PDA

View Full Version : Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Sapadak
17/06/2018, 15:06
Συνεχίζουμε απο εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=100378&page=58&p=2939358&viewfull=1#post2939358)

Vstrommer71
17/06/2018, 21:07
Μια στιγμη να ντυθουμε για την περισταση:D
396541

sapila racing
18/06/2018, 14:11
Πουλάω ένα τουμπανακι με i7 3,4, 4g ram geil extreme gaming,500w psu cooler master, vapor x ddr5 1g VGA ,thermaltake case,sabertooth p67 motherboard , cooler master titan CPU cooler , DVD rw , ssd 128g. Όλα αυτά 220€ χωρίς λειτουργικό. :)

Μηπως εκανες κάποιο λάθος?
Εδω δεν ειναι αγγελίες. :confused:

GsDakar
18/06/2018, 14:21
Το έσβησα.... :)

skylaros
23/06/2018, 06:03
Ρε μάγκες έπρεπε από χθες το βράδυ να έχω παραδώσει ένα κείμενο ... πιάνω το λαπτοπ και μου μένει η οθόνη στα χέρια... προσπαθώ να μπω στο outlook από χθες από το desktop και δε μπαίνει ή αν μπει δεν επισυνάπτει και σέρνεται με τις ώρες... όλες τις άλλες σελίδες τις ανοίγει κανονικά... αν ανοίξω Outlook μετά σέρνονται και οι άλλες σελίδες... Είναι ο πούστης ο Μέρφι, αλλά ρε φίλε γαμώ το σπίτι του, είναι ένας μήνας που μου έχει φύγει ο κώλος είναι τρίτη μέρα σερί χωρίς ύπνο και έχει γαμηθεί το σύμπαν... ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ είναι αυτό τώρα? Πριν λίγες μέρες είχε κολλήσει το μπάιος, φτιάχτηκε. Η κάρτα δικτύου ίσως, να πάω να πάρω μια γιατί μου κάνει τσιριμόνιες έτσι και αλλιώς (αν είναι αυτό...)

freco
23/06/2018, 09:22
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να το στείλεις με email (outlook). Μήπως να δοκίμαζες να το στείλεις από το κινητό;
Δοκίμασα τώρα και το outlook (web) πάει σφαίρα.

o_gavros
23/06/2018, 10:08
Παναγιώτη,κατι αλλο πρόσεξε.
Η στέρηση ύπνου δεν ειναι ποτέ καλος σύμβουλος φίλε.

borbos
23/06/2018, 20:11
Σημερα εφτιαχα το παρακατω pc.
396736
Μπορω να το κανω πιο γρηγορο στο boot? :D :D :D
Για ριξτε ενα βλεφαρο
https://youtu.be/lnOHMXKHuoU

George_Sp
23/06/2018, 21:05
Σημερα εφτιαχα το παρακατω pc.
396736
Μπορω να το κανω πιο γρηγορο στο boot? :D :D :D
Για ριξτε ενα βλεφαρο
https://youtu.be/lnOHMXKHuoU

αυτοί οι nvme δε παίζονται....για πες σπεκς να μας ανοίξει η όρεξη;

Vstrommer71
23/06/2018, 22:08
αυτοί οι nvme δε παίζονται....για πες σπεκς να μας ανοίξει η όρεξη;
Και που να παιξει και καμμια απο τις κανουργιες μητρικες server με δυο ή τεσσερις CPU και dedicated slots για NVMe
Nα σφυριξεις δυο βαρβατους Xeon και το συστημα να χασμουριεται με φορτια της ταξης του 1%.
(Να μας κοπει ολων η ορεξη οταν δουμε ποσο εχει)

George_Sp
23/06/2018, 23:06
αυτή την εποχή με
επεξεργαστή 8600K
μητρική Z370
2x8gb DDR4 3200
και έναν NVME 970 evo 250gb
σκοτώνεις ότι κινείται μέχρι τα 4Κ και μια κάρτα γραφικών έως 200ευρώ τύπου R560/ 1050

borbos
23/06/2018, 23:22
αυτή την εποχή με
επεξεργαστή 8600K
μητρική Z370
2x8gb DDR4 3200
και έναν NVME 970 evo 250gb
σκοτώνεις ότι κινείται μέχρι τα 4Κ και μια κάρτα γραφικών έως 200ευρώ τύπου R560/ 1050

Πω πω ρε μαστορα μαγος εισαι?
Την μνημη μονο δεν βρηκες...
και εγω επαθα σοκ με το boot time...
Αλλα ρε φιλε...υδροψυξη...σχεδον σαν το ψυγειο του CB μου ηταν... πανω απο 40κατι δεν πηγε για κανενα λογο και με στρες που του βαλαμε...

396737

Αλλα βλεπω το πιτσιρικι που το πηρε να τον τεντωνει, βλεπεις το Κ κανει την διαφορα...

George_Sp
23/06/2018, 23:32
Πω πω ρε μαστορα μαγος εισαι?
Την μνημη μονο δεν βρηκες...
και εγω επαθα σοκ με το boot time...
Αλλα ρε φιλε...υδροψυξη...σχεδον σαν το ψυγειο του CB μου ηταν... πανω απο 40κατι δεν πηγε για κανενα λογο και με στρες που του βαλαμε...
Αλλα βλεπω το πιτσιρικι που το πηρε να τον τεντωνει, βλεπεις το Κ κανει την διαφορα...

παίζω χρόνια με overclocking και στήσιμο high end extreme gaming συστήματα οπότε πάνω κάτω τα κατάλαβα από την εμφάνιση και το μονιτορ.
δε ζεσταίνονται αν δε τους πειράξεις. αν πας να βγαλεις κανα γιγα συχνοτητα παραπανω μια καλη αεροψυκτρα ή μια corsair hydro είναι απαραίτητη.

μη πιάσουμε τις ιστορίες με υδρόψυξη σε AthlonXP με χειροποίητο block από Eleven Σαλονικα, κυψελωτό ψυγείο από ford transit αλφαδολάστιχο ρακορ και αντλία απο ενυδρείο. :D

πάρε.....

396738

Bowleno
24/06/2018, 11:30
παίζω χρόνια με overclocking και στήσιμο high end extreme gaming συστήματα οπότε πάνω κάτω τα κατάλαβα από την εμφάνιση και το μονιτορ.
δε ζεσταίνονται αν δε τους πειράξεις. αν πας να βγαλεις κανα γιγα συχνοτητα παραπανω μια καλη αεροψυκτρα ή μια corsair hydro είναι απαραίτητη.

μη πιάσουμε τις ιστορίες με υδρόψυξη σε AthlonXP με χειροποίητο block από Eleven Σαλονικα, κυψελωτό ψυγείο από ford transit αλφαδολάστιχο ρακορ και αντλία απο ενυδρείο. :D

πάρε.....

396738

Άντε μετά να πείσεις την γυναίκα να το έχεις στο σαλόνι για καθημερινή λέει χρήση.....:a02::a38:

daz
24/06/2018, 12:20
Ρε μάγκες έπρεπε από χθες το βράδυ να έχω παραδώσει ένα κείμενο ... πιάνω το λαπτοπ και μου μένει η οθόνη στα χέρια... προσπαθώ να μπω στο outlook από χθες από το desktop και δε μπαίνει ή αν μπει δεν επισυνάπτει και σέρνεται με τις ώρες... όλες τις άλλες σελίδες τις ανοίγει κανονικά... αν ανοίξω Outlook μετά σέρνονται και οι άλλες σελίδες... Είναι ο πούστης ο Μέρφι, αλλά ρε φίλε γαμώ το σπίτι του, είναι ένας μήνας που μου έχει φύγει ο κώλος είναι τρίτη μέρα σερί χωρίς ύπνο και έχει γαμηθεί το σύμπαν... ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ είναι αυτό τώρα? Πριν λίγες μέρες είχε κολλήσει το μπάιος, φτιάχτηκε. Η κάρτα δικτύου ίσως, να πάω να πάρω μια γιατί μου κάνει τσιριμόνιες έτσι και αλλιώς (αν είναι αυτό...)

Up γιατί θάφτηκε μετά τη συγχώνευση!

Vstrommer71
24/06/2018, 12:47
Up γιατί θάφτηκε μετά τη συγχώνευση!
Και ειναι οσο πιο ασαφης η περιγραφη οσο δεν παιρνει.Πρωτον,δεν σταματαει ο κοσμος αν δεν δουλευει ενα outlook.Κατεβασε(στο παιδι με το προβλημα απευθυνομαι) και ρυθμισε εναν Thunderbird να τον χρησιμοποιεις εναλλακτικα εως να βρεις ακρη.Χρειαζεσαι μονο τα λεπτομερη στοιχεια του λογαριασμου email σου,τα οποια χρειαζονται για την πρωτη ρυθμιση του.Εναλλακτικα επισης,μπορει να εχεις υπηρεσια webmail στον παροχο σου,το τσεκαρισες?
Δες αυτα τα πρωτα βηματα αναγκης και μετα βλεπουμε το outlook.Σπασμενο αρχειο pst μου μυριζει,αλλα το ψαχνουμε πιο μετα

skylaros
24/06/2018, 16:30
Παιδιά ακόμα να βγει άκρη με το outlook, έχει θέμα μόνο από το δικό μου Pc... φυσικά τώρα που καίγομαι θα σκάσουν όλα... όταν ξεκίνησε το πρόβλημα 6 ώρες πριν το laptop πήγα να το πιάσω και αποκολλήθηκε η οθόνη ... πριν 20 μέρες ήμουν χωρίς ίντερνετ για 3 μέρες μετά από έργα του οτε (το έφτιαξε η εταιρεία μου). Για το θέμα outlook ήρθε τεχνικός, μπαίνω μέσω office και δεν έχει θέμα, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Είπαμε να γίνει ένα format και να αλλάξω κάρτα δικτύου (είναι και μακριά το Modem) του είπα μέχρι το τέλος της άλλη βδομάδας δε πειράζω τίποτα.

Bowleno
30/06/2018, 12:21
Τι κάνουμε εδώ; μου ζητάει ενεργοποίηση ενώ όπως φαίνεται στην φωτό, είναι ενεργοποιημένα.....

397204

sek
30/06/2018, 12:30
Τι κάνουμε εδώ; μου ζητάει ενεργοποίηση ενώ όπως φαίνεται στην φωτό, είναι ενεργοποιημένα.....



Ρίξε μια ματιά εδώ (https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install-winpc/windows-10-activated-but-still-asking-for-an/13c6a962-5e20-4324-8a11-c77ca80061d4) τι λέει η MS..

Bowleno
30/06/2018, 12:43
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install-winpc/windows-10-activated-but-still-asking-for-an/13c6a962-5e20-4324-8a11-c77ca80061d4) τι λέει η MS..

Δεν δουλεύει το πράγμα.....

Vstrommer71
30/06/2018, 15:28
Δεν δουλεύει το πράγμα.....

Πως ειναι ενεργοποιημενα τα Windows?Εχεις κωδικο με καρτελακι?
Απο εκει ξεκινας.
Αν ειναι στην δουλεια σε εταιρια το μηχανημα σου,ρωτα τον ΙΤ σου

vaska
30/06/2018, 16:01
Δεν δουλεύει το πράγμα.....

έχεις πμ

MAIK72
30/06/2018, 16:31
Δεν δουλεύει το πράγμα.....

το key generator acivator που έχεις για τα σπασμένα windows το έπιασε το windows update και σε στέλνει για τσαί. :a55:

Kλείσε τα automatic updates των windows , κάνε πάλι ενεργοποίηση με τον generator και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Bowleno
30/06/2018, 17:38
το key generator acivator που έχεις για τα σπασμένα windows το έπιασε το windows update και σε στέλνει για τσαί. :a55:

Kλείσε τα automatic updates των windows , κάνε πάλι ενεργοποίηση με τον generator και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

ΔΕΝ έχω σπασμένα win........

teogtp
30/06/2018, 17:38
έχεις μπεμβε



:tooth:

Bowleno
30/06/2018, 17:40
Πως ειναι ενεργοποιημενα τα Windows?Εχεις κωδικο με καρτελακι?
Απο εκει ξεκινας.
Αν ειναι στην δουλεια σε εταιρια το μηχανημα σου,ρωτα τον ΙΤ σου

Mέσω των 7αριών που είχα πριν, πέρασα από πάνω τα 10αρια που έδινε εναν καιρό η μικρομαλακή δωρεάν για να μπουν πάνω σε γνήσια 7αρια η 8.1...... το μηχάνημα οικιακό, ένα λάπτοπ dell inspiron.....

Δουλειά; τι είναι αυτό; τρώγεται; :(

vaska
30/06/2018, 18:12
το key generator acivator που έχεις για τα σπασμένα windows το έπιασε το windows update και σε στέλνει για τσαί. :a55:

Kλείσε τα automatic updates των windows , κάνε πάλι ενεργοποίηση με τον generator και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

είχε γνήσια 7 και μπορούσε (ακόμα μπορεί) να μεταβεί στα 10 (αντίστοιχη έκδοση) δωρεάν.

vaska
30/06/2018, 18:13
:tooth:


Πενφέ είναι ρε Βολιώτη ντροπή της Μαγνησίας

:p

MAIK72
30/06/2018, 18:43
είχε γνήσια 7 και μπορούσε (ακόμα μπορεί) να μεταβεί στα 10 (αντίστοιχη έκδοση) δωρεάν.

Δεν βγάζω άκρη.Θα κατεφευγα σε καθαρό install των 10 κρατώντας τις ιδιες ρυθμισεις software κλπ

Vstrommer71
30/06/2018, 21:02
Δοκιμασε τελικα σαν τελευταια λυση την ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνου.Βγαλε το καλωδιο δικτυου,κανε ενεργοποιηση και στις αλλες επιλογες θα δεις ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνου.Μπες στην διαδικασια,χασε 10 λεπτα απο την ζωη σου,παρε στο τηλ που θα δεις απο την λιστα,ακου το ηχογραφημενο μηνυμα και συμπληρωσε τον κωδικο εγκαταστασης.Μετα αφου σε ρωτησει σε ποσα μηχανηματα ειναι ενεργοποιημενα τα windows(μην απαντησεις πενηντα) θα σου πει τον κωδικο ενεργοποιησης,τον συμπληρωνεις στα κουτακια και-βουαλά!-θα ενεργοποιηθουν τα ρημαδια.

Vstrommer71
30/06/2018, 21:06
το key generator acivator που έχεις για τα σπασμένα windows το έπιασε το windows update και σε στέλνει για τσαί. :a55:

Kλείσε τα automatic updates των windows , κάνε πάλι ενεργοποίηση με τον generator και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν εχει 10,η απενεργοποιηση των updates γινεται λιιιιιιγουλακι πιο δυσκολα(πρεπει να πας στα services,να βρεις το windows update,να κλεισεις την υπηρεσια και στις ενεργειες να απενεργοποιησεις την εκκινηση της υπηρεσιας καθως και να του πεις να μην κανει καμμια ενεργεια εαν δεν ξεκινα η υπηρεσια.
Απλο!:lol:

Vstrommer71
30/06/2018, 21:14
είχε γνήσια 7 και μπορούσε (ακόμα μπορεί) να μεταβεί στα 10 (αντίστοιχη έκδοση) δωρεάν.
Ααααχ,ναι,θελω τα 10.Δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα 7 και θελω τα 10 για να εχω την φανταστικη εταιρια να μου κανει 4 μεγαλα update καθε χρονο και να μου διαλυει ολα τα προγραμματα:a016:
Ειδικα μετα την τελευταια 1803 στον ιδιο πελατη το πολυμηχανημα Samsung αρνειται να σκαναρει πΧια και ο ηχος δεν θελει να βγει απο τα ηχεια με τιποτα!
Ειπαμε ρε εταιρια να μας δινεις μεροκαματα με τις ενημερωσεις σου αλλα μας εχεις βαλει δαχτυλο Περότι στα οπισθια :lol:

Bowleno
01/07/2018, 00:43
Δοκιμασε τελικα σαν τελευταια λυση την ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνου.Βγαλε το καλωδιο δικτυου,κανε ενεργοποιηση και στις αλλες επιλογες θα δεις ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνου.Μπες στην διαδικασια,χασε 10 λεπτα απο την ζωη σου,παρε στο τηλ που θα δεις απο την λιστα,ακου το ηχογραφημενο μηνυμα και συμπληρωσε τον κωδικο εγκαταστασης.Μετα αφου σε ρωτησει σε ποσα μηχανηματα ειναι ενεργοποιημενα τα windows(μην απαντησεις πενηντα) θα σου πει τον κωδικο ενεργοποιησης,τον συμπληρωνεις στα κουτακια και-βουαλά!-θα ενεργοποιηθουν τα ρημαδια.

Ντεν έχω καλώδιο ντικτύου καρντιά μου, έχω ξεπεράσει την 10ετία του 2000 προ πολλού :lol:
Εγώ και τα τηλέφωνα έχουμε μια σχέση σκέτου μίσους λόγω σχετικής από μέρους μου περηφάνειας :lol:
Την διαδικασία την είχα κάνει προ αμνημόνευτων ετών όταν είχα τα ΧP και την είχε κάνει ο μπταζανάκης μου για μένα.....το έχω στα υπόψη αν βρω κανέναν να χάσει αυτά τα 10 λεπτά από την ζωή του :bawl:


Αν εχει 10,η απενεργοποιηση των updates γινεται λιιιιιιγουλακι πιο δυσκολα(πρεπει να πας στα services,να βρεις το windows update,να κλεισεις την υπηρεσια και στις ενεργειες να απενεργοποιησεις την εκκινηση της υπηρεσιας καθως και να του πεις να μην κανει καμμια ενεργεια εαν δεν ξεκινα η υπηρεσια.
Απλο!:lol:

Οκ, δεν είμαι και τόσο άσχετος, έχω κλειστές όσες υπηρεσίες μου είναι άχρηστες κ.λ.π. (msconfig.....)


Ααααχ,ναι,θελω τα 10.Δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα 7 και θελω τα 10 για να εχω την φανταστικη εταιρια να μου κανει 4 μεγαλα update καθε χρονο και να μου διαλυει ολα τα προγραμματα:a016:
Ειδικα μετα την τελευταια 1803 στον ιδιο πελατη το πολυμηχανημα Samsung αρνειται να σκαναρει πΧια και ο ηχος δεν θελει να βγει απο τα ηχεια με τιποτα!
Ειπαμε ρε εταιρια να μας δινεις μεροκαματα με τις ενημερωσεις σου αλλα μας εχεις βαλει δαχτυλο Περότι στα οπισθια :lol:

Μαζίσου, μετά από την εμπειρία που είχα με τα 10άρια, το σκεφτόμουν σοβαρά να γυρίσω στα αγαπημένα, γρήγορα και σταθερά 7άρια, έλα ομως που βαριέμαι να ξανακάνω φορμάτια και στήσιμο από την αρχή.....και μόνο στην ιδέα ότι θα ξανακατέβουν 5.000 ενημερώσεις......:rolleyes:

Bowleno
01/07/2018, 11:26
Το πρόβλημα λύθηκε (thanks, Vaska, χρωστάω 2 γύρους :beer: ) τελικά ήταν τόσο απλό που δεν πήγε εκεί ο νους μου :lol:

teogtp
01/07/2018, 14:00
Το πρόβλημα λύθηκε (thanks, Vaska, χρωστάω 2 γύρους :beer: ) τελικά ήταν τόσο απλό που δεν πήγε εκεί ο νους μου :lol:

Είχες κλειστό το pc;

Bowleno
01/07/2018, 14:06
Είχες κλειστό το pc;

:moutza::moutza::moutza:

:lol:

virus
01/07/2018, 18:59
συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες μην το παιρνεις τοσο σοβαρα :tooth:

macdeath_s
09/08/2018, 08:13
Και τώρα που ξαναβρήκαμε το thread... Quagga έχει δουλέψει κανείς σας ; Εγώ πάντως όχι αλλά αναγκαστικά ξεκίνησα ! Το έβαλα για OSPF πάνω από IPSEC GRE και τα καταφέρνει! Δν χρησιμοποίησα IOS ή Juno μηχάνημα γιατί κάνουμε ένα πείραμα με mTCP. Το πρόβλημα είναι απλό αλλά ενοχλητικότατο! Δν μπορώ να μπω VTΥ στο περιβάλλον CLI του deamon. Λόγω VTY password λέει αλλά του χω βάλει passwords σχεδόν για τα πάντα.

Vstrommer71
09/08/2018, 11:53
Και τώρα που ξαναβρήκαμε το thread... Quagga έχει δουλέψει κανείς σας ; Εγώ πάντως όχι αλλά αναγκαστικά ξεκίνησα ! Το έβαλα για OSPF πάνω από IPSEC GRE και τα καταφέρνει! Δν χρησιμοποίησα IOS ή Juno μηχάνημα γιατί κάνουμε ένα πείραμα με mTCP. Το πρόβλημα είναι απλό αλλά ενοχλητικότατο! Δν μπορώ να μπω VTΥ στο περιβάλλον CLI του deamon. Λόγω VTY password λέει αλλά του χω βάλει passwords σχεδόν για τα πάντα.

Πρόσεξε την γλώσσα και τις άγνωστες λέξεις που χρησιμοποιείς γιατί θα νομίσει κανείς οτι κάνεις σεξουαλική παρενόχληση με όλα αυτά που λες!:lol:
(Δεν είναι ερεθιστικό να πεις σε καμμιά κοπέλα ,έλα μωρό μου δώσε μου πρόσβαση να μπω στην VTY σου?Και να μην ξέρεις και τον κωδικο!:roflmao:)
Μιλας με γριφους γεροντα χαχαχα.
(Κεσκεσέ Quagga?Θα με βαλεις να ψαχνω παλι ρπμ)

Mariner
09/08/2018, 12:07
Το εχω παρατήσει καιρό το quagga μιας και το γύρισα σε bgp και bird. Έχεις ορίσει password και enable password στο config file? Δυστυχώς δεν μου είναι πολύ εύκολο να κατσω στο pc αυτες τις μερες για να ψαξω αναλυτικα τα κοιταπια μου. :-\

gkourv
09/08/2018, 12:31
Και τώρα που ξαναβρήκαμε το thread... Quagga έχει δουλέψει κανείς σας ; Εγώ πάντως όχι αλλά αναγκαστικά ξεκίνησα ! Το έβαλα για OSPF πάνω από IPSEC GRE και τα καταφέρνει! Δν χρησιμοποίησα IOS ή Juno μηχάνημα γιατί κάνουμε ένα πείραμα με mTCP. Το πρόβλημα είναι απλό αλλά ενοχλητικότατο! Δν μπορώ να μπω VTΥ στο περιβάλλον CLI του deamon. Λόγω VTY password λέει αλλά του χω βάλει passwords σχεδόν για τα πάντα.

Βάλε OpenBSD να σε δει ο Θεός!
Το χρησιμοποιώ στα εταιρικά tunnels (OSPF over GRE over IPSEC) μεταξύ Ελλάδας-Ελβετίας-Σουηδίας-Γερμανίας-Ιαπωνίας-Ινδίας (Ελλάδα και Ελβετία συνδέονται με όλους οπότε έχεις και ένα redundancy στα paths) και παίζει like a charm.

Και φυσικά τα OpenBSD είναι διπλά με CARP + pfsync + sasync με τα VM σε διαφορετικούς hosts οπότε έχεις και high availability στα gateways

Bowleno
09/08/2018, 13:40
Και τώρα που ξαναβρήκαμε το thread... Quagga έχει δουλέψει κανείς σας ; Εγώ πάντως όχι αλλά αναγκαστικά ξεκίνησα ! Το έβαλα για OSPF πάνω από IPSEC GRE και τα καταφέρνει! Δν χρησιμοποίησα IOS ή Juno μηχάνημα γιατί κάνουμε ένα πείραμα με mTCP. Το πρόβλημα είναι απλό αλλά ενοχλητικότατο! Δν μπορώ να μπω VTΥ στο περιβάλλον CLI του deamon. Λόγω VTY password λέει αλλά του χω βάλει passwords σχεδόν για τα πάντα.


Το εχω παρατήσει καιρό το quagga μιας και το γύρισα σε bgp και bird. Έχεις ορίσει password και enable password στο config file? Δυστυχώς δεν μου είναι πολύ εύκολο να κατσω στο pc αυτες τις μερες για να ψαξω αναλυτικα τα κοιταπια μου. :-\


Βάλε OpenBSD να σε δει ο Θεός!
Το χρησιμοποιώ στα εταιρικά tunnels (OSPF over GRE over IPSEC) μεταξύ Ελλάδας-Ελβετίας-Σουηδίας-Γερμανίας-Ιαπωνίας-Ινδίας (Ελλάδα και Ελβετία συνδέονται με όλους οπότε έχεις και ένα redundancy στα paths) και παίζει like a charm.

Και φυσικά τα OpenBSD είναι διπλά με CARP + pfsync + sasync με τα VM σε διαφορετικούς hosts οπότε έχεις και high availability στα gateways

Και κάπου εδώ, κόβουμε φλέβες οι υπόλοιποι....:cry:

:lol:

Vstrommer71
09/08/2018, 18:30
398565

AUFGEBRACHT
13/08/2018, 21:40
Κατέβασα σήμερα την καινούρια έκδοση του Speccy από το site της Piriform. Σκανάρισμα με το Bitdefender IS 2018 και ουδέν εύρημα. Δεν ξέρω πως μου ήρθε και κάνω ανέβασμα στο virustotal, και έχουμε τα κάτωθι ευρήματα από ESET (γνωστό) και ένα άγνωστο vendor ουκρανικής προέλευσης, ονόματι Zillya. Από περιέργεια κατεβάζω από το site της εταιρείας το ccleaner και το ESET βρίσκει πάλι malware. Any thoughts? FP? Η γνωστή ιστορία με το malware στο ccleaner; Αλλά και στο Speccy?... και το βρίσκουν μόνο 2;...

398636

sek
13/08/2018, 22:07
Μπορείς να δοκιμάσεις το Belarc..

macdeath_s
14/08/2018, 09:38
Το εχω παρατήσει καιρό το quagga μιας και το γύρισα σε bgp και bird. Έχεις ορίσει password και enable password στο config file? Δυστυχώς δεν μου είναι πολύ εύκολο να κατσω στο pc αυτες τις μερες για να ψαξω αναλυτικα τα κοιταπια μου. :-\

Ναι ρε εννοείται. Ότι password παίζει το χω βάλει. Δλδ το quagga δν υποστηρίζει BGP?

macdeath_s
14/08/2018, 10:28
Άλλη ερώτηση που με βρίσκει αδιάβαστο. Έχω ένα σύστημα για throughput aggregation και το δοκιμάζω με 4G. Μου ήρθε μια εξωτερική κεραία για LTE αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να ναι το καλώδιο. Προφανώς μήκος και attenuation είναι ανάλογα αλλά δεν ξέρω το max. Επίσης τι σκατά καλώδιο είναι αυτό ?

398646

Mariner
14/08/2018, 11:23
Δλδ το quagga δν υποστηρίζει BGP?

Υποστηρίζει αλλά για αυτό που θέλαμε να κάνουμε το bird μας καθόταν καλύτερα :)

gkourv
14/08/2018, 11:31
Άλλη ερώτηση που με βρίσκει αδιάβαστο. Έχω ένα σύστημα για throughput aggregation και το δοκιμάζω με 4G. Μου ήρθε μια εξωτερική κεραία για LTE αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να ναι το καλώδιο. Προφανώς μήκος και attenuation είναι ανάλογα αλλά δεν ξέρω το max. Επίσης τι σκατά καλώδιο είναι αυτό ?



Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το LTE αλλά από "επιστημονικό" ενδιαφέρον, τι σύστημα χρησιμοποιήσατε για το aggregation; Στο Ιταλικό branch μας χρησιμοποιήσαμε pfsense (pf δηλαδή) και πάει άριστα.

George_Sp
14/08/2018, 11:47
μήκος και attenuation εξασθένησης πάνε ανάλογα με τη διατομή του καλωδίου. συνήθως σε οικιακές εγκαταστάσεις και διατομή 1mm έχεις -10db ανά μέτρο. αν το συγκρίνω με το μάτι και το στυλό εσένα είναι 2-3mm οπότε είσαι safe side αν υπολογίσεις -10 ανά μέτρο.

στο καλώδιο της εικόνας τι σε προβληματίζει; το διπλό input?

sek
14/08/2018, 11:59
Το καλώδιο είναι RG316 με SMA connector, δεν ξέρω max length αλλά τα pigtails πρέπει να έχουν μικρό μήκος γενικά.

George_Sp
14/08/2018, 13:29
Το καλώδιο είναι RG316 με SMA connector, δεν ξέρω max length αλλά τα pigtails πρέπει να έχουν μικρό μήκος γενικά.

το μόνο σίγουρο οτι όσο κοντύτερο το καλώδιο το καλύτερο.
έχεις μια εικόνα φωτο της εγκατάστασης να δούμε από που θα περάσει, που πρεπει να φτάσει;

διάμετρος καλωδίου 1μμ όπως σου πα. υπολόγιζε 10db εξασθένηση ανά μέτρο.

macdeath_s
14/08/2018, 17:24
Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το LTE αλλά από "επιστημονικό" ενδιαφέρον, τι σύστημα χρησιμοποιήσατε για το aggregation; Στο Ιταλικό branch μας χρησιμοποιήσαμε pfsense (pf δηλαδή) και πάει άριστα.

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζουμε 3. Όσο είχα δουλέψει pfsense πάντως το μόνο που κατάφερνε είναι load-balancing οπότε δεν είχες άθροισμα των throughputs.

1: το στάνταρ που χουμε προς το παρόν είναι αυτό (https://www.comms365.com/services/bonded-internet/portable-bonded-internet-continuum/)
2: σαν εναλλακτική κοιτάμε το ελληνικό comBOX (https://www.combox-networks.com/)από το οποίο είμαι απολύτως ικανοποιήμενος από την προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Προς το παρόν στα speedtests του ρίχνει του από πάνω
3: δικιά μας λύση με MPTCP που θα χει tunnel με VPC στο AWS όπου θα έχουμε και όλα τα basic services που χρειάζεται ένα site-branch. Εκεί χρησιμοποιείται και το quagga που έγραψα πιο πάνω. Σαν εναλλακτική έφτιαξα ένα topology με GPLBP το οποίο όμως δεν βοηθάει το total throughput αλλά μόνο το redundancy και να μη γίνει saturated μόνο μια γραμμή.

macdeath_s
14/08/2018, 17:25
George και Sek στο youtube είδα μήκη 50 μέτρα και δε μου φαίνεται παράλογο μιας και η κεραία πρέπει να ναι κάπου έξω και το καλώδιο να περνάει από κανάλια κλπ.

edit: pigtails ?

Vstrommer71
14/08/2018, 17:56
Αυτή τη στιγμή δοκιμάζουμε 3. Όσο είχα δουλέψει pfsense πάντως το μόνο που κατάφερνε είναι load-balancing οπότε δεν είχες άθροισμα των throughputs.

1: το στάνταρ που χουμε προς το παρόν είναι αυτό (https://www.comms365.com/services/bonded-internet/portable-bonded-internet-continuum/)
2: σαν εναλλακτική κοιτάμε το ελληνικό comBOX (https://www.combox-networks.com/)από το οποίο είμαι απολύτως ικανοποιήμενος από την προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Προς το παρόν στα speedtests του ρίχνει του από πάνω
3: δικιά μας λύση με MPTCP που θα χει tunnel με VPC στο AWS όπου θα έχουμε και όλα τα basic services που χρειάζεται ένα site-branch. Εκεί χρησιμοποιείται και το quagga που έγραψα πιο πάνω. Σαν εναλλακτική έφτιαξα ένα topology με GPLBP το οποίο όμως δεν βοηθάει το total throughput αλλά μόνο το redundancy και να μη γίνει saturated μόνο μια γραμμή.
Κάτι σε RouterOS έχετε δοκιμάσει?
(Τώρα αρχίζω να δουλεύω τα Mikrotik και απλά ρωτάω απο περιέργεια)

sek
14/08/2018, 17:57
Pigtail είναι το καλώδιο που συνδέεις σε εξωτερική κεραία. Αυτή που έχεις είναι indoors/outdoors. Κάνε μια ερώτηση στους Ιταλούς:

http://www.sirioantenne.it/en/products/cellular/smp-4g-lte

gkourv
14/08/2018, 20:42
Αυτή τη στιγμή δοκιμάζουμε 3. Όσο είχα δουλέψει pfsense πάντως το μόνο που κατάφερνε είναι load-balancing οπότε δεν είχες άθροισμα των throughputs.

1: το στάνταρ που χουμε προς το παρόν είναι αυτό (https://www.comms365.com/services/bonded-internet/portable-bonded-internet-continuum/)
2: σαν εναλλακτική κοιτάμε το ελληνικό comBOX (https://www.combox-networks.com/)από το οποίο είμαι απολύτως ικανοποιήμενος από την προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Προς το παρόν στα speedtests του ρίχνει του από πάνω
3: δικιά μας λύση με MPTCP που θα χει tunnel με VPC στο AWS όπου θα έχουμε και όλα τα basic services που χρειάζεται ένα site-branch. Εκεί χρησιμοποιείται και το quagga που έγραψα πιο πάνω. Σαν εναλλακτική έφτιαξα ένα topology με GPLBP το οποίο όμως δεν βοηθάει το total throughput αλλά μόνο το redundancy και να μη γίνει saturated μόνο μια γραμμή.

Το κατά πόσο θα αυξήσεις το π.χ. το download speed εξαρτάται από το πρωτόκολλο/εφαρμογή που χρησιμοποιείς. Αν η εφαρμογή χρησιμοποιεί ένα connection μόνο τότε θα περάσεις από τη μια γραμμή και δε θα έχεις αθροισμένο throughput.
Για παράδειγμα, στην εγκατάσταση που έχουμε με pfsense που κάνουμε load balance 2 γραμμές από διαφορετικούς παρόχους, στο speedtest.net που προφανώς ανοίγει πολλά ταυτόχρονα connections, το download speed ήταν το άθροισμα των δύο μεμονωμένων.

To mTCP που το είδα τώρα πρώτη φορά στο προηγούμενο post σου, φαίνεται όντως πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση! Τσέκαρε και τα gridftp (http://toolkit.globus.org/toolkit/docs/latest-stable/gridftp/)και tsunami (http://tsunami-udp.sourceforge.net/). Βέβαια αυτά είναι client-server apps και δεν έχουν έτοιμη λύση για tunneling.

macdeath_s
14/08/2018, 20:52
Κάτι σε RouterOS έχετε δοκιμάσει?
(Τώρα αρχίζω να δουλεύω τα Mikrotik και απλά ρωτάω απο περιέργεια)

Λοιπόν θέλω ένα distribution Linux για να τρέχει το mptcp. στο ίδιο μηχάνημα θέλουμε και BGP με IPSEC

macdeath_s
14/08/2018, 20:53
Το κατά πόσο θα αυξήσεις το π.χ. το download speed εξαρτάται από το πρωτόκολλο/εφαρμογή που χρησιμοποιείς. Αν η εφαρμογή χρησιμοποιεί ένα connection μόνο τότε θα περάσεις από τη μια γραμμή και δε θα έχεις αθροισμένο throughput.
Για παράδειγμα, στην εγκατάσταση που έχουμε με pfsense που κάνουμε load balance 2 γραμμές από διαφορετικούς παρόχους, στο speedtest.net που προφανώς ανοίγει πολλά ταυτόχρονα connections, το download speed ήταν το άθροισμα των δύο μεμονωμένων.

To mTCP που το είδα τώρα πρώτη φορά στο προηγούμενο post σου, φαίνεται όντως πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση! Τσέκαρε και τα gridftp (http://toolkit.globus.org/toolkit/docs/latest-stable/gridftp/)και tsunami (http://tsunami-udp.sourceforge.net/). Βέβαια αυτά είναι client-server apps και δεν έχουν έτοιμη λύση για tunneling.

και τα δύο συστήματα (πλην αυτού που πειραματιζόμαστε εμείς) δουλεύουν σε L3 οπότε δεν έχει σχέση το πρωτόκολλο.

gkourv
14/08/2018, 21:42
και τα δύο συστήματα (πλην αυτού που πειραματιζόμαστε εμείς) δουλεύουν σε L3 οπότε δεν έχει σχέση το πρωτόκολλο.

Θα θελα να το δω κατά πόσο θα δουλέψει αυτό με π.χ. scp (ssh) από τη στιγμή που βγαίνεις με 2 IP. Έχεις κάποιο doc με το πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα;

edit: και ένα pcap dump από τα δύο άκρα θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον

macdeath_s
14/08/2018, 21:56
Θα θελα να το δω κατά πόσο θα δουλέψει αυτό με π.χ. scp (ssh) από τη στιγμή που βγαίνεις με 2 IP. Έχεις κάποιο doc με το πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα;

edit: και ένα pcap dump από τα δύο άκρα θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον

Σηκώνει tunnel οπότε δουλεύεις με μία IP στο τέλος ;) μπες στο link που έβαλα πάνω να δεις. Πάντως ssh σε bastion server που είχα σε VPC δούλευε και ο server δεχόταν μόνο μία IP.

basilis_k6
21/11/2018, 01:29
ψαχνω για μοντερ/ρουτερ για γραμμη adsl και έπειτα vdsl. απο 130ευρω και κάτω έχετε να προτεινετε κάτι? εχω φαει το ιντερνετ να ψαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη. Θέλω να έχει καλή καλυψη στο wifi βασικα. Επίσης αν ξερετε κανένα μαγαζι εκτος ελλάδος με καλες τιμες σε τέτοια μαραφέτια σφυριξτε μου το. merci

gerokost
21/11/2018, 02:16
ψαχνω για μοντερ/ρουτερ για γραμμη adsl και έπειτα vdsl. απο 130ευρω και κάτω έχετε να προτεινετε κάτι? εχω φαει το ιντερνετ να ψαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη. Θέλω να έχει καλή καλυψη στο wifi βασικα. Επίσης αν ξερετε κανένα μαγαζι εκτος ελλάδος με καλες τιμες σε τέτοια μαραφέτια σφυριξτε μου το. merci

pstn / isdn ?

basilis_k6
21/11/2018, 02:23
pstn / isdn ?

pstn Λογικα. δεν ζητησα isdn.

macdeath_s
21/11/2018, 02:37
pstn Λογικα. δεν ζητησα isdn.

ISDN να τις ξεχάσετε. VOIP uber alles είπαν οι Γερμανοί (μίλα ρε Μαρίνο).

Για ρούτερ τώρα έχω δοκιμάσει σε Cisco αυτό εδώ (https://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/routers/small-business-rv-series-routers/datasheet-c78-736465.html). Με HOL και ΟΤΕ δεν είχε θέμα με τις κάρτες των DSLAM (και στις δύο περιπτώσεις νομίζω ΟΤΕ είναι η κάρτα). Επίσης TP-Link, D-Link και Netgear... D-Link έχω δοκιμάσει επιτυχώς.

George_Sp
21/11/2018, 12:29
ψαχνω για μοντερ/ρουτερ για γραμμη adsl και έπειτα vdsl. απο 130ευρω και κάτω έχετε να προτεινετε κάτι? εχω φαει το ιντερνετ να ψαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη. Θέλω να έχει καλή καλυψη στο wifi βασικα. Επίσης αν ξερετε κανένα μαγαζι εκτος ελλάδος με καλες τιμες σε τέτοια μαραφέτια σφυριξτε μου το. merci

Καλοδούλευτο καλορίζικο να είναι
https://www.skroutz.gr/s/7385203/TP-LINK-Archer-VR900-v2.html

Mariner
21/11/2018, 13:06
Δες αν παίζει κάτι σε αυτά τα $$ απο FRITZ!Box, είναι πολύ αξιόλογα και σταθερότατα. Εγώ παίζω χρόνια τώρα με κάτι 800άρια cisco τα οποία ξεφεύγουν σε τιμές.

basilis_k6
21/11/2018, 13:18
Καλοδούλευτο καλορίζικο να είναι
https://www.skroutz.gr/s/7385203/TP-LINK-Archer-VR900-v2.html

Εκεί είχα καταλήξει και εγω. Φαινετε καλή επιλογή. Αλλά είμαι λίγο αμπαλος με τα ρουτερ...

George_Sp
21/11/2018, 14:15
Εκεί είχα καταλήξει και εγω. Φαινετε καλή επιλογή. Αλλά είμαι λίγο αμπαλος με τα ρουτερ...

το χω στήσει σε κάτι γραφεία με αυξημένες ανάγκες wifi αλλά περιορισμένο budget και είναι σταθερότατο.

GogosLux
21/11/2018, 14:52
Δες αν παίζει κάτι σε αυτά τα $$ απο FRITZ!Box, είναι πολύ αξιόλογα και σταθερότατα. .

+1000

Το εχω 3 χρονια και ειναι εξαιρετικό !

basilis_k6
21/11/2018, 15:55
το χω στήσει σε κάτι γραφεία με αυξημένες ανάγκες wifi αλλά περιορισμένο budget και είναι σταθερότατο.

εισαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως αυτο? γιατι έχει βγαλει 50 ίδια η τπλινκ και.

παιδια τα fridge ειναι λίγο τσιμπημένα και δεν ξερω καθολου αν εχουν καλη εμβελεια.

basilis_k6
21/11/2018, 16:07
Αυτο ειναι προσφορα. https://www.websupplies.gr/wireless-router-tp-link-archer-c3150-v1-dual-band-v1-101001000mbps

υπαρχει ηδη το v2 αλλα αυτο φαινετε καλο ρουτερ.

Mariner
22/11/2018, 09:23
παιδια τα fridge ειναι λίγο τσιμπημένα και δεν ξερω καθολου αν εχουν καλη εμβελεια.

Το δικό μου έχει 2 μεγαλούτσικε κεραίες και έχω πολύ καλό σήμα παντού. Τα καινούρια βλέπω δεν έχουν εξωτερικές καιρές παρα μόνο κάτι αυτάκια οπότε δεν ξέρω πως τα πάνε. Ρίξε καμια ματια σε reviews

νεοσσός
22/11/2018, 22:05
Για καλή κάλυψη σε Wi-Fi σε μη ενιαίους χώρους, θα πετύχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν χρησιμοποιήσεις επιπλέον Access Points (με σύνδεση ethernet καθένα τους) ή αναμεταδότες. Δεν μπορεί να κάνει πάρα πολλά μία συσκευή σε ένα σημείο, όσο ακριβή και να είναι. Έτσι κι αλλιώς υπάρχει νομοθεσία που ορίζει την ισχύ εκπομπής κάθε ασύρματου σημείου πρόσβασης, οπότε οι κατασκευαστές wireless router συμμορφώνονται σε αυτή και οι τελικές δυνατότητες δεν μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά σε κάποια μάρκα.

Η καλύτερη λύση είναι να έχεις πριζάκια δικτύου σε διάφορα σημεία και να βάζεις σε αυτά Access Points. Σαν δεύτερη λύση να χρησιμοποιήσεις powerline adapters, αν δεν υπάρχει υποδομή LAN και δε θέλεις να περάσεις κανάλια. Τρίτη λύση οι αναμεταδότες, αλλά θέλουν συνήθως επανεκκίνηση κάθε μερικές μέρες.

basilis_k6
22/11/2018, 22:29
Για καλή κάλυψη σε Wi-Fi σε μη ενιαίους χώρους, θα πετύχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν χρησιμοποιήσεις επιπλέον Access Points (με σύνδεση ethernet καθένα τους) ή αναμεταδότες. Δεν μπορεί να κάνει πάρα πολλά μία συσκευή σε ένα σημείο, όσο ακριβή και να είναι. Έτσι κι αλλιώς υπάρχει νομοθεσία που ορίζει την ισχύ εκπομπής κάθε ασύρματου σημείου πρόσβασης, οπότε οι κατασκευαστές wireless router συμμορφώνονται σε αυτή και οι τελικές δυνατότητες δεν μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά σε κάποια μάρκα.

Η καλύτερη λύση είναι να έχεις πριζάκια δικτύου σε διάφορα σημεία και να βάζεις σε αυτά Access Points. Σαν δεύτερη λύση να χρησιμοποιήσεις powerline adapters, αν δεν υπάρχει υποδομή LAN και δε θέλεις να περάσεις κανάλια. Τρίτη λύση οι αναμεταδότες, αλλά θέλουν συνήθως επανεκκίνηση κάθε μερικές μέρες.

βασικα τωρα θα φτιαξω το σπιτι οποτε κανω οτι θελω. λες να περασω δικτυο με μπριζες? η να βαλω απλα powerline? νομιζω ενα access point θα ειναι καλυτερα οποτε ενα δικτυο αξιζει.

νεοσσός
22/11/2018, 22:43
Αν φτιάχνεις τώρα σπίτι, εννοείται ότι θα βάλεις σε όσο περισσότερα δωμάτια μπορείς πρίζα δικτύου με καλώδιο καλής ποιότητας CAT5E ή CAT6, καλά ενισχυμένο και όχι κοντά σε καλώδια παροχής ηλεκτρικού ρεύματος. Για να μη σου πω και δύο πρίζες σε κάποια δωμάτια.

Κάποιοι ήδη βάζουν οπτικές ίνες, κάτι το οποίο ακούγεται υπερβολή για την εποχή μας, αλλά σε μερικά χρόνια θα είναι χρήσιμη. Δεν μπορώ να το προτείνω, διότι ακόμα ξεφεύγει κατά πολύ το κόστος υποδομής για τις οπτικές ίνες. Όμως, αν θέλεις να προβλέψεις κάτι για το μέλλον, για τεχνολογία που δεν ξέρουμε ποια θα είναι, καλό είναι έχεις τοποθετήσεις αγωγούς μεγάλης διατομής για διαφόρων τύπων καλώδια. Και σε 10 χρόνια βλέπεις τι θα έχει καθιερωθεί και το περνάς εύκολα, αφού θα υπάρχουν οι αγωγοί.

teogtp
22/11/2018, 23:51
βασικα τωρα θα φτιαξω το σπιτι οποτε κανω οτι θελω. λες να περασω δικτυο με μπριζες? η να βαλω απλα powerline? νομιζω ενα access point θα ειναι καλυτερα οποτε ενα δικτυο αξιζει.

Αυτό ακριβώς.

vaska
22/11/2018, 23:52
Βγάζει ένα γαματο η Asus αλλά δεν είναι modem, αφήνεις του παρόχου να κάνει την δουλειά του modem. Αύριο από το μαγαζί το μοντέλο.

basilis_k6
23/11/2018, 00:48
Βγάζει ένα γαματο η Asus αλλά δεν είναι modem, αφήνεις του παρόχου να κάνει την δουλειά του modem. Αύριο από το μαγαζί το μοντέλο.

και αυτο της προσφορας στην πισω σελιδα δεν ειναι μοντεμ. βασικα θα ηθελα να ειναι μοντεμ να μην εχω τιποτα του οτε.

νεοσσός
23/11/2018, 06:49
Σύντομα θα αναγκαστούμε όλοι να περάσουμε σε VoIP τηλεφωνία. Επομένως θεωρώ ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί ο εξοπλισμός του εκάστοτε παρόχου. Άλλωστε τα modem του ΟΤΕ είναι αρκετά καλά για οικιακή χρήση.

Mariner
23/11/2018, 11:30
και αυτο της προσφορας στην πισω σελιδα δεν ειναι μοντεμ. βασικα θα ηθελα να ειναι μοντεμ να μην εχω τιποτα του οτε.


Σύντομα θα αναγκαστούμε όλοι να περάσουμε σε VoIP τηλεφωνία. Επομένως θεωρώ ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί ο εξοπλισμός του εκάστοτε παρόχου. Άλλωστε τα modem του ΟΤΕ είναι αρκετά καλά για οικιακή χρήση.


Indeed, η συνολική κατάργηση της παραδοσιακής τηλεφωνίας είναι αρκετά κοντά οπότε κυρίως λόγω ηλίθιων υλοποιήσεων των παρόχων θα αναγκαζόμαστε να έχουμε τα modem που δίνουν έστω και σε bridge mode για να κουμπώνουν επάνω οι τηλεφωνικές συσκευές.

