PDA

View Full Version : Διοδια πληρωνετε???



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

alexioannides
13/08/2009, 16:16
καλησπερα.
θα ηθελα να σας ρωτησω αν πληρωνετε διοδια.
γιατι εγω γυρνουσα απο βολο αλλα ειναι πολυ κουραστικο για 1 ευρω να σταματαω να βγαζω γαντια...
να ψαχνω ψιλα...
να μου πεφτουν κατω...
να κατευαινω να τα μαζεψω...
και... δε σταματαω στα διοδια και περναω χωρις να πληρωσω.
ηρθε ποτε σε κανεναν προστημο για κατι τετοιο???:beer:

LsKostas
13/08/2009, 16:19
Ποτε.:wave2:

Συνεχισε ετσι :beer: :beer: :beer:

dond4le
13/08/2009, 16:25
RE LOPODITH 8A SE KARFOSW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KAI AN EINAI ARAGMENOI TPT MPATSOI STA DIODIA TREXA GYREYE.

KATI EIKOSAPLASIA POSA EXW DEI_AKOYSEI 8A PLERONEIS META.



:evil: :evil:

alexioannides
13/08/2009, 16:30
bre egw etsi 8a synexisw alla lew mhpws argotera sou stelnoun rabasakia???

mia kota shmera fonaze enw pernousa xwris na kopsw dipla apo ena autokinhto pou molis eixe dwsei ta 2,50euro gia enan dromo karmaniola....


dond4le eimai ligo lopodiths!!!!!! ti na kanoume eimai makaronas!!!

PQC
13/08/2009, 16:38
Eγώ αδερφέ ανάλογα με τα κέφια αλλά συνήθως δεν πληρώνω και μέχρι τώρα δεν μου εχει έρθει τίποτα, αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα γιατι αυτά αργούν να έρθουν.Φίλος μου έφαγε έτσι κλήση η οποία του ήρθε μετά από δύο χρόνια

irinia
13/08/2009, 17:07
ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.........



Φωτό μέ τήν πινακίδα σας.......άλλιώς .......!!!:nono:






:wave2:

dond4le
13/08/2009, 17:13
Shmera plhrwsa 0.70 eyra sto Aktio kai mporw na pw pws den ta lypi8hka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alla kati alla diodia..............................den ta axizoyn.

Cpt. Haddock
13/08/2009, 18:09
Αναλόγως. Σε σημεία που ο δρόμος είναι αυτοκινητόδρομος, πληρώνω.

Στην Κορινθου-Πατρών πάλι όχι, ή την κάνω απο δεξιά ή φεύγω μαζί με αυτοκίνητο.

Σε υποδομές όπως σήραγγα Ακτίου και Γεφυρα Ρίου, πληρώνω

Αυτά

felter
13/08/2009, 18:14
50-50 :winka:

menelaos46
13/08/2009, 19:39
Αττικη οδο πληρωνω παντα στις υπολοιπες οπου μπορω δε πληρωνω αλλα δε θα γινω και ξεφτιλα για 2 ευρω να με κυνηγανε..

felter
13/08/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αττικη οδο πληρωνω παντα στις υπολοιπες οπου μπορω δε πληρωνω αλλα δε θα γινω και ξεφτιλα για 2 ευρω να με κυνηγανε..

Αυτή που μας τα παίρνουν νομίζεις δεν γίνονται ξευτίλα να σε κυνηγήσουν για δυο ευρώ


:lol: :rotflmao: :bigcry:

alexioannides
13/08/2009, 20:31
xaxaxaaxxa kalooo!!!!!!!

madox
13/08/2009, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ποτε.:wave2:

Συνεχισε ετσι :beer: :beer: :beer:


Στην- ουτοπικη- καφετερια σου θα σου αρεσε να ερχομαι να πινω καφε χωρις να πληρωνω μια?


Φυσικα θα εχεις και βγαλμενη την πινακιδα για να μη σε γραφουν.



Μπραβο συνεχισε ετσι:beer: :beer:

+Arxiereas+
14/08/2009, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Στην- ουτοπικη- καφετερια σου θα σου αρεσε να ερχομαι να πινω καφε χωρις να πληρωνω μια?


Φυσικα θα εχεις και βγαλμενη την πινακιδα για να μη σε γραφουν.



Μπραβο συνεχισε ετσι:beer: :beer:
Οι δρόμοι έγιναν με δικούς μας φόρους και παραχωρήθηκαν σε ιδιώτες. Δεν το ξερα ότι εκτός από τους κλεφταράδες που κυβερνάνε και με κερνάν καινούριους φόρους και χαράτσια καθημερινά, είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω και τους κολλητούς τους που με το που ανέλαβαν εκτόξευσαν και τις τιμές. Για ποιανού καφετέρια λοιπόν μιλάμε?
Άσε που στα Τέμπη (και αλλού, και αλλού) ο καφές είναι μάπα....
Πλήρωνε και άφηνε και πουρπουάρ αν είσαι τόσο ευχαριστημένος αλλά την πιστολιά τους τη χρειάζονται και με το παραπάνω.
Φιλικά
:wave2:

Στο τελευταίο μου ταξίδι τα πλήρωσα όλα από Θεσ/νίκη προς Αθήνα. Στο γυρισμό και ενώ ήμουν σταματημένος στο Σχηματάρι με τις παράδες ανά χείρας, πέρασαν δίπλα μου 2 λεβεντόπαιδα χωρίς στάση. Εγώ την κάνω λέω στην κοπέλα. Αφού σταμάτησες λέει καλύτερα πλήρωσε αλλά να ξέρεις αν περνάς έτσι δεν προλαβαίνει ο προϊστάμενος.... και μου κλείνει το μάτι. Ξαναπλήρωσα μόνο στα διόδια που δεν μπορούσα να αποφύγω (λόγο μπάρας) και φυσικά ποτέ ξανά στα Τέμπη (όχι τίποτα άλλο, έχω και οικόπεδο από το '99 σ' εκείνον τον κατσικόδρομο...)

apatewnas
14/08/2009, 09:11
Πληρώνω παντού εκτός απο τα διόδια των Τεμπών.Άμα εγώ περάσω απο κει έτσι χωρίς να πληρώσω και είμαι παράνομος, αυτοί είναι 10 φορές περισσότερο παράνομοι !:)

iosif
14/08/2009, 09:33
sta μονα διοδια που υποχρεουσαι να πληρωσεις ειναι αυτα των μαλγαρων διοτι μονο αυτα ειναι δημοσια
ολα τα αλλα ειναι ιδιωτικα (και μαλιστα παρανομως χρεωνουν τελη διοτι κανενας δρομος δεν ειναι ολοκληρωμενος και απαργορευεται η προπληρωμη) και δεν αποτελει τροχαια παραβαση η μη καταβολη τελων

πρεπει να υπογραψεις χαρτι αρνησης πληρωμης, να σου φωτογραφισουν την πινακιδα για να πιστοποιηθει ποτε περασες (πραγμα που ομως απαγορευει η αρχη προστασιας δεδομενων), να σου αποστειλουν ειδοποιητηριο και μετα απο ολα αυτα να σου κανουν δικαστηριο για να πληρωσεις

κατα τα αλλα αμφισβητειται η νομιμοτητα των διοδιων ετσι οπως λειτουργουν
για περισσοτερα το "μοτο" ειχε δημοσιευσει εμπεριστατωμενο και αξιοπιστο αρθρο

LsKostas
14/08/2009, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Στην- ουτοπικη- καφετερια σου θα σου αρεσε να ερχομαι να πινω καφε χωρις να πληρωνω μια?
Φυσικα θα εχεις και βγαλμενη την πινακιδα για να μη σε γραφουν.

Μπραβο συνεχισε ετσι:beer: :beer:

H καφετερια μου δεν σκοτωνει κοσμο οπως η Κορινθου Πατρων,για να μην σου πω
οτι η πλειοψηφια των καφετεριων εχουν ενα επιπεδο ΑΝΤΙΘΕΤΑ με την πλειοψηφια των δρομων
που απαιτουν και διοδια στελνοντας κοσμο και κοσμακη στον αγυριστο.

:wave2:

Θεωρω βλακεια να πληρωσεις κατι ατελες , επικινδυνο και μαλιστα ιδιωτικο.

val
14/08/2009, 11:38
εγω πληρωνω μονο στην Αττικη Οδο γιατι ο δρομος αυτος οντως αξιζει.αν και τωρα τελευταια την κανω απο το e-pass πισω απο αλλο αμαξι....:lol:

LARISEOS
14/08/2009, 11:50
σωστος.........!!!!

εγω παντος διοδια λαρισα σαλονικα δεν πληρωνω τπτ.....και μερικες φορεσ εχουν κανενα κονο αλλα αμα τον σπρωξεις λιγο με το ποδι περνάς!

αλλα τωρα τελευταια τους βγαλανε !

να περνατε απο εκει που πανε τα φορτηγα!

zephyr1
14/08/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
σωστος.........!!!!



Δεν ειναι ο Μιχαλης ρεεεεε. :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

menelaos46
14/08/2009, 12:21
Στην- ουτοπικη- καφετερια σου θα σου αρεσε να ερχομαι να πινω καφε χωρις να πληρωνω μια? Φυσικα θα εχεις και βγαλμενη την πινακιδα για να μη σε γραφουν.

Στην ουτοπικη καφετερια του δε θα του αρεσε αλλα εκει θα πληρωνες τον καφε.
Στο δρομο τι πληρωνεις??????????

ΝΤΑΒΑΤΝΖΙΛΙΚΙ...

CBRIDHS
14/08/2009, 12:42
paidia k ego plirono dystixos giati de goystaro na exo mpleksimata.....vevaia einai paranoma k paraloga alla ti leitoyrgei sosta stin ellada???(allo thema ayto.....)

alexioannides
14/08/2009, 13:51
nai re paides kala ola auta alla pali den exw akousei kapoion na pei: "nai paidia emena mou hr8e klhsh 20 euro giati de plhrwsa"

mono kapoioi pou lene oti kapoios gnwstos kai kapoios filos tous k.t.l.

mhpws telika ta motosaka ta afhnoun na pernane etsi??????:confused:

McTalas
14/08/2009, 13:53
ναι πληρωνουμε κανονικα.
:winka:

alexioannides
14/08/2009, 14:09
mono esy to eipes auto....:wave2:

africanos31
14/08/2009, 14:21
επρεπε να φτιαξω 1 εταιρεια διοδιων να πλουτισω......

Για μεγαλυτερο κερδος χρησιμοποιουν και κοπελες μεταναστριες.......στα εισητηρια!!!!
Στα διοδια της ελευσινας δεν μιλουσε μια κοπελια καλα ελληνικα....καταλαβατε τι μισθο θα παιρνει!!!!
Και δεν νομιζω να παει ποτε κανεις να δει αν κολλανε ενσημα σε ολους εκει........

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ (ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ) και δεν μπορουν να κανουν και τιποτα

CBRIDHS
14/08/2009, 15:52
s'oti afora ta diodia athina-thes/niki oi mpares poy yparxoyn katevainoyn ana oxima.....diladi akoma k parea me mixanes na eiste,tha perasete enas enas.....k de mporeis na fygeis apo plagia giati pianei olo to dromo i mpara!!!!!

africanos31
14/08/2009, 16:35
Μαζι μα αμαξι.......ακριβως πισω του οταν δεν χωρας δεξια
Καθε Σαβ/κο το κανω και εχω και αυτοκολλητο στο τελευταιο νουμερο και γραμμα της πινακιδας...

CBRIDHS
14/08/2009, 16:54
nai an eisai enas mono.....an eiste kamia 5-6 atoma????

+Arxiereas+
14/08/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
nai an eisai enas mono.....an eiste kamia 5-6 atoma????
Ρε τεράστιε τι γαμάτο nick είναι αυτό!!?

:rotflmao: :rotflmao:

:beer:

LARISEOS
14/08/2009, 19:07
παντος στατιστηκα ενα 8% περναει τα διοδια χωρης να πληρωσει και επισης το εχω γραψει πολλες φορές δεν εχουν καμια εντολή να σου στείλουν στο σπιτι πρόστιμο!


και αν θελεις να εισαι νομημος ζητασ να υπογραψεις ενα χαρτι που δεν θελεις να πληρώσεις ......και φευγεις!

ουτε αυτο μπορουν να στο στειλουν σπιτι σαν παραβαση!

εχω εσωτερικούς εγω!

kokos08
16/08/2009, 18:05
Εγω αν εχει κανενα καλο γκομενακι σταματαω αλλα κρυβεται πισω απο το κρανος η γοητεια μου οποτε τσαμπα πληρωνω! :a09:

felter
16/08/2009, 18:55
:a48: :blush: :a05: :a07: :a029: :a37:

barimas1
17/08/2009, 13:15
Δεν κολωνω ουτε στην αττικη οδο. Περναω μαζι με τον μπροστινο μου. Ωραιο συναισθημα:D

TOLISTOLAROS
17/08/2009, 13:23
Ποτέ στη Κορίνθου-Πατρών.Απλά αρνούμαι...
Κοίτα εδώ
www.pesoxi.gr

LARISEOS
17/08/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ποτέ στη Κορίνθου-Πατρών.Απλά αρνούμαι...
Κοίτα εδώ
www.pesoxi.gr

ayto to exei balei kapios sta kentrhka????

an oxi kapios mode na to balei gia na to doynai oloi!!!!!!!!!!!!

:cool:

byron
17/08/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ayto to exei balei kapios sta kentrhka????

an oxi kapios mode na to balei gia na to doynai oloi!!!!!!!!!!!!

:cool:

kai oi xrhstes na kanoun search gia to uema!!!!

chris_honda
17/08/2009, 14:54
Σωστό...

thalasinos
17/08/2009, 15:01
Επειτα απο τα 21.50 ευρω που πληρωσα συνορα ιταλιας μεχρι βενετια, το 1 ευρω που εδωσα στα διοδια θεσ/νικης ηταν τσαμπα.;)

LARISEOS
17/08/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Επειτα απο τα 21.50 ευρω που πληρωσα συνορα ιταλιας μεχρι βενετια, το 1 ευρω που εδωσα στα διοδια θεσ/νικης ηταν τσαμπα.;)

συγκρηνεις τους δρομους της ιταλιας? δεν λεω ακρηβα αλλα αμα επερνες επαρχιακους δρομους εκανες 500 χλμ με 50 λεπτα!!!! και η επαρχιακη ειναι καλυτερη απο την εθνικη μας!

CBRIDHS
17/08/2009, 18:15
pantos..... thes/niki-athina(nea makri) k piso,ta diodia einai 25 eyro.....oyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

CBRIDHS
17/08/2009, 18:25
me aytokinito e???????ksexasa na to po....:rolleyes:

madox
18/08/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
H καφετερια μου δεν σκοτωνει κοσμο οπως η Κορινθου Πατρων,για να μην σου πω
οτι η πλειοψηφια των καφετεριων εχουν ενα επιπεδο ΑΝΤΙΘΕΤΑ με την πλειοψηφια των δρομων
που απαιτουν και διοδια στελνοντας κοσμο και κοσμακη στον αγυριστο.

:wave2:

Θεωρω βλακεια να πληρωσεις κατι ατελες , επικινδυνο και μαλιστα ιδιωτικο.



Δεν μιλησα πουθενα για την καρμανιολα αλλα απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι ειναι δυο μετρα και δυο σταθμα.

Τι ειδους δρομους θελεις να σου φτιαξουν οι διευθαρμενες τεχνικες εταιριες αν εσυ εχεις κατα νου να τσιγκουνευεσαι το ευρουλακι και να το διατυμπανιζεις με επαρση νομιζοντας οτι πας και κοντρα στο συστημα?

Κανενας δρομος απο μονος του δεν σε στελνει στον αγυριστο και η λογικη του οπου μπορω κλεβω ειναι αφελης.

africanos31
19/08/2009, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Δεν μιλησα πουθενα για την καρμανιολα αλλα απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι ειναι δυο μετρα και δυο σταθμα.

Τι ειδους δρομους θελεις να σου φτιαξουν οι διευθαρμενες τεχνικες εταιριες αν εσυ εχεις κατα νου να τσιγκουνευεσαι το ευρουλακι και να το διατυμπανιζεις με επαρση νομιζοντας οτι πας και κοντρα στο συστημα?

Κανενας δρομος απο μονος του δεν σε στελνει στον αγυριστο και η λογικη του οπου μπορω κλεβω ειναι αφελης.

Τι δουλεια εχει η ιδιωτικη εταιρεια στους εθνικους δρομους που ειναι δημοσιο αγαθο???
Το σχεδιασμα και το περασμα απο βουνα της ελλαδας εχει γινει δεκαετιες πριν απο το ελληνικο κρατος
Για να παει καποιος στο χωριο του θα του βαζουν συνορα στη ιδια του τη χωρα!!!!
Στη Ιταλια ομως οταν ειχα παει και δεν βιαζομουν πηγαινα με 90-100 απο τους επαρχιακους για να βλεπω τα μερη και να μην πληρωνω διοδια και η ασφαλτος ηταν εκπληκτικη(ΕΔΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ???

οχι 1 ευρω αλλα τα αρχ%$α μου θα παιρνουνε τα λαμογια..

Και κατι αλλο (με εξαιρεση Ιταλια Γαλλια,-Αθστρια δινεις 10 ευρω να κυκλοφορεις 10 μερες) στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες δεν υπαρχουν διοδια

DeusEx
19/08/2009, 08:08
βλεπε γερμανια ...

ποιοτηκη ασφαλτος , τεραστιες ευθειες , μελετες , διαζωματα , κλασεις ανωτερες απο Α.Ο

λακουβα ουτε για δειγμα παρα τις βροχες / χιονια

κ ξερετε ποσο πληρωνετε διοδια ???



τιποτα ...

Δυστηχως , κανω το κορινθο πατρα συχνα , 3 - 4 φορες τον μηνα κ ΠΑΝΤΑ πληρωνω γιατι δεν θελω να μπλεξω με εφοριες κτλ

ασε που σκεφτομαι μην στειλει ο υπαλληλος σημα σε κανενα μπατσόμπλοκο πιο κατω κ με σταματησουν κ με γ@μησουν για οτι παρανομο εχω επανω (εξατμισεις - πινακιδα ... εεε, ναρκωτικα, οπλα, λαθρομεταναστες ...)

stefanos
19/08/2009, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
Τι δουλεια εχει η ιδιωτικη εταιρεια στους εθνικους δρομους που ειναι δημοσιο αγαθο???
Το σχεδιασμα και το περασμα απο βουνα της ελλαδας εχει γινει δεκαετιες πριν απο το ελληνικο κρατος
Για να παει καποιος στο χωριο του θα του βαζουν συνορα στη ιδια του τη χωρα!!!!
Στη Ιταλια ομως οταν ειχα παει και δεν βιαζομουν πηγαινα με 90-100 απο τους επαρχιακους για να βλεπω τα μερη και να μην πληρωνω διοδια και η ασφαλτος ηταν εκπληκτικη(ΕΔΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ???

οχι 1 ευρω αλλα τα αρχ%$α μου θα παιρνουνε τα λαμογια..

Και κατι αλλο (με εξαιρεση Ιταλια Γαλλια,-Αθστρια δινεις 10 ευρω να κυκλοφορεις 10 μερες) στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες δεν υπαρχουν διοδια

Στην Ιταλία και στην Γερμανιά οι κάτοικοι παράγουν και πληρώνονται 3 φορές περισσότερα απ ότι εμείς και κατά συνέπεια έχουν την δυνατότητα να κατασκευάζουν οτι γουστάρουν όσο και να κοστίζει.
Εδώ με την ίδια λογική των λαμογίων δεν πληρώνουμε διόδια, εφορία, γενικά είμαστε πολίτες του κώλου.
Και κατ επέκταση έχουμε και δρόμους του κώλου που μας αξίζουν.
Στην Ευρώπη αυτού του είδους η κριτική πρός το κράτος (δεν πληρώνω και γενικά λειτουργώ εις βάρος των υπόλοιπων) τιμωρείται, στην Ελλάδα δεν το έχουμε καταφέρει.
Πάντως εναλλακτική υπάρχει και είναι και πολύ γραφική, φτάνει να προσέχεις λίγο γιατί κυκλοφορούν ανάλογα λαμόγια με τρακτέρ που έχουν μια ανάλογη δικαιολογία για τον τρόπο που τα οδηγούνε και το επίπεδο συντήρησης τους (συνήθως χωρίς φώτα φρένα υπέρβαρα κλπ)

DeusEx
19/08/2009, 08:12
ενας προχειρος υπολογισμος

10μηνες * 4 φορες τον μηνα * 3,80ε * 2 πηγαινε ελα = 304ε μονο για διοδια

litespeed
19/08/2009, 08:36
παιδια για να καταλαβω περνατε μολις ανοιξει η μπαρα για το αμαξι που ειναι μπροστα σας ?
δηλαδη καθεστε σαν κυριος και στο τελος την κανετε ?
γιατι και εγω βαριεμαι να σταματαω να βγαζω γαντια να ψαχνω για λευτα και μετα να ξαναβαζω γαντια .

παντος απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι δεν πληρωνουνε .
εγω ομως εχω 250cc και φοραω πινακιδα . λετε να φαω καμια κληση ?

LARISEOS
19/08/2009, 08:54
egw exw monima kana dyo aytokolitakia piso poy kanoun thn pinakida na fenetai san ligo xalasmenh.....ayta exoyn mazepsei kai ligo skoni kai einai akoma kalytera!

na pernas panta apo thn meria poy pernane ta forthga! sta perissotera diodia exei megalytero anoigma kai isws na breis kanenan kono! klotsise ton!

:smilea:


emena me exoyn grapsei 5 fores kai exw perasei panw apo 50 fores!

kai ths 5 htane sthn arxh prin ta aytokolita!

grapsei ennow sto computer den moy steilane tpt kaioyte prokite!!!!!

africanos31
19/08/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
βλεπε γερμανια ...

ποιοτηκη ασφαλτος , τεραστιες ευθειες , μελετες , διαζωματα , κλασεις ανωτερες απο Α.Ο

λακουβα ουτε για δειγμα παρα τις βροχες / χιονια

κ ξερετε ποσο πληρωνετε διοδια ???



τιποτα ...

