PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

νεοσσός
17/06/2021, 23:19
Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ζητήματα που αφορούν την αστυνομία και το δικαστικό σύστημα, θα πρέπει να παίρνουν τέτοια δημοσιότητα και να απασχολούν την κοινή γνώμη.

AUFGEBRACHT
17/06/2021, 23:42
Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ζητήματα που αφορούν την αστυνομία και το δικαστικό σύστημα, θα πρέπει να παίρνουν τέτοια δημοσιότητα και να απασχολούν την κοινή γνώμη.

Γιατί η αστυνομία κάνει επικοινωνιακό show ενίοτε με μεταγωγές με ελικόπτερα, επιλεκτικές "διαρροές" σε ΜΜΕ για πιθανά και απίθανα σενάρια, έκτακτες συνεντεύξεις τύπου και ανακοινωθέντα...

Οι δράστες έκαναν ένα μοιραίο λάθος, η ίδια συμμορία είχε ληστέψει πριν ένα χρόνο τον εκπαιδευτή του πιλότου, πιάσανε ένα Γεωργιανό που προσπαθούσε να διαφύγει, ο σύζυγος αναγνώρισε τη γλώσσα που συνεννοούνταν οι δράστες και είναι αλβανικές λέξεις, η αστυνομία ξέρει τον κοντό από τους δράστες... εδώ ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ ασχολείται με αυτό, δεν θα ασχοληθεί η κυρα Κατίνα και ο κυρ Μήτσος στη γειτονιά και στο καφενείο;...

CorpseAlive
18/06/2021, 00:16
Αυτή η υπόθεση μου άφησε μια αηδία στο στόμα.
Αηδία για το τέρας που σκότωσε την μάνα του παιδιού του και την γυναίκα του.
Αηδία που θεωρούμε ΟΚ το να κάνει σχέση 27 χρονος με 15χρονη . (δεν το σχετίζω με τον φόνο απλά και αυτό ως στοιχείο ενώ είμαι 27 χρονών μου φαίνεται άρρωστο)
Αηδία που ενώ πήρε μια ζωή είχε το σθένος να σκοτώσει στα καπάκια τον σκύλο του και να κάνει όλο το θέατρο.
Αηδία για το όλο πανηγύρι με τους μετανάστες που στοχοποιήθηκαν ανευ λόγου.
Αηδία που πριν λίγες ώρες έπαιρνε αγκαλιά και παρηγορούσε την μάνα του θύματος.
Αηδία που ευχονται στον δολοφόνο να του κάνουν οι άλλοι στην φυλακή τα χειρότερα λες και αυτό κάτι θα φτιάξει. Ηρωοποιούν άλλα τέρατα να κάνουν αντίστοιχες πράξεις με αυτές που σοκάρονται το οποίο πέρα από ανήθικο είναι εντελώς ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ για την κοινωνία μας.
Μακάρι το παιδάκι να φύγει για υιοθεσία και να του σφραγίσουν τον φάκελο να μην μάθει ποτέ τις φρικαλεότητες του πατέρα του γιατί δεν ξέρω πως μπορεί ένας άνθρωπος να ζήσει με αυτό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/06/2021, 05:26
Αυτή η υπόθεση μου άφησε μια αηδία στο στόμα.
Αηδία για το τέρας που σκότωσε την μάνα του παιδιού του και την γυναίκα του.
Αηδία που θεωρούμε ΟΚ το να κάνει σχέση 27 χρονος με 15χρονη . (δεν το σχετίζω με τον φόνο απλά και αυτό ως στοιχείο ενώ είμαι 27 χρονών μου φαίνεται άρρωστο)
Αηδία που ενώ πήρε μια ζωή είχε το σθένος να σκοτώσει στα καπάκια τον σκύλο του και να κάνει όλο το θέατρο.
Αηδία για το όλο πανηγύρι με τους μετανάστες που στοχοποιήθηκαν ανευ λόγου.
Αηδία που πριν λίγες ώρες έπαιρνε αγκαλιά και παρηγορούσε την μάνα του θύματος.
Αηδία που ευχονται στον δολοφόνο να του κάνουν οι άλλοι στην φυλακή τα χειρότερα λες και αυτό κάτι θα φτιάξει. Ηρωοποιούν άλλα τέρατα να κάνουν αντίστοιχες πράξεις με αυτές που σοκάρονται το οποίο πέρα από ανήθικο είναι εντελώς ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ για την κοινωνία μας.
Μακάρι το παιδάκι να φύγει για υιοθεσία και να του σφραγίσουν τον φάκελο να μην μάθει ποτέ τις φρικαλεότητες του πατέρα του γιατί δεν ξέρω πως μπορεί ένας άνθρωπος να ζήσει με αυτό.

Μιλάς σωστά αλλά το χάνεις στο θέμα της ηλικίας.
Ο πατέρας μου 30 χρόνων πήρε τη μανα μου 18 χρόνων και έκαναν 4 παιδιά και είναι ακόμα μαζί. Και μπορώ να σου πω ότι ακόμα φαίνεται πως αγαπιούνται αφού ότι και να κάνουν είναι συνέχεια μαζί.


Κατά τα άλλα έχουμε ξαναπεί ότι η κοινωνία είναι πολύ ελαστική όσο αφορά τέτοια εγκλήματα. Ο μάγκας θα περάσει τα υπόλοιπα χρόνια του στη φυλακή τρώγοντας και πίνοντας και κλαιμαιν ενώ κατέστρεψε τόσους ανθρώπους.

panavour
18/06/2021, 05:44
αρχαια τραγωδια

Bowleno
18/06/2021, 05:56
Μιλάς σωστά αλλά το χάνεις στο θέμα της ηλικίας.
Ο πατέρας μου 30 χρόνων πήρε τη μανα μου 18 χρόνων και έκαναν 4 παιδιά και είναι ακόμα μαζί. Και μπορώ να σου πω ότι ακόμα φαίνεται πως αγαπιούνται αφού ότι και να κάνουν είναι συνέχεια μαζί.


Κατά τα άλλα έχουμε ξαναπεί ότι η κοινωνία είναι πολύ ελαστική όσο αφορά τέτοια εγκλήματα. Ο μάγκας θα περάσει τα υπόλοιπα χρόνια του στη φυλακή τρώγοντας και πίνοντας και κλαιμαιν ενώ κατέστρεψε τόσους ανθρώπους.

Ανάθεμα αν εκτίσει πάνω από 7 χρόνια...
Να χαιρόμαστε το δικαστικό μας σύστημα....

doctoras
18/06/2021, 06:53
Η δύσμοιρη αυτή κοπέλα δεν φτάνει που δολοφονήθηκε ήδη μια φορά, θα "δολοφονηθεί" ακόμα πιο άγρια από κάτι Μακελειά, από κάτι Τατιάνες, από κάτι Ευαγγελάτους και από τους μικρές Αγγελικές Νικολούλες και τους πρώιμους Ηρακλήδες Πουαρό του πληκτρολογίου...


H Νικολούλη θα κάνει αυτό που κάνουν και πολλοί εδώ μέσα, θα πει ότι τα είχε καταλάβει όλα από την πρώτο δευτερόλεπτο. Η διαφορά είναι πως αυτή θα πληρωθεί αδρά...



Οι δράστες έκαναν ένα μοιραίο λάθος, η ίδια συμμορία είχε ληστέψει πριν ένα χρόνο τον εκπαιδευτή του πιλότου, πιάσανε ένα Γεωργιανό που προσπαθούσε να διαφύγει, ο σύζυγος αναγνώρισε τη γλώσσα που συνεννοούνταν οι δράστες και είναι αλβανικές λέξεις, η αστυνομία ξέρει τον κοντό από τους δράστες... εδώ ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ ασχολείται με αυτό, δεν θα ασχοληθεί η κυρα Κατίνα και ο κυρ Μήτσος στη γειτονιά και στο καφενείο;...


