Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: 950 adv service μπουκάλες ρουλεμάν, συμβουλές-προτάσεις

  1. #1

    950 adv service μπουκάλες ρουλεμάν, συμβουλές-προτάσεις

    Παίδες καλησπέρα χωρίς να πω πολλά πολλά το μηχανάκι είναι του 05 τα καλάμια δεν έχουν ξανά κάνει service όποτε ήρθε η ώρα τους.
    Αρχικά θέλω να πω πως επιβάλετε αλλαγή ρουλεμάν λαιμού και θα ειθελα να σκληρύνει λίγο το μπροστά τώρα τι θέλει αυτό για να γίνει, τι ιξώδες λαδακι βάζετε, τι μάρκα φλατζες και τι ρουλεμάν άκουω συμβουλές και προτάσεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Φιλε καλημερα! Για ψαξε μηπως βρεις τιποτα εδω!!

    http://makinaparts.com/index.php
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpokis Προβολή μηνύματος
    Παίδες καλησπέρα χωρίς να πω πολλά πολλά το μηχανάκι είναι του 05 τα καλάμια δεν έχουν ξανά κάνει service όποτε ήρθε η ώρα τους.
    Αρχικά θέλω να πω πως επιβάλετε αλλαγή ρουλεμάν λαιμού και θα ειθελα να σκληρύνει λίγο το μπροστά τώρα τι θέλει αυτό για να γίνει, τι ιξώδες λαδακι βάζετε, τι μάρκα φλατζες και τι ρουλεμάν άκουω συμβουλές και προτάσεις.
    οταν λες να σκλυρηνει το μπροστινο τι ακριβως εννοεις/θες?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Φίλε DrBig εννοώ την προφωρτιση. Έχω δει πως μπορεί να χρειαστεί επιπλέον τεφλον ανάλογα με την φθορά του ελατηρίου, αλλά με κάθε επιφύλαξη μπορεί να κάνω λάθος.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpokis Προβολή μηνύματος
    Φίλε DrBig εννοώ την προφωρτιση. Έχω δει πως μπορεί να χρειαστεί επιπλέον τεφλον ανάλογα με την φθορά του ελατηρίου, αλλά με κάθε επιφύλαξη μπορεί να κάνω λάθος.
    οδηγικα εχεις καποιο θεμα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Θέμα όχι απλά λόγο μη συντήρησης της ανάρτησης το μηχανάκι μουτρωνει πολύ εύκολα πράγμα το οποίο γίνεται πιο έντονο τώρα που έκανα σέρβις το πίσω. Αυτά όσο αφορά τις μπουκάλες γιατί τα ρουλεμάν του τιμονιού είναι σίγουρα για πέταμα εδώ και καιρό...

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpokis Προβολή μηνύματος
    Θέμα όχι απλά λόγο μη συντήρησης της ανάρτησης το μηχανάκι μουτρωνει πολύ εύκολα πράγμα το οποίο γίνεται πιο έντονο τώρα που έκανα σέρβις το πίσω. Αυτά όσο αφορά τις μπουκάλες γιατί τα ρουλεμάν του τιμονιού είναι σίγουρα για πέταμα εδώ και καιρό...
    το μπροστινο ειναι ρυθμισμενο σωστα και κατα μανιουαλ?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Το σωστά του δεν το ξέρω. Ξέρω όμως πως εδώ και 47.000 χλμ δεν έχουν ανοιχτεί και πως σίγουρα τα τελευταία πέντε χρόνια που εγώ την έχω έχω διαπιστώσει να έχουν μαλακώσει. Αν μπορώ να τη ρυθμίσω ωραία αλλά το θέμα της συντήρησης παραμένει.
    Τέλος λόγω του ότι πλέον το προνόμιο να είμαι κοντά στην Αθήνα δεν υπάρχει θέλω να την κάνει έστω και προληπτικά τώρα που μου δεινετε η ευκαιρία. Στα τελευταία ταξιδάκια με χώμα κτλ όλο αυτό ειχα στο μυαλό μου μην σπάσει καμία τσιμουδιά και πάρουμε το... δρόμο της αποστροφής αρον-αρον.
    Και πάλι ευχαριστω✌✌✌

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.361
    Εγώ το 990 το χα πάει Δημητρόπουλο αλλά το έλυσε και έδωσε αλλού τις μπουκάλες. Ευχαριστημένος πάντως από την δουλειά που έγινε αλλά πήγε κανά 200άρι αν θυμάμαι καλά.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpokis Προβολή μηνύματος
    Το σωστά του δεν το ξέρω. Ξέρω όμως πως εδώ και 47.000 χλμ δεν έχουν ανοιχτεί και πως σίγουρα τα τελευταία πέντε χρόνια που εγώ την έχω έχω διαπιστώσει να έχουν μαλακώσει. Αν μπορώ να τη ρυθμίσω ωραία αλλά το θέμα της συντήρησης παραμένει.
    Τέλος λόγω του ότι πλέον το προνόμιο να είμαι κοντά στην Αθήνα δεν υπάρχει θέλω να την κάνει έστω και προληπτικά τώρα που μου δεινετε η ευκαιρία. Στα τελευταία ταξιδάκια με χώμα κτλ όλο αυτό ειχα στο μυαλό μου μην σπάσει καμία τσιμουδιά και πάρουμε το... δρόμο της αποστροφής αρον-αρον.
    Και πάλι ευχαριστω✌✌✌
    βρες πρωτα το μανιουλ και ρυθμισε σωστα. απο κει θα βγει συμπερασμα αν το πηρουνι για τα κιλα και τον τροπο που οδηγεις επαρκει. αν δεν επαρκει και θελεις να το σκληρυνεις σωστα βαλε .59 ελατηρια και βαλβινγκ απο 950 se
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Ευχαριστώ DrBig για ρουλεμάν τι προτείνεις μαμά; Στο makinasparts που κοίταξα έχει μαμά με 27€ και κάποια pro x βελτιωμένης αντοχής λέει με 32€ αμελητέα διαφορά. Ξέρεις κάτι;

Παρόμοια θέματα

  1. 950 Adv - Service 10.000 ΧΛΜ
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 16:59
  2. 950 Adv και ταχύτητες-συμπλέκτης
    από Nik0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 02:47
  3. ΣΕΛΑ ΓΙΑ 950 Adv
    από panos26 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 22:44
  4. 950 Adv
    από gian_nykt στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF