PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

Acacius
18/02/2020, 16:36
Mου αρέσει που σας αρκεί το μαλλί και το χαμόγελο για να είστε σίγουροι ότι γουστάρει άντρες.. μαγική χώρα ρε πστ μου..

Δεδομένου ότι μόνο 1.5% του γυναικείου πληθυσμού δηλώνουν λεσβίες (στις κάπως πιο προχώ Η.Π.Α. μάλιστα) δεν το λες κι απίθανο.

katsar
22/02/2020, 11:03
Και αν δεις όνειρο-εφιάλτη ότι πήρες chaly από παππού,χρώμα πράσινο ευκαιρία αλλά ήταν σκουριασμένο ,χρέπι , η εξάτμιση τρύπια και όλοι σου έλεγαν δωστο πίσω σε κοροιδεψε , τι σημαίνει άραγε ;
(εκτός από το μην κοιτάς το car.gr με τις ώρες πριν σε πάρει ο ύπνος :D )

karellen
22/02/2020, 13:03
Και αν δεις όνειρο-εφιάλτη ότι πήρες chaly από παππού...
...τι σημαίνει άραγε ;


Μεγάλη πόρτα θα διαβείς,τζάνεμ.

spyrval
22/02/2020, 13:07
Αν είδες ότι πήγες να το γυρίσεις πίσω αλλά ο παππούς είχε πεθάνει 2 ώρες μετά τη μεταβίβαση σημαίνει μάλλον κάτσε στ'αυγά σου με το μηχανάκι που έχεις :p

Grafton 505
23/02/2020, 16:59
Υπάρχει κανείς πτηνολόγος εδώ να με πει πως λέγετε αυτό να το κερδίσω το στοίχημα ;

415376

George_Sp
23/02/2020, 17:14
Υπάρχει κανείς πτηνολόγος εδώ να με πει πως λέγετε αυτό να το κερδίσω το στοίχημα ;

415376

για νεαρός φοινίκουρος μοιάζει αλλά δε παίρνω και όρκο.

κοινές ονομασίες κοκκινοκώλης καρβουνιάρης

yes-u
23/02/2020, 17:26
Υπάρχει κανείς πτηνολόγος εδώ να με πει πως λέγετε αυτό να το κερδίσω το στοίχημα ;

415376

Captain's here... Phoenicurus ochruros ή αλλιώς Καρβουνιάρης... Μόνο αυτό το είδος το χειμώνα, το phoenicurus phoenicurus είναι μεταναστευτικό και δεν το βλέπουμε αυτή την εποχή...

Grafton 505
23/02/2020, 18:19
για νεαρός φοινίκουρος μοιάζει αλλά δε παίρνω και όρκο.

κοινές ονομασίες κοκκινοκώλης καρβουνιάρης


Captain's here... Phoenicurus ochruros ή αλλιώς Καρβουνιάρης... Μόνο αυτό το είδος το χειμώνα, το phoenicurus phoenicurus είναι μεταναστευτικό και δεν το βλέπουμε αυτή την εποχή...

Σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά πήγαμε κουβά ... :lol:

Έχουν μαζευτεί στην γειτονιά αρκετά είδη. Παπαδίτσες, σπίνοι, κοκκινολαίμιδες και καρδερίνες που και που.

buckley
23/02/2020, 18:22
Σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά πήγαμε κουβά ... :lol:

Έχουν μαζευτεί στην γειτονιά αρκετά είδη. Παπαδίτσες, σπίνοι, κοκκινολαίμιδες και καρδερίνες που και που.

Για tempest το κόβω :bawl:

Grafton 505
23/02/2020, 19:38
Για tempest το κόβω :bawl:

Mk I only ! :D

lleonidas
24/02/2020, 13:28
Χαμούλης με τον κορωνοϊό.
Δεν ξέρω αν τα παραφουσκώνουν τα Μ.Μ.Ε. αλλά φαίνεται πως δε θα τη γλιτώσουμε, όλο και κάποιο κρούσμα θα εμφανιστεί και εδώ.Στη Βόρεια Ιταλία υπάρχουν ήδη 5 νεκροί και συνολικά πάνω από 200 κρούσματα.
Η θνητότητα κυμαίνεται κοντά στο 2%.

BLiTzER
24/02/2020, 13:35
Τα παραφουσκώνουν σίγουρα. 1% θνησιμότητα έχει κι η απλή γρίππη, για την οποία υπάρχει εμβόλιο.

Γενικά, ένας υγιής άνθρωπος δε θα πεθάνει από τον συγκεκριμένο ιό. Τα θύματα είναι είτε ηλικιωμένοι, είτε με άλλα προβλήματα υγείας.

George_Sp
24/02/2020, 13:35
Χαμούλης με τον κορωνοϊό.
Δεν ξέρω αν τα παραφουσκώνουν τα Μ.Μ.Ε. αλλά φαίνεται πως δε θα τη γλιτώσουμε, όλο και κάποιο κρούσμα θα εμφανιστεί και εδώ.Στη Βόρεια Ιταλία υπάρχουν ήδη 5 νεκροί και συνολικά πάνω από 200 κρούσματα.
Η θνητότητα κυμαίνεται κοντά στο 2%.

θέμα χρόνου είναι.
έχει επιβεβαιωθεί οτι ένας γιατρός από Ιταλία που επισκέφθηκε συνέδριο στη χώρα μας βρέθηκε θετικός αφού επέστρεψε στην Ιταλία. Πριν από εμάς είχε ταξιδέψει και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά και Ασία.

όλες οι χώρες έχουν προσβληθεί κατά 99% απλά συνήθως ταξίδια δε κάνουν τα ΚΑΠΗ και ο φορέας έχει συμπτώματα γρίπης. εμείς μαθαίνουμε μόνο τα σοβαρά περιστατικά θανάτων κυρίως

slzr
24/02/2020, 14:12
Πως θα τα πήγαινες αν έδινες σήμερα για σήματα οδήγησης; (https://mikropragmata.lifo.gr/snax_quiz/kouiz-pos-tha-ta-pigaines-ean-edines-simera-gia-ta-simata-odigisis/)

14 στα 20 :facepalm:






Ο τροχονόμος με πήρε στο λαιμό του.Πρέπει να κάνω επανάληψη.. :p

sniper
24/02/2020, 14:37
... (https://mikropragmata.lifo.gr/snax_quiz/kouiz-pos-tha-ta-pigaines-ean-edines-simera-gia-ta-simata-odigisis/)
Ο τροχονόμος με πήρε στο λαιμό του.Πρέπει να κάνω επανάληψη.. :p

Στην ερώτηση 2 η σωστή απάντηση που δίνουν είναι λάθος έτσι κι αλλιώς.

19/20 ασχετα αν τον γραφουμε που και που.

Edit : Έχεις δει ποτέ τροχονόμο να κάθεται έτσι; Αυτό γινόταν μέχρι το 1970-80 που τους είχαν και πάνω σε βάσεις.

slzr
24/02/2020, 14:57
Edit : Έχεις δει ποτέ τροχονόμο να κάθεται έτσι; Αυτό γινόταν μέχρι το 1970-80 που τους είχαν και πάνω σε βάσεις.

Σωστός !

