..και σε αρκετες εκδρομες που εχουν κανονιστει οπως προχθες που πηγατε Φολοη και ηθελα αλλα τελικα δεν μπορεσα, στις υπολοιπες με σκαλωνε και το γεγονος οτι δεν ξερω κανεναν και επειδη βλεπω πως καποιοι εδω εως πολλοι γνωριζεστε με τα μικρα σας ονοματα και εχετε σχεσεις μεταξυ σας με αποθαρρυνε. Τι να παω να κανω λεω ρε γαμωτο? Και αλλοι λογοι βεβαια

μην το σκεφτεσαι ο καιρος περναει και το κιταπι γραφει απραγια,εσωστρεφεια,κτλ. Κανενας δεν ηταν κολλητος απο πριν. Οσους γνωρισα απ εδω μεσα τους γνωρισα απο βολτες και σε πληροφορω δεν βλεπω την ωρα να ξαναπαω παρεα. Ειδικα η Φολοη ειναι αυτο που λεμε ... δεν το χανω με τπτ.
Στην επομενη να εισαι παρων και θα περασεις πολυ καλα ειμαι σιγουρος.

sniper
09/03/2017, 10:17
Την Κυριακή καθως κατεβαινα για την πίτα, εκανα σινιάλο σε κάνα δυο.
Πήρα τα @@ μου.
Ε δεν εκανα σε κανέναν άλλο όπως δεν μου έκανε κανείς.
....


Αναμμένος ο φάρος;

o teos
09/03/2017, 10:28
Η αφραγκια δύστυχος μας εχει κανει ολους πιο σφιχτούς,ολοι θα θελαμε να παμε καθε κυριακη βολτα να φαμε να πιουμε και να γυρισουμε βραδυ...οκ δεν γινεται αυτο..ΑΛΛΑ...προσωπικα προτιμω να δωσω τα 60-70 ευρω ας ουμε που χαλασα στη φολοη παρα να παω να τα δωσω για ενα βραδυ ποτο-φαι-καπνιλα-φασαρια κλπ και ας μη βγω και το επομενο σκ..και μην πει κανεις αα εγω δε βγαινω α εγω δεν κανω δε δειχνω...οκ υπαρχουν περιπτώσεις που οντως δεν εχουν(δε μιλαμε για ανθρωπους που δεν εχουν δουλεια η καποιο εισόδημα ετσι μην παρεξηγηθώ) ειλικρινα και πανε εστω μια βολτα οπως και να χει καπου τριγυρο..απο κει και περα ειναι θεμα ψυχολογιας και επιλογων..θα παω μπουζούκια η για σουσι με τη γκομενα η θα βγω να ξεδώσω με αγνωστους που θα γινουν γνωστοι...ευκολα...ααα και για οσους το σκέφτονται σας πληροφορώ πως εχω περασει πολυ καλυτερα στις βολτες με τους τρελους ''αγνωστους'' απο δωμεσα παρα με τους φιλους που παω καμια φορα:D

Sapadak
09/03/2017, 10:28
Μια βόλτα με αγνώστους πάντα ενέχει το ρίσκο να μη περάσεις καλά. Αν δεν πάρεις ποτέ όμως αυτό το ρίσκο δεν θα γίνουν ποτέ οι άγνωστοι... γνωστοί!

+1
Οταν είσαι με γνωστούς και αγνώστους πας με τους γνωστούς.
Οταν είναι όλοι ανγωστοι, τότε απο τα πρώτα χλμ καταλαβαίνεις με ποιον μπορείς να είσαι κοντά

SONone
09/03/2017, 10:49
εγω τι να πω.... η ιστορία μου στο φόρουμ/βόλτα ηταν ως εξης..
άρχισα να διαβάζω και έβλεπα τις βόλτες και ζήλευα το πόσο καλά περάσανε και φάγανε και ευχαριστηθηκαν.
πήρα την απόφαση να δω απο κοντά τι ειναι αυτοι οι τυποι που αγαπάνε τοσο κατι που αγαπάω και εγω (την μοτοσυκλέτα)
πηγα σε μια συνάντηση για καφε στο Αιγάλεω (λεω τι εχω να χασω το πολυ πολυ αν δεν μου μιλάει κανεις να πιω μια μπυρα και να φυγω)
μπαίνω μεσα συστήνομαι και στην αρχη ένοιωσα λιγο περίεργα. οτι αυτοι γνωρίζονται και εγω ειμαι ο ασχετος και τοτε
ερχετε ο τρουπις να μου μιλήσει να με γνωρίσει να δει ποιος ειμαι και τι ειμαι με την γνωστή ευγενια του "είσαι ο και λέγεσαι" :D αλλοι μπορει να το εβαζαν στα ποδια εγω του απάντησα. μετα απο λιγο ο Χαρης
τα οικονομικά μου τοτε δεν ηταν για βολτα και κάποιες μου φαινόταν μακρυά.
άρχισα να πηγαίνω στις Δευτέρες για την μπυρα και γνωρίστηκα συμπάθησα , ξενέρωσα με κάποιους , μετα ακολούθησαν οι βόλτες σιγα σιγα και ειδα οτι περνούσα καλα. εκανα χαβαλε με ατομα που ηξερα μονο ενα nickname
οταν αποφάσισα να βαλω την πρωτη βολτα λεω δεν θα ερθει κανεις. και τελικα μαζευτήκαμε καμπόσοι και στην πορεία λοιπον γνωρίστηκα και με κάποιους έχουμε φιλια και εκτος φορουμ/βολτας γιατι αγαπαμε και το φαγητό! :cool:

πλέον ειμαι εγω αυτος που ρωτάει "είσαι ο και λέγεσαι".