Δυστηχως , κανω το κορινθο πατρα συχνα , 3 - 4 φορες τον μηνα κ ΠΑΝΤΑ πληρωνω γιατι δεν θελω να μπλεξω με εφοριες κτλ

ασε που σκεφτομαι μην στειλει ο υπαλληλος σημα σε κανενα μπατσόμπλοκο πιο κατω κ με σταματησουν κ με γ@μησουν για οτι παρανομο εχω επανω (εξατμισεις - πινακιδα ... εεε, ναρκωτικα, οπλα, λαθρομεταναστες ...)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ.........ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ...
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΡΕΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (οφειλες,κλησεις για κοκκινο,ζωνη,κρανος πανε!!) Η ΕΦΟΡΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ....

stefanos
19/08/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ.........ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ...
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΡΕΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (οφειλες,κλησεις για κοκκινο,ζωνη,κρανος πανε!!) Η ΕΦΟΡΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ....

Για αυτό πόσο σίγουρος είσαι?

kokos08
19/08/2009, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην Ιταλία και στην Γερμανιά οι κάτοικοι παράγουν και πληρώνονται 3 φορές περισσότερα απ ότι εμείς και κατά συνέπεια έχουν την δυνατότητα να κατασκευάζουν οτι γουστάρουν όσο και να κοστίζει.
Εδώ με την ίδια λογική των λαμογίων δεν πληρώνουμε διόδια, εφορία, γενικά είμαστε πολίτες του κώλου.


Για ψαξε λιγο την τσεπη σου και θα καταλαβεις αν ειμαστε πολιτες του κωλου ή αν μας αξιζουν αυτοι οι δρομοι....;)

africanos31
19/08/2009, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για αυτό πόσο σίγουρος είσαι?

100% Ρωτα και δικηγορο........

litespeed
19/08/2009, 20:51
λοιπον παιδια περασα 2 διοδια ετσι σημερα .
πολυ ωραια ητανε ουτε σταματισα να μπλεκω με λευτα και ιστοριες και κερδισα και 3-4 ευρο :winka:

LARISEOS
19/08/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από litespeed
λοιπον παιδια περασα 2 διοδια ετσι σημερα .
πολυ ωραια ητανε ουτε σταματισα να μπλεκω με λευτα και ιστοριες και κερδισα και 3-4 ευρο :winka:


kai se anwtera!!!!! exexexexexex

alexioannides
19/08/2009, 22:41
SWSTOOOOS!!!!:beer:

Elle
20/08/2009, 07:36
Στα περισσότερα διόδια, πλέον ούτε εγώ σταματώ για να πληρώσω.
Το θεωρώ βάναυσο και αδικαιολόγητο να σταματούν κάθε λίγο και
λιγάκι ένα μοτοσυκλετιστή για να του παίρνουν τα χρήματα.

Το θέμα έχει παραγίνει. Γιατί να σταματώ και να πληρώνω σε 4
διαφορετικά διόδια (ετοιμάζουν και 5ο) από το Βόλο μέχρι να φτάσω
στη Θεσσαλονίκη που απέχει μόλις 220 χλμ?

:confused:

Γιατί κάθε λίγο και λιγάκι να σταματώ, να βγάζω γάντια, να ψάχνω για ψιλά
να μου πέφτουν, να τα μαζεύω από κάτω κτλ?
Η πινακίδα έχει πια κατέβει, περνώ τα περισσότερα διόδια χύμα σπρώχνοντας
τους κόνους με το πόδι μου, εκτός κι αν αυτοί είναι πολλοί (μόνο τότε θα πληρώσω κανονικά).


Κοντά στα Τέμπη ετοιμάζουν νέα διόδια με τιμή 1.50 ευρώ για τις μοτοσυκλέτες. :yuck: :yuck: :yuck:

LARISEOS
20/08/2009, 08:04
δεν θα ειχα κανενα προβλημα να πληρωσω διοδια αμα ειχα ην επιλογη να παω και απο εναν αλλο δρομο.....

αλλα αυτοι οι καφροι εχουν κλείσει τα παντα! και αναγκαζεσαι να πας απο εκει ε,,,οχι ρε!!!!!

παπαδοπουλο δεν προλαβαμε και παπαδοπουλο .......μαλλον και χειροτερο απο παπαδοπουλο θα ζησουμε!


ελευθερια η θανατος!
















:ZZZ: μολις ξυπνησα!

και θελω να παω αθηνα αυριο και σκέφτομαι τα διοδια γιατι θα παω με το αμάξι!!!!!

johndoe
20/08/2009, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle


Κοντά στα Τέμπη ετοιμάζουν νέα διόδια με τιμή 1.50 ευρώ για τις μοτοσυκλέτες. :yuck: :yuck: :yuck:

υπάρχει ομως εναλακτική διαδρομή για να τα αποφύγεις, αλλά κάνεις καμιά 20 κμ παραπάνω. μετά την αγία παρασκεύη στα τέμπη, στην έξοδο για στόμιο-ομόλιο κάνεις δεξιά και πας προς παλαιόπυργο - κουλούρα και συνεχιζεις για μεσαγγαλα.μετα δεξια για θεσαλλονικη

Elle
20/08/2009, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS


:ZZZ: μολις ξυπνησα!

και θελω να παω αθηνα αυριο και σκέφτομαι τα διοδια γιατι θα παω με το αμάξι!!!!!

Φρόντισε απλά να βρεις ένα καλό ζευγάρι γερά παπούτσια μόνο αδελφέ.
Ξέρεις, αυτά με το σίδερο μπροστά.
:alien:






...Πολλοί κώνοι... :bawl: :bawl:

captaincarnaval
20/08/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
sta μονα διοδια που υποχρεουσαι να πληρωσεις ειναι αυτα των μαλγαρων διοτι μονο αυτα ειναι δημοσια
ολα τα αλλα ειναι ιδιωτικα (και μαλιστα παρανομως χρεωνουν τελη διοτι κανενας δρομος δεν ειναι ολοκληρωμενος και απαργορευεται η προπληρωμη) και δεν αποτελει τροχαια παραβαση η μη καταβολη τελων

πρεπει να υπογραψεις χαρτι αρνησης πληρωμης, να σου φωτογραφισουν την πινακιδα για να πιστοποιηθει ποτε περασες (πραγμα που ομως απαγορευει η αρχη προστασιας δεδομενων), να σου αποστειλουν ειδοποιητηριο και μετα απο ολα αυτα να σου κανουν δικαστηριο για να πληρωσεις

κατα τα αλλα αμφισβητειται η νομιμοτητα των διοδιων ετσι οπως λειτουργουν
για περισσοτερα το "μοτο" ειχε δημοσιευσει εμπεριστατωμενο και αξιοπιστο αρθρο

Αυτο που λες το εκανα το Πασχα που μας περασε στα διοδια Πατρων-Αθηνων.
Οταν φτασαμε στη μπαρα ζητησαμε στη κοπελα να ανεβασει την μπαρα να περασουμε κ οτι δεν θελουμε να πληρωσουμε διοδια.
Ειναι υποχρεωμενη να την σηκωσει.
Καναμε δεξια κ αφου συμπληρωσαμαι ενα εντυπω με τα στοιχεια μας, μας ειπαν οτι θα επικοινωνησουν μαζι μας απο την εταιρια κ φυγαμε.
Μετα απο κανα δυο μηνες ηρθε ενα χαρτακι σπιτι το οποιο ελεγε να παμε σε οποιοδηποτε διοδιο η εφορια κλπ κ να πληρωσουμε το χρεος μας!!!
Οι τυποι στην εταιρια ειχαν το θρασσος κ εστειλαν ενα εντυπο που λεγοταν "εντυπο αδυναμιας καταβολης τελους διοδιων"!!!
Αυτο το χαρτακι στο στελνουν αν κατσει ποτε καμια στραβη κ δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις, σε αφηνουν να περασεις κ το πληρωνεις αλλη φορα!
Περιττο να σας πω οτι τους πηρα τηλεφωνο κ τους ξεχεσα.
Τους ξεκαθαρησα πως δεν ηταν αδυναμια καταβολης αλλα αρνιση καταβολης κ οτι η εταιρια τους ζητα παρανομα τα χρηματα με αυτο το χαρτι διοτι δεν αντιπρωσοπευει την αληθεια του συμβαντος. Μετα ειχαμε μια αψημαχια (βρισιμο δηλαδη) σχετικα με το γιατι να ειμαι υποχρεωμενος να πληρωνω για ενα δρομο που δεν υπαρχει κ θα μου φτιαξουν αργοτερα κ γιατι στην αττικη οδο δε μου ζητησε ποτε κανεις χρηματα πριν κατασκευαστει παρα μονο αφου ειχε τελειωσει το εργο κλπ κλπ.
Η απαντιση ηταν πως θα ξαναεπικοινωνησουν μαζι μου.
Προς το παρον εχουν περασει δυο μηνες κ ακομα δεν με εχει ενοχλησει κανεις.
Θα δουμε τι θα γινει...