Οι περισσότεροι οδηγοί σήμερα βέβαια (ειδικά τα παπιά), θα έπρεπε να κάνουν επανάληψη το "τι κάνω όταν ο σηματοδότης ανάβει στο κόκκινο" :lol:

Bowleno
24/02/2020, 15:49
Έκανα το τεστ και μάλλον είμαι σπασικλάκι, 20/20....:D

:lol:

panavour
24/02/2020, 16:43
με 50 χλμ ανα ωρα 25 μετρα φρεναρισμα?πολυ μου φαινεται με τα συγχρονα φρενα.

azar41
24/02/2020, 17:59
19 στα 20 ,αλλά γιατί να ανοίξουμε το δοχείο του ψυκτικού με τον κινητήρα σε λειτουργία;

MAIK72
24/02/2020, 18:21
21 στα 20 :cool:
Mου έβγαλε μπόνους ερώτηση γιατί ήμουν πολύ γρήγορος και σωστός








:bawl:

νεοσσός
24/02/2020, 18:53
Χαμούλης με τον κορωνοϊό.
Δεν ξέρω αν τα παραφουσκώνουν τα Μ.Μ.Ε. αλλά φαίνεται πως δε θα τη γλιτώσουμε, όλο και κάποιο κρούσμα θα εμφανιστεί και εδώ.Στη Βόρεια Ιταλία υπάρχουν ήδη 5 νεκροί και συνολικά πάνω από 200 κρούσματα.
Η θνητότητα κυμαίνεται κοντά στο 2%.


Τα παραφουσκώνουν σίγουρα. 1% θνησιμότητα έχει κι η απλή γρίππη, για την οποία υπάρχει εμβόλιο.

Γενικά, ένας υγιής άνθρωπος δε θα πεθάνει από τον συγκεκριμένο ιό. Τα θύματα είναι είτε ηλικιωμένοι, είτε με άλλα προβλήματα υγείας.
Επειδή οι όροι μερικές φορές μπερδεύουν, επιτρέψτε μου μία διευκρίνιση:

θνητότητα (ως ιατρικός όρος): Ο αριθμός των θανάτων εξαιτίας μιας νόσου σε σχέση με τον αριθμό των πασχόντων από τη νόσο αυτή.



θνησιμότητα: Η αναλογία των θανάτων σε συνολικό αριθμό ατόμων, σε ορισμένο τόπο και χρόνο.

Οπότε η θνητότητα έχει σχεδόν πάντοτε μεγαλύτερη απόλυτη τιμή από τη θνησιμότητα, αφού οι πάσχοντες δεν είναι σχεδόν ποτέ το 100% του πληθυσμού.

(θνησιμότητα) = (θνητότητα) x (ποστοστό πασχόντων επί του πληθυσμού)

Bowleno
24/02/2020, 18:56
με 50 χλμ ανα ωρα 25 μετρα φρεναρισμα?πολυ μου φαινεται με τα συγχρονα φρενα.

Έχουν κάτι χρόνια να αναθεωρήσουν..... Εδώ, έχουν ακόμα τους τροχονόμους στις στάσεις και κινήσεις τις οποίες εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κανέναν να τις κάνει και είμαι στις δρόμους 35 χρόνια:cry:

:bawl:

bulmont
24/02/2020, 19:05
Έχουν κάτι χρόνια να αναθεωρήσουν..... Εδώ, έχουν ακόμα τους τροχονόμους στις στάσεις και κινήσεις τις οποίες εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κανέναν να τις κάνει και είμαι στις δρόμους 35 χρόνια:cry:

:bawl:


Γιατί έχεις δει τροχονόμους στους δρόμους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Bowleno
24/02/2020, 19:21
Γιατί έχεις δει τροχονόμους στους δρόμους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εδώ Αθήνα, έχει, σποραδικά....:lol:

buckley
24/02/2020, 19:21
Έχουν κάτι χρόνια να αναθεωρήσουν..... Εδώ, έχουν ακόμα τους τροχονόμους στις στάσεις και κινήσεις τις οποίες εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κανέναν να τις κάνει και είμαι στις δρόμους 35 χρόνια:cry:

:bawl:

Και περνάει η μπογιά σου ακόμα ,μπράβο :bawl:

νεοσσός
24/02/2020, 19:34
19/20 πέτυχα. Έχασα το σημείο με το βαρύ όχημα στην ανηφόρα.


με 50 χλμ ανα ωρα 25 μετρα φρεναρισμα?πολυ μου φαινεται με τα συγχρονα φρενα.
Υπολογίζουν 1 δευτερόλεπτο χρόνο αντίδρασης του οδηγού, το οποίο συνεπάγεται 15 μέτρα χωρίς φρενάρισμα με 50 km/h και μετά άλλα 10 μέτρα για το φρενάρισμα.

Bowleno
24/02/2020, 20:10
Και περνάει η μπογιά σου ακόμα ,μπράβο :bawl:

:moutza::moutza::cry::bawl:

ioannispar
24/02/2020, 20:10
14/20 Αυτός ο τροχονόμος δεν μου αρέσει καθόλου :facepalm:

RaGe_Raptor
24/02/2020, 20:20
19/20 με χαμένη τη 2η

sniper
25/02/2020, 10:19
19 στα 20 ,αλλά γιατί να ανοίξουμε το δοχείο του ψυκτικού με τον κινητήρα σε λειτουργία;

Για να λειτουργεί το κύκλωμα και να κάνεις (ντεμέκ) εξαέρωση.


19/20 με χαμένη τη 2η

Είπαμε οτι είναι λάθος η απάντηση που δίνουν. Αρα κι οι δυο μας σωστοί με 19/19.

Panos76
25/02/2020, 10:38
20/20 :D

Εχθές πήγαινα ΑΟ στο κέντρο της δεξιάς λωρίδας και στη μεσαία υπήρχε ταρίφας όπου με το που άναψε αλάρμ για να μου μπει δεξιά, εγώ επιτάχυνα για να τον προσπεράσω. Είδα στον καθρέφτη μου ότι μου έκανε σινιάλο με τα φώτα (υπήρχε έξοδος και ήθελε να βγει).

Αναρωτιέμαι τι θεώρησε λάθος από μέρους μου :confused:

BLiTzER
25/02/2020, 10:39
Αναρωτιέμαι τι θεώρησε λάθος από μέρους μου :confused:

Το ότι τον εμπιστεύτηκες.

karateo
25/02/2020, 10:50
20/20 :D

Εχθές πήγαινα ΑΟ στο κέντρο της δεξιάς λωρίδας και στη μεσαία υπήρχε ταρίφας όπου με το που άναψε αλάρμ για να μου μπει δεξιά, εγώ επιτάχυνα για να τον προσπεράσω. Είδα στον καθρέφτη μου ότι μου έκανε σινιάλο με τα φώτα (υπήρχε έξοδος και ήθελε να βγει).

Αναρωτιέμαι τι θεώρησε λάθος από μέρους μου :confused:

Ανάλογα πού ήσουν και με τί ταχύτητα.
Πάντως Αγγλία μου είχε κάνει εντύπωση που ο δεξιά πάντα πατάει φρένο.
Το ίδιο και ανάποδα (φλάς για αριστερά).

sniper
25/02/2020, 10:51
20/20 :D

Εχθές πήγαινα ΑΟ στο κέντρο της δεξιάς λωρίδας και στη μεσαία υπήρχε ταρίφας όπου με το που άναψε αλάρμ για να μου μπει δεξιά, εγώ επιτάχυνα για να τον προσπεράσω. Είδα στον καθρέφτη μου ότι μου έκανε σινιάλο με τα φώτα (υπήρχε έξοδος και ήθελε να βγει).