τα παντα ειναι να πάρεις την απόφαση να σηκωθείς να δεις τι ειναι εξω απο το σπιτι σου.

οσο για τις βολτες οπως ειπαν και οι περισσότεροι οτι δεν ειναι θεμα εμπειρίας και αν κάποιος φοβάται την οδήγηση του οτι μπορει να ειναι αργος μια και το group σπαει και κάποιοι φεύγουν μπροστά και συναντιώμαστε παρακάτω, αλλα αν φοβαται τοσο ας παει την πρωτη του βολτα με τον Eversman και θα του φύγουν ολοι οι ενδοιασμοί :lol::D:lol:

amyroukai
09/03/2017, 11:02
Σε κάθε περίπτωση βέβαια, επειδή δεν δεσμεύεσαι από συμβόλαιο και δεν έχεις ποινικές ρήτρες, πάντα μπορείς να πας να δεις και όπου νιώσεις άσχημα, μάλλον πριν καν νιώσεις άσχημα, χαιρετάς για να μην σε ψάχνουν και φεύγεις.






Στις πρώτες βόλτες με το φόρουμ, ΚΟΥΛΑΔΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΑ δηλαδή χειρότερος από τώρα λίγο, είδα χαμογελαστές φάτσες, είδα αρκετούς να μου λένε "μη σκας, θα σε έχουμε στον νου μας" (όσα ευχαριστώ να πω στον filipp0s για εκείνες τις βόλτες θα είναι λίγα) και έτσι ήταν. Βέβαια, δεν είχα "δική μου παρέα" με μηχανές τότε, οπότε η βόλτα με το φόρουμ δεν είχε " εσωτερικό ανταγωνισμό". Δεν με έκανε κανείς να νιώσω άσχημα που είμαι αργός, πάντα κάποιος περίμενε στην διασταύρωση για να μην χαθώ και μετά έφευγε στον ρυθμό του, γενικά ήταν "και μαζί και μόνος" αλλά όσο πρέπει μόνος για να μην νιώθω παρατημένος/χαμένος/αβοήθητος και να μην πιέζομαι με κάποιον κολλημένο πίσω μου έξω από το όσο μπορούσα και γίνει κανένα κακό. Φυσικά ο #1 παράγοντας ήταν ότι ΗΘΕΛΑ να πάω βόλτα.


Το οικονομικό είναι φτηνή δικαιολογία που έχει γίνει η καραμέλα για όλα. Ναι προφανώς σε πολλές περιπτώσεις τελειώνει ο μισθός πριν το μήνα, δεν ισχύει για όλους και δεν ισχύει πάντα.


Πχ και πολύ φιλικά σε σχέση με ότι είπε ο αναβάτης19, όταν υπάρχει βόλτα για την όποια "Φολόη" ούτε που θα μου περάσει να πάω στο όποιο "Σούνιο". Βασικά δεν θα ξυπνήσω και δεν θα ντυθώ να πάω σε όποιο "Σούνιο", είναι πεταμένος χρόνος. Ο προορισμός κάνει την βόλτα στην δική μου λογική κατά πρώτον και η διαδρομή κατά δεύτερον (καλά μπορεί και ανάποδα ή εξίσου). Σε ότι αφορά την παρέα βλέποντας και κάνοντας αν είναι άγνωστοι όπως είπα στην πρώτη γραμμή του παρόντος. Πλέον έχω δει και έχω μιά εμπειρία να ξέρω που θα ταιριάξω και που όχι, σαν μοτοβόλτα πάντα λέμε, όχι για τους ανθρώπους. Και χαίρομαι που τουλάχιστον αυτοί οι "ίδιοι και οι ίδιοι" σε όσες βόλτες γίνονται κρατάνε ψηλά την σημαία του αγνού και αμόλυντου στροφολάγνου χιλιομετροφάγου εξερευνητή-κοψιδοκαταβροχθιστή.

sniper
09/03/2017, 11:03
Κάποτε, 2002-2003 που πήρα την απόφαση να πάω σε βόλτα του moto.gr, με hornet 600, κατάλαβα ότι δεν ήξερα να οδηγώ, ότι τα κ@λόπαιδια εδώ μέσα δεν ήταν όντως κ@λόπαιδα και αν δλδ γινόταν σήμερα αυτά που γινόταν τότε, κανένας δεν θα ξαναπήγαινε σε βόλτες.

Τότε βέβαια μετρούσαμε κόκκαλα και χάσαμε και φίλους.

