PDA

View Full Version : Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Grafton 505
18/02/2016, 18:18
Θα περιμενω την εξελιξη της τεχνολογιας!
Ας πουμε auto-bitch (αυτοματη σκυλα).
Αυτα ειναι ωραια για τυπους οπως εμενα και τον ...Byron!:D

Με λειτουργεία auto-screw !!!! ταμάμ !!! :lol:

Nostradamus
18/02/2016, 22:17
https://www.youtube.com/watch?v=xBM7uZGoOUQ&ebc=ANyPxKoJZM9MTdy4lyqPCaqdEzlle2IccVdw9xqOdW4NMWgdusKDyxP-fRJNY3hbWoy6vDsUTg1LPdKSKgud8rvNeyvALNzOcw

virus
19/02/2016, 07:46
τα γαλικα ποτε δεν τα συμπαθησα. θες γιατι ειναι χοντρα θες γιατι δεν πιανουν καλα το παξιμαδι θες γιατι ειναι βαρια κι ογκωδη. κι επειδη εδω ειναι μοτοφορουμ πανω συην μηχανη δεν εχει και πολλες χρησεις το μονο που μπορει να χρησιμευσει ειναι το μεγαλο παξιμαδι της πισω ροδας αντε και καμια βιδα ξεμπαρκη αντε και καμια κοντρα. και σε γενικη χρηση τωρα δηλαδη στο σπιτι σαν diy παλι πασχει. και το βασικο μερος που πασχει ειναι το γκριπ στην βιδα.

στον αντιποδα του αυτο που μου αρεσει και ειναι πολυ πρακτικο ειναι αυτο (https://youtu.be/1Dt1VMbgoCg) κι επισης φθηνο. με δυο καλυπτεις πολλα κλειδια ειναι λεπτο και εχει πολυ καλο γκριπ στην βιδα. θυμιζει παρα πολυ την λειτουργια του "καβουρα". δηλαδη οση δυναμη βαζεις τοσο πιο δυνατα πιανει την βιδα. και μπορει να κουβαληθει μεσα στην μηχανη.

Bowleno
19/02/2016, 08:28
τα γαλικα ποτε δεν τα συμπαθησα. θες γιατι ειναι χοντρα θες γιατι δεν πιανουν καλα το παξιμαδι θες γιατι ειναι βαρια κι ογκωδη. κι επειδη εδω ειναι μοτοφορουμ πανω συην μηχανη δεν εχει και πολλες χρησεις το μονο που μπορει να χρησιμευσει ειναι το μεγαλο παξιμαδι της πισω ροδας αντε και καμια βιδα ξεμπαρκη αντε και καμια κοντρα. και σε γενικη χρηση τωρα δηλαδη στο σπιτι σαν diy παλι πασχει. και το βασικο μερος που πασχει ειναι το γκριπ στην βιδα.

στον αντιποδα του αυτο που μου αρεσει και ειναι πολυ πρακτικο ειναι αυτο (https://youtu.be/1Dt1VMbgoCg) κι επισης φθηνο. με δυο καλυπτεις πολλα κλειδια ειναι λεπτο και εχει πολυ καλο γκριπ στην βιδα. θυμιζει παρα πολυ την λειτουργια του "καβουρα". δηλαδη οση δυναμη βαζεις τοσο πιο δυνατα πιανει την βιδα. και μπορει να κουβαληθει μεσα στην μηχανη.

Tα έχω....κάλα είναι για ξέμπαρκες βίδες και παξιμάδια αλλά απαιτούν συγκεκριμένο τρόπο πιασίματος της βίδας/παξιμαδιού.... αν δεν επαρκεί ο χώρος να γυρίσεις το κλειδί δεν μπορείς να το βάλεις ανάποδα όπως γίνεται με τα γερμανικά... ;)

daz
19/02/2016, 10:46
τα γαλικα ποτε δεν τα συμπαθησα. θες γιατι ειναι χοντρα θες γιατι δεν πιανουν καλα το παξιμαδι θες γιατι ειναι βαρια κι ογκωδη. κι επειδη εδω ειναι μοτοφορουμ πανω συην μηχανη δεν εχει και πολλες χρησεις το μονο που μπορει να χρησιμευσει ειναι το μεγαλο παξιμαδι της πισω ροδας αντε και καμια βιδα ξεμπαρκη αντε και καμια κοντρα. και σε γενικη χρηση τωρα δηλαδη στο σπιτι σαν diy παλι πασχει. και το βασικο μερος που πασχει ειναι το γκριπ στην βιδα.

στον αντιποδα του αυτο που μου αρεσει και ειναι πολυ πρακτικο ειναι αυτο (https://youtu.be/1Dt1VMbgoCg) κι επισης φθηνο. με δυο καλυπτεις πολλα κλειδια ειναι λεπτο και εχει πολυ καλο γκριπ στην βιδα. θυμιζει παρα πολυ την λειτουργια του "καβουρα". δηλαδη οση δυναμη βαζεις τοσο πιο δυνατα πιανει την βιδα. και μπορει να κουβαληθει μεσα στην μηχανη.

Πάρε κανένα irega 6" και θα αναθεωρήσεις.

Το μόνο που μπορεί να συγκριθεί με ένα καλό γαλλικό είναι το knipex plier wrench.


https://www.youtube.com/watch?v=1_RLWKMXrqk

MISKIN
19/02/2016, 12:02
Αποστόλη μη τον ακούς, τα χαλβαδιάζει τα Japan τα γαλλικά κάθε βράδυ στο rakuten...

virus
20/02/2016, 06:56
εσεις μου εχετε βαλει την ιδεα να αναθεωρησω :lol:

daz
27/02/2016, 11:19
Η συζήτηση για τις μύτες σφυροκατσάβιδου πήγε στο ανάλογο θρεντ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147281&page=3

leo1964
27/02/2016, 21:18
τα γαλικα ποτε δεν τα συμπαθησα. θες γιατι ειναι χοντρα θες γιατι δεν πιανουν καλα το παξιμαδι θες γιατι ειναι βαρια κι ογκωδη. κι επειδη εδω ειναι μοτοφορουμ πανω συην μηχανη δεν εχει και πολλες χρησεις το μονο που μπορει να χρησιμευσει ειναι το μεγαλο παξιμαδι της πισω ροδας αντε και καμια βιδα ξεμπαρκη αντε και καμια κοντρα. και σε γενικη χρηση τωρα δηλαδη στο σπιτι σαν diy παλι πασχει. και το βασικο μερος που πασχει ειναι το γκριπ στην βιδα.

στον αντιποδα του αυτο που μου αρεσει και ειναι πολυ πρακτικο ειναι αυτο (https://youtu.be/1Dt1VMbgoCg) κι επισης φθηνο. με δυο καλυπτεις πολλα κλειδια ειναι λεπτο και εχει πολυ καλο γκριπ στην βιδα. θυμιζει παρα πολυ την λειτουργια του "καβουρα". δηλαδη οση δυναμη βαζεις τοσο πιο δυνατα πιανει την βιδα. και μπορει να κουβαληθει μεσα στην μηχανη.

Το πρώτο πράγμα που κάνω σε μια μηχανή που αγοράζω,είναι ν'αντικαθιστώ όλες τις βίδες με ανοξείδωτες,για κλειδιά αλεν.
Δεν πιάνουν χώρο καθόλου στη μοτοσυκλέτα

daz
27/02/2016, 21:49
με ανοξείδωτες,

Γιατί να κάνεις τέτοιο πράγμα? Εκτός του ότι οι ιδιότητες και η συμπεριφορά του ανοξείδωτου είναι εντελώς διαφορετικές από το high carbon έχεις την εντύπωση ότι στην τελική δε θα σκουριάσουν?
Αν το inox βιδώνεται επάνω σε κάτι που δεν είναι ίνοχ και χρησιμοποιείς εργαλεία που επίσης δεν είναι ίνοχ, τότε δε θα πετύχεις και πολλά πράγματα ούτε με τη σκουριά.

Σε βίδες χωρίς πολύ σημασία, όπως βίδες φέρινγκ κτλ μια καλή λύση είναι οι αλουμινίου. Βάσεις κινητήρα, υποπλασίου, αναρτήσεων κτλ πρέπει να τις αλλάξεις με ίδιας ποιότητας και υλικού. Αν αλλάξει το υλικό της βίδας αλλάζει και η συμπεριφορά της και οι ροπές σύσφιξης μεταξύ άλλων.
Επίσης ένα 6mm άλλεν σε βίδα Μ8 με button head κεφαλή (η κεφαλή με την μεγαλύτερη αντοχή σε αλλενόβιδες λόγο βάθους), έχει το 1/3 της αντοχής μιας 13ας Μ8. Ακόμα και η 12αρα Μ8 στα Ιαπωνικά έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή.

Leon67
28/02/2016, 07:05
Γιατί να κάνεις τέτοιο πράγμα? Εκτός του ότι οι ιδιότητες και η συμπεριφορά του ανοξείδωτου είναι εντελώς διαφορετικές από το high carbon έχεις την εντύπωση ότι στην τελική δε θα σκουριάσουν?
Αν το inox βιδώνεται επάνω σε κάτι που δεν είναι ίνοχ και χρησιμοποιείς εργαλεία που επίσης δεν είναι ίνοχ, τότε δε θα πετύχεις και πολλά πράγματα ούτε με τη σκουριά.

Σε βίδες χωρίς πολύ σημασία, όπως βίδες φέρινγκ κτλ μια καλή λύση είναι οι αλουμινίου. Βάσεις κινητήρα, υποπλασίου, αναρτήσεων κτλ πρέπει να τις αλλάξεις με ίδιας ποιότητας και υλικού. Αν αλλάξει το υλικό της βίδας αλλάζει και η συμπεριφορά της και οι ροπές σύσφιξης μεταξύ άλλων.
Επίσης ένα 6mm άλλεν σε βίδα Μ8 με button head κεφαλή (η κεφαλή με την μεγαλύτερη αντοχή σε αλλενόβιδες λόγο βάθους), έχει το 1/3 της αντοχής μιας 13ας Μ8. Ακόμα και η 12αρα Μ8 στα Ιαπωνικά έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή.

Συμφωνώ και θέλω να σημειώσω ότι οι ανοξείδωτες βίδες σε 316L ή 318-8-2 δεν είναι καθόλου φτηνές. Μάλλον βάζεις σε 304 που αλλάζουν χρώμα σε καφετί της σκουριάς σε 1-2 χρόνια.

MikeG
29/02/2016, 11:09
Καλημέρα στην εργαλειοπαρέα.
Έχουμε άποψη για τα TengTools (http://www.tengtools.com/) ?

byron
29/02/2016, 11:20
Καλημέρα στην εργαλειοπαρέα.
Έχουμε άποψη για τα TengTools (http://www.tengtools.com/) ?

Ψάξτε λίγο εδώ. Νομίζω πως ο daz είχε γράψει καλά λόγια. Vfm κλπ...

MikeG
29/02/2016, 15:24
Ψάξτε λίγο εδώ. Νομίζω πως ο daz είχε γράψει καλά λόγια. Vfm κλπ...

Βρήκα την αναφορά αλλά δεν είχε ιδιαίτερη πληροφορία πέρα από το ότι μάλλον είναι made in taiwan, τα δουλεύουν πολύ στο UK και ότι κάποιος φίλος τα έψαχνε κασετίνα για κότερα.

Οπότε αν κάποιος έχει κάτι επιπλέον ας μας πει.

Ευχαριστώ.!

daz
29/02/2016, 17:14
Μιχάλη είναι made in china, taiwan κ.α. Αυτό το διαπίστωσα τόσο από μόνος μου όσο και από μια σύντομη συζήτηση που είχα με έναν πωλητή.
Πολλές επαφές μαζί τους δεν είχα! Κάτι σποραδικές αναφορές από χρήστες είναι θετικές, πάντα σε συνάρτηση με τη σωστή τιμή. Δε νομίζω οτι μπορούν να συγκριθούν με premium μάρκες χωρίς αυτό αποτελεί αρνητικό ή να σημαίνει αυτομάτως ότι δεν είναι καλά! Δεν δέχομαι όμως να μου πουλάνε teng taiwan σε τιμές knipex. Δεν με ενδιαφέρει πόσο καλά είναι αν η τιμή τους είναι παραπλήσια των facom.

Αν η τιμή είναι σωστή νομίζω ότι η ποιότητα θα καλύψει τόσο τον χομπίστα όσο και τον απαιτητικό. Συνήθως όμως (ειδικα εδώ στο ελλάντα), θα τα βρεις σε τέτοια τιμή που με λίγα παραπάνω χρήματα αγοράζεις κάτι που ξέρεις ότι είναι κορυφαίο! Η δική μου εμπειρία ήταν ακόμα χειρότερη αφού τα βρήκα στην ίδια τιμή, αλλά ας μη βγάζουμε συμπεράσματα από έναν και μόνο ο οποίος έκλεισε κιόλας. (Εκτός και αν μεταφέρθηκε, δεν ξέρω).

Στο UK τα θεωρούν αξιόλογη vfm επιλογή. Αν τα βρήκες σε καλή τιμή δε νομίζω ότι θα το μετανιώσεις. Και μη ξεχνάς ότι μέσα στην τιμή είναι και η εγγύηση. Δεν ξέρω με πόση ευκολία αλλάζουν οι Έλληνες αντιπρόσωποι τα σπασμένα αλλά έξω έχουν καλό όνομα και στην εγγύηση, όπου σύμφωνα με την εταιρία είναι lifetime.

Leon67
29/02/2016, 17:38
Εγώ έψαχνα μια από τοις stainless κασετίνες της Teng σε 3/8 και 1/2 γιατι όλα είναι ανοξείδωτα στα σκάφοι εκτός κινητήρα- και άμα δουλεύεις συνέχεια κανονικά καρυδάκια και κατσαβίδια αφήναυν σημάδια αλλα και τα παίζουν γρηγορότερα (τα εργαλεία). Βρήκα μόνο στο e-bay/amazon αλλά είναι απλησίαστες οι stainless. Για Hazet ΗINOX έδωσα κάπου στα 200 αλλά για Τaiwan δεν δείνω 400 που ζητάνε. Στον εδώ αντιπρόσωπο SKF δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω. Απ' ότι διάβασα έμεινα με την εντύπωση ότι είναι καλούτσικα, κατι σαν Toptul, Force κοντά στα καλά made in Taiwan, σαν τα Carolus.

Μιας και ξαναγράφω επί αυτόύ: Βολεύτικα με την κασετινούλα HINOX της Hazet στο 1/4 ( http://www.tbs-aachen.de/Hazet/HINOX_inox-tools/sockets/Hazet_854X_Socket_Set_6-Point_HINOX_i2735_9218.htm ) και στο άμεσο μέλλον κατσαβίδια της Facom και stainless ΑΛΛΕΝ που έχουν πολλοί κατασκευαστές. Μου λοίπουν όμως τα μεγαλύτερα νούμερα που θα είχε η 3/8 ή και η 1/2. Ψάχνω ακόμα να βρώ ανοξείδωτα γερμανοπολύγωνα.....????? Μια σειρά της USAG 7-19 mm που χρησημοποιούμε έχει αρκετά μεγάλη φθορά σε σχέση με την χρήση της και δεν τα θεωρώ φτηνιάρικα. Έχει συναντήσει κανείς τίποτα;

dimitrisinside
29/02/2016, 18:01
Εγώ έψαχνα μια από τοις stainless κασετίνες της Teng σε 3/8 και 1/2 γιατι όλα είναι ανοξείδωτα στα σκάφοι εκτός κινητήρα- και άμα δουλεύεις συνέχεια κανονικά καρυδάκια και κατσαβίδια αφήναυν σημάδια αλλα και τα παίζουν γρηγορότερα (τα εργαλεία). Βρήκα μόνο στο e-bay/amazon αλλά είναι απλησίαστες οι stainless. Για Hazet ΗINOX έδωσα κάπου στα 200 αλλά για Τaiwan δεν δείνω 400 που ζητάνε. Στον εδώ αντιπρόσωπο SKF δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω. Απ' ότι διάβασα έμεινα με την εντύπωση ότι είναι καλούτσικα, κατι σαν Toptul, Force κοντά στα καλά made in Taiwan, σαν τα Carolus.

Μιας και ξαναγράφω επί αυτόύ: Βολεύτικα με την κασετινούλα HINOX της Hazet στο 1/4 ( http://www.tbs-aachen.de/Hazet/HINOX_inox-tools/sockets/Hazet_854X_Socket_Set_6-Point_HINOX_i2735_9218.htm ) και στο άμεσο μέλλον κατσαβίδια της Facom και stainless ΑΛΛΕΝ που έχουν πολλοί κατασκευαστές. Μου λοίπουν όμως τα μεγαλύτερα νούμερα που θα είχε η 3/8 ή και η 1/2. Ψάχνω ακόμα να βρώ ανοξείδωτα γερμανοπολύγωνα.....????? Μια σειρά της USAG 7-19 mm που χρησημοποιούμε έχει αρκετά μεγάλη φθορά σε σχέση με την χρήση της και δεν τα θεωρώ φτηνιάρικα. Έχει συναντήσει κανείς τίποτα;

πες μου τι ακριβως νουμερα θελεις, κατι εχω.
Αν παλι θελεις ολοκληρη κασετινα , ειχα δει μια προσφορα σε ενα μαγαζακι εδω κοντα , την ψαχνω και σε ενημερωνω αν την βρω παλι.

daz
29/02/2016, 18:05
έχει αρκετά μεγάλη φθορά σε σχέση με την χρήση της

Με τι συγκρίνεις τη φθορά τους? Με τα χρωμίου βαναδίου? Δε ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι σωστό.
Αλλά πραγματικά δε ξέρω και πολλά για inox στα εργαλεία. Είναι ειδικός τομέας αυτός!

Leon67
29/02/2016, 18:33
πες μου τι ακριβως νουμερα θελεις, κατι εχω.
Αν παλι θελεις ολοκληρη κασετινα , ειχα δει μια προσφορα σε ενα μαγαζακι εδω κοντα , την ψαχνω και σε ενημερωνω αν την βρω παλι.

Σε καρυδάκια τα κλασικά 17,19,22, σε γερμανοπολύγωνα όλα μέχρι 19-22. Αλλά δεν έχει νόημα να έχω μόνο τα καρυδάκια άρα πές μου για σειρά ή κασετίνα με πμ. Και τί ράτσα είναι;

Leon67
29/02/2016, 18:40
Με τι συγκρίνεις τη φθορά τους? Με τα χρωμίου βαναδίου? Δε ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι σωστό.
Αλλά πραγματικά δε ξέρω και πολλά για inox στα εργαλεία. Είναι ειδικός τομέας αυτός!

Άμα πάω από βδομάδα στο Ιόνιο θα βγάλω φωτογραφία. Πάντως τα 10-12-13 σε γερμανοπολύγωνα που ζήτημα είναι να δουλεύονται πάνω από 1-2 φορές την εβδομάδα τα τελευταία 8 χρόνια έχουν χάσει το χρώμιο στο γερμανικό άκρο και έχουν εγκοπές από τα παξιμάδια που είναι 316L. Τα καρυδάκια (πάλι USAG) έχουν λιγότερη φθορά. Εκεί που τα πράγματα είναι δύσκολα είναι στα κατσαβίδια (Usag). Θα δούμε μετά το καλοκαίρι τα stainless της Facom.....

DAN_DAN
02/03/2016, 21:27
353810
Αυτού του είδους οι μύτες-καρυδάκια αξίζουν? Τι πλεονεκτήματα έχουν σε σχέση με αντάπτορα για την καστάνια + κλασσικές μύτες?

daz
02/03/2016, 22:11
Είναι πιο κοντές και το καρυδάκι είναι πιο λεπτό. Γενικότερα είναι πιο μικροκαμωμένες δίνουν μικρότερο ύψος στην καστάνια και λιγότερο πάχος όταν χρησιμοποιούνται με κατσαβίδι.
Επίσης δεν μένει η μύτη επάνω στην βίδα όπως συμβαίνει αρκετά συχνά με τα άλεν και τα τορχ.
Ίσως έχουν και μεγαλύτερη αντοχή αλλά για 1/4 μιλάμε οπότε..

Γενικά ότι είναι φιξ θεωρείται καλύτερο ενώ είναι και λιγότερο μπελαλίδικο για τους επαγγελματίες που πιάνουν το κατάλληλο εργαλείο και μετά το πετάνε πάλι μέσα στο συρτάρι.

Alexandross
05/03/2016, 08:29
Έχει γίνει σύγκριση από κάποιον εδώ ανάμεσα σε καρυδάκια και κλειδειά (γερμανοπολύγωνα) ενός από τους γερμανούς (Hazet, Gedore Stahlwille) που θεωρούμε κορυφαίους (και είναι) και τα αντίστοιχα της Toptul;

Με μιά πρώτη ματιά στα 3/8'' εξάγωνα καρυδάκια που ταιριάζουν στα μηχανάκια μας και στα λεπτά γερμανοπολύγωνα έχουμε:

Καρυδάκι 3/8" #13 διαστάσεις σε mm;
Hazet l=27,5 d1=18,4 d2=17,
Gedore l=28 d1=18,5 d2=17,5 και
Toptul l=28 d1=16,5 d2=17,8
όπου l είναι το συνολικό μήκος, και d1 η διάμετρος στο εξάγωνο και d2 η διάμετρος στο καρέ των 3/8".

Συγκρίνοντας τα γερμανοπολύγωνα #13 των ίδιων εταιριών με τοις διαστάσεις πάλι σε mm:

Hazet 600N: a1=10 a2=6,3 b1=19 b2=29 l=19
Gedore No 7 slimline: a1=8,5 a2=5 b1=19,5 b2=30 l=170
Toptul Pro-line a1=9 a2=5,2 b1=19,5 b2=28 l=169

Mε α1 πάχος στην μεριά του πολύγωνου, α2 πάχος στο γερμανικό άκρο, b1 εξωτερική διάμετρος στο άκρο του πολύγωνου, b2 μέγιστο πλάτος στην μεριά του γερμανικού και l μήκος.

Ας μου δικαιολογήσει τώρα κάποιος την διαφορά στην τιμή που είναι τεράστια.

Λίγο πολύ όλα αυτα εχουν αναφερθεί σκόρπια σε προηγούμενα ποστ.
Εγώ θεωρώ οτι τα Πολλά χρηματα κρυβονται πισω από το marketing.
Κατα δεύτερον στην σχεδιαση κάθε κλειδιού αλλά κυριως στο τι κράμα καθώς και τί σειρά θερμικών κατεργασιών έχουν γίνει σε αυτό.
Εχω παρατηρήσει σε διαφορετικές σειρές toptul εργαλείων διαφορά στην χρωμίωση.
Καποια ειναι θαμπά και κάποια πολύ γυαλιστερά (satin & mirror chrome),δηλαδή καποιες φορες αλλάζει διαδικασια χρωμίωσης .
Το ιδιο καρυδακι ο καταλογος το ειχε μονο σε mirror και το εχω δει satin.
Συμφωνα με την toptul τα εργαλεια της αγγίζουν σχεδον το διπλασιο των απαιτήσεων/προδιαγραφών που θέτονται κατά DIN ή ISO οργανισμό τυποποίησης!
Μπορει να εχουμε αμφιβολίες για την ποιοτητα των εργαλειων της-θεωρώ ψυχολογικές γιατι δεν εχω δει με τα ματια μου κατι σπασμένο- όμως οι προδιαγραφές ειναι το μόνο που δεν μπορούμε να προσβάλουμε.
Για τα γερμανικά κλειδιά(μονά) υπαρχει το DIN 894 ενω για τα γερμανοπωλύγωνα το DIN 3113 b, ISO 3318, ISO 7738.
Δηλαδή να ισχύουν τα παρακάτω.Καλό θα ήταν να μπορουμε να δούμε τις προδιαγραφές αλλά υπάρχει το θεμα οτι ειναι επι πληρωμή και απαγορεύεται δημοσίευση αυτών.

ISO 3318:2009
Assembly tools for screws and nuts -- Double-headed open-ended wrenches, double-headed box wrenches and combination wrenches -- Maximum widths of heads

ISO 7738:2015
Assembly tools for screws and nuts -- Combination wrenches -- Lengths of wrenches and maximum thickness of heads


Δεν έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντας Toptul.Οι τιμές τους ειναι αρκετά έως πολύ χαμηλότερες των εταιριών που αναφέρθηκαν,εκτός και αν βρεις καοια προσφορα των τοπ εταιριων τότε εννοειτε πας εκει.
Εγώ οτι δεν χρησιμοποιώ συχνά και κανει για την δουλειά που θέλω το δοκιμάζω σε toptul.Ας μην κολλάμε στην φίρμα.

Αν μου ξέφυγε τίποτα διορθώστε με παίδες !

daz
06/03/2016, 12:27
Μέγγενη Πάγκου.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148374)

est
06/03/2016, 16:42
Είμαι στη διαδικασία να αγοράσω μια συλλογή με καρυδάκια/ καστάνιες/ ίσως μύτες και κατσαβίδια και αφού έκανα μια σχετική ψαχτική στο παρόν νήμα τείνω να καταλήξω...
..
...
Σιγά μην αποφάσιζα μόνος μου μετά από αυτά που διάβασα εδώ μέσα!!! :bawl:

Οι σκέψεις μου μετά από αυτά που αποκόμισα από όσα διάβασα πάνε κάπως έτσι..
- Κατ'αρχάς να πω ότι το μάξιμουμ ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι στα 100 ευρώ αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα όχι σε μικρότερο νούμερο. Οκ, έχω καταλάβει ότι δεν πρέπει να πάρω συλλογή με 30-40-50 ευρώ.
- Λέτε εδώ πως βολεύει το σετάκι να είναι 3/8" μιας και καλύπτει τις περισσότερες εργασίες που θέλει να κάνει κάποιος στη μηχανή.
- Μπήκα στο σύνδεσμο που έχετε βάλει με το γερμανικό μαγαζί και είδα 2 συλλογές της Facom σε τιμές που μου κάνουν.
Η μία είναι αυτή (http://www.tbs-aachen.de/Facom/3/8_Sockets/Facom_J4APB_3/8_assortment_18_pcs_i3718_55990.htm) και η άλλη λίγο παραπάνω σε χρήματα αλλά με περισσότερες επιλογές αυτή (http://www.tbs-aachen.de/SALE/Facom_RS440E_Socket-Set_1/4_und_1/2_i863_55980.htm).

..για βοηθάτε λοιπόν οι έμπειροι, βαδίζω στο σωστό δρόμο ή να κοιτάξω για κάτι άλλο;

Επίσης, πόσο "χάλια" είναι κάτι τέτοιο (http://www.tbs-aachen.de/Vigor/Tool_Cases/Vigor_V2461_Socket_Set_171-pieces__i3223_44931.htm);

Εννοείται πως οι προτάσεις σας είναι δεκτές και θεμιτές.

Alexandross
06/03/2016, 16:46
Η vigor ειναι υποδιεστερη σαφώς .
Με 90 παίρνεις force με 1/2 +1/4 μαζί με μύτες.
Μία 3/8'' facom μπορει να σε βολεψει περισσότερο σαν all around αλλά με λίγα χρήματα παραπάνω(20ε) παίρνεις μία πιο ολοκληρωμένη οπως η Rs440.
Αν μένεις Αθηνα μπορεις να δείς απο κοντά την Facom που έχω πριν την αγοράσεις.

daz
06/03/2016, 16:56
Τα 3/8 βολεύουν και κάνεις πολλά αλλά όχι όλα.

Το 1/4 σε συνδυασμό με το 1/2 μπορούν να κάνουν σχεδόν όλες τις δουλειές.

Δε θα επέλεγα τη vigor για τα περισσότερα εργαλεία που μου προσφέρει απ' τη στιγμή που η τιμή της είναι τόσο κοντά στη facom και η διαφορά στην ποιότητα είναι αρκετά μεγάλη. Η facom με 1/2 και 1/4 είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή με αυτά τα λεφτά.

Προδιαγραφής
06/03/2016, 17:06
Λογω πληροτητας και μονο ,η ακριβοτερη απο τις δυο Facom,ειναι σαφως προτιμοτερη(με την ποιοτητα δεδομενη)...

Leon67
08/03/2016, 20:28
Η συλλογή της Vigor υπάρχει και σε KS tools στην Σπ. Πάτση για 120 περίπου ευρώ αλλά εγώ δεν θα έπερνα κάτι τέτοιο. Αν η Facom σου φαίνεται ακριβή ή δεν θέλεις να μπλέξεις με εξωτερικό κοίτα και τοις προσφορές της Carolus 2016 στο αντίστοιχο thread. Από το tbs εγώ θα έπερνα την άλλη της Vigor που έχει και μια σειρά γερμανοπολύγωνα στα 150 ευρώ.

daz
08/03/2016, 20:35
Η συλλογή της Vigor υπάρχει και σε KS tools στην Σπ. Πάτση για 120 περίπου ευρώ αλλά εγώ δεν θα έπερνα κάτι τέτοιο. Αν η Facom σου φαίνεται ακριβή ή δεν θέλεις να μπλέξεις με εξωτερικό κοίτα και τοις προσφορές της Carolus 2016 στο αντίστοιχο thread.

Απ' το πληκτρολόγιό μου το πήρες.
Κάτι σου χρωστάω εσένα! Σε ξέχασα.

Leon67
08/03/2016, 20:54
Ναι,σήμερα τσεκάρισα εργαλειοφόρο Carolus στην Labo για το σπίτι. Πολύ καλή τιμή και στο Tbs δείνει χωρίσματα της Metec για αυτόν. Νομίζω ότι είναι παραλαγή της σειράς 60 της METEC.

est
08/03/2016, 21:44
Είδα και τις τιμές για τις συλλογές της Carolus. Μια χαρά μου φάνηκαν να πω την αλήθεια μου και από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να ψωνίσω από εδώ μάλλον θα το προτιμήσω.
Η ποιότητα, φαντάζομαι, είναι 1-2 κλικ κάτω από Facom?

ΥΓ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες! :beer:

daz
08/03/2016, 21:46
Είδα και τις τιμές για τις συλλογές της Carolus. Μια χαρά μου φάνηκαν να πω την αλήθεια μου και από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να ψωνίσω από εδώ μάλλον θα το προτιμήσω.
Η ποιότητα, φαντάζομαι, είναι 1-2 κλικ κάτω από Facom?

ΥΓ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες! :beer:

Δε τα πάω καλά με τα κλικ. Η ποιότητα συνήθως ειναι όσο και η τιμή με ένα ποσοστό να πηγαίνει στην εγγύηση.

Grafton 505
16/03/2016, 23:04
http://www.amazon.de/Mannesmann-Best%C3%BCckte-Werkzeugbox-155-tlg-M29066/dp/B002OL2LKU/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1458165288&sr=8-3&keywords=mannesmann+werkzeugkoffer

congate7
17/03/2016, 09:36
Το Tite Reach (https://www.youtube.com/watch?v=-ZjqpQPYOos) το έχετε δει?

Φαίνεται πολύ καλή λύση για τις δύσκολες βίδες.
Κινεζιά σύμφωνα με τον reviewer

daz
17/03/2016, 15:38
Το Tite Reach (https://www.youtube.com/watch?v=-ZjqpQPYOos) το έχετε δει?

Φαίνεται πολύ καλή λύση για τις δύσκολες βίδες.
Κινεζιά σύμφωνα με τον reviewer

Κίνα ταιβάν φτιάχνουν κάτι τέτοια.
Είχε μπει μερικές σελίδες πριν.

Εντάξει θα σου χρειαστεί αλλά σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα παιδευτείς επειδή δε το έχεις και μόνο αν μιλάμε για αμάξια. Κατά τα άλλα πιο πολύ μπελαλίδικο είναι!

DAN_DAN
18/03/2016, 16:28
355071
Ερωτεύτηκα...να το πάρω το κορίτσι και ας εχει λίγα δόντια??

daz
18/03/2016, 20:42
xaxa... είναι αρκετά παλιά και αρκετά μεγαλύτερη από ότι φαίνεται στη φωτό. Πρέπει οποσδήποτε να κοιτάξεις διαστάσεις από έναν κατάλογο ή το σαιτ ώστε να μην επλαγείς!

daz
18/03/2016, 20:45
H δεξιά είναι μια κλασική καστάνια στρογγυλής κεφαλής στις διαστάσεις μιας facom 1/2.

355094

vaska
19/03/2016, 06:43
355071
Ερωτεύτηκα...να το πάρω το κορίτσι και ας εχει λίγα δόντια??


H δεξιά είναι μια κλασική καστάνια στρογγυλής κεφαλής στις διαστάσεις μιας facom 1/2.

355094


Και οι δύο είναι κούκλες, κάθομαι με καφεδάκι πριν πάω μαγαζί και τις χαζεύω κανένα μισάωρο τώρα.

motomaniac
19/03/2016, 09:15
Βίδα pz4 δεν έχω συναντήσει ποτέ ενώ ph4 έχω συναντήσει αρκετές φορές. Τα 4αρια pz και ph είναι Μ8! :beer:

νομιζω εχουν τα yamaha στα καρτερ μια λαμαρινα πουκραταει μεσα το ρουλεμαν. και βιδωνει με μια βιδα μ8 . μπορει να ειναι τετοια.

daz
19/03/2016, 17:38
Και οι δύο είναι κούκλες, κάθομαι με καφεδάκι πριν πάω μαγαζί και τις χαζεύω κανένα μισάωρο τώρα.

Τη φωτό την έβαλα για σύγκριση στο μέγεθος. Η δεξιά έχει καταργηθεί ρε γμτ! Η Η αντικαταστάτριά της δε 'αρέσει πολύ γιατί είναι λίγο χοντροκέφαλη.

DAN_DAN
19/03/2016, 18:37
Τη φωτό την έβαλα για σύγκριση στο μέγεθος. Η δεξιά έχει καταργηθεί ρε γμτ! Η Η αντικαταστάτριά της δε 'αρέσει πολύ γιατί είναι λίγο χοντροκέφαλη.
Ναι Αποστολε, καταργήθηκε. Υπάρχει 1 κομμάτι μόνο, θα πάω να τη δω τη γιαγιά και βλέπουμε.
Για την αριστερή μιλάω.

daz
19/03/2016, 19:20
Ναι Αποστολε, καταργήθηκε. Υπάρχει 1 κομμάτι μόνο, θα πάω να τη δω τη γιαγιά και βλέπουμε.
Για την αριστερή μιλάω.

Καλά η αριστερή έχει καταργηθεί εδώ και ....

daz
31/03/2016, 17:10
Τα ποστ για τον πριτσιναδόρο κάνουν παρέα με τα υπόλοιπα στο ανάλογο θρεντ. ;)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147295&page=3

giannis1070
08/04/2016, 23:02
https://www.youtube.com/watch?v=f--OxnqmINo

Γνώμες από τους γνώστες?

MISKIN
08/04/2016, 23:18
Tragic...
Αυτός που το σκέφτηκε μάλλον νομίζει ότι όλες οι βίδες που θα συναντήσεις, είναι βιδωμενες σε μια επίπεδη πλάκα...

toyar
09/04/2016, 05:17
εργαλειο επιπεδου τηλεμαρκετινγκ.........

virus
09/04/2016, 14:35
πεταμενα λεφτα ειναι. εδω κοιταμε να εχουν οσο το δυνατον πιο στενο κεφαλι οι μανελες κι αυτο ξεπερναει την μανελα. πουθενα δεν μπαινει.

Grafton 505
09/04/2016, 20:37
Ρε σεις...... καλό είναι σαν ιδέα και για οικιακή χρήση.

Στον επαγγελματία και στο επαγγελματία ερασιτέχνη είναι άχρηστο.

daz
07/05/2016, 14:43
Τα ποστ με τις φωτογραφίες μετακόμισαν στα ακατάλληλα! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=9) του virus.. :)

Leon67
17/05/2016, 22:49
Είχα πάει στο Μοχλό και γω για να δω τι παίζει, αλλά μου φάνηκε λίγο ακριβός. Επίσης ο κύριος που καθόταν στο γραφείο ήταν λίγο απότομος και μου έδωσε την αίσθηση ότι τον ενοχλούσα. Αντιθέτως η κυρία που με εξυπηρέτησε ήταν ευγενική. Έχεις ψωνίσει τίποτα από κει;

Ακριβώς την ίδια-αν όχι χειρότερη- εντύπωση μου έχει κάνει ο κύριος. Λέει και ψεμματάκια: Η Hazet 953SPC που προσπαθεί να πουλήσει είναι στην -νομίζω- παλαιότερη κασετίνα σε μαύρο μονόχρωμη ενώ στο site έχει την νεότερη συσκευασία σε φωτογραφία. Πολλά τέτοια. Ασε που τσαντίστικε άμα του είπα ότι το Germany στοις Matador κασετίνες δεν είναι το ίδιο με Made In Germany. Είναι και ισχυρογνώμον και εριστικός. Οσο για τιμές θέλει προσοχή γιατι μερικά πράγματα είναι φτηνούτσικα αλλά κάποα άλλα σχεδον στην διπλή τιμή από εξωτερικό.

daz
17/05/2016, 23:26
Παλιά ή καινούργια ήταν η matadore?

Leon67
18/05/2016, 07:16
Παλιά ή καινούργια ήταν η matadore?

Δεν ξέρω από συσκευασίες και γενικά από την συγκεκριμένη εταιρία. Πάντως αυτές που έχει είναι ίδιες με αυτές του site:
http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/search?keyword=Matador&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category

Μπορείς εσύ να καταλάβεις από φωτό; Στα εργαλεία μέσα γράφει Germany και όχι Made in Germany πράγμα που νομίζω ότι απλά υποδηλώνει την έδρα της εταιρίας και όχι την CoO.

daz
18/05/2016, 12:47
Δεν ξέρω από συσκευασίες και γενικά από την συγκεκριμένη εταιρία. Πάντως αυτές που έχει είναι ίδιες με αυτές του site:
http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/search?keyword=Matador&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category

Μπορείς εσύ να καταλάβεις από φωτό; Στα εργαλεία μέσα γράφει Germany και όχι Made in Germany πράγμα που νομίζω ότι απλά υποδηλώνει την έδρα της εταιρίας και όχι την CoO.

Απ το κινητό δε μπορώ να καταλάβω αλλά τα καινούργια δε γράφουν επάνω Germany.
Τα καρυδάκια με τη ρίκνωση στη μέση είναι Ταϊβάν. Αυτά που δεν έχουν ρίκνωση και γράφουν Germany είναι made in Germany. Αυτά με τη ρίκνωση είναι και πιο γυαλιστερά και δε γράφουν τίποτα.
Αυτό που λες ισχύει μερικές φορές αλλά όχι πάντα και όχι με σοβαρές εταιρίες. Επίσης "σχεδον" ποτέ δε το γράφουν επάνω στο εργαλείο.
Το Germany με το made in Germany δε διαφέρουν σε κάτι αλλά το πρώτο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παραπλάνηση με τρόπο όμως που μόνο άσχετους θα ξεγελλάσει.
Ακόμα και το σκέτο Germany επάνω στο εργαλείο υποδηλώνει τη χώρα προέλευσης.
Και υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να μαρκάριστεί αλλιώς υπάρχει πρόστιμο. Δε μπορεί η gedore να γράφει Germany και να σημαίνει τη χώρα προέλευσης και στη matador να σημαίνει την έδρα της εταιρίας.
Το σκέτο Germany το χρήσιμοποιούν όλες οι εταιρίες.

Leon67
18/05/2016, 14:39
OK κυριε Εργαλειοπροφέσορα. Επειδή έχω να πάρω κάτι από τα φτηνά που έχει θα τσεκάρω και τα καρυδάκια στοις Matador. Κάπου το έχω ξανασυζητήσει γιατι τοις κοίταζα αλλά κατέληξα να πάρω μόνο μία 3/8 Teng Tools Stainless (Θα την έχω τον Ιούλιο), ίσως με Αχιλλέα. Αν δεν είναι στο σβέρκο μου θα πάρω και φωτό αλλά στα 135 ευρώ με ΦΠΑ η 3/8 και 165 η 1/2 κάτι δεν μου άρεσε.

MISKIN
18/05/2016, 16:48
Υπάρχουν περιπτώσεις εργαλείων του σωρού που γράφουν πάνω Germany, αλλά αυτό δεν είναι ποτέ σφηρύλατο και συνήθως είναι σε κάποιο αφαιρούμενο μέρος του εργαλείου, πχ χειρολαβή.

359145

359146

Leon67
18/05/2016, 21:06
Ακριβώς έτσι. Το παρακάτω ταιβανέζικο κατσαβίδι που υπάρχει και σε άλλες μαρκες όπως Tactix σαν 8-1 κατσαβίδι (για να χαλάει και τα 8 είδη βιδών) γράφει Germany στην λαβή.

359166

Leon67
18/05/2016, 21:22
Απ το κινητό δε μπορώ να καταλάβω αλλά τα καινούργια δε γράφουν επάνω Germany.
Τα καρυδάκια με τη ρίκνωση στη μέση είναι Ταϊβάν. Αυτά που δεν έχουν ρίκνωση και γράφουν Germany είναι made in Germany. Αυτά με τη ρίκνωση είναι και πιο γυαλιστερά και δε γράφουν τίποτα.
Αυτό που λες ισχύει μερικές φορές αλλά όχι πάντα και όχι με σοβαρές εταιρίες. Επίσης "σχεδον" ποτέ δε το γράφουν επάνω στο εργαλείο.
Το Germany με το made in Germany δε διαφέρουν σε κάτι αλλά το πρώτο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παραπλάνηση με τρόπο όμως που μόνο άσχετους θα ξεγελλάσει.
Ακόμα και το σκέτο Germany επάνω στο εργαλείο υποδηλώνει τη χώρα προέλευσης.
Και υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να μαρκάριστεί αλλιώς υπάρχει πρόστιμο. Δε μπορεί η gedore να γράφει Germany και να σημαίνει τη χώρα προέλευσης και στη matador να σημαίνει την έδρα της εταιρίας.
Το σκέτο Germany το χρήσιμοποιούν όλες οι εταιρίες.

Δες ή ίσως έχεις διαβάσει την συζήτηση στο Garage Journal. Λεει το ίδιο για καρυδάκια και ρίκνωση αλλά εγώ έμεινα στο σχόλιο του Μonde (guru στα γερμανικά εργαλεία) λίγο παρακάτω από φωτογραφία με καρυδάκια. Λέει ότι από θέμα τιμής Matador (& WGB) μάλλον δείχνουν προς Άπω Ανατολή.

http://www.garagejournal.com/forum/showthread.php?t=255645

S705
18/05/2016, 21:38
Απλά εκπληκτικό
https://www.facebook.com/Trustmeiamamechanicalengineer/videos/715617018579904/

daz
19/05/2016, 00:40
Δες ή ίσως έχεις διαβάσει την συζήτηση στο Garage Journal. Λεει το ίδιο για καρυδάκια και ρίκνωση αλλά εγώ έμεινα στο σχόλιο του Μonde (guru στα γερμανικά εργαλεία) λίγο παρακάτω από φωτογραφία με καρυδάκια. Λέει ότι από θέμα τιμής Matador (& WGB) μάλλον δείχνουν προς Άπω Ανατολή.

http://www.garagejournal.com/forum/showthread.php?t=255645

Έχω πολύ καιρό να μπω στο GJ.
Όπως είπε ο Αχιλλέας είναι αρκετά αυτά που το γράφουν στη λαβή η σε άλλα πλαστικά μέρη. Συνήθως οι εταιρείες που το κάνουν αυτό έχουν πολύ φθηνά εργαλεία και απευθύνονται σε ερασιτέχνες. Ελάχιστες το έκαναν στο παρελθόν επάνω στο ίδιο το εργαλείο και το έκαναν για κάτι που κυκλοφόρησε για περιορισμένο αριθμό. Έχω εντοπίσει όμως και εξαιρέσεις.
Η τιμή για τα Wgb και τα matador παραπέμπει σε Ταϊβάν και πράγματι είναι. Δε γράφουν όμως Germany. Germany γράφουν τα παλιά. Ακόμα μπορείς να βρεις απ' τα παλιά της.
Το έχω ξαναγράψει πιο πίσω, μόνο ένα 40% (αν θυμάμαι καλά) της επεξεργασίας χρειάζεται να γίνεται στη χώρα που θα μπει το COO. Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι περιορισμοί όπως το ότι πρέπει να επηρεάζεται η λειτουργικότητα του εργαλείου και όχι μόνο η εμφάνιση κ.α.
Σε κάποια συμβαίνει και αυτό οπότε το εργαλείο έρχεται από Κίνα μισοφτιαγμένο. Άλλοι κρατούν την κατασκευή εξ' ολοκλήρου στη χώρα τους.
Για παράδειγμα η snap on μπορεί να παίρνει τους μηχανισμούς της καστάνιας από αλλού και το σώμα να κατασκευάζεται στην Αμερική όπου γίνεται και η συναρμολόγηση. Παλιότερα στην Αμερική για να πάρει COO USA χρειαζόταν η κατασκευή να γίνεται εξ' ολοκλήρου εκεί και η snap on είχε αφαιρέσει το COO. Αργότερα το ποσοστό άλλαξε και το COO επανήλθε σε usa.
Οι τιμές στις κασετίνες απ το Λίνκ που έβαλες πράγματι παραπέμπουν σε Ταϊβάν όπως και η πλαστική κασετίνα. Αμφιβάλλω όμως αν τα εργαλεία επάνω γράφουν coo.
Η φακόμ σταμάτησε να βάζει coo και σε αυτά που κατασκευάζει στην Γαλλία.
Τα matador είχαν πολύ σκούρο χρώμιο στα καρυδάκια και κάνουν μπαμ. Όταν γυρίσω Κρήτη θα βγάλω καμιά φωτό.

Τα matador που είναι από απω ανατολή δεν γράφουν germany.

est
19/05/2016, 12:10
Ερώτησις..
Τα NeoTools (http://en.neo-tools.com/) τα έχει κανείς υπόψιν; Έχουν συμπαθητικές τιμές.
Δίνουνε λέει και 25 χρόνια εγγύηση (οκ όχι σε όλα τα εργαλεία, αλλά σε αρκετά).
Εν τω μεταξύ τη βδομάδα που πέρασε έκανα μια βόλτα από Σ.Πάτση να κοιτάξω για συλλογή (ναι, ακόμα δεν έχω πάρει) και οι περισσότεροι είχαν και μου έδειχναν της Force. Τι στο καλό, μόνο αυτή πουλάει;;:confused:

Bowleno
19/05/2016, 12:50
Εν τω μεταξύ τη βδομάδα που πέρασε έκανα μια βόλτα από Σ.Πάτση να κοιτάξω για συλλογή (ναι, ακόμα δεν έχω πάρει) και οι περισσότεροι είχαν και μου έδειχναν της Force. Τι στο καλό, μόνο αυτή πουλάει;;:confused:

Προφανώς έχουν καλύτερο mark up από τις υπόλοιπες "γνωστές και καλές" μάρκες..... ;)

Alexandross
19/05/2016, 16:48
Ερώτησις..
Τα NeoTools (http://en.neo-tools.com/) τα έχει κανείς υπόψιν; Έχουν συμπαθητικές τιμές.
Δίνουνε λέει και 25 χρόνια εγγύηση (οκ όχι σε όλα τα εργαλεία, αλλά σε αρκετά).
Εν τω μεταξύ τη βδομάδα που πέρασε έκανα μια βόλτα από Σ.Πάτση να κοιτάξω για συλλογή (ναι, ακόμα δεν έχω πάρει) και οι περισσότεροι είχαν και μου έδειχναν της Force. Τι στο καλό, μόνο αυτή πουλάει;;:confused:


Τι ψάχνεις σε κασετίνα?

est
19/05/2016, 17:12
Ναι, ένα σετάκι που να έχει καστάνιες 1/4" και 1/2" και καρυδάκια από 6mm-20κάτι. Θα ήθελα να έχει και μύτες σταυρούς/ ίσιες/ άλεν/ τορξ. Και αν έχει και κανα γερμανοπολύγωνο δεν θα πω όχι.
Χομπίστας είμαι και ταλαιπωρώ το μηχανάκι μου, αλλά έχω αγανακτήσει με μια συλλογή χαμηλής ποιότητας που έχω και θέλω κάτι καλύτερο.
Οκ, καλά τα gedore/ carolus/ hazet/ facom, αλλά δεν θέλω να δώσω τα €€€ που ζητούν.
Η rs440 της Facom παίζει ακόμα στο μυαλό μου, αλλά πλησιάζει τα 160-170 με μεταφορικά και προς το παρόν κάνω κράτει.
(Edit: πόσο παλιά είναι αυτή η 440 πΧια που έχει πέσει η τιμή της στο 1/5; )

MISKIN
19/05/2016, 17:31
Ναι, ένα σετάκι που να έχει καστάνιες 1/4" και 1/2" και καρυδάκια από 6mm-20κάτι. Θα ήθελα να έχει και μύτες σταυρούς/ ίσιες/ άλεν/ τορξ. Και αν έχει και κανα γερμανοπολύγωνο δεν θα πω όχι.
Χομπίστας είμαι και ταλαιπωρώ το μηχανάκι μου, αλλά έχω αγανακτήσει με μια συλλογή χαμηλής ποιότητας που έχω και θέλω κάτι καλύτερο.
Οκ, καλά τα gedore/ carolus/ hazet/ facom, αλλά δεν θέλω να δώσω τα €€€ που ζητούν.
Η rs440 της Facom παίζει ακόμα στο μυαλό μου, αλλά πλησιάζει τα 160-170 με μεταφορικά και προς το παρόν κάνω κράτει.
(Edit: πόσο παλιά είναι αυτή η 440 πΧια που έχει πέσει η τιμή της στο 1/5; )
Άσε τα Force και πιάσε τα Carolus!
359194

Leon67
19/05/2016, 20:12
Για γερμανοπολύγωνα πάλι Carolus από το φυλάδιο προσφορών. Μιας και η συλλογή που είναι σε προσφορά αρχίζει από το 10αρι ίσως να πάρεις και τα 7&8mm. Εάν είναι για μηχανάκι μόνο κοίτα και τοις 3/8'.

Εναλλακτικά Toptul και Teng Tools νομίζω είναι και αυτές από τοις καλύτερες Taiwan μάρκες. Κάπου στα 200+ ευρώ παίζουν και συλλογες που τα έχουν όλα από Teng Tools (και πενσες+κατσαβίδια-κλειδιά) ή μόνο καρυδάκια και γερμανοπολύγωνα(120 ευρώ). Τέλος η Force έχει στα 200 περίπου μια βαλίτσα με τα πάντα:

http://www.stereotiki.gr/store4/force-4771-77-1-4-1-2-clone.html

Εγώ πάντως με αυτήν την συλλογή
http://www.usag.it/catalog/it/products/details/3589/012_A/Valigia_con_assortimento_per_nautica_53_pz
που είναι σαν αυτή της Force αλλά βέβαια αρκετά ακριβότερη(380) την έβγαλα μια χαρά και στην δουλειά και στο σπίτι για καμμια 7ετία.

Leon67
19/05/2016, 20:59
Για να έχουμε μια ιδέα της διαβάθμησης τιμών για συλλογές σε κασετίνες όπως αυτές παραπάνω μια φτωχή σχετικά σε ποικιλία και αριθμό εργαλείων αλλά Hazet υπάρχει στα 550 ευρώ.....

http://www.tbs-aachen.de/Hazet/tool_cases/Hazet_1520/56_Tool_Case_i2505_10481.htm

Με όλα αυτά θέλω να πώ πως με κάτι σε Teng Tools, κάπου ανάμεσα σε 180 και 250, δεν θα χρειαστείς ξανά εργαλεία για πολύ καιρό ή μόνο για κάτι απίθανο. Δες και αυτές της Τενγ στο λινκ παρακάτω...

http://www.vynckier.biz/en/socket-sets/socket-sets-38

Ίσως μπορείς να περιμάνεις και να βρείς 100-150 ευρώ παραπάνω από γερμανοπολύγωνα και καρυδάκια της Carolus που λέγαμε πριν. Αλλιώς o Γιαννης στην Labo θα σε εξυπηρετήσει...

SOTHRHS
19/05/2016, 23:29
carolous,teng κλπ δε δουλεψα ποτε, οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη
τα force ειναι κατι παραπανω απο καλα για τον ερασιτεχνη
και στην προκειμενη περιπτωση για οποιον θελει να ασχοληθει με τη μοτο του προσωπικα..
απο προσωπικη επαγγελματικη εμπειρια με εργαλεια θα πω το χιλιοειπωμενο...οτι δινεις παιρνεις, απλα και χωρις πολλα πολλα....
τα usag σε κλειδια και καρυδακια απλα ειναι για μια ζωη....το ιδιο λεω και για τα beta επισης...
μια παρεξηγημενη εταιρια ειναι η izeltas
της οποιας οτι εργαλειο(γερμανοπολυγωνο η καρυδακι )εχω δε με πουλησε ποτε και εξακολουθουν μετα απο χρονια χρηση να λειτουργουν με σωστη εφαρμογη..

αυτα τα ολιγα....

daz
20/05/2016, 00:13
Για να έχουμε μια ιδέα της διαβάθμησης τιμών για συλλογές σε κασετίνες όπως αυτές παραπάνω μια φτωχή σχετικά σε ποικιλία και αριθμό εργαλείων αλλά Hazet υπάρχει στα 550 ευρώ.....

http://www.tbs-aachen.de/Hazet/tool_cases/Hazet_1520/56_Tool_Case_i2505_10481.htm

...

Μιας και την έβαλες..
Να έχετε το νου σας γιατί είχαν κυκλοφορήσει κάτι αντιγραφές. Την είχε βάλει η hazet και στο sait της.
Αν τη βρείτε σε πολύ "καλή" τιμή δε θα είναι αληθινή.

Leon67
20/05/2016, 20:28
carolous,teng κλπ δε δουλεψα ποτε, οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη
τα force ειναι κατι παραπανω απο καλα για τον ερασιτεχνη
και στην προκειμενη περιπτωση για οποιον θελει να ασχοληθει με τη μοτο του προσωπικα..
απο προσωπικη επαγγελματικη εμπειρια με εργαλεια θα πω το χιλιοειπωμενο...οτι δινεις παιρνεις, απλα και χωρις πολλα πολλα....
τα usag σε κλειδια και καρυδακια απλα ειναι για μια ζωη....το ιδιο λεω και για τα beta επισης...
μια παρεξηγημενη εταιρια ειναι η izeltas
της οποιας οτι εργαλειο(γερμανοπολυγωνο η καρυδακι )εχω δε με πουλησε ποτε και εξακολουθουν μετα απο χρονια χρηση να λειτουργουν με σωστη εφαρμογη..

αυτα τα ολιγα....

Για τα Τουρκικα Izeltas έχω κάποιες διαφωνίες: Είναι τεράστια και όχι μόνο μακριά όπως φαίνεται στην φωτογραφία αλλά και χονδρά-πλατειά κτλ. Από αντοχή καλούτσικα. Η φωτο 3 γερμανοπολύγωνα #15: Από πάνω προς τα κάτω Βeta σειρά 42 Inox, USAG σειρά 285Ν, Izeltas... Και που να έβγαζα και το πολύγωνο άκρο από κοντά αλλά με το κινητό δυσκολεύομαι.

359286

SOTHRHS
20/05/2016, 22:41
359297
οσο αφορα τα izeltas

δεν ειχα ποτε προσεξει το παχος τουλαχιστον
οκ ειπαμε συγκριτικα με τα αλλα της φωτο δεν εχουν καμια σχεση
απλα ειναι τιμια η τιμη τους
τα εικονιζομενα usag τα εχω 18 χρονια αν θυμαμαι καλα....
δουλευουν συνεχεια και η κατασταση τους νομιζω κατι παραπανω απο καλη:)
το unior περιμενω να δειξει...μεχρι τωρα καλα και με σφυριες που χει φαει:eyepop:

Leon67
20/05/2016, 22:56
Τα κατσαβίδια της gedore καλά είναι αλλά δεν είναι αυτά που ήταν κάποτε.

Είμαι λίγο φλύαρος απόψε αλλά...

Για εμένα ένα παράδειγμα του παραπάνω είναι η Facom:

Οχι οτι δεν είναι καλά, η εγγύηση είναι από τοις καλύτερες αλλά κάτι δεν μου κολάει πάντα. Ας πούμε με τα γερμανοπολύγωνα. Προτιμω 1-2 παλιά σειράς 40 σαν αυτό:
359298
από αυτό το 440
359299

Ώρα για ύπνο τώρα να ονειρευτώ ότι πήρα καινούργιο μηχανάκι και έναν ΓΕΜΑΤΟ εργαλειοφόρο της Ηazet (179XXXXXXL)

daz
21/05/2016, 19:23
Είμαι λίγο φλύαρος απόψε αλλά...

Για εμένα ένα παράδειγμα του παραπάνω είναι η Facom:

Οχι οτι δεν είναι καλά, η εγγύηση είναι από τοις καλύτερες αλλά κάτι δεν μου κολάει πάντα. Ας πούμε με τα γερμανοπολύγωνα. Προτιμω 1-2 παλιά σειράς 40 σαν αυτό:

....

Ώρα για ύπνο τώρα να ονειρευτώ ότι πήρα καινούργιο μηχανάκι και έναν ΓΕΜΑΤΟ εργαλειοφόρο της Ηazet (179XXXXXXL)

Αυτά μου αρέσουν περισσότερο απ' όλα.

359329



Αν πάρεις τον 179XXXXXXXXL μετά θα πρέπει να τον γεμίσεις κιόλας! :p

harris_x
21/05/2016, 20:31
Αυτά μου αρέσουν περισσότερο απ' όλα.

359329



Αν πάρεις τον 179XXXXXXXXL μετά θα πρέπει να τον γεμίσεις κιόλας! :p

Αρρώστια είναι ρε πστ μου.....

Leon67
22/05/2016, 09:01
Αυτά μου αρέσουν περισσότερο απ' όλα.

359329



Αν πάρεις τον 179XXXXXXXXL μετά θα πρέπει να τον γεμίσεις κιόλας! :p

Πάντως γεμάτο τον ονειρεύομαι:rolleyes: Προς το παρόν βέβαια πρέπει να πάρω το station-wagon του πατέρα μου και να πάω μέχρι την Labo για τον Carolus Mechanic που έχει έρθει και με περιμένει.

camen
23/05/2016, 12:36
Πήγα σημερα απο Μητροπουλο να παρω 2 νουμερα pastorino T μανελες να συμπληρώσω κατι νούμερα που ηθελα και με ενημέρωσε οτι pastorino τελος, αγοράστηκε απο καποια expert και πλέον βγαίνουν με αυτο το όνομα, ευτυχώς είχε απόθεμα κ πήρα αυτά που ηθελα

daz
23/05/2016, 21:58
Διαχωρίστηκε..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149318

daz
23/05/2016, 22:11
Πήγα σημερα απο Μητροπουλο να παρω 2 νουμερα pastorino T μανελες να συμπληρώσω κατι νούμερα που ηθελα και με ενημέρωσε οτι pastorino τελος, αγοράστηκε απο καποια expert και πλέον βγαίνουν με αυτο το όνομα, ευτυχώς είχε απόθεμα κ πήρα αυτά που ηθελα

Πάλι αδιάβαστος πήγες ρε? :lol:

Το είχα γράψει πιο πίσω όταν συζητούσαμε για την pastorino. Η παραγωγή έχει σταματήσει να γίνεται απ' την pastorino. Για μεγάλο μέρος είχε σταματήσει και πριν την εξαγορά της αλλά τώρα άλλαξε και η μάρκα. Ακόμα υπάρχει μεγάλο απόθεμα από real pastorino στην αγορά.

Έχω προσπαθήσει καμποσες φορές να ξεχωρίσω κι άλλα θεματάκια απ' το tool adict's αλλά χωρίς επιτυχία. Δε θα ήταν ωραίο να χαθεί η συνοχή.

Coyote.V
01/06/2016, 19:07
Στην δουλειά μου που χρησιμοποιούμε εργαλεία τα καλύτερα είναι πρώτα τα snapon μετά τα hazet και τέλος έρχονται τα facom. Τα facom έχουν καθιερωθεί γιατί έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής. Εφόσον υπάρχει τιμολόγιο για επαγγελματική χρήση και μόνο.
Βέβαια για να σου τα αντικαταστήσουν σου βγάζουν το λάδι.
Το θέμα όμως με την facom είναι η τιμή. Είναι σαν να έχεις αγοράσει τρεις φορές το ίδιο εργαλείο...οπότε.. μια η άλλη. Για ερασιτεχνική χρήση δεν συμφέρει με τίποτα.

byron
01/06/2016, 19:38
3 φορες η τιμή; :confused:
Πως προκύπτει αυτό; Σε top branded εργαλεία τουλάχιστον, οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Χώρια που με τις τιμές που μας κάνει ο Η.Βραττης, δεν υπάρχει σύγκριση.

daz
01/06/2016, 20:26
Μάλλον εννοεί ότι οι τιμές είναι 3 φορές επάνω σε σύγκριση με τις φθηνές μάρκες όπως force κτλ.

Αλλά με τις τιμές που μας κάνει ο Βράττης ακόμα κι έτσι, υπάρχει σύγκριση.


coyote σαν ερασιτέχνες ψάχνουμε τις προσφορές και σπάνια αγοράζουμε με τιμές καταλόγου. Για τους επαγγελματίες πάλι υπάρχει η ανάλογη έκπτωση λόγο μεγάλης παραγγελίας.

Σίγουρα πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον το αγοράζουμε μια φορά και απολαμβάνουμε και όλα τα οφέλη ενός επαγγελματικού εργαλείου. Μπορεί το εργαλείο να μη βγάζει λεφτά αλλά μας γλιτώνει μερικά. Αν δε το χάσουμε δύσκολα θα βάλουμε ξανά το χέρι στην τσέπη για το ίδιο εργαλείο.