Αναρωτιέμαι τι θεώρησε λάθος από μέρους μου :confused:

Φλας μάλλον, εκτός αν έχεις μαντικές ικανότητες...

Ε μάλλον γιατί δεν επιτρέπεται να κάνουμε προσπέραση σε όχημα που αλλάζει πορεία, πριν την αλλάξει;

doctor_john
25/02/2020, 10:53
Αλάρμ; επιτρέπεται ενω κινείται;

Τον πέρασες από δεξιά οπότε λογικά, θα θεώρησε ότι εφόσον ήσουν πιο πίσω από αυτόν, θα έπρεπε
να διατηρήσεις ταχύτητα - θέση, να μπεί στην λουρίδα σου και να τον προσπεράσεις από αριστερά.

Τι σε έπιασε; :lol: και γιατί το σκέφτεσαι "να μου μπεί δεξιά"; αυτή η λογική σε βάζει σε ταλαιπωρία.
Το να "σου μπει από δεξιά" ίσως είναι δείγμα μλκσμένου αλλά και πάλι αν μπορείς να αποφύγεις να ασχοληθείς
με κάποιον...
Φύλαγε την ενέργεια σου για δικές σου επιλογές ρε συ.. ;)

jtoros
25/02/2020, 11:32
Για να λειτουργεί το κύκλωμα και να κάνεις (ντεμέκ) εξαέρωση.



Είπαμε οτι είναι λάθος η απάντηση που δίνουν. Αρα κι οι δυο μας σωστοί με 19/19.


Επιτρέψτε μου μια παρατήρηση. Πιστεύω ότι η σωστή απάντηση του τεστ είναι σωστή.
Θυμάμαι (πριν 20 χρόνια) τον δάσκαλο οδήγησης να μου λέει ότι όσοι βλέπουν φάτσα τον τροχονόμο, στήθος ή πλάτη, πρέπει να σταματήσουν. Όσοι τον βλέπουν στο πλάι, περνάνε.
Ό,τι το θυμάμαι, το θυμάμαι. Τώρα αν είναι σωστό...

BLiTzER
25/02/2020, 11:35
Επιτρέψτε μου μια παρατήρηση. Πιστεύω ότι η σωστή απάντηση του τεστ είναι σωστή.
Θυμάμαι (πριν 20 χρόνια) τον δάσκαλο οδήγησης να μου λέει ότι όσοι βλέπουν φάτσα τον τροχονόμο, στήθος ή πλάτη, πρέπει να σταματήσουν. Όσοι τον βλέπουν στο πλάι, περνάνε.
Ό,τι το θυμάμαι, το θυμάμαι. Τώρα αν είναι σωστό...

Έτσι είναι, αλλά νομίζω ότι πρέπει να συνοδεύεται με κίνηση των χεριών (τεντωμένα στο ύψος των ώμων).

Και το χέρι του δείχνει προς ποια κατεύθυνση επιτρέπεται να κινηθείς, στη συγκεκριμένη περίπτωση.

ΥΠΟΘΕΤΩ ότι στο σχέδιο έχει δώσει ήδη σήμα και, επειδή έχει κατεβασμένο το δεξί χέρι, σημαίνει ότι ο 3 πρέπει να περιμένει.

MAIK72
25/02/2020, 12:26
20/20 :D

Εχθές πήγαινα ΑΟ στο κέντρο της δεξιάς λωρίδας και στη μεσαία υπήρχε ταρίφας όπου με το που άναψε αλάρμ για να μου μπει δεξιά, εγώ επιτάχυνα για να τον προσπεράσω. Είδα στον καθρέφτη μου ότι μου έκανε σινιάλο με τα φώτα (υπήρχε έξοδος και ήθελε να βγει).

Αναρωτιέμαι τι θεώρησε λάθος από μέρους μου :confused:

Θα είχες όλα τα δίκια του κόσμου αν δεν σε προειδοποιούσε για την αλλαγή πορείας με το Φλας. ;).
Αυτό που πολλοί το έχουν για διακοσμητικό εφέ

toyar
25/02/2020, 12:27
Το φλας προειδοποιει δεν υποχρεωνει

BLiTzER
25/02/2020, 12:28
Θα είχες όλα τα δίκια του κόσμου αν δεν σε προειδοποιούσε με το Φλας. ;).

Δεν ισχύει αυτό. Αν είχε δίκιο πριν, είχε και με το φλας. :p

Panos76
25/02/2020, 12:40
Ναι φλας εννοώ.

Λογικά είναι αυτό που λέει ο σνάϊπερ
δεν επιτρέπεται να κάνουμε προσπέραση σε όχημα που αλλάζει πορεία, πριν την αλλάξε

Όπου ισχύει το
Το φλας προειδοποιει δεν υποχρεωνει του toyar

όπου καταλήγουμε στον γιατρό
Τον πέρασες από δεξιά οπότε λογικά, θα θεώρησε ότι εφόσον ήσουν πιο πίσω από αυτόν, θα έπρεπε
να διατηρήσεις ταχύτητα - θέση, να μπεί στην λουρίδα σου και να τον προσπεράσεις από αριστερά.

Οκ, δεκτό αλλά και λίγο αμφιλεγόμενο.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

sniper
25/02/2020, 12:44
Το φλας προειδοποιει δεν υποχρεωνει


...

Οκ, δεκτό αλλά και λίγο αμφιλεγόμενο.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

λαδώσαμε να το πάρουμε; :tooth:

MAIK72
25/02/2020, 12:46
Δεν ισχύει αυτό. Αν είχε δίκιο πριν, είχε και με το φλας. :p

Δεν περνάς μπροστά τότενες:D. Οχι χωρίς φλας

Panos76
25/02/2020, 12:52
λαδώσαμε να το πάρουμε; :tooth:

Ποτέ, ούτε καν στο δίπλωμα της βάρκας!

Απλά το cbX είναι ασυγκράτητο :D

MAIK72
25/02/2020, 12:57
Ν
Οκ, δεκτό αλλά και λίγο αμφιλεγόμενο.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Αν είσαι αργός ναι υπάρχει θέμα .Εϊναι πρόβλημα ότι και να κάνεις. Με το παπί είμαι τόσο αργός που πιάνω αριστερά και ανάβω το φλας μισό χιλιόμετρο πριν για να στρίψω :lol:

buckley
25/02/2020, 13:13
Αλάρμ; επιτρέπεται ενω κινείται;

Τον πέρασες από δεξιά οπότε λογικά, θα θεώρησε ότι εφόσον ήσουν πιο πίσω από αυτόν, θα έπρεπε
να διατηρήσεις ταχύτητα - θέση, να μπεί στην λουρίδα σου και να τον προσπεράσεις από αριστερά.

