PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

νεοσσός
21/06/2020, 14:47
Μία διευκρίνιση: Όταν λέμε ότι είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου, εννοούμε ότι είναι η μεγαλύτερη μέρα για φέτος (2020), όχι ...του χρόνου (2021). :p

karellen
21/06/2020, 15:05
Μία διευκρίνιση: Όταν λέμε ότι είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου, εννοούμε ότι είναι η μεγαλύτερη μέρα για φέτος (2020), όχι ...του χρόνου (2021). :p

Όπως στα περίπτερα: 'Πίστωση από αύριο'

νεοσσός
21/06/2020, 15:12
Είναι σαν το παρεξηγήσιμο "Χρόνια πολλά και καλά."

Εννοούμε συνήθως "Να ζήσεις χρόνια πολλά και αυτά να είναι καλά." Όχι "Σου εύχομαι τάχα μου (και ...καλά) χρόνια πολλά."

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/06/2020, 17:15
Ρε μη το καίτε :lol:

νεοσσός
21/06/2020, 17:17
Ρε άντε από εκεί!











Προς τα εκεί δηλαδή. :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/06/2020, 18:28
Ρε άντε από εκεί!











Προς τα εκεί δηλαδή.

:lol:

νεοσσός
25/06/2020, 13:46
Olympus quits camera business after 84 years (https://www.bbc.com/news/amp/technology-53165293)

rainmike
01/07/2020, 19:36
Οτι νά ναι μάγκες
https://www.protothema.gr/greece/article/1022280/eirini-melissaropoulou-sunoriofulakas-to-epomeno-vima-meta-ton-efialti-tou-hong-kong/

viper1
01/07/2020, 22:16
Οτι νά ναι μάγκες
https://www.protothema.gr/greece/article/1022280/eirini-melissaropoulou-sunoriofulakas-to-epomeno-vima-meta-ton-efialti-tou-hong-kong/

Συνοριοφυλακας θέλει να γίνει το κορίτσι. Ξέρει που θέλει να πάει :smokin:

BLiTzER
01/07/2020, 22:18
Χρυσές δουλειές θα κάνουν με τον μπαμπά!

lleonidas
03/07/2020, 12:26
Είπα να μοιραστώ εδώ τη χαρά μου!
419420

Kas_Tracer
12/07/2020, 19:12
Στην Αιδηψό βρέθηκε λέει να οδηγεί ανήλικος μηχανάκι κλεμένο πριν από 25 χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!
και επεστρέφει στον ιδιοκτήτη του.
https://www.egnomi.gr/article/116322/aidipsos_synelifthi_anilikos_me_klemmeno_mixanaki.html

Bowleno
12/07/2020, 20:04
Στην Αιδηψό βρέθηκε λέει να οδηγεί ανήλικος μηχανάκι κλεμένο πριν από 25 χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!
και επεστρέφει στον ιδιοκτήτη του.
https://www.egnomi.gr/article/116322/aidipsos_synelifthi_anilikos_me_klemmeno_mixanaki.html

:uplate: να έβρισκα κι εγώ έτσι το GPZ500S μου....:lol:

basilis_k6
12/07/2020, 20:20
η ειδηση ειναι οτι τροχαια επαρχίας έκανε έλεγχο σε μηχανάκι χωρις πινακίδες. η μάλλον οτι έκανε έλεγχο γενικα. 25 χρόνια έτσι θα το κυκλοφορούσαν. η πλάκα ειναι οτι αυτός που θα του επιστραφεί δεν θα ξέρει τι να το κάνει. δεν εχει αριθμό, χρωστάει τέλη 25 χρόνια, δεν πουλιέτε και δεν ξέρω και αν αποσύρεται δωρεάν.

karellen
12/07/2020, 21:35
:uplate: να έβρισκα κι εγώ έτσι το GPZ500S μου....:lol:

Κι εγώ το XLR 600!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/07/2020, 23:17
Και εγώ ένα 5χιλιαρο που είχα μαζέψει απ τα κάλαντα και το χασα :p

katsar
15/07/2020, 17:25
https://www.youtube.com/watch?v=57BOD5N4DBM ( Unchained: The Untold Story of Freestyle Motocross (Official International Trailer) )

Υπάρχει στο Netflix για όποιον έχει, η ιστορία για το πως ξεκίνησαν οι βιντεοκασέτες Crusty Demons of Dirt.
Jeremy McGrath και λοιποί 20ριδες στα νιάτα τους,ελεύθεροι εκτός πίστας ,χωρίς χορηγούς να τους ζαλίζουν όπως λένε οι ίδιοι.
Αξίζει να δεις όλη την ταινία μόνο και μόνο για να δεις τι κάνει ο Travis Pastrana 12...χρονών.

karellen
18/07/2020, 23:15
Ο κομήτης Neowise πάνω από την Καλαμάτα

419765

419766

Grafton 505
18/07/2020, 23:39
Το ξέχασα τελείως και θα έβγαινα σε ένα ύψωμα να τον δω. Πως φαινόταν με γυμνό μάτι ; Τι ταχύτητα έβλεπες ;

karellen
19/07/2020, 08:31
Το ξέχασα τελείως και θα έβγαινα σε ένα ύψωμα να τον δω. Πως φαινόταν με γυμνό μάτι ; Τι ταχύτητα έβλεπες ;
Για να τον δεις με γυμνό μάτι θέλει σκοτεινό ουρανό(όχι μέσα στην πόλη) γιατί η φωτεινότητά του έχει αρχίαει και φθίνει.Ενα ζευγάρι κυάλια θα ήταν ιδανικά.

Ταχύτητα τι εννοείς? κλείστρου στην dslr?

Grafton 505
19/07/2020, 17:32
Για να τον δεις με γυμνό μάτι θέλει σκοτεινό ουρανό(όχι μέσα στην πόλη) γιατί η φωτεινότητά του έχει αρχίαει και φθίνει.Ενα ζευγάρι κυάλια θα ήταν ιδανικά.

Ταχύτητα τι εννοείς? κλείστρου στην dslr?

Κλείστρου ναι. Φαίνεται ακόμα ή χάθηκε ;

karellen
19/07/2020, 17:38
Κλείστρου ναι. Φαίνεται ακόμα ή χάθηκε ;

Κοίτα να δεις Πάνο,πειραματιζόμουν με iso και ταχύτητα,ένας καλός συνδυασμός είναι 400-800 iso (όχι παραπάνω γιατί βγάζει θόρυβο) και 10-20 sec ταχύτητα.Διάφραγμα όσο σε παίρνει πιο μεγάλο 4 πχ ή 5,6 αν μπορείς και 2,8 ακόμα καλύτερα.

Θα είναι εμφανής 4-5 μέρες ακόμα.Θα βρεις τη Μεγάλη Άρκτο στα ΒΑ και θα προεκτείνεις τον 'πάτο' της κουτάλας προς τα κάτω,εκεί θα είναι και ο κομήτης λίγο πιο πάνω από τον ορίζοντα.

blackbusa
19/07/2020, 17:39
Αξίζει να δεις όλη την ταινία μόνο και μόνο για να δεις τι κάνει ο Travis Pastrana 12...χρονών.

enw otan megalwse e?

https://www.youtube.com/watch?v=KRLzvPioKG0

Grafton 505
19/07/2020, 20:48
Κοίτα να δεις Πάνο,πειραματιζόμουν με iso και ταχύτητα,ένας καλός συνδυασμός είναι 400-800 iso (όχι παραπάνω γιατί βγάζει θόρυβο) και 10-20 sec ταχύτητα.Διάφραγμα όσο σε παίρνει πιο μεγάλο 4 πχ ή 5,6 αν μπορείς και 2,8 ακόμα καλύτερα.

Θα είναι εμφανής 4-5 μέρες ακόμα.Θα βρεις τη Μεγάλη Άρκτο στα ΒΑ και θα προεκτείνεις τον 'πάτο' της κουτάλας προς τα κάτω,εκεί θα είναι και ο κομήτης λίγο πιο πάνω από τον ορίζοντα.

Merci Νίκο. Θα δω τι θα καταφέρω, γιατί έχω βουνά στον πάτο της Άρκτου. Για την Μικρή λές έτσι ;

karellen
19/07/2020, 21:37
Την Μεγάλη!
Φαίνεται τώρα.

GiorgosLa
20/07/2020, 07:47
Ο κομήτης Neowise πάνω από την Καλαμάτα

419765

419766

Η "εύκολη λύση" για λίγο καλλίτερη εικόνα στο θέμα. Με πολλές παρενέργειες φυσικά. (Υπερβολικός θόρυβος και καμένες λεπτομέρειες.)