Τα modem του οτε είναι οκ μόνο αν έχεις κανα 2 συσκευές και σερφάρεις απλά, για ο,τιδήποτε άλλο δεν..

vaska
23/11/2018, 13:37
είχα πει σε προηγούμενο ποστ για ένα Asus που πολύ Με άρεσε.
Είναι αυτό
https://www.asus.com/us/Networking/RT-AC3100/

basilis_k6
23/11/2018, 15:28
είχα πει σε προηγούμενο ποστ για ένα Asus που πολύ Με άρεσε.
Είναι αυτό
https://www.asus.com/us/Networking/RT-AC3100/

ρε με τοσα παιρνω μηχανακι! σοβαρα πολυ ωραιο αλλα δεν εχω τοσα ρε συ. αν μπορουσα θα πηγαινα σε αυτο https://www.skroutz.gr/s/12832420/Asus-RT-AC86U.html αλλα και παλι πολλα τα λεφτα.

του οτε το μοντεμ εμενα ειναι το 2ο και ακομα αποσυνδεετε. καθε μερα ολη μερα! εμβελεια δεν εχει, βασικα τπτ καλο δεν εχει. εγω τηλεφωνο δεν εχω δεν θα βαλω δεν με νοιαζει. οποτε ενα ρουτερ θελω χωρις voip.

R43
29/11/2018, 20:36
Καλησπέρα
πως θα κάνω 2 δίσκους των 3Τ Raid σε win 10 home;
Το pc έχει ssd με το λειτουργικό και τους παραπάνω δίσκους εσωτερικά.
Κάθε βοήθεια πολύτιμη γιατί με τα manual backup..................

Mariner
30/11/2018, 08:19
https://www.onlinecomputertips.com/support-categories/hardware/568-create-raid-1-windows


note: το raid ΔΕΝ ειναι backup.

karateo
30/11/2018, 09:42
Αν φτιάχνεις τώρα σπίτι, εννοείται ότι θα βάλεις σε όσο περισσότερα δωμάτια μπορείς πρίζα δικτύου με καλώδιο καλής ποιότητας CAT5E ή CAT6, καλά ενισχυμένο και όχι κοντά σε καλώδια παροχής ηλεκτρικού ρεύματος. Για να μη σου πω και δύο πρίζες σε κάποια δωμάτια.

Κάποιοι ήδη βάζουν οπτικές ίνες, κάτι το οποίο ακούγεται υπερβολή για την εποχή μας, αλλά σε μερικά χρόνια θα είναι χρήσιμη. Δεν μπορώ να το προτείνω, διότι ακόμα ξεφεύγει κατά πολύ το κόστος υποδομής για τις οπτικές ίνες. Όμως, αν θέλεις να προβλέψεις κάτι για το μέλλον, για τεχνολογία που δεν ξέρουμε ποια θα είναι, καλό είναι έχεις τοποθετήσεις αγωγούς μεγάλης διατομής για διαφόρων τύπων καλώδια. Και σε 10 χρόνια βλέπεις τι θα έχει καθιερωθεί και το περνάς εύκολα, αφού θα υπάρχουν οι αγωγοί.

Πολύ σωστός!

Προσωπικά πέρασα 3 καλώδια UTP CAT5E σε κάθε δωμάτιο με έξτρα σε σαλόνι και γραφείο.
Πέρασα και απο ένα σε κάθε ηλεκτρολογικό πίνακα για αυτοματισμούς αργότερα αν χρειαστώ.

Βγάλε και σε εξωτερικούς χώρους για Access point αν έχεις κήπους και υπολόγιζε τουλάχιστον ένα access point ανα όροφο.

Καλύτερα περισσότερα να δουλεύουν χαμηλά στην ένταση απο λιγότερα στο τέρμα.

karateo
30/11/2018, 10:13
Καλησπέρα
πως θα κάνω 2 δίσκους των 3Τ Raid σε win 10 home;
Το pc έχει ssd με το λειτουργικό και τους παραπάνω δίσκους εσωτερικά.
Κάθε βοήθεια πολύτιμη γιατί με τα manual backup..................

Βρές ένα πρόγραμμα να σου κάνει αυτόματα backup και να κάνει και versioning.
Κάνε τον ένα σκληρό εξωτερικό ο οποίος θα γίνεται mount/unmount κατα τη διαδικασία του backup για να μήν έχει πρόσβαση αν μπεί κάποιος ιός.

vaska
30/11/2018, 12:26
Καλησπέρα
πως θα κάνω 2 δίσκους των 3Τ Raid σε win 10 home;
Το pc έχει ssd με το λειτουργικό και τους παραπάνω δίσκους εσωτερικά.
Κάθε βοήθεια πολύτιμη γιατί με τα manual backup..................

Ρύθμιση μέσα από το BIOS ή το UEFI του πισιού σου. Πρέπει να ξέρεις τι ζητάς όμως, κάθε "τυπος" RAID κάνει διαφορετικά πράγματα

karateo
30/11/2018, 12:45
αφού δε γνωρίζει μήν αλλάξει κάτι απο το bios

ας το κάνει μέσα απο τα windows είτε απο τα ενσωματωμένα εργαλεία είτε μέσω 3rd software

basilis_k6
30/11/2018, 13:54
Ρύθμιση μέσα από το BIOS ή το UEFI του πισιού σου. Πρέπει να ξέρεις τι ζητάς όμως, κάθε "τυπος" RAID κάνει διαφορετικά πράγματα

τωρα έψαχνα πως θα κάνω το bios uefi πάνω στο φορματ. λογικα αν κανω ολο το δισκο allocated θα το κάνει μονο του αλλα πότε πρεπει να αλλάξω τη ρυθμιση απο τα bios? πριν βάλω το boot usb?

R43
30/11/2018, 20:41
Ρύθμιση μέσα από το BIOS ή το UEFI του πισιού σου. Πρέπει να ξέρεις τι ζητάς όμως, κάθε "τυπος" RAID κάνει διαφορετικά πράγματα

Βασίλη δεν θέλω να το κάνω από το BIOS. Raid 1 χρειάζομαι (mirroring τον δίσκο 1 στον 2) αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι τα win 10 home που έχω δεν μου δίνουν αυτή την δυνατότητα, σε αντίθεση με τα 7, όπου ήταν πανεύκολο. Βασικά, προσπαθώ από την διαχείριση των δίσκων με δεξί κλικ, αλλά δεν..... Εκτός και αν γίνεται κάπως διαφορετικά.

R43
30/11/2018, 20:42
https://www.onlinecomputertips.com/support-categories/hardware/568-create-raid-1-windows


note: το raid ΔΕΝ ειναι backup.

Raid 1. Συγνώμη, αλλά ξέχασα να το γράψω.

macdeath_s
30/11/2018, 21:41
Ούτε αυτό είναι backup, throughput κερδίζεις. Για backup έχεις σκεφτεί NAS ?

R43
30/11/2018, 21:58
Ούτε αυτό είναι backup, throughput κερδίζεις. Για backup έχεις σκεφτεί NAS ?

Μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά. Όταν εχουμε 2 δίσκους σε raid1, ότι γράφουμε στον δίσκο 1 δεν γράφεται και στον δίσκο 2; Σαφώς και τα win τους βλέπουν σαν ένα δίσκο, αλλά το ζητούμενο είναι αν καταστραφεί ο ένας να έχουμε τον άλλο.

Για NAS το έχω σκεφτεί αλλά φεύγουμε μακριά σε κόστος.

Mariner
01/12/2018, 12:46
Μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά. Όταν εχουμε 2 δίσκους σε raid1, ότι γράφουμε στον δίσκο 1 δεν γράφεται και στον δίσκο 2; Σαφώς και τα win τους βλέπουν σαν ένα δίσκο, αλλά το ζητούμενο είναι αν καταστραφεί ο ένας να έχουμε τον άλλο.

Για NAS το έχω σκεφτεί αλλά φεύγουμε μακριά σε κόστος.