Όσο για την σύγκριση μεταξύ hazet snapon facom δε μπορώ να συμφωνήσω. Τι κριτήρια έχει ο καθένας για το "καλό" εργαλείο? Την αντοχή του χρωμίου? Την αντοχή του κλειδιού? Τις διαστάσεις?
Η αντοχή είναι και θέμα σχεδιασμού και διαστάσεων. Ο σχεδιασμός εξυπηρετεί ανάγκες όχι μόνο εμφάνιση και οι διαστάσεις ειναι ένας απ' τους κυριότερους τομείς σήμερα.
To snap on δεν είναι πιο ανθεκτικό απ' το hazet ενώ το hazet έχει και πιο λεπτό δαχτυλίδι. Ακόμα και αν το snap on είναι πιο ανθεκτικό, το hazet έχει μικρότερο δαχτυλίδι! Δε με ενδιαφέρει αν το 13αρι αντέχει 300 ή 280 ή 320νμ? Το δαχτυλίδι όμως ή το ανοιχτό άκρο θα μου χρειαστεί να είναι λεπτότερο! Εσύ που δουλεύεις στη βιομηχανία και όχι σε συνεργείο δε σε ενδιαφέρουν οι διαστάσεις.
Το snap on θα φθαρεί λιγότερο στο πέρασμα των χρόνων, θα σπάσει όμως και πιο εύκολα -> γι αυτό έχει και πιο χοντρό δαχτυλίδι οπότε δε θα σπάσει πιο εύκολα (ίσως) αλλά δε θα χωράει εκεί που θα μπει το άλλο.
Ωραιο το γυαλιστερό χρώμιο αλλά γλιστράει με λαδωμένα - βρώμικα χέρια. Καθαρίζεται όμως πιο εύκολα!

Οι περισσότεροι κρίνουν μόνο με βάση την αντοχή σε απόλυτα νούμερα αλλά αυτό είναι πιο πολύ θέμα διαστάσεων. (και κράματος και θερμικής επεξεργασίας, αλλά στις μεγάλες μάρκες είναι κυρίως θέμα διαστάσεων).
Μετά κρίνουν με βάση το βαθμό φθοράς στην εντατική χρήση αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι ότι αυτό που φθείρεται περισσότερο δε θα σπάσει ποτέ. Όσο για το βαθμό φθοράς θα κάνει πολλές φορές απόσβεση σε επαγγελματικό περιβάλλον. Το άλλο δε θα φθαρεί το ιδιο στον ίδιο χρόνο αλλά κάποια στιγμή θα σπάσει (και θα είναι σα καινούριο).

Όλα τα παραπάνω είναι μια συνταγή. Δεν υπάρχει καλό και κακό. Αν κερδίσεις σε έναν τομέα θα χάσεις σε έναν άλλο. Δε γίνεται να στρίβεις σαν τρένο και να έχεις σταθερότητα στην ευθεία. Κάποιοι λοιπόν θέλουν γρήγορη γεωμετρία να κερδίζουν χρόνο στις στροφές και άλλοι μεγάλο μεταξόνιο να έχουν σταθερότητα στην ευθεία. Άλλοι επιλέγουν την μέση οδό. Στο τέλος όλοι θα κάνουν τον ίδιο χρόνο με διαφορετικό τρόπο. Επιλέγεις αυτό που σου αρέσει και ταιριάζει στις ανάγκες σου.

Σε επαγγελματικό περιβάλλον δε θα σπάσει κανένα αν χρησιμοποιείται σωστά.
Επειδή όμως ποτέ δε χρησιμοποιούνται σωστά στο τέλος όλο και κάποιο μας αφήνει χρόνους.

Και έχω εμπειρία με τα περισσότερα γερμανικά, γαλικά ιταλικά και αμερικάνικα κλειδιά. Ειδικά τα γερμ/να! Δεν μπορώ όμως να τα βάλω σε σειρά. Όλα καλά είναι και όλα κάπου πάσχουν.

Leon67
01/06/2016, 20:32
Από αυτά που βρίσκεις σχετικά εύκολα η Hazet είναι λίγο ακριβότερη ( περίπου 5% σε τιμές τιμοκαταλόγου) από Gedore και Facom. Σίγουρα όχι 3 φορές. Και τα Beta κάπου εκεί κοντά είναι. Μιλάμε για κλειδιά και καρυδάκια μόνο δηλαδή αυτά που όλοι αυτοί οι κατασκευαστές φτιάχνουν μονοι τους (μερικοί φτιάχνουν και άλλα). To 3 φορές ούτε για Force vs Facom δεν ισχύει.

S705
01/06/2016, 23:22
Για το ¨καλό¨ εργαλείο θα συμφωνήσω με τον κύριο σουπιά !
Για το εργοστάσιο ,στο όποιο μόνιμα έχω λαδωμένα χεριά, αγόρασα μια σειρά από carolous με σαγρέ ματ χρώμιο.
Ένα πρωί βρήκα στον πάγκο μου ένα beta 22 ,κάποιος το ξέχασε και το πήρα να το δουλέψω. Μου γλίστρησε 2 φορές από τα χεριά , κόντεψα να κτυπήσω,. Το παράτησα και πήρα το carolous.
Ποιο είναι πιο καλό???

daz
01/06/2016, 23:30
Αν δουλεύεις με γάντια το beta! :lol:

BTW τα beta που κατασκευάζονται στην Ιταλία δεν είναι καθρέφτες. Έχουν πιο ματ χρώμιο και δεν είναι τόσο λεία. Και ας έχουν καταργήσει το made in Italy.

motomaniac
08/06/2016, 08:29
Μάλλον εννοεί ότι οι τιμές είναι 3 φορές επάνω σε σύγκριση με τις φθηνές μάρκες όπως force κτλ.

Αλλά με τις τιμές που μας κάνει ο Βράττης ακόμα κι έτσι, υπάρχει σύγκριση.


coyote σαν ερασιτέχνες ψάχνουμε τις προσφορές και σπάνια αγοράζουμε με τιμές καταλόγου. Για τους επαγγελματίες πάλι υπάρχει η ανάλογη έκπτωση λόγο μεγάλης παραγγελίας.

Σίγουρα πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον το αγοράζουμε μια φορά και απολαμβάνουμε και όλα τα οφέλη ενός επαγγελματικού εργαλείου. Μπορεί το εργαλείο να μη βγάζει λεφτά αλλά μας γλιτώνει μερικά. Αν δε το χάσουμε δύσκολα θα βάλουμε ξανά το χέρι στην τσέπη για το ίδιο εργαλείο.

Όσο για την σύγκριση μεταξύ hazet snapon facom δε μπορώ να συμφωνήσω. Τι κριτήρια έχει ο καθένας για το "καλό" εργαλείο? Την αντοχή του χρωμίου? Την αντοχή του κλειδιού? Τις διαστάσεις?
Η αντοχή είναι και θέμα σχεδιασμού και διαστάσεων. Ο σχεδιασμός εξυπηρετεί ανάγκες όχι μόνο εμφάνιση και οι διαστάσεις ειναι ένας απ' τους κυριότερους τομείς σήμερα.
To snap on δεν είναι πιο ανθεκτικό απ' το hazet ενώ το hazet έχει και πιο λεπτό δαχτυλίδι. Ακόμα και αν το snap on είναι πιο ανθεκτικό, το hazet έχει μικρότερο δαχτυλίδι! Δε με ενδιαφέρει αν το 13αρι αντέχει 300 ή 280 ή 320νμ? Το δαχτυλίδι όμως ή το ανοιχτό άκρο θα μου χρειαστεί να είναι λεπτότερο! Εσύ που δουλεύεις στη βιομηχανία και όχι σε συνεργείο δε σε ενδιαφέρουν οι διαστάσεις.
Το snap on θα φθαρεί λιγότερο στο πέρασμα των χρόνων, θα σπάσει όμως και πιο εύκολα -> γι αυτό έχει και πιο χοντρό δαχτυλίδι οπότε δε θα σπάσει πιο εύκολα (ίσως) αλλά δε θα χωράει εκεί που θα μπει το άλλο.
Ωραιο το γυαλιστερό χρώμιο αλλά γλιστράει με λαδωμένα - βρώμικα χέρια. Καθαρίζεται όμως πιο εύκολα!

Οι περισσότεροι κρίνουν μόνο με βάση την αντοχή σε απόλυτα νούμερα αλλά αυτό είναι πιο πολύ θέμα διαστάσεων. (και κράματος και θερμικής επεξεργασίας, αλλά στις μεγάλες μάρκες είναι κυρίως θέμα διαστάσεων).
Μετά κρίνουν με βάση το βαθμό φθοράς στην εντατική χρήση αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι ότι αυτό που φθείρεται περισσότερο δε θα σπάσει ποτέ. Όσο για το βαθμό φθοράς θα κάνει πολλές φορές απόσβεση σε επαγγελματικό περιβάλλον. Το άλλο δε θα φθαρεί το ιδιο στον ίδιο χρόνο αλλά κάποια στιγμή θα σπάσει (και θα είναι σα καινούριο).

Όλα τα παραπάνω είναι μια συνταγή. Δεν υπάρχει καλό και κακό. Αν κερδίσεις σε έναν τομέα θα χάσεις σε έναν άλλο. Δε γίνεται να στρίβεις σαν τρένο και να έχεις σταθερότητα στην ευθεία. Κάποιοι λοιπόν θέλουν γρήγορη γεωμετρία να κερδίζουν χρόνο στις στροφές και άλλοι μεγάλο μεταξόνιο να έχουν σταθερότητα στην ευθεία. Άλλοι επιλέγουν την μέση οδό. Στο τέλος όλοι θα κάνουν τον ίδιο χρόνο με διαφορετικό τρόπο. Επιλέγεις αυτό που σου αρέσει και ταιριάζει στις ανάγκες σου.

Σε επαγγελματικό περιβάλλον δε θα σπάσει κανένα αν χρησιμοποιείται σωστά.
Επειδή όμως ποτέ δε χρησιμοποιούνται σωστά στο τέλος όλο και κάποιο μας αφήνει χρόνους.

Και έχω εμπειρία με τα περισσότερα γερμανικά, γαλικά ιταλικά και αμερικάνικα κλειδιά. Ειδικά τα γερμ/να! Δεν μπορώ όμως να τα βάλω σε σειρά. Όλα καλά είναι και όλα κάπου πάσχουν.


εγω παλι εχω συνεργειο μετα απο ενα χρονο παιρνω μονο αυτα που με βολευουν απο αποψη σχεδιασμου και διαστασεων... τι να το κανω το καλυτερο κραμα της νασα αμα δεν χωραει να μπει ναξεβιδωσει λαιμο απο παπι κλπ..

gaganian
08/06/2016, 08:51
Γεια σας και από εμένα.
Πραγματικά συγχαρητήρια. Οι γνώσεις ορισμένων επάνω στα εργαλεία είναι σαν να έχουν διδακτορικό στην σχεδίαση εργαλείων! Στο φόρουμ έπεσα τυχαία αφού δεν έχω μηχανή αλλά έψαχνα πληροφορίες για εργαλεία για την ανακατασκευή του σασμαν και του βοηθητικού κιβωτίου του Samurai μου που κάνω. Βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ σύντομα θα ξεκινήσω την ανακατασκευή της πάπιας που έχω στην αποθήκη τα τελευταία 10 χρόνια.
Διαβάζοντας λοιπόν εδώ για ποιότητες εργαλείων, εγγυήσεις και χώρες προέλευσης έψαξα να δω το τελευταίο εργαλείο που αγόρασα τι ήταν. Ήταν μία καστανιά που πήρα από την Βουλγαρία μάρκας TopMaster η οποία έχει προέλευση Taiwan. Η πλάκα είναι πως στο καρτελάκι της γράφει Lifetime Warranty. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τη συγκεκριμένη μάρκα? Έχω την εντύπωση πως είναι η Force της Βουλγαρίας. Τα βρίσκεις παντού. Η σελίδα είναι η παρακάτω http://www.topmaster.bg/en

daz
08/06/2016, 18:31
Γεια σας και από εμένα.
Πραγματικά συγχαρητήρια. Οι γνώσεις ορισμένων επάνω στα εργαλεία είναι σαν να έχουν διδακτορικό στην σχεδίαση εργαλείων! Στο φόρουμ έπεσα τυχαία αφού δεν έχω μηχανή αλλά έψαχνα πληροφορίες για εργαλεία για την ανακατασκευή του σασμαν και του βοηθητικού κιβωτίου του Samurai μου που κάνω. Βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ σύντομα θα ξεκινήσω την ανακατασκευή της πάπιας που έχω στην αποθήκη τα τελευταία 10 χρόνια.
Διαβάζοντας λοιπόν εδώ για ποιότητες εργαλείων, εγγυήσεις και χώρες προέλευσης έψαξα να δω το τελευταίο εργαλείο που αγόρασα τι ήταν. Ήταν μία καστανιά που πήρα από την Βουλγαρία μάρκας TopMaster η οποία έχει προέλευση Taiwan. Η πλάκα είναι πως στο καρτελάκι της γράφει Lifetime Warranty. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τη συγκεκριμένη μάρκα? Έχω την εντύπωση πως είναι η Force της Βουλγαρίας. Τα βρίσκεις παντού. Η σελίδα είναι η παρακάτω http://www.topmaster.bg/en


Γεια σου gaganian και καλώς ήρθες. Έχεις προσπαθήσει ποτέ να επιστρέψεις για εγγύηση κανένα εργαλείο topmaster να δούμε τι θα γίνει? Και εδώ βρίσκεις topmaster όπως και άλλες φθηνές μάρκες που γράφουν κάτι όμορφα για εγγύηση εφ' όρου ζωής αλλά μάλλον χιούμορ κάνουν.

daz
08/06/2016, 19:07
εγω παλι εχω συνεργειο μετα απο ενα χρονο παιρνω μονο αυτα που με βολευουν απο αποψη σχεδιασμου και διαστασεων... τι να το κανω το καλυτερο κραμα της νασα αμα δεν χωραει να μπει ναξεβιδωσει λαιμο απο παπι κλπ..

Ένα γερμανοπολύγωνο που είναι ιδιαίτερα μακρύ είναι λογικό να είναι πιο χοντρό και πιο ενισχυμένο από ένα άλλο, οπότε το πάχος που έχει πάει και με το μέγεθος. Και για το μέγεθός του μπορεί να είναι λεπτό.
Οταν όμως κανονικού μεγέθους εργαλεία είναι χοντροκομένα κάτι παθαίνω. Για μένα είναι λάθος σχεδίαση η οποία πιθανότατα προσπαθεί να καλύψει κάποια κενά στην ποιότητα και στην κατεργασία.

Αυτό δεν ισχύει πάντα για τα παλιά εργαλεία αφού οι ανάγκες τότε ήταν διαφορετικές, παρόλα αυτά υπήρχαν πάντα μάρκες που δε σπαταλούσαν ατσάλι γιατί είχαν εμπιστοσύνη στην κατεργασία και στην ποιότητα τους δουλειάς τους. Σήμερα βρίσκω όλο και πιο συχνά εργαλεία που δεν είναι λεπτά αλλά δεν έχουν και απαγορευτικό πάχος ενώ η τιμή τους είναι λογική για τον ερασιτέχνη. Συνήθως έχει γίνει έκπτωση στην αντοχή αλλά είναι και τα φθηνά εργατικά της κινας μαζί με την πρόοδο που έχει γίνει στο κατασκευαστικό κομμάτι.

gaganian
12/06/2016, 12:28
Διάβασα τα παλαιότερα ποστ και κάπου αναφέρονται τα Izeltas τα τούρκικα ως σχετικά καλά εργαλεία και είπα να τα ψαξω (ας είναι καλά ο chrome με τη μετάφραση). Αυτά μου φαίνονται πανάκριβα...180 ευρώ για αυτο το σετ!!! Είναι δυνατόν?
http://www.hirdavatcesitleri.com/Izeltas-12-Lokma-Takimi-Alti-Kose-25-Pc,PR-5540.html

DAN_DAN
12/06/2016, 13:21
Διάβασα τα παλαιότερα ποστ και κάπου αναφέρονται τα Izeltas τα τούρκικα ως σχετικά καλά εργαλεία και είπα να τα ψαξω (ας είναι καλά ο chrome με τη μετάφραση). Αυτά μου φαίνονται πανάκριβα...180 ευρώ για αυτο το σετ!!! Είναι δυνατόν?
http://www.hirdavatcesitleri.com/Izeltas-12-Lokma-Takimi-Alti-Kose-25-Pc,PR-5540.html
Εγώ είχα ρωτήσει για τα izeltas, είχα βρει κάτι σειρές γερμανοπολυγωνα σε καλές τιμές. Δεν είχα ξανακούσει τη μάρκα, πίστεψα ότι ήταν ευκαιρία αλλά μου είπαν (δεν θυμάμαι ποιος) ότι δεν είναι στο επίπεδο των καλών ταιβανεζικων και έτσι το άφησα.
Τώρα για το σετ που ποσταρες, τι να πω, η carolus στις τρέχουσες προσφορές έχει σετ με τα μισά χρήματα....

Leon67
19/06/2016, 08:50
Χθεσινό απόκτημα... Facom S31mm σε 1/2 καρέ.... Μην μου πει κανείς καλοδούλευτο γιατι θα απαιτήσω να μου στείλει την βίδα-παξιμάδι 31mm. Απλά για να συμπληρωθεί το κενό μεταξύ 30 και 32 mm. Πάντως εντυπωσιάστηκα που το είχε ο κ. Ηλίας και δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να πάρω άλλο ένα σχεδόν άχρηστο αλλά ωραίο εργαλειάκι. Εάν κάποιος έχει ίδιο ή ξέρει που δουλεύεται ας μου το πει και ας βάλλει φωτό.

361256

361257

361258

daz
19/06/2016, 14:54
To ξέρεις ότι δε θα βρεις βίδα 31μμ ετσι? :lol:

S705
19/06/2016, 21:13
To ξέρεις ότι δε θα βρεις βίδα 31μμ ετσι? :lol:

Το αυτό εις διπλούν !!!!
ΠΟΤΕ δεν έχω βρει 31 βίδα ή παξιμάδι.

camen
19/06/2016, 21:53
O Τσακ νορις εχει :smokin:

theofilosI
19/06/2016, 22:39
Καλα το 31, το παιρνεις και ξέρεις ότι δεν θα χρειαστεί, εγω που πηρα προχτες τη σειρα με τα 14 γερμανοπολυγωνα της facom και η πρώτη βιδα που πηγα να δοκιμασω ηταν 21 (χωρίς να το ξέρω) , ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ 21 ΣΤΟ ΣΕΤ τι να πω;;;; χαχαχαχαχαχ τοοοοση γκαντεμια χααχ

Leon67
19/06/2016, 23:19
Έπρεπε να πάρεις αυτήν με τα 15:D Σοβαρά τώρα 21mm σε μηχανάκι είναι αρκετά σπάνιο αλλά σε αυτοκίνητο συχνότερο.

daz
20/06/2016, 00:12
Στο γερμανικό πρότυπο din χρησιμοποιούνταν το 19 για τις Μ12 και το 22 για τις Μ14. Στο international που το έχουν υιοθετήσει και οι Γερμανοί οι Μ12 είναι 18 και οι Μ14 21.
Οι Μ10 είναι 16mm στο iso και 14mm στο Ιαπωνικό jis. (17 στο din)
Οι Μ8 παραμένουν 13 στο iso και το 12 στο jis.

Αυτές που έχουν κεφάλι 17mm στο jis είναι Μ12 και αυτές που έχουν 19 είναι Μ14.

Με λίγα λόγια τα χρειάζεσαι όλα εκτός απ' το 31. :bawl:

leftos
20/06/2016, 09:24
Καρυδακια και ειδικα νουμερα πανω απο 19 εγω περνω μονο εξαγωνα τα αλλα σε τοσο μεγαλη βιδα συνηθως μετα απο λιγο καιρο ξεφτιλίζονται η χαλανε την βιδα.
Στα ποιο συνηθισμένα 13 17 εχω 2 ενα εξαγωνο και ενα πολύγωνο. Αλλα χρησιμοποιώ το εξαγωνο πρωτα και αν δεν δουλευεται παω στο πολυγωνο.
@ daz σε γερμανοπολυγωνα κυκλοφορουν εξαγωνα γιατι ολα αυτα που βρισκω με μια ματια ειναι πολυγωνα.

Leon67
20/06/2016, 09:52
Στο γερμανικό πρότυπο din χρησιμοποιούνταν το 19 για τις Μ12 και το 22 για τις Μ14. Στο international που το έχουν υιοθετήσει και οι Γερμανοί οι Μ12 είναι 18 και οι Μ14 21.
Οι Μ10 είναι 16mm στο iso και το 14 στο Ιαπωνικό jis.
Οι Μ8 παραμένουν 13 στο iso και το 12 στο jis.

Αυτές που έχουν κεφάλι 17mm στο jis είναι Μ12 και αυτές που έχουν 19 είναι Μ14.

Με λίγα λόγια τα χρειάζεσαι όλα εκτός απ' το 31. :bawl:

Τώρα ψάχνω για καρυδάκι 35mm όχι impact-μαύρο σε 1/2'.....:)