SHOOTER045
09/03/2017, 11:08
Αναμμένος ο φάρος;

Ναι
Μαζί με σειρήνα

Leon67
09/03/2017, 11:08
Στον προορισμό ΟΚ με οποιονδήποτε. Τα οργανωμένα καραβάνια με προπομπό και σκούπα με ενοχλούν και με απωθούν και κυρίως είναι κάπως αντίθετα στο τι ζητάω και τι νιώθω εγώ σε μια βόλτα με την Suzie. Όσο για βολτίτσες κοντινές 100-150 χλ συνολικά με μικρή αγνωστη μοτο παρέα πάλι η εμπειρία λέει να αποφεύγονται. Μονο με γνωστούς λοιπόν και κυρίως με αυτούς που δεν έχουν να αποδείξουν κάτι.

buckley
09/03/2017, 11:13
Κάποτε, 2002-2003 που πήρα την απόφαση να πάω σε βόλτα του moto.gr, με hornet 600, κατάλαβα ότι δεν ήξερα να οδηγώ, ότι τα κ@λόπαιδια εδώ μέσα δεν ήταν όντως κ@λόπαιδα και αν δλδ γινόταν σήμερα αυτά που γινόταν τότε, κανένας δεν θα ξαναπήγαινε σε βόλτες.

Τότε βέβαια μετρούσαμε κόκκαλα και χάσαμε και φίλους.

Καλά σε λέω εγώ Μάμολα...

buckley
09/03/2017, 11:20
Πλάκα πλάκα πάντως ρε περιμένετε κάποιοι νέοι που σας βλέπουν με τα πολύχρωμα "δέρματα" πάνω κάτω που φοράτε στις βόλτες να μην το ξανασκέφτονται...
Σου λέει "που πάω εγώ εκεί πέρα τώρα να μπλέξω"...
Βάλε που έχετε στήσει μια "κλίκα" ,βάλε λίγο ο άλλος που φιλοφοβάται ,πολύ θέλει ???

amyroukai
09/03/2017, 11:23
"δέρματα" πάνω κάτω που φοράτε στις βόλτες

άσε γιατί με έχει διαολίσει αυτός ο ξεμυαλίστρας ο ptc με το παντελόνι που ανέβασε γιατί κάτω δέρματα δεν έχω :bawl:


δηλαδή ο νέος φοβάται μην γίνει η βόλτα blue oyster bar? come to the leather side, we have lubricants.

o teos
09/03/2017, 11:24
Ψιτ λιγα με τα δερματα εεε...με τα δερματα λιγα..:bawl:

Τα δερματα τα φοραμε για προστασια δεν σημαινει οτι δερμα=γρηγορος κανιβαλος..εγω που τα φοραω ειμαι κολαδι:p

sniper
09/03/2017, 11:25
Πλάκα πλάκα πάντως ρε περιμένετε κάποιοι νέοι που σας βλέπουν με τα πολύχρωμα "δέρματα" πάνω κάτω που φοράτε στις βόλτες να μην το ξανασκέφτονται...
Σου λέει "που πάω εγώ εκεί πέρα τώρα να μπλέξω"...
Βάλε που έχετε στήσει μια "κλίκα" ,βάλε λίγο ο άλλος που φιλοφοβάται ,πολύ θέλει ???


Καλά, οκ, αυτό δεν ισχύει.

Εϊχα πάει σε εκτός moto.gr βόλτα με αγνώστους, σε μένα, ένας απο αυτούς λίγο αργότερα έτρεχε στο Πανελλήνιο ταχύτητας, και ήμουν ο μόνος με δέρματα, κι ο πιο αργός.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 11:26
Πλάκα πλάκα με όλα αυτά που διαβάζω φοβάμαι να ανεβάσω και μια νυχτερινή για σήμερα στην καντίνα του Λυκαβηττού.

amyroukai
09/03/2017, 11:33
Πλάκα πλάκα με όλα αυτά που διαβάζω φοβάμαι να ανεβάσω και μια νυχτερινή για σήμερα στην καντίνα του Λυκαβηττού.

ΣΤΕΛΙΟ νυχτερινή Λυκαβηττό ΥΠΟ ΒΡΟΧΗ σε ένα έρημο και όχι καλοφωτισμένο πάρκινγκ, πάλι; Όπως τότε με το ψοφόκρυο και την άφαντη πανσέληνο που πήδηξες την μάντρα στο εγκαταλελειμμένο πάρκινγκ στο Μικρολίμανο; Χωρίς πλάκα πλάκα ούτε ωραία θα είναι ούτε κόσμο θα μαζέψεις. Μην απορήσεις και μην το πάρεις ως προσωπική απόρριψη. Το ότι έχεις το τηλέφωνο και την διεύθυνση του σπιτιού σου φάτσα φόρα στο ίντερνετ δεν λέει τίποτα από μόνο του και δεν κάνει την πρότασή σου ελκυστική.

devil's animal
09/03/2017, 11:36
@Devils από ότι θυμάμαι είσαι ο λόγος (ή από τους λόγους) που βγήκαν οι κανόνες στις ετήσιες; Μπορεί την πρώτη σου φορά να είχες πάει με την βέσπα, δεν ξεχνάω όμως κάποια από τις επόμενες φορές με... τι ήταν... CBR? Το οποίο έβγαζε πιο πολλή βενζίνη άκαυστη από ότι έριχνε στον κύλινδρο, εγώ τότε με την Vegas στο bandit και ήταν ο ένας βλαμμένος που επίτηδες έμενε πίσω από το γκρουπ για να μας περάσει όλους φίλερ με όσα είχε, να κόψει, να μείνει πίσω, να μας περάσει όλους φίλερ με όσα, να κόψει... "α μην δίνεις σημασία, είναι ο τάδε, έτσι κάνει αυτός". Πήρες το αίμα σου πίσω :bawl:





