PDA

View Full Version : Κορωνοϊός...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

doctoras
21/07/2021, 20:53
Αναφέρεσαι στο γεγονός ότι πολύ πιθανά εκμεταλλεύονται την κατάσταση ακροδεξιοί.
Χωρίς να αποδέχομαι σαν προσωπικότητες αυτούς που αναφέρεις, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τους θεωρείς ακροδεξιούς.
Αν ναι, θα ήθελα να με βοηθήσεις να διαχωρίσω τους όρους "ακροδεξιός" και "πατριώτης".

Δεν ειρωνεύομαι ούτε προσπαθώ να σου στήσω κάποια παγίδα
Προσπαθώ να καταλάβω και εγώ όπως όλοι.
Δεν είναι δυνατόν όμως να μην παρατηρώ ότι όλες* οι κινήσεις που γίνονται είναι εναντίον μας.

*Εκτός της εκστρατείας εμβολιασμού.
Την δέχεστε οι περισσότεροι; να την δεχθώ και εγώ στην προσπάθεια μου να στηρίξω την δημοκρατία
ανάμεσα στους ανθρώπους που συζητώ στο φορουμ.

Ακόμα όμως και γι'αυτό βλέπω ότι υπάρχουν ερωτήσεις που δεν γίνονται.
Οι άνθρωποι που φιλοξενούμε ως τι μετράνε; έχουν εμβολιαστεί;
Τον Μάϊο μας ανακοινώθηκε ότι ξεκίνησε ο εμβολιασμός στις δομές φιλοξενίας, τι εικόνα υπάρχει δύο μήνες μετά;

Γιατροτζωνη αν προσπαθήσουμε να αναπτύξουμε ερμηνεία των επιθέτων που αναφερεις ολο και καποιος θα παρεξηγηθεί, οπότε ας το αφησουμε σε καποια πραγματικη συζητηση με συνοδεία παγωμένης μπυρας.

Για το δετερο σκελος
Οι κυβερνησεις παιζουν με τις λεξεις και τις καταστάσεις ειναι γνωστο τερτίπι, και εμφανιζουν και εμφανίζονται οπως θελουν. Τα μεσα (μμε) τα εχουν. Ομως δεν θα επρεπε να χρειαζόμαστε την εκστρατεια τους για να κινηθουμε. Στο διαβα που ειμαστε διαλεγεις και παιρνεις.

Οι ψυχες στις δομες εξυπηρετούν διαφορες πολιτικοκοινωνικες καταστάσεις δυστυχώς.
Οι πολιτικες δε εχουν ουσιώδη ανθρωπιστικό χαρακτήρα για να μαθεις περισσοτερα σχετικα με την φιλοξενεια τους..η ιστορία επαναλαμβάνεται

karateo
21/07/2021, 23:19
Πάρα πολύ σοβαρός ο καθηγητής

Ο καθηγητής μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Focus 103.6, με αφορμή τα έκτακτα μέτρα στη Μύκονο μίλησε για «άσκοπες καραντίνες» που ενισχύουν τη μετάδοση του ιού μέσα στα σπίτια αλλά και για τον τρόπο που διαχειρίζεται την κατάσταση η κυβέρνηση προκαλώντας άγχος στους πολίτες.

Γιατί αν κολλήσει κάποιος πιτσιρικάς θα την βγάλει στο παγκάκι 15 μέρες, δε θα πάει σπίτι...

Εγώ πάντως 16 χρονών δεν έβλεπα τους γονείς μου τα καλοκαίρια.
Δούλευα, δούλευαν και μετά γυρνούσα όλη μέρα μέχρι που έπεφτα να κοιμηθώ τα ξημερώματα.

Απο εκεί και πέρα, οκ είναι τραβηγμένο.
Στα υπόλοιπα τα γεγονότα τον επιβεβαιώνουν.
Αναλογία κρούσματα/νοσηλείες/θάνατοι.

tzimidis
21/07/2021, 23:44
ο αρχηγός Πετράκος κατεβαίνει στις επόμενες εκλογές με το κόμμα του Τράγκα. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ολο το θέμα του αντι-εμβολιασμού να είναι πολιτική σπέκουλα.

Κοίτα, κάποια φορά που είπα να δω το βίντεο του φεϊμστορίτη κιθαρωδού, μου πέταξε το εξής προτεινομενο, το οποίο συνιστώ σε όλους τους οπαδούς του τραγουδιαρη.

429745

o_gavros
22/07/2021, 07:50
Το βίντεο έχει εφαρμογή μόνο σε πεπόνια;

doctor_john
22/07/2021, 08:44
Tzimidis σε ευχαριστώ για την πληροφορία, έχει φίλος σχεδόν την ίδια κουρτίνα και όπως είναι φυσικό
ο κορωνοϊός, τα εθνικά θέματα και οι εξαγωγές μου, έχουν υποβαθμιστεί πολύ στις κουβέντες μας.

CorpseAlive
22/07/2021, 08:46
Κοίτα, κάποια φορά που είπα να δω το βίντεο του φεϊμστορίτη κιθαρωδού, μου πέταξε το εξής προτεινομενο, το οποίο συνιστώ σε όλους τους οπαδούς του τραγουδιαρη.

429745

Υπέροχο Tutorial !
Το είχα ξαναδεί γιατί το είχαν ανεβάσει και στο Μακελειό κάτω από ένα σοβαρό άρθρο για το πως το εμβόλιο σε κάνει ανθέλληνα!

bulmont
24/07/2021, 20:04
Πάντως ο Σερπιέρι ήταν πολύ μα πολύ μπροστά από την εποχή του....................

kostasagk
26/07/2021, 18:29
Μια ιστορία που τελειώνει μόλις τώρα...συγχωριανός ένιωσε αδιαθεσία..πάει νοσοκομείο και το πόρισμα άμεση εχειρηση καρδιάς...όμως τα χειρουργεία κλειστά γιατί κάποιοι γιατροί και νοσοκόμοι είχαν κοβιτ δηλ ανεβολιαστοι...το στέλνουν Αθήνα και δεν έφτασε ποτέ...ετών 49....ποιος φταίει;ποιοι θα πληρώσουν επειδή κάποιοι δεν κάνανε εμβολιο; Για να προστατέψουν τους ασθενής; Δεν ξέρω πως θα πράξει η οικογένεια του πάντως εγώ θα τους κυνηγά μέχρι να τους πάρουν την άδεια και να πάνε σπίτι τους .. υποτίθεται ότι προστατεύουν και θεραπεύουν τον κόσμο..

ποπαϋ
26/07/2021, 19:28
Μια ιστορία που τελειώνει μόλις τώρα...συγχωριανός ένιωσε αδιαθεσία..πάει νοσοκομείο και το πόρισμα άμεση εχειρηση καρδιάς...όμως τα χειρουργεία κλειστά γιατί κάποιοι γιατροί και νοσοκόμοι είχαν κοβιτ δηλ ανεβολιαστοι...το στέλνουν Αθήνα και δεν έφτασε ποτέ...ετών 49....ποιος φταίει;ποιοι θα πληρώσουν επειδή κάποιοι δεν κάνανε εμβολιο; Για να προστατέψουν τους ασθενής; Δεν ξέρω πως θα πράξει η οικογένεια του πάντως εγώ θα τους κυνηγά μέχρι να τους πάρουν την άδεια και να πάνε σπίτι τους .. υποτίθεται ότι προστατεύουν και θεραπεύουν τον κόσμο..

Και εμβολιασμενοι να ήταν πάλι δεν θα επιτρεπόταν να χειρουργησουν

mikes
26/07/2021, 20:44
ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ!!!!
το σαββατο στις 17:45 εκανα τη 2η δοση astrazeneca στο εμβολιαστικο κεντρο χαϊδαριου...
μετα απο 48 ωρες λοιπον, ΔΕΝ ενιωσα κανεναν απολυτως πονο, ΔΕΝ ανεβασα πυρετο, ΔΕΝ ενιωσα ζαλαδες η αδιαθεσια,
ΔΕΝ μου παρουσιαστηκε καμια θρομβωση, ΔΕΝ επαθα κανενα εμφραγμα η εγκεφαλικο, ΔΕΝ αισθανθηκα καμια παρεμβολη
στο dna μου, ΔΕΝ αλλαζε καναλια η τηλεοραση οταν περναγα απο μπροστα, ΔΕΝ βελτιωθηκε το σημα στο κινητο,
ΔΕΝ εκανα ενεργειες παρα τη θεληση μου, και τελος το κυριοτερο απ'ολα ΔΕΝ μου μικρυνε το πουλι!!

μετα απ'ολα αυτα τα συμπερασματα λοιπον, ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ οτι το σκευασμα που χρησιμοποιουν στο εμβολιαστικο κεντρο χαϊδαριου
ΔΕΝ ειναι εμβολιο για τον κορονοϊο και συνεπως κοροϊδευουν τον κοσμο...


Υ.Γ: μπορει βεβαια να παιζει και η περιπτωση, ολοι αυτοι που φοβονται η αρνουνται να κανουν το εμβολιο λογω των ανωθεν
παρενεργειων, και διαδιδουν ως δικαιολογια οτι ολο τους το σοι και οι γνωστοι που εμβολιαστικαν εχουν αρρωστησει η πεθανει
απο αυτες τις παρενεργειες, να ειναι απλα αφελεις που πιστευουν χωρις καν να το ψαξουν, οτι μαλακια τους σερβιρει ο καθε
κομπογιαννιτης απατεωνας που δηλωνει ψευδη ιδιοτητα στο ιντερνετ, και δε πιστευουν τους ειδικους..
γνωστο ελληνικο φαινομενο αυτο αλλωστε...


Υ.Γ.2: Αυτο το πραμα παντως, που στις παρενεργειες του εμβολιου, στις γυναικες μεγαλωνουν τα βυζια,
ενω σε εμας μας μικραινει το πουλι, μεγαλη αδικια ρε φιλε....

tzimidis
26/07/2021, 20:56
Υ.Γ.2: Αυτο το πραμα παντως, που στις παρενεργειες του εμβολιου, στις γυναικες μεγαλωνουν τα βυζια,
ενω σε εμας μας μικραινει το πουλι, μεγαλη αδικια ρε φιλε....

Γιατί, θα σε πειράξει να πέσεις στους 27?

mikes
26/07/2021, 21:04
Γιατί, θα σε πειράξει να πέσεις στους 27?

ειπαν οτι μικραινει ρε φιλε αλλα δεν ειπαν ποσο... οποτε οπως καταλαβαινεις ενα αγχος το εχω...
χθες παντως ολη τη μερα σπιτι τριγυρνουσα ξεβρακωτος με μια μετροκορδελα στο χερι...

bulmont
26/07/2021, 21:32
χθες παντως ολη τη μερα σπιτι τριγυρνουσα ξεβρακωτος με μια μετροκορδελα στο χερι...

Βρήκες τελικά κάνα παλαμάρι στα μέτρα σου ή τσάμπα το ξεβράκωμα;;;;:bawl::bawl::bawl:

CorpseAlive
26/07/2021, 22:21
ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ!!!!
το σαββατο στις 17:45 εκανα τη 2η δοση astrazeneca στο εμβολιαστικο κεντρο χαϊδαριου...
μετα απο 48 ωρες λοιπον, ΔΕΝ ενιωσα κανεναν απολυτως πονο, ΔΕΝ ανεβασα πυρετο, ΔΕΝ ενιωσα ζαλαδες η αδιαθεσια,
ΔΕΝ μου παρουσιαστηκε καμια θρομβωση, ΔΕΝ επαθα κανενα εμφραγμα η εγκεφαλικο, ΔΕΝ αισθανθηκα καμια παρεμβολη
στο dna μου, ΔΕΝ αλλαζε καναλια η τηλεοραση οταν περναγα απο μπροστα, ΔΕΝ βελτιωθηκε το σημα στο κινητο,
ΔΕΝ εκανα ενεργειες παρα τη θεληση μου, και τελος το κυριοτερο απ'ολα ΔΕΝ μου μικρυνε το πουλι!!

μετα απ'ολα αυτα τα συμπερασματα λοιπον, ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ οτι το σκευασμα που χρησιμοποιουν στο εμβολιαστικο κεντρο χαϊδαριου
ΔΕΝ ειναι εμβολιο για τον κορονοϊο και συνεπως κοροϊδευουν τον κοσμο...


Υ.Γ: μπορει βεβαια να παιζει και η περιπτωση, ολοι αυτοι που φοβονται η αρνουνται να κανουν το εμβολιο λογω των ανωθεν
παρενεργειων, και διαδιδουν ως δικαιολογια οτι ολο τους το σοι και οι γνωστοι που εμβολιαστικαν εχουν αρρωστησει η πεθανει
απο αυτες τις παρενεργειες, να ειναι απλα αφελεις που πιστευουν χωρις καν να το ψαξουν, οτι μαλακια τους σερβιρει ο καθε
κομπογιαννιτης απατεωνας που δηλωνει ψευδη ιδιοτητα στο ιντερνετ, και δε πιστευουν τους ειδικους..
γνωστο ελληνικο φαινομενο αυτο αλλωστε...


Υ.Γ.2: Αυτο το πραμα παντως, που στις παρενεργειες του εμβολιου, στις γυναικες μεγαλωνουν τα βυζια,
ενω σε εμας μας μικραινει το πουλι, μεγαλη αδικια ρε φιλε....

Η μόνη αρνητική παρενέργεια που ένιωσα μετά τον εμβολιασμό μου είναι ψιλοψήθηκα για 1-2 μέρες να αγοράσω την καινούρια Bmw F 750 GS ...μετά το δεύτερο πλύσιμο της καλής μου Honda όμως μου έφυγε!

doctor_john
26/07/2021, 22:37
Παιδιά υπάρχει θέμα για το πως νοιώθετε, δεν χρειάζεται να μας πρήζετε τα @@ ολοβερ..

Pew
27/07/2021, 00:28
Παιδιά υπάρχει θέμα για το πως νοιώθετε, δεν χρειάζεται να μας πρήζετε τα @@ ολοβερ..

Μη δινεις σημασια, απο τις παρενεργειες ειναι! :eek:

kapetan amerika
31/07/2021, 02:44
Εγώ χρόνια δεν περιμένω τίποτε από κανέναν αλλά με στεναχωρεί
που δεν υπάρχει αλληλεγγύη
Εννοείς ότι αν δεις κάποιον που χρειάζεται τη βοήθειά σου, θα προσπεράσεις χωρίς να του την προσφέρεις;

gasto
31/07/2021, 08:16
Φιλη που δουλευει στην εστιαση κανει 2η δοση φαιζερ και μετα απο μερικες μερες rapid test για την δουλεια και βγαινει θετικη.Υποχρεωτικη καραντινα απο εοδυ 14 ημερες σε αυτην και τους δικους της στο σπιτι παροτι ειναι πληρως εμβολιασμενοι και βγηκαν και αρνητικοι στα τεστ.

doctoras
31/07/2021, 09:18
Μια ιστορία που τελειώνει μόλις τώρα...συγχωριανός ένιωσε αδιαθεσία..πάει νοσοκομείο και το πόρισμα άμεση εχειρηση καρδιάς...όμως τα χειρουργεία κλειστά γιατί κάποιοι γιατροί και νοσοκόμοι είχαν κοβιτ δηλ ανεβολιαστοι...το στέλνουν Αθήνα και δεν έφτασε ποτέ...ετών 49....ποιος φταίει;ποιοι θα πληρώσουν επειδή κάποιοι δεν κάνανε εμβολιο; Για να προστατέψουν τους ασθενής; Δεν ξέρω πως θα πράξει η οικογένεια του πάντως εγώ θα τους κυνηγά μέχρι να τους πάρουν την άδεια και να πάνε σπίτι τους .. υποτίθεται ότι προστατεύουν και θεραπεύουν τον κόσμο..

Τακτικα χειρουργεία κλείνουν στα δημόσια νοσοκομεία τον αυγουστο, ομως ολα δέχονται εκτακτα και φυσικα χειρουργουν τα εκτακτα οταν εφημερεύουν.
Αν δεν εφημερεύουν πηγαίνεις στο επομενο πλησιέστερο.
Αν δε ακολουθήθηκε αυτη η διαδικασια δυστυχως χαθηκε πολύτιμος χρονος.
Αν πηγαν σε εφημερεύον χωρις να εχουν ενημερώσει οτι η καρδιοχειρουργικη κλινικη ειναι κλειστεί και αρνήθηκαν την επεμβαση λογω έλλειψης προσωπικού τοτε εκει πανω μπορει να πατησει δικηγόρος για μεγαλη αποζημίωση

Θλιβερό συλλυπητήρια για τον γνωστο σου

kapetan amerika
31/07/2021, 10:27
https://www.kathimerini.gr/world/561450949/hpa-o-polemos-me-ton-koronoio-allaxe-i-delta-toso-metadotiki-oso-kai-i-anemovlogia/
Οι εμβολιασμένοι μπορούν να κολλήσουν και να μεταδώσουν τον ιό εξίσου με τους ανεμβολίαστους. Αυτό καθιστά ακίνδυνους τους ανεμβολίαστους για τους εμβολιασμένους και δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης και αποκλεισμού των μεν από τους δε.

billyka
31/07/2021, 10:36
39χρονη προισταμενη χειρουργιων ολοκληρωσε τον εμβολιασμο της(2η δοση) με φαιζερ και εναμιση μηνα μετα κατεληξε..Παιδες,η αληθεια ειναι παντα καπου στην μεση,ουτε αυτοι που δεν θελουν να κανουν το εμβολιο ειναι ψεκασμενοι ουτε οσοι το κανουν ειναι εξυπνοι η αφελεις..Δεν ειναι λιγο το 1.6 ποσοστο θνησιμοτητας..Πηρε το κωλ...δο ο Κουλης το μπασ....δι τις μιζες του απο τις φαρμακευτικες και ειμαστε υποχρεωμενοι να εμβολιαστουμε..Ρε ουστ απο δω

CorpseAlive
31/07/2021, 10:48
39χρονη προισταμενη χειρουργιων ολοκληρωσε τον εμβολιασμο της(2η δοση) με φαιζερ και εναμιση μηνα μετα κατεληξε..Παιδες,η αληθεια ειναι παντα καπου στην μεση,ουτε αυτοι που δεν θελουν να κανουν το εμβολιο ειναι ψεκασμενοι ουτε οσοι το κανουν ειναι εξυπνοι η αφελεις..Δεν ειναι λιγο το 1.6 ποσοστο θνησιμοτητας..Πηρε το κωλ...δο ο Κουλης το μπασ....δι τις μιζες του απο τις φαρμακευτικες και ειμαστε υποχρεωμενοι να εμβολιαστουμε..Ρε ουστ απο δω

Ένα άρθρο για την 39χρόνη γιατί δεν έχω ακούσει κάτι για την συγκεκριμένη περίπτωση

gasto
31/07/2021, 11:03
Μπορει καποιος να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πως θα περιοριστει η εξαπλωση του ιου απο τη στιγμη που οσοι εχουν εμβολιαστει πληρως δεν υποβαλλονται σε σελφ/ραπιντ τεστ και μπορουν να ταξιδευουν και να εισερχονται σε κλειστους χωρους ανενοχλητοι.

AristidisZ
31/07/2021, 11:49
Ένα άρθρο για την 39χρόνη γιατί δεν έχω ακούσει κάτι για την συγκεκριμένη περίπτωση
Αυτή την στιγμή έχουν κάνει εμβόλια πάνω από τον μισό πληθυσμό, ε άμα συνδέουμε κάθε θάνατο στην Ελλάδα με τα εμβόλια οκ, τι να πω…

doctor_john
31/07/2021, 12:03
ενώ αν εθελοτυφλούμε είναι σαν μην έγινε..
το κάνουν και στην Κύπρο (https://www.naftemporiki.gr/story/1729732/kupros-apebiose-39xroni-bretanida-meta-apo-thromboemboliko-epeisodio) πάντως..

DRAKONET
31/07/2021, 12:27
39χρονη προισταμενη χειρουργιων ολοκληρωσε τον εμβολιασμο της(2η δοση) με φαιζερ και εναμιση μηνα μετα κατεληξε..Παιδες,η αληθεια ειναι παντα καπου στην μεση,ουτε αυτοι που δεν θελουν να κανουν το εμβολιο ειναι ψεκασμενοι ουτε οσοι το κανουν ειναι εξυπνοι η αφελεις..Δεν ειναι λιγο το 1.6 ποσοστο θνησιμοτητας..Πηρε το κωλ...δο ο Κουλης το μπασ....δι τις μιζες του απο τις φαρμακευτικες και ειμαστε υποχρεωμενοι να εμβολιαστουμε..Ρε ουστ απο δω

ΑΠΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΜΑΙΟΥ !!!

Έντεκα χώρες δεν έχουν ακόμη ξεκινήσει τους εμβολιασμούς: έξι στην Αφρική (Τανζανία, Μπουρκίνα Φάσο, Τσαντ, Μπορούντι, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, Ερυθραία), δύο στην Ωκεανία (Βανουάτου, Κιριμπάτι), δύο στην Ασία (Βόρεια Κορέα, Τουρκμενιστάν) και μία στην Καραϊβική, η Αϊτή.

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΜΙΖΕς ΕΚΕΙ !!
Περα της πλακας φιλε..... νομιζεις οτι περνουν μιζες για το εμβολιο ?
Για ποιο λογο...για ελενχο μαζων ?
Για μειωση πληθυσμου ?
Γιατι θελουν να εξαλειψουν τους ελληνες ?....την ορθοδοξια ??

Για τα 2 τελευται ειναι η απολυτη ξεφτιλα που το ακουω...γιατι μερικοι νομιζουν οτι ειμαστε μοναδικοι !!
Δεν ειμαστε μοναδικοι...συμβαινει σε ολο τον πλανητη...οποτε παει αυτο !!!
Οτι αφορα τον ελενχο των μαζων...μπορουσε να κανει το οτιδηποτε και να μην παρουμε χαμπαρι τιποτα...γιατι αραγε να το κανει
τοσο φανερα ρε παιδι μου...αφου το εχουμε καταλαβει
Ασε που με καταλληλο χειρισμο στο συστημα HAARP μπορουσε να κανει το οτιδηποτε !!
Τελος για μειωση πληθυσμου...και παλι...τοσο φανερα ?? μπορουσε να σου ριξει στο νερο κατι ?
μπορουσε....να σου ριχνει απο τον αερα το βραδυ λιγο-λιγο...και σιγα-σιγα να σκορπαμε ?? μπορουσε !
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΕΡΑ ΔΛΔ ??

CorpseAlive
31/07/2021, 12:38
ενώ αν εθελοτυφλούμε είναι σαν μην έγινε..
το κάνουν και στην Κύπρο (https://www.naftemporiki.gr/story/1729732/kupros-apebiose-39xroni-bretanida-meta-apo-thromboemboliko-epeisodio) πάντως..

ο φίλος από πάνω λέει για 39χρονη που πέθανε από Pfizer πρόσφατα. Εσύ λες για 39 που πέθανε από Astra τον Μάιο στην Κύπρο. ''Η 39χρονη εμβολιάστηκε στις αρχές Μαΐου στην Πάφο με το σκεύασμα AstraZeneca και μέρες αργότερα υπέστη θρομβοεμβολικό επεισόδιο, με τις Φαρμακευτικές Υπηρεσίες να διερευνούν κατά πόσο σχετίζεται με τον εμβολιασμό της.''


Θα μου πεις ποια είναι η διαφορά?
Καμία κρίμα για τον θάνατο και των δύο . Ωστόσο για το Astra ξέρουμε και ουσιαστικά δεν εμβολιάζονται με αυτό πλέον τόσοι στην Ευρώπη. Για το άλλο όμως δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο πέρα από 5G και παραφιλολογίες της π@τσας.

CorpseAlive
31/07/2021, 12:50
Φαντάζεστε τελικά να έχετε δίκιο και όλο αυτό να γίνεται για επιλεκτική μείωση του πληθυσμού σαν ένα πρακτικό τεστ IQ ?
Δηλαδή
Βήμα 1ο : βγάζουμε έναν υπερμεταδοτικό ιό που έχει ποσοστά θνησιμότητας παραπάνω από την Εποχική Γρίπη και επομένως ο γενικός πληθυσμός δεν θα πανικοβληθεί με τα συμπτώματα ήτοι βήχας πυρετος κλπ.
Βήμα 2ο :
Βγάζουμε και τα εμβόλια για αυτόν τον ιό .
Βήμα 3ο:
Πεθαίνουν όσοι δεν έχουν την βασική λογική να εμβολιαστούν . (Και δυστυχώς και αυτοί που για λόγους υγείας δεν μπορούν να εμβολιαστούν ήτοι οι παράπλευρες απώλειες για την σατανική παγκόσμια κυβέρνηση)

***Disclaimer το παραπάνω αποτελεί προιόν μυθοπλασίας. ***

BLiTzER
31/07/2021, 14:32
Ναι, επειδή όσοι ελέγχουν τη φάση θέλουν ευφυείς ανθρώπους στον κόσμο.

billyka
31/07/2021, 15:29
Ένα άρθρο για την 39χρόνη γιατί δεν έχω ακούσει κάτι για την συγκεκριμένη περίπτωση

https://www.larissanet.gr/2021/07/29/larisa-teleftaio-antio-simera-gia-tin-39chroni-maria-gkatzouli/

billyka
31/07/2021, 15:41
DRAKONET δεν ανεφερα πουθενα συνομωσιολογιες για ελοχιμ-νεφελιμ ελεγχο της μαζας τσιπακια ελεγχου κτλ..Ουτε ειμαι (πως να το πω μην παρεξηγηθει και κανενας) εθνικοφρων χριστιανος(δεν πιστευω σε κανεναν θεο η δαιμονα).Οτι δλδ αν δεν εχω τυφλη εμπιστοσυνη(που δεν εχω καμια εμπιστοσυνη) σε οτι μου λεει το κρατος και η κυβερνηση ειμαι ψεκασμενος?Ασπρο-μαυρο δλδ τα πραγματα?Αν δεν εισαι μαζι μας εισαι με τους αλλους?Μαλιστα..Να κανω δλδ οτι δεν εγινε τπτ με την γυναικα που εφυγε ετων 39 εναμιση μηνα μετα τον εμβολιασμο της..Και επισης μου την δινει η υποχρεωτικοτητα του εμβολιασμου

div400
31/07/2021, 15:46
https://www.larissanet.gr/2021/07/29/larisa-teleftaio-antio-simera-gia-tin-39chroni-maria-gkatzouli/

Οργισμένη διάψευση - «Δεν σχετίζεται ο θάνατος της Μαρίας με το εμβόλιο» (https://www.avgi.gr/koinonia/392860_orgismeni-diapseysi-den-shetizetai-o-thanatos-tis-marias-me-embolio)

ανάρτηση του συζύγου της 39χρονης, Αντώνη Δημηρούλη, στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10226454272093169&id=1535223445)

billyka
31/07/2021, 15:49
Ναι ωραια..Δεν σχετιζεται λεει η ιατροδικαστικη εξεταση ο θανατος της με τον εμβολιασμο.Δεκτο.Με τι σχετιζεται?39 ετων το επαναλαμβανω..Απο τι πεθανε ετων 39?Νεα ανθρωπος ουτε υποκειμενα νοσηματα ουτε τιποτα.

div400
31/07/2021, 15:55
Ναι ωραια..Δεν σχετιζεται λεει η ιατροδικαστικη εξεταση ο θανατος της με τον εμβολιασμο.Δεκτο.Με τι σχετιζεται?39 ετων το επαναλαμβανω..Απο τι πεθανε ετων 39?Νεα ανθρωπος ουτε υποκειμενα νοσηματα ουτε τιποτα.

το ότι δεν είχε υποκείμενα νοσήματα το ξέρεις / ξέρουμε από που;

το ότι δεν μπορούμε να φανταστούμε την αιτία θανάτου δεν σημαίνει ότι φταίει το εμβόλιο... δεν είμαι γιατρός αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν πολλές παθολογικές αιτίες για αιφνίδιο θάνατο ακόμα και ενός νέου ανθρώπου 39 ετών....

billyka
31/07/2021, 16:11
Σιγουρα.Εφοσον εγινε ομως την ειδε ιατροδικαστης δεν ειδανε αιτια θανατου?Γιατι δεν λενε για υποκειμενο νοσημα?Και ξαναλεω..Δεν ειμαι ουτε χριστιανος για να μου πειτε για την ορθοδοξια ουτε ελληνοψυχος να μου πειτε για την πατριδα..Επισης γνωριζω αρκετους που εχουν εμβολιαστει και δεν παθανε το παραμικρο.Ο πατερας μου πχ εμβολιαστηκε με το ''κακο'' αστραζενεκα.Ετων 61.Δεν επαθε τπτ.Εχω επισης γειτονα γυρω στα 55 επαθε μεγαλη ζημια απο τον κοβιντ ητανε εντατικη ενα μηνα..Τι θελω να πω..Δεν ειμαι αρνητης του ιου,ουτε πιστευω οτι θα μας τσιπαρουνε με εμβολιο..Δεν δεχομαι ομως ετσι ευκολα το οτιδηποτε μου λεει το μουν....νο ο κουλης και το αρχ...δι ο χαρδαλιας.Οι καραγκιοζηδες με τα ηλιθια και εντελως παραλογα μετρα τους..Βρηκανε ευκαιρια να βγαλουνε τα γκεσταπιτικα και τα φασιστικα ιδεωδη τους..Ανεκαθεν ειχανε ονειρωξεις με τις απαγορευσεις..Ειδαμε την μυκονο με τους εμβολιασμενους..Και λογικο κιολας..Οτι εκανες εμβολιο τι παει να πει οτι δεν θα αρρωστησεις?Το οτι μου λεει οτι απο Σεπτεμβριο θα βγω σε αναστολη ανευ πληρωμης εαν δεν εμβολιαστω?35 χρονων ανθρωπος?Η κοπελα μου μες το χειμωνα εκαν 38 πυρετο,παμε μαζι κανει τεστ βγαινει θετικη.Την αλλη μερα ητανε μια χαρα και οταν λεω μια χαρα εννοω εντελως μια χαρα.Κατσαμε και οι δυο 14 μερες καραντινα στο σπιτι.Λογω τετραγωνικων(μικρο σπιτι) καθομασταν μαζι ολη μερα στον καναπε.Δεν βγηκα ποτε θετικος και μιλαμε εχω κανει και γω δεν ξερω ποσα τεστ το τελευταιο χρονο λογω δουλειας..Για ποιο λογο να με υποχρεωνεις να εμβολιαστω 35 χρονων υγιεστατος ανθρωπος..Και να κολλησω τι θα παθω δλδ?Τιποτα..Η εαν εμβολιαστω δεν θα μεταδιδω?Θα μεταδιδω και ποιο πολυ μαλιστα λογω του οτι για τους εμβολιασμενους ολα ειναι ανοιχτα.

THEOD
31/07/2021, 16:15
Ναι ωραια..Δεν σχετιζεται λεει η ιατροδικαστικη εξεταση ο θανατος της με τον εμβολιασμο.Δεκτο.Με τι σχετιζεται?39 ετων το επαναλαμβανω..Απο τι πεθανε ετων 39?Νεα ανθρωπος ουτε υποκειμενα νοσηματα ουτε τιποτα.

Θα εκπλαγείς άμα μάθεις πόσοι άνθρωποι κάτω των 50 πεθαίνουν καθημερινά παγκοσμίως είτε από γνωστά, είτε από άγνωστα τους μέχρι εκείνη την στιγμή νοσήματα... Μιλάμε για πολλές δεκάδες (ή και εκατοντάδες ίσως) σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βάση...

billyka
31/07/2021, 16:23
Σιγουρα.Να το παιξω ομως τωρα δικηγορος του διαβολου?Ολη αυτην ακριβως την απαντηση σου αν την χρησιμοποιησω ακριβως οπως ειναι σαν απαντηση σε καποιον που μου λεει οτι εχουμε τοσα θυματα απο τον κοβιντ?Δεν ξερω αλλα η ολη φαση το μονο που εχει καταφερει ειναι να με μπερδεψει και να μην μπορω να παρω μια αποφαση..

THEOD
31/07/2021, 16:30
Σιγουρα.Να το παιξω ομως τωρα δικηγορος του διαβολου?Ολη αυτην ακριβως την απαντηση σου αν την χρησιμοποιησω ακριβως οπως ειναι σαν απαντηση σε καποιον που μου λεει οτι εχουμε τοσα θυματα απο τον κοβιντ?Δεν ξερω αλλα η ολη φαση το μονο που εχει καταφερει ειναι να με μπερδεψει και να μην μπορω να παρω μια αποφαση..

Κοίτα... Ο κόσμος πέθαινε και πριν τον covid και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσει να πεθαίνει ακόμα και όταν (και αν) τον ξεφορτωθούμε... Είναι καθαρά θέμα στατιστικής και αριθμών... Εύκολο να βρεθούν τα νούμερα και όρεξη να έχεις να διαβάζεις... Σίγουρα όμως κανένα νούμερο δεν μπορεί να αλλάξει γνώμη σε κάποιον που έχει προαποφασίσει να πιστέψει το ένα ή το άλλο... Στο τέλος το ρίχνουμε στις προσωπικές απόψεις που ως γνωστό είναι σαν την κωλοτρυπίδα που ο καθένας έχει από μια και πάει λέγοντας...
Μεγάλο παιδί είσαι - δεν θα σου πει κανένας τι να πιστέψεις και τι όχι, ούτε και τι να κάνεις....Free will δεν είναι η ομορφιά της ζωής ?:D

div400
31/07/2021, 16:39
Σιγουρα.Εφοσον εγινε ομως την ειδε ιατροδικαστης δεν ειδανε αιτια θανατου?Γιατι δεν λενε για υποκειμενο νοσημα?......

γιατί ΔΕΝ οφείλουν εξήγηση σε κανέναν ίσως...;

div400
31/07/2021, 16:52
....Free will δεν είναι η ομορφιά της ζωής ?:D

Ναι είναι ...μέχρι το δικό μου free will να συγκρουστεί με το δικό σου free will....

και ενώ ξέρουμε (γενικά και αόριστα) ότι σε πολλές περιπτώσεις οι ατομικές ελευθερίες ΔΕΝ είναι ανώτερες από το "greater good", όταν μιλάμε για συγκεκριμένα θέματα γίνεται πολύ δύσκολο να βρεις απάντηση και πολύ εύκολο να σφάλεις ... και ποτέ δεν θα έχεις 100% αποδοχή...

mikes
31/07/2021, 18:37
.Για ποιο λογο να με υποχρεωνεις να εμβολιαστω 35 χρονων υγιεστατος ανθρωπος..Και να κολλησω τι θα παθω δλδ?Τιποτα..Η εαν εμβολιαστω δεν θα μεταδιδω?Θα μεταδιδω και ποιο πολυ μαλιστα λογω του οτι για τους εμβολιασμενους ολα ειναι ανοιχτα.
ο λογος που σε "υποχρεωνει" να εμβολιαστεις "35 χρονων υγιεστατος ανθρωπος" ειναι για ΟΤΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ (γιατι καποια στιγμη θα κολλησεις κι εσυ κι εγω και ολοι)
να ΜΗΝ ασθενησεις και να ΜΗ χρειαστει να νοσηλευτεις η διασωληνωθεις (και τελικα καταληξεις σα το 39χρονο ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ φιλαρακι μου που αφησε πισω δυο μωρα παιδια)
ωστε να μη γεμιζουν τα νοσοκομεια απερισκεπτους ασθενεις covid, και να καταφερει επιτελους ο 70χρονος πατερας μου (και του καθενος ο πατερας) να κανει εκεινο το
γαμ*****νο το χειρουργειο στο εντερο που ολο αναβαλλεται εναμιση χρονο τωρα κι εχει γινει η κοιλια του πρησμενη σα να εχει φαει 2 καρπουζια κι εχει πιει μονοκοπανια
2 καφασια μπυρες, και αναγκαζεται να φοραει 24/7 ειδικη ζωνη συγκρατησης...

τωρα αμα θες να μη το κανεις απο αντιδραση επειδη στο λεει ο κουλης, μη το κανεις, δικαιωμα σου.. μεγαλο παιδι εισαι.. ευχομαι μονο μη χρειαστεις εσυ η καποιος δικος σου
να κανει καποιο χειρουργειο και περιμενει 2 χρονια επειδη λογο covid δε προλαβαινουν τα νοσοκομεια...

αλλα μην εχεις και την απαιτηση να σεβαστουμε την επιλογη σου οι υπολοιποι.. αλλο ειναι το "φοβαμαι να το κανω επειδη ακουω πολλα με τις παρενεργειες" (πραγμα ΜΕΡΙΚΩΣ
σεβαστο), κι αλλο το "δε γουσταρτω να το κανω επειδη με "υποχρεωνει" ο κουλης (πραγμα ΚΑΘΟΛΟΥ σεβαστο)..

εν το μεταξυ αυτο που δεν εχω καταλαβει, ειναι πως διαολο γινεται εμεις που ειμαστε υπερ του εμβολιου και εχουμε εμβολιαστει, να μη ξερουμε ΚΑΝΕΝΑΝ εμβολιασμενο
στον κυκλο μας που να εχει παθει κατι, και οσοι ειναι φανατικα κατα του εμβολιου, οσους ξερουν εμβολιασμενους στον κυκλο τους, οι μισοι να εχουν αρρωστησει και οι
αλλοι μισοι να εχουν πεθανει, και κανενας τους να μην εχει παθει απολυτως τιποτα... :confused:

basilis_k6
31/07/2021, 19:06
αλλα μην εχεις και την απαιτηση να σεβαστουμε την επιλογη σου οι υπολοιποι.. αλλο ειναι το "φοβαμαι να το κανω επειδη ακουω πολλα με τις παρενεργειες" (πραγμα ΜΕΡΙΚΩΣ
σεβαστο), κι αλλο το "δε γουσταρτω να το κανω επειδη με "υποχρεωνει" ο κουλης (πραγμα ΚΑΘΟΛΟΥ σεβαστο)..


να τα μας....
το καλο με το εμβόλιο ειναι οτι αν κάποιος ρωτήσει γιατι δεν το κάνεις μπορείς απλα να πεις γιατι έτσι γουσταρω. σεβαστο ξεσεβαστο.

tzimidis
31/07/2021, 20:23
εν το μεταξυ αυτο που δεν εχω καταλαβει, ειναι πως διαολο γινεται εμεις που ειμαστε υπερ του εμβολιου και εχουμε εμβολιαστει, να μη ξερουμε ΚΑΝΕΝΑΝ εμβολιασμενο
στον κυκλο μας που να εχει παθει κατι, και οσοι ειναι φανατικα κατα του εμβολιου, οσους ξερουν εμβολιασμενους στον κυκλο τους, οι μισοι να εχουν αρρωστησει και οι
αλλοι μισοι να εχουν πεθανει, και κανενας τους να μην εχει παθει απολυτως τιποτα... :confused:

Οχι μονο αυτό, αλλά όλοι τους εχουν και προσωπική περίπτωση όπου τους έλεγαν στο νοσοκομείο ότι θα τους δώσουν 2.000 ευρώ αν συναινεσουν να γραφτεί σαν αιτία θανάτου covid.

Grafton 505
31/07/2021, 20:48
Το επόμενο πρόβλημα, πάντως, θα είναι τα τωρινά εμβόλια να μην καλύπτουν τις μελλοντικές μεταλλάξεις. Και όσο πιο πολλοί δεν εμβολιάζονται τόσο πιο γρήγορα θα έρθει αυτή η ώρα (αν δεν έχει έρθει ήδη).

mikes
31/07/2021, 21:35
Οχι μονο αυτό, αλλά όλοι τους εχουν και προσωπική περίπτωση όπου τους έλεγαν στο νοσοκομείο ότι θα τους δώσουν 2.000 ευρώ αν συναινεσουν να γραφτεί σαν αιτία θανάτου covid.

ααααλλη μαλακια κι αυτη... εν το μεταξυ οσο διαρκει αυτη η πανδημια εγω εχω χασει μια θεια μου, τη γιαγια μου, και αλλα 3-4 ατομα του ευρυτερου κυκλου μου,
απο αιτιες ασχετες με τον covid.. ΚΑΝΕΝΑΣ θανατος δε καταγραφηκε ως covid και φυσικα ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρος δε πλησιασε τους οικειους, για να τους προτεινει λεφτα
προκειμενου να καταγραφει ο θανατος ως covid..

Garfield
31/07/2021, 21:44
Οχι μονο αυτό, αλλά όλοι τους εχουν και προσωπική περίπτωση όπου τους έλεγαν στο νοσοκομείο ότι θα τους δώσουν 2.000 ευρώ αν συναινεσουν να γραφτεί σαν αιτία θανάτου covid.

Πόσα δίνουν; Άρε μάνα, τσάμπα έφυγες. Εμένα γιατί δεν με πλησίασε κανείς;

KotsosDR
31/07/2021, 22:44
Το επόμενο πρόβλημα, πάντως, θα είναι τα τωρινά εμβόλια να μην καλύπτουν τις μελλοντικές μεταλλάξεις. Και όσο πιο πολλοί δεν εμβολιάζονται τόσο πιο γρήγορα θα έρθει αυτή η ώρα (αν δεν έχει έρθει ήδη).

και να εμβολιαστούν όλοι εδώ , μεταλλάξεις θα συνεχίσουν να έρχονται από τριτοκοσμικές χώρες που δεν υπάρχει ούτε ένας εμβολιασμένος . Αναπόφευκτο.

BLiTzER
31/07/2021, 23:00
Προσωπικά γνωρίζω 2 άτομα που πέθαναν λίγο μετά τον εμβολιασμό τους. Υγιέστατα, 30κάτι ετών. Επίσης γνωρίζω και έναν άνθρωπο που πέθανε από covid, ανεμβολίαστος. 70άρης, παχύσαρκος, με αρκετά θέματα υγείας.

basilis_k6
31/07/2021, 23:04
Προσωπικά γνωρίζω 2 άτομα που πέθαναν λίγο μετά τον εμβολιασμό τους. Υγιέστατα, 30κάτι ετών. Επίσης γνωρίζω και έναν άνθρωπο που πέθανε από covid, ανεμβολίαστος. 70άρης, παχύσαρκος, με αρκετά θέματα υγείας.

τρολλάρεις? δεν εχουμε ακουσει τιποτα για 30αρη νεκρο απο εμβόλιο. ειναι πολύ σοβαρο αυτο μην το λες χαβαλε.

rainmike
31/07/2021, 23:08
Προσωπικά γνωρίζω 2 άτομα που πέθαναν λίγο μετά τον εμβολιασμό τους. Υγιέστατα, 30κάτι ετών. Επίσης γνωρίζω και έναν άνθρωπο που πέθανε από covid, ανεμβολίαστος. 70άρης, παχύσαρκος, με αρκετά θέματα υγείας.

Ναι αλλά δεν πήγαν απο covid.
Δεν εχει σημασία απο τι θα παει κάποιος το θέμα είναι να μην πάει απο covid.

BLiTzER
31/07/2021, 23:18
τρολλάρεις? δεν εχουμε ακουσει τιποτα για 30αρη νεκρο απο εμβόλιο. ειναι πολύ σοβαρο αυτο μην το λες χαβαλε.

Καθόλου δεν τρολάρω. Ο ένας, μάλιστα, 36 ετών, πέθανε ξαφνικά την επόμενη μόλις ημέρα. Ανακοπή.

g_m900
01/08/2021, 05:44
Εν τω μεταξυ... Τριτη χωρα είμαστε και μεις...
Μην πω οι τριτες χωρες ειναι πιο οργανωμενες.
Η χωρα μας πασχει απο το πολυ το Κυριε Ελεησον.
Το βαρεθηκαν πλεον ολοι.

Σαν πρωην πωλητης εχω να πω οτι ολα ειναι πωληση. Απο καμακι σε μια ωραια γκομενα μεχρι το πλασαρισμα του εμβολιου.
Πλεον δεν πουλαει καθολου οτι πλασαρουν γιατι ειναι αθλιος ο τροπος προβολης.
Αν μας λεγανε οτι ο κινδυνος περασε μη μασατε... Θα υπηρχε πρωτοφανες κινημα εμβολιασμου σαν αντιδραση και μονο επειδη καποιο αρθρο η βιντεο θα βρισκοταν να παρουσιασει το... "τι μας κρυβουν Ελληνες".

Εμβολιασμενος Φαϊζεριστος φιλος μου νοσησε και εκανε 40.7 πυρετο.
Μια χαρα κολλάει και διασπειρεται απο εμβολιασμενους.

g_m900
01/08/2021, 07:43
Οριστε... Κάποιος καταλαβε τι εννοω...

429945

thunder ace
01/08/2021, 08:21
Οριστε... Κάποιος καταλαβε τι εννοω...

429945

Επιτελους...μια σοβαρη προσπαθεια.

Dr.Monty
01/08/2021, 09:55
Επιτελους...μια σοβαρη προσπαθεια.

Τις μονές σοβαρές προσπάθειες τις είδαμε στην τελική από Κιάμο, Βερτη, μπόμπα και σειρινάκη. Η κουλτούρα και η εντεχνίλα ψω@@@βρόντι.

thunder ace
01/08/2021, 10:59
Τις μονές σοβαρές προσπάθειες τις είδαμε στην τελική από Κιάμο, Βερτη, μπόμπα και σειρινάκη. Η κουλτούρα και η εντεχνίλα ψω@@@βρόντι.

Στα παπ.....ρια μου και η κουλτούρα και η έντεχνη.
Εγώ μια ζωή heavy metal ακούω.

KotsosDR
01/08/2021, 11:35
Στα παπ.....ρια μου και η κουλτούρα και η έντεχνη.
Εγώ μια ζωή heavy metal ακούω.

https://youtu.be/ap9GGmEkPL0

:beer:

billyka
01/08/2021, 16:54
ΜΙΚΕ το οτι καποιοι δικοι σου δεν μπορουν να κανουνε χειρουργειο δεν φταιει ο κοβιντ ουτε οι ανεμβολιαστοι.Φταιει η κυβερνηση και ο μπουμπουκος που ξεφτυλισανε το δημοσιο συστημα υγειας ωστε να προχωρησουν οι ιδιωτικοποιησεις.Επειδη εχω χρειαστει να δω αρκετους γιατρους τελευταια για διαφορα θεματα,να σε ενημερωσω πως στο ΙΚΑ δεν υπαρχει γιατρος,στο νοσοκομειο..μαντεψε..δεν υπαρχει γιατρος απο οφθαλμιατρο μεχρι και γω δεν ξερω τι και αν υπαρχει σε κλεινουν ραντεβου για μετα απο 2!!! μηνες!Εαν κλεισεις ραντεβου μεσω εοππυ,να σε ενημερωσω πως ας πουμε για ορθοπεδικο που χρειαστηκα και πηγα το δημοσιο συστημα υγειας που κατεστρεψε ο κουλης και το συναφι του με εξεταζει δωρεαν μονο μεχρι ψηλαφιση!!!Το διανοησε?Για αλλες ειδικοτητες οπως πχ ενδοκρινολογο που επισης χρειαστηκα γιατι στις τελευταιες εξετασεις με βρηκανε θεμα με τον θυροειδη,ΔΕΝ υπαρχει ενδοκρινολογος στο νοσοκομειο-εννοειται- ουτε καποιος συμβεβλημενος με τον εοππυ ωστε να με εξετασει μεσω της ασφαλισης μου που κανονικα πληρωνω μεσω των ενσημων μου και τους φορους που πληρωνω στο μπουρδελακι που ονομαζουμε ελλαδα.Αυτο σημαινει οτι καθε εξεταση την πληρωνω 40-50 ευρω αναλογα την ταριφα..Οποτε αν καποιος φταιει για το διαλυμενο συστημα υγειας δεν φταιει ουτε ο κοβιντ ουτε οι ανεμβολιαστοι.Οι πονηροι ομως Κουλης κ ΣΙΑ ΑΕ φροντισαν και γι αυτο μεσω των γκεμπελιστικων προπαγανδων τους να σε κανουν και εσενα και τοσους αλλους να ριχνεις το φταιξιμο σε οποιον δεν θελει να εμβολιαστει με το στανιο.Στην γερμανια τουλαχιστον να σε πληροφορησω πως δεν υποχρεωνουν κανεναν να εμβολιαστει με το στανιο.

bulmont
01/08/2021, 17:08
Eν' τω μεταξύ, κι' αυτός ο κορωνοϊός, 45ο έφτασε το θερμόμετρο, κι' ακόμα να ψοφήσει.....
Παντού κοροϊδία ρε πστη μου....................

panavour
01/08/2021, 17:32
Στα παπ.....ρια μου και η κουλτούρα και η έντεχνη.
Εγώ μια ζωή heavy metal ακούω.

σιγουρα θα εχεις υψηλο σιδηρο στο αιμα.:lol:

νεοσσός
01/08/2021, 18:18
Eν' τω μεταξύ, κι' αυτός ο κορωνοϊός, 45ο έφτασε το θερμόμετρο, κι' ακόμα να ψοφήσει.....
Παντού κοροϊδία ρε πστη μου....................
Τσάμπα ανέβασαν τη θερμοκρασία; :p

doctoras
02/08/2021, 09:44
σιγουρα θα εχεις υψηλο σιδηρο στο αιμα.:lol:

Αν εμβολιαστεί κιόλας, θα μαγνητίζει-ται απο αποσταση μέτρων
Οχι σαν εκείνους τους γιαλαντζί με το νόμισμα στο εμβολιασμενο μπράτσο

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 10:24
Το επόμενο πρόβλημα, πάντως, θα είναι τα τωρινά εμβόλια να μην καλύπτουν τις μελλοντικές μεταλλάξεις. Και όσο πιο πολλοί δεν εμβολιάζονται τόσο πιο γρήγορα θα έρθει αυτή η ώρα (αν δεν έχει έρθει ήδη).

Νο problem, έχουν κληρονομικό χάρισμα στα συστατικά και θα τις καλύψουν και τις μελλοντικές, όπως καλύπτουν (ή "καλύπτουν") και τις τωρινές... γιαυτό μάλλον Pfizer και Moderna αύξησαν υπέρογκα τις τιμές στα εμβόλια που ΘΑ αγοραστούν από την ΕΕ...

Σήμερα διάβασα ότι πλέον δεν ανησυχούν τόσο για την μετάλλαξη Δέλτα, αλλά για την Λάμδα (καμία σχέση με τον γνωστό αισθητήρα), εκ Περού προελεύσεως, δεν έχουν ακόμα λέει επαρκή στοιχεία, είναι είναι σίγουροι λέει ότι τα παραπάνω εμβόλια θα προστατεύουν και από αυτήν λόγω τεχνολογίας.

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 10:32
Σε άλλες κορωνοειδήσεις, δημοσιεύτηκε λέει στην έγκριτη ιατρική επιθεώρηση The Lancet έρευνα, που αποκαλύπτει ότι τα συμπτώματα του κορωνοιού διαφέρουν ανάλογα με το επάγγελμα του νοσούντος... είναι αυτές οι μικρές ειδήσεις που σου δίνουν πίστη για την επιστήμη, θεωρώ ότι μόλις αποκαλυφθούν και τα μυστικά της νόσησης ανάλογα με το ζώδιο και το χρώμα αυτοκινήτου του ασθενή, το χτικιό αυτό θα έχει νικηθεί οριστικά!

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 10:58
Εμβολιασμενος Φαϊζεριστος φιλος μου νοσησε και εκανε 40.7 πυρετο. Μια χαρα κολλάει και διασπειρεται απο εμβολιασμενους.


Όταν είχα γράψει σε ανύποπτο χρόνο εδώ μέσα ότι ΚΑΙ οι εμβολιασμένοι κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό, μου είχαν παρατεθεί ιντερνετικές "αποδείξεις" από κάτι "ιατρικά" άρθρα που έλεγαν το αντίθετο, scripta manent. Στην αρχή το αφήγημα ήταν "δεν θα κολλήσεις καθόλου", μετά έγινε "μπορεί να κολλήσεις αλλά δεν θα έχεις συμπτώματα", στη συνέχεια έγινε "ακόμα κι αν έχεις συμπτώματα θα είναι ελαφρά και ανεπαίσθητα", τώρα πλέον είναι "και σοβαρά συμπτώματα να έχεις δεν θα διασωληνωθείς, τρανό παράδειγμα ο Άδωνις"...

Όσοι εμβολιασμένοι ξέρω στην ηλικία μου και στον κύκλο μου, έχουν πετάξει μάσκες, έχουν καταργήσει αποστάσεις και κοινωνικότητα, κι έχουν μόνιμη επωδό το "δεν έκανα το εμβόλιο για να ξαναζήσω τα ίδια". Λογικότατη αντίδραση, αφού δυστυχώς έτσι έγινε το πλασάρισμα, στη λογική "κάνε το εμβόλιο και θα έχεις πίσω όσα στερήθηκες χωρίς περιορισμούς". Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι όπως δείχνει η εμπειρία. Δεν είναι τυχαίο ότι ήδη έχει αρχίσει δειλά-δειλά (στο εξωτερικό κυρίως) η σύσταση για μάσκα σε εσωτερικούς χώρους και σε εξωτερικούς με συνωστισμό από ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως... Αλλά εδώ υπάρχουν κάτι θλιβεροί τύποι σαν τον περιώνυμο Γώγο (το τι μαλακία έχει πει ο επιφανής λοιμωξιολόγος δεν περιγράφεται...), ο οποίος μετά την φοβερή πρόταση που είχε για κυκλοφορία των πολιτών βάσει ΑΦΜ, προχτές πρότεινε την απαγόρευση εισόδου σε super market για ανεμβολίαστους και να επιτρέπεται η είσοδος μόνο με 2 rapid test την εβδομάδα, γιατί δεν μπορεί, λέει ο πανμέγιστος προφέσορας, να κυκλοφορούν ανενόχλητοι και να μεταδίδουν δεξιά και αριστερά τον ιό... Ναι, είναι ο ίδιος που παλαιότερα έλεγε ότι η μάσκα είναι το μόνο αποτελεσματικό εμβόλιο μέχρι να έρθουν τα εμβόλια... απλά θλιβερός....

THEOD
02/08/2021, 10:59
ΜΙΚΕ το οτι καποιοι δικοι σου δεν μπορουν να κανουνε χειρουργειο δεν φταιει ο κοβιντ ουτε οι ανεμβολιαστοι.Φταιει η κυβερνηση και ο μπουμπουκος που ξεφτυλισανε το δημοσιο συστημα υγειας ωστε να προχωρησουν οι ιδιωτικοποιησεις.Επειδη εχω χρειαστει να δω αρκετους γιατρους τελευταια για διαφορα θεματα,να σε ενημερωσω πως στο ΙΚΑ δεν υπαρχει γιατρος,στο νοσοκομειο..μαντεψε..δεν υπαρχει γιατρος απο οφθαλμιατρο μεχρι και γω δεν ξερω τι και αν υπαρχει σε κλεινουν ραντεβου για μετα απο 2!!! μηνες!Εαν κλεισεις ραντεβου μεσω εοππυ,να σε ενημερωσω πως ας πουμε για ορθοπεδικο που χρειαστηκα και πηγα το δημοσιο συστημα υγειας που κατεστρεψε ο κουλης και το συναφι του με εξεταζει δωρεαν μονο μεχρι ψηλαφιση!!!Το διανοησε?Για αλλες ειδικοτητες οπως πχ ενδοκρινολογο που επισης χρειαστηκα γιατι στις τελευταιες εξετασεις με βρηκανε θεμα με τον θυροειδη,ΔΕΝ υπαρχει ενδοκρινολογος στο νοσοκομειο-εννοειται- ουτε καποιος συμβεβλημενος με τον εοππυ ωστε να με εξετασει μεσω της ασφαλισης μου που κανονικα πληρωνω μεσω των ενσημων μου και τους φορους που πληρωνω στο μπουρδελακι που ονομαζουμε ελλαδα.Αυτο σημαινει οτι καθε εξεταση την πληρωνω 40-50 ευρω αναλογα την ταριφα..Οποτε αν καποιος φταιει για το διαλυμενο συστημα υγειας δεν φταιει ουτε ο κοβιντ ουτε οι ανεμβολιαστοι.Οι πονηροι ομως Κουλης κ ΣΙΑ ΑΕ φροντισαν και γι αυτο μεσω των γκεμπελιστικων προπαγανδων τους να σε κανουν και εσενα και τοσους αλλους να ριχνεις το φταιξιμο σε οποιον δεν θελει να εμβολιαστει με το στανιο.Στην γερμανια τουλαχιστον να σε πληροφορησω πως δεν υποχρεωνουν κανεναν να εμβολιαστει με το στανιο.

Ενώ πριν τον "Κούλη" το ΕΣΥ και ο ΕΟΠΠΥ "πετάγανε" στην εξυπηρέτηση του πολίτη... :whistle:
Φίλε, κατανοητή η προσπάθειά σου να βγάλεις τα πολιτικά σου απωθημένα με αφορμή τον covid αλλά μάλλον λάθος κοινό και λάθος φόρουμ διάλεξες... Ξέρεις, δεν είμαστε όλοι χρυσόψαρα σε αυτόν τον τόπο...

billyka
02/08/2021, 11:15
Το οτι λεω οτι η ΝΔ εχει διαλυσει το δημοσιο συστημα παει να πει οτι εννοω οτι οι προηγουμενοι το δουλευαν στην πενα?Αυτο καταλαβαινεις εσυ?Αν δλδ κραζω τους ''τωρα'' υπονοω οτι ειμαι με τους ''πριν'' ετσι?Αν κραζω την ΝΔ ειμαι Συριζαιος και αν κραζω τον Συριζα ειμαι ΝΔ...Μαλιστα..

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 11:35
Ενώ πριν τον "Κούλη" το ΕΣΥ και ο ΕΟΠΠΥ "πετάγανε" στην εξυπηρέτηση του πολίτη... :whistle:
Φίλε, κατανοητή η προσπάθειά σου να βγάλεις τα πολιτικά σου απωθημένα με αφορμή τον covid αλλά μάλλον λάθος κοινό και λάθος φόρουμ διάλεξες... Ξέρεις, δεν είμαστε όλοι χρυσόψαρα σε αυτόν τον τόπο...

Ενώ προ κορωνοιού, και επί ΠΑΣΟΚ, και επί ΝΔ, και επί συγκυβερνήσεως, και επί ΣΥΡΙΖΑ, όλα τα χειρουργεία γίνονταν στην ώρα τους και τώρα αναβάλλονται λόγω των ανεμβολίαστων... δυστυχώς και χρυσόψαρα είμαστε, και Λωτοφάγοι είμαστε (τυχαία είναι ελληνικός μύθος;...). Και βγαίνανε και χειροκροτάγανε στα μπαλκόνια τους υγειονομικούς για τον αγώνα τους, επειδή έτσι κάνανε και στην Ιταλία και στη Γαλλία, άντε μωρέ, ας το κάνουμε κι εδώ σαν ένδειξη ευγνωμοσύνης, δωρεάν είναι και μια χαρά για likes στο ίντερνετ. Κι ας ήταν ο υγειονομικός ο ίδιος που πριν ένα χρόνο είχε ζητήσει 900 ευρώ για να χειρουργήσει την καρκινοπαθή πεθερά μου, κι ας ήταν ο υγειονομικός ο ίδιος γιατρός που πήγα το παιδί μου για να του βγάλει πετραδάκι από το αυτί και το έσπρωξε ακόμα πιο βαθειά και με απαθέστατο ύφος μου είπε "τελικά δεν μπορώ να κάνω κάτι, δεν έχω κατάλληλη λαβίδα, πηγαίντε καλύτερα στο Παίδων που εφημερεύει και ξέρουν από αυτά". 100 χιλιόμετρα μακρυά, Κυριακή μεσημέρι... κι ας ήταν ο υγειονομικός όπως ο γείτονάς μου, που έκλεισε το ιατρείο του στο νοσοκομείο γιατί γένναγε η σκυλίτσα του κι ήθελε να τραβήξει βίντεο τη γέννα, κι άφησε τους ασθενείς να περιμένουν, κι όταν γύρισε πίσω μετά από 2 ώρες και τόλμησαν να διαμαρτυρηθούν, τους αποκάλεσε κωλόγερους συνταξιούχους που δεν έχουν τι να κάνουν όλη μέρα και πάνε για πλάκα να γράψουν φάρμακα... και χρειάζονταν χειροκρότημα για επιβράβευση....

tzimidis
02/08/2021, 16:33
Για οποιους δεν κατάλαβαν:
Άσχετα από τι παρέλαβε ο τύπος που παριστάνει τον πρωθυπουργό, το δήλωσε σχετικά πρόσφατα και ξεκαθαρα: Δεν χρειαζόμαστε τόσα νοσοκομεία, μερικά πρέπει να κλείσουν.

Μετά την ΕΒΕ ελάχιστη βάση εισαγωγής για τα πανεπιστήμια, προσεχώς και ΕΒΕ ελάχιστη βάση εισοδήματος, είσαι άρρωστος? Αν έχεις λεφτά, Τραβα στο ιδιωτικό νοσοκομείο.
Αν όχι, τραβά ψοφα.

panavour
02/08/2021, 16:53
Ναι ωραια τα λετε αλλα δεν σας βλεπω ζωηρους ,το κομμα εχει σκαλωσει εδω και 30 χρονια στο 4,5-5,5%.Και μην με ρωτησετε ποιο ειναι το κομμα γιατι θα σας στειλω πολυ βορεια για δροσσά που λεν και οι βλαχοι.:lol:

AristidisZ
02/08/2021, 17:31
Ναι ωραια τα λετε αλλα δεν σας βλεπω ζωηρους ,το κομμα εχει σκαλωσει εδω και 30 χρονια στο 4,5-5,5%.Και μην με ρωτησετε ποιο ειναι το κομμα γιατι θα σας στειλω πολυ βορεια για δροσσά που λεν και οι βλαχοι.:lol:
Ναι σωστά, γιατί σε όσες χώρες υπάρχει αξιοπρεπές σύστημα υγείας έχουν κομμουνιστικές κυβερνήσεις, γνωστό αυτό άλλωστε

billyka
02/08/2021, 18:20
Ωραια,το ακουσαμε κι αυτο!Οποιος διαμαρτυρεται για το υπαρχον συστημα ειναι κουμουνιστης!Μπραβο ρε εγκεφαλοι!Να λεμε σε ολα ναι δλδ ετσι?Οτι δλδ εσεις τα βλεπετε ολα κομπλε σε αυτην την χωρα δλδ..Μαλιστα...Μην εκφραζετε αντιρρηση τοτε σε οτιδηποτε να δουμε αν αλλαξει τελικα ποτε κατι στην κωλοτρυπιδα της ευρωπης

tzimidis
02/08/2021, 18:43
Ναι ωραια τα λετε αλλα δεν σας βλεπω ζωηρους ,το κομμα εχει σκαλωσει εδω και 30 χρονια στο 4,5-5,5%.Και μην με ρωτησετε ποιο ειναι το κομμα γιατι θα σας στειλω πολυ βορεια για δροσσά που λεν και οι βλαχοι.:lol:

Το να διαμαρτυρεσαι για κάτι, ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ.
Ομως:
το να χαρακτηρίζεις συλληβδην κομμουνιστες οσους ασκουν κριτική στη συγκεκριμένη κυβέρνηση,

ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.
Απλα καρφώνεσαι.

νεοσσός
02/08/2021, 18:50
Η πλάκα είναι ότι ενδέχεται κανείς να μην ανήκει κομματικά πουθενά (τριπλή άρνηση) και να ανταλλάσσετε άσκοπα κατηγορίες.

Αν κριθεί κι αυτό ως πολιτικό σχόλιο, θα το αποδώσω στον καύσωνα. :lol:

billyka
02/08/2021, 19:30
Η διαφορα ειναι οτι προσωπικα παντα βλεπω και θιγω τα στραβα,ειτε η κυβερνηση ειναι πασοκ,συριζα,νδ,ανελ κτλ..Καποιοι αλλοι κραζουνε μονο οταν ειναι ''οι αλλοι'' στην κυβερνηση.Και ναι κομματικα δεν ανηκω πουθενα γιατι δεν συμμετεχω στο εκλογικο πανηγυρι

stefanos
02/08/2021, 19:40
Ναι σωστά, γιατί σε όσες χώρες υπάρχει αξιοπρεπές σύστημα υγείας έχουν κομμουνιστικές κυβερνήσεις, γνωστό αυτό άλλωστε

Και simson MZ cz jawa και προσφάτως κινέζικα.

stefanos
02/08/2021, 19:52
ΜΙΚΕ το οτι καποιοι δικοι σου δεν μπορουν να κανουνε χειρουργειο δεν φταιει ο κοβιντ ουτε οι ανεμβολιαστοι.Φταιει η κυβερνηση και ο μπουμπουκος που ξεφτυλισανε το δημοσιο συστημα υγειας ωστε να προχωρησουν οι ιδιωτικοποιησεις.

Το να κατηγορούμε την τρέχουσα κυβέρνηση για τις πράξης των προηγουμένων είναι ανακρίβεια.
Και φυσικά ο κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του και μπορεί παρατάει το Δημόσιο ή δουλεύει παράλληλα και αλλού.
Γιατί τους πληρώνουμε ψίχουλα.

rainmike
02/08/2021, 20:29
Το να κατηγορούμε την τρέχουσα κυβέρνηση για τις πράξης των προηγουμένων είναι ανακρίβεια.
Και φυσικά ο κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του και μπορεί παρατάει το Δημόσιο ή δουλεύει παράλληλα και αλλού.
Γιατί τους πληρώνουμε ψίχουλα.
Ενω οσοι δουλευουμε στον ιδιωτικο τομεα πληρωνομαστε το βαρος μας σε χρυσαφι.

billyka
02/08/2021, 20:36
Ολοι τους φταινε Στεφανε και πρωτοι απο ολους εμεις,γιατι αυτοι βρισκουν εμας και τα κανουνε και εμεις τους ψηφιζουμε.Δλδ τι αλλο θελει ο κοσμος να δει οταν ο ενας μετα τον αλλο αυτα που λενε παρα 5 τα αλλαζουνε και πεντε?Εγω δεν υποστηριξα πουθενα το ''εργο'' του συριζα.Πριν ακομα βγει ελεγα στον πατερα μου που τον πιστεψε οτι θα σκισει τα μνημονια οτι ''ρε μην ψαρωνεις,αυτα που θελετε να ακουσετε λεει,δεν προκειται να κανει τπτ''.Δλδ πως γινεται ο κοσμος τοσα χρονια να μην εχει παρει ακομα το μαθημα του?Οτι αν εσυ ο ιδιος σου δεν κανεις αυτα που ζητας πως περιμενεις να τα κανει καποιος αλλος για σενα?Παραδειγμα,διαμαρτυρονται για τα σκουπιδια,οταν οι ιδιοι τους,ανθρωποι-σκουπιδια,κατεβαζουν το παραθυρο του αυτοκινητου τους και πετανε σκουπιδια εξω?Και επειδη βγηκα λιγο εκτος θεματος..Ειπε η δεν ειπε προπερσυ ο μπουμπουκος οτι απολυω 5.000 ιατρους και ειναι δικη μου αποφαση,δεν θελω να παρει η τροικα αυτην την δοξα?Πως να το κανουμε δλδ?Αυτο δεν παει να πει οτι επειδη κραζω τωρα την ΝΔ σημαινει οτι υποστηριζω οτι επι συριζα ολα πηγαιναν ρολοι..Ελεος δλδ με αυτα τα σκεπτικα..Επι συριζα ο παππους μου εκανε χειρουργειο και εμεις του πηγαιναμε μπενταντιν και γαζες τι να λεμε τωρα

AristidisZ
02/08/2021, 21:35
Και simson MZ cz jawa και προσφάτως κινέζικα.
Κάνει πολλή ζέστη αυτές τις μέρες ε ;

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 21:36
Για να γυρίσουμε στα του κορωνοιού μετά το πολιτικό διάλειμμα, σήμερα στην παραλία κόντεψα να πνιγώ, αλλά ευτυχώς από τα γέλια... ήταν μια τύπισσα με τον γκόμενο, και μίλαγαν για την πανδημία και τα εμβόλια, σε κάποια φάση που κολύμπαγαν δίπλα μου, του λέει αυτή επί λέξει "ρε αλήθεια σου λέω, τα εμβόλια έχουν μέσα συστατικά από ΕΚΤΡΩΜΕΝΑ μωρά, το έχουν παραδεχτεί, το έχω διαβάσει και στο ίντερνετ και θα στο στείλω να το δεις"... μου ήρθε να του πω, ελπίζω να κάνει καλύτερες πίπες από αυτές που λέει!!!

AristidisZ
02/08/2021, 21:40
Για να γυρίσουμε στα του κορωνοιού μετά το πολιτικό διάλειμμα, σήμερα στην παραλία κόντεψα να πνιγώ, αλλά ευτυχώς από τα γέλια... ήταν μια τύπισσα με τον γκόμενο, και μίλαγαν για την πανδημία και τα εμβόλια, σε κάποια φάση που κολύμπαγαν δίπλα μου, του λέει αυτή επί λέξει "ρε αλήθεια σου λέω, τα εμβόλια έχουν μέσα συστατικά από ΕΚΤΡΩΜΕΝΑ μωρά, το έχουν παραδεχτεί, το έχω διαβάσει και στο ίντερνετ και θα στο στείλω να το δεις"... μου ήρθε να του πω, ελπίζω να κάνει καλύτερες πίπες από αυτές που λέει!!!

Άμα δε δούμε δε μπορούνε να κρίνουμε :D

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 21:44
Άμα δε δούμε δε μπορούνε να κρίνουμε :D

Το αστέρι της παραλίας ήταν milf με απίστευτο σώμα και girl next door πρόσωπο, η τύπισσα με τα εκτρωμένα μωρά είχε τα μισά της χρόνια αλλά δεν έπιανε μία μπροστά της...

Αχ, νομίζω πως είμαι ερωτευμένος :pink:

bulmont
02/08/2021, 21:53
.....
Αχ, νομίζω πως είμαι ερωτευμένος :pink:

Αρχισανε οι παρενέργειες του εμβολίου.........

thunder ace
02/08/2021, 22:14
""τα εμβόλια έχουν μέσα συστατικά από ΕΚΤΡΩΜΕΝΑ μωρά, "'
Εγώ από έγκυρες πηγές έμαθα ότι έχουν λάδια από αλλαγές λαδιών honda .

kostasagk
02/08/2021, 22:43
Επειδή ακούω και βλέπω διάφορα περί ΕΣΥ ..θα πω δυο πράγματα στα 39 χρόνια που δουλεύω ανα το κόσμο...Αμερική με γόνατο τούμπανο από υγρό..ύστερα από χτύπημα..πάω στα επείγοντα κάθομαι μπροστά σε μια υπάλληλο και η πρώτη ερώτηση ήταν...με τι πληρώνεις; Κάρτα...δύο πατερίτσες μια πλάκα και ένα σκρατς για το γόνατο 600 δολάρια...άσε που μου λένε ότι το έχεις σπάσει...περπάταγα όμως μέρες πριν...το πρωί στο νοσοκομείο Φιλαδέλφειας...με βάζουν σε ένα ωραίο δωματιάκι έρχονται δύο τρεις γιατροί ερωτήσεις κλπ θα βγάλουμε μαγνητική οκ ...δεν είναι σπασμένο ..ρωτάω το υγρό θα το βγάλετε;και αν μπορώ να γυρίσω πίσω αεροπλάνο βλέπετε...κανένα πρόβλημα μου έδωσαν δέκα χάπια για τον πόνο και κόστος 4000 δολλάρια...όταν ήρθα Ελλάδα λέει ο χειρουργός τυχερός που δεν έμεινες στο αεροπλάνο...έπρεπε να σου βγάλουν το υγρό είχε ξεκινήσει η συψαιμια...
Ρίο Βραζιλία χτυπάω στο κεφάλι με πάνε. Πρώτα στο δημόσιο...λόγο πρασινάδας πέρασα αμέσως πλάκες ραψιματα καιετα σε ιδιώτη γιατρό...όταν έβγαινα έξω από το νοσοκομείο η ουρά ήταν καμμία κατοστη μέτρα...σπασμένα κεφάλια χέρια πόδια παιδιά γέροι όλοι κάτω από τον ήλιο....
Έχουμε άριστο σύστημα και πέρα από κομματικά...και αν πας μέσα θα σε κοιτάξουν έχεις δεν έχεις...και οι υποδυ μπορεί να μην είναι πέντε αστέρων άλλα είναι καλές ....οι συμπεριφορές μερικών γιατρών και λοιπών κάνουν το κόσμο να τα μισεί και να στρέφεται στους ιδιώτες...υποστηρίξετε το εσύ γιατί καλοί τα ιδιωτικά αλλά πρέπει να εχεις

toyar
03/08/2021, 05:52
Ο ιδιωτης παντα θα εχει σκοπο το κερδος
Υγεια παιδεια μμμ ενεργεια και καποια αλλα δεν πρεπει να ειναι ιδιωτικα
Οποιος θελει να πληρωνει αδρα για τον χαιδευουν ας το κανει αλλα στα βασικα πρεπει να εχουν προσβαση ολοι

stefanos
03/08/2021, 07:42
Ο ιδιωτης παντα θα εχει σκοπο το κερδος
Υγεια παιδεια μμμ ενεργεια και καποια αλλα δεν πρεπει να ειναι ιδιωτικα
Οποιος θελει να πληρωνει αδρα για τον χαιδευουν ας το κανει αλλα στα βασικα πρεπει να εχουν προσβαση ολοι

Το πρόβλημα στην περίπτωση αυτή είναι ότι με τους τρέχοντες μισθούς που δίνει το Δημόσιο
το προσωπικό την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για το εξωτερικό ή τον ιδιωτικό τομέα στην πρώτη ευκαιρία.

toyar
03/08/2021, 08:00
Το προβλημα ειναι στη διαχειριση οχι στην ελλειψη προσωπικου
Μια χαρα προσφορα εργασιας υπαρχει στην αναμονη
Οι τωρινοι πχ αν μπορουσαν να πατησουν ενα κουμπι και να τα δωσουν ολα στα φιλαρακια τους μια χαρα θα το εκαναν
Κι αυτο κανουν σταδιακα κατι κεραμεως χατζηδακης κλπ

panavour
03/08/2021, 08:02
Ο ιδιωτης παντα θα εχει σκοπο το κερδος
Υγεια παιδεια μμμ ενεργεια και καποια αλλα δεν πρεπει να ειναι ιδιωτικα
Οποιος θελει να πληρωνει αδρα για τον χαιδευουν ας το κανει αλλα στα βασικα πρεπει να εχουν προσβαση ολοι



1)Και καλα κανει,αλλιως καταρρεει η οικονομια
2)φυσικα και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΚΑΙ ιδιωτικα για καποιους που θελουν και μπορουν να πληρωσουν εξτρα υπηρεσιες.ΑΡΧΗ
της ελευθερης οικονομιας.
3)οποιος θελει περισσοτερες απ τις βασικες υπηρεσιες ειναι ελευθερος να το κανει.Πρεπει ομως να υπαρχουν τα βασικα σ αυτους που ΔΕΝ μπορουν να το κανουν

toyar
03/08/2021, 08:32
με τα 2 και 3 συμφωνω απολυτα
με το 1 εκλαψα λιγο γιατι θυμηθηκα τι εγινε ιδιωτικος τομεας στην ελλαδα το 2009 οταν επαψε να τον χρηματοδοτει ο δημοσιος

panavour
03/08/2021, 08:39
με τα 2 και 3 συμφωνω απολυτα
με το 1 εκλαψα λιγο γιατι θυμηθηκα τι εγινε ιδιωτικος τομεας στην ελλαδα το 2009 οταν επαψε να τον χρηματοδοτει ο δημοσιος

Αυτο συμβαινει στην Ελλαδα διοτι ζουμε σε εναν στρεβλο κρατικοκαπιταλισμο
κατι που δεν συμβαινει σε αλλα ΣΟΒΑΡΑ κρατη.
Το χρεος ηταν και ειναι ΔΗΜΟΣΙΟ ,αλλα οταν το δημοσιο σταματησει στην Ελλαδα, σταματανε ΟΛΑ.
Γενικα παντως το ΚΕΡΔΟΣ ,ειναι η αρχη της οικονομιας ,και ο τροφοδοτης της.
Οι εξαιρεσεις ,και οι τυχον παθογενειες,δεν του αφαιρουν τον χαρακτηρισμο,και τα χαρακτηριστικα.
ΧΩΡΙΣ κερδος ,οικονομια ΔΕΝ υφισταται.ΝΟΜΟΣ.

doctor_john
03/08/2021, 08:42
Όταν φτάσουμε στο σημείο του "γιατί η ελεύθερη οικονομία αναγκάζεται να αισχροκερδεί", θεωρώ πως θα είναι η κατάλληλη στιγμή
για να δούμε αν είμαστε ικανοί να παραδεχθούμε το θεμελιώδες λάθος και να αναγνωρίσουμε τον μηχανισμό που έχει δημιουργηθεί
με βάση αυτό, οδηγώντας νομοτελειακά οποιοδήποτε κοινωνικό σύνολο στην παρακμή.

Μη σας πιάσει ανησυχία για το κλουβάκι με τις μαϊμούδες (https://www.polismedia.gr/to-peirama-me-tis-maimoydes-poy-isos-einai-pio-epikairo-apo-pote-vid/), έχουμε κάθε δικαίωμα να προστατευτούμε και να προστατέψουμε.
Πόσο δε μάλλον τώρα που η εποχή μας δίνει την εμπειρία πλήρους αποτυχίας του μηχανισμού για αιώνες.

Κάτι που είναι ευδιάκριτο στον "μηχανισμό" και κατά την γνώμη μου, ο λόγος για τον οποίο βλέπουμε όλες τις κινήσεις που γίνονται, χωρίς λογική, χωρίς τσίπα
με βιασύνη, σαν να επέρχεται κάποιου είδους τέλος που τον αναγκάζει να εκτεθεί στην προσπάθεια του όχι να επιβιώσει αλλά να καταστρέψει πετυχαίνοντας έτσι
κυριαρχία σε πρωτογενές επίπεδο.

panavour
03/08/2021, 09:30
Όταν φτάσουμε στο σημείο του "γιατί η ελεύθερη οικονομία αναγκάζεται να αισχροκερδεί", θεωρώ πως θα είναι η κατάλληλη στιγμή
για να δούμε αν είμαστε ικανοί να παραδεχθούμε το θεμελιώδες λάθος και να αναγνωρίσουμε τον μηχανισμό που έχει δημιουργηθεί
με βάση αυτό, οδηγώντας νομοτελειακά οποιοδήποτε κοινωνικό σύνολο στην παρακμή.

Μη σας πιάσει ανησυχία για το κλουβάκι με τις μαϊμούδες (https://www.polismedia.gr/to-peirama-me-tis-maimoydes-poy-isos-einai-pio-epikairo-apo-pote-vid/), έχουμε κάθε δικαίωμα να προστατευτούμε και να προστατέψουμε.
Πόσο δε μάλλον τώρα που η εποχή μας δίνει την εμπειρία πλήρους αποτυχίας του μηχανισμού για αιώνες.

Κάτι που είναι ευδιάκριτο στον "μηχανισμό" και κατά την γνώμη μου, ο λόγος για τον οποίο βλέπουμε όλες τις κινήσεις που γίνονται, χωρίς λογική, χωρίς τσίπα
με βιασύνη, σαν να επέρχεται κάποιου είδους τέλος που τον αναγκάζει να εκτεθεί στην προσπάθεια του όχι να επιβιώσει αλλά να καταστρέψει πετυχαίνοντας έτσι
κυριαρχία σε πρωτογενές επίπεδο.

Η Αισχροκερδεια παντα υπηρχε και παντα θα υπαρχει,ειδικα σε ''ειδικες'' καταστασεις ''ελλειψης'' αγαθων.
Τα τυχον ελαττωματα της ελευθερης οικονομιας, αντιμετωπιζονται με τους καταλληλους νομους και ελεγχους σε σοβαρα ή λιγωτερα σοβαρα κρατη.
Το ιδιο γινεται σε ολες τις δομες και λειτουργιες της κοινωνιας.
Η ''αταξικη'' κοινωνια,και η οικονομικη ισοτης ΔΕΝ ειναι ΑΚΟΜΑ εφικτη ,στην παρουσα φαση ''εξελιξης'' του Ανθρωπινου ειδους.
Στο μελλον μπορει να αλλαξουν τα πραγματα.
Εξ αλλου η γνωση και η τεχνολογια αλλαζουν και τις ''ηθικες''

rainmike
03/08/2021, 10:19
Απλή συγκριση μισθου δημοσιου υπαλληλου με απολυτηριο λυκειου σε σχεση με καποιον που δουλευει υπαλληλος στον ιδιωτικο τομεα παιρνει 650 ευρώ μεικτά και δυναται να εχει 1 η και 2 πτυχία.
429963

billyka
03/08/2021, 10:40
Αυτο με τα 650 ευρω μεικτα παιδες τουλαχιστον εδω στην επαρχια δεν ισχυει.Η κοπελα μου περνει 700 κατοσταρικα στο χερι στον ενα χρονο που ειναι στην δουλεια.Εγω τωρα περνω 700 στο χερι στην νεα δουλεια που ειμαι,στην προηγουμενη επερνα 800 στο χερι μηνιατικο αλλα επιανα τα 1200 (ντελιβερι).Γενικα εχει 3 χρονια που εφυγα απο την συμπρωτεουσα και αυτο που ειδα ειναι οτι στην επαρχια ειναι πολυ καλυτερα τα πραματα για ατομα που δεν εχουν καποιο σοβαρο χαρτι στην τσεπη τους σαν εμενα.Θεσσαλονικη παλευα να την βγαλω με 650 αντε 700 κι αν βαλεις τα νοικια κτλ την εβγαζες διαρκως τσιμα τσιμα και με καποιες τρυπες συνεχως να μεγαλωνουνε και να μην μπορεις να τις κλεισεις.Χωρια το οτι παντου σε κολλουσαν 4ωρα ενσημα..

toyar
03/08/2021, 10:45
θα πρεπει να θυμομαστε παντως οτι τα μονα σιγουρα και σταθερα λεφτα με τα οποια λειτουργει το κρατος και τα ασφαλιστικα ταμεια ειναι αυτα των δημοσιων υπαλληλων και των συνταξιουχων
οι υπολοιποι εχουν κουρεματα χρεων και 120 δοσεις........

AristidisZ
03/08/2021, 10:55
Αυτο συμβαινει στην Ελλαδα διοτι ζουμε σε εναν στρεβλο κρατικοκαπιταλισμο
κατι που δεν συμβαινει σε αλλα ΣΟΒΑΡΑ κρατη.
Το χρεος ηταν και ειναι ΔΗΜΟΣΙΟ ,αλλα οταν το δημοσιο σταματησει στην Ελλαδα, σταματανε ΟΛΑ.
Γενικα παντως το ΚΕΡΔΟΣ ,ειναι η αρχη της οικονομιας ,και ο τροφοδοτης της.
Οι εξαιρεσεις ,και οι τυχον παθογενειες,δεν του αφαιρουν τον χαρακτηρισμο,και τα χαρακτηριστικα.
ΧΩΡΙΣ κερδος ,οικονομια ΔΕΝ υφισταται.ΝΟΜΟΣ.

ΕΙΔΑΜΕ και στο USA τι έγινε που είναι σοβαρό κράτος, πως έτρεχε το κράτος να μαζέψει τα ασυμμάζευτα
Άστο καλύτερα…

AUFGEBRACHT
03/08/2021, 11:03
Απλή συγκριση μισθου δημοσιου υπαλληλου με απολυτηριο λυκειου σε σχεση με καποιον που δουλευει υπαλληλος στον ιδιωτικο τομεα παιρνει 650 ευρώ μεικτά και δυναται να εχει 1 η και 2 πτυχία.
429963


Αυτό που ΔΕΝ αποτυπώνεται, κι είναι η ειδοποιός διαφορά, είναι ότι ο Δ.Υ. δεν θα ακούσει ΠΟΤΕ την ατάκα "ξέρεις πόσοι περιμένουν να πάρουν τη θέση σου και με λιγότερα;". Τον προηγούμενο μήνα την άκουσα 4-5 φορές προσωπικά...

THEOD
03/08/2021, 11:04
θα πρεπει να θυμομαστε παντως οτι τα μονα σιγουρα και σταθερα λεφτα με τα οποια λειτουργει το κρατος και τα ασφαλιστικα ταμεια ειναι αυτα των δημοσιων υπαλληλων και των συνταξιουχων
οι υπολοιποι εχουν κουρεματα χρεων και 120 δοσεις........

Τι εννοεί ο ποιητής ? :confused: