PDA

View Full Version : Κορωνοϊός...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

o_gavros
07/03/2021, 22:24
Πως δεν ξεχνά ρε Αρίστο;
Αν θυμόταν εστω και λίγο, πολλά θα ήταν διαφορετικά.
Είμαστε δυστυχώς ένας λαός παρτάκιδων χωρίς καμία αίσθηση συλλογικής μνήμης και ευθύνης και αυτό είναι που δεν αφήνει περιθώριο για αισιοδοξία.
Ας συνεχίσουμε (όπως μπορούμε).

doctor_john
07/03/2021, 23:05
Γιάννη δεν βλέπεις τι κάνουν; Υπάρχει οποιαδήποτε λογική να τους στηρίξει;
Όσο αισθάνονται ασφαλείς θα γράφουν το σύνταγμα πιστεύοντας ότι θα την γλυτώσουν όπως γίνεται 180 χρόνια.

Θα πρέπει να βλέπω τα αίσχη και να γίνομαι συμμέτοχος;
Ποια η ευθύνη μου απέναντι στο σύνταγμα και ποια αντίστοιχη με αυτή των γονιών που ζητάω να μεγαλώνουν σωστούς ανθρώπους;

billyka
07/03/2021, 23:17
Γιάννη δεν βλέπεις τι κάνουν; Υπάρχει οποιαδήποτε λογική να τους στηρίξει;
Όσο αισθάνονται ασφαλείς θα γράφουν το σύνταγμα πιστεύοντας ότι θα την γλυτώσουν όπως γίνεται 180 χρόνια.

Θα πρέπει να βλέπω τα αίσχη και να γίνομαι συμμέτοχος;
Ποια η ευθύνη μου απέναντι στο σύνταγμα και ποια αντίστοιχη με αυτή των γονιών που ζητάω να μεγαλώνουν σωστούς ανθρώπους;

Φιλε μου,συμμετοχος δεν εισαι.Φανταζομαι δεν τους ψηφισες εσυ.Επισης,πηγα να γραψω κατι ακομα,αλλα το σβησα..Γιατι οπως λεει και ο γαβρος ποιο πανω,θα πυροδοτησουμε την κατασταση.Παει και εκτος θεματος κορονοιου η συζητηση,ο οποιος φυσικα και ειναι μια αφορμη για τους κυβερνωντες να κανουν και να περασουν πραγματα που θελουνε.Καλο βραδυ

doctor_john
07/03/2021, 23:42
Θα πυροδοτηθεί η κατάσταση ανάμεσα σε ποιους;
Στους συμφορουμίτες που είναι αστυνομικοί; δεν τους προσβάλει αυτή η κατάσταση;

Θεωρούν ότι είναι φυσιολογικό να κτυπάει ο κάθε αλήτης άοπλους πολίτες της χώρας για να τους προστατεύσει απο ίωση;
Ανεχόμαστε γελοιότητες όπως την παραγραφή κακουργημάτων με την πρόφαση ότι είναι "νόμοι";

Για ποιο λόγο; τι προσφέρει στην κοινωνία;

Οι υπόλοιποι επιτρέπουμε τέτοια συμπεριφορά σε συναδέλφους μας;

Ότι δεχόμαστε είναι αμφίδρομο, αν δεν με νοιάζει η βία στους συνανθρώπους μου γιατί να νοιαστεί κάποιος για την βία εναντίον μου;
Δεν μπορώ να κατηγορήσω όσους ψήφισαν ένα κόμμα για τα κακουργήματα που κάνουν διάφοροι υπάλληλοι.

Μπορώ να κατηγορήσω όλους μας για την ανοχή σε αυτά.

Acacius
08/03/2021, 02:16
Ποια πολιτική συζήτηση ρε συ, μπαίνουν στα σπίτια μας οπλισμένοι χωρίς ίχνος ηθικής! Αν δεν είναι αυτό εμφύλιος τι είναι;

Ο ασόβαρος τρόπος με τον οποίο υπερβάλλεις και σε αυτό και σε άλλα σχόλια, ευτελίζει ένα γεγονός (γκλομπιές σε πολίτη που δεν είναι απειλητικός* ούτε στο ελάχιστο) που κανονικά χρήζει καταγγελίας και έρευνας.

Πέραν αυτού, όποτε πάω σε πάρκο η πλειοψηφία των πολιτών είτε δε φοράει μάσκα είτε την έχει στο πηγούνι. Ομάδες ατόμων κάθονται στο μισό μέτρο ο ένας από τον άλλο στα παγκάκια/τραπέζια πίνοντας καφέ, αν δε κάνεις κανένα σχόλιο η απάντηση συχνά είναι επιθετική. Δεδομένου λοιπόν κάθε δεύτερος Έλληνας θέλει κι ένα μπάτσο πάνω από το κεφάλι του, πιθανολογώ το θέμα να ξεκίνησε όταν έγραψαν κάποιους γιατί δεν τηρούσαν τους κανόνες και τους την έπεσαν και άλλοι αντίστοιχης νοοτροπίας. Τι έγινε στη συνέχεια δε νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο από τα βίντεο, εκτός από τις προαναφερθείσες γκλομπιές. Οι κλασικές φωνές "κωλόμπατσοι", "τι κάνετε ρε μαλάκες" "αφήστε τους ρε" σε υποψιάζουν για το ποιοι συμμετέχουν/παίρνουν βίντεο και δε βοηθάνε.



*προβάλλει μεν αντίσταση, αλλά δε νομίζω ότι αυτό δικαιολογεί το ξύλο

doctoras
08/03/2021, 07:18
Πέραν αυτού, όποτε πάω σε πάρκο η πλειοψηφία των πολιτών είτε δε φοράει μάσκα είτε την έχει στο πηγούνι. Ομάδες ατόμων κάθονται στο μισό μέτρο ο ένας από τον άλλο στα παγκάκια/τραπέζια πίνοντας καφέ, αν δε κάνεις κανένα σχόλιο η απάντηση συχνά είναι επιθετική. Δεδομένου λοιπόν κάθε δεύτερος Έλληνας θέλει κι ένα μπάτσο πάνω από το κεφάλι του, πιθανολογώ το θέμα να ξεκίνησε όταν έγραψαν κάποιους γιατί δεν τηρούσαν τους κανόνες και τους την έπεσαν και άλλοι αντίστοιχης νοοτροπίας.



τι κωλονοοτροπία της μάζας που έχουμε ως λαός την ξέρουμε, όμως α) δεν μπορούμε να τσουβαλιάσουμε τους συγκεκριμένους χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς έγινε γιατί αυτό θα δείχνει καθεστώς και όχι ελεύθερη βούληση άποψη
β) όσο λεπτή μπορεί να είναι διαχείριση των ισορροπιών σε αποδοκιμασίες προς την αστυνομία, τόσα χιλιόμετρα απόσταση απέχει η παρατήρηση, διαχείριση θυμού, επίπληξη, απο να σηκώσει το γκλοπ (που του το έδωσαν για το εγκληματολογικό) και να κοπανήσει πολίτες για την υποψία αντίστασης. Και αν αυτό γινόταν απο τα ματ, τώρα βλέπουμε συνεχόμενα κρούσματα απο τις περισσότερες αστυνομικές ομάδες

Πρέπει να καταδικαστούν τόσο αυτοί τόσο και οι ηθικοί αυτουργοί τους, αν δεν γίνει φυσικά σε δικαστήρια, στις συνείδησης του κόσμου, τόσο απο τους ίδιους μπάτσους που θα αποκαλυφθούν τα πρόσωπα τους άλλο τόσο απο το αστυνομικό και κυβερνητικό οργανόγραμμα

billyka
08/03/2021, 07:39
doctor_jhon συμφωνω με αυτα που λες,μαζι σου.Ο κοσμος ειναι σαπιος,η κοινωνια μας ειναι σαπια,γι αυτο εχουμε αυτην την κατασταση.Σκεψου ποσοι πολιτες παρα τα οσα γινονται εχει φυτευτει μεσα τους η ιδεα οτι η αστυνομια ειναι για την προστασια του πολιτη,ενω ειναι απλα για την προστασια του κρατους.Σκεψου ποσοι αστυνομικοι πραγματικα πιστευουν οτι αυτο που κανουν ειναι για την προστασια της πατριδας τους και μπλα μπλα μπλα..Λοβοτομη στο μεγαλειο της,αστο μην την ψαχνεις,το μονο που θα καταφερεις ειναι να σπασουν τα δικα σου νευρα.Οσο για συμφουρουμιτες αστυνομικους?Δεν μου καιγεται καρφι για δαυτους και το ιδιο ισχυει απο την μερια τους.ΜΓΔ

toyar
08/03/2021, 07:44
η ιστορια ειναι πολυ διδακτικη αλλα εμεις ως λαος ανεπιδεκτοι μαθησεως
το προηγουμενο πολυ ξυλο ειχε πεσει με τον μπαμπα μητσοτακη και τα λεωφορεια και το επομενο θα πεσει με τον ανηψιο μπακογιαννη πρωθυπουργο σε μια δεκαετια
γιατι ειναι οικογενεια με αρχες και εμας μας αρεσουν κατι τετοιες

doctor_john
08/03/2021, 07:46
Ο ασόβαρος τρόπος με τον οποίο υπερβάλλεις και σε αυτό και σε άλλα σχόλια, ευτελίζει ένα γεγονός (γκλομπιές σε πολίτη που δεν είναι απειλητικός* ούτε στο ελάχιστο) που κανονικά χρήζει καταγγελίας και έρευνας.

Πέραν αυτού, όποτε πάω σε πάρκο η πλειοψηφία των πολιτών είτε δε φοράει μάσκα είτε την έχει στο πηγούνι. Ομάδες ατόμων κάθονται στο μισό μέτρο ο ένας από τον άλλο στα παγκάκια/τραπέζια πίνοντας καφέ, αν δε κάνεις κανένα σχόλιο η απάντηση συχνά είναι επιθετική. Δεδομένου λοιπόν κάθε δεύτερος Έλληνας θέλει κι ένα μπάτσο πάνω από το κεφάλι του, πιθανολογώ το θέμα να ξεκίνησε όταν έγραψαν κάποιους γιατί δεν τηρούσαν τους κανόνες και τους την έπεσαν και άλλοι αντίστοιχης νοοτροπίας. Τι έγινε στη συνέχεια δε νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο από τα βίντεο, εκτός από τις προαναφερθείσες γκλομπιές. Οι κλασικές φωνές "κωλόμπατσοι", "τι κάνετε ρε μαλάκες" "αφήστε τους ρε" σε υποψιάζουν για το ποιοι συμμετέχουν/παίρνουν βίντεο και δε βοηθάνε.



*προβάλλει μεν αντίσταση, αλλά δε νομίζω ότι αυτό δικαιολογεί το ξύλο

Δεν είμαι σοβαρός όταν αναφέρομαι σε ανθρώπους που κινούνται ενάντια στο Σύνταγμα με αποδεικτικά στοιχεία πάνω από έναν αιώνα,
που έχουν επιβάλει κάθε δυστυχία που έχουμε σαν λαός, που έχουν δημιουργήσει ανάπηρους στο σώμα και την ψυχή, που επιβάλλουν ανισότητες και προάγουν
την υποκρισία "εσύ δεν μπορείς το τάδε, αυτός μπορεί" ανάμεσα σε ίσους.

Έχεις ως δεδομένο ότι οι μισοί χρειαζόμαστε αστυνομία πάνω απο το κεφάλι μας και με αυτό τον τρόπο δικαιολογείς την βία σε παιδιά και υπερήλικες.
Δεν νομίζεις ότι τα πράγματα είναι έτσι όπως φωνάζει ο κόσμος ότι είναι αλλά εμπιστεύεσαι την κρίση και την ποιότητα αυτών που παρανομούν ως δεδομένη.

Αναγνωρίζεις το διαχρονικό της εξύβρισης τους αλλά εξακολουθείς να εμπιστεύεσαι τους χειρότερους της κοινωνίας και τους δικαιολογείς
να παρανομούν και να είναι ανήθικοι χωρίς όριο, χωρίς κανένα σεβασμό στην ανθρώπινη υπόσταση.

Τι έπρεπε να κάνουν; να ρισκάρουν την σωματική τους ακεραιότητα απέναντι σε κλίκα εγκληματιών που κτυπάνε ασύστολα όταν συμπεριφέρεσαι κόσμια;

Και εμείς είχαμε δασκάλους με αντισυνταγματικές ιδέες, σεξιστές, αλκοολικούς, υπερεγωϊστές κ.λπ. Επιλέγουμε τον αυτοσεβασμό και στηρίζουμε το περιβάλλον
που θέλουμε να ζούμε.

Δεν υπερβάλω καθόλου, είναι απαραίτητο να κινηθούμε εναντίον τους σαν κοινωνία με κάθε τρόπο. Δεν τους θέλουμε ανάμεσα μας, δεν είναι ίσοι με εμάς.
Τους σώζει το ότι είναι οπλισμένοι και ανήθικοι, δεν έχουμε κανένα λόγο να προστατέψουμε αυτά τα καθάρματα. Αυτοαναιρούνται.

g_m900
08/03/2021, 11:55
Δεν πρόκειται να μπω σε αναλυση του θέματος διοτι οπως προειπωθηκε τα συμπερασματα έχουν βγει συμφωνα με τη γνωμη του καθενός και δεν αλλαζουν.
Απλα θα πω οτι οι συναδελφοι ειναι μαλακες που βγαλανε τα πτυσσόμενα γκλοπ και χτύπησαν τον τυπο.
Απο κει και μετα τα υπολοιπα δεν μπορω να τα λαβω υποψην μεσω ενος βιντεο που δεν δειχνει τι εγινε απο την αρχη. Η μαλλον δείχνει.
Δείχνει μια συλληψη...για τον λογο που ουτε εσεις ξερετε(απλα λετε οτι ξερετε) και επισης δειχνει κοσμο να μαζευεται απειλητικά γυρω απο τους αστυνομικούς.

Σς παρομοια περιπτωση που μιλησαμε με μια φίλη μου που μενει Εδιμβούργο και με εκραζε την ρωτησα αν εχει συναντησει παρομοιο περιστατικο εκει και τι εγινε.
Η απαντηση της... "Μαλακας εισαι? Σκωτια δεν παιζουνε".

Οποτε κατηγορω μονο την χρηση απαγορευμενης ραβδου. Τα αλλα δεν μπορω να τα αποφασισω εγω

PaNick67
08/03/2021, 12:03
Αστυνομικός που φέρεται έτσι σε πολιτη ο,τι και να του είπε, κακώς, κακιστα φοράει εθνόσημο.
Αστυνομικός που αγοράζει πτυσσόμενο γκλοπ απλώς γουστάρει να δέρνει. Είναι τραμπουκος δηλαδή.

Όταν φέρεις όπλο πρεπει να είσαι παρα πολυ ψύχραιμος στο τι κάνεις, αλλιώς πηγαινε να κάνεις άλλη δουλειά.

VANDA
08/03/2021, 12:39
Δόκτωρες και λοιποί,
Πρέπει να καταλάβετε ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει εδώ, το φόρουμ τούτο, το πεδίο αντιπαράθεσης για αυτα τα πράγματι τόσο σοβαρά ζητήματα!
Όσο κι αν συμφωνώ με αυτά που λέτε, όσο κι αν η οργή με κατακλύζει και θέλω να αρχίσω να χώνω, όσο κι αν θέλω κάπου να εκτονώσω όλη αυτη τη σκατίλα που με περιβάλει χρόνια τώρα (και όχι απλά αυτη τη χρονιά του κορωνοϊού) :
α) δεν είναι ένα μοτοφόρουμ ο τόπος για αυτές τις τοποθετήσεις, γιατί το έχουμε δει στην πράξη ότι οδηγεί σε χαμούλη! Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το λεμε! Επιτέλους καταλάβετε το.
β) όσο κι αν "γαυγίσω" ή επιχειρηματολογήσω για το πόσο αντίθετος είμαι σε όλη αυτη την φαρσοκωμωδία με εσάνς χούντας που ζούμε, απο τη στιγμή που μένει στο πληκτρολόγιο μου, κάνω μια τρύπα στο νερό. Βασικά ούτε καν αυτό. Το μόνο που θα καταφέρω πέραν απο την προσωπική μου εκτόνωση, είναι να προκαλέσω ενταση.
Και να πεις ότι υπάρχει και ένα σενάριο όπου αυτή γίνεται εποικοδομητική και μπορεί να πειστεί κανείς με όσα του παραθέτω, να πεις πάει στο διάολο.ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ, γιατι δεν ακούει κανείς! Οπότε μας μένει μόνο να διαχειριστούμε το μαδομούνι και εδω χαλάει η ιστορία για το φορουμ.
γ) πολλοί συμπολίτες μας, ψήφισαν αυτά τα τσόλια για να κάνουν ότι ακριβώς έλεγαν ότι θα κάνουν. Επειδή αυτοί μάλλον είναι αδιάλλακτοι, εγω θα εστίαζα την ενέργεια μου να πείσω όσους δνε μπήκαν καν στον κόπο, για την επομενη. Με την αποχή του, κανείς δεν βοήθησε σε τίποτα.

Παίδες διαβάζω κι εγω ποστ απο χρήστες που με βγάζουν απο τα ρούχα μου και με εξοργίζουν σαν απόψεις. Λέω δε μπορεί τόση λοβοτομή.
Δεν γίνεται όμως να αφεθεί η φάση ανεξέλεγκτα. Δεν μπορούμε, ούτε και θέλουμε να πρέπει να διαχειριστούμε τέτοια σκηνικά πάλι.

Αντιλαμβάνομαι ότι τα πράγματα εχουνε ζορίσει πολύ για αυτό και δεν γράφω σε πιο επιθετικό ύφος ή/και μοιράζω κάρτες.
Για ακόμα μια φορά, σας παρακαλώ να δείξετε την δέουσα αυτοσυγκράτηση.



Θεούλης gavros, ρίχνει το νετικέτ αλλά χώνει κιόλας, δεν αντέχει ο άνθρωπος :lol::beer:
Συμφωνώ κι εγώ, ως πρώην μοντ θα πω συγκρατηθείτε παιδιά.. αλλά εδώ που τα λέμε, μγδ, μπασίστα-κρεμμύδι-χρυσοχοΐδη και χέι μητσοτάκη [...]

Shinigami Ryuk
08/03/2021, 12:52
Δεν πρόκειται να μπω σε αναλυση του θέματος διοτι οπως προειπωθηκε τα συμπερασματα έχουν βγει συμφωνα με τη γνωμη του καθενός και δεν αλλαζουν.
Απλα θα πω οτι οι συναδελφοι ειναι μαλακες που βγαλανε τα πτυσσόμενα γκλοπ και χτύπησαν τον τυπο.
Απο κει και μετα τα υπολοιπα δεν μπορω να τα λαβω υποψην μεσω ενος βιντεο που δεν δειχνει τι εγινε απο την αρχη. Η μαλλον δείχνει.
Δείχνει μια συλληψη...για τον λογο που ουτε εσεις ξερετε(απλα λετε οτι ξερετε) και επισης δειχνει κοσμο να μαζευεται απειλητικά γυρω απο τους αστυνομικούς.

Σς παρομοια περιπτωση που μιλησαμε με μια φίλη μου που μενει Εδιμβούργο και με εκραζε την ρωτησα αν εχει συναντησει παρομοιο περιστατικο εκει και τι εγινε.
Η απαντηση της... "Μαλακας εισαι? Σκωτια δεν παιζουνε".

Οποτε κατηγορω μονο την χρηση απαγορευμενης ραβδου. Τα αλλα δεν μπορω να τα αποφασισω εγω

Οχι ρε gm.Αυτη η συλληψη που λες εμπεριεχει πολυ χρηση αχρειαστης βιας.Δεδομενα η ζωη του οργανου δεν απειλειται απο κανεναν και ειδικα απο αυτον που τρωει ξυλο.Η χρηση βιας στην προκειμενη περιπτωση,και σε πολλες αλλες,ειναι επειδη ξερουν οτι δεν θα τιμωρηθουν και επειδη εχουν την καλυψη και την προτροπη απο τους πολιτικους προισταμενους τους.

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,το οποιο συμβαινει σε ολες τις συντεχνιες αλλα πολυ περισσοτερο στους αστυνομικους.Γτ ρε παιδια οταν ενας συναδελφος σας κανει κατι τοσο ασχημο αντι να τον βγαλετε στον ντακο προσπαθειται να τον καλυψετε?Αυτη η τακτικη κανει κακο στο συναφι εν γενει.Εντελως φιλικα σε ρωταω

Και κατι τελευταιο.Εισαι ικανοποιημενος με την σταση και τα λεγομενα του συνδικαλιστικου εκπροσωπου σου,του Μπαλασκα?

Και μια προτροπη.Ας ηρεμησουμε λιγο με τα ΜΓΔ. Αυτα στους δρομους,οχι στο φορουμ

KAWAMANRIDER
08/03/2021, 13:13
Οχι ρε gm.Αυτη η συλληψη που λες εμπεριεχει πολυ χρηση αχρειαστης βιας.Δεδομενα η ζωη του οργανου δεν απειλειται απο κανεναν και ειδικα απο αυτον που τρωει ξυλο.Η χρηση βιας στην προκειμενη περιπτωση,και σε πολλες αλλες,ειναι επειδη ξερουν οτι δεν θα τιμωρηθουν και επειδη εχουν την καλυψη και την προτροπη απο τους πολιτικους προισταμενους τους.

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,το οποιο συμβαινει σε ολες τις συντεχνιες αλλα πολυ περισσοτερο στους αστυνομικους.Γτ ρε παιδια οταν ενας συναδελφος σας κανει κατι τοσο ασχημο αντι να τον βγαλετε στον ντακο προσπαθειται να τον καλυψετε?Αυτη η τακτικη κανει κακο στο συναφι εν γενει.Εντελως φιλικα σε ρωταω

Και κατι τελευταιο.Εισαι ικανοποιημενος με την σταση και τα λεγομενα του συνδικαλιστικου εκπροσωπου σου,του Μπαλασκα?

Και μια προτροπη.Ας ηρεμησουμε λιγο με τα ΜΓΔ. Αυτα στους δρομους,οχι στο φορουμ




ρε παιδιά ας μείνουμε στο θέμα που είναι ο κορωνοιός και ναι έλεος με το ΜΓΔ , το σωστό και καινούριο βέβαια που δεν προσβάλλει και τα αξιαγάπητα γουρουνάκια είναι το ΜΦΔ , μετά και από αίτημα που έχουν εκφράσει αρκετοί οικολόγοι και το λέω σοβαρά , για όποιον δεν γνωρίζει το ΜΦΔ ή δεν κατάλαβε προσφέρεται επεξήγηση με ΠΜ , να το ξέρετε κιόλας να το φωνάζουμε σωστά τα καημένα τα γουρουνάκια τόσα χρόνια που το είχαμε σαν σύνθημα δεν μας φταίνε σε τίποτα κατά άλλα και για να μείνω στον κορωνοιό , εντάξει δεν θα πεθάνουμε από κορωνοιό αλλά από την καταστολή και την κρατική βία ή μπορούμε να πεθάνουμε και τα από τα δύο μαζί

SeniorCanardo
08/03/2021, 13:19
Κάθε τρεις και λίγο, την ίδια συζήτηση θα κάνουμε, απορώ που κάποιοι ακόμα εκπλήσσονται, όταν η κάμερα καταγράψει κάποιο από τα περιστατικά που συμβαίνουν καθημερινά.

