PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100

AUFGEBRACHT
17/02/2024, 09:05
Ευτυχώς που υπάρχουν πάντα πιο ψύχραιμοι.....
Μόνο δεν παίρνουμε ξένα παιδιά αγκαλιά....... Μπορούμε να τους μιλήσουμε ήρεμα. Τα παιδιά δεν πρέπει να συνηθίζουν στην απομάκρυνση τους από τον γονέα/συγγενή από ξένα πρόσωπα. Για ευνόητους λόγους!

Καταλαβαίνω πώς το λες, και γιατί το λες, έχω κι εγώ παιδιά, αλλά την πήγα μια απόσταση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 2,5 μέτρα από το αμάξι μέχρι την πόρτα της σχολής, και την παρέλαβε η δασκάλα. Ήταν ένα τρομαγμένο κοριτσάκι που είχε πάθει σοκ, κι όπως εξελίσσονταν τα πράγματα, μπορεί να έβλεπε τον παππού της να έτρωγε ξύλο...δεν θα ήταν ωραίο θέαμα.

BLiTzER
17/02/2024, 09:38
Προσωπικά, αν ακουμπούσες την κόρη μου, όχι να τη μεταφέρεις, θα είχε πολύ διαφορετική έκβαση το περιστατικό.




Χωρίς παρεξήγηση, τίποτα προσωπικό, και εντελώς φιλικά. Καταλαβαίνω ότι ήθελες να βοηθήσεις.



Μου θύμισε σκηνικό πριν λίγες μέρες, που, και για να είμαστε εντός θέματος, ΣΕ ΕΙΔΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ :lol: 6 ετών να μου ζητάς να σε βοηθήσω να ανέβεις σε ένα παιχνίδι, και φυσικά δεν τολμούσα να την πλησιάσω, και της είπα "όχι, δε γίνεται", και έψαχνα δικαιολογίες για να μη φανώ μαλάκας κιόλας.

Κρίμα, αλλά ζούμε περίεργες εποχές.

νεοσσός
17/02/2024, 10:10
...πες και τη συνέχεια όμως, ότι ανέβασες την κόρη σου στο παιχνίδι αυτό, που ήταν άλλωστε ο βασικός λόγος που δεν βοηθούσες το άλλο παιδάκι. Οικογενειοκρατία και στις παιδικές χαρές... :p

BLiTzER
17/02/2024, 10:15
Δεν έχω κόρη ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. :lol:

AUFGEBRACHT
17/02/2024, 10:24
Βασικά κατάλαβα ότι αυτοί που αντέδρασαν σωστά στο σκηνικό ήταν οι 15 νοματαίοι που απλά κοίταγαν, κι όχι εγώ κι οι άλλοι 1-2 που πήγαμε -βλακωδώς- να κατευνάσουμε τα πνεύματα...

panavour
17/02/2024, 10:35
Βασικά κατάλαβα ότι αυτοί που αντέδρασαν σωστά στο σκηνικό ήταν οι 15 νοματαίοι που απλά κοίταγαν, κι όχι εγώ κι οι άλλοι 1-2 που πήγαμε -βλακωδώς- να κατευνάσουμε τα πνεύματα...

Τα αποτελεσματα,της νεας ταξης πραγματων (πολιτικη ορθοτης).O TEMPORA O MORES.

θα πεφτεις απ την μηχανη στατικα στο φαναρι ,γιατι παραπατησες,και δεν θα σε βοηθαει κανεις,φοβουμενος τις νομικες συνεπειες,και τις αστικες και ποινικες αξιωσεις,σε περιπτωση αστοχης επακουμβησης του θυματος ,ειδικα αν ειναι γυναικα,και εσυ που την σηκωσες ανδρας.:bawl:

billy84
17/02/2024, 10:37
Βασικά κατάλαβα ότι αυτοί που αντέδρασαν σωστά στο σκηνικό ήταν οι 15 νοματαίοι που απλά κοίταγαν, κι όχι εγώ κι οι άλλοι 1-2 που πήγαμε -βλακωδώς- να κατευνάσουμε τα πνεύματα...

Θα ακουστεί κυνικό αλλά αυτοί που αντέδρασαν πιο σωστά ήταν εκείνοι που δεν έδωσαν καν βάση στο σκηνικό και έφυγαν, προστατεύοντας πάνω από όλα την ψυχική τους υγεία. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο αυτά τα σκηνικά λίγο ή πολύ μας τραυματίζουν. Αξίζει τον κόπο? Στην τελική ο παππούς είναι υπεύθυνος εκείνη τη στιγμή για το παιδί. Δεν τον παίρνει για τσαμπουκάδες ούτως ή άλλως. Ακόμη και αν έχει δίκαιο, οφείλει να σκεφτεί ότι με το παιδί μαζί θα έπρεπε να δώσει τόπο στην οργή.

Παρολαυτά σε νιώθω γιατί και εγώ μάλλον θα είχα εμπλακεί. Κακώς βέβαια αλλά...

νεοσσός
17/02/2024, 10:38
Προσωπικά, αν ακουμπούσες την κόρη μου, όχι να τη μεταφέρεις, θα είχε πολύ διαφορετική έκβαση το περιστατικό.
...

Δεν έχω κόρη ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. :lol:
:confused:

BLiTzER
17/02/2024, 10:44
Υποτιθέμενη, μωρέ νεοσσέ, ώχου.

νεοσσός
17/02/2024, 10:46
Τα αποτελεσματα,της νεας ταξης πραγματων (πολιτικη ορθοτης).O TEMPORA O MORES.

θα πεφτεις απ την μηχανη στατικα στο φαναρι ,γιατι παραπατησες,και δεν θα σε βοηθαει κανεις,φοβουμενος τις νομικες συνεπειες,και τις αστικες και ποινικες αξιωσεις,σε περιπτωση αστοχης επακουμβησης του θυματος ,ειδικα αν ειναι γυναικα,και εσυ που την σηκωσες ανδρας.:bawl:
Στο θέμα της άστοχης παρέμβασης, η ευθύνη είναι μεγάλη. Μπορεί το θύμα να ισχυριστεί ότι του προκάλεσες παράλυση, επειδή μετακίνησες τον αυχένα του. Και ίσως πει το δικαστήριο, ότι σου δίνει κάποια ελαφρυντικά, λόγω της καλής σου πρόθεσης, αλλά σου αποδίδει μέρος της ευθύνης επειδή χειρίστηκες το θύμα χωρίς να έχεις πιστοποιημένη γνώση πρώτων βοηθών.

Με τα παιδιά το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο.

AUFGEBRACHT
17/02/2024, 10:48
Θα ακουστεί κυνικό αλλά αυτοί που αντέδρασαν πιο σωστά ήταν εκείνοι που δεν έδωσαν καν βάση στο σκηνικό και έφυγαν, προστατεύοντας πάνω από όλα την ψυχική τους υγεία. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο αυτά τα σκηνικά λίγο ή πολύ μας τραυματίζουν. Αξίζει τον κόπο? Στην τελική ο παππούς είναι υπεύθυνος εκείνη τη στιγμή για το παιδί. Δεν τον παίρνει για τσαμπουκάδες ούτως ή άλλως. Ακόμη και αν έχει δίκαιο, οφείλει να σκεφτεί ότι με το παιδί μαζί θα έπρεπε να δώσει τόπο στην οργή.

Παρολαυτά σε νιώθω γιατί και εγώ μάλλον θα είχα εμπλακεί. Κακώς βέβαια αλλά...

Δεν είναι κυνικό, καλό είναι να αναλογιζόμαστε κάποια πράγματα...δεν έφυγε κανείς, περίμεναν όλοι τα παιδιά να σχολάσουν, απλά κοίταγαν το σκηνικό χωρίς ν αντιδράσουν...δεν ξέρεις ο άλλος πως θ αντιδράσει, κακώς ασχοληθήκαμε κι εμείς οι 2-3. Έπρεπε να τους αφήσουμε εκεί είτε να τα βρουν μόνοι τους, είτε να σπάσουν τα μούτρα μόνοι τους.

νεοσσός
17/02/2024, 10:50
Δεν είναι κυνικό, καλό είναι να αναλογιζόμαστε κάποια πράγματα...δεν έφυγε κανείς, περίμεναν όλοι τα παιδιά να σχολάσουν, απλά κοίταγαν το σκηνικό χωρίς ν αντιδράσουν...δεν ξέρεις ο άλλος πως θ αντιδράσει, κακώς ασχοληθήκαμε κι εμείς οι 2-3. Έπρεπε να τους αφήσουμε εκεί είτε να τα βρουν μόνοι τους, είτε να σπάσουν τα μούτρα μόνοι τους.
Σωστά, έπρεπε να μην εμπλακείτε οι ίδιοι. Αν κρίνατε ότι το θέμα κλιμακώνεται, θα έπρεπε να καλέσετε την αστυνομία.

AUFGEBRACHT
17/02/2024, 10:54
Στο θέμα της άστοχης παρέμβασης, η ευθύνη είναι μεγάλη. Μπορεί το θύμα να ισχυριστεί ότι του προκάλεσες παράλυση, επειδή μετακίνησες τον αυχένα του. Και ίσως πει το δικαστήριο, ότι σου δίνει κάποια ελαφρυντικά, λόγω της καλής σου πρόθεσης, αλλά σου αποδίδει μέρος της ευθύνης επειδή χειρίστηκες το θύμα χωρίς να έχεις πιστοποιημένη γνώση πρώτων βοηθών.

Με τα παιδιά το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο.

Όχι, δεν είναι ευαίσθητο...έχει τύχει να είμαι σε σκηνικό που παίρνει φωτιά αμάξι σε φανάρι, ο οδηγός πετάχτηκε έξω και φώναζε βοήθεια...στο πίσω κάθισμα ήταν ένα παιδάκι δημοτικού. Κάποιος έτρεξε στη θέση του οδηγού -καθώς η πόρτα ήταν ανοιχτή- έσβησε τον κινητήρα κι έβαλε χειρόφρενο, και κάποιος άλλος έβγαλε έξω το παιδάκι. Κακώς έπραξαν και οι 2, ούτε αγγίζεις ξένο παιδί, ούτε ξένη περιουσία...εκείνη τη στιγμή λες καλά έκαναν, αλλά εκ των υστέρων καταλαβαίνεις πως κακώς ενέργησαν έτσι.

AUFGEBRACHT
17/02/2024, 10:57
Σωστά, έπρεπε να μην εμπλακείτε οι ίδιοι. Αν κρίνατε ότι το θέμα κλιμακώνεται, θα έπρεπε να καλέσετε την αστυνομία.

Ούτε καν την αστυνομία...τίποτα. Είπαμε, mea culpa, καλό είναι τα να γράφουμε, επειδή μας φαίνεται ότι κάναμε κάτι σωστό, δεν σημαίνει ότι είναι κι έτσι...δεν είναι όπως παλιά τα πράγματα.

Ricos_7
17/02/2024, 11:30
Διαβάζοντας τα παραπάνω, το συμπέρασμα είναι ότι ενισχύεται η απάθεια με την δικαιολογια ότι μπορεί να μπλεξουμε.
Καλύτερα να δράσουμε προς το καλό και ας μπλεξουμε. Θα μαζέψουμε και εμπειρία. Ας κάνουμε λάθη αν είναι να βελτιωθεί ελάχιστα η κοινωνία μας.
Μας έχει φάει η απάθεια και η αδράνεια μάγκες.

Acacius
17/02/2024, 11:54
Aufgebracht εσύ καλά έκανες, η εποχή είναι που έχει γίνει μαλακισμένη. Παρ'όλα αυτά η λόγική "του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ" και "ού μπλέξεις" είναι ιδιαιτέρως ελληναρίστικη.

Zodd
17/02/2024, 12:00
Διαβάζοντας τα παραπάνω, το συμπέρασμα είναι ότι ενισχύεται η απάθεια με την δικαιολογια ότι μπορεί να μπλεξουμε.
Καλύτερα να δράσουμε προς το καλό και ας μπλεξουμε. Θα μαζέψουμε και εμπειρία. Ας κάνουμε λάθη αν είναι να βελτιωθεί ελάχιστα η κοινωνία μας.
Μας έχει φάει η απάθεια και η αδράνεια μάγκες.

Δεν διαφωνώ με το πνέυμα όσων έγραψες αλλά δεν πάει έτσι. Τυπικά ναι, είμαστε όλοι υποχρεωμένοι (άρθρο 288 παρ.2 Ποιν. Κώδικα) να παρέχουμε βοήθεια στους τριγύρω μας αλλά δυστυχώς αυτό δεν σημαίνει ότι μετά δεν θα σε τρέχουν σε δικαστήρια ακόμα και αν στο τέλος αθωωθείς. Αν υπάρχουν άτομα που εξαρτώνται από εσένα, παιδιά/γονείς/αδελφια/φίλοι που σε χρειάζονται, πως θα πάρεις το ρίσκο να βοηθήσεις κάποιον που μπορεί μετά να κυνηγά εσένα; Ακόμα και ίδιος ο νόμος σου λέει να ζυγίσεις πρώτα τον κίνδυνο.

Μεγάλη κουβέντα, δεν υπάρχει πάντα σωστό και λάθος. Ίσως η σωστότερη απόφαση να είναι όντως να μην κάνεις τίποτα, ίσως να ήταν σωστότερο να περιμένεις να δεις πως θα εξελιχθεί και να επέμβεις τότε (πχ στο περιστατικό του AUFGEBRACT, αν ο ντελιβεράς πήγαινε να χτυπήσει το παιδί).

νεοσσός
17/02/2024, 12:13
Διαβάζοντας τα παραπάνω, το συμπέρασμα είναι ότι ενισχύεται η απάθεια με την δικαιολογια ότι μπορεί να μπλεξουμε.
Καλύτερα να δράσουμε προς το καλό και ας μπλεξουμε. Θα μαζέψουμε και εμπειρία. Ας κάνουμε λάθη αν είναι να βελτιωθεί ελάχιστα η κοινωνία μας.
Μας έχει φάει η απάθεια και η αδράνεια μάγκες.
Δεν είναι απάθεια, αλλά εφαρμογή του νόμου. Απαγορεύεται ρητά η αυτοδικία. Η επιβολή του νόμου προβλέπεται μόνο από τα σχετικά εντεταλμένα όργανα.

Νομίζω ότι η κοινωνία δεν βελτιώνεται με τη βία και με την απειθαρχία. Εάν η ερμηνεία του νόμου εναπόκειται στην υποκειμενική κρίση και ηθική του καθενός, οι συνέπειες είναι απρόβλεπτες.

Coyote.V
17/02/2024, 12:56
Aufgebracht εσύ καλά έκανες, η εποχή είναι που έχει γίνει μαλακισμένη. Παρ'όλα αυτά η λόγική "του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ" και "ού μπλέξεις" είναι ιδιαιτέρως ελληναρίστικη.

Ούτε αυτά είναι...έχουμε προχωρήσει παρακάτω, σε άλλο λέβελ.

Είναι βγάλε τηλέφωνο να τραβήξουμε βίνδεο κι ας πνίγεται ο άλλος. Κάποιοι μάλιστα θέλουν να εξελιχθεί κιόλας η φάση (να μη την σταματήσει κάποιος) γιατί θα έχει περισσότερα λάικ και βιούζ.

asxetost
17/02/2024, 13:33
Δεν είναι απάθεια, αλλά εφαρμογή του νόμου. Απαγορεύεται ρητά η αυτοδικία. Η επιβολή του νόμου προβλέπεται μόνο από τα σχετικά εντεταλμένα όργανα.

Νομίζω ότι η κοινωνία δεν βελτιώνεται με τη βία και με την απειθαρχία. Εάν η ερμηνεία του νόμου εναπόκειται στην υποκειμενική κρίση και ηθική του καθενός, οι συνέπειες είναι απρόβλεπτες.

Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά με στεναχωρεί που υπάρχει κόσμος που σκέφτεται έτσι. Ζεις σε ενα κράτος που κυριολεκτικά πουλάει νόμους με ταρίφα, που καταπαταει συνεχώς θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, μπορώ να συνεχίσω για ώρα ακόμα.
Κανείς δε μίλησε για βια. Ο κάθε πολίτης έχει ένα ρόλο σε αυτή την κοινωνία, ειδικά εν μέσω σκοτεινών καιρών αυτός ο ρόλος βαραίνει.
Ναι, μπορεί να ήταν λάθος που ο άνθρωπος απομάκρυνε το παιδί, όμως θέλησε να κάνει κάτι με πρόθεση να βοηθήσει.
Όμως λυπάμαι που θα στο πω, αν περιμένουμε όλοι από ένα κράτος καρτέλ και μάλιστα σοβαρό να βρούμε δίκιο και ασφάλεια μάλλον θα απογοητευτούμε.
Αν δω μια κοπέλα να τη βιάζει κάποιος στο δρόμο θα πρέπει να επέμβω, με τη δική σου λογική θα πρέπει να συνεχίσω τη βόλτα μου και να πάρω την αστυνομία.
Συγγνώμη που το βαρυναμε, ο καθένας είναι οι επιλογες του.

CorpseAlive
17/02/2024, 13:43
Λυμένα είναι τα παραπάνω παίδες.


1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας.
2. Άμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτεθέμενου στην οποία προβαίνει το άτομο, για να υπερασπισθεί τον εαυτό του ή άλλον από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον τους.


Ο Νομοθέτης εννοείται ότι προτάσσει την αλληλεγγύη των πολιτών. Είναι βασικό γνώρισμα του δικαίου μας.
Επιπρόσθετα, το να σε βλέπει κάποιος να παθαίνεις κάτι και να μην κάνει τίποτα είναι ΠΟΙΝΙΚΑ κολάσιμο ως γνήσιο έγκλημα δια της παραλήψεως τελούμενο.
.

Ricos_7
17/02/2024, 15:29
Δεν είναι απάθεια, αλλά εφαρμογή του νόμου. Απαγορεύεται ρητά η αυτοδικία. Η επιβολή του νόμου προβλέπεται μόνο από τα σχετικά εντεταλμένα όργανα.

Νομίζω ότι η κοινωνία δεν βελτιώνεται με τη βία και με την απειθαρχία. Εάν η ερμηνεία του νόμου εναπόκειται στην υποκειμενική κρίση και ηθική του καθενός, οι συνέπειες είναι απρόβλεπτες.
Πως έφτασες στην βία μόνο εσύ ξέρεις. Όταν γράφω δράση δεν εννοώ την χειροδικια.

νεοσσός
17/02/2024, 16:37
Λυμένα είναι τα παραπάνω παίδες.


1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας.
2. Άμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτεθέμενου στην οποία προβαίνει το άτομο, για να υπερασπισθεί τον εαυτό του ή άλλον από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον τους.


Ο Νομοθέτης εννοείται ότι προτάσσει την αλληλεγγύη των πολιτών. Είναι βασικό γνώρισμα του δικαίου μας.
Επιπρόσθετα, το να σε βλέπει κάποιος να παθαίνεις κάτι και να μην κάνει τίποτα είναι ΠΟΙΝΙΚΑ κολάσιμο ως γνήσιο έγκλημα δια της παραλήψεως τελούμενο.
.
Χάρη, δεν έχεις βάλει την τρίτη παράγραφο του άρθρου 22 του Ποινικού Κώδικα (https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pk/arthro-22-poinikos-kodikas-amyna):


3. Το αναγκαίο μέτρο της άμυνας κρίνεται από το βαθμό επικινδυνότητας της επίθεσης, από το είδος της βλάβης που απειλούσε, από τον τρόπο και την ένταση της επίθεσης και από τις λοιπές περιστάσεις.

Διαβάζοντας κι αυτό (https://www.mineopouloslaw.gr/2022/06/24/amyna-ti-simainei-poia-einai-ta-oria-tis-pote-einai-nomimi/), αρχίζω να καταλαβαίνω ότι ο νόμος εγκρίνει την εμπλοκή τρίτων, αρκεί να γίνεται με βασικό γνώμονα τη μείωση των συνεπειών και την ελάχιστη δυνατή επέμβαση. Είναι ουσιώδης η τρίτη παράγραφος, ώστε να γίνει σαφές ότι η τέλεση μίας βίαιης πράξης δεν δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να κλιμακώσει την κατάσταση.

Acacius
17/02/2024, 17:22
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Aufgebracht προφανώς προσπάθησε να συνεισφέρει στην αποκλιμάκωση της κατάστασης και την προστασία όλων, παρευρισκομένων και εμπλεκομένων. Δε νομίζω ότι πρόκειται καν για αυτοδικία. Γενικά πιστεύω ότι η παρέμβαση και η αυτοδικία δεν είναι αναγκαστικά το ίδιο και μία κοινωνία δε μπορεί να είναι ευνομούμενη χωρίς την ενεργό συμμετοχή των πολιτών, στο μέτρο του εφικτού. Αυτό μάλιστα είναι ένα κομμάτι που πάσχουμε, αφού το "πού να μπλέκεις τώρα" σε συνδυασμό με την ελλιπή αστυνόμευση και η τήρηση των νόμων έχουν επιτρέψει στον κάθε θρασύ κάφρο να ζητάει και τα ρέστα.


Edit: επειδή η διένεξη ξεκίνησε λόγω του τρόπου οδήγησης του ντελιβερά, τις τελευταίες μέρες με τις βροχές έχω βιώσει διάφορες παρ'ολίγον απόπειρες αυτοκτονίας... πιθανότατα πλέον η δεύτερη χειρότερη συνομοταξία οδηγών εντός πόλης μετά τους ποδηλάτες. Μόνο ελαφρυντικό ότι για αυτούς ο χρόνος είναι κυριολεκτικά χρήμα.

motojojo
17/02/2024, 18:09
Μόνο ελαφρυντικό ότι για αυτούς ο χρόνος είναι κυριολεκτικά χρήμα.


ΟΧΙ

Δεν είναι μόνο για αυτούς πολύτιμος ο χρόνος.

bulmont
17/02/2024, 18:38
Πάντως εδώ και κάτι μήνες έχουμε στην Πάτρα αρκετά περιστατικά
μετωπικών συγκρούσεων μεταξύ ντελιβαράδων........

CorpseAlive
17/02/2024, 19:05
Χάρη, δεν έχεις βάλει την τρίτη παράγραφο του άρθρου 22 του Ποινικού Κώδικα (https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pk/arthro-22-poinikos-kodikas-amyna):



Διαβάζοντας κι αυτό (https://www.mineopouloslaw.gr/2022/06/24/amyna-ti-simainei-poia-einai-ta-oria-tis-pote-einai-nomimi/), αρχίζω να καταλαβαίνω ότι ο νόμος εγκρίνει την εμπλοκή τρίτων, αρκεί να γίνεται με βασικό γνώμονα τη μείωση των συνεπειών και την ελάχιστη δυνατή επέμβαση. Είναι ουσιώδης η τρίτη παράγραφος, ώστε να γίνει σαφές ότι η τέλεση μίας βίαιης πράξης δεν δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να κλιμακώσει την κατάσταση.

Δεν το έβαλα γιατί δεν είχε σχέση με την κουβέντα.
Αυτό αφορά το πότε υπάρχει η λεγόμενη υπέρβαση του μέτρου άμυνας.
Αν ο άλλος με σπρώξει και εγώ τον πυροβολήσω υπάρχει
Αν ο άλλο με σπρώξει και εγώ τον χαστουκίσω δεν υπάρχει .

Είναι μια ελαστική διάταξη που επαφίεται στα πραγματικά περιστατικά της εκάστοτε υπόθεσης.

Bowleno
17/02/2024, 19:10
Edit: επειδή η διένεξη ξεκίνησε λόγω του τρόπου οδήγησης του ντελιβερά, τις τελευταίες μέρες με τις βροχές έχω βιώσει διάφορες παρ'ολίγον απόπειρες αυτοκτονίας... πιθανότατα πλέον η δεύτερη χειρότερη συνομοταξία οδηγών εντός πόλης μετά τους ποδηλάτες. Μόνο ελαφρυντικό ότι για αυτούς ο χρόνος είναι κυριολεκτικά χρήμα.


Ελαφρυντικό το χρήμα; από πότε; :confused:
Δηλαδή σκοτώνω κάποιον επειδή βιάζομαι και μετράει ο χρόνος μου ως χρήμα η σκοτώνω καποιον να του πάρω τα λεφτά και αυτό θα είναι ελαφρυντικό στο δικαστήριο; δεν νομίζω.....

Acacius
17/02/2024, 19:38
Δηλαδή σκοτώνω κάποιον επειδή βιάζομαι και μετράει ο χρόνος μου ως χρήμα η σκοτώνω καποιον να του πάρω τα λεφτά και αυτό θα είναι ελαφρυντικό στο δικαστήριο; δεν νομίζω.....

Δεν εννοούσα νομικά ελαφρυντικό, για τους ντελιβεράδες είναι κατανοητό ότι υπάρχει διαρκής πίεση χρόνου κατά τη διάρκεια της εργασίας τους. Αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να οδηγούν σα γίδια, ούτε να σφάζουν κόκκινα, αλλά ξέρεις το λόγο που το κάνουν.


Ελαφρυντικό το χρήμα; από πότε;

Άσε καλύτερα.... (https://en.wikipedia.org/wiki/Ethan_Couch#:~:text=Before%20sentencing%2C%20Couch%27s,suburbs%22.%5B8%5D)

Maira
17/02/2024, 19:46
Καταλαβαίνω πώς το λες, και γιατί το λες, έχω κι εγώ παιδιά, αλλά την πήγα μια απόσταση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 2,5 μέτρα από το αμάξι μέχρι την πόρτα της σχολής, και την παρέλαβε η δασκάλα. Ήταν ένα τρομαγμένο κοριτσάκι που είχε πάθει σοκ, κι όπως εξελίσσονταν τα πράγματα, μπορεί να έβλεπε τον παππού της να έτρωγε ξύλο...δεν θα ήταν ωραίο θέαμα.

Έχουν πάει άτομα να βοηθήσουν τον γιό μου, που περπατούσε ακριβώς από πίσω μου (αλλά ακριβώς, εγώ με το καρότσι, στο πεζοδρόμιο και το άφησε για αυτό το λόγο), με την δικαιολογία ότι ένα αυτοκίνητο ξεπάρκαρε, και για να μην το χτυπήσουν το πήραν από το χέρι. Το παιδί 2.5 χρονών. Και περιέργως (μέσα σε 2 δεύτερα) είχαν κρυφτεί πίσω από το διπλανό αυτοκίνητο μαζί με το παιδί..... Δεν φαντάζεσαι τι έγινε. Δεν πήγαν 2 μέτρα πήγαν μισό. Αλλά μακρύτερα από μένα και σε σημείο που δεν έβλεπα. Δε φαντάζεσαι τι έγινε...... και ποιος ήταν ο λόγος που τον πήραν από το χέρι.... προφανώς όχι για να βοηθήσουν.

Τα παιδιά ΔΕΝ πρέπει να μάθουν να απομακρύνονται από αγνώστους για κανένα λόγο!!!!

Maira
17/02/2024, 19:50
Διαβάζοντας τα παραπάνω, το συμπέρασμα είναι ότι ενισχύεται η απάθεια με την δικαιολογια ότι μπορεί να μπλεξουμε.
Καλύτερα να δράσουμε προς το καλό και ας μπλεξουμε. Θα μαζέψουμε και εμπειρία. Ας κάνουμε λάθη αν είναι να βελτιωθεί ελάχιστα η κοινωνία μας.
Μας έχει φάει η απάθεια και η αδράνεια μάγκες.

Δεν είναι αυτό το συμπέρασμα..... Καλά έκαναν οι πιο ψύχραιμοι και έδρασαν και ηρέμισαν τα πράγματα..... Αλλά παιδί απομακρύνεις μόνο όταν κινδυνεύει εμφανώς η ζωή του και όταν οι γονείς/ συγγενείς του δεν μπορούν να δράσουν άμεσα. Σε καμία άλλη περίπτωση.

RaGe_Raptor
17/02/2024, 20:02
Δεν ντρέπομαι να πω πως θα την είχα κάνει με ελαφρά. "Που να μπλέκεις τώρα "...

Bowleno
17/02/2024, 20:09
Δεν εννοούσα νομικά ελαφρυντικό, για τους ντελιβεράδες είναι κατανοητό ότι υπάρχει διαρκής πίεση χρόνου κατά τη διάρκεια της εργασίας τους. Αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να οδηγούν σα γίδια, ούτε να σφάζουν κόκκινα, αλλά ξέρεις το λόγο που το κάνουν.



Άσε καλύτερα.... (https://en.wikipedia.org/wiki/Ethan_Couch#:~:text=Before%20sentencing%2C%20Couch%27s,suburbs%22.%5B8%5D)

Κατάλαβα τι εννοούσες δηκτικά το είπα, ΔΕΝ μπορώ ναδικαιολογίσω πράξεις που βάζουν ΕΜΕΝΑ που πάω ήσυχα κι ωραία όπου πάω, σε αχρείαστο κίνδυνο να μην γυρίσω σπίτι μου επειδή ένας μαλάκας θέλει να βγάλει 3 ευρώ...

billyka
18/02/2024, 06:57
Καλημέρα σε όλους.Θελω να μάθω για το petition σχετικά με τα Τέμπη και γενικά τα διάφορα petition.Έχουν κάποια ισχύ ή είναι να χάμε να λέγαμε?

CorpseAlive
20/02/2024, 15:26
:eek::eek::evil::uplate:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/338023087-ducati-848

stefanos
20/02/2024, 15:40
Καλημέρα σε όλους. Θελω να μάθω για το petition σχετικά με τα Τέμπη και γενικά τα διάφορα petition.Έχουν κάποια ισχύ ή είναι να χάμε να λέγαμε?

Να χαμε να λέγαμε μεν, αλλά στο πολίτευμα μας τα νούμερα μεταφράζονται και σε ψήφους, οπότε όλο και κάποια σημασία έχει.
Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο που λένε.

giorgosb
20/02/2024, 15:52
Έχει ξεπεράσει πάντως τις 500.000 "υπογραφές"..

giorgosb
20/02/2024, 15:53
:eek::eek::evil::uplate:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/338023087-ducati-848

Παίρνει βαλίτσα πίσω.. ; :smokin:

billyka
21/02/2024, 07:29
Κατάλαβα...Να χάμε να λέγαμε δλδ..Ζητάμε κατάργηση βουλευτικής ασυλίας από την κυβέρνηση και τους βουλευτές.. μάλιστα..Σαν την επιτροπή για τα Τέμπη με βουλευτές και πρόεδρο της επιτροπής στέλεχος της ΝΔ.Ποσο ποιο πάτο αυτή η γαμημένη χώρα?

RaGe_Raptor
21/02/2024, 07:48
Κατάλαβα...Να χάμε να λέγαμε δλδ..Ζητάμε κατάργηση βουλευτικής ασυλίας από την κυβέρνηση και τους βουλευτές.. μάλιστα..Σαν την επιτροπή για τα Τέμπη με βουλευτές και πρόεδρο της επιτροπής στέλεχος της ΝΔ.Ποσο ποιο πάτο αυτή η γαμημένη χώρα?

έναν αναίσθητο παλιομλκ , μάλιστα. χωρίς καμία συμπόνια/ενσυναίσθηση. όλα παίζουν το ρόλο τους.

Bowleno
21/02/2024, 09:48
Κατάλαβα...Να χάμε να λέγαμε δλδ..Ζητάμε κατάργηση βουλευτικής ασυλίας από την κυβέρνηση και τους βουλευτές.. μάλιστα..Σαν την επιτροπή για τα Τέμπη με βουλευτές και πρόεδρο της επιτροπής στέλεχος της ΝΔ.Ποσο ποιο πάτο αυτή η γαμημένη χώρα?


έναν αναίσθητο παλιομλκ , μάλιστα. χωρίς καμία συμπόνια/ενσυναίσθηση. όλα παίζουν το ρόλο τους.

Να θυμίσω ότι πολιτικά και ποδοσφαιρικά δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Ευχαριστώ.

RaGe_Raptor
21/02/2024, 10:16
Να θυμίσω ότι πολιτικά και ποδοσφαιρικά δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Ευχαριστώ.

ναι,ξέρω. όμως το σχόλιό μου αφορά τον χαρακτήρα του ατόμου.

CorpseAlive
21/02/2024, 10:16
Παίρνει βαλίτσα πίσω.. ; :smokin:

Έχω μία της Coocase των 65 λίτρων. κάπως θα την βολέψω.

Bowleno
21/02/2024, 10:22
ναι,ξέρω. όμως το σχόλιό μου αφορά τον χαρακτήρα του ατόμου.

Οι χαρακτηρισμοί επίσης απαγορεύονται:D

RaGe_Raptor
21/02/2024, 10:24
Οι χαρακτηρισμοί επίσης απαγορεύονται:D

καλά ντε. αφού είναι ,όμως. :)

CorpseAlive
21/02/2024, 10:51
Το άτομο είναι ότι είναι.
Οι άλλοι ρε φίλε από τον νομό που τον έβγαλε λόγω επωνύμου ΑΦΟΥ φύγανε 57 άνθρωποι τι είναι?
Κοινωνικός αυτοματισμός σε μια ατελείωτη Βαλκανική Κολομβία.

Spam Off Μήτσε.

RaGe_Raptor
21/02/2024, 11:02
Το άτομο είναι ότι είναι.
Οι άλλοι ρε φίλε από τον νομό που τον έβγαλε λόγω επωνύμου ΑΦΟΥ φύγανε 57 άνθρωποι τι είναι?
Κοινωνικός αυτοματισμός σε μια ατελείωτη Βαλκανική Κολομβία.

Spam Off Μήτσε.

"ναι,γιατί οι άλλοι θα τα κάνανε καλύτερα?" αυτοί είναι.

καμία σωτηρία

Volpad
21/02/2024, 11:15
καλά ντε. αφού είναι ,όμως. :)

Ούτε οι αντιθετικοί σύνδεσμοι επιτρέπονται... :P

ποπαϋ
21/02/2024, 11:24
το να χαρακτηρίζει κάποιος ως μαλάκες αυτούς που αγόρασαν harley, επιτρέπεται;;

Bowleno
21/02/2024, 11:29
Ούτε οι αντιθετικοί σύνδεσμοι επιτρέπονται... :P

Ούτε το minomoding, Αντρέα :D


Ρε σεις, αρκετά με τους 300 μαλάκες, τους ξέρουμε, ΔΕΝ μας ξέρουν, ας βρούμε κάτι άλλο να ασχοληθούμε....

(Κι εγώ βαριέμαι αφόρητα σήμερα) :lol:

Bowleno
21/02/2024, 11:33
το να χαρακτηρίζει κάποιος ως μαλάκες αυτούς που αγόρασαν harley, επιτρέπεται;;

Όχι, εξ ου, διαγράφηκε το σχετικό σχόλιο που είχα κάνει.....

Γενικά, επιτρέπεται να είναι κανείς μ@λακας αλλά δεν επιτρέπεται να γράφει μ@λακίες :cry::lol:

stefanos
21/02/2024, 11:57
Κατάλαβα...Να χάμε να λέγαμε δλδ..Ζητάμε κατάργηση βουλευτικής ασυλίας από την κυβέρνηση και τους βουλευτές.. μάλιστα..Σαν την επιτροπή για τα Τέμπη με βουλευτές και πρόεδρο της επιτροπής στέλεχος της ΝΔ.Ποσο ποιο πάτο αυτή η γαμημένη χώρα?

Πάει πάτο γιατί ο κόσμος όπως βλέπεις δίνει πολιτικές προεκτάσεις σε θέματα που καθαρά είναι της δικαιοσύνης.
Και μάλιστα πριν βγει οποιαδήποτε απόφαση από την δικαιοσύνη.
Το σωστό θα ήταν να βρεθούν πρώτα τα αίτια και οι εμπλεκόμενοι και μετά να προχωρήσει η διαδικασία για τους πολιτικούς προϊστάμενους.

Volpad
21/02/2024, 12:01
Ούτε το minomoding, Αντρέα :D


Ρε σεις, αρκετά με τους 300 μαλάκες, τους ξέρουμε, ΔΕΝ μας ξέρουν, ας βρούμε κάτι άλλο να ασχοληθούμε....