419777

teogtp
20/07/2020, 09:44
Η "εύκολη λύση" για λίγο καλλίτερη εικόνα στο θέμα. Με πολλές παρενέργειες φυσικά. (Υπερβολικός θόρυβος και καμένες λεπτομέρειες.)


419777

Ένα "παιδί" μετράει τα άστρα....
:tooth:

GiorgosLa
20/07/2020, 09:59
Ένα παιδί μετράει τα άστρα....
:tooth:
Έτσι είναι το σωστό... :p

motojojo
24/07/2020, 17:58
Γεια σας παιδια :wave2:

Γιωργος, κακομοιρης γκασταρμπαιτερ στη χωρα της μπυρας (ενα απο τα ελαχιστα καλα εδω).

Κατοχος εδω και ενα χρονο μιας naked suzuki bandit 600, το τελευταιο αεροψυκτο μοντελο (wva8 νομιζω ο κωδικος του). Παλιο μηχανακι, το πρωτο μου βεβαια και ενθουσιασμενος μαζι του.

Στο λιγο καιρο που σας διαβαζω μου αρεσει πολυ το χιουμορ σας. Ελπιζω να σας ακολουθησω.

Παντα ορθιοι!

karellen
24/07/2020, 18:23
Γεια σας παιδια :wave2:

Γιωργος, κακομοιρης γκασταρμπαιτερ στη χωρα της μπυρας (ενα απο τα ελαχιστα καλα εδω).


Παντα ορθιοι!
Γεια σου Γιώργο εμίρη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/07/2020, 22:33
Γεια σας παιδια :wave2:

Γιωργος, κακομοιρης γκασταρμπαιτερ στη χωρα της μπυρας (ενα απο τα ελαχιστα καλα εδω).

Κατοχος εδω και ενα χρονο μιας naked suzuki bandit 600, το τελευταιο αεροψυκτο μοντελο (wva8 νομιζω ο κωδικος του). Παλιο μηχανακι, το πρωτο μου βεβαια και ενθουσιασμενος μαζι του.

Στο λιγο καιρο που σας διαβαζω μου αρεσει πολυ το χιουμορ σας. Ελπιζω να σας ακολουθησω.

Παντα ορθιοι!

Καλός ήρθες μπρο :beer:

katsar
25/07/2020, 02:44
"Με μια σύντομη ανάρτηση στην ιστοσελίδα της και στο Facebook, η Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδας (ΜΟΤΟΕ) ανακοινώνει πως η 39η Πανελλήνια Συγκέντρωση Μοτοσυκλετιστών θα διεξαχθεί στο Camping Alexandros στην Νέα Καρβάλη Καβάλας, από 13 έως 17 Αυγούστου 2020."

εν το μεταξύ η Εγνατία είναι ακριβώς από πάνω και έχει κάτι ευθείες εκεί ...θα γίνει της 300ρας το κάγκελο .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/07/2020, 06:13
"Με μια σύντομη ανάρτηση στην ιστοσελίδα της και στο Facebook, η Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδας (ΜΟΤΟΕ) ανακοινώνει πως η 39η Πανελλήνια Συγκέντρωση Μοτοσυκλετιστών θα διεξαχθεί στο Camping Alexandros στην Νέα Καρβάλη Καβάλας, από 13 έως 17 Αυγούστου 2020."

εν το μεταξύ η Εγνατία είναι ακριβώς από πάνω και έχει κάτι ευθείες εκεί ...θα γίνει της 300ρας το κάγκελο .

Έχω ακούσει (από πολλούς)ότι η Πανελλήνια είναι μία καγκουρια και μισή.

bulmont
28/07/2020, 06:44
Bγήκαν όλοι και διαμαρτύρονται γιατί ο Ερντογάν μετέτρεψε την Αγιασοφία σε τζαμί......

Οταν όμως οι αμερικάνοι βομβάρδιζαν και κατέστρεφαν ολοσχερώς μνημεία στην
πρώην Γιουγκοσλαβία δεν έτρεχε κάστανο...........

viper1
28/07/2020, 07:01
Bγήκαν όλοι και διαμαρτύρονται γιατί ο Ερντογάν μετέτρεψε την Αγιασοφία σε τζαμί......

Οταν όμως οι αμερικάνοι βομβάρδιζαν και κατέστρεφαν ολοσχερώς μνημεία στην
πρώην Γιουγκοσλαβία δεν έτρεχε κάστανο...........

Την Αγία Σοφία την είχαν κάνει ήδη τζαμί. Με σύμβολα μουλμανισμου και εξέδρα του ιμάμη τοποθετημένα μέσα πολλά χρόνια τώρα.
Όσο για την Γιουγκοσλαβία οι αμερικανοί δεν έχουν ιστορία οπότε δεν την σέβονται κιόλας. Άσε που είναι αμερικανοί. Ξέρουν αυτοί

KotsosDR
28/07/2020, 09:20
Bγήκαν όλοι και διαμαρτύρονται γιατί ο Ερντογάν μετέτρεψε την Αγία Σοφία σε τζαμί......


Κακό είναι αυτό ; Εγώ μπορώ να καταλάβω αυτούς που μιλάνε για βεβήλωση από την μία και αυτούς (όχι απαραίτητα θρησκευόμενους) που ανησυχούν για τυχών βανδαλισμό του μνημείου από την άλλη , αν και προσωπικά δεν με ενοχλέι παραπάνω από την εικόνα ενός βομβαρδισμένου μικρού παρεκκλησίου.

Εσύ δεν θα αντιδρούσες αν στη σήμερα εποχή (το τονίζω αυτό) μετέτρεπε κάποιος τον Παρθενώνα σε εκκλησία ;



Οταν όμως οι αμερικάνοι βομβάρδιζαν και κατέστρεφαν ολοσχερώς μνημεία στην
πρώην Γιουγκοσλαβία δεν έτρεχε κάστανο...........

Δε νομίζω
https://www.tanea.gr/1999/03/30/greece/kraygi-gia-tin-eirini/

toyar
28/07/2020, 10:17
αλλου ειναι η ουσια
https://www.news247.gr/politiki/voyli-ta-iera-roysfetia-psifizontai-kalokairi.7686252.html

viper1
28/07/2020, 10:31
αλλου ειναι η ουσια
https://www.news247.gr/politiki/voyli-ta-iera-roysfetia-psifizontai-kalokairi.7686252.html

Τα του Καίσαρος εις τον Καίσαρα. Αυτο δεν διδάσκουν? Αλλά δεν πρατουν. Αιώνες τώρα. Όπως και άλλα πολλά. Οπότε δεν μου κάνει καμμία εντύπωση

toyar
28/07/2020, 11:08
ειναι φοβερο να εκμεταλλευεσαι τον ενστικτωδη φοβο του ανθρωπου για τη ζωη μετα θανατον με σκοπο να ελεγξεις την κανονικη του ζωη
πανω σε αυτο πατανε ολες οι θρησκειες

BLiTzER
28/07/2020, 11:37
Εσύ δεν θα αντιδρούσες αν στη σήμερα εποχή (το τονίζω αυτό) μετέτρεπε κάποιος τον Παρθενώνα σε εκκλησία ;

Εννοείς αν πχ οι Ιταλοί κατακτούσαν την Αθήνα και τον μετέτρεπαν σε εκκλησία; Ας τον έκαναν ό,τι ήθελαν, δικός τους θα ήταν.

Βέβαια, και σε αυτό οι χριστιανάρες πρωτοπόρησαν, αφού ο Παρθενώνας είχε μετατραπεί όντως σε εκκλησία. Μάλλον γι'αυτό τονίζεις τη "σήμερα εποχή", γιατί τότε δε μετράει, είχαν ελαφρυντικά.


αλλου ειναι η ουσια
https://www.news247.gr/politiki/voyli-ta-iera-roysfetia-psifizontai-kalokairi.7686252.html

Καμία έκπληξη. Όσο κράτος και εκκλησία είναι παρεάκι, στον ίδιο Μεσαίωνα θα ζούμε.

KotsosDR
28/07/2020, 11:38
ειναι φοβερο να εκμεταλλευεσαι τον ενστικτωδη φοβο του ανθρωπου για τη ζωη μετα θανατον με σκοπο να ελεγξεις την κανονικη του ζωη
πανω σε αυτο πατανε ολες οι θρησκειες

Άποψή σού .
Άποψή μου : Ούτε φόβος για τη μετά θάνατον υπάρχει , ούτε εκμετάλλευση υπάρχει , ούτε έλεγχος στη ζωή μου .

Μόνο κάτι συμπολίτες μου υπάρχουν που ανησυχούν τόσο για εμένα που δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος και μάχονται καθημερινά να ξεφύγω από τα "δίχτυα της κακής θρησκείας" αφού σαν θύμα και άτομο με χαμηλότερο IQ (προφανώς) δεν δύναμαι να καταλάβω από μόνος μου την εκμετάλλευση και τον έλεγχο που ασκεί αυτή πάνω μου.

viper1
28/07/2020, 11:41
Άποψή σού .
Άποψή μου : Ούτε φόβος για τη μετά θάνατον υπάρχει , ούτε εκμετάλλευση υπάρχει , ούτε έλεγχος στη ζωή μου .

Μόνο κάτι συμπολίτες μου υπάρχουν που ανησυχούν τόσο για εμένα που δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος και μάχονται καθημερινά να ξεφύγω από τα "δίχτυα της κακής θρησκείας" αφού σαν θύμα και άτομο με χαμηλότερο IQ (προφανώς) δεν δύναμαι να καταλάβω από μόνος μου την εκμετάλλευση και τον έλεγχο που ασκεί αυτή πάνω μου.

Ίσως να μην υπάρχει ούτε μεταθανατον ζωή :D

KotsosDR
28/07/2020, 11:44
Ίσως να μην υπάρχει ούτε μεταθανατον ζωή :D

Ίσως .

katsar
28/07/2020, 11:50
Bγήκαν όλοι και διαμαρτύρονται γιατί ο Ερντογάν μετέτρεψε την Αγιασοφία σε τζαμί......

Οταν όμως οι αμερικάνοι βομβάρδιζαν και κατέστρεφαν ολοσχερώς μνημεία στην
πρώην Γιουγκοσλαβία δεν έτρεχε κάστανο...........

Ρε συ Βαγγέλη ,οι αμερικάνοι έριξαν πυρηνικές βόμβες!!!! και η ιστορία μας μαθαίνει μόνο πόσο κακός ήταν ο χίτλερ που σκότωνε αθώους.
Θυμάται κανείς ποιος έδωσε το οκ για να πέσουν τα πυρηνικά;Εκτός από 1 αναφορά σε κάποιο βιβλίο ιστορίας.

KotsosDR
28/07/2020, 11:52
Εννοείς αν πχ οι Ιταλοί κατακτούσαν την Αθήνα και τον μετέτρεπαν σε εκκλησία; Ας τον έκαναν ό,τι ήθελαν, δικός τους θα ήταν.

Βέβαια, και σε αυτό οι Έλληνες χριστιανοί πρωτοπόρησαν, αφού ο Παρθενώνας είχε μετατραπεί όντως σε εκκλησία. Μάλλον γι'αυτό τονίζεις τη "σήμερα εποχή", γιατί τότε δε μετράει, είχαν ελαφρυντικά.



Δεν σε προλαβαίνω με τόσα edit :lol:

Άρα συμφωνείς με τους isis που τσακίσαν (στη σήμερα εποχή) ότι μνημείο υπήρχε στη περιοχή που ήταν κάτω απο τον έλεγχο τους .

Φυσικά και κρίνω με σημερινά δεδομένα, 1500 χρόνια πρίν ήταν λογικό να ρίχνουν ανθρώπους στα λιοντάρια και να είναι ο κόσμος θεατής ...

Panos76
28/07/2020, 11:53
Πάμε σε κάτι ενδιαφέρον που έπεσε το μάτι μου;

Εκεί θα ήταν καλά να έχεις το τενερέ για δοκιμή :D

https://youtu.be/ZEyAs3NWH4A?t=94


Το πρώτο 4Κ βίντεο από τον Άρη.

Δημιουργήθηκε με τη βοήθεια νέων πανοραμικών εικόνων που τραβήχτηκαν από το Curiosity Rover που βρίσκεται πάνω στον Κόκκινο Πλανήτη.

sniper
28/07/2020, 11:54
Την Αγία Σοφία την είχαν κάνει ήδη τζαμί. Με σύμβολα μουλμανισμου και εξέδρα του ιμάμη τοποθετημένα μέσα πολλά χρόνια τώρα.
Όσο για την Γιουγκοσλαβία οι αμερικανοί δεν έχουν ιστορία οπότε δεν την σέβονται κιόλας. Άσε που είναι αμερικανοί. Ξέρουν αυτοί


Εννοείς αν πχ οι Ιταλοί κατακτούσαν την Αθήνα και τον μετέτρεπαν σε εκκλησία; Ας τον έκαναν ό,τι ήθελαν, δικός τους θα ήταν.

Βέβαια, και σε αυτό οι χριστιανάρες πρωτοπόρησαν, αφού ο Παρθενώνας είχε μετατραπεί όντως σε εκκλησία. Μάλλον γι'αυτό τονίζεις τη "σήμερα εποχή", γιατί τότε δε μετράει, είχαν ελαφρυντικά.



Καμία έκπληξη. Όσο κράτος και εκκλησία είναι παρεάκι, στον ίδιο Μεσαίωνα θα ζούμε.


Δεν ξέρω τι λέτε, ο συγκεκριμένος ναός ξεκίνησε σαν ορθόδοξος για 700 χρόνια, μετά έγινε καθολικός για 60 χρόνια, μετά πάλι ρθόδοξος για 250 χρόνια και μετά για 500 χρόνια ήταν τζαμί.

Τώρα και πάλι τζαμί. Ε τι να κάνουμε, ας μην έκαναν μ@λακίες οι παπάδες απο το 1054 και μετά να μην χαθεί ούτε η Αγ. Σοφία ούτε η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.

Τα υπόλοιπα είναι για τους ανιστόρητους που πάνε και πιστεύουν ότι ο δικός τους θεός είναι μοναδικός και καλύτερος από τους άλλους (που δεν υπάρχουν, ή μπορεί και ναι).

BLiTzER
28/07/2020, 12:02
Δεν σε προλαβαίνω με τόσα edit :lol:

Άρα συμφωνείς με τους isis που τσακίσαν (στη σήμερα εποχή) ότι μνημείο υπήρχε στη περιοχή που ήταν κάτω απο τον έλεγχο τους .

Φυσικά και κρίνω με σημερινά δεδομένα, 1500 χρόνια πρίν ήταν λογικό να ρίχνουν κόσμο στα λιοντάρια και να είναι ο κόσμος θεατής ...

Εντελώς ειλικρινά, μου είναι παντελώς αδιάφορος κάθε θρησκευτικός χώρος. Οι θρησκείες βρίσκονται εδώ μόνο για να χωρίζουν, όχι για να ενώνουν. Τα αρχαία μνημεία τα σέβομαι μόνο ως αρχαία, όχι ως αντικείμενα λατρείας. Και, φυσικά, τρέφω ΤΟΝΟΥΣ περισσότερο σεβασμό για τις αρχαίες, προ-χριστιανικές θρησκείες.

Κρίνοντας με σημερινά δεδομένα, είναι λογικό άνθρωποι να πιστεύουν σε νεράιδες και μπαμπούλες; Όχι, αλλά το κάνουν. Αν ο χριστιανισμός δεν είχε κάψει, καταστρέψει, εξαφανίσει, χτίσει πάνω σε κάθε ιερό χώρο, ημέρα, ιδέα υπήρχε, δε θα ήταν εδώ να έχει τέτοιες απόψεις σήμερα. ;)

Σέβομαι το ότι είσαι περήφανος που δηλώνεις χριστιανός ορθόδοξος και ότι σε καμία περίπτωση δε νιώθεις θύμα μιας θρησκείας, αλλά θα ήσουν ακριβώς το ίδιο περήφανος να δηλώνεις βουδιστής αν είχες γεννηθεί στην Κίνα ή μωαμεθανός αν είχες γεννηθεί στην Τουρκία, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι δηλώνετε υπερήφανα. Τη... γεωγραφική τύχη;! Σίγουρα όχι την αυτόβουλη επιλογή.

viper1
28/07/2020, 12:08
Δεν ξέρω τι λέτε, ο συγκεκριμένος ναός ξεκίνησε σαν ορθόδοξος για 700 χρόνια, μετά έγινε καθολικός για 60 χρόνια, μετά πάλι ρθόδοξος για 250 χρόνια και μετά για 500 χρόνια ήταν τζαμί.

Τώρα και πάλι τζαμί. Ε τι να κάνουμε, ας μην έκαναν μ@λακίες οι παπάδες απο το 1054 και μετά να μην χαθεί ούτε η Αγ. Σοφία ούτε η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.

Τα υπόλοιπα είναι για τους ανιστόρητους που πάνε και πιστεύουν ότι ο δικός τους θεός είναι μοναδικός και καλύτερος από τους άλλους (που δεν υπάρχουν, ή μπορεί και ναι).

Πώς γίνετε η θρησκεια(ες) να έχουν κάνει(κάνουν) τόσες μ@λ@κιες και να έχουν τόσους οπαδούς (πιστούς). Κάτι σαν τους πολιτικούς ένα πράγμα

KotsosDR
28/07/2020, 12:16
Εντελώς ειλικρινά, μου είναι παντελώς αδιάφορος κάθε θρησκευτικός χώρος. Οι θρησκείες βρίσκονται εδώ μόνο για να χωρίζουν, όχι για να ενώνουν. Τα αρχαία μνημεία τα σέβομαι μόνο ως αρχαία, όχι ως αντικείμενα λατρείας.

Κρίνοντας με σημερινά δεδομένα, είναι λογικό άνθρωποι να πιστεύουν σε νεράιδες και μπαμπούλες; Όχι, αλλά το κάνουν. Αν ο χριστιανισμός δεν είχε κάψει, καταστρέψει, εξαφανίσει, χτίσει πάνω σε κάθε ιερό χώρο, ημέρα, ιδέα υπήρχε, δε θα ήταν εδώ να έχει τέτοιες απόψεις σήμερα. ;)

Σέβομαι το ότι είσαι περήφανος που δηλώνεις χριστιανός ορθόδοξος και ότι σε καμία περίπτωση δε νιώθεις θύμα μιας θρησκείας, αλλά θα ήσουν ακριβώς το ίδιο περήφανος να δηλώνεις βουδιστής αν είχες γεννηθεί στην Κίνα ή μωαμεθανός αν είχες γεννηθεί στην Τουρκία, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι δηλώνετε υπερήφανα. Τη... γεωγραφική τύχη;

Δεν δηλώνω περήφανα , απλά δηλώνω χωρίς να ντρέπομαι. Ταπεινός προσπαθώ να είμαι :lol:
Από εκεί και πέρα όπου και να είχα γεννηθεί (δεν γεννήθηκα στην Ελλάδα, εκεί που γεννήθηκα η ορθοδοξία δεν είναι το "κυρίαρχο" θρήσκευμα και η μητέρα μου ανήκει σε άλλη θρησκεία) μάλλον πάλι τα ίδια θα πίστευα.

Σέβομαι το ότι είσαι περήφανος που δηλώνεις Άθεος , αλλά θα ήσουν ακριβώς το ίδιο περήφανος να δηλώνεις βουδιστής αν είχες γεννηθεί στην Κίνα ή μωαμεθανός αν είχες γεννηθεί στην Τουρκία, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι δηλώνετε υπερήφανα. Τη... γεωγραφική τύχη;

bulmont
28/07/2020, 12:25
Εντελώς ειλικρινά........ Τα αρχαία μνημεία τα σέβομαι μόνο ως αρχαία, όχι ως αντικείμενα λατρείας..


Στόν Μπάκλεϋ το 'πες;;;;;;;;;;;;;;;;;;

KotsosDR
28/07/2020, 12:29
Αν ο χριστιανισμός δεν είχε κάψει, καταστρέψει, εξαφανίσει, χτίσει πάνω σε κάθε ιερό χώρο, ημέρα, ιδέα υπήρχε, δε θα ήταν εδώ να έχει τέτοιες απόψεις σήμερα. ;)


Μήπως κάνανε τα ίδια Άθεοι από το 1917 εώς το 1941 για παράδειγμα; Για αυτό λέω να κοιτάμε το σήμερα .

sniper
28/07/2020, 12:37
Πώς γίνετε η θρησκεια(ες) να έχουν κάνει(κάνουν) τόσες μ@λ@κιες και να έχουν τόσους οπαδούς (πιστούς). Κάτι σαν τους πολιτικούς ένα πράγμα

Γιατί νομίζεις οι πολιτικοί φοβούνται τις εκκλησίες (όχι τις θρησκείες);

BLiTzER
28/07/2020, 12:38
Δεν δηλώνω περήφανα , απλά δηλώνω χωρίς να ντρέπομαι. Ταπεινός προσπαθώ να είμαι :lol:
Από εκεί και πέρα όπου και να είχα γεννηθεί (δεν γεννήθηκα στην Ελλάδα, εκεί που γεννήθηκα η ορθοδοξία δεν είναι το "κυρίαρχο" θρήσκευμα και η μητέρα μου ανήκει σε άλλη θρησκεία) μάλλον πάλι τα ίδια θα πίστευα.

Σέβομαι το ότι είσαι περήφανος που δηλώνεις Άθεος , αλλά θα ήσουν ακριβώς το ίδιο περήφανος να δηλώνεις βουδιστής αν είχες γεννηθεί στην Κίνα ή μωαμεθανός αν είχες γεννηθεί στην Τουρκία, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι δηλώνετε υπερήφανα. Τη... γεωγραφική τύχη;

Αν όντως δε σε μεγάλωσαν/εκπαίδευσαν χριστιανό, αλλά το επέλεξες 100% μόνος σου, μπράβο σου, σεβασμός, αλλά είσαι ένας στο εκατομμύριο. Εγώ κάνω συζήτηση για το σύνολο, δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου.

Προσωπικά δε δηλώνω τίποτα και σιχαίνομαι τη λέξη "άθεος". Όπου και να είχα γεννηθεί, πιθανότατα "άθεος" θα ήμουν, αφού κατάφερα να ξεφύγω από τα πλοκάμια του χριστιανισμού στην πιο χριστιανοταλιμπάν χώρα του πλανήτη, με 2 γονείς χριστιανούς. Οπότε... :p


Μήπως κάνανε τα ίδια Άθεοι από το 1917 εώς το 1941 για παράδειγμα; Για αυτό λέω να κοιτάμε το σήμερα .

Τι ακριβώς εννοείς; Λινκ/πηγή/κάτι;

sniper
28/07/2020, 12:44
...
Τι ακριβώς εννοείς; Λινκ/πηγή/κάτι;

Εννοεί τους κομμουνιστάς.

o teos
28/07/2020, 12:46
Αν όντως δε σε μεγάλωσαν/εκπαίδευσαν χριστιανό, αλλά το επέλεξες 100% μόνος σου, μπράβο σου, σεβασμός, αλλά είσαι ένας στο εκατομμύριο. Εγώ κάνω συζήτηση για το σύνολο, δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου.

Προσωπικά δε δηλώνω τίποτα και σιχαίνομαι τη λέξη "άθεος". Όπου και να είχα γεννηθεί, πιθανότατα "άθεος" θα ήμουν, αφού κατάφερα να ξεφύγω από τα πλοκάμια του χριστιανισμού στην πιο χριστιανοταλιμπάν χώρα του πλανήτη, με 2 γονείς χριστιανούς. Οπότε... :p



Τι ακριβώς εννοείς; Λινκ/πηγή/κάτι;



https://www.pigitarlamba.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/


Ok man?:smokin::a43:




Eγω απ ολη αυτη την κουβεντα ενα συμπερασμα βγαζω...μερικοι το τρωνε καλα το χωρταρακι τους και στα θρησκευτικά και στα πολιτικά...


419929

viper1
28/07/2020, 12:46
Γιατί νομίζεις οι πολιτικοί φοβούνται τις εκκλησίες (όχι τις θρησκείες);

Η αλλιώς ο έλεγχος των μαζών

KotsosDR
28/07/2020, 13:37
https://www.pigitarlamba.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/


Ok man?:smokin::a43:




Eγω απ ολη αυτη την κουβεντα ενα συμπερασμα βγαζω...μερικοι το τρωνε καλα το χωρταρακι τους και στα θρησκευτικά και στα πολιτικά...


419929

Να 'σαι καλά. Ωραία φωτογραφία , γαλήνια !

basilis_k6
28/07/2020, 13:48
Εμενα η απορια μου ειναι γιατι να θελει καποιος να προσευχηθει μεσα σε ενα αλλοθρησκο μνημειο. Δηλαδη αν ενα μεγαλο τεμενος ξαφνικα το βαφτιζαμε εκκλησια εδω στην ελλαδα θα ήθελε κανενας χριστιανός να παει να ακουσει την λειτουργία?
Παραδοξο δεν ειναι;

BLiTzER
28/07/2020, 13:51
Εμενα η απορια μου ειναι γιατι να θελει καποιος να προσευχηθει μεσα σε ενα αλλοθρησκο μνημειο. Δηλαδη αν ενα μεγαλο τεμενος ξαφνικα το βαφτιζαμε εκκλησια εδω στην ελλαδα θα ήθελε κανενας χριστιανός να παει να ακουσει την λειτουργία?
Παραδοξο δεν ειναι;

Ε ναι, αντίθετα με την υπόλοιπη κοσμοθεωρία των θρήσκων, αυτό είναι παράδοξο.

bulmont
28/07/2020, 13:59
Ε ναι, αντίθετα με την υπόλοιπη κοσμοθεωρία των θρήσκων, αυτό είναι παράδοξο.

Τι δεν καταλαβαίνεις βρε;;;;;;;;;;;

toyar
28/07/2020, 13:59
Άποψή σού .
Άποψή μου : Ούτε φόβος για τη μετά θάνατον υπάρχει , ούτε εκμετάλλευση υπάρχει , ούτε έλεγχος στη ζωή μου .

Μόνο κάτι συμπολίτες μου υπάρχουν που ανησυχούν τόσο για εμένα που δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος και μάχονται καθημερινά να ξεφύγω από τα "δίχτυα της κακής θρησκείας" αφού σαν θύμα και άτομο με χαμηλότερο IQ (προφανώς) δεν δύναμαι να καταλάβω από μόνος μου την εκμετάλλευση και τον έλεγχο που ασκεί αυτή πάνω μου.

δεν ανησυχω για σενα δεν μαχομαι να ξεφυγεις απο τπτ και δε γνωριζω το ΙQ σου
τα εχω με τις θρησκειες οχι με τους πιστους
μπορω να πω πολλα ασχημα παραδειγματα αλλα πραγματικα σεβομαι τον καθενα που βρισκει ατομικη γαληνη γονατιζοντας και κανοντας τον σταυρο του η οτι αλλο νομιζει
μπορει να το κανω κι εγω καμμια φορα αλλα πελατη τους δεν θα με κανουν

KotsosDR
28/07/2020, 14:22
Αν όντως δε σε μεγάλωσαν/εκπαίδευσαν χριστιανό, αλλά το επέλεξες 100% μόνος σου, μπράβο σου, σεβασμός, αλλά είσαι ένας στο εκατομμύριο. Εγώ κάνω συζήτηση για το σύνολο, δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου.

Προσωπικά δε δηλώνω τίποτα και σιχαίνομαι τη λέξη "άθεος". Όπου και να είχα γεννηθεί, πιθανότατα "άθεος" θα ήμουν, αφού κατάφερα να ξεφύγω από τα πλοκάμια του χριστιανισμού στην πιο χριστιανοταλιμπάν χώρα του πλανήτη, με 2 γονείς χριστιανούς. Οπότε... :p



Τι ακριβώς εννοείς; Λινκ/πηγή/κάτι;

Μπορώ να σε βοηθήσω να ψαχτείς μόνος σου σε πηγές που εσύ εμπιστεύεσαι , χωρίς να σε κατευθύνω εγώ , ψάξε για παράδειγμα το θάνατο του Αγίου Βενιαμίν Μητροπολίτη Πετρουπόλεως, τις εκτελέσεις 2.690 κληρικών και 3.448 μοναχών το 1922. Την εξόντωση 151 επισκόπων και 49.400 ιερέων την περίοδο 1929 -1941 καθώς και την καταστροφή περίπου 74.000 ναών μεταξύ τους η Μονή του Αρχαγ­γελου Μιχαήλ του 11ου αιώνα στο Κίεβο, η Εκκλησία των τριών ιεραρχών στο Ιεροσλάβ, ο καθεδρικός ναός του Σωτήρος στη Μόσχα, η Παναγία του Καζάν, η Μονή των θαυμάτων και του Αγίου Συμεών στο Κρεμ­λίνο και άλλοι . Ψάξε να μάθεις τι συνέβη στη Μονή Οράνκι και στους 11.000 περίπου Μοναχούς που συγκέντρωσαν εκεί από όλα τα Μοναστήρια της Ρωσίας.



Αντιλαμβάνεσαι φυσικά πως δεν μπορώ και δεν είναι σωστό να φορτώσω τα παραπάνω σε κάποιον που έχει τις ίδιες ιδεολογίες που είχαν και αυτοί που έπραξαν τα παραπάνω γιατί πολύ απλά άλλη εποχή - άλλα δεδομένα - άλλη αντίληψη. Αν όμως συνέβαιναν στη σήμερα εποχή θα ήταν κάτι άλλο .... ε;

BLiTzER
28/07/2020, 14:31
Όλα τα παραπάνω, βέβαια, συνέβησαν για πολιτικούς, όχι θρησκευτικούς, λόγους. Δεν εκπροσωπούσαν τον "αθεϊσμό", αλλά τον κομμουνισμό. Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους; Θες να σου δώσω καμιά 1000άδα παραδείγματα θρήσκων που εκτελούν αλλόθρησκους; Σημερινά, όχι προχτεσινά. :p

Anyway... φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι κι εσύ ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παραπάνω (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι) με τους θανάτους και τα τραγικά εγκλήματα στο όνομα των θρησκειών, είναι απλά αστείο. Αυτά.

sniper
28/07/2020, 14:53
Όλα τα παραπάνω, βέβαια, συνέβησαν για πολιτικούς, όχι θρησκευτικούς, λόγους. Δεν εκπροσωπούσαν τον "αθεϊσμό", αλλά τον κομμουνισμό. Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους; Θες να σου δώσω καμιά 1000άδα παραδείγματα θρήσκων που εκτελούν αλλόθρησκους; Σημερινά, όχι προχτεσινά. :p

Anyway... φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι κι εσύ ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παραπάνω (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι) με τους θανάτους και τα τραγικά εγκλήματα στο όνομα των θρησκειών, είναι απλά αστείο. Αυτά.


ΟΚ Κλαίω λίγο αλλά συμβαίνει τώρα (https://www.youtube.com/watch?v=_t6WJjp6qyk&feature=emb_logo)...

KotsosDR
28/07/2020, 14:59
Όλα τα παραπάνω, βέβαια, συνέβησαν για πολιτικούς, όχι θρησκευτικούς, λόγους. Δεν εκπροσωπούσαν τον "αθεϊσμό", αλλά τον κομμουνισμό. Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους; Θες να σου δώσω καμιά 1000άδα παραδείγματα θρήσκων που εκτελούν αλλόθρησκους; Σημερινά, όχι προχτεσινά. :p

Anyway... φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι κι εσύ ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παραπάνω (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι) με τους θανάτους και τα τραγικά εγκλήματα στο όνομα των θρησκειών, είναι απλά αστείο. Αυτά.

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουνε άλλες θρησκείες παρά μόνο η Ορθοδοξία που ήταν και το αντικείμενο της κουβέντας μας και σήμερα δεν έχει εκτελέσει αλλόθρησκους , για αυτό δεν μπορείς να δώσεις ούτε ένα παράδειγμα σημερινό με αποτέλεσμα να στρέφεσαι σε άλλες θρησκείες . Σου εξηγώ (με καλό τρόπο ελπίζω) πως το να χρεώνεις σήμερα στους Ορθόδοξους οτι χτίσανε ναούς πάνω σε άλλους πριν από 1500 χρόνια , είναι σαν να χρεώνεις το διωγμό (για να μη πω κάτι πιο βαρύ) των ορθόδοξων Ρώσων στους σημερινούς "άθεους" κομμουνιστές (γιατί υπάρχουν και αρκετοί θρησκευόμενοι). Είναι πολύ γενικολογία πως να το πω..
Το είπες και μόνος σου : " Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους;"
και σου απαντώ : Εχεις δεί πολλούς Χριστιανούς να καίνε, καταστρέφουν , εξαφανίζουν, χτίζουν πάνω σε κάθε ιερό χώρο σήμερα ;

Στα λόγια μου έρχεσαι.

bulmont
28/07/2020, 15:05
... Εχεις δεί πολλούς Χριστιανούς να καίνε, καταστρέφουν , εξαφανίζουν, χτίζουν πάνω σε κάθε ιερό χώρο σήμερα ; ....

Δεν είναι πώς δεν θέλουν απλά δεν μπορούν. Εχουν αλλάξει οι εποχές, αν μπορούσαν και σήμερα θα έχτιζαν.

KotsosDR
28/07/2020, 15:08
ΟΚ Κλαίω λίγο αλλά συμβαίνει τώρα (https://www.youtube.com/watch?v=_t6WJjp6qyk&feature=emb_logo)...

https://www.youtube.com/watch?v=K8XgWUYFypA&feature=youtu.be

Δες αυτό καλύτερα.

sniper
28/07/2020, 15:10
https://www.youtube.com/watch?v=K8XgWUYFypA&feature=youtu.be

Δες αυτό καλύτερα.


Άσχετα μ' όλα αυτά, υπάρχει κάποια σχολή που μαθαίνουν να μιλούν λες και δεν κατοικούν σ' αυτη τη χώρα; Πψς ας πούμε υπάρχει σχολή ντυσίματος των νομικών, κάτι τέτοιο... :tooth:

BLiTzER
28/07/2020, 15:22
Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουνε άλλες θρησκείες παρά μόνο η Ορθοδοξία που ήταν και το αντικείμενο της κουβέντας μας και σήμερα δεν έχει εκτελέσει αλλόθρησκους , για αυτό δεν μπορείς να δώσεις ούτε ένα παράδειγμα σημερινό με αποτέλεσμα να στρέφεσαι σε άλλες θρησκείες . Σου εξηγώ (με καλό τρόπο ελπίζω) πως το να χρεώνεις σήμερα στους Ορθόδοξους οτι χτίσανε ναούς πάνω σε άλλους πριν από 1500 χρόνια , είναι σαν να χρεώνεις το διωγμό (για να μη πω κάτι πιο βαρύ) των ορθόδοξων Ρώσων στους σημερινούς "άθεους" κομμουνιστές (γιατί υπάρχουν και αρκετοί θρησκευόμενοι).

Καλά, δεν είναι λίγοι οι χριστιανοί που σκοτώνουν κόσμο με καθαρά θρησκευτικά κίνητρα, ή τέλος πάντων τυφλοί από θρησκευτικές πεποιθήσεις. Μια ματιά προς Αμερική μεριά θα σε πείσει. Καταλαβαίνω τι λες και το δέχομαι, ναι, δε συμβαίνει σε αυτήν την κλίμακα, με τον συγκεκριμένο τρόπο, αλλά συμβαίνει. Και τουλάχιστον στις 99 από τις 100 περιπτώσεις, δεν είναι άθεοι οι θύτες.

KotsosDR
28/07/2020, 15:23
Άσχετα μ' όλα αυτά, υπάρχει κάποια σχολή που μαθαίνουν να μιλούν λες και δεν κατοικούν σ' αυτη τη χώρα; Πψς ας πούμε υπάρχει σχολή ντυσίματος των νομικών, κάτι τέτοιο... :tooth:

Δεν ξέρω ακόμη τι λέει και μη νομίζεις πως υπερασπίζομαι τον κλήρο (ειδικά την εξουσία αυτού) άλλο η πίστη και άλλο οι λειτουργοί και δεν είμαι παπικός για να δίνω το αλάθητο , γενικά όμως στην εποχή μας έχω μάθει πως καλό είναι να ακούγονται ολόκληρες οι ομιλίες και όχι τμήματα αυτών πριν κρίνω τα κίνητρα πίσω από αυτές.

katsar
28/07/2020, 15:23
''Η ομοφυλοφιλία είναι εκτροπή από τους Νόμους της φύσεως! Είναι κοινωνικό κακούργημα! Είναι αμαρτία! Όσοι, λοιπόν, είτε την βιώνουν, είτε την υποστηρίζουν δεν είναι φυσιολογικοί άνθρωποι! Είναι αποβράσματα της Κοινωνίας''
'' Είναι μερικά αποβράσματα της Κοινωνίας, περι- θωριακοί άνθρωποι, ελαττωματίες, εξευτελισμένοι, άνθρωποι του σκότους ,Ε, λοιπόν, αυτούς τους ξεφτυλισμένους, φτύστε τους! Αποδοκιμάστε τους! Μαυρίστε τους! Δεν είναι άνθρωποι! Είναι εκτρώματα της φύσεως! Ψυχικά και πνευματικά πάσχουν! Είναι άτομα με νοητική διαταραχή! Δυστυχώς, αυτοί είναι τρις-χει-ρότεροι και πολύ πιό επικίνδυνοι από κάποιους, που ζούν στα τρελλοκομεία''

Δηλώσεις ισλαμιστή μουλά στο Ιραν, 2015.Ή όχι;
Ρε την θρησκεία της αγάπης...

sniper
28/07/2020, 15:25
Κατά τον μεσαίωνα, η χριστιανική εκκλησία (προ σχίσματος) απαγόρευε τον δανεισμό χρημάτων με τόκο.
Οπότε την δουλειά αυτή την ανέλαβαν οι Εβραίοι.
Οπότε και τον ήπιαν. Οι εβραίοι.
Η ίδια εκκλησία σήμερα (Καθολικοί και ορθόδοξοι και κόπτες και όλοι γενικώς) επιτρέππουν τον δανεισμό με τόκο.
Οπότε τον ήπιαμε. Ολοι μας.

sniper
28/07/2020, 15:35
Δεν ξέρω ακόμη τι λέει και μη νομίζεις πως υπερασπίζομαι τον κλήρο (ειδικά την εξουσία αυτού) άλλο η πίστη και άλλο οι λειτουργοί και δεν είμαι παπικός για να δίνω το αλάθητο , γενικά όμως στην εποχή μας έχω μάθει πως καλό είναι να ακούγονται ολόκληρες οι ομιλίες και όχι τμήματα αυτών πριν κρίνω τα κίνητρα πίσω από αυτές.


Και καλά κάνεις. Εδώ οι άλλοι είχαν αφορίσει τους επαναστάτες του 1821... :tooth:

o teos
28/07/2020, 15:38
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82

Oι Χριστιανοί ειναι καλα παιδια ρε δεν εκανα λεηλασίες γενοκτονίες κλπ.......δεν............δεν.........oh shit......:lol:

Σε πιο προσφατα παραδειγματα της αηδιας της εκκλησιας:

https://www.vice.com/gr/article/9a5qne/apoplanisi-anilikis-apo-ierea-ksana



και προχωραμε ας μη το βαθύνουμε παραπανω γιατι θα βγουνε οι γνωστοι να λενε οτι μας εβαλε ο Βελζεβουλ ο αντιχρηστος ο λουσιφερ κλπ κλπ...οπως και τα τσιπ στις καρτες ειναι δικια του κατασκευασματα και τα εμβολια για τον κορονοιο ειναι για τον ελενχο του νου...ελοχιμ και ελ και ωπα ξεφυγα....:lol:

ρεεεεεε δεν την παλευετε ρεεεεεε:ufo:

KotsosDR
28/07/2020, 15:45
Και καλά κάνεις. Εδώ οι άλλοι είχαν αφορίσει τους επαναστάτες του 1821... :tooth:

Ναι και άλλοι τους δώσανε ευχή , μαρτύρησαν και πολέμησαν την ίδια εποχή , μπορείς να φανταστείς ποιους έχω σε εκτίμηση και ποιους όχι.

BLiTzER
28/07/2020, 15:48
Αφήστε τον άνθρωπο ρε, τον έχετε πάρει μονότερμα, 10 εναντίον ενός. :p



Τι άλλα; Καμιά βόλτα θα πάμε;

KotsosDR
28/07/2020, 15:55
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82

Oι Χριστιανοί ειναι καλα παιδια ρε δεν εκανα λεηλασίες γενοκτονίες κλπ.......δεν............δεν.........oh shit......:lol:

Σε πιο προσφατα παραδειγματα της αηδιας της εκκλησιας:

https://www.vice.com/gr/article/9a5qne/apoplanisi-anilikis-apo-ierea-ksana



και προχωραμε ας μη το βαθύνουμε παραπανω γιατι θα βγουνε οι γνωστοι να λενε οτι μας εβαλε ο Βελζεβουλ ο αντιχρηστος ο λουσιφερ κλπ κλπ...οπως και τα τσιπ στις καρτες ειναι δικια του κατασκευασματα και τα εμβολια για τον κορονοιο ειναι για τον ελενχο του νου...ελοχιμ και ελ και ωπα ξεφυγα....:lol:

ρεεεεεε δεν την παλευετε ρεεεεεε:ufo:

I give up ... κουράστηκα :hypnotize:
Ο καθένας ότι του αρέσει ας κάνει , ααα και πού 'σαι , μή ξαναπάς σε γιατρό γιατί τα τελευταία που είπες τα λέγανε και κάτι "γιατροί" πρίν λίγο καιρό ... στο περίπου :rolleyes:

o teos
28/07/2020, 16:37
Πας καλααααα...ποτε σε γιατρό...κατι ματζουνια παίρνω απ το μεσαίωνα μάραθο μανδραγωρα και σεληνοχορτο και πάντα θεία κοινωνία...δεν την πιάνει λεει ούτε ο κοροναιος.........:a01:

viper1
28/07/2020, 16:43
Αφήστε τον άνθρωπο ρε, τον έχετε πάρει μονότερμα, 10 εναντίον ενός. :p



Τι άλλα; Καμιά βόλτα θα πάμε;

Τον Σεπτέμβρη στην ετήσια :bawl:

buckley
28/07/2020, 16:48
Αφήστε τον άνθρωπο ρε, τον έχετε πάρει μονότερμα, 10 εναντίον ενός. :p



Τι άλλα; Καμιά βόλτα θα πάμε;

Τι θες να πεις , ότι ο Ντα βίντσι πιάνεται για 5 νοματαίους ?
Μίλα ρε να κόψω το τρολάρισμα ,έχω και μικρό παιδί :D
:bawl::bawl:

sniper
28/07/2020, 16:56
Τι θες να πεις , ότι ο Ντα βίντσι πιάνεται για 5 νοματαίους ?
Μίλα ρε να κόψω το τρολάρισμα ,έχω και μικρό παιδί :D
:bawl::bawl:


Εσύ πρόσεχε, είσαι κοντά στην ηλικία που όλοι επιστρέφουν στην Εκκλησία.... :tooth:

viper1
28/07/2020, 16:58
Εσύ πρόσεχε, είσαι κοντά στην ηλικία που όλοι επιστρέφουν στην Εκκλησία.... :tooth:

Ψάλτης? :lol:

sniper
28/07/2020, 17:12
Ψάλτης? :lol:


Δεξιός. :tooth:

LOUKILOUK
29/07/2020, 01:05
Εμενα η απορια μου ειναι γιατι να θελει καποιος να προσευχηθει μεσα σε ενα αλλοθρησκο μνημειο. Δηλαδη αν ενα μεγαλο τεμενος ξαφνικα το βαφτιζαμε εκκλησια εδω στην ελλαδα θα ήθελε κανενας χριστιανός να παει να ακουσει την λειτουργία?
Παραδοξο δεν ειναι;

Μάλλον γιατί το κατέκτησαν? το έκαναν δικό τους και είναι περήφανοι για αυτό? και φυσικά είναι ένας τρόπος να δείξουν ποιος έχει το πάνω χέρι...αυτό δεν είναι άλλωστε πάντα το ζητούμενο...ποιος μπορεί, ποιος την έχει μεγαλύτερη και δυνατότερη... την πίστη!
υ.γ. Άλλωστε γυρνάνε απλά σε μια πρώτερη κατάσταση αφού είχε ξαναυπάρξει τζαμί η Αγια Σοφιά...

DoctoR_k6
30/07/2020, 11:19
Ενα ωραιο βιντεο (https://www.motomag.gr/news/ypoloipa-protathlimata-epikairotita/mia-volta-sto-isle-man-me-ton-mcguinness-video) απο το ΙΟΜ με 2 κορυφαιους οδηγους...
Βολτακι βεβαια (γι αυτους :lol:) αλλα κ παλι καλη η προσπαθεια.

peterTHErider
30/07/2020, 13:08
χριστιανισμος...η θρησκεια της αγαπης...
που ο θεος προσεφερε την ελευθερη βουληση στους ανθρωπους μεγαλοχαρα για να κανουν ΟΤΙ και ΟΠΩΣ επθυμουν...
ΑΛΛΑ αν κανεις καποια αμαρτια και δεν μετανοησεις η επιλεξεις με την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ σου καποια αλλη θρησκεια θα υποφερεις στα καζανια της κολασεως για παντα!!!!
πολυ αγαπη ρε παιδια...απλα αστειο 2020 να κουβεντιαζουμε για οποιαδηποτε θρησκεια...

KotsosDR
30/07/2020, 13:16
απλα αστειο 2020 να κουβεντιαζουμε για οποιαδηποτε θρησκεια...

Τότε γιατί μπαίνεις στη διαδικασία της κουβέντας;

peterTHErider
30/07/2020, 13:35
Τότε γιατί μπαίνεις στη διαδικασία της κουβέντας;

δεν κανω κουβεντα...εκανα μια τοποθετηση.ετσι και αλλιως το να μιλας με καποιον φανατικο σε οποιδηποτε ειδος(ομαδα-θρηκεια-πολιτικα-μαρκα μοτο) ειναι σαν να κουβεντιαζεις με τοιχο...
και φανατικος ειναι οποιος δηλωνει προτιμηση και απορριπτει ολα τα υπολοιπα σαν....'λαθος'...

KotsosDR
30/07/2020, 13:40
δεν κανω κουβεντα...εκανα μια τοποθετηση.ετσι και αλλιως το να μιλας με καποιον φανατικο σε οποιδηποτε ειδος(ομαδα-θρηκεια-πολιτικα-μαρκα μοτο) ειναι σαν να κουβεντιαζεις με τοιχο...
και φανατικος ειναι οποιος δηλωνει προτιμηση και απορριπτει ολα τα υπολοιπα σαν....'λαθος'...

Δηλαδή είσαι φανατικός ;

peterTHErider
30/07/2020, 13:57
Δηλαδή είσαι φανατικός ;

οχι.εγω ακουω και αν μου αποδειξει καποιος πως ειμαι λαθος μπορω να αλλαξω γνωμη και να πω ευχαριστω.εσυ θα κανεις το ιδιο;;θα μιλησουμε με αποδειξεις και δεδομενα ομως.οχι απαντησεις του στυλ 'εγω μεσα μου ετσι πιστευω' ή 'ετσι εχω μαθει απο παιδι' ή 'εχω δει και νιωσει κατι που δεν μπορω να εξηγησω'.
θελεις;

GogosLux
30/07/2020, 14:05
Motörhead: God Was Never on Your Side

https://www.youtube.com/watch?v=aZ4U6IhaUww

If the stars,
Fall down on me,
And the sun,
Refused to shine,
Then may the shackles be undone,
May all the old words cease to rhyme
If the sky,
Turned into Stone,
It would matter not at all,
For there is no heaven,
In the sky,
Hell does not wait,
For our downfall!
Let the voice of reason shine,
Let the fires vanish,
For all time,
God's face here,
Is unseen,
You can't ask him,
What it all means,
He was never on your side,
God was never on your side,
Let right or wrong,
On our own decide
God was never on your side.
See ten thousand ministries
See the holy righteous dogs,
They claim to heal,
But all they do is steal,
An illusion of faith, cheat, and wrong,
If God is wise,
Why is he still,
When these false profits,
Call him friend,
Why is he silent,
Is he blind!?
Are we…

KotsosDR
30/07/2020, 14:09
οχι.εγω ακουω και αν μου αποδειξει καποιος πως ειμαι λαθος μπορω να αλλαξω γνωμη και να πω ευχαριστω.εσυ θα κανεις το ιδιο;;θα μιλησουμε με αποδειξεις και δεδομενα ομως.οχι απαντησεις του στυλ 'εγω μεσα μου ετσι πιστευω' ή 'ετσι εχω μαθει απο παιδι' ή 'εχω δει και νιωσει κατι που δεν μπορω να εξηγησω'.
θελεις;

Δεν με ενδιαφέρει να σου αλλάξω άποψη και δεν είμαι ειδικός για να απαντήσω τα θέματα που μπορεί να σε προβληματίζουν , καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον πνευματικό .
Αυτό που γνωρίζω όμως είναι πως καλό είναι να σέβομαι την άποψη σου και τη διαφορετικότητα στις πεποιθήσεις μας χωρίς να χλευάζω τα πιστεύω σου, άσχετα αν συμφωνώ μαζί σου ή όχι.

peterTHErider
30/07/2020, 14:41
Δεν με ενδιαφέρει να σου αλλάξω άποψη και δεν είμαι ειδικός για να απαντήσω τα θέματα που μπορεί να σε προβληματίζουν , καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον πνευματικό .
Αυτό που γνωρίζω όμως είναι πως καλό είναι να σέβομαι την άποψη σου και τη διαφορετικότητα στις πεποιθήσεις μας χωρίς να χλευάζω τα πιστεύω σου, άσχετα αν συμφωνώ μαζί σου ή όχι.

καταρχας δεν εχω τιποτα να με προβληματιζει σε πνευματικο επιπεδο.τα εχω ολα καθαρα στο μυαλο μου.:wave2::smokin:
στην συνεχεια,σεβεσαι και την πεποιθηση του φασιστα-ναζιστη?αν οχι γιατι?δεν χλευαζεις εστω και κρυφα τους flat earthers?ή τους σαιντολογους που πιστευουν οτι οταν πεθανουν ο καθενας θα γινει βασιλιας καποιου αλλου πλανητη?ελα πες την αληθεια οτι λιγο ειρωνευεσαι τους βουδιστες που πιστευουν στην μετανσαρκωση σε ζωα...
κοιτα αυτη τη στιγμη στον πλανητη υπαρχουν χιλιαδες θρησκειες,εμεις οι 2 δεν απεχουμε πολυ...εγω απλα πιστευω σε μια λιγοτερη απο σενα...
και τελος της συζητησης απο μενα.

KotsosDR
30/07/2020, 15:06
καταρχας δεν εχω τιποτα να με προβληματιζει σε πνευματικο επιπεδο.τα εχω ολα καθαρα στο μυαλο μου.:wave2::smokin:
στην συνεχεια,σεβεσαι και την πεποιθηση του φασιστα-ναζιστη?αν οχι γιατι?δεν χλευαζεις εστω και κρυφα τους flat earthers?ή τους σαιντολογους που πιστευουν οτι οταν πεθανουν ο καθενας θα γινει βασιλιας καποιου αλλου πλανητη?ελα πες την αληθεια οτι λιγο ειρωνευεσαι τους βουδιστες που πιστευουν στην μετανσαρκωση σε ζωα...
κοιτα αυτη τη στιγμη στον πλανητη υπαρχουν χιλιαδες θρησκειες,εμεις οι 2 δεν απεχουμε πολυ...εγω απλα πιστευω σε μια λιγοτερη απο σενα...
και τελος της συζητησης απο μενα.

Όσο αφορά το φασιστα-ναζιστή , σέβομαι το δικαίωμα του να έχει ότι πεποίθηση θέλει αρκεί να μή παραβιάζει το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους , αυτό είναι δημοκρατία , ελευθερία λόγου και απόψεων. (αλλιώς ίσως να γίνομαι ίδιος με αυτόν , υπάρχει δικαιοσύνη να τον κρίνει)

Από την άλλη ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις προσπαθώ (ειλικρινά το λέω) να μη πέφτω στη κατάκριση (μη κρίνεις για να μη κριθείς) και να εξελίσσομαι προς το καλύτερο σύμφωνα με τα πιστεύω μου (το έκανα όμως μία περίοδο της ζωής μου που είχαμε παρόμοιες απόψεις , το έκανα και πιο μετά , πλέον όμως όσο μπορώ όχι, γιατί αρκετές φορές ομολογώ πως είναι δύσκολο).

peterTHErider
30/07/2020, 15:19
Όσο αφορά το φασιστα-ναζιστή , σέβομαι το δικαίωμα του να έχει ότι πεποίθηση θέλει αρκεί να μή παραβιάζει το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους , αυτό είναι δημοκρατία , ελευθερία λόγου και απόψεων. (αλλιώς ίσως να γίνομαι ίδιος με αυτόν , υπάρχει δικαιοσύνη να τον κρίνει)

Από την άλλη ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις προσπαθώ (ειλικρινά το λέω) να μη πέφτω στη κατάκριση (μη κρίνεις για να μη κριθείς) και να εξελίσσομαι προς το καλύτερο σύμφωνα με τα πιστεύω μου (το έκανα όμως μία περίοδο της ζωής μου που είχαμε παρόμοιες απόψεις , το έκανα και πιο μετά , πλέον όμως όσο μπορώ όχι, γιατί αρκετές φορές ομολογώ πως είναι δύσκολο).

σορι αλλα δεν μπορω να κρατηθω...το συνταγμα του κρατους σου εχει εναν πολυ σοβαρο νομο που απαγορευει τον προσηλυτισμο.δηλαδη τον νηπιοβαπτισμο με το ετσι θελω και τα θρησκευτικα-χριστιανικα στο σχολειο.βλεπεις να τηρουνται οι νομοι απο το εξαρτημενο απο τη θρησκεια πολιτικο καθεστως?βλεπεις ποιος παραβιαζει τους νομους του κρατους σου?σου λεω ειναι κουβεντα που δεν γινεται με ποστς.εχω να πω χιλιαδες πραγματα που θα σε προβληματισουν και θα πεις καποια στιγμη...΄τι ψευτιες πιστευω΄...αλλα απο δω ειναι δυσκολο..
ενα τελευταιο...σε μια θρησκεια αν ενα ειναι ψεμμα τοτε ολα μπορει να ειναι...σωστα?σε κατι θεικο δεν πρεπει να υπαρχει λαθος...
κατα τις γραφες και το επισημο πατριαρχειο ιεροσολυμων(αν μπεις στο σαιτ τους το λεει ξεκαθαρα) ο πλανητης μας περιπου 4500 ετων...συμφωνεις?αν οχι εισαι αιρετικος και οχι χριστιανος.
και πολλα ακομα...

KotsosDR
30/07/2020, 15:38
σορι αλλα δεν μπορω να κρατηθω...το συνταγμα του κρατους σου εχει εναν πολυ σοβαρο νομο που απαγορευει τον προσηλυτισμο.δηλαδη τον νηπιοβαπτισμο με το ετσι θελω και τα θρησκευτικα-χριστιανικα στο σχολειο.βλεπεις να τηρουνται οι νομοι απο το εξαρτημενο απο τη θρησκεια πολιτικο καθεστως?βλεπεις ποιος παραβιαζει τους νομους του κρατους σου?σου λεω ειναι κουβεντα που δεν γινεται με ποστς.εχω να πω χιλιαδες πραγματα που θα σε προβληματισουν και θα πεις καποια στιγμη...΄τι ψευτιες πιστευω΄...αλλα απο δω ειναι δυσκολο..
ενα τελευταιο...σε μια θρησκεια αν ενα ειναι ψεμμα τοτε ολα μπορει να ειναι...σωστα?σε κατι θεικο δεν πρεπει να υπαρχει λαθος...
κατα τις γραφες και το επισημο πατριαρχειο ιεροσολυμων(αν μπεις στο σαιτ τους το λεει ξεκαθαρα) ο πλανητης μας περιπου 4500 ετων...συμφωνεις?αν οχι εισαι αιρετικος και οχι χριστιανος.
και πολλα ακομα...

Αιρετικός είσαι όταν αλλάξει το Δόγμα , τα "χιλιάδες πράγματα που θα με προβληματίσουν και θα πω κάποια στιγμή...΄τι ψευτιές πιστεύω΄" τα έχω σκεφτεί πολύ καιρό πιο πριν , δε γεννήθηκα εχτές.
Αν παραβιάζεται το σύνταγμα τότε να αναλάβει η δικαιοσύνη όπου πρέπει , φυσικά μπορείς να κινηθείς και εσύ νομικά.

Πάντως εγώ δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι , εσύ γιατί προσπαθείς;

KotsosDR
30/07/2020, 16:00
Έριξα και μια ματιά στο σύνταγμα μήπως και άλλαξε κάτι , θα σου πρότεινα να το μελετήσεις καλύτερα (αν θές)
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ : http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=41&t=7499 έχει 27 σελίδες πράγμα να ανταλλάξεις απόψεις.

o teos
30/07/2020, 16:22
Ρε.....αγαπάτε αλλήλους ρε.....το είπε και ο χιπης......supposedly....:D:a05:

peterTHErider
30/07/2020, 16:25
Έριξα και μια ματιά στο σύνταγμα μήπως και άλλαξε κάτι , θα σου πρότεινα να το μελετήσεις καλύτερα (αν θές)
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ : http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=41&t=7499 έχει 27 σελίδες πράγμα να ανταλλάξεις απόψεις.

τι ποσταρες ακριβως;
η ποια;;;;εδω γελαμε...διαβασε ποσα σκανδαλα και βιασμους του κληρου εχει κουκουλωσει η 'ανεξαρτητη' ελληνικη δικαιοσυνη και ξαναμιλαμε...
και δεν απαντας ομως στην ερωτηση για την ηλικια της γης που λεει η θρησκεια σου,γιατι;
αν τα εχεις σκεφτει πολυ καιρο πριν και μπραβο σου και κατεληξες πως η ο θεος σε 6 μερες εφτιαξε το συμπαν και πηρε λασπη και εκανε τον αδαμ.μετα φαγανε το μηλο και του εξορησε απο τον παραδεισο ο ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ θεος επειδη θυμωσε.οκ.(και μην μου λες για παραβολες κλπ.αυτα ειναι οι ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ των γραφων.αλλο που πλεον επειδη κανεις δεν μπορει να τα πιστεψει και βρηκαν να το λενε παραβολες.δεν γραφτηκαν ως παραβολες αλλα ως το απολυτα αληθες).καλησπερα απο μενα.