PDA

View Full Version : Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

SHOOTER045
01/01/2016, 22:42
Γαλλικό . Στη μια πλευρά γράφει TOYOTA MOTORS (αυτό έχει ηλικία σίγουρα πάνω από 35 χρόνια, προέρχεται από εργαλειοθήκη μικρού φορτηγού που υπήρχε στην οικογένεια στις αρχές του 80).
349330

Διαβάζοντας το θέμα (αν και ποτέ δεν ήμουν εργαλειακαις) βρήκα κάπου μια σειρά απο κλειδιά της nissan,αν και τα βασάνιζα απο πιτσιρικας στα ποδήλατα και μετέπειτα στα μηχανάκια μου δεν παθανε το παραμικρό, δεν είναι γυαλιστερά,ματ θα τα έλεγα,αλλά εντύπωση κανει οτι λεπτελιπτα αλλά παρόλα αυτά έχουν τρελή αντοχή.

daz
06/01/2016, 14:04
Μετακομίσαμε..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147689&p=2687470#post2687470

Spyrious
07/01/2016, 17:47
Μπορεί να έχει αναφερθεί ξανά.Τα laser tools uk λένε τίποτα ή είναι κινέζικα / ταϊβάν;

Τα πουλάμε πολύ στην δουλειά αλλά δεν μου γεμίζουν πολύ το μάτι.Ψάχνοντας στο διαδίκτυο σε ξένα φόρουμ διάβασα (ανάθεμα αν ισχύει βέβαια) ότι η laser tools ανήκει στην kamasa σουηδική.Η οποία από το site της τουλάχιστον δείχνει να έχει ποιοτικά εργαλεία.

daz
07/01/2016, 23:34
Kamasa έχω μόνο ένα δύο οπότε δεν μπορώ να πω πολλά. Δεν έχω προσέξει και πολύ την ποιότητα αλλά μάλλον καλά είναι. Είναι πάντως αρκετά παλιά οπότε δεν ξέρω τι λένε τα καινούρια.

Τα laser δεν τα ξέρω.

Grafton 505
08/01/2016, 18:48
Βασικός εξοπλισμός στα εργαλεία του Lada 1200 του 1985 :D :bawl:

350086

350087

lykourgi
08/01/2016, 20:18
Βασικός εξοπλισμός στα εργαλεία του Lada 1200 του 1985
Τι είναι στην πρώτη φωτογραφία;

Το Lada πάντως, είχε δύο εργαλειοθήκες με αρκετά εργαλεία και καλής ποιότητας.

Grafton 505
08/01/2016, 20:26
Τι είναι στην πρώτη φωτογραφία;

Το Lada πάντως, είχε δύο εργαλειοθήκες με αρκετά εργαλεία και καλής ποιότητας.


Το σήμα της εταιρίας ρε κουμπάρε.

Η τρόμπα αθάνατη, τα εργαλεία δεν θα τα έλεγα ποιοτικά αλλά είναι πολύ ανθεκτικά.

bulmont
09/01/2016, 19:50
....Το Lada πάντως, είχε δύο εργαλειοθήκες με αρκετά εργαλεία και καλής ποιότητας.



Για όσους το αγόραζαν από Πάτρα, δεν είχε ούτε το...................τασάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alexandross
10/01/2016, 12:12
Toptul torx T55 Μακρύ.
Το αγόρασα να κάνω την δουλειά μου μιας και το πήρα πολύ φθηνά!

350140

Alexandross
10/01/2016, 14:13
3,20€ το πήρα Αχιλλέα :D

Alexandross
10/01/2016, 17:10
Δεν ξέρω αν εχεις ποσταριστεί στο παρελθόν.

Ενα πολύ καλό βίντεο απο την Bacho κατασκευης των adjustable wrenches από το μηδέν.




https://www.youtube.com/watch?v=X1yPO1TVG1Y

DAN_DAN
13/01/2016, 21:00
......

Push through ή κεφαλή μιας κατεύθυνσης. Πολύ ανθεκτικος μηχανισμός με στρογγυλές κεφαλές πολύ μικρού ύψους αλλά μεγάλου πλατους. Για να αλλάξεις φορά πρέπει να βγάλεις το καρυδάκι να πιέσεις το καρέ ώστε να βγει απ' την άλλη να γυρίσεις την καστάνια ανάποδα και να ξαναβάλεις το καρυδάκι.

....
Η παρακάτω καστάνια είναι σ' αυτή την κατηγορία?
http://www.pam.gr/index.php?route=product/product&product_id=8533

daz
13/01/2016, 22:33
Ναι, σκέφτεσαι να την πάρεις?
Μη δώσεις 35 ευρώ για τέτοια καστάνια εκτός και αν ξέρεις τι παίρνεις και γιατί.

DAN_DAN
13/01/2016, 23:40
Ναι, σκέφτεσαι να την πάρεις?
Μη δώσεις 35 ευρώ για τέτοια καστάνια εκτός και αν ξέρεις τι παίρνεις και γιατί.
Ναι, σκέφτομαι να τη χτυπήσω, σε συνδυασμό με κάποια βασικά νούμερα σε καρυδακια μισής. Το σκεπτικό είναι να κάνω μια ποιοτικη σειρά σιγα-σιγά, γιατί όπως ξέρεις οι κασετίνες της gedore είναι απλησιαστες. Τον συγκεκριμένο μηχανισμό τον έχω και στο ροποκλειδο ( ένα carolus) , και δεν μπορώ να πω ότι ειναι ιδιαίτερα ενοχλητικό να γυρνάς την καστανιά για να αλλάξεις φορά. Εσύ θα πρότεινες κάτι άλλο?

Προδιαγραφής
14/01/2016, 00:25
Το να γυρνας στο ροποκλειδο δεν ενοχλει,σπανια υποθετω θα το χρησιμοποιεις σε σχεση με την καστανια.Στην καστανια ομως ναι,ενοχλει κατα την γνωμη μου.Και σε περιπτωσεις λαδιων κλπ ακομα χειροτερα.

daz
14/01/2016, 01:33
Ναι, σκέφτομαι να τη χτυπήσω, σε συνδυασμό με κάποια βασικά νούμερα σε καρυδακια μισής. Το σκεπτικό είναι να κάνω μια ποιοτικη σειρά σιγα-σιγά, γιατί όπως ξέρεις οι κασετίνες της gedore είναι απλησιαστες. Τον συγκεκριμένο μηχανισμό τον έχω και στο ροποκλειδο ( ένα carolus) , και δεν μπορώ να πω ότι ειναι ιδιαίτερα ενοχλητικό να γυρνάς την καστανιά για να αλλάξεις φορά. Εσύ θα πρότεινες κάτι άλλο?

Απ' ότι είδα στο προφίλ σου μάλλον είσαι θεσ/κη.
ΠάΝε από κει. Πες μια καλημέρα στην Πόπη και ρώτα ποιος είναι ο Νίκος.

Δώσε στον Νίκο χαιρετήσματα από Κρήτη και ρώτα τον αν έχει ακόμα την γρι κασετίνα της rahsol.

Αν θέλεις αυτή την καστάνια ρώτησέ τον αν την έχει με κωδικό προσφοράς magic (ήταν πέρσι στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά).
Ρίξε μια ματιά στις συλλογές της καρολους.

Πάρε ένα τηλ και ρώτα τον βράττη σε τι τιμή έχει την φθηνότερη φακόμ χωρίς το palm control.

Τέτοιες καστάνιες (push through λέγονται) μπορείς να βρεις σε πάρα πολύ καλή ποιότητα, σε τιμή ξεφτίλα. Το κακό είναι ότι τις βρίσκεις όταν δεν τις χρειάζεσαι. Είχα βρει κάτι φουλ μεταλλικές στα 10 ή 15 ευρώ made in poland νομίζω, απίστευτης ποιότητας. Θα σε έστελνα, αλλά εξαφανίστηκαν.
Πάντως για καθημερινή χρήση δεν βολεύουν τόσο πολύ. Όχι τόσο ώστε να την πληρώσεις 35 ευρώ όταν με ελάχιστα παραπάνω παίρνεις μια πιο καινούρια οποιασδήποτε μάρκας ενώ με αρκετά λιγότερα παίρνεις μια αρκετά καλή ταιβάν.

Το αρνητικό που έχουν αυτές οι καστάνιες είναι ότι μερικές φορές όταν τραβάς για να βγάλεις καρυδάκι, βγαίνει μαζί και το καρέ το οποίο αν έχεις λαδωμένα χέρια το τραβάς και γλιστράει (παλιότερα τα καρυδάκια δεν είχαν τρύπα μέσα και αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε). Η διαδικασία αλλαγής κατεύθυνσης, θα σε κουράσει σιγά σιγά, ειδικά αν είναι η βασική σου καστάνια.

Στην θεσ/κη μπορείς να βρεις και toptul (επάνω στη μοναστηρίου) ενώ εκεί παραδίπλα (μετά την πυροσβεστική?) θα βρεις κάτι πολύ ωραίες τρύπες με παλιά matadore κ.α. Όχι πάντα σε καλές τιμές αλλά μερικά αξίζουν. Τα ανακάλυπτα τυχαία, σταματούσα να πάρω μια κόλλα και στην πλάτη μου υπήρχε ολόκληρο πανελ με εργαλεία που μέσω νετ δε θα τα βρεις ποτέ.

Τέτοια καστάνια με πλήρη σειρά καρυδάκια και προεκτάσεις gedore, μπορώ να σου βρω με 40 το πολύ 50 ευρώ (αν δε βιάζεσαι), χωρίς να θεωρώ την τιμή αυτή απ' τις καλύτερες.
Μα σοβαρά. Ξεκίνα με ένα τηλ στον Βράττη, κάνε μια βόλτα και αποφασίζεις μετά.

DAN_DAN
14/01/2016, 10:34
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυό!
Απόστολε, θα κάνω τη βόλτα και θα ενημερώσω τι βρήκα, μήπως ενδιαφέρονται και άλλοι.

apitanos
15/01/2016, 20:41
Καλησπερα διαβαζω εδω και ωρα αυτα που γραφεται και ειναι πολυ διαφωτιστικα αλλα εχω σαστησει και δεν ξερω τι μαρκα να επιλεξω και επειδη προκειται να προχωρησω σε αγορα μια συλλογης γερμανοπολυγωνα 6-32 και μιας γερμανοπολυγονο καστανιας(οσο ποιο πολλα τοσο ποιο καλα) θα ηθελα την βοηθεια σας θα διαθεσω απο 150 εως 200 ευρω η χρηση θα ελεγα οτι ειναι αρκετα βαρια ακουω τις προτασεις σας και σας ευχαριστω εκ τον προτερων

Alexandross
15/01/2016, 21:20
Καλησπερα διαβαζω εδω και ωρα αυτα που γραφεται και ειναι πολυ διαφωτιστικα αλλα εχω σαστησει και δεν ξερω τι μαρκα να επιλεξω και επειδη προκειται να προχωρησω σε αγορα μια συλλογης γερμανοπολυγωνα 6-32 και μιας γερμανοπολυγονο καστανιας(οσο ποιο πολλα τοσο ποιο καλα) θα ηθελα την βοηθεια σας θα διαθεσω απο 150 εως 200 ευρω η χρηση θα ελεγα οτι ειναι αρκετα βαρια ακουω τις προτασεις σας και σας ευχαριστω εκ τον προτερων

Το ποσό που διαθέτεις είναι και για τις δύο σειρές ή για την κάθε μία ;
Γερμανοπολύγωνα καστάνιας τι ακριβώς ψάχνεις ;κοντά,μακρυά,απλά,αναστρεφόμενα,σπαστά;

Προδιαγραφής
15/01/2016, 22:18
Καλησπερα διαβαζω εδω και ωρα αυτα που γραφεται και ειναι πολυ διαφωτιστικα αλλα εχω σαστησει και δεν ξερω τι μαρκα να επιλεξω και επειδη προκειται να προχωρησω σε αγορα μια συλλογης γερμανοπολυγωνα 6-32 και μιας γερμανοπολυγονο καστανιας(οσο ποιο πολλα τοσο ποιο καλα) θα ηθελα την βοηθεια σας θα διαθεσω απο 150 εως 200 ευρω η χρηση θα ελεγα οτι ειναι αρκετα βαρια ακουω τις προτασεις σας και σας ευχαριστω εκ τον προτερων

Καλως ηλθες στο φορουμ και μαζι στην τρελλα των εργαλειων.Κατα την γνωμη μου,αν διαβασες αρκετα εδω μεσα,μια βολτα στον Βραττη θα σου ξεκαθαρισει πολλες αποριες και σε τιμες που δεν θα βρεις πουθενα,δηλαδη μαλλον θα ψωνισεις Facom σε τιμες που πουλιουνται κατωτερης ποιοτητας εργαλεια και θα εχεις και εγγυηση εφορου ζωης.Θελεις κι αλλα απο αυτα τα χαρακτηριστικα?
Εννοειται οτι θα επικαλεστεις το moto.gr για ακομη πιο προνομιακη εξυπηρετηση...

apitanos
15/01/2016, 22:41
ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας και για τα 2 σετ ειναι το ποσο οχι σπαστα και κοντα δεν εξυπηρετουν για τις εργασιες που θελω

apitanos
15/01/2016, 23:18
ευχαριστω ελπιζω να βρω αυτα που ψαχνω καποια αλλη προταση υπαρχει

byron
15/01/2016, 23:53
ευχαριστω ελπιζω να βρω αυτα που ψαχνω καποια αλλη προταση υπαρχει

Γερμανοπολύγωνα, δεν θα δυσκολευτείς να βρείς. Στις καλές μάρκες (Facom, Gedore, Beta πχ), πιθανότατα θα βρεις τα Facom στις καλύτερες τιμές εκεί που σου είπε ο Προδιαγραφής.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138275&page=36&p=2664753&viewfull=1#post2664753
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138275&page=36&p=2664633&viewfull=1#post2664633

Ρίξε μια ματιά και στους καταλόγους με τις προσφορές. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147330

Για τα γερμανοπολύγωνα καστάνιας, διάβασε λεπτομέρειες εδώ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147275

Έχε υπ΄όψη σου οτι είναι πολύ ακριβά όμως. Τα 15-20€ το ένα, είναι περίπου οι τιμές που παίζουν. Ενδεικτικά, κάποια της KS Tools που είχα ρωτήσει σε νούμερα 8-10-12 αν θυμάμαι καλά, έβγαιναν στα 48€. Προτίμησα τα Facom από τον Ηλία...

daz
16/01/2016, 02:17
Προτάσεις πολλές, αλλά για να μείνουμε μέσα στο όριο τιμής πρέπει να ψάξουμε αρκετά.

Όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές έχουν αρκετά μοντέλα στην γκάμα τους. Κάποια απ' αυτά τα μοντέλα είναι για πιο βαριές εργασίες. (πιο χοντρα, πιο μακριά, πιο ακριβά).

Τα καστάνιας δεν είναι καθόλου φθηνά ενώ τα γερμ/να καθώς ανεβαίνουμε σε μέγεθος, η τιμή αυξάνεται σημαντικά. Τα 27-30-32 παίζει να έχουν όσο όλη η υπόλοιπη συλλογή. Δλδ κάποια νούμερα μπορούν απλά να διπλασιάσουν την τιμή οπότε μετά το 22 αναφέρουμε ακριβώς ποια νούμερα χρειαζόμαστε.

Δεν ξέρω σε τι δουλεύεις και θέλεις γερμ/να μέχρι το 32. Στα μεγάλα νούμερα σπάνια χρειάζεσαι κατι παραπάνω από καρυδάκια μαζί με μια σειρά γερμανικά τα οποία είναι σημαντικά φθηνότερα.

Καρυδάκια έχεις? Γερμανικά κλειδιά έχεις? Σε τι δουλεύεις - θέλεις να δουλέψεις?

Σε περίπτωση που ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεσαι και αυτό είναι γερμ/να μέχρι το 32, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις σε όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα τα μικρά (μέχρι το 19 πχ) από κάποια προσφορά και από κει και πάνω να παίξεις σε φθηνότερες μάρκες. Οι μεγάλες βίδες δεν είναι καθόλου ευπαθείς, δεν ειναι τόσο κοινές όσο οι μικρότερες και τα κλειδιά στις διαστάσεις αυτές δεν χαλάνε εύκολα.

DAN_DAN
16/01/2016, 12:11
..... ρώτα τον αν έχει ακόμα την γρι κασετίνα της rahsol.

