Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Λιγη βοηθεια για αγορα CBR 600 F4i

  1. #1
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49

    Λιγη βοηθεια με αγορα CBR 600 F4i

    Καλησπερα σε ολους,
    Ειμαι προχθεσινος στο φορουμ (λογω αγγελιας) αλλα ηταν απλα η αφορμη να εγγραφω και σκοπευω να κατσω! Καλως σας βρηκα λοιπον!
    Θα ηθελα τη βοηθεια σας διοτι προκειται πολυ συντομα να κανω μια αγορα, αλλα δεν εχω εμπειρια απο βαθια τεχνικα θεματα απο street, ss και συναφη, ουτε ξερω ποιες συχνες ζημιες βγαζουν και θα ηθελα λιγη βοηθεια.
    Σκοπευω να αγορασω ενα CBR 600 F4i του '03. Το μηχανακι εχει 17.000-18.000 χιλιομερτα ( δεν θυμαμαι ακριβως αναμεσα εκει παιζει παντως), κατι το οποιο με κανει λιγο δυσπιστο σε συναρτηση με την ηλικια του παντα. Επισης η τιμη μου φαινεται καπως χαμηλη για τοσα λιγα χιλιομετρα και ειναι κατι που με κραταει επιφυλακτικο. Παντως εχω μιλησει με τον ανθρωπο και μου εχει πει οτι δεν εχει κανενα προβλημα και οτι τα χιλιομετρα ειναι πραγματικα λογω πολυ αραιης χρησης. Το μονο που με καθυσηχαζει ειναι οτι μου ειπε οτι θα το φερει σε οποιο μαστορα θελω και να δω ο,τι θελω το μηχανακι ειναι στην πενα.
    Πως σας φαινονται ρε παιδια τα παραπανω γεγονοτα;
    Επισης, απο ζημιες αυτο το μηχανακι τι λεει; Γνωριζετε αν υπαρχει κατι που μπορει να μην γινει αντιληπτο στον ελεγχο και να μου βγει μετα απο λιγο;
    Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας επι του θεματος.
    Δεν εχω καμια διαθεση να την ξαναπατησω οπως με το πρωτο μου μηχανακι και να το πληρωσω αλλο τοσο φτιαχνοντας τις ζημιες! Συγγνωμη που πλακωθηκα στις ερωτησεις αλλα δεν ειναι και ο κλαδος μου τα CBR .
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    κατ'αρχην καλως ηλθες...

    για το μηχανακι που πας να παρεις δεν εχει ακουστει κατι το ανησυχητικο...
    ειναι η τελευταια γενια πριν γινει "σκληροπυρηνικο"¨που σημαινει οτι θα μπορεις να κανεις και ενα ταξιδακι με το εταιρον ημισυ χωρις πολλες γκρινιες.

    τωρα οσον αφορα τα χλμ που λεει οτι εχει, οντως φαινονται λιγα αλλα σκεψου οτι τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι για all around χρηση. δεν κανουν για την πολη, δεν πανε πολυ ευκολα μαρκινο ταξιδι κλπ..κλπ...

    αν ο τυπος το ειχε μονο για βραδινες εξορμησεις ή κοντινες αποστασεις και το εβγαζε μια στο τοσο μπορει και να λεει αληθεια. αν επαιρνες παπακι του 2003 με αυτα τα χλμ να ανησυχουσες.

    δεν λεω φυσικα οτι δεν μπορει να εχει γυρισει το κοντερ. ΟΛΑ γινονται και μαλιστα πολυ ευκολα.

    η τιμη ειναι ενα αλλο πολυ μεγαλο ζητημα διοτι η συγκεκριμενη κατηγορια χανει πολυ ευκολα την αξια των μηχανων της.

    θες επειδη ειναι πολυστροφα και φτιαγμενα για κοντρες, ανοιγματα, τρελες, σουζες και λοιπα καγκουριλικια...

    θες επειδη βγαινει καινουργιο μοντελο καθε 2 χρονια...

    παντως σε σχεση με on-off (κατι v-strom δλδ) θα χασει σιγουρα ενα μεγαλυτερο ποσοστο.

    ψαξτο στο car.gr και στην χρυση ευκαιρια που παιζει σε λεφτα το μοντελο που θελεις και δες αν το δινει χαμηλα ή οχι.

    επισης ελεγξε το σε μαστορα της εμπιστοσυνης σου για να εισαι σιγουρος οτι το μηχανακι ειναι καλο.

    δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. οδηγησε το και δες αν σου ταιριαζει η θεση οδηγησης, τσεκαρε για περιεργα χρωματα στο πλαισιο, στα πλαστικα, κοιτα τον λαιμο μην ειναι ξανακολλημενος ή εχει κανα κρακ απο σουζες. ελεγξε τα ρουλεμαν του λαιμου επισης για τον ιδιο λογο.

    γενικα παρατηρησε το καλα και οποια ενσταση σου πες την στο μαστορα.

    καλες αγορες.


  3. #3
    CBR600f 4i 2004 είχα και εγώ, το ίδιο έχει και ο γαμπρος μου (και το πουλάει αν ενδαφέρεσε) Τα χιλιόμετρα είναι λογικά προς λίγα, εγω το πούλησα πριν 6 μήνες με 34.000 πραγματικά και του γαμπρού μου είναι στα 25.000 αν θυμάμαι καλά. Προβλήματα δεν βγάζει, είναι σκυλί. Μόνο ανορθωτή μπορεί να παρουσιάσει (δεν θα φορτίζει η μπαταρία) και εντατήρα καδένα (κάνει ένα ήχο σαν πέτρες μέσα σε ντενεκεδάκι). Για πτώσεις κοίταξε τα φλάς. Σπάει το μούτρο στο σημείο που πατάνε εύκολα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  4. #4
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49
    Φιλε devil's animal σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και το καλοσορισμα σου. Απ'οτι εχω δει και στο car και στη χρυση ευκαιρια πρεπει να ειναι ισως το ποιο χαμηλο σε τιμη για τη χρονολογια και τα χιλιομετρα του (που να δουλευει κομπλε και να μην ειναι για ανταλλακτικα ή με προβλημα ή τρακαρισμενο ή ή ή...). Παντως αν εχει παραπανω χιλιομετρα απο αυτα που λεει δεν μπορει να το καταλαβει ο μαστροας ή ( δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο καπου το ειχα ακουσει)δεν μπορουν να τσεκαριστουν μεσω εγκεφαλου;

  5. #5
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49
    Infidel ευχαριστω για τις πληροφοριες σου. Εγω ψαχνω κατι μεχρι 3000-3100 μαζι με ασφαλειες και λοιπα γιατι δεν εχω παραπανω, αν θελεις πες μου μια τιμη (γιατι ειναι στο ψαξιμο και ενας φιλος) αλλα εγω γενικα ψανω κατι κοντα στα 3000 παρα, ετσι ωστε να μου βγουν οπως ειπα παραπανω περιπου με τις ασφαλειες και τα συναφη. Και οποτε μπορεσεις στειλε μου π.μ η ανεβασε εδω μια τη φωτο και την τιμη να τα δειξω και στο παιδι που σου λεω μηπως και του γυαλισει ποτε δεν ξερεις

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αυτο λες?
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/865472/

    Αν ναι δε μου αρεσει που εχει αλλα φαιρινγκς

  7. #7
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49
    Ναι αυτο ειναι Δεν με καιει και τοσο η εμφανιση αν γενικα ειναι σε καλη κατασταση, μπορει οταν μαζεψω λιγα χρηματα να κανω κατι και σ'αυτο τον τομεα, αλλα δεν πεθαινω. Το μονο που θα ηθελα να αλλαξω ειναι η σελα, να βαλω μια διπλη καπως πιο σπορ

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ilief
    Ναι αυτο ειναι Δεν με καιει και τοσο η εμφανιση αν γενικα ειναι σε καλη κατασταση, μπορει οταν μαζεψω λιγα χρηματα να κανω κατι και σ'αυτο τον τομεα, αλλα δεν πεθαινω. Το μονο που θα ηθελα να αλλαξω ειναι η σελα, να βαλω μια διπλη καπως πιο σπορ
    Δεν το λεω για το εμφανισιακο κομματι
    Σκεψου εσενα πχ

    Γιατι να αλλαξεις το φαιρινκ?

    Αν θες σπορτ και απο αυτα εχει ο μπαχτσες
    Ιδια μηχανη με πολυ μικρες διαφορες
    CBR 600FS

    Κανε κλικ

  9. #9
    Κάτι άλλο που άλλαξε από 2003 σε 2004 είναι τα flash. το 2003 έχει τα μεγάλα, από 2004 και μετά είναι μικρά σαν το rr. Τα φαιρινγ απο ότι βλέπω είναι τα μαμα, απλά τα έχει βάψει. Τώρα γιατί, μπορεί να γούσταρε μπορεί και να ήθελαν. Πάντως άσπρο τελείως δεν εύγαινε.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  10. #10
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Δεν το λεω για το εμφανισιακο κομματι
    Σκεψου εσενα πχ

    Γιατι να αλλαξεις το φαιρινκ?

    Αν θες σπορτ και απο αυτα εχει ο μπαχτσες
    Ιδια μηχανη με πολυ μικρες διαφορες
    CBR 600FS

    Κανε κλικ

    Φιλε Sapadak σ'ευχαριστω για το link, τα εχω κοιταξει τα μηχανακια αυτα, απλως τα εβαλα λιγο στην ακρη για οικονομικους λογους, δεν θα υπηρχε λογος να παρω αυτο το F και να το κανω fs τα ιδια λεφτα θα ηταν και θα γλυτωνα και τον κοπο αν επαιρνα εξ αρχης το fs αν ειχα τη δυνατοτητα. Αυτο που ειπα για τη σελα ηταν απλα αν θα αλλαζα κατι τι θα ηταν, οχι οτι σκοπευω να το κανω. Τωρα για το φαιρινγκ που λες, αν θυμαμαι καλα απο καποια ελαφρια πτωση πρεπει να ειναι χωρις να το δενω και κομπο μπορει να θυμαμαι και λαθος, να το αλλαξε ετσι μονο για εμφανιση; Ξερω γω...

  11. #11
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από infidel
    Κάτι άλλο που άλλαξε από 2003 σε 2004 είναι τα flash. το 2003 έχει τα μεγάλα, από 2004 και μετά είναι μικρά σαν το rr. Τα φαιρινγ απο ότι βλέπω είναι τα μαμα, απλά τα έχει βάψει. Τώρα γιατί, μπορεί να γούσταρε μπορεί και να ήθελαν. Πάντως άσπρο τελείως δεν εύγαινε.
    Αν εχει φαει μικρη πτωση το μηχανακι χωρις να βλαψει κατι παραπανω απο τα πλαστικα και δεν εχει στραβωσει κατι θα εχω προβλημα; Δηλαδη πες οτι πεφτει και αλλαζει το φαιρινγκ και βαζει τα λευκα, με τους παραπανω ορους μπορει να εχει παθει κατι η μηχανη (και πολυ πιθανο κι εγω) ;

  12. #12
    Αν έχει πέσει σε μικρή πτώση και το μόνο πρόβλημα ήταν τα πλαστικά, όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ούτε σκοπό έχω να σε τρομάξω, μπορεί να βρεις ένα cbr με μαμα πλαστικά κυριλέ και να έχει φάει χειρότερη πτώση. Απλά υπάρχει πάντα ο συνειρμός ότι βαμένα πλαστικά = πτώση (μικρή ή μεγάλη). όπως πχ γιατί έβγαλε τα μπροστά flash. Αν το έκανε γιατί δεν του άρεσαν τότε θα έβαζε τίποτα aftermarket (τα γνήσια από honda είχαν 75 euro το ένα όταν είχα ρωτήσει). Ή έσπασαν και δεν αγόρασε άλλα. Τα έχει να στα δώσει;
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  13. #13
    Άσπρα μούρα μαύρα μούρα Το avatar του/της Ilief
    Εγγραφή
    29/08/2010
    Μηνύματα
    49
    Φιλε Infidel αυτο δεν το θυμαμαι πραγματικα, ουτε ειμαι 100% σιγουρος για την πτωση, σιγουρα θα το κοιταξω 1000 φορες στο μαστορα αυτο μην εχει στραβωσει τιποτα, αλλα οταν μιλησω ξανα με τον ανθρωπο θα τον ρωτησω για μια πρωτη ιδεα

  14. #14
    Κάτι άλλο που είδα είναι ότι λέει διακόπτη km/h ml/h . Το δικό μου δεν είχε τέτοιο, ίσως να είχαν τα προηγούμενα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  15. #15
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Αν θες, κάνε τον κόπο και ρώτα τον αν έχει service book.
    Από εκεί θα δεις αν έχει κάνει τα προβλεπόμενα σέρβις καθώς και τα χρονικά διαστήματα στα οποία έχει διανύσει τα χλμ που λέει.
    Π.χ. αν έχει κάνει σέρβις στα 10.000ΚΜ τον 6ο του 2005 και μετά στα 15.000ΚΜ μετά από λίγους μήνες, τότε δύσκολα θα έχει 17-18.000ΚΜ μέχρι σήμερα!!!
    Επίσης, να ρίξεις μία ματιά και στις δισκόπλακες. Αν έχουν κάνει πατούρα και μάλιστα μεγάλη, τότε έχει πολλά παραπάνω ΚΜ από αυτά που λέει!!!

    Απ΄ότι είδα στην αγγελία, μιλάει και για καινούργια μπεκ!!! Αυτό δε θα το έλεγα θετικό καθώς δε βρίσκω ιδιαίτερο λόγο για να καταστραφούν τα μπεκ πλην της πολύ κακής βενζίνης και φυσικά μετά από πολλές ώρες χρήσης.

    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κόστος για αντικλείδι CBR 600 F4i!
    από speedy368 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2013, 12:47
  2. ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (CBR 600F H CBR 929 )?
    από deminio_11 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2012, 09:50
  3. λιγη βοηθεια για αγορα μηχανης
    από Warlord13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2011, 06:04
  4. ΑΓΟΡΑ CBR 600 f4i.. παρακαλώ βοηθείστε.
    από alcapone09 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2009, 07:17
  5. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 15:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF