PDA

View Full Version : Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

daz
06/12/2015, 00:59
Νταξ.. Πολυ ωραίο.

Έχω ένα μικρό 4" made in germ αλλά δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό που έχεις. :beer:

theofilosI
06/12/2015, 17:02
πριν λιγες μερες ξεθαψα τα παρακατω εργαλεια. τους εριξα wd40 και τα ετριψα, καθαρισαν λιγο. μπορω να κανω κατι καλυτερο και μονιμο για να φυγει η σκουρια?
347638

daz
06/12/2015, 17:17
Nice!

Ναι μπορείς! Βασικά αυτό έπρεπε να κάνεις πριν τα λαδώσεις και τους βάλεις wd40.

Αλουμινόχαρτο και νερό!

Βρέχεις καλά το αλουμινόχαρτο και τρίβεις προσέχοντας να μη μείνει χωρίς νερό. (λεκανάκι ή πλαστικο ποτήρι με νερό και συνέχεια μπάνιο στο αλουμινόχαρτο)

Βγάζει την σκουριά χωρίς να χαράζει ή να αφαιρεί άλλες επιστρώσεις.

Δε θα γυαλίσει! O αποχρωματισμός που έχει υποστεί το μέταλλο θα μείνει, αλλά η σκουριά θα φύγει.

Μετά ένα καλό λάδωμα και σκούπισμα για να φύγει το νερό και αποθήκευση με μπόλικο λάδι το οποίο θα "φουσκώσει", μαλακώσει ότι έχει μείνει.

theofilosI
06/12/2015, 17:29
Ευχαριστω πολυ!!
αν δεν τα λαδωσω στο τελος για να τα χρησιμοποιω μπορω να κανω κατι αλλο για να μη ξανασκουριασουν?

camen
06/12/2015, 18:10
Οξαλικο οξύ κ μπάνιο ;)

daz
06/12/2015, 18:15
Ευχαριστω πολυ!!
αν δεν τα λαδωσω στο τελος για να τα χρησιμοποιω μπορω να κανω κατι αλλο για να μη ξανασκουριασουν?

Δε σου είπα να τα αποθηκεύεις σε λάδι. Το είπα 1ον επειδή θα τα κάνεις μπάνιο με νερό και 2ον στα πλαίσια της προσπάθειας να φύγει όσο περισσότερο σκουριά γίνεται. Αφού κάνεις αυτό που σου είπα με το αλουμινοχαρτο βάλε λάδι και άφησέ τα μέχρι την επόμενη φορά που θα τα χρειαστείς. Όταν τα ξαναχρειαστείς σκούπισέ τα με ένα πανί και αυτό ήταν. Από κει και πέρα για να μη σου σκουριάζουν....

Τα εργαλεία όταν τα χρησιμοποιείς συχνά δε σκουριάζουν. Ακόμα και με μηδενική συντήρηση δε θα πάθουν κάτι.
Ή μπορείς να εφαρμόσεις τη μέθοδο του βαρκάρη. Είχε ρωτήσει κάποιος έναν παλιό "καπετάνιο" ψαρόβαρκας γιατί έχει τα εργαλεία του τόσο βρώμικα και δε τα καθαρίζει ποτέ του. Γιατί να μη σκουριάζουν, ήταν η απάντηση.

Χειρότερο και από την υγρασία είναι ο ιδρώτας απ' τα χέρια μας. Αν θέλεις τα εργαλεία σου καθαρά, τότε όταν τα πιάνεις με ιδρωμένα χέρια να τα περνάς με ένα πανάκι πριν τα αποθηκεύσεις. Ακόμα και οι μηχανικοί όταν βάζουν τα εργαλεία απ' τον πάγκο στο πάνελ τα περνάνε πρόχειρα με ένα πανί ώστε και η πολύ βρωμιά να φύγει και ο ιδρώτας απ' τα χέρια αν δεν ήταν λαδωμένα.

Τα εργαλεία που δεν έχουν επιχρωμίωση, δεν χρησιμοποιούνται συχνά και αποθηκεύονται μέσα στην υγρασία θέλουν λίγο λαδάκι για να μη σκουριάσουν. Αν είναι εντελώς στεγνά θα εμφανίσουν επιφανειακή σκουριά η οποία φευγει εύκολα αλλά μαυρίζει το μέταλλο. Δεν είναι κάτι αυτό, απλά μένει τοπικά και φαίνεται άσχημο (όχι σε μένα). Πολλοί κατασκευαστές καταφεύγουν σε μεθόδους ελεγχόμενης οξείδωσης που μαυρίζουν τα εργαλεία. Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που προκαλεί η μουστάρδα ή το ξύδι επάνω σε ένα μέταλλο.

Grafton 505
06/12/2015, 21:20
Νταξ.. Πολυ ωραίο.

Έχω ένα μικρό 4" made in germ αλλά δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό που έχεις. :beer:


:beer:

''Quality over Quantity'' λέω σε όσους με ρωτούν για εργαλεία, αλλά με μέτρο ή ανάλογα την τσέπη !!

Το συγκεκριμένο το έχω στα εργαλεία της μηχανής και κοιτάω να είναι όσο πιο μικρά και βολικά.

Στο βάρος τα χαλάμε, αλλά κάποτε θα γίνουν φτηνά τα carbon-carbon. :D

theofilosI
07/12/2015, 00:29
Ηρθε την προηγούμενη βδομάδα, εκανα μια μεγαλη αναβάθμιση στα εργαλεία μου χαρη σε εσας! Αν δεν υπήρχε το θρέντ δε θα την ειχα αγορασει! Πολυ ωραία και ποιοτικη, αν ειχε και κανενα σωληνωτο και καμια προεκταση μικρη για το 1/2 θα ήταν τέλεια. Μοναδικό μειονέκτημα. (πολύ μεγαλο κατα τη γνώμη μου) οτι δεν εχει μεταλικους μεντεσεδες αλλα απο λεπτό πλαστικό που φοβάμαι ότι θα χαλάσει πολύ εύκολα.

347672

daz
07/12/2015, 01:20
Μπράβο Θεόφιλε ωραία εργαλεία πήρες. Καλοδούλεφτα! Όσο πιο πολύ τη βλέπω τόσο περισσότερο μ' αρέσει αλλά προσπαθώ να κρατηθώ! :lol:

Γι' αυτό κάπου πιο πίσω είχα γράψει ότι πολλοί έκαναν παράπονα για τις κασετίνες της φακόμ (τις συγκεκριμένες). Παρόλα αυτά αν το πλαστικό είναι ποιοτικό δε θα χαλάσει τόσο εύκολα όσο νομίζεις. Όπως και να έχει απ' τη στιγμή που πήρες τα εργαλεία λύσεις για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν και μάλιστα πολύ καλές.

Leon67
07/12/2015, 10:24
Ξέθαψα μια κασετίνα κάποιας Walter (made in W.Germany γράφουν) σε 1/2 από τα εργαλεία του πατέρα μου. Λένε τίποτα ή να ξοδευτώ για κάτι καινούργιο;
Ακόμα μιά ερώτηση: Μαζί ήταν και αρκετά μεγάλα γερμανικά USAG. Την ξέρω αυτήν (USAG) άλλα θα ήθελα την γνώμη κάποιων ψαγμένων στο θέμα εργαλεία;;

stam2
07/12/2015, 11:51
Αυτά εδώ τι λένε? τα έχει ο θείος... να του τα επισχέσω? :D

347772

Δεν είδα να αναφέρεστε στην Rahsol...

άκυρο!

vaska
07/12/2015, 11:54
Ξέθαψα μια κασετίνα κάποιας Walter (made in W.Germany γράφουν) σε 1/2 από τα εργαλεία του πατέρα μου. Λένε τίποτα ή να ξοδευτώ για κάτι καινούργιο;
Ακόμα μιά ερώτηση: Μαζί ήταν και αρκετά μεγάλα γερμανικά USAG. Την ξέρω αυτήν (USAG) άλλα θα ήθελα την γνώμη κάποιων ψαγμένων στο θέμα εργαλεία;;

USAG Από τις κορυφαίες του χώρου, για την άλλη δεν ξέρω.

camen
07/12/2015, 12:13
Αυτά εδώ τι λένε? τα έχει ο θείος... να του τα επισχέσω? :D

347772

Δεν είδα να αναφέρεστε στην Rahsol...

Ναι :D
(Σωστά Daz??? )

MISKIN
07/12/2015, 12:14
Walter και Rashol είναι μάπα. Σας τα παίρνω να σας απαλλάξω από περιττό βάρος. :)

byron
07/12/2015, 12:30
Κάντε ένα search για τα Rahsol, έχει αναφερθεί αρκετά ο daz σε αυτά.

stam2
07/12/2015, 12:44
Κάντε ένα search για τα Rahsol, έχει αναφερθεί αρκετά ο daz σε αυτά.

ναι, οκ βρήκα και ευχαριστώ!

είναι που είμαι αλεργικός στα γερμανικά προϊόντα και μου διέφυγε!

:D :wave2:

Road Pirat
07/12/2015, 12:45
Ηρθε την προηγούμενη βδομάδα, εκανα μια μεγαλη αναβάθμιση στα εργαλεία μου χαρη σε εσας! Αν δεν υπήρχε το θρέντ δε θα την ειχα αγορασει! Πολυ ωραία και ποιοτικη, αν ειχε και κανενα σωληνωτο και καμια προεκταση μικρη για το 1/2 θα ήταν τέλεια. Μοναδικό μειονέκτημα. (πολύ μεγαλο κατα τη γνώμη μου) οτι δεν εχει μεταλικους μεντεσεδες αλλα απο λεπτό πλαστικό που φοβάμαι ότι θα χαλάσει πολύ εύκολα.

347672

Καλές δουλειές να έχεις με τα εργαλεία, είναι σουπερ και σε σουπερ τιμή. Εγώ έχω την S.430ADP και όντος το μόνο ψεγάδι που έχουν είναι η κασετίνα, θα ήθελα πολύ να ήταν μεταλίκι αν και δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα ούτε με αυτήν, με κάποια προσοχή βέβαια.

Road Pirat
07/12/2015, 12:48
Αυτά εδώ τι λένε? τα έχει ο θείος... να του τα επισχέσω? :D

347772

Δεν είδα να αναφέρεστε στην Rahsol...

άκυρο!

Εννοείται πως δεν θα του τα αφήσεις. Τα rahsol έχουν σχέση με την gedore και σύμφωνα με των Daz η ποιότητα τους είναι πολύ καλή

MISKIN
07/12/2015, 17:34
Ξέθαψα μια κασετίνα κάποιας Walter (made in W.Germany γράφουν) σε 1/2 από τα εργαλεία του πατέρα μου. Λένε τίποτα ή να ξοδευτώ για κάτι καινούργιο;
Ακόμα μιά ερώτηση: Μαζί ήταν και αρκετά μεγάλα γερμανικά USAG. Την ξέρω αυτήν (USAG) άλλα θα ήθελα την γνώμη κάποιων ψαγμένων στο θέμα εργαλεία;;

Τα Walter τα φέρνει ο Πικούνης! (http://eshop.pikounistools.gr/ergaleia-xeiros.html)
Είναι παρόμοια ποιότητα με Rahsol, Dowidat, Elora, δηλαδή δεν είναι στην Αγία Τριάδα (Hazet, Stahlwille, Gedore) αλλά είναι τίμια εργαλεία. Έχω δυο κατσαβίδια και καρυδάκια άλλεν 3/8. Κατά τη γνώμη μου ο Πικούνης τα έχει ακριβά.

macdeath_s
08/12/2015, 03:20
Για γερμανικά κλειδιά πέραν από αυτά που γράφετε εδώ σε κάτι πιο φτηνό τι θα προτείνατε ? Από ακριβά με έχουν ψήσει πολύ τα Joker της Wera, αλλά επειδή σπάνια χρησιμοποιώ κλειδιά δεν θέλω να σκάσω πολλά λεφτά οπότε χ αυτά, όπως και Facom, Gedore, Beta κλπ. Δεν ψάχνω σετ αλλά μεμονωμένα γιατί έχω ήδη κάποια Unior. Σκεφτόμουν για Stanley, Proxxon ή κάτι Kreator που χω δει στο Praktiker. Τα Unior δεν τα αναφέρω επειδή πιστεύω είναι ακριβά για την ποιότητα τους.

Τι λέτε ?

MISKIN
08/12/2015, 05:52
Για γερμανικά κλειδιά πέραν από αυτά που γράφετε εδώ σε κάτι πιο φτηνό τι θα προτείνατε ? Από ακριβά με έχουν ψήσει πολύ τα Joker της Wera, αλλά επειδή σπάνια χρησιμοποιώ κλειδιά δεν θέλω να σκάσω πολλά λεφτά οπότε χ αυτά, όπως και Facom, Gedore, Beta κλπ. Δεν ψάχνω σετ αλλά μεμονωμένα γιατί έχω ήδη κάποια Unior. Σκεφτόμουν για Stanley, Proxxon ή κάτι Kreator που χω δει στο Praktiker. Τα Unior δεν τα αναφέρω επειδή πιστεύω είναι ακριβά για την ποιότητα τους.

Τι λέτε ?

Για πόσο φθηνά δηλαδή; Νομίζω ότι τα Toptul τα παίρνεις όσο και τα Proxxon. Τα Force είναι ακόμα φθηνότερα.

macdeath_s
08/12/2015, 16:01
Για πόσο φθηνά δηλαδή; Νομίζω ότι τα Toptul τα παίρνεις όσο και τα Proxxon. Τα Force είναι ακόμα φθηνότερα.

Δεν τις ξέρω τις μάρκες που λες. Μέχρι 5-7€ για κάθε κλειδί τα δίνω.

Road Pirat
08/12/2015, 16:08
Δεν τις ξέρω τις μάρκες που λες. Μέχρι 5-7€ για κάθε κλειδί τα δίνω.

Με τόσα παίρνεις πολύ καλά κλειδιά δεν χρειάζεται να πας στο praktiker

macdeath_s
08/12/2015, 17:53
Με τόσα παίρνεις πολύ καλά κλειδιά δεν χρειάζεται να πας στο praktiker

όπως ?

Προδιαγραφής
08/12/2015, 17:57
όπως ?
Οπως FACOM που μια σειρα απο 9 κλειδια γερμανικα απο 6χιλ μεχρι και 24χιλ εχει 40 ευρω περιπου...και πιο κατω ισως

macdeath_s
08/12/2015, 18:55
Οπως FACOM που μια σειρα απο 9 κλειδια γερμανικα απο 6χιλ μεχρι και 24χιλ εχει 40 ευρω περιπου...και πιο κατω ισως
:eek: που το πέτυχες αυτό ?

Road Pirat
08/12/2015, 19:03
:eek: που το πέτυχες αυτό ?

Τα γερμανικά είναι πιο φτηνά από τα γερμανοπολίγονα επειδή δεν πουλάνε τόσο πολύ και έτσι οι τιμές τους είναι χαμηλές. Μια καλή λύση είναι τα toptul ταιβάν αλά πολύ καλά.

byron
08/12/2015, 19:03
:eek: που το πέτυχες αυτό ?

Στον Ηλία τον Βραττη υποθέτω;

Road Pirat
08/12/2015, 19:18
Stahlwille στα 30 ευρό http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille_Aktion/Stahlwille_10/8_Saetze_Doppelmaulschluessel_MOTOR_i3736_49666.htm αλλά εσύ ψάχνεις μεμονωμένα κομμάτια

Προδιαγραφής
08/12/2015, 19:34
:eek: που το πέτυχες αυτό ?

ειναι στις προσφορες της Facom,σελιδα 29 το σετ 44.j1pb

daz
09/12/2015, 02:12
Τα Walter τα φέρνει ο Πικούνης! (http://eshop.pikounistools.gr/ergaleia-xeiros.html)
Είναι παρόμοια ποιότητα με Rahsol, Dowidat, Elora, δηλαδή δεν είναι στην Αγία Τριάδα (Hazet, Stahlwille, Gedore) αλλά είναι τίμια εργαλεία. Έχω δυο κατσαβίδια και καρυδάκια άλλεν 3/8. Κατά τη γνώμη μου ο Πικούνης τα έχει ακριβά.