δεν ξερω αν ειμαι ο λογος που βγηκαν οι κανονες στις ετησιες...τοτε δεν λεγοντουσαν καν "ετησιες"...αλλα ενα βιτσιο το ειχα...και το ψιλοεχω ακομα...:blush:

τοτε με την βεσπα, επειδη ηξερα την διαδρομη, εσπασα απο το γκρουπ των "λουλουδιων" και ενω ειχαν σταματησει καποια παιδια για φυσιολατρια στην διαδρομη, βρεθηκα να ανεβαινω τον Αγιο ξυνοντας ποδιες στην βεσπα, ακολουθωντας τους...
ακομα θυμαμαι ενα κιτρινο gsxr 1000 μονοκαβαλο να πηγαινουμε σχεδον μαζι...φτανοντας μετα απο λιγο στους καταρρακτες και ενω εκεινος ειχε φτασει 2-3 λεπτα νωριτερα, και ειχε βγαλει κρανος με βλεπει που σκαω μυτη με το χρεπι..και μου λεει: "ρε φιλε μας δουλευεις? σε εβλεπα απο τους καθρεφτες μου και δεν το πιστευα! ανοιξα στο τελος γιατι θα παθαινα ψυχολογικα"...:lol:
οχι οτι αυτος ηταν κουλατζα και εγω ο υπερτατος χερας...αυτος εκανε την βολτα του και εγω απο τον ενθουσιασμο μου που το ζουσα (δεν ειχα βρεθει ξανα σε μεγαλη βολτα με κομβοϊ τοσων μηχανων) και την γνωση της διαδρομης κινουμουν σε ρυθμους, τωρα πεφτω, τωρα το σωνω και γαμωτ, γαμωτ, γαμωτ δεν εχει φρενα το ρημαδι...:bawl::bawl:


οταν πηγαινα ομως μετα στο Δελεαρ, μου ειχε μεινει σαν "ο τυπος με την βεσπα και το μπετονι"...

την επομενη χρονια πηρα το 636 και καταλαβα ποσο κουλαδι ημουν...και σε διαδρομη που δεν ηξερα (επιδαυρος) με περνουσε ο k0panos (τοτε Titanas) με το v-strom απο εξωτερικη στο χαλαρο...
ανοιγα στην ευθειες μονο και φιλεριαζα τα παντα με +οσα, σε αποσταση εκατοστου γιατι μου εδινε αδρεναλινη...:D

περασε πολυ νερο στο αυλακι απο τοτε...

και ενα τελευταιο σημαντικο ειναι οτι αυτοι που γνωριζονται και προσφωνιζονται με το "μαλακα" λογω οικειοτητας δεν γνωριζονται-νταν ΜΟΝΟ απο βολτες αλλα και απο τον καφε στην πολη που ηταν συνηθεια (τουλαχιστον τοτε) και υπηρχε μια σιγουρη επαφη, ακομα και βολτα να μην γινοταν το σ/κ....

bulmont
09/03/2017, 11:46
Στην πρώτη δικιά μου βόλτα ο μόνος που γνώριζα (και που τον λάδωσα γιά τα καλά...) ήταν ο Βάσκας
και ηταν μιά βόλτα σβέλτη ''του Σπύρου'' Ιανουάριος του '11.
Ειχα το μικρότερο μηχανάκι, και τον χειρότερο εξοπλισμό....

Ε, και;;;;;;;;;;;;;;;;

amyroukai
09/03/2017, 11:51
Στην πρώτη δικιά μου βόλτα ο μόνος που γνώριζα (και που τον λάδωσα γιά τα καλά...) ήταν ο Βάσκας
και ηταν μιά βόλτα σβέλτη ''του Σπύρου'' Ιανουάριος του '11.
Ειχα το μικρότερο μηχανάκι, και τον χειρότερο εξοπλισμό....

Ε, και;;;;;;;;;;;;;;;;

αμάν, τότε με το 650 ήταν η παρθενική σου; :lol:

buckley
09/03/2017, 11:54
Πλάκα πλάκα με όλα αυτά που διαβάζω φοβάμαι να ανεβάσω και μια νυχτερινή για σήμερα στην καντίνα του Λυκαβηττού.

Εσύ ρε είσαι ικανός να ανέβεις με το τελεφερίκ.

DAYMAN
09/03/2017, 11:56
οταν πηγαινα ομως μετα στο Δελεαρ, μου ειχε μεινει σαν "ο τυπος με την βεσπα και το μπετονι"...


στο Δελεαρ ηρθα μια φορα και εφυγα γιατι δεν θα κρατιομουν στο τελος με 2-3 ατομα, αλλα σε καποια βολτα-με εφερε ως φιλος καποιος απο εδω μεσα- πριν κανω εγγραφη στο μοτο.γρ οπως και στις σιδεροκωλες ενοιωσα σαν να μεγαλωσαμε μαζι με τα παιδια και σαν να πηγαιναμε μαζι χρονια βολτες.

bulmont
09/03/2017, 11:57
Ναι αυτή ήταν η πρώτη μου με το φόρουμ......