Τι σε έπιασε; :lol: και γιατί το σκέφτεσαι "να μου μπεί δεξιά"; αυτή η λογική σε βάζει σε ταλαιπωρία.
Το να "σου μπει από δεξιά" ίσως είναι δείγμα μλκσμένου αλλά και πάλι αν μπορείς να αποφύγεις να ασχοληθείς
με κάποιον...
Φύλαγε την ενέργεια σου για δικές σου επιλογές ρε συ.. ;)

Κάτι σύγχρονα αμάξια με διάφορα ηλεκτρονικά δεν ανάβουν αυτόματα αλάρμ σε δυνατή επιβράδυνση ,έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Κάτι volvo suv έχω πετύχει στο ποτάμι.
"Λωρίδα" ρε εκτός αν θες να μας δείρεις :bawl:

doctor_john
25/02/2020, 13:24
Έλα βρε Πάνο, τι αμφιλεγόμενο έχει; :)


Πόσες φορές μας το έχουν κάνει και σιχτηρίζουμε γιατί βρισκόμαστε οριακά να χρησιμοποιήσουμε την έξοδο και ρισκάρουμε;

Είμαι στην δεξιά, αρα θέλω να κινηθώ με την αντίστοιχη ταχύτητα ή να προσεγγίσω έξοδο.

Η μεσαία έχει μεγαλύτερη ταχύτητα, για να μπεί στην δεξιά ή θα φρενάρει ρισκάροντας τους πίσω του και της αριστερής
ή θα με προσπεράσει με φλας για να μπεί εμπρός μου.

Αλλοιώνει την δική πορεία στην δεξιά; όχι.
Με εκνευρίζει που είναι μλκσμενος και δεν το σκέφτηκε πιο πρίν; ναι αλλά οι άλλες επιλογές έχουν περισσότερο ρίσκο
για την κυκλοφορία και δεν μπορώ να ξέρω αν οι εισερχόμενοι στην ΑΟ από τον προηγούμενο κόμβο τον "έκλεισαν"
νομίζοντας πως "με τον πάρα τους κ.λπ." μπήκαν στην ΑΟ και έχουν δικαίωμα να ανοίξουν και να μπλοκάρουν τους πάντες
ενώ είναι ακόμα στην δεξιά.

Δεδομένου ότι δεν θέλω να ρισκάρω ζωές και πως δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω, τι πρέπει να κάνω;

Να κάψω βενζίνη, να υπερβώ το όριο, να τον περάσω από δεξιά και να ρισκάρω εμένα, αυτόν και τους πίσω μας;


Δεν σε κρίνω, ίσα ισα που επικροτώ το ότι το ανέφερες για να αναφερθούμε στο φαινόμενο
και να δούμε πώς μπορεί να προκαλέσουμε ατύχημα κάνοντας τον γρήγορο την ώρα που μπαίνουμε σε κλειστή οδό ταχείας κυκλοφορίας.

doctor_john
25/02/2020, 13:32
Κάτι σύγχρονα αμάξια με διάφορα ηλεκτρονικά δεν ανάβουν αυτόματα αλάρμ σε δυνατή επιβράδυνση ,έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Κάτι volvo suv έχω πετύχει στο ποτάμι.
"Λωρίδα" ρε εκτός αν θες να μας δείρεις :bawl:

Δεν φταίω.. στο γαμωchromium δεν λειτουργεί η διόρθωση...
λωρίδα, λωρίδα, λωρίδα, λωρίδα, λωρίδα, λωρίδα, λωρίδα, λωρίδα..

Panos76
26/02/2020, 08:36
Έλα βρε Πάνο, τι αμφιλεγόμενο έχει; :)


Sorry Doc, σωστά τα λες, εγώ δεν το εξέφρασα σωστά.


Τον πέρασες από δεξιά οπότε λογικά, θα θεώρησε ότι εφόσον ήσουν πιο πίσω από αυτόν, θα έπρεπε
να διατηρήσεις ταχύτητα - θέση, να μπεί στην λουρίδα σου και να τον προσπεράσεις από αριστερά.

Τον προσπέρασα, την ώρα που έβγαζε φλας, δηλ. τελευταία στιγμή και απλά επιτάχυνα από το να επιβραδύνω, για αυτό και μου έκανε εντύπωση το σινιάλο με τα φώτα, το θεώρησα υπερβολή.

Anyway.

tzimidis
26/02/2020, 19:57
5 ευρω 3 χάρτινες μάσκες.
Γαμώ το σπίτι σας γαμώ, πουστομαυραγοριτες.

Ολόκληρο το κουτί στοιχίζει 5-6 ευρώ τα 50 τεμ.

Κορωνοϊο Sars και χλαμύδια στα παιδιά σας.
Γαμώ το & (=&€%@ μου γαμώ, μια ζωή πουταναριο θα ειμαστε.
Μαζί με τους φάρμακοτριφτες και τα χρωματοπωλεια.
Ίδια σκατα κι εκεί.

doctoras
26/02/2020, 20:06
Οι 50 κοστιζαν 3.1€ πριν ενα μήνα.
Ειμαστε και εμείς γκασμαδες ομως...
το 2010 που εσκασε το πρωτο μνημονιο εκλεβαν σπιτια γιατι πήγαν οι καταθέτες και μετεφεραν μεγαλο μερος καταθέσεων στο σπιτια τους.
Το 2013 θα γινόταν πολεμος και μαζευαν κονσερβες ριζι μακαρόνια
Το 2015 καναν ουρα να βγαλουν 50-50 λογο του περιορισμένου οριου ανακαλύψεων απο τροια
Τωρα με τις μασκες... και ενα σωρο ακομη κλειστοφοβικες παραψυχολογικές καταστασεις που θα δουμε απο τους συνπατριωτες μας

tzimidis
26/02/2020, 20:10
Καλά, μακαρόνια κονσέρβες εβαπορέ από σήμερα άδεια ράφια.

Θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα...

toyar
26/02/2020, 20:31
η βλακεια ειναι ανικητη.........

stefanos
26/02/2020, 21:13
Καλά κλάμα με τις μάσκες σήμερα.
Βρήκα και εγώ μέρα να πάω για ψώνια.
Οκ κάτι είχα ακούσει ότι τελειώσαν οι μάσκες στα φαρμακεία.
Τελικά έχουν εξαφανίσει ότι υπάρχει σε μάσκα
Βρήκα μόνο 2 κουτιά, φακελάκια με βαλβίδα σκόνης καπνού.
Και αυτά όχι στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς αλλά σε μεγάλο
κεντρικό εισαγωγέα ειδών ασφαλείας εργαζομένων.

tzimidis
26/02/2020, 21:37
Καλά κλάμα με τις μάσκες σήμερα.
Βρήκα και εγώ μέρα να πάω για ψώνια.
Οκ κάτι είχα ακούσει ότι τελειώσαν οι μάσκες στα φαρμακεία.
Τελικά έχουν εξαφανίσει ότι υπάρχει σε μάσκα
Βρήκα μόνο 2 κουτιά, φακελάκια με βαλβίδα σκόνης καπνού.
Και αυτά όχι στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς αλλά σε μεγάλο
κεντρικό εισαγωγέα ειδών ασφαλείας εργαζομένων.

Δεν έχουν τελειώσει. (νταξ, σε μερικά σημεία παίζει να έχουν τελειώσει πραγματικά)
Φαρμακείο της γειτονιάς μου λέει ψιθυριστά σε όλους όσους ζητάνε μάσκες να έρθουν λίγο πιο μετά για να τις δώσει κρυφά, και καλά τους κάνει εξυπηρέτηση, και μετά τους γαμαει στην τιμή και χαίρονται κιόλας.

peterTHErider
26/02/2020, 22:36
εεεε...συγνωμη που διακοπτω αλλα το ξερετε πως οι απλες μασκες(οχι αυτες του ανθρακα) δεν κανουν σχεδον τιποτα και η χρησιμοτητα τους ειναι να μην εξαπλωσει κατι ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΟΡΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....αλλα τοσο γιδια ειμαστε σαν λαος...

stefanos
27/02/2020, 00:45
εεεε...συγνωμη που διακοπτω αλλα το ξερετε πως οι απλες μασκες(οχι αυτες του ανθρακα) δεν κανουν σχεδον τιποτα και η χρησιμοτητα τους ειναι να μην εξαπλωσει κατι ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΟΡΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....αλλα τοσο γιδια ειμαστε σαν λαος...

Για ιούς δεν ξέρω, αλλά όσοι χρησιμοποιούν τροχούς γυαλόχαρτα η γενικά δουλεύουν σε περιβάλλον με σκόνες ή κάπνα
ακόμα και ερασιτεχνικά κάνουν έγκλημα αν δεν τις χρησιμοποιούν.

Kickstart
27/02/2020, 09:45
αυτοί είμαστε παιδιά...ας το διασκεδάσουμε...

εγώ άμα δεν βρω μακαρόνια θα πάω στον παπάρα τον αδερφό μου να ψειρίσω τα ντουλάπια που την δευτέρα έδωσε 100 ευρώ για ζυμαρικά (μόνο) επειδή όπως μου πε στο τηλέφωνο φοβάται για τα παιδιά..

τον ρώτησα τι βλέπει γενικά στην τηλεόραση και μου πε με απόλυτη φυσικότητα, "από την ώρα που άνοιξε όποτε κάτσω μπροστά βάζω μόνο μεγκα".

έτσι εξηγούνται πολλά σκέφτηκα από μέσα μου κι έκλεισα το τηλέφωνο προβληματισμένος για το αδέρφι μου..:facepalm:
προσωπικά παραμένω ήρεμος...(δεν βλέπω τιβι, μόνο μπάλα, έχω κι εγώ παιδιά)

Lamnian
27/02/2020, 12:40
αυτοί είμαστε παιδιά...ας το διασκεδάσουμε...

εγώ άμα δεν βρω μακαρόνια θα πάω στον παπάρα τον αδερφό μου να ψειρίσω τα ντουλάπια που την δευτέρα έδωσε 100 ευρώ για ζυμαρικά (μόνο) επειδή όπως μου πε στο τηλέφωνο φοβάται για τα παιδιά..

τον ρώτησα τι βλέπει γενικά στην τηλεόραση και μου πε με απόλυτη φυσικότητα, "από την ώρα που άνοιξε όποτε κάτσω μπροστά βάζω μόνο μεγκα".

έτσι εξηγούνται πολλά σκέφτηκα από μέσα μου κι έκλεισα το τηλέφωνο προβληματισμένος για το αδέρφι μου..:facepalm:
προσωπικά παραμένω ήρεμος...(δεν βλέπω τιβι, μόνο μπάλα, έχω κι εγώ παιδιά)


Συμπάσχω φίλος KickSart ..:(

Parking
27/02/2020, 16:29
Το 2015 καναν ουρα να βγαλουν 50-50 λογο του περιορισμένου οριου ανακαλύψεων απο τροια


Όχι έκαναν ουρά για να προκαλέσουν το πρόβλημα στις τράπεζες
το διατυμπάνιζαν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης
και πανηγύριζαν όταν έγινε.
:cool:

Άσχετο αλλά μια και το είδα....

BLiTzER
27/02/2020, 16:32
(δεν βλέπω τιβι, μόνο μπάλα, έχω κι εγώ παιδιά)

Αυτό το "δε βλέπω τα γενικότερα σκουπίδια της τηλεόρασης, αλλά βλέπω ελληνική μπάλα που είναι ποιοτική" πάντα μου ακουγόταν πολύ αστείο. No offence. :p

buckley
27/02/2020, 17:10
Αυτό το "δε βλέπω τα γενικότερα σκουπίδια της τηλεόρασης, αλλά βλέπω ελληνική μπάλα που είναι ποιοτική" πάντα μου ακουγόταν πολύ αστείο. No offence. :p

Σαν το :smokin: είναι ρε μικρέ για πολύ κόσμο και δεν κόβεται, μακριά από μας :a02:

RaGe_Raptor
27/02/2020, 17:15
Σαν το :smokin: είναι ρε μικρέ για πολύ κόσμο και δεν κόβεται, μακριά από μας :a02:

θείο,λίγο προσοχή τώρα εσείς τα γερόντια,ε!:tooth:

buckley
27/02/2020, 17:38
θείο,λίγο προσοχή τώρα εσείς τα γερόντια,ε!:tooth:

Τα χουμε κόψει χρόνια νέος, αμφότερα...

RaGe_Raptor
27/02/2020, 18:57
Τα χουμε κόψει χρόνια νέος, αμφότερα...

τώρα που 40ησα ,ακούγεται πολύ ωραίο αυτό :lol:

buckley
27/02/2020, 20:16
τώρα που 40ησα ,ακούγεται πολύ ωραίο αυτό :lol:

Σε προσέχω ρε λόγω suzuki :bawl:

Kickstart
27/02/2020, 21:41
Αυτό το "δε βλέπω τα γενικότερα σκουπίδια της τηλεόρασης, αλλά βλέπω ελληνική μπάλα που είναι ποιοτική" πάντα μου ακουγόταν πολύ αστείο. No offence. :p

Είπα εγώ ελληνική; (με ύφος κωνσταντοπούλου)
415473

karateo
28/02/2020, 07:28
Χτές βράδυ πέτυχα τον Μόσιαλο στον ΣΚΑΙ και πατώντας επάνω στο bold του λινκ
https://sputniknews.gr/epistimi/202002266482549-mas-prostateuoun-oi-maskes-apo-ton-koronoio---ti-apanta-o-Ilias-mosialos/

είπε ότι οι μάσκες είναι χειρότερες απο το τίποτα :lol:

Είμαι περίεργος αν θα αναπαραχθεί απο τα τρομολάγνα ΜΜΕ και πώς θα συμπεριφερθούν τα πρόβατα :a014:

spyrval
28/02/2020, 09:17
Εγώ πάντως χθες σε ζάπινγκ έπεσα πάνω σε ρεπορτάζ για το αν οι μάσκες προστατεύουν όσους έχουν γένια. Δεν ξέρω πόσος είναι ο χρόνος έκθεσης στη βλακίτιδα (όχι εποχική, 4 εποχών) πάντως ελπίζω ότι δεν κόλλησα στα 2 περίπου δευτερόλεπτα που χρειάστηκα για να συνέλθω και να πατήσω το κουμπί. Έχω κλειστεί στο σπίτι και παρακολουθώ τον εαυτό μου για συμπτώματα. Αν ανοίξω θέμα για το αν μπαίνει ο κινητήρας του Hayabusa στο GS θα καταλάβετε.




(για gen1 λέω)

bulmont
28/02/2020, 17:00
415482

teogtp
28/02/2020, 17:41
415482

Ρεεεεεεεε!
:bawl:

doctor_john
28/02/2020, 18:02
Φαίνεται μικρό αλλά εκατοντάδες μικρές επιχειρήσεις, σχολές χορού, ξυλουργεία, ξενοδοχεία, συνεργεία κ.λπ.
έχουν επενδύσει τα χρήματα που θα χρειαστούν για να ζήσουν την υπόλοιπη χρονιά στο καρναβάλι
και αυτή η απαγόρευση που λογικά συμβαίνει τους φέρνει στο όριο της επιβίωσης.

Ισως θα έπρεπε να σκεφτούμε απο τώρα, όσοι φαινομενικά δεν επηρεαζόμαστε, αν θα πρέπει να αντιδράσουμε
σε περίπτωση που ακούσουμε για κάποια μορφής υποστήριξη προς αυτούς.

tzimidis
28/02/2020, 20:59
Φαίνεται μικρό αλλά εκατοντάδες μικρές επιχειρήσεις, σχολές χορού, ξυλουργεία, ξενοδοχεία, συνεργεία κ.λπ.
έχουν επενδύσει τα χρήματα που θα χρειαστούν για να ζήσουν την υπόλοιπη χρονιά στο καρναβάλι
και αυτή η απαγόρευση που λογικά συμβαίνει τους φέρνει στο όριο της επιβίωσης.

Ισως θα έπρεπε να σκεφτούμε απο τώρα, όσοι φαινομενικά δεν επηρεαζόμαστε, αν θα πρέπει να αντιδράσουμε
σε περίπτωση που ακούσουμε για κάποια μορφής υποστήριξη προς αυτούς.

Για να σε καταλάβω καλύτερα, οι σχολές χορού και τα ξυλουργεία πως επηρεάζονται?

νεοσσός
28/02/2020, 21:08
Για να σε καταλάβω καλύτερα, οι σχολές χορού και τα ξυλουργεία πως επηρεάζονται?
Τα ξυλουργεία φτιάχνουν τα σοβατεπιά για τις σχολές χορού. Οι σχολές χορού αποκτούν πολλούς πελάτες, μόλις εκείνοι διαπιστώσουν στο καρναβάλι ότι δεν ξέρουν να χορεύουν.

Αν δεν γίνει το καρναβάλι, ο κόσμος θα νομίζει ότι ξέρει να χορεύει, άρα δε θα δουλέψουν οι σχολές χορού τους επόμενους μήνες, ούτε θα αλλάξουν τα σοβατεπιά τους. :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/02/2020, 22:12
Τα ξυλουργεια φτιάχνουν άρματα.

doctor_john
28/02/2020, 22:21
γενικα μιλαω βρε χιουμοριστες, ξυλουργεια" αναλαμβανουν τμηματα των κατασκευων οπως και συνεργεια αυτοκινητων. σχολες χορου οργανωνουν ομαδες που αντιστοιχα δινουν δουλειες σε εμπορικα, μοδιστρες, τσαγκαρηδες, τελοσπαντων μη σας πριζω. ενα μεγαλο κομματι της τοπικης κοινωνιας εμπλεκεται αμεσα η εμεσα. κατι που εχω παρατηρησει παλαιοτερα στην πατρα ειναι πως η παραδοση που εχουν αναπτυξει τους ενωνει οπως και το οτι ειναι υπερηφανοι για το αποτελεσμα που πετυχαινουν με αποτελεσμα ολο και περισσοτεροι να εμπλεκονται σε αυτη την γιορτη και ειδα πως αρνουνται να καπηλευτουν τα εσοδα, την κοστολογιση και οτι αυτη προκαλει στον τοπο τους. φυσικα αναφερομαι στον κοσμο και οχι σε επενδυτες και λοιπους μεγαολεπιχειρηματιες που δεν ειχα προσβαση.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/02/2020, 05:06
γενικα μιλαω βρε χιουμοριστες, ξυλουργεια" αναλαμβανουν τμηματα των κατασκευων οπως και συνεργεια αυτοκινητων. σχολες χορου οργανωνουν ομαδες που αντιστοιχα δινουν δουλειες σε εμπορικα, μοδιστρες, τσαγκαρηδες, τελοσπαντων μη σας πριζω. ενα μεγαλο κομματι της τοπικης κοινωνιας εμπλεκεται αμεσα η εμεσα. κατι που εχω παρατηρησει παλαιοτερα στην πατρα ειναι πως η παραδοση που εχουν αναπτυξει τους ενωνει οπως και το οτι ειναι υπερηφανοι για το αποτελεσμα που πετυχαινουν με αποτελεσμα ολο και περισσοτεροι να εμπλεκονται σε αυτη την γιορτη και ειδα πως αρνουνται να καπηλευτουν τα εσοδα, την κοστολογιση και οτι αυτη προκαλει στον τοπο τους. φυσικα αναφερομαι στον κοσμο και οχι σε επενδυτες και λοιπους μεγαολεπιχειρηματιες που δεν ειχα προσβαση.

Βγάζουν όμως και λεφτακια Ε!!!

doctor_john
29/02/2020, 08:12
Προφανώς, αλλιώς γιατί να εργαστούν; ή να το πώ καλύτερα: πως θα χρηματοδοτήσουν το επόμενο;

Kickstart
29/02/2020, 09:40
Παιδιά οι εκδηλώσεις απ ότι μου είπε συγγενής που έχω στην Πάτρα δεν ακυρώθηκαν εντελώς, ουσιαστικά αναβλήθηκαν για πιο μετά... Πιστεύω μόλις αντιληφθεί το πανελλήνιο (λέμε τώρα) τι σοτο έχει φάει στο πλαίσιο απλά και μόνο μιας εκδοχής της γρίπης τότε θα πραγματοποιηθούν όλα κανονικά αλλά η μαλακια έγινε όπως και να το κάνουμε..

Ο κόσμος δεν μπορεί να κάνει απόκριες οπότε του καπνίσει του κάθε πυροβολημενου... Τώρα ήταν η εποχή.. Αν γίνει Μάιο ούτε οι μισοί δεν θα πάνε..

o_gavros
29/02/2020, 12:15
Ο κόσμος δεν μπορεί να κάνει απόκριες οπότε του καπνίσει του κάθε πυροβολημενου... Τώρα ήταν η εποχή.. Αν γίνει Μάιο ούτε οι μισοί δεν θα πάνε..
εεε, δεν είναι ακριβώς έτσι.
Δεν βγήκε τετοια ντιρεκτίβα απο καπρίτσιο κάποιου αξιωματούχου.
Αντιμέτωποι με ένα σοβαρό παγκόσμιο φαινόμενο υγείας βρισκομαστε/-ονται.
Τι θέλαμε δηλαδή να κάνουν; να βάλουν ως προτεραιότητα τα διαφυγόντα κέρδη;;;
Εδώ γίνεται λόγος ότι κινδυνεύουν διεθνείς διοργανώσεις βεληνεκούς EURO2020 ή Ολυμπιακοί Αγώνες, τα καρναβάλια θα εξαιρούνταν; Στην Ιταλία ήδη νομίζω έπεσε μαύρο στο καρναβάλι της Βενετίας, που αν έχεις εικόνα του τι γίνεται εκεί , αντιλαμβάνεσαι το οικονομικό πλήγμα.
Αλλά σε τέτοιες καταστάσεις, δεν μπορεί να προτάσσεται το οικονομικό σκέλος!
Είναι η μόνη απόφαση που έχει πάρει η κυβέρνηση του Κούλη, που πατάει σε στέρεο έδαφος.

doctor_john
29/02/2020, 12:31
Ειμαι ο μόνος άραγε που απορεί γιατί δεν έδωσαν αντίστοιχη οδηγία
για συγκεντρώσεις ευπαθών ομάδων που γίνονται σε κλειστούς χώρους;

Μάλλον βάζω το κόμμα πιο μετά..

o_gavros
29/02/2020, 12:38
ποιες περιπτώσεις πέφτουν μέσα στο πλαίσιο "συγκεντρώσεις ευπαθών ομάδων που γινονται σε κλειστούς χώρους";
ρωτάω γιατι δεν πιάνω τι εννοείς.
Δεν αποκλείεται να επεκταθούν οι περιορισμοί. Την βδομαδα αυτή παραδείγματος χάριν, σε πολλές αθλητικές διοργανώσεις (τσαμπιο λι,ουεφα καπ, γιουρολιγκ) γίναν οι αγωνες εκτάκτως κεκλεισμένων των θυρών.
Θέλω να πω ότι γενικώς φαίνεται να μην το παίρνουν αψήφιστα όλο αυτό οι έχοντες το κουμάντο.

όσο για τη νύξη στο τέλος, προφανώς και γράφω στα τρυφερά μου τη ΝΔ και το ρουσφετιλίκι τους.

νεοσσός
29/02/2020, 12:42
Ακόμα κι αν έχεις την επίγνωση ότι δεν υπάρχει τόσο σοβαρός λόγος ανησυχίας για την κλιμάκωση των μέτρων ή (κυριότερο) ότι οι οικονομικές επιπτώσεις από τα μέτρα θα είναι χειρότερες από τις επιπτώσεις υγείας, δεν μπορείς να πάρεις διαφορετική απόφαση από τον υπόλοιπο πλανήτη. Πας εκ του ασφαλούς με τις "βέλτιστες" πρακτικές που εφαρμόζουν όλοι. Ποιος θα πάρει το πολιτικό ρίσκο για κάτι διαφορετικό;

stefanos
29/02/2020, 12:56
Ποιος θα πάρει το πολιτικό ρίσκο για κάτι διαφορετικό;

Ακριβώς έτσι
Ξεκίνησαν οι Κινέζοι επιβάλλοντας ουσιαστικά στρατιωτικό νόμο, κάτι πρέπει να κάνουν και οι Δυτικοί για να φανεί ότι λαμβάνονται
μέτρα.

BLiTzER
29/02/2020, 12:58
Ποιος θα πάρει το πολιτικό ρίσκο για κάτι διαφορετικό;

Πολιτικό ρίσκο στην Ελλάδα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

doctor_john
29/02/2020, 13:30
ποιες περιπτώσεις πέφτουν μέσα στο πλαίσιο "συγκεντρώσεις ευπαθών ομάδων που γινονται σε κλειστούς χώρους";
ρωτάω γιατι δεν πιάνω τι εννοείς.
Δεν αποκλείεται να επεκταθούν οι περιορισμοί. Την βδομαδα αυτή παραδείγματος χάριν, σε πολλές αθλητικές διοργανώσεις (τσαμπιο λι,ουεφα καπ, γιουρολιγκ) γίναν οι αγωνες εκτάκτως κεκλεισμένων των θυρών.
Θέλω να πω ότι γενικώς φαίνεται να μην το παίρνουν αψήφιστα όλο αυτό οι έχοντες το κουμάντο.

όσο για τη νύξη στο τέλος, προφανώς και γράφω στα τρυφερά μου τη ΝΔ και το ρουσφετιλίκι τους.

:lol: μια φορά ήμουν σίγουρος για την ορθογραφία και με πούλησε η γλώσσα...

ειλικρινά είμαι τόσο μακριά από τα παράσιτα της κοινωνίας που νόμιζα πως οι πολιτικές κλίκες γράφονται με ένα "μ"..

η νύξη που ορθά αναγνώρισες έχει να κάνει με την ανάγνωση του "πίστευε και μη, ερεύνα" ;)

Σορυ αν σε πρόσβαλα άθελα μου.

Έτσι και αλλιώς δεν θα έβαζα ούτε και δέχομαι να διαβάσω ποτέ κόμμα πρίν από το "και".

MAIK72
29/02/2020, 13:49
ποιες περιπτώσεις πέφτουν μέσα στο πλαίσιο "συγκεντρώσεις ευπαθών ομάδων που γινονται σε κλειστούς χώρους";
ρωτάω γιατι δεν πιάνω τι εννοείς.
Δεν αποκλείεται να επεκταθούν οι περιορισμοί. Την βδομαδα αυτή παραδείγματος χάριν, σε πολλές αθλητικές διοργανώσεις (τσαμπιο λι,ουεφα καπ, γιουρολιγκ) γίναν οι αγωνες εκτάκτως κεκλεισμένων των θυρών.
Θέλω να πω ότι γενικώς φαίνεται να μην το παίρνουν αψήφιστα όλο αυτό οι έχοντες το κουμάντο.

όσο για τη νύξη στο τέλος, προφανώς και γράφω στα τρυφερά μου τη ΝΔ και το ρουσφετιλίκι τους.

Για να καταλάβω . Η εποχική γρίπη με μεγαλύτερη θνησιμότητα μετράει 77 νεκρούς από τον Οκτώβριο και δεν υπήρξαν περιορισμοί επειδή και καλά υπάρχει εμβόλιο. Να υπενθυμίσω ότι από τους 77 θανάτους ένα ποσοστό 35% ήταν ήδη εμβολιασμένο κατά του Η1Ν1

Για τον κορωνοϊό με θνησιμότητα πολύ μικρότερη και από την εποχική γρίπη θα σταματήσει το σύμπαν

:lol:

BLiTzER
29/02/2020, 13:54
η νύξη που ορθά αναγνώρισες έχει να κάνει με την ανάγνωση του "πίστευε και μη, ερεύνα" ;)

Το οποίο είναι λάθος και δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα.

doctor_john
29/02/2020, 13:54
Για να καταλάβω . Η εποχική γρίπη με μεγαλύτερη θνησιμότητα μετράει 77 νεκρούς από τον Οκτώβριο και δεν υπήρξαν περιορισμοί επειδή και καλά υπάρχει εμβόλιο. Να υπενθυμίσω ότι από τους 77 θανάτους ένα ποσοστό 35% ήταν ήδη εμβολιασμένο κατά του Η1Ν1

Για τον κορωνοϊό με θνησιμότητα πολύ μικρότερη και από την εποχική γρίπη θα σταματήσει το σύμπαν

:lol:

Είναι στα πλαίσια του αγαπάω τα παιδιά μου και τα ταϊζω μακαρόνια, ζαχαρη και αλεύρι :roflmao:



Το οποίο είναι λάθος και δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα.

Αν δεν το δικαιολογήσεις αυτό απλά δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η φυσική..