Πρόσεξε δίπλα σε τι μάρκες βάζεις τα dowidat. :D

H elora είναι πολύ καλή όπως επίσης και τα matadore. Elora έχω δουλέψει και έχω κάποια εργαλεία. Μερικά απ' τα παλιά της δε μου αρέσουν πολύ αλλά δεν μπορείς να πεις οτι δεν είναι καλά. Σε γενικές γραμμές γμν! Οι καστάνιες της δεν ξέρω καθόλου τι λένε.
Η matadore είναι (ήταν) απ' τις κορυφαίες. Λίγο λιγότερο ανθεκτικό χρώμιο (οσο αφορά το ξέφτισμα μετά από χτυπήματα) αλλά μέχρι εκεί.

Τα carl walter δεν ξέρω πως συγκρίνονται με τα υπόλοιπα. Τα παλιά είναι σίγουρα πολύ καλά. (Καλά για ερασιτεχνική χρήση δε το συζητάμε, όλα τα παραπάνω υπερκαλύπτουν οποιαδήποτε ανάγκη και μένουν για τα εγγόνια).

Η εταιρία υπάρχει ακόμα! Δεν ξέρω πως έχει εξελιχθεί και τι ποιότητα έχει! Αυτά που έχει πάντως με μαυρη φωσφάτωση θα τα έπαιρνα. Χρώμια και μλκιες!!!! :D

daz
09/12/2015, 02:17
Τα Unior δεν τα αναφέρω επειδή πιστεύω είναι ακριβά για την ποιότητα τους.



Τα unior είναι καλύτερα απ' ότι πιστεύεις. Πρόσεξε σε τι τιμές τα παίρνεις! Δεν είναι φθηνά φυσικά αλλά δε θα μπορούσαν να είναι φθηνότερα.

congate7
09/12/2015, 02:30
Τα unior είναι καλύτερα απ' ότι πιστεύεις. Πρόσεξε σε τι τιμές τα παίρνεις! Δεν είναι φθηνά φυσικά αλλά δε θα μπορούσαν να είναι φθηνότερα.

Αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά που έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής?

daz
09/12/2015, 02:36
Αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά που έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής?

Με φαίνεται αλλά έχω ακούσει πως όταν τους τα πας κάνουν τσιριμόνιες. Δεν έχω ασχοληθεί με την εγγύηση.
Πάντως είναι πολύ καλά.

daz
09/12/2015, 02:43
Μισκιν έριξα μια ματιά σε αυτά που έχει ο πικούνης.

Δε βλέπω καλά αλλά δε με φαίνονται original carl walter. Και δεν εννοώ ότι είναι αντιγραφές. Είναι μάλλον απ' τα καινούρια ;)




Ξέθαψα μια κασετίνα κάποιας Walter (made in W.Germany γράφουν) σε 1/2 από τα εργαλεία του πατέρα μου. Λένε τίποτα ή να ξοδευτώ για κάτι καινούργιο;


Είδες στην αρχή είχα γράψει ότι πολλοί έχουμε κάποια παλιά εργαλεία στο σπίτι μας που δεν ξέρουμε πόσο καλά είναι και απλά λέμε ότι κάνουμε τη δουλειά μας με κάτι πεταμένα χωρίς να αξίζει να πληρώσουμε μια περιουσία.

Να πάρεις καλύτερα θέλεις? Ναι αμέ, μπορείς!
Έχεις αρκετά χρήματα στην άκρη? :D

Βάλε μια φωτό αν θέλεις!

Leon67
09/12/2015, 06:52
Πρόσεξε δίπλα σε τι μάρκες βάζεις τα dowidat. :D

H elora είναι πολύ καλή όπως επίσης και τα matadore. Elora έχω δουλέψει και έχω κάποια εργαλεία. Μερικά απ' τα παλιά της δε μου αρέσουν πολύ αλλά δεν μπορείς να πεις οτι δεν είναι καλά. Σε γενικές γραμμές γμν! Οι καστάνιες της δεν ξέρω καθόλου τι λένε.
Η matadore είναι (ήταν) απ' τις κορυφαίες. Λίγο λιγότερο ανθεκτικό χρώμιο (οσο αφορά το ξέφτισμα μετά από χτυπήματα) αλλά μέχρι εκεί.

Τα carl walter δεν ξέρω πως συγκρίνονται με τα υπόλοιπα. Τα παλιά είναι σίγουρα πολύ καλά. (Καλά για ερασιτεχνική χρήση δε το συζητάμε, όλα τα παραπάνω υπερκαλύπτουν οποιαδήποτε ανάγκη και μένουν για τα εγγόνια).

Η εταιρία υπάρχει ακόμα! Δεν ξέρω πως έχει εξελιχθεί και τι ποιότητα έχει! Αυτά που έχει πάντως με μαυρη φωσφάτωση θα τα έπαιρνα. Χρώμια και μλκιες!!!! :D

Μου έκανε εντύπωση πως η κασετίνα που θυμόμουν μικρός είναι αξιόλογης μάρκας (Walter). Ήταν 20-25 χρόνια στην αποθήκη και εγώ στο μεταξύ είχα πάρει διάφορα άλλα φτηνά από Praktiker (όχι Proxxon). Tα USAG σε ταυ που ανακάλυψα μαζί με την κασετίνα Walter πρέπει να είναι και αυτά από την δεκαετία του '70. Γλύτωσα λοιπόν κανα 100ρικα για κασετίνα (όχι κορυφαία αλλά ΟΚ).

daz
09/12/2015, 06:54
(όχι κορυφαία αλλά ΟΚ).

Για βάλε μια φωτό!

Alexandross
09/12/2015, 15:46
Αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά που έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής?

Με φαίνεται αλλά έχω ακούσει πως όταν τους τα πας κάνουν τσιριμόνιες. Δεν έχω ασχοληθεί με την εγγύηση.
Πάντως είναι πολύ καλά.


Σωστά τα λές daz!

Aς το αναφέρουμε μήπως ενημερώσουμε καποιο φιλο που σκεφτεται να αγοράσει Unior.
Αν μη τι άλλο να ξέρει την πραγματικότητα.
Η εγγύηση της Unior είναι εφ'όρου ζωής ...υπό προυποθέσεις.
Αυτό το μαθαίνεις ύστερα , οταν πας να κάνεις αντικατάσταση κάτι σπασμένο ,μεχρι τότε όμως έχεις σκάσει τα λεφτά για την αγορά και με την πλάτη του ''εχω εγγύηση''.
Η εγγύηση της έχει ως εξής .
Πας το σπασμένο εργαλείο σε οποιοδήποτε συνεργαζομενο κατάστημα και τους το αφήνεις.
Θα το στειλουν στα κεντρικά και τότε θα εξεταστεί και θα σου απαντησουν αν η φθορα του υπόκειται σε αντικατάσταση .
Ολα αυτά θα γίνουν Με την προυποθεση οτι θα προσκομισεις μαζι με το εργαλείο και το παραστατικό αγορας.
Ναι..την αποδειξη της καστάνιας που αγόρασες το 1995....

Τελικά έχουν εγγύηση ; :lol:


Αρκετά μαγαζιά εχουν τα εργαλεια της υπερκοστολογημένα. Ενας σετ γερμανικά που ψάχνει ο φίλος παραπάνω μπορει να το βρεί σε πολύ λογική τιμή αν δεν πάει σε Facom.

daz
09/12/2015, 19:50
Αρκετά μαγαζιά εχουν τα εργαλεια της υπερκοστολογημένα.

Και είναι κρίμα! Γιατί είναι πολύ καλά εργαλεία και μπορεί κάποιος να τα βρει σε τιμές πολύ συμφέρουσες. Ο ιδιώτης δεν καίγεται για την εγγύηση, ο επαγγελματίας την χρειάζεται περισσότερο. Αν ο ιδιώτης μπορεί να ψωνίσει κάτι πολύ καλύτερο από force με λίγα παραπάνω χρήματα στ' @ του η εγγύηση. Μήπως τα force έχουν? Το επιπλέον ποσό συγκριτικά με τα force πάει στην καλύτερη ποιότητα.

Είναι κρίμα όμως να τα πουλάνε σε τιμές ότι να 'ναι. Τα κοστολογούν όσο τα beta και τα facom που πας στο μαγαζί και στα αλλάζουν πριν προλάβεις να σκουπίσεις τα πόδια σου στο χαλάκι.

daz
09/12/2015, 19:58
:eek: που το πέτυχες αυτό ?

Ρίξε μια ματιά στους καταλόγους με τις προσφορές στο ανάλογο θρεντ.

Τον κατάλογο της φακομ θα τον βρεις στο θρεντ της ψηφοφορίας για την καινούρια προσφορά του βράττη. Δεν μπόρεσα να τον βρω on-line με τιμές.

*Αν θέλει ο προδιαγραφής ας βάλει και εκεί ένα λίνκ.

Ή άνοιξε ένα θρεντάκι να μας πεις τι ακριβώς θέλεις. Τα γερμανικά με τα γερμανοπολύγωνα δεν έχουν την ίδια τιμή.

Ένα 32-36 γερμανικό μπορεί να κάνει όσο η συλλογή με γερμανικά απ το 6 έως το 22 της ίδιας μάρκας.

Υπάρχουν πολλές "οικονομικές" επιλογές που έχουν όλα τα κύρια χαρακτηριστικά των ακριβότερων.

virus
09/12/2015, 19:59
Tωρα ομως εχουν πεσει οι τιμες αισθητα αλλα τωρα εχουμε και μειωσεις μισθων γιαυτο υπαχει ενα χασμα οσο ναναι. ειναι και στην μεση τα cc με το internet buy και κλαφτα χαραλαμπε.

daz
09/12/2015, 23:45
Fooooooooooo....

Μην ακουμπήσεις τις μύτες της hazet σε σκότωσα. Στις βρίσκω απ' τον κατασκευαστή τους ακριβώς στην ίδια κασετίνα, ακριβώς τις ίδιες μύτες, ακριβώς την μισή τιμή. (Μόνο σε άλλο χρώμα, δε σε πειράζει ε? :lol:)



347912

347913


http://www.ush-tools.de/index.php?id=14&L=2


http://www.werkzeugversand.de/de/Werkzeug/Bits/USH-Bit-Container-Protection




https://www.youtube.com/watch?v=g_SFkEK_D1Q

Προδιαγραφής
09/12/2015, 23:57
Φοβερες μυτες και φοβερα και τα τρυπανια της Diager που κατεχει πλεον την ush.Exω κανα δυο σετακια νομιζω...:D

Leon67
10/12/2015, 16:04
347932


Να τα αρχαιολογικά κτερίσματα: Walter κασετίνα και ΤΑΥ USAG 15-22.

Εν τω μεταξύ έχουμε και άλλα: Πολύγωνα Elora και διάφορα μεγάλα γερμανικά & γερμανοπολύγωνα Facom. Μόνο το 36 για το παξιμάδι του άξονα της Suzie είναι πραγματικά χρήσιμο, τα άλλα είναι μάλλον άχρηστα για μηχανάκια.

Road Pirat
10/12/2015, 16:12
Ωραία τα εργαλεία, μόλις γλίτωσες αρκετά λεφτά από την αγορά καινούριων. Με ένα καλό καθάρισμα θα γίνουν σαν καινούρια. Τα Τ είναι πολύ χρήσιμα στο μηχανάκι αλλά ίσος να χιαστής μερικά νούμερα ακόμα όπως 12 και 14

vaska
10/12/2015, 19:00
Ένα παράξενο πράγμα ρε παιδιά με αυτή τη λίστα με τα εργαλεία που θέλω, δεν λέει να μειωθεί αντιθέτως μεγαλώνει.
Σήμερα έγινα 240 € φτωχότερος και αντί να διαγράψω 3-4 πράγματα διέγραψα μόνο 1 + 1. Το +1 δεν ήταν στην αρχική λίστα αλλά φρόντισε ο έτερος καπαδόκης φίλος του Μελανορίχτη ακα Miskin να μπει στην λίστα αργά ψες το βράδυ.

Από βδομάδα η παραλαβή οπότε και οι φωτο.

BabisStinson
10/12/2015, 20:57
Είστε μεγάλη καταστροφή όλοι σας με όλα αυτά που ανεβάζετε!

Πραγματικά φτάνω κάθε μέρα στο τσακ να παραγγείλω εργαλεία που δεν ξέρω αν θα κάτσω ποτέ να τα χρσιμοποίησω! :rolleyes:

Κρατιέμαι μόνο και μόνο γιατί σκοπεύω να μου κάνω δώρο νέο κράνος για φέτος τα Χριστούγεννα..

MISKIN
10/12/2015, 21:53
Ηρθε την προηγούμενη βδομάδα, εκανα μια μεγαλη αναβάθμιση στα εργαλεία μου χαρη σε εσας! Αν δεν υπήρχε το θρέντ δε θα την ειχα αγορασει! Πολυ ωραία και ποιοτικη, αν ειχε και κανενα σωληνωτο και καμια προεκταση μικρη για το 1/2 θα ήταν τέλεια. Μοναδικό μειονέκτημα. (πολύ μεγαλο κατα τη γνώμη μου) οτι δεν εχει μεταλικους μεντεσεδες αλλα απο λεπτό πλαστικό που φοβάμαι ότι θα χαλάσει πολύ εύκολα.

347672

Υπάρχει κάτι ίδιας ποιότητας (http://www.ebay.de/itm/Wurth-Zebra-Profi-Knarrenkasten-Steckschlussel-Set-1-4-1-2-Koffer-56-Teile/131566930944?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20140107091039%26meid%3D94f30783583e48908ef3 6dcdc7e0538b%26pid%3D100034%26rk%3D3%26rkt%3D8%26mehot%3Dpp%26sd%3D381482858326) σε μεταλλική κασετίνα. Με καστάνιες facom παρακαλώ, όχι τις καινούργιες τις taiwan...

theofilosI
10/12/2015, 22:53
Δεν το λεγες λίγο νωρίτερα; ☺

daz
10/12/2015, 22:59
Υπάρχει κάτι ίδιας ποιότητας (http://www.ebay.de/itm/Wurth-Zebra-Profi-Knarrenkasten-Steckschlussel-Set-1-4-1-2-Koffer-56-Teile/131566930944?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20140107091039%26meid%3D94f30783583e48908ef3 6dcdc7e0538b%26pid%3D100034%26rk%3D3%26rkt%3D8%26mehot%3Dpp%26sd%3D381482858326) σε μεταλλική κασετίνα. Με καστάνιες facom παρακαλώ, όχι τις καινούργιες τις taiwan...

Δε ξέρω (δε νομίζω) να είναι facom αυτές. Πάντως είναι πολύ καλές.

Θα προτιμούσα όμως το σετάκι της facom για πολλούς λόγους.

daz
10/12/2015, 23:03
347932


Να τα αρχαιολογικά κτερίσματα: Walter κασετίνα και ΤΑΥ USAG 15-22.

Εν τω μεταξύ έχουμε και άλλα: Πολύγωνα Elora και διάφορα μεγάλα γερμανικά & γερμανοπολύγωνα Facom. Μόνο το 36 για το παξιμάδι του άξονα της Suzie είναι πραγματικά χρήσιμο, τα άλλα είναι μάλλον άχρηστα για μηχανάκια.

Νταξ δε μπορώ να πω και πολλά με αυτή τη φωτό αλλά anyway!! Τα εργαλεία είναι μια χαρά. :beer:

MISKIN
10/12/2015, 23:04
Δεν το λεγες λίγο νωρίτερα; ☺

Τώρα έπεσε στην αντίληψη μου και φαίνεται πιο πλήρης από τη Facom...
Εδώ και με μτφ. (http://www.ebay.de/itm/WURTH-ZEBRA-PROFI-STECKSCHLUSSEL-SET-KNARRENKASTEN-56-Teile-im-Koffer/381473668570?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140117130753%26meid%3D6930e29893184cc996d c50f590c2df8e%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D4%26sd%3D131566930944)

daz
10/12/2015, 23:04
Φοβερες μυτες και φοβερα και τα τρυπανια της Diager που κατεχει πλεον την ush.Exω κανα δυο σετακια νομιζω...:D

Εξακολουθούν να βγαίνουν σαν ush?

Road Pirat
10/12/2015, 23:07
Υπάρχει κάτι ίδιας ποιότητας (http://www.ebay.de/itm/Wurth-Zebra-Profi-Knarrenkasten-Steckschlussel-Set-1-4-1-2-Koffer-56-Teile/131566930944?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20140107091039%26meid%3D94f30783583e48908ef3 6dcdc7e0538b%26pid%3D100034%26rk%3D3%26rkt%3D8%26mehot%3Dpp%26sd%3D381482858326) σε μεταλλική κασετίνα. Με καστάνιες facom παρακαλώ, όχι τις καινούργιες τις taiwan...

Δεν μοιάζει πολύ με την facom που έχω εγώ πάντως η καστάνια αλλά ποιος ξέρει

MISKIN
10/12/2015, 23:07
Δε ξέρω (δε νομίζω) να είναι facom αυτές. Πάντως είναι πολύ καλές.

Θα προτιμούσα όμως το σετάκι της facom για πολλούς λόγους.

Μοιάζουν πάρα πολύ αλλά ίσως και να μην είναι. Έχει όμως περισσότερα καρυδάκια, καλύτερες μύτες ( οπτικά τουλάχιστον) και πιο μεγάλη κατσαβιδολαβή.

daz
10/12/2015, 23:22
Οι παλιότερες ήταν της facom, όχι αυτές.

Όλα τα καινούρια σετ είναι από taiwan πιθανότατα. Πάντως coo δεν γράφουν όπως παλιότερα. Τα καρυδάκια της παλιά ήταν koken, ίσως βρεις ακόμα μερικά. Τα καινούρια δεν είναι σίγουρα από koken.
Οι συλλογές της πάντως, από θέμα τιμής, είναι μια χαρά για τον ερασιτέχνη. Παλιότερα φυσικά ήταν πιο ακριβές.
Οι μύτες είναι felo αλλά τις έχει διπλάσια τιμή. Τα κατσαβίδια επίσης felo και πολύ πιο ακριβά αλλά έχουν και μαλακή λαβή και καπάκι κρούσης σε αντίθεση με τα felo που έχουν ή το ένα ή το άλλο.

Γερμανικά - γερμανοπωλύγωνα μοιάζουν πολύ με αυτά που είχε παλιότερα αλλά τώρα το made in germany λείπει.

foogr01
10/12/2015, 23:24
http://www.ush-tools.de/index.php?id=14&L=2


http://www.werkzeugversand.de/de/Werkzeug/Bits/USH-Bit-Container-Protection

Δε στέλνει στο Ελλάντα αυτός. Θα ψάξω το ίδιο σε άλλο μαγαζί. Χρειάζομαι τις μύτες και έναν bitholder να μπορώ να τις δουλέψω με την καστάνια.

Το 'πες και το 'κανες όμως :D :beer:

Προδιαγραφής
10/12/2015, 23:25
Εξακολουθούν να βγαίνουν σαν ush?

Θα μαθω αυριο απο Ηλια που κραταγε μερικες και θα σου πω.Αλλωστε απο μια γυρα στα μαγαζια οπως λες και συ βρισκεις οτι δεν υπαρχει ουτε κατα διαννοια στο ιντερνετ...

Προδιαγραφής
10/12/2015, 23:31
εννοω αυτες τις τορξ στο σετ με το μαγνητικο φορεα τους 1/4 που φαινεται

347948

Leon67
10/12/2015, 23:33
Βασικά είναι σπίτι μου και πληρωμένα. Καλύτερα να ξοδέψω τα 100-200 ευρώ σε κάτι άλλο για το μηχανάκι μου. Ένα PC για να περάσω τον χάρτη της Arrow.... 4-5 χρόνια με μαμα εξάτμιση ήταν πολλά αλλα τώρα θέλει και λίγο σκάλισμα για τοις μεσαίες.

Όμως τα εργαλεία είναι άτιμο θέμα στο thread και εθιστικό.

Προδιαγραφής
10/12/2015, 23:33
απο το ιντερνετ φαινεται καλυτερα για ποιο σετ μιλαω οτι εχω
347949

BabisStinson
11/12/2015, 12:20
Eργαλεια και Guzzi δεν γινεται.ΔΕΝ χαλανε:D

Μόνο τα ηλεκτρικά τους..! :P

vaska
11/12/2015, 13:18
Υπάρχει κάτι ίδιας ποιότητας (http://www.ebay.de/itm/Wurth-Zebra-Profi-Knarrenkasten-Steckschlussel-Set-1-4-1-2-Koffer-56-Teile/131566930944?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20140107091039%26meid%3D94f30783583e48908ef3 6dcdc7e0538b%26pid%3D100034%26rk%3D3%26rkt%3D8%26mehot%3Dpp%26sd%3D381482858326) σε μεταλλική κασετίνα. Με καστάνιες facom παρακαλώ, όχι τις καινούργιες τις taiwan...


την έχω αυτή την κασετίνα αλλά δεν θέλετε να ξέρετε πόσο την έχω πληρώσει από την Μαμά Bυρθ. :cry:

να είστε καλά που μας ανοίγετε τα μάτια.

vaska
11/12/2015, 19:55
Γατάκια
347999
348000
348001

Τοποθέτηση Corsair H100i GTX Hydro Cooling

giannis21
11/12/2015, 20:27
καιρο ηθελα να ποσταρω στα σχετικα θεματα των εργαλειων,σημερα εβγαλα φωτο λοιπον και μπαινω.

πρωτη μια μικρη bahco που την πηρα στα 35 euro λογο σπασμενης θηκης και δεν βγαινει απο το γκαραζ!
πολυ καλη καστανια με πολυ καλο καρε.
348004

μετα η benman που χρησημοποιω καθημερινα τα τελευταια 2 χρονια και μου εχει λυσει τα χερια.επισης με 35 ευρω αγορασμενη,για μενα value for money αγορα και πολυ ποιοτικο εργαλειο.Δεν με εχει απογοητευσει.

348005

επισης benman 1/2 με τιμη γυρω στα 50

348006

και τελος μια υπερπληρης manesman για το γκαραζ
κανει τα παντα(σχεδον) αρκετα καλα.για την τιμη της(120) μια χαρα!

giannis21
11/12/2015, 20:28
348007

348008

giannis21
11/12/2015, 20:30
και επειδη στην αρχη του νηματος αναφερθηκανε τα bahco,ανεβαζω τα καμαρια μου!!

348009

348010

vaska
11/12/2015, 21:31
Ένας ένας αποκαλύπτεστε σαν τα μανιτάρια ένα πράμα. Τελικά είμαστε πολλοί έτσι??

:beer:

virus
11/12/2015, 21:50
εχουν ανοιξει ολοι τα κιταπια και ψαχνουν :lol:

αμα τοχεις το diy ειναι λουπα μεγαλη :(

daz
11/12/2015, 22:19
Γιάννη ωραία sandvik bahco! Vaska μόνο εσύ δεν έχεις bahco?

Και εγώ! :D

byron
11/12/2015, 22:21
Ρε σουπιά, λύσε μου την απορία...

348018

348019

348020


Τι ράτσα να πάρω για να μου κουβαλάει καστάνια 1/2, καμμιά 10αριά καρυδάκια, πλήρες σέτ κατσαβιδιών PH & PZ, μερικά Ταυ, allen, και ένα δραπανοκατσάβιδο 18V?

daz
11/12/2015, 23:09
Axaxaxa..:lol:

To καλύτερο!

348025

byron
11/12/2015, 23:37
Γιάννη ωραία sandvik bahco! Vaska μόνο εσύ δεν έχεις bahco?

Και εγώ! :D

Entometaxi το sanbvik που γράφετε, νόμιζα πως ήταν κάποιο καλό σουηδικό ατσάλι.
Οι top βεργες ψαροντούφεκου (ανύπαρκτες πλεον) ήταν οι Uzvari που έγραφαν πάνω τους σε κάποιο σημείο sandvik.

Μακράν ότι καλύτερο ατσάλι υπήρχε σε βεργες. Έχω ακόμα μια, από το 90...χαμπάρι δεν έχει πάρει.

daz
11/12/2015, 23:49
Entometaxi το sanbvik που γράφετε, νόμιζα πως ήταν κάποιο καλό σουηδικό ατσάλι.
Οι top βεργες ψαροντούφεκου (ανύπαρκτες πλεον) ήταν οι Uzvari που έγραφαν πάνω τους σε κάποιο σημείο sandvik.

Μακράν ότι καλύτερο ατσάλι υπήρχε σε βεργες. Έχω ακόμα μια, από το 90...χαμπάρι δεν έχει πάρει.

Έχω αυτές! :D

348036

BTW

348035

byron
12/12/2015, 00:02
Έχω αυτές! :D

348029


BTW

348030

btw, δεν φαίνεται τίποτα :lol:

vaska
12/12/2015, 00:18
Γιάννη ωραία sandvik bahco! Vaska μόνο εσύ δεν έχεις bahco?

Και εγώ! :D

Ναι ρε φίλε αλλά είμαι ανοιχτός σε ευγενικές χορηγίες ιφ γιου νοου γουατ αϊ μιν

macdeath_s
12/12/2015, 00:26
Μερικές φρέσκιες αγορές (για συνάδελφο) και 3 εργαλεία που δεν είχα ποστάρει στα αρχικά.

Όσον αφορά την πρώτη φωτό όποιος ασχολείται με δομημένη καλωδίωση και πιστοποιήσεις θα ξέρει τι ετσί Fluke. Δεν θα αναφερθώ στα testers μιας και είναι λίγο offtopic αλλά η πρέσα είναι πολύ καλή κατασκευή και πιο στιβαρή από την Knipex που έχω. Μείον ότι είναι πιο ακριβή και δεν έχει τόσο άνετα χερούλια όσο έχει η Knipex.

Για τα κατσαβίδια τώρα, Werra νομίζω ίσως είναι κορυφή σε κατσαβίδια. Ποιότητα πολύ καλή και οι μύτες φαίνονται (και έιναι όσο το χω δουλέψει) εξαιρετικά ανθεκτικές. Το πιο ωραίο χαρακτηριστκό τους όμως είναι η εργονομία λόγω λαβής. Wiha τώρα δεν χρειάζεται συστάσεις, κορυφαία ποιότητα αν και για κατσαβίδι ηλεκτρονικής τα Facom κερδίζουν σε άνεση και εργονομία. Πάντως τύπου Pentalobe που έψαχνα για Apple μόνο από Wiha βρήκα σε κάτι επώνυμο.

348037
348038
348039

vaska
12/12/2015, 01:27
Το βλέπω να εξελίσσεται σε Γκόντρα ποιος την έχει μακρύτερη εμχ καλύτερη ήθελα να πω.
Μοντ τι θα γίνει τώρα??? Θ' αρχίσουμε να βάζουμε κι εργαλεία άσχετα με την μοτο (εκτός κι αν οι δικές συνδέονται μέσω ethernet)

Μπαν στον αποπανου κύριο για 6 μήνες το λιγότερο λέμε

fluke ε??

daz
12/12/2015, 02:23
Το βλέπω να εξελίσσεται σε Γκόντρα ποιος την έχει μακρύτερη εμχ καλύτερη ήθελα να πω.
Μοντ τι θα γίνει τώρα??? Θ' αρχίσουμε να βάζουμε κι εργαλεία άσχετα με την μοτο (εκτός κι αν οι δικές συνδέονται μέσω ethernet)

Μπαν στον αποπανου κύριο για 6 μήνες το λιγότερο λέμε

fluke ε??

Γιατί είναι άσχετο?

Εντάξει δεν υπάγεται στα εργαλεία χειρός αλλά μη ξεχνάς ότι υπάρχουν και πολλοί με Ιταλικά μοτόρια! :lol:

Το σκέφτεσαι για fluke?

Τσέκαρε και αυτά!

http://www.gossenmetrawatt.com/

action

http://www.gossenmetrawatt.com/resources/marcom/prospekte/358_p_d_aktion-herbstaktion2015.pdf

macdeath_s
12/12/2015, 02:28
Πρόσεχε τι λες γιατί ένα κατσαβίδι και μια καστάνια που βαλες πάνω σε motherboard ήτανε. Μην προτρέπεις για ban γιατί θα το φας και εσύ :bawl::rotflmao: Πάντως γιατί ρε συ να εξελιχθεί σε κόντρα. Ίσα ίσα εγώ το βλέπω πολύ χρήσιμο για όποιον θέλει κάτι καινούργια να διαβάσει, αντικειμενικά θέλω να πιστεύω reviews, χωρίς να χαόνεται στο internet.

Πέραν της πλάκας ναι είναι λίγο offtopic απλά για την πρέσα τα έβαλα γιατί μου έκανε εντύπωση η στιβαρή κατασκευή της.

Πάντως ναι Fluke και Ideal μόνο. Tα Fluke είναι λίγο πιο ακριβά βέβαια αλλά τα αξίζουν. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί ξέρεις ότι δεν θα σε προδώσουν πάνω στη δουλειά που είναι ότι χειρότερο με τέτοιου είδους εργαλεία ειδικά όταν κάνεις troubleshooting. Βάζω και άλλη μία offtopic με τα δικά μου Fluke εν δράσει (mod δεν χώνω άλλη promise :p)

348041

Y.Γ.: Τα μηχανάκια Ethernet δύσκολο αλλά Bluetooth και WiFi παίζει ήδη και θα μπει πιο έντονα πολύ σύντομα. Internet of Things και στα δίτροχα. Στο συνεργείο πάντως το διαγνωστικό "tablet" της KTM θέλει WLan σύνδεση για να μου κάνει διάγνωση.

daz
12/12/2015, 03:51
Δενκακή ιδέα να ανοίξετε ένα θρεντ για ηλεκτρικά μαραφέτια να μαθαίνουμε κι εμείς τίποτα! Έτσι κι αλλιώς τα ηλεκτρολογικά δεν είναι καθόλου άσχετα τόσο με τις μηχανές όσο και με τα μαστορέματα.

vaska
12/12/2015, 08:40
Πρόσεχε τι λες γιατί ένα κατσαβίδι και μια καστάνια που βαλες πάνω σε motherboard ήτανε. Μην προτρέπεις για ban γιατί θα το φας και εσύ :bawl::rotflmao: Πάντως γιατί ρε συ να εξελιχθεί σε κόντρα. Ίσα ίσα εγώ το βλέπω πολύ χρήσιμο για όποιον θέλει κάτι καινούργια να διαβάσει, αντικειμενικά θέλω να πιστεύω reviews, χωρίς να χαόνεται στο internet.

Πέραν της πλάκας ναι είναι λίγο offtopic απλά για την πρέσα τα έβαλα γιατί μου έκανε εντύπωση η στιβαρή κατασκευή της.

Πάντως ναι Fluke και Ideal μόνο. Tα Fluke είναι λίγο πιο ακριβά βέβαια αλλά τα αξίζουν. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί ξέρεις ότι δεν θα σε προδώσουν πάνω στη δουλειά που είναι ότι χειρότερο με τέτοιου είδους εργαλεία ειδικά όταν κάνεις troubleshooting. Βάζω και άλλη μία offtopic με τα δικά μου Fluke εν δράσει (mod δεν χώνω άλλη promise :p)

348041

Y.Γ.: Τα μηχανάκια Ethernet δύσκολο αλλά Bluetooth και WiFi παίζει ήδη και θα μπει πιο έντονα πολύ σύντομα. Internet of Things και στα δίτροχα. Στο συνεργείο πάντως το διαγνωστικό "tablet" της KTM θέλει WLan σύνδεση για να μου κάνει διάγνωση.

Φυσικά και κάνω χιούμορ αλλά κάτσε ν' αρχίσω να ποστάρω κι εγώ τα δικά μου fluke και siemon να κάνουμε πασούλες. Η πρέσα πάντως της Knipex με υπηρετεί πιστά εδώ και περίπου 12 χρόνια και η μόνη της φθορά είναι ένα σκίσιμο που έχει στην επένδυση της μιας λαβής της προφανώς επειδή ήρθε σε στενή επαφή με έναν κόφτη. Αλήθεια ξέρει κανείς αν υπάρχουν ανταλλακτικές επενδύσεις ???

Προδιαγραφής
12/12/2015, 08:43
Γραφω εδω μεσα ως εξαρτημενος απο τα εργαλεια αλλα ταυτοχρονα γλιτωνω απο αλλες εξαρτησεις.Νομιζω,αλλα δεν ειναι ετσι.
Πας να γλυτωσεις απο την φωτογραφια και βγαινει ο σουπιας με τα Gossen που ειναι η μητρα των φωτομετρων για φωτογραφια κινηματογραφο κλπ.
Παω να γλιτωσω απο την ηλεκτρονικη,τσουπ ο αλλος με τα Fluke...
Προσπαθω να μην παρω σκυλι συντροφιας μολις θα φυγει για σπουδες η κορη μου και νασου ο Byron με τον ζωντανο εργαλειοφορεα,οποτε θα φταιω εγω να παρω για συντροφια μολοσσο να μην σκυβω κιολας που εχω και την μεση μου?
Το αλλο με τα αγκιστρια δεν το αγγιζω ως θεμα απο φοβο μην φτασουμε στο βαρυ σουηδικο ατσαλι dengamis poudengamis δεν πας για sandvik?
Daz,ενα θεματακι με θεωρια μπαταριων γενικα και οχι μονο εργαλειων καλο θα ηταν οπως και ενα με εργαλεια μετρησης(πολυμετρα,μικρομετρα,παχυμετρα...μετρηση γενικα)

MISKIN
12/12/2015, 08:47
Daz,ενα θεματακι με θεωρια μπαταριων γενικα και οχι μονο εργαλειων καλο θα ηταν οπως και ενα με εργαλεια μετρησης(πολυμετρα,μικρομετρα,παχυμετρα...μετρηση γενικα)

Ναι ένα για μπαταρίες από κάποιον που κατέχει το θέμα θα είναι σωτήριο. Η ημιμάθεια για αυτά τα ηλεκτρονικά είναι χειρότερη από την αμάθεια.

virus
12/12/2015, 08:50
Daz,ενα θεματακι με θεωρια μπαταριων γενικα και οχι μονο εργαλειων καλο θα ηταν οπως και ενα με εργαλεια μετρησης(πολυμετρα,μικρομετρα,παχυμετρα...μετρηση γενικα)

υπαρχει ηδη και ειναι του binzis. αλλα ειναι περισσοτερο σαν θεωρια. αν συμφωνουν κι οι μοντς

εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=113967)

Προδιαγραφής
12/12/2015, 08:56
υπαρχει ηδη και ειναι του binzis. αλλα ειναι περισσοτερο σαν θεωρια. αν συμφωνουν κι οι μοντς

εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=113967)
Εχεις δικιο,μια χαρα ειναι αν συμφωνησουν οι μοντς αλλα αν ειναι να παει στα εργαλεια μετρησης η συζητηση καλυτερα νεος τιτλος και ειναι ενταξει.

Προδιαγραφής
12/12/2015, 09:02
Ναι ένα για μπαταρίες από κάποιον που κατέχει το θέμα θα είναι σωτήριο. Η ημιμάθεια για αυτά τα ηλεκτρονικά είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Για μπαταριες μιας και κατεχω ολιγα καλο ειναι να εχουμε ενα θεμα για αυτες των εργαλειων μπαταριας που ειναι σαν να μιλαμε για ολα τα ηλεκτρικα οπως εξελισσονται τα πραγματα και γινονται ολα φορητα!Αλλα ας ειναι και για τις υπολοιπες μπαταριες μαζι και το χωριζουμε αργοτερα.Δηλαδη ας βρισκει και καποιος τι να αγορασει απο επαναφορτιζομενες ΑΑ η λιθιου 18650 που ειναι και της μοδος...
Ενα αλλο που θελω να ξερω απο τους μοντς ειναι μηπως γινει γενικης χρησης το φορουμ τελικα και δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο η κακο...

MISKIN
12/12/2015, 09:04
Για μπαταριες μιας και κατεχω ολιγα καλο ειναι να εχουμε ενα θεμα για αυτες των εργαλειων μπαταριας που ειναι σαν να μιλαμε για ολα τα ηλεκτρικα οπως εξελισσονται τα πραγματα και γινονται ολα φορητα!Αλλα ας ειναι και για τις υπολοιπες μπαταριες μαζι και το χωριζουμε αργοτερα.Δηλαδη ας βρισκει και καποιος τι να αγορασει απο επαναφορτιζομενες ΑΑ η λιθιου 18650 που ειναι και της μοδος...
Ενα αλλο που θελω να ξερω απο τους μοντς ειναι μηπως γινει γενικης χρησης το φορουμ τελικα και δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο η κακο...

Εγώ αναφερόμουν στις μπαταρίες εργαλείων! Τώρα για τις υπόλοιπες θα ξεφύγουμε από τα εργαλεία...

macdeath_s
12/12/2015, 11:20
Γιατί είναι άσχετο?

Εντάξει δεν υπάγεται στα εργαλεία χειρός αλλά μη ξεχνάς ότι υπάρχουν και πολλοί με Ιταλικά μοτόρια! :lol:

Το σκέφτεσαι για fluke?

Τσέκαρε και αυτά!

http://www.gossenmetrawatt.com/

action

http://www.gossenmetrawatt.com/resources/marcom/prospekte/358_p_d_aktion-herbstaktion2015.pdf

Αυτά που έβαλες είναι πολύμετρα. Αυτά που χω ποστάρει εγώ τεστάρουν καλώδιa xTP (UTP, STP κλπ) καθώς και την ταχύτητα του Ethernet.

daz
12/12/2015, 13:05
Αυτά που έβαλες είναι πολύμετρα. Αυτά που χω ποστάρει εγώ τεστάρουν καλώδιa xTP (UTP, STP κλπ) καθώς και την ταχύτητα του Ethernet.

Το ξέρω, δεν ήμουν σίγουρος τι θέλει ο βασκα αλλά τους υπόλοιπους πιο πολύ θα τους ενδιέφεραν τα πολύμετρα. :)

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για testers πάντως καλύτερα να ανοιχτεί καινούριο θρεντ ώστε να βρίσκουμε τις πληροφορίες πιο εύκολα.

daz
12/12/2015, 13:15
Το ποστάκια για τον ελεγκτή μοιρών διαχωρίστηκαν.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147433

daz
12/12/2015, 13:40
Daz,ενα θεματακι με θεωρια μπαταριων γενικα και οχι μονο εργαλειων καλο θα ηταν οπως και ενα με εργαλεια μετρησης(πολυμετρα,μικρομετρα,παχυμετρα...μετρηση γενικα)

Υπάρχει ένα με παχύμετρα.

Για μικρόμετρα, κυλινδρόμετρα και λοιπά πιο προχωρημένα καλύτερα να ανοιχτεί καινούριο. Το πρώτο μικρόμετρο που θα μπει εδώ μεσα θα πάρει το δρόμο για.. "Εργαλεία για blueprinting"? :D

Προσπαθώ να μη μπλέκουμε πολλά μαζί γιατί χάνεται η μπάλα και μετά δεν βρίσκουμε τις πληροφορίες, ενώ με τις πολλαπλές παραθέσεις σε διαφορετικά ποστ δεν είναι εύκολος ούτε ο διαχωρισμός τους. Έχω προσπαθήσει 2 φορές να διαχωρίσω κάποια θέματα (για κατσαβίδια πχ) απ' αυτό το θρεντ και δεν μπορώ να το κάνω χωρίς να χαθεί η συνοχή.

Για τις μπαταρίες δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς! Τα τεχνικά άρθρα πάνε στο αντίστοιχο section. Εδώ το πολύ πολύ να ανοίξουμε κανένα θρεντάκι για φορτιστές ή για πολύμετρα. (Και για testers καλωδίων δικτύου αν θέλετε αλλά θα συζητάνε μόνο το vaska, o macdeath και πιθανότατα κανένας mcgyver). :lol: Πληροφορίες για μπαταρίες ηλεκτρικών, στα "ηλεκτρικά εργαλεία".


Edit. Αν θέλεις να γράψεις πόνημα για μπαταρίες ηλεκτρικών μπορείς να το κάνεις και σε καινούριο θρεντ. Δεν είναι λίγοι αυτοί που "ξεμείνανε" από ρευμα και ψάχνονται! :beer:

BabisStinson
12/12/2015, 14:57
Κι ένα δίλημμα για τις λιλιπούτειες συλλογές 1/4"!

Beta Mini 900/C39 ή FACOM R2 Nano?

http://www.beta-tools.com/beta/focus/900_C39_en.html

https://www.youtube.com/watch?v=p7a7zkA6YAo

Αλήθεια, τα Beta πού είπαμε ότι φτιάχνονται?


https://www.youtube.com/watch?v=b1UM4LVkA1E

Η Facom είπαμε καστάνιες Ευρώπη και καρυδάκια Taiwan?

