Σελίδα 27 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 17222324252627282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #391
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ο κύκλος λειτουργίας που δίνει, είναι ότι θέλει η εταιρία. Δεν υπάρχουν δεδομένα στα οποία έγιναν οι μετρήσεις. Δεν είναι βάση προτύπου που δίνουν οι καλές μηχανές.

    Το 60% αναφέρεται στον κύκλο λειτουργίας. Πόσος είναι αυτός ο κύκλος? 5 λεπτά? 10? 12?
    Σε τι θερμοκρασία έγιναν οι μετρήσεις? Θερμοκρασία δωματίου ή σε περιβάλλον με 40 βαθμούς? (πχ στο γκαράζ που βράζει το καλοκαίρι ή σε εξωτερικό χώρο κάτω από ήλιο)
    Σε τι κατάσταση ήταν η μηχανή όταν μετρήθηκε ο κύκλος λειτουργίας? Ήταν κρύα ή ζεστή?

    Το 60% μπορεί να είναι με τη μηχανή κρύα, σε κύκλο λειτουργίας 10 λεπτών και σε περιβάλλον 20 βαθμών. Σε αυτή την περίπτωση σου λέει οτι μπορεί να δουλέψει συνεχόμενα για 6 λεπτά.
    Αν η μηχανή είναι ήδη ζεστή γιατί πριν έκανες κάποιες πονταρισιές, θα δουλέψει λιγότερο.
    Αν η μηχανή ζεσταθεί και ανάψει το κόκκινο λαμπάκι που σημαίνει οτι πρέπει να την αφήσεις να κρυώσει και πας να την χρησιμοποιήσεις πάλι όταν το κόκκινο λαμπάκι σβήσει, μπορεί να δουλέψει για 2 λεπτά πριν υπερθερμανθεί πάλι.

    Αν η θερμοκρασία δεν είναι 20 βαθμούς αλλά 30 οι παραπάνω χρόνοι μειώνονται κι άλλο.

    Mια 160αρα gysmi αν την αφήσουμε να υπερθερμανθεί και όταν το κόκκινο λαμπάκι σβήσει, την βάλουμε μέσα σε ένα δωμάτιο με 40 βαθμούς, θα δουλέψει στα 85Α για 6 λεπτά, πριν υπερθερμανθεί πάλι. Αν την βάλουμε να δουλέψει στα 160 θα λειτουργήσει για 1,5 λεπτό.
    Η ίδια μηχανή, από κρύα κατάσταση (μπορεί και ζεστή δε ξέρω ακριβώς) μέσα σε ένα δωμάτιο με 20 βαθμούς, θα δουλέψει στα 160Α για 6 λεπτά. 60% του 10λεπτου θερμικού κύκλου.

    Συνημμένο 432420

    Από τα παραπάνω καταλαβαίνουμε, οτι αυτή η μηχανή με 2.5 ηλεκτρόδιο δε καταλαβαίνει τίποτα, ανεξαρτήτως συνθηκών.

    Απ' τα στοιχεία που δίνει η helix δεν καταλαβαίνουμε και πολλά πράγματα.

    Με μια telwin των 165Α μπορούμε να δουλεύουμε στους 20 βαθμούς, 2,5αρι ηλεκτρόδιο συνεχόμενα σε όλο το θερμικό κύκλο (100%) και μέσα στο 10λεπτο να κάψουμε 8 ηλεκτρόδια με χρόνο αντικατάστασης ηλεκτροδίου 20". Αν με πιο απαιτητικό ηλεκτρόδιο ανέβουμε στα 115Α στις ίδιες συνθήκες, θα δουλέψει για 8 λεπτά (80%) και θα κάψει 6 ηλεκτρόδια πριν υπερθερμανθεί.

    Οι παραπάνω μηχανές κοστίζουν 200αρια και βάλε.

    Οι 120αρες έχουν πολύ, πολύ μικρότερες επιδόσεις.

    Πραγματικά δε ξέρω τι μπορεί να κάνει μια 120αρα μηχανή των 45ευρώ.
    Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι: από αρκετά μέχρι σχεδόν τίποτα...Ανάλογα ποιος θα την δουλέψει και για πόσο βαριά χρήση...
    Στη δουλειά μου που έχουμε συνεργείο που κάνει και εξωτερικές μεταλλικές κατασκευές/επισκευές τα μαστόρια χρησιμοποιούν για τις εξωτερικές δουλειές μια Cemont inverter 160A και μέσα στο συνεργείο μια Cemont MIG. Όταν τοποθετούν μια μεταλλική περίφραξη 100 μέτρα, προφανώς η Helix δεν φτουράει τίποτα. Αν εγώ θέλω στο σπίτι μου να κολλήσω 2 λαμάκια ή να επισκευάσω την γκαραζόπορτα που έσπασε ο μεντεσές, η Helix για μένα κάνει παπάδες (κι εγώ τη cemont θα αγόραζα για φουλ ποιοτικό εργαλείο, αλλά όταν συγκρίνεις τα 250 ευρώ με τα 45 ή τα 65, όπως και να το κάνουμε θα το σκεφτείς να τα δώσεις για τόσο απλοική χρήση σαν αυτή που ανέφερα, εκτός αν το κάνεις για λόγους ψυχολογικούς κυρίως, επειδή δεν σου κάνει καρδιά να έχεις φτηνά εργαλεία στο γκαράζ σου και φυσικά έχεις και τα χρήματα για να κάνεις την κ...λα σου).