MAIK72
29/02/2020, 13:59
Βούτυρο στο ψωμί της Νδ να ρίχνει καπνογόνα στα σύνορα αλλά και του Παπασημούλη να αποκαλύπτει ότι ο ιός έχει ταξικό πρόσημο μιας και μας ήρθε από το ΜΙλάνο και το κολλέγιο Αθηνών :lol:

BLiTzER
29/02/2020, 14:03
Αν δεν το δικαιολογήσεις αυτό απλά δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η φυσική..

Μου αρέσει η ελληνική γλώσσα, και αυτή η πρόταση είτε ειπώθηκε από αγράμματο καθυστερημένο, είτε μεταφέρθηκε λάθος. Το "πίστευε και μην πιστεύεις" δε βγάζει νόημα πουθενά στο υπαρκτό σύμπαν.

Και αυτή ήταν μια ορθότατη χρήση κόμματος πριν από "και". :D

νεοσσός
29/02/2020, 14:15
Έτσι και αλλιώς δεν θα έβαζα ούτε και δέχομαι να διαβάσω ποτέ κόμμα πρίν από το "και".
Όταν λειτουργική συνδετικά, σωστά, δεν πρέπει να βάζεις κόμμα. Όμως κάποιες φορές απαιτείται (τελευταία σελίδα §III (http://dide-a-ath.att.sch.gr/grpolthem/images/%CE%A4%CE%BF_%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%BC%CE%B1.pdf)).

doctor_john
29/02/2020, 14:22
Μου αρέσει η ελληνική γλώσσα, και αυτή η πρόταση είτε ειπώθηκε από αγράμματο καθυστερημένο, είτε μεταφέρθηκε λάθος. Το "πίστευε και μην πιστεύεις" δε βγάζει νόημα πουθενά στο υπαρκτό σύμπαν.

Και αυτή ήταν μια ορθότατη χρήση κόμματος πριν από "και". :D

Mα, τώρα δεν κάνεις παραδοχή; πίστευε και μην πιστεύεις λέει ή είτε πιστεύεις είτε όχι κάνε την ερευνά σου;

BLiTzER
29/02/2020, 15:56
Mα, τώρα δεν κάνεις παραδοχή; πίστευε και μην πιστεύεις λέει ή είτε πιστεύεις είτε όχι κάνε την ερευνά σου;

Πού ακριβώς είναι το "είτε";

BLiTzER
29/02/2020, 16:17
Αν δεν κάνω λάθος οι δύο φράσεις είναι οι εξής:

1) Πίστευε και μη ερεύνα. Δηλαδή να πιστεύεις και να μην αναζητάς αιτίες πίσω από την πίστη και τη θρησκεία. Και οι δύο προτάσεις της περιόδου είναι προτρεπτικές.

2) Πίστευε και μη, ερεύνα. Δηλαδή, είτε πιστεύεις, είτε δεν πιστεύεις, να ερευνάς. Είναι υποθετική η πρώτη πρόταση στην περίοδο, όχι προτρεπτική. Η δεύτερη πρόταση της περιόδου είναι προτρεπτική.

Τώρα, ποια ερμηνεία είναι σωστή, ποιος το έγραψε αρχικά και τι σκοπό είχε, δεν ξέρω.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιδέα αν η (1) ειπώθηκε, και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Εξάλλου οι χριστιανικές γραφές είναι γεμάτες από προτάσεις με παρόμοιο νόημα, δεν έχει καμία σημασία αν αυτή η συγκεκριμένη υπήρξε ή όχι.

Η (2), ξαναλέω, είναι απλά η προσπάθεια κάποιων να δικαιολογήσουν κάπως τη βλακεία που είναι η (1). Και, φυσικά, δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δεν είναι σωστή πρόταση, είναι απλά η μεγάλη φαντασία κάποιων (και η αφέλεια άλλων που τους βγάζει νόημα, σόρι ντόκτορ :p).

doctor_john
29/02/2020, 16:21
Νομίζω πως δεν θα μπορούσα να το εξηγήσω καλύτερα.


Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιδέα αν κάτι τέτοιο ειπώθηκε, και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Εξάλλου οι χριστιανικές γραφές είναι γεμάτες από προτάσεις με παρόμοιο νόημα, δεν έχει καμία σημασία αν αυτή η συγκεκριμένη υπήρξε ή όχι.

Η (2), ξαναλέω, είναι απλά η προσπάθεια κάποιων να δικαιολογήσουν κάπως τη βλακεία που είναι η (1). Και, φυσικά, δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δεν είναι σωστή πρόταση, είναι απλά η μεγάλη φαντασία κάποιων (και η αφέλεια άλλων που τους βγάζει νόημα, σόρι ντόκτορ :p).

Δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε για πλάκα.
Βλέπουμε διαφορετικά τις θρησκείες. Για εμένα είναι ένα εγχειρίδιο χρήσης που έχουν σκοπό να "περάσουν"
τις βασικές αρχές της κβαντικής φυσικής στο ευρύ κοινό.
Προφανώς η εξέλιξη μας τις θέτει υπό αμφισβήτηση αλλά ο μικρός κύκλος ζωής μας στηρίζει την ύπαρξη τους
για να υφίστανται σαν υπενθύμηση.

Μην παρεξηγηθώ, δεν συγχέω τις θρησκείες με τις αντίστοιχες εκκλησίες..

MAIK72
29/02/2020, 16:29
απλά η προσπάθεια κάποιων να δικαιολογήσουν κάπως, τι βλακεία που είναι η (1). Και, φυσικά, δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δεν είναι σωστή .
Ετσι στέκει .
Ε μα.. δεν τρώγεσαι! :bawl:

doctor_john
29/02/2020, 16:56
Ρε παιδιά χάθηκε ένα ποστ του νεοσσός, όχι τίποτα άλλο άξιζε τον κόπο!

νεοσσός
29/02/2020, 17:04
Το έσβησα, διότι γράφοντας συνειδητοποίησα ότι ίσως έκανα ένα λογικό σφάλμα. Συγκεκριμένα, στο σημείο που έγραφα:

"Πίστευε και μη, ερεύνα."

Η ερμηνεία που δίνει ο Πλίτσερ για την πρώτη πρόταση της περιόδου είναι "Πίστευε και μην πιστεύεις", ενώ η ερμηνεία που έχουμε ακούσει είναι "είτε πιστεύεις, είτε δεν πιστεύεις".

Θα χρειαστούμε εδώ έναν φιλόλογο για να είμαστε σίγουροι, αν μπορεί να ερμηνευθεί μόνο ως προτρεπτικό (Πλίτσερ) ή ως υποθετικό.

Π.χ. η φράση "Θέλοντας και μη" (= είτε θέλεις, είτε δε θέλεις), χρησιμοποιεί μετοχή και όχι προστακτική. Δε λέει "θέλε και μη".

Αντίστοιχα, αν η "θρησκευτική" φράση έλεγε "πιστεύοντας και μη", τότε θα μπορούσαμε κάπως πιο εύκολα να την ερμηνεύσουμε, ως "είτε πιστεύεις, είτε δεν πιστεύεις".

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω εμπεριστατωμένη γνώμη, γι' αυτό και έσβησα το post μου.

MAIK72
29/02/2020, 17:39
Αντίστοιχα, αν η "θρησκευτική" φράση έλεγε "πιστεύοντες και μη", τότε θα μπορούσαμε κάπως πιο εύκολα να την ερμηνεύσουμε,

fixed :p