PDA

View Full Version : HABEMUS PAPA(RIA)M 4



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

byron
12/10/2015, 10:45
ΥΠολογισμοί ακριβείας ?
Δεν υπάρχουν !

Προσπαθώ να μάθω απλά
Πόσα έχει δόσει ο κράτος στις τράπεζες και πόσα τελικά είναι το δημόσιο χρέος
Θα ήθελα ν μάθω ακόμα πόσα λεφτά χάθηκαν από τις τράπεζες που άδειασαν.
-Κρήτης
-ΤΤ
-Πρότον
-Αγροτική
και δεν ξέρω ποιά ήταν ακόμα.


ΑΠό περιέργια....

:a018:

Υπολογισμοί ακριβείας υπάρχουν, και όσοι ενδιαφέρονται τους βρίσκουν. Απλά, επειδή τα τελικά νούμερα δεν είναι "πιασάρικα", τα ψιλοκαταπίνουν και συνεχίζουν τις φωτοβολίδες.

Γιατί άλλη βαρύτητα αποκτά να πεις πως έδωσαν 130 δις στις τράπεζες, και άλλη βαρύτητα έχει να πεις πως έδωσαν 130 δις κρατικές εγγυήσεις στις τράπεζες (που ουδέποτε κατέπεσαν) προκειμένου να μπορεί να αγοράζει ομόλογα με collateral στην ECB και να χρηματοδοτεί το κράτος.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως ξεπουλάνε τον ΟΣΕ οι πουλημένοι, και άλλη βαρύτητα να πεις πως ο ΟΣΕ έχει μαζέψει 5 δις χρέος που έσκασε.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως σπάνε και ξεπουλάνε την ΔΕΗ οι γερμανοτσολιάδες, και άλλη να πεις πως η ΔΕΗ μαζεύει 1+ δις ζημιές τον χρόνο, πληρώνεις εσύ και εγώ και όλοι μας 600 εκατομ.€ τον χρόνο κρατική επιδότηση στο ασφαλιστικό ταμείο της ΓΕΝΟΠ. Της αγαπημένης ΔΕΗ, που ενώ παράγει το 1,5% της πανευρωπαϊκής ενέργειας, απασχολεί το 8% των υπαλλήλων ενέργειας της ΕΕ, με το μέσο μισθολογικό κόστος των 4.500€ ανα υπάλληλο.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως ξεπουλήθηκε η Αγροτική στην Alpha, και άλλη βαρύτητα να πεις πως η Αγροτική είχε 5 δις κόκκινα δάνεια αγροτών που ποτέ δεν πληρώθηκαν.

Προφανώς και υπάρχει διαπλοκή, και στο τραπεζικό τομέα. Και μεγάλη, μιας και χρηματοδοτούσαν είτε ημέτερους, είτε τους ίδιους. Το ΤΤ που ανέφερες πχ, ποιές διοικήσεις είχε και από ποιούς διορισμένους που το έστειλαν στο δίαολο? Αντίστοιχα και ο Λουα Λούα που ταϊζοντας όλα τα λιγούρια, έφαγε τον άμπακο οχι τόσο μέσω της Proton, αλλά μέσω της Alapis και των αυξήσεων που χρηματοδότησαν οι μέτοχοι (τρομάρα τους).

Η Εμπορική και η Γενική που "ξεπουλήσαμε" στους Γάλλους, έχεις υπ΄όψη σου πόσα τους στοίχησαν τελικά? Μόνο η Credit Agricole έβαλε μέσω αυξήσεων 7 δις € για να καλύψει τα δάνεια του κάθε πικραμένου που έιχαν δωθεί με "διαφανείς" διαδικασίες και έσκαγαν το ένα πίσω απ΄το άλλο. Όταν ανακοίνωσε πως (πληρώνει και) φεύγει, η CA έκανε +10% στο χρηματ. του Παρισιού.

Για να σου δώσω μια αρχή, ψάξε που κατευθύνθηκαν τα πρώτα 7 δις που έδωσε ο Αλογοσκούφης στις τράπεζες το 2008...
Αναφέρονται στα πρακτικά των γενικών συνελεύσεων, για να μην κουράζεσαι. Τα 2 δις που αντιστοιχούσαν στην Εθνική πχ, επιστράφησαν στο κράτος για αγορά ομολόγων. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στις υπόλοιπες, ενώ το ποσό είχε δωθεί προκειμένου να μην περιοριστεί η πιστωτική επέκταση (δάνεια δηλ.) των τραπεζών προς τους πολίτες. Κάπου εκεί χρονικά, είχε αρχίσει να κλείνει η στρόφιγγα της ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες από το εξωτερικό.

Όταν λοιπόν μάθεις λίγο τα νούμερα, τα ξαναλέμε. Γιατί ως συνήθως, η πραγματικότητα είναι λίγο πιο περίπλοκη.

Ave :wave2:

el_hymador
12/10/2015, 10:55
ακόμη περισσότερο ο κυνισμός.

όταν η φοροδιαφυγή ενεργείται με την αποφυγή έκδοσης απόδειξης προς εμένα τον συναλλασόμενο μαζί σου,
τότε σόρυ ρε φίλε αλλά είσαι ένας επαναστάτης και αρνητής του καταραμένου συστήματος...

με τα δικά μου αρχ@@.

Θα κάτσω να κάνω εγώ τον φορόμπατσο, επειδή το κράτος για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ανίκανο να κάνει ελέγχους; Όχι, να με πληρώσουν, άμεσα και ζεστά για το κάνω! Αν μου δίνουν ένα 50ρικο για κάθε παραβάτη που καρφώνω ναι, αν όχι, στα @@δια μου. Την παραμύθα του έμμεσου ανταποοδτικού οφέλους να την βάλουν στον κ*λο τους, ΠΟΤΕ δεν θα πάνε τα χρήματα εκεί που πρέπει να πάνε. Αυτός είναι ο κυνισμός.

... την δική μου θητεία ως μ@λ@κ@ς ηθικός πολίτης την έκανα και με το παραπάνω... θα έπρεπε μαι γαμημένη φορά να είσπραξω αν μη τι άλλο... και εισέπραξα είναι η αλήθεια... μην πω τι... Ξαναλέω, μήνας έμπαινε, μήνας έβγαινε, εμένα οι φόροι και οι εισφορές πήγαιναν ντουγρού μέχρι τελευταίας δεκάρας εκεί που το σύστημα αξίωνε ότι έπρεπε να πάνε. Από τα 18 που κολλάω ένσημα μέχρι τα 37. Μια φορά χρειάστηκε να κάνω χρήση του ασφαλιστικού μου φορέα και πήρα τα @@δια μου... ο πατέρας μου, όντας συνταξιούχος ιδ. υπάλληλος, έχει πληρώσει ακόμα περισσότερο και τώρα που τον τρέχουμε στα νοσοκομεία είδα ποια είναι η ανταπόδοση για όλη αυτή τη ζωή που πλήρωνε τον κ*λο του ο άνθρωπος.

Δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει και δεν θα κάτσω να βρω την άκρη, έχω άλλα πράγματα να ασχοληθώ. Δεν πήρα απόδειξη δέκα; είκοσι; τριάντα φορές; Σταυρώστε με! Αυτά που έπρεπε να πληρώσω τα πλήρωσα όμως και στην τελική δεν θα κάτσω εγώ να κάνω τον φορομπάτσο, επειδή το κράτος είναι άχρηστο. Το μόνο που μου δίδεται ως επιλογή πλέον, είναι να εξασφαλίσω τον κ*λαρίκο μου και να προσπαθήσω να εξασφαλίσω και τον κ*λαρίκο 2-3 ανθρώπων γύρω μου. Απλή λογική. Ζούγκλα; Κατάρρευση; Πανικός; Κατάλυση; ΧΕΣΤΗΚΑ!!!

GFawkes
12/10/2015, 10:58
Υπολογισμοί ακριβείας υπάρχουν, και όσοι ενδιαφέρονται τους βρίσκουν. Απλά, επειδή τα τελικά νούμερα δεν είναι "πιασάρικα", τα ψιλοκαταπίνουν και συνεχίζουν τις φωτοβολίδες.

......
Όταν λοιπόν μάθεις λίγο τα νούμερα, τα ξαναλέμε. Γιατί ως συνήθως, η πραγματικότητα είναι λίγο πιο περίπλοκη.

Ave :wave2:

To αυτο...


Υ.Γ.

Η Αγροτικαρα, τραπεζα @αρχιδ@τη...πηγε στην Πειραιως...
Τα καταπληκτικα δανεια διχως collaterals που εδινε...στην Bad Αγροτικη....

GFawkes
12/10/2015, 11:02
Θα κάτσω να κάνω εγώ τον φορόμπατσο, επειδή το κράτος για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ανίκανο να κάνει ελέγχους; Όχι, να με πληρώσουν, άμεσα και ζεστά για το κάνω! ....
δεν θα κάτσω εγώ να κάνω τον φορομπάτσο, επειδή το κράτος είναι άχρηστο. !!!

Το κρατος εδω και καποιο καιρο, κανει μεταθεση της ευθυνης ΤΟΥ στους πολιτες.
Να ψαξεις να δεις ΜΟΝΟΣ σου τις κλησεις της εφοριας, να κανεις δηλωση ακινητων για 1000 φορά(δεν υπαρχει ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ κτηματολογιο δις)
με δικη σου ΕΥΘΥΝΗ....να κανεις τον φορο-ελεγκτη...

1 εκ δημοσιοι υπαλληλοι και δεν υπαρχουν ΟΥΤΕ νοσοκομες, ΟΥΤΕ ελεγκτες

Και τοτε τι κανουν τοσοι κηφηνες ολη μερα ρε

ΑΗ στον ΓεροΒαλζεβουλ ολοι φελλοι να ησυχασουμε!

el_hymador
12/10/2015, 11:20
Το κρατος εδω και καποιο καιρο, κανει μεταθεση της ευθυνης ΤΟΥ στους πολιτες.
Να ψαξεις να δεις ΜΟΝΟΣ σου τις κλησεις της εφοριας, να κανεις δηλωση ακινητων για 1000 φορά(δεν υπαρχει ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ κτηματολογιο δις)
με δικη σου ΕΥΘΥΝΗ....να κανεις τον φορο-ελεγκτη...

1 εκ δημοσιοι υπαλληλοι και δεν υπαρχουν ΟΥΤΕ νοσοκομες, ΟΥΤΕ ελεγκτες

Και τοτε τι κανουν τοσοι κηφηνες ολη μερα ρε

ΑΗ στον ΓεροΒαλζεβουλ ολοι φελλοι να ησυχασουμε!

Το κράτος ΠΑΝΤΑ έκανε μετάθεση των ευθυνών του (και των ζημιών του) στους πολίτες. Έχεις δει ποτέ εταιρεία να κόβει μισθούς από τα μεγαλοστελέχη της αν γίνει κακοδιαχείριση; Όχι, πάντα οι εργαζόμενοι την πληρώνουν... το αυτό και με το κράτος λοιπόν... σε αντιστοιχία λοιπόν, το κράτος μου ζητάει να κάνω τον τσιλιαδόρο και τον ρουφιάνο στους συναδέλφους μου και θέλει να με πείσει ότι αυτοί φταίνε για το ότι παίζει να με απολύσουν στο επόμενο τρίμηνο... μου ζητάει δε, να δουλέψω τίγκα υπερωρίες απλήρωτες, για το καλό όλης της επιχείρησης.

Πάρτε τ΄@@δια μου λοιπόν... όχι μόνο δεν θα το κάνω αλλά θα λουφάρω και όσο μπορώ πλέον, γιατί ποτέ μα ποτέ στην ιστορία αυτής της γ@μημένης επιχείρησης, δεν αναγνωρίστηκαν ή προστατεύθηκαν αυτοί που δουλεύανε και ήταν κύριοι σε όλες τους τις υποχρεώσεις... και ας πάει φούντο όλη η επιχείρηση...

byron
12/10/2015, 11:20
To αυτο...


Υ.Γ.

Η Αγροτικαρα, τραπεζα @αρχιδ@τη...πηγε στην Πειραιως...
Τα καταπληκτικα δανεια διχως collaterals που εδινε...στην Bad Αγροτικη....

Ναι έχεις δίκιο, έχασα την μπάλα με τόσες συγωνεύσεις/απορροφήσεις που έγιναν.

MG-KTiNoS
12/10/2015, 12:19
Ναι έχεις δίκιο, έχασα την μπάλα με τόσες συγωνεύσεις/απορροφήσεις που έγιναν.
Πες τες κι έτσι.
:lol:

Τις έφαγαν τις χώνεψαν και πάμε για άλλα....
:rotflmao:


Endo με taxi
ενώ ο πουσ... ο κουλουράς διασπαθίζει τα δημόσια έσωδα....
Κάποιοι άλλοι ξέχασαν να πληρώσων Δ. Τ (μέτα το ΦΠΑ)

Στο Συμβούλιο της Επικρατείας προσέφυγαν πέντε δήμοι της Αττικής διεκδικώντας εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ τα οποία έπρεπε να τους καταβάλει εδώ κι επτά χρόνια η γερμανική εταιρία HOCHTIEF που διαχειρίζεται τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών "Ελευθέριος Βενιζέλος".

Οι δήμοι στην προσφυγή τους υποστηρίζουν οτι δεν έχουν εισπράξει ούτε ένα ευρώ από δημοτικά τέλη και φόρους από το 2008.

Οι δήμοι γύρω από το αεροδρόμιο στην ουσία στρέφονται κατά της πολιτείας και ζητούν να εκδοθεί η υπουργική απόφαση που θα προβλέπει το ύψος των τελών των δημοτικών φόρων και τελών (δημοτικά τέλη, τέλη όχλησης, διέλευσης, περιβαλλοντικής επιβάρυνσης, κ.λπ.) στους Δήμους Σπάτων - Αρτέμιδας (τέως Λούτσας), Ραφήνας - Πικερμίου, Παιανίας, Μαρκόπολου, και Κορωπίου από τον Διεθνή Αερολιμένα.

Οι δήμοι στην προσφυγή τους υποστηρίζουν οτι δεν έχουν εισπράξει ούτε ένα ευρώ από δημοτικά τέλη και φόρους από το 2008 επειδή καμία κυβέρνηση από τότε δεν υπέγραψε την απαιτούμενη από το νόμο υπουργική απόφαση που θα προσδιόριζε το ύψος τους. Υποστηρίζουν ακόμα οτι αυτό αποτελεί έμμεση χρηματοδότηση της γερμανικής εταιρίας από το ελληνικό δημόσιο, κάτι που απαγορεύει ρητά η νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
:smokin:

sniper
12/10/2015, 12:23
Έτσι για να γουστάρουμε....

ΤΣΜΕΔΕ (http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=28733&lang=el): Η ¨ευκολία¨ που μόλις έκαναν να κατέβουν κάποιοι μηχανικοί ασφαλιστική κατηγορία, καταργείται κιόλας και μάλιστα αναδρομικά...

Cpt. Haddock
12/10/2015, 12:35
Στο Συμβούλιο της Επικρατείας προσέφυγαν πέντε δήμοι της Αττικής διεκδικώντας εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ τα οποία έπρεπε να τους καταβάλει εδώ κι επτά χρόνια η γερμανική εταιρία HOCHTIEF που διαχειρίζεται τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών "Ελευθέριος Βενιζέλος".

Οι δήμοι στην προσφυγή τους υποστηρίζουν οτι δεν έχουν εισπράξει ούτε ένα ευρώ από δημοτικά τέλη και φόρους από το 2008.

Οι δήμοι γύρω από το αεροδρόμιο στην ουσία στρέφονται κατά της πολιτείας [...]

Προφανως στρέφονται κατα της πολιτειας μια και το ελληνικο δημόσιο ειναι ο πλειοψηφικος μετοχος (55%) :wave2:

sapila racing
12/10/2015, 12:37
Έτσι για να γουστάρουμε....

ΤΣΜΕΔΕ (http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=28733&lang=el): Η ¨ευκολία¨ που μόλις έκαναν να κατέβουν κάποιοι μηχανικοί ασφαλιστική κατηγορία, καταργείται κιόλας και μάλιστα αναδρομικά...

:uplate: :mad:
Στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν αναφερεται τιποτα ακόμα.

sniper
12/10/2015, 12:39
:uplate: :mad:
Στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν αναφερεται τιποτα ακόμα.
Ε θα περιμένουν για να ρίξουν και κανένα πρόστιμο/προσαύξηση... :bawl:

byron
12/10/2015, 12:40
:uplate: :mad:
Στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν αναφερεται τιποτα ακόμα.

Μήπως επειδή ψηφίζονται το Σάββατο οι εφαρμοστικοί νόμοι? Καλά, το ΤΣΜΕΔΕ με τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια που έχει χάσει παίζοντας τον τραπεζίτη, υφίσταται ακόμα? :uplate:

sniper
12/10/2015, 12:42
Μήπως επειδή ψηφίζονται τώρα τα προαπαιτούμενα? Καλά, το ΤΣΜΕΔΕ με τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια που έχει χάσει παίζοντας τον τραπεζίτη, υφίσταται ακόμα? :uplate:

Αναστρέφω την ερώτηση: Με μηδενική οικοδομική δραστηριότητα, υπάρχνουν ακόμα μηχανικοί ώστε να έχει λόγο ύπαρξης;

Cpt. Haddock
12/10/2015, 12:50
Αναστρέφω την ερώτηση: Με μηδενική οικοδομική δραστηριότητα, υπάρχνουν ακόμα μηχανικοί ώστε να έχει λόγο ύπαρξης;

Υπάρχουν και καθε χρονο βγαινουν κι αλλοι. Τί κανουν, ειναι αλλο θεμα... :sick:

gior-gos
12/10/2015, 12:51
Αναστρέφω την ερώτηση: Με μηδενική οικοδομική δραστηριότητα, υπάρχνουν ακόμα μηχανικοί ώστε να έχει λόγο ύπαρξης;

Απ οτι ξερω καποιοι (ανεργοι) μηχανικοι το πληρωνουν για συνταξιοδοτικους λογους

Sapadak
12/10/2015, 12:53
Απ οτι ξερω καποιοι (ανεργοι) μηχανικοι το πληρωνουν για συνταξιοδοτικους λογους

Σωθηκαν

sniper
12/10/2015, 12:55
Απ οτι ξερω καποιοι (ανεργοι) μηχανικοι το πληρωνουν για συνταξιοδοτικους λογους

Και για τις υπηρεσίες υγείας :bawl:

Αλλά με τι; Έχεις ιδέα τα ποσά που πρέπει να δίνει ένας μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ;

gior-gos
12/10/2015, 12:58
Και για τις υπηρεσίες υγείας :bawl:

Αλλά με τι; Έχεις ιδέα τα ποσά που πρέπει να δίνει ένας μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ;

Κανα 400άρι το 2μηνο;

sniper
12/10/2015, 13:02
Κανα 400άρι το 2μηνο;


Τρολλάρεις...;

MG-KTiNoS
12/10/2015, 13:11
Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως ξεπουλάνε τον ΟΣΕ οι πουλημένοι, και άλλη βαρύτητα να πεις πως ο ΟΣΕ έχει μαζέψει 5 δις χρέος που έσκασε.
Ave :wave2:

Μια και είμαι στη δουλειά και έχω φίλους που ξέρουν θα σου πω ΕΝΑ πράγμα μόνο.
Δεν ξέρω τι θα κάνουν με τον ΟΣΕ αλλά όσοι δουλεύουν εκεί θα πρέπει να θεωρούν τους εαυτούς τους τυχερούς
που δεν είναι φυλακή σήμερα.
Η πιο απλή περίπτωση είναι το
-Ήξερες και δε μίλησες

Πριν το ξεπούλημα λοιπόν έχουμε τη καταλήστευση
ΑΥτά τα 2 είναι νόμος παντού.

Εν κατακλείδι και για να μη χαλάμε άλλο τις καρδιές μας
Ακόμα και με τους πιο αισιόδοξους υπολογισμούς το ύψος των αριθμών είναι τέτοιο
που το να μιλάμε για φοροδιαφυγή είναι το λιγότερο αστείο.

yg
ξανα μανά λέω
Σε τέτοιο περιβάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει σοβαρή επένδυση.


salve
:wave2:

sniper
12/10/2015, 13:19
Κανα 400άρι το 2μηνο;


Τρολλάρεις...;

Γυρω στο 500ρικο το μήνα είναι για ασφαλισμενους με 20 χρόνια... Αν το συγκρίνεις βέβαια με το ΙΚΑ-ΤΕΑΜ που είναι κανα 1300ρι ΤΟ ΜΗΝΑ (μαζί με την εργοδοτική εισφορά) λες είναι ΟΚ αλλά αν δεν εισπράττεις, είναι πάρα πολλά....

Τώρα έγω σκέφτομαι.... Αφού θέλουν να ανοιξουν τα κλειστα επαγγέλματα, γιατί με υποχρεώνουν να πληρώνω ΙΚΑ; Να δίνω τα 700 του μήνα ή τα 1400/2100 του 2/3μηνου που δίνω εγώ μόνο εκεί σε μια ιδιωτική να έχω και χλιδάτες υπηρεσίες υγείας, και σύνταξη όποτε θέλω με το ποσό που θέλω και να μου κι υπόκλιση....

Τόσα χρόνια δίνω μια περιουσία στο ΙΚΑ κι οταν το χρειάζεσαι πας σε ιδιωτικό... για να ζήσεις..

Flying Mythos
12/10/2015, 13:22
Υπολογισμοί ακριβείας υπάρχουν, και όσοι ενδιαφέρονται τους βρίσκουν. Απλά, επειδή τα τελικά νούμερα δεν είναι "πιασάρικα", τα ψιλοκαταπίνουν και συνεχίζουν τις φωτοβολίδες.

Γιατί άλλη βαρύτητα αποκτά να πεις πως έδωσαν 130 δις στις τράπεζες, και άλλη βαρύτητα έχει να πεις πως έδωσαν 130 δις κρατικές εγγυήσεις στις τράπεζες (που ουδέποτε κατέπεσαν) προκειμένου να μπορεί να αγοράζει ομόλογα με collateral στην ECB και να χρηματοδοτεί το κράτος.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως ξεπουλήθηκε η Αγροτική στην Alpha, και άλλη βαρύτητα να πεις πως η Αγροτική είχε 5 δις κόκκινα δάνεια αγροτών που ποτέ δεν πληρώθηκαν.

Προφανώς και υπάρχει διαπλοκή, και στο τραπεζικό τομέα. Και μεγάλη, μιας και χρηματοδοτούσαν είτε ημέτερους, είτε τους ίδιους. Το ΤΤ που ανέφερες πχ, ποιές διοικήσεις είχε και από ποιούς διορισμένους που το έστειλαν στο δίαολο? Αντίστοιχα και ο Λουα Λούα που ταϊζοντας όλα τα λιγούρια, έφαγε τον άμπακο οχι τόσο μέσω της Proton, αλλά μέσω της Alapis και των αυξήσεων που χρηματοδότησαν οι μέτοχοι (τρομάρα τους).

Η Εμπορική και η Γενική που "ξεπουλήσαμε" στους Γάλλους, έχεις υπ΄όψη σου πόσα τους στοίχησαν τελικά? Μόνο η Credit Agricole έβαλε μέσω αυξήσεων 7 δις € για να καλύψει τα δάνεια του κάθε πικραμένου που έιχαν δωθεί με "διαφανείς" διαδικασίες και έσκαγαν το ένα πίσω απ΄το άλλο. Όταν ανακοίνωσε πως (πληρώνει και) φεύγει, η CA έκανε +10% στο χρηματ. του Παρισιού.

Για να σου δώσω μια αρχή, ψάξε που κατευθύνθηκαν τα πρώτα 7 δις που έδωσε ο Αλογοσκούφης στις τράπεζες το 2008...
Αναφέρονται στα πρακτικά των γενικών συνελεύσεων, για να μην κουράζεσαι. Τα 2 δις που αντιστοιχούσαν στην Εθνική πχ, επιστράφησαν στο κράτος για αγορά ομολόγων. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στις υπόλοιπες, ενώ το ποσό είχε δωθεί προκειμένου να μην περιοριστεί η πιστωτική επέκταση (δάνεια δηλ.) των τραπεζών προς τους πολίτες. Κάπου εκεί χρονικά, είχε αρχίσει να κλείνει η στρόφιγγα της ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες από το εξωτερικό.

Όταν λοιπόν μάθεις λίγο τα νούμερα, τα ξαναλέμε. Γιατί ως συνήθως, η πραγματικότητα είναι λίγο πιο περίπλοκη.

Ave :wave2:

Ερώτηση προς σχετικούς. Τα δις αυτά έστω και σε εγγυήσεις, επιβαρύνουν το αξιόχρεο της χώρας ή όχι, Γιατί αν το επιβαρύνουν και ουσιαστικά μας θέτουν εκτός αγορών είτε είναι ζεστό χρήμα είτε εγγυήσεις τις ίδιες συνέπειες έχουν για το ελληνικό κράτος (χρέος, μνημόνια κλπ, η ιστορία είναι γνωστή)

Η αγροτική δηλαδή λες ότι ουσιαστικά ότι ήταν ένα άκρως ζημιογόνο μαγαζί που το κράτος φόρτωσε σε μια καλή τράπεζα, αυτή το δέχτηκε και τελικά την χρηματοδοτήσαμε για να μην πτωχεύσει. Περίεργο μου ακούγεται γιατί δεν τους είδα να διαμαρτύρονται που τους φόρτωσαν το εξόφθαλμο σαπάκι.

Για την εμπορική εγώ είχα ακούσει ότι ήταν η μοναδική τράπεζα που εμφάνιζε τις πραγματικές της επισφάλειες ενώ οι υπόλοιποι πλασματικές. Γι αυτό και έκαναν αλλεπάλληλες ΑΜΚ οι κουτόφραγκοι ενώ οι άλλοι προτιμούσαν να κρύβουν επισφάλειες, ρουφώντας ρευστότητα από εγγυήσεις. Αληθεύει;

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Υποθέτω όμως ότι αν τα τελευταία χρόνια είχαμε προωθήσει αυτή τη ρευστότητα στην πραγματική οικονομία, μειώνοντας το ποσοστό των επαγγελματιών και νοικοκυριών που δημιουργούν επισφάλειες, δεν θα είχε χρειαστεί να χώσουμε τόσο χρήμα στις τράπεζες ενώ ακόμα ουσιαστικά πτωχευμένες είναι. Τα ίδια και στο ασφαλιστικό, ανεργία, εισφοροδιαφυγή, PSI γιγάντωσαν το πρόβλημα. Σίγουρα και πάλι δε θα ήταν βιώσιμο αλλά θα ήταν μάλλον σε λιγότερο χάλια κατάσταση.

Τα υπόλοιπα περι συμμαζέματος του δημοσίου, μαζέματος των συνδικαλιστών, φοροδιαφυγής, φοροαποφυγής κλπ, είναι άλλη συζήτηση και τα αφήνω στην άκρη. Μου κάνει όμως εντύπωση που στην περίπτωση που έχουμε έναν εφοπλιστή που φοροαποφεύγει, η αντιμετώπιση είναι "Έτσι είναι ο κόσμος ΤΙΝΑ κάνουμε", ενώ όταν φοροδιαφεύγει ο Ελ. Επαγγελματίας ξεκινάει η ηθικολογία περί απατεώνων, κλεφτών κλπ. Αφου λοιπόν μπορούν και οι δύο, γιατί να μην φοροαποφύγουν-φοροδιαφύγουν με όποιο τρόπο μπορούν. Ηθικολογώντας θα πώ και εγώ ότι ο εφοπλιστής το κάνει για να κονομήσει ενώ ο Ελ. επαγγελματίας για να ζήσει (Λαϊκισμός φουλ). Επίσης εσείς που δεν φοροδιαφεύγετε, το κάνετε επειδή το θέλετε ή επειδή δεν μπορείτε αλλιώς;

Λέω τώρα εγώ ... μπορεί να έχω και λάθος.

byron
12/10/2015, 13:24
που το να μιλάμε για φοροδιαφυγή είναι το λιγότερο αστείο.

yg
ξανα μανά λέω
Σε τέτοιο περιβάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει σοβαρή επένδυση.


salve
:wave2:

Μάλλον έχεις περίεργη σχέση με τους αριθμούς...
Αν θεωρείς αστείο οτι δεν αποδίδεται το 35% του ΦΠΑ, και οτι τα έσοδα εξαιτίας της φοροδιαφυγής των ελ.επαγγ. είναι πάνω από 10 δις, έχεις περίεργη αίσθηση του χιούμορ.

Αφού είσαι και της δουλειάς, και σε ενδιαφέρει η πορεία των επενδύσεων, πες μας γιατί έφυγε και η TEVA με τα γενόσημα από Ελλάδα...η οποία παρεπιπτόντως είναι η no 1 εταιρία παρασκευής γενόσημων φαρμάκων στον κόσμο.

Και μετά πες μας και τι μπάζα έκανε όλο το κύκλωμα φαρμάκων στην Ελλάδα, με το κόστος να εκτοξεύεται από 1 σε 4 δις σε κανα-δυο-τρία χρόνια...Ξέρεις πότε λέω...τότε που οι κλητήρες σε εταιρίες φαρμάκων καθάριζαν κανένα 60άρι το χρόνο χωρίς τα bonus.

sniper
12/10/2015, 13:25
...

Επίσης εσείς που δεν φοροδιαφεύγετε, το κάνετε επειδή το θέλετε ή επειδή δεν μπορείτε αλλιώς;

...

Γιατί δεν μπορούμε αλλιώς.

Αλλά δεν θα έπρεπε να μπορούν αλλιώς όλοι.

gior-gos
12/10/2015, 13:29
Τρολλάρεις...;

Οχι. Δεν ξερω πόσο ακριβως ειναι..

Φανταζομαι οτι οσοι μπορουν και το πληρωνουν ακομα (και ειδικα αυτοι που δεν δουλευουν) το πληρωνουν απ τα ετοιμα (απ αυτα που αποταμιευαν οταν δουλευαν) με το σκεπτικο να παρουν κατιτίς για συνταξη (απ τ ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα που λενε). Δυστυχως πολλοι - οχι μόνο οι μηνανικοι - ζουν πλεον απ τα ετοιμα.. για όσο αυτα κρατησουν.

Καλα, οι (δημοσιες) υπηρεσιες υγειας ειναι ανυπαρκτες για ολους μας.. μόνο αν καποιος εχει την πολυτελεια να κανει ιδιωτικη ιατρικη ασφαλιση μπορει και να ζησει :bawl:

EDIT Τωρα το ειδα..


Γυρω στο 500ρικο το μήνα..

και δεν εχεις καθολου αδικο.

Cpt. Haddock
12/10/2015, 13:32
[...]Μου κάνει όμως εντύπωση που στην περίπτωση που έχουμε έναν εφοπλιστή που φοροαποφεύγει, η αντιμετώπιση είναι "Έτσι είναι ο κόσμος ΤΙΝΑ κάνουμε", ενώ όταν φοροδιαφεύγει ο Ελ. Επαγγελματίας ξεκινάει η ηθικολογία περί απατεώνων, κλεφτών κλπ. [...]

Αφηνοντας για λιγο το ηθικο μέρος, η εφοπλιστης νομιμα δεν πληρωνει αν εχει εταιρια με εδρα στο εξωτερικο και πλοια με σημαια ευκαιριας*, ο ελ.επ. παρανομα δεν πληρωνει μια και υποχρεούται.

Οταν μιλαμε για ελληνα εφοπλιστη και "ελληνοκτητο στολο" εχετε καταλαβει οτι το μονο ελληνικο ειναι το οικογενειακο ονομα; Οπως ειπε κι ο Βυρωνας πιο πανω, δε θα ερθει ποτέ ελληνας εφοπλιστης στην Ελλαδα για να πληρωσει αν δεν του δωσεις κινητρα, δεν εχει κανενα λογο να το κανει, στο Σιτι και στα Κιτς εντ Νεβις του παιρνουν πιπες για να καθεται εκει.

*προφανως οσοι εχουν εδρα στην ελλαδα με ελληνικη σημαια και φοροδιαφευγουν, παρανομουν οπως και οι ελ.επ. , αλλο αν τα μεγεθη ειναι διαφορετικα.

Pan (dvs)
12/10/2015, 13:49
................
Τα υπόλοιπα περι συμμαζέματος του δημοσίου, μαζέματος των συνδικαλιστών, φοροδιαφυγής, φοροαποφυγής κλπ, είναι άλλη συζήτηση και τα αφήνω στην άκρη. Μου κάνει όμως εντύπωση που στην περίπτωση που έχουμε έναν εφοπλιστή που φοροαποφεύγει, η αντιμετώπιση είναι "Έτσι είναι ο κόσμος ΤΙΝΑ κάνουμε", ενώ όταν φοροδιαφεύγει ο Ελ. Επαγγελματίας ξεκινάει η ηθικολογία περί απατεώνων, κλεφτών κλπ. Αφου λοιπόν μπορούν και οι δύο, γιατί να μην φοροαποφύγουν-φοροδιαφύγουν με όποιο τρόπο μπορούν. Ηθικολογώντας θα πώ και εγώ ότι ο εφοπλιστής το κάνει για να κονομήσει ενώ ο Ελ. επαγγελματίας για να ζήσει (Λαϊκισμός φουλ). Επίσης εσείς που δεν φοροδιαφεύγετε, το κάνετε επειδή το θέλετε ή επειδή δεν μπορείτε αλλιώς;

Λέω τώρα εγώ ... μπορεί να έχω και λάθος.

Στο πρωτο να σου απαντησω οτι ο εφοπλιστης, ουτε φοροαποφευγει,ουτε φοροδιαφευγει.Πληρωνει ,συνηθως,κανονικοτατα απλα ειναι πολυ μικρη η φορολογια για το υψος των εργασιων του και τα κερδη του.Φυσικα θα κοιταξει που τον συμφερει,οπως και ο καθενας μας.Τα πραγματα ειναι απλα:η τον φορολογεις περισοτερο απο τους αλλους και παιρνει τα καραβακια του και παει σε αλλη παραλια,η λες " Απ'το ολοτελα καλη και η Παναγιωταινα".
Ολα τα αλλα επι του θεματος ειναι να χαμε να λεγαμε.

Οσο για το δευτερο πρεπει να εχεις καταλαβει οτι το ευκολοτερο πραγμα στην Ελλαδα ειναι να φοροδιαφυγεις.Οποτε αυτοι που ΔΕΝ το κανουνε,η τουλαχιστον η μεγαλη πλειοψηφια,δεν θελουνε να το φοροδιαφυγουνε.

byron
12/10/2015, 14:07
Ερώτηση προς σχετικούς. Τα δις αυτά έστω και σε εγγυήσεις, επιβαρύνουν το αξιόχρεο της χώρας ή όχι, Γιατί αν το επιβαρύνουν και ουσιαστικά μας θέτουν εκτός αγορών είτε είναι ζεστό χρήμα είτε εγγυήσεις τις ίδιες συνέπειες έχουν για το ελληνικό κράτος (χρέος, μνημόνια κλπ, η ιστορία είναι γνωστή)


Οχι δεν το επιβαρύνουν με τον τρόπο που εννοείς. Βασικά δεν επιβαρύνουν το ΑΕΠ εκτός και σκάσουν, κάτι που δεν είχε γίνει. Αν παίζουν ρόλο στο rating το ύψος των ανοιχτών εγγυήσεων, προφανώς παίζει αλλά κάθε στιγμή πρέπει να ξέρει κάποιος πόσες απ΄αυτές είναι ανοιχτές και πόσες έχουν λήξει, μιας και αυτές οι εγγυήσεις συνήθως κατευθύνονταν προς άντληση ρευστότητας.
Οι αγορές έκλεισαν όταν έγινε γνωστό το μαγείρεμα μας στο ύψος του ελλείματος. Τελευταία έκδοση ΟΕΔ που είχε υπερκαλυφθεί 1,5 φορά ήταν τον Απρίλιο του 2010. Εσκασε το θέμα του ελλείματος και τον Μάιο του 2010 μπήκαμε στο μνημόνιο.


Η αγροτική δηλαδή λες ότι ουσιαστικά ότι ήταν ένα άκρως ζημιογόνο μαγαζί που το κράτος φόρτωσε σε μια καλή τράπεζα, αυτή το δέχτηκε και τελικά την χρηματοδοτήσαμε για να μην πτωχεύσει. Περίεργο μου ακούγεται γιατί δεν τους είδα να διαμαρτύρονται που τους φόρτωσαν το εξόφθαλμο σαπάκι.

Για την εμπορική εγώ είχα ακούσει ότι ήταν η μοναδική τράπεζα που εμφάνιζε τις πραγματικές της επισφάλειες ενώ οι υπόλοιποι πλασματικές. Γι αυτό και έκαναν αλλεπάλληλες ΑΜΚ οι κουτόφραγκοι ενώ οι άλλοι προτιμούσαν να κρύβουν επισφάλειες, ρουφώντας ρευστότητα από εγγυήσεις. Αληθεύει;


Οχι, δεν τους φορτώσαμε κανένα σαπάκι. Εσπασε σε καλή-κακή τράπεζα και έλαβαν το καλό κομμάτι. Το καλό κομμάτι αφορούσε καταθέσεις και εξυπηρετούμενα δάνεια, τα οποία όμως λόγω της ύφεσης έγιναν (σε μεγάλο βαθμό μη εξυπηρετούμενα) αργότερα.

Ναι οι Γάλλοι έκαναν αυξήσεις επί των πραγματικών επισφαλειών που έσκαγαν από παντού. Οι υπόλοιποι προσπαθούσαν να μην παρουσιάζουν τα δάνεια σε οριστική καθυστερηση, με την καταβολή ακόμα και συμβολικού τιμήματος για να μην φαίνεται πως είναι σε οριστική καθυστερηση. Ο λόγος είναι προφανής. Οι πολύ υψηλές επισφάλειες χτύπαγαν στα εποπτικά κεφάλαια, τα οποία με την σειρά του ζήταγαν μεγάλες αυξήσεις κεφαλαίου. Και εκτός αυτού, κανένας, ούτε και οι τράπεζες ήθελαν να χτυπάνε σε οριστική καθυστέρηση δάνεια που σε μεγάλο βαθμό ήταν στεγαστικά, επιχειρηματικά κλπ.
Ένα δάνειο που βγαίνει σε οριστική καθυστέρηση, αναγκαστικά μπαίνει σε δικαστική διαδικασία κλπ κλπ


Μου κάνει όμως εντύπωση που στην περίπτωση που έχουμε έναν εφοπλιστή που φοροαποφεύγει, η αντιμετώπιση είναι "Έτσι είναι ο κόσμος ΤΙΝΑ κάνουμε", ενώ όταν φοροδιαφεύγει ο Ελ. Επαγγελματίας ξεκινάει η ηθικολογία περί απατεώνων, κλεφτών κλπ. Αφου λοιπόν μπορούν και οι δύο, γιατί να μην φοροαποφύγουν-φοροδιαφύγουν με όποιο τρόπο μπορούν. Ηθικολογώντας θα πώ και εγώ ότι ο εφοπλιστής το κάνει για να κονομήσει ενώ ο Ελ. επαγγελματίας για να ζήσει (Λαϊκισμός φουλ). Επίσης εσείς που δεν φοροδιαφεύγετε, το κάνετε επειδή το θέλετε ή επειδή δεν μπορείτε αλλιώς;

Λέω τώρα εγώ ... μπορεί να έχω και λάθος.

Δεν νομίζω οτι αφήνει κάποιος τον εφοπλιστή στην άκρη. Τουλάχιστον όχι εγώ. Αυτό που λέω, αφορά την φύση την πηγή εισοδήματος τους...που είναι εν πλω, και στο εξωτερικό. Αν μπορεί, ας τους φορολογήσει εισοδήματα που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό και πληρώνουν φόρους εκεί. Μπορεί?

sniper
12/10/2015, 14:10
....
Δεν νομίζω οτι αφήνει κάποιος τον εφοπλιστή στην άκρη. Τουλάχιστον όχι εγώ. Αυτό που λέω, αφορά την φύση την πηγή εισοδήματος τους...που είναι εν πλω, και στο εξωτερικό. Αν μπορεί, ας τους φορολογήσει εισοδήματα που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό και πληρώνουν φόρους εκεί. Μπορεί?

Αν πληρώσω εγώ ΕΝΦΙΑ για τα ακίνητα που έχω στο Λονδίνο, γιατί όχι αυτός; :bawl:

Γιατί δεν τους βαράει κάποιος με σφυρί στο κεφάλι να ξυπνήσουν;

Pan (dvs)
12/10/2015, 14:12
Αν πληρώσω εγώ ΕΝΦΙΑ για τα ακίνητα που έχω στο Λονδίνο, γιατί όχι αυτός; :bawl:

Γιατί δεν τους βαράει κάποιος με σφυρί στο κεφάλι να ξυπνήσουν;

Γιατι εσυ διαλεξες να φορολογησε στην Ελλαδα και αυτος εκει.Ασε που εσυ εχεις την Ελληνικη υπηκοοτητα και πολλοι απο αυτους οχι.

MG-KTiNoS
12/10/2015, 14:14
Μάλλον έχεις περίεργη σχέση με τους αριθμούς...
Αν θεωρείς αστείο οτι δεν αποδίδεται το 35% του ΦΠΑ, και οτι τα έσοδα εξαιτίας της φοροδιαφυγής των ελ.επαγγ. είναι πάνω από 10 δις, έχεις περίεργη αίσθηση του χιούμορ.
Με τα κάυσημα μαζί είναι αυτό το νούμερο ή χωρίς ?
Αφού είσαι και της δουλειάς, και σε ενδιαφέρει η πορεία των επενδύσεων,
Πίστεψε με όλη μου τη ζωή δούλεψα σα σκλάβος αλλά δεν μ ενδιαφέρει η πορεία των επενδύσεων
Μ ενδιαφέρει να ζουν οι άνθρωποι οπότε κατ επέκταση να έχουν δουλειά, να έχουν ΙΚΑ σύνταξη κλπ
Το πως θα γίνει αυτό δεν ξέρω να σου πω αλλά θεωρώ λογικό ότι ΚΑΠΟΙΟΣ πρέπει ν ανοίξει δουλειές.


πες μας γιατί έφυγε και η TEVA με τα γενόσημα από Ελλάδα...
Η Τέβα δεν έφυγε από δω
η οποία παρεπιπτόντως είναι η no 1 εταιρία παρασκευής γενόσημων φαρμάκων στον κόσμο.
σκατοσήμων θα έλεγα

Και μετά πες μας και τι μπάζα έκανε όλο το κύκλωμα φαρμάκων στην Ελλάδα, με το κόστος να εκτοξεύεται από 1 σε 4 δις σε κανα-δυο-τρία χρόνια...Ξέρεις πότε λέω...τότε που οι κλητήρες σε εταιρίες φαρμάκων καθάριζαν κανένα 60άρι το χρόνο χωρίς τα bonus.
Τι μπάζα έκαναν δεν ξέρω, την ιστορία στο Λαυριο ξέρω και έχω πάθει πλάκα από το μέγεθος της απάτης
Να ξέρεις όμως 2 πράγματα
-Οι νόμοι που ψηφίζουν τώρα είναι για να νομιμοποιήσουν τα λεφτά τους ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ
-Αυτοί που δεν έκαναν τέτοιες πουστιές έφαγαν στη μάπα όλο τον αθέμητο ανταγωνισμό.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΛΟΥΚΩΜΑ (χωρίς περιστροφές)


:cool:
σκατόσημα μην πίνεις δε ν καλά

sniper
12/10/2015, 14:16
Γιατι εσυ διαλεξες να φορολογησε στην Ελλαδα και αυτος εκει.Ασε που εσυ εχεις την Ελληνικη υπηκοοτητα και πολλοι απο αυτους οχι.

Δλδ.... τώρα σοβαρολογείς εσύ;

Αν έχω μια επιχείρηση στο Πουέρτο Ρίκο (τυχαία η χώρα) που πουλάει μπανάνες εκεί, και με φορολογουν εκεί και πληρώνω κανονικά, και με τα λεφτά που μου μένουν ΕΚΕΙ αγοράσω ένα σπίτι, κι εδώ έχω ένα σπίτι που μου άφησαν οι γονείς μου (ξεχναμε φορο κληρονομιάς, ΕΝΦΙΑ κλπ) κι ερχομαι και ζω κι εδω όσο θέλω, κι άρα έχω αναγκαστικά ΑΦΜ εδω, θα πρέπει να φορολογηθώ για το τι βγάζω στο Πουερτο Ρικο και για τα ακίνητα που έχω εκεί;

Μόνο εγώ δεν το βρίσκω λογικό;

byron
12/10/2015, 14:18
:cool:
σκατόσημα μην πίνεις δε ν καλά

Η εταιρεία TEVA HELLAS ανακοίνωσε σήμερα ότι προχώρησε στην αναπροσαρμογή του λειτουργικού της μοντέλου στη χώρα το οποίο, σύμφωνα με πληροφορίες του life2day.gr, προωθεί το κλείσιμο της εταιρίας στην Ελλάδα, αλλά δεν θα αποσύρει τα φαρμακευτικά της προϊόντα από Ελληνική αγορά. Το λειτουργικό μοντέλο της TEVA HELLAS αλλάζει κρατώντας ένα μικρό μέρος των εργαζομένων στην Ελλάδα, διατηρώντας ένα γραφείο, κλείνοντας ουσιαστικά την εταιρία και αλλάζοντας έδρα.

Η απόφαση για την αναδιάρθρωση των δραστηριοτήτων της TEVA στην Ελλάδα και την προώθηση της απόσυρσής της, είναι στρατηγική που επιβάλλει η μητρική εταιρεία .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Την αναστολή της δραστηριότητάς της στην Ελλάδα ανακοίνωσε η Teva, μία από τις δέκα μεγαλύτερες εταιρίες παραγωγής γενοσήμων φαρμάκων στον κόσμο εταιρία.

Η Teva προχώρησε σε αναπροσαρμογή του λειτουργικού της μοντέλου στη χώρα αν και στόχος της παραμένει η εξυπηρέτηση της ελληνικής αγοράς μέσα από τη διασφάλιση ενός σταθερού και βιώσιμου επιχειρηματικού μοντέλου ανάπτυξης όπως επισημαίνεται στη σχετική ανακοίνωση, διευκρινίζοντας ότι θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν κανονικά στην ελληνική αγορά όλα τα προϊόντα της.

Στο πλαίσιο αυτό, η εταιρία ενημερώνει ότι ο κ. Κωνσταντίνος Φιτσώρος, μέχρι σήμερα γενικός διευθυντής της εταιρείας, αποφάσισε να αποχωρήσει. Ο κ. Χρήστος Κολοκοτρώνης θα είναι ο γενικός διευθυντής, διατηρώντας παράλληλα την τρέχουσα θέση του ως οικονομικός διευθυντής.

Η TEVA είναι μία από τις δέκα μεγαλύτερες φαρμακοβιομηχανίες του κόσμου, ισραηλινών συμφερόντων και διαθέτει γενόσημα, αλλά και πρωτότυπα φάρμακα στις κατηγορίες των Νευρολογικών Διαταραχών, των αυτοάνοσων νοσημάτων, της Ογκολογίας και της αντιμετώπισης του Πόνου.

spyrakos35
12/10/2015, 14:19
Μόνο εγώ δεν το βρίσκω λογικό;

και η σύζυγός μου

:D

Pan (dvs)
12/10/2015, 14:22
Δλδ.... τώρα σοβαρολογείς εσύ;

Αν έχω μια επιχείρηση στο Πουέρτο Ρίκο (τυχαία η χώρα) που πουλάει μπανάνες εκεί, και με φορολογουν εκεί και πληρώνω κανονικά, και με τα λεφτά που μου μένουν ΕΚΕΙ αγοράσω ένα σπίτι, κι εδώ έχω ένα σπίτι που μου άφησαν οι γονείς μου (ξεχναμε φορο κληρονομιάς, ΕΝΦΙΑ κλπ) κι ερχομαι και ζω κι εδω όσο θέλω, κι άρα έχω αναγκαστικά ΑΦΜ εδω, θα πρέπει να φορολογηθώ για το τι βγάζω στο Πουερτο Ρικο και για τα ακίνητα που έχω εκεί;

Μόνο εγώ δεν το βρίσκω λογικό;

Δεν λες το ιδιο με το προηγουμενο ποστ.Λες για ακινητα στο εξωτερικο που πιθανοτατα θα ειναι περασμενα σε υπερακτια εταιρεια.

Αν εχεις ελληνικο ΑΦΜ θα πληρωσεις φορο για τα ακινητα που ειναι συνδεδεμενα με αυτο.Τωρα αν εχεις περασει στον ελληνικο ΑΦΜ τα ακινητα απο το Πουερτο Ρικο,την εκατσες.

sniper
12/10/2015, 14:27
Δεν λες το ιδιο με το προηγουμενο ποστ.Λες για ακινητα στο εξωτερικο που πιθανοτατα θα ειναι περασμενα σε υπερακτια εταιρεια.

Αν εχεις ελληνικο ΑΦΜ θα πληρωσεις φορο για τα ακινητα που ειναι συνδεδεμενα με αυτο.Τωρα αν εχεις περασει στον ελληνικο ΑΦΜ τα ακινητα απο το Πουερτο Ρικο,την εκατσες.

Το ίδιο λέω.... Και δεν ειναι ανάγκη να ειναι στην εταιρεία αλλά σε μενα που ειμαι φυσικό πρόσωπο κι έχω ΑΦΜ και στο Πουερτο Ρίκο.

Άρα πάλι κάποιοι είναι μ@λάκες και θα πληρώσουν και κάποιοι όχι... Ωραία... Δίκαια πράγματα.

Pan (dvs)
12/10/2015, 14:29
Το ίδιο λέω.... Άρα πάλι κάποιοι είναι μ@λάκες και θα πληρώσουν και κάποιοι όχι... Ωραία... Δίκαια πράγματα.

Τωρα ανακαλυψες την Αμερικη?

sniper
12/10/2015, 14:30
Τωρα ανακαλυψες την Αμερικη?

Eγώ όχι. Να δω πως θα βρουν τα ακίνητα στο εξωτερικό όμως. Αμφιβάλλω αν τα εχει συνδέσει έστω κι ένας με το εδώ ΑΦΜ.

Flying Mythos
12/10/2015, 14:46
@Captain. Δεν είπα ότι κάνουν κάτι παράνομο οι εφοπλιστές και οι επιχειρηματίες αν και το παράνομο είναι κάτι το σχετικό. Σήμερα δεν είναι, αύριο είναι και τουμπαλιν.

Ουσιαστικά όμως οι σημαίες ευκαιρίας κλέβουν φόρους από τις χώρες των πλοιοκτητών, όπως κλέβουν φόρους οι φορολογικοί παράδεισοι από τις λοιπές χώρες με τις τριγωνικές συναλλαγές. Άρα είναι "νόμιμες" καθότι τελούν υπό την ανοχή των εμπλεκομένων.

@Byron. Φυσικά και δεν μπορεί ένα κράτος από μόνο του να φορολογήσει τον εφοπλιστή από τη στιγμή που πάντα θα υφίστανται εταιρείες και φορολογικοί παράδεισοι. Απαιτείται διεθνής συνεργασία για να κλείσεις τις σημαίες ευκαιρίας, τις οποίες οι ελίτ κάθε χώρας προφανώς και υποστηρίζουν. Πρόσεξε δεν είπα ότι δεν μπορεί, είπα ότι δεν μπορεί μόνο του. Αν αποκαλύψεις την εθνικότητα των beneficial shareholders, φυσικά και μπορείς να σκίσεις επιχειρηματίες που φοροαποφεύγουν. Αλλά εδώ μπαίνουμε σε άλλα χωράφια και σε ευσεβείς πόθους.

Τελικά τι είναι πιο ανήθικο η "νόμιμη φοροαποφυγή" ή η "παράνομη φοροδιαφυγή";

Αν πουλήσω το φετινό λάδι με το ντενεκέ και τελικά δεν δηλώσω τίποτα, μάλλον είμαι ανήθικος και παράνομος φοροφυγάς;

Και αν φτιάξω μια εταιρεία στην Κύπρο, αγοράσω όλη την ελαιοπαραγωγή της Σητείας για 1 ευρώ το κιλό (με τρέχουσα χονδρική 3 ευρώ), τιμολογήσω στην Κύπρο με 12,5% φόρο και τελικά πουλήσω Ιταλία με 3 ευρώ αποφεύγοντας την ελληνική υψηλή φορολογία στον αγρότη για τα 2 ευρώ της διαφοράς, τότε θα είμαι υποθέτω "νόμιμος και ηθικός" επιχειρηματίας και μαγκιά μου που μπορώ, άντε πιάσε με και τα λοιπά.

Σκέψεις κάνω ε... Δεν έχω πρόβλημα να ακούω τη ρεαλιστική πλευρά του πράγματος, οι ηθικολογίες μου κάθονται λίγο κάπως.

MG-KTiNoS
12/10/2015, 14:57
Το λειτουργικό μοντέλο της TEVA HELLAS αλλάζει κρατώντας ένα μικρό μέρος των εργαζομένων στην Ελλάδα, διατηρώντας ένα γραφείο, κλείνοντας ουσιαστικά την εταιρία και αλλάζοντας έδρα.
Ένα γραφείο είχαν πάντα και... τίποτε άλλο. Και τους εργαζόμενους από 10 θα τους κάνουν 8??/
:lol:
(όλοι αυτοί οι τύποι έτσι κάνουν)


μπλα μπλα


Η TEVA είναι μία από τις δέκα μεγαλύτερες φαρμακοβιομηχανίες του κόσμου, ισραηλινών συμφερόντων και διαθέτει γενόσημα, αλλά και πρωτότυπα φάρμακα στις κατηγορίες των Νευρολογικών Διαταραχών, των αυτοάνοσων νοσημάτων, της Ογκολογίας και της αντιμετώπισης του Πόνου.
Αυτά καλά τα λέει




Από εκεί και πέρα και το μοτο γκούτσι μηχανάκι είναι, και το Μπε Εμ Βε μηχανάκι είναι και το χιασούνγκ επίσης.
Αν μιλάμε για σοβαρά φάρμακα όμως τότε βρες έναν καλό και τίμιο γιατρό και μην αλλάξεις ΤΙΠΟΤΑ
απ όσα σου πει. Ξέρει αυτός

Εγώ στην οικογένεια μου δίνω μόνο γνωστές καλές εταιρίες
Μέσα σ αυτές και η Βιανέξ.
;)

byron
12/10/2015, 15:04
@Captain. Δεν είπα ότι κάνουν κάτι παράνομο οι εφοπλιστές και οι επιχειρηματίες αν και το παράνομο είναι κάτι το σχετικό. Σήμερα δεν είναι, αύριο είναι και τουμπαλιν.

Ουσιαστικά όμως οι σημαίες ευκαιρίας κλέβουν φόρους από τις χώρες των πλοιοκτητών, όπως κλέβουν φόρους οι φορολογικοί παράδεισοι από τις λοιπές χώρες με τις τριγωνικές συναλλαγές. Άρα είναι "νόμιμες" καθότι τελούν υπό την ανοχή των εμπλεκομένων.

@Byron. Φυσικά και δεν μπορεί ένα κράτος από μόνο του να φορολογήσει τον εφοπλιστή από τη στιγμή που πάντα θα υφίστανται εταιρείες και φορολογικοί παράδεισοι. Απαιτείται διεθνής συνεργασία για να κλείσεις τις σημαίες ευκαιρίας, τις οποίες οι ελίτ κάθε χώρας προφανώς και υποστηρίζουν. Πρόσεξε δεν είπα ότι δεν μπορεί, είπα ότι δεν μπορεί μόνο του. Αν αποκαλύψεις την εθνικότητα των beneficial shareholders, φυσικά και μπορείς να σκίσεις επιχειρηματίες που φοροαποφεύγουν. Αλλά εδώ μπαίνουμε σε άλλα χωράφια και σε ευσεβείς πόθους.

Τελικά τι είναι πιο ανήθικο η "νόμιμη φοροαποφυγή" ή η "παράνομη φοροδιαφυγή";

Αν πουλήσω το φετινό λάδι με το ντενεκέ και τελικά δεν δηλώσω τίποτα, μάλλον είμαι ανήθικος και παράνομος φοροφυγάς;

Και αν φτιάξω μια εταιρεία στην Κύπρο, αγοράσω όλη την ελαιοπαραγωγή της Σητείας για 1 ευρώ το κιλό (με τρέχουσα χονδρική 3 ευρώ), τιμολογήσω στην Κύπρο με 12,5% φόρο και τελικά πουλήσω Ιταλία με 3 ευρώ αποφεύγοντας την ελληνική υψηλή φορολογία στον αγρότη για τα 2 ευρώ της διαφοράς, τότε θα είμαι υποθέτω "νόμιμος και ηθικός" επιχειρηματίας και μαγκιά μου που μπορώ, άντε πιάσε με και τα λοιπά.

Σκέψεις κάνω ε... Δεν έχω πρόβλημα να ακούω τη ρεαλιστική πλευρά του πράγματος, οι ηθικολογίες μου κάθονται λίγο κάπως.

Ηθικολογίες δεν ξέρω αν είναι. Προσωπικά κουνάω δάχτυλο δικαιωματικά μιας και με σκίζει πατόκορφα η εφορία. Οπότε μπορώ να είμαι όσο ηθικόλογος κάνω κέφι απέναντι στο δικαίωμα φοροδιαφυγής και φοροαποφυγής που μου τρίβουν αυτοί που τους πληρώνω τους δικούς τους φόρους.

Οι σοβαρές χώρες, διώκουν και όσους μεθοδεύουν την φοροαποφυγή, κάτι που εδώ είναι όνειρο μακρινό. Με τους beneficial owners δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, μιας και συνήθως ως ΒΟ φαίνεται κάποιος δικηγόρος ή λογιστής.

Συμφωνώ πως μόνη της μια χώρα δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Αυτό λέγεται αυτογνωσία, και για αυτό συζητάμε. Για τις φωτοβολίδες στους ιθαγενείς που ελπίζουν πως θα πληρώσει κάποιος άλλος το μάρμαρο.

Το παράδειγμα σου, το αντιστρέφω. Κάλιστα θα μπορούσες να έχεις δώσει κίνητρα στους ελαιοπαραγωγούς, ή έστω μπουκάλια που δεν μπορούν να αγοράσουν μιας και δεν υπάρχει παραγωγή, για να μην χρειάζεται να ξεπουλάνε λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας και διοχέτευσης στην αγορά το 60% της παραγωγής στους Ιταλούς.
Αν μπορούσε να το κάνει μια χαρά θα ήταν για όλους μας, και ας τον φορολογούσε με 10%. Πιο πολλά θα έβγαζε.

Sapadak
12/10/2015, 15:13
;)

Απο 45 έγιναν 26

MG-KTiNoS
12/10/2015, 15:26
Απο 45 έγιναν 26

Λυπάμαι για τους ανθρώπους αλλά οι πολυεθνικές δεν κάνουν χάρη σε κανέναν.
Μόλις πέσει ο τζίρος άντε γεια
(όλοι έχουν απολύσει)

Flying Mythos
12/10/2015, 15:34
Ηθικολογίες δεν ξέρω αν είναι. Προσωπικά κουνάω δάχτυλο δικαιωματικά μιας και με σκίζει πατόκορφα η εφορία. Οπότε μπορώ να είμαι όσο ηθικόλογος κάνω κέφι απέναντι στο δικαίωμα φοροδιαφυγής και φοροαποφυγής που μου τρίβουν αυτοί που τους πληρώνω τους δικούς τους φόρους.

Άρα δεν μπορείς να φοροδιαφύγεις, αν μπορούσες θα το έκανες;


Οι σοβαρές χώρες, διώκουν και όσους μεθοδεύουν την φοροαποφυγή, κάτι που εδώ είναι όνειρο μακρινό. Με τους beneficial owners δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, μιας και συνήθως ως ΒΟ φαίνεται κάποιος δικηγόρος ή λογιστής.

Nominee μπαίνει ο δικηγόρος και UBO o πραγματικός δικαιούχος. Αν θες να τον σκίσεις πας στον φορολογικό παράδεισο και του λες, "έχω πληροφορίες ότι η εταιρία τάδε έχει έλληνα UBO", αυτοί σου απαντούν, "όχι δε σου λέω, έχει κογκολέζο". Εσύ τότε θεωρώντας την υπόθεση ύποπτη του κόβεις ένα μπιλιετάκι, για τις συναλλαγές που θεωρείς ύποπτες και του κατάσχεις στο εξωτερικό ότι έχει στο όνομα του ή στο όνομα της εταιρεία. Αυτά μέχρι να έρθει να σου αποδείξει ότι δεν έχει καμία σχέση με την εταιρεία. Αν σου φέρει trust agreements, τραπεζικους λογαριασμούς κλπ και τα καταφέρει έχει καλώς. Κάτι μου λέει όμως ότι άμα έχεις τσακάλια εφοριακούς, δε θα σου ξεφύγει με τίποτα.


Συμφωνώ πως μόνη της μια χώρα δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Αυτό λέγεται αυτογνωσία, και για αυτό συζητάμε. Για τις φωτοβολίδες στους ιθαγενείς που ελπίζουν πως θα πληρώσει κάποιος άλλος το μάρμαρο.

Στο μπ@ρδέλο που δουλεύω συχνά ζητούν στοιχεία από το εξωτερικό για τους UBO, τους απαντάμε μια τρελίτσα και εκείνοι το χάφτουν οικειοθελώς. Αν πραγματικά όμως ήθελαν θα τους έσκιζαν, πίστεψε με.


Το παράδειγμα σου, το αντιστρέφω. Κάλιστα θα μπορούσες να έχεις δώσει κίνητρα στους ελαιοπαραγωγούς, ή έστω μπουκάλια που δεν μπορούν να αγοράσουν μιας και δεν υπάρχει παραγωγή, για να μην χρειάζεται να ξεπουλάνε λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας και διοχέτευσης στην αγορά το 60% της παραγωγής στους Ιταλούς.
Αν μπορούσε να το κάνει μια χαρά θα ήταν για όλους μας, και ας τον φορολογούσε με 10%. Πιο πολλά θα έβγαζε.

Άλλα τις και κρατικός παρεμβατισμός ο Byron. Εσύ θα μας κάνεις Σοβιετία στο τέλος. :eek:

Στο δια ταύτα συμφωνώ απόλυτα με την διαπίστωση και την πρόταση. Έτσι μαζεύεις λεφτά από φορολογία, όχι αυξάνοντας τους συντελεστές. Η αύξηση των συντελεστών δημιουργεί ισχυρότερα κίνητρα φοροδιαφυγής. Χαμηλοί συντελεστές και αυστηρές ποινές μειώνουν τη φοροδιαφυγή. Σκοπός θα έπρεπε να είναι η διεύρυνση της φορολογικής βάσης (κίνητρα για επενδύσεις, σταθεροί συντελεστές κλπ) και όχι το ξέσκισμα των συντελεστών.

Τι να λέμε όμως τώρα, στη χώρα που το αυτονόητο μοιάζει ουτοπία.

Cpt. Haddock
12/10/2015, 15:44
[...]
Στο δια ταύτα συμφωνώ απόλυτα με την διαπίστωση και την πρόταση. Έτσι μαζεύεις λεφτά από φορολογία, όχι αυξάνοντας τους συντελεστές. Η αύξηση των συντελεστών δημιουργεί ισχυρότερα κίνητρα φοροδιαφυγής. Χαμηλοί συντελεστές και αυστηρές ποινές μειώνουν τη φοροδιαφυγή. Σκοπός θα έπρεπε να είναι η διεύρυνση της φορολογικής βάσης (κίνητρα για επενδύσεις, σταθεροί συντελεστές κλπ) και όχι το ξέσκισμα των συντελεστών.

Τι να λέμε όμως τώρα, στη χώρα που το αυτονόητο μοιάζει ουτοπία.

Το αστειο ειναι οτι οσοι μιλανε για μειωση συντελεστων και διεύρυνση βασης αντιμετωπιζονται ως στυγνοι νεοφιλελέδες που θελουν να πιουνε το αιμα του κοσμακη...

Ενω οι γνησιοι σοσιαλιστες/κρατιστες (ΠΑσοκ, ΝΔ, Συριζα), απλα αυξανουν τους συντελεστες και γαμανε τους μισθωτους (του ιδιωτικου τομεα κυριως).

:D

Flying Mythos
12/10/2015, 15:55
Το αστειο ειναι οτι οσοι μιλανε για μειωση συντελεστων και διεύρυνση βασης αντιμετωπιζονται ως στυγνοι νεοφιλελέδες που θελουν να πιουνε το αιμα του κοσμακη...

Ενω οι γνησιοι σοσιαλιστες/κρατιστες (ΠΑσοκ, ΝΔ, Συριζα), απλα αυξανουν τους συντελεστες και γαμανε τους μισθωτους (του ιδιωτικου τομεα κυριως).

:D

Όταν λέω για προσέλκυση επενδύσεων δε μιλάω για ειδικές οικονομικές ζώνες και λοιπά φαιδρά που λένε οι νεοφιλελέ, πιστεύοντας ότι θα ανταγωνιστούμε την Κίνα. Πάντα με κανόνες λογικούς Στα πλαίσια του τι θέλουμε να κάνουμε αυτή τη χώρα και τι πραγματικά μπορούμε να την κάνουμε.

Πέραν αυτού, δε νομίζω ότι έχει σχέση με πολιτική ιδεολογία. Αν Θέλεις να κάνεις ότι και οι άλλες χώρες, θα παίξεις με τους όρους που παίζουν αυτοί. Αν θέλεις να το παίξεις χίπης και εγώ σας γράφω στα απαυτά μου, σκίστους στη φορολογία και μείνε σε σπηλιά στα μάταλα καπνίζοντας μπάφους.

Το θέμα είναι ο ελληνικός λαός θέλει αιφον και μπέμπα αλλά να μην πληρώνει και να το παίζει και λαρτζ ανατολίτης. Έλα όμως που δεν συμβιβάζονται και τα δύο και τελικά ψηφίζει αυτούς που του το τάζουν αλλά στο τέλος γίνεται ακόμα φτωχότερος (τουλάχιστον η πλειοψηφία).

sniper
12/10/2015, 16:01
Το αστειο ειναι οτι οσοι μιλανε για μειωση συντελεστων και διεύρυνση βασης αντιμετωπιζονται ως στυγνοι νεοφιλελέδες που θελουν να πιουνε το αιμα του κοσμακη...

Ενω οι γνησιοι σοσιαλιστες/κρατιστες (ΠΑσοκ, ΝΔ, Συριζα), απλα αυξανουν τους συντελεστες και γαμανε τους μισθωτους (του ιδιωτικου τομεα κυριως).

:D

Εσένα πρέπει να σε πάρει κάποιο think tank ρε φίλος....

Το σκεφτόσουν πολύ καιρό αυτό; :bawl:
Όταν λεμε ότι έχουν πελατεία τι εννοούμε δλδ; :moutza:

Cpt. Haddock
12/10/2015, 16:03
Όταν λέω για προσέλκυση επενδύσεων δε μιλάω για ειδικές οικονομικές ζώνες και λοιπά φαιδρά που λένε οι νεοφιλελέ, πιστεύοντας ότι θα ανταγωνιστούμε την Κίνα. Πάντα με κανόνες λογικούς Στα πλαίσια του τι θέλουμε να κάνουμε αυτή τη χώρα και τι πραγματικά μπορούμε να την κάνουμε.

Πέραν αυτού, δε νομίζω ότι έχει σχέση με πολιτική ιδεολογία. Αν Θέλεις να κάνεις ότι και οι άλλες χώρες, θα παίξεις με τους όρους που παίζουν αυτοί. Αν θέλεις να το παίξεις χίπης και εγώ σας γράφω στα απαυτά μου, σκίστους στη φορολογία και μείνε σε σπηλιά στα μάταλα καπνίζοντας μπάφους.

Το θέμα είναι ο ελληνικός λαός θέλει αιφον και μπέμπα αλλά να μην πληρώνει και να το παίζει και λαρτζ ανατολίτης. Έλα όμως που δεν συμβιβάζονται και τα δύο και τελικά ψηφίζει αυτούς που του το τάζουν αλλά στο τέλος γίνεται ακόμα φτωχότερος (τουλάχιστον η πλειοψηφία).

Δε διαφωνουμε ουσιαστικα. Αλλωστε και με απλη αριθμητική, ή θα έχεις μικρο κρατος με μικρη φορολογια, ή μεγάλο κρατος με μεγαλη φορολογια. Εμεις ψηφιζουμε αυτους που υποσχονται μεγαλο κρατος με μικρη φορολογια (και που τελικα παντα αυξάνουν τους φόρους...ακομα κι αν μειώνουν το κράτος...)

Cpt. Haddock
12/10/2015, 16:05
Εσένα πρέπει να σε πάρει κάποιο think tank ρε φίλος....
Το σκεφτόσουν πολύ καιρό αυτό; :bawl:
Όταν λεμε ότι έχουν πελατεία τι εννοούμε δλδ; :moutza:

Οχι, παντα γράφω αυθορμητα, χωρις να σκέφτομαι :D

byron
12/10/2015, 16:14
Άρα δεν μπορείς να φοροδιαφύγεις, αν μπορούσες θα το έκανες;


Δεν μπορώ να είμαι ειλικρινής. Πχ μέχρι προ λίγων μηνών λάμβανα ενοίκιο από ένα ακίνητο που είχα πάρει με δάνειο. Δήλωνα απ΄την πρώτη στιγμή όλο το ποσό του ενοικίου παρόλο που μου ανέβαζε τον φορολ.συντελεστή, όχι επειδή κόπτωμαι για την φοροδοτική μου επάρκεια, αλλά δεν θα ήθελα επ΄ουδενί να είμαι ανοιχτός σε περίπτωση διαφωνίας με τον ενοικιαστή, ή αν κατέφευγα σε δικαστήριο σε περίπτωση οφειλών. Αν ήμουν κάτι άλλο εκτός από μισθωτός δεν ξέρω, πιθανόν αν μπορούσα να το έκανα, με τον ίδιο τρόπο που κάποιες φορές δεν φοράω κράνος και δεν με απασχολεί γιατί ξέρω πως δεν θα με πιάσουν.


Nominee μπαίνει ο δικηγόρος και UBO o πραγματικός δικαιούχος. Αν θες να τον σκίσεις πας στον φορολογικό παράδεισο και του λες, "έχω πληροφορίες ότι η εταιρία τάδε έχει έλληνα UBO", αυτοί σου απαντούν, "όχι δε σου λέω, έχει κογκολέζο". Εσύ τότε θεωρώντας την υπόθεση ύποπτη του κόβεις ένα μπιλιετάκι, για τις συναλλαγές που θεωρείς ύποπτες και του κατάσχεις στο εξωτερικό ότι έχει στο όνομα του ή στο όνομα της εταιρεία. Αυτά μέχρι να έρθει να σου αποδείξει ότι δεν έχει καμία σχέση με την εταιρεία. Αν σου φέρει trust agreements, τραπεζικους λογαριασμούς κλπ και τα καταφέρει έχει καλώς. Κάτι μου λέει όμως ότι άμα έχεις τσακάλια εφοριακούς, δε θα σου ξεφύγει με τίποτα.


Πραγματικά δεν ξέρω αν και τι έχει αλλάξει. Κάποια στιγμή (2010) ήμουν σε κομμάτι τραπεζικό με αρκετά πάρε δώσε με offshore. Ως beneficial owners φαίνονταν αυτοι που σου είπα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πως κάποιος δικηγόρος στον Πειραιά φαινόταν ως BO σε καμμιά 100στή offshore. To ποιός ήταν ο πραγματικός ιδιοκτήτης του λογαριασμού, το γνώριζαν φυσικά όλοι μιας και η τροφοδότηση γινόταν κάποια στιγμή από κάποιον συγκεκριμένο.
Το οτι δεν υπήρχε υποχρέωση να υπάρχει δικαιολόγηση στο εκάστοτε compliance των ποσών, παρά μέχρι πριν λίγα χρόνια (2011-2012?) δεν είναι τυχαίο. Εύκολα θα μπορούσε η εφορία να τσεκάρει στοιχεία. Μέχρι το 2012 που θυμάμαι να ξύπνησαν, καληνύχτα ζωή...