Όπως έλεγε και ο "σχωρεμένος":" Το άκρον άωτον της ανοησίας είναι να επαναλαμβάνεις το ίδιο πράγμα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και να περιμένεις διαφορετικά αποτελέσματα".

Από την ίδια κοινωνική και πολιτική δεξαμενή αντλούν προσωπικό τα σώματα ασφαλείας, μην παριστάνουμε τους ανυποψίαστους.


Και μεταξύ μας ο "εμφύλιος" στην Ελλάδα δεν τελείωσε ποτέ και όπως το πάνε δεν θα "τελειώσει" σύντομα, αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα και δεν είναι για εδώ. :wave2:

doctoras
08/03/2021, 13:24
ως καλοπροαίρετη προτροπή
όποιος αστυνομικός αισθάνεται ντροπή αλλά και προσβολή για αυτή την εικόνα χρήσης αστυνομικής βίας (όχι μόνο την χθεσινή αλλά συνολικά) για να προφυλαχθεί η υστεροφημία του θα πρέπει να διαχωρίσει την θέση του είτε μέσω του συνδικαλιστικού(και όπου άλλου αρμόδιου) οργάνου. Αφενός για να βάλει ενα λιθαράκι στα χρόνια κοινωνικά προβλήματα και συνταγματικά δικαιώματα. Αφετέρου για να προφυλαχθεί και να αποστασιοποιηθεί από την ρετσινιά που του προσάπτουν οι πολίτες για την αστυνομία γενικότερα
Πως? αυτό θα το βρείτε εσείς, η μπεκατόρου σε ανάλογο δομικό παθογενες πρόβλημα τα κατάφερε

KAWAMANRIDER
08/03/2021, 13:25
μπήκε και η άνοιξη και ο κορωνοιος σκοτώνει
ΜΦΔ





υ.γ. όποιος/όποια χρειάζεται επεξήγηση για το ΜΦΔ είπαμε με ΠΜ , θα δείτε ότι αυτό το καινούριο τους ταιριάζει καλύτερα

g_m900
08/03/2021, 13:41
Οχι ρε gm.Αυτη η συλληψη που λες εμπεριεχει πολυ χρηση αχρειαστης βιας.Δεδομενα η ζωη του οργανου δεν απειλειται απο κανεναν και ειδικα απο αυτον που τρωει ξυλο.Η χρηση βιας στην προκειμενη περιπτωση,και σε πολλες αλλες,ειναι επειδη ξερουν οτι δεν θα τιμωρηθουν και επειδη εχουν την καλυψη και την προτροπη απο τους πολιτικους προισταμενους τους.

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,το οποιο συμβαινει σε ολες τις συντεχνιες αλλα πολυ περισσοτερο στους αστυνομικους.Γτ ρε παιδια οταν ενας συναδελφος σας κανει κατι τοσο ασχημο αντι να τον βγαλετε στον ντακο προσπαθειται να τον καλυψετε?Αυτη η τακτικη κανει κακο στο συναφι εν γενει.Εντελως φιλικα σε ρωταω

Και κατι τελευταιο.Εισαι ικανοποιημενος με την σταση και τα λεγομενα του συνδικαλιστικου εκπροσωπου σου,του Μπαλασκα?

Και μια προτροπη.Ας ηρεμησουμε λιγο με τα ΜΓΔ. Αυτα στους δρομους,οχι στο φορουμ

Ο Μπαλασκας ειναι ενας ασχετος και μισος και δεν ξερει πως ειναι εσωτερικο ενος περιπολικου. Ασε με αυτα που λεει κατα καιρους ειναι και επικινδυνος. Γενικα οι συνδικαλιστες ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου.
Παιδιά σας ξαναλεω οτι κρινω οτι δεν βλεπω. Οχι οτι βλεπω. Ο μαγκας που τις τρώει του λεει ο αστυνομικος να απομακρυνθει και αυτος οχι μονο δεν το κανει αλλα μενει εκει και του λεει... "Γιατι εδω ενοχλω?"
Ναι ρε ενοχλεις. Πρεπει να φυγεις
. Ειδικα απο τα 3 μετρα που χωριζουν εσενα απο το οπλο του αστυνομικου.
Ποτε δεν ξερεις με ποιον εχεις να κανεις. Εσεις το βλεπετε απλο... Εγω οχι.
Σας ξαναλεω. Τα πτυσσομενα ειναι η μαλακια και δεν ξερω την αλλη εικονα.

Zid
08/03/2021, 14:00
Ο Μπαλασκας ειναι ενας ασχετος και μισος και δεν ξερει πως ειναι εσωτερικο ενος περιπολικου. Ασε με αυτα που λεει κατα καιρους ειναι και επικινδυνος. Γενικα οι συνδικαλιστες ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου.
Παιδιά σας ξαναλεω οτι κρινω οτι δεν βλεπω. Οχι οτι βλεπω. Ο μαγκας που τις τρώει του λεει ο αστυνομικος να απομακρυνθει και αυτος οχι μονο δεν το κανει αλλα μενει εκει και του λεει... "Γιατι εδω ενοχλω?"
Ναι ρε ενοχλεις. Πρεπει να φυγεις
. Ειδικα απο τα 3 μετρα που χωριζουν εσενα απο το οπλο του αστυνομικου.
Ποτε δεν ξερεις με ποιον εχεις να κανεις. Εσεις το βλεπετε απλο... Εγω οχι.
Σας ξαναλεω. Τα πτυσσομενα ειναι η μαλακια και δεν ξερω την αλλη εικονα.

Ναι προφανώς ο τύπος με το καφέ ανα χείρας ήταν ετοιμος να του πάρει το όπλο και να αρχίσει τις μπαλοθιές μέσα στη Πλατεία χορεύοντας πεντοζάλι... :rolleyes:

Ας σοβαρευτούμε λίγο και μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε το κάθε μαλάκα... (γιατι μαλάκες υπάρχουν) και δεν ειναι μονο στην αστυνομία...

KAWAMANRIDER
08/03/2021, 14:07
έχουμε μία πολύ σοβαρή πανδημία η οποία ευθύνεται για τον θάνατο ή την βαριά προσβολή της υγείας συνανθρώπων μας σε ολόκληρο τον πλανήτη . Η σημερινή κυβέρνηση που έχουμε στην χώρα έχει επιλέξει ως θεραπεία για την πανδημία την κρατική βία και την ακραία καταστολή . Δυστυχώς καμία άλλη πολιτική ή κοινωνική σοβαρή τοποθέτηση δεν υπάρχει τουλάχιστον στην Ελλάδα για να προστατευτεί ο πληθυσμός από την πανδημία . Οπότε θα πεθάνουμε ή θα νοσήσουμε σοβαρά ή λιγότερο σοβαρά από τον κορωνοιο ή θα πεθάνουμε ή θα νοσήσουμε σοβαρά ή λιγότερο σοβαρά από την κρατική βία και ακραία καταστολή ή και τα δύο μαζί . Για να αποφύγουμε αυτά τα δύο μπορούμε να πεθάνουμε μαραζώνοντας φυλακισμένοι στα σπίτια μας για όσους/όσες έχουν κάπου να μείνουν γιατί υπάρχει και αυτό το θέμα και μέσα στην εργασία μας. Για οποιαδήποτε άλλη ανθρώπινη δραστηριότητα τιμωρούμαστε ή με κορωνοιο ή με γκλοπ σήμερα γιατί αύριο μπορεί να είναι και σφαίρα ή και τα δύο μαζί.

BLiTzER
08/03/2021, 14:10
Ναι προφανώς ο τύπος με το καφέ ανα χείρας ήταν ετοιμος να του πάρει το όπλο και να αρχίσει τις μπαλοθιές μέσα στη Πλατεία χορεύοντας πεντοζάλι... :rolleyes:

:lol:

Ναι, πήγε να του πάρει το όπλο, οπότε αποφάσισαν να το συζητήσουν ήρεμα για κάνα 10λεπτο με καφέ και τσιγάρο. Όταν η συζήτηση τελικά δεν έβγαζε πουθενά, έβγαλαν τα πτυσσόμενα και τον έσπασαν στο ξύλο, καθώς ανήκε στην κατηγορία κάτω-των-20-ή-άνω-των-65, ξέρετε, την αγαπημένη τους, που μπορούν να δείρουν εύκολα χωρίς να αρπάξουν κάνα κοκτέιλ στη μούρη.

Μην ανησυχείτε πάντως. Σε λίγο καιρό θα υπάρχει καλή αστυνομία και στα ΑΕΙ, και θα βλέπετε να σπάνε κεφάλια 18χρονων συχνά, μέσα στα εκπαιδευτικά τους ιδρύματα, οπότε στις πλατείες δε θα κάνει και τόση εντύπωση.

nikos_abel
08/03/2021, 14:12
Το ότι ο εν λόγω ένστολος (και το συνάφι του) είναι μλκς, δεν αναιρεί το γεγονός ότι και τα θύματα ήταν εξίσου μλκς.

Κάτι τέτοια γίνονται και χάνεται το νόημα...

doctor_john
08/03/2021, 14:20
Όταν τον κτυπούσε πισώπλατα έβλεπε ποιος είναι πίσω του μην του πάρει το όπλο;
Έχει πάρει κάποιος το όπλο απο την θήκη αστυνομικού στην ελλάδα;
Το ότι ενοχλεί το έργο της αστυνομίας έχει ποινή ξυλοδαρμού που εκτελείται από το όργανο - δικαστή;
Δεν είναι αντικείμενο σύλληψης;

Αν δεν ήταν κοντά κόσμος πως θα ξέραμε ότι ο αστυνομικός είπε στην οικογένεια "θα σας γράψω γιατί έτσι γουστάρω" όταν του έδειξαν τα μυνήματα;
Δεν θα ήταν διαβλητό και θα έπρεπε να διαλέξει ο δικαστής ποιος λέει αλήθεια;

Pew
08/03/2021, 14:24
Η φαση του βιντεο ειναι "κυλησε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι"...

Περαστικα και στα δυο ζωακια.

g_m900
08/03/2021, 14:26
Η φαση του βιντεο ειναι "κυλησε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι"...

Περαστικα και στα δυο ζωακια.
Αυτο.

g_m900
08/03/2021, 14:31
Ρε παιδια δεν ειπα οτι προσπαθησε να παρει το οπλο του αστυνομικου.
Λεω οτι η αποσταση πρεπει να τηρειται. Οταν ο αλλος δεν φευγει και μαζευονται και αλλοι τοτε ο εκνευρισμος γινεται μεγαλύτερος.
Ξεκολλατε με το παιχνιδι των λεξεων.
Τουλαχιστον 5 μαρτυριες στην καμερα ειπανε οτι κοντα 400 με 500 ατομα πηγανε να δουνε τι εγινε και αρκετοι αντεδρασαν λεκτικα.
Καποιοι πηγανε σε αποσταση αναπνοης οπως ο παθων. Δεν ξερω τι ειπωθηκε και τι εγινε... ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ.

BLiTzER
08/03/2021, 14:35
Ρε παιδια δεν ειπα οτι προσπαθησε να παρει το οπλο του αστυνομικου.
Λεω οτι η αποσταση πρεπει να τηρειται. Οταν ο αλλος δεν φευγει και μαζευονται και αλλοι τοτε ο εκνευρισμος γινεται μεγαλύτερος.
Ξεκολλατε με το παιχνιδι των λεξεων.
Τουλαχιστον 5 μαρτυριες στην καμερα ειπανε οτι κοντα 400 με 500 ατομα πηγανε να δουνε τι εγινε και αρκετοι αντεδρασαν λεκτικα.
Καποιοι πηγανε σε αποσταση αναπνοης οπως ο παθων. Δεν ξερω τι ειπωθηκε και τι εγινε... ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ.

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι 5 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ έδερναν έναν 18χρονο. Το τι ΙΣΩΣ συνέβη δεν ενδιαφέρει κανέναν. Ας μείνουμε σε αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ συνέβη. Ότι 5 ζώα της ελληνικής αστυνομίας έδερναν ένα απροστάτευτο ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ.

Τέντζερης που βρήκε καπάκι ήταν και ο Αλέξης.

KAWAMANRIDER
08/03/2021, 14:43
συζητάμε για κάτι που συμβαίνει εδώ και 200 χρόνια στο ελληνικό κράτος και γνωρίζουμε όλοι , των ωμή , αυθαίρετη και απάνθρωπη κρατική βία και ακραία καταστολή με άπειρους νεκρούς και δαρμένους , αδίκως φυλακισμένους , κυνηγημένους , σακαταμένους συνανθρώπους μας , με άπειρες δολοφονίες με σφαίρες που εξωστρακίζονται κλπ , συνανθρώπους μας που δεν δικαιώθηκαν ποτέ και πέφτουμε από τα σύννεφα , ή να ξεχάσουμε την καθηγήτρια εγληματολογίας που κατήγγειλε στον εισαγγελέα πριν από λίγα χρόνια την τάξη της των υποψηφίων αξιωματικών της ελληνικής αστυνομίας που δήλωσε με θράσος σύσσωμη ότι ανήκει στην ΧΑ . Τι να συζητάμε τώρα ρε παιδιά . Όσο μπορούμε να προφυλακτούμε από τον κορονωιό και από την κρατική βία και δολοφονική καταστολή . Καλό κουράγιο σε όλους μας. Όσο μπορούμε να αντισταθούμε στον θάνατο που μας περιβάλει και να διεκδικήσουμε ένα καλύτερο αύριο για όλους μας .

g_m900
08/03/2021, 14:55
συζητάμε για κάτι που συμβαίνει εδώ και 200 χρόνια στο ελληνικό κράτος και γνωρίζουμε όλοι , των ωμή , αυθαίρετη και απάνθρωπη κρατική βία και ακραία καταστολή με άπειρους νεκρούς και δαρμένους , αδίκως φυλακισμένους , κυνηγημένους , σακαταμένους συνανθρώπους μας , με άπειρες δολοφονίες με σφαίρες που εξωστρακίζονται κλπ , συνανθρώπους μας που δεν δικαιώθηκαν ποτέ και πέφτουμε από τα σύννεφα , ή να ξεχάσουμε την καθηγήτρια εγληματολογίας που κατήγγειλε στον εισαγγελέα πριν από λίγα χρόνια την τάξη της των υποψηφίων αξιωματικών της ελληνικής αστυνομίας που δήλωσε με θράσος σύσσωμη ότι ανήκει στην ΧΑ . Τι να συζητάμε τώρα ρε παιδιά . Όσο μπορούμε να προφυλακτούμε από τον κορονωιό και από την κρατική βία και δολοφονική καταστολή . Καλό κουράγιο σε όλους μας. Όσο μπορούμε να αντισταθούμε στον θάνατο που μας περιβάλει και να διεκδικήσουμε ένα καλύτερο αύριο για όλους μας .

Κλαιω...
200 χρόνια ε???

motojojo
08/03/2021, 14:56
Δεν αξίζει να το συζητάμε και να χαλάμε καρδιές.

Θα γίνει ΕΔΕ και θα ξεκαθαρισουν όλα.

giorgosb
08/03/2021, 14:58
Ρε παιδια δεν ειπα οτι προσπαθησε να παρει το οπλο του αστυνομικου.
Λεω οτι η αποσταση πρεπει να τηρειται. Οταν ο αλλος δεν φευγει και μαζευονται και αλλοι τοτε ο εκνευρισμος γινεται μεγαλύτερος.
Ξεκολλατε με το παιχνιδι των λεξεων.
Τουλαχιστον 5 μαρτυριες στην καμερα ειπανε οτι κοντα 400 με 500 ατομα πηγανε να δουνε τι εγινε και αρκετοι αντεδρασαν λεκτικα.
Καποιοι πηγανε σε αποσταση αναπνοης οπως ο παθων. Δεν ξερω τι ειπωθηκε και τι εγινε... ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ.

Λίγη ντροπή πια..

Dimos35
08/03/2021, 15:09
Sorry, κατανοώ ότι ξεφεύγουμε, αλλά δεν κρατήθηκα.
426164

AUFGEBRACHT
08/03/2021, 15:23
Προσπάθεια επιστροφής στην κανονικότητα του νήματος και αποφορτισμού του κλίματος...

Προχτές (ψιλο)βγήκε μια ειδησούλα ότι Αλβέρτος Μπουρλά της Pfizer δεν ταξίδεψε στο Ισραήλ, λόγω μη εμβολιασμού του... αλλού γράφτηκε ότι δεν έχει εμβολιαστεί καθόλου, αλλού γράφτηκε ότι δεν είχε προλάβει να κάνει την 2η δόση. Μάλιστα, ο ίδιος δικαιολογήθηκε ότι θα περιμένει τη σειρά του όπως όλοι, και δεν ήθελε να πάρει τη σειρά κάποιου που το χρειαζόταν περισσότερο... κι ερωτώ: Γουάτ δε φακ;

Είχα δει παλαιότερο βιντεάκι που ο ίδιος έδινε συνέντευξη σε αμερικανικό κανάλι, η δημοσιογράφος τον είχε ρωτήσει 2-3 φορές στη σειρά εάν έκανε το εμβόλιο, και ο ίδιος προσπερνούσε την ερώτηση χωρίς να απαντήσει. Τώρα έμπλεος αλτρουϊσμού, αναφέρει ότι δεν εμβολιάστηκε για να μην παρακάμψει τη σειρά και πάρει τη σειρά κάποιου άλλου που το είχε περισσότερη ανάγκη. Δηλ. εκεί στη Pfizer, είναι τόσο by the book, που ο CEO της εταιρείας θα πάει να περιμένει υπομονετικά στη σειρά του στο εμβολιαστικό κέντρο της πόλης του... κι είναι εκεί στη Pfizer τόσο By the book και πάνε με το σταυρό στο χέρι, που δεν περισσεύει μια δόση να την κάνει ο CEO... κι ότι ακόμα κι αν γινόταν κάτι τέτοιο, θα ξέσπαγε κακός χαμός γιατί έκανε το εμβόλιο της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΥ... και δεν ήθελε να δώσει ο άνθρωπος αφορμή... από την άλλη, αφού δεν διαλέγεις υποτίθεται εμβόλιο, είναι πολύ πιθανό ο CEO της Pfizer να κάνει εμβόλιο της AstraZeneca... ξανά γουάτ δε φακ...

Σκέψου να δεις τον αρχιμηχανικό εξέλιξης του Africa Twin της Honda να καβαλάει R1200GS και να λέει "δεν καβαλάω το νέο νέο Africa γιατί δεν θέλω να το στερήσω από έναν υποψήφιο αγοραστή, όταν μπορέσω θα πάω σε μια έκθεση να κάνω ένα test ride". Ή τον CEO της Coca Cola να πίνει Pepsi και να δικαιολογείται "δεν ήθελα να την στερήσω από κάποιον που δίψαγε περισσότερο από εμένα, κι έτσι πίνω Pepsi"... ή ένα μοντεράτορα του moto.gr να ζητάει συμβουλές σε άλλο φόρουμ και να δικαιολογηθεί "δεν ήθελα να μου αφιερώσουν χρόνο και να τον έκλεβα από έναν άλλο συμφορουμίτη"...

panavour
08/03/2021, 16:35
426167

ΤάκηςΜπ
08/03/2021, 17:03
Λίγο πιο γενικευμένα, μόνο εγώ έχω κουραστεί/απελπιστεί που ΟΛΑ είναι κατευθυνόμενα; Αστυνομικοί με γενικές οδηγίες από την κυβέρνηση, εαακίτες με γενικές οδηγίες από την αριστερά, "αντικειμενικοί" αυτόπτες μάρτυρες που τελικά καταλήγουν να είναι κομματικοποιημένοι με την αριστερά, δημοσιογράφοι της Αυγής βγαίνουν στα κανάλια και μιλάνε σαν αντιπολιτευτικοί εκπρόσωποι τύπου, τα ΜΜΕ της λίστας Πέτσα -κάποια λιγότερο κάποια πολύ περισσότερο- προπαγανδίζουν με την πρώτη αφορμή. Τι 'ναι αυτό το πράγμα ρε σεις;

Και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το ξέρουμε όλοι. Ξέρουμε τι φρόνημα έχει ο καθένας πριν ανοίξει το στόμα του. Which is something I guess.

ΤάκηςΜπ
08/03/2021, 17:17
Ρε παιδια δεν ειπα οτι προσπαθησε να παρει το οπλο του αστυνομικου.
Λεω οτι η αποσταση πρεπει να τηρειται. Οταν ο αλλος δεν φευγει και μαζευονται και αλλοι τοτε ο εκνευρισμος γινεται μεγαλύτερος.
Ξεκολλατε με το παιχνιδι των λεξεων.
Τουλαχιστον 5 μαρτυριες στην καμερα ειπανε οτι κοντα 400 με 500 ατομα πηγανε να δουνε τι εγινε και αρκετοι αντεδρασαν λεκτικα.
Καποιοι πηγανε σε αποσταση αναπνοης οπως ο παθων. Δεν ξερω τι ειπωθηκε και τι εγινε... ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ.

Συγνώμη για το διπλό ποστ, αλλά τώρα το είδα αυτό. Μια ερώτηση/επιχείρημα θα εκθέσω και δεν ξαναμιλάω επί του θέματος σεβόμενος τις παρακλήσεις των υπευθύνων. Με κανένα αίσθημα κοροϊδίας ή κάτι τέτοιο, πότε δεν έχω μιλήσει για μπάτσους, για 1312, για γουρούνια κλπ και έχω πάρα πολλές καλές αλληλεπιδράσεις με αστυνομικούς, θεωρείς εσύ, σαν πολίτης μιας -φαινομενικά τουλάχιστον- δημοκρατικής χώρας ότι ήταν τόσο στημένο όλο αυτό που έγινε και δεν βρέθηκε ένας νεοδημοκράτης να βγάλει ένα βίντεο την ώρα που έσκαγε η "πορεία" των 300 "μπαχαλάκηδων"; Μιλάμε για το κυβερνόν κόμμα που εκλέχθηκε με αυτοδυναμία. Στην Ν. Σμύρνη, λοιπόν, δεν βρέθηκε κανένας μάρτυρας να υπερασπιστεί τους καημένους τους αστυνομικούς; Ή τουλάχιστον να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά τους;

Και όσον αφορά για την απόσταση αναπνοής, στα βίντεο που είδα, φαίνονται δεκάδες αστυνομικοί χωρίς μάσκα. Και φοράνε το full face μερικοί και καλά ότι είναι οκ. Δεν είναι οκ, βάσει μελετών.

Αξιόπιστα ψυχολογικά τεστ σε όλο το αστυνομικό σώμα ΧΤΕΣ. Ας το αναλάβει κάποιος φορέας του εξωτερικού ή κάτι τέτοιο, μπας και δούμε άσπρη μέρα πάνω σ'αυτό το θέμα.

Συγνώμη και πάλι για το off topic, αν και δεν είναι εν μέρει off topic, αφού όλο αυτό ξεκίνησε στα πλαίσια "τυπικού ελέγχου" covid. Ένα απ'τα θετικά της υπόθεσης είναι ότι η κυρία η οποία καθόταν με την οικογένειά της σε παγκάκι δήλωσε ότι θα κινηθεί νομικά.

PaNick67
08/03/2021, 17:42
.

Αξιόπιστα ψυχολογικά τεστ σε όλο το αστυνομικό σώμα ΧΤΕΣ. Ας το αναλάβει κάποιος φορέας του εξωτερικού ή κάτι τέτοιο, μπας και δούμε άσπρη μέρα πάνω σ'αυτό το θέμα.


Aν γίνει αυτό που λες φίλε μου δεν νομίζω να μείνουν πολλοι στο Σώμα..


Στο θέμα μας τώρα, η θετικότητα ξεπέρασε το 6% σήμερα. Μακάρι να οφείλεται στα λιγότερα τεστ..
Αλλιώς....

toyar
08/03/2021, 17:54
Αν δειτε τα κριτηρια των διαγωνισμων προσληψης ειδικων φρουρων θα καταλαβετε οτι προσλαμβανονται για να κανουν ακριβως αυτα που κανουν
Οι αποφοιτοι των αστυνομικων σχολων ειναι τελειως αλλη ιστορια

AristidisZ
08/03/2021, 17:54
Αυτά είναι τα κρούσματα της Κυριακής, συνήθως έτσι είναι
Το ανησυχητικό είναι η αύξηση των θανάτων, που σημαίνει ότι ΜΕΘ τέλος...

toyar
08/03/2021, 17:56
Η γνωμη για κατι διας ματ κλπ μεσα στο ιδιο το σωμα ειναι χειροτερη απο τη γνωμη των πολιτων
Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα

g_m900
08/03/2021, 17:59
Αν δειτε τα κριτηρια των διαγωνισμων προσληψης ειδικων φρουρων θα καταλαβετε οτι προσλαμβανονται για να κανουν ακριβως αυτα που κανουν
Οι αποφοιτοι των αστυνομικων σχολων ειναι τελειως αλλη ιστορια

Για πες...
Μοιαζει να ξερεις τα παντα.
Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν εχω κοπανησει κανεναν.
Ειμαι πισω??

Shinigami Ryuk
08/03/2021, 18:02
Παρε εναν συναδελφο σου ο οποιος μπηκε στο σωμα με κριτηρια που εμεις δεν ξερουμε
https://www.google.com/search?q=%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%B7+%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF+%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B 9%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%83&client=ms-android-huawei&prmd=ivn&sxsrf=ALeKk03BqOLDk0u2NGTZ9zOG3V0ZQK6nsA:1615222864847&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwik792IlqHvAhXisYsKHcTXBNQQ_AUoAXoECAMQAQ&biw=360&bih=631#imgrc=nhdZh6YpKN1IZM

AristidisZ
08/03/2021, 18:02
Για πες...
Μοιαζει να ξερεις τα παντα.
Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν εχω κοπανησει κανεναν.
Ειμαι πισω??
Δε σταματάς λέω εγώ καλύτερα ;
Βλέπεις πόσοι προσπαθούν να κόψουν την συζήτηση, εσυ εκεί...

g_m900
08/03/2021, 18:23
Οχι ρε μαγκες δεν σταματαω.
Μου βαλατε τον Ποτσεπη... Που δεν ειναι αστυνομικος.
Δεν περασε Ειδικος Φρουρος.
Συνοριοφυλας δεν γνωριζω τι εγινε τελικα
Μηπως δεν το γνωριζετε η δεν θελετε να γνωριζετε?
Ατυχες το παραδειγμα

Shinigami Ryuk
08/03/2021, 19:19
Ειπα να βαλω αυτον για να το διακωμωδησω κακ λιγο,για να μην αρχισω να βαζω Κορκονεα,Μελιστα και ενα σωρο αλλους τετοιους.
Αυτο και το κοβω εδω,οριστικα

toyar
08/03/2021, 19:32
δε σε γνωριζω προσωπικα και εγραψα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις
φυσικα δεν ξερω τα παντα και οτι λεω ειναι οτι εχω ακουσει απο αστυνομικους καποιους γιατι ετυχε να συνεργαστουμε για λιγο και αλλους που ειναι παιδικοι μου φιλοι
αυτο που ακουω επισης ειναι οτι υπαρχει στο σωμα μεγαλη απογοητευση απο τον τροπο που τους μεταχειριζεται η πολιτικη εξουσια ειδικα σε ανθρωπους με πολλα χρονια υπηρεσιας
οι πιτσιρικαδες που απο ανεργοι χωρις προοπτικες ντυθηκαν καουμποηδες σε ενα εξαμηνο δεν ειναι σημαδι επιτυχιας του συστηματος
σιγουρα υπαρχουν αξιολογα ατομα αναμεσα τους και ισως να εισαι ενας απο αυτους

karellen
08/03/2021, 19:43
Παίδες πήρε που πήρε το στραβό κατήφορο η κουβέντα,μην το γυρνάμε και στο προσωπικό τώρα.ΟΚ?

billyka
08/03/2021, 19:45
Πηρα τον κακο τον δρομο και την αστατη ζωηηηη...Ηρθα κοντρα με τον νομο,ξαφνικα εναααα πρωωωιιι...

billyka
08/03/2021, 19:49
Εγω ειμαι αντικειμενικος,οταν ο κοσμος κραζει συναδελφους πακεταδες,λεω εχετε δικιο.Οι περισσοτεροι οδηγουνε διχως αυριο,ειναι επικινδυνοι,ειναι μαλακες.Και οκ να μην νοιαζεσαι για τον εαυτο σου,οταν ομως εισαι στο τιμονι μπορει να παρεις και κανεναν αθωο μαζι σου,ειτε ανθρωπο,ειτε ζωο.Που κολλαει αυτο που λεω?Κολλαει στο οτι δεν θιγομαι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ οταν ο κοσμος κραζει το επαγγελμα μου επειδη το 90 τα εκατο των συναδελφων μου ειναι ταλιμπαν των δρομων.Αυτη ειναι η αληθεια.Και σταματω εδω την κουβεντα

g_m900
08/03/2021, 20:24
Κοιτάτε παιδια... Εχω ξανατοποθετηθει εδω για κατι τετοιο.
Εχω κραξει πολυ και γω και το πιο πιθανο ειναι να εκανε μεγαλη μαλακια ο συναδελφος.
Καλα να παθει και το θεμα πηρε τον δρομο του. Οχι ΕΔΕ... Εισαγγελέας αυταπαγγελτα.
Οσο για τους μαρτυρες που προθυμα λενε οτι λενε να ξερετε οτι οταν ερχεται η ωρα να καταθεσουν ειδικα αντιπαρασταση...ξαφνικα δεν θυμουνται τίποτα.
Το εζησα πρόσφατα στη γειτονιά μου που με καταγγειλανε για εκβιασμο και παραβαση καθηκοντος.
Καταγγελια επωνυμη στον υπουργο και προκαταρκτικη ΕΔΕ φυσικα για κατηγοριες χωρις υποσταση και απλα αερολογιες.
Για κακη τους τύχη ολοι αυτοι δεν ξερανε οτι θα επρεπε να πανε να καταθεσουν αυτα που καταγγειλανε. Εκει ειπανε το μακρυ τους και το κοντο τους ενω για αυτα που με κατηγορησαν δεν ειπανε τιποτα και εγω ειχα επισημα εγγραφα απο Δημο και παει λεγοντας.
Αποτελεσμα?
Πανηγυρικη αθωωση και μηνυση με αγωγη απο εμενα ετσι για να μαθουν.
Απο καταγγελιες... Χορτασαμε και καταγγελωντες.

Το εχω ξαναπει. Δεν ειναι ο επισημος υποστηρικτης της αστυνομιας εδω μεσα.
Απλα στη δουλεια μου εχω δει πολλα και εχω μαθει να κραταω πισινες.

Το θεμα κορονοιος εχει κουρασει τους παντες και πιστεψτε με την αστυνομια. Αλλωστε ελεγχος πλην κεντρικων σημειων δεν γινεται πουθενα.
Οτι βλεπετε ειναι απο καταγγελιες που οταν γινουν ειμαστε υποχρεωμενοι να ελεγξουμε. Οποτε μαλλον η ρουφιανια θα μας φαει σαν λαο.

Για μενα να τα ανοιξει ολα να πανε να γα...
Για μενα επρεπε απο την αρχη να πει... "Βγειτε εξω δεν υπαρχει λογος ανησυχιας" ωστε σαν προβατα που ειμαστε να κανουμε το αντιθετο λογω καποιου σκοτεινου σχεδιου που ξεδιπλώνεται.
Επισης στο εμβολιο θα εβαζα και λιγο χρώμα.
Ετσι για την αλητεια...

AristidisZ
08/03/2021, 20:50
Επισης στο εμβολιο θα εβαζα και λιγο χρώμα.
Ετσι για την αλητεια...

Μαύρο κατά προτίμηση... :beer:

Kas_Tracer
08/03/2021, 23:12
Ο παραλογισμός συνεχίζεται.
Πιθανόν ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο έστω και παράνομα δημιουργεί συνωστισμο .
https://www.news247.gr/koinonia/panormoy-astynomikoi-prokalesan-fthores-se-stathmeymeno-aytokinito.9165690.html

BLiTzER
08/03/2021, 23:30
Μην υποθέτεις από το βίντεο. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έγινε πριν.








:lol: :lol:

daz
08/03/2021, 23:35
Μάγκες δείχνουμε όση ανοχή μπορούμε, αφενός επειδή βλέπουμε οτι οι περισσότεροι δε θέλετε να την καταχραστείτε και αφετέρου επειδή το συμβάν έχει εξαγριώσει και τους πιο φιλήσυχους και δε μπορούν να συγκρατηθούν.

Είδατε όμως οτι μέσα σε μερικές σελίδες, οδηγηθήκαμε σε αντιπαράθεση επί προσωπικού και το θέμα του θρεντ έγινε η δράση των μπλε, ανεξάρτητα απ' το συγκεκριμένο περιστατικό.
Και παρότι κάποιοι προσπαθήσατε να το επαναφέρετε, πάντα κάποιος μπουρλοτιάζει τη συζήτηση. Mέχρι κάποια στιγμή να εξαντληθεί η υπομονή και να βγουν τα μαχαίρια (ή πτυσσόμενα γκλομπ). Και όλο αυτό επηρεάζει και τις συζητήσεις στα υπόλοιπα θέματα.

Ορισμένοι, σεβαστείτε το γεγονός οτι δε θέλουμε πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ και ας μη σας αρέσει.


Οχι ρε μαγκες δεν σταματαω.


Κοιτάτε παιδια... Εχω ξανατοποθετηθει εδω για κατι τετοιο

Σε κάθε συζήτηση ή αναφορά στη δράση της αστυνομίας, κάνεις το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο.. Κάθε φορά.

Please stop.

BLiTzER
08/03/2021, 23:50
Έχει δίκιο ο νταζ, παιδιά.

Ας επιστρέψουμε στα του κορωνοϊού.

Μαθήματα στατιστικής, που συζητούσαμε πρόσφατα, και γραφημάτων από το Μεγάλο Κανάλι:

426172

daz
09/03/2021, 00:29
Ας επιστρέψουμε στα του κορωνοϊού.



Μπορείς και καλύτερα αλλά μου αρκεί για την ώρα! :lol:

BLiTzER
09/03/2021, 00:43
Ε είναι αργά και δουλεύω το πρωί. :lol:

peterTHErider
09/03/2021, 14:42
απορία ρε παίδες...
το τελευταίο τρίμηνο γίνονται καθημερινά πάνω από 50000 τεστ.με απλά μαθηματικά κοντά στα 5 εκατομύρια.σωστά?χώρια τους προηγούμενους μήνες.θεωρητικά δεν έχουν ελένξει και απομονώσει σχέδον όλα τα κρούσματα??πωσ στο διάολο συνεχίζει έτσι το χάλι μας????

doctor_john
09/03/2021, 15:06
Μετάλλαξη της επίταξης
(https://m.naftemporiki.gr/story/1658352/metallaksi-tis-epitaksis)

Γενική «επιστράτευση» σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία για τη «μάχη» του κορωνοϊού
(https://www.iefimerida.gr/ellada/geniki-epistrateysi-dimosia-idiotika-nosokomeia-koronoio)
Το πρόσθετο κόστος υπολογίζεται σε τουλάχιστον 30.000.000 ευρώ και αφορά κυρίως στη διεύρυνση της «ομπρέλας» στα ιδιωτικά νοσοκομεία.

BLiTzER
09/03/2021, 15:07
απορία ρε παίδες...
το τελευταίο τρίμηνο γίνονται καθημερινά πάνω από 50000 τεστ.με απλά μαθηματικά κοντά στα 5 εκατομύρια.σωστά?χώρια τους προηγούμενους μήνες.θεωρητικά δεν έχουν ελένξει και απομονώσει σχέδον όλα τα κρούσματα??πωσ στο διάολο συνεχίζει έτσι το χάλι μας????

Θεωρείς αλήθεια ότι κάνουν συστηματικά τεστ για να καλύψουν το σύνολο του πληθυσμού ή μόνο όσων πηγαίνουν μόνοι τους επειδή παρουσιάζουν συμπτώματα;

Επίσης, έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο πλάνο για την απομόνωση των περιστατικών; Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο πλάνο γενικά από τους ανίκανους; Να σε ενημερώσω απλά ότι ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να κλείσει αν παρουσιαστεί κρούσμα στην επιχείρηση, δεν είναι υποχρεωμένος να στείλει τους υπαλλήλους σπίτια τους για 14 ημέρες, δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει σχεδόν τίποτα. Ούτε υπάρχει νόμος που να καλύπτει τον εργαζόμενο σε περίπτωση που σημειωθεί κρούσμα στην εργασία του και θέλει να μείνει σε καραντίνα για 14 μέρες, ώστε να προστατευτεί αυτός και η οικογένειά του. Και αυτή είναι μόνο μία από τις 435354 περιπτώσεις εμφάνισης κρουσμάτων στις οποίες δε συμβαίνει απολύτως τίποτα και η ζωή συνεχίζεται κανονικά.

billyka
09/03/2021, 15:14
Ισως ειμαι λαθος οποτε καποιος που γνωριζει καλυτερα ας με διορθωσει σε αυτα που θα πω,τα οποια ειναι οτι εχω καταλαβει απο αυτην την ιστορια.Ειναι ιος και μεταδιδεται,ακομα και μηδενικα κρουσματα να εχουμε δεν παει να πει οτι οκ τελειωσαμε.Εφοσον εμφανιστηκε θα υπαρχει.Οπως συνεχιζει και αρρωσταινει κοσμος απο την απλη γριπη η και απο αλλους ιους,ετσι θα συνεχισουμε να αρρωσταινουμε και απο αυτην την γριπη του Κοβιντ-19.Ενας ιος ο οποιος νομιζω τον εξαλειψαμε ειναι η ευλογια,αλλα επειτα απο πολλα χρονια.Δεν τελειωνει ενας ιος επειδη βγηκε ενα εμβολιο.Το οτι βγηκε εμβολιο και θα εμβολιαστουμε δεν σημαινει οτι ξεμπερδεψαμε.Απλα οταν αρρωσταινουμε ο οργανισμος θα εχει ηδη αναγνωρισει την αρρωστια και θα μπαινει ταχυτερα σε αμυνα.Θα τον εχουμε να μας απασχολει για αρκετα χρονια μαλλον..Κοινως την βαψαμε..Αλλα πιστευω πως αυτοι οι ''αριστοι'' εχουν βρει πατημα στον κορονωιο για να περασουν αλλα πραγματα που θελουν..Πχ κατωτατος μισθος με προσχημα την επιβαρυμενη οικονομια λογω κορονωιου...Μακαρι να βγω λαθος.

PaNick67
09/03/2021, 15:18
απορία ρε παίδες...
το τελευταίο τρίμηνο γίνονται καθημερινά πάνω από 50000 τεστ.με απλά μαθηματικά κοντά στα 5 εκατομύρια.σωστά?χώρια τους προηγούμενους μήνες.θεωρητικά δεν έχουν ελένξει και απομονώσει σχέδον όλα τα κρούσματα??πωσ στο διάολο συνεχίζει έτσι το χάλι μας????

Στον αριθμό των τεστ υπολόγισε ότι το 20% είναι επανεξετάσεις. Επίσης το αρνητικό τεστ δεν σημαίνει ότι αύριο δεν μπορεί να βγει θετικό.
Υπολόγισε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι ασυμπτωματικοί οι οποίοι διασπείρουν χωρίς να το γνωρίζουν και έχεις την εικόνα.

panavour
09/03/2021, 15:21
Θεωρείς αλήθεια ότι κάνουν συστηματικά τεστ για να καλύψουν το σύνολο του πληθυσμού ή μόνο όσων πηγαίνουν μόνοι τους επειδή παρουσιάζουν συμπτώματα;

Επίσης, έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο πλάνο για την απομόνωση των περιστατικών; Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο πλάνο γενικά από τους ανίκανους; Να σε ενημερώσω απλά ότι ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να κλείσει αν παρουσιαστεί κρούσμα στην επιχείρηση, δεν είναι υποχρεωμένος να στείλει τους υπαλλήλους σπίτια τους για 14 ημέρες, δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει σχεδόν τίποτα. Ούτε υπάρχει νόμος που να καλύπτει τον εργαζόμενο σε περίπτωση που σημειωθεί κρούσμα στην εργασία του και θέλει να μείνει σε καραντίνα για 14 μέρες, ώστε να προστατευτεί αυτός και η οικογένειά του. Και αυτή είναι μόνο μία από τις 435354 περιπτώσεις εμφάνισης κρουσμάτων στις οποίες δε συμβαίνει απολύτως τίποτα και η ζωή συνεχίζεται κανονικά.

αν γινοταν κανα τετοιο μηπως παλι θα μιλαγαμε για αστυνομικη βια????
οι ιδιοι που θα λεγαμε αυτα που λες απο πανω???

https://www.youtube.com/watch?v=2Hy7ijjXIsU&t=1s

BLiTzER
09/03/2021, 15:23
αν γινοταν κανα τετοιο μηπως παλι θα μιλαγαμε για αστυνομικη βια????
οι ιδιοι που θα λεγαμε αυτα που λες απο πανω???

https://www.youtube.com/watch?v=2Hy7ijjXIsU&t=1s

Δηλαδή οι μόνες επιλογές είναι είτε να αφήνεις τα πάντα ανεξέλεγκτα ή να μαζεύεις ανθρώπους με οδοφράγματα και απόχη; Ρίλι; :p

Manalishi
09/03/2021, 15:30
Θεωρείς αλήθεια ότι κάνουν συστηματικά τεστ για να καλύψουν το σύνολο του πληθυσμού ή μόνο όσων πηγαίνουν μόνοι τους επειδή παρουσιάζουν συμπτώματα;

Επίσης, έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο πλάνο για την απομόνωση των περιστατικών; .

Συμπληρώνω:
Έχω γνωστούς που ενώ εκαναν 4 φορες τεστ κα ιβγληκε αρνητικο, έιχαν τα κλασσικά συμπτώματα Covid. Οταν βγήκαν θετικοί στο τελευταίο τεστ, αντί να κάτσουν μέσα στο σπίτι, κάποια στιγμή γύρναγαν έξω και συγκεκριμένα πήγαν και σε 2-3 ταβέρνες για να φάνε, να ξεσκάσουνε......Μιλάμε γα το καλοκαίρι που ήταν ανοιχτά..Απο αυτό, βγάλτε συμπέρασμα και για τους άλλους...

Manalishi
09/03/2021, 15:33
Και ένα απο τον Π.Ο.Υ.: οι ασυμπτωματικοί μπορεί να μην μεταφέρουν τον ιο...αλλά μετά το μαζέψαμε...

https://www.statnews.com/2020/06/09/who-comments-asymptomatic-spread-covid-19/

panavour
09/03/2021, 15:51
Δηλαδή οι μόνες επιλογές είναι είτε να αφήνεις τα πάντα ανεξέλεγκτα ή να μαζεύεις ανθρώπους με οδοφράγματα και απόχη; Ρίλι; :p

στην Ελλαδα με τετοια πολωση very really

KAWAMANRIDER
09/03/2021, 17:08
άραγε φάρμακο θα βγει στο μέλλον ή τελοσπάντων μια αποτελεσματική θεραπεία

panavour
09/03/2021, 17:24
άραγε φάρμακο θα βγει στο μέλλον ή τελοσπάντων μια αποτελεσματική θεραπεία

Το εμβολιο θα ειναι και το φαρμακο,οπως και η γριππη. Θα κανεις καθε χρονο και απο μια δοση και καθαρισες,οπως και στην γριππη.
Βεβαια απολυτη λυση δεν θα υπαρξει,οπως και στην γριππη.

afasias
09/03/2021, 17:31
Το θέμα με το εμβόλιο και ενδεχομένως και το φάρμακο για τον ιό αποτελούν τεράστια μπίζνα για τις φαρμακοβιομηχανίες. Ήδη διαβάζω πως τα χνάρια της αστραζενεκα ακολουθεί και η τζονσον και τζόνσον η οποία δηλώνει πως μάλλον δεν θα καταφέρει να είναι συνεπής στις παραδόσεις της που αφορούν την ΕΕ. Καλή η υγεία αλλά καλύτερα τα μπικικίνια και για κάποιους τώρα η κρίση αποδεικνύεται τεράστια ευκαιρία να αυξήσουν τους τζίρους τους.

panavour
09/03/2021, 18:01
Το θέμα με το εμβόλιο και ενδεχομένως και το φάρμακο για τον ιό αποτελούν τεράστια μπίζνα για τις φαρμακοβιομηχανίες. Ήδη διαβάζω πως τα χνάρια της αστραζενεκα ακολουθεί και η τζονσον και τζόνσον η οποία δηλώνει πως μάλλον δεν θα καταφέρει να είναι συνεπής στις παραδόσεις της που αφορούν την ΕΕ. Καλή η υγεία αλλά καλύτερα τα μπικικίνια και για κάποιους τώρα η κρίση αποδεικνύεται τεράστια ευκαιρία να αυξήσουν τους τζίρους τους.

η μη εγκαιρη παραδοση δεν ειναι θεμα,ποιος πληρωνει πιο πολλα ,αλλα θεμα ασφαλειας ερευνης,παραγωγης,και εγκρισεων απο τους ευρωπαικους και αμερικανικους οργανισμους φαρμακων.Ουτως η αλλως οι κυριες αγορες που μπορουν να πληρωσουν και να τα παρουν σε τεραστιους αριθμους ειναι η ΕΕ και οι ΗΠΑ ,οχι η ζιμπαμπουε.
Το εμβολιο δεν ειναι ΧΑΛΒΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

AristidisZ
09/03/2021, 18:48
η μη εγκαιρη παραδοση δεν ειναι θεμα,ποιος πληρωνει πιο πολλα ,αλλα θεμα ασφαλειας ερευνης,παραγωγης,και εγκρισεων απο τους ευρωπαικους και αμερικανικους οργανισμους φαρμακων.Ουτως η αλλως οι κυριες αγορες που μπορουν να πληρωσουν και να τα παρουν σε τεραστιους αριθμους ειναι η ΕΕ και οι ΗΠΑ ,οχι η ζιμπαμπουε.
Το εμβολιο δεν ειναι ΧΑΛΒΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Αν δεις τις ουρές που έχει κάθε πρωί έξω από τον χαλβά Δραπετσώνας, μπορεί και να αναθεωρήσεις :D

o_gavros
09/03/2021, 19:08
αν συνεχίσει να προβοκάρει έτσι απροκάλυπτα, να δεις που θα πάει...
γιατι εχει και η υπομονή τα ορια της.

g_m900
09/03/2021, 19:27
Τον προβοκατορα δεν μας λες ομως

o_gavros
09/03/2021, 19:43
Τον προβοκατορα δεν μας λες ομως

Εσυ κάνε τη χάρη σε όλους μας και επέλεξε την σιωπή την επόμενη φορά που θα θιχτεί το γαμωσύναφο σας!
Μπορεί να διαφημιζεις εαυτόν ως σωστό ( και θέλω καλόπιστα να το πιστέψω) αλλά γκες γουατ; Δεν είσαι εσυ το θέμα μας!

Σου γράψαν χθες με περίσσια ανοχή "λίγη ντροπή πια" αλλά όχι εσυ θέλησες να γίνεις ο νέος σταυροφόρος.
Είχαμε εναν αντίστοιχο σταυροφόρο (σαφως περισσότερο εριστικος απο εσένα) απο τη βόρεια Ελλάδα.
Εκδιώχθηκε γιατι εδώ το τσαρδί:
α)δεν γουστάρει ποιμένες/φωστηρες/σταυροφόρους/υπερασπιστές
β)δεν μασάει ολικά κουτόχορτο
γ)έχει ανθρώπους που δεν μαθαίνουν τα νέα απο το σταρ και το σκαι.

Αν νιώθεις (δικαίως) θιγμένος που όλοι σας αποκαλούμε σκατόμπατσους, πάλεψε εντός του κλάδου σου να το ανατρέψεις ή συνειδητοποίησε ότι διάλεξες λάθος κλάδο(πιθανότερο). ΜΗΝ, ξαναλέω, μην έρχεσαι εδώ να μας το παίζεις διαιτητής τους!
Στο παραπάνω δεν σηκώνει παρερμηνεία, θα γίνει αυτό που σου λέω.
Ελπίζω πως είμαι αρκετά σαφής.

g_m900
09/03/2021, 19:47
Ετσι μπραβο.
Δειξε ποιος εισαι και μην κραζεις εμενα.
Εγω κρατησα τυπους... Εσυ οχι.
Αλλα δικο σου το μαγαζι δικοι σου και οι οροι οσο καταλαβα.
Αμα δεν με γουσταρεις λογω ιδιοτητας δεν με απασχολει.
Δεν σε βλεπω καν.

teo_g7
09/03/2021, 19:51
Ετσι μπραβο.
Δειξε ποιος εισαι και μην κραζεις εμενα.
Εγω κρατησα τυπους... Εσυ οχι.
Αλλα δικο σου το μαγαζι δικοι σου και οι οροι οσο καταλαβα.
Αμα δεν με γουσταρεις λογω ιδιοτητας δεν με απασχολει.
Δεν σε βλεπω καν.

Γεια χαρά

o_gavros
09/03/2021, 19:53
Δεν έκρυψα ποτέ ποιος είμαι και τι αντιπροσωπεύω.
Το τι κράτησες και τι όχι, άσε μας να το κρίνουμε εμείς.

Και για να το λήγω μαζί σου, δεν έχω τίποτα προσωπικό απέναντι σου σαν χρήστη και σαν άνθρωπο.
Με την επαγγελματική σου ιδιότητα και το πολύ κακό χούι να έρχεσαι κάθε φορά ως αυτόκλητος υπερασπιστής του κλάδου όμως, ναι έχω τεράστιο προβλημα.
Και επειδή ναι δικό μας το μαγαζί αφού μόνο έτσι καταλαβαίνετε οι "φρουροι", σου εξήγησα τι δε θέλω να ξαναδω και τι σκοπεύω να κάνω αν.

o_gavros
09/03/2021, 19:55
Και λήγει εδώ το οφφτοπικ μάγκες.

Συνεχάμε όπως και όσο μπορούμε κόσμια.

Xlitos
09/03/2021, 19:57
Το θέμα με το εμβόλιο και ενδεχομένως και το φάρμακο για τον ιό αποτελούν τεράστια μπίζνα για τις φαρμακοβιομηχανίες. Ήδη διαβάζω πως τα χνάρια της αστραζενεκα ακολουθεί και η τζονσον και τζόνσον η οποία δηλώνει πως μάλλον δεν θα καταφέρει να είναι συνεπής στις παραδόσεις της που αφορούν την ΕΕ. Καλή η υγεία αλλά καλύτερα τα μπικικίνια και για κάποιους τώρα η κρίση αποδεικνύεται τεράστια ευκαιρία να αυξήσουν τους τζίρους τους.

Αυτα τα φραγκα τα διαφημιζαν στο Χολιγουντ 10 χρονια πριν....Επισης ολοι ξερουμε που επενδυσε ο Gates και πολλοι αλλοι..Πολλα χρονια πριν λεγανε στα καναλια απευθυνομενοι στους νεους μαθητες να επιλεξουν τα ιατρικα επαγγελματα σα σταδιοδρομια....γενικα ολο το συστημα πηγαινε προς τα εκει.Αλλα ετσι ειναι εμεις οι απλοι ανθρωποι τα βλεπουμε και ξυνουμε το κεφαλι οταν τα ετοιμαζουν γιατι δεν μας αφορουν κιολας.Δεν εχουμε εμεις ομολογα να επενδυσουμε.Βλεπουμε να συμβαινει κατι,μια ταση προς μια κατευθυνση...αλλα δε καταλαβαινουμε γιατι γινεται.Και πρεπει να περιμενουμε χρονια για να δουμε το εργο...

1:50 - 2:12 https://www.youtube.com/watch?v=ETXMkTP5Mr0&ab_channel=Weyland

g_m900
09/03/2021, 19:57
Κριθηκα ηδη ρατσιστικα οπως περηφανα εγραψες οποτε δεν υπαρχει και λογος να γυρναω και εδω μεσα. Ομως σαν mod δεν σε ειδα να κοβεις οταν αλλοι ποσταρουν για το γαμωσυναφο μου οπως πιο περηφανα εγραψες.
Οποτε δεν σου κανω την χαρη να με banαρεις και ζητω ο ιδιος το μπλοκαρισμα μου δια βιου διοτι το προβλημα δεν το εχω εγω.
Ευχαριστω για την οποια φιλοξενια τοσο καιρο.

billyka
09/03/2021, 20:06
Κριθηκα ηδη ρατσιστικα οπως περηφανα εγραψες οποτε δεν υπαρχει και λογος να γυρναω και εδω μεσα. Ομως σαν mod δεν σε ειδα να κοβεις οταν αλλοι ποσταρουν για το γαμωσυναφο μου οπως πιο περηφανα εγραψες.
Οποτε δεν σου κανω την χαρη να με banαρεις και ζητω ο ιδιος το μπλοκαρισμα μου δια βιου διοτι το προβλημα δεν το εχω εγω.
Ευχαριστω για την οποια φιλοξενια τοσο καιρο.

ρατσιστικα για να κριθεις πρεπει να κρινουνε την ρατσα σου.Δεν ειδα κατι τετοιο.Τους καφρους συναδελφους σου κραξανε και εσυ θιγεσαι προσωπικα.Αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Το γιατι δεν κοβει οταν ποσταρουμε για την αστυνομια θα επρεπε να σε βαλει σε σκεψεις..Του στυλ ''ΜΗπως εχουν δικιο?'' ''μηπως καπου εχουμε χασει την μπαλα στο ποιον υποτιθεται οτι προστατευουμε και ειμαστε οι προστατες των νταβατζηδων αυτου του τοπου?''

o_gavros
09/03/2021, 20:08
παίδες, τέλος.
Μη μου βάζετε παραπάνω δουλειά.

viper1
09/03/2021, 20:10
Νομίζω ότι όλοι χρειαζόμαστε βόλτα με τα μηχανάκια μας :rolleyes:

BLiTzER
09/03/2021, 21:01
Σήμερα είναι ήδη μια καλύτερη ημέρα, φαίνεται φως στο τούνελ.

panavour
09/03/2021, 22:04
Σήμερα είναι ήδη μια καλύτερη ημέρα, φαίνεται φως στο τούνελ.

το τραινο ειναι.

stefanos
09/03/2021, 22:42
Αυτα τα φραγκα τα διαφημιζαν στο Χολιγουντ 10 χρονια πριν....Επισης ολοι ξερουμε που επενδυσε ο Gates και πολλοι αλλοι..Πολλα χρονια πριν λεγανε στα καναλια απευθυνομενοι στους νεους μαθητες να επιλεξουν τα ιατρικα επαγγελματα σα σταδιοδρομια....γενικα ολο το συστημα πηγαινε προς τα εκει.Αλλα ετσι ειναι εμεις οι απλοι ανθρωποι τα βλεπουμε και ξυνουμε το κεφαλι οταν τα ετοιμαζουν γιατι δεν μας αφορουν κιολας.Δεν εχουμε εμεις ομολογα να επενδυσουμε.Βλεπουμε να συμβαινει κατι,μια ταση προς μια κατευθυνση...αλλα δε καταλαβαινουμε γιατι γινεται.Και πρεπει να περιμενουμε χρονια για να δουμε το εργο...

1:50 - 2:12 https://www.youtube.com/watch?v=ETXMkTP5Mr0&ab_channel=Weyland

Πρός το παρόν πάντως τα σενάρια δεν φαίνεται να βγαίνουν πραγματικά.
Αντίθετα το χρήμα εν μέσω πανδημίας το έβγαλαν όσοι επένδυσαν στην tesla ας πούμε.

stefanos
09/03/2021, 23:00
Σήμερα είναι ήδη μια καλύτερη ημέρα, φαίνεται φως στο τούνελ.

Πράγματι ... να σχολιάσουν και κάτι που καταλαβαίνουν οι πολιτικοί αρχηγοί
πρίν αρχίσουμε να ψηφίζουμε γιατρούς.
Να πάψουμε να ασχολούμαστε με νεκρούς και εντατικές και νοσοκομεία.
Να γράψουν και κάτι οι δημοσιογράφοι του πολιτικού ρεπορτάζ, να ξελασπώσει και η
ακροαματικότητα των καναλιών...

doctoras
09/03/2021, 23:15
αν συνεχίσει να προβοκάρει έτσι απροκάλυπτα, να δεις που θα πάει...
γιατι εχει και η υπομονή τα ορια της.

Το σημερινό των μμε ξεπερνάει και την εβδομαδα δημοψηφίσματος του αλεξης

billyka
09/03/2021, 23:43
Το σημερινό των μμε ξεπερνάει και την εβδομαδα δημοψηφίσματος του αλεξης

γενικα εχουνε βαλει στοχο να ξεπερνανε τον εαυτο τους :D ενα πραγμα με θλιβει για την σημερινη μερα...να ειμαι τοσο μακρια απο τα γεγονοτα

peterTHErider
09/03/2021, 23:50
περί κορωναιού πάλι...ρε παιδιά η αττική είναι σε σκληρό λοκντάουν με κλειστά μαγαζιά και σχολεία νομίζω 1,5 μήνα και τα κρούσματα συνεχίζουν να ανεβαίνουν!
ή στραβός ειναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

o_gavros
09/03/2021, 23:54
ποιο σκληρό λοκντάουν φίλε;
αυτο στα λόγια;
στα τρομοχαρτάκια που μοιράζουν οι κυβερνώντες στα μπουκωμένα ΜΜΕ;
γιατι η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική.
Και ο γιαλός δεν ειν' ποτέ στραβός...

peterTHErider
10/03/2021, 00:03
ποιο σκληρό λοκντάουν φίλε;
αυτο στα λόγια;
στα τρομοχαρτάκια που μοιράζουν οι κυβερνώντες στα μπουκωμένα ΜΜΕ;
γιατι η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική.
Και ο γιαλός δεν ειν' ποτέ στραβός...

