PDA

View Full Version : Knives n' tools



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

Ασωτος
30/12/2017, 22:14
Ξεκίνησα με αυτό (επίπεδο δημοτικού) :lol:

http://www.fiskars.gr/content/view/full/5663

SciTeF
30/12/2017, 22:35
Εγώ ότι τροχίζω το κάνω στο χέρι και με γυαλόχαρτο μέχρι 1000 ή ότι έχω ψιλότερο. Τώρα αν μιλάμε για μαχαίρια του σεφ, πρέπει να πας παραπάνω και κατά προτίμηση σε δέρμα.

Όσον αφορά τη διαδικασία, ξεκίνα με μαχαίρια φτηνά που δε θα σε νοιάζει αν χαλάσουν. Κάτι άλλο κατατοπιστικότερο δεν έχω να δώσω. Εκτός αν πάμε σε σύστημα τροχίσματος τύπου wicked edge ή άλλα παρόμοια αλλά ξεφεύγουμε σε τιμές.

JNP
31/12/2017, 08:07
Ξεκίνησα με αυτό (επίπεδο δημοτικού) :lol:

http://www.fiskars.gr/content/view/full/5663

Αυτο το αγόρασα στη Λιθουανία θυμάμαι πριν το φέρουν και εδω. Χρήσιμο εκτός σπιτιού και για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ με το ακονισμα στο σπίτι. Εγώ το χρησιμοποιω σε συνδυασμό με ενα μικρό φορητό μασατι. Έχει το καλό ότι ακονιζει και τσεκούρι.

JNP
31/12/2017, 08:39
Μιας και λέτε για ακονίσματα....δεν γράφετε οι επαίοντες το άθλημα, τρόπους και είδη ακονίσματος;
έχω 4 μαχαίρια σεφ και θέλω να τα κάνω να κόβουν περισσότερο αλλά είμαι σκράπας και φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα :D

Όλοι σαν σκραπες ξεκινήσαμε. Ο απλουστερος τρόπος για να έχεις καλά αποτελέσματα είναι να πάρεις ένα σύστημα ακονισματος Lansky και γίνεσαι μάστορας αμέσως.
https://lansky.com/index.php/products/std-3-stone-system/
391743
391744

Με το απλό σύστημα με τις τρεις ακονοπετρες είναι αρκετό για να έχεις άριστο ακονισμα πολύ εύκολα. Εγώ έχω και με 3 και με 5 ακονοπετρες αλλά οι 3 για νορμάλ χρήση είναι αρκετές.Υπαρχουν πολλά βίντεο που σου δείχνουν πως το χρησιμοποιείς.https://youtu.be/OK4mEmOH7PA
Στα μεγάλα μαχαιρια τύπου σεφ χωριζεις την λάμα ανά 8περίπου εκατοστά και προχωράς με υπομονή. Το μυστικό σε οποιοδήποτε ακονισμα λαμας είναι να επιτύχεις να διατηρεις σταθερή τη γωνια ακονίσματος. Το δεύτερο είναι η συχνή χρήση του μασατιου, βλέπε χασαπιδες,ώστε η κόψη να μην στομωνει αλλά να διατηρείται.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι ακονίσματος όπως με γυαλοχαρταρισμα, με πέτρες νερού ή λαδιού ή στεγνες κλπ.Ολοι είναι καλοί τρόποι αρκεί να τα καταφερνεις. Εγώ λόγω εμπειρίας τους χρησιμοποιω όλους ανάλογα τα κέφια μου ή τι θέλω να πετύχω. Εσύ ξεκινα με ενα σίγουρο σύστημα όπως το Lansky και αν σε ενδιαφέρει θα βελτιωθεις περαιτέρω. Α,πάρε και ένα καλό μασατι μέγεθος μέχρι 30 εκ μεσαίου κοκκου,αξίζει όσο και ένα καλό μαχαιρι.
Εδώ θα βρείτε όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε για μαχαιρια, κόψεις και τροχισμα τα βασικά :
https://www.dimtsas.eu/el/products/%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82/%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1-chef/%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-chef-pro-dynamic-21-%CE%B5%CE%BA
Επίσης για κρεατομαχαιρα :
https://www.dimtsas.eu/el/products/είδη-κρεοπωλείου/μαχαίρια-άριστης-ποιότητας/μαχαίρια-κρεοπωλείου/μαχαίρια-ειδικών-χρήσεων/μαχαίρι-για-πουλερικά-10-εκ

Bowleno
31/12/2017, 10:14
Ξεκίνησα με αυτό (επίπεδο δημοτικού) :lol:

http://www.fiskars.gr/content/view/full/5663

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ για να μην μπλέκω με πολλά πολλά


Εγώ ότι τροχίζω το κάνω στο χέρι και με γυαλόχαρτο μέχρι 1000 ή ότι έχω ψιλότερο. Τώρα αν μιλάμε για μαχαίρια του σεφ, πρέπει να πας παραπάνω και κατά προτίμηση σε δέρμα.

Όσον αφορά τη διαδικασία, ξεκίνα με μαχαίρια φτηνά που δε θα σε νοιάζει αν χαλάσουν. Κάτι άλλο κατατοπιστικότερο δεν έχω να δώσω. Εκτός αν πάμε σε σύστημα τροχίσματος τύπου wicked edge ή άλλα παρόμοια αλλά ξεφεύγουμε σε τιμές.

:moutza::moutza: δεν τα πετάνε έτσι αυτά ρε :moutza::lol:
μόλις γκούγκλαρα " wicked edge" μου ήρθε λιποθυμία ανάλογη με το θρεντ για το NAS που ήθελα :eek: τα μαχαίρια μου είναι επιπέδου 30ευρου, δεν είμαι επαγγελματίας, το κέφι μου στην κουζίνα του σπιτιού θέλω να κάνω (ναι, μου αρέσει το μαγείρεμα, μην βαράτε :D )
χωρίς να καταστρέφω κρεατικά, κ.λ.π και γενικώς να ζορίζομαι στο κόψιμο :cool:


Όλοι από σκραπες ξεκινήσαμε. Ο απλουστερος τρόπος για να έχεις καλά αποτελέσματα είναι να πάρεις ένα σύστημα ακονισματος Lansky και γίνεσαι μάστορας αμέσως.
https://lansky.com/index.php/products/std-3-stone-system/
391718
391719
Με το απλό σύστημα με τις τρεις ακονοπετρες είναι αρκετό για να έχεις άριστο ακονισμα πολύ εύκολα. Εγώ έχω και με 3 και με 5 ακονοπετρες αλλά οι 3 για νορμάλ χρήση είναι αρκετές.Υπαρχουν πολλά βίντεο που σου δείχνουν πως το χρησιμοποιείς.https://youtu.be/OK4mEmOH7PA
Στα μεγάλα μαχαιρια τύπου σεφ χωριζεις την λάμα ανά 8περίπου εκατοστά και προχωράς με υπομονή. Το μυστικό σε οποιοδήποτε ακονισμα λαμας είναι να επιτύχεις να διατηρεις σταθερή τη γωνια ακονίσματος. Το δεύτερο είναι η συχνή χρήση του μασατιου, βλέπε χασαπιδες,ώστε η κόψη να μην στομωνει αλλά να διατηρείται.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι ακονίσματος όπως με γυαλοχαρταρισμα, με πέτρες νερού ή λαδιού ή στεγνες κλπ.Ολοι είναι καλοί τρόποι αρκεί να τα καταφερνεις. Εγώ λόγω εμπειρίας τους χρησιμοποιω όλους ανάλογα τα κέφια μου ή τι θέλω να πετύχω. Εσύ ξεκινα με ενα σίγουρο σύστημα όπως το Lansky και αν σε ενδιαφέρει θα βελτιωθεις περαιτέρω. Α,πάρε και ένα καλό μασατι μέγεθος μέχρι 30 εκ μεσαίου κοκκου,αξίζει όσο και ένα καλό μαχαιρι.
Εδώ θα βρείτε όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε για μαχαιρια, κόψεις και τροχισμα τα βασικά :
https://www.dimtsas.eu/el/products/%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82/%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1-chef/%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-chef-pro-dynamic-21-%CE%B5%CE%BA
Επίσης για κρεατομαχαιρα :
https://www.dimtsas.eu/el/products/είδη-κρεοπωλείου/μαχαίρια-άριστης-ποιότητας/μαχαίρια-κρεοπωλείου/μαχαίρια-ειδικών-χρήσεων/μαχαίρι-για-πουλερικά-10-εκ

Ωραίος ο νέος και κατατοπιστικότατος! θα το ψάξω μιας και είναι λογικές οι τιμές :beer:


Καλή χρονιά να έχουμε :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
31/12/2017, 10:46
αυτο το εχεται δει? το πουλαμε εμεις στο μαγαζη.
http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/%cf%80%cf%84%cf%85%ce%bf%cf%83%ce%ba%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bf%ce%b5%ce%bc/391720

SciTeF
31/12/2017, 11:42
Κι εμένα μου αρέσει η μαγειρική, οπότε δε βαράμε!

Το καλύτερο είναι να μάθεις να ακονίζεις στο χέρι, με πέτρα, γυαλόχαρτο, κλπ. Όπως λέει κι ο θυμόσοφος λαός, "μάθε τέχνη κι άστηνε...".

Οι επαγγελματίες ακονίζουν στο χέρι, πάντως ή έχουν άλλους να τους ακονίζουν τα μαχαίρια τους.

virus
31/12/2017, 11:51
 Βγάλτο έξω, να το καμαρώσουμε...


:a25::a01::D


391721

391722

391723

JNP
31/12/2017, 12:20
391721

391722

391723

Πολύ ωραίο, full tang λάμα για αντοχη και σχήμα λάμας για γενικη χρήση.
Η θήκη είναι λίγο ογκωδης αλλά σου επιτρέπει να το ζωστης οριζόντια που βολεύει όταν οδηγας ή όταν κάθεσαι.

JNP
31/12/2017, 14:20
αυτο το εχεται δει? το πουλαμε εμεις στο μαγαζη.
http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/%cf%80%cf%84%cf%85%ce%bf%cf%83%ce%ba%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bf%ce%b5%ce%bc/391720
Χρήσιμο για ξεχιονισμα, στρώσιμο εδάφους για σκηνη, κλπ.

JNP
31/12/2017, 14:28
Θα ήταν παραληψη να μην αναφέρουμε και ένα τυπικό μαχαιρι outdoor.
Fallkniven F1.
Κοντη και χοντρή λάμα, λαβή αντιολισθητικη, κοφτερο με διάρκεια, τι παραπάνω να χρειαστείς;
Επανω μια από τις δικές του θήκες και κατω μια ανοιχτού τύπου που του έφτιαξα εγώ
391731
Η γραμμή στο κατω μερος της λάμας μαρτυραει ότι είναι τύπου σάντουιτς, δύο φύλλα μαλακο ατσάλι 420 απέξω και σκληρό ατσάλι VG10 Japan μέσα. Τροχισμα convex για αντοχη σε κόψιμο ξύλου.
391732

JNP
31/12/2017, 14:48
Bowleno :
τα μαχαίρια μου είναι επιπέδου 30ευρου, δεν είμαι επαγγελματίας, το κέφι μου στην κουζίνα του σπιτιού θέλω να κάνω (ναι, μου αρέσει το μαγείρεμα, μην βαράτε :D )
χωρίς να καταστρέφω κρεατικά, κ.λ.π και γενικώς να ζορίζομαι στο κόψιμο :cool:
Απάντηση :
Υπάρχουν μαχαιρια με 30-40ευρω με τα οποια ο ερασιτέχνης μαγειρας κάνει ότι και ο επαγγελματιας που έχει γερμανικά των 100-150ευρω η ιαπωνικά των 150-250ευρω. Ο επαγγελματιας έχει να βγάλει 8ωρο τουλάχιστον, ενώ ο ερασιτέχνης αντε βαριά να κόψει για μισή ώρα.
Αυτό που πρέπει να έχουν όλα αυτά τα μαχαιρια είναι το άριστο τροχισμα. Τι να το κανω το κουζινομαχαιρο Tojiro των 250ευρώ αν είναι στομωμενο; Χίλιες φορές ας έχω ένα Tramontina των 20ευρώ ξυραφι. Μαχαιρι που δεν κόβει είναι άχρηστο όσο ακριβό κιαν είναι. Δύσκολα όμως βρισκεις άνθρωπο να ξέρει να περιποιειται σωστά τα κοπτικα του εργαλεια ακόμα και μέσα στους επαγγελματίες.

daz
31/12/2017, 14:53
Για την ώρα τα δυο θρεντ ενσωματώθηκαν. Δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ένα θρεντ για μαχαίρια και ένα για εργλαεία κοπής. Ο τίτλος knives n' tools αφορούσε ακριβώς αυτό. Τα μαχαίρια σαν εργαλεία συν ότι άλλο χρειάζεται - απαιτεί η κάθε δραστηριότητα.

Θα επανέλθω στο θέμα.

Keep going. :beer:

Yγ. Jnp ωραία θήκη! Αν σου πω και κανα δυο μυστικά θα την κάνεις καλύτερη.

Bowleno
31/12/2017, 15:09
Τελικά πολλοί από τους μοτόβιους εδώ μέσα είμαστε και χασάπηδες η μΕ φαίνεται; :p

JNP
31/12/2017, 15:55
Τελικά πολλοί από τους μοτόβιους εδώ μέσα είμαστε και χασάπηδες η μΕ φαίνεται; :p

Μαγειρες σίγουρα!

JNP
02/01/2018, 17:58
Οφείλω να ομολογήσω την αδυναμία που εχω σε μαχαιρια σταθερής λαμας Σκανδιναβικης προέλευσης. Οι λαοί αυτοί ζωντας σε ιδιαίτερα δύσκολα περιβάλλοντα δημιούργησαν μερικούς τύπους μαχαιριων που έγιναν δεκτοι από όλο τον κόσμο. Στη μεταλλουργια που τελειοποιησαν τους βοήθησε η ατελείωτη ξυλεια για καύσιμη ύλη και το άφθονο νερό. Ετσι δημιουργηθηκαν τα περιβοητα σουηδικα ατσαλια και όχι μόνο.
1)Puukko (πουικο) knife.Ενα ελαφρύ μαχαιρι ζώνης με δερμάτινη θήκη.Ακονισμα λαμας (scandi grid) σε δύο ίσιες επιφανειες που σε καθοδηγουν για το επόμενο ακονισμα. Μήκος λαμας 9-10εκ συνήθως,αντε μέχρι 13 το πολύ όπως το παρακάτω. Η κόψη ξεκινά ίσια για συνήθη κοψιματα φαγητού ή ξύλου και τελειώνει με καμπύλη μπροστά για γδαρσιμο θηραματων. Ελαφριά και εργονομική ξύλινη λαβή από σημυδα μέσα στην οποία εισχωρει η προέκταση της λάμας.
391791
2)Sami knife. Το μεγάλο μαχαιρι τους με λάμα από 20 έως 45 εκατοστά.Ειναι η ματσετα των σκανδιναβων.
391792
Φωτό δανεικη. Προσωπικα δεν εχω τέτοιο.
3)Filleting knife. Μιας και η μισή τροφή τους ήταν ψάρια δεν ήταν δυνατό να μην φτιάξουν κάτι άψογο και για αυτή τη δουλειά. Υλικά ίδια με τα προηγούμενα μαχαιρια. Η λάμα όμως με μήκος από 15 έως 20 εκατοστά, λεπτη και ευκαμπτη. Με δύο κινήσεις κατά μήκος της της σπονδυλικης στήλης του ψαριού χωρίζει το ψαχνο από τα κοκκαλα. Παραλλαγές τους 13 και 15εκ δημιούργησαν τα deboning knives για το ξεκοκκαλισμα του κρέατος.
391793
Και τα τρία είναι φινλανδεζικα με 15εκ λάμα τα δυο κάτω για πέστροφα και 17,5εκ το επανω για σολωμο. Χρησιμοποιούνται επίσης για να κόβουν σε λεπτές φέτες καπνιστα ψαρια και κρεατα.

o teos
20/01/2018, 15:51
Μόλις έπεσε στα χέρια μου αυτό..λέει επετειακό για τα 125 χρονια victorinox..αχρησιμοποίητο με το λυπαντικο ακόμα στις βάσεις των εργαλείων...μιας και έχω leatherman θα το κρατήσω για συλλεκτικό :D
392330

JNP
20/01/2018, 16:26
Μόλις έπεσε στα χέρια μου αυτό..λέει επετειακό για τα 125 χρονια victorinox..αχρησιμοποίητο με το λυπαντικο ακόμα στις βάσεις των εργαλείων...μιας και έχω leatherman θα το κρατήσω για συλλεκτικό :D
392330

Πολύ πρακτικό μέγεθος με όλα τα βασικά εξαρτήματα!
Ότι πρέπει σε μια δερμάτινη θήκη με τα κλειδια σου.

SONone
20/01/2018, 17:05
πως μου ξέφυγε αυτο? και εδω τις μετράμε?

392331

392332

αυτη ειναι η ποιο μικρη που εχω στο σπιτι.

o teos
20/01/2018, 18:04
Ας τις μετρήσουμε λοιπον:smokin:

Japan mode on..
392333

392334

Διακοσμητικό εεεε:a9:

daz
20/01/2018, 18:07
Μόλις έπεσε στα χέρια μου αυτό..λέει επετειακό για τα 125 χρονια victorinox..αχρησιμοποίητο με το λυπαντικο ακόμα στις βάσεις των εργαλείων...μιας και έχω leatherman θα το κρατήσω για συλλεκτικό :D
392330



Επάνω στη λάμα γράφει "your companion for life on the road" ?

392335

o teos
20/01/2018, 18:09
Επάνω στη λάμα γράφει "your companion for life on the road" ?

392335

Εμένα λεει 125 years your companion for life

392336

daz
20/01/2018, 18:42
Εμένα λεει 125 years your companion for life

Οκ. Μια χαρά! :beer:

SciTeF
20/01/2018, 19:01
392337

Το ζαχαρώνω χρόνια αλλά φοβάμαι ότι θα κατασχεθεί στο τελωνείο... :cry::nono::yuck:

daz
20/01/2018, 20:15
Δε θα κατασχεθεί. Απλά θα το πληρώσεις διπλό τώρα! Κανα δυο που είχα πάρει δεν μου τα κράτησαν στο τελωνείο ούτε είχα πληρώσει τίποτα, τότε!

Lioulios
21/01/2018, 03:12
Xμμμμ. Χρονια που φτασαμε ....Το μαχαιρι πιο ακριβο απο την καραμπίνα .

Εγω παντως μιας και αναφερθηκε , επαγελματικα χρισημοποιω των 30 ευρω και οχι των 150 και δεν εχω θεμα . Ισα ισα που τα δικα μου κοβουν καλυτερα απο τα ακριβα των αλλων .

daz
21/01/2018, 08:50
Το καλύτερο ατσάλι κρατάει την κόψη του περισσότερο.
Επίσης μπορεί να ακονιστεί σε μικρότερη γωνία.

Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά ανάλογα με τον χρήστη και τη χρήση.

SONone
21/01/2018, 09:47
Το καλύτερο ατσάλι κρατάει την κόψη του περισσότερο.
Επίσης μπορεί να ακονιστεί σε μικρότερη γωνία.

Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά ανάλογα με τον χρήστη και τη χρήση.

ακριβώς και ανάλογα το μαχαίρι. σε μια ματσετα πχ η κοψη ερχετε σε δεύτερη μοίρα , η ελαστικότητα του ατσαλιού ειναι πρωτο.

καπου παιζει μια εκπομπή σε καποιο οτε tv, vodafone δεν εχω ιδεα. που φτιάχνουν μαχαιριά ρεπλικες απο διαφορα, και εκει βαζουν την χρηση που το ηθελαν τοτε, και μετα τις ιδιότητες.

SciTeF
21/01/2018, 10:39
Το forged in fire στο History channel λες;

pano kato
21/01/2018, 10:55
392339Απο δεξια δυο μαχαιρια απο τη κρητη [Ρεθεμνο] Μετα ενας σουγιας απο κυπρο, δυο απο ισπανια και δυο opinel No8. Μ αρεσουν οι σουγιαδες! Ο αριστερος opinel ειναι παντα στην τσεπη μου οταν ειμαι στο χωραφι.

SciTeF
21/01/2018, 11:48
Όσον αφορά την τιμή. Συνήθως η αυξημένη τιμή συνεπάγεται και αυξημένη ποιότητα (ανεξαρτήτως αντικειμένου, μαχαίρι, καραμπίνα, καστάνια,...). Προφανώς και η αύξηση τιμής δεν συνεπάγεται και ανάλογη αύξηση στην ποιότητα. Και μάλιστα όσο πιο πολύ αυξάνει η τιμή τόσο μικρότερη η αύξηση στην ποιότητα από κάποιο σημείο και μετά (diminishing returns). Φυσικά δεν αναιρώ το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχει αυξημένη ποιότητα σε λογική τιμή. Τώρα, "πόση" ποιότητα χρειάζεται κάποιος είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Τη δουλειά του θα την κάνει και με την καραμπίνα των 300 ευρώ, αλλα υπάρχουν και δίκανα χειροποίητα με τιμές κοντά ή και παραπάνω από 100.000. Υπάρχουν αεροβόλα ελατηρίου με τιμή 30-50 ευρώ. Υπάρχουν και PCP με τιμή κοντά στα 2000 ή και παραπάνω. Υπάρχουν μαχαίρια με 10 ευρώ και υπάρχουν και χωρίς ταβάνι. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τη δουλειά που θέλει ο καθένας να κάνει με το μαχαίρι (δε θα πας με μασέτα για να κόψεις σούσι) αλλά και με το ποσό που είναι διατεθιμένος ο υποψήφιος αγοραστής να διαθέσει. Υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα των ακριβών μαχαιριών (και άλλων προϊόντων) που είναι πέραν αμφιβολίας ή διαπραγμάτευσης. Τα θες; Πλήρωσε.

Lioulios
21/01/2018, 21:08
το χω και γω το οπινελ μονιμως στο αμαξι το χειμωνα που παω ελιες και παιζει και αρνι αριστερα δεξια ,αλλα με παει αιμα να το χω χυμα μαζι μου σε αλλες συνθηκες .
ειναι 10αρα λαμα σλιμ.

Γραφει πανω opinel ellite ,ειναι σλιμ κααι εχει ματ λαμα ....και ειναι μπλε .
Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο ; γιατι ειναι δωρο και στο νετ δεν το βρισκω .

daz
21/01/2018, 21:42
Πρέπει να είναι το fish fillet όπως το περιγράφεις. Απ' την σειρά slim line. Κατά περιόδους βγάζει και κάποια μοντέλα με διάφορα χρώματα στις λαβές ή με καλύτερο ξύλο κτλ. Επίσης έχει δυο διαφορετικές λάμες. Την ανοξείδωτη και την high carbon. Εσύ πρέπει να έχεις την ανοξείδωτη.
Σίγουρα μπορείς να το βρεις ακόμα απλά ίσως όχι με μπλε λαβή.

PortisHead
22/01/2018, 08:58
Για πειτε γνωμες...ευσταθεί κατι τετοιο ?

Σε γνωστο οπλοπωλειο της Αθηνας ζητησα να αλλαξω την κάννη μιας καραμπινας.
Η απαντηση ηταν, πως αν και ταιριαζει μικροτερη που θελω να βαλω...αυτη ωστόσο δεν πωλειται χωριστα,
γιατι (λεει) οι κανες ΔΕΝ εχουν serial number επανω, οποτε δεν πωλουνται μεμονωμενα.

Την ιδια καραμπίνα, ετοιμη, με την επιθυμητη κάνη, την εχει.

Να σημειωσω οτι ο ανθρωπος δεν μου το ειπε για να αγορασω την κοντοκανη...ουτε καν αναφερθηκε.

pano kato
22/01/2018, 09:18
Δωσε το δικο σου οπλο και παρε αυτο με την μικροτερη κανη. Αν δεν γινεται , βρες μια μεταχειρισμενη απο μεγαλο επωνυμο οπλοπωλειο. Αγορα με αποδειξη και χαρτια. Μετα δηλωνεις αλαγη κανης με τα καινουργια νουμερα.

sniper
22/01/2018, 09:52
Aυτά που γράφετε που τα διαβάσατε;

Που θα δηλώσεις αλλαγή κάννης; Είναι καταγεγραμμένη πουθενά η εργοστασιακή κάννη λειόκαννου που δεν έχει σειριακό αριθμό;
Οι απαντήσεις είναι ότι δεν γίνεται αυτό.

Παλιότερα μπορούσες να αλλάξεις κάννη, πλέον δεν πωλούνται ξεχωριστά. Για τους παλιότερους, αν το νόμιμα κατεχόμενο όπλο σου είναι μέσα στα όρια μήκους που θέτει ο νόμος είσαι οκ, αλλιώς όχι.

pano kato
22/01/2018, 10:40
Το τελευταιο μου οπλο που εχω το πηρα πριν 18 χρονια! Παλιοτερα γινοταν!
Καθε κανη και οπλο εχουν σειριακο αριθμο.

teogtp
22/01/2018, 10:43
Από πότε τα μαχαίρια έχουν κανες;

sniper
22/01/2018, 10:54
Το τελευταιο μου οπλο που εχω το πηρα πριν 18 χρονια! Παλιοτερα γινοταν!
Καθε κανη και οπλο εχουν σειριακο αριθμο.

Μόνο τα ραβδωτά. Τα λειόκανα όχι. Εκτός των μονόκαννων με ΜΗ αποσπόμενη κάννη, ή τα δίκανα που οι κάννες είναι αναπόσπαστο μέρος του όπλου. Οι καραμπίνες (pump, auto κλπ) δεν έχουν σειριακό αριθμό στην κάννη.

stefanos
22/01/2018, 11:18
ή τα δίκανα που οι κάννες είναι αναπόσπαστο μέρος του όπλου.

Όχι και τόσο αναπόσπαστο, έχει τύχει και άλλαξα τη μία από τις δυο σε μάλλον καλό μάστορα.

pano kato
22/01/2018, 11:26
Μ'εκανες και το ελυσα:p Καραμπινα auto. Αριθ οπλουF-08****** αριθ κανης c-40***** To ειδιο γραφει και στην αδεια! Αγοραστικε καινουργιο πριν 18-20 χρονια, κανη και οπλο μαζι! Αν αλαξαν τοσο τα πραγματα!:look:

pano kato
22/01/2018, 11:44
Όχι και τόσο αναπόσπαστο, έχει τύχει και άλλαξα τη μία από τις δυο σε μάλλον καλό μάστορα.

Υπαρχει δικανο με σταθερες κανες και κυλιομενο κλειsτρο! [Γαλλικο darne]

sniper
22/01/2018, 12:04
Όχι και τόσο αναπόσπαστο, έχει τύχει και άλλαξα τη μία από τις δυο σε μάλλον καλό μάστορα.

Ναι οκ, γιατί τα νούμερα δεν γράφονται πάνω στην κάννη, αλλά στον μηχανισμό που κλειδώνει με το κοντάκι.

Μ'εκανες και το ελυσα:p Καραμπινα auto. Αριθ οπλουF-08****** αριθ κανης c-40***** To ειδιο γραφει και στην αδεια! Αγοραστικε καινουργιο πριν 18-20 χρονια, κανη και οπλο μαζι! Αν αλαξαν τοσο τα πραγματα!:look:

ΟΚ, Αuto 5; Nice και πιθανώς κάποια να γράφουν αλλά όλα μου τα λειόκανα δεν έχουν ούτε είχαν (όσα είχα και άλλα που είδα) αριθμό πάνω στην κάννη. Γι αυτό και σ' ένα που είχα αγοράσει 2η κάννη, τότε που αγοράστηκε απλά πληρώθηκε και κόπηκε απλή απόδειξη πληρωμής.


Υπαρχει δικανο με σταθερες κανες και κυλιομενο κλειsτρο! [Γαλλικο darne]
καλά οκ, υπάρχει και "δίκαννο" με 2 12ρες κάννες και μία .470 Nitro Express, μην πάμε στα άκρα.

JNP
22/01/2018, 14:09
Ναι οκ, γιατί τα νούμερα δεν γράφονται πάνω στην κάννη, αλλά στον μηχανισμό που κλειδώνει με το κοντάκι.


ΟΚ, Αuto 5; Nice και πιθανώς κάποια να γράφουν αλλά όλα μου τα λειόκανα δεν έχουν ούτε είχαν (όσα είχα και άλλα που είδα) αριθμό πάνω στην κάννη. Γι αυτό και σ' ένα που είχα αγοράσει 2η κάννη, τότε που αγοράστηκε απλά πληρώθηκε και κόπηκε απλή απόδειξη πληρωμής.


καλά οκ, υπάρχει και "δίκαννο" με 2 12ρες κάννες και μία .470 Nitro Express, μην πάμε στα άκρα.

Τα αμερικανικά όπλα ποτέ δεν εγραφαν αριθμό καννης, αντίθετα όλα τα ιταλικα εγραφαν. Έχω ένα αμερικανικό με δύο καννες και επτά ιταλικα, δεν το γράφω τυχαία. Παλιά οι άδειες κατοχής λειοκαννων κυνηγετικων και σκοπευτικων οπλων δεν ανέφεραν τον αριθμό καννης. Μετά το 2011 τον εγραφαν. Στην τελευταία ανανέωση άδειας οπλοκατοχης που έκανα πριν ένα χρόνο δεν έγραψαν τον αριθμό καννης οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται. Για να είναι κάποιος σίγουρος καλό είναι να πάρει τηλ το τμήμα ασφαλείας της περιοχής του και να ρωτήσει.

sniper
22/01/2018, 14:11
Τα αμερικανικά όπλα ποτέ δεν εγραφαν αριθμό καννης, αντίθετα όλα τα ιταλικα εγραφαν. Έχω ένα αμερικανικό και επτά ιταλικα, δεν το γράφω τυχαία. Παλιά οι άδειες κατοχής λειοκαννων κυνηγετικων και σκοπευτικων οπλων δεν ανέφεραν τον αριθμό καννης. Μετά το 2011 τον εγραφαν. Στην τελευταία ανανέωση άδειας οπλοκατοχης που έκανα πριν ένα χρόνο δεν έγραψαν τον αριθμό καννης οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται. Για να είναι κάποιος σίγουρος καλό είναι να πάρει τηλ το τμήμα ασφαλείας της περιοχής του και να ρωτήσει.

Σωστά όλα αυτά, ειδικά η τελευταία πρόταση. Για τα Ιταλικά δεν ξέρω, US και Russian είχα/έχω και ποτέ δεν είχαν σειριακό αιρθμό ή στην κάννη ή/και στις άδειες κατοχής μου.



Edit : Για να μην μπλεκόμαστε και για την ερώτηση: Τα λειόκαννα Τυπου Α είναι με κάννη μέχρι 60 εκ και Β' τα υπόλοιπα λειόκαννα.
Και οι 2 κατηγορίες πρέπει να έχουν συνολικό μήκος 1 μέτρο τουλάχιστον.

JNP
22/01/2018, 14:19
το χω και γω το οπινελ μονιμως στο αμαξι το χειμωνα που παω ελιες και παιζει και αρνι αριστερα δεξια ,αλλα με παει αιμα να το χω χυμα μαζι μου σε αλλες συνθηκες .
ειναι 10αρα λαμα σλιμ.

Γραφει πανω opinel ellite ,ειναι σλιμ κααι εχει ματ λαμα ....και ειναι μπλε .
Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο ; γιατι ειναι δωρο και στο νετ δεν το βρισκω .


Πρέπει να είναι το fish fillet όπως το περιγράφεις. Απ' την σειρά slim line. Κατά περιόδους βγάζει και κάποια μοντέλα με διάφορα χρώματα στις λαβές ή με καλύτερο ξύλο κτλ. Επίσης έχει δυο διαφορετικές λάμες. Την ανοξείδωτη και την high carbon. Εσύ πρέπει να έχεις την ανοξείδωτη.
Σίγουρα μπορείς να το βρεις ακόμα απλά ίσως όχι με μπλε λαβή.

Σωστος ο Αποστολης ως συνήθως :beer:
Να και ο δικός μου οπινελ ellite slim line n10 με inox λάμα 12c27 sandvik και αφρικανικο ξύλο bubinga. Η θήκη original opinel με μικρο μασατι ακονίσματος.
Η σειρά ellite ήταν η πιο ακριβή της οπινελ και η πιο ποιοτική φυσικά.
392383

PortisHead
22/01/2018, 14:43
ΟΚ, thanks...αρα δεν μου ειπε μπούρδες ο ανθρωπος.



Edit : Για να μην μπλεκόμαστε και για την ερώτηση: Τα λειόκαννα Τυπου Α είναι με κάννη μέχρι 60 εκ και Β' τα υπόλοιπα λειόκαννα.
Και οι 2 κατηγορίες πρέπει να έχουν συνολικό μήκος 1 μέτρο τουλάχιστον.

... και πως πουλαει ετοιμη pump-action με κανη στα 51cm ? ? ?
Αυτο ειναι θεωρητικα το minimum μηκος, και με αυτην ηθελα να την ανταλλαξω.

Εν τω μεταξυ...μολις κοιταξα την αδεια...αναγραφει μονο μοντελο οπλου.
Στο πεδιο "Κανη" εχει μια παυλα.
Αρα θεωρητικα μπορω να βαλω το minimum επιτρεπομενο (51cm)

sniper
22/01/2018, 14:49
ΟΚ, thanks...αρα δεν μου ειπε μπούρδες ο ανθρωπος.



... και πως πουλαει ετοιμη pump-action με κανη στα 51cm ? ? ?
Αυτο ειναι θεωρητικα το minimum μηκος, και με αυτην ηθελα να την ανταλλαξω.

Αυτός μπορεί να σου πουλάει και 50ρι Μ2, δεν σημαίνει ότι μπορείς να το αγοράσεις κιόλας.


Εν τω μεταξυ...μολις κοιταξα την αδεια...αναγραφει μονο μοντελο οπλου.
Στο πεδιο "Κανη" εχει μια παυλα.


ΟΚ, σωστά


Αρα θεωρητικα μπορω να βαλω το minimum επιτρεπομενο (51cm)

Όχι, αν έχεις άδεια κατοχής τύπου Β'.


Mossberg ή Maveric έχεις και ποια; :tooth:

daz
22/01/2018, 15:01
Μη το γυρίσουμε στα όπλα ρε σεις γιατί σε λίγο θα μιλάμε για σταθερού κλείστρου!

PortisHead
22/01/2018, 15:04
Αυτός μπορεί να σου πουλάει και 50ρι Μ2, δεν σημαίνει ότι μπορείς να το αγοράσεις κιόλας.

ΟΚ, σωστά


Όχι, αν έχεις άδεια κατοχής τύπου Β'.


Mossberg ή Maveric έχεις και ποια; :tooth:

Maverick...η 51cm....μπαινει μονο με μικρη μετατροπή απο οπλουργο (ρωτησα)...ταμαμ μπαινει η 61cm.
Το θεμα ειναι δεν μου πουλαει την 51cm
οριστε και η απαντηση αυτολεξη :

"Λόγω νομοθεσίας δεν εισάγονται οι ανταλλακτικές κάννες για τα περισσότερα όπλα που κατασκευάζονται στις Η.Π.Α. διότι δεν φέρουν σειριακούς αριθμούς. Συνεπώς και σε 61 εκ. κάννη να καταλήγαμε (που ταιριάζει στο όπλο σας) δυστυχώς δεν εισάγεται."

Τροχο σε μηχανουργειο και κοψιμο στα 51cm παιζει ? ή θα με πανε μεσα χειροποδαρα ?
:lol:

sniper
22/01/2018, 15:24
.....
Τροχο σε μηχανουργειο και κοψιμο στα 51cm παιζει ? ή θα με πανε μεσα χειροποδαρα ?
:lol:

Μέσα και καλά θα σου κάνουν.

JNP
22/01/2018, 16:07
392339Απο δεξια δυο μαχαιρια απο τη κρητη [Ρεθεμνο] Μετα ενας σουγιας απο κυπρο, δυο απο ισπανια και δυο opinel No8. Μ αρεσουν οι σουγιαδες! Ο αριστερος opinel ειναι παντα στην τσεπη μου οταν ειμαι στο χωραφι.

Το δεξί μόνο κρητικό δεν είναι. Σαν το δεύτερο έχω ίδιο με μαύρη λαβή του πατέρα μου. Το κυπριακο μάλλον χειροποίητο. Τα δυο ισπανικα κλασσικά τύπου laguoile νομίζω λέγονται. Το οπινελ ν8 σλιμ λαιν το έχω σε ινοξ και ειναι για λεπτοδουλειες ξυραφι. Το τελευταίο κλασσικό οπινελ έχει λάμα carbon που ακονιζεται εύκολα ακόμα και σε μάρμαρο αλλά σκουριαζει. Για γεωργικες δουλειές ότι πρέπει.

pano kato
22/01/2018, 16:18
Το δεξί μόνο κρητικό δεν είναι. Σαν το δεύτερο έχω ίδιο με μαύρη λαβή του πατέρα μου. Το κυπριακο μάλλον χειροποίητο. Τα δυο ισπανικα κλασσικά τύπου laguoile νομίζω λέγονται. Το οπινελ ν8 σλιμ λαιν το έχω σε ινοξ και ειναι για λεπτοδουλειες ξυραφι. Το τελευταίο κλασσικό οπινελ έχει λάμα carbon που ακονιζεται εύκολα ακόμα και σε μάρμαρο αλλά σκουριαζει. Για γεωργικες δουλειές ότι πρέπει.

Το δευτερο, το πηρα απο εναν που τα'φταχνε ο ιδιος. Ειχε ενα κουρειο στο ρεθυμνο αν θυμαμε καλα! Η λαβη ειναι απο ξυλο ελιας.

pano kato
22/01/2018, 17:22
392386 Αυτο το βρηκα στο χωραφι. Εχει δερματινη λαβη, ακονιζετε ευκολα. Οτι και να το εκανα συνεχιζει να σκουριαζει. Φενετε παλιο καιτ'αφησαστην ησυχια του!

JNP
22/01/2018, 20:54
392386 Αυτο το βρηκα στο χωραφι. Εχει δερματινη λαβη, ακονιζετε ευκολα. Οτι και να το εκανα συνεχιζει να σκουριαζει. Φενετε παλιο καιτ'αφησαστην ησυχια του!

Συνηθισμένο φτηνό μαχαιρι για να μαζεύεις χόρτα καλό είναι :beer:.

Lioulios
23/01/2018, 00:19
Σωστος ο Αποστολης ως συνήθως :beer:
Να και ο δικός μου οπινελ ellite slim line n10 με inox λάμα 12c27 sandvik και αφρικανικο ξύλο bubinga. Η θήκη original opinel με μικρο μασατι ακονίσματος.
Η σειρά ellite ήταν η πιο ακριβή της οπινελ και η πιο ποιοτική φυσικά.
392383

Ακιβως ετσι ειναι το δικο μου , μονο που η λαμα πρεπει να ειναι η high carbon μιας και ειναι σαν ματ ...καμια σχεση με την ανοξειδωτη του δικου σου.

Οσο για την καραμπινα του φιλου , μπορει να την κοψει στα 51 cm , αλλα αυτη τη δουλεια .. μονο οπλουργος και μετα παει με το κομματι και το οπλο στο οικειο ατ και το δηλωνει .
Σαφως και δεν μπορεις να αγορασεις 2η κανη σε μοσμπεργκ - μαβερικ ( νομιμα )αφου οπως θα δεις και στην αδεια , στον αριθμο κανης γραφει "άνευ"
Παλιοτερα τα συγκεκρημενα οπλα πωλουνταν με 2 κανες απο την εταιρεια απ ευθειας .

JNP
23/01/2018, 08:21
Οσο για την καραμπινα του φιλου , μπορει να την κοψει στα 51 cm , αλλα αυτη τη δουλεια .. μονο οπλουργος και μετα παει με το κομματι και το οπλο στο οικειο ατ και το δηλωνει .
Σαφως και δεν μπορεις να αγορασεις 2η κανη σε μοσμπεργκ - μαβερικ ( νομιμα )αφου οπως θα δεις και στην αδεια , στον αριθμο κανης γραφει "άνευ"
Παλιοτερα τα συγκεκρημενα οπλα πωλουνταν με 2 κανες απο την εταιρεια απ ευθειας .[/QUOTE]

Στην άδεια κατοχής λειοκαννου οπλου γράφει σαφώς ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε μετατροπή του οπλου και συμπεριλαμβάνεται και η καννη. Πρώτα συνεννοεισαι με το τμήμα ασφαλείας πριν κάνεις οτιδήποτε.

JNP
24/01/2018, 17:24
Προχθές είπα να φτιάξω μισό κοκκορα με μακαρόνια και έπιασα στα χέρια μου αυτό το περίεργο μαχαιρι με κόψη 13 εκατ.Καθε φορά που το πιάνω θυμάμαι τον αδελφό μου που το αγόρασε στην Ολλανδία. Κατασκευή γερμανική Wusthof με μήκος λαμας 20εκατ για σεφ.150 ευρώ έκανε. Η νύφη μου λοιπόν είναι η δεύτερη γυναίκα που ξέρω η οποία όταν πιάσει στα χέρια της σφραγισμένο βάζο χρησιμοποιεί ότι βρει μπροστά της για να το ανοίξει. Το εξαιρετικό αυτό μαχαιρι κατάφερε και το έσπασε δύο φορές γιαυτη τη δουλειά. Κάποια φορά στο σπίτι τους το είδα και έπαθα πλάκα.Ρωταω σχετικά τον αδελφό μου και αφού ρίχνει λίγα καντηλια μου λέει την ιστορία του. Φυσικά κόψη δεν υπήρχε πλέον και χρησιμοποιοταν μάλλον για μπαλτας. Μου λέει λοιπόν ο αδελφός μου παρτο να μην το βλέπω γιατί στεναχωριεμαι. Το πήρα και γυρίζοντας Ελλάδα κάποια στιγμή το περιποιηθηκα.Του έδωσα σχήμα ιαπωνικου santoku. Βγήκε κοντό, αυτά είναι συνήθως 15 ή 17 εκ.Ομως αυτό υπερτερεί για το κόψιμο σκληρών υλικών όπως πχ η κολοκύθα ή ο τεμαχισμος κοτόπουλου.Το ατσάλι του είναι τυπικό λεπτοκοκκο υψηλής ποιότητας που σηκώνει ακραίο ακονισμα, αν και εγώ φτάνω μόνο μέχρι τις 2000.
392425

daz
24/01/2018, 19:33
Μια χαρά!

SciTeF
24/01/2018, 20:07
Για 'σένα δουλεύει η νύφη! Δε σε χάλασε! ;) Ωραίο το αποτέλεσμα!

daz
24/01/2018, 20:45
Ας βάλω ένα φθηνούλι που πιθανότατα θα αρέσει σε κάποιους. :D

(Και όχι δεν είναι δικό μου αλλά με τον τύπο πάμε συχνά στα όρη. Ποιός είπε οτι η τρέλα δεν πάει στα βουνά?)


392431

Η γραμμούλα είναι το σημείου που ενώνεται το cobalt steel με το εξωτερικό ανοξείδωτο ατσάλι (σαντουιτς). Convex τρόχισμα σε αρκετά λεπτή γωνία.

392432

JNP
24/01/2018, 21:47
Ας βάλω ένα φθηνούλι που πιθανότατα θα αρέσει σε κάποιους. :D

(Και όχι δεν είναι δικό μου αλλά με τον τύπο πάμε συχνά στα όρη. Ποιός είπε οτι η τρέλα δεν πάει στα βουνά?)


392431

Η γραμμούλα είναι το σημείου που ενώνεται το cobalt steel με το εξωτερικό ανοξείδωτο ατσάλι (σαντουιτς). Convex τρόχισμα σε αρκετά λεπτή γωνία.

392432

Απλά κορυφαίο :a08:
Είναι κοιλο convex, αρκετά πιο λεπτό και από το scandi.

daz
24/01/2018, 22:10
Απλά κορυφαίο :a08:
Είναι κοιλο convex, αρκετά πιο λεπτό και από το scandi.

Του barkie του virus παραπάνω, που κανείς δεν κατάλαβε τι είναι, είναι πιο λεπτό convex και μάλιστα με πολύ πιο υψηλό τρόχισμα. Σχεδόν full convex. Είναι πιο light duty απ' το s1 φυσικά αλλά δεν έχω δει άλλο μαχαίρι να αποδίδει σαν αυτό.

SciTeF
24/01/2018, 22:24
Bark River είναι αυτό? Δεν φαίνεται καλά στην φωτό!

Προσωπικά πάντως δεν προτιμώ convex grind. Convex edge όμως ναι!

Επίσης δεν είμαι φαν των χοντρών μαχαιριών. max 3 mm

daz
24/01/2018, 22:40
Bark River είναι αυτό? Δεν φαίνεται καλά στην φωτό!

Προσωπικά πάντως δεν προτιμώ convex grind. Convex edge όμως ναι!

Επίσης δεν είμαι φαν των χοντρών μαχαιριών. max 3 mm

Δεν υπάρχει το ένα δίχως το άλλο. Η διαφορά σε αυτό που λες είναι πόσο ψηλά θα φτάνει το τρόχισμα. Αν θα είναι full, high ή half. Και το κάθε ένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Αν το μαχαίρι ειναι φουλ φλατ και το κάνω convex θα είναι πολύ χοντρό πίσω απ' την κόψη. Αυτό είναι τρόχισμα φθηνών τσεκουριών όχι μαχαιριών. Αυτό δεν διαπερνά εύκολα υλικά ούτε κόβει εύκολα το ξύλο σε λωρίδες. Κάνει μονο για τσοπινγκ κ.λ.

Για το πάχος συμφωνώ. Ούτε εμένα μου αρέσουν αλλά έκαστο στο είδος του. Αν έχεις λεπτό μαχαίρι χρειάζεσαι και τσεκούρι ή πριόνι. Ένα λίγο πιο χοντρό μαχαίρι δε θα κάνει τη δουλεια του τσεκουριού αλλά αν το έχεις για ώρα ανάγκης θα μπορέσει να ανταποκριθεί και σε αυτόν τον ρόλο μειώνοντας σημαντικά το βάρος που κουβαλάς. Παράλληλα θα κάνει και φεδερ στικινγκ αλλά και άλλες λεπτοδουλειές.

SciTeF
24/01/2018, 23:24
μμμ, ίσως να ισχύει και απλά τα οπινελ(full flat από μαμά) που έχω και τροχίζω κατ' αυτόν τον τρόπο να κόβουν απροβλημάτιστα λόγω μικρού πάχους της λεπίδας.

daz
24/01/2018, 23:59
Έχουν τόσο λεπτή λεπίδα που δεν μπορείς να καταλάβεις εύκολα απο που ξεκινάει να γίνεται κονβεξ. Βοηθάει αν το κοιτάξεις από εμπρός το μαχαίρι. Δεν το έχω παρατηρήσει να σου πω την αλήθεια.

SciTeF
25/01/2018, 08:06
Από μαμά έρχονται με full flat grind και secondary edge πάντως. Τα τροποποιώ εγώ. Θα δω αν μπορέσω να ανεβάσω καμιά φωτό σε μεγένθυση.

JNP
25/01/2018, 09:48
Bark River είναι αυτό? Δεν φαίνεται καλά στην φωτό!

Προσωπικά πάντως δεν προτιμώ convex grind. Convex edge όμως ναι!

Επίσης δεν είμαι φαν των χοντρών μαχαιριών. max 3 mm

Είναι το S1 της κορυφαίας σουηδικής Fallkniven με πολύ σκληρό ατσάλι και ανάλογη τιμή.
Μεσαίο outdoor μέγεθος, ιδανικό αν έχεις μόνο ένα μαχαιρι.
Η εταιρεία νομίζω εξαγοράστηκε από Αμερικανούς.
https://www.fallkniven.se/en/home/

SciTeF
25/01/2018, 10:48
Αυτό το ξέρω.

Μιλάω για το μαχαίρι που πόσταρε ο Virus δύο σελίδες πίσω!

JNP
25/01/2018, 17:18
Αυτό το ξέρω.

Μιλάω για το μαχαίρι που πόσταρε ο Virus δύο σελίδες πίσω!

Χωρίς παράθεση πως να καταλάβει κανεις για τι πράγμα μιλάτε;

SciTeF
25/01/2018, 18:10
Είχε κάνει παράθεση νομίζω ο daz ή κάτι σαν αναφορά, μικρό το κακό!

JNP
25/01/2018, 21:06
Είχε κάνει παράθεση νομίζω ο daz ή κάτι σαν αναφορά, μικρό το κακό!


Του barkie του virus παραπάνω :uplate::cry::beer:

JNP
25/01/2018, 21:13
Μιας και αναφερθηκαμε σε λάμες με κοιλο convex έχω εδώ ένα σουγιαδακι της Kabar με σχεδίαση του Dozier και ατσάλι Aus8A, λαβή από zytel,μήκος λαμας 7εκ.Πολυ λεπτό και ελαφρύ, έχει δει πολύ χρήση στο κυνήγι. Επειδή η κόψη είναι πολύ λεπτη την ακονιζω σε σχήμα κυρτου convex για να αντέχει λίγο παραπάνω.
Πριν χρόνια είχε βραβευτεί σε ένα αμερικανικό φόρουμ μαχαιριων.
392460
392461

daz
25/01/2018, 21:22
Του barkie του virus παραπάνω:uplate::cry::beer:

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε! :D
Αφού ο ίδιος δεν έδωσε λεπτομέρειες...



Προσωπικά πάντως δεν προτιμώ convex grind. Convex edge όμως ναι!


Λοιπόν.. έριξα μια ματιά. Πολύ κοντά σε αυτό που περιγράφεις είναι ένα τρόχισμα που λέγεται scandivex.
Ουσιαστικά είναι ενα scandi που όμως απ' το σημείο που αρχίζει η κύρια κόψη αρχίζει να γίνεται convex. Απ' ότι μπορώ να καταλάβω χρησιμοποιείται ώστε η κόψη μας να αποκτήσει μεγαλύτερη αντοχή απ' την scandi χωρίς να υποχρεωθούμε να κατεβάσουμε το σημείο απ' το οποίο αρχίζει το ακόνισμα.

Αυτό το τρόχισμα χρησιμοποιούνταν στα παραδοσιακά παλιά puukko knives. Και μιας και το έφερε η κουβέντα, όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στα jaakaripuukko και στα helle.

scandivex grind.
392462

JNP
25/01/2018, 21:30
scandivex:είναι το πιο εύκολο ακονισμα πχ σε μια δερμάτινη λουριδα ή ζώνη.
Στο Fallkniven F1 όλη η λάμα από την ραχη της μέχρι την κόψη είναι κυρτο convex για ευκολία στο ακονισμα και αντοχη στην χρήση.Οι άνθρωποι της σκανδιναβιας ήταν πρακτικοι και ήθελαν τα καλύτερα αποτελέσματα με τα λιγότερα εργαλεια για κουβαλημα.

daz
25/01/2018, 21:33
Μιας και αναφερθηκαμε σε λάμες με κοιλο convex έχω εδώ ένα σουγιαδακι της Kabar με σχεδίαση του Dozier και ατσάλι Aus8.Πολυ λεπτό και ελαφρύ, έχει δει πολύ χρήση στο κυνήγι. Επειδή η κόψη είναι πολύ λεπτη την ακονιζω σε σχήμα κυρτου convex για να αντέχει λίγο παραπάνω.
Πριν χρόνια είχε βραβευτεί σε ένα αμερικανικό φόρουμ μαχαιριων.
392460
392461

Αξιόλογο μαχαιράκι σε πολύ καλή τιμούλα. το τρόχισμα φαίνεται να είναι hollow grind. Στην κύρια κόψη μπορείς να δώσεις ότι γωνία θέλεις ανεξάρτητα απ' το πάχος της λάμας. Το να κάνεις κόνβεχ την κύρια κόψη σε ένα τέτοιο μαχαίρι δεν είναι και τόσο σωστό, ειδικά αν από πίσω έχεις hollοw grind. 25 μοίρες γωνία και θα κόβεις υλικά χωρίς να τα ακουμπήσει καν η λάμα. From bevel to spine! Like a razor!

daz
25/01/2018, 21:37
scandivex:είναι το πιο εύκολο ακονισμα πχ σε μια δερμάτινη λουριδα ή ζώνη.
Στο Fallkniven F1 όλη η λάμα από την ραχη της μέχρι την κόψη είναι κυρτο convex για ευκολία στο ακονισμα και αντοχη στην χρήση.Οι άνθρωποι της σκανδιναβιας ήταν πρακτικοι και ήθελαν τα καλύτερα αποτελέσματα με τα λιγότερα εργαλεια για κουβαλημα.

το αλλο το scandi αλλο το convex αλλο το scandivex. Το convex είναι Ιαπωνικό και το scandi σκανδιναβικό. Το scandivex είναι μάλλον το οριτζιναλ παραδοσιακό σκανδιναβικό.

To fallkniven έχει full convex grind. Καθαρά Ιαπωνικό τρόχισμα.

daz
25/01/2018, 21:40
Όσοι αδυνατούν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση...


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154229&page=3&p=2703382&viewfull=1#post2703382

SciTeF
25/01/2018, 21:55
Το scandivex είναι όντος εύκολο να γίνει όπως λέει ο JNP. Είτε με λουρί είτε με δέρμα κολλημέρνο πάνω σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια αλλά με πιο έντονο πάτημα κατά το τράβηγμα της κόψης πάνω στο δέρμα.
Πάντα τραβάμε στο δέρμα για να μην κόψουμε το δέρμα! Προηγείται το spine και ακολουθεί η κόψη.
Εγώ αυτό που περιγράφω το κάνω με το τρικ γυαλόχαρτο πάνω σε mouse pad. Έχει άπειρα βίντεο στο σωλήνα. Δε μπορώ να σου πω αν ξυρίζει γιατί μέχρι 2000 το πάω (συνήθως 1000 - 1500, ότι έχω στοκ απο γυαλόχαρτο).
Και όχι δεν είναι scandivex αυτό που κάνω. Θα προσπαθήσω να βρω που έχω την κάμερα USB που μεγενθύνει.

daz
25/01/2018, 22:09
Αν δεν ξυρίζει μέχρι 2000 κάτι κάνεις λάθος. Πιστεύω ότι δίνεις πολύ μεγάλη γωνία λόγο μαλακής επιφάνειας. Δεν είναι τόσο απλό και τα περισσότερα βίντεο στο σωλήνα είναι από ψιλοασχετους που τα κουτσοκαταφέρνουν. Δεν είναι όμως ούτε δύσκολο, αν το κάνεις σωστά. Για σωστό κονβεχ το mouse pad είναι συνήθως πολύ μαλακό. Ένα χοντρό δέρμα είναι αρκετό.

Αν έχεις ένα δέρμα επάνω σε ξύλο μπορείς να ακονίσεις το μαχαίρι σου με γυαλόχαρτα και μετά να το κάνεις στροπινγκ βάζοντας κάποια πάστα επάνω στο δέρμα. Θα δεις τρελή διαφορά.

Έχω δέρμα 3.5 με 4μμ να σου στείλω να δοκιμάσεις.

SciTeF
25/01/2018, 22:52
Δεν ξυρίζει όπως το ξυράφι, κόβει τρίχες αλλά πρέπει να επιμείνεις.
Αν θυμάμαι καλά τα νούμερα που έχω, φτάνω 1200 και το κρατάω εκεί γιατί προτιμώ πιο toothy edge.

Πιθανόν όμως να κάνω λάθος, δεν το αποκλείω.

Όσο για το δέρμα το γνωρίζω, ότι θα έχει τρελό αποτέλεσμα.
Και πάστα υπάρχει και κάτι σε σχήμα σαπουνιού που το τρίβεις πάνω στο δέρμα και υγρά διαλύματα και μάλιστα τα τελευταία φτάνουν σε απίθανα νούμερα micron.

Α και ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά οφείλω να αρνηθώ!

JNP
26/01/2018, 00:43
Να διορθώσω ένα λάθος μου, αυτη η κόψη που ανέφερα σαν κοιλο convex το σωστό είναι hollow grid ή concave.
Να προσθέσω ότι το F1 στο οποίο το convex το φτιάχνω και εγώ σε mouse pad φτάνοντας σε γυαλοχαρτο 2000 ναι μεν κόβει το χαρτί αλλά όχι με την ευκολία που έχουν αλλου είδους λεπτοτερες λάμες. Αυτό όμως το κανω συνειδητά γιατί από το συγκεκριμένο μαχαιρι δεν απαιτώ να φιλεταρει ψάρια ή κρέατα, αλλά να κάνει ικανοποιητικα σχεδόν τα πάντα και να μην απαιτεί συχνό ακονισμα.
392467
Φρέσκια η φώτο, μπορεί και το κόβει το χαρτί αλλά όχι με την ευκολία του scandi grid η άλλων πιο λεπτών κοψεων.

JNP
26/01/2018, 00:53
Αξιόλογο μαχαιράκι σε πολύ καλή τιμούλα. το τρόχισμα φαίνεται να είναι hollow grind. Στην κύρια κόψη μπορείς να δώσεις ότι γωνία θέλεις ανεξάρτητα απ' το πάχος της λάμας. Το να κάνεις κόνβεχ την κύρια κόψη σε ένα τέτοιο μαχαίρι δεν είναι και τόσο σωστό, ειδικά αν από πίσω έχεις hollοw grind. 25 μοίρες γωνία και θα κόβεις υλικά χωρίς να τα ακουμπήσει καν η λάμα. From bevel to spine! Like a razor!

Το convex στη συγκεκριμένη λάμα είναι λίγο, με κύριο σκοπό την ευκολία φρεσκαρισματος σε δύσκολες συνθήκες όπως είναι το κυνήγι οπου δεν έχεις εργαλεια ή επιπεδες επιφανειες για να πετυχαινεις τις γωνίες που θέλεις.

daz
26/01/2018, 04:18
Ναι κατάλαβα! Καλά του κάνεις.

Και στο f1 καλά κάνεις και "προσέχεις" την γωνία του. Το vg10 δεν συμπαθεί τις πολύ λεπτές γωνίες όταν πρόκειται για σκληρή χρήση.

JNP
26/01/2018, 09:38
Και ένα κυνηγετικο μαχαιρι με λάμα full tang,κόψη 15εκ hollow grid παρόμοια με το S1.
Ισπανικό Nieto,εν μέρει χειροποίητο με ατσάλι 440C.
Για γδαρσιμο/κόψιμο αγριογούρουνου το πήρα σε καλή τιμή αλλά δεν έχει δουλευτει καθόλου. Τελικά προτιμώ τα χασαπομαχαιρα μου.
392471
Αυτο το είδος λάμας αφήνει την πλάτη του μαχαιριου χοντρή και δυνατή για ταλαιπωριες και στο υπόλοιπο κάτω μισό η λάμα τροχιζεται σε κοιλο σχήμα προς τα μέσα, λεπταινει και κόβει καλά.

Bowleno
26/01/2018, 09:54
Εχετε ξεφύγει τόσο με το τρόχισμα/ακόνισμα των μαχαιριών (επιστήμη το παρουσιάζετε, κο@φ@λες :cry: )
Τόσο που έχασα την μπάλα :lol:
Εγώ απλώς να τροχίσω/ακονίσω μαχαίρια κουζίνας θέλω για να κόβουν τις ντομάτες χωρίς να τις σακατεύουν (ναι, θεωρώ την ντομάτα "δύσκολο" υλικό όταν προσπαθείς να την κόψεις στην φλούδα της, απαιτεί καλοακονισμένο μαχαίρι όσο και αν σας φαίνεται περίεργο)
Προς το παρόν έχω μια πέτρα διπλής όψης και κάτι γίνεται αλλά δεν με ικανοποιεί πλήρως.
Σκέφτομαι να πάρω τούτο εδώ (https://www.e-wish.gr/ilektrikos-akonistis-maxairion-aeg-mss-5572/)
θα κάνω δουλειά η μπα; :D

SciTeF
26/01/2018, 12:24
Εγώ γυαλόχαρτο χρησιμοποιώ στα μαχαίρια μου και συγκεκριμένα στα κουζίνας πάνω σε μάρμαρο όσο πιο ίσιο γίνεται. Στα άλλα που έχω, όπως είπα γυαλόχαρτο πάνω στο mousepad. Φθηνό και σίγουρα αποτελεσματικό αρκεί να κρατάς καλά τις γωνίες τροχίσματος. Και γενικά πάντα προτίνω τρόχισμα με το χέρι. Είναι κάτι που αξίζει να μάθει κανείς και προσωπικά έχω να μάθω ακόμα πολλά. Και προφανώς με δέρμα θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα αρκεί η λεπτή μεριά της πέτρας σου να είναι, ξέρω γω, 1000 grit και πάνω.

@ daz

Θα κάνω δοκιμή στα μαχαίρια που τροχίζω στο mousepad να τα τροχίσω στο μάρμαρο αλλά με όλους τους υπόλοιπους παράγοντες ίδιους (γωνίες, grit κλπ) και να δούμε πόσο off με βγάζει το mousepad λόγω μαλακότητας.

ΥΓ. Η τομάτα είναι όντως δύσκολο υλικό!

JNP
26/01/2018, 12:34
Εχετε ξεφύγει τόσο με το τρόχισμα/ακόνισμα των μαχαιριών (επιστήμη το παρουσιάζετε, κο@φ@λες :cry: )
Τόσο που έχασα την μπάλα :lol:
Εγώ απλώς να τροχίσω/ακονίσω μαχαίρια κουζίνας θέλω για να κόβουν τις ντομάτες χωρίς να τις σακατεύουν (ναι, θεωρώ την ντομάτα "δύσκολο" υλικό όταν προσπαθείς να την κόψεις στην φλούδα της, απαιτεί καλοακονισμένο μαχαίρι όσο και αν σας φαίνεται περίεργο)
Προς το παρόν έχω μια πέτρα διπλής όψης και κάτι γίνεται αλλά δεν με ικανοποιεί πλήρως.
Σκέφτομαι να πάρω τούτο εδώ (https://www.e-wish.gr/ilektrikos-akonistis-maxairion-aeg-mss-5572/)
θα κάνω δουλειά η μπα; :D

Μπα,ότι πρέπει για να ρημαζεις τις λάμες.
Η ντομάτα είναι πράγματι δύσκολο υλικό και γιαυτό καλύτερα δοκίμασε οδοντωτη λάμα 10εκ της victorinox. Τα είχε και το πρακτικερ.
http://coozina.gr/store/product.php?productid=11998&cat=0&page=1
392481
Το φτηνότερο και καλύτερο για σκληρά λαχανικά. Μην το βάλεις σε ψωμί, κρέας ή άλλα υλικά. Το ψωμί θέλει χοντρο δόντι και λάμα 18εκ και πάνω.
http://coozina.gr/store/product.php?productid=529&cat=0&page=5

SciTeF
26/01/2018, 12:40
Το F1 θεωρώ πως έχει από τα πιο ωραία drop point σχήματα της αγοράς μαζικής παραγωγής. Αν είμουν μαχαιροποιός θα το χρήσιμοποιούσα ως pattern.

Bowleno
26/01/2018, 13:09
Εγώ γυαλόχαρτο χρησιμοποιώ στα μαχαίρια μου και συγκεκριμένα στα κουζίνας πάνω σε μάρμαρο όσο πιο ίσιο γίνεται. Στα άλλα που έχω, όπως είπα γυαλόχαρτο πάνω στο mousepad. Φθηνό και σίγουρα αποτελεσματικό αρκεί να κρατάς καλά τις γωνίες τροχίσματος. Και γενικά πάντα προτίνω τρόχισμα με το χέρι. Είναι κάτι που αξίζει να μάθει κανείς και προσωπικά έχω να μάθω ακόμα πολλά. Και προφανώς με δέρμα θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα αρκεί η λεπτή μεριά της πέτρας σου να είναι, ξέρω γω, 1000 grit και πάνω.

ΥΓ. Η τομάτα είναι όντως δύσκολο υλικό!

Γυαλόχαρτο νερού, εκείνο το μαύρο, να υποθέσω; και νούμερα φαντάζομαι από 800 ως 2000;
Αυτό που με δυσκολεύει είναι η γωνία ακονίσματος, κάνα κολπάκι παίζει; είδα στο νετ να πωλούνται οδηγοί σε διάφορα μήκη που μπαίνουν στην ράχη του μαχαιριού έτσι δεν ξεφεύγει η γωνία, αξίζουν;


Μπα,ότι πρέπει για να ρημαζεις τις λάμες.
Η ντομάτα είναι πράγματι δύσκολο υλικό και γιαυτό καλύτερα δοκίμασε οδοντωτη λάμα 10εκ της victorinox. Τα είχε και το πρακτικερ.
http://coozina.gr/store/product.php?productid=11998&cat=0&page=1
392481
Το φτηνότερο και καλύτερο για σκληρά λαχανικά. Μην το βάλεις σε ψωμί, κρέας ή άλλα υλικά. Το ψωμί θέλει χοντρο δόντι και λάμα 18εκ και πάνω.
http://coozina.gr/store/product.php?productid=529&cat=0&page=5

κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ όταν είδα τις πέτρες που έχει μέσα....θα τρώει το μέταλλο αέρα.
Ψωμομάχαιρο έχω και όντως το έχω αποκλειστικά και μόνο για ψωμί και παντεσπάνι :D τρια χρόνια δεν έχει κάνει κιχ κόβει αέρα όπως την πρώτη μέρα.

SciTeF
26/01/2018, 13:15
Τα μόνο τρίκ που μπορώ να σκεφτώ είναι να βάλεις και λίγο νερό πάνω στο γυαλόχαρτο και όταν δεις ότι η κόψη διώχνει το νερό τότε είσαι στη σωστή γωνία με την προυπόθεση ότι το μαχαίρι έχει ήδη την σωστή γωνία.
Και επίσης, αλλάζει κι ο ήχος που κάνει το μαχαίρι όταν το τροχίζεις πάνω στο γυαλόχαρτο όταν είσαι στη σωστή γωνία, αλλά δε μπορώ να το περιγράψω επαρκώς αυτό.

Σωστά υποθέτεις, τόσο για το είδος γυαλόχαρτο όσο και για τα νούμερα. Στα μαχαίρια κουζίνας αξίζει να πας και ψηλότερα σε νούμερα αλλά με χρήση δέρματος και πάστας.

Τους οδηγούς τους έχω δει σε βίντεο μόνο στο σωλήνα, αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει. Θα το μάθεις πάντως.

Hunter
26/01/2018, 13:20
Εγώ χρησμοποιώ το παρακάτω (για πολυεργαλεία Victorinox) :

https://www.victorinox.com/global/en/Products/Swiss-Army-Knives/Accessories/Dual-Knife-Sharpener/p/4.3323

Σε μία τυχαία συζήτηση με ένα φίλο που είναι Σέφ σε ξενδοχεία μου έιπε ότι το χρησημοποιεί και εκέινος !

byron
26/01/2018, 13:30
Εγώ απλώς να τροχίσω/ακονίσω μαχαίρια κουζίνας θέλω για να κόβουν τις ντομάτες χωρίς να τις σακατεύουν (ναι, θεωρώ την ντομάτα "δύσκολο" υλικό όταν προσπαθείς να την κόψεις στην φλούδα της, απαιτεί καλοακονισμένο μαχαίρι όσο και αν σας φαίνεται περίεργο)


Πφφφφ.... Αν θεωρείς τη ντομάτα δύσκολη, φαντάσου τι είναι μια ρόγα σταφύλι (!) https://www.youtube.com/watch?v=dFqqwRWImKc

Τα chubo τα παρακολουθώ στο instagram κυρίως. Έργα τεχνης (όπως πολλά γιαπωνέζικα μαχαίρια)

Bowleno
26/01/2018, 13:35
Τα μόνο τρίκ που μπορώ να σκεφτώ είναι να βάλεις και λίγο νερό πάνω στο γυαλόχαρτο και όταν δεις ότι η κόψη διώχνει το νερό τότε είσαι στη σωστή γωνία με την προυπόθεση ότι το μαχαίρι έχει ήδη την σωστή γωνία.
Και επίσης, αλλάζει κι ο ήχος που κάνει το μαχαίρι όταν το τροχίζεις πάνω στο γυαλόχαρτο όταν είσαι στη σωστή γωνία, αλλά δε μπορώ να το περιγράψω επαρκώς αυτό.

Σωστά υποθέτεις, τόσο για το είδος γυαλόχαρτο όσο και για τα νούμερα. Στα μαχαίρια κουζίνας αξίζει να πας και ψηλότερα σε νούμερα αλλά με χρήση δέρματος και πάστας.

Τους οδηγούς τους έχω δει σε βίντεο μόνο στο σωλήνα, αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει. Θα το μάθεις πάντως.

Ήχο;;; έπεσες στην περίπτωση :bawl:

κουφάλογο είμαι :D

Thanks για τιπς, θα το παλέψω με τα γυαλόχαρτα :)

SciTeF
26/01/2018, 13:39
Το νιώθεις και στο χέρι.

Δοκίμασε με κάποιο φτηνότερο μαχαίρι αν έχεις, όχι απαραίτητα κουζίνας.

JNP
26/01/2018, 14:48
Ναι κατάλαβα! Καλά του κάνεις.

Και στο f1 καλά κάνεις και "προσέχεις" την γωνία του. Το vg10 δεν συμπαθεί τις πολύ λεπτές γωνίες όταν πρόκειται για σκληρή χρήση.

Ναι γενικά τα σκληρά ατσαλια ανάλογα και με το βαψιμο, αν τα τροχισεις σε μικρή γωνία δεν κάνουν για χοντροδουλιες, είναι επιρρεπη στο pitting.
Στην κουζίνα πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα.
ΥΓ το ατσάλι VG10 φτιάχνεται από τη Hitachi.

JNP
26/01/2018, 15:10
Το F1 θεωρώ πως έχει από τα πιο ωραία drop point σχήματα της αγοράς μαζικής παραγωγής. Αν είμουν μαχαιροποιός θα το χρήσιμοποιούσα ως pattern.

Θεωρώ ότι ο καλυτερος σχεδιασμός drop point ανήκει στον Bob Loveless, πχ
https://www.arizonacustomknives.com/index.php/knives-by-maker/loveless-r-w-bob.html
Πολλοί τον αντεγραψαν όπως ο Dozier,μέχρι και Ιάπωνες όπως ο Hattori :
http://www.japaneseknifedirect.com/hattori.html
του οποίου έχω το Model 109 Drop Point Hunter με το λογοτυπο της Winchester,χειροποίητο και συλλεκτικό κομμάτι.
Full tang, ατσάλι 440C,ξύλο σκληρό mahogany με έντονα νερά.
Με νούμερο 1066 από 1500 νομίζω κομμάτια. Αγορασμένο το 1983 από τα ελάχιστα που ήρθαν στην Αθήνα.
392505
392506

SciTeF
26/01/2018, 15:30
Μα ο loveless είναι πηγή έμπνευσης για όλους τους μαχαιροποιούς!

Μου άρεσαν πολύ τα KD30-hana, 109 (μάλλον περισσότερο από όλα), ΗΑ-02 και H359 από Hattori.

sniper
26/01/2018, 15:32
Δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς αλλά αναμείνατε στο ακουστικό σας λίγες ακόμα ημέρες... :D