Φίλε θέλεις να μας πεις συγκεκριμένα με ποιους τα έχεις, γιατί βλέπω ότι αφήνεις συνεχόμενα υπαινιγμούς

Dr.Monty
18/06/2021, 09:01
Πρεπει να εισαι τελείως τουφέκι για να πιστευεις ότι το 2021 θα κανεις προμελετημένο εγκλημα και θα ξεγελάσεις κόσμο. Δεν μιλάω για επαγγελματίες. Όταν διαβασα ότι δεν υπαρχει DNA σε μια μάνα που παλευε για το παιδί της.... Νταξει παιδια η αστυνομια πρεπει να ηξερε απο το πρωτο λεπτο

Εγω πιστευω ότι δεν ηταν προμελετημένο. Πανω στα νευρα του σε κανα καβγά που θα εφευγε η γυναικα του με το παιδι την έπνιξε. Γιαυτο το λόγο είπε την ιστορία ΚΑΡΜΠΟΝ του εκπαιδευτη του. Γιατι ήταν το μονο που ειχε στο μυαλό του τοσο κοντα σε εγκλημα και φυσικά το εχει ακουσει και συζητήσει χιλιάδες φορές.

Την ψυχραιμία του στις κάμερες αρχικά την απέδωσα στο ότι ειναι πιλότος. Λέω "αυτος θα πετάει κανα Φ16" και πραγματικα αυτοι οι ανθρωποι έχουν καποια ιδιαίτερα traits. Μετα έμαθα ότι πετουσε playmobil. Και η μοναδική και συνεχής μου απορία ήταν πως αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι στα πατώματα και βγαινει και κανει δηλώσεις.

Τεσπα. Κριμα.

sniper
18/06/2021, 09:59
Επιθεωρητές Κλουζώ, υποθέτω.

CorpseAlive
18/06/2021, 10:03
Δεν είναι η διαφορά ηλικίας το πρόβλημα αλλά η ηλικία καθαυτή . Άλλο κεφάλι στα 14 άλλο στα 16 και άλλο στα 18 .

Dr.Monty
18/06/2021, 10:03
Επιθεωρητές Κλουζώ, υποθέτω.

Αν αναφερεσαι σε μένα, ναι ειμαι.

Panos76
18/06/2021, 10:23
Παίδες στο καφενείο είμαστε, αν δεν εξυπηρετεί για αυτό που είναι (και πρέπει να μετράμε και να κρίνουμε την κάθε κουβέντα) και χαλιόμαστε τότε ας μην υπάρχει.

DoctoR_k6
18/06/2021, 10:27
Αν οι μισοι απο εμας (λεμε τωρα) θεωρουσαμε εξ αρχης οτι αυτος το ειχε κανει η αστυνομια πρεπει να ηταν σιγουρη.
Απλα πιστευω πως για αλλους λογους το τραβηξανε προς τα πισω.
Σιγουρα χρειαστηκανε λιγο χρονο να δεσουν την υποθεση αλλα 30+ μερες δεν τους πηρε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/06/2021, 10:28
Ανάθεμα αν εκτίσει πάνω από 7 χρόνια...
Να χαιρόμαστε το δικαστικό μας σύστημα....

7 που λες είναι λίγα αλλά σίγουρα δεν παίρνει αυτό που του αξίζει

rainmike
18/06/2021, 11:05
Πως διάβαζα προχθές αράζοντας το βράδυ παλιά θέματα του forum.
Και πετύχα μερικά απο τα θέματα αυτού του τρολλ ονόματι FZR μιλάμε έκλασα στο γέλιο.
Ολα τα θέματά του ήταν ένα και ένα χαχαχα,οι παλιοί ίσως θυμούνται περισσότερο
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=33141

sniper
18/06/2021, 11:17
7 που λες είναι λίγα αλλά σίγουρα δεν παίρνει αυτό που του αξίζει


Γνωρίζουμε όλοι ότι ο δολοφόνος της Ζωής Φρατζή (αυτή που την σκότωσε και τεμάχισε και πέταξε σε κάδους σκουπιδιών - για τους νεώτερους που ίσως δεν το ξέρουν) είναι έξω και μετανοιωμένος.

Panos76
18/06/2021, 11:29
Γνωρίζουμε όλοι ότι ο δολοφόνος της Ζωής Φρατζή (αυτή που την σκότωσε και τεμάχισε και πέταξε σε κάδους σκουπιδιών - για τους νεώτερους που ίσως δεν το ξέρουν) είναι έξω και μετανοιωμένος.

Ήταν το 87, νομίζω Μάϊος, ακόμα δεν έχει φύγει από το μυαλό μου η εικόνα στο Έθνος.

panavour
18/06/2021, 11:29
Δεν είναι η διαφορά ηλικίας το πρόβλημα αλλά η ηλικία καθαυτή . Άλλο κεφάλι στα 14 άλλο στα 16 και άλλο στα 18 .


ο ερως χρονια δεν κοιτα.
ανομος μεν (15,5 η μικρα οταν ξεκινησε)
γεγονος δε.

CorpseAlive
18/06/2021, 11:29
Γνωρίζουμε όλοι ότι ο δολοφόνος της Ζωής Φρατζή (αυτή που την σκότωσε και τεμάχισε και πέταξε σε κάδους σκουπιδιών - για τους νεώτερους που ίσως δεν το ξέρουν) είναι έξω και μετανοιωμένος.

Από περιέργεια τι θεωρείτε ως καλή ποινή για ένα τέτοιο έγκλημα?

panavour
18/06/2021, 11:37
Γνωρίζουμε όλοι ότι ο δολοφόνος της Ζωής Φρατζή (αυτή που την σκότωσε και τεμάχισε και πέταξε σε κάδους σκουπιδιών - για τους νεώτερους που ίσως δεν το ξέρουν) είναι έξω και μετανοιωμένος.

με βαση την παρουσα υπαρχουσα νομολογια σρ 19 χρονια (το ανωτατο ) βγαινεις.

CorpseAlive
18/06/2021, 11:41
με βαση την παρουσα υπαρχουσα νομολογια σρ 19 χρονια (το ανωτατο ) βγαινεις.

Με την προηγούμενη ηταν 25 που σχεδόν κανένας δεν έκανε.

sniper
18/06/2021, 11:42
Από περιέργεια τι θεωρείτε ως καλή ποινή για ένα τέτοιο έγκλημα?


Εχμ, ξέρω γω, ισόβια; Αλλά να βγαίνεις μέσα σε κουτί από τη φυλακή.

thunder ace
18/06/2021, 11:42
Ήταν το 87, νομίζω Μάϊος, ακόμα δεν έχει φύγει από το μυαλό μου η εικόνα στο Έθνος.

Αμ και εγω την θυμαμαι.
Ολοι την θυμομαστε.

thunder ace
18/06/2021, 11:44
Από περιέργεια τι θεωρείτε ως καλή ποινή για ένα τέτοιο έγκλημα?

Να σου πουνε,αν ρυθμισεις σωστα τις βαλβιδες απο yamaha dt 125,θα σε αφησουμε.

panavour
18/06/2021, 11:45
Από περιέργεια τι θεωρείτε ως καλή ποινή για ένα τέτοιο έγκλημα?

την τελευταια και τελειωτικη.

CorpseAlive
18/06/2021, 12:11
την τελευταια και τελειωτικη.

Πολύ εύκολο δεν είναι ?
Εννοώ ότι ο θάνατος εκ των όσων μπορούμε να γνωρίζουμε είναι μια γρήγορη τιμωρία. Το να αναγκαστεί να ζήσει την αποτυχία του ως ύπαρξη ,την κοινωνική του απαξίωση και τον ουσιαστικό του εξοστρακισμό για πάντα από την οικογένεια φίλους δουλεία γνωστούς παιδί κλπ δεν είναι 1000 φορές πιο επώδυνο?
Δεν θεωρώ πως το ''βγήκε έξω στα 7 χρόνια'' αναγκαστικά σημαίνει ότι η τιμωρία διήρκεσε 7 χρόνια. Ειδικά για κάποιον φερόμενο ως ναρκισσιστή βρικόλακα.

karellen
18/06/2021, 12:12
Ήταν το 87, νομίζω Μάϊος, ακόμα δεν έχει φύγει από το μυαλό μου η εικόνα στο Έθνος.

Είχα σοκαριστεί για πόσο καιρό.
Το δε Έθνος είχε φάει τότε χοντρό κράξιμο,μια ποινή επίσης από κάποια επιτροπή δεοντολογίας (ή κάτι τέτοιο) αλλά κλάιν,πούλησε 500.000 φύλλα.

thunder ace
18/06/2021, 12:19
kαι φυσικα το δευτερο φρικιαστικο που θυμαμαι απο τοτε ,ηταν μια φωτο ενος απανθρακωμενου φουκαρα ,στο δυστυχημα με το αεροπλανο στο ελληνικο.
Καπου μεσα των 80 και αυτο.

lleonidas
18/06/2021, 12:22
Η υπόθεση Καραϊβάζ ξεχάστηκε γρήγορα ή μου φαίνεται; Από τα Μ.Μ.Ε. πιο πολύ διότι η ΕΛ.ΑΣ. υποθέτω πως συνεχίζει να ψάχνει...

afasias
18/06/2021, 12:23
εγώ θυμάμαι μικρός που όλοι μίλαγαν για τον δράκο της Δράμας τον Παπαχρόνη και χρόνια αργότερα θυμάμαι τις δολοφονίες του Σεχίδη.

motojojo
18/06/2021, 12:28
Η υπόθεση Καραϊβάζ ξεχάστηκε γρήγορα ή μου φαίνεται; Από τα Μ.Μ.Ε. πιο πολύ διότι η ΕΛ.ΑΣ. υποθέτω πως συνεχίζει να ψάχνει...

Όπως ψάχνει και τον Παππα? :lol:

Σ' αυτές τις περιπτωσεις δεν ψάχνει, κάνει πως ψάχνει.

BLiTzER
18/06/2021, 12:35
Η υπόθεση Καραϊβάζ ξεχάστηκε γρήγορα ή μου φαίνεται; Από τα Μ.Μ.Ε. πιο πολύ διότι η ΕΛ.ΑΣ. υποθέτω πως συνεχίζει να ψάχνει...

Ό,τι "ξεχνούν" οι μεν, "ξεχνούν" και οι δε. Τα ίδια αφεντικά έχουν.

panavour
18/06/2021, 13:05
Πολύ εύκολο δεν είναι ?
Εννοώ ότι ο θάνατος εκ των όσων μπορούμε να γνωρίζουμε είναι μια γρήγορη τιμωρία. Το να αναγκαστεί να ζήσει την αποτυχία του ως ύπαρξη ,την κοινωνική του απαξίωση και τον ουσιαστικό του εξοστρακισμό για πάντα από την οικογένεια φίλους δουλεία γνωστούς παιδί κλπ δεν είναι 1000 φορές πιο επώδυνο?


Ε ας μην του το κανουμε τοσο επωδυνο,η κοινωνια δεν πρεπει να εκδικειται.Ας τον απαλαξουμε μια ωρα αρχυτερα.Κοστιζει και πολυ λιγωτερο σε χρονο και χρημα.

lleonidas
18/06/2021, 13:12
"Οδηγίες" από τον κύριο Μπαλάσκα για μελλοντικούς υποψήφιους Μπάμπηδες...
https://m.youtube.com/watch?v=u4HuOtFrS6Q

motojojo
18/06/2021, 13:16
Ελεος με τον καραγκιόζη...

PaNick67
18/06/2021, 13:30
Στο ντοκυμαντερ του Michael Moore "Where to invade next", επισκεπτεται μεταξυ αλλων χωρων, την Νορβηγια για αν εξετασει το σωφρονιστικο της συστημα, μιλαει με επιζωντες και γονεις των θυματων τη επιθεσης στην Ουτογια οταν ο Μπρειβικ σκοτωσε 77 ατομα.

Χαρακτηριστικη η αποψη γονεα που δεν επθυμουσε ουτε ηθελε να θανατωθει ο Μπρειβικ ωστε να του δειξει οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να του αφαιρεσει την ζωη οπως εκανε αυτος. Δεν τον συγχωρεσε και ουτε προκειται, αλλα δεν τον ηθελε σκοτωμενο.

Γροθια στο στομαχι η αποψη... και δεν ηταν η μονη. Σοκαριστηκα.

Μετα καταλαβα οτι δεν ηταν απο μεγαλειο ψυχης, ηταν ενδειξη πολιτισμου. Απο τοτε που καταργηθηκε η θανατικη ποινη, ο κοσμος εκανε βηματα μπροστα. Ο νομικος πολιτισμος λεει να σεβεσαι την ανθρωπινη ζωη ακομα κι αυτου που δεν την σεβαστηκε.

OldMan
18/06/2021, 13:31
τον δράκο της Δράμας τον Παπαχρόνη

Γεια σου ρε Κυριακο..!!
(συμμαθητες στην Ξανθη..)

thunder ace
18/06/2021, 13:43
Στο ντοκυμαντερ του Michael Moore "Where to invade next", επισκεπτεται μεταξυ αλλων χωρων, την Νορβηγια για αν εξετασει το σωφρονιστικο της συστημα, μιλαει με επιζωντες και γονεις των θυματων τη επιθεσης στην Ουτογια οταν ο Μπρειβικ σκοτωσε 77 ατομα.

Χαρακτηριστικη η αποψη γονεα που δεν επθυμουσε ουτε ηθελε να θανατωθει ο Μπρειβικ ωστε να του δειξει οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να του αφαιρεσει την ζωη οπως εκανε αυτος. Δεν τον συγχωρεσε και ουτε προκειται, αλλα δεν τον ηθελε σκοτωμενο.

Γροθια στο στομαχι η αποψη... και δεν ηταν η μονη. Σοκαριστηκα.

Μετα καταλαβα οτι δεν ηταν απο μεγαλειο ψυχης, ηταν ενδειξη πολιτισμου. Απο τοτε που καταργηθηκε η θανατικη ποινη, ο κοσμος εκανε βηματα μπροστα. Ο νομικος πολιτισμος λεει να σεβεσαι την ανθρωπινη ζωη ακομα κι αυτου που δεν την σεβαστηκε.

Οπως το βλεπει το θεμα ο καθε ανθρωπος.
Εμενα πχ αν μου πειραξεις τα παιδια μου...ουτε ο Θανος δεν σε γλυτωνει.
Θα βρω τροπο να ''βρεθουμε καπου''
Και ειμαι απο τους πιο φιλησυχους ανθρωπους.

katsar
18/06/2021, 13:46
skynet σώσε μας.αυτά,τίποτα άλλο :smokin:

motojojo
18/06/2021, 13:58
Λιγη ψυχραιμια παιδιά με τα λαικά δικαστήρια.

tzimidis
18/06/2021, 13:59
Γεια σου ρε Κυριακο..!!
(συμμαθητες στην Ξανθη..)

Τελικά νέοπας είσαι......

panavour
18/06/2021, 14:09
Γεια σου ρε Κυριακο..!!
(συμμαθητες στην Ξανθη..)

το τακα-τακα απο το τακουνακι οταν περπαταγανε στο πλακοστρωτο τον τρελαινε,οπως ειχε πει στο δικαστηριο.

CorpseAlive
18/06/2021, 14:19
Στο ντοκυμαντερ του Michael Moore "Where to invade next", επισκεπτεται μεταξυ αλλων χωρων, την Νορβηγια για αν εξετασει το σωφρονιστικο της συστημα, μιλαει με επιζωντες και γονεις των θυματων τη επιθεσης στην Ουτογια οταν ο Μπρειβικ σκοτωσε 77 ατομα.

Χαρακτηριστικη η αποψη γονεα που δεν επθυμουσε ουτε ηθελε να θανατωθει ο Μπρειβικ ωστε να του δειξει οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να του αφαιρεσει την ζωη οπως εκανε αυτος. Δεν τον συγχωρεσε και ουτε προκειται, αλλα δεν τον ηθελε σκοτωμενο.

Γροθια στο στομαχι η αποψη... και δεν ηταν η μονη. Σοκαριστηκα.

Μετα καταλαβα οτι δεν ηταν απο μεγαλειο ψυχης, ηταν ενδειξη πολιτισμου. Απο τοτε που καταργηθηκε η θανατικη ποινη, ο κοσμος εκανε βηματα μπροστα. Ο νομικος πολιτισμος λεει να σεβεσαι την ανθρωπινη ζωη ακομα κι αυτου που δεν την σεβαστηκε.

Νομικό πολιτισμό στην Ελλάδα που κάθε φορά που γίνεται ένα αποτρόπαιο έγκλημα όλοι εύχονται να ισχύσουν οι άγραφοι κανόνες της φυλακής ? Δηλαδή ηρωοποιούν αντίστοιχους εγκληματίες και τους εμπιστεύονται να αποδώσουν δικαιοσύνη (εκδίκηση στην πραγματικότητα) στον εγκληματία που τους σόκαρε. Πιάσε το αβγό και κούρεψτο.

panavour
18/06/2021, 14:26
Νομικό πολιτισμό στην Ελλάδα που κάθε φορά που γίνεται ένα αποτρόπαιο έγκλημα όλοι εύχονται να ισχύσουν οι άγραφοι κανόνες της φυλακής ? Δηλαδή ηρωοποιούν αντίστοιχους εγκληματίες και τους εμπιστεύονται να αποδώσουν δικαιοσύνη (εκδίκηση στην πραγματικότητα) στον εγκληματία που τους σόκαρε. Πιάσε το αβγό και κούρεψτο.

Σε ολο τον κοσμο γινεται αυτο οχι μονο στην Ελλαδα ,η εκδικηση ειναι στην ανθρωπινη φυση,και αυτα γινονται οχι μονο στις ελληνικες φυλακες,αλλα σε ολες τις φυλακες του κοσμου ειδικα σε βιαστες και δολοφονους ταυτοχρονα ειδικα παιδιων.
Επισης ο νομικος πολιτισμος καθωριζεται σαφως ΚΑΙ απο το ηθικο επιπεδο των λειτουργων της δικαιοσυνης ,που δεν ειναι και το καλυτερο σ αυτην την χωρα.

Kas_Tracer
18/06/2021, 14:31
Ήταν το 87, νομίζω Μάϊος, ακόμα δεν έχει φύγει από το μυαλό μου η εικόνα στο Έθνος.

Μικρός σε ηλικία τότε , είχα την τύχη ο πατέρας να αγοράζει απογευματινή - αυριανή ενσλλάξ.( η ανάγνωση της απογευματινής ξεκίναγε πάντα από την 3η σελίδα για όσους ξέρουν)

karellen
18/06/2021, 14:33
Πολύ εύκολο δεν είναι ?
Εννοώ ότι ο θάνατος εκ των όσων μπορούμε να γνωρίζουμε είναι μια γρήγορη τιμωρία. Το να αναγκαστεί να ζήσει την αποτυχία του ως ύπαρξη ,την κοινωνική του απαξίωση και τον ουσιαστικό του εξοστρακισμό για πάντα από την οικογένεια φίλους δουλεία γνωστούς παιδί κλπ δεν είναι 1000 φορές πιο επώδυνο?


Αν μπεις στο μυαλό ενός μελλοθανάτου που περιμένει την εσχάτη,θα καταλάβεις ότι είναι πιο επώδυνο.
Ειδικά αν ξέρει την ημέρα και μετράει αντίστροφα.

panavour
18/06/2021, 14:38
Μικρός σε ηλικία τότε , είχα την τύχη ο πατέρας να αγοράζει απογευματινή - αυριανή ενσλλάξ.( η ανάγνωση της απογευματινής ξεκίναγε πάντα από την 3η σελίδα για όσους ξέρουν)

εσπρεσσο-μακελειο σημερινα.

AUFGEBRACHT
18/06/2021, 15:43
Φίλε θέλεις να μας πεις συγκεκριμένα με ποιους τα έχεις, γιατί βλέπω ότι αφήνεις συνεχόμενα υπαινιγμούς

Φίλτατε, για να τα "έχω" με κάποιον έτσι όπως το εννοείς, πρέπει να μου έχει κάνει και κάτι. Υπό αυτή την έννοια, τα έχω με τα ΜΜΕ που θα βρήκαν πεδίο δόξης λαμπρό για να ασελγήσουν...

Στα highlights σου τώρα, πολύ επιγραμματικά, οι πρώιμοι Ηρακλήσες Πουαρό είναι όσοι πλημμύρισαν facebook και γενικώς το διαδίκτυο με στομφώδεις αναλύσεις με μόνιμη επωδό το "ρε εγώ από την πρώτη στιγμή το είχα καταλάβει". Άκουσα μέχρι και σενάριο ότι ο τύπος με το ελικόπτερο έκανε βρωμοδουλειές με μαφιόζους και ναρκωτικά και τα λεφτά του ήταν από παρανομίες και η κοπέλα το ανακάλυψε και της έκλεισαν το στόμα, ολίγον δηλ από John Wick, από Transpotter και γενικά ό,τι έχει δει ο καθένας στην τηλεόραση... Κι εδώ μέσα κάποιοι έγραψαν ότι εξαρχής το είχαν καταλάβει, απλή αναφορά έκανα στο γεγονός. Τέλος, αυτό με την κυρά Κατίνα και τον κυρ Μήτσο, όταν το θέμα απασχολεί ένα φόρουμ το οποίο έχει μια συγκεκριμένη θεματολογία, είναι λογικό στην κοινωνία και στους απλούς ανθρώπους το θέμα να απασχολεί υπερπολλαπλάσια και με μεγαλύτερη ένταση.

Ελπίζω να σε κάλυψα :wave2:

AUFGEBRACHT
18/06/2021, 15:48
Είχα σοκαριστεί για πόσο καιρό.
Το δε Έθνος είχε φάει τότε χοντρό κράξιμο,μια ποινή επίσης από κάποια επιτροπή δεοντολογίας (ή κάτι τέτοιο) αλλά κλάιν,πούλησε 500.000 φύλλα.

Προ λίγων εβδομάδων μία εκ των δεκάδων κωλοφυλλάδων που κυκλοφορούν, η περιώνυμη Espresso, είχε φωτογραφία το άψυχο σωματάκι από το κοριτσάκι στην Κρήτη που είχε γίνει ντόρος με το εάν αυτκτόνησε ή έπεσε κατά λάθος στο γκρεμό... Προσωπικά την βρήκα επίσης σοκαριστική ανάρτηση, το άψυχο σώμα ενός μικρού παιδιού κράχτης για να πουλήσεις φύλλα.... Φυσικά, η ΕΣΗΕΑ περί άλλων τυρβάζει...

AUFGEBRACHT
18/06/2021, 16:00
...και πριν αλέκτωρ φωνήσαι... η Νικολούλη παγίδεψε τον Μπάμπη και οδήγησε την αστυνομία στα ίχνη του! Πληροφορίες ότι ο παπάς στο χθεσινό τρισάγιο ήταν η ίδια μεταμφιεσμένη για να παρακολουθεί τον Μπάμπη, όπως και πως η ίδια πιλοτάρισε στη συνέχεια το ελικόπτερο της ΕΛ.ΑΣ, ελέγχονται ως ανακριβείς μόνο και μόνο επειδή είναι σεμνή και ταπεινή...

428856

panavour
18/06/2021, 16:07
...και πριν αλέκτωρ φωνήσαι... η Νικολούλη παγίδεψε τον Μπάμπη και οδήγησε την αστυνομία στα ίχνη του! Πληροφορίες ότι ο παπάς στο χθεσινό τρισάγιο ήταν η ίδια μεταμφιεσμένη για να παρακολουθεί τον Μπάμπη, όπως και πως η ίδια πιλοτάρισε στη συνέχεια το ελικόπτερο της ΕΛ.ΑΣ, ελέγχονται ως ανακριβείς μόνο και μόνο επειδή είναι σεμνή και ταπεινή...

428856

ποσο στοιχημα πας οτι θα εχει τηλεθεαση 80%??

Bowleno
18/06/2021, 17:26
Αν μπεις στο μυαλό ενός μελλοθανάτου που περιμένει την εσχάτη,θα καταλάβεις ότι είναι πιο επώδυνο.
Ειδικά αν ξέρει την ημέρα και μετράει αντίστροφα.

Πιο επώδυνο μεν για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα
δε. (συνήθως διότι υπήρξαν περιπτώσεις όπου περίμεναν και πάνω από 25 χρόνια την εκτέλεση....)
Ενώ τα ισόβια (πραγματικά ισόβια όμως, έτσι; ) Είναι πραγματικό μαρτύριο, όπως το περιέγραψε ο corpseAlive.....

psomaras
18/06/2021, 19:37
Εγώ σκέφτομαι το παιδάκι όταν μεγαλώσει και του πουν πως ο πατέρας του σκότωσε τη μάνα του! Πως θα νοιώσει..

CorpseAlive
18/06/2021, 19:48
Πιο επώδυνο μεν για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα
δε. (συνήθως διότι υπήρξαν περιπτώσεις όπου περίμεναν και πάνω από 25 χρόνια την εκτέλεση....)
Ενώ τα ισόβια (πραγματικά ισόβια όμως, έτσι; ) Είναι πραγματικό μαρτύριο, όπως το περιέγραψε ο corpseAlive.....

Ακριβώς αυτό . Επειδή έχει τύχει να βρεθώ σε φυλακές για να συζητηθεί η έφεση ενός ως παρατηρητής στα πλαίσια της άσκησης μου, οι περισσότεροι θα προτιμούσαν την θανατική από το μείνουν μέσα για 15-20 χρόνια να βγουν και να πεθάνουν από την πείνα (γιατί κανείς δεν θα τους πάρει στην δουλειά ) και μόνοι γιατί κανείς δεν τους θέλει στο κοινωνικό του οικοσύστημα, παράδειγμα βασικό όλοι αυτοί που μακελεύουν και μετά αυτοκτονούν για να μην αναλάβουν τις ευθύνες τους. Εκεί αντιλαμβάνονται την πραγματικά αντικοινωνική φύση που έχει το έγκλημα.

CorpseAlive
18/06/2021, 19:51
Σε ολο τον κοσμο γινεται αυτο οχι μονο στην Ελλαδα ,η εκδικηση ειναι στην ανθρωπινη φυση,και αυτα γινονται οχι μονο στις ελληνικες φυλακες,αλλα σε ολες τις φυλακες του κοσμου ειδικα σε βιαστες και δολοφονους ταυτοχρονα ειδικα παιδιων.
Επισης ο νομικος πολιτισμος καθωριζεται σαφως ΚΑΙ απο το ηθικο επιπεδο των λειτουργων της δικαιοσυνης ,που δεν ειναι και το καλυτερο σ αυτην την χωρα.

Δεν θεωρώ ότι είναι έμμεση κριτική στο επίπεδο ηθικής των λειτουργών της δικαιοσύνης όσο η φυσική ροπή του ανθρώπου για Βία και εκδίκηση.
Πήρες ζωή θα σου πάρω ζωή κλπ κλπ. που είναι μη βιώσιμο κοινωνικά.

bulmont
18/06/2021, 20:08
Εχμ, ξέρω γω, ισόβια; Αλλά να βγαίνεις μέσα σε κουτί από τη φυλακή.

Last year......................

http://www.lamprakides.gr/blog/wp-uploads/eat_esa.6-9.pdf

billyka
18/06/2021, 20:44
ΕΔΕ για τον πανηλιθιο Μπαλασκα..Βεβαια,κραταω πισινη καθοτι δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη στο φασιστακι τον κουλη και την συμμορια του..

panavour
18/06/2021, 20:47
ΕΔΕ για τον πανηλιθιο Μπαλασκα..Βεβαια,κραταω πισινη καθοτι δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη στο φασιστακι τον κουλη και την συμμορια του..

σε τι κρατας πισινη,στο αν θα γινει ΕΔΕ ,η στο αποτελεσμα της ΕΔΕ?

billyka
18/06/2021, 20:56
Στο αποτελεσμα.

stefanos
18/06/2021, 23:30
Προβοκάτσια μυρίζομαι για να ξεκινήσουν διώξεις συνδικαλιστών :lol:

billyka
18/06/2021, 23:44
Μπα Στεφανος,χλωμο,παντου εχουνε βαλει δικους τους.Ψηφισανε και το νεο εργασιακο νομοσχεδιο..τελεια!Θα γινει επιτελους η Ελλαδα ενας παραδεισος!Για τους ματσωμενους τουριστες και ξενους επενδυτες..για τους υπολοιπους..καθε περσι και καλυτερα.

o_gavros
19/06/2021, 08:09
Billyka, ξέρεις φαντάζομαι τι σημαίνει το "διατάχθηκε Ε.Δ.Ε. (https://en.slang.gr/lemma/14849-ede)"...