Θά 'θελα να έχω συμετάσχει και σε κάποιες ακόμα αλλά διάφοροι
λόγοι μ' εμπόδισαν......

Γιά παράδειγμα στην τελευταία Φολόη, θα 'θελα να έρθω αλλά είχα ήδη κανονίσει
γιά την πίττα στην Κατερίνη, όπου πήγα αυτοκινητάτος........ ενώ στην Φολόη θα
ερχόμουν με δίκυκλο

Και εκεί καλά πέρασα, το διασκέδασα και προσωποποίησα και αρκετά νικνέημ............

SoR
09/03/2017, 11:58
bulmont το μόνο κακό είναι οτι είχες τον χειρότερο εξοπλισμό (δεν εννοώ ποιοτικά/οικονομικά)
το χειρότερο ήταν αν δεν είχες φουλ εξοπλισμό.

πολύ καλό το thread περί 1ης βόλτας με αγνώστους.
διάβασα οτι όλοι με το ίδιο σκεπτικό ξεκινήσαμε (έστω αυτοί απο φόρουμ) που δειλά δειλά έκαναν τις πρώτες τους εμφανίσεις.
έχει τύχει να πάω βόλτα με αγνώστους και πήγα απο Αγιο Στέφανο μέχρι τις αφίδνες , μετά γύρισα πίσω μόνος μου και έκανα τουριστάδα στην επίδαυρο. Σίγουρα κανείς δεν κατάλαβε οτι εγκατέλειψα το "γκρουπ"...

Πρσωπικά θα έλεγα οτι οι νέοι που το "σκεφτονται" να εμφανιστούν σε μια εκδρομή, καλό θα ήταν να το κάνουν.
Έτσι όλοι ξεκίνησαν τους κύκλους τους και τις παρέες τους ως μοτοσυκλετιστές.
Έχουν το κοινό στοιχείο στο αίμα τους , ανεξάρτητα εάν είναι επιστήμονες-ανεργοι-δικογοροι-νεοι-παλιοί-αντρες-γυναικές-ημιανδρες :-P !

BLiTzER
09/03/2017, 12:04
Απλά να ξεκαθαρίσω ότι οι εποχές που, μέσω ενός φόρουμ, μαζεύονταν 40 μηχανάκια ΚΑΘΕ Κυριακή για Επίδαυρο και τα 35 από αυτά ήταν 1000άρια SS, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Πλέον με το ζόρι μαζεύονται μια φορά τον μήνα 15 μηχανάκια και τα 14 είναι on/off. :lol: Οπότε οι καταδρομικές έχουν γίνει περισσότερο τουριστικές και δε γυρνάει κάθε παρέα με ένα μέλος λιγότερο σε κάθε βόλτα. ΚΑΜΙΑ σχέση με ό,τι συνέβαινε πριν 7-8 χρόνια.

bulmont
09/03/2017, 12:04
bulmont το μόνο κακό είναι οτι είχες τον χειρότερο εξοπλισμό (δεν εννοώ ποιοτικά/οικονομικά)
το χειρότερο ήταν αν δεν είχες φουλ εξοπλισμό.

πολύ καλό το thread περί 1ης βόλτας με αγνώστους.
διάβασα οτι όλοι με το ίδιο σκεπτικό ξεκινήσαμε (έστω αυτοί απο φόρουμ) που δειλά δειλά έκαναν τις πρώτες τους εμφανίσεις...... !


Οταν πήγα σ' αυτήν την βόλτα ήμουν (και είμαι) αρνητικά κείμενος με συλλόγους, σωματεία κλπ, μιάς και
ήδη είχα μακρυά ιστορία στους δύο τροχούς.

Εαν έβλεπα κι' εκεί το άρρωστο (κατ' εμέ) κλίμα των συλλόγων κλπ, θα 'χα κάνει επιτόπου μεταβολή.......

Αυτό που βρήκα όμως το γούσταρα......

Θα το ανέλυα περισσότερο, αλλά πάω γιά μπύρες, τα λέμε τ΄απόγευμα.......

amyroukai
09/03/2017, 12:08
Εαν έβλεπα κι' εκεί το άρρωστο (κατ' εμέ) κλίμα των συλλόγων κλπ, θα 'χα κάνει επιτόπου μεταβολή.......

Θα το ανέλυα περισσότερο, αλλά πάω γιά μπύρες, τα λέμε τ΄απόγευμα.......

Γιατί Βαγγελάκημ; Ε ρε γμτ, για αυτή την κουβεντούλα μιά βόλτα Λιδορίκι αραχτοί στο πλατάνι στης πλατείας με το νεράκι να κελαρύζει (και τους λαχανοντολμάδες της κυρα Νίτσας να βράζουν) αξίζει :lol:

άκου εκεί δεν του αρέσει το όνειρο ζωής του μέσου φορουμίστα :lol:

aldel
09/03/2017, 12:09
Να ρίξω και μιά παράμετρο ακόμα: Πόσοι ΘΕΛΟΥΝ να πάνε βόλτα με αγνώστους.