Παντως εγω πιστευω, οσον αφορα αυτο το θεμα, οτι εμεις σαν μοτοσυκλετιστες η καποια οργανωμενη κ σχετικα μεγαλη ομαδα μοτοσυκλετιστων θα επρεπε να κινηθει νομικα εναντιον καθε τετοιας εταιριας ωστε να κατοχηρωθουν καποια πραγματα κ για ολους τους υπολοιπους μοτοσυκλετιστες που θα βρεθουν στην δυσκολη θεση αργοτερα. Αποκλειεται να μην υπαρχει εστω κ ενας δικηγορος μοτοσυκλετιστης που να μην εχει χρονο να ασχοληθει με το θεμα.

costas81
20/08/2009, 08:46
Όλα σωστά και καλά.... και οι δύο απόψεις σωστές.

Δεν λέω να μην πληρώνουμε αλλά.....2,75 το αυτοκίνητο και 1,90 η μηχανή αυτό μου φαίνετε απίστευτο!! Πέρασα τα διόδια για λαμία και μου λέει 1,90!! Έτοιμος ήμουν να φύγω από το κενό της ράμπας!!

Ακόμα και στην Αττική οδό η μηχανή πληρώνει 1,30 και να πληρώσεις από Αθήνα χαλκίδα 2 Χ 1,90 το βρίσκω απαράδεκτο!!

Τώρα δεν κρίνω αυτούς που περνάνε χωρίς να πληρώσουν και εγώ το έχω κάνει κάποιες φορές αλλά από την άλλη όμως δεν αξίζει τον κόπο.

Xrider
20/08/2009, 09:04
Υπηρχε ενα ποστ πριν κατι μηνες με το ιδιο θεμα για τα διοδια Κορινθου-Πατρας και οτι ειναι παρανομα γιατι δεν τηρουν καποιες προυποθεσεις και οτι γιαυτιυς τους λογους δεν πρεπει να πληρωνονται..

Επεσε στα χερια μου τυχαια ενα Μοτο Τριτη και ειχε ενα αρθρο ακριβως γιαυτα τα διοδια.
Το πορισμα ηταν οτι τα διοδια Κορινθος-Πατρα ΠΡΕΠΕΙ να πληρωνονται.
Το γιατι το εξηγουσαν λεγωντας οτι αυτη η διαδρομη εχει καποιες ιδιαιτερες συνθηκες διαχηρησεις και ουτε παρανομα ειναι τα διοδια οπως ειχε υποθει απο καποα μελοι και των δημαρχο Πατρων που καποιος ειχε αναφερει.

Οταν βρω το περιοδικο θα κανω ενα "σκαν" το αρθρο και θα το ανεβασω.

Κατι ακομα..
Οταν καποιος μπλεκει με το Δημοσιο και δη το Ελληνικο,σπανια βγαζει ακρη και συνηθως στο τελος "τρωει" και μια εκπληξη σε ανυποπτο χρονο προσαρτημενη στο γνωστο μαθηματικο μοντελλο της γεωμετρικης προοδου.
Απο εκει και περα μπαινει στην μεση η Εφορια και τα πραγματα γινονται επωδηνα....
Εχω γνωρησει ατομα που για απληρωτη κληση το '88 βρεθηκαν το '96 να τρεχουν και να μην φτανουν.
Γιαυτο,προσοχη!Το ραδιο αρβυλα μπορει να το πληρωσετε ακριβα!!

stefanos
20/08/2009, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Όλα σωστά και καλά.... και οι δύο απόψεις σωστές.

Δεν λέω να μην πληρώνουμε αλλά.....2,75 το αυτοκίνητο και 1,90 η μηχανή αυτό μου φαίνετε απίστευτο!! Πέρασα τα διόδια για λαμία και μου λέει 1,90!! Έτοιμος ήμουν να φύγω από το κενό της ράμπας!!

Ακόμα και στην Αττική οδό η μηχανή πληρώνει 1,30 και να πληρώσεις από Αθήνα χαλκίδα 2 Χ 1,90 το βρίσκω απαράδεκτο!!

Τώρα δεν κρίνω αυτούς που περνάνε χωρίς να πληρώσουν και εγώ το έχω κάνει κάποιες φορές αλλά από την άλλη όμως δεν αξίζει τον κόπο.


Οι συμβάσεις προβλέπουν κόστος διοδίων γύρω στο μισό ευρώ το χιλιόμετρο.
Πάρε μολύβι και χαρτί και υπολόγισε τι μας περιμένει όταν ολοκληρωθούν τα έργα.
Απο την παλιά εθνική όλοι:p

costas81
20/08/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οι συμβάσεις προβλέπουν κόστος διοδίων γύρω στο μισό ευρώ το χιλιόμετρο.
Πάρε μολύβι και χαρτί και υπολόγισε τι μας περιμένει όταν ολοκληρωθούν τα έργα.
Απο την παλιά εθνική όλοι:p



δεν θα πηγαίνω πουθενά!!!θα κάνω βόλτες μέσα στην πυλωτή μου!!

θα πάρουν τα @@ μου!!

από που ρε θα τα πληρώσουμε όλα αυτα;;;;;

Xrider
20/08/2009, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οι συμβάσεις προβλέπουν κόστος διοδίων γύρω στο μισό ευρώ το χιλιόμετρο.
Πάρε μολύβι και χαρτί και υπολόγισε τι μας περιμένει όταν ολοκληρωθούν τα έργα.
Απο την παλιά εθνική όλοι:p

Para polla akougontai..den nomizo.

LARISEOS
20/08/2009, 09:58
παντος περα απο οτι τα διοδια ειναι ακρηβα και δεν εχουν φτιάξει τπτ και θελουν πληρωμή ας σκεφτούμε και το αναποδο με το κωλο κράτος που τοσα χρονια επερνε τα φραγκα και δεν εκανε τπτ!!!

εμενα δεν με χαλαει που αναλαμβάνει καπιος ξένος με αυτον τον τροπο να φτιαξει κατι, γιατι εμεις ήμαστε απλα ανίκανοι!!!!

με χαλαει που κλείνουν δρόμους και σε βάζουν αναγκάστηκα να πας απο εκει.......!!

στην αττικη οδο στην αθηνα υπαρχει και η λυση αμα δεν θελεις δεν πας απο εκει !!!!
διαλέγεις και παίρνεις!!!

εδω ομως δεν υπαρχει επιλογή......ακομα και σε μερικα σημεια εχουν μεταφέρει διόδια για σε κόβουν και απο εκεί!!!

LOUKILOUK
20/08/2009, 17:58
Μετα απο οσα διαβασα μαλλον νιοωθω μαλακας που πληρωνω κανονικα παντα τα διοδια που περναω...περναω λιγο σπανια βεβαια δεν με απασχολει ιδιαιτερα το κοστος αλλα νομιζω οτι αν μπορουμε νομιμα να μην πληρωνουμε πρεπει να το κανουμε ολοι...μεχρι τωρα δεν γνωριζα κατα ποσο ειναι νομιμο ή οχι αλλα απο τι καταλαβαινω μαλλον το τοπιο ειναι θολο και αδιευκρινιστο...:confused:

madox
20/08/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Όλα σωστά και καλά.... και οι δύο απόψεις σωστές.

Δεν λέω να μην πληρώνουμε αλλά.....2,75 το αυτοκίνητο και 1,90 η μηχανή αυτό μου φαίνετε απίστευτο!! Πέρασα τα διόδια για λαμία και μου λέει 1,90!! Έτοιμος ήμουν να φύγω από το κενό της ράμπας!!

Ακόμα και στην Αττική οδό η μηχανή πληρώνει 1,30 και να πληρώσεις από Αθήνα χαλκίδα 2 Χ 1,90 το βρίσκω απαράδεκτο!!

Τώρα δεν κρίνω αυτούς που περνάνε χωρίς να πληρώσουν και εγώ το έχω κάνει κάποιες φορές αλλά από την άλλη όμως δεν αξίζει τον κόπο.



Το ολο θεμα τιθεται επιτελους σε σωστη βαση.Τα διοδια για δικυκλα ειναι παραλογα ακριβα και "πρεπει να κανω/ουμε κατι για αυτο'.Μια καλη αρχη ειναι η ομαδικη διαμαρτυρια η οποια και απεχει ετη απο δρασεις του τυπου κανω οτι γουσταρω.


Διοδια ευτυχως ή δυστυχως περναω σπανια(μαλγαρα-τεμπη)και παντα σταματαω.Αισθανομαι μαλακας απο την μια αλλα ανακουφιση απο την αλλη γιατι επιτελους θα φτιαχτει η καρμανιολα Αθηνας/Θεσσαλινικης,ακομα και αν μου πιανει τον κωλο η λαμογιοεταιρια που τον ανελαβε.:wave2:

madox
20/08/2009, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Στα περισσότερα διόδια, πλέον ούτε εγώ σταματώ για να πληρώσω.
Το θεωρώ βάναυσο και αδικαιολόγητο να σταματούν κάθε λίγο και
λιγάκι ένα μοτοσυκλετιστή για να του παίρνουν τα χρήματα.

Το θέμα έχει παραγίνει. Γιατί να σταματώ και να πληρώνω σε 4
διαφορετικά διόδια (ετοιμάζουν και 5ο) από το Βόλο μέχρι να φτάσω
στη Θεσσαλονίκη που απέχει μόλις 220 χλμ?

:confused:

Γιατί κάθε λίγο και λιγάκι να σταματώ, να βγάζω γάντια, να ψάχνω για ψιλά
να μου πέφτουν, να τα μαζεύω από κάτω κτλ?
Η πινακίδα έχει πια κατέβει, περνώ τα περισσότερα διόδια χύμα σπρώχνοντας
τους κόνους με το πόδι μου, εκτός κι αν αυτοί είναι πολλοί (μόνο τότε θα πληρώσω κανονικά).


Κοντά στα Τέμπη ετοιμάζουν νέα διόδια με τιμή 1.50 ευρώ για τις μοτοσυκλέτες. :yuck: :yuck: :yuck:


Φιλε μου δεν εχεις αδικο αλλα σου περασε ποτε απο το μυαλο οτι ο ογκος των οχηματων που κυκλοφορουν στις εθνικες οδοι να μην φτανει για να κατασκευαστουν-συντηρηθουν σωστα?

Δεν υποστηριζω τις διεφθαρμενες τεχνικες εταιριες ουτε δινω αλοθι στο μπανανοκρατος,αλλα μελετωντας τα οικονομικα της ευρωζωνης με πιανει θλιψη για το οικονομικο μεγεθος της ελλαδιτσας.:wave2:

SVX
20/08/2009, 20:04
επιτέλους .... ! NO MORE Τέμπη :o


http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58403&cid=4



οι Αγωνες μας πιασαν Τοπο....!!!!!

alexioannides
20/08/2009, 20:22
xaaxxaxaxaax
xaxaaxxaxaaxxaaxaxxaxa
KALA POU ANOIKSA TO 8EMA ME TA DIODIA!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

george 1981
20/08/2009, 20:29
Οι δρόμοι αυτοί εχουν χιλιοπληρωθεί προκαταβολικά από εμάς όσο και παλαιότερα από τους
χιλιάδες ταξιδιώτες που περνούσαν καθημερινά.
Όταν λοιπόν πληρώνεις επανελλειμένα προκαταβολικά,χωρίς να σου παρέχονται οι ανάλογες υπηρεσίες,ενώ παράλληλα ακούς για μίζες,υπεξαιρέσεις,υπετιμολογήσεις,λαμογιές....
έρχεται η ώρα(διαφορετική για τον καθένα) που πράττεις ανάλογα.
Διαφωνώ με τον φίλο που τους έκανε τη χάρη να συμπληρώσει το έντυπο.
Ακόμη μην διαπληκτίζεστε με τους υπαλλήλους στα toll booth,δεν έχει νόημα,μιας και η εταιρία τους έχει προπαγανδήσει και αναμασούν την ίδια κασέτα όλοι τους.
Μία λύση,που έχει ήδη αναφερθεί,είναι απλά να πλησιάσετε πολύ κοντά σε έναν κουτάκια και ......

TOLISTOLAROS
20/08/2009, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Επεσε στα χερια μου τυχαια ενα Μοτο Τριτη και ειχε ενα αρθρο ακριβως γιαυτα τα διοδια.
Το πορισμα ηταν οτι τα διοδια Κορινθος-Πατρα ΠΡΕΠΕΙ να πληρωνονται.

Παρ'ότι θεωρώ το motoτρίτη για τα πανηγύρια,όταν ευκαιρέσεις πόσταρε το άρθρο του.
Διατηρώ πολλές επιφυλάξεις τόσο για τα κίνητρα οποιουδήποτε που δημοσιεύει ένα άρθρο όσο και την εγκυρότητά του.
Αυτό που ξέρω είναι ότι βάσει νομοθεσίας για να πληρώνεις διόδια για αυτοκινητόδρομο πρέπει να σου παρέχονται ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα,όπως διαχωριστικό ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ(δεν υπάρχει),να μη διασταυρώνεται ισόπεδα με άλλη oδό, μoνoπάτι, σιδηρoδρoμική ή τρoχιoδρoμική γραμμή (εδώ γελάμε) και να έχει χαρακτηριστεί με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως αυτoκινητόδρoμoς.

Τώρα αν το υπουργείο βάλει σήμανση για αυτοκινητόδρομο δε σημαίνει ότι είναι κιόλας,διότι δεν τηρούνται οι υπόλοιπες προϋποθέσεις.

Κάντε κλικ (http://www.pesoxi.gr/index.php?page_id=49)

LARISEOS
20/08/2009, 22:14
ρε .......πρεπει να παρουμε ολοι μια αποφαση.....!


ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑ.........ΝΑΙ!


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΑΝΤΗΔΡΑΣΟΥΜΕ!!!!!

kokos08
20/08/2009, 23:01
Θα πληρωνω εγω για ολους σας ! Τα κονομησα αυτο το καλοκαιρι!:a34: :a34: :a34: :a34: :a34: :a34:

SVX
30/08/2009, 18:35
http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_5458.html






Έντονες ήταν οι αντιδράσεις που δημιουργήθηκαν, στο άκουσμα της είδησης πέρι αύξησης της τιμής των διοδίων κατα την μετεγκατάσταση τους στον σταθμό Πυργετού! Δείτε τους παράδρομους που μπορείτε να ακολουθήσετε, ώστε να αποφύγετε το ”χαράτσι” των 4?.

Διαδρομή Λάρισα – Θεσσαλονίκη...

Κινούμενοι από Λάρισα πρός Θεσσαλονίκη, λίγα μέτρα πριν τα διόδια του Πυργετού, υπάρχει πινακίδα που σας πληροφορεί ότι δεξιά στρίβετε για Πυργετό.Ακολουθείτε την πινακίδα και αφού στρίψετε ακολουθείτε τις πινακίδες με κατεύθυνση την Θεσσαλονίκη.

Διαδρομή Θεσσαλονίκη – Λάρισα

Καθώς έρχεστε από Θεσσαλονίκη και αφού περάσετε τον Πλαταμώνα και την παράκαμψη των Νέων Πόρων, ο δρόμος από μονής κυκλοφορίας μετατρέπεται σε διπλής.50 μέτρα από το σημείο αυτό, υπάρχει πινακίδα που σας πληροφορεί ότι δεξιά στρίβετε για Αιγάνη.Συνεχίζετε κανονικά την πορεία σας και ακολουθήτε τις πινακίδες για Λάρισα.
Ακολουθώντας αυτή την διαδρομή, πέρα του ότι ξεπερνάτε το σταθμό των διοδίων, γλιτώνετε και την ταλαιπωρία του μποτιλιαρίσματος, λόγω συσσώρευσης των οχημάτων πρίν τα διόδια !!!

Θα παραθέταμε ευχαρίστως χάρτες της google, αλλά δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνονται οι παράδρομοι της Εθνικής οδού!

ronin1
01/09/2009, 15:01
4 eyraaa???

oksw poustides!!!!!

kokos08
01/09/2009, 15:20
Ρε εγω πληρωνω για ολους λεμε! Τερμα τα βασανα!

SVX
02/09/2009, 21:39
:mad: δεν μπορουσαν αυτο που καναν στο χρηματηστηριο το πρωι να το κανουν και στα διοδια?? :evil:

ggs
02/09/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:mad: δεν μπορουσαν αυτο που καναν στο χρηματηστηριο το πρωι να το κανουν και στα διοδια?? :evil:

Σε ποια απ όλα…?

SVX
02/09/2009, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Σε ποια απ όλα…?


σ'αυτα που περναω εγω (εχει φαγωθει το δεξι μποτακι να κλωτσαω κωνους ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
22/12/2009, 18:31
Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα! (http://www.youtube.com/watch?v=efQGJFfKlwc&feature=player_embedded)



ΩΡΑΙΟ...... αν ζητησουν αποδειξεις στο Ευρωπα'ι'κο δικαστηριο ειναι οτι πρεπει....

mivvo
22/12/2009, 20:50
με το που ανοιξει η μπαρα για το αμαξι μπροστα σας, δωστε γκαζι! :beer: :beer: :beer:

alexioannides
22/12/2009, 20:58
kalh fash!:beer:

SS 9/1/1900
22/12/2009, 21:15
ρε την παλεύουμε?? άλλος λέει δεν πληρώνω γιατί βαριέμαι να βγάλω τα γάντια, άλλος λέει δεν πληρώνω γιατί είνια παράνομα και άλλος λέει δεν πληρώνω γιατί ο δρόμος είνια καρμανιόλα...
Ναι, είναι ακριβά, ναί είναι χάλια ο δρόμος.
οπότε αφού εμείς είμαστε σε όλα νόμιμοι χωρίς πινακίδα και με 300 χ.α.ω. (κι εγώ μέσα) και βαριόμαστε να βγάλουμε τα γάντια αν η αθηνών λαμίας δεν γίνει autobahn, ας αντισταθούμε στο "σύστημα" με το να γίνουμε λαμόγια και με το να λέμε "είσαι δημόσιος υπάλληλος, δεν μπορείς να μου μιλάς εμένα"....

SVX
22/12/2009, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SS 9/1/1900
ρε την παλεύουμε?? άλλος λέει δεν πληρώνω γιατί βαριέμαι να βγάλω τα γάντια, άλλος λέει δεν πληρώνω γιατί είνια παράνομα και άλλος λέει δεν πληρώνω γιατί ο δρόμος είνια καρμανιόλα...
Ναι, είναι ακριβά, ναί είναι χάλια ο δρόμος.
οπότε αφού εμείς είμαστε σε όλα νόμιμοι χωρίς πινακίδα και με 300 χ.α.ω. (κι εγώ μέσα) και βαριόμαστε να βγάλουμε τα γάντια αν η αθηνών λαμίας δεν γίνει autobahn, ας αντισταθούμε στο "σύστημα" με το να γίνουμε λαμόγια και με το να λέμε "είσαι δημόσιος υπάλληλος, δεν μπορείς να μου μιλάς εμένα"....



:rolleyes: Μπομπολα?

SS 9/1/1900
22/12/2009, 21:22
ο ίδιος!!!:lol: :lol:
όχι ρε συ, απλά κυρίως με τρέλανε το "βαριέμαι να βγάλω γάντια και να ψάχνω ψιλά" και τα είπα όλα.... ας έχουμε και κάποια όρια...

ermiss
22/12/2009, 22:04
Στην Αθηνών Κορίνθου πληρώνω πάντα.

Στην Πατρών αν δεν πάω απο παρακαμπτήριο και είμαι με το αμάξι, συνήθως πληρώνω αλλά είναι και πολλές φορές που έφυγα έτσι. Γενικά όπως μου κάτσει. Προχθές πχ έκανα 1:45 Κόρινθο Πάτρα και άργησα και στην συνάντηση που είχα. Στην επιστροφή δεν πλήρωσα καθόλου απο τα νεύρα...

Και το Ιανουάριο θα έχει πάλι 10 λεπτά αύξηση... Μέχρι να ολοκληρωθεί το έργο θα πληρώνει 3 ευρώ η μηχανή....

BornToBeWild
23/12/2009, 01:18
ρε παιδια καλα με ολο το αλλο δυκτιο κ τα διοδια Μαλγάρων....
Στη γεφυρα Ριου-Αντιριου αν δε πληρωσεις θα εχεις καμμια κυρωση??
Μπορουν να σε πεταξουν στο πελαγος?????????:confused:

THEOD
23/12/2009, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BornToBeWild
Στη γεφυρα Ριου-Αντιριου αν δε πληρωσεις θα εχεις καμμια κυρωση??
Μπορουν να σε πεταξουν στο πελαγος?????????:confused:

Είναι υποχρεωμένοι να σου φορέσουν σωσίβιο πρώτα.... :smokin: :smokin: :smokin:

DeusEx
23/12/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Είναι υποχρεωμένοι να σου φορέσουν σωσίβιο πρώτα.... :smokin: :smokin: :smokin:

πετανε κ την μηχανη απο πισω σου ??

της φορανε κ αυτης σωσιβιο ??

:confused:

πλιζ κλαριφα'ι'

Elefsina
23/12/2009, 15:02
Το μονο που μπορουν να σου κανουν ειναι να σου κλασουν τ αρχιδακια σου!!!!!!!!!!!!!
Βεβαια δεν θα κανεις τετοιες μαγκιες με κανα παπακι?
Εγω προσωπικα με ενα παλιοbusa που εχω τους γραφω στ αρχιδια μου πανω απο 2 με 4
φορες την ημερα.
Και αττικη οδο και εθνικη και παντου.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Elle
23/12/2009, 15:24
Κατά λάθος αυτή την Κυριακή, πέρασα τα διόδια Αφινδων από τα ΤΕΟPASS κι όταν
κατάλαβα το λάθος μου ήταν πλέον αργά για να κάνω πίσω, μιας που τα αυτοκίνητα
που ακολουθούσαν πίσω μου φαινόταν βιαστικά, αφού κορνάρανε και παίζανε τα
φώτα θαρρείς και γεννούσε η γυναίκα τους και την πήγαιναν όλοι στο νοσοκομείο.

Ασφαλώς υπάλληλος στα ΤΕΟPASS δεν υπήρχε κι αφού μπάρα δεν έχει ακόμα εγκατασταθεί
στα διόδια Αφινδων πέρασα, άρχισε να βαράει συναγερμός λες και είμαι κανένας κλέφτης,
ενώ η κάμερα πίσω μου με φωτογράφησε για να στείλει τη φωτό στο σπίτι, επιβάλλοντας
πρόστιμο. Σταμάτησα παραδίπλα, κατέβηκα και γύρισα πίσω με τα πόδια για να πληρώσω
κανονικά. Τους εξήγησα βέβαια ότι κατα λάθος πέρασα από το ΤΕΟPASS που δεν είχε
υπάλληλο για να πληρώσω κι εκείνοι μου αποκρίθηκαν: Η κάμερα σας έβγαλε φωτογραφία,
δεν πειράζει. Θα σας αποσταλεί κλήση στο σπίτι με πρόστιμο...

Βρε δεν πάτε καλά, τους αποκρίθηκα. Με τα λίγα ή τα πολλά πλήρωσα, η κοπέλα των
διοδίων μου έκοψε παρ'αυτά χαρτάκι και μου είπε πως θα ακυρωθεί η παραβίαση των
διοδίων. Ασφαλώς κι εγώ κράτησα το απόκομμα γιατί κάτι μου λέει πως η κλήση θα μου
έρθει στο σπίτι λες και είμαι κανένας παραβάτης.

Έλεος βρε παιδιά, ένα λάθος έκανα ο άμοιρος και μπήκα από τα TEOPASS, δεν είναι
ανάγκη να με ταλαιπωρείτε επειδή το αναθεματισμένο σας σύστημα είναι τόσο ηλίθιο...
Παραδέχομαι το λάθος μου, αλλά οι κλήσεις είναι για αυτούς που περνούν δίχως να
πληρώνουν κι εγώ σταμάτησα για να πληρώσω, αλλά δεν είχε υπάλληλο. Δυστυχώς
ήμουν με το αυτοκίνητο και δεν με έπαιρνε να τους γράψω στα παλιά μου τα παπούτσια.

Με τη μοτό μου εννοείται δεν πληρώνω, αφού έτσι πως έχω τοποθετήσει την πινακίδα μου,
δεν φαίνεται (σπαστή βάση) :D Μόλις το αυτοκίνητο που βρίσκεται μπροστά μου πληρώσει
και η μπάρα σηκώνεται, περνώ από τα δεξιά του μέχρι ο οδηγός του αυτοκινήτου να λάβει
το απόκομμα... :rotflmao:

africanos31
23/12/2009, 16:27
oi μπαρες σπαστηκαν στη προηγουμενη κινητοποιηση.........και να σου ρθει σπιτι απο που θα εισπραχθει? :beer:
Η εφορια δεν μπορει να βεβαιωση Οφειλη σε ιδιωτικη εταιρεια.....κοιτα την αποδειξη απο τα διοδια η εταιρεια ειναι Α.Ε
τΟ VIDEAki με τα παιδια με το αυτοκινητο που δεν πληρωνουνγιατι δεν ειναι σωστο και σηκωνουν μονοι τους την μπαρα δεν το ειδες?

stefanos
23/12/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
oi μπαρες σπαστηκαν στη προηγουμενη κινητοποιηση.........και να σου ρθει σπιτι απο που θα εισπραχθει? :beer:
Η εφορια δεν μπορει να βεβαιωση Οφειλη σε ιδιωτικη εταιρεια.....κοιτα την αποδειξη απο τα διοδια η εταιρεια ειναι Α.Ε
τΟ VIDEAki με τα παιδια με το αυτοκινητο που δεν πληρωνουνγιατι δεν ειναι σωστο και σηκωνουν μονοι τους την μπαρα δεν το ειδες?

Τα στοιχεία για να σου στείλει η Α.Ε. στο σπίτι σου που τα βρίσκει?
Από το κράτος.
Η εταιρεία για ποιόν εισπράττει τα διόδια?
Για τι κράτος.
Η εφορία ποιανού είναι?
Του κράτους.

africanos31
23/12/2009, 16:54
τα χεις μπερδεψει !!!!!!! η εταιρεια δεν ειναι του κρατους!!!! Του Μπομπολα ειναι.....που σδινει χρηματα για τον προεκλογικο αγωνα βουλευτων Πασοκ και ΝΔ Σε αλλη χωρα ζεις? Δοθηκαν για 30 χρονια η σαραντα.....Τα στοιχεια τα βρισκεις ευκολα αν εχεις 1 γνωστο ειτε στην αστυνομια ειτε στο υπουργειο(ακομα και απο μεγαλες ασφαλιστικες εταιρειες...
Το κρατος δεν εισπρατει τιποτα!!! Μεγαλε μεταναστης ησουνα?

konsttanttinos
23/12/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Κατά λάθος αυτή την Κυριακή, πέρασα τα διόδια Αφινδων από τα ΤΕΟPASS
.....................
...................
Με τη μοτό μου εννοείται δεν πληρώνω, αφού έτσι πως έχω τοποθετήσει την πινακίδα μου,
δεν φαίνεται (σπαστή βάση) :D Μόλις το αυτοκίνητο που βρίσκεται μπροστά μου πληρώσει
και η μπάρα σηκώνεται, περνώ από τα δεξιά του μέχρι ο οδηγός του αυτοκινήτου να λάβει
το απόκομμα... :rotflmao:

Μωρη απο ποτε εγινες νομοταγης πολιτης?
Αφου την εχεις διπλωμενη την πινακιδα τι φωτογραφια εβγαλε?του κωλου σου?:lol: :lol:

stefanos
23/12/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
τα χεις μπερδεψει !!!!!!! η εταιρεια δεν ειναι του κρατους!!!! Του Μπομπολα ειναι.....που σδινει χρηματα για τον προεκλογικο αγωνα βουλευτων Πασοκ και ΝΔ Σε αλλη χωρα ζεις? Δοθηκαν για 30 χρονια η σαραντα.....Τα στοιχεια τα βρισκεις ευκολα αν εχεις 1 γνωστο ειτε στην αστυνομια ειτε στο υπουργειο(ακομα και απο μεγαλες ασφαλιστικες εταιρειες...
Το κρατος δεν εισπρατει τιποτα!!! Μεγαλε μεταναστης ησουνα?

Μιας και τα βρίσκεις εύκολα τα στοιχεία για κοίτα το:

"Κύριος του Έργου (Κ.τ.Ε. ή ΚτΕ): Είναι το Ελληνικό Δημόσιο στο όνομα και για
λογαριασμό του οποίου το Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. συμβάλλεται δυνάμει της Σύμβασης
Παραχώρησης με την Εταιρία."

Και πες μου επίσης γιατί δεν μπορούν να βάλουν τα πρόστιμα στην εφορία εφόσον αυτά προβλέπονται από τον Νόμο του Ελληνικού κράτους.

ermiss
23/12/2009, 18:25
Γιατί αν γίνει μια προσφυγή και πάει σε ευρωπαϊκό δικαστήριο θα μετανιώσουν την ώρα και στην στιγμή που σκέφτηκαν να τα βεβαιώσουν σε εφορία...

Ειδοποιήσεις και όποιος τσιμπήσει...