Άλλα τις και κρατικός παρεμβατισμός ο Byron. Εσύ θα μας κάνεις Σοβιετία στο τέλος. :eek:

Στο δια ταύτα συμφωνώ απόλυτα με την διαπίστωση και την πρόταση. Έτσι μαζεύεις λεφτά από φορολογία, όχι αυξάνοντας τους συντελεστές. Η αύξηση των συντελεστών δημιουργεί ισχυρότερα κίνητρα φοροδιαφυγής. Χαμηλοί συντελεστές και αυστηρές ποινές μειώνουν τη φοροδιαφυγή. Σκοπός θα έπρεπε να είναι η διεύρυνση της φορολογικής βάσης (κίνητρα για επενδύσεις, σταθεροί συντελεστές κλπ) και όχι το ξέσκισμα των συντελεστών.

Τι να λέμε όμως τώρα, στη χώρα που το αυτονόητο μοιάζει ουτοπία.

Δεν αποτελεί κρατικό παρεμβατισμό η προώθηση των συμφερόντων της χώρας σου. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, μιας και ο κρατικός παρεμβατισμός μας έφαγε μέχρι το μεδούλι.
Για τους συντελεστές, τι να λέμε? Την ρήση του Ζολώτα πως οι πολλοί φόροι σκοτώνουν τους φόρους, έχει αποδειχθεί και με την καμπύλη Laffer (http://www.laffercenter.com/the-laffer-center-2/the-laffer-curve/). Από ένα σημείο και μετά, όσο και να αυξήσεις τους συντελεστές, δεν θα πάρεις τίποτα...

Δεν θα μου έκανε εντύπωση, αν έχουν μαύρα μεσάνυχτα από καμπύλες και πράματα του διαόλου οι κυβερνώντες...

byron
12/10/2015, 16:17
Όταν λέω για προσέλκυση επενδύσεων δε μιλάω για ειδικές οικονομικές ζώνες και λοιπά φαιδρά που λένε οι νεοφιλελέ, πιστεύοντας ότι θα ανταγωνιστούμε την Κίνα. Πάντα με κανόνες λογικούς Στα πλαίσια του τι θέλουμε να κάνουμε αυτή τη χώρα και τι πραγματικά μπορούμε να την κάνουμε.

Πέραν αυτού, δε νομίζω ότι έχει σχέση με πολιτική ιδεολογία. Αν Θέλεις να κάνεις ότι και οι άλλες χώρες, θα παίξεις με τους όρους που παίζουν αυτοί. Αν θέλεις να το παίξεις χίπης και εγώ σας γράφω στα απαυτά μου, σκίστους στη φορολογία και μείνε σε σπηλιά στα μάταλα καπνίζοντας μπάφους.

Το θέμα είναι ο ελληνικός λαός θέλει αιφον και μπέμπα αλλά να μην πληρώνει και να το παίζει και λαρτζ ανατολίτης. Έλα όμως που δεν συμβιβάζονται και τα δύο και τελικά ψηφίζει αυτούς που του το τάζουν αλλά στο τέλος γίνεται ακόμα φτωχότερος (τουλάχιστον η πλειοψηφία).

Ποιός είσαι και τι κάνεις με το account του Flying Mythos...:mad:

Flying Mythos
12/10/2015, 16:38
Ποιός είσαι και τι κάνεις με το account του Flying Mythos...:mad:

Τρολάρω τον εαυτό μου, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα μόνο αυτό μπορώ να κάνω.

Εδώ ακούς λαπαβίτσες να θέλουν να ανταγωνιστούν την Κίνα.

Νεοφιλελέ να κόπτονται για την υπερφορολόγηση μεσαίων και χαμηλών στρωμάτων.

Δεξιούς να δημεύουν καταθέσεις.

Τη βαλαβάνη να ενδιαφέρεται για την προστασία του εφοπλιστικού κεφαλαίου.

Τον τσε τσιπρα να φοράει αμπέχωνο σε μιλιταριστικές εκδηλώσεις.

Μέχρι και τη μαχητικότητα του πεντρόσα αναγνωρίσαμε.

Άσε σου λέω, αδελφές και παληκάρια, γίναμε μαλλιά κουβάρια :lol:

byron
12/10/2015, 16:41
Τρολάρω τον εαυτό μου, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα μόνο αυτό μπορώ να κάνω.

Εδώ ακούς λαπαβίτσες να θέλουν να ανταγωνιστούν την Κίνα.

Νεοφιλελέ να κόπτονται για την υπερφορολόγηση μεσαίων και χαμηλών στρωμάτων.

Δεξιούς να δημεύουν καταθέσεις.

Τη βαλαβάνη να ενδιαφέρεται για την προστασία του εφοπλιστικού κεφαλαίου.

Τον τσε τσιπρα να φοράει αμπέχωνο σε μιλιταριστικές εκδηλώσεις.

Μέχρι και τη μαχητικότητα του πεντρόσα αναγνωρίσαμε.

Άσε σου λέω, αδελφές και παληκάρια, γίναμε μαλλιά κουβάρια :lol:

Ορθόν...:tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

dimmie_72
12/10/2015, 17:00
Τόχε πιάσει πολύ νωρίτερα ο Βαγιαζήτ ο Β΄ο οποίος βλέποντας τη φορολογική αδυναμία των χριστιανών είχε μειώσει τις ποινές στο μισό προκειμένου "οι φορολογούμενοι να μην εξαφανιστούν". Υπόψη ότι ο λεγόμενος και κεφαλικός φόρος ήταν 10-25% στην Μεγάλη Πόρτα, αλλά οι Έλληνες πολιτικοί μάλλον αδυνατούν να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν τακτικές ακόμα και σε ποσοστά φόρων που μόνο ως ανέκδοτα φαντάζουν.

Pan (dvs)
12/10/2015, 17:01
Eγώ όχι. Να δω πως θα βρουν τα ακίνητα στο εξωτερικό όμως. Αμφιβάλλω αν τα εχει συνδέσει έστω κι ένας με το εδώ ΑΦΜ.

Oσο και να σου φαινεται περιεργο καποιοι το εχουνε κανει.Τωρα για ποιους λογους δρν το γνωριζω.Αυτο που γνωριζω ειναι οτι τωρα τραβανε τα μαλλια τους.

Αλλος ενας λογος που δεν θα τους μεινει τριχα ειναι το οτι αν η χωρα δεν πληρωσει τα δανεια της,οι δανειστες θα μπορουνε να τους τα κατασχουνε,θεωρωντας τα Ελληνικη περιουσια.Δεν ξερω αν ειναι ετσι ακριβως οπως μου τα ειπανε,αλλα αυτος που μου τα ειπε ψαχνει τροπο να απεγκλωβιστει.

AUFGEBRACHT
12/10/2015, 17:52
To αυτο...


Υ.Γ.

Η Αγροτικαρα, τραπεζα @αρχιδ@τη...πηγε στην Πειραιως...
Τα καταπληκτικα δανεια διχως collaterals που εδινε...στην Bad Αγροτικη....


Αρχιδ@τη τράπεζα ή @ρχίδι@ τράπεζα;

dimmie_72
12/10/2015, 18:40
Nominee μπαίνει ο δικηγόρος και UBO o πραγματικός δικαιούχος. Αν θες να τον σκίσεις πας στον φορολογικό παράδεισο και του λες, "έχω πληροφορίες ότι η εταιρία τάδε έχει έλληνα UBO", αυτοί σου απαντούν, "όχι δε σου λέω, έχει κογκολέζο". Εσύ τότε θεωρώντας την υπόθεση ύποπτη του κόβεις ένα μπιλιετάκι, για τις συναλλαγές που θεωρείς ύποπτες και του κατάσχεις στο εξωτερικό ότι έχει στο όνομα του ή στο όνομα της εταιρεία. Αυτά μέχρι να έρθει να σου αποδείξει ότι δεν έχει καμία σχέση με την εταιρεία. Αν σου φέρει trust agreements, τραπεζικους λογαριασμούς κλπ και τα καταφέρει έχει καλώς. Κάτι μου λέει όμως ότι άμα έχεις τσακάλια εφοριακούς, δε θα σου ξεφύγει με τίποτα.

Όταν υπάρχει βούληση όλα γίνονται και όλοι παρέχουν συνδρομή αρκεί να δείξουμε ότι είμαστε σοβαροί και αποφασισμένοι. Όταν θέλησαν να ενεργήσουν, ταυτοποιήθηκαν offshore του Τσοχατζόπουλου και του Σμπώκου στις οποίες κατέληγαν οι μίζες από τις offshore του Δαφέρμου και του Λιακουνάκου -και αφού το follow the money έκανε κάνα δυο φορές το γύρο του κόσμου πριν καταλήξει- και μάλιστα με αποπληρωμές εκ μέρους των κατασκευαστών που έφταναν και τη 10ετία.

tsompanis
12/10/2015, 18:49
Τον τσε τσιπρα να φοράει αμπέχωνο σε μιλιταριστικές εκδηλώσεις.
:

Αμ ο άλλος ο μπουλης ο καμμενος? Του δώσανε να φορέσει και πουλαδα. ...
λογικά θα είναι φόρος τιμής στα τόσα κοτόπουλα, γαλοπούλες και ορτυκια που έχει κατασπαραξει!!!

byron
12/10/2015, 19:10
Αμ ο άλλος ο μπουλης ο καμμενος? Του δώσανε να φορέσει και πουλαδα. ...
λογικά θα είναι φόρος τιμής στα τόσα κοτόπουλα, γαλοπούλες και ορτυκια που έχει κατασπαραξει!!!

Χαχαααχχχχχχαααχχχ

sniper
12/10/2015, 20:04
Όταν υπάρχει βούληση όλα γίνονται και όλοι παρέχουν συνδρομή αρκεί να δείξουμε ότι είμαστε σοβαροί και αποφασισμένοι. Όταν θέλησαν να ενεργήσουν, ταυτοποιήθηκαν offshore του Τσοχατζόπουλου και του Σμπώκου στις οποίες κατέληγαν οι μίζες από τις offshore του Δαφέρμου και του Λιακουνάκου -και αφού το follow the money έκανε κάνα δυο φορές το γύρο του κόσμου πριν καταλήξει- και μάλιστα με αποπληρωμές εκ μέρους των κατασκευαστών που έφταναν και τη 10ετία.

Ευτυχώς που δεν έχω υψηλό IQ, θα πίστευα ότι λες ότι δεν θέλουν να το κάνουν...

dimmie_72
12/10/2015, 20:21
Ευτυχώς που δεν έχω υψηλό IQ, θα πίστευα ότι λες ότι δεν θέλουν να το κάνουν...

όχι ρε αλίμονο! απλώς είναι τόσο μεγάλη η φορολογική βάση με τις offshore που δεν προκάμουν οι άνθρωποι.

MG-KTiNoS
12/10/2015, 22:54
Αμ ο άλλος ο μπουλης ο καμμενος? Του δώσανε να φορέσει και πουλαδα. ...
λογικά θα είναι φόρος τιμής στα τόσα κοτόπουλα, γαλοπούλες και ορτυκια που έχει κατασπαραξει!!!

ρε συ ξέρεις κάτι?
Μ αυτά που βλέπω κάθε μέρα εδώ και κάτι χρόνια στο φαρμακείο δε γελάω πια...
Μου χει κοπεί το γέλιο.
Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο κακό έχουν κάνει όλοι αυτοί
:(

RaGe_Raptor
12/10/2015, 23:00
Εγώ κάτι τέτοια βλέπω και παίρνω κουράγιο...
342881

MG-KTiNoS
12/10/2015, 23:27
περίπτερα τέλος
:(


http://www.briefingnews.gr/ellada/o-thanatos-toy-peripteroy-katargoyntai-meta-apo-118-hronia-zois-stin-ellada-diavaste-tin

dimmie_72
12/10/2015, 23:53
περίπτερα τέλος
:(


http://www.briefingnews.gr/ellada/o-thanatos-toy-peripteroy-katargoyntai-meta-apo-118-hronia-zois-stin-ellada-diavaste-tin

παραπληροφόρηση.
ευημερούν.
http://www.onlarissa.gr/2014/09/29/polina-mitsimpona-i-oreoteri-peripterou-pou-egine-to-apolito-viral/
342887

toyar
13/10/2015, 02:01
Υπολογισμοί ακριβείας υπάρχουν, και όσοι ενδιαφέρονται τους βρίσκουν. Απλά, επειδή τα τελικά νούμερα δεν είναι "πιασάρικα", τα ψιλοκαταπίνουν και συνεχίζουν τις φωτοβολίδες.

Γιατί άλλη βαρύτητα αποκτά να πεις πως έδωσαν 130 δις στις τράπεζες, και άλλη βαρύτητα έχει να πεις πως έδωσαν 130 δις κρατικές εγγυήσεις στις τράπεζες (που ουδέποτε κατέπεσαν) προκειμένου να μπορεί να αγοράζει ομόλογα με collateral στην ECB και να χρηματοδοτεί το κράτος.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως ξεπουλάνε τον ΟΣΕ οι πουλημένοι, και άλλη βαρύτητα να πεις πως ο ΟΣΕ έχει μαζέψει 5 δις χρέος που έσκασε.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως σπάνε και ξεπουλάνε την ΔΕΗ οι γερμανοτσολιάδες, και άλλη να πεις πως η ΔΕΗ μαζεύει 1+ δις ζημιές τον χρόνο, πληρώνεις εσύ και εγώ και όλοι μας 600 εκατομ.€ τον χρόνο κρατική επιδότηση στο ασφαλιστικό ταμείο της ΓΕΝΟΠ. Της αγαπημένης ΔΕΗ, που ενώ παράγει το 1,5% της πανευρωπαϊκής ενέργειας, απασχολεί το 8% των υπαλλήλων ενέργειας της ΕΕ, με το μέσο μισθολογικό κόστος των 4.500€ ανα υπάλληλο.

Αλλη βαρύτητα έχει να πεις πως ξεπουλήθηκε η Αγροτική στην Alpha, και άλλη βαρύτητα να πεις πως η Αγροτική είχε 5 δις κόκκινα δάνεια αγροτών που ποτέ δεν πληρώθηκαν.

Προφανώς και υπάρχει διαπλοκή, και στο τραπεζικό τομέα. Και μεγάλη, μιας και χρηματοδοτούσαν είτε ημέτερους, είτε τους ίδιους. Το ΤΤ που ανέφερες πχ, ποιές διοικήσεις είχε και από ποιούς διορισμένους που το έστειλαν στο δίαολο? Αντίστοιχα και ο Λουα Λούα που ταϊζοντας όλα τα λιγούρια, έφαγε τον άμπακο οχι τόσο μέσω της Proton, αλλά μέσω της Alapis και των αυξήσεων που χρηματοδότησαν οι μέτοχοι (τρομάρα τους).

Η Εμπορική και η Γενική που "ξεπουλήσαμε" στους Γάλλους, έχεις υπ΄όψη σου πόσα τους στοίχησαν τελικά? Μόνο η Credit Agricole έβαλε μέσω αυξήσεων 7 δις € για να καλύψει τα δάνεια του κάθε πικραμένου που έιχαν δωθεί με "διαφανείς" διαδικασίες και έσκαγαν το ένα πίσω απ΄το άλλο. Όταν ανακοίνωσε πως (πληρώνει και) φεύγει, η CA έκανε +10% στο χρηματ. του Παρισιού.

Για να σου δώσω μια αρχή, ψάξε που κατευθύνθηκαν τα πρώτα 7 δις που έδωσε ο Αλογοσκούφης στις τράπεζες το 2008...
Αναφέρονται στα πρακτικά των γενικών συνελεύσεων, για να μην κουράζεσαι. Τα 2 δις που αντιστοιχούσαν στην Εθνική πχ, επιστράφησαν στο κράτος για αγορά ομολόγων. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στις υπόλοιπες, ενώ το ποσό είχε δωθεί προκειμένου να μην περιοριστεί η πιστωτική επέκταση (δάνεια δηλ.) των τραπεζών προς τους πολίτες. Κάπου εκεί χρονικά, είχε αρχίσει να κλείνει η στρόφιγγα της ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες από το εξωτερικό.

Όταν λοιπόν μάθεις λίγο τα νούμερα, τα ξαναλέμε. Γιατί ως συνήθως, η πραγματικότητα είναι λίγο πιο περίπλοκη.

Ave :wave2:

δεν ξερω ποιες ειναι οι πηγες σου αλλα ειδικα για τη ΔΕΗ που γνωριζω απο μεσα τα νουμερα που αναφερεις δεν υπαρχουν

GFawkes
13/10/2015, 08:47
παραπληροφόρηση.
ευημερούν.
http://www.onlarissa.gr/2014/09/29/polina-mitsimpona-i-oreoteri-peripterou-pou-egine-to-apolito-viral/
342887


Ψιτ...φιλλλαρακι

να βαζεις και παραπομπες ετσι...ποιος σου ανοιξε τα ματια...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146634&p=2644911&viewfull=1#post2644911

GFawkes
13/10/2015, 08:50
Αρχιδ@τη τράπεζα ή @ρχίδι@ τράπεζα;

Δεν πιστευα οτι δεν θα ηταν ξεκαθαρρο αλλα ειναι μια

@ρχίδι@ Αρχιδ@τη τράπεζα

για τον πε@ντ@...

:D

byron
13/10/2015, 10:31
δεν ξερω ποιες ειναι οι πηγες σου αλλα ειδικα για τη ΔΕΗ που γνωριζω απο μεσα τα νουμερα που αναφερεις δεν υπαρχουν

Ναι, έχουν κατέβει σήμερα...:rolleyes:

Τα νούμερα το του 2012 ήταν 2.940€ από 4.517€..." Στο μισθολογικό στη νέα ΣΣΕ ενσωματώνονται οι μειώσεις μισθών κατά 35% από τα επίπεδα του 2009, χωρίς να προβλέπονται νέες μειώσεις. Έτσι οι μέσες μεικτές αποδοχές διαμορφώνονται στα 2940 από 4517 ευρώ πριν το μνημόνιο." http://www.capital.gr/forum/thread/2957891

Κάπου εδώ παραμένει και ο μέσος μισθός ΠΕ τον Μάρτιο του 2015...

Οι αποδοχές των εργαζομένων στη ΔΕΗ έχουν έρθει και πάλι στο επίκεντρο της επικαιρότητας με αφορμή την υπογραφή της νέας συλλογικής σύμβασης που επανέφερε προνόμια που είχαν καταργηθεί την εποχή του Μνημονίου.

Σύμφωνα με τα τελευταία επίσημα στοιχεία που έχουν κατατεθεί στη Βουλή από τη διοίκηση της επιχείρησης...οι μέσοι μισθοί ανά κατηγορία διαμορφώνονται ως εξής:

Πρωτοβάθμια εκπαίδευση: Μεικτά, 1.626,24 – Καθαρά, 1.018, 23
Δευτεροβάθμια εκπαίδευση: Μεικτά, 2.408,46 – Καθαρά, 1.396,91
Τεχνολογική εκπαίδευση: Μεικτά, 2.996,66 – Καθαρά, 1.738,06
Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης: Μεικτά, 2.907,64 – Καθαρά, 1.686,43

Στα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και τα 6*30=180€ μηνιαίως από τον Μάρτη του 2015 ανα εργαζόμενο. http://www.ertopen.com/news/ellada/politikh/item/31515-o-k-d-e-h-epithesh-sth-genop-deh-einai-epithesh-enantia-sto-ergatiko-kinhma

Και πιθανότατα και οι μειωμένες τιμές ρεύματος...

Και τα 600εκατομ € ετησίως κρατική επιδότηση στο ασφαλιστικό της ΓΕΝΟΠ.

Δεν ξέρω για σένα, αλλά η γυναίκα μου ΠΕ πρωτοβάθμιας, και δασκάλα σε σχολείο...κανά 800άρι καθαρά παίρνει.

Sapadak
13/10/2015, 10:55
Τεχνολογική εκπαίδευση: Μεικτά, 2.996,66 – Καθαρά, 1.738,06
Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης: Μεικτά, 2.907,64 – Καθαρά, 1.686,43


?????

Cpt. Haddock
13/10/2015, 11:00
Και πιθανότατα και οι μειωμένες τιμές ρεύματος...[...]

Μειωμενες ή τζαμπα; (παλια δεν πληρωναν, δεν ξερω αν εχει αλλαξει)

MG-KTiNoS
13/10/2015, 11:37
Πρωτοβάθμια εκπαίδευση: Μεικτά, 1.626,24 – Καθαρά, 1.018, 23
Δευτεροβάθμια εκπαίδευση: Μεικτά, 2.408,46 – Καθαρά, 1.396,91
Τεχνολογική εκπαίδευση: Μεικτά, 2.996,66 – Καθαρά, 1.738,06
Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης: Μεικτά, 2.907,64 – Καθαρά, 1.686,43


Αυτά ΟΛΑ είναι άκυρα έχω φίλο που δουλεύει ΔΕΗτζής σε υποσταθμούς κλπ 800 στο χέρι...
Ηλεκτρολόγος και λύκειο στη μπ..τσα όλη μέρα τον έχουν!!!
Είναι πολύ παλιό όμως

02/05/2012 09:17

alres
13/10/2015, 11:40
Ναι, έχουν κατέβει σήμερα...:rolleyes:

Τα νούμερα το του 2012 ήταν 2.940€ από 4.517€..." Στο μισθολογικό στη νέα ΣΣΕ ενσωματώνονται οι μειώσεις μισθών κατά 35% από τα επίπεδα του 2009, χωρίς να προβλέπονται νέες μειώσεις. Έτσι οι μέσες μεικτές αποδοχές διαμορφώνονται στα 2940 από 4517 ευρώ πριν το μνημόνιο." http://www.capital.gr/forum/thread/2957891

Κάπου εδώ παραμένει και ο μέσος μισθός ΠΕ τον Μάρτιο του 2015...

Οι αποδοχές των εργαζομένων στη ΔΕΗ έχουν έρθει και πάλι στο επίκεντρο της επικαιρότητας με αφορμή την υπογραφή της νέας συλλογικής σύμβασης που επανέφερε προνόμια που είχαν καταργηθεί την εποχή του Μνημονίου.

Σύμφωνα με τα τελευταία επίσημα στοιχεία που έχουν κατατεθεί στη Βουλή από τη διοίκηση της επιχείρησης...οι μέσοι μισθοί ανά κατηγορία διαμορφώνονται ως εξής:

Πρωτοβάθμια εκπαίδευση: Μεικτά, 1.626,24 – Καθαρά, 1.018, 23
Δευτεροβάθμια εκπαίδευση: Μεικτά, 2.408,46 – Καθαρά, 1.396,91
Τεχνολογική εκπαίδευση: Μεικτά, 2.996,66 – Καθαρά, 1.738,06
Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης: Μεικτά, 2.907,64 – Καθαρά, 1.686,43

Στα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και τα 6*30=180€ μηνιαίως από τον Μάρτη του 2015 ανα εργαζόμενο. http://www.ertopen.com/news/ellada/politikh/item/31515-o-k-d-e-h-epithesh-sth-genop-deh-einai-epithesh-enantia-sto-ergatiko-kinhma

Και πιθανότατα και οι μειωμένες τιμές ρεύματος...

Και τα 600εκατομ € ετησίως κρατική επιδότηση στο ασφαλιστικό της ΓΕΝΟΠ.

Δεν ξέρω για σένα, αλλά η γυναίκα μου ΠΕ πρωτοβάθμιας, και δασκάλα σε σχολείο...κανά 800άρι καθαρά παίρνει.

Με ζμπαθάς
Οι μισθοί που παραθέτεις σου φαίνονται μεγάλοι;
Πιστεύεις ότι έπρεπε να παίρνουν λιγότερα;

byron
13/10/2015, 11:45
Αυτά ΟΛΑ είναι άκυρα έχω φίλο που δουλεύει ΔΕΗτζής σε υποσταθμούς κλπ 800 στο χέρι...
Ηλεκτρολόγος και λύκειο στη μπ..τσα όλη μέρα τον έχουν!!!
Είναι πολύ παλιό όμως

02/05/2012 09:17

9 Μαρτίου 2015 είναι, τι παλιό λες? http://www.inewsgr.com/115/lefta-yparchoun--eos-kai-290764-evro-o-mesos-meiktos-misthos-gia-tous-ergazomenous-sti-dei.htm

byron
13/10/2015, 12:06
Με ζμπαθάς
Οι μισθοί που παραθέτεις σου φαίνονται μεγάλοι;
Πιστεύεις ότι έπρεπε να παίρνουν λιγότερα;

Αν μιλάμε για μια εταιρία που τους πληρώνει ο ιδιώτης, μου είναι αδιάφορο. Αν μιλάς για μια εταιρία που είχε 225 εκατ. ζημιές το 2013 και 90 κέρδη το 2014 που μου ζητάει να το πληρώσω εγώ, και ακόμα χειρότερα να πληρώσω έναν μισθό ΠΕ που είναι Χ 3 απ΄ότι παίρνει κάποιος με αντίστοιχα προσόντα στο Δημόσιο, ναι μάλλον έχω πρόβλημα.

Εκτός και συζητάμε κάτω από το πρίσμα της φιλοσοφικής αναζήτησης για το πόσο πρέπει να πληρώνεται κάποιος, η ζωή είναι ωραία, τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία κλπ κλπ, οπότε λίγα παίρνουν. 5.000 min έπρεπε να παίρνει ο κόσμος.

dimmie_72
13/10/2015, 12:12
Δεν ξέρω για σένα, αλλά η γυναίκα μου ΠΕ πρωτοβάθμιας, και δασκάλα σε σχολείο...κανά 800άρι καθαρά παίρνει.

φρεσκοδιορισμένη;

πως γίνεται η δικιά μου να ξεπερνάει τα 1.400;
(τα χρονοεπιδόματα έτσι κι αλλιώς δεν είναι και καμιά άξια λόγου αύξηση)

byron
13/10/2015, 12:18
φρεσκοδιορισμένη;

πως γίνεται η δικιά μου να ξεπερνάει τα 1.400;
(τα χρονοεπιδόματα έτσι κι αλλιώς δεν είναι και καμιά άξια λόγου αύξηση)

Μόνιμη από το 2010 νομίζω, πριν ήταν αναπληρώτρια απ΄το 2006. Αν δεν είναι 800, είναι 810-830-850-860 κάπου εκεί. Για καθαρά μιλάω, ναι?

alres
13/10/2015, 12:20
Αν μιλάμε για μια εταιρία που τους πληρώνει ο ιδιώτης, μου είναι αδιάφορο. Αν μιλάς για μια εταιρία που είχε 225 εκατ. ζημιές το 2013 και 90 κέρδη το 2014 που μου ζητάει να το πληρώσω εγώ, και ακόμα χειρότερα να πληρώσω έναν μισθό ΠΕ που είναι Χ 3 απ΄ότι παίρνει κάποιος με αντίστοιχα προσόντα στο Δημόσιο, ναι μάλλον έχω πρόβλημα.

Εκτός και συζητάμε κάτω από το πρίσμα της φιλοσοφικής αναζήτησης για το πόσο πρέπει να πληρώνεται κάποιος, η ζωή είναι ωραία, τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία κλπ κλπ, οπότε λίγα παίρνουν. 5.000 min έπρεπε να παίρνει ο κόσμος.

Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής
Μαλακία να ξύνεται κάποιος ή να εργάζεται λίγο και να παίρνει 1600.
Μεγαλύτερη μαλακία όμως είναι να σκίζεσαι και να παίρνεις 500.

Όταν υπερτερεί το αίτημα/παράπονο να πέσουν οι μισθοί των καλά αμοιβόμενων, δεν διατυπώνεται το αίτημα να ανέβουν οι μισθοί των κακοαμοιβόμενων. Για την ακρίβεια τα τελευταία χρόνια, το μόνο που ακούω είναι να πέσουν οι μισθοί των άνετων και τίποτα άλλο. Για αύξηση κανένας δε μιλάει.

Η μαλακία είναι όμως ότι τελικά, οι μισθοί που έπεσαν, ήταν αυτών που ήταν στο ζόρι. Αν παίρνεις 700 και σε πάνε στα 500, τον ήπιες. Αν παίρνεις 1800 και σε πάνε στα 1500, δεν τον ήπιες. Μεγάλη διαφορά.

Η λογική δηλαδή που λέει να σκίσουμε τους λίγο ή αρκετά παραπάνω αμοιβόμενους από εμάς, δίνει νομιμοποίηση (όπως αποδείχτηκε) να τον πίνουν οι χαμηλότερα αμοιβόμενοι. Και υπόψη ότι στο Ελλάντα, κακοπληρωμένοι είναι το 80% και βάλε των εργαζομένων και καλοπληρωμένοι το υπόλοιπο. Είναι μάλλον μπουμερανγκ η λογική αυτή.

MG-KTiNoS
13/10/2015, 12:26
9 Μαρτίου 2015 είναι, τι παλιό λες? http://www.inewsgr.com/115/lefta-yparchoun--eos-kai-290764-evro-o-mesos-meiktos-misthos-gia-tous-ergazomenous-sti-dei.htm

Byron
τα λεφτά αυτά που λέει δεν υπάρχουν είναι λάθος ο πίνακας στο λέω 100%


Αν μιλάμε για μια εταιρία που τους πληρώνει ο ιδιώτης, μου είναι αδιάφορο. Αν μιλάς για μια εταιρία που είχε 225 εκατ. ζημιές το 2013 και 90 κέρδη το 2014 που μου ζητάει να το πληρώσω εγώ, και ακόμα χειρότερα να πληρώσω έναν μισθό ΠΕ που είναι Χ 3 απ΄ότι παίρνει κάποιος με αντίστοιχα προσόντα στο Δημόσιο, ναι μάλλον έχω πρόβλημα.

Εκτός και συζητάμε κάτω από το πρίσμα της φιλοσοφικής αναζήτησης για το πόσο πρέπει να πληρώνεται κάποιος, η ζωή είναι ωραία, τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία κλπ κλπ, οπότε λίγα παίρνουν. 5.000 min έπρεπε να παίρνει ο κόσμος.

Κοίτα εμένα μ αρέσει η φιλοσοφία και η αναζήτηση οπότε ας κάνουμε μια υπόθεση...
-Αν οι μισθοί ήταν 0 και οι ΔΕΗτζήδες ήταν κάποιου είδους σαμάνοι του δάσους οι ζημιές θα ήταν 224?
:lol:
Μιλάμε για μια εταιρία που είχε κύριο προμυθευτή τη ΜΙΖΕΝΣ
:lol:

Εδώ λοιπόν γεννάται το ερώτημα μάζεψες ΟΛΑ τ άλλα ΠΡΙν γαμήσεις τ ανθρωπάκια???
Και ποιούς εν τέλει γάμησες?
Τις καθαρίστριες και τους εργάτες???
Τα ρετιρέ τ ακούμπησες???

υγ
και δεν θα σου πω τίποτα για κρατικοδίαιτες τράπεζες που παρέχουν λιμουνζίνες
στους δ/ντες.
:D

byron
13/10/2015, 12:35
Byron
τα λεφτά αυτά που λέει δεν υπάρχουν είναι λάθος ο πίνακας στο λέω 100%

τι να σΕ πω ρε MG. Τα τελευταία επίσημα στοιχεία που κατατέθηκαν απ΄την διοίκηση της ΔΕΗ στην Βουλή είναι.

sniper
13/10/2015, 14:00
2η φορά "Αριστερά".

Συνεχίζουμε με ελαφρολαϊκό πρόγραμμα...


(http://www.thepressproject.gr/article/82809/Famellos-Ston-SURIZA-pisteuoume-oti-ta-nea-metra-den-einai-sklira)

dimmie_72
13/10/2015, 14:04
Μόνιμη από το 2010 νομίζω, πριν ήταν αναπληρώτρια απ΄το 2006. Αν δεν είναι 800, είναι 810-830-850-860 κάπου εκεί. Για καθαρά μιλάω, ναι?

ε μα τις παίρνετε μικρές. :cool:

τα γούστα πληρώνονται φλρκ! :rotflmao:

MG-KTiNoS
13/10/2015, 14:07
ε μα τις παίρνετε μικρές. :cool:

τα γούστα πληρώνονται φλρκ! :rotflmao:

:plaf:

Bob_o_mastoras
13/10/2015, 14:10
Ε, μα με τα 'ρδελα τα Ducati.. Θα συνεβαινε ποτε αυτο σε ενα cbr???




..Ωχ, λαθος thread..!!! :p:p

Pan (dvs)
13/10/2015, 14:17
Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής
Μαλακία να ξύνεται κάποιος ή να εργάζεται λίγο και να παίρνει 1600.
Μεγαλύτερη μαλακία όμως είναι να σκίζεσαι και να παίρνεις 500.

Όταν υπερτερεί το αίτημα/παράπονο να πέσουν οι μισθοί των καλά αμοιβόμενων, δεν διατυπώνεται το αίτημα να ανέβουν οι μισθοί των κακοαμοιβόμενων. Για την ακρίβεια τα τελευταία χρόνια, το μόνο που ακούω είναι να πέσουν οι μισθοί των άνετων και τίποτα άλλο. Για αύξηση κανένας δε μιλάει.

Η μαλακία είναι όμως ότι τελικά, οι μισθοί που έπεσαν, ήταν αυτών που ήταν στο ζόρι. Αν παίρνεις 700 και σε πάνε στα 500, τον ήπιες. Αν παίρνεις 1800 και σε πάνε στα 1500, δεν τον ήπιες. Μεγάλη διαφορά.

Η λογική δηλαδή που λέει να σκίσουμε τους λίγο ή αρκετά παραπάνω αμοιβόμενους από εμάς, δίνει νομιμοποίηση (όπως αποδείχτηκε) να τον πίνουν οι χαμηλότερα αμοιβόμενοι. Και υπόψη ότι στο Ελλάντα, κακοπληρωμένοι είναι το 80% και βάλε των εργαζομένων και καλοπληρωμένοι το υπόλοιπο. Είναι μάλλον μπουμερανγκ η λογική αυτή.

Να καει το σπιτι του γειτονα.

alres
13/10/2015, 14:25
Να καει το σπιτι του γειτονα.

Μια μικρή κουβέντα ακόμα
Αν θέλει κάποιος να δει τι πραγματικά συμβαίνει, έχει να κάνει ένα απλό πράγμα σε πρώτη φάση:να πιστέψει ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που του λένε τα μήντια και τ αφεντικά του. Σίγουρα δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά, για αρχή, για ξεκίνημα σε σκληρές αλλά αληθινές παραδοχές, είναι απαραίτητο. Κάτι σαν ένα κρύο ντους.

dimmie_72
13/10/2015, 14:29
Μόνιμη από το 2010 νομίζω, πριν ήταν αναπληρώτρια απ΄το 2006. Αν δεν είναι 800, είναι 810-830-850-860 κάπου εκεί. Για καθαρά μιλάω, ναι?

άρα μάλλον θα πρέπει να πούμε...

1ο μισθό 810-830-850-860 κάπου εκεί :D

ακούγεται βέβαια, κάπως αλλιώς ;)

nicksior
13/10/2015, 14:33
...Νοminee μπαίνει ο δικηγόρος και UBO o πραγματικός δικαιούχος. Αν θες να τον σκίσεις πας στον φορολογικό παράδεισο και του λες, "έχω πληροφορίες ότι η εταιρία τάδε έχει έλληνα UBO", αυτοί σου απαντούν, "όχι δε σου λέω, έχει κογκολέζο". Εσύ τότε θεωρώντας την υπόθεση ύποπτη του κόβεις ένα μπιλιετάκι, για τις συναλλαγές που θεωρείς ύποπτες και του κατάσχεις στο εξωτερικό ότι έχει στο όνομα του ή στο όνομα της εταιρεία. Αυτά μέχρι να έρθει να σου αποδείξει ότι δεν έχει καμία σχέση με την εταιρεία. Αν σου φέρει trust agreements, τραπεζικους λογαριασμούς κλπ και τα καταφέρει έχει καλώς. Κάτι μου λέει όμως ότι άμα έχεις τσακάλια εφοριακούς, δε θα σου ξεφύγει με τίποτα....


Υπάρχει αυτό ήδη ...

"Επιπλέον φόρος 26% για εισαγωγές από χώρες με χαμηλή φορολογία Φόρος 26% θα καταβάλλεται από τις επιχειρήσεις επί της δαπάνης προμηθειών από χώρες με προνομιακό φορολογικό καθεστώς και θα επιστρέφεται εντός 12μήνου, εφόσον αποδεικνύεται ότι η συναλλαγή είναι πραγματική. "

Νόμος 4321 / 2015 Αρθρο 21

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν εφαρμόζεται .. Σκοντάφτει σε κοινοτικές οδηγίες (?).

Στα κάγκελα Βουλγαρία και Κύπρος (φόρος 10% και 12% αντίστοιχα...)


http://www.reporter.gr/Diethnh/Diethneis-Eidhseis/257688-Sta-%C2%ABkagkela%C2%BB-h-Boylgaria-me-to-thema-ths-forologhshs-26-twn-eisagwgwn

:wave2:

nickald
13/10/2015, 14:35
Εξαιρώντας τους υπαλληλους της ΔΕΗ στα υποκαταστήματα (τους οποιους πιθανότατα να εχουν πολλοι στο μυαλο όταν μιλανε για κωλοβαρεμα), οποιος νομιζει ότι ένα χιλιαρικο καθαρα είναι πολλα λεφτα για έναν ΔΕΗτζη του πεδιου ας περασει μια βολτα από Κοζανη και Πτολεμαϊδα να του δειξουν το αντικειμενο εργασιας...... και μετα συγκρινουμε με άλλες ειδικοτητες....

Προσοχη δε μιλαω για αλλα μπονους που εχουν (βλεπε μειωμενο ρευμα, ένα κουτακι γαλα και ξερωγωτι) και κακως εχουν....

Pan (dvs)
13/10/2015, 14:36
Μια μικρή κουβέντα ακόμα
Αν θέλει κάποιος να δει τι πραγματικά συμβαίνει, έχει να κάνει ένα απλό πράγμα σε πρώτη φάση:να πιστέψει ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που του λένε τα μήντια και τ αφεντικά του. Σίγουρα δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά, για αρχή, για ξεκίνημα σε σκληρές αλλά αληθινές παραδοχές, είναι απαραίτητο. Κάτι σαν ένα κρύο ντους.

Δεν σε καταλαβαινω.

GFawkes
13/10/2015, 14:36
τι να σΕ πω ρε MG. Τα τελευταία επίσημα στοιχεία που κατατέθηκαν απ΄την διοίκηση της ΔΕΗ στην Βουλή είναι.
Eχω εναν φιλο-απο το χωριο δεν το ξερετε- που ο ξαδερφος της γκομενας του αδελφου του θειου του, παιζει ποκα καθε πρωτοχρονια με εναν φορτηγατζη που ειναι μπατζανακης του θυρωρου ενος που δουλευει στην ΔΕΗ και οι μισθοι ειναι αυτοι που λεει ο σοφος γεροντας.

spyrakos35
13/10/2015, 14:38
Eχω εναν φιλο-απο το χωριο δεν το ξερετε- που ο ξαδερφος της γκομενας του αδελφου του θειου του, παιζει ποκα καθε πρωτοχρονια με εναν φορτηγατζη που ειναι μπατζανακης του θυρωρου ενος που δουλευει στην ΔΕΗ και οι μισθοι ειναι αυτοι που λεει ο σοφος γεροντας.

ποιος από τους δύο????

Pan (dvs)
13/10/2015, 14:40
Καποτε κοιταζαμε τον καλυτερο και προσπαθουσαμε να τον φτασουμε.Τωρα κοιταμε τον χειροτερο και ειμαστε ευχαριστημενοι.

GFawkes
13/10/2015, 14:41
ποιος από τους δύο????
ΕΝΑΣ ειναι ο σοφος...ο αλλος ειναι απλα γερος...

;)

alres
13/10/2015, 14:41
Δεν σε καταλαβαινω.

Ήταν συνέχεια στην προηγούμενη σκέψη μου, στην οποία θεώρησα ότι συμφωνείς.

Αν είναι έτσι και έχουμε συνεννοηθεί, ήθελα να πω ότι τέτοιες σκέψεις και παραδοχές (σαν αυτή στην οποία απάντησες αρχικά) προέρχονται/γεννιούνται μόνο αν αρχίζεις να σκέφτεσαι εχθρικά προς χιλιοειπωμένες ατάκες κοινωνικού αυτοματισμού που προωθούν συστηματικά τα μήντια εδώ και πολλά χρόνια, αν τους βάλεις απέναντί σου και πεις ότι "αυτοί οι τύποι δεν είναι με μένα, δε θέλουν την κοινωνική προκοπή, μας θέλουν όλους δούλους". Αν περισσότεροι άνθρωποι σκεφτόντουσαν εχθρικά προς αυτά που λένε τα μήντια, εχθρικά προς όσους αναπαράγουν τέτοιες "ιδέες", τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα.

GFawkes
13/10/2015, 14:42
Ήταν συνέχεια στην προηγούμενη σκέψη μου, στην οποία θεώρησα ότι συμφωνείς.

Αν είναι έτσι και έχουμε συνεννοηθεί, .....

Να οργανωθειτε παιδια....Να οργανωθειτε....
:a021:

alres
13/10/2015, 14:46
Να οργανωθειτε παιδια....Να οργανωθειτε....
:a021:

Τι θες να πεις φίλε;

byron
13/10/2015, 14:49
άρα μάλλον θα πρέπει να πούμε...

1ο μισθό 810-830-850-860 κάπου εκεί :D

ακούγεται βέβαια, κάπως αλλιώς ;)

Ντεν καταλαβαίνει...

Ποιός πρώτος μισθός? Αυτή τη στιγμή παίρνει τόσα. Επαιρνε παλιααααα γύρω στα 1.100-1.200 και μειώθηκε. Και μάλλον είναι προνομιούχα, μιας και οι τελευταίοι που μονιμοποιήθηκαν (καθηγητές) μέσω του ΑΣΕΠ (καμμιά 20αριά άτομα) παίρνουν ακόμα λιγότερα. Η κουμπάρα μου Φιλόλογος + master στη Γαλλία = Σκαδός Νάξου (αντίο ζωή) και κανένα 720άρι καθαρά έπαιρνε.

Panos76
13/10/2015, 14:51
Μυθικά 80ς με αναφορά στην ατάκα της ταινίας Γρανίτα από μελάνι :lol:

byron
13/10/2015, 14:52
Ήταν συνέχεια στην προηγούμενη σκέψη μου, στην οποία θεώρησα ότι συμφωνείς.

Αν είναι έτσι και έχουμε συνεννοηθεί, ήθελα να πω ότι τέτοιες σκέψεις και παραδοχές (σαν αυτή στην οποία απάντησες αρχικά) προέρχονται/γεννιούνται μόνο αν αρχίζεις να σκέφτεσαι εχθρικά προς χιλιοειπωμένες ατάκες κοινωνικού αυτοματισμού που προωθούν συστηματικά τα μήντια εδώ και πολλά χρόνια, αν τους βάλεις απέναντί σου και πεις ότι "αυτοί οι τύποι δεν είναι με μένα, δε θέλουν την κοινωνική προκοπή, μας θέλουν όλους δούλους". Αν περισσότεροι άνθρωποι σκεφτόντουσαν εχθρικά προς αυτά που λένε τα μήντια, εχθρικά προς όσους αναπαράγουν τέτοιες "ιδέες", τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα.

Μια χαρά κοινωνική προκοπή επιθυμώ. Η συντεχνιακή προκοπή με χαλάει...