Είμαστε σε ένα μέσο "δημόσιας συζήτησης" και διαβάζουμε συχνά ότι πολύς κόσμος δεν θέλει να γράφει για τον Χ, Ψ λόγο (δεν θα επεκταθώ και σε άλλες συμπεριφορές, δεν είναι η ώρα και το μέρος).

Αν δεν θέλει να έχει επαφή μέσω του λόγου με αγνώστους, πως περιμένουμε να ξυπνήσει ένα πρωί και να πάει βόλτα μαζί τους; Όπως συζητάμε -κυρίως- οι ίδιοι και οι ίδιοι, έτσι βολτάρουμε -κυρίως- οι ίδιοι και οι ίδιοι. Και δεν είναι ότι δεν μπορεί κάποιος άγνωστος να έρθει, προφανώς δεν θέλει. Είναι χιλιάδες άνθρωποι εδώ μέσα, δεν πιστεύω πως όλοι "δεν βγαίνουν μάναμ' " για μιά βόλτα στο κάθε τόσο. Βολτάρουν με την παρέα τους ή μόνοι τους. Είναι συνειδητή η αποχή από τα "κοινά".


Αυτό που λέει ο ggs είναι το δεύτερο κομμάτι, που έρχεται σαν ζήτημα αφού αποφασίσεις ότι "θα εκτεθείς" με την φυσική σου παρουσία σε αγνώστους... Την δική μου εμπειρία στο θέμα την έχω γράψει ξανά και ξανά, θα την προσθέσω αργότερα.


Μιας που το θίγεις, εγώ προσωπικά θα συμμετείχα πολύ περισσότερο στο φόρουμ αν είχα τη δυνατότητα να συμμετέχω στις βόλτες (τώρα δεν με παίρνει λόγω απόστασης). Δυστυχώς, το moto το ανακάλυψα αφού έφυγα στο εξωτερικό, αλλιώς στις βόλτες με αγνώστους θα συμμετείχα μια χαρά, γνωρίζοντας από βόλτες με άλλα φόρουμ πως οι άγνωστοι γίνονται γνωστοί μετά τις πρώτες βόλτες.

Για κάποιο λόγο μου χρειάζεται να έχω έστω μια μικρή ιδέα για το ποιος είναι πίσω από το εκάστοτε ψευδώνυμο, πριν αρχίσω να παρλάρω στο φόρουμ. Δεν νομίζω να είμαι μοναδικός σε αυτό... :rolleyes:

SHOOTER045
09/03/2017, 15:02
bulmont το μόνο κακό είναι οτι είχες τον χειρότερο εξοπλισμό (δεν εννοώ ποιοτικά/οικονομικά)
το χειρότερο ήταν αν δεν είχες φουλ εξοπλισμό.

πολύ καλό το thread περί 1ης βόλτας με αγνώστους.
διάβασα οτι όλοι με το ίδιο σκεπτικό ξεκινήσαμε (έστω αυτοί απο φόρουμ) που δειλά δειλά έκαναν τις πρώτες τους εμφανίσεις.
έχει τύχει να πάω βόλτα με αγνώστους και πήγα απο Αγιο Στέφανο μέχρι τις αφίδνες , μετά γύρισα πίσω μόνος μου και έκανα τουριστάδα στην επίδαυρο. Σίγουρα κανείς δεν κατάλαβε οτι εγκατέλειψα το "γκρουπ"...
Έπεσες σε περίπτωση, στην πίτα της Κατερίνης μέχρι να έρθουν τα παιδιά απο την Καστοριά τα είχα ψιλοπαιξει

Πρσωπικά θα έλεγα οτι οι νέοι που το "σκεφτονται" να εμφανιστούν σε μια εκδρομή, καλό θα ήταν να το κάνουν.
Έτσι όλοι ξεκίνησαν τους κύκλους τους και τις παρέες τους ως μοτοσυκλετιστές.
Έχουν το κοινό στοιχείο στο αίμα τους , ανεξάρτητα εάν είναι επιστήμονες-ανεργοι-δικογοροι-νεοι-παλιοί-αντρες-γυναικές-ημιανδρες :-P !
τώρα αυτό το < ημιανδρες > τι το θελες?
Go for it
Και θα γουσταρεις τρελά

bulmont
09/03/2017, 15:15
Δυστυχώς, το moto το ανακάλυψα αφού έφυγα στο εξωτερικό,..........Για κάποιο λόγο μου χρειάζεται να έχω έστω μια μικρή ιδέα για το ποιος είναι πίσω από το εκάστοτε ψευδώνυμο, πριν αρχίσω να παρλάρω στο φόρουμ. Δεν νομίζω να είμαι μοναδικός σε αυτό... :rolleyes:



Εγώ το ανακάλυψα το φόρουμ όταν έμεινα άνεργος γιά πρώτη φορά στην ζωή μου στα 48 μου χρόνια......

Και πραγματικά, μου άρεσε που γνώρισα ανθρώπους, άγνωστους μέχρι τότε σαν οντότητες, αλλά ''γνωστούς''
σαν προσωπικότητες και σαν χαρακτήρες. Ανθρώπους, που είναι αυτό που φαίνεται από τα γραπτά τους, ανθρώπους
που δεν κρύβουν κάτι άλλο, από αυτό που παρουσιάζουν εδώ μέσα........

Αν κι' εγώ σας κορόιδεψα λίγο........

Δεν πήγα πρίν γιά μπύρες αλλά γιά κρασάκι και μπουγάδες και καθαρίσματα.........



379512

SoR
09/03/2017, 16:02
Go for it
Και θα γουσταρεις τρελά

I do! Και γιαυτο το λεω. Ετσι ωστε οποιος εχει τον ενδοιασμο του να μην το σκεφτεται κ πολυ.

Για ημιανδρες νταξ,lets play it πολιτισμενοι ξερω γω!

Joyrider
09/03/2017, 16:09
Νομίζω δεν ειπώθηκε, αλλά κάτι που ίσχυσε για μένα αποτρεπτικά κάνα δυο φορές ήταν η σκέψη ότι η απειρία μου θα γίνει αιτία να χαλάσω την εκδρομή για κάποιον. Και αυτό αφορά πιο πολύ ταξίδι στο εξωτερικό. Εντός ελλάδας μόνο το οικονομικό είναι το θέμα.
Δεν ήθελα δηλαδή να ασχοληθεί κάποιος πχ με κάποια βλάβη μου επειδή εγώ δεν ξέρω ή δεν είχα εργαλεία, ή να ασχοληθεί κάποιος με μένα επειδή δεν έχω τον τάδε εξοπλισμό που μπορεί να χρειαστώ κλπ.
Τώρα το να με αποτρέψει να πάω σε μια βόλτα επειδή ίσως με που κουλάδι κλπ, οκ σιγά το νέο :lol:

ΥΓ: Η μόνη ταλαιπωρία που πρόσφερα και δεν μετανιώνω, είναι στην σκούπα μας στην σιδερόκωλη, με τις φωτογραφίες που έβγαζα :evil:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 16:17
Παιδια δεν πας στην F1 πριν περασης από τα καρτ.
Παλιά τοπ προορισμός για Τζαμπορι ήταν το Εσπλαναντε.
Μην σνομπάρετε λοιπών την γλυφάδα και τη Βάρκιζα. Εκεί θα έρθει ο Νέος που και δεν θα (χαλάσει) τίποτα, και θα γνωρίσει και κόσμο.

o teos
09/03/2017, 16:22
Παιδια δεν πας στην F1 πριν περασης από τα καρτ.
Παλιά τοπ προορισμός για Τζαμπορι ήταν το Εσπλαναντε.
Μην σνομπάρετε λοιπών την γλυφάδα και τη Βάρκιζα. Εκεί θα έρθει ο Νέος που και δεν θα (χαλάσει) τίποτα, και θα γνωρίσει και κόσμο.

:rolleyes::rolleyes: οντως τωρα??

teogtp
09/03/2017, 16:28
Ωραίο θέμα προς συζήτηση.
Όλα ξεκινάνε από τον εαυτό μας.
Θέλουμε να βγούμε από το καβούκι μας;
Μπορούμε να κάνουμε log off από το χαζοκουτι;
Έχουμε την δύναμη ή καλύτερα θυμόμαστε πως επικοινωνούν οι άνθρωποι μεταξύ τους ή τα έσβησε όλα αυτά το τσουναμι της κρίσης;

daz
09/03/2017, 16:32
Για κάποιο λόγο μου χρειάζεται να έχω έστω μια μικρή ιδέα για το ποιος είναι πίσω από το εκάστοτε ψευδώνυμο, πριν αρχίσω να παρλάρω στο φόρουμ. Δεν νομίζω να είμαι μοναδικός σε αυτό... :rolleyes:

Δεν ξέρω πως να συμφωνήσω με αυτό. Και αν γνωρίσεις πέντε ανθρώπους δε θα απαντήσεις σε έναν έκτο? Μήπως αυτό που θα γράψεις δε θα το διαβάσουν 100αδες μέλη και μη μέλη?
Εγώ γνωρίζω αρκετούς αλλά καθημερινά συνομιλώ και με δεκάδες άλλους που δεν τους γνώρισα ποτέ από κοντά.

Βασικά στο/στα φόρουμ συνομιλούμε με το avatar και το nickname του καθένα χωρίς να ξέρουμε τι κρύβεται πίσω απ' αυτά. Αυτό είναι και καλό και κακό. Κακό γιατί κάποιοι κρύβονται πίσω απ' την ανωνυμία και παρουσιάζουν τον κακό τους εαυτό και καλό επειδή όλες οι απόψεις αξιολογούνται από όλους με την ίδια βαρύτητα. Δεν ξέρεις αν πίσω απ' την κάθε άποψη υπάρχει ένας 19χρονος ή ένας γιατρός. Το μόνο που έχεις είναι η άποψή του και επάνω σε αυτή συζητάς ή την αγνοείς.
Και αυτή η διαφορετικότητα φαίνεται και απ' τις τόσες διαφορετικές απόψεις.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 16:38
Μου εξηγείς όμως Απόστολε ποιος ο λόγος να υπάρχει ανωνυμία από άτομα που δεν έχουν λόγο να είναι ανώνυμα.