σκληρό με την λογική ότι είναι κλειστά λιανεμπόριο,εστίαση και σχολεία και με απαράδεκτες απαγορεύσεις βραδινής κυκλοφορίας και περιορισμούς μετακινήσεων.δεν αποδίδει και αυτοί εκεί να περιμένουν το θαύμα...

doctor_john
10/03/2021, 00:09
Μπορείς να εμπιστευτείς την πληροφόρησή σου;
Μέσα σε ένα μήνα, έχουν αναιρεθεί τόσες φορές που έχει καταντήσει αστείο ακόμα και για τα παιδια!

Μίλαγα με φιλο στο skype και σκάει στα γέλια ο μικρός και ακολουθεί η μαμα του, τι έγινε; μολις είπαν στις ειδήσεις ότι οι διαδηλωτές έριξαν κρότου λάμψης και δακρυγόνα!

Με το ζόρι το ψέμα!
Δεν το καταλαβαίνω, γιατί προτιμούν να ξεφτιλίζονται έτσι;

billyka
10/03/2021, 00:28
Μπορείς να εμπιστευτείς την πληροφόρησή σου;
Μέσα σε ένα μήνα, έχουν αναιρεθεί τόσες φορές που έχει καταντήσει αστείο ακόμα και για τα παιδια!

Μίλαγα με φιλο στο skype και σκάει στα γέλια ο μικρός και ακολουθεί η μαμα του, τι έγινε; μολις είπαν στις ειδήσεις ότι οι διαδηλωτές έριξαν κρότου λάμψης και δακρυγόνα!

Με το ζόρι το ψέμα!
Δεν το καταλαβαίνω, γιατί προτιμούν να ξεφτιλίζονται έτσι;

ειναι πολλα τα λεφτα ντοκτορ τζων...

ΤάκηςΜπ
10/03/2021, 02:37
Είναι εγκληματικό σε μια χώρα με 25 βαθμούς τον Γενάρη να κρατάς κλειστή την εστίαση. Φωνάζουν οι λοιμωξιολόγοι ότι στα 2 μέτρα είναι σχεδόν αδύνατο να "ταξιδέψει" το σταγονίδιο του ιού. Άσε βρε καρμίρη τα καφενεία ανοιχτά να πηγαίνει ο κόσμος να παίζει ένα τάβλι, τουλάχιστον σε εξωτερικό χώρο, αφού έχεις σχολεία ανοιχτά, στα γραφεία γίνεται της μουρλής, μηδενικός έλεγχος, δεν τηρεί κανείς τα μέτρα παρά μόνο σε ατομικό επίπεδο, στα ΜΜΜ γίνεται χαμός, κι αφού έπεσε δέσμη φωτός πάνω σε όλα αυτά τα προβλήματα, συνεχίζεις να κρατάς την εστίαση κλειστή ή μόνο take away. Δεν είναι όλες οι επιχειρήσεις Γρηγόρης και Everest γμ το φελέκι μου. Μια υποτυπώδης συνοχή θα ήταν πραγματικά όαση σε όλο αυτό που ζούμε, ακόμα και τώρα στο 90'.

karateo
10/03/2021, 09:15
σκληρό με την λογική ότι είναι κλειστά λιανεμπόριο,εστίαση και σχολεία και με απαράδεκτες απαγορεύσεις βραδινής κυκλοφορίας και περιορισμούς μετακινήσεων.δεν αποδίδει και αυτοί εκεί να περιμένουν το θαύμα...

Συγνώμη αλλά αυτοί χέστηκαν!
Αυτοί το μισθό τους τον παίρνουν.

Να ζορίσουν με την αστυνομία είναι δύσκολο και βλέπουμε τις τελευταίες μέρες τί γίνεται.

Τώρα χρειάζεται να βγούν όλα τα κόμματα μαζί να ενώσουν όποιον λαό έχουν και όσοι έχουμε λίγο μυαλό να απομονώνουμε τους επαναστάτες κλανιάς του covid.


Αλλα πιστευω πως αυτοι οι ''αριστοι'' εχουν βρει πατημα στον κορονωιο για να περασουν αλλα πραγματα που θελουν..Πχ κατωτατος μισθος με προσχημα την επιβαρυμενη οικονομια λογω κορονωιου...Μακαρι να βγω λαθος.

Δές το και αλλιώς.
Όσο ο κόσμος δεν βοηθάει να περιορίσουμε τον ιό μπας και ψιλο-ανοίξουμε τον τουρισμό τόσο θα πέφτουν οι μισθοί!
Οπότε εγώ θα τα έβαζα πρώτα με τα ζώα που βλέπουμε καθημερινά και μετά με την κυβέρνηση (η οποία έχει χάσει τη μπάλα αλλά δε ξέρω αν μπορεί να κάνει και τίποτα παραπάνω με αυτούς του πολίτες...).

karateo
10/03/2021, 09:23
Είναι εγκληματικό σε μια χώρα με 25 βαθμούς τον Γενάρη να κρατάς κλειστή την εστίαση. Φωνάζουν οι λοιμωξιολόγοι ότι στα 2 μέτρα είναι σχεδόν αδύνατο να "ταξιδέψει" το σταγονίδιο του ιού. Άσε βρε καρμίρη τα καφενεία ανοιχτά να πηγαίνει ο κόσμος να παίζει ένα τάβλι, τουλάχιστον σε εξωτερικό χώρο, αφού έχεις σχολεία ανοιχτά, στα γραφεία γίνεται της μουρλής, μηδενικός έλεγχος, δεν τηρεί κανείς τα μέτρα παρά μόνο σε ατομικό επίπεδο, στα ΜΜΜ γίνεται χαμός, κι αφού έπεσε δέσμη φωτός πάνω σε όλα αυτά τα προβλήματα, συνεχίζεις να κρατάς την εστίαση κλειστή ή μόνο take away. Δεν είναι όλες οι επιχειρήσεις Γρηγόρης και Everest γμ το φελέκι μου. Μια υποτυπώδης συνοχή θα ήταν πραγματικά όαση σε όλο αυτό που ζούμε, ακόμα και τώρα στο 90'.

Με την κατάσταση στα νοσοκομεία ΤΩΡΑ και 18χρονος υγιής να είσαι να εύχεσαι να μήν κολλήσεις.

o_gavros
10/03/2021, 09:59
καρατεκα, υπάρχει στη φύση παντού γύρω μας μια φυσική διεργασία που την ανακάλυψε ένας μυστήριος άγγλος πριν κάτι χρόνια.
οι γνωστικοι την ξέρουν ως τον 3ο Νόμο του Νεύτωνα, οι πιο της πιάτσας το ξέρουν ως δράση-αντίδραση.
Ότι συνέβη στη Νέα Σμύρνη, είναι ακριβώς αυτό.
Δε γίνεται σε μια δοκιμαζόμενη κοινωνία απο δέκα χρόνια κρίσης, απο ένα χρόνο καραντίνων και επιδημίας, το μόνο που κάνεις σαν κυβέρνηση (όταν δεν χαρίζεις λεφτά και διορισμούς στα παιδιά σου) να είναι το πούλημα τσαμπουκά και η επίδειξη -επιλεκτικότατη μάλιστα- ισχύος απο τις στρατιές των ενστολων χουλιγκάνων.
Κάποια στιγμή κι ο άλλος θα αντιδράσει, άσχημα συνήθως.

Αυτό στο λέω γιατι αυτό το ωραίο αλλά ισαποστασίτικο όλοι να ενώσουν όλους για να παμε χερι χερι, δεν πείθει.
ο πρωθυπουργός, μέσα στην έπαρση του, βγηκε χθες και εκανε διάγγελμα με υφος χρυσου βατόμουρου και ενώ έλεγε για ενωτική δράση, ουσιαστικά απειλούσε.
Δεν ξέρω πως τα έχεις εσύ στο κεφάλι σου αλλά εμένα όλες αυτές οι συμπεριφορές δεν μου εμπνέουν και πολύ σιγουριά ότι α)η ενότητα είναι το ζητούμενο τους (ενα συννεφάκι να πέσω!) και β) ότι μπορούν ή πρέπει, να συνεχισουν να είναι στο τιμόνι της χώρας όταν περνάει κάτι τόσο εξαιρετικά δυσκολο όπως η πανδημία.

Οι πολίτες ως επί τω πλείστον, το κομμάτι που μας αναλογεί το κάνουμε.
Αυτά τα κοπρόσκυλα στο τιμόνι, πότε επιτέλους θα δούνε και τις ευθύνες που έχουν ως συντεταγμένη διοίκηση;;;

doctor_john
10/03/2021, 10:29
426220




Έχουμε έναν χρόνο εμπειρία φίλε karateo, βλέπουμε ότι ο κόσμος και τις μάσκες χρησιμοποιεί και σεβασμό δείχνει στις ουρές κ.λπ.
Υπάρχει γκρίνια, υπάρχει και ποσοστό που δεν ασχολείται και κάνει τα δικά του. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, τέλος.

Οι ίδιοι επέλεξαν να μας διαχειριστούν σαν.. και εγώ δεν ξέρω τι, ξεκίνησαν με ψέματα, με λαδώματα, με υπερκοστολογήσεις, με τάχα μου "νόμους"
ενώ οι πολίτες είμαστε υποχρεωμένοι να μην μπορούμε να αντιδράσουμε κ.λπ.

Στηρίζονται στο παραπέτασμα ότι και καλά δεν θέλουν να εκτεθούν για το σύστημα υγείας και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να δρομολογούν
τεράστια ποσά σε φίλους και συγγενείς τους.
Τα αίσχη είναι καθημερινά, άψογα τακτοποιημένα ενάντια στα συμφέροντα των πολιτών.

Το αποτέλεσμα το βλέπουμε, εξαντλούν κάθε δυνατότητα να δεχθούμε με το ζόρι τα ψέματα, μας βρίζουν και μας ονομάζουν κατώτερους
υπόσχονται σε άλλες χώρες ότι θα πατάξουν τους ιθαγενείς, προτείνουν ότι χειρότερο στην EΕ τάχα μου ότι το εγκρίνει εκείνη, μας επιτίθενται
με κάθε τρόπο, δημιουργούν καταστάσεις και κάνουν δολιοφθορές σε συστήματα για να δικαιολογήσουν τα κλεμμένα...

Κάθε μέρα μια χούφτα ψέματα, να σηκώσουν σκόνη να κρύψουν ένα μεγαλύτερο που πίσω απο αυτό είναι κάποια ανάθεση, κάποια αναίρεση δικαιωμάτων.


Δεν θα πέσουν οι μισθοί φίλε μου. Απλά θα κλείσουν όσοι δεν μπορούν να πληρώσουν εργαζόμενους.
Αν δεν μπορεί να επιβιώσει με αξιοπρέπεια ο εργαζόμενος δεν έχει λόγο ύπαρξης οποιαδήποτε επιχείρηση.

Το βλέπω αλλιώς, ο κόσμος και ανησυχεί και προσπαθεί. Δεν μπορεί όμως να αντέξει την κοροϊδία μεσα στα μούτρα του και αυτοί δεν έχουν δικαίωμα
να επιβάλλουν οτιδήποτε άλλο.

Λυσσάνε να βρούνε δικαιολογίες για να υποστηρίξουν τεράστια ποσά στην βιομηχανία φαρμάκων.
Οι ίδιοι οι διευθύνοντες των φαρμακοβιομηχανιών δεν κάνουν το εμβόλιο που φτιάχνουν προφασιζόμενοι ένα κάρο παπάτζες.
Χώρες στέλνουν πίσω τα εμβόλια άλλες τα ανταλλάσσουν με όμηρους και εδώ "τρέξτε να προλάβετε"..

Δεν πάει άλλο.
Όποιος θέλει να προστατευθεί να λάβει τα μέτρα του και καλή τύχη σε όλους μας.
Δεν είναι δυνατόν να δεχθούμε την εξόντωση και την υποδούλωση για να μην "νοσήσουμε".