Αν θέλεις αυτή την καστάνια ρώτησέ τον αν την έχει με κωδικό προσφοράς magic (ήταν πέρσι στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά).
Ρίξε μια ματιά στις συλλογές της καρολους.

Πάρε ένα τηλ και ρώτα τον βράττη σε τι τιμή έχει την φθηνότερη φακόμ χωρίς το palm .
Αποστολε οι κασετίνες της rahsol έχουν εξαφανιστεί... Είδα carolus (78€), και ταιβαν γύρω στο 50αρικο. Θα δω τι θα κάνω. Στο μεταξύ, μιας και πήγα, να μην πάρω και γω το κατιτίς?
350420

daz
16/01/2016, 14:01
Nice!
Είχε και κάτι ωραία κοφτάκια smalcalda με 2 ευρώ. Για την τιμή τους και για ελαφριά χρήση είναι μια χαρα.
Και κάτι παλιά κατσαβίδια τέρατα σε σπασμένα νούμερα.
Για καστάνια πάρε ένα τηλ το βράττη, η facom είναι απ' τις καλύτερες.

apitanos
16/01/2016, 15:14
κατα αρχην να πω ενα μεγαλο ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσφερατε. η σειρα με τα γερμανοπολυγωνα αγοραστηκε και ξερετε απο που και τι facom βεβαια αυτα που γραφονται για τον βραττη ειναι λιγα απλα θα πω οτι δεν υπαρχει και απο τιμες οτι καλητερο

apitanos
16/01/2016, 15:23
Προτάσεις πολλές, αλλά για να μείνουμε μέσα στο όριο τιμής πρέπει να ψάξουμε αρκετά.

Όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές έχουν αρκετά μοντέλα στην γκάμα τους. Κάποια απ' αυτά τα μοντέλα είναι για πιο βαριές εργασίες. (πιο χοντρα, πιο μακριά, πιο ακριβά).

Τα καστάνιας δεν είναι καθόλου φθηνά ενώ τα γερμ/να καθώς ανεβαίνουμε σε μέγεθος, η τιμή αυξάνεται σημαντικά. Τα 27-30-32 παίζει να έχουν όσο όλη η υπόλοιπη συλλογή. Δλδ κάποια νούμερα μπορούν απλά να διπλασιάσουν την τιμή οπότε μετά το 22 αναφέρουμε ακριβώς ποια νούμερα χρειαζόμαστε.

Δεν ξέρω σε τι δουλεύεις και θέλεις γερμ/να μέχρι το 32. Στα μεγάλα νούμερα σπάνια χρειάζεσαι κατι παραπάνω από καρυδάκια μαζί με μια σειρά γερμανικά τα οποία είναι σημαντικά φθηνότερα.

Καρυδάκια έχεις? Γερμανικά κλειδιά έχεις? Σε τι δουλεύεις - θέλεις να δουλέψεις?

Σε περίπτωση που ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεσαι και αυτό είναι γερμ/να μέχρι το 32, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις σε όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα τα μικρά (μέχρι το 19 πχ) από κάποια προσφορά και από κει και πάνω να παίξεις σε φθηνότερες μάρκες. Οι μεγάλες βίδες δεν είναι καθόλου ευπαθείς, δεν ειναι τόσο κοινές όσο οι μικρότερες και τα κλειδιά στις διαστάσεις αυτές δεν χαλάνε εύκολα.

ευχαριστω κατα αρχην για τα φωτα που μου δινεις τα γερμανοπολυγωνα(facom) αγοραστηκαν απο καρυδακια εχω μια σειρα της vigor και μια εξαγωνη της dowidat που ηρθε πριν πολλα χροννια απο εξωτερικο μαζι με γερμανικα και πολυγωνα τωρα εμειναν τα γερμανοπολυγωνα καστανιας και οπως ειπα οσα περισοτερα τοσο καλητερα γιατι ολα χρειαζονται απο την μηχανη μεχρι το τρακτερ ειναι η χρηση τους περιμενω τις προτασεις σας ευχαριστω και παλι

daz
16/01/2016, 15:25
Pic's or didn't happened! :D

Μπράβο πολύ χαίρομαι! :beer:

dimitrisinside
16/01/2016, 19:36
Ναι, σκέφτομαι να τη χτυπήσω, σε συνδυασμό με κάποια βασικά νούμερα σε καρυδακια μισής. Το σκεπτικό είναι να κάνω μια ποιοτικη σειρά σιγα-σιγά, γιατί όπως ξέρεις οι κασετίνες της gedore είναι απλησιαστες. Τον συγκεκριμένο μηχανισμό τον έχω και στο ροποκλειδο ( ένα carolus) , και δεν μπορώ να πω ότι ειναι ιδιαίτερα ενοχλητικό να γυρνάς την καστανιά για να αλλάξεις φορά. Εσύ θα πρότεινες κάτι άλλο?

Καλησπερα, αν θελεις ριξε μια ματια στην αγγελια μου
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146936

motomaniac
16/01/2016, 20:15
Καλως ηλθες στο φορουμ και μαζι στην τρελλα των εργαλειων.Κατα την γνωμη μου,αν διαβασες αρκετα εδω μεσα,μια βολτα στον Βραττη θα σου ξεκαθαρισει πολλες αποριες και σε τιμες που δεν θα βρεις πουθενα,δηλαδη μαλλον θα ψωνισεις Facom σε τιμες που πουλιουνται κατωτερης ποιοτητας εργαλεια και θα εχεις και εγγυηση εφορου ζωης.Θελεις κι αλλα απο αυτα τα χαρακτηριστικα?
Εννοειται οτι θα επικαλεστεις το moto.gr για ακομη πιο προνομιακη εξυπηρετηση...

αυτο με την εγγυηση ισχυει ακομα κι αν δεν εχω το τιμολογιο η αποδειξη? γιατι εχω ενα φιλλερ που ειναι αλλα αντ αλλων τελειως.. αλλα ουτε που θυμαμαι ποσα χρονια εχει στην οικογενεια.

Προδιαγραφής
16/01/2016, 20:21
αυτο με την εγγυηση ισχυει ακομα κι αν δεν εχω το τιμολογιο η αποδειξη? γιατι εχω ενα φιλλερ που ειναι αλλα αντ αλλων τελειως.. αλλα ουτε που θυμαμαι ποσα χρονια εχει στην οικογενεια.
Δεν εχει σχεση η αποδειξη η το τιμολογιο.Ποιο μοντελο ειναι,αν φαινεται ο κωδικος του επανω ακομη?

DAN_DAN
17/01/2016, 05:16
Καλησπερα, αν θελεις ριξε μια ματια στην αγγελια μου
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146936
Φίλε μου τα εργαλεία της αγγελίας σου είναι εξαιρετικά, αλλά αρκετά πάνω από το budget μου..Καλοπουλητα!

motomaniac
20/01/2016, 14:33
Δεν εχει σχεση η αποδειξη η το τιμολογιο.Ποιο μοντελο ειναι,αν φαινεται ο κωδικος του επανω ακομη?

ειναι 804.U
ακυρο μολις googlαρα ειναι σε ιντσες...

Alexandross
22/01/2016, 21:09
Matador 8'' σειράς 590, μερικών ετών και μετά από αρκετή χρήση !
Οι φωτό είναι λίγο χάλια ,αλλά μετά είδα τον θολωμένο φακό :rolleyes:


350742

350743 350747

Alexandross
23/01/2016, 09:23
Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από λύσιμο σασμάν.
Όπως φαίνεται το κλειστό άκρο του γερμανοπωλύγωνου δεν μπορούσε να μπεί γιατί το πάχος του δαχτυλιδιού ήταν μεγάλο .
Για το ανοιχτό άκρο δεν το συζητάμε αφού δεν σου δίνει γωνία.
Με δυσκολία και βοήθεια ματσόλας μπήκε το 1/4'' 10mm καρυδάκι και το παξιμάδι λύθηκε .
Όλα είναι της Facom και φανταστείτε να δοκίμαζα για πλάκα και ένα κινέζικο με διπλό πάχος τοιχώματος..
Νομίζω οτι το πολύγωνο ενοςstahlwille θα εμπαινει .Θα δω τις διαστάσεις και θα ενημερώσω!
Το έβαλα να δούμε που θα βοηθούσαν τα επώνυμα και μελετημένα εργαλεία.

Δεν ξερω γιατι δεν δεχεται τις φωτο το site παρότι τις αλλαξα μεγεθος.Τις εκανα λινκ

http://s16.postimg.org/bkwvxl9yt/image.jpg
http://s24.postimg.org/t5rqa7kxx/image.jpg
http://s8.postimg.org/69283hhad/image.jpg
http://s11.postimg.org/pf0pyybab/image.jpg



350761
Όντως το stahlwille 10mm έχει διαμετρο 14,8 mm ( https://www.fluidonline.de/stahlwille-13-ring-maulschluessel-open-box-10mm-40081010/a-4775/
ενώ το facom
σειρα 39 -15,30mm
σειρα 40 - 15.90mm ( http://www.tracepartsonline.net/(S(xfxf1gjguco4s14xutazk1pt))/partdetails.aspx?CFSUB=1&CF=0&ExportCADModel=1&VwAutoRefresh=1&Vw3DManualRefreshDone=0&VwMode=3DWebG+L&3DVwMode=3DWebGL&WebSite=GLOBALV3&Lang=el&Class=FACOM&ClsID=%2FF_FACOM%2FFACOM.050%2FFACOM.050.010+%2FFACOM.050.010.010%2F&ManId=FACOM&sid=1&PartId=10-22022007-104225&PartTab=0&pageScrollTopPosition=200&ProdCfgPageMode=1&ProdCfgPreviousViewMode=2&ProdCfgCurrentViewMode=2&ProdCfgSelectionPath=8%7C8%7C8%7C8%7C8%7C8%7C8%7C8%7C&ProdCfgVersion=1.1.2&ProdCfgTargetParametersGroup=1&ProdCfgTargetParameter=*&ProdCfgTargetParameterSelectorOrValue=8&ProdCfgPageViewStatesId=FC956B94DDCD46F1BF9B97FB1FBC934F&nbItemsReturned=93&SendComment=0 )
σειρα 440- 15.00mm

daz
23/01/2016, 11:08
Σε σύγκριση με πολλούς κατασκευαστές τα πιο λεπτά δαχτυλίδια σε γερμ/να τα έχει η hazet στην σειρά 600N. Δεν ξέρω/θυμάμαι αν έχει ανάλογο πάχος και στις υπόλοιπες σειρές της. Φυσικά το ύψος του α2 παίζει κι αυτό τον ρόλο του στο πόσο χοντρό (d) θα είναι το δαχτυλίδι.
Σε καρυδάκια τα Stahlwille είναι απ' τα πιο λεπτά.

Αλέξανδρε πολύ ωραίο ποστάκι. Thanks! :beer:

MISKIN
23/01/2016, 14:27
HAZET λέμεεε......
350769

Προδιαγραφής
23/01/2016, 14:42
MISKIN ...To συγκεκριμενο 10ρακι της Hazet ειναι εκτος προδιαγραφων γιαυτο ειναι και 0,2 χιλιοστα λεπτοτερο απο τα αλλα...
AlexandrosS ...Και παντως αφου μπηκε με δυσκολια και ματσολα το καρυδακι των 10mm που ειναι 14,7mm (facom) μαλλον δεν περναει το stahlwille γερμανοπολυγωνο

Και μαλλον ενα slim σειρας 6γωνο η ακομα καλυτερα 12γωνο και παντως σιγουρα spline(πολυσφηνο) καρυδακι θα περναγε...

Alexandross
23/01/2016, 14:54
Ναι ίσως , αλλά χωρίς να βάλουμε στο παιχνίδι τα καρυδάκια, με του Αχιλλέα το hazet θα λύνανε χωρίς προβλήματα τα 10αρια παξιμάδια.
Δημήτρη γιατί το λές εκτός προδιαγραφών?

Σημερινά κοκοψίνια



350770

Προδιαγραφής
23/01/2016, 14:56
Δεν το λεω εγω,η Hazet το λεει "* = not according to DIN 600N-10"
Κι επειδη ολες οι σοβαρες η μαλλον οι κορυφαιες εταιρειες δεν γινεται να διαφερουν σε τετοιου ειδους μεγεθη,παρα μονο οταν ειναι εκτος προδιαγραφων.Οι προδιαγραφες ομως ειναι που τους εξασφαλιζουν την πωληση στην βιομηχανικη συντηρηση,αεροναυτικη κλπ

Alexandross
23/01/2016, 15:19
Σωστά Δημήτρη!
Πάντως και το stahlwille 10mm (http://www.stahlwille-online.de/index.php?amac=03030002000e&sid=2ffa5b03dabb40026a6afe9639ca50f5&lid=2&mid=2&shid=&scmd=pdetail&pcid=1678&cid=1785&pid=1784) ειναι 14,80mm ,ιδιο με hazet με όλα τα νούμερα εγκεκριμένα από προδιαγραφές.
Όλα αυτά κουβέντα να κάνουμε :)

Προδιαγραφής
23/01/2016, 15:25
Σωστά Δημήτρη!
Πάντως και το stahlwille 10mm (http://www.stahlwille-online.de/index.php?amac=03030002000e&sid=2ffa5b03dabb40026a6afe9639ca50f5&lid=2&mid=2&shid=&scmd=pdetail&pcid=1678&cid=1785&pid=1784) ειναι 14,80mm ,ιδιο με hazet με όλα τα νούμερα εγκεκριμένα από προδιαγραφές.
Όλα αυτά κουβέντα να κάνουμε :)

Eννοειται κουβεντα να κανουμε,απλα ασχετα απο μαρκα,οι κορυφαιοι κατασκευαστες ειναι εκει και εκει οπως λεμε.Αλλωστε δεν υπαρχει κατι που ο ενας θα το κατασκευαζε και δεν θα μπορουσε να το αντιγραψει ο αλλος σε χρονο dt!:beer:

stefanos
23/01/2016, 15:28
Δεν το λεω εγω,η Hazet το λεει "* = not according to DIN 600N-10"
Κι επειδη ολες οι σοβαρες η μαλλον οι κορυφαιες εταιρειες δεν γινεται να διαφερουν σε τετοιου ειδους μεγεθη,παρα μονο οταν ειναι εκτος προδιαγραφων.Οι προδιαγραφες ομως ειναι που τους εξασφαλιζουν την πωληση στην βιομηχανικη συντηρηση,αεροναυτικη κλπ

Τα din iso κλπ αφορούν μόνο διαστάσεις του εργαλείου, ή υπάρχουν και αντίστοιχα για την ροπή ας πούμε που μπορεί να εφαρμόσεις με ένα εργαλείο χωρίς να πάθει ζημιά?

Προδιαγραφής
23/01/2016, 15:36
Τα din iso κλπ αφορούν μόνο διαστάσεις του εργαλείου, ή υπάρχουν και αντίστοιχα για την ροπή ας πούμε που μπορεί να εφαρμόσεις με ένα εργαλείο χωρίς να πάθει ζημιά?

Περιλαμβανουν ΚΑΙ την ροπη εννοειται...γιαυτο καποιοι διαφημιζουν οτι το προδιαγραφων ISO 7738 κλειδι τους υπερκαλυπτει κατα 50% την ροπη κλπ(π.χ. η σειρα 440 της Facom οταν πρωτοκυκλοφορησε με 310mn οταν η αεροναυπηγικη τοτε ειχε οριο τα 250nm)

byron
23/01/2016, 15:41
A, ρε fuckom...πρεζάκια μας έκανες...:lol:

350774

Προδιαγραφής
23/01/2016, 16:38
γεια σου Βyron!ολοι οι ευρωπαικων μοτο κατοχοι ειναι σαν τους ασθενεις!Γρηγορα μαθαινουν πιο πολλα κι απο τους γιατρους τους,αλλιως δεν επιβιωνουν...
Οι γιαπωνεζοι,απλα για την κουλτουρα τα ψαχνουν αυτα...δεν τους χρειαζονται.:beer:

και να μην ξεχναμε και το ερωτημα του Θεοφιλου,τι αλλες εγγυησεις παιζουν στην αγορα,γιατι δεν μπορω να τα βρω που εχουν γραφτει στο φορουμ.

daz
23/01/2016, 16:40
Ασφαλώς και δεν είναι εκτός προδιαγραφών το 10αρακι της hazet. ;)
Εκτός προδιαγραφών είναι μόνο αυτά που έχουν αστεράκι.

Παρακάτω φαίνεται ότι είναι τα 5.5, 20, 23 25, 26,28. Σε όλες τις μάρκες αυτά τα μεγέθη είναι εκτος "κάποιων" προδιαγραφών διότι δεν υπάρχουν προδιαγραφές γι' αυτά τα μεγέθη. Δεν υπάρχει γερμανική προδιαγραφή (din) για το 23. Το 23 είναι ιντερνασιονάλε. (iso), οπότε το 23 είναι * not according to din.
Tα μεγέθη και τις ελάχιστες αντοχές που πρέπει να έχουν τα εργαλεία σε αυτά τα μεγέθη τα ορίζει το iso αφού κατα din δεν θα έπρεπε να υπάρχει βίδα 23μμ .. ή 28 κτλ. οπότε δεν υπάρχει λόγος να βγει προδιαγραφή για το εργαλείο.

350775

Προδιαγραφής
23/01/2016, 16:44
οκ,ετσι φαινεται εδω http://www.hazet.de/produktkatalog/product_info.php?products_id=896023028

Alexandross
23/01/2016, 17:01
εγώ πάλι εχω αυτή την λίστα. :confused:
Εχει εγγύηση και στα αλλάζουν Δημήτρη.

350779

daz
23/01/2016, 17:44
οκ,ετσι φαινεται εδω http://www.hazet.de/produktkatalog/product_info.php?products_id=896023028

Οι μ@λάκες έχουν βάλει στην περιγραφή ότι γράφει ο κατάλογος μαζί με το αστεράκι, το οποίο όμως αναφέρεται στον πίνακα που επισύναψα παραπάνω.

Προδιαγραφής
23/01/2016, 17:54
ok,τοτε δεν φταιω εγω,Προδιαγραφη με λενε,αυτοι εκαναν λαθος.
Επι τη ευκαιρια εχεις δη κανενα γαλλικο στις 6 ιντσες μηκος που να ανοιγει μεχρι 34χιλιοστα?και 8 ιντσων που ανοιγει 40 χιλιοστα?εχει κατι καινουργια η Facom και δεν εχω βρει σε αλλη μαρκα αντιστοιχο.

daz
23/01/2016, 17:59
ok,τοτε δεν φταιω εγω,Προδιαγραφη με λενε,αυτοι εκαναν λαθος.
Επι τη ευκαιρια εχεις δη κανενα γαλλικο στις 6 ιντσες μηκος που να ανοιγει μεχρι 34χιλιοστα?και 8 ιντσων που ανοιγει 40 χιλιοστα?εχει κατι καινουργια η Facom και δεν εχω βρει σε αλλη μαρκα αντιστοιχο.

bacho και irega.
Ήταν οι πρώτοι που τα δημιούργησαν.

Το 6" είναι χαραγμένο μέχρι το 32 και ανοίγει μέχρι το 34 και το 8" δε θυμάμαι αλλά πάνω από 36.


Edit. Πραγματικά έτσι φαίνεται, οποιοσδήποτε θα μπερδευόταν. ;)

Προδιαγραφής
23/01/2016, 18:00
bacho και irega.
Ήταν οι πρώτοι που τα δημιούργησαν.

Το 6" είναι χαραγμένο μέχρι το 32 και ανοίγει μέχρι το 34 και το 8" δεν θυμάμαι.

οκ,βρηκα ασχολια!

virus
23/01/2016, 18:19
ok,τοτε δεν φταιω εγω,Προδιαγραφη με λενε,αυτοι εκαναν λαθος.
Επι τη ευκαιρια εχεις δη κανενα γαλλικο στις 6 ιντσες μηκος που να ανοιγει μεχρι 34χιλιοστα?και 8 ιντσων που ανοιγει 40 χιλιοστα?εχει κατι καινουργια η Facom και δεν εχω βρει σε αλλη μαρκα αντιστοιχο.


παντως υπαρχει αυτη στις 8" (https://www.channellock.com/8SWCB-Adjustable-Wrench.aspx) που παει μεχρι 38 χιλιοστα

MISKIN
23/01/2016, 18:30
http://www.ebay.com/itm/181984154486?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=482205266077&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/181984993923?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=482215235800&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/181985014245?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=482215517706&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/TOP-SHORT-WIDE-ADJUSTABLE-WRENCH-HY-26S-30S-38S-49S-MADE-IN-JAPAN-/172072551957?

http://www.ebay.com/itm/TOP-HYPER-ADJUSTABLE-WRENCH-HM-200TB-250TB-300TB-350TB-MADE-IN-JAPAN-/181999563469?

daz
23/01/2016, 18:43
παντως υπαρχει αυτη στις 8" (https://www.channellock.com/8SWCB-Adjustable-Wrench.aspx) που παει μεχρι 38 χιλιοστα

Irega είναι αυτό. ;) Ειχα βάλει λινκ μερικές σελίδες πίσω.

daz
23/01/2016, 18:53
http://www.ebay.com/itm/181984154486?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=482205266077&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/181984993923?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=482215235800&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/181985014245?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=482215517706&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/TOP-SHORT-WIDE-ADJUSTABLE-WRENCH-HY-26S-30S-38S-49S-MADE-IN-JAPAN-/172072551957?

http://www.ebay.com/itm/TOP-HYPER-ADJUSTABLE-WRENCH-HM-200TB-250TB-300TB-350TB-MADE-IN-JAPAN-/181999563469?

Ωραία τα lobster αλλά όταν είναι τέρμα ανοιχτά το σπείρωμα βγαίνει πολύ έξω ρε γμτ! Στα irega είναι φλάτ λες και έχεις γερμανικό κλειδί.

Το πιο κοντό που υπάρχει.. :D

350790

Για το δυναμόκλειδο θα ήταν μια χαρά ένα τέτοιο.

DAN_DAN
23/01/2016, 18:54
Προχθές άλλαξα στο Γκιόκα ένα Hazet 600N 18άρι επειδή ήταν παράκεντρα χτυπημένο το πολύγωνο από τη πρέσα. Βέβαια ήταν αδούλευτο, δε ξέρω αν θα το άλλαζε αν το είχα δουλέψει, αλλά δεν είχε άλλο ελάττωμα.
Μου κάνει εντύπωση που ένα κλειδί ακριβής σειράς κορυφαίου κατασκευαστή βγηκε στην αγορά με τέτοιο ελάττωμα..Καταλαβαίνω ότι ο ποιοτικος έλεγχος είναι δειγματοληπτικος, αλλά απ' την άλλη στην κορυφαία σειρά?
Πάντως όταν ξεκίνησα να μαζεύω σιγά-σιγά τη σειρά 1Β της Gedore, ρωτώντας για εγγύηση μου είπαν ότι θα τα αλλάξουν αν γίνει κάτι, αρκεί φυσικά να μην βάλω κανα σωλήνα για λοστό στο 13αρι..το αυτονόητο δηλ.

Προδιαγραφής
23/01/2016, 19:02
Kai τα facom δεν προεξεχουν καθολου
χωρια που το ντηζαιν τους ειναι παντα κορυφαιο και απο οτι ειδα οσα βαλατε μονο 1 η 2
ανοιγουν περισσοτερο στο ιδιο μηκος αρα εκει καπου θαναι το οριο,οποτε μολις τα φερει ο Ηλιας θα τα τσιμπησω:D
350791

DAN_DAN
23/01/2016, 19:16
Σήμερα σε μια μάντρα οικοδομικών υλικών είδα σ' ένα ράφι κάτι συλλογές γερμανοπολυγωνα της izeltas. Δεν τα είχα ξανακούσει, πάντως το φινίρισμα τους φαινόταν καλό, όπως επίσης και οι τιμές. ( το 19αρι γύρω στο τάλιρο). Ψάχνοντας είδα ότι είναι τούρκικα. Τι λεν αυτά, είναι πχ επιπέδου καλών από ταιβαν?

MISKIN
23/01/2016, 19:19
Ωραία τα lobster αλλά όταν είναι τέρμα ανοιχτά το σπείρωμα βγαίνει πολύ έξω ρε γμτ! Στα irega είναι φλάτ λες και έχεις γερμανικό κλειδί.


Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που μ' αρέσουν! Έχουν ένα industrial look...

Πάντως αυτό δεν είναι έτσι...

http://global.rakuten.com/en/store/mutsuura/item/10000140/

MISKIN
23/01/2016, 19:26
Σήμερα σε μια μάντρα οικοδομικών υλικών είδα σ' ένα ράφι κάτι συλλογές γερμανοπολυγωνα της izeltas. Δεν τα είχα ξανακούσει, πάντως το φινίρισμα τους φαινόταν καλό, όπως επίσης και οι τιμές. ( το 19αρι γύρω στο τάλιρο). Ψάχνοντας είδα ότι είναι τούρκικα. Τι λεν αυτά, είναι πχ επιπέδου καλών από ταιβαν?

Αν ρωτάς αν είναι επιπέδου Toptul, όχι δεν είναι, απέχουν. Είναι μέτρια, τα δούλεψα λίγο και απογοητεύτηκα. Τα Benman που είναι φθηνότερα είναι νομίζω καλύτερα.


Irega είναι αυτό. ;) Ειχα βάλει λινκ μερικές σελίδες πίσω.


http://www.irega.es/en/products/swo-92.aspx#prettyPhoto

DAN_DAN
23/01/2016, 19:33
Thanks Αχιλλέα

daz
23/01/2016, 19:47
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που μ' αρέσουν! Έχουν ένα industrial look...

Πάντως αυτό δεν είναι έτσι...

http://global.rakuten.com/en/store/mutsuura/item/10000140/

Τα top πρέπει να είναι τοπ. Έχουν μεγάλη ιστορία στα γαλλικά που δεν την ξέρουμε γιατί είμαστε λίγο μακριά. Λένε ότι έχουν και ένα πατενταρισμένο σύστημα που βοηθάει το άκρο να μείνει ακίνητο όσες φορές το βγάλεις και το ξαναβάλεις στη βίδα. Ρυθμίζεις μια και δεν ξανα ασχολείσαι μέχρι να αλλάξεις μέγεθος βίδας. Δεν είναι πολλά που μπορούν να το κάνουν αυτό.

Πάντως δεν έχω προσωπική εμπειρία.

daz
23/01/2016, 20:11
Kai τα facom δεν προεξεχουν καθολου
χωρια που το ντηζαιν τους ειναι παντα κορυφαιο και απο οτι ειδα οσα βαλατε μονο 1 η 2
ανοιγουν περισσοτερο στο ιδιο μηκος αρα εκει καπου θαναι το οριο,οποτε μολις τα φερει ο Ηλιας θα τα τσιμπησω:D
350791

Μόνο στα lobster προεξέχει αλλά είνα τα πιο ελαφριά απ' όλα. Top, irega, bacho είναι φλάτ.

To top ανοίγει περισσότερο απ' όλα και είναι το πιο κοντό. Για υδραυλικά είναι ότι πρέπει.
bacho irega facom είναι σχεδόν στα ίδια. Λίγο μεγαλύτερο άνοιγμα το irega στις 6".

Κ εμένα μ' αρέσουν τα φακομ.

Όριο δεν υπάρχει.. Όπου θέλεις φτάνεις.

350792

daz
23/01/2016, 23:37
εγώ πάλι εχω αυτή την λίστα. :confused:
Εχει εγγύηση και στα αλλάζουν Δημήτρη.

350779

Αλεξ που τη βρήκες αυτή? Πρέπει να είναι από πολύ παλιό κατάλογο!

Alexandross
27/01/2016, 19:34
Αλεξ που τη βρήκες αυτή? Πρέπει να είναι από πολύ παλιό κατάλογο!

Αποστόλη ο δικός σου κατάλογος είναι και ο νεότερος!

Κοιτάω για μακρυά 17mm γερμανοπολύγωνα

Hazet 600N L=242.5mm
Gedore No7 Xl L=280mm
Hazet 600Lg L=305mm :eek: Πόσο έχει άραγε ;

Οkay μου λυθηκε η απορία, διπλή τιμή σχεδόν απο το xl gedore που έχω :cry:

350959



https://www.youtube.com/watch?v=wqu6lhNJNW4

vaska
27/01/2016, 20:27
Κάτσε να δεις που θα πάρω 3d printer και μετά θα μου δίνετε παραγγελίες.

Ξεπαραδιαστήκαμε λέμε, δεν αντέχει άλλο η τσεπη και ο κατάλογος μακρύς

daz
28/01/2016, 19:49
Οι πληροφορίες για τις επιστρώσεις των εργαλείων πήγαν στα κειμήλια για restore και όσοι ψάχνουν το μικρόμετρο του τζιμιντί μεταφέρθηκε στο tool porn. Τα μηνύματα που το συνόδευαν διαγράφηκαν εκτός απ' του Αλέξανδρου ώστε να μείνει το νήμα όσο πιο καθαρό και real porn γίνεται.. sorry lykourgi..

Leon67
01/02/2016, 20:06
Ασφαλώς και δεν είναι εκτός προδιαγραφών το 10αρακι της hazet. ;)
Εκτός προδιαγραφών είναι μόνο αυτά που έχουν αστεράκι.

Παρακάτω φαίνεται ότι είναι τα 5.5, 20, 23 25, 26,28. Σε όλες τις μάρκες αυτά τα μεγέθη είναι εκτος "κάποιων" προδιαγραφών διότι δεν υπάρχουν προδιαγραφές γι' αυτά τα μεγέθη. Δεν υπάρχει γερμανική προδιαγραφή (din) για το 23. Το 23 είναι ιντερνασιονάλε. (iso), οπότε το 23 είναι * not according to din.
Tα μεγέθη και τις ελάχιστες αντοχές που πρέπει να έχουν τα εργαλεία σε αυτά τα μεγέθη τα ορίζει το iso αφού κατα din δεν θα έπρεπε να υπάρχει βίδα 23μμ .. ή 28 κτλ. οπότε δεν υπάρχει λόγος να βγει προδιαγραφή για το εργαλείο.

350775

Hazet über alles για να κατέβουμε σε επίπεδο οπαδού και όχι φίλαθλου :lol:

Leon67
01/02/2016, 20:14
ok,τοτε δεν φταιω εγω,Προδιαγραφη με λενε,αυτοι εκαναν λαθος.
Επι τη ευκαιρια εχεις δη κανενα γαλλικο στις 6 ιντσες μηκος που να ανοιγει μεχρι 34χιλιοστα?και 8 ιντσων που ανοιγει 40 χιλιοστα?εχει κατι καινουργια η Facom και δεν εχω βρει σε αλλη μαρκα αντιστοιχο.

8'' άνοιγμα 39mm Irega

MISKIN
01/02/2016, 20:19
8'' άνοιγμα 39mm Irega

351254

Leon67
01/02/2016, 20:21
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που μ' αρέσουν! Έχουν ένα industrial look...

Πάντως αυτό δεν είναι έτσι...

http://global.rakuten.com/en/store/mutsuura/item/10000140/

Υπάρχει και Αγγλία από:http://www.onlyqualitytools.com/catalog/Shop_by_Brand_TOP.html
αλλά είναι αλμυρούτσικη η τιμή + μεταφορικά, γλυτώνεις βέβαια τελωνεία.

Leon67
03/02/2016, 20:33
Έχει γίνει σύγκριση από κάποιον εδώ ανάμεσα σε καρυδάκια και κλειδειά (γερμανοπολύγωνα) ενός από τους γερμανούς (Hazet, Gedore Stahlwille) που θεωρούμε κορυφαίους (και είναι) και τα αντίστοιχα της Toptul;

Με μιά πρώτη ματιά στα 3/8'' εξάγωνα καρυδάκια που ταιριάζουν στα μηχανάκια μας και στα λεπτά γερμανοπολύγωνα έχουμε:

Καρυδάκι 3/8" #13 διαστάσεις σε mm;
Hazet l=27,5 d1=18,4 d2=17,
Gedore l=28 d1=18,5 d2=17,5 και
Toptul l=28 d1=16,5 d2=17,8
όπου l είναι το συνολικό μήκος, και d1 η διάμετρος στο εξάγωνο και d2 η διάμετρος στο καρέ των 3/8".

Συγκρίνοντας τα γερμανοπολύγωνα #13 των ίδιων εταιριών με τοις διαστάσεις πάλι σε mm:

Hazet 600N: a1=10 a2=6,3 b1=19 b2=29 l=19
Gedore No 7 slimline: a1=8,5 a2=5 b1=19,5 b2=30 l=170
Toptul Pro-line a1=9 a2=5,2 b1=19,5 b2=28 l=169

Mε α1 πάχος στην μεριά του πολύγωνου, α2 πάχος στο γερμανικό άκρο, b1 εξωτερική διάμετρος στο άκρο του πολύγωνου, b2 μέγιστο πλάτος στην μεριά του γερμανικού και l μήκος.

Ας μου δικαιολογήσει τώρα κάποιος την διαφορά στην τιμή που είναι τεράστια.

MISKIN
03/02/2016, 20:53
Έχει γίνει σύγκριση από κάποιον εδώ ανάμεσα σε καρυδάκια και κλειδειά (γερμανοπολύγωνα) ενός από τους γερμανούς (Hazet, Gedore Stahlwille) που θεωρούμε κορυφαίους (και είναι) και τα αντίστοιχα της Toptul;

Με μιά πρώτη ματιά στα 3/8'' εξάγωνα καρυδάκια που ταιριάζουν στα μηχανάκια μας και στα λεπτά γερμανοπολύγωνα έχουμε:

Καρυδάκι 3/8" #13 διαστάσεις σε mm;
Hazet l=27,5 d1=18,4 d2=17,
Gedore l=28 d1=18,5 d2=17,5 και
Toptul l=28 d1=16,5 d2=17,8
όπου l είναι το συνολικό μήκος, και d1 η διάμετρος στο εξάγωνο και d2 η διάμετρος στο καρέ των 3/8".

Συγκρίνοντας τα γερμανοπολύγωνα #13 των ίδιων εταιριών με τοις διαστάσεις πάλι σε mm:

Hazet 600N: a1=10 a2=6,3 b1=19 b2=29 l=19
Gedore No 7 slimline: a1=8,5 a2=5 b1=19,5 b2=30 l=170
Toptul Pro-line a1=9 a2=5,2 b1=19,5 b2=28 l=169

Mε α1 πάχος στην μεριά του πολύγωνου, α2 πάχος στο γερμανικό άκρο, b1 εξωτερική διάμετρος στο άκρο του πολύγωνου, b2 μέγιστο πλάτος στην μεριά του γερμανικού και l μήκος.

Ας μου δικαιολογήσει τώρα κάποιος την διαφορά στην τιμή που είναι τεράστια.

Τα Toptul φτιάχνονται στη Taiwan από Ταϊβανέζους και τα άλλα στη Γερμανία από Γερμανούς.
Αν βάλεις π.χ. ένα 3/8 toptul καρυδάκι στη προέκταση του ή στο καρέ της καστάνιας του και το κουνήσεις, κουδουνάει σα τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Αν κάνεις το ίδιο με Hazet, δε κουνιέται ρούπι. Θα μου πεις ότι τι μας νοιάζει αν έχει λίγα μπόσικα το καρυδάκι. Το ίδιο λέω και γω. Τι να καβαλάω vstrom τι ΚΤΜ. Το ίδιο είναι, ή μήπως όχι;

Leon67
03/02/2016, 23:18
Τα Toptul φτιάχνονται στη Taiwan από Ταϊβανέζους και τα άλλα στη Γερμανία από Γερμανούς.
Αν βάλεις π.χ. ένα 3/8 toptul καρυδάκι στη προέκταση του ή στο καρέ της καστάνιας του και το κουνήσεις, κουδουνάει σα τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Αν κάνεις το ίδιο με Hazet, δε κουνιέται ρούπι. Θα μου πεις ότι τι μας νοιάζει αν έχει λίγα μπόσικα το καρυδάκι. Το ίδιο λέω και γω. Τι να καβαλάω vstrom τι ΚΤΜ. Το ίδιο είναι, ή μήπως όχι;

Δεν έχω ούτε σκοπεύω να πάρω Toptul. Για το μηχανάκι έχω γερμανοπολύγωνα της USAG σειρά 285Ν, κασετινούλα Hazet 1/4 και τώρα μια παλιά Walter 1/2. Αλλά προσπαθώ να δικαιολογήσω τα παραπάνω λεφτά σε φίλο που έχει βρει την κασετίνα της Toptul σε 3/8
http://www.toptul.com/en/2-2179-58007/product/35PCS-3-8-inch-DR-Socket-Set-id331280.html
στα μισά λεπτά από αυτήν της Hazet http://www.tbs-aachen.de/Hazet/3/8_range/socket_sets/Hazet_880-2_Socket_Set_6-Point_i2745_4549.htm που έχει λιγότερα απο τα μισά εξαρτήματα.

Καλό αυτό με την κουδουνίστρα, θα δω εάν το δεχθει.

MISKIN
03/02/2016, 23:33
Δε το έγραψα για να δικαιολογήσω μια τέτοια αγορά που ίσως είναι και υπερβολή για κάποιον ερασιτέχνη. Το έγραψα για να δικαιολογήσω, εν μέρει, την υψηλή τιμή. Προσωπικά πιστεύω ότι η Hazet στις καστάνιες-καρυδάκια είναι μια κλάση πάνω από όλους τους Ευρωπαίους κατασκευαστές. Μαζί με Snapon και Koken.

daz
04/02/2016, 04:46
8'' άνοιγμα 39mm Irega

Όπως είπα και στις προηγούμενες σελίδες το άνοιγμα του ιρέγκα δεν είναι 39. Μέχρι εκεί φτάνει η κλίμακα, τα κλειδιά συνήθως ανοίγουν παραπάνω.
Το 8" ανοίγει μέχρι το 43..

Ρωτήστε με που το ξέρω. :D:D:D

* Μετά το 36 το πιο κοινό νούμερο είναι το 41 οπότε καλό είναι να το έχεις και αυτό. Φυσικά με 8" δεν είναι για όλες τις βίδες σε τέτοια μεγέθη, αλλά τέτοιες βίδες μπαίνουν σε κάποια περίεργα σημεία που δεν θέλουν μεγάλο κλειδί ούτε χρειάζονται μεγάλες ροπές.
Η μηχανή μου έχει μια 36αρα στο πίσω ψαλίδι που την πιάνεις μόνο με ανοιχτό άκρο και δεν είναι σφιγμένη παραπάνω από 10 nm. Συναντάω συχνά παρόμοιες καταστάσεις ενώ μια άλλη λύση (που δεν βολεύει πάντα) είναι γκαζοτανάλια.

daz
04/02/2016, 05:25
leon το θεωρώ λίγο δύσκολο ένα τοπτουλ να έχει λεπτότερο δαχτυλίδι από ένα hazet παρόλο που το hazet έχει μεγαλύτερο μήκος.
Επίσης από ένα σημείο κι έπειτα τα πάντα έχουν αντίχτυπο στην αντοχή. Μπορεί ένα stahl να είναι λεπτότερο από ένα gedore αλλά εφ' όσον αυτοί οι δύο κατασκευαστές δεν κάνουν εκπτώσεις στην κατεργασία και έχουν το ίδιο καλό τρόπο κατασκευής, η διαφορά στο μέγεθος θα μεταφέρεται και στην αντοχή. Φυσικά και τα δύο υπερκαλύπτουν την χρήση για την οποία προορίζονται οπότε εγώ μπορώ να επιλέξω όποιο γουστάρω.

Το καρυδάκι είναι ωραίο να μην κουνάει αλλά και να κουνάει δεν έγινε κάτι. Το θέμα είναι να είναι λειτουργικό. Κάποιοι κατασκευαστές δεν ενδιαφέρονται για τέτοιες λεπτομέρειες, δεν σημαίνει κάτι αυτό. Τα gedore στο 1/4 κουνάνε. 3/8 και 1/2 είναι μια χαρά. Φακόμ έχω πετύχει μερικές συλλογές που στο 1/4 κουνάνε περισσότερο απ' τα gedore (άλλα πάλι όχι). Κοκεν, κλασικά Ιαπωνική σταθερότητα. Stahl μια χαρά στο 1/2 και λίγο (λιιιγο) μπόσικα στο 1/4 (αλλά δεν έχω δοκιμάσει αρκετά). Hazet βράχος παντού. carolus ταιβάν, σε άριστα επίπεδα. κτλ κτλ κτλ.
Κάποιοι κρίνουν τα εργαλεία σε όλους τους τομείς. Κάποιοι δεν ενδιαφέρονται για την εμφάνιση, οι αμερικάνοι αν πάρουν εργαλείο που έχει γρατζουνιές (όχι στο χρώμιο, κάτω απ' αυτό) απ' την κατεργασία, το επιστρέφουν. Κάτι τέτοιο όμως είναι στανταράκι εδώ στην ευρώπη απ' τους περισσότερους κατασκευαστές (και ειδικά τους γερμανούς).
Κάποιες ταιβανέζικες καλές μάρκες όπως η deen δίνουν μεγάλη βάση στο πόσο θα κουνάει το καρυδάκι και πόσο όμορφο θα είναι κτλ. Τις περισσότερες φορές το πόσο κουνάει οφείλεται στο πόσο μεγάλη είναι η εγκοπή που έχουν τα καρυδάκια μέσα (εκεί που πιάνει η μπίλια) και στο πόσο ισχυρό είναι το ελατήριο πίσω απ' την μπίλια, πόσο μεγάλη θα είναι η μπίλια κτλ. Η κοκεν σε μια σειρά έχει εφαρμόσει ανομοιόμορφο τρόχισμα στην εγκοπή που έχει μέσα το καρυδάκι. Ξεκινάει σχετικά ρηχή και βαθαίνει προοδευτικά. Έτσι το ελατήριο της μπίλιας ωθεί το καρυδάκι πιο βαθιά και πιο σταθερά στο καρέ της προέκτασης.


Να τα πάρει ο φίλος σου τα τοπτουλ γιατί να μην τα πάρει. Η διαφορά στην τιμή με τα hazet οφείλεται στο γεγονός ότι τα hazet είναι καλύτερα. Γι' αυτό να είναι σίγουρος, μα πραγματικά δεν πρέπει να τον ενδιαφέρει πόσο καλύτερα είναι τα hazet απ' την στιγμή που έχουν τη διπλάσια τιμή για λιγότερα κομμάτια. Έχει μείνει πολύς κόσμος ευχαριστημένος απ' τα τοπτουλ.

Leon67
07/02/2016, 13:14
Ευρήματα #3 Κατάλογοι και μερικά εργαλεία

Συνεχίζοντας το καθάρισμα της αποθήκης ανακαλύφθηκαν παλαιοί κατάλογοι και μερικά εργαλεία:
Παραθέτω φωτογραφείες σε μετρια ποιότητα.351666351667

Dowidat του 1965, VBW, και Ελληνικός τιμοκατάλογος μαζί με τον αντίστοιχο στα Αγγλικά της HAZET του 1970.

Leon67
07/02/2016, 13:18
Ακόμα351668 USAG από 1969 (μάλλον) και Snap-on 1971.

virus
07/02/2016, 13:20
για πεταμα δεν τα εχεις; :D

Leon67
07/02/2016, 13:20
Κατάλογος οργάνων μέτρησης Helios351669 351670

Leon67
07/02/2016, 13:24
Επετιακός Starrett για τα 100 χρόνια της εταιρίας(?).351671

Leon67
07/02/2016, 13:24
οχι βέβαια

virus
07/02/2016, 13:28
μην τσιμπας βρε πλακα εκανα :beer:

Προδιαγραφής
07/02/2016, 13:40
και μετα σου λεει σκαβουν στις Σκουριες για χρυσο...αυτες εδω ειναι επενδυσεις.
:beer:

Leon67
07/02/2016, 13:48
Και από εργαλεία: Αλλεν σε ίντζες της PB Swiss, μυτοτσίμπιδο ORBIS (σκέτο), Αλλεν σε κόκκινη θηκούλα από της ALLEN, αρμαθιά μικρά γερμανικά της FACOM με France γραμμένο επάνο, συλλογή παλιά μικρά γερμανικά της SAM (France, όχι τωρινά), 351673 και μερικά ακόμα παλαιά Hazet (κάποια τα είχα ανεβάσει και παλιότερα αλλά βρήκα και άλλα και τα βάζω όλα μαζί).351674

Leon67
07/02/2016, 13:50
Αυτά για σήμερα. Είναι ανοιχτά η ανακύκλωση σήμερα Κυριακή; :lol:

DAN_DAN
07/02/2016, 14:00
Αυτά για σήμερα. Είναι ανοιχτά η ανακύκλωση σήμερα Κυριακή; :lol:
Ερχόμαστε στο χώρο σας και Κυριακές!

Leon67
07/02/2016, 18:35
και μετα σου λεει σκαβουν στις Σκουριες για χρυσο...αυτες εδω ειναι επενδυσεις.
:beer:

Ξέχασα μες το χαμό που επικρατεί στην αποθήκη να φωτογραφήσω και έναν κατάλογο σε άριστη κατάσταση της FACOM 1968.

Προδιαγραφής
07/02/2016, 19:55
Τωρα φροντισε να εξαφανισεις τα ιχνη σου απο καθε συσκευη που καρφωνει στην google την θεση της αποθηκης γιατι κατι γνωστοι-αγνωστοι εδω μεσα δεν αστειευονται.
Και η αρχαιοκαπηλεια ειναι το χομπυ τους...:D

S705
08/02/2016, 20:34
Ερώτηση προς τους γνώστες.
Τα εργαλεία της valex τι λένε? Και που τα βρίσκουμε στην Αθήνα?
Έπεσε στα χεριά μου ένα 10ρακιγερμανοπολυγωνο και παρά το ξύλο πιυ έχει φάει κρατεί ακόμα μου έκανε εντύπωση η μικρή κεφαλη του σε σχέση με τα proxxon rashol carolus.

daz
08/02/2016, 21:22
Ερώτηση προς τους γνώστες.
Τα εργαλεία της valex τι λένε? Και που τα βρίσκουμε στην Αθήνα?
Έπεσε στα χεριά μου ένα 10ρακιγερμανοπολυγωνο και παρά το ξύλο πιυ έχει φάει κρατεί ακόμα μου έκανε εντύπωση η μικρή κεφαλη του σε σχέση με τα proxxon rashol carolus.

Δεν υπάρχει τέτοια μάρκα. Τα επόμενα που θα βρεις μπορεί να είναι διαφορετικά.

daz
08/02/2016, 21:23
Leon...

Πολλές! :beer:

daz
08/02/2016, 22:08
https://shop.strato.de/epages/62573502.sf/sec5e7a3fb88d/?ObjectPath=/Shops/62573502/Products/530629

Μεταφέρθηκε εδώ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147281

stam2
16/02/2016, 09:33
Stam, torx σε μύτες 1/4 (6.3mm) υπάρχουν μέχρι το TX6. Δε νομίζω να μπορείς να βρεις εύκολα μικρότερες σε υπολογιστές, ακόμα και αν ανοίγεις σκληρούς δίσκους. Για κινητά και άλλες μικροσυσκευές χρειάζεσαι μύτες 4mm όπως αυτές που πρότεινε ο diminside παρακάνω. Είναι οι micro bits για τις οποίες υπάρχει σχετικό θεματάκι.

Σε micro bits δεν εμπιστεύομαι ούτε τους καλύτερους κατασκευαστές. Έχω φάει πολλές φορές τα μούτρα μου με τορχ 05 και 06 ενώ έχω κανά δύο ph0 και 00 που δεν ταιριάζουν σε κανένα σταυρό. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω σε τι πρότυπο είναι κατασκευασμένες.
Daz είπα να κάνω το όλα σε ένα... αλλά συνεχώς επιβεβαιώνεται και στα εργαλεία, ότι το όλα σε ένα είναι ανέφικτο ή απλά δεν συμβαδίζει με ποιότητα μάλλον...


αυτο σου κανει ....
https://eustore.ifixit.com/Werkzeuge/Toolkits/54-Bit-Driver-Kit.html
Δημήτρη φαίνεται επαρκέστατο... σου απαντάω στο άλλο νήμα!


BTW..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147283&page=2&p=2704276&viewfull=1#post2704276

πάμε δίπλά....
:beer:

Grafton 505
18/02/2016, 17:51
Αυτόματο (ηλεκτρικό) γαλλικό κλειδί από την black&decker :lol:

352496

http://www.amazon.co.uk/Black-Decker-Powered-Adjustable-Wrench/dp/B000VWUKDE


https://www.youtube.com/watch?v=_yfKjltRcx4


πως είναι από μέσα :

https://www.youtube.com/watch?v=Z-X_l0A_zcM

απλή αναβάθμιση για ... :bawl: :bawl:

Προδιαγραφής
18/02/2016, 18:03
Θα περιμενω την εξελιξη της τεχνολογιας!
Ας πουμε auto-bitch (αυτοματη σκυλα).
Αυτα ειναι ωραια για τυπους οπως εμενα και τον ...Byron!:D