PDA

View Full Version : Gsr600...!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17

nik7119
26/02/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Και εγω ετσι την πατησα...Εκοψε λαιμο.Βεβαια η στουκα ηταν πλαγιομετωπικη με καμια 40αρια km/h αλλα οταν βλεπεις οτι δεν στραβωσε καν μπουκαλες και δεν εσπασε ουτε ενα πλαστικο, σου ρχεται να βαλεις τα κλαματα...:sad:

Για τον φιλο παραπανω που ρωτησε για τα Diablo Corsa III... λιγο καιρο πριν το τρακαρισμα τα ειχα φορεσει και γω.Σε σχεση με τα μαμα ΒΤ014 μου φανηκε οτι ειχαν πιο αργη γεωμετρια αλλα και οτι το μπροστινο κρατουσε λιγο καλυτερα.. Βεβαια πρεπει να αναφερω οτι τα λαστοιχα δεν προλαβαν να γραψουν ουτε 100 χιλιομετρα...:sad: καλα ρε παιδια τοσο ευκολα κοβει?

djspy21
26/02/2009, 12:38
Όχι μόνο εύκολα.........πανεύκολα θα έλεγα! Με 30 χλμ, σύγκρουση μετωπική σε μπαριέρες, το μηχανάκι ούτε γρατζουνιά σε όλα τα υπόλοιπα μέρη, και πλαίσιο κομμένο! :cry:

Φαντάσου ένα πιο καθημερινό φαινόμενο : Φρενάρει το μπροστινό αμάξι(γιατί έτσι θυμήθηκε), και πας και πέφτεις πάνω του! Σπάει το μπροστά κομμάτι,,,και μένεις έτσι,,,:eyepop: ! Φταίς εσύ,,,οπότε
,,,έχεις μια ζημιά 2.500 ευρώ ! Περαστικά μας!

nik7119
26/02/2009, 12:48
πο πο και ηθελα να δωσω το βεστρομ να παρω gsr

SnakeMJK
27/02/2009, 03:18
ναι ναι, είναι πολύ χάλια, μην το πάρει κανείς.... :lol:

Giorgos19
27/02/2009, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
καλα ρε παιδια τοσο ευκολα κοβει?

Δεν ξερω τι μπορει να εχει συμβει και σε αλλα gsr.Εγω απλα αναφερω τι μου συνεβη. Βεβαια στη δικη μου περιπτωση ισως να ηταν λογικο να κοψει λαιμο το οποιοδηποτε μηχανακι, αφου αυτος στην ουσια ηταν που τραβηξε ολο το ζορι... Αλλα θα περιμενα να δω τουλαχιστον να εχουν στραβωσει οι μπουκαλες του πηρουνιου και να εχει σπασει κανενα πλαστικο της ουρας, αφου η μηχανε επεσε..Ολα αυτα ομως ειναι αθικτα!

@SnakeMJK: Δεν νομιζω οτι ειπε κανενας οτι το μηχανακι δεν ηταν ωραιο. Ηταν φανταστικο..Για να μην τα ξαναγραφω, κοιταξτε σε αυτο το thread τι εχω γραψει για το gsr. Οπως και να χει ομως εχω μεινει εναμιση χρονο χωρις μηχανη...:sad: :sad: (η ασφαλιστικη αυτης που με χτυπησε δεν με πληρωνε)

SnakeMJK
27/02/2009, 05:33
όλα τα μηχανάκια με πλαίσιο αλουμινίου, αν φάνε μετωπική κόβονται... δεν είναι κάτι πρωτότυπο. και η λογική είναι απλή. καλύτερα να σπάσει το πλαίσιο παρά το κεφάλι σου. η ενέργεια κάπου πρέπει να αποροφηθεί. και τα 40 χλμ/ω δεν είναι μικρή ταχύτητα. τα τεστ ncap των αυτοκινήτων με 60 πραγματοποιούνται και γίνοντια σμπαράλια εντελώς. αλλά η καμπίνα άθικτη.

djspy21
27/02/2009, 06:33
Το πρόβλημα είναι ότι το πλαίσιο του gsr, είναι χωρισμένο σε δύο μερή, δεξιό και αριστερό, δηλαδή είναι κουμπωτό! Γιαυτό δεν έχει τις ίδιες αντοχές με ένα αντίστοιχο χυτό πλαίσιο που είναι ενιαίο!

Και κανένας δεν είπε ότι το μηχανάκι είναι χάλια! Απλά όπως είπα και πιο πάνω....προσεύχεσαι κάθε μέρα μην σου τύχει τίποτα..!

@SnakeMJK : αν σου είχε κοπεί το πλαίσιο,,,θα είχες φάει μεγάλη ξενέρα,,,και θα έλεγες τα χειρότερα!!!

nickald
27/02/2009, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Το πρόβλημα είναι ότι το πλαίσιο του gsr, είναι χωρισμένο σε δύο μερή, δεξιό και αριστερό, δηλαδή είναι κουμπωτό! Γιαυτό δεν έχει τις ίδιες αντοχές με ένα αντίστοιχο χυτό πλαίσιο που είναι ενιαίο!

Και κανένας δεν είπε ότι το μηχανάκι είναι χάλια! Απλά όπως είπα και πιο πάνω....προσεύχεσαι κάθε μέρα μην σου τύχει τίποτα..!

@SnakeMJK : αν σου είχε κοπεί το πλαίσιο,,,θα είχες φάει μεγάλη ξενέρα,,,και θα έλεγες τα χειρότερα!!!

Ξερεις κανενα να λεει οτι και να του τυχει κατι στα @@ του?

Ολοι προσευχομαστε να μη μας τυχει τιποτα και δεν εχει να κανει με τη μηχανη που καβαλαμε

djspy21
27/02/2009, 06:46
Δεν είπα αυτό! Και βέβαια όλοι θέλουμε να είμαστε όρθιοι!
Με την συγκεκριμένη μηχανή,,,και κάτι απλό να σου συμβεί,,,πες bye-bye στο πλαίσιο!
Και οι περισσότεροι δεν έχουν πάθει ούτε γρατζουνιά σε πόδια-χέρια,,,και κοιτάγανε το πλαίσιο και απορούσανε πως ήταν δυνατόν να έσπασε!
Άλλο να πάθεις κάτι και να πληρώσεις 500 ευρώ,,,και άλλο 2.500 ευρώ!

nickald
27/02/2009, 07:01
περιεργο γιατι η πτωση που ειχα εγω ουτε απλη ηταν

ουτε πλαισιο εκοψε


εχει γινει καλη καραμελα οτι κοβει πλαισιο στις μετωπικες αλλα σε εμενα που ολη η δυναμη εκτονωθηκε μπροστα δεν επαθε τιποτα εκτος απο κατι ψιλογρατσουνιες στα πλαστικα....

Ειναι γεγονος οτι στο βωμο της ακαμψιας εχουν κανει ενα πλαισιο που σε καποιες περιπτωσεις εσπασε σε μετωπικες

Αλλα απο αυτο μεχρι το σημειο να παρακαλας μην πεσεις και σου σπασει ειναι τεραστια η αποσταση.....

Δεν καβαλας γυαλινο μηχανακι στην τελικη ελεος.........

Και για να τελειωνει αυτη η βλακεια

ΟΧΙ δεν κοβει πλαισιο ευκολα το GSR... κοβει το ιδιο ευκολα με ολες τις μηχανες με αλουμινενιο πλαισιο...

Και οχι δεν παρακαλαω μη τυχον και μου σπασει στα χερια μου

παρακαλαω να μου βγαλει αλλα 20000 αποβληματιστα, διασκεδαστικα χιλιομετρα

nik7119
27/02/2009, 16:27
````````````````

djspy21
27/02/2009, 18:42
Φίλτατε nickald,,, take it easy! Συγνώμη που σου θύξαμε την μηχανή! Ούτε ιδιοκτήτης της suzuki να ήσουνα!

Τι να κάνουμε,,,δεν συμφωνούμε! Γνώμη σου,,,και γνώμη μου! Εγώ παντώς θεωρώ οτι το πλαίσιο στο σημείο του λαιμού ειδικά της μηχανής είναι ψεύτικο!

Δες αυτο το βιντεάκι,,,για να καταλάβεις,,,και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του :

http://www.youtube.com/watch?v=VMVm6eOs45U

nickald
27/02/2009, 20:05
Χεστηκα και για το GSR και για τη suzuki μαστορα

εγω σου λεω τι εχω δει μεχρι τωρα απο το δικο μου

οχι τι εχω ακουσει και τι μου εχει πει ο θειος της κουμπαρας της πεθερας του ανεψιου του συμπεθερου του ξαδερφου του γιου του γκεκα

στην τελικη αμα ειναι ψευτικο μην το καβαλατε

και αμα το εχετε πουλήστε το

δεν εχω τιποτα με σενα και μην το παρεις για προσωπικη αντιπαραθεση απλα εχω βαρεθει να απανταω στα ιδια πραγματα κατα καιρους....

Ολοι ξερουν και απο ενα που εκοψε πλαισιο

Εγω ξερω 100 του συλλόγου που δεν εκοψαν τι να κανουμε τωρα?

Δεν εχω καμια καύλα με το συγκεκριμενο και αν ειχα τα φραγκα θα ειχε παρει το πουλι εδω και καιρο αλλα αυτα που εχω ακουσει κατα καιρους δηλαδη ξεπερνουν τα ορια της καθε φαντασιας

Δεν ειναι απο λεγκο το ρημαδι πως να το κανουμε

nik7119
28/02/2009, 04:28
ουτε κι εμεις εχουμε τπτ με κανενα απλα ανταλαζουμε εμπειριες αποψεις,,ειναι αδικαιολογιτο παντως να σημβαινει αυτο,με μια απλη στουκα να κοβουν τα πλαισια,,τα εχουν κανει τελειως ψευτικα,,για να κρατηθει το βαρος,και το κοστος χαμηλα,,ελεος,,ολα στο βωμο του χρηματος,,και αν σηναιβαινε αυτο στον καθενα,,θα ειταν η απιστευτη,,ξενερα,,και επισης επηκινδινο για την ζωη του,,πολα και ορθια χλμ σε ολους ευχομαι

djspy21
28/02/2009, 05:29
Ούτε εγώ έχω τίποτα μαζί σου,,,ούτε θέλω να καταστρέψω την suzuki,,,:lol:

Και εγώ την προσωπική μου απόψη λέω, γιατί είμαι ο ίδιος παθών! Αν δεν την έιχα πατήσει δεν θα καθόμουνα να λέω τι έχω ακούσει! Επειδή είχα στην κατοχή μου GSR, και σε μια αδικαιολόγητη για μένα περίπτωση έσπασε το πλαίσιο, γιαυτό έχω αυτήν την άποψη!

Το 2006 είχα αγοράσει την GSR, 6.800 euro, και έκανα 8.500 χλμ απροβλημάτιστα και ευχάριστα !

Μετά το ατύχημα(που δεν την οδηγούσα εγώ),ένα χρόνο περίπου μετά την αγορά της, την πούλησα 2.000 για ανταλλακτικά! Οπότε η απώλεια 4.800 ευρώ, σε εξοργίζει λίγο!

Υγεία πάνω απ'όλα.....!

nik7119
28/02/2009, 05:54
και προς θεου δεν ειπαμε οτι τοσο ευκολα θα κοψει πλαισιο το gsr πχ πηγαινοντας στα καλα καθουμενα στο δρομο,,απλα ειναι τοσο οφθαλμοφανες και ξαναδιαβαζμενο οτι εχει τηχει και σε αλλους κατχους της εν λογο μηχανης και οχι μονο,,απλα εχει παρατηριθει πιο πολυ σηχνοτητα σε gsr kai gsxr,,δλδ με τα στατιστικα αυτα,,και σε μια μεγαλη λακουβα να πεσει το μχν εχει κινδινο αν οχι απο σπασιμο τουλαχιστον απο ραησμα,,φησικα δεν μιλαμε ουτε καν για σουζες κτλ,,απλα σημβαινει και το αλλο,,οτι ξεκιναει σιγα σιγα το ραησμα σε ενα πλαισιο,,και ο κατοχος δεν το παιρνει χαμπαρι γιατι μπορει να ειναι σε αποκρυφο σημειο,,ειδικα αν ειναι το μχν με φαιρινκ

nik7119
28/02/2009, 06:46
Να πω και εγώ την γνώμη μου.
Μετά την γέννηση του 2ου παιδιού μου ήθελα να μην γυρνάω στο σπίτι μετά απο βόλτες και να με τρίβει η γυναίκα στον αυχένα.
Εκτός αυτού το πιό σημαντικό είναι οτι ήθελα να μετριάσω την δύναμη της μηχανής.
Κοιτούσα λοιπόν και έκανα τεστ σε 3 μηχανάκια που ήταν υποψήφια. Τα 2 πανομοιότυπα το τρίτο και πρώτη μου επιλογή ήταν λίγο αλλού.
Το ένα ήταν και το V-Strom. Εκεί είχα καταλήξει αλλά δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα εξής γεγονότα.
1. ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που ένιωθα αλλά σκέφτηκα χαλάλι αφού θα γλιτώσω τον αέρα.
2. Δύναμη κινητήρα. Όταν είπα να μετριάσω την δύναμη δεν εννοούσα αυτό που συνάντησα στο κύλινδρο 650. Εσκεμένα έκανα βόλτες με το Strom μέρα με πολύ αέρα με αποτέλεσμα να μήν μπορώ εύκολα να ξεκολλήσω απο τα 120 να πάω στα 140. ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Βέβαια σημηοτέον οτι δεν φυσούσε απλά.. Γα@@@ και έδερνε αλλά αυτό δεν το έχω δεί ποτέ με το GSR μου.

Τέλος κάνοντάς μία μοντίφα μεγαλώνοντας την ζελατίνα κατα 10 cm πλέον πάω ταξίδι με ότι ταχύτητα επιθυμώ να κρατήσω. Το GSR έχει πολύ καλή σέλα για ταξίδια απλά η έλλειψη ζελατίνας σε οδηγεί να στέκεσαι σαν κοκόρι στη σκεπή. Βάζοντας ζελατίνα τελειώνει και αυτό.

GSR δαγκωτό για μένα.

Α και ξέχασα... στρίβει κιόλας!!!ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΤΟΧΟ ΤΗς GSR ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ

nickald
28/02/2009, 07:43
Ειναι μια μηχανη fun bike που κανει καποια πραγματα καλα

Μπορεις να βγεις μια βολτα αν δε σε πειραζει ο αερας που τρως (εγω δεν εχω ζελατινες) και η σχετικα αυξημενη καταναλωση

Μπορεις να το στριψεις αν ξερεις

Μπορεις να το βαλεις μια ξεκαυλωτικη πιστα

Ειναι αξιοπιστο

Αλλα ειναι ενα απλο μετριο μηχανακι δεν ειναι και τιποτα τρελλο ναουμμ...

Αμα ειχε καμια δεκαρια κιλα ροπη τοτε θα μιλουσα για ενα πολυ καλο μηχανακι :P


@nik7179

Νταξ σε λακουβα δε σπαει..... εμενα επρεπε να ειχε γινει κομματια


Καλες βολτες παιδια

Σπαει δε σπαει το κεφαλι μας να ειναι καλα

vstromgr
12/04/2009, 23:36
γεια σας κύριοι

Μόλις αγόρασα ένα gsr abs από Αθήνα και την ίδια μέρα το ανέβασα Θεσσαλονίκη και σήμερα το πήγα και μια 100km βολτούλα σε επαρχιακό δίκτυο.
μεταφέρω ως πρώτες εντυπώσεις που μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιον μελλοντικό αγοραστή της ίδιας μηχανής.

OVERALL δηλώνω ευχαριστημένος από το gSR με λεπτομέρειες παρακάτω

Για να δούμε τα καλά η θέση οδήγησης σχετικά καλή (όχι η σέλα) τα φρένα δίνουν μια καλή αίσθηση ασφάλειας φορώντας Michelin pilot power νομίζω ότι κολλούσα πολύ καλά στο δρόμο. Ακόμη δεν το ξέρω το μηχανάκι οπότε δεν πλάγιασα πολύ ελπίζω στο μέλλον καλύτερα.
Δυνατός κινητήρας πρόθυμος να ανεβάσει στροφές συμπαθητικός ήχος (όχι Ducati) ακριβές κιβώτιο ταχυτήτων.

Τα αρνητικά η σέλα… ίσως να είναι πιθανό να ξέχασαν τα οπίσθιά μου τις μηχανές αλλά όχι τόσο.. η σέλα του gsr θα μπορούσε να ήταν πιο αφράτη .. στο ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη πολύ θα ήθελα ένα μαξιλάρι να βάλω …ξέρετε που.
Επίσης τα φώτα μου φάνηκαν λίγα αν και δεν βγήκα σε σκοτεινο επαρχιακό βράδυ το vfr και το strom που είχα είχαν φωτα αυτοκινήτου .. to gsr πρέπει να έχει ποδηλάτου..

Είναι το πρώτο γυμνό που έχω και πιθανά το τελευταίο.. πολύ ξύλο από τον αέρα στα πολλά χιλιόμετρα κατέβηκα για βενζίνη και δεν μπορούσα να πατήσω στα πόδια μου .. να σημειωθεί ότι είμαι και κάποιας ηλικίας. Τώρα αν πηγαίνει κανείς με λίγα δεν πειράζει αλλά είναι δυνατόν να έχεις τόσα άλογα στο δεξί χέρι και να μην τα θες.. δύσκολο το γυμνό κύριοι απορώ οι με τα 1300 γυμνά τι κάνουν..
Να είστε καλά και πάντα όρθιοι.

ps και για τους οικολόγους καίει 6,8-7 λιτρα στα 100 μετα μέχρι τώρα στοιχεία μου

blueangel
12/04/2009, 23:50
Καλοτάξιδη η κούκλα Δημήτρη!!!:beer: Μα και σύ ρε Μητσάρα GSR ρε γαμώτο????και μάλιστα γυμνό???:bigcry: :bigcry: Και γώ έλεγα θα την εγκατέλειπες την γαμωSuzuki και θα ρχόσουν στην ΒΑΣΙΛΙΣΑ τη YAMAHA και μάλιστα στην τιμημένη οικογένεια των Fazers:winka: Ας είναι όμως δεν πειράζει ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ πάντα νάναι ΚΑΙ ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΗ φιλάρα!!!Οταν ανέβω πάνω μετά το Πάσχα θα τα πούμε από κοντά:beer: :beer: :beer:

oulas
13/04/2009, 19:09
Παιδια σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο GSR. Πειτε μου τι πρεπει να προσεξω;
Εχει βγαλει πχ κανα γνωστο προβλημα που θα πρεπει να δω αν ο προηγουμενος ιδιωτη το εχει φτιαξει η οχι;

SnakeMJK
13/04/2009, 19:54
καλώς τον ουλα! τι γινεται ρε συ; χάθηκες! :)

και εγώ μετά το cbfάκι το γύρισα στο gsr!

απ όσο ξέρω στην πράξη και απ όσα έχω διαβάσει και απ τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες τα μειονεκτήματα είναι ο άερας που τρως και η υψηλή κατανάλωση. από προβλήματα, που είναι και το ερώτημα σου, δεν έχει παρουσιαστεί κάτι. φαντάσου στο cbf δεν βρίσκαμε την νεκρά, στο gsr την παραβρίσκεις εύκολα :p

sakis46
13/04/2009, 22:00
Εχω αλλαξει αρκετεςμηχανες μεχρι τωρα αλλα πρωτη φορα πηρα γυμνη.Τα super sport με κουραζουν πλεον(το 46 εκτος απο την τσαχπινια μου λεει και την ηλικια μου)τo transalp μου φαινοταν λιγο και αποφασισα το gsr.Eμαι ευχαριστημενος γιατι ειναι πολυ βολικο για την πολη, εχει γκαζι,καλα φρενα και στριβει φεεεετα.Εβαλα μια ζελατινα της givi και δεν εχω προβλημα με τον αερα.Ταξιδευει 160-180

nik7119
14/04/2009, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Εχω αλλαξει αρκετεςμηχανες μεχρι τωρα αλλα πρωτη φορα πηρα γυμνη.Τα super sport με κουραζουν πλεον(το 46 εκτος απο την τσαχπινια μου λεει και την ηλικια μου)τo transalp μου φαινοταν λιγο και αποφασισα το gsr.Eμαι ευχαριστημενος γιατι ειναι πολυ βολικο για την πολη, εχει γκαζι,καλα φρενα και στριβει φεεεετα.Εβαλα μια ζελατινα της givi και δεν εχω προβλημα με τον αερα.Ταξιδευει 160-180 φιλε καλοταξιδο το μχν σου,,πες μας τις εντυπωσεις σου

oulas
14/04/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
καλώς τον ουλα! τι γινεται ρε συ; χάθηκες! :)

και εγώ μετά το cbfάκι το γύρισα στο gsr!

απ όσο ξέρω στην πράξη και απ όσα έχω διαβάσει και απ τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες τα μειονεκτήματα είναι ο άερας που τρως και η υψηλή κατανάλωση. από προβλήματα, που είναι και το ερώτημα σου, δεν έχει παρουσιαστεί κάτι. φαντάσου στο cbf δεν βρίσκαμε την νεκρά, στο gsr την παραβρίσκεις εύκολα :p


Gia su fidaki...To cbf exi figi apo ton Augusto...Toso kairo ime xoris tpt kai exo frikari....


Xerome pou sto GSR i taxitites koubonoun kala giati me to to cbf para ixe gini to kako!!!

Arxes mai tha paro kapio metaxirismeno!

sakis46
14/04/2009, 20:44
Την Κυριακη ειχε αγωνες draxter στις Σερρες και πηγαμε.Ο δρομος ειναι καινουριος και με καλη ασφαλτο.Στιςστροφες,ανοιχτες και κλειστες δεν πιανεται.Η ορθια θεση οδηγησης βοηθαει παρα πολυ και τα φρενα του ειναι πολυ καλα.Το gsr το οδηγεις ειτε με τις στροφες ψηλα ,ειτε με φορα παλι θα το απολαυσεις.Πολλοι παραπονιουνται για την καταναλωση αλλα αυτο πιστευω εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης.Η σελα του ειναι καλη για τον συνοδηγο.Γενικα παντως πιστευω οτι θα ικανοποιησει οποιον το αγορασει.

vstromgr
14/04/2009, 23:18
με το σάκη θα συμφωνήσω στα φρένα αλλά όχι για τη σέλα θα μπορούσε να είνια καλύτερη.
Εύχομαι να ανακαλύψω σύντομα την ικανότητά του στις στροφές!!
Ειμαι νέος κάτοχος και ευτυχής μπορώ να πω!

Επίσης to gsr μου έχει κάτι extra πάνω του που μάλλον δεν τα θέλω και θα σπρώξω αλλά καλυτερα να τα γράψω σε αγγελίες

(ζελατινα ψηλή, carbon organa kai ejatmiseis, bagster)

ACAB
15/04/2009, 00:20
Επαθα πλακα οταν ειδα τοσες σελιδες για gsr:confused: :confused:


Ασχετο.μου ειχε πει ενας φιλος για το gsr 600 και νομιζα οτι ηταν κινητο:lol: :lol: :lol:


φιλικα παντα ελπιζω να μην σας χαλασα το θρεντ:wave2:

nik7119
15/04/2009, 10:20
ρε παιδια με 10ευρω στο τεποζιτο,,και με τιμη λιτρου πχ 1ευρω και με νορμαλ τροπο οδηγησης σε εθνικη,ποσα χλμ βγαζει,,μεχρι να αδειασει τελειως?

vstromgr
15/04/2009, 11:09
φίλε καταναλωτή βενζίνης

η απάντηση που ψάχνεις είναι 7 λιτρα/100 χιλιομετρα

ΑΛΛΑ τι εννοεις νορμαλ οδηγηση?

εγώ το πήγαινα περι τα 150-160 στην εθνική αθηνα θεσνικη με κάποια ανεβοκατεβάσματα και έκαψε τόσο

αν μπορείς να το πας με 90 και να φυσάει και απο πίσω .. μπορεί να μην καίει τόσο.(αλλά αποκλείεται να πας με ενενήντα)

Στην πόλη που το πάω σαν κότα μπορέι και να μου καίει και λιίγο λιγότερο

(είμαι πολύ πρόσφατος ιδιοκτήτης ας απαντήσει και κανένας παλαιός)

nik7119
15/04/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
φίλε καταναλωτή βενζίνης

η απάντηση που ψάχνεις είναι 7 λιτρα/100 χιλιομετρα

ΑΛΛΑ τι εννοεις νορμαλ οδηγηση?

εγώ το πήγαινα περι τα 150-160 στην εθνική αθηνα θεσνικη με κάποια ανεβοκατεβάσματα και έκαψε τόσο

αν μπορείς να το πας με 90 και να φυσάει και απο πίσω .. μπορεί να μην καίει τόσο.(αλλά αποκλείεται να πας με ενενήντα)

Στην πόλη που το πάω σαν κότα μπορέι και να μου καίει και λιίγο λιγότερο

(είμαι πολύ πρόσφατος ιδιοκτήτης ας απαντήσει και κανένας παλαιός) απο βεστρομ προερχεσαι και εσυ?

vstromgr
15/04/2009, 11:18
τρανσαλπ 600---vstrom ---vfr---- gsr
η σειρά αν έχεις ερωτήσεις εδώ είμαστε

από βενζίνη 5,7 τρανσαλπ
το στρομ 6,6
τα στατιστικά του Vfr δεν τα βρισκω ακόμη

(να σημειωθέι ότι λόγω υπερβολικής βλακείας υπάρχει αρχείο με κάθε γέμισμα σε βάθος δεκάδων χιλιάδων χιλιομέτρων) και τα νούμερα είανι ο Μ.Ο.

nik7119
15/04/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
vstrom ---vfr---- gsr
η σειρά αν έχεις ερωτήσεις εδώ είμαστε για πες μου τις εντυπωσεις σου,,καθοτι και εγω απο βεστρομ προερχομαι αλλα ακομα δεν εχω παραλαβει το gsr,,εκανα καλη επιλογη?

vstromgr
15/04/2009, 11:35
Επαναλαμβάνω είμαι πολύ πολύ νέος με το gsr
Να ξέρεις ότι αλλάζεις κατηγορία εντελώς με το gsr μετά το στρώμ.
Θα ξεχάσεις τα ψηλά πεζοδρόμια που ανεβοκατέβαινες προφανώς είχες μπαγαζιέρα στο strom θα την ξεχάσεις και αυτή θα κουβαλάς κράνη και λοιπά ψιψιψινια στα χέρια πλάτη κτλ..
Θα φας τον αέρα της ζωής σου και τα έντομα επίσης .. ναι ναι αυτά που καθάριζες από το στρομ τα περισσότερα θα τα καθαρίζεις από επάνω σου.

Πάμε στα καλά τώρα χαμηλότερο κέντρο βάρους πατάς καλύτερα κάτω το ελέγχεις πολύ πιο εύκολα και στρίβει πιο άνετα έχει καλύτερα φρένα από το στρόμ αν και από κιλά δεν διαφέρουν πολύ αυτά που σου είπα το κάνουν πολύ ελαφρύτερο του στρομ.
Για γκάζι και ήχο δεν το συζητώ πολύ πιο πρόθυμο από το στρόμ ..αναρτήσεις δεν μπορώ να κρίνω.

Σέλα εδώ την πάτησεις ξέχνα τον καναπέ και σκέψου σκαμπώ αλλά θα συνηθίσεις και φώτα πιο φτωχά από το στρόμ.

Τώρα που τα ξαναδιαβάζω διαπιστώνω ότι τονίζω πιο πολύ τα άσχημα ..λοιπόν θα πω το εξής που τα λέει όλα ……. σκεφτόμουν να ξαναπάρω στρομ αλλά πήρα gsr και δεν μετάνιωσα ούτε 1%.

nik7119
15/04/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
Επαναλαμβάνω είμαι πολύ πολύ νέος με το gsr
Να ξέρεις ότι αλλάζεις κατηγορία εντελώς με το gsr μετά το στρώμ.
Θα ξεχάσεις τα ψηλά πεζοδρόμια που ανεβοκατέβαινες προφανώς είχες μπαγαζιέρα στο strom θα την ξεχάσεις και αυτή θα κουβαλάς κράνη και λοιπά ψιψιψινια στα χέρια πλάτη κτλ..
Θα φας τον αέρα της ζωής σου και τα έντομα επίσης .. ναι ναι αυτά που καθάριζες από το στρομ τα περισσότερα θα τα καθαρίζεις από επάνω σου.

Πάμε στα καλά τώρα χαμηλότερο κέντρο βάρους πατάς καλύτερα κάτω το ελέγχεις πολύ πιο εύκολα και στρίβει πιο άνετα έχει καλύτερα φρένα από το στρόμ αν και από κιλά δεν διαφέρουν πολύ αυτά που σου είπα το κάνουν πολύ ελαφρύτερο του στρομ.
Για γκάζι και ήχο δεν το συζητώ πολύ πιο πρόθυμο από το στρόμ ..αναρτήσεις δεν μπορώ να κρίνω.

Σέλα εδώ την πάτησεις ξέχνα τον καναπέ και σκέψου σκαμπώ αλλά θα συνηθίσεις και φώτα πιο φτωχά από το στρόμ.

Τώρα που τα ξαναδιαβάζω διαπιστώνω ότι τονίζω πιο πολύ τα άσχημα ..λοιπόν θα πω το εξής που τα λέει όλα ……. σκεφτόμουν να ξαναπάρω στρομ αλλά πήρα gsr και δεν μετάνιωσα ούτε 1%. λοιποοον καταρχην σε ευχαριστω για τις απαντησεις,,πεζοδρομια δεν ανεβοκατεβενω,,μπαγκαζιερα δεν εχω καθολου ουτε μου αρεσε ποτε,,το βαρος,το μηκος,ο ογκος,με εχουν χαλασει απο το στρομ,,λιγω να μου γιρει σταματημενο το εχασα,και απλα το αφηνω να πεσει για ναμην σπασω καμια μεση,, ειναι ενα κλασικο μχν αδιαφορο,δεν προσφερει καπιοα σηγκηνιση,,αστεια δεν σηκωνει,δεν ειναι ευελικτο,,πιστευω να μην αντιμετοπισω τα ιδια στο gsr

sakis46
15/04/2009, 19:56
Το οτι πατας γερα κατω με το gsr ειναι μεγαλο πλεονεκτημα .Πριν απο αυτο ειχα transalp, εχω υψος 1,80 και μου επεσε σταματημενος πανω στην μανουβρα μερικες φορες, οσο γιατην καταναλωση επειδη ειχα γρηγορες μηχανες πιο πριν το transalp to πηγαινα σπαζμενο παντα και μου εκαιγε 8-9 λιτρα στα 100 χλμ.Το gsr αν το πηγαινεις με τις στροφες ψηλα θα καψει 7-8 λ.

sakis46
15/04/2009, 20:25
Οι αναρτησεις του ειναι πολυ καλες για γπηγορη οδηγηση αλλα θα σου φανουν λιγο σκληρες στην αρχη επειδη προερχεσαι απο on-of αλλα θα το συνηθισεις γρηγορα.Ειναι πολυ ευελικτο μεσα στην πολη .Για το εαν ειναι αξιοπιστο εχω συζητησει με αλλους που εχουν κανει 40.000χλμ και το βαζουν στην πιστα και δεν εχουν κανενα προβλημα.(εγω εχω 4.000 χλμ).

nickald
15/04/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Οι αναρτησεις του ειναι πολυ καλες για γπηγορη οδηγηση αλλα θα σου φανουν λιγο σκληρες στην αρχη επειδη προερχεσαι απο on-of αλλα θα το συνηθισεις γρηγορα.Ειναι πολυ ευελικτο μεσα στην πολη .Για το εαν ειναι αξιοπιστο εχω συζητησει με αλλους που εχουν κανει 40.000χλμ και το βαζουν στην πιστα και δεν εχουν κανενα προβλημα.(εγω εχω 4.000 χλμ).


Βεβαια η αληθεια ειναι οτι η μαμα ρυθμιση για τον χαρακτηρα της μηχανης ειναι λιγο βρακι και σε καποια φαση ολοι τις σκληραίνουν λιγο

sakis46
15/04/2009, 21:39
Δεν ξερω για αγοτερα αν χρειαζεται να σκληραινουν γιατι καθονται.αλλα μεχρι τωρα μου φαινονται καλες για χρηση δρομου ακομα και για γρηγορη οδογηση.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
16/04/2009, 08:06
Δυστυχώς πάντως, όσοι εχουν αλλάξει ελατήρια στην ανάρτηση, δεν είδαν διαφορά προς το καλύτερο... βεβαια είναι και στο στυλ του καθενος...

EDIT> Gi_4ce! απο λογαριασμό του πατέρα...

nik7119
16/04/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Το οτι πατας γερα κατω με το gsr ειναι μεγαλο πλεονεκτημα .Πριν απο αυτο ειχα transalp, εχω υψος 1,80 και μου επεσε σταματημενος πανω στην μανουβρα μερικες φορες, οσο γιατην καταναλωση επειδη ειχα γρηγορες μηχανες πιο πριν το transalp to πηγαινα σπαζμενο παντα και μου εκαιγε 8-9 λιτρα στα 100 χλμ.Το gsr αν το πηγαινεις με τις στροφες ψηλα θα καψει 7-8 λ. μονος κανεις ανετα μια μεγαλη βολτα της ταξεως 300 χλμ πηγαινε ελα?νορμαλ φησικα

SnakeMJK
16/04/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
μονος κανεις ανετα μια μεγαλη βολτα της ταξεως 300 χλμ πηγαινε ελα?νορμαλ φησικα

μόνος ναι...
με παρέα το βρίσκω δύσκολο... εκτός αν πηγαίνεις με 100, οπότε μπορείς να κάνεις και τον γύρω της Ελλάδας (που λέει ο λόγος).

nik7119
16/04/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
μόνος ναι...
με παρέα το βρίσκω δύσκολο... εκτός αν πηγαίνεις με 100, οπότε μπορείς να κάνεις και τον γύρω της Ελλάδας (που λέει ο λόγος). και τωρα μην νομιζεις,,120 αντε 130,,παω,,με ενα ζελατινακι ειναι πιο καλα απο θεμα αερα?

sakis46
16/04/2009, 15:23
Ειμαι 1,80 και παω 160-180


161336

nik7119
16/04/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Ειμαι 1,80 και παω 160-180 ταξιδι?

sakis46
16/04/2009, 21:28
Ταξιδι 160 χαλαρα.Ειναι της givi αι εχει νομιζω 80-90 ευρω.

nik7119
16/04/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Ταξιδι 160 χαλαρα.Ειναι της givi αι εχει νομιζω 80-90 ευρω. απο καταναλωση σε εθνικη,πως παει σε νορμαλ οδηγιση?

sakis46
16/04/2009, 21:59
Με 120-130 πρεπει να καταναλωνει 6-7 λιτρα στα 100 χλμ

nik7119
16/04/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Με 120-130 πρεπει να καταναλωνει 6-7 λιτρα στα 100 χλμ μονος σου ταξιδευεις ανετα η κουραζεσαι?

nickald
16/04/2009, 22:23
Μονος σου με 120-130 βαριεσαι :D

sakis46
16/04/2009, 23:28
Ακριβως ετσι ειναι.

valantis8
17/04/2009, 17:20
Exω κι εγω gsr και πριν είχα strom δεν μετανοιονω ουτε λεπτό που το έδωσα, ένα μέτριο μοτο είναι το stroma, δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό.
έχω βάλει μια ζελατίνα baracuda η οποία κάνει δουλεια παω πολλά ταξίδια, διπλος, φορτώνετε με σαμάρια και τανκ μπανκ, 160-180 εθνική, στον κλειστό επαρχιακό είναι απόλαυση, φρενάρες, καλές για την κατηγορία αναρτήσεις της καγιαμπα, υστερικό κινητήρα απο χαμηλά (οδηγησα ενα s2 fazer και νόμισα ότι ήταν χαλασμένο.)
στα λεφτά του είναι ότι καλύτερο. Συμβιβασμούς σίγουρα θα κάνεις, αλλα όταν καποιος παει να παρει gsr ξέρει γιατι θα το πάρει.
Πας απο σκουτερ σε stroma και μετα σε κάτι που θα σε διασκεδάση και θα σε καλύψει παραπάνω.
καλα ταξίδια να κάνουμε και να ειμαστε όλοι ορθιοι ότι κι αν οδηγάμε.

sakis46
17/04/2009, 18:59
Σωστος..

sakis46
17/04/2009, 20:36
Κυκλοφορω καθημερινα διπλος και τις Κυριακες πηγαινουμε βολτες παρεα 3-4 μηχανες.Η συμπεριφορα της μηχανης ειναι πολυ καλυτερη απο αυτα που περιμενα.

sakis46
17/04/2009, 20:38
Οι βολτες ειναι χωρις συνεπιβατη για να το ευχαριστηθουμε.....

nik7119
18/04/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8
Exω κι εγω gsr και πριν είχα strom δεν μετανοιονω ουτε λεπτό που το έδωσα, ένα μέτριο μοτο είναι το stroma, δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό.
έχω βάλει μια ζελατίνα baracuda η οποία κάνει δουλεια παω πολλά ταξίδια, διπλος, φορτώνετε με σαμάρια και τανκ μπανκ, 160-180 εθνική, στον κλειστό επαρχιακό είναι απόλαυση, φρενάρες, καλές για την κατηγορία αναρτήσεις της καγιαμπα, υστερικό κινητήρα απο χαμηλά (οδηγησα ενα s2 fazer και νόμισα ότι ήταν χαλασμένο.)
στα λεφτά του είναι ότι καλύτερο. Συμβιβασμούς σίγουρα θα κάνεις, αλλα όταν καποιος παει να παρει gsr ξέρει γιατι θα το πάρει.
Πας απο σκουτερ σε stroma και μετα σε κάτι που θα σε διασκεδάση και θα σε καλύψει παραπάνω.
καλα ταξίδια να κάνουμε και να ειμαστε όλοι ορθιοι ότι κι αν οδηγάμε. δηστιχως η αληθεια για το στρωμα ειναι αυτη

Lazio
18/04/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
δηστιχως η αληθεια για το στρωμα ειναι αυτη


Ο ορισμος του διασκεδαστικου bike ποιος ειναι για να καταλαβουμε και εμεις γιατι δεν ειναι διασκεδαστικο το στρωμα? Παντως ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο οταν αφηνεις τους δρομους και μπαινεις χωμα κατι που το gsr δε κανει


Απο την αλλη πως μπορει καποιος να συγκρινει ενα naked street με ενα ψηλο μεσαιο on off..........αλλη κατηγορια αλλα μηχανακια....... :wave2:

nik7119
18/04/2009, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Ο ορισμος του διασκεδαστικου bike ποιος ειναι για να καταλαβουμε και εμεις γιατι δεν ειναι διασκεδαστικο το στρωμα? Παντως ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο οταν αφηνεις τους δρομους και μπαινεις χωμα κατι που το gsr δε κανει


Απο την αλλη πως μπορει καποιος να συγκρινει ενα naked street με ενα ψηλο μεσαιο on off..........αλλη κατηγορια αλλα μηχανακια....... :wave2: παρε ενα στρωμ ζησε μαζι του κανα μηνα και τοτε θα καταλαβεις την ενοια του βαρετου,,και απο χωμα?90%ον 10%οφ

Road67
18/04/2009, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8
ένα μέτριο μοτο είναι το stroma, δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό.

παρντόν; :eyepop:


Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8
οδηγησα ενα s2 fazer και νόμισα ότι ήταν χαλασμένο

έλα μου; :hypnotize

Μην χαραμίζεσαι με το gsr. Να τσοντάρουμε όλοι να πάρεις την F312 να σε καμαρώνουμε.


Μα τί λέμε;;;

nik7119
18/04/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
παρντόν; :eyepop:


έλα μου; :hypnotize

Μην χαραμίζεσαι με το gsr. Να τσοντάρουμε όλοι να πάρεις την F312 να σε καμαρώνουμε.


Μα τί λέμε;;; :yuck: :nono: :eek: :yuck: :yuck: :yuck:

Lazio
18/04/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
παρε ενα στρωμ ζησε μαζι του κανα μηνα και τοτε θα καταλαβεις την ενοια του βαρετου,,και απο χωμα?90%ον 10%οφ




Οκ ..... να παμε να τα πεταξουμε ολοι στη θαλασσα αφου ειναι τοσο βαρετο ...:rotflmao:

nik7119
18/04/2009, 22:25
αυτο ειναι δικη σου επιλογη

Road67
18/04/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
:yuck: :nono: :eek: :yuck: :yuck: :yuck: Ειδικά για το fazer ύστερα από 45.000 χλμ να λείπουν οι φατσούλες.
Κι όσο για το Στρόμα, ο λόγος που δεν το πήρα είναι οτι στα φανάρια και ειδικά στις ανηφόρες με δυσκολεύει λόγω ύψους.

nik7119
18/04/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ειδικά για το fazer ύστερα από 45.000 χλμ να λείπουν οι φατσούλες.
Κι όσο για το Στρόμα, ο λόγος που δεν το πήρα είναι οτι στα φανάρια και ειδικά στις ανηφόρες με δυσκολεύει λόγω ύψους. κι εγω που το εχω,,περαν απο ενας απλος ανθρωπομεταφορεας,,δεν ειναι τπτ αλλο

valantis8
19/04/2009, 07:27
μεγαλε εσυ με το στρομα φαντάζομαι θα έχεις και στολή για εντούρο...χαχαχαχα
ρε παιδια δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο το fazer ισα ισα, απλα μου αρεσε πιο πολυ το gsr, το fazer ειναι υπερεκτιμημένο σε σχεση με τα λεφτα που κοστίζει.
και ναι ρε φίλος αν θελεις κανε τον έρανο που λες γιατι μου λειπουν κατι φραγκα:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
να ειστε καλα ολοι χριστος ανεστη.

mivvo
19/04/2009, 17:16
Ειναι 2 εντελως διαφορετικες μοτοσυκλετες,δεν μπορει να γινει σύγκριση μεταξυ τους.

Road67
19/04/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8

και ναι ρε φίλος αν θελεις κανε τον έρανο που λες γιατι μου λειπουν κατι φραγκα:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φυσικά να το κανονίσουμε. Την αγοράζουμε στο όνομα σου με λεφτά όλων, αλλά για λόγους προστασίας θα μένει στο γκαράζ μου :D

Χρόνια πολλά σε όλους - πάντα όρθιοι :beer:

valantis8
19/04/2009, 22:12
παντως χαιρομαι ανθρωπους που αγαπάνε την μοτοσυκλέτα, μπράβο ρε παιδιά. Μάιο θα κάνω τουρ στην πελλοπόνησο με το gsr μου, και καλοκαιρι ιταλία.
θα σας γραψω εμπειρίες.
(ρε λες να νοσταλγήσω το stroma?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )
ισως γιατί μιλάμε για πολύ χλμ.

vstromgr
19/04/2009, 23:28
Εχει βγεί καλό το F312?? Γιατί δε βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά!!!


:)







MV AGUSTA F312
τιμη 24.500
ιπποδυναμη 183/13.000
ιπποδυναμη στον τροχο 165.7/10.900

Road67
19/04/2009, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
Εχει βγεί καλό το F312?? Γιατί δε βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά!!!


:)







MV AGUSTA F312
τιμη 24.500
ιπποδυναμη 183/13.000
ιπποδυναμη στον τροχο 165.7/10.900 Σοβαρολογώ οτι με αυτά τα λεφτά παίρνεις σπίτι.
'Η τη Haya και πάλι σου περισσεύουν :D

vstromgr
20/04/2009, 10:56
φιλε road 67
δηλωνεις guzzi lover ΑΡΑ δεν το βλέπεις πόσα ευρώ ανα άλογο έτσι δεν είναι (δεν διαφωνώ μαζί σου πάντως)
επίσης αν ξέρεις κανένα σπίτι στα 25000 πες να το πάρω!
να είσαι καλά!

nik7119
20/04/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ειδικά για το fazer ύστερα από 45.000 χλμ να λείπουν οι φατσούλες.
Κι όσο για το Στρόμα, ο λόγος που δεν το πήρα είναι οτι στα φανάρια και ειδικά στις ανηφόρες με δυσκολεύει λόγω ύψους. φιλε δεν εχω τπτ με το μχν σου,,απλα σε εμφανιση ειναι σχετικα αδιαφορο,,και σε γκαζι δεν σηγκρινεται με το gsr,,η τρυπα στις μεσεες ειναι πολυ αισθητη στο φαζερ:beer: :beer:

Road67
20/04/2009, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
φιλε road 67
δηλωνεις guzzi lover ΑΡΑ δεν το βλέπεις πόσα ευρώ ανα άλογο έτσι δεν είναι (δεν διαφωνώ μαζί σου πάντως)
επίσης αν ξέρεις κανένα σπίτι στα 25000 πες να το πάρω!
να είσαι καλά! Εσύ έχεις πμ :D

sakis46
21/04/2009, 17:45
Παιδια μην μαλλωνετε.Το θεμα ειναι να καβαλας μηχανη .Εγω εχω αλλαξει 7 μηχανες μεχρι τωρα και και καθε μηχανη με γεμιζε την συγκεκριμενη στιγμη που την ειχα. Οταν θελεις αλλαγη σε κατι καινουριο την αλλαζεις και αρχιζει ενας καινουριος ερωτας.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

nik7119
21/04/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Παιδια μην μαλλωνετε.Το θεμα ειναι να καβαλας μηχανη .Εγω εχω αλλαξει 7 μηχανες μεχρι τωρα και και καθε μηχανη με γεμιζε την συγκεκριμενη στιγμη που την ειχα. Οταν θελεις αλλαγη σε κατι καινουριο την αλλαζεις και αρχιζει ενας καινουριος ερωτας.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. μεχρι ποσους βαθμους την αφηνεις να ζεσταθει προτου να την ξεκινισεις,, σε περιοδο στρωσιματος??

sakis46
21/04/2009, 18:11
Μολις πανε 30 οι βαθμοι το ξεκινας μεχρι 3-4 χιλ. εως να πιασει τους 78 και μετα κανονικη οδηγηση.

nik7119
21/04/2009, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Μολις πανε 30 οι βαθμοι το ξεκινας μεχρι 3-4 χιλ. εως να πιασει τους 78 και μετα κανονικη οδηγηση. την καθε ταχητιτα μεχρι ποσες στροφες να την ανοιγω??εχω 15χλμ μονο κανει,,και μου μοιρισε ρε γαμωτο

sakis46
21/04/2009, 18:55
Στις 7000 στρ. παει με τα μισα γκαζια .Οποτε μεχρι τα 500 χλμ εκει ειναι το οριο σου .Απο τα 500 χλμ και πανω μεχρι τα 1000 που θα αλλαξεις τα πρωτα σου λαδια ανεβασε τισ στροφες μεχρι 8-10000.Απο τα λαδια και υστερα ανοιξε το μεχρι τερμα για να ανοιξει καλα ο κινητηρας και να μην σου ξαναμυρισει.

nik7119
21/04/2009, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Στις 7000 στρ. παει με τα μισα γκαζια .Οποτε μεχρι τα 500 χλμ εκει ειναι το οριο σου .Απο τα 500 χλμ και πανω μεχρι τα 1000 που θα αλλαξεις τα πρωτα σου λαδια ανεβασε τισ στροφες μεχρι 8-10000.Απο τα λαδια και υστερα ανοιξε το μεχρι τερμα για να ανοιξει καλα ο κινητηρας και να μην σου ξαναμυρισει. δλδ μεχρι τα 500 χλμ να αλαζω τις ταχητιτες με οριο τις 7000 στροφες?πολλες δεν ειναι?

sakis46
21/04/2009, 19:35
Αφου το κοκκινο ειναι στις 14000 στις 7000 πας με τις μισες στροφες του κινητηρα

nik7119
21/04/2009, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis46
Αφου το κοκκινο ειναι στις 14000 στις 7000 πας με τις μισες στροφες του κινητηρα εσυ μεχρι τις 7000 το πηγαινες οταν το εστρωνες?

valantis8
21/04/2009, 20:39
κατ αρχήν καλορίζικο, κι εγω μεχρι τα 1000 χλμ το άνοιγα μεχρι τις 6500-7000 να σου μυριζει λογικο γιατι καινουργίλα είναι, μην το φοβασαι το μοτόρι τα λέει όλα, καλοταξιδο και σιδερένιο πάντα.
Μετα τα 1500χλμ πιές του το αίμα....:alien: :alien: :alien: :alien:

nik7119
21/04/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8
κατ αρχήν καλορίζικο, κι εγω μεχρι τα 1000 χλμ το άνοιγα μεχρι τις 6500-7000 να σου μυριζει λογικο γιατι καινουργίλα είναι, μην το φοβασαι το μοτόρι τα λέει όλα, καλοταξιδο και σιδερένιο πάντα.
Μετα τα 1500χλμ πιές του το αίμα....:alien: :alien: :alien: :alien: νασαι καλα φιλε,,στο ζεσταμα,,ποσους βαθμους πρεπει να δειξει και μετα να ξεκινησεις?

valantis8
21/04/2009, 20:53
κοιτα αντικειμενικα ολα τον χειμωνα στους 50-55 ξεκινούσα, τωρα που οι θερμοκρασιες είναι 20+ με 30-35 ξεκινάω αλλα χαλαρά. δεν εχει προβημα το μοτορι φυσαει.

nickald
21/04/2009, 20:58
Στο ζεσταμα μολις σου δειξει ενδειξη θερμοκρασιας εφυγες

Μαλακά μεχρι να παει 50-55


Στρωσιμο 5000-7000 μεχρι το πρωτο σερβις

μετα ξεπατωμα κανονικο

Suzuki εχεις

nik7119
21/04/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8
κοιτα αντικειμενικα ολα τον χειμωνα στους 50-55 ξεκινούσα, τωρα που οι θερμοκρασιες είναι 20+ με 30-35 ξεκινάω αλλα χαλαρά. δεν εχει προβημα το μοτορι φυσαει. ολες τις ταχητες τις γεμιζες μεχρι τις 7000?

nik7119
21/04/2009, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Στο ζεσταμα μολις σου δειξει ενδειξη θερμοκρασιας εφυγες

Μαλακά μεχρι να παει 50-55


Στρωσιμο 5000-7000 μεχρι το πρωτο σερβις

μετα ξεπατωμα κανονικο

Suzuki εχεις μεχρι τις ποσες στροφες να αλαζω την καθε ταχητητα,,γιατι μετα τις 5000,,,νομιζω πως πολυμουγκριζει

nickald
21/04/2009, 21:11
Μην αγχώνεσαι βρε

Ασ' το να μουγκριζει

Άλλαζε ταχυτητες ομαλα αναλογα με την περιπτωση.... Δεν ειναι υποχρεωτικο να γεμισεις την 2α μεχρι τις 7000 για να βαλεις 3η.

nik7119
21/04/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Μην αγχώνεσαι βρε

Ασ' το να μουγκριζει

Άλλαζε ταχυτητες ομαλα αναλογα με την περιπτωση.... Δεν ειναι υποχρεωτικο να γεμισεις την 2α μεχρι τις 7000 για να βαλεις 3η. ok :beer: :beer:

nik7119
25/04/2009, 21:11
σηνεπιβατη,,μετα τα 1000?η τα 1600?

sakis46
25/04/2009, 21:28
Εγω κυκλοφορω με συνεπιβατη απο την αρχη καθημερινα.Τωρα εχω 4000 χλμ

nik7119
25/04/2009, 22:45
απο μανιταρια ποια προτεινετε?

nickald
25/04/2009, 23:54
Ειχα της Puig μεχρι που εφαγα την σαβουρδα

Μετα εβαλα κατι αλλα ιταλικα απο το ebay

Της puig παντως κανουν καλη δουλεια

nik7119
26/04/2009, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Ειχα της Puig μεχρι που εφαγα την σαβουρδα

Μετα εβαλα κατι αλλα ιταλικα απο το ebay

Της puig παντως κανουν καλη δουλεια τα μαμα τι λενε?

nickald
26/04/2009, 19:23
εμενα δεν μου αρεσουν οπως και τα περισσοτερα της μαμας

valantis8
26/04/2009, 20:17
εγω έβαλα της μπαρακούντα πανέμορφα, και αχρείαστα να είναι:D :D :D

vstromgr
08/05/2009, 10:37
αν έχει κανείς καμιά ιδέα....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=79705

akispoulis
09/05/2009, 14:46
ρε αδελφια λεω να παρω GSR .τι λετε? φοραει το ιδιο μπροστινο με το SV 1000?

oulas
21/05/2009, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispoulis
ρε αδελφια λεω να παρω GSR .τι λετε? φοραει το ιδιο μπροστινο με το SV 1000?

Παιδια 2 ερωτησεις:
1.Ποσο εχει η αλλαγη στα τακακακια μπρος και πισω.
2 Ειναι λογικο να θελουν αλλαγμα στι 13.000 χλμ με εντονη χρηση?

Οδιγισα ενα που ενδιαφερομαι να αγορασω και εκτος απο τα φθαρμενα τακακια ειδα οτι ειναι και λιγο μεγαλη η διαδρομη στον συμπλεκτη. Βεβαια δεν εχω οδιγιση αλλο gsr για να κρινω, αλλα η διαδρομη στον συμπλεκτη μου φανηκε ιδια με αυτην του cbf250 που εχω. Θα περιμενα λογικα να ειναι πιο κοντη η διαδρομη σωστα?

nickald
21/05/2009, 20:46
Ειμαι πλεον 23000 με εντονη χρηση και εχουν ακομα καναδυο χιλιαδες κμ πανω τα τακακια μου...

Τα πισω εχουν και πολυ περισσοτερο....


Η αλλαγη ειναι ευκολη υποθεση

Τα αγοραζεις και τα βαζεις μονος σου να μη σου πιασουν τον κωλο :P

Η διαδρομη του συμπλεκτη ειναι λογικη θα ελεγα.... ουτε μεγαλη ουτε μικρη.... βεβαια δεν ξερω πως το εννοεις..