  2. #392
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Μμμ.. τα είχα ξαναγράψει εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...141307&page=20

    Η gysmi 130 (115Α), στους 40 βαθμούς από ζεστή, θα δουλέψει για μισό λεπτό στα 115Α και για 6 λεπτά στα 45Α.

    Δλδ, με τη μηχανή ζεστή, στους 40 βαθμούς, δύσκολα δουλεύεις 2,5αρι ηλεκτρόδιο στα 80-85Α.
    Sent from me using a computer.

  3. #393
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    laz αναφέρει καπου το 60974-1 στις μετρήσεις η helix? Αν όχι, τότε ξέχνα τους 40 βαθμούς, όλες είναι με 20 βαθμούς και τη μηχανή κρύα.
    Απόστολε, μαζί σου, αλλά έχε υπόψη ότι ούτε η Imperia αναφέρει πρότυπο δοκιμής (ΕΝ) στα δικά της specs από όσο είδα...
    Edit: Άκυρο για την Imperia, αναφέρει με ψιλά γράμματα το πρότυπο...
    https://www.unimac.gr/wp-content/upl...HSH_21_LOW.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 24/11/2021 στις 19:53.

  4. #394
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μμμ.. τα είχα ξαναγράψει εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...141307&page=20

    Η gysmi 130 (115Α), στους 40 βαθμούς από ζεστή, θα δουλέψει για μισό λεπτό στα 115Α και για 6 λεπτά στα 45Α.

    Δλδ, με τη μηχανή ζεστή, στους 40 βαθμούς, δύσκολα δουλεύεις 2,5αρι ηλεκτρόδιο στα 80-85Α.
    Για να δουλέψει από ζεστή, σημαίνει ότι έκαψε πρώτα κάποια ηλεκτρόδια, και απλά μετά από λίγα λεπτά ο χρήστης θα προσπαθήσει να την ξαναδουλέψει έξω στο λιοπύρι των 40 βαθμών...Δίκιο έχεις, αλλά, ξαναλέω, ο τυπικός ερασιτέχνης για ποιο λόγο να υποχρεωθεί να κάνει την κόλληση σε λιοπύρι; Αυτό θα το χρειαστεί ο επαγγελματίας που θα πρέπει τη δεδομένη συγκυρία να πάει να κολλήσει για το μεροκάματο και δεν μπορεί να περιμένει πότε θα δροσίσει που λέει ο λόγος.

  5. #395
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Αν εγώ θέλω στο σπίτι μου να κολλήσω 2 λαμάκια ή να επισκευάσω την γκαραζόπορτα που έσπασε ο μεντεσές, η Helix για μένα κάνει παπάδες (κι εγώ τη cemont θα αγόραζα για φουλ ποιοτικό εργαλείο, αλλά όταν συγκρίνεις τα 250 ευρώ με τα 45 ή τα 65, όπως και να το κάνουμε θα το σκεφτείς να τα δώσεις για τόσο απλοική χρήση σαν αυτή που ανέφερα, .
    Πολύ σωστά. Τότε γιατί συγκρίνουμε επιδόσεις και μιλάμε για θερμικούς κύκλους?
    Να λέμε λοιπόν οτι αυτή η μηχανή δε κάνει για να φτιάξεις γκαραζόπορτα αλλά μόνο για να την επισκευάσεις.
    Και για να κάνεις καμιά πονταρισιά το καλοκαίρι στην ψησταριά που την έφαγε η βροχή το χειμώνα.
    Ξέρω 'γω! Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

    Αλλά όταν λέμε για 60% κτλ κτλ να ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε. Ή θα πούμε τι μπορεί να κάνει και τι σημαίνουν αυτά που γράφει, ή όχι.

    Γιατί να μη τη συγκρίνω με ότι θέλω, όταν λέει οτι έχει τις ίδιες επιδόσεις? Με 1000 ευρώ μηχάνημα θα τη συγκρίνω γιατί τα μηχανήματα των 200ων ευρώ τα τρώει για πλάκα όπως φαίνεται.
    Sent from me using a computer.

  6. #396
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Για να δουλέψει από ζεστή, σημαίνει ότι έκαψε πρώτα κάποια ηλεκτρόδια, και απλά μετά από λίγα λεπτά ο χρήστης θα προσπαθήσει να την ξαναδουλέψει έξω στο λιοπύρι των 40 βαθμών...Δίκιο έχεις, αλλά, ξαναλέω, ο τυπικός ερασιτέχνης για ποιο λόγο να υποχρεωθεί να κάνει την κόλληση σε λιοπύρι; Αυτό θα το χρειαστεί ο επαγγελματίας που θα πρέπει τη δεδομένη συγκυρία να πάει να κολλήσει για το μεροκάματο και δεν μπορεί να περιμένει πότε θα δροσίσει που λέει ο λόγος.
    Ρε συ συμφωνώ με αυτά που λες. Εγώ απλά είπα τι σημαίνουν τα νούμερα και πόσο παραπλανητικά μπορεί να είναι.
    Εγώ στο χωριό δε χρειάζομαι κάτι παραπάνω απ' όσα λες.
    Στο σπίτι μου μπορεί να χρειαστώ. Ένα μεταλλικό πλαίσιο να φτιάξεις το καλοκαίρι στο γκαράζ, δε σε καλύπτει η helix. Θα κάνεις μερικές 10αδες πονταρισιές μετρώντας και ξαναμετρώντας και μετά θα αρχίσεις τα γαζιά σε τετράγωνους δοκούς.. Ε θα σου σπάσει τ' @@.
    Sent from me using a computer.

  7. #397
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Συμφωνούμε λοιπόν στο τέλος. Ας τα έχει λοιπόν όλα αυτά υπόψη ο επίδοξος newbie/ερασιτέχνης χρήστης για να μην πετάξει τζάμπα τα 45 ευρώ του.

  8. #398
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Εγώ πάντως την αγόρασα.
    Το πότε θα την χρησιμοποιήσω βέβαια είναι άγνωστο.

  9. #399
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Αυτής της δυναμικότητας ηλεκτροσυγκόλληση τι kva γεννήτρια χρειάζεται για δυομισαρι ηλεκτρόδιο(διακοπτόμενη -ερασιτεχνικη λειτουργία)

  10. #400
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Πάνω από 3KVA, και λειτουργία Automatic Voltage Regulator (AVR). Οι μηχανές inverter έχουν σημαντική ευαισθησία σε μεταβολές τάσης/συχνότητας και θέλουν αρκετή προσοχή αν χρησιμοποιηθούν με παροχή γεννήτριας, ειδικά οι ερασιτεχνικές/φθηνές.
    Προσωπικά θα απέφευγα γενικότερα να χρησιμοποιήσω ηλεκτροκόλληση αυτής της κατηγορίας (τιμής εννοώ, όχι αμπέρ) με γεννήτρια.
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 29/11/2021 στις 19:00.

  11. #401
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Οκ, ευχαριστώ.

  12. #402
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Πολλοί είμαστε ,μήπως κάποιος έχει άποψη από πρώτο χέρι για την παρακάτω?
    :https://ergalia.gr/ilektrokolliseis-...-200a-mma.html

  13. #403
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Άσχετο. Βλέπω κάτι βιντεακια στο ΥΤ με κόλληση με laser, έχω πάθει πλάκα τι τέλειο γαζί κάνει.

  14. #404
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    παιδιά γυρνάει πολλά χρόνια στο μυαλό μου να έχω μια ηλεκτροκόλληση καθαρά χομπιστικά μιας και είμαι άσχετος απο συγκολλήσεις μετάλλων, θα ήθελα με κάποιο τρόπο να μπω λίγο στο χώρο για κάποιες δουλειές στο σπίτι ή προσωπικές πατέντες/κατασκευές. Δίστασα να κινηθώ, γιατί το αντικείμενο συγκολλήσεις μετάλλων είναι επιστήμη ολόκληρη.

    με την εξέλιξη της τεχνολογίας που έχουν βγει φιλικότερα μηχανήματα και για άσχετους, συνδυαστικά με διάβασμα βασικών αρχών συγκολλήσεων σιδήρου, τι θα προτείνατε για την την περίπτωση μου?
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #405
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    hellix super mini https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...-140a-82552997 έχει και βίντεο στον σωλήνα να δείς εντυπώσεις μικρή, πανάλαφρη, με αντιστικ για να μην κολάει στο ξεκίνημα το ηλεκτρόδιο.Την δούλεψα κανα δύο φορές για κάτι χαζά και μου άφησε της καλύτερες εντυπώσεις.Αα αυτη που σου δείχνω στο link είναι 140Α προτειμησε την 160Α όχι ότι θα την φτάσεις στα όρια αλλά η διαφορα τιμής είναι μικρή τα πολλά Α δεν κάνουν κακό να τα έχεις αχρήαστα να είναι.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF