PDA

View Full Version : Ελαστικά για αυτοκίνητο



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

georgemark
30/09/2013, 10:56
Καλημέρα στο forum και καλό φθινόπωρο , το θέμα αφορά ελαστικά αυτοκινήτου και κάποιους που θα μπορούσαν να βοηθήσουν .

Έχω ένα lancia ypsilon του 2005 1200cc και φοράει διαστάσεις 195/55/15 85 Η , έχω εδώ και 4 χρόνια τα continental premium contact 2 και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος , όμως πλησιάζει ο καιρός λόγω πολυκαιρίας και όχι φθοράς να αλλαχθούν .
Με βασικό γνώμονα ότι δεν θέλω να αλλάξω διάσταση αλλά και τα 400€ που μου ζητάνε για premium contact 5 είναι πάρα πολλά για την τσέπη μου , θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτά που μου έχουν προτείνει ή κάτι άλλο που μπορεί να γνωρίζετε εσείς .
Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί κατά 80% εντός πόλης και το υπόλοιπο σε Εθνική , δεν το πιέζω και γενικά η οδήγηση είναι πολύ ήρεμη .

Τα ελαστικά και οι τιμές που μου προτείνουν είναι τα παρακάτω :

1. Pirelli p1 350€
2. hankook kinergy eco 425 320€
3. barum bravuris 2 290€
4. fulda eco control hp (δεν έχω πάρει ακόμα τιμή αλλά σε test έχει βγει καλύτερο από τα παραπάνω)


Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι από τα παραπάνω και μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

Γιώργος

devil's animal
30/09/2013, 11:31
δες και τα petlas...
ιδανικα τα 741...αλλα και τα 515 ειναι πολυ καλα..
:wave2:

GFawkes
30/09/2013, 11:52
Κανε αλλαγη σε 60αρι προφιλ και θα πεσει το κοστος σου 100 με 150€
Διαφορα στην κλιμακωση πολυ μικρη. Και εγω κοντινεταλ ειχα-φοβερο λαστιχο αλλα ακριβο και τωρα δουλευω τα ΜΙΣΕΛΕΝ ενερτζι-Ε με πολυ καλα αποτελεσματα

AristidisZ
30/09/2013, 11:58
Κανε αλλαγη σε 60αρι προφιλ και θα πεσει το κοστος σου 100 με 150€


συμφωνώ και εγώ, για 1200άρι δε νομίζω να χρειάζεσαι 55άρι προφίλ...

Bradipous
30/09/2013, 12:02
Βαλε και τα μισελεν ενερτζι στην λιστα σου, πολυ καλο λαστιχο και μαλακο.
Υποθετω οτι θα σου ταιριαζει περισσοτερο γιατι απο οτι καταλαβα τα λαστιχα σου δεν φαγωθηκαν αλλα ξεραθηκαν απο τον χρονο, οποτε ενα πιο μαλακο το οποιο θα το ειχες εκμεταλευτει μεχρι τελους στο ιδιο χρονικο διαστημα θα εκανε καλυτερη δουλεια.

Α, να ξερεις οτι εχουν μαλακά μαγουλα οποτε θελουν προσοχη σε κρασπεδα και λακουβες.

archi
30/09/2013, 12:03
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση ελαστικού για το αμαξάκι. Μου έχουν προτείνει πέρα από τα Barum, τα kleber και BFGOODRICH. Μου είπαν καλύτερα λόγια για τα BFGOODRICH αν θες να τα δεις και εσύ. Πάντως ακόμα δεν έχω αποφασίσει αλλά μάλλον θα πάω σε κάποια οικονομική λύση.
Θα μπορούσες να μου πεις οι τιμές που αναφέρεις, αν είναι από Αθήνα, από πιο κατάστημα είναι καθώς φαίνονται ενδιαφέρουσες?

Bradipous
30/09/2013, 12:03
συμφωνώ και εγώ, για 1200άρι δε νομίζω να χρειάζεσαι 55άρι προφίλ...

Σωστος και θα μπορουσε και αντι 195 να δει σε 185.

georgemark
30/09/2013, 12:21
δες και τα petlas...
ιδανικα τα 741...αλλα και τα 515 ειναι πολυ καλα..
:wave2:

Tα έχεις δοκιμάσει ; δεν τα έχω ακούσει και απ'ότι πρόλαβα να δω το 741 δεν βγαίνει σε 195

georgemark
30/09/2013, 12:36
Όπως είπα και παραπάνω θέλω να μείνω στην υπάρχουσα διάσταση , η άλλη διάσταση που βγαίνει το μοντέλο (με τα 60 άλογα όμως) είναι 185/60 R14 , τις τιμές τις έχω πάρει από ένα μαγαζί στην Στρ.Καλλάρη στα Κ.Πατήσια (όποιος θέλει πληροφορίες με π.μ)

Τα michelin energy saver plus κοστίζουν πιο πολύ από τα continental (αλλά βγαίνουν πρώτα σε όλα τα tests) οπότε τα ξεχνάμε.
Τεστ (χωρίς να μπορώ να ξέρω πόσο αντικατοπτρίζουν και τους δικούς μας δρόμους) μπορείτε να δείτε και εδώ :


http://www.laneks.lv/en/tests/read/AB-2013-summer1.html

http://www.laneks.lv/en/tests/read/adac-2013-summer-1.html

SHOOTER045
30/09/2013, 13:11
εγω ψωνιζω απο εδω http://camskill.co.uk/
δεν ξερω για την δικη σου διασταση αλλα για το δικο μου που φοραει 225/40/18 εδω ζητανε μια περιουσια
αλλα και στο atos της γυναικας η τιμη ηταν 40 ευρο κατω απο τον ποιο φθηνο στην ελλαδα

Red Rider
30/09/2013, 14:41
εγω ψωνιζω απο εδω http://camskill.co.uk/
δεν ξερω για την δικη σου διασταση αλλα για το δικο μου που φοραει 225/40/18 εδω ζητανε μια περιουσια
αλλα και στο atos της γυναικας η τιμη ηταν 40 ευρο κατω απο τον ποιο φθηνο στην ελλαδα

Ότι γλύτωσες το έδωσες για να σου τα περάσουν?
Επειδή την ψάχνω και εγώ τελευταία για λάστιχα,οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ,πλησιάζοντας τις τιμές των
Camskill , elastikaonline κλπ.
Χώρια που η τοποθέτηση κοστίζει,με αποτέλεσμα να κερδίζεις ελάχιστα και αν.

195-55-15 είναι όντως ακριβή διάσταση και γενικότερα οι μονές διαστάσεις προφίλ (55-45 κλπ)ειναι πάντα ακριβότερες.
Εγώ θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη 195-50-15.
Θα σου πρότεινα αυτό http://shop.karlis.gr/p.Elastiko-Dunlop-195-50-15-FASTRESPONSE-82H-Epivatiko-Elastiko.288676.html

Το είχα στο 106 και είναι εξαιρετικό λαστιχο,που και μετά την 3ετία κράταγε πολύ καλά.

Red Rider
30/09/2013, 14:53
Και μιά ενδεικτική διαφορά για τα λάστιχα που ψάχνω εγώ..

camskill 124€ χωρίς μεταφορικά και χωρίς τοποθέτηση...

karlis 135€ με τοποθέτηση

devil's animal
30/09/2013, 15:18
Tα έχεις δοκιμάσει ; δεν τα έχω ακούσει και απ'ότι πρόλαβα να δω το 741 δεν βγαίνει σε 195

μολις τα εβαλα στο αμαξι της κοπελας μου...
και απο κριτικες εχω ακουσει τα καλυτερα...
ειναι οικονομικα λαστιχα, κατασκευαζονται Τουρκια και λεγεται οτι ειναι θυγατρικη της bridgestone..

lykourgi
30/09/2013, 19:16
Από εμπειρία σε Fulda (σε ΙΧ & φορτηγά) ξέρω ότι είναι πολύ ανθεκτικό λάστιχο (αντέχει κακομεταχείριση) αλλά σκληρό και με όχι τόσο καλή πρόσφυση όσο άλλα (Michelen, Bridgestone κλπ).
Σύμφωνα με τα κριτήρια που έθεσες την πιο σωστή πρόταση την έκανε ο Bradipous (με bonus το γρήγορο ζέσταμα στην πόλη).

mikes
30/09/2013, 22:22
να πω κι εγω σαν λαστιχας που ειμαι τη μαλακια μου (και λεω μαλακια γιατι ολοι οι πελατες νομιζουν οτι ξερουν τη δουλεια μας καλυτερα απο εμας)

απεφυγε τα μισελεν! παντελως ακαταλληλα για χρηση πολης, και σαπιζουν για πλακα! μπορει να εχουν εξαιρετικο πατημα, αλλα λογο υπερευαισθητων
πλαινων, ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα περισσοτερα ελαστικα, και συνεπως θα ειναι για πεταμα σε πολυ πιο συντομο διαστημα!

με τη χρηση που λες οτι κανεις, δεν χρειαζεται να βαλεις καποιο σουπερ ντουπερ ουαου επωνυμο ελαστικο, οποτε πας η σε θυγατρικο, η σε οικονομικη
λυση εκ τουρκιας! και προτεινω: fulda και sava (θυγατρικες της goodyear), matador (continental) και για ακομα πιο οικονομικα κοιτα τα petlas!

η petlas ειναι εταιρεια απο τουρκια, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ (μερικοι λαστιχαδες για να τα προωθησουν λενε οτι ειναι θυγατρικη καποιας μεγαλης εταιρειας) αλλα
κατασκευαζει αρκετα καλα και αξιοπιστα ελαστικα! (οταν βαζω πετλας, χαιρομαι να τα ζυγοσταθμιζω! ειναι τοσο καλα ζυγισμενα απο το εργοστασιο, που μου
ζητανε πολυ μικρη προσθηκη βαριδιων)

gata_kontos
30/09/2013, 22:41
Εγώ προτείνω μισλέν. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απ' το 2002 που τα φοράω και θα συνεχίσω μέχρι να το πετάξω.

foler
30/09/2013, 22:42
εγω εβαλα τα κοντινεταλ κοντι 5 πριμιουμ και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

SHOOTER045
01/10/2013, 00:10
Ότι γλύτωσες το έδωσες για να σου τα περάσουν?
Επειδή την ψάχνω και εγώ τελευταία για λάστιχα,οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ,πλησιάζοντας τις τιμές των
Camskill , elastikaonline κλπ.
Χώρια που η τοποθέτηση κοστίζει,με αποτέλεσμα να κερδίζεις ελάχιστα και αν.

195-55-15 είναι όντως ακριβή διάσταση και γενικότερα οι μονές διαστάσεις προφίλ (55-45 κλπ)ειναι πάντα ακριβότερες.
Εγώ θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη 195-50-15.
Θα σου πρότεινα αυτό http://shop.karlis.gr/p.Elastiko-Dunlop-195-50-15-FASTRESPONSE-82H-Epivatiko-Elastiko.288676.html

Το είχα στο 106 και είναι εξαιρετικό λαστιχο,που και μετά την 3ετία κράταγε πολύ καλά.

δεν αλλαζω καθε μερα λαστιχα στα αυτοκινητα
ουτε καθε σεζον
εξαλου τα δικα μου-ειδικα για το μεγαλο-στοιχιζουν μια περιουσια στην ελλαδα
και οταν ειχα φερει τοτε για το ατος της γυναικας μου γλιτωσα 40 ευρο
20 εδωσα για τοποθετηση και 20 παντελονι
στο μεγαλο γλιτωσα 230 ευρο για τα ιδια λαστιχα που βρηκα εδω φθηνοτερα
και που σαι,αυτοι που ηξεραν στα 106(rallye)φοραγαν 195/45/15:smokin:

nic mor
01/10/2013, 00:21
Κανε αλλαγη σε 60αρι προφιλ και θα πεσει το κοστος σου 100 με 150€
Διαφορα στην κλιμακωση πολυ μικρη. Και εγω κοντινεταλ ειχα-φοβερο λαστιχο αλλα ακριβο και τωρα δουλευω τα ΜΙΣΕΛΕΝ ενερτζι-Ε με πολυ καλα αποτελεσματα


το αυτο;)
φορουσα και εγω ακριβως τα ιδια νουμερα στο κουτι,
το ειχα κανει καποτε στο 206,με 50 προφιλ ομως..
και απο 400 ευρω που θα εβαζα τα μισελεν ενερτζι,
εβαλα τα μισελεν πιλοτ σπορτ με 280 ευρω:D
παιξε λιγο με τα νουμερα και θα βρεις ακρη!!

και αν θες παρε και μια τιμη απο αυτον http://kyriazis-wheels.car.gr/contact/
μεχρι το 2005 που ειχα κουτι,ειχε μακραν τις καλυτερες τιμες,τωρα δεν ξερω τι παιζει.





εντιτ
και μια γνωμη για λαστιχα..
απο τη μανα του το 206 φορουσε κοντινενταλ (δεν θυμαμαι πιο μοντελο)
τα οποια τα ειχα ξεσκισει κυριολεκτικα!!!
3 χρονια 44000 χμ,δυο φορες εφερα τα μπρος πισω κοντεβαν να βγουν τα λινα,
δεν ειχε μεινει καθολου αυλακι..
και τα ριμαδια κρατουσαν σαν βεντουζα ακομα και στο βρεγμενο!!!!!
ειχα παθει την πλακα μου!!!

gregogti
01/10/2013, 00:28
βαλε τα barum και θα παθεις πλακα .αψογα

Bradipous
01/10/2013, 00:48
Τωρα που το θυμηθηκα πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για τα ΤΟΥΟ ομως η τιμη τους πρεπει να ειναι απαγορευτικη...

SHOOTER045
01/10/2013, 01:05
εξαρταται για τι αυτοκινητο μιλαμε
τα φοραγα καποτε στο ατος
υπερ ευχαριστημενος
μεσαια προς σκληρα-οπως τα περισοτερα ελαστικα της απω ανατολης

Red Rider
01/10/2013, 03:45
δεν αλλαζω καθε μερα λαστιχα στα αυτοκινητα
ουτε καθε σεζον
εξαλου τα δικα μου-ειδικα για το μεγαλο-στοιχιζουν μια περιουσια στην ελλαδα
και οταν ειχα φερει τοτε για το ατος της γυναικας μου γλιτωσα 40 ευρο
20 εδωσα για τοποθετηση και 20 παντελονι
στο μεγαλο γλιτωσα 230 ευρο για τα ιδια λαστιχα που βρηκα εδω φθηνοτερα
και που σαι,αυτοι που ηξεραν στα 106(rallye)φοραγαν 195/45/15:smokin:

Παλιά έπαιζε αυτό που λές,τώρα οι τιμές στην Αθήνα τουλάχιστον είναι λογικότατες.
Και για ένα 20άρικο δεν νομίζω πως αξίζει όλη την διαδικασία και τους κινδύνους που ενέχει η απρόσωπη αγορά.

Όπως είπα και παραπάνω,τώρα το Continental Sport Contact 5 σε διάσταση 225/40/18 το Camskill το δίνει 124€ χωρίς μεταφορικά και φυσικά χωρίς τοποθέτηση,και ο λαστιχας μου το δίνει 135€ με τοποθέτηση....

archi
01/10/2013, 08:37
βαλε τα barum και θα παθεις πλακα .αψογα
τα barum δεν είναι μαλακά?
για την Αθήνα που έχουμε γεμίσει λακκούβες δεν είναι προτιμότερα λίγο σκληρά ελαστικά ή όχι?
για τα BFgoodrich έχει κανείς άποψη?

georgemark
01/10/2013, 10:41
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις γνώμες σας ,
προσανατολίζομαι λοιπόν σε θυγατρική μεταξύ fulda -barum-petlas , όποιος έχει δοκιμάσει κάποιο από τις παραπάνω μάρκες και μπορεί ας μου γράψει 2 λόγια μήπως και καταλήξω σε κάποιο, αν και πιστεύω ότι με την οδήγηση που κάνω δεν θα έχω πρόβλημα με κανένα από τα παραπάνω.

Pan (dvs)
01/10/2013, 12:06
Εχω δοκιμασει παρα πολλες μαρκες.Συνηθως αλλαζω τουλαχιστον μια φορα τον χρονο.Τα τελαυταια χρονια επιμενω σε uniroyal.Eχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Σε βροχη,γλιτσα κλπ κανουνε καλη δουλεια.Παραλληλα μου δινουνε και εγγυηση ενος ετους η 40000χλμ.Την εχω χρησιμοποιησει 2 φορες.

gregogti
01/10/2013, 14:08
τα barum δεν είναι μαλακά?
για την Αθήνα που έχουμε γεμίσει λακκούβες δεν είναι προτιμότερα λίγο σκληρά ελαστικά ή όχι?
για τα BFgoodrich έχει κανείς άποψη?
τα barum πλεον ειναι continetal !!!!

SHOOTER045
01/10/2013, 14:35
Παλιά έπαιζε αυτό που λές,τώρα οι τιμές στην Αθήνα τουλάχιστον είναι λογικότατες.
Και για ένα 20άρικο δεν νομίζω πως αξίζει όλη την διαδικασία και τους κινδύνους που ενέχει η απρόσωπη αγορά.

Όπως είπα και παραπάνω,τώρα το Continental Sport Contact 5 σε διάσταση 225/40/18 το Camskill το δίνει 124€ χωρίς μεταφορικά και φυσικά χωρίς τοποθέτηση,και ο λαστιχας μου το δίνει 135€ με τοποθέτηση....
ειδικα αυτο δεν κανει για το οχημα μου
ουτε καποιο αλλο απο τα μαλακα και μετρια
μετρια προς σκληρο παιζω εγω στο κουτι μου
ειχα kumho,αλλα για αλλαγη θα παιξω αναμεσα σε bridgestone-falken-kumho-hankook-dunlop-avon και ισως συμπεριλαβω goodrich-vredestein

gata_kontos
01/10/2013, 15:12
να πω κι εγω σαν λαστιχας που ειμαι τη μαλακια μου (και λεω μαλακια γιατι ολοι οι πελατες νομιζουν οτι ξερουν τη δουλεια μας καλυτερα απο εμας)

απεφυγε τα μισελεν! παντελως ακαταλληλα για χρηση πολης, και σαπιζουν για πλακα! μπορει να εχουν εξαιρετικο πατημα, αλλα λογο υπερευαισθητων
πλαινων, ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα περισσοτερα ελαστικα, και συνεπως θα ειναι για πεταμα σε πολυ πιο συντομο διαστημα!

με τη χρηση που λες οτι κανεις, δεν χρειαζεται να βαλεις καποιο σουπερ ντουπερ ουαου επωνυμο ελαστικο, οποτε πας η σε θυγατρικο, η σε οικονομικη
λυση εκ τουρκιας! και προτεινω: fulda και sava (θυγατρικες της goodyear), matador (continental) και για ακομα πιο οικονομικα κοιτα τα petlas!

η petlas ειναι εταιρεια απο τουρκια, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ (μερικοι λαστιχαδες για να τα προωθησουν λενε οτι ειναι θυγατρικη καποιας μεγαλης εταιρειας) αλλα
κατασκευαζει αρκετα καλα και αξιοπιστα ελαστικα! (οταν βαζω πετλας, χαιρομαι να τα ζυγοσταθμιζω! ειναι τοσο καλα ζυγισμενα απο το εργοστασιο, που μου
ζητανε πολυ μικρη προσθηκη βαριδιων)
Υποννοείς με το σκωπτικό σου ύφος, ότι ο χρήστης-καταναλωτής δεν έχει δικαίωμα γνώμης και πρέπει να κουνάει την ουρά του σε ότι λέει ο έμπορος; Φίλε έχω ακούσει απίστευτες μαλακίες από κάθε είδους εμπόρους-πωλητές, μόνο και μόνο για να πουλήσουν, ή απλά επειδή είναι άσχετοι, οπότε please! :rolleyes:

nicksior
01/10/2013, 15:20
Για δες κι εδώ..

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

Red Rider
01/10/2013, 15:27
Υποννοείς με το σκωπτικό σου ύφος, ότι ο χρήστης-καταναλωτής δεν έχει δικαίωμα γνώμης και πρέπει να κουνάει την ουρά του σε ότι λέει ο έμπορος; Φίλε έχω ακούσει απίστευτες μαλακίες από κάθε είδους εμπόρους-πωλητές, μόνο και μόνο για να πουλήσουν, ή απλά επειδή είναι άσχετοι, οπότε please! :rolleyes:

Λάθος άτομο κακολογείς πάντως...

gata_kontos
01/10/2013, 17:30
Λάθος άτομο κακολογείς πάντως...

Δεν τον κακολόγησα φίλος. Απλά επεσήμανα ότι η λογική του ότι ο καταναλωτής δε δικαιούται να έχει γνώμη, είναι λάθος.

OldMan
01/10/2013, 17:50
Απλά επεσήμανα ότι η λογική του ότι ο καταναλωτής δε δικαιούται να έχει γνώμη, είναι λάθος.
Και όταν η γνώμη του καταναλωτή είναι λανθασμένη, υποχρεούται ο πωλητής να το επισημάνει ..??

Pan (dvs)
01/10/2013, 17:56
Δεν τον κακολόγησα φίλος. Απλά επεσήμανα ότι η λογική του ότι ο καταναλωτής δε δικαιούται να έχει γνώμη, είναι λάθος.

Και τον κακολογησες και λες παπαριες.Ξαναδιαβασε το δεν λεει τιποτε απο αυτα που λες.:beer:

OldMan
01/10/2013, 17:59
Και τον κακολογησες και λες παπαριες.
Ψυχραιμία, καλέ...

Pan (dvs)
01/10/2013, 18:01
Ψυχραιμία, καλέ...

Δικιο.

Nostradamus
01/10/2013, 18:06
Υποννοείς με το σκωπτικό σου ύφος, ότι ο χρήστης-καταναλωτής δεν έχει δικαίωμα γνώμης και πρέπει να κουνάει την ουρά του σε ότι λέει ο έμπορος; Φίλε έχω ακούσει απίστευτες μαλακίες από κάθε είδους εμπόρους-πωλητές, μόνο και μόνο για να πουλήσουν, ή απλά επειδή είναι άσχετοι, οπότε please! :rolleyes:

Χαλάρωσε... Το να δηλώνει κάποιος την ιδιότητα του και να αναλαμβάνει το ρίσκο με ότι αυτό συνεπάγεται είναι τουλάχιστον στοιχείο επαγγελματικής συμπεριφοράς.

gata_kontos
01/10/2013, 18:38
Και όταν η γνώμη του καταναλωτή είναι λανθασμένη, υποχρεούται ο πωλητής να το επισημάνει ..??
Φυσικά! Αλλά δε σημαίνει ότι οι γνώμες όλων μας είναι μαλακίες, όσο διπλωματικά κι αν το έθεσε, ακόμη κι αν αυτές είναι λάθος. Ειδικά ο επαγγελματίας, χρειάζεται και λίγη διπλωματία. Δε συμφωνείς;

gata_kontos
01/10/2013, 18:39
Και τον κακολογησες και λες παπαριες.Ξαναδιαβασε το δεν λεει τιποτε απο αυτα που λες.:beer:

300379

gata_kontos
01/10/2013, 19:54
Χαλάρωσε... Το να δηλώνει κάποιος την ιδιότητα του και να αναλαμβάνει το ρίσκο με ότι αυτό συνεπάγεται είναι τουλάχιστον στοιχείο επαγγελματικής συμπεριφοράς.
Δε διαφωνώ. Και είμαι πολύ χαλαρός! Ο πρόλογος με ξένισε.

mikes
01/10/2013, 21:38
Υποννοείς με το σκωπτικό σου ύφος, ότι ο χρήστης-καταναλωτής δεν έχει δικαίωμα γνώμης και πρέπει να κουνάει την ουρά του σε ότι λέει ο έμπορος; Φίλε έχω ακούσει απίστευτες μαλακίες από κάθε είδους εμπόρους-πωλητές, μόνο και μόνο για να πουλήσουν, ή απλά επειδή είναι άσχετοι, οπότε please! :rolleyes:
σε κατι που δεν ξερει ο πελατης φιλε, τοτε ΔΕΝ δικαιουται να εχει γνωμη! ο ξερολας πελατης ειναι αυτος που σηνηθως οι εμποροι του πιανουν για τα καλα τον κωλο, και αυτος νομιζει οτι εκανε την πιο εξυπνη αγορα!

οταν ερχεσαι λοιπον εσυ στο μαγαζι που δουλευω, χωρις να γνωριζεις την αγορα των ελαστικων, και μου λες οτι το μισελεν ειναι το καλυτερο λαστιχο, (ενω πλεον εχει καταντησει να ειναι η μεγαλυτερη πατατα) χωρις να εχεις δοκιμασει αλλη μαρκα, με δουλευεις οτι βρηκες το λαστιχο που ζητας σε αλλο μαγαζι (και μου λες κι'ολας σε ποιο) 100 ευρω κατω απο την τιμη που σου εδωσα εγω, ενω εγω ΞΕΡΩ τι λαστιχα εχει το μαγαζι που αναφερεις και τι τιμες πουλαει, μου τη λες κι αποπανω οτι εχω κερδος απο 80-120% στην 4αδα ενω το κερδος μας ανα 4αδα ειναι απο 20 ευρω στα μικρα νουμερα εως 80 στα μεγαλα πανακριβα και φυσικα δυσκολα στη τοποθετηση νουμερα, και μου κανεις κιολας και υποδειξεις πως θα κανω τη δουλεια μου, τοτε φιλε σορυ αλλα ειναι 100% ΛΑΘΟΣ!!

εχω ακουσει τα απιστευτα απο ξερολες πελατες! ενας μια φορα μας εκανε ολοκληρη μανουρα για κατι μισελεν οτι και καλα ειναι μαϊμου, και τον κοροϊδεψαμε, γιατι δεν ειχαν πανω τους κοκκινη βουλα, και ηταν κατασκευασμενα στην τουρκια

το πιο συχνο κολλημα των ξερολων πελατων ειναι η χωρα κατασκευης και η ημερομηνια! λοιπον να σου πω κατι? το επωνυμο λαστιχο, καθως και οποιοδηποτε αλλο εχει παρει εγκριση και πιστοποιηση της E.R.T.R.O. (δλδ υπερκαλυτει τις προδιαγραφες) για να πωλειται στην ευρωπη, δεν εχει σημασια σε ποια χωρα εχει κατασκευαστει (εκτως απο καποια αμιγως κινεζικα βεβαια)
για παραδειγα ενα πιρελι Ρ1 κατασκευασμενο στην ιταλια δεν εχει καμια απολυτως διαφορα απο ιδιας διαστασης πιρελλι Ρ1 κατασκευασμενο στη τουρκια! ειναι σαν τα εβερεστ ενα πραμα, ειτε στη δραπετσωνα πας, ειτε στο ψυχικο, την ιδια τυροπιτα θα φας!

οσο για την ημερομηνια δεν λεω τιποτα, το αφηνω να το ψαξεις μονος σου και θα εκπλαγεις απο αυτα που θα διαβασεις!

ο χρηστης-καταναλωτης λοιπον ΕΧΕΙ δικαιωμα γνωμης, οταν ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ! αλλιως, κανει την παπια!
προς θεου δλδ, κανουμε μια δουλεια η οποια ειναι το Α και το Ω της ασφαλειας σας! ειναι η επαφη του αυτοκινη του με τον δρομο! ΔΕΝ θελουμε να σας σκοτωσουμε για να κονομησουμε! ΔΕΝ θελουμε να καταληξουμε φυλακη για να βγαλουμε 30 ευρω παραπανω! συνελθετε επιτελους και σταματηστε να μας αντιμετωπιζετε σαν απατεωνες!

φυσικα εννοειται οτι επιδη σε καποια σημεια ειμαι λιγακι επιθετικος, η επιθεση ΔΕΝ παει προσωπικα σε σενα, προς θεου! αλλωστε δε γνωριζομαστε οποτε δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε, αλλα κι εμενα και του εργοδοτη μου, μας σηκωνονται οι τριχες με αυτα που ακουμε καθε φορα! και καλα, εγω γελαω! αν ηταν ομως το μαγαζι δικο μου, θα εκανα χαρακιρι! :beer:

AUFGEBRACHT
01/10/2013, 21:47
Εγώ θα ρωτήσω αύριο για λάστιχα για το Xsara γιατί δε θυμάμαι προφίλ λόγω ζάντας ΟΖ του προηγούμενου ιδιοκτήτη... Πάντως κάτι Nokian φινλανδικά που του είχα βάλει πριν κάτι χρόνια μια χαρά οικονομικό και τίμιο λαστιχάκι ήταν.

mikes
01/10/2013, 21:57
Εγώ θα ρωτήσω αύριο για λάστιχα για το Xsara γιατί δε θυμάμαι προφίλ λόγω ζάντας ΟΖ του προηγούμενου ιδιοκτήτη... Πάντως κάτι Nokian φινλανδικά που του είχα βάλει πριν κάτι χρόνια μια χαρά οικονομικό και τίμιο λαστιχάκι ήταν.

ξαρα ε? υπολογιζε:
14αρα ζαντα => 185/65-14 (απο 220 τα φθηνα ευρωπαικα θυγατρικα εως 280 τα ακριβοτερα επωνυμα)

15αρα ζαντα => 195/50-15 (απο 250 εως 300)
ή 195/55-15 (τιμες βλεπε αρχικο ποστ)

16αρα ζαντα => 195/45-16 ή 205/45-16, απο 350 εως και 450 αναλογα νουμερο και ποιοτητα!

οι τιμες ειναι κατα προσεγγιση συμφωνα με το που κινειται η αγορα,

gata_kontos
01/10/2013, 22:03
σε κατι που δεν ξερει ο πελατης φιλε, τοτε ΔΕΝ δικαιουται να εχει γνωμη! ο ξερολας πελατης ειναι αυτος που σηνηθως οι εμποροι του πιανουν για τα καλα τον κωλο, και αυτος νομιζει οτι εκανε την πιο εξυπνη αγορα!

οταν ερχεσαι λοιπον εσυ στο μαγαζι που δουλευω, χωρις να γνωριζεις την αγορα των ελαστικων, και μου λες οτι το μισελεν ειναι το καλυτερο λαστιχο, (ενω πλεον εχει καταντησει να ειναι η μεγαλυτερη πατατα) χωρις να εχεις δοκιμασει αλλη μαρκα, με δουλευεις οτι βρηκες το λαστιχο που ζητας σε αλλο μαγαζι (και μου λες κι'ολας σε ποιο) 100 ευρω κατω απο την τιμη που σου εδωσα εγω, ενω εγω ΞΕΡΩ τι λαστιχα εχει το μαγαζι που αναφερεις και τι τιμες πουλαει, μου τη λες κι αποπανω οτι εχω κερδος απο 80-120% στην 4αδα ενω το κερδος μας ανα 4αδα ειναι απο 20 ευρω στα μικρα νουμερα εως 80 στα μεγαλα πανακριβα και φυσικα δυσκολα στη τοποθετηση νουμερα, και μου κανεις κιολας και υποδειξεις πως θα κανω τη δουλεια μου, τοτε φιλε σορυ αλλα ειναι 100% ΛΑΘΟΣ!!

εχω ακουσει τα απιστευτα απο ξερολες πελατες! ενας μια φορα μας εκανε ολοκληρη μανουρα για κατι μισελεν οτι και καλα ειναι μαϊμου, και τον κοροϊδεψαμε, γιατι δεν ειχαν πανω τους κοκκινη βουλα, και ηταν κατασκευασμενα στην τουρκια

το πιο συχνο κολλημα των ξερολων πελατων ειναι η χωρα κατασκευης και η ημερομηνια! λοιπον να σου πω κατι? το επωνυμο λαστιχο, καθως και οποιοδηποτε αλλο εχει παρει εγκριση και πιστοποιηση της E.R.T.R.O. (δλδ υπερκαλυτει τις προδιαγραφες) για να πωλειται στην ευρωπη, δεν εχει σημασια σε ποια χωρα εχει κατασκευαστει (εκτως απο καποια αμιγως κινεζικα βεβαια)
για παραδειγα ενα πιρελι Ρ1 κατασκευασμενο στην ιταλια δεν εχει καμια απολυτως διαφορα απο ιδιας διαστασης πιρελλι Ρ1 κατασκευασμενο στη τουρκια! ειναι σαν τα εβερεστ ενα πραμα, ειτε στη δραπετσωνα πας, ειτε στο ψυχικο, την ιδια τυροπιτα θα φας!

οσο για την ημερομηνια δεν λεω τιποτα, το αφηνω να το ψαξεις μονος σου και θα εκπλαγεις απο αυτα που θα διαβασεις!

αλλα αν θεωρεις τον εαυτο σου γατα, οπως λεει το νικ σου, ολα αυτα θα επρεπε ηδη να τα ξερεις!

ο χρηστης-καταναλωτης λοιπον ΕΧΕΙ δικαιωμα γνωμης, οταν ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ! αλλιως, κανει την παπια!
προς θεου δλδ, κανουμε μια δουλεια η οποια ειναι το Α και το Ω της ασφαλειας σας! ειναι η επαφη του αυτοκινη του με τον δρομο! ΔΕΝ θελουμε να σας σκοτωσουμε για να κονομησουμε! ΔΕΝ θελουμε να καταληξουμε φυλακη για να βγαλουμε 30 ευρω παραπανω! συνελθετε επιτελους και σταματηστε να μας αντιμετωπιζετε σαν απατεωνες!
Συγγνώμη αλλά όλα αυτά τα συμπέρανες για μένα από την παρατήρησή μου για το αγενές υποννοούμενο με το οποίο ξεκίνησες το μήνυμά σου; Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω καλύτερα ή περισσότερα από εσένα, ούτε ότι συμπεριλαμβάνεσαι στους άσχετους που ανέφερα στο μήνυμά μου. Ούτε εννοούσα μόνο τους λαστιχάδες όταν είπα ότι έχω ακούσει μαλακίες, αλλά κάθε είδους επαγγελματίες-ξερόλες.
Ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα γνώμης, όσο λάθος κι αν είναι αυτή. Πάντα στην κρίση μας υπάρχει υποκειμενικότητα, όσο σχετικοί κι αν νομίζουμε ότι είμαστε. Η μισλέν είναι παγκοσμίως καταξιωμένη εταιρεία και κανένας λαστιχάς, όσο κι αν χτυπιέται, δεν πρόκειται να μου αλλάξει την πεποίθηση ότι αν τα λάστιχα της μισλέν ήταν για πέταμα, θα την ανέφεραν όλοι σαν παράδειγμα προς αποφυγή! Αν ήταν τόσο μπαζολάστιχα, τοτε δε θα τα εισήγαγε κανένας. Δε θα ήταν μια γνωστή εταιρεία. Δε λέω ότι είναι η καλύτερη εταιρεία γιατί δεν το ξέρω, αλλά επέτρεψε μου να έχω αμφιβολία αν το ξέρεις κι εσύ.
Το nick μου δεν το επέλεξα σκεπτόμενος "χμμ... τόσα που ξέρω για τα λάστιχα, αφού μπαίνω σε μοτοσυκλετιστικό forum, λάστιχα, μοτοσυκλέτες... οι μοτοσυκλέτες φοράνε λάστιχα, άρα είμαι σχετικός, άρα γάτα". Δεν το έβαλα καν επειδή θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο, μεγαλοφυία ή πυρηνικό αντιδραστήρα εξυπνάδας. Έτσι με έπιασε η μαλακία και το επέλεξα. Όσο γάτα είμαι, άλλο τόσο είμαι και κοντός. 1,85 είμαι.

AUFGEBRACHT
01/10/2013, 22:18
15αρα ζαντα => 195/50-15 (απο 250 εως 300) ή 195/55-15 (τιμες βλεπε αρχικο ποστ)

Χμμμ, αυτό το 195/50-15 κάτι μου λέει, νομίζω αυτό είναι το προφίλ. Κάποια πρόταση σε μάρκα τώρα; (έχω αποκλείσει τα Bridgestone, κάποιος μου πρότεινε τα Kleber αν δεν κάνω λάθος, αυτά δεν είναι κάτι σαν michelin στο ισπανικό τους;)

mikes
01/10/2013, 22:35
Συγγνώμη αλλά όλα αυτά τα συμπέρανες για μένα από την παρατήρησή μου για το αγενές υποννοούμενο με το οποίο ξεκίνησες το μήνυμά σου; Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω καλύτερα ή περισσότερα από εσένα, ούτε ότι συμπεριλαμβάνεσαι στους άσχετους που ανέφερα στο μήνυμά μου. Ούτε εννοούσα μόνο τους λαστιχάδες όταν είπα ότι έχω ακούσει μαλακίες, αλλά κάθε είδους επαγγελματίες-ξερόλες.
Ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα γνώμης, όσο λάθος κι αν είναι αυτή. Πάντα στην κρίση μας υπάρχει υποκειμενικότητα, όσο σχετικοί κι αν νομίζουμε ότι είμαστε. Η μισλέν είναι παγκοσμίως καταξιωμένη εταιρεία και κανένας λαστιχάς, όσο κι αν χτυπιέται, δεν πρόκειται να μου αλλάξει την πεποίθηση ότι αν τα λάστιχα της μισλέν ήταν για πέταμα, θα την ανέφεραν όλοι σαν παράδειγμα προς αποφυγή! Αν ήταν τόσο μπαζολάστιχα, τοτε δε θα τα εισήγαγε κανένας. Δε θα ήταν μια γνωστή εταιρεία. Δε λέω ότι είναι η καλύτερη εταιρεία γιατί δεν το ξέρω, αλλά επέτρεψε μου να έχω αμφιβολία αν το ξέρεις κι εσύ.
Το nick μου δεν το επέλεξα σκεπτόμενος "χμμ... τόσα που ξέρω για τα λάστιχα, αφού μπαίνω σε μοτοσυκλετιστικό forum, λάστιχα, μοτοσυκλέτες... οι μοτοσυκλέτες φοράνε λάστιχα, άρα είμαι σχετικός, άρα γάτα". Δεν το έβαλα καν επειδή θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο, μεγαλοφυία ή πυρηνικό αντιδραστήρα εξυπνάδας. Έτσι με έπιασε η μαλακία και το επέλεξα. Όσο γάτα είμαι, άλλο τόσο είμαι και κοντός. 1,85 είμαι.

ναι οφειλω να πω οτι αυτο που εγραψα για το νικ σου ηταν κομματακι χοντραδα αν και δεν εννοουσα περι των γνωσεων για τα λαστιχα, αλλα περι της νοοτροπιας πελατη-εμπορου, και γι αυτο αν δεις εκανα εντιτ και το διορθωσα! :wave2: σου ζητω συγνωμη, και οπως ξαναεγραψα στο εντιτ δεν ηταν προσωπικη επιθεση, αλλα μου εδωσεις την αφορμη να το βγαλω απο μεσα μου ασχετα αν χρησιμοποιησα δευτερο ενικο!

δεν ειπα οτι η μισελεν δεν ειναι καταξιωμενη εταιρεια! εσενα μπορει να σου αρεσουν! αλλα την τελευταια 5ετια ρε φιλε εχεις δοκιμασει αλλο λαστιχο? για μενα τα μισελεν ειναι εντελως αχρηστα για την ελλαδα! οσα χρονια δουλευω λαστιχας, ποτε μου δεν τα χωνεψα! μια φορα ετσι για το γαμωτο ειχα βαλει κατι pilot exalto και μολις περασε ενας χρονος το σκυλομετανιωσα!

τωρα εχω κατι toyo που τα εβαλα περισυ τετοιο καιρο και τα ειχε βγαλει προσφορα η αντιπροσωπεια γιατι ηταν παλιο dot (4310) και ειναι βεντουζες! και τα πιο κορυφαια που εχω βαλει ειναι τα pirelli p zero nero!
οποτε εχοντας δοκιμασει καμποσες μαρκες, μπορω να εχω γνωμη για το τι ειναι τα μισελεν σε σχεση με τα αλλα!
αν επι 11 χρονια δεν εχεις βαλει καμια αλλη μαρκα ελαστικων στο αμαξι σου, μη σκιζεις τα ρουχα σου λοιπον οτι ειναι τα καλυτερα τα μισελεν! καποτε ηταν κορυφαια εταιρεια, τωρα κινειται στο μεσο ορο! αλλα για τους ελληνικους δρομους και την ελληνικη νοοτροπια δεεεν... ωστοσο τα μοτολαστιχα τους ειναι απο τα καλυτερα!

επισης να σε ενημερωσω οτι εγω δεν εχω δικο μου μαγαζι, υπαλληλος δουλευω, οποτε το βλεπω λιγο πιο αντικειμενικα το θεμα! δεν τα παιρνω απο καμια εταιρεια, και συνεπως δεν εχω καποιο συμφερον να υποστηριξω καποια συγκεκριμενη εναντι καποιας αλλης!

τελος για να στο κανω και πιο λιανα: σανπελατης δεν μπορεις να επιμενες σε μια γνωμη, οταν σου εξηγω με επιχειρηματα και τεκμιρια οτι εχεις λαθος, μονο και μονο γιατι ετσι σου ειπε ο μπατζανακης του κουμπαρου του ξαδερφου σου, που ξερει γιατι ασχολειται με αυτα επειδη καθε μηνα αγοραζει τους 4 τροχους, και επειδη ετσι θεωρεις οτι σε συμφερει! αυτο το πραγμα ειναι σαν να με ακυρωνεις σαν τεχνικο! (οχι εσυ ειπαμε, γενικα μιλαω) αν ερθεις μια μερα στο μαγαζι και ακουσεις κι εσυ τι παπαριες ακουμε καθε φορα, θα με καταλαβεις τι θελω να πω!

mikes
01/10/2013, 22:37
Χμμμ, αυτό το 195/50-15 κάτι μου λέει, νομίζω αυτό είναι το προφίλ. Κάποια πρόταση σε μάρκα τώρα; (έχω αποκλείσει τα Bridgestone, κάποιος μου πρότεινε τα Kleber αν δεν κάνω λάθος, αυτά δεν είναι κάτι σαν michelin στο ισπανικό τους;)

και η κλεμπερ γαλλικη ειναι θυγατρικη της μισελεν! καλα λαστιχακια!! και σε καλες τιμες1

AUFGEBRACHT
01/10/2013, 22:44
ωστοσο τα μοτολαστιχα τους ειναι απο τα καλυτερα!

Κάπου το είχα γράψει παλιά εδώ και αφορούσε τα michelin τα anakee, μοτολαστιχάς και authorised dealer ή κάτι τέτοιο όταν τον ρώτησα για τα συγκεκριμένα μου είπε ότι τα θεωρεί επικίνδυνα λάστιχα και τα φέρνει μόνο αν ο πελάτης επιμένει τόσο πολύ. Ο λόγος, αστοχία υλικού σε καινούριο λάστιχο που παραλίγο να καταλήξει με τραγικές συνέπειες, από τότε τα σταμάτησε τα anakee...

Bradipous
01/10/2013, 22:45
Μικε,
για πες και κανενα λαστιχακι για κορολλα 185/60-15 αν εχεις την καλοσυνη :)

Χρηση κυριως εκτος πολης και πολλα χλμ.

AUFGEBRACHT
01/10/2013, 22:45
και η κλεμπερ γαλλικη ειναι θυγατρικη της μισελεν! καλα λαστιχακια!! και σε καλες τιμες1

Νόμιζα ήταν ισπανική...ευχαριστώ :wave2:

mikes
01/10/2013, 22:52
Μικε,
για πες και κανενα λαστιχακι για κορολλα 185/60-15 αν εχεις την καλοσυνη :)

Χρηση κυριως εκτος πολης και πολλα χλμ. yokohama c-drive2!
μηπως ειναι 195 και οχι 185? 185 φοραει το προτελευταιο γιαρις! η τελευταιες κορολες (120 η αλλιως 4ΖΖ) φοραγαν 195/60-15

gata_kontos
01/10/2013, 22:55
ναι οφειλω να πω οτι αυτο που εγραψα για το νικ σου ηταν κομματακι χοντραδα αν και δεν εννοουσα περι των γνωσεων για τα λαστιχα, αλλα περι της νοοτροπιας πελατη-εμπορου, και γι αυτο αν δεις εκανα εντιτ και το διορθωσα! :wave2: σου ζητω συγνωμη, και οπως ξαναεγραψα στο εντιτ δεν ηταν προσωπικη επιθεση, αλλα μου εδωσεις την αφορμη να το βγαλω απο μεσα μου ασχετα αν χρησιμοποιησα δευτερο ενικο!

δεν ειπα οτι η μισελεν δεν ειναι καταξιωμενη εταιρεια! εσενα μπορει να σου αρεσουν! αλλα την τελευταια 5ετια ρε φιλε εχεις δοκιμασει αλλο λαστιχο? για μενα τα μισελεν ειναι εντελως αχρηστα για την ελλαδα! οσα χρονια δουλευω λαστιχας, ποτε μου δεν τα χωνεψα! μια φορα ετσι για το γαμωτο ειχα βαλει κατι pilot exalto και μολις περασε ενας χρονος το σκυλομετανιωσα!

τωρα εχω κατι toyo που τα εβαλα περισυ τετοιο καιρο και τα ειχε βγαλει προσφορα η αντιπροσωπεια γιατι ηταν παλιο dot (4310) και ειναι βεντουζες! και τα πιο κορυφαια που εχω βαλει ειναι τα pirelli p zero nero!
οποτε εχοντας δοκιμασει καμποσες μαρκες, μπορω να εχω γνωμη για το τι ειναι τα μισελεν σε σχεση με τα αλλα!
αν επι 11 χρονια δεν εχεις βαλει καμια αλλη μαρκα ελαστικων στο αμαξι σου, μη σκιζεις τα ρουχα σου λοιπον οτι ειναι τα καλυτερα τα μισελεν! καποτε ηταν κορυφαια εταιρεια, τωρα κινειται στο μεσο ορο! αλλα για τους ελληνικους δρομους και την ελληνικη νοοτροπια δεεεν... ωστοσο τα μοτολαστιχα τους ειναι απο τα καλυτερα!

επισης να σε ενημερωσω οτι εγω δεν εχω δικο μου μαγαζι, υπαλληλος δουλευω, οποτε το βλεπω λιγο πιο αντικειμενικα το θεμα! δεν τα παιρνω απο καμια εταιρεια, και συνεπως δεν εχω καποιο συμφερον να υποστηριξω καποια συγκεκριμενη εναντι καποιας αλλης!

τελος για να στο κανω και πιο λιανα: σανπελατης δεν μπορεις να επιμενες σε μια γνωμη, οταν σου εξηγω με επιχειρηματα και τεκμιρια οτι εχεις λαθος, μονο και μονο γιατι ετσι σου ειπε ο μπατζανακης του κουμπαρου του ξαδερφου σου, που ξερει γιατι ασχολειται με αυτα επειδη καθε μηνα αγοραζει τους 4 τροχους, και επειδη ετσι θεωρεις οτι σε συμφερει! αυτο το πραγμα ειναι σαν να με ακυρωνεις σαν τεχνικο! (οχι εσυ ειπαμε, γενικα μιλαω) αν ερθεις μια μερα στο μαγαζι και ακουσεις κι εσυ τι παπαριες ακουμε καθε φορα, θα με καταλαβεις τι θελω να πω!
:beer: Την επόμενη φορά θα σε εμπιστευτώ. Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο από τότε που έχω αυτοκίνητο, οπότε σίγουρα έχει πολλή μεγαλύτερη βαρύτητα ο λόγος σου.

mikes
01/10/2013, 22:58
Κάπου το είχα γράψει παλιά εδώ και αφορούσε τα michelin τα anakee, μοτολαστιχάς και authorised dealer ή κάτι τέτοιο όταν τον ρώτησα για τα συγκεκριμένα μου είπε ότι τα θεωρεί επικίνδυνα λάστιχα και τα φέρνει μόνο αν ο πελάτης επιμένει τόσο πολύ. Ο λόγος, αστοχία υλικού σε καινούριο λάστιχο που παραλίγο να καταλήξει με τραγικές συνέπειες, από τότε τα σταμάτησε τα anakee... εε ενταξει μπορει να ετυχε σε καποια παρτιδα η σε καποιο μεμονομενο κοματι! δε σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα λαστιχα γενικως! σε ολα μπορει να συμβει κατι τετοιο! εγω και τα pilot road 2, που φοραγα στην ΤεΤα, και τα sporty στο ybr250 και στο kymco, και τα Μ45 στο παπι μια χαρα μου βγηκαν παντως
και πελατες μου που φορεσαν σκουτεραδικα η και τα ανακε, ευχαριστημενοι ειναι!

βεβαια για να πω και του στραβου το δικιο, στο ybr τα μετζελερ που εχω τωρα, ειναι κλασεις ανωτερα! αλλα μολις τα βγαλω θα βαλω το νεο μοντελο της μισελεν (pilot street) ετσι για δοκιμη!

Bradipous
01/10/2013, 23:00
yokohama c-drive2!
μηπως ειναι 195 και οχι 185? 185 φοραει το προτελευταιο γιαρις! η τελευταιες κορολες (120 η αλλιως 4ΖΖ) φοραγαν 195/60-15

Ναι παιζει να ειναι 195...

Ειχα υποψην ντανλοπ, φουλντα και κοντινενταλ, θα το δω και το γιοκοχαμα.. θενκιου

εχει επανω τα φουλντα 4 χρονια τωρα αλλα πλεον δεν πανε αλλο...

mikes
01/10/2013, 23:09
:beer: Την επόμενη φορά θα σε εμπιστευτώ. Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο από τότε που έχω αυτοκίνητο, οπότε σίγουρα έχει πολλή μεγαλύτερη βαρύτητα ο λόγος σου. :beer:
δεν ειναι αναγκη να εμπιστευτεις εμενα! εγω απλα μια γνωμη θα σου πω βασισμενη στη εμπειρια μου, περα απο εκει, εσυ μετα θα βαλεις κατω τις προσφορες και τις προτασεις που θα εχεις, και θα επιλεξεις τη πιο συμφερουσα για σενα λυση! αλλωστε τα λεφτα σου δινεις! το κακο ειναι οτι οι πιο πολλοι λαστιχαδες θαβουν καποια λαστιχα και εκθειαζουν καποια αλλα επειδη εχουν περισσοτερο κερδος! αυτο μη το λαβεις υπ'οψιν σου οταν θα φερεις βολτα τα λαστιχαδικα! απλα παιρνε γνωμες, και στο τελος "ζυγισε" ποιος μαστορας θεωρεις οτι σου μιλισε με πιο πολυ ειλικρινεια

mikes
01/10/2013, 23:11
Ναι παιζει να ειναι 195...

Ειχα υποψην ντανλοπ, φουλντα και κοντινενταλ, θα το δω και το γιοκοχαμα.. θενκιου

εχει επανω τα φουλντα 4 χρονια τωρα αλλα πλεον δεν πανε αλλο... οτι και να βαλεις σε ποιοτητα και συμπεριφορα ειναι τα ιδια! απλα καποια ειναι πιο ευαισθητα (μισελεν, κοντινεταλ) και δεν εχουν τη διαρκεια που εχουν αλλα! το γιοκοχαμα που σου προτεινω ειναι αποδεδιγμενος χιλιομετροφαγος (σε ταξι εδωσε 150000 χλμ)

gregogti
02/10/2013, 00:06
εγω τα yokohama τα λεω γιοκογλυστρα παντως.βεβαια για χρηση εκτος πολης ειναι μια χαρα αλλα για την πολη ειναι απαραδεκτα

SHOOTER045
02/10/2013, 01:01
Κάπου το είχα γράψει παλιά εδώ και αφορούσε τα michelin τα anakee, μοτολαστιχάς και authorised dealer ή κάτι τέτοιο όταν τον ρώτησα για τα συγκεκριμένα μου είπε ότι τα θεωρεί επικίνδυνα λάστιχα και τα φέρνει μόνο αν ο πελάτης επιμένει τόσο πολύ. Ο λόγος, αστοχία υλικού σε καινούριο λάστιχο που παραλίγο να καταλήξει με τραγικές συνέπειες, από τότε τα σταμάτησε τα anakee...

τα anakee 2 που φορεσαμε πριν 2.000 χλμ στα υπηρεσιακα
εμφανισαν και τα δυο πισω λαστιχα στην αριστερη πλευρα κατα μηκος ολου του πελματος χαρακια-ρωγμη η οποια δειχνει επιαφανειακη αλλα οσο τρωγονται τοσο ποιο φαρδια γινεται.σε φιλο λαστιχα που τα δειξαμε ειπε κατι για λαθος καλουπιου
να με πληρωναν δεν τα εβαζα σε ιχ μηχανακι
δυστηχως ο εμπορος προμηθευτης εκανε τρελη προσφορα και πηρε τον διαγωνισμο
και μας τα φορεσε
περαστικα μας

toyar
02/10/2013, 05:45
σε κατι που δεν ξερει ο πελατης φιλε, τοτε ΔΕΝ δικαιουται να εχει γνωμη! ο ξερολας πελατης ειναι αυτος που σηνηθως οι εμποροι του πιανουν για τα καλα τον κωλο, και αυτος νομιζει οτι εκανε την πιο εξυπνη αγορα!

οταν ερχεσαι λοιπον εσυ στο μαγαζι που δουλευω, χωρις να γνωριζεις την αγορα των ελαστικων, και μου λες οτι το μισελεν ειναι το καλυτερο λαστιχο, (ενω πλεον εχει καταντησει να ειναι η μεγαλυτερη πατατα) χωρις να εχεις δοκιμασει αλλη μαρκα, με δουλευεις οτι βρηκες το λαστιχο που ζητας σε αλλο μαγαζι (και μου λες κι'ολας σε ποιο) 100 ευρω κατω απο την τιμη που σου εδωσα εγω, ενω εγω ΞΕΡΩ τι λαστιχα εχει το μαγαζι που αναφερεις και τι τιμες πουλαει, μου τη λες κι αποπανω οτι εχω κερδος απο 80-120% στην 4αδα ενω το κερδος μας ανα 4αδα ειναι απο 20 ευρω στα μικρα νουμερα εως 80 στα μεγαλα πανακριβα και φυσικα δυσκολα στη τοποθετηση νουμερα, και μου κανεις κιολας και υποδειξεις πως θα κανω τη δουλεια μου, τοτε φιλε σορυ αλλα ειναι 100% ΛΑΘΟΣ!!

εχω ακουσει τα απιστευτα απο ξερολες πελατες! ενας μια φορα μας εκανε ολοκληρη μανουρα για κατι μισελεν οτι και καλα ειναι μαϊμου, και τον κοροϊδεψαμε, γιατι δεν ειχαν πανω τους κοκκινη βουλα, και ηταν κατασκευασμενα στην τουρκια

το πιο συχνο κολλημα των ξερολων πελατων ειναι η χωρα κατασκευης και η ημερομηνια! λοιπον να σου πω κατι? το επωνυμο λαστιχο, καθως και οποιοδηποτε αλλο εχει παρει εγκριση και πιστοποιηση της E.R.T.R.O. (δλδ υπερκαλυτει τις προδιαγραφες) για να πωλειται στην ευρωπη, δεν εχει σημασια σε ποια χωρα εχει κατασκευαστει (εκτως απο καποια αμιγως κινεζικα βεβαια)
για παραδειγα ενα πιρελι Ρ1 κατασκευασμενο στην ιταλια δεν εχει καμια απολυτως διαφορα απο ιδιας διαστασης πιρελλι Ρ1 κατασκευασμενο στη τουρκια! ειναι σαν τα εβερεστ ενα πραμα, ειτε στη δραπετσωνα πας, ειτε στο ψυχικο, την ιδια τυροπιτα θα φας!

οσο για την ημερομηνια δεν λεω τιποτα, το αφηνω να το ψαξεις μονος σου και θα εκπλαγεις απο αυτα που θα διαβασεις!

ο χρηστης-καταναλωτης λοιπον ΕΧΕΙ δικαιωμα γνωμης, οταν ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ! αλλιως, κανει την παπια!
προς θεου δλδ, κανουμε μια δουλεια η οποια ειναι το Α και το Ω της ασφαλειας σας! ειναι η επαφη του αυτοκινη του με τον δρομο! ΔΕΝ θελουμε να σας σκοτωσουμε για να κονομησουμε! ΔΕΝ θελουμε να καταληξουμε φυλακη για να βγαλουμε 30 ευρω παραπανω! συνελθετε επιτελους και σταματηστε να μας αντιμετωπιζετε σαν απατεωνες!

φυσικα εννοειται οτι επιδη σε καποια σημεια ειμαι λιγακι επιθετικος, η επιθεση ΔΕΝ παει προσωπικα σε σενα, προς θεου! αλλωστε δε γνωριζομαστε οποτε δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε, αλλα κι εμενα και του εργοδοτη μου, μας σηκωνονται οι τριχες με αυτα που ακουμε καθε φορα! και καλα, εγω γελαω! αν ηταν ομως το μαγαζι δικο μου, θα εκανα χαρακιρι! :beer:

εγω λοιπον ως ξερολας και γκρινιαρης παω να αλλαξω λαστιχα
ο πρωτος λαστιχας μου φερνει ενα σετ αποτελουμενο απο 3 λαστιχα 15 ημερων και ενα 8 μηνων, καταλαβα τη διαφορα απο το διαφορετικο χρωμα που ειχαν και οταν το επεσημανα με εβγαλε τρελο, φυσικα εφυγα.........
στον επομενο ολα καλα αλλα οταν μετα απο καιρο πηγα να βγαλω τροχους ανακαλυψα ολα τα μπουλονια-μπουζονια καταπονημενα απο το σφιξιμο και ενα ζευγαρι κλωτσημενο
πηγα στο μαγαζι το παραδεχτηκε και ακομα περιμενω να με παρει τφ να μου αλλαξει τα κλωτσημενα (τα αλλαξα μονος μου)
για τον πελατη ο σεβασμος εχει πιο πολυ σημασια απο 10 ευρω διαφορα στην τιμη

mikes
02/10/2013, 06:53
εγω τα yokohama τα λεω γιοκογλυστρα παντως.βεβαια για χρηση εκτος πολης ειναι μια χαρα αλλα για την πολη ειναι απαραδεκτα

ποτε τα φορεσες? ποιο μοντελο? ησουν τακτικος στη συντηρηση τους? ηταν καταλληλα για τις απαιτησεις σου? η ακομα και το αυτοκινητο ειναι καταλληλο για τις απαιτησεις σου?
γιατι ας πουμε αν εχεις ατος και προσπαθεις να το οδηγησεις σαν να ειναι πορσε, τοτε δεν θα μεινεις ευχαριστημενος με κανενα λαστιχο! (το εχω δει και αυτο)

mikes
02/10/2013, 06:58
εγω λοιπον ως ξερολας και γκρινιαρης παω να αλλαξω λαστιχα
ο πρωτος λαστιχας μου φερνει ενα σετ αποτελουμενο απο 3 λαστιχα 15 ημερων και ενα 8 μηνων, καταλαβα τη διαφορα απο το διαφορετικο χρωμα που ειχαν και οταν το επεσημανα με εβγαλε τρελο, φυσικα εφυγα.........
στον επομενο ολα καλα αλλα οταν μετα απο καιρο πηγα να βγαλω τροχους ανακαλυψα ολα τα μπουλονια-μπουζονια καταπονημενα απο το σφιξιμο και ενα ζευγαρι κλωτσημενο
πηγα στο μαγαζι το παραδεχτηκε και ακομα περιμενω να με παρει τφ να μου αλλαξει τα κλωτσημενα (τα αλλαξα μονος μου)
για τον πελατη ο σεβασμος εχει πιο πολυ σημασια απο 10 ευρω διαφορα στην τιμη
βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
μηχανικο πως εχετε εναν μονο και δεν πατε αλλου?? δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και με τον λαστιχα?? να ξερετε τη δουλεια του, και να τον εμπιστευεστε!

τωρα ας παμε στα περι γνωσεων! αν σου πω οτι δεν υπαρχει προβλημα που το ενα λαστιχο ηταν πιο παλιο τι θα πεις? οτι λεω μαλακιες ετσι?? ελα ομως που οντως δεν παιζει θεμα!! για ψαξτο λιγο! αυτο εννοω για τους ξερολες πελατες!

endopandou
02/10/2013, 07:32
βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!


Tο είπες και μόνος σου, '' κατσαπιαδες απατεωνες'' και ΑΣΧΕΤΟΥΣ να σου προσθέσω με στόμφο για να μην περάσει στα ψιλά.
Πως ξέρεις πως ο λαστιχάς της γειτονιάς μας δεν είναι ένας απο αυτούς τους απατεώνες που ο ίδιος ομολογείς πως υπάρχουν στον κλάδο σου;

Προσωπικά θεωρώ πως είναι λάθος όποιος μας λέει να μην κάνουμε έρευνα αγοράς για να βρούμε το πιο φθηνό ΙΔΙΟ προϊόν και πως δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην τιμή. Και το ζητάει στην τριτοκοσμική επαγγελματικά χώρα του ''όπου σε αρπάξω''

Στο κομμάτι της ασχετοσύνης των ''πονηρών πελατών'' vs των ''πονηρών απατεώνων λαστιχάδων'' (το γενικεύω γιατί το γενίκευσες...) σου αντιπαραθέτω τους ''διαβασμένους πελάτες'' που διαβάζουν τεστ ελαστικών πολύ πριν μάθουν να πιάνουν λάστιχα κάποιοι ''επαγγελματίες''. Αυτοί λοιπόν έχουν άλλες απαιτήσεις απο τον ελαστικό μπακάλη που νομίζει πως επειδή είδε κάποιο τουτού ξέρει και το πως κινείται και τι απαιτήσεις ελαστικών έχει. Ο ίδιος μπακάλης ελαστικών δε θα επιμείνει πως κάνει καλύτερη ζυγοστάθμηση και έχει πιο φρέσκα ελαστικά γι αυτό και δικαιούται να ζητήσει ένα 10 - 20% πάνω απο τον άλλον απατεώνα που για το ΙΔΙΟ προϊόν ζητάει λιγότερα είτε γιατί προσαρμόζεται στην αγορά, είτε γιατί ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ.
Το ότι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν δεν μπορούμε να το αναφέρουμε όπου ναναι ούτε φυσικά σε φόρουμ που πιστεύω πως οι περισσότεροι είναι αρκετά ψαγμένοι και πολλοί απο αυτούς έχουν διαβάσει πολλά συγκριτικά τεστ στον γκλόμπαλ τύπο.

Βασικά πιστεύω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου παρότι το κείμενο φαίνεται πως σου ασκεί μομφή. Αν ισχύει αυτό θέλω και εγώ να μου πεις τη γνώμη σου για λαστιχάκια σε κάποιο αυτοκίμητο :D

nicksior
02/10/2013, 09:17
Για δες κι εδώ..

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

Παίδες , ίσως δεν δώσατε την πρέπουσα σημασία στο site πιο πάνω , έχει όλα τα λάστιχα αλλά και κριτικές.. Επίσης έχει λάστιχα και για μοτο..

Νομίζω πως ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογής. Εμένα για παράδειγμα τα 150.000 Κμ που έκανε ο ταξιτζής με τα χ λάστιχα με αφήνουν αδιάφορο , εκείνον , προφανώς όχι και πολύ καλά κάνει γιατί το ταξί είναι το μαγαζί του και τα μαγαζιά πρέπει να έχουν μειωμένα 'εξοδα.

Αλλος ταξιδεύει πολύ εθνική , άλλος πατάει πολύ χώμα , άλλος έχει σπορ αμάξι , άλλος φορτηγάκι κλπ

mikes
02/10/2013, 19:12
Tο είπες και μόνος σου, '' κατσαπιαδες απατεωνες'' και ΑΣΧΕΤΟΥΣ να σου προσθέσω με στόμφο για να μην περάσει στα ψιλά.
Πως ξέρεις πως ο λαστιχάς της γειτονιάς μας δεν είναι ένας απο αυτούς τους απατεώνες που ο ίδιος ομολογείς πως υπάρχουν στον κλάδο σου;

Προσωπικά θεωρώ πως είναι λάθος όποιος μας λέει να μην κάνουμε έρευνα αγοράς για να βρούμε το πιο φθηνό ΙΔΙΟ προϊόν και πως δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην τιμή. Και το ζητάει στην τριτοκοσμική επαγγελματικά χώρα του ''όπου σε αρπάξω''

Στο κομμάτι της ασχετοσύνης των ''πονηρών πελατών'' vs των ''πονηρών απατεώνων λαστιχάδων'' (το γενικεύω γιατί το γενίκευσες...) σου αντιπαραθέτω τους ''διαβασμένους πελάτες'' που διαβάζουν τεστ ελαστικών πολύ πριν μάθουν να πιάνουν λάστιχα κάποιοι ''επαγγελματίες''. Αυτοί λοιπόν έχουν άλλες απαιτήσεις απο τον ελαστικό μπακάλη που νομίζει πως επειδή είδε κάποιο τουτού ξέρει και το πως κινείται και τι απαιτήσεις ελαστικών έχει. Ο ίδιος μπακάλης ελαστικών δε θα επιμείνει πως κάνει καλύτερη ζυγοστάθμηση και έχει πιο φρέσκα ελαστικά γι αυτό και δικαιούται να ζητήσει ένα 10 - 20% πάνω απο τον άλλον απατεώνα που για το ΙΔΙΟ προϊόν ζητάει λιγότερα είτε γιατί προσαρμόζεται στην αγορά, είτε γιατί ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ.
Το ότι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν δεν μπορούμε να το αναφέρουμε όπου ναναι ούτε φυσικά σε φόρουμ που πιστεύω πως οι περισσότεροι είναι αρκετά ψαγμένοι και πολλοί απο αυτούς έχουν διαβάσει πολλά συγκριτικά τεστ στον γκλόμπαλ τύπο.

Βασικά πιστεύω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου παρότι το κείμενο φαίνεται πως σου ασκεί μομφή. Αν ισχύει αυτό θέλω και εγώ να μου πεις τη γνώμη σου για λαστιχάκια σε κάποιο αυτοκίμητο :D δεν θεωρω οτι μου ασκεις καποια μομφη και σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου!

ΑΛΛΑ:
δεν ειπα ποτε να μην κανετε ερευνα αγορας!(δες τι εγραψα στον γατο, πιο πισω) οταν λεω για τον λαστιχα της γειτονιας δεν λεω να πας σε αυτον διπλα απο το σπιτι σου, αλλα να επιλεξεις καποιον στην ευρυτερη περιοχη της εδρας σου!
το να μενεις πχ αργυρουπολη και να βρεις ενα μαγαζι που σου εκανε κλικ στην ηλιουπολη και να γινεις τακτικος πελατης του ακουγεται λογικο!
αλλα το να μενεις αργυρουπολη και να πας να βαλεις τα λαστιχα τη μια στο κερατσινι και την επομενη φορα να πας στο πικερμι επειδη στα δυο αυτα μαγαζια βρηκες τα λαστιχα 20 ευρω φθηνοτερα εε ειναι λιγο καπως!

και να σου φερω και ενα παραδειγμα για τις τιμες! εστω μια 4αδα ελαστικα πιρελι 205/55-16! στο μαγαζι που εργαζομαι τα εχουμε 360 ευρω! υπαρχει μαγαζι στην περιοχη ιλιον-αγ.αναργυροι που τ εχει 330! αυτος στην πιρελι κανει πανω απο 800 κομματια το μηνα και με την εκπτωση που πετυχαινει αγοραζει τη συγκεκριμενη 4αδα 260 ευρω!
εμεις κανουμε με το ζορι 300 και συνεπως με την εκπτωση που πετυχαινουμε τα αγοραζουμε 300! δλδ με 30 ευρω που ειμαστε ακριβοτεροι εχουμε χαμηλοτερο κερδος! (βγαλε και το ΦΠΑ που θα αποδωσουμε απο αυτο το ποσο και δες για τι ποσα παμε) οπως βλεπεις, το οτι καποιος ειναι ακριβοτερος δε σημαινει κατ'αναγκη οτι ειναι και απατεωνας!
αλλωστε ο κατσαπιας μαστορας φαινεται και απο τον τροπο και το τουπε που θα σου μιλησει!
ναι υπαρχουν απατεωνες και λαμογια στο κλαδο μου, οπως υπαρχουν και στον δικο σου οπως και σε ολους! δεν ειμαστε ολοι αγιοι! εδω ακομα κι εγω δεν μπορω να ισχυριστω οτι ειμαι ο καλυτερος μαστορας! ναι, μου αρεσει η δουλεια μου! ναι, εχω αισθημα ευθυνης! ναι, θελω καθε αμαξι που φτιαχνω να το φροντιζω σαν να ειναι δικο μου! ΑΛΛΑ! δυστυχως ειμαι υπαλληλος και σαν υπαλληλος εχω υποχρεωση να ακολουθω τη γραμμη του εκαστοτε μαγαζιου που εργαζομαι! (ευτυχως εδω που ειμαι τωρα εχω την ελευθερια να δουλεψω οπως εγω κρινω σωστοτερα)
να σου πω πως θα ξεχωρισεις τον αληθινο επαγγελματια απο τον κατσαπια-λαμογιο? θα δουλευει και ο ιδιος (δεν θα καθεται σε ενα γραφειο και θα δινει εντολες δλδ) και επισης το μαγαζι του θα ειναι στην πενα και οχι τρωγλη! και θα σου μιλησει ευγενικα, θα ακουσει τη γνωμη σου και θα σου απαντησει τεκμηριωμενα! θα σου δωσει να καταλαβεις οποιαδηποτε τεχνικη πληροφορια ακομα και αν εισαι εντελως ασχετος!

παμε τωρα στο αλλο που ειπες! ο ψαγμενος πελατης ειναι η χαρα του επαγγελματια, καθως ξερει τι θελει οποτε ειναι κλασεις πιο ευκολο να καταληξει στη πιο συμφερουσα λυση!
εγω δεν εκρινα τους ψαγμενους! εγω τους ασχετους ξερολες εκρινα! φαεινο παραδειγα ενας μπαρμπας που μας ηρθε πριν κανα 3ηνο, με ενα σταρλετ με 165/70-13 και ηθελε ντε και καλα τογιο γιατι του ειπε λεει ενας ανηψιος του που ασχολειται με αυτοκινητα και ξερει, οτι ειναι καλα στο ντριφτ! τι να του απαντησεις αυτουνου τωρα??
η καποιοι που ενω εχουν κανει (ετσι λενε) ερευνα στο ιντερνετ μας ζητανε λαστιχα, με ετικετογραφηση Α βροχης, Α οικονομιας, 65 ντεσιμπελ και να εχουν και νυχι! ε δεν υπαρχει ρε παιδια λαστιχο που να τα συδυαζει ολα αυτα μαζι σε κανενα νουμερο! και ενω τους τα εξηγουμε επιμενουν κιολας!!

mikes
02/10/2013, 19:14
Νομίζω πως ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογής. Εμένα για παράδειγμα τα 150.000 Κμ που έκανε ο ταξιτζής με τα χ λάστιχα με αφήνουν αδιάφορο , εκείνον , προφανώς όχι και πολύ καλά κάνει γιατί το ταξί είναι το μαγαζί του και τα μαγαζιά πρέπει να έχουν μειωμένα 'εξοδα.

Αλλος ταξιδεύει πολύ εθνική , άλλος πατάει πολύ χώμα , άλλος έχει σπορ αμάξι , άλλος φορτηγάκι κλπ

εεε γεια σου! επισης να πω κατι για τα τεστ! τα τεστ τον ελαστικων γινονται σε οριακες συνθηκες γιατι εκει αναδικνυουν τα προτερηματα και τα ελατωματα τους!
αμα δεν οδηγεις οριακα, γιατι να δωσεις 40 ευρω περισσοτερα για να βαλεις ενα ελαστικο που πηρε μισο βαθμο παραπανω στο τεστ??

toyar
02/10/2013, 19:59
βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
μηχανικο πως εχετε εναν μονο και δεν πατε αλλου?? δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και με τον λαστιχα?? να ξερετε τη δουλεια του, και να τον εμπιστευεστε!

τωρα ας παμε στα περι γνωσεων! αν σου πω οτι δεν υπαρχει προβλημα που το ενα λαστιχο ηταν πιο παλιο τι θα πεις? οτι λεω μαλακιες ετσι?? ελα ομως που οντως δεν παιζει θεμα!! για ψαξτο λιγο! αυτο εννοω για τους ξερολες πελατες!

στο πρωτο πηγα δευτερη φορα γιατι την πρωτη ηταν οκ και ηταν και στη γειτονια μου οπως ακριβως περιγραφεις
στον δευτερο θα ξαναπηγαινα (επισης στη γειτονια μου) αν δεν μου εκανε ζημια
4 <<παλια>> αντεχονται, 2 <<παλια>> και 2 καινουρια παλι αντεχονται αλλα 3 καινουρια και ενα παλιο ειναι απλα ξεπετα...........

mikes
02/10/2013, 21:08
στο πρωτο πηγα δευτερη φορα γιατι την πρωτη ηταν οκ και ηταν και στη γειτονια μου οπως ακριβως περιγραφεις
στον δευτερο θα ξαναπηγαινα (επισης στη γειτονια μου) αν δεν μου εκανε ζημια
4 <<παλια>> αντεχονται, 2 <<παλια>> και 2 καινουρια παλι αντεχονται αλλα 3 καινουρια και ενα παλιο ειναι απλα ξεπετα...........

ναι ενταξει, φυσικα εσυ πληρωνεις και θες το καλυτερο δε λεω, αλλα τεχνικα δεν εχεις θεμα εφ'οσον με τις νεες γομες στα συγχρονα ελαστικα η γηρανση ξεκιναει απο τη στιγμη που το λαστιχο θα δουλεψει πανω στο αμαξι! το οτι ειχαν διαφορα στο χρωμα ηταν επειδη το 8μηνο λαστιχο ειχε ξεθωριασει το κερι που βαζει το εργοστασιο για να εχει αυτη τη χαρακτηριστικη γυαλαδα το λαστιχο, οχι οτι ειχε θεμα!

εγω σημερα παρελαβα μια 4αδα γιοκοχαμα στο μαγαζι, το ενα ηταν 1913 και τα υπολοιπα 3113! τι να κανω? ετσι μου τα εστειλε η αντιπροσωπεια! και αν παρει τηλ ο μαστορας να τους κανει παρατηρηση θα του πουν οτι δεν παιζει θεμα, αυτα υπηρχαν και θα του μοστραρουν τη προδιαγραφη της ertro για τις ημερομηνιες! και στα παπαρια της αντιπροσωπειας πως θα τα δωσει στον πελατη τα λαστιχα ο καταστηματαρχης! σου λεει φιλε, ειναι εγκεκριμενα προβλημα σου με τον πελατη, βγαλε το φιδι απο την τρυπα μονος σου!

mikes
02/10/2013, 21:13
να ξανατονισω βεβαια οτι ΔΕΝ εχω δικο μου μαγαζι, υπαλληλος ειμαι, οποτε δεν εχω καποιο συμφερον, απλα επειδη εχω δει παρα πολλα εκ των εσω για τη λειτουργεια των λαστιχαδικων, προσπαθω να σας εξηγησω καποια πραγματα! εννοειται φυσικα οτι υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος, ευτυχως δεν την εχω ζησει! μια φορα πηγα να δουλεψω σε λαμογιο κατσαπια μαστορα, και αντεξα 4 μερες! (και πολλες ηταν)

παντως εχει τυχει αρκετες φορες να μου ερχονται αυτοκινητα και να διορθωνω αισχη αλλων λαστιχαδων!

SHOOTER045
02/10/2013, 22:45
μιας και το γενικευσαμε
1ο περιστατικο φιλος και συναδελφος με sym gts300 παει σε λαστιχαδικο και ο τυπας εκει του δειχνει το μπροστινο(οχι ομως και το πισω)το μπροστα ηταν λιγων εβδομαδων ενω το πισω 10 ετων-2001-και το περιστατικο εγινε περυσι
ηρθε με μεταθεση μετα απο λιγο και σε βολτα του ανοιξε γαρυφαλλο......ευτυχως χωρις δυσαρεστα
2ο σε αλλαγη ελαστικων μοτο στο σφιξιμο του μπροστινου με καστανια εσπασε-την εσπασε-η μια απο τις τεσσερις κοντρα του μπροστινου αξονα
και η απαντηση(πως κανεις ετσι,εχει αλλες τρεις)
3οεχοντας συνεχεια κουνηματα στο μπροστινο-σε αλλη μοτο απο την παραπανω
αλλαξα στεφανι γιατι ειχε ενα στραβωμα-ακτινες
μετα λαστιχο
μετα δευτερο
συνεχεια ζυγοσταθμισεις αλλα το τρεμουλο τρεμουλο με βαλιτσα η χωρις,ειχα γεμισει σχεδον ολες τις ακτινες με αντιβαρα
μεχρι που πηγα σε ενα λαστιχαδικο ΜΟΝΟ για μοτο
του ειπα το στορυ,τακαρει το μηχανακι,βγαζει την ροδα ξεζανταρει,παιρνει ψαλιδι,κοβει την σαμπρελλα και μου δειχνει το υπαιτιο τζελ που ηταν μεσα
απειρια και ασχετοσυνη=κακος συνδυασμος

makaros33
05/10/2013, 20:26
βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
μηχανικο πως εχετε εναν μονο και δεν πατε αλλου?? δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και με τον λαστιχα?? να ξερετε τη δουλεια του, και να τον εμπιστευεστε!

τωρα ας παμε στα περι γνωσεων! αν σου πω οτι δεν υπαρχει προβλημα που το ενα λαστιχο ηταν πιο παλιο τι θα πεις? οτι λεω μαλακιες ετσι?? ελα ομως που οντως δεν παιζει θεμα!! για ψαξτο λιγο! αυτο εννοω για τους ξερολες πελατες![/QUOTE]

καλησπερα
φιλε μου δεν φταιμε εμεις που περνουμε σβαρνα τα μαγαζια.αλλα καποια μαγαζια με τον τροπο τους μας κανουν να παρουμε τα βουνα
περιση τετοια εποχη και μιας και ηθελα και εγω λαστιχα 195/55/15 γιατι απο αττικη θα ανεβενα βορεια ελλαδα πηρα τηλεφωνο γνωστη αντιπροσοποια μιας και τα λαστιχα που ειχα με ειχαν ικανοποιηση αρκετα,μου λετε λιανικη τιμη και παω σε 4 λαστιχαδικα που εχουμε στα μεγαρα ο 1ος μου ειπε 60 ευρω ποιο πανω απο την επισημη τιμη λιανικης + την ζυγοσταθμιση (20€),ο 2ος = ο 3ος λιγο ποιο κατο αποτην τιμη του πρωτου αλα μου χρεωναν εξτρα και για καθε λαστιχο την ζυγοσταθμιση (7€ ) και ο 4ος την ιδια τιμη της επισημης αντιπρωσωπιας και μεσα στην τιμη ηταν και η ζυγοσταθμιση, να διεκρυνησω εδω οτι ο τεταρτος τα λαστιχα που ζηταγα τα εφερνε μονο κατοπην παραγγελιας ενω η 3ης πρωτη τα ειχαν στοκ εκει ,
και για να ειμαι δικαιος τα λαστιχα που εβαλα ηταν τα Bridgestone τα ασυμετρα ολων των εποχων

mikes
05/10/2013, 22:43
καλησπερα
φιλε μου δεν φταιμε εμεις που περνουμε σβαρνα τα μαγαζια.αλλα καποια μαγαζια με τον τροπο τους μας κανουν να παρουμε τα βουνα
περιση τετοια εποχη και μιας και ηθελα και εγω λαστιχα 195/55/15 γιατι απο αττικη θα ανεβενα βορεια ελλαδα πηρα τηλεφωνο γνωστη αντιπροσοποια μιας και τα λαστιχα που ειχα με ειχαν ικανοποιηση αρκετα,μου λετε λιανικη τιμη και παω σε 4 λαστιχαδικα που εχουμε στα μεγαρα ο 1ος μου ειπε 60 ευρω ποιο πανω απο την επισημη τιμη λιανικης + την ζυγοσταθμιση (20€),ο 2ος = ο 3ος λιγο ποιο κατο αποτην τιμη του πρωτου αλα μου χρεωναν εξτρα και για καθε λαστιχο την ζυγοσταθμιση (7€ ) και ο 4ος την ιδια τιμη της επισημης αντιπρωσωπιας και μεσα στην τιμη ηταν και η ζυγοσταθμιση, να διεκρυνησω εδω οτι ο τεταρτος τα λαστιχα που ζηταγα τα εφερνε μονο κατοπην παραγγελιας ενω η 3ης πρωτη τα ειχαν στοκ εκει ,
και για να ειμαι δικαιος τα λαστιχα που εβαλα ηταν τα Bridgestone τα ασυμετρα ολων των εποχων

??? πως ειναι δυνατον η αντιπροσωπεια να σου εδωσε τιμη λιανικης? μια εταιρεια που πουλαει χονδρικη μονο, και αναλογα τα κομματια που κανει ο καθε πελατης (δλδ το Α μαγαζι μπορει να αγοραζει μια 4αδα λαστιχα 300 ευρω, και το Β λογω περισσοτερων κοματιων να την παιρνει 260), πως μπορουσε να ορισει επισημη τιμη λιανικης? μαλακιες σου ειπαν απο την αντιπροσωπεια φιλε! για να ορισει μια εταιρεια επισημη τιμη λιανικης, θα πρεπει να πουλαει ιδια τιμη σε ολους τους πελατης της ανεξαιρετως, ωστε ολοι να εχουν το ιδιο κερδος! δεν μπορει να μου οριζει λιανικη τιμη πχ για 205/55-16 τα 350 ευρω, ενω εμενα μου τα χρεωνει 320 και στο αλλο μαγαζι τα χρεωνει 270! δεν γινεται! θα με χασει απο πελατη καθως δεν θα εχω κερδος απο αυτα τα λαστιχα! οταν η εργασια μονο για να περασω μια 4αδα ειναι 50 ευρω, δεν προκειται να τα φερω στο μαγαζι για να βαλω 30 ευρω μονο! τωρα για αυτους που σου ειπαν οτι η ζυγοσταθμιση χρεωνεται εξτρα, τους ειπες να πανε να πνιγουνε?? οταν ενα μαγαζι σου δινει τιμη 4αδας εννοειται οτι θα ειναι τοποθετημενα, ζυγισμενα, με καινουριες βαλβιδες! τιποτα λιγοτερο!!!

οταν λεω βριετε εναν να πηγαινετε μονο σε αυτον, δεν εννοω να πατε στα τυφλα! καντε την ερευνα σας στην ευρυτερη περιοχη σας, και σε αυτον που θα σας κανει κλικ, σε αυτον να μεινετε! και εκει να αλλαξετε και την επομενη φορα, και σε οτι χρειαζεστε απο σερβις εκει να πηγαινετε!

mikes
05/10/2013, 22:52
παντως η αληθεια ειναι οτι δεν εχετε καθολου αδικο που μας εχετε παρει με κακο ματι.. (χειροτεροι και απο τους ταριφες εχουμε γινει ρε πστμ :lol: τα χειροτελα λογια για τους πολιτικους τους ταριφες τους μπατσους και τους λαστιχαδες, τα λεει ο κοσμος :lol: ) μερικοι ειναι οντως που σε πιασουν!
ηρθε μια πελατισσα (σταθερη) στο μαγαζι και ρωτησε για λαστιχα! τιμη 250 ευρω και αλλα 30 η ευθυγραμμιση γιατι το αμαξι ειχε ξεφυγει και τα ετρωγε μονοπαντα, συνολο 280! πηρε τηλ το απογευμα της ιδιας μερας, και ειπε στο αφεντικο μου οτι πηγε λεει ο πατερας της σε ενα αλλο μαγαζι στην περιοχη και ρωτησε (μας ειπε σε ποιο) και του ειπαν 250 επισης και η ευθυγραμμιση δωρο! το συγκεκριμενο μαγαζι, ΔΕΝ εχει ευθυγραμμιση!

AUFGEBRACHT
06/10/2013, 11:47
Έτσι πληροφοριακά τελικά για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε η παροιμία μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις κι ενώ είχα αποκλείσει τα Bridgestone (λόγω κάκιστης εμπειρίας με τα Deathwing στη μηχανή) τελικά έβαλα Bridgestone, τα Τuranza ή κάπως έτσι. Εμένα μου άρεσαν κάτι Continental που είδα αλλά εκτός του ότι ήταν κανα 45άρι πιο ακριβά, ο μάστορας ορκιζόταν στα Bridgestone. Σχετικά με τα όσα αναφέρει ο motomike αποπάνω, επέλεξα κάποιον κοντά στο σπίτι μου για τον οποίο είχα ακούσει καλά λόγια, έβλεπα να έχει πάντα δουλειά και κίνηση αλλά η πρώτη φορά ήταν και η τελευταία, δεν θα τον ξανατιμήσω με την παρουσία μου. Μου έδωσε τιμή €270 με ζυγοστάθμιση και όταν πήγα να τον πληρώσω μου είπε πως τελικά θα μου πάρει €280 γιατί δε μπόρεσε να πάρει την έκπτωση που υπολόγιζε, του είπα να περιμένει να πάω μέχρι το σπίτι να του φέρω το δεκάρικο γιατί όντως τα είχα πάρει ακριβώς τα χρήματα και άλλαξε ξαφνικά γνώμη λέγοντάς μου ότι τελικά θα μου τα αφήσει όσο μου είχε πει γιατί το σκέφτηκε καλύτερα. Το κυριότερο όμως ήταν πως η τεράστια ταμπέλα πίσω από το κεφάλι του Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΛΑΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ είχε ειρωνικό χαρακτήρα αι μάλλον κάλυπτε κάποια οπή στον τοίχο, αφού η ταμειακή ήταν κλειδωμένη και για απόδειξη ούτε λόγος. Εγώ πάντως αύριο θα του πάω το δεκάρικο που μου χάρισε και θα του ζητήσω την απόδειξη που "ξέχασε" να κόψει για όλο το ποσό και δεν θα με ξαναδεί...

toyar
06/10/2013, 12:37
επισης ειναι σιγουρο οτι συνηθως την πρωτη φορα που θα πας καπου σου φερονται τουλαχιστον αψογα
μολις ομως σε θεωρησουν πελατη αρχιζει το:a021:

teo_g7
06/10/2013, 12:42
παντως η αληθεια ειναι οτι δεν εχετε καθολου αδικο που μας εχετε παρει με κακο ματι.. (χειροτεροι και απο τους ταριφες εχουμε γινει ρε πστμ :lol: τα χειροτελα λογια για τους πολιτικους τους ταριφες τους μπατσους και τους λαστιχαδες, τα λεει ο κοσμος :lol: ) μερικοι ειναι οντως που σε πιασουν!
ηρθε μια πελατισσα (σταθερη) στο μαγαζι και ρωτησε για λαστιχα! τιμη 250 ευρω και αλλα 30 η ευθυγραμμιση γιατι το αμαξι ειχε ξεφυγει και τα ετρωγε μονοπαντα, συνολο 280! πηρε τηλ το απογευμα της ιδιας μερας, και ειπε στο αφεντικο μου οτι πηγε λεει ο πατερας της σε ενα αλλο μαγαζι στην περιοχη και ρωτησε (μας ειπε σε ποιο) και του ειπαν 250 επισης και η ευθυγραμμιση δωρο! το συγκεκριμενο μαγαζι, ΔΕΝ εχει ευθυγραμμιση!

Εντάξει ρε συ μπορει να το πάει και αλλού για ευθυγράμμιση,δεν έγινε τίποτα.
Συμφωνω όμως σε αυτό που λες.Εγω έχω λαστιχά συγκεκριμένο και πάω πάντα εκεί.απο τιμές παιζει πανω-κατω στα επίπεδα της αγοράς και απο εξυπηρέτηση άψογη.Επίσης για κλαταρισματα,ελεγχο πιέσων πάντα εκεί και χωρις καμια χρέωση.Απλά δεν τον αλλάζω.

Δε σημαίνει βέβαια οτι δεν ψάχνομαι!:beer:
Πρόσφατα έβαλα στο αυτοκίνητο της κοπέλας μου (Citroen C3 1.1) τα Michelin Energy Saver + με κάποια επιφύλαξη οφείλω να πω αλλά θα δείξει ο χρόνος.Μέχρι στιγμής είναι άριστα και αν μου βγάλουν γυρω στις 30.00 χλμ θα είμαι απολύτα ικανοποιημένος.
Στο σκούτερ έβαλα τα Metzeler FeelFree τα οποια επίσης δεν είχα σε εκτίμηση,αλλα μετα απο περιπου 2,000 χλμ μπορω να πω οτι είναι ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ...

mikes
06/10/2013, 14:40
Εντάξει ρε συ μπορει να το πάει και αλλού για ευθυγράμμιση,δεν έγινε τίποτα.
να στο θεσω λογικα! σε μια τετραδα απο την οποια το κερδος ενος μαγαζιου ειναι 40-45 ευρω (τοσο ειναι στα μικρα νουμερα) θα παει το αμαξι αλλου να πληρωσει 20 ευρω ευθυγραμμιση? δλδ για οοοολο αυτο το μετεριζι θα βγαλει 20 ευρω? για το συγκεκριμενο μαγαζι, δε νομιζω φιλε μου!

τα μισελεν δεν ειπα οτι δεν εχουν καλο κρατημα! απλα επειδη ειναι υπερευαισθητα, σαπιζουν για πλακα και εχουν 3 φορες μεγαλυτερη πιθανοτητα να σκιστουν σε μια λακουβα η ενα πεζοδρομιο απ'οτι τα αλλα λαστιχα! οποτε για ελλαδα δεεεεν!
να το θεσω και καπως αλλιως! η goodyear και η pirelli αυτη τη στιγμη, εχοντας εμπιστοσυνη στο προϊον τους, "τρεχουν" καποια προγραμματα, συμφωνα με τα οποια αν μεσα σε ενα χρονο απο την τοποθετηση των ελαστικων γινει καποια μη επισκευασιμη ζημια (σκισιμο, καρουμπαλο κτλ..) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ, η εταιρεια αντικαθιστα ΔΩΡΕΑΝ το λαβωμενο ελαστικο!
παρομοια προγραμματα ξεκινησαν προσφατα και η avon αλλα και η sailun (που ειναι κινεζικα)!!
αν η μισελεν ειναι ο κυριαρχος στα ελαστικα οπως ακουω απο πολλους πελατες να λενε, γιατι δεν κανει και αυτη καποιο τετοιο προγραμμα?? εεεε???

teo_g7
06/10/2013, 15:57
θα παει το αμαξι αλλου να πληρωσει 20 ευρω ευθυγραμμιση?

Είσαι του χώρου και ξέρεις πολύ καλά οτι δεν παίζουν αυτα τα νούμερα μεταξυ "συναδελφων" και δη συνεργαζόμενων.Εδω μερικοί πέρνουν 20€ ευθυγράμμιση μπρος-πίσω σε πελάτες.Οπως και να χει όμως στα υπόλοιπα συμφωνω.Σου λεω και γω δεν τα γουσταρα πολυ τα Μισελεν αλλά τα εβαλα για να εχω και δική μου γνώμη.

Εγω πιστευω παρα πολύ στην προσωπική αποψη του καθενός για ένα ελαστικό σε συνάρτηση με το οχημα του,τον τρόπο οδηγησης του,τον τύπο δρόμου που κινείται (πόλη,χώμα,εθνική κλπ)

toyar
06/10/2013, 17:44
προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 σετ michelin energy με συνολικα 110000χλμ σε 7 χρονια
σαν γομα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν ειχα ομως ουτε σκισιματα ουτε βυζια ουτε καν κλαταρισμα και φυσικα οταν τα πεταξα δεν ηταν σαπια
δεν καβαλαω ομως ποτε πεζοδρομια

spyrval
06/10/2013, 19:15
παντως η αληθεια ειναι οτι δεν εχετε καθολου αδικο που μας εχετε παρει με κακο ματι.. (χειροτεροι και απο τους ταριφες εχουμε γινει ρε πστμ :lol: τα χειροτελα λογια για τους πολιτικους τους ταριφες τους μπατσους και τους λαστιχαδες, τα λεει ο κοσμος :lol: ) μερικοι ειναι οντως που σε πιασουν!


Επειδή δεν παίζουν πολλοί έντιμοι και γνώστες σε κάθε κατηγορία επαγγελματιών πρέπει ο καθένας να μπορεί να τους αναγνωρίσει. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Εγώ λαστιχά για μοτο διάλεξα όταν πήγα ν'αλλάξω λάστιχα αρκετών χρόνων (!) σε μηχανή που μόλις είχα αγοράσει. Πουλάω μια γκαρσονιέρα για να συμπληρώσω το ποσό που χρειαζόμουν (για λάστιχα σε 1100ΧΧ) και ξεκινάω βόλτα για να δω τιμές. Ο συγκεκριμένος λοιπόν μου λέει "παλιά λάστιχα αλλά έχουν πατηθεί πολύ λίγο (αλήθεια ήταν), αντέχουν λίγο ακόμα. Έλα όταν τα νιώσεις ν'αρχίσουν να γλυστράνε". Σκέφτηκα να του ζητήσω να παντρευτούμε, μετά θυμήθηκα ότι ήμουν ήδη παντρεμένος. Φεύγοντας βέβαια θυμήθηκα και ότι δεν είμαι gay.

mikes
06/10/2013, 19:16
Είσαι του χώρου και ξέρεις πολύ καλά οτι δεν παίζουν αυτα τα νούμερα μεταξυ "συναδελφων" και δη συνεργαζόμενων.Εδω μερικοί πέρνουν 20€ ευθυγράμμιση μπρος-πίσω σε πελάτες.Οπως και να χει όμως στα υπόλοιπα συμφωνω.Σου λεω και γω δεν τα γουσταρα πολυ τα Μισελεν αλλά τα εβαλα για να εχω και δική μου γνώμη.

Εγω πιστευω παρα πολύ στην προσωπική αποψη του καθενός για ένα ελαστικό σε συνάρτηση με το οχημα του,τον τρόπο οδηγησης του,τον τύπο δρόμου που κινείται (πόλη,χώμα,εθνική κλπ)

επειδη ειμαι του χωρου ξερω! εμεις στο μαγαζι πχ παιρνουμε 30 ευρω στους πελατες, και 20 ευρω στα συνεργεια! και εχουμε 5 συνεργεια που συνεργαζομαστε! αλλα η τιμη ειναι αυτη, ασχετα του ποσο θα με πηδηξει ενα αμαξι μεχρι να το ισιωσω! μπορει να χρειαστει να το βαλω στο μηχανημα και 3 φορες! δεν λεμε στον πελατη, "ξερεις ειχε σοβαρο θεμα το αμαξι, και κανει 50 η ευθυγραμμιση" ουτε λεμε, "στο κομπιουτερ το βγαζει σωστο πηγαινε στο συνεργειο να σου βρουν το προβλημα" αν δεν μου καθεται η ευθυγραμμιση! και να παντελονιαζουμε το 30αρι! εσυ απο που ξερεις οτι δεν παιζουν αυτα τα νουμερα?

στο μαγαζι που αναφερω σε προηγουμενο σχολιο και ειπα οτι αντεξα μονο 4 μερες γιατι ηταν κατσαπιας, χρεωνε την ευθυγραμμιση 25 ευρω, αλλα εβαζε το αμαξι στη ραμπα, και χωρις καν να αφαλισει το τιμονι στο κεντρο, ρυθμιζε μια συγκλιση μπροστα και "ενταξει ετοιμο"! ουτε δοκιμη ουτε τιποτα! 5 λεπτα δουλεια 25 ευρω!

και σε αυτο που λες για την προσωπικη αποψη εχεις δικιο! λαστιχο που εγω στο αμαξι μου το θεωρω κορυφη, εσυ στο δικο σου μπορει να το θεωρησεις μαπα!

mikes
06/10/2013, 19:21
προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 σετ michelin energy με συνολικα 110000χλμ σε 7 χρονια
σαν γομα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν ειχα ομως ουτε σκισιματα ουτε βυζια ουτε καν κλαταρισμα και φυσικα οταν τα πεταξα δεν ηταν σαπια
δεν καβαλαω ομως ποτε πεζοδρομια

το μυστικο ειναι να μην καταπονεις το λαστιχο και να εισαι παντα τακτικος με τον αερα! αν τον ελεγχεις οποτε το θυμηθεις και δουλευει συνεχως με λαθος πιεση, τοτε δεν θα σου αποδωσει ποτε σωτα το λαστιχο και θα φθαρει γρηγορα! γι αυτο λεω οτι τα μισελεν για ελλαδα δεεεν!
επισης οταν μιλαω για σαπισμα δεν εννοω να ακουμπας το λαστιχο με το δαχτυλο και να ανοιγεις τρυπα! αν παταγες με το χερι τα πλαινα του λαστιχου μετα το ξεμονταρισμα (μονταρισμενα δεν μπορεις, εμποδιζει ο αερας) εκει να δεις κρυφες ραγαδες που δεν φαινονται....

filam
03/01/2014, 12:11
Εδω και 3 μήνες φοράω στο δικό μου ενα 195/60/15 Pirelli P1! Μπορω να σου πω ότι ειμαι αρκετα ικανοποιημένος! Επειδή όμως μιλάμε για αρκετά υψηλό κόστος ρίξε και μια ματια εδώ http://www.dealprice.gr/deal/779/50e-gia-mia-tetrada-elafros-metaxeirismenon-elastikon-13-1?direct=true .
Ένας φίλος αγόρασε λίγο πριν τα Χριστούγεννα την προσφορά και βρήκε αρκετά καλη τετράδα,..τον βλέπω να βγάζει κανα χρόνο ακόμα. Για μεταχειρισμένα πατάνε πολύ καλα και στις βροχες που έπεσαν τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο!

spirot
09/03/2014, 18:01
και η κλεμπερ γαλλικη ειναι θυγατρικη της μισελεν! καλα λαστιχακια!! και σε καλες τιμες1

Εν γένει συμφωνώ μαζί σου, πάντα όμως υπάρχουν οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Οσον αφορά τα Michelin, η δική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για πολύ καλά λάστιχα αλλά πράγματι είναι για "ευρωπαϊκούς" δρόμους... Εχω ένα Scenic II, τα λάστιχα που είχε στην αρχή ήταν Dunlop και κρατησαν σχεδον 7 χρονια πολυ καλά. Τα άλλαξα με Michelin, πολύ καλό κράτημα αλλά στα 3 χρόνια θέλουν αλλαγή λόγω εξαιρετικά μεγάλης φθοράς στα πλαϊνά! Για να είμαι ειλικρινής, βέβαια, η χρήση είναι κυρίως στην Αθήνα με τις λακούβες της και συχνό ανέβασμα σε πεζοδρόμιο λόγω παρκαρισμένων οχημάτων. Οπότε λέω να ξαναγυρίσω στα Dunlop ή κάτι τέτοιο, που δεν ξέρω τί είναι γιατί είμαι άσχετος βέβαια. Σε 2 μεγάλα μαγαζιά που πήρα επιμένουν να πάρω Michelin με τη λογική γαλλικό αυτοκίνητο = γαλλικά λάστιχα. Λίγο απλοϊκή αντιμετώπιση και δεν με πείθει. Ο λαστιχάς της γειτονιάς επιμένει στα Kebler ("φθηνα και καλά φιλαράκο") και μάλιστα όχι σε r60 αλλά σε 65 ("σιγά τη διαφορά, ράλλυ θα τρέξεις;").
Το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα προσπαθώ να καταλήξω ποιόν να εμπιστευτώ αλλά μάλλον μπερδεύομαι περισσότερο...

AUFGEBRACHT
09/03/2014, 18:29
Εν γένει συμφωνώ μαζί σου, πάντα όμως υπάρχουν οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Οσον αφορά τα Michelin, η δική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για πολύ καλά λάστιχα αλλά πράγματι είναι για "ευρωπαϊκούς" δρόμους... Εχω ένα Scenic II, τα λάστιχα που είχε στην αρχή ήταν Dunlop και κρατησαν σχεδον 7 χρονια πολυ καλά. Τα άλλαξα με Michelin, πολύ καλό κράτημα αλλά στα 3 χρόνια θέλουν αλλαγή λόγω εξαιρετικά μεγάλης φθοράς στα πλαϊνά! Για να είμαι ειλικρινής, βέβαια, η χρήση είναι κυρίως στην Αθήνα με τις λακούβες της και συχνό ανέβασμα σε πεζοδρόμιο λόγω παρκαρισμένων οχημάτων. Οπότε λέω να ξαναγυρίσω στα Dunlop ή κάτι τέτοιο, που δεν ξέρω τί είναι γιατί είμαι άσχετος βέβαια. Σε 2 μεγάλα μαγαζιά που πήρα επιμένουν να πάρω Michelin με τη λογική γαλλικό αυτοκίνητο = γαλλικά λάστιχα. Λίγο απλοϊκή αντιμετώπιση και δεν με πείθει. Ο λαστιχάς της γειτονιάς επιμένει στα Kebler ("φθηνα και καλά φιλαράκο") και μάλιστα όχι σε r60 αλλά σε 65 ("σιγά τη διαφορά, ράλλυ θα τρέξεις;").
Το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα προσπαθώ να καταλήξω ποιόν να εμπιστευτώ αλλά μάλλον μπερδεύομαι περισσότερο...

7 χρόνια κάθησε ο Μπραντ Πιτ στο Θιβέτ, για λάστιχα είναι κομματάκι μεγάλο διάστημα... Πρόσφατα σχετικά ήμουν κι εγώ σε αναζήτηση ελαστικού για το τουτού κι είχα γράψει κι εδώ... έκανα το λάθος να πάω στο λαστιχά της γειτονιάς και όχι εκεί που πήγαινα πάντα και το μετάνοιωσα για πολλούς λόγους, αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λαστιχάς για τους δικούς του λόγους θα προτείνει το ελαστικό που θέλει να προωθήσει. Ο απατεωνάκος που πήγα εγώ και δεν θα με ξαναδεί (έπρεπε να τον είχα καταλάβει όταν μου είπε ότι μυρίζει τα ελαστικά και από το άρωμα καταλαβαίνει αν το λάστιχο είναι καλό ή μάπα) παρά τις αντιρρήσεις μου επέμενε σε Bridgstone που δεν ήθελα ούτε να τα ακούσω. Με έπεισε και τα έβαλα και τελικά διαπίστωσα όσο έτυχε να είμαι εκεί και να αλλάζω λάστιχα ότι όποιος ερχόταν, με όποιο αμάξι και να ερχόταν, σε ό,τι διάσταση ελαστικού και να ήταν, σε όλους Bridgestone πρότεινε και έβαζε. Ήμουν μεταξύ Dunlop και Continental, για τα πρώτα μου είπε ότι είναι επικίνδυνα κι έχει σκοτωθεί κόσμος από αυτά. Πρόσφατα άλλαξα αμάξι κι από το εργοστάσιο είχε πάνω Dunlop, σε σχέση με τα σκατο-Bridgestone η μέρα με τη νύχτα από κράτημα και θόρυβο κύλισης. Μια φορά παρέβην την αρχή μου να μην ψωνίζω από κάπου που η φάτσα αυτού που το έχει δε μ αρέσει και το πλήρωσα... Συνοψίζω:

α) Μην πολυεμπιστεύεσαι τον λαστιχά, ιδιαίτερα εάν δεν τον ξέρεις...
β) Αν ήσουν ευχαριστημένος με τα Dunlop δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι.
γ) Bridgestone ούτε για λάστιχο σε καρότσι οικοδομής...

mikes
09/03/2014, 19:00
εγω παντως στην επομενη αλλαγη στο αμαξι μου θα βαλω momo..

spirot
09/03/2014, 19:15
ωχ... νέα είσοδος στο πάνθεον των υποψηφίων ελαστικών μου ;)
για ποιό λόγο τα προτιμάς;

petros_n
09/03/2014, 20:22
Εγώ πάντως προτιμώ τα michelin. Κλασική αξία..

spirot
09/03/2014, 20:59
ως κλασσικός καταναλωτής μετά από σεργιάνι στο ιντερνετ και τα μαγαζιά αποφάσισα να ανοίξω μόλις τώρα το manual του αυτοκινήτου αντί να το κάνω από την αρχή... και διαπίστωσα ότι ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο προτείνει 195/65-15 ή 205/55-16. αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και 205/55/16; και αν ναι, ξέρει κανείς τί διαφορά θα κάνει μία τέτοια αλλαγή;

Bradipous
09/03/2014, 21:03
ως κλασσικός καταναλωτής μετά από σεργιάνι στο ιντερνετ και τα μαγαζιά αποφάσισα να ανοίξω μόλις τώρα το manual του αυτοκινήτου αντί να το κάνω από την αρχή... και διαπίστωσα ότι ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο προτείνει 195/65-15 ή 205/55-16. αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και 205/55/16; και αν ναι, ξέρει κανείς τί διαφορά θα κάνει μία τέτοια αλλαγή;

Εσυ τι ζαντα φορας;

spirot
09/03/2014, 21:08
Εσυ τι ζαντα φορας;

:rolleyes: δεν έχω ιδέα... πάντως μέχρι τώρα είχα λάστιχα 195/65-15 (βοηθάει αυτό; )

Bradipous
09/03/2014, 21:11
:rolleyes: δεν έχω ιδέα... πάντως μέχρι τώρα είχα λάστιχα 195/65-15 (βοηθάει αυτό; )

Ε τοτε παλι τετοια θα βαλεις, αν ειχες 16αρα ζαντα θα επρεπε να βαλεις τα 205.

georgemark
09/03/2014, 21:17
Καλησπέρα σε όλους , η επιλογή μου : FULDA ECOCONTROL HP .
Μετά από 5000 χλμ μπορώ να διαπιστώσω τα εξής : αθόρυβο , σχετικά οικονομικό στην αγορά , πολύ καλά κρατήματα και άνετο σε ταξίδι , εντός πόλης και ιδίως σε βροχή άψογο .
το συστήνω και πιστεύω ότι είναι εφάμιλλο ακριβότερων ελαστικών που προορίζονται για την ίδια χρήση.

Bradipous
09/03/2014, 21:22
ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο προτείνει 195/65-15 ή 205/55-16. αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και 205/55/16; και αν ναι, ξέρει κανείς τί διαφορά θα κάνει μία τέτοια αλλαγή;

Σε περιπτωση που μπορουσες στην 15αρα ζαντα σου να επιλεξεις μεταξυ 195 κ 205 το πλεοντεκτημα που θα ειχε το μεγαλυτερο νουμερο θα ηταν η καλυτερη προσφυση. Αντιθετα το 195 (σε σχεση με το 205) θα ηταν και φθηνοτερο στην αγορα του αλλα και η καταναλωση του αυτοκινητου θα ηταν μικροτερη αφου η επιφανεια τριβης (του ελαστικου με τον δρομο) θα ηταν μκροτερη.

Υ.γ. ολα αυτα σε θεωρητικο πλαισιο αφου πρακτικα ισως να μην εβλεπες ουσιαστικη διαφορα

pektis
09/03/2014, 21:35
Πριν 15 μηνες που χρειαστηκα να αλλαξω στο αμαξι λαστιχα μου προτειναν κατι κορεατικα ή οτι να΄ναι... Βρηκα τα toyo proxxes (185/55/14) στην ιδια τιμη με τα θυγατρικα & τα προτιμησα... Τελικα βγηκαν πολυ καλα λαστιχα, (ενδιαμεσα λαστιχα), οτι ακριβως χρειαζομουν... Καμια σχεση με bridgestone potenza που ειχα πριν & ηταν κουτσουρο για τους ελληνικους δρομους!:D

bruno
09/03/2014, 22:03
Σαν τα continetal...τιποτα,το καλο λαστιχο είναι καλο και μετα τα 3-4 χρονια.Καινουργια,φρεσκα όλα καλα είναι.

pektis
09/03/2014, 22:12
Σαν τα continetal...τιποτα,το καλο λαστιχο είναι καλο και μετα τα 3-4 χρονια.Καινουργια,φρεσκα όλα καλα είναι.

Ο χρονος που αφηνουμε τα λαστιχα στο αμαξι ειναι 4-4.5 χρονια... μετα :priest:

bruno
09/03/2014, 22:48
Ο χρονος που αφηνουμε τα λαστιχα στο αμαξι ειναι 4-4.5 χρονια... μετα :priest:
Μαζι σου,τα continetal στα 4 χρονια ειχαν αρχισει να "ψωριαζουν" αλλα ακομα και πιεσμενα κρατουσαν.

mikes
09/03/2014, 23:31
τα λάστιχα των αυτοκινητων είναι όλα σχεδιασμένα και κατασκευασμένα ετσι ώστε να καλυπτουν τις λογικες απαιτησεις που πρεπει εχει ενας λογικος οδηγος για τα αυτοκίνητα τα οποια προοριζονται! αν εχεις ατος και προσπαθεις να το οδηγήσεις σαν να είναι πορσε ΚΑΝΕΝΑ λαστιχο δεν προκειται να σε ικανοποιησει! αν όμως το οδηγεις όπως πρεπει να οδηγεις ένα ατος, τοτε ότι και να βαλεις (εκτως από κατι φτηνιάρικες καρακινεζιες) μια χαρα θα σου ερθουν!

επισης ΚΑΝΕΝΑ λαστιχο δεν προκειτε να σου αποδοσει όπως πρεπει αν δεν εχει τη σωστη πιεση! δεν φταιει το κάθε φουλντα η το κάθε ντανλοπ που δεν σου αποδιδει σωστα αν εσυ κοιτας τον αερα οοοοποτε το θυμηθείς και όχι κάθε οποτε πρεπει! κανονας!!

bruno
10/03/2014, 00:08
Mε 0,5 BAR εχει μεγαλη διαφορα,συμαντικο ρολο παιζει ο δεικτης ταχύτητας π.χ V δεν δουλεψε ποτε σε μενα σε σχεσει με το Η.Αμα το λαστιχο είναι μαπα δεν χρειαζεται να κανεις ραλλυ,φαινεται και στην ανηφορα που γλυστραει,το ΑBS που δουλευει συνεχεια και στην Θηβων που κανει πατινάζ ότι πιεσεις και να του βαλεις.

mikes
10/03/2014, 07:01
Mε 0,5 BAR εχει μεγαλη διαφορα,συμαντικο ρολο παιζει ο δεικτης ταχύτητας π.χ V δεν δουλεψε ποτε σε μενα σε σχεσει με το Η.Αμα το λαστιχο είναι μαπα δεν χρειαζεται να κανεις ραλλυ,φαινεται και στην ανηφορα που γλυστραει,το ΑBS που δουλευει συνεχεια και στην Θηβων που κανει πατινάζ ότι πιεσεις και να του βαλεις. εισαι λαθος! μεταξυ ενος ελαστικου πχ 205/55-16 με δεικτη Η και του ιδιου μοντελου με δεικτη V, η διαφορα δεν ειναι στη γομα, αλλα σε καποιες επιμερους ενισχυσεις του σκελετου ωστε να αντεξει τις παραπανω καταπονησεις στην παραπανω ταχυτητα! για το αλλο που αναφερεις, στην παραμετρο "ελληνικος δρομος" δεν φταιει το λαστιχο, αλλα φταιει η ανηφορα, και η θηβων που εχουν να στρωθουν ασφαλτο απο τοτε που φτιαχτηκανε!

γενικα με τους δεικτες ταχυτητας ετσι που το θετετε ορισμενοι ειναι σαν να λετε οτι ενα αμαξι με 18αρες ζαντες και αρα δεικτη ταχυτητας Υ (310 χλμ) δεν προκειτε να εχει ΠΟΤΕ καλη προσφυση αν σε καποιο στροφιλικι η οπουδηποτε αλλου το οδηγεις αναγκαστικα με 100-120 χλμ!

το "αργουν να ζεσταθουν" που λετε ορισμενοι δεν οφειλεται ουτε στη γομα, ουτε στον δεικτη ταχυτητας! οφειλεται σε μειωμενη τριβη με την ασφαλτο, και μαντεψτε!! τι φταιει για την μειωμενη τριβη στους ελληνικους δρομους???