BabisStinson
12/12/2015, 15:18
Το διλημμα αφορα μεγεθος,τιμη,εγγυηση η κατι αλλο?
Γιατι με 110 ευρω στον Ηλια η nano με καστανια της επιλογης σου (π.χ. 360 μοιρων)ειναι μαλλον κελεπουρι...

Το δίλημμα είναι καθαρά θέμα ποιότητος. Βέβαια μόλις είδα και την Stahlwille που έχει σε προσφορά το tbs-aachen και πόσταρε ο daz σε άλλο θέμα και μου τρέχουν τα σάλια:
http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Stahlwille_40/13/6_SC_Socket-Set_1/4_i342_56063.htm

MISKIN
12/12/2015, 15:38
Το δίλημμα είναι καθαρά θέμα ποιότητος. Βέβαια μόλις είδα και την Stahlwille που έχει σε προσφορά το tbs-aachen και πόσταρε ο daz σε άλλο θέμα και μου τρέχουν τα σάλια:
http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Stahlwille_40/13/6_SC_Socket-Set_1/4_i342_56063.htm

Σα καστάνια (επειδή την έχω αυτή τη Stahlwille) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο με 22 δόντια. (http://www.hanico.com/gb/knarre-415-11111010.html) Είναι έτη φωτός πίσω από την Facom 360. Τα υπόλοιπα είναι συγκρίσιμα αλλά όχι η καστάνια.

Προδιαγραφής
12/12/2015, 15:57
Σα καστάνια (επειδή την έχω αυτή τη Stahlwille) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο με 22 δόντια. (http://www.hanico.com/gb/knarre-415-11111010.html) Είναι έτη φωτός πίσω από την Facom 360. Τα υπόλοιπα είναι συγκρίσιμα αλλά όχι η καστάνια.
Απο οτι βλεπω η beta εχει 48 δοντια,ενω ολες οι Facom 72 δοντια,εκτος απο την 360 με 60 δοντια (που δεν τα χρειαζεται τα 72 λογω της περιστροφης)μιας και τα δοντια καθοριζουν τις μοιρες που μπορει να κινειται και ειναι απο τα πιο σημαντικα σε μια καστανια χαρακτηριστικα...

daz
12/12/2015, 16:01
Η Facom είπαμε καστάνιες Ευρώπη και καρυδάκια Taiwan?

Η palm control 1/4 είναι Γαλλία. Οι 1/2 στρογγυλής κεφαλής είναι Ιταλία. Οι μονωμένες 1000v έχουν COO Γαλλία αλλά επειδή το COO το παίρνει η τελευταία χώρα που έγινε κάποια ουσιαστική επεξεργασία, τροποποίηση ίσως φτιάχνονται Ιταλία και η μόνωση μπαίνει στη Γαλλία.

Οι σφραγισμένης κεφαλής pear head (tear drop) 1/4 Tw, 3/8 Fr, 1/2 Tw/Fr. Οι ίδιες με το μηχανισμό ασφάλισης (κουμπί) Τw.

Οι 360 1/4 και 3/8 fr/tw, η 1/2 tw.



Edit.
Ναι τα καρυδάκια είναι tw αλλά φτιάχνει και μερικά στη Γαλλία ή ίσως έχουν ξεμείνει κάποια στην αγορά από Γαλλία, δεν ξέρω. Αυτά φαίνονται επάνω στη συσκευασία ακόμα και όταν δεν αναφέρεται επάνω στο εργαλείο. Φαίνεται και από το serial No αλλά και από κάποιες άλλες λεπτομέρειες.
Φυσικά το κουτί είναι χάρτινο, τα καρυδάκια βγαίνουν μπαίνουν στο εκθετήριο και τα χαρτόκουτα πετιούνται.


Τα παραπάνω μπορούν να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση. :lol:

daz
12/12/2015, 16:49
Σα καστάνια (επειδή την έχω αυτή τη Stahlwille) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο με 22 δόντια. (http://www.hanico.com/gb/knarre-415-11111010.html) Είναι έτη φωτός πίσω από την Facom 360. Τα υπόλοιπα είναι συγκρίσιμα αλλά όχι η καστάνια.

Να τη δώσεις σε μένα! (συλλογή θα τις κάνω σε λίγο τις 1/4):lol:

Και από πότε τα δόντια ορίζουν πόσο καλή είναι μια καστάνια? Και οι maco 72 δόντια έχουν!

Ο αριθμός των δοντιών, μεταξύ άλλων, ορίζει την γωνία που μπορεί να δουλέψει. Δεν λέω ότι δεν έχει και αυτό τη χρησιμότητά του αλλά δεν είναι και το πιο σημαντικό.

Ο καθένας έχει άλλα γούστα, ανάγκες, προτεραιότητες. Εμένα πχ όσο και να μου αρέσουν οι στρογγυλές καστάνιες ποτέ δε θα με βολέψουν όσο αυτές με κεφαλή "δάκρυ"

Το σημαντικότερο σε μια καστάνια θεωρώ ότι είναι η ομαλότητα με την οποία δουλεύει. Και μάντεψε! Η παλιά καστάνια με τα 22 δόντια που έχω ρίχνει πολύ ξύλο σε αυτόν τον τομέα σε οποιαδήποτε άλλη!

Το δεύτερο πιο σημαντικό είναι το ύψος της καστάνιας. Και σε αυτόν τον τομέα οι tear drop είναι καλύτερες λόγο κατασκευής.

Το πάχος είναι το τρίτο. Εδώ οι στρογγυλές υπερέχουν αλλά όχι τόσο όσο παλιότερα.

Μετά πάει το αν η καστάνια μου επιτρέπει να δουλέψω με το χέρι στην κεφαλή. Απ' τις στρογγυλές μόνο ορισμένα μοντέλα το κάνουν.

Στο 1/4 η γωνία που θα δουλέψει δε με απασχολεί και τόσο πολύ. Το μήκος είναι τόσο μικρό που όσο μεγάλη και να είναι η γωνία σπάνια δημιουργεί θέμα (αλλά μερικές φορές χρειάζεται και η μικρή γωνία).

Μετά πάνε το μήκος της λαβής, αν έχει κουμπί ή όχι, ο ήχος, αν μπορείς να βλέπεις αμέσως σε ποια κατεύθυνση είναι ρυθμισμένη, η ευκολία αλλαγής κατεύθυνσης, πόσο free play (μπόσικα ντε!) έχει ο μηχανισμός, πόσο σφιχτά κάθετε το καρυδάκι, πόσο άνετη είναι η λαβή κτλ.

Φυσικά πάντα πρώτο και κύριο είναι τα μέταλλα και η ποιότητα κατασκευής. (που είναι απ' τα πιο δύσκολα)

Η αντοχή είναι η τελευταία μπορώ να πω. Αν όλα τα άλλα είναι όπως τα θέλω η αντοχή σίγουρα είναι περισσότερη απ' όση θα χρειαστώ.

Ας μη συγκρίνουμε όμως καστάνιες στρογγυλής κεφαλής και tear drop. Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, τρόπο λειτουργίας και χειρισμού.

Όλοι οι γερμανοί έχουν μείνει με λίγα δόντια στις tear drop καστάνιες τους. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ένα μοντέλο της gedore και η καινούρια της stahlwille που ομως δεν ξέρω αν έχει βγει ακόμα σε 1/4.

348074



Εγώ πάντως δε θα είχα κανένα ενδοιασμό να αγοράσω το σετάκι της stahl. Εκτός και αν δε μου άρεσαν ή δε με κάλυπταν οι καστάνιες με λίγα δόντια.
Και σίγουρα δε θα επέλεγα καστάνια ή σετ εργαλείων βασιζόμενος μόνο στα δόντια της καστάνιας.

vaska
12/12/2015, 17:00
Είχαμε τον Σουπιά και τον Μισκιν μέχρι τώρα να μας βάζουν φυτιλιές, μπήκε στο παιχνίδι και ο Προδιαγραφής με αυτά που βάζει στα "συνεργαζόμενα καταστήματα". Τι θα γίνει ρε παίδες με την παρτη σας??

daculas
12/12/2015, 17:04
Μας έχουν καταστρέψει...