PDA

View Full Version : Το νήμα των σύντομων απαντήσεων.



asxetost
14/09/2023, 19:24
Σορρυ αν είμαι σε λάθος θρεντ, δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο για μια χαζή ερώτηση, αν θέλει κάποιος μοντ να με συγυρίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είναι η 2η φορά που αλλάζω μόνος μου λάδια μαζί με φίλτρο όλα όπως πρέπει, πολύ καλό λάδι κιόλας, και βλέπω αρκετά ρινισματα όταν κάνω τη μεταφορά του χρησιμοποιημένου λαδιού σε μπουκάλι για να το δώσω σε συνεργείο να πεταχτεί. Είναι φυσιολογικό;

Η αλήθεια είναι οτι το κακόμοιρο τρώει πολύ ζόρισμα στα χέρια μου αλλά στην απόδοση δεν βλέπω διαφορές τα τελευταια 7 χιλ χλμ.
Όταν λέμε ζόρισμα εννοούμε οτι συχνά πυκνά δουλεύει κοντά στα όρια του στροφόμετρου, είναι και πολύ μικρούλι μοτερακι σε μεγάλο πλαίσιο(varadero 125).

karellen
14/09/2023, 19:45
Εδώ λοιπόν θα βάζουμε απορίες 'μικρής κλίμακος' που δεν χρειάζεται να ανοιχτεί ολόκληρο θρεντ γι αυτές. :hunter:

Nostradamus
14/09/2023, 21:17
Εδώ λοιπόν θα βάζουμε απορίες 'μικρής κλίμακος' που δεν χρειάζεται να ανοιχτεί ολόκληρο θρεντ γι αυτές. :hunter:

Θα πρέπει να απαντάμε κιόλας η θα έχουμε μόνο λίστα με ερωτήσεις :lol:

karellen
14/09/2023, 22:06
:lol:

doctor_john
14/09/2023, 23:00
Είναι σύνηθες, δείξε τα όμως στον μηχανικό.


απαντήσεις λέμε μαρσουπιλαμί

viper1
14/09/2023, 23:03
Σορρυ αν είμαι σε λάθος θρεντ, δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο για μια χαζή ερώτηση, αν θέλει κάποιος μοντ να με συγυρίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είναι η 2η φορά που αλλάζω μόνος μου λάδια μαζί με φίλτρο όλα όπως πρέπει, πολύ καλό λάδι κιόλας, και βλέπω αρκετά ρινισματα όταν κάνω τη μεταφορά του χρησιμοποιημένου λαδιού σε μπουκάλι για να το δώσω σε συνεργείο να πεταχτεί. Είναι φυσιολογικό;

Η αλήθεια είναι οτι το κακόμοιρο τρώει πολύ ζόρισμα στα χέρια μου αλλά στην απόδοση δεν βλέπω διαφορές τα τελευταια 7 χιλ χλμ.
Όταν λέμε ζόρισμα εννοούμε οτι συχνά πυκνά δουλεύει κοντά στα όρια του στροφόμετρου, είναι και πολύ μικρούλι μοτερακι σε μεγάλο πλαίσιο(varadero 125).

Μαγνητίζονται ?

asxetost
14/09/2023, 23:19
Μαγνητίζονται ?

Δεν δοκίμασα :p

Είναι αυτό το σταμάτα ξεκινα στο κέντρο και σε μηχανάκια που δεν έχουν ροπές τα τρώει όλα ο δίσκος ο κακομοίρης, για να φύγεις με την ροή της κίνησης από φανάρι ανεβάζεις χαλαρά 7-8 χσαλ στο δικό μου.
Τα έκανε ανθεκτικά πάντως ο μπαγάσας ο Σοϊτσίρο, δουλεύει ακόμα το άτιμο :beer:

Bowleno
15/09/2023, 09:33
Δεν δοκίμασα :p

Είναι αυτό το σταμάτα ξεκινα στο κέντρο και σε μηχανάκια που δεν έχουν ροπές τα τρώει όλα ο δίσκος ο κακομοίρης, για να φύγεις με την ροή της κίνησης από φανάρι ανεβάζεις χαλαρά 7-8 χσαλ στο δικό μου.
Τα έκανε ανθεκτικά πάντως ο μπαγάσας ο Σοϊτσίρο, δουλεύει ακόμα το άτιμο :beer:

Έχεις μαγνητική τάπα λαδιού; αν όχι, να πάρεις. Θα εκπλαγείς με το τι μαζεύει....

McGyver
15/09/2023, 10:17
Έχεις μαγνητική τάπα λαδιού; αν όχι, να πάρεις. Θα εκπλαγείς με το τι μαζεύει....

Ή εναλλακτικά ένα μαγνήτη πάνω στο φίλτρο του λαδιού :winka:

motojojo
15/09/2023, 14:10
Ή εναλλακτικά ένα μαγνήτη πάνω στο φίλτρο του λαδιού :winka:

Αυτο ακουγεται ενδιαφερον.
Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό λινκ;

McGyver
15/09/2023, 14:14
Αυτο ακουγεται ενδιαφερον.
Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό λινκ;

Για μαγνήτες;
https://www.magnitech.gr

νεοσσός
15/09/2023, 15:50
Για μαγνήτες;
https://www.magnitech.gr
Μονόπολα δεν είδα να έχει. :p

motojojo
15/09/2023, 16:53
Για μαγνήτες;
https://www.magnitech.gr

Πατέντα εννοουσες εεε; :lol:

Ενδιαφέρον μαγαζί. Ηθελα μερικούς μαγνήτες και για άλλη χρήση και δεν ήξερα που να βρω, τώρα ξέρω! :D

asxetost
15/09/2023, 18:57
Έχεις μαγνητική τάπα λαδιού; αν όχι, να πάρεις. Θα εκπλαγείς με το τι μαζεύει....

Όχι όχι δεν είναι μαγνητική θα δω στα επόμενα λάδια που θα αγοράσω αν έχει το μαγαζί.. Άρα, το παθαίνουν και άλλοι:D

Bowleno
15/09/2023, 22:52
Όχι όχι δεν είναι μαγνητική θα δω στα επόμενα λάδια που θα αγοράσω αν έχει το μαγαζί.. Άρα, το παθαίνουν και άλλοι:D

Κινούμενα μεταξύ τους μεταλλικά μέρη, δεν είναι δυνατόν να μην βγάζουν γρέζια. Τώρα, λίγα η πολλά, εξαρτάται πόσο μπουρδ εεεε χρέπ εχμ ταλαιπωρημένη είναι η μηχανή...:D

asxetost
16/01/2024, 12:13
Το λοιπόνε,
έχω προχωρήσει σε αγορά μοτοσυκλετας που δεν έχω δει ακόμα, είναι από έμπορο εκτός αθηνών και μακριά θα έλεγε κανείς, η χρηματοδότηση έγινε μέσω δανείου που θα αποπληρώνω κάθε μήνα στη συνεργαζόμενη τράπεζα.

Θα ήθελα να ρωτήσω και σαν σημείο μελλοντικής αναφοράς για τους βιαστικούς και τολμηρούς(βλαμμένους δηλαδή) που κάνουν αγορές μοτό από απόσταση σαν και μένα, τι δικλείδες ασφαλείας υπάρχουν σε περίπτωση που το όχημα δεν είναι όπως το πουλάει ο έμπορος ή σε περίπτωση που εμφανίσει σύντομα βλάβη μετά την αγορά.

Είχε τύχει να πέσω πάνω σε νήμα που αναφερόταν οτι σε περίπτωση συναλλαγής με έμπορο, έχεις δικαίωμα για σοβαρή βλάβη εντός 2 ετών από την απόκτηση να αιτηθείς να αναληφθούν τα έξοδα της επισκευής από τον έμπορο που σου πούλησε τη μηχανή, είναι αλήθεια κάτι τέτοιο;

Επίσης, για όσους εξοφλούν τον έμπορο μέσω δανείου, υπάρχει το περιθώριο υπαναχώρησης μέχρι κάποιες μέρες μετά την υπογραφή από τον δανειζόμενο;
Και αν ναι, η διαδικασία είναι απλή; Θέλω να πω πρέπει να υπάρχει αιτιολογία με συνοδευτικά έγγραφα;-πχ βεβαίωση σοβαρής βλάβης από μηχανικό- ή μπορείς απλά να δηλώσεις υπαναχώρηση και να γίνει ακύρωση του δανείου;

Τχενκς ιν αντβανς :ufo:

CorpseAlive
16/01/2024, 12:21
Το λοιπόνε,
έχω προχωρήσει σε αγορά μοτοσυκλετας που δεν έχω δει ακόμα, είναι από έμπορο εκτός αθηνών και μακριά θα έλεγε κανείς, η χρηματοδότηση έγινε μέσω δανείου που θα αποπληρώνω κάθε μήνα με τη συνεργαζόμενη τράπεζα.

Θα ήθελα να ρωτήσω και σαν σημείο μελλοντικής αναφοράς για τους βιαστικούς και τολμηρούς(βλαμμένους δηλαδή) που κάνουν αγορές μοτό από απόσταση σαν και μένα, τι δικλείδες ασφαλείας υπάρχουν σε περίπτωση που το όχημα δεν είναι όπως το πουλάει ο έμπορος ή σε περίπτωση που εμφανίσει σύντομα βλάβη μετά την αγορά.

Είχε τύχει να πέσω πάνω σε νήμα που αναφερόταν οτι σε περίπτωση συνναλαγής με έμπορο, έχεις δικαίωμα για σοβαρή βλάβη εντός 2 ετών από την απόκτηση να αιτηθείς να αναληφθούν τα έξοδα της επισκευής από τον έμπορο που σου πούλησε τη μηχανή, είναι αλήθεια κάτι τέτοιο;

Επίσης, για όσους εξοφλούν τον έμπορο μέσω δανείου, υπάρχει το περιθώριο υπαναχώρησης μέχρι κάποιες μέρες μετά την υπογραφή από τον δανειζόμενο;
Και αν ναι, η διαδικασία είναι απλή; Θέλω να πω πρέπει να υπάρχει αιτιολογία με συνοδευτικά έγγραφα;-πχ βεβαίωση σοβαρής βλάβης από μηχανικό- ή μπορείς απλά να δηλώσεις υπαναχώρηση και να γίνει ακύρωση του δανείου;

Τχενκς ιν αντβανς :ufo:

Έχεις ρωτήσει τον μισό Αστικό Κώδικα εδώ και δεν υπάρχει απλή απάντηση.

asxetost
16/01/2024, 12:31
Έχεις ρωτήσει τον μισό Αστικό Κώδικα εδώ και δεν υπάρχει απλή απάντηση.

Πέρα από αυτό εσένα νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να σου κόβουμε μηνιάτικο εδώ μέσα.
Έλεγα μήπως κάποιος είχε κάνει υπαναχωρηση και είχε σχετική εμπειρία.

CorpseAlive
16/01/2024, 12:34
Πέρα από αυτό εσένα νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να σου κόβουμε μηνιάτικο εδώ μέσα.
Έλεγα μήπως κάποιος είχε κάνει υπαναχωρηση και είχε σχετική εμπειρία.

Αγόρασε αυτοκόλλητα Moto.gr (Minimum 15) και θα έχεις εκτενή απάντηση στο ερώτημα σου, δεν χρειάζεται μηνιάτικο!

asxetost
16/01/2024, 12:37
Αγόρασε αυτοκόλλητα Moto.gr (Minimum 15) και θα έχεις εκτενή απάντηση στο ερώτημα σου, δεν χρειάζεται μηνιάτικο!

Στην παραγγελία να αναφέρω ποιός πωλητής με εξυπηρέτησε;:lol:

Parking
20/01/2024, 13:54
μπορεί το πιρούνι του τρανς αλπ 2023 να γίνει ρυθμιζόμενο?

McGyver
20/01/2024, 14:19
μπορεί το πιρούνι του τρανς αλπ 2023 να γίνει ρυθμιζόμενο?

Ναι.
https://www.matrisdampers.com/wp-content/uploads/2023/08/Honda-XL-750-Transalp-23-web.pdf

doctor_john
20/01/2024, 14:44
https://www.xparts.net/en/front-fork-cartridge-kit-misano-evo-for-honda-xl-750-transalp-2023

https://www.matrisdampers.com/en/prodotto/products/fork-kit-it-en/f20k/

https://twsuspensiontech.co.uk/honda-xl750-transalp-2023-x-treme-pro-front-944175

https://www.omniaracing.net/en/andreani-rally-race-adjustable-hydraulic-cartridges-for-showa-honda-transalp-xl750-2023-p-283359.html

asxetost
04/02/2024, 16:53
Για εμάς τους φτωχούς που δεν έχουμε pin lock, τι πατέντα κάμετε ωρέ σεις να μη θολώνει η ζελατίνα;

Μου έχει σφυρίξει ήδη ένα πουλάκι πέρασμα με λίγο χαρτάκι και υγρό πιάτων, αν υπάρχει κάποια πρόταση έτσι έμπειρη πάλι να δοκιμάσω πράματα καλοδεχούμενη.

Γκράθιαθ

giorgosb
04/02/2024, 17:08
Για εμάς τους φτωχούς που δεν έχουμε pin lock, τι πατέντα κάμετε ωρέ σεις να μη θολώνει η ζελατίνα;

Μου έχει σφυρίξει ήδη ένα πουλάκι πέρασμα με λίγο χαρτάκι και υγρό πιάτων, αν υπάρχει κάποια πρόταση έτσι έμπειρη πάλι να δοκιμάσω πράματα καλοδεχούμενη.

Γκράθιαθ

Δυστυχώς την αποτελεσματικότητα του pinlock δεν θα την βρεις.. Τι κράνος έχεις;

katsar
04/02/2024, 17:11
Καλησπέρα.
Antifog σε σπρέι έχω δει,δεν γνωρίζω πόσο καλά δουλεύει και δεν νομίζω πως συμφέρει σε σχέση με ένα πινλοκ.
Τώρα υγρό πιάτων και άλλα τέτοια voodoo εγώ δεν θα δοκίμαζα,επιρρίνιο έχει το κράνος σου ;
Αλλιώς το αφήνεις λίγο ανοιχτό και ξεθολώνει στην κίνηση , όπως και τους αεραγωγούς αν έχει εξαερισμό της προκοπής νομίζω χρειάζεσαι πινλοκ όμως.

McGyver
04/02/2024, 17:20
Πατάτα, αφρός ξυρίσματος.
https://muc-off.com/products/anti-fog-treatment

Pinlock για να ξεμπερδεύεις.
Αρκεί να τοποθετηθεί σωστά, έχω φάει τρελλή ήττα σε βόλτα γιατί δεν είχε πάτησει καλά και μάζευε υγρασία ανάμεσα σε Pinlock και ζελατίνα.

asxetost
04/02/2024, 19:17
Ναι ρε γαμώτο, το ήξερα από την αρχή οτι δεν το γλιτώνω. Σκεφτόμουν να πάω από κατάστημα να το βάλουν εκείνοι κατευθείαν, ένα LS2 rapid έχω και με την πρώτη ευκαιρία σκοπεύω να επενδύσω για ένα καλό upgràde, μέχρι να γίνει η αλλαγή είπα μπας και..
Θενξ πάντως

Bowleno
04/02/2024, 20:21
Πατάτα, αφρός ξυρίσματος.
https://muc-off.com/products/anti-fog-treatment

Pinlock για να ξεμπερδεύεις.
Αρκεί να τοποθετηθεί σωστά, έχω φάει τρελλή ήττα σε βόλτα γιατί δεν είχε πάτησει καλά και μάζευε υγρασία ανάμεσα σε Pinlock και ζελατίνα.



Επαθες ΕΣΥ τέτοιο πράγμα;;;; :eek:

Bowleno
04/02/2024, 20:23
Για εμάς τους φτωχούς που δεν έχουμε pin lock, τι πατέντα κάμετε ωρέ σεις να μη θολώνει η ζελατίνα;

Μου έχει σφυρίξει ήδη ένα πουλάκι πέρασμα με λίγο χαρτάκι και υγρό πιάτων, αν υπάρχει κάποια πρόταση έτσι έμπειρη πάλι να δοκιμάσω πράματα καλοδεχούμενη.

Γκράθιαθ



Μόνο pinlock, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα μέχρι να αποφασίσεις να το βάλεις....

daz
05/02/2024, 16:38
Εδώ λοιπόν θα βάζουμε απορίες 'μικρής κλίμακος' που δεν χρειάζεται να ανοιχτεί ολόκληρο θρεντ γι αυτές. :hunter:

Καλή τύχη. :lol:
To δοκίμασα και δεν έπιασε.

asxetost
24/03/2024, 20:00
Μάλλον το νήμα πρέπει να μετονομαστεί σε ασχετοστ vs everyone γιατί μόνο εγώ βλεπω να πυροβολάω απορίες κατά βάση :lol:
Σκέφτομαι να πάρω μια τύπου action camera φθηνή, ίσα ίσα για την ασφάλεια μου σε περίπτωση που εμπλακώ σε κάποιο ατύχημα ώστε να είναι μια έξτρα δικλείδα. Η ερώτηση μου είναι, σε περίπτωση που καταγράψω κάποιον στο δημόσιο δρόμο να προκαλεί ατύχημα με δική του υπαιτιοτητα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό στοιχείο ή θα υπάρχουν μπλεξίματα;
Μιλάω για χρήση μέσα στα νομικά πλαίσια και όχι δημοσιοποίηση σε δημόσια δίκτυα.

george.S
25/03/2024, 05:53
Έχει ενδιαφέρον η ερώτηση σου

Καταρχάς θα έβαζα υψηλής ευκρίνειας και γρήγορη κάμερα γιατί πιστεύω ότι το αποτέλεσμα για να πάρεις φωτογραφια μιας πινακίδας ενός οχήματος που σε χτύπησε και έφυγε με μια φτηνιάρικη τελικά μπορεί να μην μπορείς να διαβάσεις τίποτα
Σε γενικό πλάνο οκ θα βλέπεις τι έγινε


Στο νομικό κομμάτι τώρα
Προχθές φύγαμε από το σπίτι μου με το δικό μου όχημα και ένας συνεργάτης είχε παρκάρει το αυτοκίνητο του "tesla" από έξω
Είμαστε στην δουλειά και μου δείχνει από το κινητό του τον σκύλο που είχε κλειστεί έξω από το σπίτι όπως βγήκαμε από το γκαράζ και ήταν κλειστές οι πόρτες και προσπαθούσε να μπει μέσα

Πήρα τηλέφωνο και άνοιξαν την πόρτα και μπήκε


Το αυτοκίνητο έχει κάμερες γύρω γύρω
Εμείς παρακολουθουσαμε τον σκύλο στο κινητό από την κάμερα στην μεριά του συνοδηγού
Οι κάμερες γράφουν συνέχεια και σε στάση και σε κίνηση
Του έστειλε μήνυμα το αυτοκίνητο όταν ο σκύλος γύριζε γύρω γύρω από το αμάξι

Τόσα tesla που κυκλοφορούν παραβιάζουν προσωπικά δεδομένα ? Είναι παράνομα?
Εσύ γιατί να μην μπορείς να βάλεις ?

doctor_john
25/03/2024, 08:20
Καλημέρα, χρόνια πολλά!

Αυτό που ξέρω είναι πως ότι βρίσκεται σε δημόσια έκθεση, όχι μόνο σε χαρακτηρισμένο δημόσιο χώρο, είναι
αντικείμενο θέασης του κοινού.

Αν κάνω γυμνισμό στον κήπο μου δηλαδή, χρειάζεται άδεια για να είμαι εγώ το θέμα, όχι όμως αν είμαι μέρος του κάδρου.

Επίσης υπάρχουν τα δικαιώματα της ενημέρωσης, των δημοσίων γεγονότων, της απόδειξης εγκληματικής ενέργειας κ.λπ.
που καλύπτουν ιδιωτικό χώρο.

Δεν ξέρω αν οι action cam έχουν λογισμικό που να βολεύει, τέτοιο έχω δει σε κάμερες για καθρέπτη.

asxetost
25/03/2024, 10:35
Χρόνια πολλά σε όλους και από εμένα, σε γενικές γραμμές βρήκα και ένα άρθρο του Traction αρκετά πρόσφατο πάνω στο θέμα.
https://traction.gr/nomoi-gia-kamera-sto-parbriz-ti-ischyei-se-ellada-kai-evropi/

Οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές, για χρήση σαν καταγραφικό.
Προσωπικά μου φαίνεται μικρό το κόστος για αυτό που μπορεί να προσφέρει, μια αξιοπρεπής πρόταση μου φαίνεται αυτή:
https://www.skroutz.gr/s/23460622/Akaso-V50-Elite-Action-Camera-4K-Ultra-HD-Ypovrychia-me-THiki-Mayri-me-Othoni-2.html

motojojo
25/03/2024, 21:59
Συνάδελφος έχει το κλασσικο bluetooth μοντουλακι για το κράνος με ενσωματωμένη κάμερα. Πολύ έξυπνη και πρακτική λύση, παίζουν αρκετά στην αγορά γύρω στο κατοστάρικο.
Σκεφτομαι να τσιμπήσω κι εγω ενα.

yes-u
29/03/2024, 17:47
451917

Κύριοι/κυρίες/κύρι@, εχω 2lt από liqui moly και 1lt motul, με τις προδιαγραφές που βλέπετε στις ετικέτες. Μπορώ να τα αναμίξω για να κανω αλλαγή λαδιών;

harris_x
29/03/2024, 17:57
451917

Κύριοι/κυρίες/κύρι@, εχω 2lt από liqui moly και 1lt motul, με τις προδιαγραφές που βλέπετε στις ετικέτες. Μπορώ να τα αναμίξω για να κανω αλλαγή λαδιών;

Καλύτερα οχι

yes-u
29/03/2024, 18:41
Καλύτερα οχι
Οκ, ειχα κι εγώ τις αμφιβολιες μου, απλά θα πάει από Δευτέρα…

motojojo
29/03/2024, 20:08
Αγόρασε 1 λτ λικουι να κάνεις τώρα την αλλαγή και στην επόμενη πάρε τετράλιτρο μοτουλ να σε βγάλει 2 (παρά κάτι) αλλαγές.

Tasosre
29/03/2024, 20:39
Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?

Bowleno
30/03/2024, 10:22
Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?

Η διαφορά είναι αμελητέα, δεν χρειάζεται να κάνεις ροική.
Καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις :beer:

panavour
30/03/2024, 22:48
451917

Κύριοι/κυρίες/κύρι@, εχω 2lt από liqui moly και 1lt motul, με τις προδιαγραφές που βλέπετε στις ετικέτες. Μπορώ να τα αναμίξω για να κανω αλλαγή λαδιών;

Μια χαρά ανακατεύονται.Μην πετάξεις τίποτα,ίδια ρευστότητα,ίδιες προδιαγραφές jaso ma2.

billyka
31/03/2024, 15:12
Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?

Δεν χρειάζεται ροϊκή.Εφόσον θα βάλεις μεγαλύτερο καρμπ αυτό φτάνει για το έξτρα μείγμα που θα χρειαστεί λόγω του μεγαλύτερου πιστονιού.

panavour
31/03/2024, 15:28
Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?

Απο απλη περιεργεια και μονο ,ποσο θα παει η ανακατασκευη (ανταλλακτικα και εργασια)???

billyka
31/03/2024, 17:30
Εγώ στο daytona dy125,με καινούριο κύλινδρο,πιστόνι, ελατήρια πιστονιού,φλατζα βάσεως και καύσεως,φλατζα καπακιού εκκεντροφόρου,καινούρια βαλβίδα εξαγωγής,τσιμουχάκια βαλβίδων έδωσα 120€ ανταλλακτικά.Εργασια δική μου

sanctusan
15/04/2024, 15:44
Παιδιά, ένα δυνατό, πολύ δυνατό καθαριστικό καρμπυρατέρ. Κατα προτίμηση σπρέι.

sanctusan
18/04/2024, 10:45
Παιδιά, ένα δυνατό, πολύ δυνατό καθαριστικό καρμπυρατέρ. Κατα προτίμηση σπρέι.

Αυτό το βρήκα. Έκανα τη δουλειά μου.
Τώρα πως καθαρίζουν το τεπόζιτο και πως βλέπουμε να έχει σαβούρες αφού δεν έχω εικόνα στο σημείο που βρίσκεται η τρόμπα;

o_gavros
18/04/2024, 12:18
Λίγο στουπί,λιγια μπιτζινα και ένα σπίρτο ψάχνεις

sanctusan
18/04/2024, 13:17
Λίγο στουπί,λιγια μπιτζινα και ένα σπίρτο ψάχνεις

Θα γίνεις καλά, θα θες βόλτα και θα σου λέω "δε μπορώ, έβαλα βενζίνη και στουπί"