Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: διχογνωμίες ιατρών μετά απο τροχαίο κ δίλημμα ...τι να κάνει...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716

    διχογνωμίες ιατρών μετά απο τροχαίο κ δίλημμα ...τι να κάνει...

    δεν ηξερα που να το βάλω κ το εγραψα εδώ ,
    αφορά φίλο καλύτερα απο αδελφό κ θελω να τον βοηθήσω ηλικίας 58-59 ετών -επεσε πρίν 15ημέρες στην επαρχία σε τυφλή στροφή γλιστρώντας το μπροστινό μέρος πηγαίνοντας 25-30 χλμ το πολύ με χτ600 πατώντας φρένο αφού πετάχτηκε σκύλος ξαφνικά στο πουθενά-κάτω ηταν νερά οπότε τούμπα- ενω ηταν καλά ντυμένος με μπουφαν χοντρό (χωρίς κόκκαλα ομως) κράνος κλπ ,επεσε αριστερά με αποτέλεσμα ,πόνος τρομερός κλπ ,πάει στο εκεί κοντινό νοσ/μείο βγάζει ακτίνες κλπ ,του λένε για 2 κατάγματα στην κεφαλή τού χεριού στον ωμο δηλαδή κ οτι θα φτιάξει μόνο του σε 1 μήνα κ το βαζουν μέσα σε φακελο ναρθηκα δινοντάς του παυσίπονα για τον πόνο,πονάει πολύ ερχεται αθηνα σε νοσο/είο κυρίως για ορθοπαιδικά κλπ ,νέες ακτίνες κλπ του λένε τα ιδια για τα 2 κατάγματα κ τού λένε αμεσα εισαγωγή για εγχείρηση σε 2-3 ημέρες ,διστάζει κ πάει κ σε αλλο παρόμοιο νοσ/μείο τού λένε για τα 2 κατάγματα αλλά καλύτερα να μην κάνει εγχείρηση κ θα περάσει θρέψει το κόκκαλο μόνο του σε 1 μήνα ,αλλά να το εχει μέσα στον φάκελονάρθηκα ακίνητο χωρίς να το κουράζει καθόλου κλπ κ εδω παυσίπονα lonarid n...οπως δηλ. στο επαρχιακό νοσ/μείο που πρωτοπήγε....τι να κάνει δεν ξέρει..ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει ειδικα το βράδυ υποφέρει στο κρεβάτι κ κάθεται κ κοιμάται σε...καρέκλα ,σάς εχει τύχει κάτι παρόμοιο κ τι κάνατε πώς το ξεπεράσατε (οι γιατροί ειπαν οτι ειναι συνηθισμένο κάταγμα στούς μηχανόβιους μετά απο πτώση) παρακαλώ τις συμβουλές σας τι προτείνετε...αφού κ οι γιατροί ειναι σε διχογνωμία μεταξύ τους...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Αν είναι το σπάσιμο στη κλειδα, τότε δεν χρειάζεται χειρουργείο.
    Όντως θα πονάει πολύ μέχρι να περάσει. Το είχα πάθει πριν 2 χρόνια μετά από πτώση (με πλήρη εξοπλισμο).

    Υπάρχει και η λύση του χειρουργείου, αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα.
    Το φάκελο θα το φοράει για τουλάχιστον ένα μήνα και μετά θα του ξαναβγαλουν ακτινογραφία και θα του πουν αν χρειάζεται να συνεχίσει να το φοράει.
    Ο ώμος θα τον ενοχλεί για αρκετό καιρό...

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Eίχα το ίδιο σπάσιμο στον δεξί ώμο στην ''κούπα'' το '10 από πέσιμο κι' εγώ.
    Εαν το κόκαλο δεν έχει μετατοπισθεί αυτή είναι η τακτική που ακολουθείται....
    Μόνο φάσκιωμα μιάς κι' εκεί δεν παίρνει γύψο..
    Ακινησία όσο γίνεται, φυσιοθεραπείες μετά και σε 40 μέρες ήμουν ξανά στον δρόμο..

    Μην παραβλέπουμε όμως πώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και η ηλικία παίζει ρόλο
    στην αποθεραπεία εγώ ήμουν τότε 47 χρονών....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αν είναι το σπάσιμο στη κλειδα, τότε δεν χρειάζεται χειρουργείο.
    Όντως θα πονάει πολύ μέχρι να περάσει. Το είχα πάθει πριν 2 χρόνια μετά από πτώση (με πλήρη εξοπλισμο).

    Υπάρχει και η λύση του χειρουργείου, αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα.
    Το φάκελο θα το φοράει για τουλάχιστον ένα μήνα και μετά θα του ξαναβγαλουν ακτινογραφία και θα του πουν αν χρειάζεται να συνεχίσει να το φοράει.
    Ο ώμος θα τον ενοχλεί για αρκετό καιρό...
    ευχαριστώ για την απάντηση -τον εχουν τρελάνει τον ανθρωπο κ αυτός δεν θέλει χειρουργείο γιατί μετα του ειπαν πλήρη ακινησία του χεριού για εβδομάδες....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Eίχα το ίδιο σπάσιμο στον δεξί ώμο στην ''κούπα'' το '10 από πέσιμο κι' εγώ.
    Εαν το κόκαλο δεν έχει μετατοπισθεί αυτή είναι η τακτική που ακολουθείται....
    Μόνο φάσκιωμα μιάς κι' εκεί δεν παίρνει γύψο..
    Ακινησία όσο γίνεται, φυσιοθεραπείες μετά και σε 40 μέρες ήμουν ξανά στον δρόμο..

    Μην παραβλέπουμε όμως πώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και η ηλικία παίζει ρόλο
    στην αποθεραπεία εγώ ήμουν τότε 47 χρονών....
    ευχαριστώ για την απάντηση -ναι πρέπει να ειναι το ιδιο ακριβώς με εσένα σημείο-πλήρη ακινησία τού ειπαν κ lonarid παυσίπονο...πολύ υπουλο κ επικίνδυνο αυτο το κάταγμα του ειπαν πάντως στα νοσοκ/μεία που πήγε κ ο πόνος πολύ πολύ δυνατός κυριολεκτικά σε πεθαίνει...το πρώτο πράγμα που τον ρώτησαν οπου κ να πήγε ηταν πόσο χρόνων ειστε....κ μετά τα υπόλοιπα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παίζει ρόλο η ηλικία φίλε, στο ποσό ομαλά και γρήγορα θα έρθει η αποκατάσταση αλλά και με τι μέθοδο, γι αυτό ρωτάνε οι γιατροί.. Ο πατέρας μου είχε πριν 3 χρόνια τροχαίο με το αμάξι και έσπασε η κλείδα του από τη ζώνη ασφαλείας.. Ηλικία 62..στην αρχή το πήγε συντηρητικά αν και οι γιατροί τον συμβούλεψαν για επέμβαση, αλλά τελικά δεν την πάλεψε και μετά από ένα δίμηνο μπήκε χειρουργείο. Ακολούθησαν φυσιοθεραπειες για αρκετό καιρό ασκήσεις και πολύ κολύμπι.. Τελικά σήμερα είναι μια χαρά και συχνά μου λέει ότι το χέρι του ειναι σαν μην έγινε ποτέ το σπάσιμο..

    Παντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.. Να ακούσει το σώμα του και να εμπιστευθεί τους κατάλληλους γιατρούς ο φίλος σου είναι η άποψη μου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Για τους πολέμιους του ABS.

    Γι αυτο και μόνο ΑΒS
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Για τους πολέμιους του ABS.

    Γι αυτο και μόνο ΑΒS
    οι γιατροί τού ειπαν ...
    οτι αν φορούσε μπουφάν με κόκκαλα ΔΕΝ θα το πάθαινε αυτό...το πολύ πολύ κάποιο απλό στούμπισμα ...
    φορούσε μπουφάν χοντρό με επένδυση μάλλινη απο μέσα αλλά την επαθε την ζημιά ,και μιλάμε για ατομο που εχει 4 μικρά παιδιά 6-10 ετών και δεν εχω ξαναδεί τόσο υπέρ προστατευτικό - προσεκτικό οδηγό σε ντύσιμο κ οδήγημα...
    λογικά αν ειχε abs ισως την γλύτωνε ...ποιός ξέρει...αν ειχε βέβαια κ καλά ελαστικά σωστά φουσκωμένα ,αλλά σε κλειστή στροφή με νερά κάτω λόγω πηγής δίπλα 1.5-2 πόντους υψος νερού να γλύφει ολη την ασφαλτο κ με κλίση ελαφριά κατηφορικά προς αριστερά ισως κ το abs να μην εκανε τίποτα...(μπορεί να εγραψα κ βλακεία για το abs δεν ξέρω...)
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 18/10/2020 στις 22:16.

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Πριν χρόνια , έφαγα καπάκι μπροστά εντο, έσκασα με τον ώμο και το γόνατο κάτω .Παρόμοιο χτύπημα ,με μαζεψε ασθενοφόρο να μην τα πολυλογώ .
    Με έσωσε το προστατευτικό του ώμου ,ήμουν σίγουρος πως κάτι έσπασα από τον πόνο.Το γόνατο χωρίς προστασία, ακόμα πονάει.
    Έκανα 2 μήνες μέχρι να μπορώ να σηκώνω το χέρι ψηλά .
    Περαστικά στον φίλο σου
    porca miseria.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πριν χρόνια , έφαγα καπάκι μπροστά εντο, έσκασα με τον ώμο και το γόνατο κάτω .Παρόμοιο χτύπημα ,με μαζεψε ασθενοφόρο να μην τα πολυλογώ .
    Με έσωσε το προστατευτικό του ώμου ,ήμουν σίγουρος πως κάτι έσπασα από τον πόνο.Το γόνατο χωρίς προστασία, ακόμα πονάει.
    Έκανα 2 μήνες μέχρι να μπορώ να σηκώνω το χέρι ψηλά .
    Περαστικά στον φίλο σου
    ετσι του ειπαν οι γιατροί με σιγουριά ,αν φορούσε προστατευτικό ωμου ,δεν θα πάθαινε τέτοια ζημιά κ η δουλειά του ειναι ξυλοκόπος κόβει ξύλα τόνους κάθε χρόνο κ τα παραδίδει μετά στα σπίτια που τα εχουν παραγγείλει ,οπότε πάει η χρονιά για αυτόν φέτος....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    BTW, εγώ όταν έσπασα την κλειδα φορούσα δερμάτινο με προστασίες (dainese).
    Ποιος ξέρει τι θα είχα πάθει αν δεν το φορούσα.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    οι γιατροί τού ειπαν ...
    οτι αν φορούσε μπουφάν με κόκκαλα ΔΕΝ θα το πάθαινε αυτό...το πολύ πολύ κάποιο απλό στούμπισμα ...
    φορούσε μπουφάν χοντρό με επένδυση μάλλινη απο μέσα αλλά την επαθε την ζημιά ,και μιλάμε για ατομο που εχει 4 μικρά παιδιά 6-10 ετών και δεν εχω ξαναδεί τόσο υπέρ προστατευτικό - προσεκτικό οδηγό σε ντύσιμο κ οδήγημα...
    Το μάλλινο μπουφάν δείχνει υπερπροστατευτικό οδηγό; Ούτε καν τα βασικά.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1200px-Unclesamwantyou.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	421981
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;
    Μου θυμίζεις κάτι ταινίες όπου περνάει ένας τον δρόμο, σταματάει αμάξι χιλιοστά πριν τον χτυπήσει. Τον κοιτάει αυτός που περνούσε τον δρόμο, βγάζει από την τσέπη κολάρο λαιμού, το φοράει και ξαπλώνει μπροστά στο αμάξι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να κανει κι αυτος...
    από faf στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2018, 21:24
  2. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ
    από chico82 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 20:50
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 15:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 12:13
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 06:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF