PDA

View Full Version : Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19

daz
15/02/2017, 15:13
Aπο που τις παίρνεις τόσα στην Ελλάδα? Είχα παρει τελευταία φορά σε αυτα τα χρήματα απ το Uride DID X ring 530 και γραναζια, αλλά χωρίς λαστιχάκι βέβαια στο εμπρός γρανάζι.


Από makina θεσ/κη.

http://makinaparts.com/lang-en/368-yamaha?orderby=name&orderway=asc

Για το δικό μου πχ (βάζω φωτό γιατί δεν παίζει το λινκ όταν επιλέγεις μοντέλο) ανάλογα την αλυσίδα και τα γρανάζια, η τιμή παίζει από 95 μέχρι 120 (για did μιλάω) ανάλογα με την μάρκα στα γρανάζια και αν η αλυσίδα έχει O ring ή Χ ring ή είναι χρυσή.

Απ' τις δυο φορές που πήρα (ή τρεις? δεν θυμάμαι!) μόνο την τελευταία το εμπρός γρανάζι είχε αυτό το λάστιχο. (θα κοιτάξω τι μάρκα είναι και θα σου πω όταν μπορέσω).

378762

BLiTzER
15/02/2017, 15:18
Πχ η VX2 520 της DID προτείνεται για μέρχρι 600 κυβικά και πάλι σε 520 η ZVM-X προτείνεται για μέχρι 1200cc
Μιλάμε για ίδιο γεωμετρικά τύπο καδένας αλλά η 2η έχει μεγαλύτερη αντοχή σε έλξη και καλύτερο δείκτη φθοράς (πάντα σύμφωνα με τους πίνακες της DID).

Με μια γρήγορη ματιά στα sites των κατασκευαστών, η 525XSR2 της AFAM (4180 daN) είναι μάλλον αντίστοιχη της 525VX της DID (41.0 KN), ενώ η 525ZVM-X της DID (46.3 KN) είναι πιο κοντά στην 525XHR3 της AFAM (4890 daN).

(1 KN = 100 daN, σωστά γέροντα; :p)

100€ είχε η αλυσίδα του ανθρώπου, στο λινκ που έδωσε.

daz
15/02/2017, 15:23
Και πιο βασικές/φθηνές αλυσίδες, που όχι, δεν είναι "ενισχυμένες" και δε θα τις έβαζα σε τέτοιο μηχανάκι.



Εννοείς αυτές που δεν έχουν ορινγκ?
Το κάθε μηχανάκι θέλει την αλυσίδα του. Δεν μπορείς να βάλεις αλυσίδα που είναι για καθαρόαιμα στο zxr. Το ίδιο λάθος είναι να πάω και εγώ να βάλω μια αλυσίδα που είναι για 1200 κυβικά μηχανάκι, στα 43 μουλάρια που βγάζει το τενεκέ.



Εννοούν ΚΑΙ σε κρουστικά φορτία (εκτός των εφεκλυστικών) και συνηθως αφορά σε απλή εξωτερική σκλήρυνση..

(την οποία σκλήρυνση την πληρωνουν τα γραναζια, βεβαιως βεβαιως...)

Α, οκ. Αυτό μπορώ να το καταλάβω! :beer:

BLiTzER
15/02/2017, 15:27
Εννοείς αυτές που δεν έχουν ορινγκ?
Το κάθε μηχανάκι θέλει την αλυσίδα του. Δεν μπορείς να βάλεις αλυσίδα που είναι για καθαρόαιμα στο zxr. Το ίδιο λάθος είναι να πάω και εγώ να βάλω μια αλυσίδα που είναι για 1200 κυβικά μηχανάκι, στα 43 μουλάρια που βγάζει το τενεκέ.


Ναι, προφανώς, αλλά υπάρχουν μηχανάκια με αρκετές διαθέσιμες επιλογές αλυσίδας και κάποιος μπορεί να επιλέξει τη φθηνή, που δεν είναι "ενισχυμένη". Κάποιος άλλος μπορεί να βάλει σούπερ ενισχυμένη σε CBR 250R. Σίγουρα υπάρχουν και παντελώς ακατάλληλοι τύποι για το κάθε μηχανάκι, αλλά συνήθως ο ιδιοκτήτης έχει τουλάχιστον 2-3 επιλογές που δουλεύουν.

daz
15/02/2017, 15:32
Με μια γρήγορη ματιά στα sites των κατασκευαστών, η 525XSR2 της AFAM (4180 daN) είναι μάλλον αντίστοιχη της 525VX της DID (41.0 KN), ενώ η 525ZVM-X της DID (46.3 KN) είναι πιο κοντά στην 525XHR3 της AFAM (4890 daN).

(1 KN = 100 daN, σωστά γέροντα; :p)

100€ είχε η αλυσίδα του ανθρώπου, στο λινκ που έδωσε.

Με λίγα λόγια ππρια σουπερ ενισχυμένη είναι! :lol: Ίδια με τη δικιά μου είναι!

Αν προσπαθήσουμε αυθαίρετα να μετατρέψουμε μια μονάδα μέτρησης εφελκυσμού σε μονάδα μέτρησης βάρους με την οποια είμαστε περισσοτερο εξοικειωμένοι και γλιτώσουμε το ξύλο απ' τον γέροντα, θα διαπιστώσουμε ότι αυτές οι δύο δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, στην αντοχή. Πιθανότατα να έχουν την διαφορά που είπε ο oldman όμως.

BLiTzER
15/02/2017, 15:36
Ναι, δεν έχω ιδέα. Δίνουν και άλλα χαρακτηριστικά/τιμές στο site, αλλά δεν ξέρω ποια από αυτά είναι χρήσιμα. :p Θα ήταν καλά να μας διαφωτίσει όποιος γνωρίζει.

378763

sapila racing
15/02/2017, 16:02
Εννοείς αυτές που δεν έχουν ορινγκ?
Το κάθε μηχανάκι θέλει την αλυσίδα του. Δεν μπορείς να βάλεις αλυσίδα που είναι για καθαρόαιμα στο zxr. Το ίδιο λάθος είναι να πάω και εγώ να βάλω μια αλυσίδα που είναι για 1200 κυβικά μηχανάκι, στα 43 μουλάρια που βγάζει το τενεκέ.


Κι όμως το τενεκέ με τα 43 μουλάρια σαν μονοκύλινδρο την τσακίζει στα κρουστικά φορτία την αλυσίδα, ειδικά οταν αναπόφευκτα θα σκορτσάρει.
Μου κάνει εντύπωση που έχει 520 να σου πω την αλήθεια.

Για το βάρος που γραφτηκε και αναφέρεται στα χαρακτηριστικά κάθε αλυσίδας, να πω οτι είναι πολύ σημαντικό και όχι μονο για τις επιδόσεις αλλά ακόμα και για την λειτουργία της ανάρτησης και άλλα πολλά.
Καποτε ειχα παραμυθιαστεί γιατί το SR500 που καβαλούσα διέλυε τις αλυσίδες (530 εχει) για πλάκα κι είχα βάλει μια tsubaki super duper ενισχυμένη η οποία ήτα του τύπου με τα πλακακια σαν ερπύστριας με φλατ πλευρες, και είχε τεράστιο βάρος το οποίο είχε τελικα αρνητική επιδραση σε όλα.
Στο τέλος αντι να χαλάσει αυτη μου διέλυσε την γραναζιέρα, αλλά αυτό είναι αλλη ιστορία...

daz
15/02/2017, 16:45
Ναι, προφανώς, αλλά υπάρχουν μηχανάκια με αρκετές διαθέσιμες επιλογές αλυσίδας και κάποιος μπορεί να επιλέξει τη φθηνή, που δεν είναι "ενισχυμένη". Κάποιος άλλος μπορεί να βάλει σούπερ ενισχυμένη σε CBR 250R. Σίγουρα υπάρχουν και παντελώς ακατάλληλοι τύποι για το κάθε μηχανάκι, αλλά συνήθως ο ιδιοκτήτης έχει τουλάχιστον 2-3 επιλογές που δουλεύουν.

Βασικά οι μόνες επιλογές που έχει είναι ως προς την μάρκα, τα ο,χ,ζ ρινγκ και το χρώμα. Οτιδήποτε άλλο είναι...
α. λάθος
β. υπερβολή
γ. για ειδικές καταστάσεις


Έριξα μια ματιά στο σαιτ του κατασκευαστή. Έχει πολλά μοντέλα φυσικά, συμπεριλαμβανομένου και αυτών που είπε ο oldman. To κάθε μοντέλο είναι για συγκεκριμένο μηχανάκι ή μάλλον για συγκεκριμένη χρήση. Γιατί στο δικό μου μπορώ κάλλιστα να βάλω και χωρις ορινγκ αν το στήσω για αγώνα trial χωρίς να είναι καθόλου λάθος.

Οι stantard αλυσίδες (δλδ οι φερόμενες ως μη ενισχυμένες, δίχως ορινγκ κτλ) αντέχουν πάνω από 30Κν για την 520πχ, που σημαίνει ότι δεν είναι καθόλου μη ενισχυμένες. Ο δείκτης αντοχής γήρατος όμως είναι πολύ μικρός ακριβώς διότι δεν έχουν ορινγκ και όχι επειδή δεν είναι ενισχυμένες.

Στα δυο μοντέλα που έβαλες οι διαφορές είναι πολύ μικρές για τις 520 και μικρές για τις 525. Και οι δύο μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολύ δυνατά μηχανάκια χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι zvm x σε διάσταση πάνω απο 520 μπορεί να αντέξει λίγο περισσότερο χρόνο σε πολύ δυνατά μηχανάκια (δείκτης γήρατος και όχι αντοχής) διότι έχει πιο χοντρούς κρίκους. Σε πιο αδύναμα μηχανάκια όχι μόνο δε θα υπάρξει διαφορά αλλά θα υπάρξει μείωση των επιδόσεων λόγο βάρους. Όσο αφορά την αντοχή στον εφελκυσμό είναι τόσο μικρές οι διαφορές που πραγματικά δεν αξίζει να το συζητάμε.
Καμία απ' τις δυο δεν έχουν επιφανειακή σκλήρυνση ή κάτι τέτοιο.

Απλά είναι φτιαγμένες για να κάνουν τη διαφορά (μικρή η μεγάλη) σε συγκεκριμένα μηχανάκια η κάθε μια. Οπότε καμία δεν είναι πιο ενισχυμένη απ' την άλλη.

BLiTzER
15/02/2017, 16:52
Νομίζω το "ενισχυμένη" είναι απλά ένας μαρκετινίστικος όρος, για την ευκολότερη κατανόηση των - άσχετων - πελατών περισσότερο κι όχι τόσο για τα χαρακτηριστικά της αλυσίδας. Π.χ. η XMR δηλώνεται ως "heavy duty" στο site, ενώ οι ακριβότερες ως "reinforced", "super reinforced" κτλ κτλ. Μάλλον, ναι, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα τόσο ψάξιμο.

daz
15/02/2017, 16:59
Κι όμως το τενεκέ με τα 43 μουλάρια σαν μονοκύλινδρο την τσακίζει στα κρουστικά φορτία την αλυσίδα, ειδικά οταν αναπόφευκτα θα σκορτσάρει.
Μου κάνει εντύπωση που έχει 520 να σου πω την αλήθεια.

Για το βάρος που γραφτηκε και αναφέρεται στα χαρακτηριστικά κάθε αλυσίδας, να πω οτι είναι πολύ σημαντικό και όχι μονο για τις επιδόσεις αλλά ακόμα και για την λειτουργία της ανάρτησης και άλλα πολλά.
Καποτε ειχα παραμυθιαστεί γιατί το SR500 που καβαλούσα διέλυε τις αλυσίδες (530 εχει) για πλάκα κι είχα βάλει μια tsubaki super duper ενισχυμένη η οποία ήτα του τύπου με τα πλακακια σαν ερπύστριας με φλατ πλευρες, και είχε τεράστιο βάρος το οποίο είχε τελικα αρνητική επιδραση σε όλα.
Στο τέλος αντι να χαλάσει αυτη μου διέλυσε την γραναζιέρα, αλλά αυτό είναι αλλη ιστορία...

Αλυσίδα άλλαζα κάθε 20,000 με τις regina και κάθε 30,000 με 37,000 (δεν τις συντηρώ σωστά) με did.

Καμία φορά δεν άλλαξα αλυσίδα λόγο υπερβολικής φθοράς, τις άλλαζα λόγο κολλημένων κρίκων. Ακόμα και αυτήν που την κράτησα 37,000χλμ! Και όχι, δεν οδηγώ καθόλου ήρεμα, απόδειξη ότι δεν μπορώ να κρατήσω πίσω λάστιχο με τίποτα.

Θέλω να πω ότι δεν μου "τέντωσε" καμία αλυσίδα.

Αν τις άλλαζα επειδή τις έκανε λάστιχο, μπορεί να έβαζα την zvmx αντί για την vx2 ώστε να μου αντέξει λιιιιγο περισσότερο (ίσως) αν και στην διάσταση 520 η αντοχή δεν έχει καμία διαφορά απ' τον κατασκευαστή ενώ η ανθεκτικότητα είναι μόλις 2κν περισσότερη (ππρια δλδ).

Αν είχα πιο δυνατό μηχανάκι με 525 αλυσίδα και μου έκανε λάστιχο την vx2 θα έβαζα την zvmx για να αντέξει περισσότερο χρόνο ή θα παρέμενα στην vx2 για καλύτερες επιδόσεις (η αντοχή στον εφελκισμό ππρια διαφορές έχει και πάλι).
Αν είχα αδύναμο μηχανάκι με 525 θα ήταν λάθος να βάλω την zvmx γιατί θα μείωνα τις επιδόσεις χωρίς να πετύχω τίποτα απολύτως.

Το παραμύθι με τις σουπερ ντούπερ ενισχυμένες κρατάει (κατά τη γνώμη μου, για να μη το παίξω και τερενς) από την δεκαετία του 90 που οι αλυσίδες ήταν λίγο για κλάματα και τα ορινγκ τα είχαμε μόνο για να πιάνουμε κοτσίδα τη χαίτη.

daz
15/02/2017, 17:10
Νομίζω το "ενισχυμένη" είναι απλά ένας μαρκετινίστικος όρος, για την ευκολότερη κατανόηση των - άσχετων - πελατών περισσότερο

Και εγώ πιστεύω ότι γι' αυτό γίνεται αλλά δυστυχώς έχει σαν αποτέλεσμα να πιανόμαστε κορόιδα και να ψωνίζουμε την σουπερ ενισχυμένη "για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο" ότι βάλαμε την καλύτερη. Στην ουσία μπορεί να πετάξαμε απλά λεφτά και επιδόσεις, χωρίς αντίκρισμα σε αντοχή ή ανθεκτικότητα.

Γι' αυτό ρώτησα για ποιο μηχανάκι προορίζονταν η αλυσίδα. Το "το μηχανάκι μου παίρνει 525 και έβαλα την πιο ενισχυμένη" εμένα δε μου λέει τίποτα! Και γμα τα 20, 30 ευρώ παραπάνω που μπορεί να έχει. Η απόδοση από μια απλά βρώμικη - κακοσυντηρημένη αλυσίδα, μπορεί να μειωθεί από 2 έως και πάνω από 4 άλογα. Βάλε τώρα και το έχτρα άχρηστο βάρος της σούπερ ενισχυμένης να δεις ότι απλά η αγορά της ήταν τεράστιο λάθος.
Και δε θα αντέξει και παραπάνω!

amyroukai
15/02/2017, 17:28
ΣουπΧιά μην μας καταστρέφεις τα όνειρα λέμε.

Δηλαδή πόση ενίσχυση ψωνίζουμε; Ο ιταλικός μύθος θέλει αναλώσιμα, να μην του πάρω σούπερ-τούρμπο-ιντερκούλερ αλυσίδα, να πάρω απλή ιντζέξιο-ράμπιτ; :lol:

990mits
15/02/2017, 17:32
.....................................................
........................ Η απόδοση από μια απλά βρώμικη - κακοσυντηρημένη αλυσίδα, μπορεί να μειωθεί από 2 έως και πάνω από 4 άλογα. Βάλε τώρα και το έχτρα άχρηστο βάρος της σούπερ ενισχυμένης να δεις ότι απλά η αγορά της ήταν τεράστιο λάθος.
Και δε θα αντέξει και παραπάνω!


Ετσι ακριβώς...Ψωνίζουμε το ακριβότερο προϊόν και μετά περιμένουμε αυτό να αποδείξει την αξία του.
Πόσοι κάνουμε σωστή συντήρηση ?
Επειτα καλές και οι σούπερ ενισχυμένες στο πίνακα όμως των εργοστασίων αναφέρεται και το βάρος. Θέλουμε την βαρύτερη αλυσίδα ή μια λίγο ελαφρύτερη... Πως ακριβώς ορίζουμε το καλύτερη ? ψάχνεσαι για επιδόσεις ή ταξίδι ?
π.χ. η afam 525 xsr ζυγίζει 1,9 κιλά, ενώ η xhr 2,06 κιλά (ανα 100 πλακάκια πάντα)και η did zvmx 2,11 κιλά, ποιά είναι η καλύτερη ? Ο μηχανικός μου, μου είχε πεi η xsr.

Οπότε ψωνίζουμε σύμφωνα με το εργοστάσιο μας ή διαφοροποιούμαστε ελαφρώς για να καλύψουμε συγκεκριμένες ανάγκες μας.

daz
15/02/2017, 17:37
ΣουπΧιά μην μας καταστρέφεις τα όνειρα λέμε.

Δηλαδή πόση ενίσχυση ψωνίζουμε; Ο ιταλικός μύθος θέλει αναλώσιμα, να μην του πάρω σούπερ-τούρμπο-ιντερκούλερ αλυσίδα, να πάρω απλή ιντζέξιο-ράμπιτ; :lol:

θα στο πω απλά για να το καταλάβεις.

520φοράει?

Θα πάρεις την φθηνότερη 520 με οχζ ρινγκ.

Η vx2 της did είναι μια καλή επιλογή. Η άλλη η φθηνότερη με τα Ο ρινγκ (η vx2 έχει Χ) με τα 90τόσα είναι πάλι μια χαρά (νομίζω την είχα βάλει και αυτή).

Για όποιον φοβάται μη του κοπεί η αλυσίδα θα πω μόνο ότι πολλοί με ss βάζουν ένα νούμερο (πάχος) μικρότερο, για καλύτερες επιδόσεις.

Δεν κόβεται αλλά ο ρυθμιστής θα φτάσει στο τέρμα σε λιγότερα χλμ.

(πρεσαριστή βάλε ή fix, μη βάλεις με ασφάλεια).



Εδιτ. Καμία απ' τις παραπάνω δε θα καταφέρει να τεντώσει το παρτάλι σου, εκτός και αν τις τανύσεις στο τέρμα και χοροπηδάς στη σέλα.
Δες και τα αντίστοιχα μοντέλα σε αφαμ. Πάρε την ελαφρύτερη.

azar41
15/02/2017, 17:46
Στο Freewind η μαμά Suzuki βάζει DID 525 V9 ,προφανώς τρώει λίγα άλογα αλλά είναι σε άριστη κατάσταση μετά απο 80.000 χιλ και σωστή συντήρηση.

Konstantinos
15/02/2017, 20:42
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από αλυσίδες.
Ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο έκανα και άκουσα και τη γνώμη του μηχανικού.
Αυτός μου πρότεινε AFAM και είπε ότι τις προτιμά και ο ίδιος στο MX του όταν τρέχει σε αγώνες.
Για τις DID μου είπε ότι όταν είναι φορεμένες μαμά σε μηχανάκια είναι μια χαρά, αλλά για κάποιο λόγο έχει διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο καλές όταν μπαίνουν ως αλλαγή.
Ο τύπος που διάλεξα είναι ένας από τους κορυφαίους της AFAM αλλά όχι ο top.
Η AFAM τον προτείνει για μοτό 500-1000 cc και για χρήση street/sport, άρα είναι μια χαρά για το ZR7, που σημειωτέον έχει υψηλότερη ροπή από οποιοδήποτε 600άρι.
http://www.afam.com/images/downloads/catalogue/AFAM_CAT_EN.pdf

Η τιμή (160€) είναι μαζί με τα γρανάζια (τα οποία είναι με λαστιχάκια) και εργασία.
Ίσως είναι υπερβολή για μένα που οδηγώ αρκετά ήρεμα και δεν κάνω πολλά χλμ.
Όμως σκέφτηκα ότι πιθανότατα δεν θα αλλάξω ξανά αλυσίδα στη συγκεκριμένη μηχανή, οπότε ας βάλω κάτι καλό.

daz
15/02/2017, 21:02
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από αλυσίδες.
Ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο έκανα και άκουσα και τη γνώμη του μηχανικού.
Αυτός μου πρότεινε AFAM και είπε ότι τις προτιμά και ο ίδιος στο MX του όταν τρέχει σε αγώνες.
Για τις DID μου είπε ότι όταν είναι φορεμένες μαμά σε μηχανάκια είναι μια χαρά, αλλά για κάποιο λόγο έχει διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο καλές όταν μπαίνουν ως αλλαγή.
Ο τύπος που διάλεξα είναι ένας από τους κορυφαίους της AFAM αλλά όχι ο top.
Η AFAM τον προτείνει για μοτό 500-1000 cc και για χρήση street/sport, άρα είναι μια χαρά για το ZR7, που σημειωτέον έχει υψηλότερη ροπή από οποιοδήποτε 600άρι.
http://www.afam.com/images/downloads/catalogue/AFAM_CAT_EN.pdf

Η τιμή (160€) είναι μαζί με τα γρανάζια (τα οποία είναι με λαστιχάκια) και εργασία.
Ίσως είναι υπερβολή για μένα που οδηγώ αρκετά ήρεμα και δεν κάνω πολλά χλμ.
Όμως σκέφτηκα ότι πιθανότατα δεν θα αλλάξω ξανά αλυσίδα στη συγκεκριμένη μηχανή, οπότε ας βάλω κάτι καλό.

Μια χαρά είναι και η αλυσίδα και η τιμή! ;)

Για την τιμή έκανα λάθος στην αρχή και τα υπόλοιπα είναι απλά συζήτηση για τους τίτλους των σουπερ ενισχυμένων στα διάφορα σάιτ και πως εκλαμβάνονται από εμάς. :beer:

sapila racing
16/02/2017, 09:27
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από αλυσίδες.
Ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο έκανα και άκουσα και τη γνώμη του μηχανικού.
Αυτός μου πρότεινε AFAM και είπε ότι τις προτιμά και ο ίδιος στο MX του όταν τρέχει σε αγώνες.
Για τις DID μου είπε ότι όταν είναι φορεμένες μαμά σε μηχανάκια είναι μια χαρά, αλλά για κάποιο λόγο έχει διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο καλές όταν μπαίνουν ως αλλαγή.
Ο τύπος που διάλεξα είναι ένας από τους κορυφαίους της AFAM αλλά όχι ο top.
Η AFAM τον προτείνει για μοτό 500-1000 cc και για χρήση street/sport, άρα είναι μια χαρά για το ZR7, που σημειωτέον έχει υψηλότερη ροπή από οποιοδήποτε 600άρι.
http://www.afam.com/images/downloads/catalogue/AFAM_CAT_EN.pdf

Η τιμή (160€) είναι μαζί με τα γρανάζια (τα οποία είναι με λαστιχάκια) και εργασία.
Ίσως είναι υπερβολή για μένα που οδηγώ αρκετά ήρεμα και δεν κάνω πολλά χλμ.
Όμως σκέφτηκα ότι πιθανότατα δεν θα αλλάξω ξανά αλυσίδα στη συγκεκριμένη μηχανή, οπότε ας βάλω κάτι καλό.