(Κι εγώ βαριέμαι αφόρητα σήμερα) :lol:

Ούτε να βαριέστε...

giorgosb
21/02/2024, 12:04
...προεκτάσεις σε θέματα που καθαρά είναι της δικαιοσύνης.
Και μάλιστα πριν βγει οποιαδήποτε απόφαση από την δικαιοσύνη.

Την δικαιοσύνη που λέει ότι "αυτά συμβαίνουν" και "να πάτε στην εκκλησία να σας βοηθήσει";

stefanos
21/02/2024, 12:11
Την δικαιοσύνη που λέει ότι "αυτά συμβαίνουν" και "να πάτε στην εκκλησία να σας βοηθήσει";

Κατάλαβες λοιπόν ακριβώς τι εξυπηρετούν αυτές οι διαδικασίες.

asxetost
21/02/2024, 12:22
Θα ήθελα πολύ να το συνεχίσω το θέμα, αλλά είπαμε όχι πολιτικές συζητήσεις εδώ.
Πόσα να χωρέσει ενα κεφάλι...Θα πω μόνο ψαξτε όσοι δεν έχετε δει τη 2η συνέντευξη τύπου των εμπειρογνωμόνων εκ μέρους των οικογενειών των θυμάτων, μετά κάντε αυτό που λένε στο χωριό μου follow the money και θα καταλάβετε ποιοί ακριβώς είναι. Οι συγγενείς αυτών των ανθρώπων είναι από τους πιο δυνατούς και αξιοπρεπείς ανθρώπους που έχω δει.

CorpseAlive
21/02/2024, 12:37
Πάει πάτο γιατί ο κόσμος όπως βλέπεις δίνει πολιτικές προεκτάσεις σε θέματα που καθαρά είναι της δικαιοσύνης.
Και μάλιστα πριν βγει οποιαδήποτε απόφαση από την δικαιοσύνη.
Το σωστό θα ήταν να βρεθούν πρώτα τα αίτια και οι εμπλεκόμενοι και μετά να προχωρήσει η διαδικασία για τους πολιτικούς προϊστάμενους.

Η κουβέντα δεν γίνεται αναγκαστικά πολιτική όταν ο πολιτικός προιστάμενος ενός οργανισμού ΕΓΓΥΑΤΑΙ προσωπικώς την ασφάλεια των τρένων ελάχιστο χρόνο πριν γίνει το δυστύχημα?

¨Όταν συζητάμε τις ΠΟΙΝΙΚΕΣ ευθύνες του εκάστοτε υπουργού τα όρια μεταξύ πολιτικού κάζου και δικαστικού σχολιασμού είναι γκρίζα ακόμα και για τους πιο έμπειρους στο κομμάτι.

Τα αίτια δεν έχουν αποσαφηνιστεί?
Εννοείται φταίει ο υπάλληλος.
Εννοείται όμως δεν θα έπρεπε να είναι στο χέρι του κάθε υπάλληλού το αν τα τρένα θα κινούνται ανάποδα και να ελέγχεται μηχανικά , ως προστάζει η κείμενη και η κοινοτική νομοθεσία και ως έχουμε ΗΔΗ λάβει τα κονδύλια δια τη χρήση αυτή.
Φταίει μόνο ο συγκεκριμένος υπουργός για την κατάσταση?
ΟΧΙ.
Έπρεπε όμως να ΠΑΥΣΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΤΡΕΝΩΝ μέχρι να αποκατασταθεί η ασφάλεια του δικτύου.
Σίγουρα δεν έπρεπε να διαρρηγνύει τα ιμάτια του όταν γίνονταν συζητήσεις περί ασφάλειας.

Στέφανε, ξέρεις δεν εκφράζω απόψεις εδώ. Είναι γεγονότα.
Κάποιος πρέπει να την πληρώσει.

BLiTzER
21/02/2024, 12:46
Όπως την έχουν πληρώσει τόσοι άλλοι στο παρελθόν άλλωστε.

asxetost
21/02/2024, 12:47
Πάει πάτο γιατί ο κόσμος όπως βλέπεις δίνει πολιτικές προεκτάσεις σε θέματα που καθαρά είναι της δικαιοσύνης.
Και μάλιστα πριν βγει οποιαδήποτε απόφαση από την δικαιοσύνη.
Το σωστό θα ήταν να βρεθούν πρώτα τα αίτια και οι εμπλεκόμενοι και μετά να προχωρήσει η διαδικασία για τους πολιτικούς προϊστάμενους.

Το ποιοί είναι οι υπεύθυνοι λες να μην έχει βρεθεί;
Γίνεται να ακούσουν οι μυστικές υπηρεσίες της εκάστοτε χώρας και να ταυτοποιησουν/συλλάβουν τον τελευταίο κάφρο που κατέβασε τον αστυνομικό-κακώς- από το παπί στη νέα Σμύρνη και τον κάνανε σηκωτό και ως δια μαγείας δεν μπορεί να ανιχνεύσει τις κλήσεις των οδηγών του εμπορικού τρένου που κουβαλούσε το ορθοξυλόλιο. Ποιός το φόρτωσε, ποιός θα το ξεφόρτωνε;
Ποιοί έχουν το κίνητρο, τα μέσα και το θράσος να φέρουν νοθευτικά βενζίνης σε αυτές τις ποσότητες; Ο περιπτεράς της γειτονιάς πάντως δεν είναι.

Bowleno
21/02/2024, 12:56
Ούτε να βαριέστε...

:moutza::moutza::lol:

stefanos
21/02/2024, 13:30
Τα αίτια δεν έχουν αποσαφηνιστεί?
Εννοείται φταίει ο υπάλληλος.
Εννοείται όμως δεν θα έπρεπε να είναι στο χέρι του κάθε υπάλληλού το αν τα τρένα θα κινούνται ανάποδα και να ελέγχεται μηχανικά , ως προστάζει η κείμενη και η κοινοτική νομοθεσία και ως έχουμε ΗΔΗ λάβει τα κονδύλια δια τη χρήση αυτή.
Φταίει μόνο ο συγκεκριμένος υπουργός για την κατάσταση?
ΟΧΙ.
Έπρεπε όμως να ΠΑΥΣΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΤΡΕΝΩΝ μέχρι να αποκατασταθεί η ασφάλεια του δικτύου.


Και φυσικά επειδή δεν είναι δυνατόν να σταματάει η λειτουργία του κάθε δικτύου λόγω μιας βλάβης η δυσλειτουργίας ενός υποσυστήματος, στους κανονισμούς λειτουργίας αυτών των δικτύων προβλέπονται κατάλληλες διαδικασίες,
που ξεκινάνε από τον τρόπο που σχεδιάζεται ένα έργο, μέχρι τα διπλά και τριπλά συστήματα ασφαλείας που επιβάλλονται στη λειτουργία.
Και το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να γυρίσει μια αλλαγή λάθος είναι κάτι εντελώς φυσικό.
Το να ελέγχεται μηχανικά όπως το εννοείς είναι λάθος.
Οι σιδηρόδρομοι λειτουργούν πριν εμφανιστούν τα ηλεκτρονικά και τα μηχανικά συστήματα.
Και σε δίκτυο με μονές γραμμές.
Χωρίς τραγωδίες.
Το γεγονός ότι κάποιο σύστημα δεν δουλεύει και μάλιστα για μεγάλο χρονικό , σημαίνει ότι η εταιρεία θα έπρεπε πρώτα να προσαρμόσει τις διαδικασίες ώστε να εξακολουθεί να λειτουργεί με ασφάλεια ή να εισηγηθεί διακοπή λειτουργίας.
Αυτή είναι ευθύνη της ιεραρχίας και γι αυτό πληρώνονται ,δεν ξέρω τι και κατά πόσο το έκανε.
Η επιλογή του προσωπικού η εκπαίδευση τυπικά προσόντα κλπ διεθνώς ορίζονται στους κανονισμούς λειτουργίας και επιβλέπονται από την ιεραρχία της εταιρίας.
Και τέλος οι διοικήσεις θα πρέπει να ενημερώνουν τους πολιτικούς προϊστάμενους ώστε να παρθούν οι ανάλογες πολιτικές αποφάσεις και αυτό δεν ξέρουμε αν έγινε.
Φυσικά και δεν βρήκαμε ποιος φταίει.
Και φυσικά δεν φταίει μόνο ο υπάλληλος.
Αντίστοιχα μια ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια είναι και οι ευθύνες για τις συμβάσεις που δεν προχωράγανε.
Αντίστοιχα και εκεί φταίνε πολλοί περισσότεροι.

CorpseAlive
21/02/2024, 13:46
Και φυσικά επειδή δεν είναι δυνατόν να σταματάει η λειτουργία του κάθε δικτύου λόγω μιας βλάβης η δυσλειτουργίας ενός υποσυστήματος, στους κανονισμούς λειτουργίας αυτών των δικτύων προβλέπονται κατάλληλες διαδικασίες,
που ξεκινάνε από τον τρόπο που σχεδιάζεται ένα έργο, μέχρι τα διπλά και τριπλά συστήματα ασφαλείας που επιβάλλονται στη λειτουργία.
Και το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να γυρίσει μια αλλαγή λάθος είναι κάτι εντελώς φυσικό.
Το να ελέγχεται μηχανικά όπως το εννοείς είναι λάθος.
Οι σιδηρόδρομοι λειτουργούν πριν εμφανιστούν τα ηλεκτρονικά και τα μηχανικά συστήματα.
Και σε δίκτυο με μονές γραμμές.
Χωρίς τραγωδίες.
Το γεγονός ότι κάποιο σύστημα δεν δουλεύει και μάλιστα για μεγάλο χρονικό , σημαίνει ότι η εταιρεία θα έπρεπε πρώτα να προσαρμόσει τις διαδικασίες ώστε να εξακολουθεί να λειτουργεί με ασφάλεια ή να εισηγηθεί διακοπή λειτουργίας.
Αυτή είναι ευθύνη της ιεραρχίας και γι αυτό πληρώνονται ,δεν ξέρω τι και κατά πόσο το έκανε.
Η επιλογή του προσωπικού η εκπαίδευση τυπικά προσόντα κλπ διεθνώς ορίζονται στους κανονισμούς λειτουργίας και επιβλέπονται από την ιεραρχία της εταιρίας.
Και τέλος οι διοικήσεις θα πρέπει να ενημερώνουν τους πολιτικούς προϊστάμενους ώστε να παρθούν οι ανάλογες πολιτικές αποφάσεις και αυτό δεν ξέρουμε αν έγινε.
Φυσικά και δεν βρήκαμε ποιος φταίει.
Και φυσικά δεν φταίει μόνο ο υπάλληλος.
Αντίστοιχα μια ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια είναι και οι ευθύνες για τις συμβάσεις που δεν προχωράγανε.
Αντίστοιχα και εκεί φταίνε πολλοί περισσότεροι.

Στέφανε, ''Και φυσικά επειδή δεν είναι δυνατόν να σταματάει η λειτουργία του κάθε δικτύου λόγω μιας βλάβης η δυσλειτουργίας ενός υποσυστήματος, στους κανονισμούς λειτουργίας αυτών των δικτύων προβλέπονται κατάλληλες διαδικασίες,
που ξεκινάνε από τον τρόπο που σχεδιάζεται ένα έργο, μέχρι τα διπλά και τριπλά συστήματα ασφαλείας που επιβάλλονται στη λειτουργία.''

Προφανώς και έπρεπε να σταματήσει η λειτουργία. Δεν δυσλειτουργεί , λειτουργεί χωρίς ασφάλεια όπως μας επιβεβαίωσε η πραγματικότητα. Δυστυχώς δεν μιλάμε στο τι θα μπορούσε να συμβεί, κρίνουμε αυτό που συνέβη και αυτό που συνέβη έχει ευθεία αιτιώδη συνάφεια στο ότι δεν λειτουργούσε τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας.
Όταν λοιπόν κάτι δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας και ο πολιτικός προϊστάμενος λίγο καιρό πριν εγγυούνταν ότι λειτουργούσε με ασφάλεια, φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι έχει τουλάχιστον ΠΟΙΝΙΚΟ ενδιαφέρον η δημόσια τοποθέτηση του .
Προφανώς πρέπει να φάνε καμπανιά όλοι ιεραρχικά αλλά και ο υπουργός λόγω της δήλωσης του ΕΚΤΟΣ αν αποδείξει ότι δεν γνώριζε, που τότε θα έπρεπε να την φάει γιατί έχει ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να γνωρίζει και να επιβλέπει.

DoctoR_k6
21/02/2024, 13:59
Τα εχει/ειχε αναλαβει ολα η εξεταστικη επιτροπη...μην ανησυχειτε.
Σκιζοταν καθε μερα ο προεδρος δεν τον ειδατε...?
Αστειο να συζηταμε αυτα τα πραγματα...αλλα σε τετοιο ρδελο που ζουμε δεν περιμενεις κατι παραπανω.
Εδω οι αλλοι 1 μηνα μετα βγαλανε πρωτο σε ψηφους τον αλλον τον αθλιο...τι να πεις.
Τζαμπα κουβεντα...

SeniorCanardo
21/02/2024, 14:05
Προφανώς και έπρεπε να σταματήσει η λειτουργία. Δεν δυσλειτουργεί , λειτουργεί χωρίς ασφάλεια όπως μας επιβεβαίωσε η πραγματικότητα. Δυστυχώς δεν μιλάμε στο τι θα μπορούσε να συμβεί, κρίνουμε αυτό που συνέβη και αυτό που συνέβη έχει ευθεία αιτιώδη συνάφεια στο ότι δεν λειτουργούσε τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας.

Το ίδιο θα έπρεπε να γίνει στις μισές δραστηριότητες της χώρας.
Για ρίξτε μια ματιά στα "εργατικά" ατυχήματα για την χρονιά που πέρασε.



Όταν λοιπόν κάτι δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας και ο πολιτικός προϊστάμενος λίγο καιρό πριν εγγυούνταν ότι λειτουργούσε με ασφάλεια, φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι έχει τουλάχιστον ΠΟΙΝΙΚΟ ενδιαφέρον η δημόσια τοποθέτηση του .
Προφανώς πρέπει να φάνε καμπανιά όλοι ιεραρχικά αλλά και ο υπουργός λόγω της δήλωσης του ΕΚΤΟΣ αν αποδείξει ότι δεν γνώριζε, που τότε θα έπρεπε να την φάει γιατί έχει ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να γνωρίζει και να επιβλέπει.

Όσοι είδαν ή άκουσαν την κατάθεση του στην εξεταστική επιτροπή, (δεν είναι απλά δημόσια τοποθέτηση), κατάλαβαν.
Τώρα αν το "βλαμένο από τα ΣΣΣΣερραςςςςς" κατάλαβε τι είπε, είναι άλλο κεφάλαιο.

Φλερτάρω με κόκκινη, αλλά επειδή ήδη έχω φάει μια, μάλλον την χάνω έτσι κι αλλιώς την επόμενη αγωνιστική.:roflmao:

toyar
21/02/2024, 14:12
μετα το 41% καταλαβα οτι το προβλημα δεν ειναι οι πολιτικοι αλλα ο λαος.....

panavour
21/02/2024, 14:19
μετα το 41% καταλαβα οτι το προβλημα δεν ειναι οι πολιτικοι αλλα ο λαος.....

Εμ με τέτοιες κινεζιες μοτό,που πάει και αγοράζει τι προκοπή να περιμένεις απ' αυτόν τον λαό.

Bowleno
21/02/2024, 14:35
Να θυμίσω ότι πολιτικά και ποδοσφαιρικά δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Ευχαριστώ.

Ρε σεις.... Τι δεν καταλάβατε; :confused:
Θα πέσει μαχαίρι το απόγευμα, μην γράφετε άλλο περί πολιτικής τζάμπα:D

stefanos
21/02/2024, 21:53
Στέφανε, ''Και φυσικά επειδή δεν είναι δυνατόν να σταματάει η λειτουργία του κάθε δικτύου λόγω μιας βλάβης η δυσλειτουργίας ενός υποσυστήματος, στους κανονισμούς λειτουργίας αυτών των δικτύων προβλέπονται κατάλληλες διαδικασίες,
που ξεκινάνε από τον τρόπο που σχεδιάζεται ένα έργο, μέχρι τα διπλά και τριπλά συστήματα ασφαλείας που επιβάλλονται στη λειτουργία.''

Προφανώς και έπρεπε να σταματήσει η λειτουργία. Δεν δυσλειτουργεί , λειτουργεί χωρίς ασφάλεια όπως μας επιβεβαίωσε η πραγματικότητα. Δυστυχώς δεν μιλάμε στο τι θα μπορούσε να συμβεί, κρίνουμε αυτό που συνέβη και αυτό που συνέβη έχει ευθεία αιτιώδη συνάφεια στο ότι δεν λειτουργούσε τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας.
Όταν λοιπόν κάτι δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας και ο πολιτικός προϊστάμενος λίγο καιρό πριν εγγυούνταν ότι λειτουργούσε με ασφάλεια, φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι έχει τουλάχιστον ΠΟΙΝΙΚΟ ενδιαφέρον η δημόσια τοποθέτηση του .
Προφανώς πρέπει να φάνε καμπανιά όλοι ιεραρχικά αλλά και ο υπουργός λόγω της δήλωσης του ΕΚΤΟΣ αν αποδείξει ότι δεν γνώριζε, που τότε θα έπρεπε να την φάει γιατί έχει ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να γνωρίζει και να επιβλέπει.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
Δεν υπάρχει "χωρίς ασφάλεια" σε κάποιο σιδηροδρομικό δίκτυο γιατί από την εμπειρία χρόνων έχουν προβλεφθεί όλες οι πιθανές δυσλειτουργίες των συστημάτων, που είναι καθημερινές, και η λειτουργία μπορεί να συνεχίσει και χωρίς αυτά, με την χρήση άλλων μέσων και μέσα από άλλες διαδικασίες που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να γνωρίζουν και να ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ οι εμπλεκόμενοι.
Φυσικά γίνονται δυστυχήματα αλλά αυτό οφείλεται σε πολλαπλά λάθη ταυτόχρονα, από πολλούς, ή πρωτοφανείς καταστάσεις κάτι που είναι πολύ σπάνιο.
Έτσι λειτουργούν όλοι οι σιδηρόδρομοι στον κόσμο. Έτσι λειτουργούσε και ο ΟΣΕ ξαναλέω από την ίδρυσή του.
Μόνο στην Ευρώπη υπάρχουν αυτά τα προηγμένα συστήματα.
Τηλεματικές τηλεδιοίκηση αυτοματισμοί και κολοκύθια δεν χρηματοδοτήθηκαν από την EU για λόγους ασφαλείας, αλλά για να υπάρξει ενιαίο σύστημα σε όλη την Ευρώπη και τα τρένα να μην έχουν τελικά σύνορα εντός της Ευρώπης.
Είναι αστείο να πιστεύουμε ότι ένα σύστημα μπορεί να εξασφαλίσει ασφάλεια.
Κατά τη γνώμη μου πετάνε τη μπάλα στη κερκίδα για να μην φανεί το μέγεθος της ανευθυνότητας και η αδιαφορία.
Κατά τη γνώμη μου η πραγματικότητα απέδειξε ότι κάποιοι αγνοήσαν και δεν εφάρμοσαν τους κανόνες ασφαλούς λειτουργίας όχι ότι το μέσο λειτουργούσε χωρίς κανόνες.