Σωστά το λές, αν δεις στο link που σου έβαλα ήταν ξεκάθαρα για raid1 αλλά απο το μόνο που σε σώνει είναι απο πρόβλημα στο hardware. Αν για κάποιο λόγο σβήσεις τα data σου σβήνονται και απο τους 2. Αν τους θες για 2ο μέρος αποθήκευσης των δεδομένων σου τότε οκ είναι μια αποδεκτή λύση (αν κ όχι ιδανική)

Vstrommer71
01/12/2018, 13:04
Βασίλη δεν θέλω να το κάνω από το BIOS. Raid 1 χρειάζομαι (mirroring τον δίσκο 1 στον 2) αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι τα win 10 home που έχω δεν μου δίνουν αυτή την δυνατότητα, σε αντίθεση με τα 7, όπου ήταν πανεύκολο. Βασικά, προσπαθώ από την διαχείριση των δίσκων με δεξί κλικ, αλλά δεν..... Εκτός και αν γίνεται κάπως διαφορετικά.

O Βασίλης στο έθεσε σωστά.Η διαδικασία γίνεται ΚΑΙ μέσα από τα Windows,είναι όμως λιγότερο ασφαλής και αξιόπιστη.Η σωστότερη διαδικασία είναι απο το BIOS να δείς αν υπάρχει επιλογή να κάνεις raid από εκεί (semi-hardware raid),είτε με raid controller άν έχει η μητρική είτε με τον Intel Rapid Storage.Aν δεν το υποστηρίζει τότε αναγκαστικά θα πας μέσα από τα Windows.
Για την εφαρμογή του raid είναι πάντα καλή πρακτική να επιλέξουμε δίσκους ακριβώς ίδιους(μάρκα,τύπο,χωρητικότητα) και εννοείται καινούριους.Τα καινούργια Windows υποστηρίζουν storage spaces,αλλά σου συνιστώ(παρότι είναι μια μορφή raid κι αυτό) να μην παίξεις προς το παρόν.

YΓ Αν δεις και τι μητρική φοράς,θα μας διευκολύνει να σε καθοδηγήσουμε στην διαδικασία

basilis_k6
01/12/2018, 14:59
επανέρχομαι και ζητω την βοήθεια σας. Εχω εναν ssd 850evo με win10 σε bios (legacy mode). Θέλω να κάνω ενα φορματάκι και επι τη ευκαιρία να το γυρισω σε uefi. Επειδη το προγραμμα της samsung (secure erase) διαβάζω οτι κάνει κατι περίεργα δεν θελω να μπλέξω. Εχω και 2ο pc αν πρεπει να ξυλώσω τον ssd και να τον βαλω εκει αλλα θα προτιμούσα να το κάνω χωρις το 2ο. Ρωτάω λοιπον....
Εχω απο το rufus ενα bootable usb για uefi mode. Αυτο σημαινει οτι αλλάζω boot priority και bios mode (bios->uefi) και κανω restart προχωρώντας σε install. εκεί θα μου πει να κανω φορματ αν θελω αλλα θελω? ειναι για τον ssd σωστο αυτο το φορματ? Μετα install win10 κτλ.
Μπορω να κάνω φορματ τον ssd με κάποιο άλλο προγραμμα και να προχωρήσω μετά στην διαδικασια αλλαγης bios mode και στο install? προτιμότερο ειναι να τον βαλω σε 2ο pc? και αν ναι, με ποιο προγραμμα να κάνω το secure erase?

Vstrommer71
01/12/2018, 16:29
επανέρχομαι και ζητω την βοήθεια σας. Εχω εναν ssd 850evo με win10 σε bios (legacy mode). Θέλω να κάνω ενα φορματάκι και επι τη ευκαιρία να το γυρισω σε uefi. Επειδη το προγραμμα της samsung (secure erase) διαβάζω οτι κάνει κατι περίεργα δεν θελω να μπλέξω. Εχω και 2ο pc αν πρεπει να ξυλώσω τον ssd και να τον βαλω εκει αλλα θα προτιμούσα να το κάνω χωρις το 2ο. Ρωτάω λοιπον....
Εχω απο το rufus ενα bootable usb για uefi mode. Αυτο σημαινει οτι αλλάζω boot priority και bios mode (bios->uefi) και κανω restart προχωρώντας σε install. εκεί θα μου πει να κανω φορματ αν θελω αλλα θελω? ειναι για τον ssd σωστο αυτο το φορματ? Μετα install win10 κτλ.
Μπορω να κάνω φορματ τον ssd με κάποιο άλλο προγραμμα και να προχωρήσω μετά στην διαδικασια αλλαγης bios mode και στο install? προτιμότερο ειναι να τον βαλω σε 2ο pc? και αν ναι, με ποιο προγραμμα να κάνω το secure erase?

Aπλή απάντηση.
Βάζεις τον SSD επάνω,ένα CDάκι Windows 10,στον υπολογιστή σου βρίσκεις το boot menu(F8 για ASUS μητρικές,F11 ή F12 για κάποιες άλλες).Στο boot menu επιλέγεις εκκίνηση από UEFI στο DVD σου και προχωράς κανονικά.Κάνεις delete τα partitions όταν φτάσεις στο που θα εγκατασταθούν τα Winodws και είσαι ΟΚ.Δεν χρειάζεται κάτι άλλο ιδιαίτερο.
(Αν θές ντε και καλά secure erase μια καλή επιλογή είναι το Acronis,φτιάχνεις ένα bootable CD και το τρέχεις)

basilis_k6
01/12/2018, 16:48
Aπλή απάντηση.
Βάζεις τον SSD επάνω,ένα CDάκι Windows 10,στον υπολογιστή σου βρίσκεις το boot menu(F8 για ASUS μητρικές,F11 ή F12 για κάποιες άλλες).Στο boot menu επιλέγεις εκκίνηση από UEFI στο DVD σου και προχωράς κανονικά.Κάνεις delete τα partitions όταν φτάσεις στο που θα εγκατασταθούν τα Winodws και είσαι ΟΚ.Δεν χρειάζεται κάτι άλλο ιδιαίτερο.
(Αν θές ντε και καλά secure erase μια καλή επιλογή είναι το Acronis,φτιάχνεις ένα bootable CD και το τρέχεις)

cd δεν παιζει οποτε usb. boot menu?!
εγω μεχρι τωρα διαβασα οτι αν αλλάξω τα settings της μητρικης σε uefi only και ξεκινησω install απο usb, οταν φτασω στα partition -οπως λες- θα τα κανω delete και αυτοματα θα κάνει αλλαγη σε gpt πριν βαλει win. δεν θελω ντε και καλα secure.
βρηκα επισης αυτο. https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/windows-setup-installing-using-the-mbr-or-gpt-partition-style

edit: boot menu εννοεις την συντομευση για το τι θα μπουταρει πρωτο αντι να αλλαξεις τα priority απο bios?

vaska
01/12/2018, 17:21
cd δεν παιζει οποτε usb. boot menu?!
εγω μεχρι τωρα διαβασα οτι αν αλλάξω τα settings της μητρικης σε uefi only και ξεκινησω install απο usb, οταν φτασω στα partition -οπως λες- θα τα κανω delete και αυτοματα θα κάνει αλλαγη σε gpt πριν βαλει win. δεν θελω ντε και καλα secure.
βρηκα επισης αυτο. https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/windows-setup-installing-using-the-mbr-or-gpt-partition-style

edit: boot menu εννοεις την συντομευση για το τι θα μπουταρει πρωτο αντι να αλλαξεις τα priority απο bios?

To priority στο BIOS θα το αλλάξεις και θα βάλεις να ξεκινάει πρώτα από UEFI
Μετά θα "κάψεις" ένα usb από το ISO των windows που έχεις, στις επιλογές του Rufus θα επιλέξεις GPT και UEFI (πρέπει και το ISO να υποστηρίζει τις επιλογές αυτές)
Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση του συστήματος και θα επιλέξεις να μπουτάρεις από το στικάκι (συνήθως το κάνουμε από την επιλογή της μητρικής για instant boot πχ F8 ή F11 ανάλογα την μητρική) και όταν φτάσεις να σε ρωτάει η εγκατάσταση που να ρίξει τα windows, θα διαγράψεις όλον τον δίσκο και θα υποδείξεις τον καινό χώρο που έχει δημιουργηθεί από τις διαγραφές. Τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το πρόγραμμα εγκατάστασης.

*** UEFI και GPT δεν είναι κατ' ανάγκην δεμένα, μπορείς να έχεις gpt ακόμα και σε κοινό BIOS (CSM)