BLiTzER
09/03/2017, 16:44
Πάντα έχεις λόγο να είσαι ανώνυμος στο ίντερνετ. Δεν είναι πριβέ το μαγαζί.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/03/2017, 16:46
Πάντα έχεις λόγο να είσαι ανώνυμος στο ίντερνετ. Δεν είναι πριβέ το μαγαζί.

μην κανεις επιλογη. αλλου εχεις (σαν μοντ) να μου απαντησεις πρωτα. αντε να παω και γω με το ρεμα λοιπων.

daz
09/03/2017, 16:48
Μου εξηγείς όμως Απόστολε ποιος ο λόγος να υπάρχει ανωνυμία από άτομα που δεν έχουν λόγο να είναι ανώνυμα.

Ο καθένας μπορεί να έχεις του λόγους του Στελάρα. Εγώ για παράδειγμα όταν βλέπω ότι σε μια συγκέντρωση πάνε πολλοί ιδιοκτήτες africa, δεν πάω που να με πληρώσουν. Με τόσα που έχω γράψει γι' αυτό το μηχανάκι, το ξύλο δεν το γλυτώνω με τίποτα! :tooth:

Πέρα απ' την πλάκα, όσες φορές μπορούσα να πάω, πήγα και δεν το μετάνιωσα. Το έγραψα και στην αρχή.

aldel
09/03/2017, 17:10
Δεν ξέρω πως να συμφωνήσω με αυτό. Και αν γνωρίσεις πέντε ανθρώπους δε θα απαντήσεις σε έναν έκτο? Μήπως αυτό που θα γράψεις δε θα το διαβάσουν 100αδες μέλη και μη μέλη?
Εγώ γνωρίζω αρκετούς αλλά καθημερινά συνομιλώ και με δεκάδες άλλους που δεν τους γνώρισα ποτέ από κοντά.

Βασικά στο/στα φόρουμ συνομιλούμε με το avatar και το nickname του καθένα χωρίς να ξέρουμε τι κρύβεται πίσω απ' αυτά. Αυτό είναι και καλό και κακό. Κακό γιατί κάποιοι κρύβονται πίσω απ' την ανωνυμία και παρουσιάζουν τον κακό τους εαυτό και καλό επειδή όλες οι απόψεις αξιολογούνται από όλους με την ίδια βαρύτητα. Δεν ξέρεις αν πίσω απ' την κάθε άποψη υπάρχει ένας 19χρονος ή ένας γιατρός. Το μόνο που έχεις είναι η άποψή του και επάνω σε αυτή συζητάς ή την αγνοείς.
Και αυτή η διαφορετικότητα φαίνεται και απ' τις τόσες διαφορετικές απόψεις.

Καλά, δεν θα χαλάσει και ο κόσμος αν δεν συμφωνείς. Ορίστε, σου επιτρέπω να διαφωνείς, μην αγχώνεσαι. :lol:

Δεν λειτουργούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο, ούτε και για τους ίδιους λόγους. Δεν βλέπω τίποτα λάθος στον τρόπο που λειτουργείς εσύ, απλά εγώ λειτουργώ διαφορετικά. Θα γράψω χαλαρά σε ένα φόρουμ που μπαίνουν και τρεις-τέσσερις τύποι που έχουμε πάει μια βόλτα μαζί, τα είπαμε και περνάμε καλά, περισσότερο για να δω τι κάνουν ή/και να κανονίσουμε και καμιά άλλη βόλτα. Εννοείται οτι αν μπω σε μια κουβέντα, θα απάντήσω σε όποιον μου απευθύνει το λόγο (θα προσπαθήσω τουλάχιστον), προσπαθώ να μην είμαι αγενής (ενίοτε το καταφέρνω :lol:).

Για μένα τα μοτοφόρα ήταν, είναι και θα είναι ενας εύκολος τρόπος να κανονίζω βόλτες με παρέα, που μου αρέσουν πολύ, και είναι δύσκολο να κάνω αλλιώς, μιας και κανένας στο κλειστό μου κύκλο δεν καβαλάει. Είναι ένα μέσο για ένα συγκεκριμένο σκοπό, αν θέλεις, ένα online dating για μηχανόβιους :a25: . Αν ο σκοπός δεν είναι εκ των πραγμάτων εφικτός, τότε πάει περίπατο και το μέσο. Αυτή είναι η δική μου προτεραιότητα, η δική σου ελεύθερα μπορεί να είναι διαφορετική.

ggs
09/03/2017, 18:30
Σίγουρα, ακόμα καλύτερα αν έχεις γνωρίσει τον άλλο πριν πας βόλτα.

Υπάρχουν οι συναντήσεις πχ εδώ της Δευτέρας στον κρίκο ή των πατρινων, υπάρχουν διάφορες εκδηλώσεις πχ η βραδιά ταξιδιωτικων κλπ κλπ

Γενικά, νομίζω πως ότι σε κάνει να βγεις από την "ηλεκτρονική" παρέα και να γνωρίσεις πραγματικούς ανθρώπους που έχουν ένα κοινό ενδιαφέρον μαζί σου, θα βοηθήσει και στις βόλτες, και στο μεγάλωμα ενός "κυκλου" που ασχολείται με μηχανές.
Ενός κύκλου που, λόγω της κρίσης αλλά και της εποχής, όσο πάει και συρρικνώνεται