Όσο για το παραπάνω, αν έχεις κάνα φίλο οπαδό της αποχής,σφιξτου το χέρι.

billyka
19/06/2021, 08:59
Ξερω τι σημαινει απλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο κρατος,ειτε αστυνομια ειτε δικαστες ειτε πολιτικους.Ουτε και σε μεγαλη μεριδα πολιτων εδω που τα λεμε..Για το δευτερο κομματι που λες,θα σφιξω το δικο μου χερι:lol: Η αποχη μου δεν οφειλεται σε βαρεμαρα να παω να ψηφισω,αλλα οπως ειπα και ποιο πριν στο οτι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο κρατος μας αλλα και στην δημοκρατια γενικοτερα την οποια θεωρω ενα εξυπνο-πονηρο πολιτευμα,το οποιο ακουγεται ωραιο στα χαρτια,αλλα στην πραξη ζεχνει..Βεβαια με αυτα τα τελευταια με τον κουλη εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως και κανω λαθος με την αποχη και το ενδεχομενο να παω να ψηφισω,γιατι ο ΝΔουλος θα παει να ψηφισει ο κοσμος να χαλασει..Απ την αλλη μετα σκεφτομαι οτι ολος αυτος ο πολιτικος συφερτος ειναι μια βιτρινα,για να χαμε να λεμε,αλλοι κανουν κουμαντο αυτοι απλα εκτελουν οτι τους πουν και καποια πραγματα που ειναι να γινουν θα γινουν,ειτε το θελουμε ειτε οχι,οποτε παλι ποιο ειναι το νοημα να παω να ψηφισω?

CorpseAlive
19/06/2021, 18:16
Ξερω τι σημαινει απλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο κρατος,ειτε αστυνομια ειτε δικαστες ειτε πολιτικους.Ουτε και σε μεγαλη μεριδα πολιτων εδω που τα λεμε..Για το δευτερο κομματι που λες,θα σφιξω το δικο μου χερι:lol: Η αποχη μου δεν οφειλεται σε βαρεμαρα να παω να ψηφισω,αλλα οπως ειπα και ποιο πριν στο οτι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο κρατος μας αλλα και στην δημοκρατια γενικοτερα την οποια θεωρω ενα εξυπνο-πονηρο πολιτευμα,το οποιο ακουγεται ωραιο στα χαρτια,αλλα στην πραξη ζεχνει..Βεβαια με αυτα τα τελευταια με τον κουλη εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως και κανω λαθος με την αποχη και το ενδεχομενο να παω να ψηφισω,γιατι ο ΝΔουλος θα παει να ψηφισει ο κοσμος να χαλασει..Απ την αλλη μετα σκεφτομαι οτι ολος αυτος ο πολιτικος συφερτος ειναι μια βιτρινα,για να χαμε να λεμε,αλλοι κανουν κουμαντο αυτοι απλα εκτελουν οτι τους πουν και καποια πραγματα που ειναι να γινουν θα γινουν,ειτε το θελουμε ειτε οχι,οποτε παλι ποιο ειναι το νοημα να παω να ψηφισω?

Αυτή η στάση αντικειμενικά είναι η πιο αποδοτική. Δεν κάνεις τίποτα και δεν έχεις κανένα αποτέλεσμα.

panavour
19/06/2021, 19:56
Αυτή η στάση αντικειμενικά είναι η πιο αποδοτική. Δεν κάνεις τίποτα και δεν έχεις κανένα αποτέλεσμα.

εχεις αποτελεσμα,να αποφασιζουν αλλοι για σενα.

CorpseAlive
19/06/2021, 21:37
εχεις αποτελεσμα,να αποφασιζουν αλλοι για σενα.

Σαρκασμός ήταν. Προφανώς δεν βγάζει νόημα η αποχή .

billyka
20/06/2021, 12:20
Ναι το ξερω παιδια οτι δεν αποδιδει αλλα τι να κανω?Δε βρισκω λυση.Και ναι οποιος δεν ανακατευετε με τα κοινα ειναι καταδικασμενος να τον κυβερνουν αυτοι που δεν θελει.Να πηγαινω λες και να ριχνω ακυρο?

CorpseAlive
20/06/2021, 15:39
Ναι το ξερω παιδια οτι δεν αποδιδει αλλα τι να κανω?Δε βρισκω λυση.Και ναι οποιος δεν ανακατευετε με τα κοινα ειναι καταδικασμενος να τον κυβερνουν αυτοι που δεν θελει.Να πηγαινω λες και να ριχνω ακυρο?

Μέχρι το 1952 οι γυναίκες δεν μπορούσαν να ψηφίζουν.
Μέχρι το 1983 το οικογενειακό δίκαιο μας ήταν δεκανίκι της εκκλησίας.
Μέχρι χθες η LGBTQ κοινότητα ήταν συνυφασμένη με τους ναρκομανείς τους ανώμαλους και λοιπά.
Μην τα βλέπεις όλα βραχυπρόθεσμα. Η ελληνική κοινωνία εξελίσσεται ραγδαία για τα δεδομένα της. Τύποι σαν τον Alexis72 πριν 10 χρόνια ήταν τα δημοφιλή άτομα στα καφενεία ενώ τώρα τρώνε Ban για την αποκλίνουσα συμπεριφορά τους. Δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα αλλά οφείλουμε να κριτικάρουμε την μαυρίλα γύρω μας. Είτε με την ψήφο μας είτε με την στάση μας . Τα απολιτικ και τα νιχιλιστικά τα ακούω βερεσέ.

Kas_Tracer
22/06/2021, 23:18
https://www.bikeit.gr/reportaz/item/27232-330-kliseis-tis-troxaias-se-odigoys-pou-odigoysan-sti-l-e-a-stin-epistrofi-tou-triimerou

Παλικάρια της τροχαίας , βαράτε τους στο κεφάλι.
3000 κλήσεις την ημέρα να στέλνετε σε κάποιους , μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.
Νισάφι πια με τον κάθε κλουβιοκέφαλο που κλείνει οποιαδήποτε χαραμάδα-διασταύρωση-ΛΕΑ πιστεύοντας ότο φτάνει πιο γρήγορα

basilis_k6
23/06/2021, 00:20
https://www.bikeit.gr/reportaz/item/27232-330-kliseis-tis-troxaias-se-odigoys-pou-odigoysan-sti-l-e-a-stin-epistrofi-tou-triimerou

Παλικάρια της τροχαίας , βαράτε τους στο κεφάλι.
3000 κλήσεις την ημέρα να στέλνετε σε κάποιους , μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.
Νισάφι πια με τον κάθε κλουβιοκέφαλο που κλείνει οποιαδήποτε χαραμάδα-διασταύρωση-ΛΕΑ πιστεύοντας ότο φτάνει πιο γρήγορα

τροχαία, τροχαία... τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει.....
Κάποια υπηρεσία ειναι αλλα δεν μπορω να θυμηθω.

alexis72
23/06/2021, 05:04
Μέχρι το 1952 οι γυναίκες δεν μπορούσαν να ψηφίζουν.
Μέχρι το 1983 το οικογενειακό δίκαιο μας ήταν δεκανίκι της εκκλησίας.
Μέχρι χθες η LGBTQ κοινότητα ήταν συνυφασμένη με τους ναρκομανείς τους ανώμαλους και λοιπά.
Μην τα βλέπεις όλα βραχυπρόθεσμα. Η ελληνική κοινωνία εξελίσσεται ραγδαία για τα δεδομένα της. Τύποι σαν τον Alexis72 πριν 10 χρόνια ήταν τα δημοφιλή άτομα στα καφενεία ενώ τώρα τρώνε Ban για την αποκλίνουσα συμπεριφορά τους. Δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα αλλά οφείλουμε να κριτικάρουμε την μαυρίλα γύρω μας. Είτε με την ψήφο μας είτε με την στάση μας . Τα απολιτικ και τα νιχιλιστικά τα ακούω βερεσέ.
εχεις δικιο....συμφωνα με τα μυαλά που κουβαλάς φιλτατε :lol:

Tallyban
23/06/2021, 09:14
Βασικά δεν τους ενδιαφέρει αν ψηφίζει κανείς ή οχι,"εθελοντές" για τις εφορευτικές επιτροπές ψάχνουμε.

motojojo
23/06/2021, 09:19
https://www.bikeit.gr/reportaz/item/27232-330-kliseis-tis-troxaias-se-odigoys-pou-odigoysan-sti-l-e-a-stin-epistrofi-tou-triimerou

Παλικάρια της τροχαίας , βαράτε τους στο κεφάλι.
3000 κλήσεις την ημέρα να στέλνετε σε κάποιους , μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.
Νισάφι πια με τον κάθε κλουβιοκέφαλο που κλείνει οποιαδήποτε χαραμάδα-διασταύρωση-ΛΕΑ πιστεύοντας ότο φτάνει πιο γρήγορα

Ωραίο ακουγεται αλλα γιατί μόνο το τριήμερο? Τις υπόλοιπες μέρες δεν οδηγουν στη λεα?

Είναι τόσο παροδικά τέτοια φαινόμενα από την πλευρά της τροχαίας που αποτελεί είδηση όταν κάνουν ΜΙΑ φορά σωστά τη δουλειά τους.

billy84
23/06/2021, 12:54
Ωραίο ακουγεται αλλα γιατί μόνο το τριήμερο? Τις υπόλοιπες μέρες δεν οδηγουν στη λεα?

Είναι τόσο παροδικά τέτοια φαινόμενα από την πλευρά της τροχαίας που αποτελεί είδηση όταν κάνουν ΜΙΑ φορά σωστά τη δουλειά τους.


Γιατί όλα τα πρόστιμα είναι φοροεισπρακτικού χαρακτήρα.Έτσι ήταν πάντα.Μέχρι και οι σταθερές κάμερες ταχύτητας μόνο τα 3μερα δούλευαν,τώρα δεν ξέρω.:lol:

panavour
23/06/2021, 13:15
Γιατί όλα τα πρόστιμα είναι φοροεισπρακτικού χαρακτήρα.Έτσι ήταν πάντα.Μέχρι και οι σταθερές κάμερες ταχύτητας μόνο τα 3μερα δούλευαν,τώρα δεν ξέρω.:lol:

κακως ,αλλα μαζι με τον βασιλικο ποτιζεται κι η γλαστρα,ολο και καποιος θα φοβηθει την επομενη φορα.

spyrval
23/06/2021, 13:37
Το άρθρο λέει ότι δεν υπάρχει πρόστιμο, χάσανε το δίπλωμα για 60 ημέρες. Οπότε φαντάζομαι ότι από τους 330 θα έχουμε πολλούς απλώς να κυκλοφορούν χωρίς δίπλωμα.

panavour
23/06/2021, 14:55
Το άρθρο λέει ότι δεν υπάρχει πρόστιμο, χάσανε το δίπλωμα για 60 ημέρες. Οπότε φαντάζομαι ότι από τους 330 θα έχουμε πολλούς απλώς να κυκλοφορούν χωρίς δίπλωμα.

Ετερον -εκατερον,ο καθεις κανει τις επιλογες του ,και υφισταται τις συνεπειες.

billy84
23/06/2021, 17:24
Το άρθρο λέει ότι δεν υπάρχει πρόστιμο, χάσανε το δίπλωμα για 60 ημέρες. Οπότε φαντάζομαι ότι από τους 330 θα έχουμε πολλούς απλώς να κυκλοφορούν χωρίς δίπλωμα.


Βασικά ναι έχεις δίκιο,είναι τόσο ηλίθιοι που αφαίρεσαν σε μερικές παραβάσεις το χρηματικό πρόστιμο με αποτέλεσμα να γεμίσουμε κινητές βόμβες χωρίς δίπλωμα στους δρόμους!Η λογική πάντως για δεκαετίες ήταν φοροεισπράκτική και ''ότι αρπάξουμε'' γρήγορα στις μεγάλες εξόδους.

rainmike
25/06/2021, 10:34
Μαγκες σημερα πηγαίνοντας για δουλειά,παρατήρησα οτι έχει φύγει ένα κομμάτι απο το καπακι.
Δεν έχω την παραμικρή ιδεά πως έγινε,το υπολοιπο μηχανάκι φαίνεται άθικτο.
Εχει κανεις καμμιά ιδέα?Μηπως απο καμμιά πετρα?
429000
429001

panavour
25/06/2021, 10:59
Μαγκες σημερα πηγαίνοντας για δουλειά,παρατήρησα οτι έχει φύγει ένα κομμάτι απο το καπακι.
Δεν έχω την παραμικρή ιδεά πως έγινε,το υπολοιπο μηχανάκι φαίνεται άθικτο.
Εχει κανεις καμμιά ιδέα?Μηπως απο καμμιά πετρα?
429000
429001

καπου το χτυπησες,η στο χτυπησαν χωρις να το καταλαβεις,απο γδαρσιματα και χτυπηματα αλλο τιποτα,ολοι τοχουμε παθει.

DoctoR_k6
25/06/2021, 11:21
Μαγκες σημερα πηγαίνοντας για δουλειά,παρατήρησα οτι έχει φύγει ένα κομμάτι απο το καπακι.
Δεν έχω την παραμικρή ιδεά πως έγινε,το υπολοιπο μηχανάκι φαίνεται άθικτο.
Εχει κανεις καμμιά ιδέα?Μηπως απο καμμιά πετρα?
429000
429001

Μην σε προσπερασε κανας γρηγορος κ εφαγες καμια πετρα? Ξερεις απο αυτες που τρυπανε τα ψυγεια συνηθως.
Η ειχες παει καμια καλη βολτα τωρα τελευταια με αλλα μοτο παρεα...?
Στο δικο μου στο ιδιο σημειο ειχα ενα χτυπημα απο πετρα μαλλον κ με τα χρονια μου εσκασε το χρωμα κ ξεφλουδισε.

rainmike
25/06/2021, 11:29
Μην σε προσπερασε κανας γρηγορος κ εφαγες καμια πετρα? Ξερεις απο αυτες που τρυπανε τα ψυγεια συνηθως.
Η ειχες παει καμια καλη βολτα τωρα τελευταια με αλλα μοτο παρεα...?
Στο δικο μου στο ιδιο σημειο ειχα ενα χτυπημα απο πετρα μαλλον κ με τα χρονια μου εσκασε το χρωμα κ ξεφλουδισε.
Eίχα κάνει μια βολτίτσα ναι ,καλα για το αν με εχουν προσπεράσει δεν μπορω καν να απαριθμήσω:) αλλά να έφαγα πετρα και να μην
πήρα χαμπάρι, τι να πω.
Αν το χτυπουσα ο ιδιος θα το καταλάβαινα ,τις μαλακίες μου πάντα τις καταλαβαίνω.
Λές να το βάψω?

doctor_john
25/06/2021, 12:08
Λειπει τόσο παχύ τμήμα όπως φαίνεται; δείχνει κοντά στο 1 mm χαμηλά.
Έχεις τίποτα γλάστρες, σκαλιά κ.λπ. στην διαδρομή που την βάζεις μεσα;

panavour
25/06/2021, 12:13
το πως εγινε ανηκει στην ιστορια,αν δεν εχει τρυπησει ,ή το αφηνεις ετσι (μαλλον αλουμινιο ειναι)ή το βαφεις.Ο δοκτωρας απο πανω σαν πιο ειδικος θα σε κατατοπισει.

rainmike
25/06/2021, 12:16
Λειπει τόσο παχύ τμήμα όπως φαίνεται; δείχνει κοντά στο 1 mm χαμηλά.
Έχεις τίποτα γλάστρες, σκαλιά κ.λπ. στην διαδρομή που την βάζεις μεσα;

Ναι είναι αρκετά βαθύ αλλά δεν εχει τρυπήσει τελειως.
Σε κλειστο παρκινγκ το αφήνω,δεν εχει ουτε σκαλιά ούτε γλάστρες ούτε τιποτα.

doctor_john
25/06/2021, 13:02
Τι εννοείς να τρυπήσει; δεν είναι μόνο κομμάτι βαφής αυτό που λείπει; μήπως είναι και κτύπημα προς τα μέσα;
Μου αρέσει να προσπαθώ να τα "διαβάζω" και αυτό μοιάζει να κτυπήθηκε αργά.
Δεν πιστεύω να είναι το πρώτο που βρίσκει στις στροφές και να μας κάνεις τον ανήξερο :lol:

panos_zip
25/06/2021, 13:06
Είναι πολύ πιθανο να ειχε πέσει παλιότερα το μηχανάκι, να επισκευάστηκε και τώρα με καποιο μικρο χτυπημα ή πέτρα να εσπασε το χρώμα.

rainmike
25/06/2021, 13:11
Είναι πολύ πιθανο να ειχε πέσει παλιότερα το μηχανάκι, να επισκευάστηκε και τώρα με καποιο μικρο χτυπημα ή πέτρα να εσπασε το χρώμα.

Ναι πριν χρόνια ειχα φάει μια τουμπα και ειχε γδαρθει το καπάκι,λες τοτε να μην εγινε πολυ καλη δουλειά και να άνοιξε?

doctor_john
25/06/2021, 13:13
Είναι πολύ πιθανο να ειχε πέσει παλιότερα το μηχανάκι, να επισκευάστηκε και τώρα με καποιο μικρο χτυπημα ή πέτρα να εσπασε το χρώμα.

429004




Ναι πριν χρόνια ειχα φάει μια τουμπα και ειχε γδαρθει το καπάκι,λες τοτε να μην εγινε πολυ καλη δουλειά και να άνοιξε?

H δουλειά καλή ήταν για στοκάρισμα.
Θα μπορούσε να "στοκαριστεί" και με κόλληση και να γίνει ανοδίωση - ηλεκτροστατική ή ότι ήταν απο το εργοστάσιο.
Διπλάσιος χρόνος όμως.

bulmont
25/06/2021, 13:14
Είναι πολύ πιθανο να ειχε πέσει παλιότερα το μηχανάκι, να επισκευάστηκε και τώρα με καποιο μικρο χτυπημα ή πέτρα να εσπασε το χρώμα.

Ναι και μάλιστα κάτω αριστερά δείχνει σαν στόκος........

rainmike
25/06/2021, 13:20
Ελα ρε παιδιά ξενέρωσα.
Ξερετε ποσα φραγκα έιχα σκάσει και μιλάμε μονο για ζημιές επιφανειακές.
1250 ευρω ειχα δωσει
Ηξερα οτι το καπάκι δεν αλλαχτηκε αλλα επισκευαστηκε, αλλα δεν περιμενα να εχει τετοια ευαισθησια.

doctor_john
25/06/2021, 13:29
...
1250 ευρω ειχα δωσει
....

429006

kosni
25/06/2021, 13:31
Ψαχνω να βρω ενα θρεντ οπου ενας συμφορουμιτη αναρωτιοταν αν αξιζει να φτιαξει ενα παλιο παρατημενο αυτοκινητο η να αγορασει ενα αλλο μεταχειρισμενο, αλλα δε το βρισκω.
Γενικα δεν βλεπω να υπαρχουν παλια θρεντ, ειναι καπου και δεν τα βλεπω?

Αα οκ το βρηκα πως εμφανιζονται τα παλιοτερα θρεντ.

KAWAMANRIDER
25/06/2021, 15:19
έλεος πια με το βιτριόλι

καλά ρε άνθρωπε σπρώχνεις ναρκωτικά και μετά επιτέλους από 3 χρόνια, πρωτοφανής για την εκκλησία απόφαση, σε καθαιρεί και εσύ ρίχνεις βιτριόλι ?
δηλαδή τι ήθελε να κάνουν να του ευλογούν το εμπόρευμα και να του το συσκευάσουν μαζί με το αντίδωρο ? Και μετά αρχίζουν πάλι με το βιτριόλι οι συγνώμες
και δεν ήξερα ότι θα κάνω κακό και κουραφέξαλα. Αλλά εντάξει η φάση με το βιτριόλι έχει παραγίνει. Κανένα ελαφρυντικό.

https://www.naftemporiki.gr/story/1741458/epithesi-me-bitrioli-se-mitropolites-ston-eisaggelea-simera-o-iereas-agorase-to-kaustiko-ugro-apo-to-diadiktuo

doctor_john
25/06/2021, 15:36
θα απαγορεύσουν το υδροχλωρικό στο τέλος και θα ξεβάφουμε τα αλουμίνια με κατάρες..

doctoras
25/06/2021, 15:40
έλεος πια με το βιτριόλι

καλά ρε άνθρωπε σπρώχνεις ναρκωτικά και μετά επιτέλους από 3 χρόνια, πρωτοφανής για την εκκλησία απόφαση, σε καθαιρεί και εσύ ρίχνεις βιτριόλι ?
δηλαδή τι ήθελε να κάνουν να του ευλογούν το εμπόρευμα και να του το συσκευάσουν μαζί με το αντίδωρο ? Και μετά αρχίζουν πάλι με το βιτριόλι οι συγνώμες
και δεν ήξερα ότι θα κάνω κακό και κουραφέξαλα. Αλλά εντάξει η φάση με το βιτριόλι έχει παραγίνει. Κανένα ελαφρυντικό.

https://www.naftemporiki.gr/story/1741458/epithesi-me-bitrioli-se-mitropolites-ston-eisaggelea-simera-o-iereas-agorase-to-kaustiko-ugro-apo-to-diadiktuo

στα πουπουλα μέχρι στιγμής, δρομοκαίτειο τον έστειλαν

Panos76
25/06/2021, 15:47
στα πουπουλα μέχρι στιγμής, δρομοκαίτειο τον έστειλαν

Γιατί όμως αφού είχε το μυαλό να τα έχει όλα προμελετημένα;

Τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν φυλακές αλλά ψυχιατρεία.

Θα πιάσει άραγε ποτέ πάτο η ανθρωπότητα να τελειώνουμε;

AristidisZ
25/06/2021, 16:19
Γιατί όμως αφού είχε το μυαλό να τα έχει όλα προμελετημένα;

Τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν φυλακές αλλά ψυχιατρεία.

Θα πιάσει άραγε ποτέ πάτο η ανθρωπότητα να τελειώνουμε;

Υπομονή, μια 4ετία ακόμα να κάνει ο ακατονόμαστος και η ευχή σου θα πραγματοποιηθεί :D

tzimidis
25/06/2021, 17:38
Κανονικά, δεν έπρεπε να μετουσιωθεί σε αγιασμό εν κινήσει?

Acacius
25/06/2021, 18:17
Θα πιάσει άραγε ποτέ πάτο η ανθρωπότητα να τελειώνουμε;

Το θλιβερό/αισιόδοξο - όπως το βλέπει κανείς - είναι ότι όχι μόνο δεν είμαστε στον πάτο αλλά ξεφεύγουμε από αυτόν, ανεβαίνοντας διαρκώς πιο πάνω. Όσο πιο ανθρώπινη γίνεται μια κοινωνία τόσο πιο ήπια αντιμετωπίζει και άτομα που είναι αμφίβολο αν τους αξίζει τέτοια μεταχείριση (π.χ. Anders Breivik ή Κουφοντίνας).


[Edit] Μερικοί πάντως χρειάζονται ένα τέτοιο

429035