PDA

View Full Version : Παιδική Χαρά.



Σελίδες : [1] 2 3 4

Bowleno
12/07/2023, 13:47
αν ειναι δυνατόν ....
44χρονων ησουν φίλε ,κοτζάμ τραίνο ΔΕΝ το ειδες η το ακουσες κ παραβίασες τις μπάρες με τραγικά αποτελέσματα ? https://magnesianews.gr/slider/volos-traino-diamelise-dikyklisti-poy-epicheirise-na-diaschisei-tin-diavasi-sta-melissatika.html

Ρε φίλε.... Έλεος, ναι;

BLiTzER
12/07/2023, 23:36
αν ειναι δυνατόν ....
44χρονων ησουν φίλε ,κοτζάμ τραίνο ΔΕΝ το ειδες η το ακουσες κ παραβίασες τις μπάρες με τραγικά αποτελέσματα ? https://magnesianews.gr/slider/volos-traino-diamelise-dikyklisti-poy-epicheirise-na-diaschisei-tin-diavasi-sta-melissatika.html

61 ετών ήταν. Δε διαβάζουμε τα άρθρα;

alexis72
13/07/2023, 06:18
61 ετών ήταν. Δε διαβάζουμε τα άρθρα;

https://www.newsvolos.com/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%cf%8c%cf%82-%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%bf%cf%83%cf%85%ce%ba%ce%bb%ce%ad%cf%84%ce%b1%cf%82-%ce%bd%ce%b5%ce%ba%cf%81%cf%8c%cf%82-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%ac-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%83-2/

panavour
13/07/2023, 08:21
Άι γνωμαι διίστανται όσον αφορά την ηλικία,το μόνο σίγουρο είναι η διανοητική κατάσταση του θύματος.

alexis72
13/07/2023, 11:13
Άι γνωμαι διίστανται όσον αφορά την ηλικία,το μόνο σίγουρο είναι η διανοητική κατάσταση του θύματος.

πολυ ΣΩΣΤΗ παρατήρηση ,
το 2498 μνμ οπως κ του gavrou (το διεγραψε αφου πρώτα εγραψε την @αλακία του ...)
δικαιολογούνται λογω μαλάκυνση@ εγκεφάλου λόγω αφόρητης ζέστης ...

doctoras
13/07/2023, 11:17
Άι γνωμαι διίστανται όσον αφορά την ηλικία,το μόνο σίγουρο είναι η διανοητική κατάσταση του θύματος.

Οι μιντιαρχες ειπαν ότι η συγκεκριμένη διάβαση έχει θέμα με τις μπάρες οι οποίες τις περισσότερες φορές είναι κατεβασμένες ακόμη και χωρίς να έρχεται τρένο.
Αν υπερισχύσει αυτό, ξέρεις θα ειναι σαν τον μύθο του «ψεύτη βοσκού»

karellen
13/07/2023, 11:46
Εδώ θα μεταφέρονται δημοσιεύσεις σπαμ ή άσχετες με το αρχικό τους θέμα.

Coyote.V
13/07/2023, 11:58
[Grinia on] Ούτε εδώ δεν μπορείς να ανεβάσεις βίνδεο... γιατί ρε παιδιά; Με iframe απλώς ανοίγει μια οθονούλα στο γιουτούμπ δεν πιάνει χώρο στον σέρβερ όπως μια φώτο που ανεβάζεις. [Grinia off]

panavour
13/07/2023, 12:30
Οι μιντιαρχες ειπαν ότι η συγκεκριμένη διάβαση έχει θέμα με τις μπάρες οι οποίες τις περισσότερες φορές είναι κατεβασμένες ακόμη και χωρίς να έρχεται τρένο.
Αν υπερισχύσει αυτό, ξέρεις θα ειναι σαν τον μύθο του «ψεύτη βοσκού»

Ακομα και ετσι να ειναι,ποσο απροσεκτος και βλαξ μπορεις να εισαι,ωστε να μην προσεξεις το τραινο?Μονο αν εχεις ανοια,εισαι τσιπουρωμενος,εισαι χαπακωμενος,ή εισαι συριγγωμενος,ή εισαι για καποιο λογο τρελλαμενος π.χ σταχει κανει τουμπανο η γυναικα για να πουλησεις το μηχανακι..Δεν βλεπω αλλο λογο.:D

o_gavros
13/07/2023, 12:33
πολυ ΣΩΣΤΗ παρατήρηση ,
το 2498 μνμ οπως κ του gavrou (το διεγραψε αφου πρώτα εγραψε την @αλακία του ...)
δικαιολογούνται λογω μαλάκυνση@ εγκεφάλου λόγω αφόρητης ζέστης ...

Αχαρακτηριστε Ολυμπιονίκη...
Εγώ δεν διέγραψα τίποτε.
Σταμάτα να μας ενοχλείς με της ψωλής σου το χαβά.
Όσο ήμουν διαχειριστής, είχες φάει αμέτρητες κάρτες αλλά βλέπω ότι όλες στο βρόντο πήγαν.
Συνεχίζεις το ίδιο τροπάρι.
Άνοιξε ένα φεησμπουκ και πρηζε τους "φίλους" στην τελική.
Είσαι τόσα χρόνια μέλος και δεν λες να νιώσεις λίγο τη φάση.

Bowleno
13/07/2023, 12:40
πολυ ΣΩΣΤΗ παρατήρηση ,
το 2498 μνμ οπως κ του gavrou (το διεγραψε αφου πρώτα εγραψε την @αλακία του ...)
δικαιολογούνται λογω μαλάκυνση@ εγκεφάλου λόγω αφόρητης ζέστης ...

Για να διαγράψει κάτι ο gayros πρέπει πρώτα να είναι διαχειριστής και πλέον δεν είναι, έδωσε αλλού τα κλειδιά άρα μην γράφεις ότι σου έρχεται, ναι; :rolleyes:
Επίσης στο επισήμανα όταν έβαλες την "είδηση" αλλά όπως είπε ο Γιάννης, δεν καταλαβαίνεις Χριστό.... και είσαι και πιο παλιός από μένα εδώ ρε γμτ :rolleyes:

harris_x
13/07/2023, 14:05
πολυ ΣΩΣΤΗ παρατήρηση ,
το 2498 μνμ οπως κ του gavrou (το διεγραψε αφου πρώτα εγραψε την @αλακία του ...)
δικαιολογούνται λογω μαλάκυνση@ εγκεφάλου λόγω αφόρητης ζέστης ...


Αχαρακτηριστε Ολυμπιονίκη...
Εγώ δεν διέγραψα τίποτε.
Σταμάτα να μας ενοχλείς με της ψωλής σου το χαβά.
Όσο ήμουν διαχειριστής, είχες φάει αμέτρητες κάρτες αλλά βλέπω ότι όλες στο βρόντο πήγαν.
Συνεχίζεις το ίδιο τροπάρι.
Άνοιξε ένα φεησμπουκ και πρηζε τους "φίλους" στην τελική.
Είσαι τόσα χρόνια μέλος και δεν λες να νιώσεις λίγο τη φάση.

Παίδες, να χαλαρώσουμε λιγάκι παρακαλώ.

OldMan
14/07/2023, 12:37
Παίδες, να χαλαρώσουμε λιγάκι παρακαλώ.

Γιατι μωρη λουλού..??:smokin:

Ξεμειναμε απο πισα και πουπουλα..??

harris_x
14/07/2023, 13:08
Γιατι μωρη λουλού..??:smokin:

Ξεμειναμε απο πισα και πουπουλα..??

Τι οχι;

karellen
14/07/2023, 13:17
:lol:

Bowleno
14/07/2023, 17:07
Γιατι μωρη λουλού..??:smokin:

Ξεμειναμε απο πισα και πουπουλα..??

Κι έλεγα δεν θα το πει κάποιος; δεν μπορεί....
Άντε με την κορεκτίλα πια, μας έλλειψε λίγη καλή μανούρα ρε γμτ :lol:


Τι οχι;

Πάρε εσύ πίσσα θα φέρω εγώ τα πούπουλα :D

:lol:

McGyver
14/07/2023, 19:15
Άντε με την κορεκτίλα πια, μας έλλειψε λίγη καλή μανούρα ρε γμτ

Μόνο για γνώστες...

Μο#ν0π@ν@ αντμινς

:bawl:

alexis72
14/07/2023, 21:43
Αχαρακτηριστε Ολυμπιονίκη...
Εγώ δεν διέγραψα τίποτε.
Σταμάτα να μας ενοχλείς με της ψωλής σου το χαβά.
Όσο ήμουν διαχειριστής, είχες φάει αμέτρητες κάρτες αλλά βλέπω ότι όλες στο βρόντο πήγαν.
Συνεχίζεις το ίδιο τροπάρι.
Άνοιξε ένα φεησμπουκ και πρηζε τους "φίλους" στην τελική.
Είσαι τόσα χρόνια μέλος και δεν λες να νιώσεις λίγο τη φάση.

απορώ πως σε ειχαν διευθυντή στο moto.gr με τέτοια γραφόμενα ...συνάδελφοι στη δουλεια που τα διάβασαν κ ειναι κ μηχανόβιοι ...ντρέπονται για την κατάντια του moto.gr κ μάλιστα 1 ατομο επειδή εγραφες κ γι αυτον σε εγραψε στα αχαμνά του κ την εκανε ...φίλε εισαι πολυ κομπλεξικός αν ΔΕΝ το ξέρεις ...τι εγραψα ρε ανόητε κ αρπάχτηκες ? μοτο που παραβίασε τις κατεβασμένες μπάρες κ διαμελίστηκε εγραψα ,το moto.gr με μοτο δεν ασχολείται ? δεν ανεβασα ειδηση για τραίνο με μπετονιέρα η με νταλίκα ? παρε και 1 καινούργιο που εγινε στη θεσσαλονίκη παλι με μοτο κ παλι νεκρός ο οδηγός της ...https://www.news247.gr/koinonia/thessaloniki-sygkroysi-trenoy-me-michani-sti-monastirioy.10113608.html

alexis72
14/07/2023, 21:55
Για να διαγράψει κάτι ο gayros πρέπει πρώτα να είναι διαχειριστής και πλέον δεν είναι, έδωσε αλλού τα κλειδιά άρα μην γράφεις ότι σου έρχεται, ναι; :rolleyes:
Επίσης στο επισήμανα όταν έβαλες την "είδηση" αλλά όπως είπε ο Γιάννης, δεν καταλαβαίνεις Χριστό.... και είσαι και πιο παλιός από μένα εδώ ρε γμτ :rolleyes:

ρε ανθρωπε ,σιγουρα εισαι ανω των 65 ....οπότε δικαιολογείσαι λόγω εγκεφάλου ...με τετοια ζεστη πας κ κανεις νεο post ...για να δικαιολογήσεις την ανόητη κ αχαρακτήριστη κ προκλητική συμπεριφορά του gavrou που εγραφε για βιολί κ μαλακίες ? εσενα ρε τι σε ενόχλησε που ανέβασα την ειδηση για συγκρουση μοτο με τραίνο ? απλά την ανέβασα για να δείχνουμε προσοχή στις διασταυρώσεις με τραίνα κ να ΜΗΝ παραβιάζουμε τις κατεβασμένες μπάρες ..το κατάλαβες η λόγω ανοιας να το ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ...αντε κανε κανα μπάνιο με κρύο νερό μπας κ συνέλθεις μου ανέβασες κ post για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα του gavrou κ τα δικά σου ...

alexis72
14/07/2023, 21:58
Παίδες, να χαλαρώσουμε λιγάκι παρακαλώ.

επιτέλους ενας administrator ΣΟΒΑΡΟΣ ,
και οχι σαν τον αχαρακτήριστο μικροπρεπή gavro ....

Bowleno
15/07/2023, 02:12
ρε ανθρωπε ,σιγουρα εισαι ανω των 65 ....οπότε δικαιολογείσαι λόγω εγκεφάλου ...με τετοια ζεστη πας κ κανεις νεο post ...για να δικαιολογήσεις την ανόητη κ αχαρακτήριστη κ προκλητική συμπεριφορά του gavrou που εγραφε για βιολί κ μαλακίες ? εσενα ρε τι σε ενόχλησε που ανέβασα την ειδηση για συγκρουση μοτο με τραίνο ? απλά την ανέβασα για να δείχνουμε προσοχή στις διασταυρώσεις με τραίνα κ να ΜΗΝ παραβιάζουμε τις κατεβασμένες μπάρες ..το κατάλαβες η λόγω ανοιας να το ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ...αντε κανε κανα μπάνιο με κρύο νερό μπας κ συνέλθεις μου ανέβασες κ post για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα του gavrou κ τα δικά σου ...

Δεν μιλάς καλά.... Κοίταξε το, φαίνεται να είναι σοβαρό.

Nostradamus
15/07/2023, 06:45
...συνάδελφοι στη δουλεια που τα διάβασαν κ ειναι κ μηχανόβιοι ...ντρέπονται για την κατάντια του moto.gr κ μάλιστα 1 ατομο επειδή εγραφες κ γι αυτον σε εγραψε στα αχαμνά του κ την εκανε ..

Τι δουλειά κάνεις? Καλή συμβουλή ή στάση του συναδέλφου πάντως..

alexis72
15/07/2023, 08:14
Τι δουλειά κάνεις? Καλή συμβουλή ή στάση του συναδέλφου πάντως..

εσυ αυτη την εξυπνάδα βρηκες να γράψεις ?
για τον gavro κ bowleno ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ βλέπω ...κολλητάρια βλέπω ειστε :moutza:

alexis72
15/07/2023, 08:17
Δεν μιλάς καλά.... Κοίταξε το, φαίνεται να είναι σοβαρό.

αυτο βρηκες να γράψεις ? το σκέφθηκες πολυ μαλλον ολο το βράδυ ...
θα μου πεις τι σε ενόχλησε η να γράψω συνταγή για καλον κ νόστιμο πατσά....

doctoras
15/07/2023, 08:51
ρε φίλε αν θεωρείς οτι έχεις διαφορές με κάποιους ιδού η ευκαιρία έλα στην ετήσια να λυθούν όποιες παρεξηγήσεις

το να χαρακτηρίζεις ή να βρίζεις απο το πληκτρολόγιο εξ αποστάσεως πόσο "παντελωνάτο" είναι? και τι θα καταφέρεις εκτός από το να δημιουργείς κάποια ένταση εναντίον σου?

harris_x
15/07/2023, 09:02
ειρηνη υμιν τεκνα μου μη σας πάρει και σας σηκώσει

Η συμμετοχή στο φόρουμ δεν είναι υποχρεωτική, αν δούμε κάτι που μας τσάντισε πάμε παρακάτω.
Το θέμα είναι να το ευχαριστιομαστε όχι να πλακωνόμαστε.

Please...

mikes
15/07/2023, 09:10
η να γράψω συνταγή για καλον κ νόστιμο πατσά....

αμα μπορεις κανε ενα κοπο ρε φιλε, γιατι ειμαστε κι εμεις που τον λατρευουμε, αλλα δε ξερουμε να τον μαγειρεψουμε..

harris_x
15/07/2023, 09:12
αμα μπορεις κανε ενα κοπο ρε φιλε, γιατι ειμαστε κι εμεις που τον λατρευουμε, αλλα δε ξερουμε να τον μαγειρεψουμε..

Βρωμάει ρε δικέ μου όταν τον μαγειρεύεις.
Καλύτερα να πας να τον φας έξω

Bowleno
15/07/2023, 10:03
αυτο βρηκες να γράψεις ? το σκέφθηκες πολυ μαλλον ολο το βράδυ ...
θα μου πεις τι σε ενόχλησε η να γράψω συνταγή για καλον κ νόστιμο πατσά....

Έχω την δική μου συνταγή, ευχαριστώ :lol:

Όσο για το τι με ενόχλησε (και φαντάζομαι και άλλους εδώ) Σε παραπέμπω εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=113833) εξ ου και το ότι σου είπα ότι είσαι και παλιότερος από μένα εδώ μέσα και θα έπρεπε να νιώθεις και λίγο.
Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς σου, δεν μειώνεις εμένα η οποιονδήποτε άλλον, απλώς δείχνεις το επίπεδο σκέψης σου....
ΑΝ δεν σου αρκούν αυτά, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. :beer:

mikes
15/07/2023, 10:32
Βρωμάει ρε δικέ μου όταν τον μαγειρεύεις.
Καλύτερα να πας να τον φας έξω

ε και? εγω στη δικη μου κουζινα θα τον μαγειρεψω, δε θα ερθω στη δικη σου...

....αλλα τωρα που το λες...

..μολις μαθω να τον μαγειρευω....

...θα ανοιξω ενα πατσατζιδικο ακριβως κατω απ'το γραφειο σου..

karellen
15/07/2023, 10:41
Μην το συνεχίζουμε παιδιά.

Εντάξει έγραψε ο άνθρωπος για ένα θανατηφόρο που συνέβη,οκ δεν παρέβη και κανένα σοβαρό κανόνα.
Οι χαρακτηρισμοί είναι που αμαυρώνουν την περίπτωση,γι αυτό παρακαλώ στοπ ένθεν και ένθεν.

harris_x
15/07/2023, 10:50
ε και? εγω στη δικη μου κουζινα θα τον μαγειρεψω, δε θα ερθω στη δικη σου...

....αλλα τωρα που το λες...

..μολις μαθω να τον μαγειρευω....

...θα ανοιξω ενα πατσατζιδικο ακριβως κατω απ'το γραφειο σου..

Σα δε ντρέπεσαι αλητάμπουρα...

Bowleno
15/07/2023, 11:05
Μην το συνεχίζουμε παιδιά.

Εντάξει έγραψε ο άνθρωπος για ένα θανατηφόρο που συνέβη,οκ δεν παρέβη και κανένα σοβαρό κανόνα.
Οι χαρακτηρισμοί είναι που αμαυρώνουν την περίπτωση,γι αυτό παρακαλώ στοπ ένθεν και ένθεν.

Σου τελείωσαν κι εσένα η πίσσα και τα πούπουλα; :p

Coyote.V
15/07/2023, 11:36
444895

o teos
15/07/2023, 12:20
Παιδιά έχω εγώ πίσσα και πουπουλα χρώματος κίτρινου και κόκκινου...just keep doing what you are doing....:D

panavour
15/07/2023, 15:19
γι αυτό παρακαλώ στοπ ένθεν και ΚΕΙΘΕΝ
Fixed.

Coyote.V
15/07/2023, 15:24
Να και ο Τεό μοδερέτορας και μάλιστα σούπερ. Τι διαφορές έχουν αυτοί οι τίτλοι ρε παιδιά;

karellen
15/07/2023, 16:15
Fixed.

Ένθεν κακείθεν
Fixed.

mikes
15/07/2023, 17:51
.... Τι διαφορές έχουν αυτοί οι τίτλοι ρε παιδιά;

ΑΝΤΜΙΝ:
αυτος που εχει τον πληρη ελεγχο του φορουμ. συνηθως ειναι ατομο με ευρωπαϊκο μηχανακι
το οποιο μιας και τον περισσοτερο καιρο ειναι στο συνεργειο, το εν λογο ατομο εχει απλετο
ελευθερο χρονο για να ασχολειται με τα διαδικαστικα του φορουμ

ΜΟΝΤ:
αυτος που εχει τον ελεγχο σε ορισμενες ενοτητες του φορουμ.. συνηθως ειναι ατομο που λογο
εμπειριας επειδη εχει επαναλαβει το ιδιο λαθος αρκετες φορες (πχ να αγορασει ιταλικο μηχανακι)
ξερει απ'εξω και ανακατωτα τα παντα για την ενοτητα που ελεγχει.. πχ αυτος που ελεγχει την ενοτητα
"στραβα κι αναποδα" ειναι μεγας βροντακας..

ΣΟΥΠΕΡ ΜΟΝΤ:
αυτος που ελεγχει ολες τις ενοτητες του φορουμ, αλλα δεν εχει τον πληρη ελεγχο που εχει ο αντμιν.
συνηθως ειναι ατομο που ναι μεν εχει τσιλικο μηχανακι, αλλα ειναι τοσο κουλαδι που δεν ξερει να το παει.
γι αυτο τον λογο του δινεται λιγη παραπανω "εξουσια" για να νιωθει τουλαχιστον πως κατι κανει καλα..
..κι ας μην ειναι η οδηγηση..

:lol: :lol: :lol: :p :p

harris_x
15/07/2023, 17:57
ΑΝΤΜΙΝ:
αυτος που εχει τον πληρη ελεγχο του φορουμ. συνηθως ειναι ατομο με ευρωπαϊκο μηχανακι
το οποιο μιας και τον περισσοτερο καιρο ειναι στο συνεργειο, το εν λογο ατομο εχει απλετο
ελευθερο χρονο για να ασχολειται με τα διαδικαστικα του φορουμ

ΜΟΝΤ:
αυτος που εχει τον ελεγχο σε ορισμενες ενοτητες του φορουμ.. συνηθως ειναι ατομο που λογο
εμπειριας επειδη εχει επαναλαβει το ιδιο λαθος αρκετες φορες (πχ να αγορασει ιταλικο μηχανακι)
ξερει απ'εξω και ανακατωτα τα παντα για την ενοτητα που ελεγχει.. πχ αυτος που ελεγχει την ενοτητα
"στραβα κι αναποδα" ειναι μεγας βροντακας..

ΣΟΥΠΕΡ ΜΟΝΤ:
αυτος που ελεγχει ολες τις ενοτητες του φορουμ, αλλα δεν εχει τον πληρη ελεγχο που εχει ο αντμιν.
συνηθως ειναι ατομο που ναι μεν εχει τσιλικο μηχανακι, αλλα ειναι τοσο κουλαδι που δεν ξερει να το παει.
γι αυτο τον λογο του δινεται λιγη παραπανω "εξουσια" για να νιωθει τουλαχιστον πως κατι κανει καλα..
..κι ας μην ειναι η οδηγηση..

:lol: :lol: :lol: :p :p

:lol::lol::lol:

o teos
15/07/2023, 19:55
ΑΝΤΜΙΝ:
αυτος που εχει τον πληρη ελεγχο του φορουμ. συνηθως ειναι ατομο με ευρωπαϊκο μηχανακι
το οποιο μιας και τον περισσοτερο καιρο ειναι στο συνεργειο, το εν λογο ατομο εχει απλετο
ελευθερο χρονο για να ασχολειται με τα διαδικαστικα του φορουμ

ΜΟΝΤ:
αυτος που εχει τον ελεγχο σε ορισμενες ενοτητες του φορουμ.. συνηθως ειναι ατομο που λογο
εμπειριας επειδη εχει επαναλαβει το ιδιο λαθος αρκετες φορες (πχ να αγορασει ιταλικο μηχανακι)
ξερει απ'εξω και ανακατωτα τα παντα για την ενοτητα που ελεγχει.. πχ αυτος που ελεγχει την ενοτητα
"στραβα κι αναποδα" ειναι μεγας βροντακας..

ΣΟΥΠΕΡ ΜΟΝΤ:
αυτος που ελεγχει ολες τις ενοτητες του φορουμ, αλλα δεν εχει τον πληρη ελεγχο που εχει ο αντμιν.
συνηθως ειναι ατομο που ναι μεν εχει τσιλικο μηχανακι, αλλα ειναι τοσο κουλαδι που δεν ξερει να το παει.
γι αυτο τον λογο του δινεται λιγη παραπανω "εξουσια" για να νιωθει τουλαχιστον πως κατι κανει καλα..
..κι ας μην ειναι η οδηγηση..

:lol: :lol: :lol: :p :p

:bawl::bawl:

alexis72
16/07/2023, 19:52
αν ο 71χρονος ηταν μέλος στο moto.gr και διαβαζε αυτο που ανέβασα 2-3 μερες πριν , αυτο που του συνέβη ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο δηλαδή ,που σκοτωθηκε ο αλλος που παραβιασε τις κατεβασμενες μπάρες ... (που καποιοι απο εσας βγάλατε τα κουμπούρια απο την ζώνη σας για να με πυροβολήσετε ...) σημερα ισως να ζούσε [/QUOTE]


Edit by Bowleno:

Οκ τέλος

BLiTzER
16/07/2023, 20:24
αν ο 71χρονος ηταν μέλος στο moto.gr και διαβαζε αυτο που ανέβασα 2-3 μερες πριν , αυτο που του συνέβη ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο δηλαδή ,που σκοτωθηκε ο αλλος που παραβιασε τις κατεβασμενες μπάρες ... (που καποιοι απο εσας βγάλατε τα κουμπούρια απο την ζώνη σας για να με πυροβολήσετε ...) σημερα ισως να ζούσε ...

Σίγουρα. Γιατί αποκλείεται να άκουσε ποτέ στη ζωή του από κάπου αλλού ότι πίσω από τις κατεβασμένες προστατευτικές μπάρες περνάνε τρένα, που γενικά κερδίζουν τα μηχανάκια σε μια σύγκρουση.

CorpseAlive
16/07/2023, 20:55
Σίγουρα. Γιατί αποκλείεται να άκουσε ποτέ στη ζωή του από κάπου αλλού ότι πίσω από τις κατεβασμένες προστατευτικές μπάρες περνάνε τρένα, που γενικά κερδίζουν τα μηχανάκια σε μια σύγκρουση.

Πάντως για να λέμε απόλυτα την αλήθεια εδώ μέσα και να μην πουλάμε παραμύθια που μας πουλάνε παντού
μπορείς να δοκιμάσεις να συγκρουστείς με τρένο αλλά μόνο μία φορά στην ζωή σου.

doctoras
16/07/2023, 21:04
αν ο 71χρονος ηταν μέλος στο moto.gr και διαβαζε αυτο που ανέβασα 2-3 μερες πριν , αυτο που του συνέβη ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο δηλαδή ,που σκοτωθηκε ο αλλος που παραβιασε τις κατεβασμενες μπάρες ... (που καποιοι απο εσας βγάλατε τα κουμπούρια απο την ζώνη σας για να με πυροβολήσετε ...) σημερα ισως να ζούσε ...


Αν έχεις απλως ένα κινητό smartphone έχεις υπερπληροφόρηση και λεπτομερή καταγραφή από ολα τα τραγικά γεγονότα που συμβαίνουν, σου τα πετάει αυτόματα χωρίς καν να τα επιλέξεις. Εγώ προσωπικά μπαντάρω τετοια θέματα ομως η ποτανα εξατομίκευση κανει την δουλειά της.

Συνεπως σημαίνει καλως η κακώς όλοι μας είμαστε ενήμεροι για αυτά τα συμβάντα..

Γιατί να φτιάξεις ξεχωριστό θέμα για ένα τραγικό συμβάν; Θέλεις να το συζητήσεις; Έχεις κάτι αλλο στο νου σου;

Η τρομοκρατία η τρομολαγνία σε βάθος χρόνου θα σε αποτρέψει από τον χώρο και σε μέγιστο βαθμό μπορει να σε φοβίσει ως οντότητα γενικότερα.

Αν έχουμε συνδιάζει μοτο.γρ με χαλαρή συζήτηση να αποφορτιστούμε και να χαλαρώσουμε χαλφαδιαζοντας κάνα μοντελο, τι ακριβώς μας θα μας πρόσφερε μια τραγική συζήτηση αναρωτήσου λίγο για αυτό

Αν θες με την σύμφωνη γνώμη της διεύθυνσης του φόρουμ φτιάξε ενα τοπικ alexis και πόσταρε μέσα αυτό που θα σε ενδιέφερε

o_gavros
16/07/2023, 21:29
Πάντως για να λέμε απόλυτα την αλήθεια εδώ μέσα και να μην πουλάμε παραμύθια που μας πουλάνε παντού
μπορείς να δοκιμάσεις να συγκρουστείς με τρένο αλλά μόνο μία φορά στην ζωή σου.

Μου χει συμβεί, πεζος εγω.
Με τραμ.
Στην Πράγα πριν από σχεδόν 20 χρόνια.
Με κουτουλησε και με έσυρε και λίγο.
Θα cεβεcτε++
(και θα βιολοπαιζετε κάποιοι)

CorpseAlive
16/07/2023, 21:36
Ταραμ Ταραμ Ταραμ

νεοσσός
16/07/2023, 22:06
Μου χει συμβεί, πεζος εγω.
Με τραμ.
Στην Πράγα πριν από σχεδόν 20 χρόνια.
Με κουτουλησε και με έσυρε και λίγο.
Θα cεβεcτε++
(και θα βιολοπαιζετε κάποιοι)
Τελικά έχουμε περισσότερα κοινά απ' όσα νομίζουμε. :p

Πριν πολλά χρόνια, περπατούσα στη Γερμανία και μιλούσα στο κινητό. Ξαφνικά ακούω να βαράνε δυνατά καμπανάκια. Κοιτάζω αριστερά και ήταν το τραμ πολύ κοντά μου. Έκανα γρήγορα δύο βήματα πίσω και γλίτωσα από το να με κάνει χαλί. Εκεί τα τραμ κινούνται σε ισόπεδο δρόμο, χωρίς διαχωριστικά.

alexis72
16/07/2023, 23:00
Τελικά έχουμε περισσότερα κοινά απ' όσα νομίζουμε. :p

Πριν πολλά χρόνια, περπατούσα στη Γερμανία και μιλούσα στο κινητό. Ξαφνικά ακούω να βαράνε δυνατά καμπανάκια. Κοιτάζω αριστερά και ήταν το τραμ πολύ κοντά μου. Έκανα γρήγορα δύο βήματα πίσω και γλίτωσα από το να με κάνει χαλί. Εκεί τα τραμ κινούνται σε ισόπεδο δρόμο, χωρίς διαχωριστικά.

στη γερμανία που ανέφερες ,πριν 2 χρόνια φίλος με μοτο γλύστρησε κ επεσε αγαρμπα σε στροφή πατωντας νερα η λάδια κλπ γυρω στα 20χλμ εξω απο το μόναχο ,και ετυχε να περνάει η αστυνομία κ σταμάτησε να τον βοηθήσει να απομακρύνουν την μοτο απο τον δρόμο κ αυτοι ειδοποίησαν το αντίστοιχο εκεί 166 γιατι ειχε σπάσει τον ωμο του ,μέσα σε 5λεπτά κυριολεκτικά ειχε φθασει το ασθενοφόρο ??? σε απορία του που ηρθε τοσο γρήγορα...του ειπαν οτι ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΑ τα ασθενοφόρα στη γερμανία κ τα πληρώνει απο την τσέπη του αυτος που το καλεί για βοήθεια...αντε κ στα δικά μας ...γιατι ετσι θα τα κανει ο κούλης κ εδω ...

motojojo
16/07/2023, 23:14
Δεν ειναι έτσι ακριβώς....
Το ασθενοφόρο θα το πληρώσεις εάν αποδειχθεί ότι το κάλεσες ενώ δεν χρειαζόταν. Αν όντως χρειάζεται προφανώς και δεν θα το πληρώσεις.
Γενικώς έχουν ένα άλλο συστημα λίγο πιο ευέλικτο από το δικό μας.

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, πόσα πλήρωσε τελικά;
Γιατί αν μου έλεγαν κάτι τέτοιο είναι το πρώτο πράγμα που θα ρωτούσα.

alexis72
16/07/2023, 23:16
Αν έχεις απλως ένα κινητό smartphone έχεις υπερπληροφόρηση και λεπτομερή καταγραφή από ολα τα τραγικά γεγονότα που συμβαίνουν, σου τα πετάει αυτόματα χωρίς καν να τα επιλέξεις. Εγώ προσωπικά μπαντάρω τετοια θέματα ομως η ποτανα εξατομίκευση κανει την δουλειά της.

Συνεπως σημαίνει καλως η κακώς όλοι μας είμαστε ενήμεροι για αυτά τα συμβάντα..

Γιατί να φτιάξεις ξεχωριστό θέμα για ένα τραγικό συμβάν; Θέλεις να το συζητήσεις; Έχεις κάτι αλλο στο νου σου;

Η τρομοκρατία η τρομολαγνία σε βάθος χρόνου θα σε αποτρέψει από τον χώρο και σε μέγιστο βαθμό μπορει να σε φοβίσει ως οντότητα γενικότερα.

Αν έχουμε συνδιάζει μοτο.γρ με χαλαρή συζήτηση να αποφορτιστούμε και να χαλαρώσουμε χαλφαδιαζοντας κάνα μοντελο, τι ακριβώς μας θα μας πρόσφερε μια τραγική συζήτηση αναρωτήσου λίγο για αυτό

Αν θες με την σύμφωνη γνώμη της διεύθυνσης του φόρουμ φτιάξε ενα τοπικ alexis και πόσταρε μέσα αυτό που θα σε ενδιέφερε

doctora σεβαστή η γνώμη σου ...αλλα ΔΕΝ ειμαστε ολοι με 1 κινητό συνέχεια να διαβαζουμε καθε 5-10 λεπτα τι συμβαίνει ανα την ελλάδα ...εχουμε κ αλλα πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθούμε ...τωρα αν ενόχλησε η ειδηση που ανέβασα για το τραίνο με τον ατυχο κ επιπόλαιο μοτοσυκλετιστή που τα ηθελε κ τα επαθε τι να πώ ...οταν ομως ξανασυμβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο συμβάν μετα 2-3 ημέρες στη θεσσαλονίκη ...κατι δεν παει καλα ...αυτα κ τέλος

alexis72
16/07/2023, 23:30
Δεν ειναι έτσι ακριβώς....
Το ασθενοφόρο θα το πληρώσεις εάν αποδειχθεί ότι το κάλεσες ενώ δεν χρειαζόταν. Αν όντως χρειάζεται προφανώς και δεν θα το πληρώσεις.
Γενικώς έχουν ένα άλλο συστημα λίγο πιο ευέλικτο από το δικό μας.

