PDA

View Full Version : Δευτερόλεπτο.. Λεπτό.. Ώρα.. Αντρικό Ρολόϊ!!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

costas_versys
28/01/2024, 21:51
Να βάλω και εγω ένα γονικό ρολόι DOXA του 1957 που λειτουργεί άψογα μέχρι και σήμερα.

PortisHead
31/01/2024, 12:48
Να ρωτησω και γω κατι κουλό?
Σε ενα απλό Casio (quartz) των 100 (παρά) ευρώ,
με καινουργια μπαταρια (αρα δεν τιθεται θεμα απο κει)
μες το 3μηνο....θα σταματησει να λειτουργει για καποιες ωρες, και θα επανελθει μετα απο μονο του,
αφηνοντας σε πισω π.χ. 3-4 ωρες.
Τι μπορει να φταιει ?

Bowleno
31/01/2024, 14:45
Να ρωτησω και γω κατι κουλό?
Σε ενα απλό Casio (quartz) των 100 (παρά) ευρώ,
με καινουργια μπαταρια (αρα δεν τιθεται θεμα απο κει)
μες το 3μηνο....θα σταματησει να λειτουργει για καποιες ωρες, και θα επανελθει μετα απο μονο του,
αφηνοντας σε πισω π.χ. 3-4 ωρες.
Τι μπορει να φταιει ?


Σίγουρα γράφει Casio; Μην γράφει τίποτα παρεμφερές; Π.χ. Cesio, Cysio....:p

Μάλλον για χαλαζία που δεν κάνει καλή επαφή μου κάνει εμένα....

doctor_john
31/01/2024, 18:20
Προσοχή ειδικά στα casio, κάποιες εταιρείες μπαταριών διαφοροποιούν τους κωδικούς με ένα γράμμα στο τέλος.
Αυτό πρακτικά σημαίνει 0.2mm πιο ψηλή μπαταρία.

Μόνο την εταιρεία μπαταριών που λέει η casio.
Οι "τεχνικοί" πολλές φορές νομίζουν ότι θα στραβωσουν.το έλασμα
και όλα καλά. Δεν συμβαίνει αυτό ή θα σπάσει ή θα επανέλθει.

Υπάρχει και άλλη παγίδα, να προσπαθήσουν να αντικαταστήσουν
τον κωδικό με άλλης εταιρείας.
Οι αντικαταστάτες όμως είναι ελάχιστα μεγαλύτεροι
με αποτέλεσμα να ραγίζει η led οθόνη όπου υπάρχει, να πρεσσάρεται ο άξονας κίνησης και να καθυστερεί μέχρι να καταστραφεί το γρανάζι κίνησής του στα αναλογικά quartz.

MG
31/01/2024, 20:36
Εχω μια ωραια ιστορια να σας πω,

Το καλοκαιρι του μακρινου 1986, εγω 7 ετων τοτε, σε διακοπες να παιζω στην παραλια. Οι δικοι μου καπου παραπανω επιναν ενα απογευματινο καφε.

Οπως πεταγα πετρες στη θαλασσα κι εψαχνα για κοχυλια, κατι μου γυαλισε στο ματι. Παω πιο κοντα και βρισκω ενα ρολοι. Το μαζεψα στην τσεπη και συναχισα το παιχνιδι. Οταν μαζευτηκα το εδειξα στους δικους μου τι βρηκα. Ηταν ενα απλο ρολόι οπτικα. Οταν επιστρεψαμε στην Αθηνα, πηρε η μανα μου το ρολοι και το πηγε μαζι με ενα αλλο που ηθελε να αλλαξει μπαταρια στο χρυσοχοο της γειτονιας. Οταν γυρισε ειχε ενα τεραστιο χαμογελο.... Το ρολοι ηταν Rolex , date just, απο τα πρωτα και με βαση το σειριακο του αριθμο, κατασκευης 1967. Το bracelet του jubilee του 1972.

το ρολοι απο τοτε φυλαχτηκε στο σπιτι, δε φορεθηκε ποτε. Εγω το πηρα οταν πλεον εκλεισα τα 30 και το πηγα στη Rolex οπου πληρωσα ενα σερβις 600 ευρω αλλα μου εδωσαν μαζι κι ολα τα πιστοποιητικα του. Απο τοτε και μετα καθε 5 χρονια το παω για τη συντηρηση του και το φοραω στις "καλές περιστασεις" .

Το ρολογακι αυτο, ασχετως του τι ειναι, οταν το φοραω παντα θυμαμαι να παιζω ανεμελα στην παραλια κι εχω ενα χαμογελο.

husky21
31/01/2024, 21:01
Ωραια ιστορια
μακαρι και μεις τωρα στα γεραματα
να βρισκαμε ενα "pelagos" ή ενα "seamaster":p

vstrider
05/02/2024, 06:43
Τα ρολόγια με τα οποία έχω απομείνει.
Το παλιότερο προσωπικό μου ρολόι, κάπως ταλαιπωρημένο με hairlines αλλά το έχω φορέσει περισσότερο από κάθε άλλο. Ένα SEIKO Kinetic Perpetual που απέκτησα το 2006 και φοράει ακόμη την ίδια πυκνωτική μπαταρία. Έχει τη δυνατότητα να διορθώνει την ημερομηνία υπολογίζοντας και τα δίσεκτα έτη. Πρέπει όμως πλέον να αλλαχθεί καθώς δε λειτουργεί το sleep mode. Τσιγκουνεύομαι τα 100€ που θα στοιχίσει μαζί με το σέρβις.


Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο παρομοίως από το 2006, το οποίο είναι τα τελευταία 2 χρόνια στο συρτάρι.
Επειδή δεν έχω αλλάξει την μπαταρία, γνωρίζεις εσύ (ή κάποιος άλλος από εδώ) να μου συστήσεις κάποιον που γνωρίζει από seiko?

MISKIN
13/02/2024, 07:04
Έχω ένα Garmin Forerunner 935 εδώ και 5 χρόνια το οποίο χάλασε (δε δουλεύει το υψόμετρο, λόγω των δραστηριοτήτων που κάνω το χρειάζομαι) και συνειδητοποίησα ότι αυτά τα smartwatch είναι σα τα smartphone. Δλδ 4-5 χρόνια και μετά θες καινούργιο. Για αυτό λέω να πάρω ένα g-shock, που πάντα μου άρεσαν. Κοιτάω τα solar και με τριπλό αισθητήρα. Διάβασα όμως ότι ο αισθητήρας υψομέτρου είναι στην ουσία βαρομετρικός και θέλει συχνά καλυμπράρισμα, σε σημείο που δεν είναι αξιόπιστο. Ισχύει; έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο;

STF
18/02/2024, 20:48
Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο παρομοίως από το 2006, το οποίο είναι τα τελευταία 2 χρόνια στο συρτάρι.
Επειδή δεν έχω αλλάξει την μπαταρία, γνωρίζεις εσύ (ή κάποιος άλλος από εδώ) να μου συστήσεις κάποιον που γνωρίζει από seiko?

Γνωρίζω. Έχε υπόψη πως η αλλαγή μπαταρίας σε αυτά τα ρολόγια συνοδεύεται με σέρβις και στοιχίζει συνολικά γύρω στα 100 ευρώ. Φαίνεται σχετικά εύκολη διαδικασία αλλά δεν είναι. Αυτός είναι ο λόγος που το παρατείνω και εγώ. Αν σε ενδιαφέρει όμως στείλε μου pm να σου δώσω τηλέφωνο.

MG
19/02/2024, 10:42
Έχω ένα Garmin Forerunner 935 εδώ και 5 χρόνια το οποίο χάλασε (δε δουλεύει το υψόμετρο, λόγω των δραστηριοτήτων που κάνω το χρειάζομαι) και συνειδητοποίησα ότι αυτά τα smartwatch είναι σα τα smartphone. Δλδ 4-5 χρόνια και μετά θες καινούργιο. Για αυτό λέω να πάρω ένα g-shock, που πάντα μου άρεσαν. Κοιτάω τα solar και με τριπλό αισθητήρα. Διάβασα όμως ότι ο αισθητήρας υψομέτρου είναι στην ουσία βαρομετρικός και θέλει συχνά καλυμπράρισμα, σε σημείο που δεν είναι αξιόπιστο. Ισχύει; έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο;

Ειχα ενα Suunto το οποιο επιανε με GPS ολα τα στοιχεια Ταχυτητα, αποσταση και το υψομετρο
Ομως οπως ειπες κι εσυ μετα απο 7 χρονια ηρθε η ωρα του για αλλαγη.

Σκεπτομενος τι θελω και τι κανει, πηγα στην apple. πηρα το ULTRA 2 το οποιο ειναι ενα πολυ σοβαρο εργαλειο και μακραν καλυτερο απ'ο,τι κυκλοφορει. ειδικα στα θεματα ασφαλειας ειναι κορυφη.
Ακομη κι αν ειμαι στο βουνο κι εχω ατυχημα στη μεση του πουθενα, στελνει μηνυμα βοηθειας με συντεταγμενες κλπ σε επαφες αναγκης και στο 112. Αν δεν εχει δικτυο κινητης εκει, στελνει ενα σημα δορυφορικα σε συνεργασια με το κινητο (iphone).

Κανει κι αλλα πολλα, και το ultra ειναι κ πιο ομορφο με το τιτανιο, κι αρκετα ανθεκτικο.

Nostradamus
19/02/2024, 10:46
Ειχα ενα Suunto το οποιο επιανε με GPS ολα τα στοιχεια Ταχυτητα, αποσταση και το υψομετρο
Ομως οπως ειπες κι εσυ μετα απο 7 χρονια ηρθε η ωρα του για αλλαγη.

Σκεπτομενος τι θελω και τι κανει, πηγα στην apple. πηρα το ULTRA 2 το οποιο ειναι ενα πολυ σοβαρο εργαλειο και μακραν καλυτερο απ'ο,τι κυκλοφορει. ειδικα στα θεματα ασφαλειας ειναι κορυφη.
Ακομη κι αν ειμαι στο βουνο κι εχω ατυχημα στη μεση του πουθενα, στελνει μηνυμα βοηθειας με συντεταγμενες κλπ σε επαφες αναγκης και στο 112. Αν δεν εχει δικτυο κινητης εκει, στελνει ενα σημα δορυφορικα σε συνεργασια με το κινητο (iphone).

Κανει κι αλλα πολλα, και το ultra ειναι κ πιο ομορφο με το τιτανιο, κι αρκετα ανθεκτικο.

και πανακριβο.. αλλα ναι για την ωρα ειναι πραγματικα πολυ καλο γι αυτα που κανει.. Αν και ρολοι δεν το λες... Απο μπαταρια πως παει ?

MG
19/02/2024, 13:15
και πανακριβο.. αλλα ναι για την ωρα ειναι πραγματικα πολυ καλο γι αυτα που κανει.. Αν και ρολοι δεν το λες... Απο μπαταρια πως παει ?

Μου κραταει 2.5 με 3 μερες max.
Φορτιζει παρα πολυ γρηγορα. μεσα με 1 ωρα το πολυ

MISKIN
19/02/2024, 13:20
Δε θέλω να μπλέξω πάλι με smartwatch, όσο καλά και να μετρούν. Το μόνο που θα έπαιρνα από Garmin είναι το inreach.
Τεσπα εγώ για ρολόγια ρωτάω. Ψάχνοντας να μάθω κάτι παραπάνω από τα λίγα που ξέρω, έπαθα κάτι με τα g-shock, νομίζω ότι θέλω να τα αγοράσω όλα! Ασχέτως αν έχουν αισθητήρες ή όχι.... :lol:

doctor_john
19/02/2024, 16:15
Αν σου αρέσουν τα αναλογικά τους ρίξε μια ματιά στο 2100 ή casioak.

MISKIN
19/02/2024, 19:51
Αν σου αρέσουν τα αναλογικά τους ρίξε μια ματιά στο 2100 ή casioak.

Το κοιτούσα το 2100, το μαύρο, αλλά δεν είναι tough solar, οπότε πήγα σε ένα άλλο.... square! Μόλις παραλάβω θα μπει φώτο...

doctor_john
19/02/2024, 20:42
Πως είναι δυνατόν, έχει μια χαρά:
https://watchoutlet.gr/product/casio-g-shock-smartwatch-tough-solar-black-rubber-strap-ga-b2100-1a1er/?skr_prm=WyJjNjM5YTA1Yi1kODM1LTQ5N2MtYTkwOC1jNjkxZmFiYjQyNzUiLDE3MDgzNzE2MzYzNTMseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

υγ: για την περιγραφή το έβαλα και τις φωτό, μη δινεις σημασία στην τιμή..

MISKIN
19/02/2024, 20:46
Πως είναι δυνατόν, έχει μια χαρά:
https://watchoutlet.gr/product/casio-g-shock-smartwatch-tough-solar-black-rubber-strap-ga-b2100-1a1er/?skr_prm=WyJjNjM5YTA1Yi1kODM1LTQ5N2MtYTkwOC1jNjkxZmFiYjQyNzUiLDE3MDgzNzE2MzYzNTMseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

υγ: για την περιγραφή το έβαλα και τις φωτό, μη δινεις σημασία στην τιμή..

Λάθος μου, κοιτούσα άλλο μοντέλο (GA-2100-1A1ER) φθηνότερο που δεν έχει. Χάνεις το μπούσουλα με το πόσα μοντέλα έχει.

doctor_john
19/02/2024, 21:33
Όλα είναι κόλλημα, φαντάσου έχω ένα mudman που δεν φοράω ποτέ.
Είναι εκεί όμως σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι άσπαστο, πραγματικά αδιάβροχο και ακριβές :D

To 2100 είναι ένας τρόπος να χρησιμοποιείς το σχέδιο των AP royal oak χωρίς την μανούρα της μάρκας.
Ήταν αναμενόμενο να γίνει της μουρλής αλλά αυτό που έγινε εμένα τουλάχιστον με άφησε πολύ πίσω.
Δεν φανταζόμουν ούτε τα μισά.

τυπικό παράδειγμα η συλλογή των χιλιάδων εκδόσεων που ανακάλυψα πριν 10'..
https://casioak-studio.com/collections/all

MISKIN
20/02/2024, 06:18
Το Mudman είναι solar? Τι παθαίνει ένα solar, αν το αφήσεις σε σκοτεινό σημείο, πχ συρτάρι;

Αυτά τα casioak, δε τα γνώριζα. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι υπάρχει τέτοια ποικιλία.
Τέτοιου είδους αντιγραφή είναι νόμιμη;

doctor_john
20/02/2024, 08:10
Νομίζω υπάρχουν solar και μη.
Ανάλογα πόσο νέα είναι η μπαταρία, θα λειτουργεί κάνα χρόνο και θα σταματήσει μάλλον.

Είναι νόμιμα γιατί οποιαδήποτε δημιουργία περνά στο κοινό μετά από 50 χρόνια
αλλά μη νομίζεις ότι σε δίκη τα συγκεκριμένα στοιχεία θα μπορούσαν να το υποστηρίξουν.
Το σχέδιο δεν είναι αρκετό, το oak ανήκει σε όλους εξαρχής κ.λπ.

Πέρα από αυτά έχουν γίνει συνεργασίες στο παρελθόν μεταξύ τους, όπως γίνεται και με την swatch
όπως η seiko έχει σχεδόν όλα τα κασσώματα της rolex κ.λπ.

Μια συμφωνία μπορεί να είναι πολυεπίπεδη και με το κοινό της AP είναι λίγο δύσκολο να τους νοιάζει
οτιδήποτε δεν παράγει συχνότητα και δεν έχει το όνομα τους.

Απο την άλλη, το ότι κυκλοφόρησε επίσημα στο 95% το σχέδιο τους σε εκατομμύρια που "δεν είχαν νόμιμη πρόσβαση
μόνο καλό είναι γι'αυτούς. Το ευρύ κοινό συνηθίζει την αίσθηση και την δένει με τις εμπειρίες του.

Θα έπρεπε να δημιουργήσουν την ίδια παραγωγή και διάθεση μόνοι τους, χωρίς το ευρύ κοινό να εμπιστεύεται όσο την casio κ.λπ.
Θα κόστιζε πολλά και δεν θα ήταν το ίδιο. Τώρα περνάνε στο κοινό σχέδιο που είναι πιο δύσκολο στην κατανόηση από τα rolex ενώ
είναι αντίστοιχα απολαυστικό.

MISKIN
20/02/2024, 08:57
Δλδ το έχεις ξεφορτιστο το ρολόι; δεν επηρεάζει την ζωή της μπαταρίας αυτό;

Ρωτάω γιατί σκοπεύω να πάρω δύο και το ένα θα είναι στο συρτάρι.

Bowleno
20/02/2024, 09:07
Δλδ το έχεις ξεφορτιστο το ρολόι; δεν επηρεάζει την ζωή της μπαταρίας αυτό;

Ρωτάω γιατί σκοπεύω να πάρω δύο και το ένα θα είναι στο συρτάρι.

Δεν είναι μπαταρία αυτό που έχουν τα solar, πυκνωτής είναι. Τουλάχιστον το Citizen Eco Drive μου πυκνωτή έχει.
Με 10 λεπτά στον ήλιο αντέχει να λειτουργεί στο σκοτάδι 6 μήνες. Αρκεί να το βγάλεις στον ήλιο για 5 λεπτά και θα λειτουργεί όπως πρώτα.
Η εταιρία δίνει το ελάχιστο, 10 χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας χωρίς την ανάγκη να ανοιχθεί.

husky21
20/02/2024, 09:37
Εγω ολα τα eco drive που εχω τα εχω συνεχως σε φωτεινο
σημειο να μην μεινουν απο μπαταρια
Εδω μια φωτο απο το αγαπημενο μου που δεν το φοραω ομως πολυ συχνα

451039

daz
20/02/2024, 10:30
Το Mudman είναι solar? Τι παθαίνει ένα solar, αν το αφήσεις σε σκοτεινό σημείο, πχ συρτάρι;


Θα μπει σε κατάσταση αναμονής. Η οθόνη θα σβήσει εντελώς και το ρολόι θα είναι σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας. Δε θυμάμαι πόσος είναι ο χρόνος που μπορεί να αντέξει σε αυτή την κατάσταση, πρέπει να δω το εγχειρίδιο, αλλά είναι πολύς. Σίγουρα θα το χρησιμοποιήσεις πριν αδειάσει.

Το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά που βρίσκεται ακίνητο σε σκοτεινό σημείο για κάποια ώρα. Πχ το ρολόι είναι σκεπασμένο με το μανίκι σου ενώ σε πήρε ο ύπνος στον καναπέ.

Η επαναφορά είναι άμεση. Όταν δει λίγο φως ή κουνηθεί επανέρχεται άμεσα.

daz
20/02/2024, 10:38
Δεν είναι μπαταρία αυτό που έχουν τα solar, πυκνωτής είναι. Τουλάχιστον το Citizen Eco Drive μου πυκνωτή έχει.
Με 10 λεπτά στον ήλιο αντέχει να λειτουργεί στο σκοτάδι 6 μήνες. Αρκεί να το βγάλεις στον ήλιο για 5 λεπτά και θα λειτουργεί όπως πρώτα.
Η εταιρία δίνει το ελάχιστο, 10 χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας χωρίς την ανάγκη να ανοιχθεί.

Τα casio έχουν μπαταρία. Οι χρόνοι φόρτισης ανάλογα με τον φωτισμό και την πηγή, αναφέρονται αναλυτικότητα στο εγχειρίδιο.

Bowleno
20/02/2024, 13:18
Τα casio έχουν μπαταρία. Οι χρόνοι φόρτισης ανάλογα με τον φωτισμό και την πηγή, αναφέρονται αναλυτικότητα στο εγχειρίδιο.


Κακό δικό τους :D

:p

daz
20/02/2024, 14:45
Κακό δικό τους :D

:p

Δε ξέρω αν όντως είναι χειρότερο.

Bowleno
20/02/2024, 16:53
Δε ξέρω αν όντως είναι χειρότερο.

Για μένα ναι, κάθε 2 άντε 3 χρόνια άνοιγμα για αντικατάσταση της, δεν είναι και ότι πιο βολικό...
Άσε που πολλοί που δεν γνωρίζουν, τα πάνε για μπαταρία σε...."Γερμανούς" με ολέθρια συνήθως, αποτελέσματα:cry:

MISKIN
20/02/2024, 17:41
Σε solar της g-shock, αλλαγή κάθε 3 χρόνια; μήπως είσαι εξαιρετικά υπερβολικός;

Bowleno
20/02/2024, 17:58
Σε solar της g-shock, αλλαγή κάθε 3 χρόνια; μήπως είσαι εξαιρετικά υπερβολικός;

Για μπαταρία; δεν νομίζω....

MISKIN
20/02/2024, 18:04
Αυτό ούτε στα πιο σάπια garmin δεν γίνεται. Όπου έχω διαβάσει, μιλάνε για 10 και 15 χρόνια απροβλημάτιστα.

Bowleno
20/02/2024, 18:18
Αυτό ούτε στα πιο σάπια garmin δεν γίνεται. Όπου έχω διαβάσει, μιλάνε για 10 και 15 χρόνια απροβλημάτιστα.


Μιλάμε για επαναφορτιζόμενη τύπου 2032 ("κουμπί") η κάτι άλλο;
Ειλικρινά ελπίζω να κάνω λάθος αλλά δεν έχω συναντήσει μπαταρία να αντέχει συνεχείς φορτίσεις-εκφορτίσεις πάνω από 3 έτη

MISKIN
20/02/2024, 18:39
Το έψαξα λίγο και η "μπαταρία" είναι πυκνωτής, ctl1616.

daz
20/02/2024, 19:20
Μιλάμε για επαναφορτιζόμενη τύπου 2032 ("κουμπί") η κάτι άλλο;
Ειλικρινά ελπίζω να κάνω λάθος αλλά δεν έχω συναντήσει μπαταρία να αντέχει συνεχείς φορτίσεις-εκφορτίσεις πάνω από 3 έτη

2032 δε νομιζω. Είναι και μεγάλη και δεν είναι επαναφορτιζόμενη. Με μια γρήγορη ματιά στο google μάλλον 1616 παίρνουν.
Το έχω απ' το 17 και ακόμα δεν έχει χρειαστεί τίποτα πέρα από λίγο χτύπημα ακόμα. Μόνο αυτό ζητάει! :p
Δε βάζω φωτό εδώ μέσα γιατί θα κλάψουν μανούλες.

daz
20/02/2024, 19:23
Το έψαξα λίγο και η "μπαταρία" είναι πυκνωτής, ctl1616.

Μαζί γράφαμε.
Πυκνωτής είναι αυτός?

https://www.watchbattery.co.uk/shop/products/BB-CTL1616.shtml

lithium coin cell battery λέει. Δεν έχω δει πυκνωτή να μοιάζει έτσι. Ας πει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.

MISKIN
20/02/2024, 19:32
Δε ξέρω τι είναι. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για ένα ρολόι να είναι solar, αν αλλάζεις την μπαταρία του κάθε 3 χρόνια. Αλλιώς θα βάζαμε αυτή που έχει το ταπεινό μου G-2900 που κρατάει 10 χρόνια....

doctor_john
20/02/2024, 19:37
Aυτό που δείχνεις είναι μπαταρία.

Το απλό 2100 φοράει δύο μπαταρίες κοντά στα 6mm και το solar μία, την CR1025 lithium 3V.

O τρόπος αλλαγής της, κάνεις reset πριν την αφαιρέσεις με τσιμπιδάκι μόνο, δείχνει μεγάλο χρόνο αντικατάστασης.
Είδα όμως ότι ο ίδιος τύπος 10mm διάμετρος με 2,5mm ύψος βγαίνει και από την energizer (οεμ panasonic) σε πενταπλάσια τιμή 1.20ε vs 5ε..

Προσοχή γιατί είμαστε στην ελλάδα και οι τιμές παρεξηγούνται. Δεν είναι απαραίτητα καλύτερη!
Μπορεί να έχει καλύτερο peak και μικρότερη διάρκεια.
Χρειάζεται έλεγχος που ξεκινά από το μέγεθός της και πόσο κοντά είναι στην panasonic.

daz
20/02/2024, 20:10
Δε ξέρω τι είναι. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για ένα ρολόι να είναι solar, αν αλλάζεις την μπαταρία του κάθε 3 χρόνια. Αλλιώς θα βάζαμε αυτή που έχει το ταπεινό μου G-2900 που κρατάει 10 χρόνια....

H casio λέει οτι η μπαταρία και οι κυψέλες αντέχουν όσο και το ρολόι. Τώρα δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό αλλά αν χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία στα 10 χρόνια δε με νοιάζει. Το δικό μου έχει ήδη 6 χρόνια. Το citizen ήθελε κάθε δυο χρόνια και επειδή το χρησιμοποιούσα σε καταδύσεις το πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο και πλήρωνα και έλεγχο στεγανότητας.
Πάντως και της γυναίκας μου το casio έχει 6 χρόνια με την ίδια μπαταρία. Δε ξέρω αν και αυτό έχει δυο ή μια μεγάλη, πράγμα που δε μπορεί να γίνει σε όλα τα ρολόγια λόγο χωροταξίας, αλλά έτσι κι αλλιώς ήθελα να δοκιμάσω την ηλιακή φόρτιση.

daz
20/02/2024, 20:12
Αχιλλέα περίμενε 4 χρονάκια ακόμα ρε συ! Αν δε διαλύσω το ρολόι, θα σου πω αν η μπαταρία αντέχει πάνω από 10 χρόνια.

MISKIN
20/02/2024, 20:33
Αχιλλέα περίμενε 4 χρονάκια ακόμα ρε συ! Αν δε διαλύσω το ρολόι, θα σου πω αν η μπαταρία αντέχει πάνω από 10 χρόνια.

:lol:

Το δικό μου το έχω από το 2016, 8 χρόνια δλδ, τι να μας πεις εσύ σε 4 χρόνια.... Θα σου πω εγώ σε δύο ρε!

MISKIN
21/02/2024, 15:19
Μόλις παρέλαβα! Πανέμορφο. Μόνο αρνητικό ότι χωρίς γυαλιά πρεσβυωπίας, οριακά ξεχωρίζω την ημερομηνία. Αν ανάψω το λαμπάκι, κάτι βλέπω....:lol:

Casio G-Shock GW-5000u-1ER

451052

451053

451054

daz
21/02/2024, 17:06
Μόλις παρέλαβα! Πανέμορφο. Μόνο αρνητικό ότι χωρίς γυαλιά πρεσβυωπίας, οριακά ξεχωρίζω την ημερομηνία. Αν ανάψω το λαμπάκι, κάτι βλέπω....:lol:

Casio G-Shock GW-5000u-1ER

451052

451053

451054

Ουυυ τι πήρε! Σα να ξεπετάχτηκε απ' το 80 είναι!

:smokin:

:D

Ωραίος ρε! Μπράβο, καλή επιλογή!
Χωρίς γυαλιά δε θα το δει πιστεύω! ^^^^

doctor_john
21/02/2024, 17:14
Γυρίζεις μια μεμβράνη που έχει και αντιστρέφονται τα χρώματα ;)

MISKIN
21/02/2024, 17:21
Γυρίζεις μια μεμβράνη που έχει και αντιστρέφονται τα χρώματα ;)

Εννοείς γίνεται negative; τότε είναι που δε θα βλέπω τίποτα :lol:

motojojo
21/02/2024, 17:40
Ωραιο ρολόι, φέρνει νοσταλγία...
Έχω πάρει το αντίστοιχο στην απλή έκδοση (W800 αν είδα καλά) για το βιντατζ της υπόθεσης και κατέληξα να το φοράω σχεδόν καθημερινά.

harris_x
21/02/2024, 17:48
Γυρίζεις μια μεμβράνη που έχει και αντιστρέφονται τα χρώματα ;)

σε όλα τα lcd νομίζω

Το έκανα και σε κομπιουτεράκια :)

MISKIN
24/02/2024, 19:24
Ωραιο ρολόι, φέρνει νοσταλγία...
Έχω πάρει το αντίστοιχο στην απλή έκδοση (W800 αν είδα καλά) για το βιντατζ της υπόθεσης και κατέληξα να το φοράω σχεδόν καθημερινά.

Το W800 είναι τελείως διαφορετικό μοντέλο. Αυτό που πήρα είναι το GW-5000U-1ER.
Το φθηνό είναι το GW-M5610U-1ER, οι διαφορές είναι ότι η κάσα είναι πλαστική στο φθηνότερο (άρα ελαφρύτερο με τα καλά του και τα κακά του), η πλάτη είναι τελείως διαφορετική με στήριξη με 4 βίδες, άλλη ποιότητα λουράκι και είναι made in Thailand.
Πέρα από αυτά όμως είναι εξίσου άφθαρτο και ίσως πιο όμορφο για κάποιους λόγω της κόκκινης τσαχπινιάς στην οθόνη.

P. S. Επειδή κάποιος ρώτησε, το πήρα από Ελλάδα, το έχουν αρκετοί πωλητές και δεν το βρήκα φθηνότερο έξω.

MISKIN
25/03/2024, 10:36
Το δεύτερο G-shock απόκτημα, GWG-1000-1A3!
Είναι πανέμορφο, η ακρίβεια των αισθητήρων είναι μια ευχάριστη έκπληξη (δε την περίμενα) και νομίζω ότι δε φαίνεται άσχημο στον 18,5 cm καρπό μου.
Στα αρνητικά η οθόνη, που φαίνεται καθαρά μόνο στο φως της ημέρας και το μεταλλικό band keeper που αφήνει σημάδι και ξεριζώνει τις τρίχες του χεριού μου. Μάλλον θα αλλαχτεί με το πλαστικό του νέου μοντέλου.
451809

451810

451813