Bowleno
22/02/2024, 01:03
Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
Δεν υπάρχει "χωρίς ασφάλεια" σε κάποιο σιδηροδρομικό δίκτυο γιατί από την εμπειρία χρόνων έχουν προβλεφθεί όλες οι πιθανές δυσλειτουργίες των συστημάτων, που είναι καθημερινές, και η λειτουργία μπορεί να συνεχίσει και χωρίς αυτά, με την χρήση άλλων μέσων και μέσα από άλλες διαδικασίες που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να γνωρίζουν και να ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ οι εμπλεκόμενοι.



Εξ ου, γίνεται προφανές ότι ο "σταθμάρχης" (μην χέσω) ΔΕΝ γνώριζε (ως όφειλε) τις εν λόγω διαδικασίες οι οποίες διδάσκονται επί μακρόν και στην συνέχεια τις εφαρμόζει ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ παλαιοτέρων πάλι επί μακρόν....Ο τύπος είδε μια καλή ευκαιρία να πάρει "παχυλό" μισθό (που δεν δικαιούταν) αντί να πει σε όποιον τον διόρισε, "ξέρεις ΔΕΝ έχω ακόμα τα προσόντα για τέτοιες ευθύνες" αλλά τι λέω, στην Ελλάδα είμαστε.....

karateo
22/02/2024, 09:28
Εξ ου, γίνεται προφανές ότι ο "σταθμάρχης" (μην χέσω) ΔΕΝ γνώριζε (ως όφειλε) τις εν λόγω διαδικασίες οι οποίες διδάσκονται επί μακρόν και στην συνέχεια τις εφαρμόζει ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ παλαιοτέρων πάλι επί μακρόν....Ο τύπος είδε μια καλή ευκαιρία να πάρει "παχυλό" μισθό (που δεν δικαιούταν) αντί να πει σε όποιον τον διόρισε, "ξέρεις ΔΕΝ έχω ακόμα τα προσόντα για τέτοιες ευθύνες" αλλά τι λέω, στην Ελλάδα είμαστε.....

και πού να δείς τί γίνεται στα νοσοκομεία καθημερινά
αλλά εκεί είναι αδύνατον να ακουστεί κάτι

stefanos
22/02/2024, 10:45
Εξ ου, γίνεται προφανές ότι ο "σταθμάρχης" (μην χέσω) ΔΕΝ γνώριζε (ως όφειλε) τις εν λόγω διαδικασίες οι οποίες διδάσκονται επί μακρόν και στην συνέχεια τις εφαρμόζει ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ παλαιοτέρων πάλι επί μακρόν....Ο τύπος είδε μια καλή ευκαιρία να πάρει "παχυλό" μισθό (που δεν δικαιούταν) αντί να πει σε όποιον τον διόρισε, "ξέρεις ΔΕΝ έχω ακόμα τα προσόντα για τέτοιες ευθύνες" αλλά τι λέω, στην Ελλάδα είμαστε.....

Βλέπεις λοιπόν ότι σε μια και μόνο πρόταση βάζεις στο παιχνίδι μια υπηρεσία που ορίζει τα τυπικά προσόντα του προσωπικού για την κάθε θέση, μια υπηρεσία που κάνει την εκπαίδευση, μια άλλη που βεβαιώνει ότι το προσωπικό είναι επαρκώς εκπαιδευμένο και ικανό, μια υπηρεσία που κατανέμει το προσωπικό και βγάζει τις βάρδιες και τις υπερωρίες.
Και κάποιους από το ομιχλώδες περιβάλλον πολιτικών στελεχών των εταιρειών και σωματίων που κανονίζουν μετατάξεις μεταθέσεις ημετέρων κλπ.
Και δεν ξέρουμε τι πως και γιατί προβλέπετε για τις περιπτώσεις μονοδρόμησης στο δίκτυο η πιο επικίνδυνη και δύσκολη περίπτωση λειτουργίας, που σίγουρα εμπλέκεται πολύς κόσμος και εκεί.
Τέλος εάν δεν υπάρχει και κάποιος άλλος μηχανισμός- διαδικασία στον κανονισμό τους που να ελέγχει τις ενέργειες του σταθμάρχη και να μπορεί να επέμβει σε περίπτωση μαλακίας ,είναι να πηγαίνουν ΟΛΟΙ μέσα.
Και βέβαια στην Ελλάδα είμαστε και μάλιστα σε εποχή μνημονίου που έχουν διαλυθεί οι εταιρείες του Δημοσίου.
Γι αυτό χρησιμοποιείτε τα μηχανάκια σας.

motojojo
25/02/2024, 11:23
Υπάρχει κανεις από Καλαμάτα;
Θέλω να κατέβω το 3μερο της 25ης και ξέρω ότι έχουν κι άλλες εκδηλώσεις πέρα από την παρέλαση. Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, τι αξίζει να δει κανείς εκεινες τις μέρες.

Επίσης ιδανικό μέρος πάρκινγκ. Κοιτάω για κατάλυμα δίπλα στο ποτάμι που ειναι κοντά στο ιστορικό κέντρο, έχει 2 μεγάλα δημοτικά παρκινγκ αλλά και πιο δυτικά από εκεί φαντάζομαι θα βρεθεί χωρος να το παρατήσω για καναδυο μερες. Δεν θελω να το χρησιμοποιώ για εντός πόλης μετακίνηση, ουτε για 2χλμ.

νεοσσός
25/02/2024, 11:37
Καλαματιανός είναι ο Αστροινόμος της παρέας, Karellen.

karellen
25/02/2024, 13:09
νεοσσέ :lol:

Υπάρχει και η αναπαράσταση της 23ης Μαρτίου όταν ξεκίνησε τότε η επανάσταση από την Καλαμάτα. Κολοκοτρώνης-Παπαφλέσσας-Νικηταράς και οι υπόλοιποι εισβάλλουν στην πόλη στο εκκλησάκι των Αγ.Αποστόλων ,γίνεται η άλωση και όλα αυτά με άλογα,πυροβολισμούς και μάλιστα μερικά όπλα κρατάνε από κείνη την εποχή, κάτι γκράδες εμπροσθογεμείς.

Σπίτι φρόντισε να βρεις από νωρίς γιατί θα γίνει πανικός αυτές τις μέρες,ιδανικό τριήμερο απόδρασης για πολλούς,πάρκινγκ μη σε νοιάζει, το ποτάμι είναι σκεπασμένο μέχρι πολύ χαμηλά και έχει χώρους,άλλωστε μπορείς να το αφήσεις και σε κανά δρόμο δίπλα,δεν το πειράζει κανείς.Με τα πόδια θα κάνεις όλες σου τις δουλειές,φαγητό-διασκέδαση-βόλτες.

Ό,τι άλλο θέλεις πες μου.

george.S
25/02/2024, 17:24
τι αξίζει να δει κανείς εκεινες τις μέρες.


Φίλε καταρχάς να φας γουρουνοπουλα στον πλάτανο απέναντι από τα κτελ
Άμα σου κάνει ωραίο καιρό να πας μια Καρδαμύλη για βόλτα
Στην επιστροφή να πας Σπάρτη και να περάσεις την φανταστική διαδρομή που τα σπάει (Καλαμάτα- μυστρας - Σπάρτη)
Πίνεις ένα καφεδάκι και συνεχίζεις Αθήνα πλέον από τον καινούργιο

Έχει ψωμί ας αλλά ας τα πούνε οι ντόπιοι

Αυτά από μένα που αγαπώ Καλαμάτα και ας είμαι καταγωγή από βλαχοκερασια Αρκαδίας

νεοσσός
25/02/2024, 17:27
Νομίζω ότι επιβάλλεται ένας καφές στο Καστράκι (https://kastraki-meteoro.gr/).

motojojo
25/02/2024, 18:11
Η γουρουνοπούλα θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.

Η επιστροφή θα γίνει μέσω Σπάρτης, θέλω πολύ να κάνω αυτή τη διαδρομή και θα παίξει στάση στο Μυστρά και στα περιξ αρχαία.
Οπότε μάλλον δεν θα προλάβω να δω και την παρέλαση της πόλης, για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον να δω την αναπαράσταση της επανάστασης.

Την Καρδαμύλη θα την αφήσω για μελλοντική εξόρμηση, σκεφτόμουν μια καταδρομική στην Πύλο. Σε κάποια άλλη εκδρομή προς Μάνη είναι πιο εύκολο να συμπεριληφθεί και η Καρδαμύλη.

karellen
25/02/2024, 18:36
Αυτά από μένα που αγαπώ Καλαμάτα και ας είμαι καταγωγή από βλαχοκερασια Αρκαδίας

Τη Βλαχοκερασιά την συμπαθώ ιδιαιτέρως και πηγαίνοντας Άγ.Πέτρο περνάω από κει με κάθε ευκαιρία,κρίμα που έκλεισε και το καφέ στην πλατεία.
Γουστάρω τη διαδρομή γέφυρα Μάναρη-Βλαχοκερασιά-λίγο εθνική-στου Αρδάμη στροφή αριστερά,κατόπιν Βούρβουρα (ούτε καν στις Καρυές) και κατάληξη καταφύγιο Πάρνωνα.
Έχετε και το επιβλητικό δρυόδασος, ονομαστό έργο ενός υπέροχου συμπατριώτη σας.

RaGe_Raptor
27/02/2024, 21:09
"ένα παιδί απ'το χωριό" μου αγόρασε το svt(?) 650 qj(?)motors και το έκανα μια σύντομη βόλτα. πρώτη φορά ανέβηκα σε κινεζο-όχημα :D

Acacius
27/02/2024, 21:26
"ένα παιδί απ'το χωριό" μου αγόρασε το svt(?) 650 qj(?)motors και το έκανα μια σύντομη βόλτα. πρώτη φορά ανέβηκα σε κινεζο-όχημα :D

Σύμφωνα με κάποιους η μία φορά δεν πιάνεται, πρέπει να ξανακαβαλήσεις πριν σου βγει το όνομα (του κινεζόφιλου, προφανώς).

....δε μας έγραψες αν σου άρεσε :p

RaGe_Raptor
27/02/2024, 21:36
μια πολύ σύντομη βολτίτσα μου ζήτησε ο άνθρωπας να το κάνω, δεν έχω να γράψω κάτι. αν το πάρω όταν το στρώσει και το πάω εκεί που πήγαινα με το F800GS ( από το οποίο έχω πολύ έντονες κι ευχάριστες αναμνήσεις) , θα σας πω

Lioulios
28/02/2024, 14:08
Εγω εκανα τεστ ολα τα qj πριν καμια βδομαδα και το μονο που μου αρεσε ηταν το 650.
Ηταν το μονο που λογω σελας σε σχεση με τα αλαλα , δεν κοπαναγαν τα μορια στο τεποζιτο.
Με τα 700και 800 ειχα αυτο το ίδιο θεμα ...ασε που το 700 ηταν και με χαλασμενη γκαζιερα και ειχα σχεδον μιση στροφη νεκρο γκαζι...το 800 ήταν το προηγουμενο μα τα λιγοτερα αλογα οπως μας ειπαν και πως το επομενο θα εχει καποια αλογα παραπανω.Αυτα που θυμαμαι ειναι .
Το 800 θυμαμαι μονο το βαρος που το αισθανεσαι παντου και παντα .Αδιαφορο πραγματικα και περιμενα την στιγμη που θα το δοσω πισω .
Στις στροφες ηθελε υπερπροσπαθεια για να πεσει .
Το 700 καλυτερο απο το 800 με σασμαν βουτυρο,αλλα λογω του θεματος με τη γκαζιερα ,δεν το ευχαριστηθηκα .Eπισς λογω σελας ,ακουμπαγα στο τεποζιτο και ενιωθα εναν κραδασμο .
Κραδασμους ειχε και στα ποδια που δεν εχουν την καλυτερη θεση.
Το 650 ηταν σουπερ ...θα μπορουσα να το χω δικο μου .αλλα ....το σασμαν βαραγε σε ολες τις ταχυτητες και με χαλαει λιγο η μουρη.Τα δυο αλλα ειναι πιο αποδεκτα στα ματια μου ,αλλα αυτο ειναι σχετικο.
Η διαδρομη ηταν κλειστος επαρχιακος και επιστροφη απο Εθνικη με τελικιασματα .


Οταν λεω σουπερ ...τηρουμενων των αναλογιων παντα.
Θα ηθελα να οδηγησω καποια στιγμη το νεο 450 της cfmoto

Ηταν η 1η φορα που οδηγησα Κινεζικο μηχανημα και γενικα δεν μου αρεσαν πλην του 650 , που νομιζω δεν κανει για ψηλους .
Φρενα και αναρτησεις δεν ειχε κανενα .
Παλι στο 650 δουλευε καλυτερα το συνολο .

CorpseAlive
29/02/2024, 11:32
Αν πουλάει κάποιος σε νορμάλ τιμή βαλίτσες πλαινές BMW αυθεντικές για μοντέλο Adv (800-850-1200-1250 GS ) να μου στείλει pm.
Επίσης αν πουλάει κάποιος πλαινές Sw-Motech με το kit τοποθέτησης , να μου στείλει p.m.

DANKE

νεοσσός
29/02/2024, 13:57
Λίγους μήνες με πενφέ κι άρχισες να μιλάς Γερμανικά.
Ώρα είναι να δούμε τον Πάνο να αρχίσει τα Κινέζικα. :p

RaGe_Raptor
29/02/2024, 14:23
Λίγους μήνες με πενφέ κι άρχισες να μιλάς Γερμανικά.
Ώρα είναι να δούμε τον Πάνο να αρχίσει τα Κινέζικα. :p

これからは日本語だけで書きます

panavour
29/02/2024, 21:05
Λίγους μήνες με πενφέ κι άρχισες να μιλάς Γερμανικά.
Ώρα είναι να δούμε τον Πάνο να αρχίσει τα Κινέζικα. :p

你在幹什麼 ?

panavour
29/02/2024, 21:07
Λίγους μήνες με πενφέ κι άρχισες να μιλάς Γερμανικά.
Ώρα είναι να δούμε τον Πάνο να αρχίσει τα Κινέζικα. :p

κινεζικα θα μιλαει κι αυτος αλλα με γερμανικη προφορα.:lol:

RaGe_Raptor
29/02/2024, 21:21
これからは日本語だけで書きます


你在幹什麼 ?

ακόμα και τα Ιαπωνικά γράμματα είναι πολύ πιο όμορφα ρε φίλε!:bawl:

panavour
29/02/2024, 22:23
ακόμα και τα Ιαπωνικά γράμματα είναι πολύ πιο όμορφα ρε φίλε!:bawl:

μονο που δεν ειναι ιαπωνικα αλλα μανδαρινικα κινεζικα.

Acacius
01/03/2024, 00:49
μονο που δεν ειναι ιαπωνικα αλλα μανδαρινικα κινεζικα.

Ackchyually, οι περισσότεροι χαρακτήρες στην πρόταση ήταν συλλαβικοί χιραγκάνα (https://en.wikipedia.org/wiki/Hiragana), μόνο τέσσερεις ήταν κάντζι (https://en.wikipedia.org/wiki/Kanji) (που είναι κατά βάση κινέζικα ιδεογράμματα):

これからは日本語だけで書きます

karellen
01/03/2024, 08:20
Σκουπίδια Ιαπωνικά

451161

Bowleno
01/03/2024, 09:09
Σκουπίδια Ιαπωνικά

451161

Δεν φέρνει λίγο στον Χάρη τούτος; :confused:

:p

bulmont
01/03/2024, 14:56
Δεν φέρνει λίγο στον Χάρη τούτος; :confused:

:p

Σε βλέπω για μπανάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol:

harris_x
01/03/2024, 15:35
Δεν φέρνει λίγο στον Χάρη τούτος; :confused:

:p

:moutza:




Σε βλέπω για μπανάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol:

ποιο πολύ για κλωτσιές τον κόβω :boxing:

νεοσσός
01/03/2024, 16:19
Τον άλλο Χάρη εννοεί, που δεν έχει superduke.

Bowleno
01/03/2024, 17:48
Σε βλέπω για μπανάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol:


:moutza:





ποιο πολύ για κλωτσιές τον κόβω :boxing:



Όχι; :D

451165 451166


:lol:

panavour
01/03/2024, 18:05
Ackchyually, οι περισσότεροι χαρακτήρες στην πρόταση ήταν συλλαβικοί χιραγκάνα (https://en.wikipedia.org/wiki/Hiragana), μόνο τέσσερεις ήταν κάντζι (https://en.wikipedia.org/wiki/Kanji) (που είναι κατά βάση κινέζικα ιδεογράμματα):

これからは日本語だけで書きます

για τα δικα μου λεω οχι για του νεοσσου.

νεοσσός
01/03/2024, 18:16
但我以前從來沒有寫過中文!
哈哈哈哈

harris_x
01/03/2024, 18:18
Όχι; :D

451165 451166


:lol:

:lol::lol::lol:

νεοσσός
01/03/2024, 20:39
Είναι η βαθιά σοφία που αποπνέει το ήρεμο και ταυτόχρονα βλοσυρό βλέμμα.