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, πόσα πλήρωσε τελικά;
Γιατί αν μου έλεγαν κάτι τέτοιο είναι το πρώτο πράγμα που θα ρωτούσα.

πρεπει να πληρωσε γυρω στα 60 ευρώ κ μαζι με τις εξετασεις σε δημόσιο εκει νοσοκομείο που τον πήγαν (κ του εβαλαν νάρθηκα -εμεινε 1 βράδυ μεσα για παρακολούθηση κλπ ) εφθασε γυρω στα 650-700 ευρω η ολη ιστορία ,αλλα το δικό μας ΙΚΑ (που εδω ελλάδα εργαζεται κ ειναι ασφαλισμένος) τον κάλυψε πλήρως μαζι με μια κάρτα για το ταξίδι του στο εξωτερικό (τον βοήθησε επίσης πολυ αυτη η κάρτα ),νομίζω την ειχε βγαλει στην ΕΛΠΑ (αν θελεις για λεπτομέρειες περισσοτερες μπορω να τον παρω αυριο τηλ. για να τον ρωτήσω ,ειμαστε πολυ φίλοι )

Bowleno
17/07/2023, 00:30
αν ο 71χρονος ηταν μέλος στο moto.gr και διαβαζε αυτο που ανέβασα 2-3 μερες πριν , αυτο που του συνέβη ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο δηλαδή ,που σκοτωθηκε ο αλλος που παραβιασε τις κατεβασμενες μπάρες ... (που καποιοι απο εσας βγάλατε τα κουμπούρια απο την ζώνη σας για να με πυροβολήσετε ...) σημερα ισως να ζούσε ...


[QUOTE=alexis72;3170560]doctora σεβαστή η γνώμη σου ...αλλα ΔΕΝ ειμαστε ολοι με 1 κινητό συνέχεια να διαβαζουμε καθε 5-10 λεπτα τι συμβαίνει ανα την ελλάδα ...εχουμε κ αλλα πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθούμε ...τωρα αν ενόχλησε η ειδηση που ανέβασα για το τραίνο με τον ατυχο κ επιπόλαιο μοτοσυκλετιστή που τα ηθελε κ τα επαθε τι να πώ ...οταν ομως ξανασυμβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο συμβάν μετα 2-3 ημέρες στη θεσσαλονίκη ...κατι δεν παει καλα ...αυτα κ τέλος

Είναι πλέον προφανές ότι δεν νιώθεις, έτσι; Από τα 600 τόσα μηνύματα που έχεις εδώ, τα μισά αφορούν τέτοιες ειδήσεις.
Τι πρέπει να γίνει για να καταλάβεις ότι ναι, ΕΝΟΧΛΕΙΣ με τέτοια πράγματα;
Δόξα τω θεώ, υπάρχουν ΤΟΣΕΣ πολλές ειδησεογραφικές σελίδες για να βλέπουμε όποια είδηση γουστάρουμε.
Την επόμενη φορά που θα ανεβάσεις κάτι παρόμοιο, θα πάει άκλαφτο και μην ρωτήσεις γιατί, ναι;

motojojo
17/07/2023, 18:08
πρεπει να πληρωσε γυρω στα 60 ευρώ κ μαζι με τις εξετασεις σε δημόσιο εκει νοσοκομείο που τον πήγαν (κ του εβαλαν νάρθηκα -εμεινε 1 βράδυ μεσα για παρακολούθηση κλπ ) εφθασε γυρω στα 650-700 ευρω η ολη ιστορία ,αλλα το δικό μας ΙΚΑ (που εδω ελλάδα εργαζεται κ ειναι ασφαλισμένος) τον κάλυψε πλήρως μαζι με μια κάρτα για το ταξίδι του στο εξωτερικό (τον βοήθησε επίσης πολυ αυτη η κάρτα ),νομίζω την ειχε βγαλει στην ΕΛΠΑ (αν θελεις για λεπτομέρειες περισσοτερες μπορω να τον παρω αυριο τηλ. για να τον ρωτήσω ,ειμαστε πολυ φίλοι )

Για τουρίστα μιλάς; Συγνώμη αλλά ότι νάναι.
Εγώ σαν ασφαλισμένος σε γερμανικό ταμείο ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης δεν πλήρωσα ποτέ τις 1-2 φορές που πήγα στα επείγοντα. Όπως θα γινόταν και με σένα στην Ελλάδα.
Οπότε τι συμπέρασμα βγαίνει;


Κάθε πολίτης ΕΕ είναι ασφαλισμένος από το ταμείο του στη χώρα κατοικίας σε όλη την ΕΕ. Επομένως και ο φίλος σου μια χαρά ασφαλισμένος ήταν. Το τι καλύπτει το ταμείο του (ικα συκα ή ότι έχει) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Επειδή έζησα κάποια χρόνια Γερμανίά και είχα δημόσια ασφάλεια, η οδηγία που μου δόθηκε ήταν σαφής: εντός ΕΕ, το ταμείο με καλύπτει για εκτακτα (και μόνο) περιστατικά. Αυτό σημαίνει πληρώνω (νοσήλεια, εξετάσεις κλπ) - μαζεύω τις αποδειξεις - με αποζημειώνουν.

Ακριβώς το ίδιο μου είπαν και από την ιδιωτική ασφάλιση που μου παρέχει η εταιρεία που δουλευω εδώ στην Ελλάδα. Πληρώνω την εξέταση που θέλω να κάνω και με αποζημειώνουν μετά, αν πρόκειται για ιδιωτικό μη συμβεβλημένο νοσοκομείο. Καμία διαφορά με τη διαδικασία που ακολουθησε ο φίλος σου.

Αν το πρόβλημα σου είναι ότι κλήθηκε να πληρωσει τα νοσήλεια ενώ στο τέλος αποζημειώθηκε, δεν φταίει η (όποια) Γερμανία. Κάπου αλλού πρέπει να βρεις το δράκο.


Από περιέργεια στην Ελλάδα τι θα γινόταν σε αντίστοιχο περιστατικό; Με τουρίστα εννοώ.

BLiTzER
17/07/2023, 18:38
Μετά από 2,5 ώρες θα ερχόταν το ασθενοφόρο, θα τον πετούσαν σε κάποια αίθουσα όπου θα περίμενε για άλλες 4 ώρες για μια ακτινογραφία, και μετά θα τον έστελναν σπίτι του χωρίς να έχουν ιδέα τι πραγματικά έχει. Ό,τι κάνουν και με Έλληνες δηλαδή.

panavour
18/07/2023, 07:14
Μετά από 2,5 ώρες θα ερχόταν το ασθενοφόρο, θα τον πετούσαν σε κάποια αίθουσα όπου θα περίμενε για άλλες 4 ώρες για μια ακτινογραφία, και μετά θα τον έστελναν σπίτι του χωρίς να έχουν ιδέα τι πραγματικά έχει. Ό,τι κάνουν και με Έλληνες δηλαδή.

Κόψε κάτι γιατί θα τους σκοτώσω όλους που λέει και το ανέκδοτο.

motojojo
18/07/2023, 18:15
Κόψε κάτι γιατί θα τους σκοτώσω όλους που λέει και το ανέκδοτο.

Ευτυχώς υπάρχουν και οι καρότσες των αγροτικών που πετυχαίνουν καλύτερους χρόνους.

Bowleno
09/08/2023, 10:45
μπλε το cf moto και η κοπέλα με τζιν σορτσάκι; :)

Όχι....


Ρε λαλακα Μητσε...!!! Ελεος..!!! :moutza:

Και πως θα παίρναμε μάτι την....μηχανή ρε μάστορα; :lol:

rainmike
09/08/2023, 10:55
Όχι....



Και πως θα παίρναμε μάτι την....μηχανή ρε μάστορα; :lol:

Γιατι στον ηλιο δεν φαινόταν?

Bowleno
09/08/2023, 11:05
Γιατι στον ηλιο δεν φαινόταν?

Καθόταν πιο πίσω από μένα, μάτια στην πλάτη δεν έχω, (όπως ισχυρίζονται μερικοί πρώην συνάδελφοι στην δουλειά :moutza:) οπότε....

Εν τέλει, ήρθε δίπλα μου, πολύ ωραία η....μηχανή! :lol:

rainmike
09/08/2023, 11:18
Καθόταν πιο πίσω από μένα, μάτια στην πλάτη δεν έχω, (όπως ισχυρίζονται μερικοί πρώην συνάδελφοι στην δουλειά :moutza:) οπότε....