Η αλυσίδα που πήρες είναι πολύ καλή όπως εγραψα και παραπάνω. Αν στα γρανάζια που πήρες το εμπρός έχει και λάστιχο μάλλον πήρες τα original γρανάζια που ειναι ακριβά οπότε δικαιολογείται η τιμή.

Αυτό που έγραψες σχετικά με την ροπή του ZR7 σε σχέση με τα 600ρια δεν ισχύει. Ισα ίσα σε σχέση με ενα σχετικά παλιό R6 του 2004 το ZR7 έχει λιγότερη μέγιστη ροπή (63 Nm στις 7500 στροφες), απλά την βγάζει σε πιο χαμηλές στροφές.
Το R6 του 04 έχει 68.5 Nm στις 12000 στροφές.

Konstantinos
16/02/2017, 10:52
Αυτό που έγραψες σχετικά με την ροπή του ZR7 σε σχέση με τα 600ρια δεν ισχύει. Ισα ίσα σε σχέση με ενα σχετικά παλιό R6 του 2004 το ZR7 έχει λιγότερη μέγιστη ροπή (63 Nm στις 7500 στροφες), απλά την βγάζει σε πιο χαμηλές στροφές. Το R6 του 04 έχει 68.5 Nm στις 12000 στροφές.
Συμφωνώ μαζί σου. Απλά, όταν λέω ότι το ZR7 έχει υψηλότερη ροπή από τα 600άρια, δεν εννοώ τη μέγιστη, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, αλλά τη ροπή στις μεσαίες που μετράει στην πραγματική ζωή. Το ZR7 έχει ένα οροπέδιο ροπής πάνω από 50 Nm μεταξύ 4.000 - 8.000 rpm (αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το διάγραμμα). Χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις 600άρι με τέτοια ροπή στις μεσαίες.

sapila racing
16/02/2017, 11:08
Συμφωνώ μαζί σου. Απλά, όταν λέω ότι το ZR7 έχει υψηλότερη ροπή από τα 600άρια, δεν εννοώ τη μέγιστη, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, αλλά τη ροπή στις μεσαίες που μετράει στην πραγματική ζωή. Το ZR7 έχει ένα οροπέδιο ροπής πάνω από 50 Nm μεταξύ 4.000 - 8.000 rpm (αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το διάγραμμα). Χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις 600άρι με τέτοια ροπή στις μεσαίες.

Ναι στις μεσαίες έχει καλή ροπή το ZR7, κάτι που δεν εχουν τα υψηλόστροφα SS 600ρια, αλλά αν συγκρίνεις το διάγραμμα ροπής/ισχύος του ZR7 με του Honda CBF600 που έχει πιο ήπια ρυθμισμένo κινητήρα απο τα SS θα δείς οτι τα διαγράμματα είναι πολύ παρόμοια και με πολύ παρόμοιες τιμές, ενώ το CBF δεν έχει το πολύ ενοχλητικό κόμπιασμα στις 2000-25000 στροφές που χαντακώνει το ZR7 και που δύσκολα διορθώνεται.
Το είχα διορθώσει εν μέρει με αλλαγές σε ζιγκλερ/βελόνες κλπ στα καρμπ στο δικό μου ZR7 αλλά δύσκολα εξαφανίζεται.
Η καλή ροπή στις μεσαίες στο ZR7 προέρχεται απο τον συνδυασμό κυβικών και 2βαλβιδου κινητήρα ενώ το κόμπιασμα στις 2000 στροφές προέρχεται απο αναγκαίες ρυθμίσεις που χρειάζονταν για να ξεπεράσει τα όρια ρύπων.

BLiTzER
16/02/2017, 11:47
Το ZR7 έχει ένα οροπέδιο ροπής πάνω από 50 Nm μεταξύ 4.000 - 8.000 rpm (αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το διάγραμμα).

Βρήκα το διάγραμμα, φίλε.

378790

Konstantinos
16/02/2017, 12:07
@sapila racing:
Είσαι πάντα πολύτιμη πηγή γνώσεων όσον αφορά το ZR7.
@BLiTzeR:
Δεν είναι του ZR7 νομίζω. Διακρίνω οροπέδιο πάνω από 70 Nm μεταξύ 3 - 11k rpm με μια μικρή τρύπα στις 4.5k.

Konstantinos
19/03/2017, 17:46
Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;

o teos
19/03/2017, 17:48
Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;

Όχι απλά υπάρχει πρόβλημα...είναι σαν να κοιτάει το ένα μάτι δεξιά το άλλο αριστερά :rolleyes:

teogtp
19/03/2017, 22:57
Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;

Αυξάνονται οι φθορές στα γρανάζια -αλυσιδα-ελαστικό και ρουλεμάν τροχού.

mankam
20/03/2017, 09:05
Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευστάθειας το οποίο είναι αντιληπτό στις υψηλές ταχύτητες.

Konstantinos
20/03/2017, 12:21
Η διαφορά στα σημάδια ευθυγράμμισης που ανέφερα προέκυψε μετά από αλλαγή αλυσίδας.
Πήγα στο μηχανικό που την άλλαξε για να ξανακάνει τη ρύθμιση και παρότι το πρόσεξε ιδιαίτερα, η διαφορά παρέμεινε.
Μάλλον εκεί κάθεται ο τροχός πλέον.

o teos
20/03/2017, 12:31
Κοιτα δεν ξερω που καθεται τι αλλα...ολα μα ολα τα μανιουαλ λενε να αντιστοιχεί η αριστερη με τη δεξια μερια-σημαδια ακριβως..εκτος αν ειναι κατι στραβο και το εφερε ο μαστωρας ετσι στα ισια του οποτε παλι εχεις θεμα!!:rolleyes:

sapila racing
20/03/2017, 14:06
Η διαφορά στα σημάδια ευθυγράμμισης που ανέφερα προέκυψε μετά από αλλαγή αλυσίδας.
Πήγα στο μηχανικό που την άλλαξε για να ξανακάνει τη ρύθμιση και παρότι το πρόσεξε ιδιαίτερα, η διαφορά παρέμεινε.
Μάλλον εκεί κάθεται ο τροχός πλέον.

Aν ο τροχός κάθεται όντως στραβά τότε πρέπει να διορθωθεί άμεσα.

Ομως το ZR7 δυστυχώς έχει ενα θέμα με τους ρεγουλατόρους της αλυσίδας. Είναι λίγο της πλάκας το σύστημα, και τα πλακακια εχουν μεγαλύτερες τρύπες απ οτι έπρεπε με αποτέλεσμα να κινούνται πανω στο ψαλίδι χωρίς να κινείται ο άξονας.
Ετσι δείχνουν λίγο οτι ναναι στην πράξη αφού ρυθμίζεις σωστά βασει των ενδείξεων, σφίγγεις και οι ενδείξεις πανε περίπατο χωρίς να έχει κινηθεί ο άξονας.
Μπορείς να μετρήσεις σωστά αν εχεις ενα παχύμετρο και θα πρέπει να παρεις τις ίδιες ενδείξεις μετρώντας τα ίδια σημεία και απο τις 2 πλευρές για να είσαι σωστός.
πχ αν μετρήσεις την απόσταση απο τον αξονα του τροχού μεχρι το τερμα του ψαλιδιού.

yes-u
20/03/2017, 20:07
Aν ο τροχός κάθεται όντως στραβά τότε πρέπει να διορθωθεί άμεσα.

Ομως το ZR7 δυστυχώς έχει ενα θέμα με τους ρεγουλατόρους της αλυσίδας. Είναι λίγο της πλάκας το σύστημα, και τα πλακακια εχουν μεγαλύτερες τρύπες απ οτι έπρεπε με αποτέλεσμα να κινούνται πανω στο ψαλίδι χωρίς να κινείται ο άξονας.
Ετσι δείχνουν λίγο οτι ναναι στην πράξη αφού ρυθμίζεις σωστά βασει των ενδείξεων, σφίγγεις και οι ενδείξεις πανε περίπατο χωρίς να έχει κινηθεί ο άξονας.
Μπορείς να μετρήσεις σωστά αν εχεις ενα παχύμετρο και θα πρέπει να παρεις τις ίδιες ενδείξεις μετρώντας τα ίδια σημεία και απο τις 2 πλευρές για να είσαι σωστός.
πχ αν μετρήσεις την απόσταση απο τον αξονα του τροχού μεχρι το τερμα του ψαλιδιού.

To ίδιο που περιγράφεις ισχύει και στο bandit 650 (2007), όταν σφίγγω οι ρεγουλατόροι παίζουν και χάνουν τη μέτρηση. Πλέον, όπως λες με το παχύμετρο έλεγχο και δεν έχω εντοπίσει κανά τρέμουλο...

Konstantinos
23/03/2017, 21:08
Ετσι δείχνουν λίγο οτι ναναι στην πράξη αφού ρυθμίζεις σωστά βασει των ενδείξεων, σφίγγεις και οι ενδείξεις πανε περίπατο χωρίς να έχει κινηθεί ο άξονας.
Αυτό μου είπε και το παιδί στο συνεργείο, ότι ευθυγράμμιζε και μόλις έσφιγγε οι ενδείξεις άλλαζαν.

Μπορείς να μετρήσεις σωστά αν εχεις ενα παχύμετρο και θα πρέπει να παρεις τις ίδιες ενδείξεις μετρώντας τα ίδια σημεία και απο τις 2 πλευρές για να είσαι σωστός πχ αν μετρήσεις την απόσταση απο τον αξονα του τροχού μεχρι το τερμα του ψαλιδιού.
Είναι όμως σίγουρο ότι τα δύο μπράτσα του ψαλιδιού εξέχουν ακριβώς το ίδιο από τον άξονα του τροχού;

sapila racing
24/03/2017, 09:39
Αυτό μου είπε και το παιδί στο συνεργείο, ότι ευθυγράμμιζε και μόλις έσφιγγε οι ενδείξεις άλλαζαν.

Είναι όμως σίγουρο ότι τα δύο μπράτσα του ψαλιδιού εξέχουν ακριβώς το ίδιο από τον άξονα του τροχού;

Ναι είναι σίγουρο και είναι εύκολο να μετρήσεις σωστά.
Θυμάμαι οτι με είχε ψιλονευριάσει το θέμα γιατί είναι κατασκευαστικό λάθος, αλλά το λύνεις χωρίς πολύ κόπο.
Κι ο φίλος που έχει τώρα το παλιό μου ZR7 την ρυθμίζει έτσι όπως σου περιέγραψα και ειναι πάντα ΟΚ.

Konstantinos
24/03/2017, 09:47
Thanx! Θα το μετρήσω το συντομότερο.

bulmont
24/03/2017, 09:52
Μπορεί να γίνει και έλεγχος με ''μπακαλίστικη'' μέθοδο, γυρνώντας τον τροχό με την φορά της κίνησης και κοιτώντας από πίσω από την μοτό άν είναι
ευθυγραμισμένα τα γρανάζια μπροστά και πίσω. Αν δεν είναι η αλυσίδα κάνει ένα περίεργο ''κλώτσημα'' την στιγμή που φεύγει
από το πισινό γρανάζι ......................

amyroukai
24/03/2017, 09:58
Τώρα που το διαβάζω αυτό, θυμήθηκα ότι μετά την αλλαγή ελαστικών που μπήκε και βγήκε η πίσω ρόδα, είδα ένα "γυαλιστερό δαχτυλίδι" στο πίσω γρανάζι χτες... Που σημαίνει πως μπήκε στραβά και τρίβεται η αλυσίδα στο πλάι από τα δόντια.

noodles
24/03/2017, 20:45
Η διαφορά στα σημάδια ευθυγράμμισης που ανέφερα προέκυψε μετά από αλλαγή αλυσίδας.
Πήγα στο μηχανικό που την άλλαξε για να ξανακάνει τη ρύθμιση και παρότι το πρόσεξε ιδιαίτερα, η διαφορά παρέμεινε.
Μάλλον εκεί κάθεται ο τροχός πλέον.

μετρα ποσο αποσταση εχει το χειλος της ζαντας με το ψαλιδι και απο τις 2 πλευρες.
αν ειναι διαφορετικη η αποσταση και εχεις κανεις αρκετα χλμ ετσι, εχουν φαγωθει ανομοιομορφα τα γραναζια και τα τακακια...

SHOOTER045
24/03/2017, 20:55
μετρα ποσο αποσταση εχει το χειλος της ζαντας με το ψαλιδι και απο τις 2 πλευρες.
αν ειναι διαφορετικη η αποσταση και εχεις κανεις αρκετα χλμ ετσι, εχουν φαγωθει ανομοιομορφα τα γραναζια και τα τακακια...

Ποιο σωστα είναι απο τον άξονα του ψαλιδιού, στον άξονα του τροχού για να βρεις κέντρο

Ότι είπε και ο σαπιλα ποιο.πριν

Konstantinos
05/04/2017, 23:45
Όπως μου είπε ο μηχανικός (και διαπίστωσα και ο ίδιος), η καινούρια αλυσίδα έχει πάνω γράσο από τον κατασκευαστή της.
Μέχρι πόσα χλμ μπορούμε να κάνουμε πριν τη γρασάρουμε εμείς για πρώτη φορά;

daz
06/04/2017, 00:24
500 εκτός και αν βραχεί.

Konstantinos
26/04/2017, 08:25
Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί σχετικά με τη λίπανση της αλυσίδας.
Το service manual συνιστά σπρέι και, αν δεν υπάρχει, βαλβολίνη 90W.
Έβαζα για χρόνια σπρέι, αλλά δεν ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος.
Ένας μηχανικός μου είπε ότι το σπρέι δεν κάνει δουλειά αν δεν είναι κάποιο πολύ ακριβό και πρότεινε βαλβολίνη. Τη δοκίμασα και ίσως είναι καλύτερη αν εξαιρέσουμε ότι λερώνει.
Ένας άλλος μου είπε ότι το καλύτερο είναι το στερεό γράσο (πχ γρασογραφίτης) γιατί δεν φεύγει εύκολα, δεν λερώνει και προσφέρει καλύτερη λίπανση για περισσότερα χλμ.
Τελικά τι είναι καλύτερο;
Αν τα σπρέι δεν κάνουν σωστή δουλειά, τότε γιατί στο εμπόριο κυκλοφορούν μόνο τέτοια για τη λίπανση της αλυσίδας;

o teos
26/04/2017, 08:34
Βαλε σπρευ..ενα καλο για αλυσιδες μοτο και οχι πριονιου(wd40 και λοιπα) και εισαι οκ..καλη η βαλβολινη αλλα λερωνει και μετα απο καθε βολτα θα σαι με το πινελο..been there done that και γυρισα στο σπρευ της bellray:wave2:

takisdemi
27/04/2017, 19:05
Παιδιά ποιο θεωρείτε το καλύτερο καθαριστικό αλυσίδας;

nik69
27/04/2017, 20:52
Παιδιά ποιο θεωρείτε το καλύτερο καθαριστικό αλυσίδας;

Πινελακι και κηροζινη .

@topos
27/04/2017, 22:22
Απο που αγοραζετε την κηροζινη?
Μηπως εχουνε θεμα τα o-rings?

nik69
27/04/2017, 22:32
Απο που αγοραζετε την κηροζινη?
Μηπως εχουνε θεμα τα o-rings?

Βενζινάδικα (δεν έχουν όλα βέβαια)
Η Yamaha και η DID τέτοια προτείνουν ακριβώς γιατί δεν κάνει ζημιά στα τσιμουχάκια.
Και τα διάφορα spray που κυκλοφορούν προφανώς κάνουν δουλειά αλλά έχουν αρκετό κόστος και τελειώνουν γρήγορα.

costas81
27/04/2017, 22:43
Απο που αγοραζετε την κηροζινη?
Μηπως εχουνε θεμα τα o-rings?

Αν δεν θές κηροζίνη πας σε ένα φαρμακείο και αγοράζεις γλυκερίνη η οποία είναι ότι καλύτερο σε οτι αφορά o-rings. Όμως η κυροζίνη είναι πιο φθηνή, δουλεύεται καλύτερα και κάνει μια χαρά δουλειά.

akis_trevor
28/04/2017, 07:54
Απο που αγοραζετε την κηροζινη?
Μηπως εχουνε θεμα τα o-rings?

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις παραφινέλαιο.
Το βρίσκεις σε φάρμακειο.

noodles
28/04/2017, 13:24
+999 για παραφινελαιο. 2.5ε και το βρισκεις στα περισσοτερα σουπερμαρκετ.
1 μπουκαλι μου φτανει για 3 καθαρισματα αλυσιδας;)

takisdemi
29/04/2017, 20:38
Πήρα με 1,29 που είχε καθαριστικο αλυσίδας από το λιντλ

ratamahatta
30/04/2017, 07:31
Εγώ πάντως βάζω βαλβολινη από την πρώτη στιγμή
στον "μικρό".
Κοντεύω τα 5Κ και έχω καθαρίσει μια φορά μόνο την αλυσίδα με παραφινέλαιο .Ο λόγος ότι δεν κολλάει μάκα
πάνω της, επίσης δεν μου λερώνει την ζάντα όσο τα σπρέι,μόνο την πρώτη φορά πετάει και μετά κομπλέ.

o teos
14/06/2017, 13:10
Χτες παρατήρησα τον παρακατω ηχο https://www.youtube.com/watch?v=k5xwgr8-Xbg (εκανε σχεδον τον ιδιο θορυβο) απο την αλυσιδα μου το εκανε 2-3 φορες τσουλώντας το σβηστό και διακεκομμένα...wtf:confused:??σημερα θα καθαριστεί και θα τεντωθεί εκ νεου..παιζει να εφαγα καμια καλη λακουβα χτες και να θελει ευθυγράμμιση ο πισω τροχος??η αλυσίδα και τα γραναζια εχουν 7000 χλμ ..:rolleyes:

daz
14/06/2017, 13:26
Δε θέλω να σε τρομάξω ακόμα!

Σε τι μηχανάκι και με πόσα χλμ στον κινητήρα?

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις σφίξει πολύ την αλυσίδα?

o teos
14/06/2017, 13:28
HONDA CBR 600RR 2006 57.000......Nα αρχίσω τα τις προσευχές???πρόσεχε τι θα πεις να κάθομαι..μην πεις για εσωτερικό bearing...μονο αυτο μην πεις:bigcry::touched:

daz
14/06/2017, 13:31
HONDA CBR 600RR 2006 57.000......Nα αρχίσω τα τις προσευχές???πρόσεχε τι θα πεις να κάθομαι..μην πεις για εσωτερικό bearing...μονο αυτο μην πεις:bigcry::touched:

Ρύθμισε την τάση της αλυσίδας να μην είναι πολύ σφιχτή και ευθυγράμμισε τη ρόδα να δούμε.

daz
14/06/2017, 13:34
Ο θόρυβος είναι πολύ ομοιόμορφος για εσωτερικό ρουλεμάν και επαναλαμβάνεται σε τακτά διαστήματα και όχι ακανόνιστα. Τουλαχιστον σε αυτόν στο βίντεο! Και σε σένα έτσι είναι?

o teos
14/06/2017, 13:36
Γεροντα μη μασας τα λογια σου ριξε τα πιθανα σεναρια..το απογευμα θα γινουν τα σχετικα....:priest:

Σχεδον ιδιος και σε τακτα διαστήματα διακεκομμένα ποτε συνεχόμενος..σαν να τεντώνει καπου η αλυσιδα πολυ.......

daz
14/06/2017, 13:48
Χαλάρωσε λίγο την αλυσίδα σου. Κανονικά τα ρουλεμάν δεν ακούγονται σε τακτά χρονικά διαστήματα με τον ίδια ακριβώς θόρυβο. Αν χαλαρώσεις αλυσίδα και ευθυγραμμίσεις τροχό και επιμένει, κάνε τέρμα εμπρός την ρόδα ή βγάλε τη, σήκωσε την αλυσίδα απ' το εμπρός γρανάζι αν μπορείς και γύρνα το με το χέρι.

o teos
14/06/2017, 13:50
my thoughts exactly..:rolleyes:

daz
14/06/2017, 14:01
Τα πιθανά σενάρια είναι..

Σπασμένη-χαλασμένη αλυσίδα.
Πολύ σφιχτή
Λάθος ευθυγράμμιση
Ρουλεμάν άξονα κίνησης
Ρουλεμάν τροχού ή γραναζιού (αλλά θα ακουγόταν από πίσω ο θόρυβος).

Έλεγξε και τις γλίστρες σου ότι δεν έχουν τελειώσει και δεν βρίσκει η αλυσίδα στο ψαλίδι. Μπορεί να ακουμπάει εκεί που είναι λιγότερο σφιχτή και να μην ακούγεται συνέχεια.

o teos
14/06/2017, 14:41
Σε δυο ωρες θα ξερουμε....:sweat:

Coyote.V
14/06/2017, 15:00
Ρουλεμάν άξονα κίνησης.

OldMan
14/06/2017, 15:05
Κλωτσημενο καρε γραναζιου κινησης...

(άλλος..??)

o teos
14/06/2017, 15:08
Όρεξη για παρτυ απο την αλυσίδα και τα γρανάζια και μολις βαρεθουν θα σταματησουν........οχι εε??:touched:

Coyote.V
14/06/2017, 15:14
Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις βγάζοντας την αλυσίδα και γυρνώντας με το χέρι τον άξονα, θόρυβο μπορεί να μην ακούσεις με το χέρι αλλά σίγουρα θα νοιώσεις κάποιο σκάλωμα. Αν δεν δεις τίποτα από αυτά χωρίς αλυσίδα τότε ο θόρυβος προέρχεται από την αλυσίδα.

o teos
14/06/2017, 15:31
Σε προλαβε ο σουπιας παραπάνω..μολις τελειωσω δουλεια θα πεσω με τα μουτρα να δω τι και πως.. ελπιζω μονο να ναι αλυσίδα....γιατι αν θυμάμαι καλα οτιδήποτε αλλο θα πονέσει και ψυχικα και στην τσεπη..:facepalm:

7Tolis
14/06/2017, 18:01
Φλατζα κεφαλής με τρύπιο ψυγείο.

o teos
14/06/2017, 18:54
ΗONDA ρε γατακια :p...η σουπια ειχε δικιο....τέντωμα ευθυγράμμιση καθάρισμα....ολα μια χαρα:D:sun: ακούγεται μονο η αλυσίδα πανω στο γραναζι..

Δεν ξαναβάζω σκατοσπρευ..οτι και να ναι bellray motul σκατουλ...αν ακουσει κανεις διαφορα αλυσιδας καθαρης με βαλβολινη και με το σπρευ...και πριν ηταν σχετικα καθαρη εε την ειχα κανει πριν 1000χλμ περιπου...βαβλολινη η σημερα θα δοκιμασω αυτο..http://lanoprotect.com/ το χω εδω και κανει παπαδες στα παντα..μια δοκιμή θα μας πείσει..σουπια ευχαριστωωω:beer:


Υπερβολικα λεπτόρρευστο το προϊών τελικα..θα φυγει στα πρωτα 50χλμ..μπηκε η βαλβολινη παρακατω που ειναι τοσο οσο http://www.thalassashop.com/quicksilver-%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B7...και η αλυσιδα ειναι λες και δεν ακούγεται καν χωρις υπερβολες...:D
383591

daz
14/06/2017, 20:03
Ναι αλλά κάθε 500 χλμ θελει, όχι κάθε 1000.

o teos
14/06/2017, 20:08
Στα 1000-1500 καθαρίζω,,καθε 500 λιπαίνω..;)

daz
14/06/2017, 21:14
Στα 1000-1500 καθαρίζω,,καθε 500 λιπαίνω..;)

Δλδ κάθε 500 εγκλωβίζεις την βρωμιά για άλλα 500 χλμ και μετά καθαρίζεις? ;)

o teos
14/06/2017, 21:28
Σωστά...ακριβώς έτσι.......oh wait.....:tooth:

Coyote.V
14/06/2017, 22:08
Εγώ όσο και να την προσέχω το μέγιστο που έχω βγάλει είναι 35000 χιλ. Οπότε αυτό που κάνω είναι να βάζω κηροζίνη σε ένα πανάκι βρεμένο με 10αράκι λάδι καθαρίζω στα γρήγορα σκουπίζω και ρίχνω σπρέι αλυσίδας. Και πολύ της είναι στα 30000 χιλ την αλλάζω.
Για 5000 χιλ παραπάνω δεν κάθομαι να παιδεύομαι.

noodles
15/06/2017, 11:21
του τυπου στο βιντεο κανει θορυβο σε ενα συγκεκριμενο σημειο οταν κανει κυκλο το γραναζι.
κακης ποιοτητας γραναζι το οποιο την ακουσε απο αποτομο ξερογκαζο?
να μην εχει κουμπωσει καλα στη βαση το γραναζι? λεει οτι προσφατα τα ελυσε... χμμμ

o teos
15/06/2017, 11:26
Εκανε τον ιδιο θορυβο και σε μενα...τωρα ολα κομπλε οποτε λογικα εκανε το ιδιο με μενα..

Coyote.V
16/06/2017, 10:12
Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;

daz
16/06/2017, 10:17
Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;

Κάθε πότε αλλάζουν αλυσίδα? Πόσα χλμ?

Coyote.V
16/06/2017, 10:19
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Σκέφτεται ότι θα φθείρεται πιο γρήγορα η αλυσίδα. Εξαρτάται την φθορά που έχει η καθεμία και πόσο βαρύ χέρι έχει ο αναβάτης, δεν είναι στάνταρ, πάντως μιλάμε για πάνω από 20000.

labrosDR800
16/06/2017, 10:37
Εαν τα συντηρείς κ τα φροντίζεις και όταν αρχίσει η αλυσίδα σου να θέλει τέντωμα την αντικαταστήσεις πριν γίνει σώβρακο θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λες παραπάνω.
Προϋπόθεση να είναι ποιοτικά και τα γρανάζια σου (π.χ. Sunstar Afam).

daz
16/06/2017, 11:03
Ρε παιδιά η αλυσίδα είναι η ακριβή, όχι τα γρανάζια! Να αντικαθιστά την αλυσίδα πριν τελειώσει η ζωή της για να προστατεύσω τα γρανάζια ή να βάζω καινούρια αλυσίδα σε φθαρμένα γρανάζια;

daz
16/06/2017, 11:05
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Σκέφτεται ότι θα φθείρεται πιο γρήγορα η αλυσίδα. Εξαρτάται την φθορά που έχει η καθεμία και πόσο βαρύ χέρι έχει ο αναβάτης, δεν είναι στάνταρ, πάντως μιλάμε για πάνω από 20000.

Πως εξαρτάται από τη φθορά που έχει η κάθε μίας αφού είναι καινούρια; Αν εννοείς την φθορά της παλιάς, γιατί να αλλάξω αλυσίδα αν δεν έχει σοβαρή φθορά;

Coyote.V
16/06/2017, 11:07
Εγώ το πολύ να πάω 2 αλυσίδες 1 γρανάζι και αυτό στην αλλαγή ανάποδα, αλλά την τελειώνω την αλυσίδα. Εξαρτάται τι καταπόνηση έχει φάει, αν δω το γρανάζι με μεγάλη φθορά αλλάζω και δεν το αφήνω δεύτερη.
Αυτό μου συνέβαινε στα μονοκύλινδρα, δεν κρατιόταν γρανάζι για δεύτερη αλυσίδα.

Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός.

Coyote.V
16/06/2017, 11:14
Πως εξαρτάται από τη φθορά που έχει η κάθε μίας αφού είναι καινούρια; Αν εννοείς την φθορά της παλιάς, γιατί να αλλάξω αλυσίδα αν δεν έχει σοβαρή φθορά;

Εννοείται πως αλλάζεις αλυσίδα όταν έχει σοβαρή φθορά.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι φθορά είχαν οι αλυσίδες που άλλαζαν πάντως μιλάγανε για 4 αλυσίδες στα ίδια γρανάζια. Γιαυτό άλλωστε το έγραψα εδώ... και εγώ απορία έχω.

daz
16/06/2017, 11:18
Ένας που δεν έχει βαρύ χέρι ή δυνατό μηχανάκι μπορεί να αλλάζει αλυσίδες από κολλημένους κρίκους. Τα γρανάζια όμως έχουν μια Α φθορά. Μικρή ή μεγάλη, ορατή ή όχι, έχουν! Αυτά τα γρανάζια, φθείρουν μια καινούρια αλυσίδα γρηγορότερα. Τα γρανάζια είναι πολύ φθηνότερα απ' την αλυσίδα και βάζοντας σετ, η τιμή τους γίνεται ακόμα μικρότερη.

Την προηγούμενη αλυσίδα μου την άλλαξα σε περισσότερα από 20.000 χλμ με μηδενική σχεδόν συντήρηση. Με πιο νορμάλ συντήρηση, αλλά όχι επιμελή, βγάζω πάνω από 30.000. Κάποιος που είναι πιο τακτικός και συντηρεί την αλυσίδα του σωστά, μπορεί να βγάλει και 40.000.

sapila racing
16/06/2017, 11:38
Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;

Η δική μου γνώμη είναι οτι είναι χαμένη υπόθεση.
Ισως το κάνουν αυτοί που έχουν το γνωστό θέμα με το καρε του Africa και φοβούνται να αλλάξουν μπροστινό γραναζι ή μπορεί και να το έχουν ποντάρει ήδη και να μην βγαίνει χωρίς τροχό κλπ.
Αν δεν αλλάξεις το μπροστινό φυσικά δεν έχει νόημα να αλλάξεις το πίσω.

noodles
22/06/2017, 12:30
Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1
Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.
Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;

στην επαρχια που μενω, κανουν κατι παρομοιο με τα παπια. δηλ, αλλαζουν οτι εχει φθαρει περισσοτερο και το λενε με υφακι, "φιλε δες, αλλαξα μονο τα γραναζια και γλυτωσα 15ε ειμαι μεγαλος μαγκας". το παπι ομως δεν εχει καθολου δυναμη, αρα δε μπορει να κοψει αλυσιδα. εχω δει στοκ αλυσιδα με 70κ επανω της, με ελαχιστη συντηρηση.

προσωπικα δε θα το εκανα ουτε σε παπι ποσο μαλλον σε μεγαλυτερο μηχανακι. δεν ειναι να παιζεις με τετοια γιατι μια φορα θα γινει η στραβη και μπορει να σε βαλει σε μπελαδες...

daz
22/06/2017, 13:57
Η αλυσίδα δεν κόβεται έτσι απλά επειδή έκανε κάποιος χλμ. Πρέπει να έχει γίνει λάστιχο και να εχει κάποιος πολύ δυνατό μηχανάκι για να την κόψει.

Όταν τερματίσουν οι κόντρες τι θα κάνεις δε θα την αλλάξεις; θα βγάλεις σύνδεσμο και θα την ξαναβάλεις; Αν δεν τερματίσουν οι κόντρες η αλυσιδα δεν κόβεται. Όσο όμως "τεντώνει" τρώει τα γρανάζια. Όσο μεγαλύτερη απόσταση αποκτούν οι σύνδεσμοι τόσο πιο πολύ φθειρουν τα γρανάζια.

Αν δεν γίνει λάστιχο επειδή κάποιος σέρνεται ή επειδή έχει αδύναμο μηχανακι, τότε κάποια στιγμή θα κολλήσουν οι κρίκοι. Σε αυτή την περίπτωση η αλυσίδα παίζει πάνω - κάτω και πρώτον τρώει τα γραναζια, δεύτερον μπορεί να φύγει απ το πίσω γρανάζι και να γίνει ένα με τα Κάρτερ.

Coyote.V
22/06/2017, 18:13
Αυτοι οι εντατήρες που πουλάνε κάνουν δουλειά;

384425

Μου φαίνεται σωστό αλλά δεν βλέπω να το έχει υοθετίσει καμιά εταιρία εκτός από ένα σταθερό ρόλερ που έχω δει στο BMW 650 Dakar

sapila racing
22/06/2017, 18:55
Αυτοι οι εντατήρες που πουλάνε κάνουν δουλειά;

384425

Μου φαίνεται σωστό αλλά δεν βλέπω να το έχει υοθετίσει καμιά εταιρία εκτός από ένα σταθερό ρόλερ που έχω δει στο BMW 650 Dakar

Eγώ ξέρω οτι πολλά enduro αλλά και κάποια ψευδοenduro εχουν τέτοια rollers. Σταθερά είναι.
Χρειάζονται σε μοτο με μεγαλη δοαδρομή πίσω ανλαρτησης, ειδικά όταν το εμπρός γραναζι ειναι μακριά απ τον αξονα του ψαλιδιού.

buckley
22/06/2017, 19:04
Αυτοι οι εντατήρες που πουλάνε κάνουν δουλειά;

384425

Μου φαίνεται σωστό αλλά δεν βλέπω να το έχει υοθετίσει καμιά εταιρία εκτός από ένα σταθερό ρόλερ που έχω δει στο BMW 650 Dakar

Ενδιαφέρον και μάλλον θα μου χρειαστεί σε μια πατεντούλα εν καιρώ...

Coyote.V
22/06/2017, 19:19
Eγώ ξέρω οτι πολλά enduro αλλά και κάποια ψευδοenduro εχουν τέτοια rollers. Σταθερά είναι.
Χρειάζονται σε μοτο με μεγαλη δοαδρομή πίσω ανλαρτησης, ειδικά όταν το εμπρός γραναζι ειναι μακριά απ τον αξονα του ψαλιδιού.

Ναι αλλά τα σταθερά δεν παίζουν ρόλο εντατήρα, παίζουν ρόλο γλίστρας. Ακριβώς για τον λόγο που λες.

George_Sp
22/06/2017, 19:32
Μετά από λίγο καιρό συμβίωσης με σετάκι αλυσιδογράναζα OGNIBENE (που μου πρότεινε ο λαστιχάς μου) να πω μόνο τα καλύτερα. Στα 2.000χλμ δεν έχει χαλαρώσει καθόλου και γουστάρω πολύ τη βουτυρένια αίσθηση και τη μείωση κραδασμών μιας και έχει λάστιχο και στα 2 γρανάζια.

http://www.trickbitz.co.za/?page_id=3491

daz
22/06/2017, 19:53
Nice!!!

amyroukai
22/06/2017, 23:22
Μάλιστα. Τώρα μόλις κατάλαβα τι λείπει από το πειράκι που έχει μείνει ορφανό στο ψαλίδι του Πήγασου...

Bob_o_mastoras
22/06/2017, 23:44
Μετά από λίγο καιρό συμβίωσης με σετάκι αλυσιδογράναζα OGNIBENE (που μου πρότεινε ο λαστιχάς μου) να πω μόνο τα καλύτερα. Στα 2.000χλμ δεν έχει χαλαρώσει καθόλου και γουστάρω πολύ τη βουτυρένια αίσθηση και τη μείωση κραδασμών μιας και έχει λάστιχο και στα 2 γρανάζια.

http://www.trickbitz.co.za/?page_id=3491

Kανει τοσο διαφορα το λαστιχο πισω..;; Δεν ηξερα καν οτι βγαινουν πισω γραναζια με λαστιχο.
Το επομενο γραναζι που θα παρω θα ειναι τετοιο. Ειμαι fan της βουτιρενιας λειτουργειας.

George_Sp
23/06/2017, 01:29
Kανει τοσο διαφορα το λαστιχο πισω..;; Δεν ηξερα καν οτι βγαινουν πισω γραναζια με λαστιχο.
Το επομενο γραναζι που θα παρω θα ειναι τετοιο. Ειμαι fan της βουτιρενιας λειτουργειας.

η διαφορά ήταν χαώδης. επίσης το ognibene κιτακι ειναι made in italy. τα γρανάζια είναι JT. για την αλυσίδα δε θυμάμαι τι γράφει. Μπορεί να είναι και DID αλλά θα το τσεκάρω αύριο.

buckley
23/06/2017, 05:32
Kανει τοσο διαφορα το λαστιχο πισω..;; Δεν ηξερα καν οτι βγαινουν πισω γραναζια με λαστιχο.
Το επομενο γραναζι που θα παρω θα ειναι τετοιο. Ειμαι fan της βουτιρενιας λειτουργειας.

Μάλιστα...
https://en.wikipedia.org/wiki/Last_Tango_in_Paris

Coyote.V
23/06/2017, 08:27
Μάλιστα. Τώρα μόλις κατάλαβα τι λείπει από το πειράκι που έχει μείνει ορφανό στο ψαλίδι του Πήγασου...

Πάρε το ρόλερ και βάλτο μην πάθεις καμιά ζημιά.

amyroukai
23/06/2017, 08:29
Πάρε το ρόλερ και βάλτο μην πάθεις καμιά ζημιά.

άμα σου πω ότι δεν το έχει στο partslist που κοιτάω στα piaggioparts...

Coyote.V
23/06/2017, 08:35
άμα σου πω ότι δεν το έχει στο partslist που κοιτάω στα piaggioparts...

Όταν είχα το GS650 είχα παρατηρήσει μια βάση σε εκείνο το σημείο... Δεν ήξερα τι είναι. Μετά από ψάξιμο είδα ότι το Dakar όχι το απλό που είχα σε εκείνο το σημείο έδινε ρόλερ. Στο δικό μου όμως δεν έδινε... κανένα απλό δεν είχε και δεν το έδινε ούτε στο παρτ λιστ. Θα έλεγα να το κοιτάξεις το θέμα.

Konstantinos
07/10/2017, 22:24
Επιστροφή στο αιώνιο ερώτημα: Ποιο είναι το καλύτερο λιπαντικό για την αλυσίδα;
Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα ένα Motul C2 από το οποίο δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος, καθώς μετά τη λίπανση η αλυσίδα ακουγόταν όπως πριν.
Δοκίμασα και βαλβολίνη 90W, με καλύτερα αποτελέσματα, όμως λέρωνε αρκετά.
(Παρένθεση:
Το εγχειρίδιο χρήστη της προηγούμενης μοτοσυκλέτας μου, επέτρεπε τη χρήση βαλβολίνης για λίπανση της αλυσίδας.
Το εγχειρίδιο της τωρινής μου μοτό γράφει να μην χρησιμοποιείται κανένα λάδι μηχανής, καθώς μπορεί να περιέχει συστατικά βλαβερά για τα O-rings.
Ενδιαφέρουσα διάσταση απόψεων...)
Να 'μαι λοιπόν πάλι να ψάχνω για ένα καλό σπρέι.
Ρίχνοντας μια ματιά στο skroutz καταλήγω στα εξής:

- Castrol Chain Lube Racing (10,50€)
http://saveltrade.gr/spre-alusidas-castrol-chain-lube-racing-400ml

- Belray Super Clean (11,00€)
https://www.mototogelos.gr/index.php?route=product/product&product_id=232

- Belray Blue Tac (11,00€)
https://www.mototogelos.gr/index.php?route=product/product&product_id=2428

- Wurth HHS (ξηρό συνθετικό κερί) (17,00€)
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/sprei-alysidas-hhs-ksiro-lipantiko-wurth

Το τελευταίο φαίνεται καλή περίπτωση γιατί λογικά δεν θα πιτσιλάει, που σημαίνει ότι θα μένει πάνω στην αλυσίδα λιπαίνοντάς τη, αλλά και δεν θα κάνει χάλια το υπόλοιπο μηχανάκι.
Από την άλλη, ακούω πολλά καλά σχόλια για τα Belray.
Να πω εδώ ότι δεν με νοιάζει πόσο ακριβό θα είναι το σπρέι.
Το να δώσω ακόμα και 20€ για κάτι που θα κάνει πραγματικά καλή δουλειά και θα μου κρατήσει 1 χρόνο, δεν το θεωρώ σοβαρό έξοδο.
Εσείς τι γνώμη έχετε;