Σύνδεση

View Full Version : Φωτογραφική Μηχανή - Ένας οδηγός



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

xalias
25/07/2013, 13:15
Ρε παλικάρια κατέχει κανείς το θέμα φωτογραφική μηχανή;
Ρωτάω γιατί μου δίνουν μια από τις παρακάτω φωτογραφικές και δεν ξέρω ποιά να επιλέξω.
TZ25 & TZ30
η χρήση της θα είναι καθαρά ερασιτεχνική. Διάβασα σε forum αλλά εάν οι γνώσεις σου είναι μηδέν όλα σου φένονται κινέζικα.

Ευχαριστώ.

Sapadak
25/07/2013, 13:16
ΤZ25 & TZ30

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε (http://snapsort.com/compare/Panasonic-TZ25-vs-Panasonic-TZ30)


Και αν βαριεσαι να διαβασεις τζ30

spyrakos35
25/07/2013, 13:17
tz30

δες εδω (http://snapsort.com/compare/Panasonic-TZ25-vs-Panasonic-TZ30)

spyrakos35
25/07/2013, 13:22
μιας και με τον σαπαντακ βάλαμε το ίδιο πράμα....

πήγαινε λίγο παρακάτω και δες την tz40..... ;)

εκτός και αν η διαφορά στην τιμή είναι απαγορευτική....

@ sapadak
τα μεγάλα μυαλά επικοινωνούν :D

el_hymador
25/07/2013, 13:41
Μην πελαγώνεις, τα ίδια πράγματα είναι πάνω κάτω, τουλάχιστον σε ότι αφορά στο αποτέλεσμα. Τώρα αυτά τα gadget: gps, X5 zoom περισσότερο, +2mp και οθόνη αφής, αν σου χρειάζονται οκ. Αλλά οι φωτογραφίες θα είναι οι ίδιες και στα δύο μοντέλα. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πολυυυυυ καλύτερες μηχανές πάντως.

AristidisZ
25/07/2013, 13:43
του δίνουν είπε :P

Nostradamus
25/07/2013, 13:44
Ρε παλικάρια κατέχει κανείς το θέμα φωτογραφική μηχανή;
Ρωτάω γιατί μου δίνουν μια από τις παρακάτω φωτογραφικές και δεν ξέρω ποιά να επιλέξω.
TZ25 & TZ30
η χρήση της θα είναι καθαρά ερασιτεχνική. Διάβασα σε forum αλλά εάν οι γνώσεις σου είναι μηδέν όλα σου φένονται κινέζικα.

Ευχαριστώ.

Αν με το μου "δινουν" ενοείς σου χαρίζουν τότε νομίζω σε καλύπτουν οι απαντήσεις παραπάνω.

Αν όχι τότε αυτο που λεεί ο Hymador να το κοιτάξεις...

byron
25/07/2013, 13:50
Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πολυυυυυ καλύτερες μηχανές πάντως.

Και με λιγότερα την Canon SX230 που απλά γαμεί.

el_hymador
25/07/2013, 13:53
Και με λιγότερα την Canon SX230 που απλά γαμεί.

α να γεια σου...

spyrakos35
25/07/2013, 14:57
μην το παίξω και ειδικός αλλά........

http://snapsort.com/compare/Canon-SX230-HS-vs-Panasonic-TZ30

Sapadak
25/07/2013, 15:03
μην το παίξω και ειδικός αλλά........

http://snapsort.com/compare/Canon-SX230-HS-vs-Panasonic-TZ30

Η διαφορά στο κόστος ομως?
Νταξ εδω Ελλαδα ειναι ενα 50ρικο, αλλα οξω

el_hymador
25/07/2013, 15:30
μην το παίξω και ειδικός αλλά........

http://snapsort.com/compare/Canon-SX230-HS-vs-Panasonic-TZ30

Όχι ρε συ δεν τις συγκρίνεις έτσι, οι τύποι κάνουν αντιπαράθεση των gadgets, ενώ σημασία έχει τι σκατά φωτογραφίες τραβάει το κάθε ρημάδι... αν είναι έτσι η D600 που έχω είναι για πέταμα, δεν έχει GPS, ούτε οθόνη αφής και δεν κάνει panorama stitch.

Μιας και το έφερε η κουβέντα μέχρι εδώ, οι Panasonic TZ βγάζουν πολύ θόρυβο, έχουν σκατά δυναμικό εύρος και χάρχαλο φωτομέτρηση. Η Canon είναι πολύ καλύτερη σε αυτούς τους τομείς και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες. Το καλύτερο μηχανάκι σε αυτή την τάξη τιμής και κατηγόρίας (και ουχί της Canon που είναι φθηνότερη) είναι αυτό: http://www.skroutz.gr/s/314211/Olympus-Stylus-XZ-1.html

edit: ξέχασα... θα ήταν μεγάλη μαλακια να μην αναφέρω πως αν ψάχνεται κάποιος για φωτογραφική μέχρι 200 ευρώ, παίζει ασύλληπτη προσφορά σε Nikon 1 J1 στα 199 ευρά, με αισθητήρα πολύ μεγαλύτερο από αυτές τις compact και εναλλάξιμους φακούς και autofocus που σκοτώνει σε ταχύτητα και πολλά άλλα χρήσιμα που σε μπάζουν σε άλλα κόλπα. Ποιότητα φωτογραφίας καμία σχέση με όλες αυτές τις ανωτέρω, ασύγκρητη!

byron
25/07/2013, 15:33
μην το παίξω και ειδικός αλλά........

http://snapsort.com/compare/Canon-SX230-HS-vs-Panasonic-TZ30

Τη 230 την είχα πάρει πέρυσι και είναι απίστευτη και στις φωτό και στο video. Το τελευταίο μοντέλο η 260 είναι ακόμα καλύτερη, και εξακολουθεί να είναι φθηνότερη απ΄την TZ http://snapsort.com/compare/Canon-SX260-vs-Panasonic-TZ30

byron
25/07/2013, 15:41
Όχι ρε συ δεν τις συγκρίνεις έτσι, οι τύποι κάνουν αντιπαράθεση των gadgets, ενώ σημασία έχει τι σκατά φωτογραφίες τραβάει το κάθε ρημάδι... αν είναι έτσι η D600 που έχω είναι για πέταμα, δεν έχει GPS, ούτε οθόνη αφής και δεν κάνει panorama stitch.

Μιας και το έφερε η κουβέντα μέχρι εδώ, οι Panasonic TZ βγάζουν πολύ θόρυβο, έχουν σκατά δυναμικό εύρος και χάρχαλο φωτομέτρηση. Η Canon είναι πολύ καλύτερη σε αυτούς τους τομείς και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες. Το καλύτερο μηχανάκι σε αυτή την τάξη τιμής και κατηγόρίας (και ουχί της Canon που είναι φθηνότερη) είναι αυτό: http://www.skroutz.gr/s/314211/Olympus-Stylus-XZ-1.html

Κωστα, την 230 την πήρα λόγω καλύτερης ανάλυσης video (1920x1080) vs 1280x720 και μεγαλύτερου οπτικού zoom. Η ΧΖ-1 έχει F 1.8 βέβαια, αλλά για ερασιτεχνική χρήση δεν θα αφήσει κάποιον δυσαρεστημενο.
Σε αντίθεση με μια Nikon που πήρα πρόπερσι και ήταν μάπα. Μου έπεσε στο χαλί με τον φακό ανοιχτό και να΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε...

endopandou
25/07/2013, 15:51
edit: ξέχασα... θα ήταν μεγάλη μαλακια να μην αναφέρω πως αν ψάχνεται κάποιος για φωτογραφική μέχρι 200 ευρώ, παίζει ασύλληπτη προσφορά σε Nikon 1 J1 στα 199 ευρά, με αισθητήρα πολύ μεγαλύτερο από αυτές τις compact και εναλλάξιμους φακούς και autofocus που σκοτώνει σε ταχύτητα και πολλά άλλα χρήσιμα που σε μπάζουν σε άλλα κόλπα. Ποιότητα φωτογραφίας καμία σχέση με όλες αυτές τις ανωτέρω, ασύγκρητη!

οι κόμπακτ έχουν αισθητήρα 1/2,3 ο αμέσως μεγαλύτερος είναι 1/1,7 ο επόμενος 1/1,63 και μετά πάμε στα τέσσερα τρίτα σωστά; Αυτή τι αισθητήρα έχει; Τι είναι το 13.2 × 8.8 mm που αναφαίρουν;
Σορυ για την ασχετοσύνη... :D

el_hymador
25/07/2013, 15:54
Κωστα, την 230 την πήρα λόγω καλύτερης ανάλυσης video (1920x1080) vs 1280x720 και μεγαλύτερου οπτικού zoom. Η ΧΖ-1 έχει F 1.8 βέβαια, αλλά για ερασιτεχνική χρήση δεν θα αφήσει κάποιον δυσαρεστημενο.
Σε αντίθεση με μια Nikon που πήρα πρόπερσι και ήταν μάπα. Μου έπεσε στο χαλί με τον φακό ανοιχτό και να΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε...


Καλά μεγάλη μαλακία της Nikon ρε συ... και εγώ είχα μια και την πάτησε νταλικά φορτωμένη με 10 τόνους αμμοχάλικο και έσπασε... :lol::moutza:

Πέρα από την πλάκα όντως η Nikon στις compact είναι γ.τ.π.κ. όχι γιατί χαλάνε, αλλά γιατί δεν... είναι σοβαρή εταιρεία βέβαια δεν ασχολείται με consumer προιόντα και εκτυπωτές όπως η Canon:evil:.

Η 230 που έχεις , είναι ομολογουμένως και αποδεδειγμένα από τις καλύτερες compact που κυκλοφορούν για ερασιτεχνική χρήση, η Olympus είναι για πιο "σοβαρή" ενασχόληση. Πάντως καλές φωτογραφίες βγαίνουν και με το κινητό, δεν παίζει ρόλο η μηχανή.

byron
25/07/2013, 15:59
Καλά μεγάλη μαλακία της Nikon ρε συ... και εγώ είχα μια και την πάτησε νταλικά φορτωμένη με 10 τόνους αμμοχάλικο και έσπασε... :lol::moutza:


Ρε μαν ώπα :tooth:
Δεν κατηγορώ την Nikon, αλλά έπεσε από 50 εκατοστά ύψος σε χοντρο χαλί και στράβωσε ο φακός λέμε :uplate:

el_hymador
25/07/2013, 16:07
οι κόμπακτ έχουν αισθητήρα 1/2,3 ο αμέσως μεγαλύτερος είναι 1/1,7 ο επόμενος 1/1,63 και μετά πάμε στα τέσσερα τρίτα σωστά; Αυτή τι αισθητήρα έχει; Τι είναι το 13.2 × 8.8 mm που αναφαίρουν;
Σορυ για την ασχετοσύνη... :D


Είναι σφήνα, ανάμεσα στους μεγάλους αισθητήρες των compact και στα m4:3

296188

CX format ονομάζεται (κατά τη Nikon) και μέχρι στιγμής το χρησιμοποιεί η Nikon και η Sony (με την γ@μιστέρη αλλά πανάκριβη compact RX-100). Η Nikon το παρουσίασε για να "χτυπήσει" τo m4:3 που πάει σφαίρα εμπορικά, υπολείπεται σε απόδοση αισθητήρα βέβαια λόγο μεγέθους, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό, τις πρώτης γεννιάς m4:3 της έχει χαλαρά. Το σημαντικότερο ατού της σειράς αυτής είναι το υβριδικό Auto Focus και το tracking της, που συναγωνίζεται σε ταχύτητα πανάκριβα επαγγλεματικά μοντέλα. Άλλο ένα απίστευτο χαρακτηριστικό είναι η ριπή, στα 60 καρέ το δευτερόλεπτο! (υπο προϋποθέσεις βέβαια)

el_hymador
25/07/2013, 16:11
Ρε μαν ώπα :tooth:
Δεν κατηγορώ την Nikon, αλλά έπεσε από 50 εκατοστά ύψος σε χοντρο χαλί και στράβωσε ο φακός λέμε :uplate:

Και εγώ θα στράβωνα αν με έριχνες κάτω ρε συ! Στην τελική, άλλοι ανακάλυψαν νέους καλλιτεχνικούς δρόμους από κάτι τέτοια στραβώματα!

296189


:lol:

byron
25/07/2013, 16:15
Και εγώ θα στράβωνα αν με έριχνες κάτω ρε συ! Στην τελική, άλλοι ανακάλυψαν νέους καλλιτεχνικούς δρόμους από κάτι τέτοια στραβώματα!



Στο τσακ είμαι να σου βάλω φωτό του Holmes, αλλά έχουμε τον McGyver που είναι τσεκουράτος σε θέματα ηθικής. :(

el_hymador
25/07/2013, 16:18
Στο τσακ είμαι να σου βάλω φωτό του Holmes, αλλά έχουμε τον McGyver που είναι τσεκουράτος σε θέματα ηθικής. :(

:lol:

endopandou
25/07/2013, 16:19
Είναι σφήνα, ανάμεσα στους μεγάλους αισθητήρες των compact και στα m4:3

296188

CX format ονομάζεται (κατά τη Nikon) και μέχρι στιγμής το χρησιμοποιεί η Nikon και η Sony (με την γ@μιστέρη αλλά πανάκριβη compact RX-100). Η Nikon το παρουσίασε για να "χτυπήσει" τo m4:3 που πάει σφαίρα εμπορικά, υπολείπεται σε απόδοση αισθητήρα βέβαια λόγο μεγέθους, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό, τις πρώτης γεννιάς m4:3 της έχει χαλαρά. Το σημαντικότερο ατού της σειράς αυτής είναι το υβριδικό Auto Focus και το tracking της, που συναγωνίζεται σε ταχύτητα πανάκριβα επαγγλεματικά μοντέλα. Άλλο ένα απίστευτο χαρακτηριστικό είναι η ριπή, στα 60 καρέ το δευτερόλεπτο! (υπο προϋποθέσεις βέβαια)

θενξ όντως η Nikon δείχνει αξιόλογη περίπτωση στα 199 γιούρα. Η ένστασή μου με αυτά τα μηχανήματα είναι πως ο όγκος και κυρίως το βάρος καταστρέφουν την φορητότητα. Πχ είναι δύσκολο να κουβαλάς τόσο βάρος σε ένα τσαντάκι κι ας χωράει μέσα. Μήπως με αυτό το σκεπτικό κάποια dslr είναι προτιμότερη?

sniper
25/07/2013, 16:21
Αν δεν εχει πηνία αυτή τη στιγμή μας είναι αδιάφορο.

nicksior
25/07/2013, 20:43
Είμαι κατά των φωτογραφιών.

Ολες με δείχνουν νεώτερο.... :(

el_hymador
26/07/2013, 09:32
θενξ όντως η Nikon δείχνει αξιόλογη περίπτωση στα 199 γιούρα. Η ένστασή μου με αυτά τα μηχανήματα είναι πως ο όγκος και κυρίως το βάρος καταστρέφουν την φορητότητα. Πχ είναι δύσκολο να κουβαλάς τόσο βάρος σε ένα τσαντάκι κι ας χωράει μέσα. Μήπως με αυτό το σκεπτικό κάποια dslr είναι προτιμότερη?

Εξαρτάται τι θες, αν γουστάρεις να φωτογραφίζεις, θες πολύ καλό αποτέλεσμα και πλήρη έλεγχο του τι κάνεις, σίγουρα μια dslr ή καλή mirrorless (Olympus, Panasonic, Sony, Fujifilm) δεν έχουν καμία απόλύτως σχέση με τις compact... ωστόσο μετά μπλέκεις με έξτρα φακούς, φλας, φίλτρα, τρίποδα και στο τέλος καταλήγεις να κουβαλάς μια τσαντάρα που σίγουρα αφαιρεί μεγάλο μέρος από πρακτικότητα και ευχρηστία, οι mirrorless βέβαια ρίχνουν τον όγκο και το βάρος στο 1/3 του αντίστοιχου dslr εξοπλισμού, αλλά πάλι έχουν ένα μικρό έστω μπούγιο. Τα λεφτά επίσης δεν έχουν καμία σχέση, μιλάμε για αφαίμαξη αν μπλέξεις, είναι ακριβό το σπορ. Μια καλή compact, μπορεί να μην φθάνει σε κάμια περίπτωση τις "σοβαρές" κατηγορίες αλλά συγκεντρώνει σε ένα πολύ μικρό και φορητό πακέτο μεγάλο εύρος zoom και κάποια βασικά χαρακτηριστικά για να βγάζει κάποιος καλές φωτογαφίες χωρίς απαιτήσεις. Αν αρχίσουν τα βραδυνά και οι "καλλιτεχνικές" ανησυχίες όμως... δεν...

spyrakos35
26/07/2013, 09:48
Όχι ρε συ δεν τις συγκρίνεις έτσι, οι τύποι κάνουν αντιπαράθεση των gadgets, ενώ σημασία έχει τι σκατά φωτογραφίες τραβάει το κάθε ρημάδι... αν είναι έτσι η D600 που έχω είναι για πέταμα, δεν έχει GPS, ούτε οθόνη αφής και δεν κάνει panorama stitch.


δεν περιμένω κανέναν να πάρει κάμερα επειδή έχει πχ τζιπιες πάνω..... παραθέτω το συγκριτικό για να εντοπιστούν οι τεχνικές διαφορές που έχουν....

σε ότι αφορά στην απόδοση της καθεμιάς, ναι, μόνο συγκρίνοντας φωτό μπορείς να δεις ποια είναι καλύτερη αλλά αυτό είναι κάτι μάλλον αδύνατον (που να βρεις να συγκρίνεις)....

είναι σαν τα μηχανάκια ένα πράμα.... άλλο η ονομαστική ισχύς άλλο η απόδοσή της στον δρόμο.... ;)

el_hymador
26/07/2013, 09:59
δεν περιμένω κανέναν να πάρει κάμερα επειδή έχει πχ τζιπιες πάνω..... παραθέτω το συγκριτικό για να εντοπιστούν οι τεχνικές διαφορές που έχουν....

σε ότι αφορά στην απόδοση της καθεμιάς, ναι, μόνο συγκρίνοντας φωτό μπορείς να δεις ποια είναι καλύτερη αλλά αυτό είναι κάτι μάλλον αδύνατον (που να βρεις να συγκρίνεις)....

είναι σαν τα μηχανάκια ένα πράμα.... άλλο η ονομαστική ισχύς άλλο η απόδοσή της στον δρόμο.... ;)


όρεξη και χρόνο να έχεις:

http://www.flickr.com/search/?q=Panasonic%20TZ30
http://www.flickr.com/search/?q=cANON%20SX230

spyrakos35
26/07/2013, 10:03
ναι, αλλά αν θέλαμε να δούμε πραγματικό συγκριτικό θα έπρεπε να είναι η ίδιες φωτό τραβηγμένες και απο τις δύο κάμερες.....

endopandou
26/07/2013, 10:11
Πάντως αν και οι περισσότερες compact φωτογραφικές αποτυπώνουν φωτό άνω του χαριτωμένου, στο video λείπει ο οπτικός σταθεροποιητής. Προσωπικά μόνο αν είναι πάνω σε τριποδο η φωτογραφική θεωρώ αποδεκτό το video και ας είναι και τέρμα φούλ ανάλυση και ότι θέλει.
Το βράδυ δε για να βγεί αξιοπρεπής φωτό θέλει μικρή απόσταση ΚΑΙ εμπειρία.
Παρόλα αυτά η διαφορά στο αποτέλεσμα σε σχέση με το οποιοδήποτε κινητό είναι μεγάλη νομίζω.

el_hymador
26/07/2013, 11:02
Πάντως αν και οι περισσότερες compact φωτογραφικές αποτυπώνουν φωτό άνω του χαριτωμένου, στο video λείπει ο οπτικός σταθεροποιητής. Προσωπικά μόνο αν είναι πάνω σε τριποδο η φωτογραφική θεωρώ αποδεκτό το video και ας είναι και τέρμα φούλ ανάλυση και ότι θέλει.
Το βράδυ δε για να βγεί αξιοπρεπής φωτό θέλει μικρή απόσταση ΚΑΙ εμπειρία.
Παρόλα αυτά η διαφορά στο αποτέλεσμα σε σχέση με το οποιοδήποτε κινητό είναι μεγάλη νομίζω.

Το βράδυ θες μεγάλο εμβαδόν αισθητήρα και ανοχή στο θόρυβο. Αυτές οι παπαριές που κάνουν που προσθέτουν κάργα mp σε αισθητήρες μεγέθους λίγο μεγαλύτερου από τα smilies του forum, είναι ότι χειρότερο! Εκτοξεύει τον θόρυβο και μετά επεμβαίνουν τα in-camera αλγοριθμικά προγράμματα αποθορυβοποιήσης και ναι μεν εξαλείφουν κάπως το φαινόμενο αλλά το αντάλλαγμα είναι ότι σκοτώνουν τις λεπτομέρειες και οι φωτογραφίες μοιάζουν με υδατογραφίες. Σε γενικές γραμμές, οι consumer compact πάνω από 400 ISO (οι καλές) τα κάνουν *δελο, οι πιο ακριβές, οι premium που λένε, άντε να πεις ότι είναι κάπως αποδεκτό το αποτέλεσμα στα 800 ISO και αυτό αν μετατρέψεις τις φωτογραφίες σε ασπρόμαυρο. Δεν είναι τυχαίο που αυτά τα μοντέλα δεν ακολουθούν τον φρενήρη ρυθμό αύξησης των mp, αλλά βγαίνουν στα 10-12mp. Όπως και να ΄χει, για κάποιον που θέλει να τραβάει πολλά νυχτερινά, οι μηχανές με μεγαλύτερους αισθητήρες είναι μονόδρομος... και μετά θες και φακούς από f/2.8 κα κάτω... και καλό τρίποδο... και κανα φλας να γεμίσεις... και... και... και...


μλκς μην κάνετε καμία μαλακία και μπλέξετε!!!

sniper
26/07/2013, 11:33
Το βράδυ θες μεγάλο εμβαδόν αισθητήρα και ανοχή στο θόρυβο. Αυτές οι παπαριές που κάνουν που προσθέτουν κάργα mp σε αισθητήρες μεγέθους λίγο μεγαλύτερου από τα smilies του forum, είναι ότι χειρότερο! Εκτοξεύει τον θόρυβο και μετά επεμβαίνουν τα in-camera αλγοριθμικά προγράμματα αποθορυβοποιήσης και ναι μεν εξαλείφουν κάπως το φαινόμενο αλλά το αντάλλαγμα είναι ότι σκοτώνουν τις λεπτομέρειες και οι φωτογραφίες μοιάζουν με υδατογραφίες. Σε γενικές γραμμές, οι consumer compact πάνω από 400 ISO (οι καλές) τα κάνουν *δελο, οι πιο ακριβές, οι premium που λένε, άντε να πεις ότι είναι κάπως αποδεκτό το αποτέλεσμα στα 800 ISO και αυτό αν μετατρέψεις τις φωτογραφίες σε ασπρόμαυρο. Δεν είναι τυχαίο που αυτά τα μοντέλα δεν ακολουθούν τον φρενήρη ρυθμό αύξησης των mp, αλλά βγαίνουν στα 10-12mp. Όπως και να ΄χει, για κάποιον που θέλει να τραβάει πολλά νυχτερινά, οι μηχανές με μεγαλύτερους αισθητήρες είναι μονόδρομος... και μετά θες και φακούς από f/2.8 κα κάτω... και καλό τρίποδο... και κανα φλας να γεμίσεις... και... και... και...


μλκς μην κάνετε καμία μαλακία και μπλέξετε!!!

Ότι καλυτερο έχω δει για βραδυνή φωτογραφία... χωρίς φλας, τρίποδα κλπ

Δεν ειναι DSLR αλλά σίγουρα ακριβότερη από κάποιες DSLR και κοντά στο μέγεθός τους (όχι των full frame βέβαια)...

296237

el_hymador
26/07/2013, 11:46
Ότι καλυτερο έχω δει για βραδυνή φωτογραφία... χωρίς φλας, τρίποδα κλπ

Δεν ειναι DSLR αλλά σίγουρα ακριβότερη από κάποιες DSLR και κοντά στο μέγεθός τους (όχι των full frame βέβαια)...

296237


Είναι πολύ καλή, με την τωρινή τιμή της βέβαια για κάποιον που δεν θέλει να αλλάζει φακούς. Αλλά στα λεφτά της και πιο κάτω βρίσκει κανείς μοντέλα Sony ΝΕΧ που της ρίχνουν στα αυτιά και είναι και πιο μικρά σε μέγεθος.

xalias
26/07/2013, 22:55
τελικά ξερετε πολλα
Μου χαριζουν μια απο τις δυο και τελικα μετα τα λεγομενα σας διαλεξα την tz30 ευχαριστώ για την βοηθεια

sniper
27/07/2013, 00:29
τελικά ξερετε πολλα
Μου χαριζουν μια απο τις δυο και τελικα μετα τα λεγομενα σας διαλεξα την tz30 ευχαριστώ για την βοηθεια

Kάνε μας τη χάρη ρε φίλε!

Αυτά τα λένε απο την αρχή, τζάμπα οι οικονομοτεχνικές μελέτες!

dimmie_72
27/07/2013, 03:44
Στην τελική, άλλοι ανακάλυψαν νέους καλλιτεχνικούς δρόμους από κάτι τέτοια στραβώματα!

296189:lol:

Κανένας νέος δρόμος...

Απλώς το παιδί όπως και πολλοί κιθαρίστες έχουν μάθει να παίζουν το μάθημα της ημέρας στο δάσκαλο αλλά και να μελετάνε στα ωδεία καθιστοί και δυσκολεύονται όρθιοι, έμαθε να παίζει κοιτώντας μόνιμα κάτω στην παρτιτούρα και ειδικά στην εποχή που τα μικρόφωνα σπάνιζαν, κάπως έπρεπε να ακουστεί. ;)

devil's animal
27/07/2013, 19:53
οτι φωτογραφικη μηχανη και να παρετε απο αυτες που ειπατε, δεν θα μπορειτε να βγαλετε κατι τετοιο...
296374

σημ. καμια απολυτως επεξεργασια

296375

el_hymador
27/07/2013, 20:02
http://www.ewa-marine.com/index.php?id=6

:D

devil's animal
27/07/2013, 20:14
http://www.ewa-marine.com/index.php?id=6

:D

ναι, 'νταξει...
μετα δεν παιρνετε φωτογραφικη μηχανη...τον optimus prime παιρνετε σε μικρη εκδοση...:bawl:
κουβαλα και το ενα, κουβαλα και το αλλο...
και αν εισαι εξω και πιασει βροχη, τρεχεις να κρυφτεις...
και αν σου πεσει απο το χερι κλαις τα λεφτα σου...
και αν κατσει κανενας πανω ή πεσει κατι πανω της, κοιτας εμβροντητος κλπ...κλπ...


ενω με το απολυτο μηχανημα, εισαι καλυμμενος για τα παντα...
296380

και αμα γουσταρεις το παιζεις και "επαγγελματιας"...:p
296381

nickald
27/07/2013, 22:42
Είναι πολύ καλή, με την τωρινή τιμή της βέβαια για κάποιον που δεν θέλει να αλλάζει φακούς. Αλλά στα λεφτά της και πιο κάτω βρίσκει κανείς μοντέλα Sony ΝΕΧ που της ρίχνουν στα αυτιά και είναι και πιο μικρά σε μέγεθος.

Για πιο μοντελο μιλας?

Ειμαι στο ψαξιμο για φωτογραφικη που να μπορει να τραβηξει αξιοπρεπεις φωτο νυχτα αλλα το budget δεν φτανει την G1X

el_hymador
28/07/2013, 10:18
Για πιο μοντελο μιλας?

Ειμαι στο ψαξιμο για φωτογραφικη που να μπορει να τραβηξει αξιοπρεπεις φωτο νυχτα αλλα το budget δεν φτανει την G1X

Sony NEX F3. http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?from=catspan&keyphrase=sony+nex

MG-KTiNoS
28/07/2013, 10:41
Olympus E PL5?

el_hymador
28/07/2013, 10:45
Olympus E PL5?

+200 ευρώ απο την F3 και βγάζει περισσότερο θόρυβο στα νυχτερινά.

endopandou
29/07/2013, 19:14
Sony NEX F3. http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?from=catspan&keyphrase=sony+nex
Κάτσε να δεις ποιος έλεγε να μην μπλέξουμε... :moutza: Αρπα τη ρε ποσαδιστόπαιδο γιατί είσαι κακή συναναστροφή:tooth:
πολύ μ' αρέσει η sony:a8:

KostasV2
29/07/2013, 19:28
Όπως ειπώθηκε παραπάνω, η Nikon 1J1 στα 199Ε έχει απίστευτο vfm.

el_hymador
29/07/2013, 20:21
Κάτσε να δεις ποιος έλεγε να μην μπλέξουμε... :moutza: Αρπα τη ρε ποσαδιστόπαιδο γιατί είσαι κακή συναναστροφή:tooth:
πολύ μ' αρέσει η sony:a8:

Aκόμα είνα πολύ νωρίς να με μουτζώνεις και να με καταριέσαι... αργότερα... εκεί που θα πάρεις τον πρώτο έξτρα φακό... και τον δεύτερο... και τον τρίτο... και μετά θα τους πουλήσεις με τρελή χασούρα για να πάρεις zeiss σταθερούς http://lenses.zeiss.com/camera-lenses/en_de/camera_lenses/touit/touit2812.html ...και μετά θα αλλάξεις σύστημα και θα πάρεις SLT Sony crop... και φτου απ την αρχή οι φακοί... και μετά θα τα πουλήσεις πάλι όλα για πάρεις FF A99 και φακούς που ο ένας κόστίζει όσο τρια μηνιάτικα των παλαιών καλών εποχών... τότε ναι, να με βρίσεις και με μουτζώσεις... τωρα είναι ακόμα νωρίς , αλλά πολύ αργά για σένα... την πο*τσισες!:evil: :a01:

irinia
31/07/2013, 06:50
http://www.dpreview.com/




Οί κόμπακτ πλέον είναι πολύ μπροστά γιά τόν έρασιτέχνη.
Έπειδή τό παρακολουθώ έδώ καί χρόνια,ή Σόνυ μπήκε πολύ δυναμικά
καί γιά μένα είναι πλέον πρώτη,μέ δεύτερη τή παραδοσιακή Κάνον
καί πίσω πιά τήν Νίκον.
Ή Όλύμπους έρχεται πιά καταίδρωμένη πίσω όπου τήν προσπερνά μάλλον
ή Πανασόνικ είδικά μέ τήν νέα FZ70, όλα σέ ένα.......
Σημείωση....κάποια μοντέλλα τής Κάνον ένώ ύπολείπονται σέ προδιαγραφές
έπί τής ούσίας είναι καταπληκτικά ,κατασκευή Ίαπωνία...!! καλύτερα
άπό πολλά πού έχουν καλύτερες προδιαγραφές.
Ή Σόνυ μπήκε πολύ δυναμικά καί έχοντας τήν τεχνογνωσία βρέθηκε
γρήγορα πολύ ψηλά καί μέ πολλά μοντέλλα.
Στόν κόσμο τής DSLR νομίζω πώς άκόμα ή Canon είναι κορυφή.

el_hymador
31/07/2013, 12:24
Λάθος νομίζεις...

Μια μηχανή δεν είναι μόνο ο αισθητήρας της, αλλά οι επιδόσεις αυτού αποτελλούν μια σοβαρότατη ένδειξη. Το ότι στο Link που παραθέτω από τον πιο αξιόπιστο και ανεξάρτητο φορέα μετρήσεων επιδόσεων αισθητήρων, η πρώτη Canon εμφανίζεται στη θέση 18 ενώ η Nikon είναι στις θέσεις 1,2,3,6,9,12,13,15 κάτι πρέπει να λέει...

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings

h_m_akis
31/07/2013, 13:58
http://www.ephotozine.com/article/sony-cybershot-dsc-hx300-review-21736
εγω παντως πηρα αυτο το πραμα πριν λιγες μερες και εχω χαζεψει με το τι μπορει να κανει... νομιζω πως μια DSLR χρειαζεται 3, 4 φακους για να κανεις τετοιες ληψεις!

el_hymador
31/07/2013, 14:33
http://www.ephotozine.com/article/sony-cybershot-dsc-hx300-review-21736
εγω παντως πηρα αυτο το πραμα πριν λιγες μερες και εχω χαζεψει με το τι μπορει να κανει... νομιζω πως μια DSLR χρειαζεται 3, 4 φακους για να κανεις τετοιες ληψεις!

Aν σου κάνει και αντεπεξέρχεται στις ανάγκες σου μια χαρά και όντως δεν υπάρχει λόγος να πάρει κανείς dslr και φακούς χιλιάδων ευρώ για να κάνει τα ίδια. Από εκεί και έπειτα όμως, είναι σαν αυτό που λέμε ότι τον γύρο του κόσμου τον κάνεις με παπί C50, με K1600GT και με Tenere 1200. Καμία σχέση μεταξύ τους. Υπάρχει κάποιος λόγος που κυκλοφορουν μηχανές δίκυκλες από 1000 μέχρι 30.000 ευρώ και ομοίως υπάρχει λόγος που κυκλοφορουν μηχανές φωτογραφικές και φακοί από 50 μέχρι 40.000 ευρώ.

costas_versys
31/07/2013, 15:43
Εαν είχα να δώσω κάποια χρήματα για μια καλή Compact, θα προτιμούσα να πάρω μια μεταχειρισμένη DSLR που πλέον είναι σε πολύ χαμηλές τιμές. Οι DSLR δίνουν τεράστιες δυνατότητες για ασχοληθεί κάποιος λίγο ποιό σοβαρά με την φωτογραφία και είναι προσιτές.

KostasV2
31/07/2013, 19:13
Εαν είχα να δώσω κάποια χρήματα για μια καλή Compact, θα προτιμούσα να πάρω μια μεταχειρισμένη DSLR που πλέον είναι σε πολύ χαμηλές τιμές. Οι DSLR δίνουν τεράστιες δυνατότητες για ασχοληθεί κάποιος λίγο ποιό σοβαρά με την φωτογραφία και είναι προσιτές.

Ανάλογα με τη χρήση που θέλες να της κάνεις. Φυσικά και έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες η dslr, αλλά αν δεν τις αξιοποιείς, σου μένει απλά το βάρος, ο όγκος και η πολυπλοκότητα...

irinia
31/07/2013, 19:17
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΤΑ ΛΑΘΗ...............ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ



Μιά καί έτυχε νά έχουν περάσει άπό τά χέρια μου
Όλύμπους SP-620, Κάνον SX-40 Νίκον P-510
πρόσφατα δέ ή Σόνυ ΗΧ-300 αύτή είναι ή γνώμη μου
κι άς λένε ότι θέλουν τά φόρουμ..!!
Γιά αύτές έχω τήν ταπεινή μου γνώμη γιατί άπό τή μεριά τού
έρασιτέχνη τίς δούλεψα καί τίς ξέρω.
Στόν άλλο κόσμο τών 40 καί 50 χιλ. εύρώ δέν είχα τήν τιμή
διότι τό πορτοφόλι μου ΔΕΝ φτάνει.
Αύτές πού γράφω είναι μηχανές πού ή κορυφή τους ήταν
τά 4-5 κατοστάρικα.........
Έτυχε νά παλεύω καί μέ κάποιες άναλογικές άλλά βαρέθηκα
διότι καλό τό σπόρ άλλά καί ή ευχρηστία σέ συνδυασμό
μέ τίς άποδόσεις πλέον γιά γρήγορη φωτογραφία είναι μεγάλη λύση.
F-75 τής Νίκον μέ nikkor φακό πολύ καλό,άλλά βάλε βγάλε......
Δέν είδα καμμίας έταιρίας άπό αύτά πού έπεσαν στά χέρια μου
προϊόν Ίαπωνίας έκτός άπό Κάνον πού έκανε μπάμ ποιοτικά.
Ή Νίκον όλες Μαλαισία κ.λ.π...
Δέν ξέρω λοιπόν τί λένε τά φόρουμ έκείνο πού βλέπω όμως τό κατέθεσα
καί δέν είμαι κολλημένος μέ καμμία μάρκα.
Τά 12 μεγαπίξελ τής Κάνον σφυρίζουν,τώρα τί λένε οί άλλοι είναι άλλη ίστορία.
Αύτά γιά τίς κόμπακτ...............τώρα slr δέ σκίζω τό πτυχίο μου.
Ή καλύτερη κόμπακτ φωτογραφική σήμερα είναι ή
ΣΟΝΥ-ΗΧ 300 συγκεντρώνοντας τά πάντα όπως είπε καί ό φίλος μας καί θά ήθελε
κάποιος 4-5 χιλιάρικα γιά νά άκολουθήσει μέ slr....!!!
Mέ κόστος 400 εύρώ καί μία μνήμη οχτάρα γρήγορη δώρο...!!!!!!!!!!!!

el_hymador
31/07/2013, 20:22
Με 4-5 κατόσταρικα μάστορα παίρνεις μηχανές που κάτι Sony HX 300 τις έχουν για πλάκα στα πάντα... εκτός και αν νομίζεις ότι ένας φακός με X30 zoom ειναι κάτι περισσότερο από φθηνός κράχτης για τις μάζες και ένας αισθητήρας με μέγεθος τριπακιού LSD φορτωμένος με 20mp κάνει κάτι περισσότερο από αυτό που κάνουν τα κινητα.

Δεν συζητάμε το αστείο "θα πρέπει να δώσεις πολλα λεφτά για να ακολουθήσεις με dslr..." μια "τα κάνω όλα μέτρiα ως χάλια" compact (έλεος!) αλλά το ότι στα ίδια και λίγότερα χρήματα με κάτι "κορυφαίες" πολυδιαφημιζόμενες compact με wi-fi, touch screen, Χ30 zoom, πρόγραμμα πρόπολυσης για ευαίσθητα & χρωματιστά βρίκεις μηχανάκια κλάσεις ανώτερα στο τομέα που έχει πραγματικά σημασία. Στην ποιότητα φωτογραφίας. Αν δεν με πιστεύεις, βάλε τη Sony όπως την λες να τραβήξει κάτι σε παραπάνω από ISO 400 και μετά έλα να μου πεις αν βλέπεις φωτογραφία ή θόρυβο... η τράβα μια ευρυγώνια λήψη σε λιακάδα και μετά έλα να μου πεις τι ποσοστό από το κάδρο σου είναι καμένο στα φωτεινά και στα σκοτεινά.

Με κάτω από 150 ευρώ βρίσκει κανείς refurbished Olympus Pen στο Olympus market.de που ρίχνουν ξύλο σε όλες σχεδόν τις compact της αγοράς. Μην τρελαθούμε...

THEOD
01/08/2013, 09:50
Εγώ πάντως πριν κάτι μήνες πήρα μια Nikon P510 και σχεδόν σε όλα είμαι ευχαριστημένος...

Σχετικά ποιοτική κατασκευή, συνδυάζει ένα 24άρι ευρυγώνιο ιδανικό για εσωτερικούς χώρους με ένα zoom x42 ιδανικό για μπανιστήρι στην παραλία :p, καλό έως άριστο hd βίντεο, πολύ ισορροπημένη φωτομέτρηση και απόδοση χρωμάτων ακόμα και στην auto λειτουργία, πλήρες μενού χειροκίνητων ρυθμίσεων για να την φέρεις εκεί που θέλεις (αν όμως ξέρεις τι θέλεις και πως να το πετύχεις....), απίστευτα πολλά ψιλοάχρηστα (μερικά όχι και τόσο άχρηστα όσο πίστευα πριν...) αλλά γοητευτικά μπλιμπλίκια, και μέχρι στιγμής απόλυτα αξιόπιστη, υπάκουη και στιβαρή - μου δίνει την αίσθηση ότι θα βγάλει χρόνια αξιόπιστης λειτουργίας...

Ναι το ξέρω, θα ήθελα να χωράει στην τσέπη του παντελονιού μου, θα ήθελα να διαχειρίζεται raw αρχεία, όπως επίσης πάνω από τα 400-800 iso ο θόρυβός της είναι υπέρ του δέοντος φανερός στην φουλ απεικόνιση αλλά εν γνώση μου έπρεπε να θυσιάσω κάποια πράγματα και έκρινα ότι μπορώ να ζήσω θυσιάζοντας αυτά...
Για 340,00 που μου στοίχισε (με δώρο τσάντα μεταφοράς και μνήμη) την θεωρώ από τις "καλές" αγορές μου... :wave2:

irinia
01/08/2013, 23:42
META ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ P-510



Συμφωνώ άπόλυτα μαζί σου,έδώ δέ καί μερικές μέρες πού έχω τήν ΗΧ-300
θά πώ πώς είναι καταπληκτική καί λογικό είναι,τού χρόνου θά βγούν καλύτερες.
Πολύ πιό γρήγορο καί ΑΠΕΙΡΟ ζούμ, δέν θολώνει μέ τίποτε στό βίντεο,
πολύ περισσότερες έπιλογές κ.λ.π.....
Όλύμπους όμως μέ 150 εύρώ πού νά είναι καλύτερες ΔΕΝ ΕΙΔΑ.
Ούτε καί dslr μέ 400 εύρώ πού νά ζουμάρουν έπί 50 όπτικό ζούμ.
Δέν είμαι τόσο γνώστης είπαμε,άλλά όπως βλέπεις έσύ τά φόρουμ,
βλέπω καί γώ τά 20 μεγκαπίξελ καί τά 50 καί όχι 30 όπτικό ζούμ
πού γίνονται μέχρι καί έπί 200 ψηφιακά.....
Είπαμε έρασιτέχνης γιά γρήγορα πράμματα καί φθηνά.
Άν πάντως ύπάρχει dslr πού άπό μάκρο πάει στά 50 όπτικό ζούμ,
έχει άπειρες έπιλογές αύτόματες καί χειροκίνητες,τραβάει τά πάντα
άπό πύραυλο σέ κίνηση μέχρι μαύρο σκοτάδι κ.λ.π....σέ δευτερόλεπτο
χωρίς τρίποδες κ.λ.π...καί χωράει καί σέ ένα τσαντάκι,
καί κοστίζει καί 360 εύρώ....
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ........πές μας ποιά είναι αύτή
νά πάμε νά τήν πάρουμε.
Άν είσαι γιά παράδειγμα στό Μυλοπόταμο καί περνάνε τά δελφίνια άπό κάτω
μέχρι νά βάλεις τό φακό τού χιλιάρικου καί βάλε..........άν δέν τόν έχεις άφήσει
στό άμάξι κι άν δέν τόν κουβαλάς στό τρίκυκλο μέ τά σύνεργα,τά ζωντανά θά
είναι στήν Εύβοια...!!
Πολλές φορές λοιπόν ή έπιλογή έξαρτάται καί άπό τό τί θές σάν σύνολο καί όχι μόνο
πόσο θόρυβο θά δείς στήν φωτογραφία μέ τό έξασκημένο μάτι σου.
Είπαμε έρασιτέχνες είμαστε,δέν πάμε σέ γάμους σέ βαφτίσια καί τραβάμε γρήγορα
γιά τήν πλάκα μας.
Μιά μηχανή όμως πού νάχει δυνατότητες,δέν κοιτάμε μόνο τούς άριθμούς
χορτάσαμε στά ΧΧ καί τά Χαγιαμπούζα.....!!!!
Καί όταν είσαι στή φύση κυνηγάς καί τό τοπίο,τό μακρυνό πλάνο,τό μπανιστήρι
πού είπε ό άποπάνω,κανένα πουλάκι κ.λ.π......
Έχε τίς γνώσεις σου,δέ χρειάζεται νά προσβάλεις,άσε τόν άλλον νά γράψει αύτό
πού έχει καί τό ζεί, καί πές καί σύ τή δικιά σου ,
ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ..........
Καί φωτογράφος νάσαι,δέ χρειάζεται τόση άπαξίωση.
Άν καί νομίζω πώς ένας έπαγγελματίας θά έβλεπε μέ συμπάθεια καί κατανόηση
έναν έρασιτέχνη πού τού άρέσουν τά νούμερα ή έν πάσει περιπτώσει ψωνίζει
βάσει αύτών.......!!!
Μεσιέ χυμαδόρ

daz
02/08/2013, 00:02
Terens νομιζω ο Χυμαδόρης έπιασε όλες τις κατηγορίες τιμής και μεγέθους τόσο για τον απλό χρήστη που θέλει κάτι ευέλικτο και γρήγορο, όσο και για τον πιο ψαγμένο που θέλει να κάνει ένα βήμα παραπέρα.

Δεν μίλησε μόνο για dslr αλλά και compact μοντέλα με χαρακτηριστικά ανάλογα αυτών που που πρότεινες εσύ ή κάποιος άλλος.

Μέσα απ' τη συζήτηση βγήκε που πρέπει να εστιάσει ο απλός χρήστης και ποια είναι πιο συνηθισμένα λάθη και παγίδες που μπορεί να πέσει κάποιος μη γνώστης.

Εκτός και αν εγώ παρακολουθώ άλλη συζήτηση!

SHOOTER045
02/08/2013, 00:06
Terens νομιζω ο Χυμαδόρης έπιασε όλες τις κατηγορίες τιμής και μεγέθους τόσο για τον απλό χρήστη που θέλει κάτι ευέλικτο και γρήγορο, όσο και για τον πιο ψαγμένο που θέλει να κάνει ένα βήμα παραπέρα.

Δεν μίλησε μόνο για dslr αλλά και compact μοντέλα με χαρακτηριστικά ανάλογα αυτών που που πρότεινες εσύ ή κάποιος άλλος.

Μέσα απ' τη συζήτηση βγήκε που πρέπει να εστιάσει ο απλός χρήστης και ποια είναι πιο συνηθισμένα λάθη και παγίδες που μπορεί να πέσει κάποιος μη γνώστης.

Εκτός και αν εγώ παρακολουθώ άλλη συζήτηση!

λεςςςςςςςςςςςςς????????????
γι αυτο σε βλεπω μπροστα μου??????????:D
296709

daz
02/08/2013, 00:10
λεςςςςςςςςςςςςς????????????
γι αυτο σε βλεπω μπροστα μου??????????:D
296709

Ω φακ!

Τώρα θα μπει ο Βασκα και θα σου πει και συνταγές. :cry:

SHOOTER045
02/08/2013, 00:27
Ω φακ!

Τώρα θα μπει ο Βασκα και θα σου πει και συνταγές. :cry:

:a6:
καπως αργα την εκανα ηδη ψητη την ιδια μερα...:smokin:

irinia
02/08/2013, 06:30
Terens νομιζω ο Χυμαδόρης έπιασε όλες τις κατηγορίες τιμής και μεγέθους τόσο για τον απλό χρήστη που θέλει κάτι ευέλικτο και γρήγορο, όσο και για τον πιο ψαγμένο που θέλει να κάνει ένα βήμα παραπέρα.

Δεν μίλησε μόνο για dslr αλλά και compact μοντέλα με χαρακτηριστικά ανάλογα αυτών που που πρότεινες εσύ ή κάποιος άλλος.

Μέσα απ' τη συζήτηση βγήκε που πρέπει να εστιάσει ο απλός χρήστης και ποια είναι πιο συνηθισμένα λάθη και παγίδες που μπορεί να πέσει κάποιος μη γνώστης.

Εκτός και αν εγώ παρακολουθώ άλλη συζήτηση!







ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...............

el_hymador
02/08/2013, 07:32
ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...............

Πας εδώ: http://stores.ebay.de/OlympusMarket_Digital-Kameras/_i.html?_fsub=2&_sid=230374705&_trksid=p4634.c0.m322

και περιμένεις να σκάσει οποιδήποτε μοντέλο Olympus Pen στο πλειστηριασμό... αυτή τη στιγμή έχει μια E-P3 θα φτάσει καμία 200αριά ευρώ τελική τιμή, οι E-PL1 κλείνουν σε 150 ευρώ max. Με 150-200 ευρώ αγοράζεις λοιπόν μια φωτογραφική πολύ ανώτερη από οποιαδήποτε compact. Θες να τα έχεις όλα σε ένα με μηχανή χάντρα γυαλιστερή - αγοράστε με; Οκ κανένα πρόβλημα, αλλά χάνεις σε ποιότητα τρελά και σε βαθμό που δεν φαντάζεσαι... απλή αρχή της οπτική είναι, όσο περισσότερο zoom έχεις σε ένα φακό τόσο πέφτει και η ποιότητα του κάθετα. Προσωπικά σκασίλα μου αν κάποιος κάνει το δουλεια του ακόμη και με το κινητό, καλώς το κάνει και καλά κάνει. Αυτά όμως τα υπεραπλουστευμένα και ισοπεδωτικά "έχω μια μηχανή που κάνει τα πάντα και για να ακολουθήσει κάποιος με dslr θέλει πολλά χιλιάρικα" ή "τραβάει στο μαύρο σκοτάδι" και κάνει tracking σε πύραυλους και τους παίρνει φωτογραφίες είναι για γέλια. Και δεν μιλάμε να σκάσεις διψήφια νούμερα σε χιλιάρικα ευρώ... όχι. Για το budget το δικό σου μιλάμε.

Ούτε εγώ είμαι επαγγελματίας φωτογραφός απλά γουστάρω το sport και τυγχάνει να το έχω μελετήσει λίγο... όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ μέσα κάτι παραπάνω έχουν μελετήσει για τις μοτοσικλέτες. Φαντάσου λοιπόν να σκάσει κάποιος και να ισχυριστεί ότι με το scooter τα κάνει όλα, από πίστα μέχρι χώμα και για να ακολουθήσει κάποιος θα ήθελε 5 διαφορετικά μοντέλα μοτοσικλετών...

Για να το κλείσουμε, αν εσένα σου κάνει η P510 με γεια σου με χαρά σου και στην τελική όπως έγραψα και απο την αρχή του νήματος, ακόμα και με κινητό βγαίνουν τρομερές φωτογραφίες, όπως και τρομερές βόλτες μπορείς να πας και με παπάκι. Έτερον - εκάτερον. Αυτό που πασχίζω να πω είναι ότι όποιος θέλει το κατι της παραπάνω, καλύτερη ποιότητα εικόνας και ας απωλέσει το Χ50 zoom και το wi-fi, το βρίσκει με λιγότερα χρήματα από αυτά τα μοντέλα φωτογραφικών που έχουν αναφερθεί.

Ένα δειγματάκι για του λόγου το αληθές...

296710

Αριστερά πάνω η P510 που έχεις, δεξιά κάτω η Sony HX-200 κάτι τέτοιο της συνομοταξιάς τα κάνω όλα compact.
Δεξιά πάνω η Olympus E-PL1 των 150 ευρώ και αριστερά κάτω η Nikon J1 των 199 ευρώ (η οποία κάνει tracking σε πύραυλο χωρίς υπερβολή!)

Στα ISO 400 όλες... το οποίο είναι ευαισθησία ούτε καν για βράδυ αλλά για indoor απογευματινά... για το σκοτάδι που λες εσύ θες ISO χέσε μέσα... φαντάζομαι διακρίνεις την αδιαμφισβήτη υπεροχή της P510 σε γράψιμο φακού και διατήρηση λεπτομερειών... υπέροχη... και μην νομιζεις, με το f/5.9 που σου βγάζει ο φακός της στο zoom, τα ISO 400 είναι τιμή που θα επιλέξει η μηχανή πάρα πολλές φορές την ημέρα για να τραβήξεις κάτι μακρυνό... και θα έχεις αυτή την ποιότητα εικόνας, να βλέπεις το πουλάκι δηλαδή σαν υδατογραφία.

Περί ορέξεως βέβαια...

DoctoR_k6
02/08/2013, 07:57
Οπως τα λεει ο φιλος απο πανω. Αν θελετε να βγαζετε φωτο καλες κ να εχετε ησυχο το κεφαλι σας παρτε compact κ μην ασχολειστε με τιποτα αλλο. Αν ψαχνεστε με διαφραγματα, θολωματα κ ποιοτητα εικονας παρτε dslr κ θα καταλαβετε την διαφορα αμεσως. Κ δεν χρειαζεστε 4-5000€ για εχετε πολυ καλες φωτο. Εκτος κ αν δουλεψετε επαγγελματικα.

Nikon d5100...
Καλες φωτο σε ολους!!!

KostasV2
02/08/2013, 08:07
Οπως τα λεει ο φιλος απο πανω. Αν θελετε να βγαζετε φωτο καλες κ να εχετε ησυχο το κεφαλι σας παρτε compact κ μην ασχολειστε με τιποτα αλλο. Αν ψαχνεστε με διαφραγματα, θολωματα κ ποιοτητα εικονας παρτε dslr κ θα καταλαβετε την διαφορα αμεσως. Κ δεν χρειαζεστε 4-5000€ για εχετε πολυ καλες φωτο. Εκτος κ αν δουλεψετε επαγγελματικα.

Nikon d5100...
Καλες φωτο σε ολους!!!

Έτσι είναι... Κι αν τα οικονομικά δεν επιτρέπουν σπατάλες, μια D3100 κιτ (με τον 18-55) + ένας 55-200 βγαίνουν κάτω από 500Ε και καλύπτουν όλες τις βασικές ανάγκες.

byron
02/08/2013, 08:47
Πας εδώ: http://stores.ebay.de/OlympusMarket_Digital-Kameras/_i.html?_fsub=2&_sid=230374705&_trksid=p4634.c0.m322



Πήγα, και μου έκανες ζημιά άτιμε hymador :eek:

THEOD
02/08/2013, 09:50
Για να το κλείσουμε, αν εσένα σου κάνει η P510 με γεια σου με χαρά σου και στην τελική όπως έγραψα και απο την αρχή του νήματος, ακόμα και με κινητό βγαίνουν τρομερές φωτογραφίες, όπως και τρομερές βόλτες μπορείς να πας και με παπάκι. Έτερον - εκάτερον. Αυτό που πασχίζω να πω είναι ότι όποιος θέλει το κατι της παραπάνω, καλύτερη ποιότητα εικόνας και ας απωλέσει το Χ50 zoom και το wi-fi, το βρίσκει με λιγότερα χρήματα από αυτά τα μοντέλα φωτογραφικών που έχουν αναφερθεί.


Ρε Χυμαδούρα... Κατάλαβε επιτέλους ότι το 90% των χρηστών θέλει απλά να τραβάει "εντυπωσιακές" φωτό χωρίς να το πολυσκέφτεται ή να σκοτίζεται με λεπτομέρειες...
Την τελευταία 10ετία επειδή ουσιαστικά το κλικ είναι τσάμπα και σχεδόν όλες οι συσκευές έχουν την δυνατότητα λήψης η φωτογραφία έχει χρήση πλέον απίστευτα γενικευμένη, αλόγιστη, χωρίς σκέψη και υπόβαθρο. Παλιά που το κάθε κλικ στοίχιζε το σκεφτόσουνα και λίγο παραπάνω και αναγκαζόσουνα να μάθεις και 2-3 πραγματάκια για να μην πετάς τα λεφτά στα φιλμ...

Σήμερα είναι άστα να πάνε... Λίγοι ξέρουν ή μπαίνουν στον κόπο να μάθουν τα τι και πως της φωτομέτρησης, τι σημαίνει βάθος πεδίου, διάφραγμα, ταχύτητα κλείστρου, iso κλπ και πως αυτά αλληλοεπιδρούν. Απλά θέλουν να στοχεύουν κάτι και να πατάνε το κουμπί (όταν επιτέλους μάθουν που βρίσκεται το μαμημένο και ας μην έχει αλλάξει η θέση του τα τελευταία 100 χρόνια...).
Να μην μιλήσουμε για το ότι πλέον όλοι τραβάνε στα 12-20mp και μετά δεν βλέπουν σχεδόν ποτέ τις φωτό τους πάνω από τα 1920χ1080... ή για το ότι είναι άπειρες οι φορές που έχω δει σοβαρά εργαλειάκια που διαθέτουν πολλές μάνουαλ ρυθμίσεις ικανές για κάθε απαίτηση να δουλεύουν μονίμως και πάντα στο auto γιατί κανείς χρήστης δεν γνωρίζει τπτις παραπάνω από το να πατάει ένα κουμπί (και πολλές φορές χωρίς καν να δώσει το περιθώριο αυτών των 0,2-0,3 sec ώστε η μηχανή να προλάβει να νετάρει...)

Υπό το πρίσμα αυτό δεν είναι τυχαίο που το παιχνίδι του marketing έχει μεταφερθεί σχεδόν εξ' ολοκλήρου στα τεράστια zoom (τo 24-1000 της "ταπεινής" Ρ510 μοιάζει εξωπραγματικό ακόμα και για ολόκληρο σετ φακών dslr), στο HD video, στις ευκολίες των άπειρων προ ρυθμισμένων μενού, στις δυνατότητες επεξεργασίας εικόνας εντός της μηχανής, και στα gadgetάκια τύπου GPS, WI-FI, πανοραμιές, πλαισιάκια στις φωτό κλπ που όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι έχουν κι αυτά την (έστω και ψυχαγωγική) αξία τους...

Η διαφορά στην ποιότητα σαφώς και υπάρχει και πολλές φορές είναι και πολύ σεβαστή, ΑΛΛΑ όσο τουλάχιστον οι συνθήκες είναι εξωτερική φωτογράφιση στο άπλετο φως, τα πιτσιρίκια στην παραλία, η μηχανή μας με φόντο την πινακίδα, ή τα κλασσικά κοντινά πορτραίτα με φλάς και οι πιο φθηνές σημερινές compact υπερκαλύπτουν και με το παραπάνω τις ανάγκες του καθημερινού χρήστη. Οι ίδιας φιλοσοφίας καθημερινοί χρήστες πριν 15 χρόνια τραβούσαν φωτογραφίες σε μηχανές της συμφοράς με πλαστικό στάνταρ 35άρι φακό και φιξαρισμένη εστίαση, χειροκίνητη προώθηση φιλμ, φλας που επαρκούσε μέχρι τα 2,5-3 μέτρα και αν εξαιρέσεις ότι πετάγανε τις 20 από τις 36 φωτό του φιλμ κατά τ' άλλα δεν είχαν σοβαρό θέμα, στις σύγχρονες κόμπακτ θα έχουν πρόβλημα ?

Τώρα πλέον οι σύγχρονες κόμπακτ τους δίνουν ένα επίπεδο ευκολίας και αυτοματισμού που ούτε στα τρελά τους όνειρα δεν είχαν δει και να μην αναφέρω ότι με τους διάφορους αυτοματισμούς τους επιτρέπουν ακόμα και με μόνο ελαχιστότατες (ή καθόλου) γνώσεις να βγουν υποφερτές φωτογραφίες που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα ήταν καθαρή αποτυχία (όπως το κλασσικό του "στέκομαι εσωτερικά μπροστά από φωτεινό παράθυρο και χαμογελάω..."). Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι λόγω του ενσωματωμένου (και πλέον πολύ αυξημένου) ζουμ τους προτρέπουν έμμεσα σε χρήση που αγγίζει ή ξεπερνά το συνήθη έως τώρα "λογικά" όρια χρήσης τους και τότε αρχίζουν να φαίνονται τα εν πολλοίς φυσιολογικά προβλήματα που προκύπτουν...

Το ότι ένας φακός 24-1000 θα είναι σκοτεινός στο ζουμ του ή ότι το επίπεδο θορύβου στα ψηλά iso θα είναι υπερβολικό είναι νομίζω εντελώς αναμενόμενο για τέτοια all in one νούμερα ζουμ (ακόμα και ανεξαρτήτως κόστους) και δεν φταίει η μηχανή που θα προσθέσει θόρυβο αν ο άσχετος προσπαθήσει να τραβήξει πορτραίτο σούρουπο με χ42 ζουμ κρατώντας την μηχανή στο χέρι...Αν ξέρεις τους περιορισμούς δεν το κάνεις, ή το κάνεις γνωρίζοντας εκ των προτέρων τι θα πάρεις...Αν δεν τους ξέρεις σημαίνει ότι είσαι εντελώς άσχετος και θα πάρεις τις φωτογραφίες που σου αξίζουν ακόμα και αν είχες στα χέρια σου την τελειότερη dslr μιας και σε επίπεδο αποτελέσματος πιστεύω ότι η γνώση της τέχνης της φωτογραφίας είναι ακόμα πολύ πιο σημαντική από την όποια τεχνολογική εξέλιξη των φωτ. μηχανών

Απλά διαλέγεις και παίρνεις. Δόξα τον Θεό η αγορά έχει απ' όλα...

irinia
02/08/2013, 10:50
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΠΩΣ...............



Ότι π.χ έχω τραβήξει φωτό μέ τήν 510 μέ έντελώς μάνουαλ χειρισμό καί δέν είναι βέβαια
αύτή τής φωτό.
Ή ότι τό ISO τής ΗΧ πάει μάνουαλ στά 12800,άλλά δυστυχώς ή κουβέντα πάει μάλλον
καί πάλι στό ποιανού είναι πιό μεγάλη.
Τόχουν αύτό τά φόρουμ.
Άκόμα καί στό παράδειγμα φίλε έγραψες γιά σκούτερ καί παπάκι,έγώ όμως είπα VSTROM...!!!
Καλά κάνεις καί τό ψάχνεις έγώ πήρα ψηφιακή μόλις πρίν λίγα χρόνια 2-3 ,μέχρι τότε
φωτογράφιζα μέ άναλογικές άπό τό 80 μέ ΖΕΝΙΤ-11
ή όποία είναι στό ράφι μου, μέχρι πρόσφατα μέ τήν F-75 τής Νίκον.
Βαρέθηκα,κουράστηκα όμως νά παίρνω 15-20 φίλμ σέ κάθε έξοδο,
καί βάλε βγάλε.........όπότε μιά καί καλή ούτε φακοί ούτε τίποτε.
Ή άγορά πάει πρός κόμπακτ,τίς έβγαλαν διάφορα όνόματα,like, μπρίτζ κ.λ.π...
Καί ναί μέ τά κινητά τών 2-3-5 μεγκαπίξελ έχει σωθεί πολύς κόσμος πού τραβάει
γιά νά θυμάται στιγμές καί όχι νά μετράει θορύβους.
Οί κλασσικές slr πρόσθεσαν βίντεο μόλις πρίν 2 χρόνια άν δέν κάνω λάθος.
Παλαιότερα ήταν βρισιά αύτό........
Έρασιτεχνικά βέβαια.........πάντα,άλλά το παλεύω χρόνια τώρα.
Καί ναί ή Όλύμπους βαδίζει στά χνάρια τής φημισμένης κάποτε Κόντακ.
Πανασόνικ καί Φούτζι συμπληρώνουν τό καρρέ.
Ότι Όλύμπους είχα στά χέρια είδικά άπό λειτουργικό ήταν σκέτο ΔΡΑΜΑ..!!
Ή Σόνυ πού έχει τήν τεχνογνωσία στά ήλεκτρονικά έβαλε καί φακούς Τζάις
καί έρχεται μέ φόρα άνάμεσα σέ Κάνον καί Νίκον, παντού slr κ.λ.π....όμως
τό μέλλον είναι COMPACT

PEACE ON EARTH.........καλές φωτό σέ όλους



υγ. Ή άγορά μεταχειρισμένης φωτογραφικής μηχανής άπό τό ίντερνετ είναι κάτι σάν τό ΤΖΟΚΕΡ

byron
02/08/2013, 11:12
υγ. Ή άγορά μεταχειρισμένης φωτογραφικής μηχανής άπό τό ίντερνετ είναι κάτι σάν τό ΤΖΟΚΕΡ

Δεν είναι καθόλου τζόκερ, αν είναι από το μαγαζί του κατασκευαστή με 1 χρόνο εγγύηση.

irinia
02/08/2013, 12:50
Δεν είναι καθόλου τζόκερ, αν είναι από το μαγαζί του κατασκευαστή με 1 χρόνο εγγύηση.



ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΣΟΝΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...............??




Πουλάει ή Σόνυ μεταχειρισμένες φωτογραφικές στό ίντερνετ...??
Ήξερα γιά αύτοκίνητα,π.χ. ή Μερσεντές καί BMW σέ πολλές πόλεις στή Γερμανία
στίς άντιπροσωπείες τους πουλάνε αύτοκίνητα μέ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ βιβλίο σέρβις
καί όχι αύτά πού φτάνουν στήν Έλλάδα,μέ όλο τό ίστορικό καταγεγραμμένο
μέσα στά κομπιούτερ τής έταιρείας διαθέσιμο άνά πάσσα στιγμή κ.λ.π....
Άλλά ότι φθάσαμε καί στίς κάμερες...??
Πρώτη φορά τό άκούω,έπίσης ότι δίνουν έγγύηση στό μεταχειρισμένο σοβαρές
έταιρίες καί αυτό πρώτη φορά διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ στό μεταχειρισμένο
έκ τού νόμου.....!!!
Αύτά πού μοιράζουν δεξιά-άριστερά είναι ώραία παραμύθια......

el_hymador
02/08/2013, 13:16
ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΣΟΝΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...............??




Πουλάει ή Σόνυ μεταχειρισμένες φωτογραφικές στό ίντερνετ...??
Ήξερα γιά αύτοκίνητα,π.χ. ή Μερσεντές καί BMW σέ πολλές πόλεις στή Γερμανία
στίς άντιπροσωπείες τους πουλάνε αύτοκίνητα μέ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ βιβλίο σέρβις
καί όχι αύτά πού φτάνουν στήν Έλλάδα,μέ όλο τό ίστορικό καταγεγραμμένο
μέσα στά κομπιούτερ τής έταιρείας διαθέσιμο άνά πάσσα στιγμή κ.λ.π....
Άλλά ότι φθάσαμε καί στίς κάμερες...??
Πρώτη φορά τό άκούω,έπίσης ότι δίνουν έγγύηση στό μεταχειρισμένο σοβαρές
έταιρίες καί αυτό πρώτη φορά διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ στό μεταχειρισμένο
έκ τού νόμου.....!!!
Αύτά πού μοιράζουν δεξιά-άριστερά είναι ώραία παραμύθια......

Αυτη η υπερβολικη σου πιστη οτι τα ξερεις ολα πια... το "μαγαζι" το συγκεκριμενο κανει δημοπρασιες σε refurbished προϊοντα, τουτεστιν σε εκθεσιακες, δειγματα και επισκευασμένες μηχανές που όλες περνάνε από αυστηροτατο ελεγχο στα κεντρικα της Olympus επι ευρωπαϊκου εδαφους. Η εγγυηση που δινουν ειναι ενα ετος, πανευρωπαϊκη και ισχυει 100% και στην Ελλάδα. Δεν αντεγραψα αυτα που ισχυριζεται το site, γνωριζω πολλα παραδειγματα ανθρωπων απο φωτογραφικα forum που εχουν ψωνισει απο εκει και δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα, συμπεριλαμβανομενου εμου.

byron
02/08/2013, 13:20
ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΣΟΝΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...............??




Πουλάει ή Σόνυ μεταχειρισμένες φωτογραφικές στό ίντερνετ...??
Ήξερα γιά αύτοκίνητα,π.χ. ή Μερσεντές καί BMW σέ πολλές πόλεις στή Γερμανία
στίς άντιπροσωπείες τους πουλάνε αύτοκίνητα μέ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ βιβλίο σέρβις
καί όχι αύτά πού φτάνουν στήν Έλλάδα,μέ όλο τό ίστορικό καταγεγραμμένο
μέσα στά κομπιούτερ τής έταιρείας διαθέσιμο άνά πάσσα στιγμή κ.λ.π....
Άλλά ότι φθάσαμε καί στίς κάμερες...??
Πρώτη φορά τό άκούω,έπίσης ότι δίνουν έγγύηση στό μεταχειρισμένο σοβαρές
έταιρίες καί αυτό πρώτη φορά διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ στό μεταχειρισμένο
έκ τού νόμου.....!!!
Αύτά πού μοιράζουν δεξιά-άριστερά είναι ώραία παραμύθια......

Ημαρτον ρε Τέρενς. Οκ, απάντησε ο hymador αλλά πριν γράψεις οτιδήποτε που θα βγάζει τους άλλους κορόϊδα, σκέψου λίγο μπας και υπάρχει και κάποια πιθανότητα να κάνεις λάθος ή να μην γνωρίζεις κάτι.
Η olympus τις πουλάει και αυτή παρέχει και την εγγύηση.

MG-KTiNoS
02/08/2013, 13:25
ο Θεός δεν κάνει ποτέ λάθος...

:lol:

el_hymador
02/08/2013, 13:25
Καλα θα το γυρισουμε σε διαμαχη και θα παει αντιπαραθεσεις... δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, οτι ηταν να πω απο τη δικη μου πειρα και ενασχοληση με τη φωτογραφια το ειπα, οπως εγραψε και ο THEOD εχει πλεον ενα καρο μοντελα να διαλεξει κανεις αναλογα τους πως το προσεγγιζει το θεμα και τι θελει να κανει. Οπως ολα τα consumer προϊοντα ετσι και στις φωτογραφικές εχει πολυ φραμπαλα και μπιου - μπιου και 150 αρκτικολεξα για να ψαρρωνει ο κοσμος και να ψωνιζει. Αν θελει καποιος το ψαχνει περισσοτερο αν παλι οχι δεν χαθηκε ο κοσμος και εμενα το κινητο μου ειναι των 30 ευρω παιρνει τηλεφωνα και στελνει μηνυματα και αυτο μου αρκει.

υ.γ.1 Τραβατε γιατι χανομαστε.

υ.γ.2 Γ@μιεται η Canon.... :lol:

AristidisZ
02/08/2013, 13:32
υ.γ.2 Γ@μιεται η Canon.... :lol:

και η αστυνομία (κατά το γνωστό σύνθημα) :bawl:

MG-KTiNoS
02/08/2013, 13:37
υ.γ.1 Τραβατε γιατι χανομαστε.

υ.γ.2 Γ@μιεται η Canon.... :lol:

Αυτή πάντως μπορεί να βολέψει πολύ κόσμο...

http://dslrs.net/dslr/canon-dslr/canon-dslr-cameras/canon-eos-100d/

el_hymador
02/08/2013, 13:45
Ρε γ@μηστε τα τα μο*νι@!

http://www.youtube.com/watch?v=qTVfFmENgPU

MG-KTiNoS
02/08/2013, 14:01
Ρε γ@μηστε τα τα μο*νι@!

http://www.youtube.com/watch?v=qTVfFmENgPU

296770

:p

irinia
02/08/2013, 14:28
ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΕΟ ΜΑΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ...??



Τό ότι όλοι πουλάνε άνασκευασμένα προϊόντα καί έκθεσιακά..??
Έγώ ρέ φιλαράκι έγραφα γιά ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.......άλλιώς δέ γράφεται.
Τώρα έπιστροφές άνακατασκευές,έλαττωματικά,άπό τέστ κ.λ.π....πράμματα ,είναι
σέ άλλη κατηγορία.
Έδώ πρίν μήνες ή Πεζώ μού πουλούσε σέτ συμπλέκτη άνακατασκευής.....!!!!!!!!
Ή δέν καταλαβαινόμαστε ή ..................................
Μιλάω πολύ άπλά γιά κάποιον πού πουλάει τή φωτογραφική του,τόσο άπλά.
Τώρα τί περίσσεψε στήν Όλύμπους άπό τίς έκθέσεις άνά τόν κόσμο,τί τούς ήρθε
χαλασμένο άπό καινούργιο καί το έφτιαξαν κ.λ.π....είναι
ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΜΑ.
Ώρα είναι νά πούμε ότι ή Όλύμπους άγοράζει μεταχειρισμένα καί έμπορεύεται.
Αύτά άπό έπιστροφές ,άπό τέστ δημοσιογράφων καί τέτοια είναι.
Δικαίωμα σου νά άγοράζεις άπό όπου θέλεις,όπως καί δικό μου νά τό παίρνω στήν
κούτα νά μυρίζει καινουργίλα καί νά τό διπλοπληρώνω.
Τώρα άν αύτό πού παίρνεις ήταν έλλατωματικό καί φτιάχτηκε,ήταν άστοχία ύλικού,
ήταν άπό έκθέσεις όπου όλοι τά ξεσκίζουν,ήταν χίλια σκατά πές το........
καλά κάνεις καί τό παίρνεις,έγώ δέν τό θέλω όμως αύτό έχει μειωμένη τιμή
γιά αύτούς τούς λόγους καί όχι έπειδή τό χρησιμοποίησε κάποιος γιά 1-2 χρόνια.
δέν τό λέμε μεταχειρισμένο μέ τήν γνωστή έννοια αύτό,χρησιμοποιημένο ναί.
Άν πάς όμως σέ ένα μαγαζί στήν Έλλάδα καί πάρεις έκθεσιακό οί περισσότεροι
έφόσον έχει μειωμένη τιμή ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ, ή δίνουν πολύ μικρότερη.
Έμένα μού συνέβη έντελώς τυχαία στό πλαίσιο,μεγάλη άλυσσίδα.
STOCK HOUSE τό όνομάζουν καί δίνουν 6 μήνες έγγύηση άντί γιά τό 1-2-3-5 άναλόγως
τού προϊόντος.
ΑΥΤΟ ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ .................ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.


Καί δέν τά ξέρω.......όλα, μαθαίνωωωωωωωωωωωωωωωωωω

irinia
02/08/2013, 14:36
Ημαρτον ρε Τέρενς. Οκ, απάντησε ο hymador αλλά πριν γράψεις οτιδήποτε που θα βγάζει τους άλλους κορόϊδα, σκέψου λίγο μπας και υπάρχει και κάποια πιθανότητα να κάνεις λάθος ή να μην γνωρίζεις κάτι.
Η olympus τις πουλάει και αυτή παρέχει και την εγγύηση.


ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΡΟΙΔΟ.............



Είμαι έγώ πού πάω καί πληρώνω κούτα έπειδή θέλω νά μυρίζω καινουργίλα.
Ποιόν έβγαλα κορόιδο..??
Τώρα έγώ έννούσα μεταχειρισμένα καί ό φίλος μας μάς είπε γιά στόκ τής έταιρίας....
Άν ή Όλύμπους πουλάει έπιστροφές καί ξαναφτιαγμένα ,Γιάννης κερνάει,Γιάννης πίνει,
καί ό πιό βλάκας καταλαβαίνει πώς κάνει ότι θέλει γιατί έχει τά άνταλλακτικά καί δίνει ότι θέλει
σάν έγγύηση γιά νά τά σπρώξει.
ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...??
Έπειδή έκανες τήν παρατήρηση,έγώ λές νά έννοούσα μέ τή λέξη μεταχειρισμένα στό ίντερνετ
μιά έταιρία πού βγάζει νά ξεφορτωθεί τή στοκαρία της.....??
Τί τό νέο δηλαδή...??
Έδώ ό άλλος πουλάει τό τέστ ντράιβ πού είχε καί δίνει καί κανονική έγγύηση.
Μάλλον σαματά άπό το τίποτε.
Έσύ πάς νά πάρεις αύτοκίνητο τέστ ντράιβ....??
Έγώ όχι...

irinia
02/08/2013, 14:40
ο Θεός δεν κάνει ποτέ λάθος...

:lol:




ΑΝΤΕ ΚΙ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ....................



Άνησυχώ..........

STOYBI
02/08/2013, 14:46
ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΡΟΙΔΟ.............



Είμαι έγώ πού πάω καί πληρώνω κούτα έπειδή θέλω νά μυρίζω καινουργίλα.
Ποιόν έβγαλα κορόιδο..??
Τώρα έγώ έννούσα μεταχειρισμένα καί ό φίλος μας μάς είπε γιά στόκ τής έταιρίας....
Άν ή Όλύμπους πουλάει έπιστροφές καί ξαναφτιαγμένα ,Γιάννης κερνάει,Γιάννης πίνει,
καί ό πιό βλάκας καταλαβαίνει πώς κάνει ότι θέλει γιατί έχει τά άνταλλακτικά καί δίνει ότι θέλει
σάν έγγύηση γιά νά τά σπρώξει.
ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...??
Έπειδή έκανες τήν παρατήρηση,έγώ λές νά έννοούσα μέ τή λέξη μεταχειρισμένα στό ίντερνετ
μιά έταιρία πού βγάζει νά ξεφορτωθεί τή στοκαρία της.....??
Τί τό νέο δηλαδή...??
Έδώ ό άλλος πουλάει τό τέστ ντράιβ πού είχε καί δίνει καί κανονική έγγύηση.
Μάλλον σαματά άπό το τίποτε.
Έσύ πάς νά πάρεις αύτοκίνητο τέστ ντράιβ....??
Έγώ όχι...


Πες την αληθεια......


Οτι ξεκιναει με ΟΛΥ σε κανει να βγαζεις σπυρακια..... :cool:

irinia
02/08/2013, 14:50
Πες την αληθεια......


Οτι ξεκιναει με ΟΛΥ σε κανει να βγαζεις σπυρακια..... :cool:






ΛΕΣ....???




Αύτό όντως δέν τό σκέφτηκα,μπορεί νά είναι στό ύποσυνείδητο

AristidisZ
02/08/2013, 14:51
ΛΕΣ....???

Αύτό όντως δέν τό σκέφτηκα,μπορεί νά είναι στό ύποσυνείδητο

πάντως με τα πολλά μηχανή πήρες (άσχετο που αντί για 2 ρόδες έχει κουμπάκι και φακό)

irinia
02/08/2013, 15:00
πάντως με τα πολλά μηχανή πήρες (άσχετο που αντί για 2 ρόδες έχει κουμπάκι και φακό)




ΓΙΑΤΙ.........ΜΕ ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ






Λές νά μήν πήρα...??
Πλακίτσα.....βρέ

AristidisZ
02/08/2013, 15:00
ΓΙΑΤΙ.........ΜΕ ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ






Λές νά μήν πήρα...??

εγώ θα πω ;
εσύ θα μας πεις :beer:

dmf
02/08/2013, 15:13
Άμα θες την dslr καθαρά για φωτογραφίες, τότε νομίζω η νικον είναι πολύ καλύτερες.
Αλλά αν την θες και για βίντεο, εκεί χάνουν από τις κάνον.

MG-KTiNoS
02/08/2013, 16:35
άμα θες dslr καθαρά για φωτοφραφίες ???
ρε παιδιά έλεος....
Η φωτογραφίες δεν είναι όλες ίδιες.

πχ
άλλη φωτογραφική θες για σπορτ, γουάιλντ λάιφ, κλπ
Άλλη για τοπία, άλλη για μόδα σε σντούντιο κλπ κλπ

Δεν υπάρχει Η μηχανή να τα κάνει όλα.
(εκτώς της Ζενίτ του Θεού)

Όσο για τις κόμπακτ είναι γτπκ
ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ
καλές να βγάζεις το άρνι το Πάσχα κλπ κλπ.
Υπάρχει φυσικά και μια σόνι με 3 4 χιλιάρικα που είναι άλλη κλάση κόμπακτ.

Το θ'έμα όμως παραμένει ένα

Μέχρι που θες να το φτάσεις???

Αρνί το Πάσχα
Καλές φωτό με (για) φίλους
θα κάνεις τέχνη
επάγγελμα
κλπ κλπ
(και οι κάνον στα τοπ μοντελα είναι πιο καλές από τις Νίκον και έχουν και πιο καλούς φακούς, άμα έχεις Λ7 φυσικά)
:cool:

pipe_smoker
02/08/2013, 16:45
Το θ'έμα όμως παραμένει ένα

Μέχρι που θες να το φτάσεις???




Δεν είναι λογικό όμως ρε συ κτήνε να μην έχεις την απάντηση σε αυτή την ερώτηση όταν ακόμα δεν έχεις ξεκινήσει ΚΑΝ το "σπορ" και ψάχνεσαι για να πάρεις την πρώτη σου μηχανή?

MG-KTiNoS
02/08/2013, 17:00
Μπορεί ναι μπορεί και όχι.

ΑΝ απαντήσει αρνί το πάσχα όλα είναι οκ και τα πράγματα απλά.

ΑΝ -κάνει καμιά μλκια και- απαντησει ταξιδιωτική φωτογραφία θέλω.....

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΡΑΜΑ

296814

:lol::D:lol:

el_hymador
02/08/2013, 17:13
άμα θες dslr καθαρά για φωτοφραφίες ???
ρε παιδιά έλεος....
Η φωτογραφίες δεν είναι όλες ίδιες.

πχ
άλλη φωτογραφικής θες για σπορτ, γουάιλντ λάιφ, κλπ
Άλλη για τοπία, άλλη για μόδα σε σντούντιο κλπ κλπ

Δεν υπάρχει Η μηχανή να τα κάνει όλα.
(εκτώς της Ζενίτ του Θεού)

Όσο για τις κόμπακτ είναι γτπκ
ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ
καλές να βγάζεις το άρνι το Πάσχα κλπ κλπ.
Υπάρχει φυσικά και μια σόνι με 3 4 χιλιάρικα που είναι άλλη κλάση κόμπακτ.

Το θ'έμα όμως παραμένει ένα

Μέχρι που θες να το φτάσεις???

Αρνί το Πάσχα
Καλές φωτό με (για) φίλους
θα κάνεις τέχνη
επάγγελμα
κλπ κλπ
(και οι κάνον στα τοπ μοντελα είναι πιο καλές από τις Νίκον και έχουν και πιο καλούς φακούς, άμα έχεις Λ7 φυσικά)
:cool:




Στα top μοντέλα καλές είναι όλες, αλλά οι αισθητήρες της Nikon συνεχίζουν να ρίχνουν ξύλο σε αυτούς της Canon... τώρα για τους φακούς τι να σου πω... εγώ ξέρω ότι κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν πανάκριβοι αντάπτορες για να προσαρμόζουν τον φακό φαινόμενο 14-24mm f/2.8 της Nikkor οι Canonάκηδες στις μηχανές τους, καθότι ακόμα δεν έχουν έναν (υπερ)ευρυγώνιο της προκοπής...:a9::a029: το ανάποδο δεν έχω υπόψιν να συμβαίνει... όχι ότι δεν έχει καλούς φακούς η Canon βεβαια, μην τρελλαθούμε, φακουδάρες έχει, αλλά το "καλύτερους" είναι λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά και οι δύο εταιρείες έχουν και θεικά κρύσταλλα και μούφες αντιστοίχως. Όπως είπες λεφτά να έχεις και παραπονεμένος δεν θα μείνεις, είτε Canon, είτε Nikon...

Για να λέμε του στραβού το δίκιο οι πιο καλές εταιρείες, οι πιο σοβαρές και μετρημένες είναι η Pentax και η Fujifilm, είδικά η δεύτερη.

THEOD
02/08/2013, 17:15
Επι τη ευκαιρία μια και όλοι οι γουαιλντ λαιφ photographers του National Geographic έχουν μαζευτεί εδώ μέσα... :lol:

Ξέρω ένα σκασμό τρόπους-software για να αφαιρώ τα κόκκινα μάτια από το φλας (αν και είπαμε...η Ρ510 δεν κοκκινίζει τα μάτια... :D).

Μπορεί να που πει κάποιος πως στο ΜΠΟΥΣΤΗ αφαιρώ το πράσινο χρώμα από τα μάτια του σκύλου μου ... ??? :confused:

el_hymador
02/08/2013, 17:21
Επι τη ευκαιρία μια και όλοι οι γουαιλντ λαιφ photographers του National Geographic έχουν μαζευτεί εδώ μέσα... :lol:

Ξέρω ένα σκασμό τρόπους-software για να αφαιρώ τα κόκκινα μάτια από το φλας (αν και είπαμε...η Ρ510 δεν κοκκινίζει τα μάτια... :D).

Μπορεί να που πει κάποιος πως στο ΜΠΟΥΣΤΗ αφαιρώ το πράσινο χρώμα από τα μάτια του σκύλου μου ... ??? :confused:

έχεις φωτοσόπι;

THEOD
02/08/2013, 17:35
Έχω μωρέ το cs3 extended αλλά δεν ξέρω να το δουλέψω καλά... Χρησιμοποιώ μόνο τα βασικά όπως Resize, crop, auto contrast, auto levels αιντε και λίγο curves... Γενικά με τα layers δεν τα πάω καλά...

el_hymador
02/08/2013, 17:46
Έχω μωρέ το cs3 extended αλλά δεν ξέρω να το δουλέψω καλά... Χρησιμοποιώ μόνο τα βασικά όπως Resize, crop, auto contrast, auto levels αιντε και λίγο curves... Γενικά με τα layers δεν τα πάω καλά...



οκ τοτε μονο αυτο μπορω να σκεφτω... :lol:
296819

THEOD
02/08/2013, 18:01
τι μλκα είναι... :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

MG-KTiNoS
02/08/2013, 18:22
Στα top μοντέλα καλές είναι όλες, αλλά οι αισθητήρες της Nikon συνεχίζουν να ρίχνουν ξύλο σε αυτούς της Canon... τώρα για τους φακούς τι να σου πω... εγώ ξέρω ότι κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν πανάκριβοι αντάπτορες για να προσαρμόζουν τον φακό φαινόμενο 14-24mm f/2.8 της Nikkor οι Canonάκηδες στις μηχανές τους, καθότι ακόμα δεν έχουν έναν (υπερ)ευρυγώνιο της προκοπής...:a9::a029: το ανάποδο δεν έχω υπόψιν να συμβαίνει... όχι ότι δεν έχει καλούς φακούς η Canon βεβαια, μην τρελλαθούμε, φακουδάρες έχει, αλλά το "καλύτερους" είναι λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά και οι δύο εταιρείες έχουν και θεικά κρύσταλλα και μούφες αντιστοίχως. Όπως είπες λεφτά να έχεις και παραπονεμένος δεν θα μείνεις, είτε Canon, είτε Nikon...

Για να λέμε του στραβού το δίκιο οι πιο καλές εταιρείες, οι πιο σοβαρές και μετρημένες είναι η Pentax και η Fujifilm, είδικά η δεύτερη.


http://snapsort.com/compare/Canon-1D-X-vs-Nikon_D3X
:D

Από εκεί και πέρα αν μιλάμε για τοπίο ΙΣΩΣ η D800 να είναι πιο κατάλληλη (πια) (χωρίς πουλλούς τσαμπουκάδες όμως γιατί φίλος πήγε Ισλανδία και η μηχανή γύρισε με σκουρΓιά:rolleyes:)

ΑΛΛΑ
ρεπορτερς, άγρια φύση, σπορ η κάνον είναι μονόδρομος ΑΦΟΥ μέχρι να νετάρει η νίκον... φέξε μου !


περί φακών οι L της κάνον είναι απλά σε άλλη διάσταση.

( με αντάπτορες χάνεις πχιότητα)

irinia
02/08/2013, 18:51
ΤΡΑΒΑΤΕ ΡΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟ............Η ΜΟΝΟ ΠΡΟΛΟΓΟ ΕΙΣΤΕ....??




Λέμε............
Πουλάκι μου έσύ πού μέ είπες θεό βλέπω συμφωνείς γιά τίς Κάνον........

daz
02/08/2013, 19:08
οκ τοτε μονο αυτο μπορω να σκεφτω... :lol:
296819

Μλκ! :cry::cry::cry:

daz
02/08/2013, 19:14
ΤΡΑΒΑΤΕ ΡΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟ............Η ΜΟΝΟ ΠΡΟΛΟΓΟ ΕΙΣΤΕ....??



+1


Μεσιέ Χυμαδώρ περιμένουμε την πάρνηθα από μια D5000, την αυλή σου με μια Samsung και ένα πεντάστερο ξενοδοχείο από Olympus. :D

dmf
02/08/2013, 21:08
άμα θες dslr καθαρά για φωτοφραφίες ???
ρε παιδιά έλεος....
Η φωτογραφίες δεν είναι όλες ίδιες.

πχ
άλλη φωτογραφική θες για σπορτ, γουάιλντ λάιφ, κλπ
Άλλη για τοπία, άλλη για μόδα σε σντούντιο κλπ κλπ

Δεν υπάρχει Η μηχανή να τα κάνει όλα.
(εκτώς της Ζενίτ του Θεού)

Όσο για τις κόμπακτ είναι γτπκ
ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ
καλές να βγάζεις το άρνι το Πάσχα κλπ κλπ.
Υπάρχει φυσικά και μια σόνι με 3 4 χιλιάρικα που είναι άλλη κλάση κόμπακτ.

Το θ'έμα όμως παραμένει ένα

Μέχρι που θες να το φτάσεις???

Αρνί το Πάσχα
Καλές φωτό με (για) φίλους
θα κάνεις τέχνη
επάγγελμα
κλπ κλπ
(και οι κάνον στα τοπ μοντελα είναι πιο καλές από τις Νίκον και έχουν και πιο καλούς φακούς, άμα έχεις Λ7 φυσικά)
:cool:

Τί έπαθες και ζητάς έλεος;
Απαγορεύεται κάποιος να αγοράζει dslr όχι μόνο για φωτογραφίες αλλά και για τις δυνατότητές της στο βίντεο;

irinia
02/08/2013, 21:35
ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΡΕ ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ................




Έχει μερικές πού φυσάνε.........μέ 4-5 κατοστάρικα,
νά γυρίσεις Κατράκη σέ τοπίο στήν όμίχλη....
ύπερπαραγωγή σάν τό συχωρεμένο.