Εν τέλει, ήρθε δίπλα μου, πολύ ωραία η....μηχανή! :lol:
Εισαι και εσύ μεγάλος χομπίστας:lol:

doctoras
09/08/2023, 11:25
Καθόταν πιο πίσω από μένα, μάτια στην πλάτη δεν έχω, (όπως ισχυρίζονται μερικοί πρώην συνάδελφοι στην δουλειά :moutza:) οπότε....

Εν τέλει, ήρθε δίπλα μου, πολύ ωραία η....μηχανή! :lol:

Τι να δεις με το cfmoto650…καλύτερο ποιντ βιου έδιναν πάντα τα κλιπονατα εργαλεία
:lol:

bulmont
09/08/2023, 12:13
Αυτός που σου είπε να έρθεις πιο μπροστά στο φανάρι για να μην σε βαράει ο ήλιος... :pink::pink:


Ρε λαλακα Μητσε...!!! Ελεος..!!! :moutza:




Eτσι, για να δείτε, σε ποιούς δώσατε τα κλειδια του μαγαζακίου.............:beer::bawl:

νεοσσός
09/08/2023, 13:08
Eτσι, για να δείτε, σε ποιούς δώσατε τα κλειδια του μαγαζακίου.............:beer::bawl:
"Είμαι και moderator, πάμε μία βόλτα;" :p

Dimmanoukas
09/08/2023, 13:12
Συμπέρασμα
Την επόμενη φορά που μπορεί να μου πει κάποιος διτροχος, έλα λίγο πιο μπροστά μην σε καίει ο ήλιος:
1) κάνω και χαμογελάω διακριτικά?
2) πιάνω τοίχο?
3) κουμπωνω την πρώτη και φεύγω πανικόβλητος?
4) κάθομαι στα αυγά μου και ας γίνω σαν τον Ψινάκη κάρβουνο?

rainmike
09/08/2023, 13:13
"Είμαι και moderator, πάμε μία βόλτα;" :p

Μα η κοπέλα ειχε εργαλειο πολυ ζελεκοτόν:D

Panos76
09/08/2023, 13:40
Μα η κοπέλα ειχε εργαλειο πολυ ζελεκοτόν:D

Mην του απαντάς φαίνεται αλητάμπουρας :bawl:

Panos76
09/08/2023, 13:49
Συμπέρασμα
Την επόμενη φορά που μπορεί να μου πει κάποιος διτροχος, έλα λίγο πιο μπροστά μην σε καίει ο ήλιος:
1) κάνω και χαμογελάω διακριτικά?
2) πιάνω τοίχο?
3) κουμπωνω την πρώτη και φεύγω πανικόβλητος?
4) κάθομαι στα αυγά μου και ας γίνω σαν τον Ψινάκη κάρβουνο?

Εξαρτάται από το αν είσαι μερακλής ή όχι :lol:

νεοσσός
09/08/2023, 13:52
Χρειάστηκε να δω το video (https://www.youtube.com/watch?v=iE3wNUzrh4I) μπας και καταλάβω τι λέτε, αλλά παραμένει η απορία για το ζελεκοτόν.

Panos76
09/08/2023, 14:00
Χρειάστηκε να δω το video (https://www.youtube.com/watch?v=iE3wNUzrh4I) μπας και καταλάβω τι λέτε, αλλά παραμένει η απορία για το ζελεκοτόν.

Είναι είδος υφάσματος τρε σικ. (έχω την εντύπωση δηλ.)

doctor_john
09/08/2023, 21:32
Jewel cotton, το ραφιναρισμένο βαμβακερό ;)

spyrval
10/08/2023, 07:39
Το πώς καταφέρατε ένα ποστ που ο άνθρωπος γράφει για μια κοπέλα με μοτό που χάζευε στο δρόμο να το γυρίσετε σε ζελακοτοφλόρ και άλλα τέτοια, πρέπει να σας προβληματίσει :D

doctoras
10/08/2023, 09:05
μετα απο κάποια χρόνια παει μονο του

Bowleno
10/08/2023, 10:07
Το πώς καταφέρατε ένα ποστ που ο άνθρωπος γράφει για μια κοπέλα με μοτό που χάζευε στο δρόμο να το γυρίσετε σε ζελακοτοφλόρ και άλλα τέτοια, πρέπει να σας προβληματίσει :D

Μπα, σύνηθες εδώ πέρα. Το αντίθετο θα μας προβλημάτιζε :D

Parking
09/10/2023, 15:11
Είσαι στην πίστα όπου ακόμα συγκρούονται κόσμοι μέσα σου.
Παρακάτω θα δεις άλλα επίπεδα προσφυσης.
Ο συγκεκριμένος τυπος πιθηκα παντως, θέλει να έχεις χρόνο να του μιλήσεις για το νινί της μανουλας του που το θέλει κορνίζα και μετά συνεχίζοντας με πραοτητα να του δώσεις πολιτισμενα να καταλάβει ότι οι μώλωπες δεν είναι απλα μωβ μακιγιάζ.

Αρχηγέ να το κοιτάξεις αυτό που λες μην πέσεις σε κανέναν ασφαλίτη και σου κάνει τον κώλο κόσκινο
(και δε σου τη λέω πολλοί ασφαλίτες έχουν τέτοια μηχανάκια Σκάνε συνεργείο και είναι και πολύ μκάκες)

mikes
09/10/2023, 15:28
Αρχηγέ να το κοιτάξεις αυτό που λες μην πέσεις σε κανέναν ασφαλίτη και σου κάνει τον κώλο κόσκινο
(και δε σου τη λέω πολλοί ασφαλίτες έχουν τέτοια μηχανάκια Σκάνε συνεργείο και είναι και πολύ μκάκες)

πως φαινεται οτι δεν τον εχεις δει ποτε τον γαυρο απο κοντα... :lol::smokin:

Parking
09/10/2023, 22:30
πως φαινεται οτι δεν τον εχεις δει ποτε τον γαυρο απο κοντα... :lol::smokin:

Έχω δει αυτούς όμως
Περιμένουν στο συνεργείο και εκτός ότι δεν θ ακούσεις μια σοβαρή κουβέντα απ το στόμα τους τα καλά μηχανάκια τα κοιτάνε... κάπως
Λες και τα κλέψανε οι άνθρωποι
Γμσμε με τους κάφρους τώρα. Μακριά κι αγαπημένοι

Parking
29/10/2023, 12:45
Πιθανώς την ερχόμενη εβδομάδα που θα περάσω από αντιπροσωπεία (είναι στον δρόμο μου) να ρωτήσω τον αρχιμάστορα,που γύρισε από 1 μήνα εκπαιδευτικό ταξίδι στην Κίνα.

καλή τύχη
απ ότι είδα τώρα τα φορτώνουν τ ανταλλακτικά στις καμήλες να πάρουν το δρόμο του μεταξιού για Ευρώπη
σε τρια τερμενα έφτασαν
447511

panavour
30/10/2023, 21:21
Επίσης για να σε κουρντισω λιγουλακι ΠΑΡΚΑΔΟΡΕ,το ανταλλακτικακι είναι Bosch, κα είναι μέρος του ψεκασμού της Bosch,και κατόπιν παρέμβασης του εργοστασίου ΔΙΔΕΤΑΙ ξεχωριστά για να μηδενιστεί το κόστος στον καταναλωτή.Ειδες η LONCIN??Αν ήταν ΒΜW η Χόντα,θα σου χρέωνε όλο τον ψεκασμό αν μάλιστα ήσουν και εκτός εγγυήσεως,η θα σουβγαζε την ψυχή αν ήσουν εντός.Μαθε μπαλιτσα πουλεγε κι ο τιτανοτεραστιος Αλέφαντος.

panavour
30/10/2023, 21:56
https://www.gazzetta.gr/gmotion/2269997/oi-kinezoi-metroyn-tis-exagoges-motosikleton-se-ekatommyria

Και απ' ότι μου είπε ο αρχιμηχανικός της μοτό Τρεντ, που αντιπροσωπεύει τα κυμκο και τα βογκ, που ήταν σε σεμινάριο 1 μήνα στην Κίνα,οι άνθρωποι μου είπε επί λέξει "έχουν απογειωθεί και πλέον δεν παίζονται με τίποτα". Έχουν κάνει πλέον τεράστια τμήματα R &D ,και ποιός τους πιάνει.Θα τρίβουμε τα μάτια μας ,μου είπε επί λέξει.

bulmont
31/10/2023, 05:53
Καλά μιλάμε έτσι και μπούνε και στους αγώνες, (χώμα, πίστα κλπ) θα
κλάψουνε μανούλες................................

:smokin::smokin:

panavour
31/10/2023, 08:16
Καλά μιλάμε έτσι και μπούνε και στους αγώνες, (χώμα, πίστα κλπ) θα
κλάψουνε μανούλες................................

:smokin::smokin:

Κανένας δεν πρόκειται να κλάψει.Ο κόσμος αλλάζει,και αυτός που θα ωφεληθεί από τον ανταγωνισμό,και που ήδη ωφελείται είναι ο καταναλωτής.Στην φύση ,οτι δεν προσαρμόζεται πεθαίνει.Οτι παθανε δεκάδες εταιρείες μοτό στην Ευρώπη,όταν επελασε η ιαπωνική λαίλαπα.ΝΟΜΟΣ.

DoctoR_k6
31/10/2023, 08:40
Η κινεζικη στατιστικη υπηρεσια...αυτοι που ανακοινωναν 3000 νεκρους απο Covid σε 3 χρονια? :bawl:
Come on...

PortisHead
31/10/2023, 09:36
Η κινεζικη στατιστικη υπηρεσια...αυτοι που ανακοινωναν 3000 νεκρους απο Covid σε 3 χρονια? :bawl:
Come on...
:lol:

PortisHead
31/10/2023, 09:58
Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο θρεντ για τα κινεζικα οποτε το γραφω εδω.
Περα απο την πλακα και τα πειραγματα κανεις δεν ξερει σε βαθος χρονου πως θα παει.
Προσωπικα απο εμφάνιση για μενα σκιζουν.
Και τα Voge και τα CF.
Αλλα ειναι λάθος να λεμε οτι και οι Ιαπωνες ετσι ξεκινησαν.
Οι Ιαπωνες, τότε, δεν αντεγραφαν τεχνολογιες και σχεδια.
Ηρθαν με καινοτομες προτασεις, δική τους τεχνολογια και κυριως πολυ αυστηρα quality standards, εκει ειναι η μεγαλη διαφορα.
Δεν κατεκτησαν τον κοσμο επειδη πουλουσαν φθηνα.
Μόνο ο χρονος θα δειξει.

Johny the Fox
31/10/2023, 11:02
Εγώ δεν καταλαβαίνω από διορατικότητες και μελλοντολογιες.Ο Κινέζος μπορεί να βγάλει στο μέλλον παπαδες η να συνεχίσει να βγάζει εσαεί τριτοκοσμικά μπιχλιμπιδια.Για το παρόν προϊόν κρίνεται και αυτό που παρουσιάζει τώρα είναι για τα jumbo.

doctor_john
31/10/2023, 12:26
Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο θρεντ για τα κινεζικα οποτε το γραφω εδω.
Περα απο την πλακα και τα πειραγματα κανεις δεν ξερει σε βαθος χρονου πως θα παει.
Προσωπικα απο εμφάνιση για μενα σκιζουν.
Και τα Voge και τα CF.
Αλλα ειναι λάθος να λεμε οτι και οι Ιαπωνες ετσι ξεκινησαν.
Οι Ιαπωνες, τότε, δεν αντεγραφαν τεχνολογιες και σχεδια.
Ηρθαν με καινοτομες προτασεις, δική τους τεχνολογια και κυριως πολυ αυστηρα quality standards, εκει ειναι η μεγαλη διαφορα.
Δεν κατεκτησαν τον κοσμο επειδη πουλουσαν φθηνα.
Μόνο ο χρονος θα δειξει.

Έχω τελείως αντίθετη άποψη.
Αυτό που ξέρω είναι ως οι Ιάπωνες δεν είχαν σχεδόν τίποτα να επιδείξουν στις μοτό πριν τον δεύτερο παγκόσμιο, παρέμεναν έτσι έως ότου πήραν σχέδια πολλών ευρωπαϊκων μέσω των αποζημιώσεων για τα πυρηνικά ολοκαυτώματα που υπέστησαν.
Επίσης βλέπω πολύ ξεκάθαρα ποιον αντιγράφουν ή αν θες μελετούν από το '60 μέχρι σήμερα.

Δεν λέω πως δεν δουλεύουν ή δεν δημιουργουν αλλά όχι πως ξεκίνησαν από λευκό χαρτί..
Ήταν αρκετά φθηνότεροι και εξακολουθούν να είναι στο μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής τους.

SeniorCanardo
31/10/2023, 12:32
Αλλα ειναι λάθος να λεμε οτι και οι Ιαπωνες ετσι ξεκινησαν.
Οι Ιαπωνες, τότε, δεν αντεγραφαν τεχνολογιες και σχεδια.
Ηρθαν με καινοτομες προτασεις, δική τους τεχνολογια και κυριως πολυ αυστηρα quality standards, εκει ειναι η μεγαλη διαφορα.
Δεν κατεκτησαν τον κοσμο επειδη πουλουσαν φθηνα.

Ε καλά, όχι ακριβώς, HD, Triump και Indian υπήρχαν μόνο πριν τον πόλεμο και είτε τα χρησιμοποιούσαν αυτούσια, είτε πέρναν μόνο τα μοτέρ.
Μετά τον πόλεμο φτιάξανε πραγματικά ποιοτικά ΠΑΠΙΑ και κατέκτησαν την παγκόσμια αγορά.:bawl:
Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Και ένα μακροσκελές πλην όμως ενδιαφέρον άρθρο εδώ:
The History of Japanese Motorcycles (https://magazine.cycleworld.com/article/1967/11/01/the-history-of-japanese-motorcycles)
και ένα ακόμα εδω:
How Japan Conquered The Motorcycle Industry (https://www.topspeed.com/how-japan-conquered-the-motorcycle-industry/)




Εγώ δεν καταλαβαίνω από διορατικότητες και μελλοντολογιες.Ο Κινέζος μπορεί να βγάλει στο μέλλον παπαδες η να συνεχίσει να βγάζει εσαεί τριτοκοσμικά μπιχλιμπιδια.Για το παρόν προϊόν κρίνεται και αυτό που παρουσιάζει τώρα είναι για τα jumbo.

Εδώ είναι το ζουμί, ο καθένας κρίνεται από αυτό που παρουσιάζει σήμερα, όχι τι θα μπορούσε να κάνει ή τι έκανε στο παρελθόν.

Προσωπικά με ανησυχεί πιο πολύ για το που πάνε τα γιαπωνέζικα, παρά τα κινέζικα.

PortisHead
31/10/2023, 12:49
Ισως να βασιζομαι σε καποιες καινοτομες πρωτιες των γιαπωνεζων.

- 1972 πρωτη υγροψυκτη μοτοσυκλετα παραγωγης απο τη Honda GT 750
- 1979 πρωτη φορά ψεκασμός σε μοτοσυκλετα παραγωγης απο την Kawasaki Z1000H

SeniorCanardo
31/10/2023, 13:39
- 1972 πρωτη υγροψυκτη μοτοσυκλετα παραγωγης απο τη Honda GT 750

Τεχνολογία γνωστή από τα τέλη του 19ου.


- 1979 πρωτη φορά ψεκασμός σε μοτοσυκλετα παραγωγης απο την Kawasaki Z1000H

Τεχνολογία γνωστή από τις αρχές του 19ου.

Καμία εκ των δύο με προέλευση από την Ιαπωνία.

Κατά τα άλλα ενσωμάτωσαν γνωστές τεχνολογίες στις μοτοσυκλέτες τους, αρκετά αργά και αφού είχαν αναπτύξει τα απαραίτητα κεφάλαια για έρευνα και ανάπτυξη, RnD που λένε και οι νέοι.:D

PortisHead
31/10/2023, 14:06
Τεχνολογία γνωστή από τα τέλη του 19ου.



Τεχνολογία γνωστή από τις αρχές του 19ου.

Καμία εκ των δύο με προέλευση από την Ιαπωνία.

Κατά τα άλλα ενσωμάτωσαν γνωστές τεχνολογίες στις μοτοσυκλέτες τους, αρκετά αργά και αφού είχαν αναπτύξει τα απαραίτητα κεφάλαια για έρευνα και ανάπτυξη, RnD που λένε και οι νέοι.:D

Αλλο γνωστη τεχνολογια, αλλο εφαρμογή σε γραμμη παραγωγης.

Το θεμα ειναι οτι δεν ηρθαν με την σημαια του Lidl, "ελατε εδω το φθηνο πραγμα", "παρε Pekinο-Strom με 4 χιλιαρικα"
Η συγκριση με την προσεγγιση των κινεζων σε τακτικές και τεχνολογιο ειναι χαοτικο.

Αν το πας ιστορικα δεν τους χωνευω, αλλα δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος της αποδεδειγμενης ποιοτητας τους σε οτι κι αν φτιαχνουν.
Αυτοκινητα, μηχανες, ρολογια, ηλεκτρονικα κλπ.

Δεν ειναι τυχαια ντροπή το Made In China και καμάρι το Made In Japan.

SeniorCanardo
31/10/2023, 15:32
Αλλο γνωστη τεχνολογια, αλλο εφαρμογή σε γραμμη παραγωγης.

Το θεμα ειναι οτι δεν ηρθαν με την σημαια του Lidl, "ελατε εδω το φθηνο πραγμα", "παρε Pekinο-Strom με 4 χιλιαρικα"
Η συγκριση με την προσεγγιση των κινεζων σε τακτικές και τεχνολογιο ειναι χαοτικο.

Αν το πας ιστορικα δεν τους χωνευω, αλλα δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος της αποδεδειγμενης ποιοτητας τους σε οτι κι αν φτιαχνουν.
Αυτοκινητα, μηχανες, ρολογια, ηλεκτρονικα κλπ.

Δεν ειναι τυχαια ντροπή το Made In China και καμάρι το Made In Japan.

Εγώ θυμάμαι και ένα άλλο που άκουγα μικρός, "Ιταλία, η Κίνα της Ευρώπης".:bawl:

Γενικά αν εξετάζεις τα γεγονότα in vacuum, αποκομμένα δηλαδή από τις κοινωνικό-οκονομικό-ιστορικό-επιστημονικό-πολιτικές συνθήκες μέσα από τις οποίες αναδύθηκαν, μπορείς να βγάλεις σχεδόν ότι συμπέρασμα θέλεις.

Από την άλλη αυτό που βλέπω (και έχει πολλαπλές ερμηνείες) είναι ότι και οι Γιαπωνέζοι πάνε για "Κινεζοποίηση" και οι Κινέζοι για "Γιαπωνεζοποίηση" και τα εισοδήματα προς τα κάτω.

Από την άλλη οι μισοί Ιάπωνες φεύγουν από τους αγώνες, αυτοί που μένουν πάνε κουβά, η CF πάει moto3 και βλέπω και διάφορους ευχαριστημένους πελάτες (FWIW).
Στο χώμα ελάχιστη Ιαπωνική παρουσία, τόσο εμπορικά όσο και αγωνιστικά.
Κάτι για focus σε ηλεκτρικά και πίπες διαβάζω...

Χαρτιά δεν ρίχνω, φλιντζάνι δεν ξέρω διαβάζω, τι θα γίνει και που θα κάτσει η μπίλια δεν ξέρω.

PaNick67
31/10/2023, 16:08
Δεν ειναι τυχαια ντροπή το Made In China και καμάρι το Made In Japan.

Το Made In Japan αρχικα εξαφανισε το Made In England και το Μade In Ιtaly σε μοτοσυκλετες ευρειας παραγωγης, οι οποιες δεν σταζανε λαδια, δεν σε αφηναν στα μισα μιας διαδρομης. Μαρκες ιστορικες εκλεισαν, αλλες εγιναν βιοτεχνιες και αργοτερα με κεφαλαια ξενα αναστηθηκαν παλι.

Που στην αρχη βασικα μονο η Honda ηταν και η εμμονη του Σοιχιρο με τους αγωνες να τους κερδισει στο γηπεδο τους. Και το εκανε. Tα 5κυλινδρα 125 και τα 6κυλινδρα 250 το 1966-67 δεν τα ειχε αλλος.

Μπορει να πλημμυρισε τον κοσμο με C50 αλλα εβγαλε και CB με εναν, δυο , τεσσερις , εξι κυλινδρους και γεμισε τον πλανητη, μαζι με τους υπολοιπους Ιαπωνες.

Καποια απο αυτα δουλευουν ακομα. Ποσα Moto Guzzi le mans 750 ή 850 υπαρχουν λειτουργικα σημερα;

kostaskk
31/10/2023, 16:26
Οι Ιάπωνες αντέγραφαν μετά τον πόλεμο.
Και στον πόλεμο αντέγραφαν.

ο ιδιος ο soichoiro πήγαινε περιοδείες μαζί με μηχανικούς του σε ευρωπαϊκά εργοστάσια και αγώνες.
Όλο το μπαμ των δίχρονων για 30-40 χρονια από τους Ιάπωνες οφείλεται σε έναν μηχανικό που αυτομόλησε από ανατολική Γερμανία στην Ιαπωνία μετά τον πολεμο μαζί με σχέδια δίχρονων μοτέρ.

doctor_john
31/10/2023, 16:38
Περίπου τα διπλάσια από τα 8v four αντίστοιχα, γύρω στο 1/10 των αντίστοιχων μπόξερ.

stefanos
31/10/2023, 17:11
Οι Ιάπωνες αντέγραφαν μετά τον πόλεμο.
Και στον πόλεμο αντέγραφαν.

ο ιδιος ο soichoiro πήγαινε περιοδείες μαζί με μηχανικούς του σε ευρωπαϊκά εργοστάσια και αγώνες.
Όλο το μπαμ των δίχρονων για 30-40 χρονια από τους Ιάπωνες οφείλεται σε έναν μηχανικό που αυτομόλησε από ανατολική Γερμανία στην Ιαπωνία μετά τον πολεμο μαζί με σχέδια δίχρονων μοτέρ.


Ναι ο ίδιος ο soichoiro πήγαινε σε εργοστάσια και αγώνες και αφού κέρδισε μερικούς πρώτα ΜΕΤΑ άρχισε να εξάγει και μοτοσυκλέτες και οπωσδήποτε κανένας Ιάπωνας δεν πούλησε ποτέ κλώνο.
Και βέβαια είναι γνωστό ότι η suzuki εκμεταλλεύτηκε τεχνολογία της ΜΖ στα δίχρονα το 61 αλλά μετά η suzuki και οι υπόλοιποι Ιάπωνες βγάλανε στην παραγωγή παπάδες, ενώ η ΜΖ έβγαζε μέχρι πέρυσι ΕΤΖ.

stefanos
31/10/2023, 17:21
Περίπου τα διπλάσια από τα 8v four αντίστοιχα, γύρω στο 1/10 των αντίστοιχων μπόξερ.

Αναλογικά φαντάζομαι το λές γιατί η guzzi αμφιβάλω να έβγαζε πάνω 2-3 χιλιάδες το χρόνο.

bulmont
31/10/2023, 17:35
Οι Ιάπωνες αντέγραφαν μετά τον πόλεμο.
Και στον πόλεμο αντέγραφαν.

ο ιδιος ο soichoiro πήγαινε περιοδείες μαζί με μηχανικούς του σε ευρωπαϊκά εργοστάσια και αγώνες.
Όλο το μπαμ των δίχρονων για 30-40 χρονια από τους Ιάπωνες οφείλεται σε έναν μηχανικό που αυτομόλησε από ανατολική Γερμανία στην Ιαπωνία μετά τον πολεμο μαζί με σχέδια δίχρονων μοτέρ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_Degner

https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Kaaden

telegonos
31/10/2023, 18:00
Ναι ο ίδιος ο soichoiro πήγαινε σε εργοστάσια και αγώνες και αφού κέρδισε μερικούς πρώτα ΜΕΤΑ άρχισε να εξάγει και μοτοσυκλέτες και οπωσδήποτε κανένας Ιάπωνας δεν πούλησε ποτέ κλώνο.
Και βέβαια είναι γνωστό ότι η suzuki εκμεταλλεύτηκε τεχνολογία της ΜΖ στα δίχρονα το 61 αλλά μετά η suzuki και οι υπόλοιποι Ιάπωνες βγάλανε στην παραγωγή παπάδες, ενώ η ΜΖ έβγαζε μέχρι πέρυσι ΕΤΖ.

Κι έλεγα, δεν θα το γράψει κανείς;

Ο μπακαλιάρος περί ''Ιαπώνων που ότι κάνανε είναι γιατί αντιγράψανε τους Ευρωπαίους'', είναι λες και το VJ23 (https://www.vhm.nl/media/products/AA33188-P09-two-pieces-VHM-Cylinder-head-Suzuki-RGV250-VJ23.jpg)το σχεδιάσε ο Κάαντεν. Νισάφι πια με αυτόν τον μπακαλιάρο, φτάνει, σταματήστε να τον λέτε, δεν έχει κανένα νόημα.

Tallyban
31/10/2023, 18:53
Τα Καλής ποιότητας κινέζικα είναι το δεύτερο μεγάλο κόλπο του Ιάπωνα,για να "τσιμπησουν" παγκοσμίως όλοι αυτοί που έχουν αποθηκεύσει τρία και τέσσερα παλιά γιαπωνέζικα και ψωνίζουν καινούργιο.