PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

billy84
25/05/2023, 22:44
Τις μοιρες κλίσης πως τις μετράτε;


Τι ερωτήσεις είναι αυτές? Με το μάτι φυσικά!:lol:

BLiTzER
25/05/2023, 22:55
Τις μοιρες κλίσης πως τις μετράτε;

Με μοιρογνωμόνιο.

CorpseAlive
25/05/2023, 23:16
Τις μοιρες κλίσης πως τις μετράτε;

Προσωπικά με το App της BMW.
Υπάρχει και η επιλογή ενός GPS θεωρώ και κάποιου App για κινητό

basilis_k6
25/05/2023, 23:42
Τις μοιρες κλίσης πως τις μετράτε;

κανονικα τις μετράς με δάχτυλα. μισο δαχτυλο απάτητο πισω λαστιχο, ενα δαχτυλο απάτητο πισω λαστιχο και παει λεγοντας :D

Tsber
26/05/2023, 10:28
Πραγματικα τα εχω με τον εαυτο μου, γιατι τελικα εχω πολυ θυμο μεσα μου και κατι πρεπει να κανω με αυτο.

Κι εγώ τα ίδια φίλε μου, ο δρόμος είναι το μόνο μέρος όπου γίνομαι έξω φρενών και μετά πάντα ντρέπομαι για ότι έκανα ή είπα αλλά και για το ίδιο το γεγονός ότι ασχολήθηκα και εκνευρίστηκα τόσο πολύ...

Επιπλέον, επειδή είμαι άνθρωπος αναλυτικός, δεν εκδηλώνομαι με την πρώτη στραβή αλλά το κακό είναι ότι αποκλείεται να είναι μόνο μία η στραβή, ακόμα και σε απόσταση μερικών μόνο χιλιομέτρων.

Αυτό που κάνω τελευταία είναι να προετοιμάζω τον εαυτό μου πριν ξεκινήσω καν, και να μου λέω ότι δεν αξίζει να χαλάω τη διάθεσή μου για αυτά που, αναπόφευκτα, θα ακολουθήσουν στη συνέχεια.










Δεν πιάνει πάντα :lol:

rainmike
26/05/2023, 11:06
Με είδα σήμερα να χανω τελειως την ψυχραιμια μου με εναν απαραδεκτο μαλακα με αυτοκινητο, που ξεκινησε να βριζει επειδη, εκοψα σε πορτοκαλι (που απλα δεν προλαβαιναμε) και δεν περασε με κοκκινο. Ακουσε τα καντιλια του, και ευτυχως λουφαξε αλλιως επειδη το ειχα χασει τελειως δεν ξερω που θα φταναμε.

Πραγματικα τα εχω με τον εαυτο μου, γιατι τελικα εχω πολυ θυμο μεσα μου και κατι πρεπει να κανω με αυτο.

Οταν σε βριζει καποιος ασχετος σκεψου απλα οτι δεν εχει να κανει με σένα αλλα με αυτον.
Οποτε γράψτον στα παπάρια σου.

Panos76
26/05/2023, 12:22
πως μπορεί να του γίνει μάθημα το γεγονός ακόμη και δίκιο να είχε (που δεν είχε αλλά λέμε) ότι σε μια περίπτωση ειδικά με την παρουσία παιδιών δεν συμπεριφέρεται κάποιος με τέτοιο τρόπο?

Δεν μπορεί, είναι αρκετά αργά, για αυτό και η κοινωνία ολόκληρη βρίθει τέτοιων συμπεριφορών με άμεσο αντίκτυπο την πλήρη αντιγραφή τους στο σπίτι από τα παιδιά.

(πάντως και εγώ τσαντίζομαι όταν με κόβουν στο περτικαΛί :D )

o_gavros
26/05/2023, 13:15
Δεν πιάνει πάντα :lol:
:a014::a014:
Και για πε... :D

billyka
26/05/2023, 13:43
Μην κάθεστε να ασχολείστε με τον καθε καμμένο που πετυχαίνετε στον δρόμο.Θα σας βάλει στο τρυπάκι του και θα σπάσουν τα δικά σας νεύρα και θα σας χαλάσει την μέρα.Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε ειναι να του την πείτε με φουλ ευγένια, αυτό θα τον τρελάνει τελείως.Επίσης,αν δεν σας επιτεθούν μην επιτίθεστε πρώτοι,θα φωνάξουν την αστυνομία και θα μπλέξετε

DoctoR_k6
26/05/2023, 14:14
@Nostradsmus σε καταλαβαίνω πλήρως, απλά θέλει πολύ προσοχή και υπομονή γιατί κανενός τα νεύρα δεν είναι καλά.

Εγώ είδα τον εαυτό μου να κάνει ιώβεια υπομονή όταν σε στάση ελάχιστων δευτερολέπτων, αφήνοντας τον μικρό στον παιδικό, κάτοικος πεζός με ενημέρωσε με απειλητικό ύφος "να μην τολμήσω να ξαναπαρκαρω εκεί καθώς είναι ιδιωτικός δρόμος" (δρόμος τσιμεντένιος παράδρομος όπου οδηγεί σε πολλές κατοικίες από πολυκατοικίες και μονοκατοικιες άρα του δήμου και όχι ιδιωτικός) και απαντώντας του ότι μισό λεπτό μέχρι να πάει ο μικρός στο παιδικό, ενώ είναι πεζός και δεν τον ενοχλώ καθόλου στη διέλευση του, λέει δυνατά μπροστά στην έντρομη σύζυγο και τον μικρό "άντε με το κάθε μουνοπ@νο που την έχει δει μάγκας"

Το μόνο που με κράτησε ήταν η παρουσία του γιου μου αλλά και άλλων νηπίων και πραγματικά δαγκώθηκα για να μην αντιδράσω με οποιοδήποτε τρόπο για να μην τους γίνει εγγραφή όχι η αντιδικία αλλά ούτε και το φρασεολογιο.

Για καλή του τύχη, είχα την γυναίκα μου συνοδηγό, και δεν ήθελα να επεκταθώ όταν διασταυρωθήκαμε τρία στενά πιο κάτω...αν ήμουν μόνος μπορεί να σας έγραφα και από κανένα κρατητήριο τώρα.

Τώρα που τα γράφω και έχω ήδη ηρεμήσει, δεν θα άξιζε σε καμία περίπτωση η ενασχόληση μαζί του με οποιοδήποτε τρόπο...το θέμα όμως είναι πως μπορεί να του γίνει μάθημα το γεγονός ακόμη και δίκιο να είχε (που δεν είχε αλλά λέμε) ότι σε μια περίπτωση ειδικά με την παρουσία παιδιών δεν συμπεριφέρεται κάποιος με τέτοιο τρόπο?

Μονο κ μονο επειδη το ειπε μπροστα απο παιδικο κ σε παιδι/α θα του λεγα...μισο λεπτο παω να αφησω τον μικρο πανω στην ταξη κ εσυ τραβα εκει στην γωνια κ ερχομαι να μου εξηγησεις γιατι δεν καταλαβα καλα.
Δεν τα πιανω ευκολα.
Μερικοι δεν καταλαβαινουν αλλιως...ειδικα οταν ειναι παιδια μπροστα κ αρχιζουν να βριζουν θελω να βγω εξω να τον φυτεψω (τον οποιον). Ασχετως που δεν πρεπει...
Ευτυχως οσο μεγαλωνουμε συγκρατουμαστε ευκολοτερα. :sweat:

Nostradamus
26/05/2023, 15:12
...

(πάντως και εγώ τσαντίζομαι όταν με κόβουν στο περτικαΛί :D )

Ναι τζανεμ'..Ηταν απο τα πορτοκαλι που δεν τα προλαβαινεις.. Ενα θα σου πω... TDM 900 στην διπλα λωριδα που δεν "ενοχλουσα" σταματησε επισης... TDM 900 ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΕΠΙΣΗΣ.... :lol:

Tsber
26/05/2023, 17:12
:a014::a014:
Και για πε... :D

Τη γνωστή ταινία με τον Αδόλφο που καταλαβαίνει ότι τα στρατιωτάκια που μετακινεί στον χάρτη δεν υπάρχουν την έχεις δει νομίζω :lol:

Εκεί που δεν μαζεύεται με τίποτα το πράμα είναι όταν για κάποιον λόγο πρέπει να πάρω το αυτοκίνητο του πατέρα μου...

Μου έχουν τύχει διαδοχικά σκηνικά που αν έβαζες τη νοσηρότερη φαντασία να τα σκηνοθετήσει δεν θα τα κατάφερνε τόσο τέλεια!

Όταν ντρέπεσαι για το πώς φέρθηκες πριν ένα λεπτό, και ας είχες όλο το δίκιο του κόσμου, κάτι δεν πάει καλά :sad:

AUFGEBRACHT
26/05/2023, 17:56
Οταν σε βριζει καποιος ασχετος σκεψου απλα οτι δεν εχει να κανει με σένα αλλα με αυτον.
Οποτε γράψτον στα παπάρια σου.

Π@π@ρια είναι, δεν είναι η Ασία...πόσα να γράψουμε καθημερινά...

SeniorCanardo
26/05/2023, 19:01
Καλά και να πέφτει καμιά ψιλή, δεν είναι δα και θανάσιμο αμάρτημα.
Αρκεί να είναι στα πλαίσια του "αυθεντικού, συνετού, πατροπαράδοτου ξύλου". :bawl:

Νταξ, τώρα μην έχουμε και ενοχικά, επειδή ρίξαμε κάνα "ευχέλαιο", δεν είναι ανάγκη να γίνουμε, όλες πασιφίστριες και πολίτικαλ κορεκτ.

Taz
26/05/2023, 22:19
Στα κιλά σου πρέπει οπωσδήποτε να τη βάλεις στη 2η θέση (1 άτομο + αποσκευές). Ένα χαρακτηριστικό του ESA2 είναι ότι αλλάζει μαζί με την προφορτιση και τη σταθερά του ελατηρίου (εμπλέκει ένα ελαστομερες παράλληλα).
Επιπλέον αν η ανάρτηση είναι στο road είναι πολύ μαλακή, πολύ άνετη για εντός πόλης αλλά μέχρι εκεί.
Στο dynamic σφίγγει τόσο το compression όσο και το rebound.
Τέλος αν το riding mode είναι στο road το TC μπαίνει αρκετά νωρίς, στο dynamic αφήνει αρκετό γλίστρημα πριν επέμβει.
Σε κάθε περίπτωση μην πιέζεις να δεις κλίσεις σώνει και καλά γιατί μπορεί να δεις 90 μοίρες...

rainmike
27/05/2023, 13:46
Καλά και να πέφτει καμιά ψιλή, δεν είναι δα και θανάσιμο αμάρτημα.
Αρκεί να είναι στα πλαίσια του "αυθεντικού, συνετού, πατροπαράδοτου ξύλου". :bawl:

Νταξ, τώρα μην έχουμε και ενοχικά, επειδή ρίξαμε κάνα "ευχέλαιο", δεν είναι ανάγκη να γίνουμε, όλες πασιφίστριες και πολίτικαλ κορεκτ.

Δεν υπαρχει ψιλη και χοντρη σε συμπλοκη του δρομου.
Δεν κανουμε σπαρινγκ,τα πραγματα γινονται εσκαλειτ σε δευτερολεπτα.
Μπορει να τη φας στο λαιμο στα ματια με κατσαβιδι κλειδια μπουκαλι οπως και μπορεις να ριξεις στα αναλογα σημεια.
Δεν ειναι λιγοι που εχουν σακατευτει για μια θεση παρκινγκ.
Θελει σοφια να γνωριζεις ποτε πρεπει να εμπλακεις και ποτε να αποφυγεις.
Στην πληθωρς των περιπτωσεων σε εναν καυγα ο μονος κερδισμενος ειναι ο εγωισμος σου.

billyka
27/05/2023, 14:24
Συμφωνώ με rainmike.Αν μπορείς να φύγεις φύγε γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.Τον χτυπάς πέφτει κάτω και χτυπάει το κεφάλι κάπου και μένει..τι γίνεται μετά?

νεοσσός
27/05/2023, 14:53
Δυστυχώς οι ταινίες στρεβλώνουν την πραγματικότητα. Ένα χτύπημα μπορεί να σκοτώσει τον άλλον, είτε από αυτό καθεαυτό το χτύπημα, είτε από το πέσιμο.

Αποφεύγουμε την εμπλοκή σε κάθε περίπτωση, ακόμα και λεκτική. Το γεγονός ότι συζητάμε για σωματική εμπλοκή, μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας. Θεωρώ ότι διαθέτουμε ένα επίπεδο πολιτισμού, που μας δίνει τη δυνατότητα να ελέγξουμε τη συμπεριφορά μας, ανεξάρτητα από τα αρνητικά συναισθήματα που βιώνουμε.

karateo
27/05/2023, 15:15
Σωματική εμπλοκή μόνο για άμυνα όταν δεν έχουμε άλλη επιλογή.
Έχω ζήσει στο Γυμνάσιο να μένει ο άλλος αναίσθητος και ευτυχώς πήρα το μάθημα μου χωρίς επιπτώσεις.


Για περάστε απο Μεσαρά να προσπαθήσετε να βρείτε το δίκιο σας στους βοσκούς.

Acacius
27/05/2023, 16:04
Θεωρώ ότι διαθέτουμε ένα επίπεδο πολιτισμού, που μας δίνει τη δυνατότητα να ελέγξουμε τη συμπεριφορά μας

Για περάστε απο Μεσαρά να προσπαθήσετε να βρείτε το δίκιο σας στους βοσκούς.

Από τους δύο λόγους για να μην εμπλακείς σε καυγά, στην Ελλάδα ισχύει (κυρίως) ο δεύτερος.

thunder ace
27/05/2023, 16:55
Μονο κ μονο επειδη το ειπε μπροστα απο παιδικο κ σε παιδι/α θα του λεγα...μισο λεπτο παω να αφησω τον μικρο πανω στην ταξη κ εσυ τραβα εκει στην γωνια κ ερχομαι να μου εξηγησεις γιατι δεν καταλαβα καλα.
Δεν τα πιανω ευκολα.
Μερικοι δεν καταλαβαινουν αλλιως...ειδικα οταν ειναι παιδια μπροστα κ αρχιζουν να βριζουν θελω να βγω εξω να τον φυτεψω (τον οποιον). Ασχετως που δεν πρεπει...
Ευτυχως οσο μεγαλωνουμε συγκρατουμαστε ευκολοτερα. :sweat:
Καλο.

motojojo
27/05/2023, 17:27
Αν αντί να ρίξεις τις ψιλες στον μλκ που σε εκνευρισε τις ρίξεις πάνω στο αμαξι του, τι γίνεται;

Το έχω σκεφτεί αμα μου αναψει καποιος τα λαμπακια να αρχίσω τα κλωτσίδια στις πορτες και τα φτερα

CorpseAlive
27/05/2023, 18:34
Ναι παιδιά να τα κάνετε αυτά . Κλέφτης θα γίνω τώρα που πήρα Bmw ?


Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ και κυρίως δεν πλήρωσε κερατιατικα σε δικηγόρους για να ξεμπλέξει .

Shinigami Ryuk
27/05/2023, 19:22
Μηπως υπαρχει κανενας εκτελωνιστης αναμεσα μας? Ή καποιος που γνωριζει καποιον εκτελωνιστη και εχει την διαθεση να μου απνατησει σε 2 ερωτησεις που εχω?

Volpad
27/05/2023, 20:46
Ξέρω εγώ έναν.
Πες τι θες να τον ρωτήσω τη Δευτέρα που θα του μιλήσω ούτως ή άλλως

mikes
28/05/2023, 15:11
Ναι παιδιά να τα κάνετε αυτά . Κλέφτης θα γίνω τώρα που πήρα Bmw ?


Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ και κυρίως δεν πλήρωσε κερατιατικα σε δικηγόρους για να ξεμπλέξει .
σε αναλογο περιστατικο που ειχα με καποιον που κλασικα εκανε μαλακια και οταν τα ακουσε ζητησε και τα ρεστα
θεωροντας οτι με το μεγεθος του και τη χειροδικια θα περνουσε το δικο του, εβαλα τα χερια στις τσεπες και του ειπα
αν εχει αντερα ας απλωσει χερι, εγω δεν θα αντιδρασω καθολου.. θα τον γλεντησω μετα που θα παρω το υλικο απο τις
καμερες ασφαλειας γυρω γυρω, την ιατροδικαστικη εκθεση, και θα τον κανω μαγκα στα δικαστηρια..
εκανε τη γνωστη κινηση αποστροφης με το χερι και σηκωθηκε να φυγει οποτε του πεταξα και την ατακα, "τι εγινε μπουλη?
ξαφνικα απο κοκορες γιναμε κοτοπουλακια?" ποσο φχαριστηθηκα αυτη την εκφραση του να του αναβουν τα λαμπακια αλλα να μη
μπορει να αντιδρασει, δε λεγεται!!

CorpseAlive
28/05/2023, 18:08
σε αναλογο περιστατικο που ειχα με καποιον που κλασικα εκανε μαλακια και οταν τα ακουσε ζητησε και τα ρεστα
θεωροντας οτι με το μεγεθος του και τη χειροδικια θα περνουσε το δικο του, εβαλα τα χερια στις τσεπες και του ειπα
αν εχει αντερα ας απλωσει χερι, εγω δεν θα αντιδρασω καθολου.. θα τον γλεντησω μετα που θα παρω το υλικο απο τις
καμερες ασφαλειας γυρω γυρω, την ιατροδικαστικη εκθεση, και θα τον κανω μαγκα στα δικαστηρια..
εκανε τη γνωστη κινηση αποστροφης με το χερι και σηκωθηκε να φυγει οποτε του πεταξα και την ατακα, "τι εγινε μπουλη?
ξαφνικα απο κοκορες γιναμε κοτοπουλακια?" ποσο φχαριστηθηκα αυτη την εκφραση του να του αναβουν τα λαμπακια αλλα να μη
μπορει να αντιδρασει, δε λεγεται!!

Καλά έκανες !
Ειδικά αν έχει ο άλλος να χάσει κάτι το σκέφτεται τριπλά να κάνει την μαλακια !

motojojo
28/05/2023, 18:48
Αν και προσωπικά δεν μου έχει συμβεί, σε τέτοια περίπτωση θα είχα το κινητό στο χέρι με έτοιμη την κλήση στο 112 και ανοιχτή ακρόαση για έκκληση βοήθειας. Η κλήση καταγράφεται ούτως ή άλλως οπότε υποθέτω από μόνη της είναι ένα ακόμα αποδεικτικό στοιχείο υπέρ σου.

SeniorCanardo
29/05/2023, 10:38
Δεν υπαρχει ψιλη και χοντρη σε συμπλοκη του δρομου.
Δεν κανουμε σπαρινγκ,τα πραγματα γινονται εσκαλειτ σε δευτερολεπτα.
Μπορει να τη φας στο λαιμο στα ματια με κατσαβιδι κλειδια μπουκαλι οπως και μπορεις να ριξεις στα αναλογα σημεια.
Δεν ειναι λιγοι που εχουν σακατευτει για μια θεση παρκινγκ.
Θελει σοφια να γνωριζεις ποτε πρεπει να εμπλακεις και ποτε να αποφυγεις.
Στην πληθωρς των περιπτωσεων σε εναν καυγα ο μονος κερδισμενος ειναι ο εγωισμος σου.

Το σχόλιο μου είχε "περιπαικτικό" χαρακτήρα (κοινώς τρολιά), αλλά προφανώς δεν έγινε αντιληπτό, οπότε καλά έκανε ο "Μιχάλης ο βρόχινος" και έβαλε τα πράγματα στη σωστή τους βάση. :beer:

Προφανώς και δεν παίζουμε μάπες για κανένα λόγο (ειδικά τούτους τους καιρούς που κυκλοφορεί υπερβολικά πολύς κόσμος "φορτωμένος" και τα "κέρατα" βγαίνουν για πλάκα) και αν αισθανθούμε ότι απειλείται η σωματική μας ακεραιότητα, πρώτα εξετάζουμε το ενδεχόμενο διαφυγής (τρέξε Λόλα τρέξε) και ως έσχατη λύση την συμπλοκή.

SeniorCanardo
29/05/2023, 12:26
Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτή η "μπλε ζώνη" που βλέπω σε κάποιες μηχανικές τσιμούχες αντλίας νερού, ενώ σε άλλες λείπει.

443659443660

geioann
29/05/2023, 12:38
Τεφλόν για στεγανοποίηση?

SeniorCanardo
29/05/2023, 14:17
Τεφλόν για στεγανοποίηση?

Δηλαδή οι άλλες που δεν το έχουν, δεν στεγανοποιούν επαρκώς;
Δεν νομίζω, να είναι για στεγανοποίηση, πιθανολογώ για ευκολία τοποθέτησης, άλλωστε η όλη εφαρμογή είναι press fit που λένε.
Από την άλλη στο σημείο που βρίσκεται δεν υπάρχει υγρό και δη υπο πιέση, βρίσκεται στο στεγνό κομμάτι της αντλίας.

Ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα σχετικό, ούτε καν να αναφέρεται ως χαρακτηριστικό στους καταλόγους κατασκευαστών και λέω μπας και ξέρει κανένας τίποτα.

giorgosb
30/05/2023, 15:21
Το είδα σε ένα παρκαρισμένο CBR στο κέντρο της Αθήνας. Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο αξεσουάρ..

443705

DoctoR_k6
30/05/2023, 15:25
Το είδα σε ένα παρκαρισμένο CBR στο κέντρο της Αθήνας. Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο αξεσουάρ..

443705

Παιζανε απο παλαιοτερα αυτα αλλα αν εξαιρεσεις στις επιταχυνσεις δεν βολευει μετα.
Σε τιποτα φρενα αν δεν πιανει ντεποζιτο ο πισω τον εχεις παρει στην πλατη κανονικα.
Κ αντε να ειναι καμια κοπελα ελαφρια, μην ειναι κανας μαντραχαλος κ σου ερθουν 80+ κιλα καπελο. Χανεις κ τα φρενα, κ τα κλιπον κ ολα. :lol:

Tallyban
31/05/2023, 19:30
Απ'ότι είδα στο ιταλικό μοτο,σκοτώθηκαν 17 μοτοσυκλετιστες/αναβάτες το σκ που παρήλθε .
Με τα ανύπαρκτα μου ιταλικά κατάλαβα ότι εκεί ο υπουργός μεταφορών κάτι είπε για τέλος των μόνιμων διπλωμάτων οδήγησης (18-65).
Αναμεινατε νέα στο Πιθηκιστάν.

Bowleno
31/05/2023, 19:53
Παιζανε απο παλαιοτερα αυτα αλλα αν εξαιρεσεις στις επιταχυνσεις δεν βολευει μετα.
Σε τιποτα φρενα αν δεν πιανει ντεποζιτο ο πισω τον εχεις παρει στην πλατη κανονικα.
Κ αντε να ειναι καμια κοπελα ελαφρια, μην ειναι κανας μαντραχαλος κ σου ερθουν 80+ κιλα καπελο. Χανεις κ τα φρενα, κ τα κλιπον κ ολα. :lol:

Εμένα με τον Πήγασο μου είχε έρθει μαντράχαλος 120+ κιλά και ύψος 1,90 αν και του είπα να κρατιέται από τις λαβές της σχάρας... Έχασα "αυγά" και "λουκάνικο":cry:

Volpad
31/05/2023, 22:18
Πάνω σε αυτό που είπες, θα πω και εγώ μια ιστοριούλα.

Κάπου το 2012-13, είχα το kle ακόμα.
Είχα βρεθεί στο σπίτι ενός γνωστού μου που έκανε bbq και είχε καλέσει τη σάρα και τη μάρα.

Σε κάποια φάση λοιπόν, έρχεται ένας από τους γνωστούς μου εκεί (τον οποίο τον βλέπω 1-2 φορές το χρόνο σε αντίστοιχες μαζωξεις) και μου λέει, "μπορείς να με πετάξεις μέχρι το σπίτι μου να πάρω κάτι που ξεχασα?".

Ο τύπος 150 κιλά, 1.85.
Εγώ 55 κιλά, 1.70.....

"Που να καβαλαμε τώρα ρε συ" του λέω.
"Άλλωστε κοντά είναι... βαριέσαι να περπατήσεις 10 λεπτά?"

"Έλα ρε συ" μου λέει, " αμα με πετάξεις με τη μηχανή σε 5 λεπτά θα είμαστε πισω".

Σιγά σιγά άρχισα να ιδρωνω με την ιδέα ότι δεν θα μπορέσω να το αποφύγω....
Τι να κάνω, πάμε λέω και ότι γίνει...

Πήγα τη μηχανή σε ένα ψηλό πεζοδρόμιο για να μπορέσει να ανέβει και αφού τα κατάφερε.....
Ήταν λες και δεν υπήρχε πάνω στη μηχανή... ο τύπος παίζει να είναι ο καλύτερος συνοδηγός που έχω πάρει ποτέ..

Dimmanoukas
02/06/2023, 21:48
Καμία σούζα έκανες?
Ευκαιρία ήταν κρίμα να πάει χαμένη

Volpad
02/06/2023, 23:16
Χαχαχαχα... φοβόμουν το καπάκι...

billy84
03/06/2023, 09:27
Πάνω σε αυτό που είπες, θα πω και εγώ μια ιστοριούλα.

Κάπου το 2012-13, είχα το kle ακόμα.
Είχα βρεθεί στο σπίτι ενός γνωστού μου που έκανε bbq και είχε καλέσει τη σάρα και τη μάρα.

Σε κάποια φάση λοιπόν, έρχεται ένας από τους γνωστούς μου εκεί (τον οποίο τον βλέπω 1-2 φορές το χρόνο σε αντίστοιχες μαζωξεις) και μου λέει, "μπορείς να με πετάξεις μέχρι το σπίτι μου να πάρω κάτι που ξεχασα?".

Ο τύπος 150 κιλά, 1.85.
Εγώ 55 κιλά, 1.70.....

"Που να καβαλαμε τώρα ρε συ" του λέω.
"Άλλωστε κοντά είναι... βαριέσαι να περπατήσεις 10 λεπτά?"

"Έλα ρε συ" μου λέει, " αμα με πετάξεις με τη μηχανή σε 5 λεπτά θα είμαστε πισω".

Σιγά σιγά άρχισα να ιδρωνω με την ιδέα ότι δεν θα μπορέσω να το αποφύγω....
Τι να κάνω, πάμε λέω και ότι γίνει...

Πήγα τη μηχανή σε ένα ψηλό πεζοδρόμιο για να μπορέσει να ανέβει και αφού τα κατάφερε.....
Ήταν λες και δεν υπήρχε πάνω στη μηχανή... ο τύπος παίζει να είναι ο καλύτερος συνοδηγός που έχω πάρει ποτέ..


Και όμως υπάρχει λόγος που ήταν ο καλύτερος συνοδηγός! Με τον όγκο του σε ακούμπαγε και γινόσασταν ένα σώμα! Πάντα αυτό είναι το κλειδί στον συνοδηγό! Έχω πάρει και εγώ δικάβαλο φίλο που είχε ξεμείνει χωρίς μηχανή και είχαμε κάνει βόλτα Ορεινή Κορινθία. Αυτός καμια 130αρια κιλά. Μια χαρά πήγαμε και ήρθαμε χωρίς κόπο και πολύ καλύτερα από κάτι απροσάρμοστες γκόμενες που έχω πάρει στο παρελθόν. :bawl:

Bowleno
03/06/2023, 09:30
Πάνω σε αυτό που είπες, θα πω και εγώ μια ιστοριούλα.

Κάπου το 2012-13, είχα το kle ακόμα.
Είχα βρεθεί στο σπίτι ενός γνωστού μου που έκανε bbq και είχε καλέσει τη σάρα και τη μάρα.

Σε κάποια φάση λοιπόν, έρχεται ένας από τους γνωστούς μου εκεί (τον οποίο τον βλέπω 1-2 φορές το χρόνο σε αντίστοιχες μαζωξεις) και μου λέει, "μπορείς να με πετάξεις μέχρι το σπίτι μου να πάρω κάτι που ξεχασα?".

Ο τύπος 150 κιλά, 1.85.
Εγώ 55 κιλά, 1.70.....

"Που να καβαλαμε τώρα ρε συ" του λέω.
"Άλλωστε κοντά είναι... βαριέσαι να περπατήσεις 10 λεπτά?"

"Έλα ρε συ" μου λέει, " αμα με πετάξεις με τη μηχανή σε 5 λεπτά θα είμαστε πισω".

Σιγά σιγά άρχισα να ιδρωνω με την ιδέα ότι δεν θα μπορέσω να το αποφύγω....
Τι να κάνω, πάμε λέω και ότι γίνει...

Πήγα τη μηχανή σε ένα ψηλό πεζοδρόμιο για να μπορέσει να ανέβει και αφού τα κατάφερε.....
Ήταν λες και δεν υπήρχε πάνω στη μηχανή... ο τύπος παίζει να είναι ο καλύτερος συνοδηγός που έχω πάρει ποτέ..


Και όμως υπάρχει λόγος που ήταν ο καλύτερος συνοδηγός! Με τον όγκο του σε ακούμπαγε και γινόσασταν ένα σώμα! Πάντα αυτό είναι το κλειδί στον συνοδηγό! Έχω πάρει και εγώ δικάβαλο φίλο που είχε ξεμείνει χωρίς μηχανή και είχαμε κάνει βόλτα Ορεινή Κορινθία. Αυτός καμια 130αρια κιλά. Μια χαρά πήγαμε και ήρθαμε χωρίς κόπο και πολύ καλύτερα από κάτι απροσάρμοστες γκόμενες που έχω πάρει στο παρελθόν. :bawl:

ελάτε, πείτε την αλήθεια, γουστάρετε kinky καταστάσεις....:D

:p

BLiTzER
03/06/2023, 09:35
Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου καλύτερες coming out δικαιολογίες! :lol:

o_gavros
03/06/2023, 09:45
Δεν κρίνουμε εδώ Τέντυ :p

Volpad
03/06/2023, 12:21
"Η θερμοκρασία ήταν ψηλή, τα κορμιά μας ενώθηκαν καθώς η μπαγκαζιερα έσπρωχνε το σώμα του μπροστά και το ντεπόζιτο το σώμα μου πίσω..."

νεοσσός
03/06/2023, 12:36
Ευτυχώς δεν έχει τύχει να πάρω άνδρα δικάβαλο.

billy84
03/06/2023, 14:11
"Η θερμοκρασία ήταν ψηλή, τα κορμιά μας ενώθηκαν καθώς η μπαγκαζιερα έσπρωχνε το σώμα του μπροστά και το ντεπόζιτο το σώμα μου πίσω..."




:bawl: ένιωθα την καυτή ανάσα του!! Και που να φτάσουμε 60 χρονών και άνω!!!!:tooth:

thunder ace
03/06/2023, 14:49
Για αυτο εγω δεν ειχα ποτε μπαγαζιερα.

karellen
03/06/2023, 14:54
Κανονίστε να μας την πέσει το Ηθών.

443810

thunder ace
03/06/2023, 15:27
Σιγα καλε...ειμαστε δηλωμενες.

CorpseAlive
03/06/2023, 16:04
Η γυναίκα μου 1,60 (με ένα μίλκο στο κεφάλι) και 55 κιλα.
Ο κουμπάρος μου 1,75 χωρίς μίλκο στο κεφάλι και 90 κιλά.

Με τον κουμπάρο έκανα 1600 χλμ στο Καρπενήσι και δεν κατάλαβα τίποτα. |
Με την γυναίκα πήγα μέχρι την χαλκίδα και έμαθα ΌΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΣΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΕΙΧΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ.



Άσχετο,
επειδή ο πατέρας μου , μου έριξε την μηχανή στατικά και έφαγε ένα χαζό τσαμπουκά σε ένα κομμάτι πλαστικό (τύπου γρατζουνιά με λίγο αφαίρεση χρώματος)
να μπω στην διαδικασία βαφής?
Να πάω να πάρω άλλο πλαστικό?
Να το αφήσω ως έχει και να προσπαθώ να το ξεχάσω με ψυχανάλυση?

Volpad
03/06/2023, 16:15
Να το αφήσεις όπως είναι...

thunder ace
03/06/2023, 16:24
Η γυναίκα μου 1,60 (με ένα μίλκο στο κεφάλι) και 55 κιλα.
Ο κουμπάρος μου 1,75 χωρίς μίλκο στο κεφάλι και 90 κιλά.

Με τον κουμπάρο έκανα 1600 χλμ στο Καρπενήσι και δεν κατάλαβα τίποτα. |
Με την γυναίκα πήγα μέχρι την χαλκίδα και έμαθα ΌΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΣΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΕΙΧΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ.



Άσχετο,
επειδή ο πατέρας μου , μου έριξε την μηχανή στατικά και έφαγε ένα χαζό τσαμπουκά σε ένα κομμάτι πλαστικό (τύπου γρατζουνιά με λίγο αφαίρεση χρώματος)
να μπω στην διαδικασία βαφής?
Να πάω να πάρω άλλο πλαστικό?
Να το αφήσω ως έχει και να προσπαθώ να το ξεχάσω με ψυχανάλυση?
Να του κανεις μηνυση

νεοσσός
03/06/2023, 16:33
Οι μικροφθορές είναι μεγάλη πίκρα, ειδικά σε καινούριο όχημα που το βλέπεις γυαλιστερό και το χαίρεσαι. Σε καταλαβαίνω.

Όμως υπάρχει και το θετικό της υπόθεσης. Αφού φας την αρχική μεγάλη ξενέρα, μειώνεται αισθητά το άγχος μην πάθει κάτι. Κάθε επόμενη γρατζουνιά σε πειράζει λιγότερο. Δεν εννοώ να φθάσει σε σημείο να είναι ρημάδι το όχημα, αλλά η προσπάθεια και η αγωνία να διατηρήσουμε σε κατάσταση βιτρίνας, ένα αντικείμενο που χρησιμοποιείται καθημερινά, νομίζω ότι δεν αξίζει. Είτε εμείς, είτε κάποιος άλλος, θα κάνει κάποια ζημιά και δεν πρέπει αυτό να μας χαλάει τη διάθεση. Ίσα-ίσα που πρέπει να το βλέπουμε ότι είναι μέσα στην αναμενόμενη ζωή ενός οχήματος που το χρησιμοποιούμε και το χαιρόμαστε. Διαφορετικά το αφήνουμε στο σαλόνι και μένει για πάντα σε κατάσταση βιτρίνας, αναξιοποίητο.

Άρα θα έλεγα να το αφήσεις όπως είναι και να το χαρείς όπως του αρμόζει. Να το προσέχεις, αλλά να μην στενοχωριέσαι για τα σημάδια χρήσης. Καλά έκανες και το έδωσες στον πατέρα να το δει λίγο και καλά έκανε ο πατέρας σου που δεν προσπάθησε να το κρατήσει όρθιο την ώρα που είδε ότι έπεφτε και να αποκτήσει πρόβλημα με τη μέση του.


Τώρα για το άλλο θέμα με τον κουμπάρο, δεν ξέρω τι να πω. Συνήθως τις κουμπάρες φοβούνται οι νύφες. :p

CorpseAlive
03/06/2023, 17:07
Να του κανεις μηνυση

Είναι και συνάδελφος... δεν με παίρνει έχει παραπάνω γαλόνια.

bulmont
03/06/2023, 17:40
Ευτυχώς δεν έχει τύχει να πάρω άνδρα δικάβαλο.


.........ή δυστυχώς............................................

Bowleno
03/06/2023, 17:57
.........ή δυστυχώς............................................

Βαγγέλα, κάτι δεν μας λες καλά.....

:p

DoctoR_k6
04/06/2023, 00:22
Brokeback bikers...:bawl:

Acacius
04/06/2023, 00:25
Ηρεμήστε παιδιά, είναι γνωστό άλλωστε ότι μετά τα 50 δεν είσαι gay αλλά μερακλής.

νεοσσός
04/06/2023, 00:43
Και να σου πεταχτεί νταλίκα ενώ έχεις τον άλλον δικάβαλο και να σκέφτεσαι "Να πεθάνω άντρας ή να φρενάρω απότομα και να ζήσω μερακλής;"

bulmont
04/06/2023, 09:14
Κοίτα απορίες που έχει ο κόσμος....
Ημαρτον,.........

viper1
04/06/2023, 09:37
Καλό παιδί ναναι και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε

doctor_john
04/06/2023, 10:05
Όντως, Θεσσαλονίκη να πας με φίλο γκρίνια θα ακούσεις αν ξεχάσεις να βάλεις καύσιμα.
Πας μια φίλη στη γιόγκα και σου δίνει λίστα: "Να μην ξαναγίνουν.."

sam4g
04/06/2023, 10:16
Η γυναίκα μου 1,60 (με ένα μίλκο στο κεφάλι) και 55 κιλα.
Ο κουμπάρος μου 1,75 χωρίς μίλκο στο κεφάλι και 90 κιλά.

Με τον κουμπάρο έκανα 1600 χλμ στο Καρπενήσι και δεν κατάλαβα τίποτα. |
Με την γυναίκα πήγα μέχρι την χαλκίδα και έμαθα ΌΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΣΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΕΙΧΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ.



Άσχετο,
επειδή ο πατέρας μου , μου έριξε την μηχανή στατικά και έφαγε ένα χαζό τσαμπουκά σε ένα κομμάτι πλαστικό (τύπου γρατζουνιά με λίγο αφαίρεση χρώματος)
να μπω στην διαδικασία βαφής?
Να πάω να πάρω άλλο πλαστικό?
Να το αφήσω ως έχει και να προσπαθώ να το ξεχάσω με ψυχανάλυση?

Αντίστοιχα κι εγώ την προσέχω τη μηχανή όσο δεν πάει. Πριν ένα μήνα μου έπεσε σταματημένη και ευτυχώς ούτε γραντζουνια. Το μόνο που συνέβη ήταν να στραβώσει η Μανέτα του φρένου. Με το που τη σήκωσα λέω αύριο πάω για καινουρια Μανέτα. Δεν άντεχα να το σκέφτομαι λεπτό.

Μην τα πολυλογώ, ένα μήνα μετά Μανέτα δεν έχω αλλάξει. Αχαχαχαχα

Λόγω δουλειά και μηδενικού ελεύθερου χρόνου , ξεπερνάς τους ψυχαναγκασμους…

atom_smasher
04/06/2023, 10:32
Τι διαολο...εμενα όταν έπεσε από τον αέρα πήγε 5.000 ευρώ...στην ασφαλιστική.

νεοσσός
04/06/2023, 10:53
Πριν από μερικά χρόνια είχα παρκάρει το αμάξι έξω από το πατρικό μου. Κάποια στιγμή κάνει να φύγει η μητέρα μου με το δικό της αμάξι, κάνει μία όπισθεν αέρα-πατέρα, ακούω ένα μπαμ και καταλαβαίνω ότι έχει πέσει πάνω στο αμάξι μου. Περιέργως δεν έσπασε φανάρι, μόνο το φτερό έκανε μπόλικες γρατζουνιές. Στενοχωρήθηκε η καημένη, έλεγε ότι θα το πληρώσει εκείνη. Της είπα να ησυχάσει, δεν τρέχει κάτι, μπορεί και να μην χρειαστεί καν επισκευή.

Ίσως μπορούσα να βάλω ασφαλιστική στη μέση, αφού πρόκειται για ατύχημα στον δρόμο και αμφότερα τα αμάξια ήταν ασφαλισμένα. Αλλά είναι κλασσική πονηριά που κάνουν κάποιοι όταν τρακάρουν με δική τους υπαιτιότητα, να βάζουν συγγενή ότι δήθεν τους τράκαρε, οπότε οι ασφαλιστικές τείνουν να μην τα πιστεύουν αυτά. Βέβαια στην περίπτωσή μας, υπήρχαν σημάδια χρώματος στο φτερό μου, καθώς και εκδορές στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου της μητέρας μου.

Στενοχωρήθηκα μεν, αλλά το αμάξι μου είχε κι άλλες γρατζουνιές, οπότε είπα να το αφήσω έτσι. Το παρκάρω συχνά στον δρόμο και έχει τύχει πολλές φορές να με γδάρουν στο παρκάρισμα απρόσεχτοι οδηγοί. Ειδικά κοντά στη δουλειά έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμένο αμάξι, που είναι ρημάδι από τα τρακαρίσματα και παρακαλάς να μην παρκάρει μπροστά ή πίσω σου. Μου έχει αφήσει κι αυτό σημάδια χρώματος και γρατζουνιές. Ε, απ' όταν έγινε η παραπάνω πιο χοντρή ζημιά στο πατρικό μου, πραγματικά ξένοιασα. Βλέπω νέα γρατζουνιά όταν πάω να το πάρω ή κυρίως όταν το πλένω και με πειράζει λίγο. Χαίρομαι το αμάξι περισσότερο, αφού δεν με αγχώνει αν θα το προσέχουν οι άλλοι. Όμορφο, ασφαλές, λειτουργικό, με τα ψεγάδια του που μας δένουν περισσότερο. :)


Αυτό είναι γενικότερη φιλοσοφία ζωής. Προσπαθώντας να διατηρήσεις κάτι σε τέλεια κατάσταση, χάνεις πολύ περισσότερο χρόνο, σε σχέση με την καλή κατάσταση και δεν έχεις χρόνο για να διατηρήσεις πιο σημαντικές ισορροπίες ζωής. Μπορείς να έχεις γύρω σου πολλά πράγματα και καταστάσεις σε αρκετά καλή ή σε πολύ καλή κατάσταση, αντί να έχεις ένα-δύο πράγματα τέλεια και τα υπόλοιπα παραμελημένα. Η τελειότητα συνήθως έχει μεγάλο κόστος σε χρήμα και κυρίως σε χρόνο, που πρέπει να αφαιρεθεί από κάπου αλλού.

Bowleno
04/06/2023, 13:53
Μου είχε πει κάποτε συνάδελφος στην δουλειά και είχε δίκιο: "αμάξι και μηχανή είναι λεφτά στον δρόμο, τα έχουμε για να μας υπηρετούν και όχι να τα υπηρετούμε"....

viper1
04/06/2023, 14:47
Τι διαολο...εμενα όταν έπεσε από τον αέρα πήγε 5.000 ευρώ...στην ασφαλιστική.

Swarovski? :D

atom_smasher
04/06/2023, 21:42
Swarovski? :D

kawasofski, αλλά έτσι πάει εδώ το σύστημα. Τα αλλάζουν όλα.

νεοσσός
04/06/2023, 21:52
Τι διαολο...εμενα όταν έπεσε από τον αέρα πήγε 5.000 ευρώ...στην ασφαλιστική.
Είναι κάπως διφορούμενο το "έπεσε από τον αέρα". Τη φύσηξε άνεμος και έπεσε, ενώ ήταν στον παγιοστάτη ή έπεσε από κανένα αεροπλάνο; :p

billyka
05/06/2023, 11:35
Καλημέρα.Ερωτηση προς όσους έχουν 1000αρια.Ποσα χλμ σας βγάζουν τα αλυσιδογράναζα?

antoncbf
05/06/2023, 12:59
αν μαζέψουμε υπογραφές με πρώτο την honda ...
υπάρχει πιθανότητα να ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ αυστηρά κ να ΜΗΝ ξανα-οδηγήσει κ να ΜΗΝ ξανα-ασχοληθεί με αλλη ανακατασκευή moto o τύπος με το cx500 ? ΕΛΕΟΣ
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331804675-honda-cx-500

Bowleno
05/06/2023, 13:37
αν μαζέψουμε υπογραφές με πρώτο την honda ...
υπάρχει πιθανότητα να ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ αυστηρά κ να ΜΗΝ ξανα-οδηγήσει κ να ΜΗΝ ξανα-ασχοληθεί με αλλη ανακατασκευή moto o τύπος με το cx500 ? ΕΛΕΟΣ
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331804675-honda-cx-500

Νταξ΄μωρέ, αναστρέψιμο είναι....:tooth::tooth:


θέλει και 2,5 χιλιάρικα, τρομάρα του.....

stefanos
05/06/2023, 14:04
αν μαζέψουμε υπογραφές με πρώτο την honda ...
υπάρχει πιθανότητα να ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ αυστηρά κ να ΜΗΝ ξανα-οδηγήσει κ να ΜΗΝ ξανα-ασχοληθεί με αλλη ανακατασκευή moto o τύπος με το cx500 ? ΕΛΕΟΣ
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331804675-honda-cx-500

Εδώ που τα λέμε το cx στην εποχή του ήταν συνώνυμο με την κακογουστιά της honda, μικρό το κακό.

RaGe_Raptor
05/06/2023, 19:30
Καλημέρα.Ερωτηση προς όσους έχουν 1000αρια.Ποσα χλμ σας βγάζουν τα αλυσιδογράναζα?

15-20?k χλμ

motojojo
09/06/2023, 19:13
Ετσι πληροφοριακα, την κυριακη έχει εκδήλωση/έκθεση κλασσικών μοτοσυκλετών στον Αλιμο

BLiTzER
09/06/2023, 19:39
Να κουβαλάμε πριονίδι αν είμαστε στην περιοχή.

doctor_john
10/06/2023, 08:11
Ωπ! εγγλέζικα;

doctor_john
12/06/2023, 08:24
Αγριεμένοι μπαμπάδες και sidecar σε ftatrack. Της πατημένης πιπίλας έγινε πάλι! roten race '23

444094

444095

444096

444097

DoctoR_k6
14/06/2023, 23:11
Μπραζιλειρο (https://youtu.be/AQGOMhX9Wdo) κυνηγητό...
Συγχαρητήρια κ στους 3...(βάζω κ την συναναβατη/συνοδηγό για την ακρίβεια)!!!

AUFGEBRACHT
15/06/2023, 18:18
Ο Alex Barros οδηγούσε; :eek:

Honda CG160 Titan vs Suzuki VStrom...

motojojo
15/06/2023, 21:14
Τυχη βουνό πιτσιρικάς που δεν τον μάζεψε κανείς!

THRESH
16/06/2023, 16:06
Καλησπέρα !

Σε τιμόνι φάτμπαρ , αγνώστων διαστάσεων προς το παρόν , εκτιμώ λίγο παραπάνω απο τα 22mm που είναι τα συνήθη,
μπορούν να μπουν καθρεπτάκια στις άκρες του τιμονιού ?

Αν είναι για νορμάλ λεπτό τιμόνι, υπάρχουν αντάπτορες ?

ΥΓ βοήθεια για ένα φίλο σε GSR 600

billyka
16/06/2023, 16:42
Τα fatbar ειναι fat εκεί που πιάνουν τα καβαλέτα,στις ακρες είναι το ίδιο με τα κανονικά τιμόνια

doctor_john
16/06/2023, 18:00
28.6mm στα καβαλέτα, 22.2mm στα χειριστήρια.

Γενικά να ξέρουμε ότι fat bar χρησιμοποιούμε όταν έχουμε να διαχειριστούμε δυνάμεις που θα στρέβλωναν το δρόμου.
Όπως στο enduro κ.λπ. Επίσης οι καθρέπτες στα άκρα είναι χαρακτηριστικό πολύ παλαιότερο από τα fat bar.

thunder ace
16/06/2023, 18:55
28.6mm στα καβαλέτα, 22.2mm στα χειριστήρια.

Γενικά να ξέρουμε ότι fat bar χρησιμοποιούμε όταν έχουμε να διαχειριστούμε δυνάμεις που θα στρέβλωναν το δρόμου.
Όπως στο enduro κ.λπ. Επίσης οι καθρέπτες στα άκρα είναι χαρακτηριστικό πολύ παλαιότερο από τα fat bar.

Ειχε βαλει το 1966 ο πατερας μου στο mz175(Εχω φωτο,,αν την βρω θα την βαλω)

doctor_john
16/06/2023, 19:35
Αυτό είναι ενΔούρο! Βάλτο προφίλ να πάθουν ψυχολογικά οι νέοι :evil:

THRESH
16/06/2023, 22:18
28.6mm στα καβαλέτα, 22.2mm στα χειριστήρια.

Γενικά να ξέρουμε ότι fat bar χρησιμοποιούμε όταν έχουμε να διαχειριστούμε δυνάμεις που θα στρέβλωναν το δρόμου.
Όπως στο enduro κ.λπ. Επίσης οι καθρέπτες στα άκρα είναι χαρακτηριστικό πολύ παλαιότερο από τα fat bar.

τις περισσότερες φορές μπαίνουν για το στυλ αλλά καλά κάνεις και το αναφέρεις

thunder ace
16/06/2023, 22:45
Ειχε βαλει το 1966 ο πατερας μου στο mz175(Εχω φωτο,,αν την βρω θα την βαλω)


Μαλακίες έγραψα: δεν είχε βάλει καθρέφτες ο πατέρας μου....φλας είχε βάλει στις άκρες από το τιμόνι και έβριζε για την μαλακια που έκανε.
Θυμάμαι που έλεγε ότι πιο χαζομάρα δεν θα μπορούσε να βάλει στο μηχανάκι.
Με την παραμικρή στατική πτώση ,εκλαιγε και ενα φλας.

AristidisZ
17/06/2023, 09:39
Μαλακίες έγραψα: δεν είχε βάλει καθρέφτες ο πατέρας μου....φλας είχε βάλει στις άκρες από το τιμόνι και έβριζε για την μαλακια που έκανε.
Θυμάμαι που έλεγε ότι πιο χαζομάρα δεν θα μπορούσε να βάλει στο μηχανάκι.
Με την παραμικρή στατική πτώση ,εκλαιγε και ενα φλας.
Δηλαδή ο μπάρμπας έπεφτε τρεις φορές την εβδομάδα :bawl:

panavour
17/06/2023, 09:43
Μαλακίες έγραψα: δεν είχε βάλει καθρέφτες ο πατέρας μου....φλας είχε βάλει στις άκρες από το τιμόνι και έβριζε για την μαλακια που έκανε.
Θυμάμαι που έλεγε ότι πιο χαζομάρα δεν θα μπορούσε να βάλει στο μηχανάκι.
Με την παραμικρή στατική πτώση ,εκλαιγε και ενα φλας.

αρα με την καθε πτωση,αντι να τα βγαλει,τα ξαναβαζε καινουργια???????:cry::lol:

thunder ace
17/06/2023, 10:11
Δηλαδή ο μπάρμπας έπεφτε τρεις φορές την εβδομάδα :bawl:

Δεν θυμαμαι να εχει (ειχε) πεσει ποτε,αλλα το ελεγε υποθετικα,οτι καθε φορα που θα επεφτε το μηχανακι εστω στατικα...παει το φλας

thunder ace
17/06/2023, 10:19
δεν ειναι του πατερα μου,αλλα παρτε μια εικονα...
444217

νεοσσός
17/06/2023, 11:33
Endo με ταξί, αυτή η θέση είναι η πλέον ορατή. Γενικά υπάρχει κανονισμός στο πόσο έξω μπαίνουν τα flash, γι' αυτό και σε πολλές μοτοσυκλέτες είναι εκτεθειμένα και σπάνε με ένα απλό πέσιμο.

Από την άλλη μεριά, στην παραπάνω θέση, για χρήση σε πόλη γίνεται έως και επικίνδυνο το μοτοσακό. Έχει που έχει φαρδύ τιμόνι, αν βάλεις και άλλους 10 πόντους τα φλας, θα σου κλειδώσει το τιμόνι στο πρώτο αμάξι που θα σε κλείσει, έστω και λίγο. Εντός της πόλης, θεωρώ σημαντικό παράγοντα ενεργητικής ασφάλειας το μικρό πλάτος κι αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα του MT-07. Πιο στενό από τα περισσότερα scooter, λίγο πιο φαρδύ από τα παπιά.

panavour
17/06/2023, 11:36
Endo με ταξί, αυτή η θέση είναι η πλέον ορατή. Γενικά υπάρχει κανονισμός στο πόσο έξω μπαίνουν τα flash, γι' αυτό και σε πολλές μοτοσυκλέτες είναι εκτεθειμένα και σπάνε με ένα απλό πέσιμο.

Από την άλλη μεριά, στην παραπάνω θέση, για χρήση σε πόλη γίνεται έως και επικίνδυνο το μοτοσακό. Έχει που έχει φαρδύ τιμόνι, αν βάλεις και άλλους 10 πόντους τα φλας, θα σου κλειδώσει το τιμόνι στο πρώτο αμάξι που θα σε κλείσει, έστω και λίγο. Εντός της πόλης, θεωρώ σημαντικό παράγοντα ενεργητικής ασφάλειας το μικρό πλάτος κι αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα του MT-07. Πιο στενό από τα περισσότερα scooter, λίγο πιο φαρδύ από τα παπιά.
τοτε που βγηκαν αυτα,τα αυτοκινητα στην πολη ηταν 100 φορες λιγοτερα απο σημερα.για σημερα εχεις δικηο δεν κανουν για διηθηση.

νεοσσός
17/06/2023, 11:53
Πάντως η σέλα του είναι ό,τι πρέπει για να κάθονται οι θείτσες με το πλάι, όμως σε γαϊδούρι. :p

Δεν θυμάμαι στον κώδικα οδικής κυκλοφορίας να αναφέρεται πώς πρέπει να κάθεται ο συνεπιβάτης στα μοτοσακά. Μπορεί και να μου διαφεύγει βέβαια, απλά θυμάμαι να αναγράφει μόνο όρια ηλικιών στους συνεπιβάτες και την υποχρέωση να φορούν κράνος.

McGyver
17/06/2023, 11:57
Γενικά υπάρχει κανονισμός στο πόσο έξω μπαίνουν τα flash.

Indeed.
Από το installation manual της motogadget για τα mo.blaze pin.
444218

Στη NaNCy χρειαζόμουν +10mm στο κάθε ένα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161307&p=3164895&viewfull=1#post3164895)και ξανασχεδίασα τις βάσεις που είχα τυπώσει (currently in production).

motojojo
17/06/2023, 12:05
δεν ειναι του πατερα μου,αλλα παρτε μια εικονα...
444217

Πανεξυπνη τοποθέτηση! :lol: Πέσιμο και φλας!

Βλέπω όμως ότι έτσι γλυτωναν τα πίσω. Στη θέση αυτή είναι εμφανή και από μπρος και από πίσω, οπότε δεν χρειάζονται πίσω φλας!

Volpad
18/06/2023, 22:10
Υπάρχει κάποιο θέμα με τα pm ή απλά με σνομπάρουν?

karellen
18/06/2023, 22:13
Υπάρχει κάποιο θέμα με τα pm ή απλά με σνομπάρουν?

Κανένας σνομπισμός.
Απλά πρέπει να βρεθεί ελεύθερος χρόνος (είδος πολυτελείας για τους περισσότερους Mod δηλαδή) για τη διόρθωση που λέγαμε.

Volpad
18/06/2023, 22:35
Προφανώς και το δεύτερο μέρος της πρότασης μου ήταν σε ελαφρύ τόνο και δεν πίστεψα ποτέ ότι με σνομπάρει κάποιος...

Κανένα πρόβλημα. Περισσότερο "ανησυχία" αν όλα καλά...