PDA

View Full Version : Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Leon67
20/06/2016, 10:02
Καρυδακια και ειδικα νουμερα πανω απο 19 εγω περνω μονο εξαγωνα τα αλλα σε τοσο μεγαλη βιδα συνηθως μετα απο λιγο καιρο ξεφτιλίζονται η χαλανε την βιδα.
Στα ποιο συνηθισμένα 13 17 εχω 2 ενα εξαγωνο και ενα πολύγωνο. Αλλα χρησιμοποιώ το εξαγωνο πρωτα και αν δεν δουλευεται παω στο πολυγωνο.
@ daz σε γερμανοπολυγωνα κυκλοφορουν εξαγωνα γιατι ολα αυτα που βρισκω με μια ματια ειναι πολυγωνα.

χωρίς να θέλω να πάρω την δουλειά του Αποστόλη, κάποιες σειρές σε αμερικανικες μάρκες έχουν ΚΑΙ στα μεγάλα νούμερα εξάγωνα άκρα στα γερμανοπολύγωνα.
Proto Industrial -6-19mm:

http://www.protoindustrial.com/en/industrial-tools/Proto/Wrenches/Combination-Wrenches/6a33b8c4-187e-45bf-93ce-12f2cd4639a9_Proto%C2%AE-Satin-Metric-Combination-Wrenches---6-Point/

Σε μικρά έχουν πολλές άλλες: Ηazet σειρά 603 κάτω από το 10αρι, Gedore κάτω από το 6mm στην σειρά Νο7 κ.α.

Bowleno
20/06/2016, 12:22
Τώρα ψάχνω για καρυδάκι 35mm όχι impact-μαύρο σε 1/2'.....:)

Υδραυλικός σε βαπόρι είσαι; :p

daz
20/06/2016, 16:19
Καρυδακια και ειδικα νουμερα πανω απο 19 εγω περνω μονο εξαγωνα τα αλλα σε τοσο μεγαλη βιδα συνηθως μετα απο λιγο καιρο ξεφτιλίζονται η χαλανε την βιδα.
Στα ποιο συνηθισμένα 13 17 εχω 2 ενα εξαγωνο και ενα πολύγωνο. Αλλα χρησιμοποιώ το εξαγωνο πρωτα και αν δεν δουλευεται παω στο πολυγωνο.
@ daz σε γερμανοπολυγωνα κυκλοφορουν εξαγωνα γιατι ολα αυτα που βρισκω με μια ματια ειναι πολυγωνα.

Τα δωδεκάγωνα είναι πιο επιρρεπή στο να αποτελειώνουν χαλασμένες βίδες. Επίσης τα εξάγωνα κάθονται πιο σταθερά επάνω στη βίδα. Οι βιδες που χαλάνε πιο εύκολα είναι οι μικρές, οι μεγάλες δεν έχουν ανάγκη. Ειδικά πάνω από 22 είναι σχεδόν αδύνατο να χαλάσει. Οπότε 6γωνα σε μικρές και δωδεκάγωνα σε μεγάλες. Ένας ακόμα λόγος είναι ότι σε μεγάλες που ίσως χρειαστεί να βάλουμε και καμια προέκταση στη μανέλα το 6γωνο θα μας δώσει 60 μοίρες γωνία (στην άκρη της προέκτασης το τόξο που διαγράφεται είναι μεγάλο) ενώ το 12γωνο 30 και θα είναι πιο εύκολο να δουλέψουμε. Στις μικρές βίδες έχουμε και την καστάνια που είναι αρκετή. Τα καρυδάκια δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και στις μικρές, πόσο μάλλον στις μεγάλες. Αν χαλάσει κάτι όμως πιθανότερο είναι να χαλάσει το μικρό.
Όσο πιο μικρή η βίδα τόσο καλύτερο πρέπει να ειναι το καρυδάκι και τόσο πιο σφιχτές οι ανοχές του. Το καρυδάκι είτε εξάγωνο είτε δωδεκάγωνο θα χαλάσει - φθαρεί όταν η βίδα είναι χαλασμένη και γλιστρήσει. Να κάτσει δλδ στην επόμενη γωνία χωρίς να γυρίσει η βίδα, εκεί φθείρονται τα σημεία επαφής με τη βίδα.

Για εξάγωνα κλειδιά όπως είπε και ο λεό θα ψάξεις κυρίως στην Αμερικάνικη αγορά και σε μάρκες όπως η toptul. Αυτές οι Ταιβανέζικες εταιρίες αντιγράφουν και απευθύνονται στην Αμερικάνικη αγορά οπότε ίσως έχουν. Είναι όμως μεγάλος μπελάς οι 60 μοίρες γωνία. Ακόμα και αν έχεις σκοπό απλά να χαλαρώσεις τη βίδα και μετά να συνεχίσεις με το πολύγωνο, μπορεί η θέση της βίδας να μη στο επιτρέψει. Σε ένα καρυδάκι μπορείς να κερδίσεις τις χαμένες μοίρες αν το βγάλεις απ' τη μανέλα το γυρίσεις 90 μοίρες και το ξαναβάλεις. Στο στο εξάγωνο κλειδί δε μπορείς να το κάνεις αυτό.

Αν υπάρχουν δλδ εξάγωνα καρυδάκια δεν υπάρχει ανάγκη για εξάγωνα κλειδιά εκτός απ' τις περιπτώσεις που το καρυδάκι με την καστάνια - μανέλα - σπαστή μανέλα - μανέλα προέκταση - προέκταση μπίλιας - πολύσπαστο, δε χωράει. Σε αυτή την περίπτωση ίσως χωρέσει καρυδάκι με καστάνια pass trough (https://www.google.gr/search?q=pass+through+socket&sa=X&biw=1920&bih=881&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwjSsuTh4LbNAhUjK8AKHTKwAYwQsAQIGQ) τα οποία εκτός του ότι μπορούν να μπαίνουν μέσα σε ντίζες έχουν και μικρότερο συνολικό μήκος.
Ή ίσως είναι η ώρα να πάρει κάποιος koken zeal (http://kokentool.jp/pic-labo/kk-zeal-14.jpg).
Ή ένα σύστημα παρόμοιο με αυτό (https://www.google.gr/search?q=pass+through+socket&sa=X&biw=1920&bih=881&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwjSsuTh4LbNAhUjK8AKHTKwAYwQsAQIGQ#tbm=isch&q=facom+464.j1pb) της φακομ όπου μπορούμε τα πρόσθετα να τα χρησιμοποιούμε και σε απλό γερμανοπολύγωνο (αλλά δε θα ασφαλίζει).
Ή ίσως αυτά (http://toolguyd.com/blog/wp-content/uploads/2014/11/Facom-Angled-Socket-Wrench-Pass-Thru-Back.jpg)!

Το πιο συνηθισμένο λάθος πάντως και εκεί χαλάνε και φθείρονται οι βίδες είναι ότι δε προσέχουμε το κλειδί να είναι σταθερό στην επαφή του με τη βίδα. Μερικές φορές αυτό δεν είναι πάντα εφικτό όταν δουλεύουμε σε δύσκολα σημεία αλλά η γωνία που έχει το δαχτυλίδι ή το οφσετ που έχει το καρυδάκι με την μανέλα αποσταθεροποιούν την επαφή με τη βίδα. Ίσως ένα σετ με ίσια πολύγωνα σου λύσει περισσότερα προβλήματα απ' όσα φαντάζεσαι. Προσοχή όμως, αυτά (http://toolsforlife.gr/images/stories/virtuemart/product/resized/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B1%20%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%B1_200x200.jpg) έχουν τη μισή αντοχή απ' τα κλασικά πολύγωνα διότι έχουν το μισό τους ύψος στο δαχτυλίδι και νομίζω ακόμα μικρότερο πάχος.


Τώρα ψάχνω για καρυδάκι 35mm όχι impact-μαύρο σε 1/2'.....:)

Ψάξε, ψάξε!
Μπορεί να σου χρησιμεύσει να το βάλεις πανω από κανένα ρουλεμάν και να το κοπανίσεις ώστε να κάτσει στη φωλιά του. :D


χωρίς να θέλω να πάρω την δουλειά του Αποστόλη...

Δεν είμαι εδώ για να δίνω πληροφορίες ούτε είμαι ο κάτοχος της απόλυτης γνώσης. Η μοναδική "δουλειά" που έχω είναι να φροντίζω να εφαρμόζονται οι κανόνες και να μένουν τα θέματα καθαρά. Σε όλα τα άλλα είμαστε όλοι μαζί. ;):beer:

Leon67
20/06/2016, 18:53
Ψάξε, ψάξε!
Μπορεί να σου χρησιμεύσει να το βάλεις πανω από κανένα ρουλεμάν και να το κοπανίσεις ώστε να κάτσει στη φωλιά του. :D

ΒΡΗΚΑ: https://www.amazon.com/Powerbuilt-642027-2-Inch-Drive-Socket/dp/B000FPCLTS

Με 10 ακόμα ευρώ θα έχω όλα τα νούμερα σε 1/2'. Είναι καλή η Powerbuilt ή θα χαλάσει αμέσως από την χρήση;:)



Δεν είμαι εδώ για να δίνω πληροφορίες ούτε είμαι ο κάτοχος της απόλυτης γνώσης. Η μοναδική "δουλειά" που έχω είναι να φροντίζω να εφαρμόζονται οι κανόνες και να μένουν τα θέματα καθαρά. Σε όλα τα άλλα είμαστε όλοι μαζί. ;):beer:

Το δουλειά έπρεπε να ήταν σε εισαγωγικά αλλά η ερώτηση ήταν για σένα...

leftos
20/06/2016, 19:03
Για ολους ειναι οι ερωτησεις.
Αρχικα ενα 13 και ενα 17 θελω σε εξαγωνο και μετα βλεπω.
Σιγουρα μιλαμε για ταλαιπωρημενες βιδες.
Τις προαλλες σε σκουτερ φιλου η σιτα φιλτρο λαδιου ηταν πλαστικη ολη σε 17 αρι.Το πολυγωνο καρυδακι κλότσησε ενω με το εξαγωνο ελυσε αν και τις ειχε κανει ζημια το πολυγωνο.
Βεβαια η βιδα ηταν ηδη ταλαιπωρημενη απο τους προηγουμενους.
Αλλη χρηση που θα ηθελα εξαγωνο 17 ειναι οτι στο φορτηγο mercedes 508 σχεδον ολες οι βιδες ειναι περαστες. Αρα πρεπει να κρατας κοντρα για να λυσεις και να δεσεις απο την μια πλευρα εισαι με την καστανια καρυδακι απο την αλλη ομως συνηθως δεν μπαινει τιποτα και θελει γερμανοπολυγωνο να πιασει σταθερα.
Αυτα μου εχουν τυχει δηλαδη και απο τοτε ψαχνω εξαγωνα.

Leon67
20/06/2016, 21:11
Tα εργαλεία που έχεις είναι κάποιας αποδεκτής ποιότητας ή είναι no-name από Lidl ή κάτι παρόμοιο; Ρωτάω γιατι σε θέματα ανοχών η διαφορά είναι μεγάλη και όταν ζορίζονται τότε φαίνεται. Πχ προσπαθώντας να λύσω βίδα Ε με γερμανοπολύγωνο από Praktiker δεν κατάφερα και πολλά (γύριζε σχεδόν ελεύθερα το πολύγωνο άκρο) ενώ με ίδιο κλειδάκι "ράτσας" έλυσε σχεδόν σαν να είχα το σωστό καρυδάκι.

edit: Tα Proto που έγραψα παραπάνω είναι στον ίδιο όμιλο με Facom και σε τιμές κοντά σε Snap-on. Κοιτα και σε Gearwrench, Craftman, SK, Armstrong όχι σε Toptul. Δεν είδα κάτι στον κατάλογο αλλά δεν κοίταξα και πολύ γιατι σε PDF δεν με βολεύει.

daz
20/06/2016, 22:09
όχι σε Toptul.

Γιατί μωρέ όχι σε τοπτουλ? Μια χαρά εργαλειάκια είναι! Τα Gearwrench kai ta crapman είναι καλύτερα?

daz
20/06/2016, 22:14
ΒΡΗΚΑ: http://http://www.ebay.com/itm/Powerbuilt-642027-1-2-Inch-Drive-by-35mm-Socket-Built-to-exceed-tool-standards-/301937853695

.

Να δω πότε θα μας βάλεις ένα λινκ που να δουλεύει. :lol: Τις παραθέσεις που έκανες στις διόρθωσα το λινκ δε μπορώ να βρω ποιο είναι. :beer:

daz
20/06/2016, 22:16
Αυτα μου εχουν τυχει δηλαδη και απο τοτε ψαχνω εξαγωνα.

Μάλλον δε διάβασες όσα σου έγραψα. ;)

Leon67
21/06/2016, 04:52
Να δω πότε θα μας βάλεις ένα λινκ που να δουλεύει. :lol: Τις παραθέσεις που έκανες στις διόρθωσα το λινκ δε μπορώ να βρω ποιο είναι. :beer:

Link OK.

Από Μάρκες: SK, Williams, Armstrong, Proto και βέβαια Snap-On έχουν αυτό που ψάχνει ο leftos. Τα Craftsman εδώ και αρκετά χρόνια (τα περισότερα) made in Taiwan ή και PRC αλλά τουλάχιστον έχουν ακόμα εγγύηση στο Sears που βέβαια δεν παίζει εδώ.

Καθαρά προσωπική άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζονται για τον φίλο που θέλει εξάγωνο άκρο σε γερμανοπολύγωνο 13mm και 17mm αλλά δεν απάντησε ακόμη για το τί κλειδιά έχει.

Για Toptul δεν έχω κακή γνώμη απλά δεν βλέπω να έχει.

leftos
21/06/2016, 08:02
Διαβασα, οσο για το οχι toptul δεν το εγραψα εγω.
Τα περισσοτερα κλειδια και καρυδακια ειναι acesa παλια αλλα δουλεμενα. Καποια μπορει να ειναι και no name αγορες της στιγμης.
Αναφερα τη μου εχει τυχει και εχω χρειαστει τα εξαγωνα. Δεν ηταν θεμα λαβης π.χ. στο σκουτερ αφου με τον ιδιο τροπο το πολυγωνο δεν ξεβιδωσε ενω το εξαγωνο ξεβιδωσε απλα η βιδα ηταν πλαστικη και ειχε υποστει ζημια απο τους προηγουμενους. Εδω δεν μπορουσε απλα το πολυγωνο και δεν νομιζω οτι ηταν θεμα φθορας του γιατι και το εξωγωνο εχει θφορα απλα πιστευω οτι τα εξαγωνα θα πιασουν πιο καλα και αυτο το λιγο θα σε βοηθησει.
Στο φορτηγο που λεω δεν ηταν οτι μου χαλασε κατι η με παιδεψε απλα μετα τα 2 πολυγωνα ειχαν υποστει τουλαχιστον οπτικα μεγαλη φθορα που νομιζω οτι ενα εξαγωνο δεν θα την ειχε υποστει αλλα θα επιανε και καλυτερα. αλλα μιλαμε για σκουρια φθορα βιδων και μεγαλες ροπες αφου μιλαμε για βασεις κινητηρα.
Τα καρυδακια του αερα γιατι ειναι εξαγωνα π.χ.
Μιλαω για μεγαλα νουμερα γιατι τροχαλια στροφαλου στο matrix που ειναι 22 και δεν ξεβιδωνει με τιποτα ( ισως λογω λαθους ροπων των προηγουμενων ) το πολυγωνο με το ζορι που θα ετρωγε πιστευω οτι θα ειχε ξεφτυλιστει η αυτο η η βιδα.
Γι'άυτο λεω οτι εχει τυχει καποιοες φορες που πιστευω οτι το εξαγωνο θα βοηθησει οσο πρεπει.Ενω το πολυγωνο μπορει να σου κανει και μεγαλυτερη ζημια
Εγω τουλαχιστον νομιζω οτι θα γλιστρησει πιο γρηγορα ισως ειναι φοβια.

Leon67
21/06/2016, 08:34
Η Toptul απ' όσο βλέπω στον online κατάλογο δεν έχει εξάγωνα άκρα σε γερμανοπολύγωνα. Αυτό το έγραψα και παραπάνω. Εάν βρεις άκρη με τοις άλλες μαρκες για να έρθουν Ελλάδα τότε αφοβα κάποια από αυτές του post #1645.

virus
21/06/2016, 16:08
Μιλαω για μεγαλα νουμερα γιατι τροχαλια στροφαλου στο matrix που ειναι 22 και δεν ξεβιδωνει με τιποτα

μιλας για το 508; γιατι εδω παμε σε αλλα μονοπατια νομιζω.

daz
21/06/2016, 17:31
......

Όλα αυτά γιατί τα γράφεις? Δε διαφώνησα ότι το εξάγωνο είναι καλύτερο για μεγάλες ροπές. Αφού το είπα και παραπάνω και αλλού ότι το 12γωνο είναι πιο επιρρεπή στο να χαλάει αρπαγμένες βίδες.

Αυτό που σου είπα είναι ότι 1ον οι μεγάλες βίδες πολύ δύσκολα χαλάνε με 12γωνα (το ίδιο και τα κλειδιά) και 2ον ότι απ' τη στιγμή που υπάρχουν 6γωνα καρυδάκια δεν χρειάζονται 6γωνα κλειδιά.
Ο κύριος λόγος είναι ότι είναι πάρα πολύ δύσχρηστα.

Ξέρεις πόσο είναι 60 μοίρες γωνία που χρειάζεται ένα 6γωνο κλειδί? Το πιθανότερο είναι εκεί που θα χρειαστεί να μη μπορεί να πιάσει τη βίδα ενώ το καρυδάκι το βγάζεις το βάζεις ανάποδα και κερδίζεις τις χαμένες μοίρες ακόμα και επάνω σε μανέλα.

Μόνο σε περίπτωση που το καρυδάκι δε χωράει θα χρειαστείς κάτι άλλο αλλά οι βίδες που έχουν τις μεγαλύτερες ροπές (όπως βάσεις κινητήρα) έχουν πάντα χώρο για ένα καρυδάκι με την μανέλα του. Μερικές λύσεις όταν δε χωράει το καρυδάκι στις ανέφερα αλλά για την περίπτωση των βάσεων κινητήρα σε φορτηγό μια σειρά με βαρέως τύπου γερμ/να σε συνδυασμό με μισής ίντσας καρυδάκια είναι αρκετά. Εκεί οι βίδες είναι πολύ δύσκολο να χαλάσουν αφού η ποιότητα της βίδας σε βάσεις κινητήρα είναι πάντα μεγαλύτερη του 8,8 (10,9 ή ακόμα και 12,9). Αν τα απλά γερμ/να την ακούνε εύκολα τότε χρειάζεσαι τα XL. Τσέκαρε για παράδειγμα τα gedore No7 XL ή τα Hazet ή τα facom 40LA κτλ.

Αυτό εδώ το πράγμα.. είναι περίπου μισό μέτρο και

361397

αν ήταν εξάγωνο θα χρειαζόταν πλατεία για να γυρίσει και αν καταφέρεις να το στραβώσεις τότε χρειάζεσαι καρυδάκια 3/4 της ίντσας γιατί ακόμα και 1/2 θα το έπαιρνες στο χέρι.

Για τη φθορά που είπες στα 12γωνα να ξέρεις ότι στις καλές μάρκες τα εργαλεία αποκτούν πιο σφιχτές ανοχές μετά την χρήση και δεύτερον ότι αυτά με την καινούρια σχεδίαση στα δόντια (flank drive ή στρογγυλά δόντια ή όπως αλλιώς την ονομάζουν) κατά την χρήση αποκτούν μεγαλύτερη επαφή με την βίδα ώστε να μη τη "σκίζουν". Αυτό οπτικά εσύ μπορεί να το βλέπεις σαν φθορά αλλά να είναι το αντίθετο.
Αν πράγματι είναι φθορά τότε πας σε πιο δυνατή σειρά.


Καρυδάκια για κρουστικό υπάρχουν και 12γωνα πάντως να ξέρεις!

daz
21/06/2016, 17:46
Για Toptul δεν έχω κακή γνώμη απλά δεν βλέπω να έχει.

Α οκ! :beer:

Πάντως είπα εταιρίες όπως η toptul.

Ε φιλαράκο...

:D
361402


To 14 conwel είναι πάρα πολύ μακρύ. 10 ίντσες απ' ότι βλέπω που είναι 25 cm. To από πάνω είναι πάνω από 30 εκατοστά που είναι ο χάρακας και είναι μόνο 12-14.
361403

Ειδικών αποστολών για τον lefto. :lol:
361404



Leftos μια σειρά μακριά γερμ/να και μια σπασή μενέλα μισού μέτρου για τα καρυδάκια σου και είναι οκ. Όλα τα άλλα είναι special tools.

daz
21/06/2016, 18:01
Να το βάλω στα ακατάλληλα ή εδώ καλά είναι?

Έλα μωρέ θα πάρω ένα φθηνό να κάνω δουλειά μου..

361405


Και δεν είναι κακομεταχειρισμένο ούτε έφαγε καμιά τρομερή ροπή. Αυτό το πράγμα είναι επικίνδυνο. Μάρκα everest! :lol:
Ξέχασα να φωτογραφίσω και ένα unior που είχε φάει τόσο τσαμπουκά που λύγισε το στέλεχος και το δαχτυλίδι δεν έσπασε.

leftos
21/06/2016, 18:34
Αυτο ακριβως special tools για ενα δυο νουμερα μιλαω απλα με μια ματια που ριχνω σε μαγαζια δεν εχω δει να εχουν εξαγωνα για αυτο και οι κουβεντα αυτα που εβαλες φωτο μονο που τα ειδα τα θελω....!!!

daz
21/06/2016, 18:56
...αυτα που εβαλες φωτο μονο που τα ειδα τα θελω....!!!

Δλδ αν τα πάρεις θα τα βάλεις να στρίβεις βίδες? :lol:

Road Pirat
23/06/2016, 15:50
361402
Αυτά δεν είναι εργαλεία είναι ΤΑ εργαλεία :beer:

Road Pirat
23/06/2016, 15:51
Α οκ! :beer:

Πάντως είπα εταιρίες όπως η toptul.

Ε φιλαράκο...

:D
361402


To 14 conwel είναι πάρα πολύ μακρύ. 10 ίντσες απ' ότι βλέπω που είναι 25 cm. To από πάνω είναι πάνω από 30 εκατοστά που είναι ο χάρακας και είναι μόνο 12-14.
361403

Ειδικών αποστολών για τον lefto. :lol:
361404



Leftos μια σειρά μακριά γερμ/να και μια σπασή μενέλα μισού μέτρου για τα καρυδάκια σου και είναι οκ. Όλα τα άλλα είναι special tools.


Αυτο ακριβως special tools για ενα δυο νουμερα μιλαω απλα με μια ματια που ριχνω σε μαγαζια δεν εχω δει να εχουν εξαγωνα για αυτο και οι κουβεντα αυτα που εβαλες φωτο μονο που τα ειδα τα θελω....!!!
http://www.nepros.net/
Να σε βοηθήσω :evil:

daz
27/06/2016, 22:03
Τα ποστάκια για τους εργαλειοφορείς - εργαλειοθήκες μεταφέρθηκαν εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147286)

gaganian
07/07/2016, 12:24
Ψάχνω για καρυδάκια Bahco. Θέλω να αγοράσω μεμονομένα κομάτια μόνο τα καρυδάκια γιατί τα λεφτά δεν περισσεύουν.
Ποια είναι μία καλή τιμή για ένα καρυδάκι 12 mm? (θέλω να πάρω αρκετά νούμερα αλλά για να έχω μέτρο σύγκρισής έβαλα το 12mm)
Στο internet έχω βρει αυτά τα τρία
http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=5855
http://www.bahcoshop-bg.com/catalog/vlozhka-shestosten-12mm-bahco-7800sm-12/
https://www.heamar.co.uk/spanners-sockets-wrenches/47713-bahco-7800sm-12-socket-1-2-7314151097875.html

Από Βουλγαρία είναι σχεδόν στην μισή τιμή.
Υπάρχει κάτι άλλο από Ελλάδα?

daz
07/07/2016, 13:01
Κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη. Πάνε μια Αθηνάς και πάρε κοκεν ρε αγόρι, φθηνότερα θα τα πληρώσεις! Εκτός και αν βρεις πουθενά bahco χύμα σε καλή τιμή.

Επίσης η bahco έχει δυο ποιότητες στα καρυδάκια της. Κάποια όπως είδες γράφουν επάνω belzer.

gaganian
07/07/2016, 13:46
Κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη. Πάνε μια Αθηνάς ...

Θράκη μένω! Ξέρεις πόσο στοιχίζει η βόλτα στην Αθηνάς? Παλιά πηγαίναμε ... τώρα ακόμα και η Θεσσαλονίκη είναι πολύ μακρυά. :(
Η μόνη επιλογή που έχω για αγορά, είναι το internet!
Τα Belzer είναι η καλή ή κακή ποιότητα?
Στον κατάλογο της Bahco δεν αναφέρει κάτι για δύο ποιότητες.
Έχω μπερδευτεί!:eek:

daz
07/07/2016, 14:28
Πως δε το αναφέρει! Το γράφει ξεκάθαρα εκεί ακριβώς που λέει την τιμή. :D

Τα belzer έχουν 3 φορές την τιμή των υπολοίπων!

Επίσης ακριβά και καλά είναι κάποια που δεν γράφουν belzer αλλά bahco και είναι made in Sweden (ή ακόμα και όχι μπορεί να είναι και made in spain).

Η φθηνή σειρά είναι made in china - taiwan και είναι επίπεδο carolus. Δλδ μια χαρά αν θέλεις να γλιτώσεις χρήματα.

Συνεπώς μη κολλάς στα bahco, όρισε την τιμή που θέλεις να διαθέσεις για όλα τα μεγέθη που χρειάζεσαι και ψάξε να βρεις το καλύτερο εργαλείο στα λεφτά αυτά.





Edit. Στην τιμή που βρήκες τα bahco (belzer) βρίσκεις σχεδόν ότι μάρκα θέλεις. Πάρε τηλ το Βράτη και πες του τι χρειάζεσαι ή στείλε ένα μαιλ με τους κωδικούς να σου στείλει μια προσφορά. Ξεκίνα από κει και κάνε τις συγκρίσεις σου. Δες στο θρεντ με τους καταλόγους προσφορών και άλλες μάρκες και φθηνότερες της facom όπως carolus.

Leon67
07/07/2016, 14:46
Ψάχνω για καρυδάκια Bahco. Θέλω να αγοράσω μεμονομένα κομάτια μόνο τα καρυδάκια γιατί τα λεφτά δεν περισσεύουν.
Ποια είναι μία καλή τιμή για ένα καρυδάκι 12 mm? (θέλω να πάρω αρκετά νούμερα αλλά για να έχω μέτρο σύγκρισής έβαλα το 12mm)
Στο internet έχω βρει αυτά τα τρία
http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=5855
http://www.bahcoshop-bg.com/catalog/vlozhka-shestosten-12mm-bahco-7800sm-12/
https://www.heamar.co.uk/spanners-sockets-wrenches/47713-bahco-7800sm-12-socket-1-2-7314151097875.html

Από Βουλγαρία είναι σχεδόν στην μισή τιμή.
Υπάρχει κάτι άλλο από Ελλάδα?

Την περασμένη εβδομάδα αγόρασα 3 (13,14,17 mm) καρυδάκια σε 1/2' κάτω από 20αρικο και ήταν Gedore. Πρόσθεσε μεταφορικά για το σπίτι σου και αντικαταβολή (κάπου 3-5 ευρώ) και έχεις μια ιδέα για την τιμή. Κοίτα και στο site της Στερεωτικής ή ΠΑΜ για κάτι από Β. Ελλάδα Irimo & Gedore εκτός από αυτά που έγραψε ο daz. Για Carolus & Gedore κοίτα στην Labo.

Road Pirat
07/07/2016, 17:04
Υπάρχει κάποιος λόγος που κοιτάς bacho ?

gaganian
07/07/2016, 17:14
Υπάρχει κάποιος λόγος που κοιτάς bacho ?

Κανένας ιδιαίτερος λόγος απλά είπα να πάρω κάτι που δεν είναι καθαρά Γερμανικό. Αλλά από ότι φαίνεται πάλι σε γερμανό θα καταληξω :)

Road Pirat
07/07/2016, 17:26
Όχι απαραίτητα
Τα περισσότερα μαγαζιά της Αθήνας θα σου στείλουν αυτό που θέλεις.
Facom στον Βραττη, koken στον Μητρόπουλος αναφέρθηκαν και ποιο πάνω. Toptul επίσης πολύ καλά. Αυτά μπορείς να τα βρεις εύκολα και σε καλές τιμές για την ποιότητα τους και δεν είναι γερμανικά.

Leon67
07/07/2016, 17:30
Κάνουμε σαν forum μποικοταζ στους Γερμανούς που είναι φίλοι μας;;;; (Από την γνωστή φράση Ελληνικής ταινίας).

Road Pirat
07/07/2016, 18:02
Αφού δεν θέλει γερμανικά του προτείνουμε γαλλικά και ιαπωνικά. Εγώ πάντως με τα εργαλεία τους δεν έχω κανένα πρόβλημα

daz
07/07/2016, 18:46
Κανένας ιδιαίτερος λόγος απλά είπα να πάρω κάτι που δεν είναι καθαρά Γερμανικό. Αλλά από ότι φαίνεται πάλι σε γερμανό θα καταληξω :)

H bacho κράτησε τα μηχανήματα της belzer που ήταν γερμανική εταιρεία και συνέχισε την παραγωγή. :lol: Επειδή ήταν συνεργάτες αυτοί οι δύο (μεγάλη ιστορία, δες προηγούμενες σελίδες) χρησιμοποιεί ακόμα την επωνυμία.

Υπάρχουν germany belzer, sandvik belzer (μετά την ένωση) και σήμερα bahco belzer (made in spain αν θυμάμαι καλά). Η premium σειρά της bahco δεν έχει καμία διαφορά απ' την σειρά belzer, ούτε στην εμφάνιση ούτε στην τιμή.

china - bahco - bahco belzer.
362157

362158

daz
07/07/2016, 18:49
old bahco - sandvik belzer

362159

gaganian
07/07/2016, 19:00
Αφού δεν θέλει γερμανικά του προτείνουμε γαλλικά και ιαπωνικά. Εγώ πάντως με τα εργαλεία τους δεν έχω κανένα πρόβλημα

Βρε ούτε εγώ έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα απλά θα ήθελα να έχω και εργαλεία μη γερμανικα.
Ο Βρατης και ο Μητροπουλος εχουν κάποια σελίδα που να έχει τουλάχιστον τις εταιρείες που αντιπροσωπεύουν? Όπως έχει ή LABO . γιατί δεν έχω βρει κάτι.

gaganian
07/07/2016, 19:05
Τώρα είδα και την απάντηση του daz...από τον γερμανό δεν ξεφεύγεις ακόμα και αν προσπαθησεις :D

Road Pirat
07/07/2016, 19:10
Ο Βράττης έχει facom και ο Μητρόπουλος koken. Όχι στις σελίδες τους δεν νομίζω ότι έχουν κάτι. Θα σου τις ανεβάσω το βράδυ γιατί είμαι από κινητό. Αλλά το καλύτερο είναι να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις και να τους πάρεις τηλέφωνο για προσφορά και πως θα γίνει να στα στείλουν

vaska
07/07/2016, 20:59
H bacho κράτησε τα μηχανήματα της belzer που ήταν γερμανική εταιρεία και συνέχισε την παραγωγή. :lol: Επειδή ήταν συνεργάτες αυτοί οι δύο (μεγάλη ιστορία, δες προηγούμενες σελίδες) χρησιμοποιεί ακόμα την επωνυμία.

Υπάρχουν germany belzer, sandvik belzer (μετά την ένωση) και σήμερα bahco belzer (made in spain αν θυμάμαι καλά). Η premium σειρά της bahco δεν έχει καμία διαφορά απ' την σειρά belzer, ούτε στην εμφάνιση ούτε στην τιμή.


Μα την αλήθεια ρε Στόλη καταντάει κουραστικό να ξέρεις τόση λεπτομέρεια και να έχεις πάντα δίκιο σε ότι έχει σχέση με εργαλείο. Μας κάνεις να νιώθουμε μ@λ@κες ρε φίλε. Και είσαι και φίλος μου. :bawl::bawl:

ΥΓ 1. Πως διαβάζεται - προφέρεται αυτό το διαολόνομα "Bacho", το koken το ξέρουμε.
ΥΓ 2. Στη μάνα σου το 'πες ότι είσαι αρρωστάκι ή την έχεις αφήσει στην άγνοια την γυναίκα??:moutza:

daz
07/07/2016, 21:30
Μα την αλήθεια ρε Στόλη καταντάει κουραστικό να ξέρεις τόση λεπτομέρεια και να έχεις πάντα δίκιο σε ότι έχει σχέση με εργαλείο. Μας κάνεις να νιώθουμε μ@λ@κες ρε φίλε. Και είσαι και φίλος μου. :bawl::bawl:

ΥΓ 1. Πως διαβάζεται - προφέρεται αυτό το διαολόνομα "Bacho", το koken το ξέρουμε.
ΥΓ 2. Στη μάνα σου το 'πες ότι είσαι αρρωστάκι ή την έχεις αφήσει στην άγνοια την γυναίκα??:moutza:


Δεν έχω πάντα δίκιο ρε! :)

Κάνεις ότι θα προφέρεις το Χ και σου βγαίνει Κ. Στην προσπάθεια να προφέρεις το Χ τραβάς λίγο το Α αλλά σου βγαίνει πάλι Κ..

μπάαχΚο




0,27 (από εκεί που το έχω).

https://youtu.be/vzgLDXhFTlE?t=27s

daz
07/07/2016, 21:33
Ψάχνοντας να βρω την προφορά έπεσα πάνω σε αυτό. Σε μερικούς μπορεί να αρέσει.

https://youtu.be/CONMSV4bjLM

vaska
07/07/2016, 21:44
Δεν έχω πάντα δίκιο ρε! :)

Κάνεις ότι θα προφέρεις το Χ και σου βγαίνει Κ. Στην προσπάθεια να προφέρεις το Χ τραβάς λίγο το Α αλλά σου βγαίνει πάλι Κ..

μπάαχΚο




0,27 (από εκεί που το έχω).

https://youtu.be/vzgLDXhFTlE?t=27s

Καλά ρε βλάμη, μου έβαλες Αγγλάκι να προφέρει το Γερμανικό όνομα?? Σίγουρα λάθος θα το λέει. Αλλά ξέρω τι βρόμικος νους είσαι, να μας δείξεις την συλλογή ήθελες να γουστάρουμε, ναι??

edit
και το επόμενο βιντεάκι κάπου το έχουμε ξαναβάλει, είναι όμως άκρως εντυπωσιακό.

daz
07/07/2016, 22:32
Καλά ρε βλάμη, μου έβαλες Αγγλάκι να προφέρει το Γερμανικό όνομα?? Σίγουρα λάθος θα το λέει. Αλλά ξέρω τι βρόμικος νους είσαι, να μας δείξεις την συλλογή ήθελες να γουστάρουμε, ναι??


Σωστά το λέει μωρέ! Το πολύ πολύ να το κάνουμε και 'μεις όπως ο ΔΔ με τις όΧλινς. :lol:

Τη συλλογή ούτε που την είδα αλλά πρέπει να είνα απ' την οικονομική της σειρά αν κρίνω απ' την ποσότητα.

daz
07/07/2016, 22:55
Και πάνω που λέγαμε για Belzer πάει ο μικρός θεούλης και ποστάρει αυτό. :eek:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=16&p=2771989&viewfull=1#post2771989

Δε μας έφταναν οι άλλοι με τα Ιαπωνικά στολίδια το ρίξαμε και στα κοσμήματα τώρα. :lol:

:beer:

Road Pirat
07/07/2016, 23:10
http://www.mitropoulos1889.gr/products6.php?lang=1&wh=2&trig=1 και http://www.11888.gr/company-details?_ypId=56074258

Alexandross
08/07/2016, 19:22
Κανένας ιδιαίτερος λόγος απλά είπα να πάρω κάτι που δεν είναι καθαρά Γερμανικό. Αλλά από ότι φαίνεται πάλι σε γερμανό θα καταληξω :)
Γράψε αν θέλεις ακριβώς πόσα τεμάχια και σε τι νουμερα θελεις .
Επίσης μιλάς για κρουστικα καρυδακια για χρησησ με αεροκλειδα κλπ ή κλασσικά για καστανια ?
Σε ρωτάω για να βρούμε κάτι φτηνό και καλό στα λεφτά που θες να δώσεις και φυσικά με εγγύηση για να μην τα διπλοπληρωνεις!

MISKIN
08/07/2016, 20:19
Ωραίος ο Άλεξ! Αν είναι από την άλλη βδομάδα που γυρίζω Αθήνα να βοηθήσω και γω να του τα στείλουμε.

gaganian
09/07/2016, 13:43
Γράψε αν θέλεις ακριβώς πόσα τεμάχια και σε τι νουμερα θελεις .
Επίσης μιλάς για κρουστικα καρυδακια για χρησησ με αεροκλειδα κλπ ή κλασσικά για καστανια ?
Σε ρωτάω για να βρούμε κάτι φτηνό και καλό στα λεφτά που θες να δώσεις και φυσικά με εγγύηση για να μην τα διπλοπληρωνεις!

Ειλικρινά ευχαριστώ... μόλις ηρεμήσει η τρικυμία στον εγκέφαλο μου θα ειδοποιησω .

S705
10/07/2016, 09:48
Πραγματικά δεν ήξερα που να την βάλω. Για πολύ πωρωμένους 362263

daz
10/07/2016, 14:24
Μλκια! Είναι όλα το ίδιο μέγεθος!:lol:

:beer:

Grafton 505
10/07/2016, 21:02
Είναι σετ ρε κουμπάρε ! :lol:

Leon67
14/07/2016, 18:41
Τα Proto υπάρχουν (τα έχει δει κανεις σε site) στην Ευρώπη ή θα πρέπει να βρούμε USA connection. Συγκεκριμένα έχω ερωτευτεί την σειρά Spline full polish Combination wrench...

362584

Αυτή η σειρά είναι made in USA.

daz
14/07/2016, 21:15
Τα Proto υπάρχουν (τα έχει δει κανεις σε site) στην Ευρώπη ή θα πρέπει να βρούμε USA connection. Συγκεκριμένα έχω ερωτευτεί την σειρά Spline full polish Combination wrench...

362584

Αυτή η σειρά είναι made in USA.

Για ρώτα τους αντιπροσώπους facom και stanley. Στον ίδιο όμιλο ανήκουν (stanley).

daz
18/07/2016, 18:52
Όσα θέματα ήταν σχετικά με σταθερή αποθήκευση - ανάρτηση εργαλείων και εργαλειοφορείς μεταφέρθηκαν εδώ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147286&page=3

Για κινητά "συνεργεία" εδώ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149966

Παλιότερες αναρτήσεις του miskin και άλλων θα μεταφερθούν όταν βρω χρόνο.


Edit. Νομίζω ότι το καθάρισα. :look:

Προδιαγραφής
20/07/2016, 15:58
Επειδη μολις καταχωρησα στους καταλογους-προσφορες τον νεο των προσφορων της Facom οσοι πιστοι προσελθετε http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147330&p=2777178&viewfull=1#post2777178
οπως επισης ανοιξα ενα θεμα με τις σχετικες παρουσιασεις που θα γινονται εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150010&p=2777688&viewfull=1#post2777688

Leon67
09/08/2016, 07:52
Είσαι ένας μικρός θεούλης.

Για το water pump plier ξέρουμε τίποτα? Κατά παράδοση η hazet δεν σιάχνει τέτοια πράγματα αλλά ίσως ο σχεδιασμός είναι δικός της ή τον έχει αγοράσει για αποκλειστική διάθεση.

Θα αποφανθεί ο Αχιλλέας αλλά εμένα μου φέρνει σε Knipex Cobra ιδίως στα δόντια και τη σχεδίαση της κεφαλής.

MISKIN
09/08/2016, 11:12
Σιγά τον ειδήμων που θα βάλω και απόφαση τρομάρα μου. Θα φέρω μαζί ένα φίλο υδραυλικό που τρώει τις γκαζοτανάλιες για πρωινό...

daz
09/08/2016, 11:33
Θα αποφανθεί ο Αχιλλέας αλλά εμένα μου φέρνει σε Knipex Cobra ιδίως στα δόντια και τη σχεδίαση της κεφαλής.

Η knipex δεν είχε ποτέ ίσιες λαβές. Ούτε οι cobra έχουν.

Η σχεδίαση στα δόντια ας μη πω καλύτερα τι μου θυμίζει! Επίσης το γεγονός ότι η hazet δε φτιάχνει γκαζοτανάλιες σε συνδυασμό με το ότι δεν υπάρχει άλλη γερμανική μάρκα με το ίδιο σύστημα ενώ όλη η σειρά από τις απλές γκαζοτανάλιες 760Ν της hazet είναι made in china δείχνει ότι μπορεί η κατασκευή να μη γίνεται εξ' ολοκλήρου στη γερμανία. Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά.

virus
09/08/2016, 15:21
Σιγά τον ειδήμων που θα βάλω και απόφαση τρομάρα μου. Θα φέρω μαζί ένα φίλο υδραυλικό που τρώει τις γκαζοτανάλιες για πρωινό...

οχι ρε μην το κανεις θα τον φοβηθει :lol:

τις βουταει κιολα στο κοκκινο τεφλον :a018:

daz
09/08/2016, 18:06
Ρε καρντάσια θέλω αυτό το καυλιτζέκι και δε το βρίσκω. Αν το πετύχετε, είτε on-line είτε live, βάλτε μια φωνή!

http://www.kokenusa.com/products/model/61

363933

lykourgi
09/08/2016, 18:34
Μόνο σε Koken το θέλεις;

daz
09/08/2016, 18:48
Μόνο σε Koken το θέλεις;

Ότι άλλο έχω βρει έχει πολύ μεγάλη λαβή. Σε άλλα είναι πολύ χοντρή ενώ σε άλλα είναι πολύ μακριά και μόνο ένα μικρό μέρος της προέκτασης είναι απ' έξω. Αυτό της κοκεν ουσιαστικά είναι μια προέκταση με βοηθητική λαβή στο επάνω μέρος.

Όχι δε με ενδιαφέρει να είναι κοκεν.

lykourgi
09/08/2016, 19:01
Ότι άλλο έχω βρει έχει πολύ μεγάλη λαβή. Σε άλλα είναι πολύ χοντρή ενώ σε άλλα είναι πολύ μακριά και μόνο ένα μικρό μέρος της προέκτασης είναι απ' έξω. Αυτό της κοκεν ουσιαστικά είναι μια προέκταση με βοηθητική λαβή στο επάνω μέρος.

Όχι δε με ενδιαφέρει να είναι κοκεν.
Έχω της KS Tools με τις εξής διαστάσεις :
Μήκος λαβής : 90mm
Μήκος στελέχους : 60mm
Διάμετρος λαβής (παχύτερο σημείο) : 28mm

Αν σου κάνει είμαι σίγουρος ότι ξέρεις που θα το βρεις.

daz
09/08/2016, 19:11
Έχω 2 με καρέ πίσω και ένα χωρίς. Δε θέλω απλά άλλο ένα με διαστάσεις κατσαβιδιού. Θέλω προέκταση με spin handle.
Υπάρχουν κι άλλα εκτός από κοκεν αλλά είναι πιο δύσκολο να τα βρεις στην Ευρώπη. Τα Αμερικανάκια έχουν πολλά τέτοια.

lykourgi
09/08/2016, 19:18
Τι σημαίνει το "spin handle";

Leon67
09/08/2016, 19:26
Η Γκαζοτανάλια γράφει Made in Germany και δεν είναι Knipex cobra. Ούτε VBW. Ίσως είναι παραγγελλία στην Orbis-Will που κάνει σαν μέλος του ομίλου Knipex εργαλεία κατα παραγγελία. Περιμένω και άλλες υποδείξεις καθώς με τον Αχιλλέα δεν βγάλαμε άκρη.

daz
09/08/2016, 19:39
Τι σημαίνει το "spin handle";

Λαβή περιστροφής. Εννοούσα ότι δεν θέλω μεγάλη λαβή όπως τα κατσαβίδια και θέλω να τη χρησιμοποιώ κυρίως σαν προέκταση με quick spinner. Quick spiner είναι κάτι καβλιτζέκια που παρεμβάλονται ανάμεσα σε καστάνια και προέκταση για γύρισμα με το χέρι χωρίς να βγάλεις την καστάνια (ή και χωρίς αυτή σαν κατσαβίδι).

MISKIN
09/08/2016, 19:39
Η Γκαζοτανάλια γράφει Made in Germany και δεν είναι Knipex cobra. Ούτε VBW. Ίσως είναι παραγγελλία στην Orbis-Will που κάνει σαν μέλος του ομίλου Knipex εργαλεία κατα παραγγελία. Περιμένω και άλλες υποδείξεις καθώς με τον Αχιλλέα δεν βγάλαμε άκρη.

Τελικά η πιο απλή απάντηση είναι και η πιο σωστή. Τη γκαζοτανάλια τη φτιάχνει η Hazet στο εργοστάσιό της στο Remscheid...
http://www.hazet.de/en/home/news/hazet-press-releases/details/?tx_news_pi1%5Bnews%5D=494&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=11616b5c8bad4a273a6d37ba9ecf7bac

Υ.Γ. Είναι γαμάτη, σας στο 'πα, δε σας το 'πα! Θέλω.

daz
09/08/2016, 19:41
363935

lykourgi
09/08/2016, 19:46
Δεν το γνώριζα το συγκεκριμένο εξάρτημα.
Ευχαριστώ.

Leon67
09/08/2016, 19:49
Τελικά η πιο απλή απάντηση είναι και η πιο σωστή. Τη γκαζοτανάλια τη φτιάχνει η Hazet στο εργοστάσιό της στο Remscheid...
http://www.hazet.de/en/home/news/hazet-press-releases/details/?tx_news_pi1%5Bnews%5D=494&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=11616b5c8bad4a273a6d37ba9ecf7bac

Υ.Γ. Είναι γαμάτη, σας στο 'πα, δε σας το 'πα! Θέλω.


Ωραία, αυτός ο ζηλιάρης από την Κρήτη λύσσαξε να μας την βγάλει με κοτσίδα και σχιστά μάτια:p

daz
09/08/2016, 20:02
Ωραία, αυτός ο ζηλιάρης από την Κρήτη λύσσαξε να μας την βγάλει με κοτσίδα και σχιστά μάτια:p

Τι σχέση έχει με την ποιότητα ρε σεις αν έρχεται μισοτελειωμένη από αλλού? Το μεγαλύτερο ποσοστό όσων γράφουν made in κάπου έρχονται μισοτελειωμένα από κάπου αλλού με φθηνότερα εργατικά.

Σε όλη την ευρώπη ισχύει αυτό και τώρα ισχύει και στην Αμερική.

Αν δεν είχα τη smart grip θα ήθελα κι εγώ. :lol:


Edit. χωρίς να υποστηρίζω ότι αποκλείεται να κατασκευάζεται εξ' ολοκλήρου στη γερμανία. Εξ' άλλου χαζετ είναι αυτή ότι θέλει κάνει.

MISKIN
09/08/2016, 20:07
Τι σχέση έχει με την ποιότητα ρε σεις αν έρχεται μισοτελειωμένη από αλλού? Το μεγαλύτερο ποσοστό όσων γράφουν made in κάπου έρχονται μισοτελειωμένα από κάπου αλλού με φθηνότερα εργατικά.

Σε όλη την ευρώπη ισχύει αυτό και τώρα ισχύει και στην Αμερική.

Αν δεν είχα τη smart grip θα ήθελα κι εγώ. :lol:

Δεν ισχύει αυτό που λες για τη συγκεκριμένη εταιρεία, το ξέρεις ότι αν ήταν Taiwan δε θα γράφανε πάνω made in Germany. Είναι κάτι σαν συμφωνία μεταξύ των γερμανών κατασκευαστών (παρόλο που έχουν το νομικό πάτημα να πλασάρουν ότι θέλουν για Germany).
Εξάλλου κάπου πήρε το μάτι μου τη πρέσα με κάτι ανοιχτόχρωμους δίπλα.

daz
09/08/2016, 20:46
Δεν ισχύει αυτό που λες για τη συγκεκριμένη εταιρεία, το ξέρεις ότι αν ήταν Taiwan δε θα γράφανε πάνω made in Germany.

Για όλες τις εταιρίες ισχύει αυτό και καλά κάνουν και γράφουν επάνω made in germany ακόμα και αν δεν είναι εξ' ολοκλήρου κατασκευασμένη εκεί. Αν ο μηχανισμός, το φινίρισμα, ο ποιοτικός έλεγχος, η σκλήρυνση στα δόντια, οι λαβές έχουν γίνει στη γερμανία, με νοιάζει αν η σφυρηλάτηση έγινε αλλού? Η θερμική κατεργασία στο σώμα μιας γκαζοτανάλιας δεν παίζει τόσο ρόλο όσο στα δόντια και συνήθως το σώμα είναι πολύ μαλακό. Αλλά ακόμα και οι 760Ν που ήταν κινέζικες μια χαρά ήταν (απ' ότι λένε, δεν έχω).

Παρόλα αυτά ξέρω ότι η χαζέτ ότι έχει ως τώρα είναι φτιαγμένο απ' το μηδέν στο εργοστάσιό της. Ότι δεν φτιάχνει αυτή είναι φτιαγμένο από άλλους γερμανούς κατασκευαστές και ότι παίρνει από κίνα δε γράφει επάνω made in germany.
Γαζοτανάλιες ως τώρα αγόραζε από κινέζους και όχι από γερμανούς. Οι γερμανοί δεν φημίζονται για τις καινούριες τεχνολογίες! Μια καστάνια πήγε να φτιάξει μόνη της και τα έκανε σκατά στα μούτρα της. Γκαζοτανάλιες δεν έφτιαχνε ποτέ! Ε δε το βρίσκω απίθανο να έρχεται μισοτελειωμένη από ταιβάν. Και ούτε με ενδιαφέρει κιόλας!

Γιατί σας ενοχλεί αυτό τόσο πολυ? Όλες το κάνουν. Εντο με ταξί ξαναλέω ότι εγώ μια υπόθεση έκανα που μπορεί να είναι και λάθος. Εμένα πάντως αν γράφει made in germany πχ δε με νοιάζει τι στάδια έχει περάσει.

Αυτά με τις πρέσες τα έχει και η ks-tools στους καταλόγους της. Πολύ γέλιο!

MISKIN
09/08/2016, 22:09
Θα μ' ενοχλούσε να πλήρωνα μια γκαζοτανάλια taiwan 35€. Τη στιγμή που η Knipex έχει 22€.

Όλες κάνουν τι; Πουλάνε εργαλεία taiwan με λογότυπο "made in Germany". Προσοχή όχι "Germany" αλλά "made in Germany". Εγώ δε ξέρω κάποιον κατασκευαστή που να το κάνει αυτό. Εκτός αν εννοείς ότι το κουμπί είναι taiwan ή στέλνουν τις γκαζοτανάλιες στην

Ασία για τοποθέτηση λαβών. Γιατί το καθεαυτό εργαλείο, τα "pliers" που λένε και στο χωριό μου, είναι από τη πρέσα τη δικιά τους.

Είπαμε και παλιότερα ότι εξακολουθεί να υπάρχει ένας ηθικός κώδικας μεταξύ των κατασκευαστών εργαλείων. Δε μπορεί να χτυπάει "made in Germany" η πρέσα στη Taiwan. Θα το έκαναν κι άλλοι με πρώτη τη Knipex, ή θα έβγαζαν τη Hazet στο τάκο.

daz
09/08/2016, 23:14
Όλες κάνουν τι; Πουλάνε εργαλεία taiwan με λογότυπο "made in Germany". Προσοχή όχι "Germany" αλλά "made in Germany". Εγώ δε ξέρω κάποιον κατασκευαστή που να το κάνει αυτό. Εκτός αν εννοείς ότι το κουμπί είναι taiwan ή στέλνουν τις γκαζοτανάλιες στην


Έχεις δίκιο είναι στη σφυρηλάτηση δεν είναι χαραγμένο. Του πστ! Δε νομίζω ούτε εγώ να έρχονται σφυρηλατημένα απ' έξω! :lol:

Το germany με το made in germany δεν έχουν καμία διαφορά.

Tα εργαλεία παίρνουν Coo την τελευταία χώρα που έγινε κάποια κατεργασία η οποία επηρεάζει την λειτουργικότητα του εργαλείου σε ποσοστό που δε θυμάμαι και αποτελεί τουλάχιστον το 60 (μπορεί και 40%) της συνολικής κατεργασίας που υπέστη το εργαλείο.
Δεν υπάρχει ηθικός κανόνας. Κανονισμός είναι και είναι όλοι υποχρεωμένοι να υπακούσουν διαφορετικά πληρώνουν πρόστιμο.

Οι γερμανοί τα περισσότερα τα φτιάχνουν στη χώρα τους απ' το μηδέν. Ειδικά οι κατασκευαστές όπως η hazet ή η stahlwille όταν μιλάμε για καρυδάκια, γερμ/να κτλ. αλλά αυτό δεν είναι κανόνας.

Το φαινόμενο να έρχονται τα εργαλεία από κίνα μισοφτιαγμένα και να παίρνουν COO την τελευταία χώρα που έγινε κάτι απ' τα παραπάνω δεν είναι μόνο τυχαίο αλλά πολύ συνηθισμένο. Στα γερμανικά προιόντα δεν το βρίσκουμε πολύ συχνά γιατί υπάρχουν τόσες εταιρίες, που ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει προμηθευτές απ' τη χώρα του.

Η τιμή δεν είναι απόδειξη αντιθέτως μάλιστα. Τα γερμ/να καστάνιας της χαζετ που είναι ταιβαν είναι πιο ακριβά απ' αυτά της gedore που είναι made in germany. Της stahl το ίδιο. Της χαζετ τα φτιάχνει η gearwrench? Παίζει αυτα της hazet να είναι καλύτερα απ' της gearwrench!

Ξέρεις αν ο μηχανισμός στις καινούριες καστάνιες της stahl με τα 80 δόντια φτιάχνεται στη γερμανία ή τον φέρνουν κατ' ευθείαν απ' την taiwan? Ούτε θα το μάθεις ποτέ. Λες να μη παίρνει COO germany η καστάνια? (παράδειγμα έφερα μη πιάσουμε τις καστάνιες της stahl τώρα).

Μέτρα πόσα ποστάκια γράψαμε χωρίς φωτογραφίες και ξεκίνα να βάζεις (το ίδιο και εγώ) να κάνουμε απόσβεση του χώρου που πιάσαμε.. :lol:

ps.. Μια χαρά αγοράζουμε όλοι μας εργαλεία που ξεκίνησαν απ' την κίνα και μετά από δυο στάσεις πήραν coo germany, france, italy, usa.

daz
11/08/2016, 19:42
Τα σετ επιδιόρθωσης σπειρωμάτων απέκτησαν δικό τους χώρο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150185

dimitrisinside
12/08/2016, 22:46
Ξερει κανεις να μου πει 2 λογια για τις
Metrinch
Blue point
RECA

Ειδα καποιες συλλογες που μου αρεσαν και μιας και εχω σκοπο να αλλαξω ολη την σειρα εργαλειων που εχω ,ειδα αυτες.

η δευτερη σχετιζεται με την Snap-on ?
η τριτη ειναι φασον οπως η Würth ?
απο οτι ειδα και οι 3 εχουν ανεβασμενες τιμες.

MISKIN
12/08/2016, 22:57
Ξερει κανεις να μου πει 2 λογια για τις
Metrinch
Blue point
RECA

Ειδα καποιες συλλογες που μου αρεσαν και μιας και εχω σκοπο να αλλαξω ολη την σειρα εργαλειων που εχω ,ειδα αυτες.

η δευτερη σχετιζεται με την Snap-on ?
η τριτη ειναι φασον οπως η Würth ?
απο οτι ειδα και οι 3 εχουν ανεβασμενες τιμες.
Όντως η Reca είναι μεταπωλητής σαν τη würth. H Blue Point είναι νομίζω ότι η Elofort για την Elora. Η προσιτή σειρά δηλαδή.
Αν δε σου αρέσει πολύ το πράσινο της Reca κοίτα και τις Berner.

dimitrisinside
12/08/2016, 23:10
Όντως η Reca είναι μεταπωλητής σαν τη würth. H Blue Point είναι νομίζω ότι η Elofort για την Elora. Η προσιτή σειρά δηλαδή.
Αν δε σου αρέσει πολύ το πράσινο της Reca κοίτα και τις Berner.

Ευχαριστω.
Ξερεις αν η Reca ειναι ισαξια της gedore π.χ ;

MISKIN
12/08/2016, 23:31
Νομίζω ότι ούτε η Würth είναι ισάξια της Gedore, πόσο μάλλον η Reca.

daz
13/08/2016, 00:23
Ξερει κανεις να μου πει 2 λογια για τις
Metrinch


Που τα πέτυχες αυτά?

Καρυδάκια, γερμ/να τι βρήκες?

Αμερικάνικα! Δεν ξέρω που κατασκευάζονται, νομίζω λένε ότι κατασκευάζονται usa αλλά τα εργαλεία δε νομίζω να έχουν COO επάνω οπότε κανείς δεν ξέρει.

Έχει ένα ιδιαίτερο σχεδιασμό στα καρυδάκια της.

364100

που νομίζω ότι ξεκίνησε απ' αυτήν. Βέβαια τώρα βρίσκεις απ' όλη την ταιβάν (και όχι μόνο) τέτοια σχεδίαση αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά όσο της metrinch.

Έχουν το καλό ότι αρπάζουν τη βίδα πολύ μακριά απ' τις άκρες (όχι φυσικά απ' τη μέση όπως φαίνεται). Όλες οι άλλες τεχνολογίες με τις στρογγυλεμένες γωνίες πιάνουν πιο κοντά στη γωνία της βίδας.
Επίσης δεν χαράζουν τη βίδα. Είναι ιδανικά για βίδες τις οποίες δεν θέλουμε να γρατζουνίσουμε (και όχι μόνο) όπως πχ η βίδα του λαιμού στις μοτό. Ή για βίδες πολύ σκουριασμένες ή για ψιλοχαλασμένες.
Το κακό είναι ότι λόγο του τρόπου που πιάνουν επάνω στη βίδα είναι πολύ μπόσικα. Νομίζεις δλδ ότι έχεις βάλει ένα νούμερο μεγαλύτερο καρυδάκι.

Επειδή είναι τόσο μπόσικα πιάνουν και βίδες που είναι σε ίντσες χωρίς να τα επηρεάζουν τα λίγα χιλιοστά διαφορά που έχουν. Νομίζω παλιότερα (ίσως ακόμα) τα καρυδάκια της επάνω έγραφαν 2 νούμερα και το μετρικό σύστημα και για το κλασματικό. Δλδ και mm και ίντσες.

Από ποιότητα δεν ξέρω αλλά καλά πρέπει να είναι. Τώρα πως συγκρίνονται (από ποιότητα) με άλλες μάρκες δε γνωρίζω.

Το ανάλογο σύστημα που έχει η koken το έχει ονομάσει surface drive.

daz
13/08/2016, 00:31
Η blue point είναι ότι είπε ο μισκιν.

Από reca τι βρήκες? Δε μπορείς να ξέρεις μωρέ! Μπορεί να βρεις σε reca, γερμανοπολύγνωνα της heyco και να πάθεις πλάκα αλλά αν δεν τα κατασκευάζει αυτή τι να πούμε? Όπως και η wurth την μία μπορεί να έχει αυτό και την άλλη το άλλο. Σήμερα κνιπεχ και αύριο κανείς δεν ξέρει. Σε γενικές γραμμές νομίζω έχει καλά εργαλειάκια.

Αυτό μπορεί να συγκριθεί με τα gedore αλλά είναι της heyco οπότε πως να πεις αν η reca έχει το ίδιο καλά εργλαλεία με την gedore. Στον κατάλογό της δεν αποκλείεται να βρεις και gedore.

364101

Ναι το παραπάνω το είχα βρει σε αγγελία στο car. (ολόκληρη τη σειρά)

daz
13/08/2016, 00:43
Metrinch

Βρήκα αυτή τη φωτό από ένα παλιότερο τέστ που είχαν κάνει κάτι τρελοαμερικανάκια.

Όταν όλα τα υπόλοιπα είχαν αφαιρέσει το χρώμα το metrinch είχε κάνει μόνο αυτό. Φαίνεται και το σημείο που πιάνει την βίδα.

364102






Edit. Απ' τη φωτό καταλαβαίνεις και πόσο "παίζει" το καρυδάκι επάνω στη βίδα..

Απ' το σημάδι που βλέπεις στη φωτό υπέθεσε ότι στρίβεις το καρυδάκι αριστερόστροφα μέχρι να ακουπίσει πάλι στο αντίστοιχο σημείο, στην άλλη γωνία της βίδας.

Leon67
13/08/2016, 14:48
Βρήκα ανάμεσα σε κουτιά από ληγμένες μπογιές στα ράφια του πατέρα μου μανέλα Dehco. Είναι τουλάχιστον 15 χρόνια εκεί αλλά δουλεύει ΟΚ. Εάν μέτρησα καλά έχει 48 ή 24 δόντια. Μέτρησα τα κλικ ... Από ιντερνετ ξέρω ότι είναι εταιρεία Κινέζικη αλλά αυτή γράφει DEHCO Germany. Στον κάδο με αυτά προς ανακύκλωση (μαζί με τα Gedore India) ή την βάζω στην συλλογή με τα πρόχειρα;

364128

364129

Ασχετο αλλά ίσως κάπου θα μπορούσαμε (στην Αθήνα) να μαζεύουμε εργαλεία για ανακύκλωση.

daz
13/08/2016, 19:22
Η ολοκληρωμένη πρόταση πρέπει να είναι made in china for DEΗCO GERMANY αλλά δεν χώραγε μάλλον.

Η dehco το κάνει ακόμα. Έχει κάτι κασετίνες με 2 ευρώ στο 1/4 και 6ευρώ στο 1/2 που επάνω γράφουν w.germany η germany. (μόνο στην εργαλειοθήκη)

Πραγματικά δε σε ενδιαφέρει που και από ποιον κατασκευάστικε. Η ποιότητα είναι αυτή που βλέπεις.

Όσο λειτουργεί χρησιμοποίησέ τη.

MISKIN
13/08/2016, 19:25
15 χρόνια παρατημένη χωρίς ίχνος σκουριάς, έστω επιφανειακής;
Στη γυάλα την είχες;

Leon67
14/08/2016, 10:50
Κλειστό πλαστικό μπαυλάκι του πατέρα μου που είχε μερικά χρώματα ληγμένα σε μικρά κουτάκια. Υπάρχει άσχετος λόγος που είμαι σίγουρος ότι ήταν εκεί από καλοκαίρι 2001. Το μαύρο πλαστικό αφήνει σημάδια στο χέρι μάλλον από διαλυτικά χρωμάτων που εξατμιστηκαν.

dimitrisinside
15/08/2016, 19:46
Που τα πέτυχες αυτά?

Καρυδάκια, γερμ/να τι βρήκες?

Αμερικάνικα! Δεν ξέρω που κατασκευάζονται, νομίζω λένε ότι κατασκευάζονται usa αλλά τα εργαλεία δε νομίζω να έχουν COO επάνω οπότε κανείς δεν ξέρει.

Έχει ένα ιδιαίτερο σχεδιασμό στα καρυδάκια της.

364100

που νομίζω ότι ξεκίνησε απ' αυτήν. Βέβαια τώρα βρίσκεις απ' όλη την ταιβάν (και όχι μόνο) τέτοια σχεδίαση αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά όσο της metrinch.

Έχουν το καλό ότι αρπάζουν τη βίδα πολύ μακριά απ' τις άκρες (όχι φυσικά απ' τη μέση όπως φαίνεται). Όλες οι άλλες τεχνολογίες με τις στρογγυλεμένες γωνίες πιάνουν πιο κοντά στη γωνία της βίδας.
Επίσης δεν χαράζουν τη βίδα. Είναι ιδανικά για βίδες τις οποίες δεν θέλουμε να γρατζουνίσουμε (και όχι μόνο) όπως πχ η βίδα του λαιμού στις μοτό. Ή για βίδες πολύ σκουριασμένες ή για ψιλοχαλασμένες.
Το κακό είναι ότι λόγο του τρόπου που πιάνουν επάνω στη βίδα είναι πολύ μπόσικα. Νομίζεις δλδ ότι έχεις βάλει ένα νούμερο μεγαλύτερο καρυδάκι.

Επειδή είναι τόσο μπόσικα πιάνουν και βίδες που είναι σε ίντσες χωρίς να τα επηρεάζουν τα λίγα χιλιοστά διαφορά που έχουν. Νομίζω παλιότερα (ίσως ακόμα) τα καρυδάκια της επάνω έγραφαν 2 νούμερα και το μετρικό σύστημα και για το κλασματικό. Δλδ και mm και ίντσες.

Από ποιότητα δεν ξέρω αλλά καλά πρέπει να είναι. Τώρα πως συγκρίνονται (από ποιότητα) με άλλες μάρκες δε γνωρίζω.

Το ανάλογο σύστημα που έχει η koken το έχει ονομάσει surface drive.


αυτα τα 3 κομματια επεσαν στα χερια μου, τα ειχε εξτρα με μια συλλογη καρυδακια που πηρα.

364221

364222

dimitrisinside
22/08/2016, 22:27
Ελεγα να παρω μια κασετινα 3/8 Stahlwille η Belzer.
Αλλα επειδη δεν βρισκω λεω να παρω αυτην της Bahco Ergo 3/8" 7440ME την οποια βρηκα και σε καλη τιμη σχετικα.

Καμια γνωμη για την συγκεκριμενη ;
http://www.bahco-werkzeuge.de/products/3533.html

MISKIN
22/08/2016, 23:23
Ελεγα να παρω μια κασετινα 3/8 Stahlwille η Belzer.
Αλλα επειδη δεν βρισκω λεω να παρω αυτην της Bahco Ergo 3/8" 7440ME την οποια βρηκα και σε καλη τιμη σχετικα.

Καμια γνωμη για την συγκεκριμενη ;
http://www.bahco.com/el-gr/p/syllogh-me-karydakia-38-me-ergonomikh-kastania/86-0d-9f-5a-31-f6-64-84-4d-af-fa-b0-c9-04-d9-d2/

Δεν θα τη πρότεινα. Έχει μόνο μια προέκταση, δεν έχει άρθρωση, λείπει το 8 καρυδάκι, ενώ έχει το 20 και το 21 που είναι απίθανο να σου χρειαστούν. Αν θες να πας σε Bahco η παρακάτω είναι πιο πλήρης τουλάχιστον για μοτό, λείπει μόνο το 22.
http://www.bahco.com/el-gr/p/38-socket-set/93-46-3d-c2-14-52-2e-16-20-35-c0-c2-9c-38-ca-6c/

Γιατί όμως Bahco;

daz
22/08/2016, 23:42
Η άλλη όμως έχει σπαστή μανέλα! :D

Παρόλα αυτά, αυτά που λείπουν χρειάζονται (εκτός και αν τα έχει κάποιος από - σε άλλη συλλογή).

dimitrisinside
22/08/2016, 23:45
Δεν θα τη πρότεινα. Έχει μόνο μια προέκταση, δεν έχει άρθρωση, λείπει το 8 καρυδάκι, ενώ έχει το 20 και το 21 που είναι απίθανο να σου χρειαστούν. Αν θες να πας σε Bahco η παρακάτω είναι πιο πλήρης τουλάχιστον για μοτό, λείπει μόνο το 22.
http://www.bahco.com/el-gr/p/38-socket-set/93-46-3d-c2-14-52-2e-16-20-35-c0-c2-9c-38-ca-6c/

Γιατί όμως Bahco;

Καπου μπερδευτηκαμε. η κασετινα που λεω, http://www.bahco-werkzeuge.de/products/3533.html
Την βρηκα σε καλουτσικη τιμη για αυτο τον λογο μονο.
Και απαο οσα ακουσα ειναι σοβαρη εταιρεια και εχει ποιοτικα εργαλεια.Εγω προσωπικα θελω Stahlwille η Belzer, αλλα ειναι απλησοαστα

daz
22/08/2016, 23:52
Δημήτρη τα belzer είναι bahco!
Τα belzer made in germany δεν είναι bahco αλλά τα βρίσκεις πολύ δύσκολα.
Tα sandvic belzer είναι bahco και τα βρίσκεις ακόμα πιο δύσκολα.
Τα σημερινά belzer είναι bahco και είναι ίδιας ποιότητας με αυτά που βρήκες. Φυσικά μια συλλογή belzer θα έχει διαφορετική καστάνια αλλα η ποιότητα και τα καρυδάκια θα είναι ίδια με την ακριβή σειρά της bahco.

Η bahco βγάζει τα belzer σήμερα.

dimitrisinside
22/08/2016, 23:59
Δημήτρη τα belzer είναι bahco!
Τα belzer made in germany δεν είναι bahco αλλά τα βρίσκεις πολύ δύσκολα.
Tα sandvic belzer είναι bahco και τα βρίσκεις ακόμα πιο δύσκολα.
Τα σημερινά belzer είναι bahco και είναι ίδιας ποιότητας με αυτά που βρήκες. Φυσικά μια συλλογή belzer θα έχει διαφορετική καστάνια αλλα η ποιότητα και τα καρυδάκια θα είναι ίδια με την ακριβή σειρά της bahco.
:DΗ bahco βγάζει τα belzer σήμερα.

Ναι θυμαμαι που το ειχες ξανανφερει καποτε. Απλα ηθελα να εγραφαν Belzer επανω :D :D
Θυμασαι μια κασετινα της Belzer που ειχα ανεβασει ; Κοκκινη με μπλε, ε τετοια ηθελα ρε φιλε

daz
23/08/2016, 00:06
Εκείνη πρεπει να ήταν sandik belzer. Τα χτυπάνε άσχημα αυτά σήμερα.

http://www.ebay.ie/sch/i.html?_odkw=sandvic+belzer&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xsandvik+belzer.TRS0&_nkw=sandvik+belzer&_sacat=0

Αλλά ψάχνε και περίμενε, μόνο έτσι μπορεί να βρεις κάτι..

http://www.ebay.ie/itm/NEW-SANDVIK-BELZER-No-7819-SE-SOCKET-1-2-DRIVE-RATCHET-SET-VANADIUM-EXTRA-BOXED-/171867844634

Leon67
23/08/2016, 00:12
Να ρωτήσω γιατί Beltzer ή Sadvic Bahco? Λόγο σπανιότητας, μοναδικότητας (γυαλιστερά Γερμανικά) ή κάτι άλλο; Στα 3/8" έχει άλλες που υποστηρίζουν καλύτερα το καρέ-διάσταση: Koken-KTC - και η πρώτη είναι ασύγκριτα φτηνότερη τουλάχιστον Ελλάδα. Την Koken 3210M http://masuyamatool.shop-pro.jp/?pid=31552872 την βρίσκουμε κανα 140 Ελλάδα.

daz
23/08/2016, 00:18
Δε ρωτάμε "γιατί" στο tooladdicts.. :lol:

dimitrisinside
23/08/2016, 00:20
Εκείνη πρεπει να sandik belzer. Τα χτυπάνε άσχημα αυτά σήμερα.

http://www.ebay.ie/sch/i.html?_odkw=sandvic+belzer&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xsandvik+belzer.TRS0&_nkw=sandvik+belzer&_sacat=0

Αλλά ψάχνε και περίμενε, μόνο έτσι μπορεί να βρεις κάτι..

http://www.ebay.ie/itm/NEW-SANDVIK-BELZER-No-7819-SE-SOCKET-1-2-DRIVE-RATCHET-SET-VANADIUM-EXTRA-BOXED-/171867844634

Ναι θα περιμενω μηπως και βρω κατι.
Αλλιως θα προχωρησω σε stahlwille

dimitrisinside
23/08/2016, 00:22
Να ρωτήσω γιατί Beltzer ή Sadvic Bahco? Λόγο σπανιότητας, μοναδικότητας (γυαλιστερά Γερμανικά) ή κάτι άλλο; Στα 3/8" έχει άλλες που υποστηρίζουν καλύτερα το καρέ-διάσταση: Koken-KTC - και η πρώτη είναι ασύγκριτα φτηνότερη τουλάχιστον Ελλάδα. Την Koken 3210M http://masuyamatool.shop-pro.jp/?pid=31552872 την βρίσκουμε κανα 140 Ελλάδα.

Τωρα αν σου πω οτι δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος ;
Απλα ειναι ψυχολογικα,,,,
Παντως πολυ καλη και η Koken, εδω Γερμανια παντως ειναι εξαιρετικα σπανιο να την βρεις

daz
23/08/2016, 00:27
http://www.betec-tools.de/Werkzeug/Ko-ken:::151_235.html?MODsid=afc3794a7b4610c1b306b8354929ad9d




Edit. Αν και λίγο ακριβό, μάλλον!

Leon67
23/08/2016, 00:34
Δε ρωτάμε "γιατί" στο tooladdicts.. :lol:

καλά ντε. απλά ψάχνω για δικαιολογίες για τοις δικιές μου περίεργες αναζητήσεις:p
edit:
Έχω βρει την ιδανική μου κασετίνα σε 3/8¨αλλά δεν τολμώ να ψάξω τιμή......